Об утверждении типовой методики формирования метаданных для применения государственными органами
Приказ и.о. руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 июня 2026 года № 14
В соответствии с подпунктом 1-3) пункта 15 Положения об Агентстве по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 427, подпунктом 19-1) пункта 15 Положения о Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 9-нқ, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую типовую методику формирования метаданных для применения государственными органами.
2. Департаменту цифровизации Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) направление настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсах Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан и Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечению десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
И.о руководителя Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому планированию и реформам
Республики Казахстан
Ә. Шауенова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки и
высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и социальной
Защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного
интеллекта и цифрового развития,
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и информации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по делам государственной службы
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов
и ирригации Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство чрезвычайных ситуаций
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Приложение к приказу
И.о. руководителя Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 23 июня 2026 года № 14
Типовая методика формирования метаданных для применения государственными органами

Мемлекеттік органдардың қолдануы үшін метадеректерді қалыптастырудың үлгілік әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы басшысының м.а. 2026 жылғы 23 маусымдағы № 14 бұйрығы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 427 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі туралы ереженің 15-тармағының 1-3) тармақшасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Төрағасының 2020 жылғы 23 қазандағы № 9-нқ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы туралы ереженің 15-тармағының 19-1) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған мемлекеттік органдардың қолдануы үшін метадеректерді қалыптастырудың үлгілік әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросының Цифраландыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің және Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурстарында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы басшысының орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің Ұлттық статистика
бюросы басшының м.а.
Ә. Шауенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Көлік министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация Министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар
агенттігінің Ұлттық статистика
бюросы басшының м.а.
2026 жылғы 23 маусымдағы
№ 14 бұйрығына
қосымша
Мемлекеттік органдардың қолдануы үшін метадеректерді қалыптастырудың үлгілік әдістемесі

Глава 1. Общие положения
1. Настоящая типовая методика формирования метаданных для применения государственными органами (далее – Типовая методика) разработана в соответствии с подпунктом 1-3) пункта 15 Положения об Агентстве по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 427, подпунктом 19-1) пункта 15 Положения о Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 9-нқ и определяет процедуру формирования метаданных государственными органами, и распространяется на государственные органы (органы государственной статистики и административные источники).
2. Применение настоящей Типовой методики обеспечит:
1) создание описания данных государственных органов и их актуализацию;
2) использование единой методологии формирования метаданных в государственных органах;
3) единство форматов формирования метаданных по описанию официальной статистической информации и административных данных.
3. В настоящей типовой методике используются понятия в значениях, определенных в Законе Республики Казахстан "О государственной статистике", а также следующие определения:
1) административный показатель – показатель, формируемый административными источниками в пределах компетенции, отражающий сущность явления или процесса в конкретных условиях места и времени (далее – АП);
2) метаданные – данные, описывающие структуру и характеристики данных;
3) статистический показатель – количественная характеристика социально-экономических явлений и процессов в обществе, отображающая их сущность в конкретных условиях места и времени (далее – СП);
4) классификатор статистических показателей представляет собой систематизированный перечень входных и выходных расчетных показателей, используемых в отрасли статистики, и устанавливает порядок классификации и кодирования статистических показателей в области государственной статистики (далее – КСП);
5) национальная справочная информация – совокупность классификаторов, каталогов, справочников, номенклатур и другой технико-экономической информации (далее – ЦС "НСИ").
Глава 2. Типы метаданных
4. По типу метаданные подразделяют на:
1) структурные метаданные – метаданные, определяющие и описывающие данные так, чтобы можно было найти и извлечь эти данные. Пример структурных метаданных приведен в приложении 1 к настоящей Типовой методике. Образец заполнения структурных метаданных приведен в приложении 2 к настоящей Типовой методике;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы мемлекеттік органдардың қолдануы үшін метадеректерді қалыптастырудың үлгілік әдістемесі (бұдан әрі – Үлгілік әдістеме) Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 427 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі туралы ереженің 15-тармағының 1-3) тармақшасына, соңдай-ақ Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Төрағасының 2020 жылғы 23 қазандағы № 9-нқ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы туралы ереженің 15-тармағының 19-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік органдардың метадеректерді қалыптастыру тәртібін айқындайды және мемлекеттік органдарға (мемлекеттік статистика органдарына және әкімшілік дереккөздерге) қолданылады.
2. Осы Үлгілік әдістемені қолдануы:
1) мемлекеттік органдардың деректерінің сипаттамасын құру және олардың өзектілендірілуін;
2) мемлекеттік органдарда метадеректерді қалыптастырудың бірыңғай әдістемесін қолдануды;
3) ресми статистикалық ақпаратың және әкімшілік деректердің сипаттамасы бойынша метадеректерді қалыптастыру форматтарының біртұтастығын қамтамасыз етеді.
3. Осы Үлгілік әдістемеде Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік статистика туралы" заңында айқындалған мәндердегі ұғымдар, сондай-ақ мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) әкімшілік көрсеткіш – уақыт пен орынның нақты жағдайларындағы құбылыстың немесе процестің мәнін көрсететін, құзыреті шеңберінде әкімшілік дереккөздер қалыптастырылатын көрсеткіш (бұдан әрі – ӘК);
2) метадеректер – деректердің құрылымы мен сипаттамаларын сипаттайтын деректер;
3) статистикалық көрсеткіш – бұл қоғамдағы әлеуметтік-экономикалық құбылыстар мен үдірістердің, орын мен уақыттың нақты жағдайларындағы олардың мәнін көрсететін саңдық көрсеткіш (бұдан әрі – СК);
4) статистикалық көрсеткіштер жіктеуіші статистика саласында пайдаланылатын кіріс және шығыс есептік көрсеткіштердің жүйелендірілген тізбесін білдіреді, және мемлекеттік статистика саласындағы статистикалық көрсеткіштерді жіктеу және кодтау тәртібін белгілейді (бұдан әрі – СКЖ);
5) ұлттық анықтамалық ақпарат – жіктеуіштердің, каталогтардың, анықтамалықтардың, номенклатуралар мен басқа да техникалық-экономикалық ақпараттың жиынтығы (бұдан әрі – "ҰАА" ЦЖ).
2-тарау. Метадеректер типтері
4. Метадеректер типі бойынша мыналарға бөлінеді:
1) құрылымдық метадеректер – бұл осы деректерді табу және шығарып алу үшін деректерді айқындайтын және сипаттайтын метадеректер. Құрылымдық метадеректердің мысалы осы Үлгілік әдістеменің 1-қосымшасында келтірілген. Құрылымдық метадеректерді толтырудың үлгісі осы Үлгілік әдістеменің 2-қосымшасында келтірілген;

2) справочные (ссылочные) метаданные – метаданные, описывающие содержание и качество данных (классификаторы, словари терминов, справочники значений и уникальные идентификаторы для единого понимания и использования данных). Пример справочных метаданных приведен в приложении 3 к настоящей Типовой методике. Образец заполнения справочных метаданных приведен в приложении 4 к настоящей Типовой методике.
Справочные метаданные подразделяются на следующие виды:
концептуальные – метаданные, которые описывают измеряемые понятия;
методологические – метаданные, описывающие методы, при помощи которых были получены данные, такие как методы выборки и сбора данных;
качественные – метаданные, описывающие качественные характеристики данных, такие как своевременность и точность.
Глава 3. Формирование метаданных органами государственной статистики
5. Органы государственной статистики в пределах компетенции формируют метаданные по статистическим показателям (далее – СП):
1) средствами цифровых систем государственных органов (при их наличии);
2) путем заполнения таблицы Excel согласно приложениям 2 и 4 к настоящей Типовой методике, в случае отсутствия цифровых систем.
6. Органы государственной статистики в пределах компетенции формируют структурные метаданные по показателям и по форме согласно приложению 2 к настоящей Типовой методике на государственном и русском языках. Обязательными для заполнения являются следующие поля формы, кроме примечания:
1) указывается порядковый номер;
2) код СП – уникальный код статистического показателя;
3) наименование СП – указывается текстовое наименование СП;
4) признак СП – указывается признак "1" в случае, если СП является расчетным, и "0" в случае, если СП является вводимым. Расчетный СП – СП, полученный в ходе расчетных действий, вводимый СП – СП, вводимый респондентом на статистической форме;
5) источник СП – указывается наименование общегосударственного или ведомственного статистического наблюдения и/или наименование цифровой системы, в которой формируются административные данные. При этом допускается указание нескольких источников;
6) периодичность сбора СП или источника – указывается периодичность сбора СП или источника (например: месяц, квартал, год, полугодие и другие);
7) периодичность публикации СП – указывается периодичность публикации СП (например: месяц, квартал, год, полугодие и другие);
8) срок сбора СП или источника – указывается конкретная дата сбора СП или источника;
9) срок публикации СП – указывается конкретная дата публикации СП;
10) единица измерения сбора – указывается единица измерения сбора СП. Единица измерения указывается в соответствии с Межгосударственным классификатором единиц измерения и счета (далее – МКЕИ);

2) анықтамалық (сілтеме) метадеректер – деректердің мазмұны мен сапасын сипаттайтын метадеректер (жіктеуіштер, терминдер сөздіктері, мәндер анықтамалықтары және деректерді бірдей түсінуге және пайдалануға арналған бірегей сәйкестендіргіштер). Анықтамалық метадеректердің мысалы осы Үлгілік әдістеменің 3-қосымшасында келтірілген. Анықтамалық метадеректерді толтыру үлгісі осы Үлгілік әдістеменің 4-қосымшасында келтірілген.
Анықтамалық метадеректер мынадай түрлерге бөлінеді:
тұжырымдамалық – өлшенетін ұғымдарды сипаттайтын метадеректер;
әдіснамалық – сол арқылы іріктеме және деректерді жинау әдістері сияқты деректер алынған әдістерді сипаттайтын метадеректер;
сапалық – уақтылылық және дәлдік сияқты деректердің сапалық сипаттамаларын сипаттайтын метадеректер.
3-тарау. Мемлекеттік статистика органдарының метадеректерді қалыптастыруы.
5. Мемлекеттік статистика органдары өз құзыреті шегінде статистикалық көрсеткіштер (бұдан әрі – СК) бойынша метадеректерді қалыптастырады:
1) мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелерінің құралдары арқылы (олар болған жағдайда);
2) цифрлық жүйелер болмаған жағдайда, осы Үлгілік әдістеменің 2 және 4-қосымшаларына сәйкес Excel кестесін толтыру арқылы қалыптастырады.
6. Мемлекеттік статистика органдары өз құзыреті шегінде көрсеткіштер бойынша құрылымдық метадеректерді және осы Үлгілік әдістеменің 2-қосымшасына сәйкес мемлекеттік және орыс тілдерінде қалыптастырады. Ескертпеден басқа, нысанның келесі өрістері толтыру үшін міндетті болып табылады:
1) реттік нөмірі көрсетіледі;
2) СК коды – статистикалық көрсеткіштің бірегей коды көрсетіледі;
3) СК атауы – СК мәтіндік атауы көрсетіледі;
4) СК белгісі – егер СК есептік болған жағдайда, "1" белгісі және СК енгізілетін болған жағдайда, "0" белгісі көрсетіледі. Есептік СК – есеп айырысу іс-қимылдарының барысында алынған СК, енгізілетін СК – респондент статистикалық нысанға енгізілетін СК;
5) СК дереккөзі – жалпымемлекеттік немесе ведомстволық статистикалық байқаудың атауы және/немесе әкімшілік деректер қалыптастырылатын цифрлық жүйенің атауы көрсетіледі. Бұл ретте бірнеше дереккөзді көрсетуге болады;
6) СК немесе дереккөзді жинау кезенділігі – СК немесе дереккөзді жинау кезенділігі көрсетіледі (мысалы: ай, тоқсан, жыл, жарты жыл және басқалар);
7) СК жариялану кезенділігі– СК жариялану жиілігі көрсетіледі (мысалы: ай, тоқсан, жыл, жарты жыл және басқалар);
8) СК немесе дереккөзді жинау мерзімі – СК немесе дереккөзді жинаудың нақты күні көрсетіледі;
9) СК жариялау мерзімі - СК жариялаудың нақты күні көрсетіледі;
10) жинаудың өлшем бірлігі – СК жинаудың өлшем бірлігі көрсетіледі. Өлшем бірліктері мен шоттың мемлекетаралық жіктеуішіне (бұдан әрі - ӨБМЖ) сәйкес өлшем бірлігі көрсетіледі;

11) единица измерения публикации – указывается единица измерения публикации СП. Единица измерения указывается в соответствии с МКЕИ;
12) признак публикации СП – указывается признак "1" в случае официальной публикации СП или "0" в случае, если СП не публикуется;
13) измерение (разрезность) – указывается измерения (разрезы) СП по используемым классификаторам, например: по классификатору административно-территориальных объектов, по видам экономической деятельности, по формам собственности и другие. В данном поле заполняется аббревиатура классификатора, справочника с указанием ID кода классификатора, справочника. Каждое значение указывается через символ "-", аббревиатура и ID классификатора и справочника указываются слитно, без пробела. Например: КАТО 213-ОКЭД4855.
В случае если необходима детализация классификатора, справочника указывается уровень иерархии классификатора, справочника и/или код элемента классификатора, справочника. Уровень иерархии указывается через знак "_", например: КАТО213_2-ОКЭД4855_1. Код элемента указывается в круглых скобках, например КАТО213_2 (11)-ОКЭД4855_1 (С) (11-Акмолинская область, С-обрабатывающая промышленность). В случае формирования сводных данных по республике разрезность будет состоять из одного измерения, например: КАТО213_1.
ID код и коды элементов классификатора, справочника формируются в ЦС "НСИ";
14) признак публикации измерения (разрезности) – указывается признак "1" в случае официальной публикации измерения (разрезности) или "0" в случае, если измерение (разрезность) не публикуется.
Поле "примечание" заполняется в случае необходимости.
7. Органы государственной статистики в пределах компетенции формируют справочные (ссылочные) метаданные по СП по форме согласно приложению 4 к настоящей Типовой методике на государственном и русском языках. Все поля формы являются обязательными для заполнения:
1) указывается порядковый номер;
2) код СП – указывается уникальный код СП, который присваивается органами государственной статистики;
3) наименование СП– указывается текстовое наименование СП;
4) краткое наименование СП – указывается краткое текстовое наименование или аббревиатура СП, принятое органом государственной статистики, в качестве его краткого наименования. В случае необходимости указать несколько наименований через запятую (синонимы);
5) определение СП – указывается текстовое определение СП;
6) история формирования СП – указывается период, с которого формируется СП (например: с 1999 года);
7) методика формирования СП – указывается краткое методическое пояснение по структуре и способу получения СП или приводится ссылка на утвержденный нормативный правовой акт, методологический документ определяющий порядок сбора/формирования показателя (в случае отсутствия методического пояснения, утвержденного нормативного правового акта, методологического документа в поле указывается прочерк);

11) жариялаудың өлшем бірлігі – СК жариялаудың өлшем бірлігі көрсетіледі. Өлшем бірлігі ӨБМЖ сәйкес көрсетіледі;
12) СК жариялау белгісі – СК ресми түрде жарияланған жағдайда, "1" белгісі немесе СК жарияланбаған жағдайда "0" көрсетіледі;
13) өлшем (бөлініс) – пайдаланылатын жіктеуіштер бойынша СК өлшемі (бөлінісі) көрсетіледі, мысалы: әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші, экономикалық қызмет түрлері бойынша, меншік нысандары бойынша және басқалар. Осы өрісте жіктеуіштің, анықтамалықтың ID кодын көрсетумен жіктеуіштің, анықтамалықтың аббревиатурасы толтырылады. Әрбір мәні "-" символы арқылы, жіктеуіш және анықтамалық аббревиатурасы мен ID бірге бос орын тасталмай көрсетіледі. Мысалы: ӘАОЖ213-ЭҚЖЖ4855;
Егер жіктеуішті, анықтамалықты нақтылау қажет болған жағдайда, жіктеуіштің, анықтамалықтың иерархия деңгейі және/немесе жіктеуіштің, анықтамалық элементінің коды көрсетіледі. Иерархия деңгейі "_" белгісі арқылы көрсетіледі, мысалы: ӘАОЖ 213_2 - ЭҚЖЖ 4855_1. Элементтің коды жай жақшаларда көрсетіледі, мысалы ӘАОЖ213_2(11) - ЭҚЖЖ4855_1(Ө) (11-Ақмола облысы, Ө-өндеу өнеркәсібі). Жиынтық деректер республика бойынша қалыптастырылған жағдайда, бөлінісі бір өлшемнен тұрады, мысалы ӘАОЖ213_1.
Жіктеуіштің, анықтамалықтың ID коды және элементтерінің кодтары "Ұлттық анықтамалық ақпарат" ЦЖ-да қалыптастырылады;
14) өлшемін (бөлінісін) жариялау белгісі – өлшемін (бөлінісін) ресми түрде жариялаған жағдайда, "1" белгісі немесе өлшемі (бөлінісі) жарияланбаған жағдайда "0" көрсетіледі.
"Ескертпе" өрісі қажет болған жағдайда толтырылады.
7. Мемлекеттік статистика органдары өз құзыретінің шеңберінде осы Үлгілік әдістеменің 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде СК бойынша анықтамалық (сілтемелік) метадеректерді қалыптастырады. Нысанның барлық өрістері толтыру үшін міндетті болып табылады:
1) реттік нөмірі көрсетіледі;
2) СК коды – мемлекеттік статистика органдары беретін СК-ның бірегей коды көрсетіледі;
3) СК атауы – СК мәтіндік атауы көрсетіледі;
4) СК қысқаша атауы – мемлекеттік статистика органы қабылдаған СК-ның қысқаша мәтіндік атауы немесе аббревиатурасы көрсетіледі. Қажет болған жағдайда үтір арқылы бірнеше атау (синонимдер)көрсетіледі;
5) СК-ның анықтамасы – СК мәтіндік анықтамасы көрсетіледі;
6) СК-ны қалыптастыру тарихы – СК қалыптастырылған кезең көрсетіледі (мысалы: 1999 жылдан бастап);
7) СК қалыптастыру әдістемесі – СК алудың құрылымы және тәсілі бойынша қысқаша әдістемелік түсіндірме көрсетіледі немесе бекітілген нормативтік құқықтық актіге, көрсеткішті жинау/қалыптастыру тәртібін айқындайтын әдіснамалық құжатқа (әдістемелік түсіндірме, бекітілген нормативтік құқықтық акт, әдіснамалық құжат болмаған жағдайда сызықша қойылады) сілтеме келтіріледі;

8) информация о разработчике СП – указывается наименование государственного органа и его структурного подразделения, ответственного за формирование СП;
9) контактная информация ответственного лица за формирование СП – указывается фамилия, имя, отчество, контактный телефон, электронная почта ответственного лица.
Глава 4. Формирование метаданных административными источниками.
8. Административные источники формируют метаданные по административным показателям (далее – АП):
1) средствами цифровых систем государственных органов (при их наличии);
2) путем заполнения таблиц Excel согласно приложениям 2 и 4 к настоящей Типовой методике, в случае отсутствия цифровых систем.
9. Административные источники формируют структурные метаданные по АП по форме согласно приложению 2 к настоящей Типовой методике на государственном и русском языках. Обязательными для заполнения являются все поля формы, за исключением поля "Примечание":
1) указывается порядковый номер;
2) код АП – уникальный код административного показателя;
3) наименование АП – указывается текстовое наименование АП;
4) признак АП (расчетный – "1", вводимый – "0"). Расчетный АП – АП, полученный в ходе расчетных действий, вводимый АП – АП, заполняются в формах, предназначенные для сбора административных данных на безвозмездной основе;
5) источник АП – указывается наименование административного источника, формируемого в соответствующей цифровой системе или поступающего из внешних открытых источников. При этом допускается указание нескольких источников;
6) периодичность сбора АП или источника – указывается периодичность сбора АП или источника (например: месяц, квартал, полугодие, год и другие);
7) периодичность публикации АП – указывается периодичность публикации АП (например: месяц, квартал, полугодие, год и другие);
8) срок сбора АП или источника – указывается конкретная дата сбора АП или источника;
9) срок публикации АП – указывается конкретная дата публикации АП;
10) единица измерения сбора – указывается единица измерения сбора АП. Единица измерения указывается в соответствии с Межгосударственным классификатором единиц измерения и счета (в соответствии с МКЕИ);
11) единица измерения публикации – указывается единица измерения публикации АП (в соответствии с МКЕИ);
12) признак публикации АП – указывается признак "1" в случае официальной публикации АП или "0" в случае, если АП не публикуется;
13) измерения (разрезность) АП с указанием классификаторов и (или) справочников;
14) признак публикации измерений (разрезности) – указывается признак "1" в случае официальной публикации измерения (разрезности) или "0" в случае, если измерение (разрезность) не публикуется.

8) СК әзірлеуші туралы ақпарат – СК қалыптастыруға жауапты мемлекеттік органның және оның құрылымдық бөлімшесінің атауы көрсетіледі;
9) СК қалыптастыруға жауапты тұлғаның байланыс деректері – жауапты тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты, байланыс телефоны, электрондық поштасы көрсетіледі.
4-тарау. Әкімшілік дереккөздер бойынша метадеректерді қалыптастыру
8. Әкімшілік дереккөздер метадеректерді әкімшілік көрсеткіштер (бұдан әрі – ӘК) бойынша қалыптастырады:
1) мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелерінің құралдары арқылы (олар болған жағдайда);
2) цифрлық жүйелер болмаған жағдайда, осы Үлгілік әдістеменің 2 және 4-қосымшаларына сәйкес Excel кестелерін толтыру арқылы қалыптастырады.
9. Әкімшілік дереккөздер осы Үлгілік әдістеменің 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде ӘК бойынша құрылымдық метадеректерді қалыптастырады. "Ескертпе" өрісін қоспағанда, нысанның барлық өрістері толтыру үшін міндетті болып табылады:
1) реттік нөмірі көрсетіледі;
2) ӘК коды – әкімшілік көрсеткіштің бірегей коды;
3) ӘК атауы – әкімшілік көрсеткіштің мәтіндік атауы көрсетіледі;
4) ӘК белгісі (есептік – "1", енгізілетін – "0"). Есептік ӘК –ӘК есептеу іс-қимылдарының нәтижесінде алынған әкімшілік көрсеткіш, енгізілетін ӘК – ӘК тегін негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған формаларда толтырылады;
5) ӘК дереккөзі – тиісті цифрлық жүйеде қалыптастырылатын немесе сыртқы ашық дереккөздерден келіп түсетін әкімшілік дереккөздің атауы көрсетіледі. Бұл ретте бірнеше дереккөзді көрсетуге жол беріледі;
6) ӘК немесе дерекөзді жинау кезеңділігі – ӘК немесе дереккөзді жинау кезенділігі көрсетіледі (мысалы: ай, тоқсан, жартыжылдық, жыл және басқалар);
7) ӘК жариялану жиілігі – ӘК жариялану жиілігі көрсетіледі (мысалы: ай, тоқсан, жыл, жарты жыл және басқалар);
8) ӘК немесе дереккөзді жинау мерзімі – ӘК немесе дереккөзді жинаудың нақты күні көрсетіледі;
9) ӘК жариялау мерзімі - ӘК жариялаудың нақты күні көрсетіледі;
10) жинаудың өлшем бірлігі – ӘК жинаудың өлшем бірлігі көрсетіледі. Өлшем бірліктер мен шоттың мемлекетаралық жіктеуішіне (бұдан әрі - ӨБМЖ) сәйкес өлшем бірлігі көрсетіледі;
11) жариялау өлшем бірлігі – ӘК жариялаудың өлшем бірлігі көрсетіледі (ӨБМЖ -ге сәйкес);
12) ӘК жариялау белгісі – ӘК ресми түрде жарияланған жағдайда "1" белгісі, ал ӘК жарияланбаған жағдайда "0" белгісі көрсетіледі;
13) ӘК өлшемдері (бөліністері) – жіктеуіштер және (немесе) анықтамалықтар көрсетіле отырып беріледі;
14) өлшемдердің (бөліністердің) жариялану белгісі – өлшем (бөлініс) ресми түрде жарияланған жағдайда "1", ал жарияланбаған жағдайда "0" белгісі көрсетіледі.

10. Административные источники формируют справочные (ссылочные) метаданные по административным показателям по форме согласно приложению 4 к настоящей Типовой методике на государственном и русском языках:
1) указывается порядковый номер;
2) код АП – указывается уникальный код АП, который присваивается административными источниками;
3) наименование АП – указывается текстовое наименование АП;
4) краткое наименование АП – указывается краткое текстовое наименование или аббревиатура АП, принятое административным источником, в качестве его краткого наименования. В случае необходимости указать несколько наименований через запятую (синонимы);
5) определение АП – указывается текстовое определение АП;

10. Әкімшілік көздер осы Үлгілік әдістеменің 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде әкімшілік көрсеткіштер бойынша анықтамалық (сілтемелік) метадеректерді қалыптастырады:
1) реттік нөмірі көрсетіледі;
2) ӘК коды – әкімшілік дереккөздермен берілетін ӘК-тің бірегей коды көрсетіледі;
3) ӘК атауы – ӘК мәтіндік атауы көрсетіледі;
4) ӘК қысқаша атауы – әкімшілік дереккөз қабылдаған ӘК қысқаша мәтіндік атауы немесе аббревиатурасы көрсетіледі. Қажет болған жағдайда бірнеше атау (синонимдер)үтір арқылы көрсетіледі;
5) ӘК анықтамасы – ӘК мәтіндік анықтамасы көрсетіледі;

6) история формирования АП – указывается период, с которого формируется АП (например, с 1999 года);
7) методика формирования АП – указывается краткое методическое пояснение по структуре и способу получения АП или приводится ссылка на утвержденный нормативный правовой акт, методологический документ определяющий порядок сбора/формирования показателя (в случае отсутствия методического пояснения, утвержденного нормативного правового акта, методологического документа в поле указывается прочерк);

6) ӘК қалыптастыру тарихы – ӘК қалыптастырыла бастаған кезең көрсетіледі (мысалы: 1999 жылдан бастап);
7) ӘК қалыптастыру әдістемесі – ӘК алудың құрылымы және тәсілі бойынша қысқаша әдістемелік түсіндірме көрсетіледі немесе бекітілген нормативтік құқықтық актіге, көрсеткішті жинау/қалыптастыру тәртібін айқындайтын әдіснамалық құжатқа (әдістемелік түсіндірме, бекітілген нормативтік құқықтық акт, әдіснамалық құжат болмаған жағдайда сызықша қойылады;

8) информация о разработчике АП – указывается наименование государственного органа и его структурного подразделения, ответственного за формирование АП;
9) контактная информация ответственного лица за формирование АП – указывается фамилия, имя, отчество, контактный телефон и другие).
Приложение 1
к Типовой методике
формирования метаданных
для применения
государственными органами
Таблица 1. Пример структурных метаданных (Образец заполнения СП) Численность населения на начало года (человек)
2015 год
2016 год
2017 год
2018 год
2019 год
2020 год
2021 год
2022 год
2023 год
2024 год
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН

8) ӘК әзірлеуші туралы ақпарат – ӘК қалыптастыруға жауапты мемлекеттік органның және оның құрылымдық бөлімшесінің атауы көрсетіледі;
9) ӘК қалыптастыруға жауапты тұлғаның байланыс деректері – тегі, аты, әкесінің аты, байланыс телефоны және басқа да мәліметтер көрсетіледі.
Мемлекеттік органдардың
қолдануы үшін метадеректерді
қалыптастырудың үлгілік
әдістемесіне 1-қосымша
1-кесте. Құрылымдық метадеректердің үлгісі (СК толтыру үлгісі) Жыл басындағы халық саны (адам)
2015 жыл
2016 жыл
2017 жыл
2018 жыл
2019 жыл
2020 жыл
2021 жыл
2022 жыл
2023 жыл
2024 жыл
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ

Приложение 1 к приказу Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 декабря 2012 года № 570 "Об утверждении форм административных данных в рамках образовательного мониторинга" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8369) – форма, предназначенная для сбора административных данных "Сведения о сети и контингенте детей дошкольных организаций" (индекс: форма № ДО-1) -------------------
Предоставляют дош-кольные организации, районные и городские отделы образования, управления образования акиматов областей, городов республикан-ского значения и столицы, республикан-ские организации образования, органи-зации образования подведомственные другим государствен-ным органам в Департамент дошкольно-го образования МП РК
годовая
один раз в год
до 31 октября (включительно) после отчетного периода
"1"
Единиц, человек
Единиц, человек
"1"
КАТО 213_2
1
Примечание: Образец заполнения формы описания структурных метаданных, приведен согласно Приложению 1 к настоящей Типовой методике, где:
наименование "Численность детей организаций дошкольного воспитания и обучения" – это АП;
Классификатор административно-территориальных объектов – это измерение;
Численность детей организаций дошкольного воспитания и обучения имеет периодичность публикации – один раз в год, с единицей измерения – человек.
Приложение 3
к Типовой методике
формирования метаданных
для применения
государственными органами
Таблица - 1. Пример справочных (ссылочных) метаданных для органов государственной статистики: Численность населения на начало периода.
Код СП
611101
Наименование СП
Численность населения на начало периода
Краткое наименование СП
-
Определение СП
Количество людей, проживающих на данной территории в определенный момент времени
История формирования СП
с 1999 года
Методика формирования СП
Текущие оценки на начало года рассчитываются на основании итогов последней переписи населения, к которым ежегодно прибавляются число родившихся и прибывших на данную территорию и из которых вычитаются число умерших и выбывших с данной территории
Информация о разработчике
Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
Ответственное лицо
Фамилия, имя, отчество
телефон:
электронная почта:
Таблица - 2. Пример справочных (ссылочных) метаданных для административных источников: Численность детей организаций дошкольного воспитания и обучения
Код АП
Наименование СП
Численность детей организаций дошкольного воспитания и обучения
Краткое наименование СП
-
Определение СП
Контингент организаций дошкольного воспитания и обучения.
История формирования СП
С 2013 года
Методика формирования СП

Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 27 желтоқсандағы № 570 "Білім беру мониторингі шеңберінде әкімшілік деректер нысандарын бекіту туралы" бұйрығына 1-қосымша (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8369 болып тіркелген) – "Мектепке дейінгі ұйымдар желісі мен балалар контингенті туралы мәліметтер" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысан (индексі: № ДО-1 нысан). ---------------------
"Мектепке дейінгі ұйымдар, аудандық және қалалық білім бөлімдері, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және Астана әкімдіктерінің білім басқармалары, республикалық білім беру ұйымдары, басқа мемлекеттік органдарға ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары ҚР Оқу-ағарту министрлігінің мектепке дейінгі білім департаментіне ұсынады"
жылдық
Жылына бір рет
Есепті кезеңнен кейін 31 қазанға дейін (қоса алғанда)"
"1"
Бірлік, адам
Бірлік, адам
"1"
ӘАОЖ 213_2
1
Ескерту. Құрылымдық метадеректер сипаттамасы нысанын толтыру үлгісі осы Үлгілік әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес келтірілген, мұнда:
– "Мектепке дейінгі тәрбие және білім беру ұйымдарындағы балалар саны" атауы - бұл ӘК;
– Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші – бұл өлшем;
– "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарындағы балалар саны" - жылына бір рет жариялау кезеңділігі бар, өлшем бірлігі – адам.
Мемлекеттік органдардың
қолдануы үшін метадеректерді
қалыптастырудың үлгілік
әдістемесіне 3-қосымша
1-кесте. Мемлекеттік статистика органдарына арналған анықтамалық (сілтемелік) метадеректердің мысалы: Жыл басындағы халық саны
СК коды
611101
СК атауы
Кезең басындағы халық саны
СК қыскаша атауы
-
СК анықтамасы
Белгілі бір уақыт сәтінде сол аумақта тұратын адамдардың саны
СК қалыптасу тарихы
1999 жылдан бастап
СК қалыптастыру әдістемесі
Жыл басына алынған ағымдағы бағалаулар жыл сайын туылғандар мен осы аумаққа келгендер саны қосылатын және қайтыс болғандар мен осы аумақтан кеткендердің саны шегерілетін соңғы халық санағы қорытындыларының негізінде есептеледі
Әзірлеуші туралы ақпарат
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы
Жауапты тұлға
Тегі, аты, әкесінің аты
телефон:
электрондық пошта:
2-кесте. Әкімшілік дереккөздерге арналған анықтамалық (сілтемелік) метадеректердің мысалы: "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарындағы балалар саны"
ӘК коды
ӘК атауы
Балабақша және алдын ала білім беру ұйымдарындағы балалар саны
ӘК қыскаша атауы
-
ӘК анықтамасы
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарының контингенті
ӘК қалыптасу тарихы
2013 жылдан бастап
ӘК қалыптастыру әдістемесі

611101
Численность населения на начало периода
-
Количество людей, проживающих на данной территории в определенный момент времени
С 1999 года
Текущие оценки на начало года рассчитываются на основании итогов последней переписи населения, к которым ежегодно прибавляется число родившихся и прибывших на данную территорию и из которых вычитается число умерших и выбывших с данной территории
Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
Указать фамилию, имя, отчество
Указать телефон с кодом города
Указать электронную почту
Таблица-2. Форма описания справочных (ссылочных) метаданных (образец заполнения формы АП)
№ п/п
Код АП
Наименование АП
Краткое наименование АП
Определение АП
История формирования АП
Методика формирования АП
Информация о разработчике АП
Контактная информация ответственного за формирование АП
Фамилия, имя, отчество
Телефон
Электронная почта
Численность детей организаций дошкольного воспитания и обучения
-
Контингент организаций дошкольного воспитания и обучения.
12 февраля 2013 года
Приложение 1 к приказу Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 декабря 2012 года № 570 "Об утверждении форм административных данных в рамках образовательного мониторинга" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8369) – форма, предназначенная для сбора административных данных "Сведения о сети и контингенте детей дошкольных организаций" (индекс: форма № ДО-1)
Министерство просвещения Республики Казахстан
Указать фамилию, имя, отчество
Указать телефон с кодом города
Указать электронную почту

611101
Кезең басындағы халық саны
-
Белгілі бір уақыт сәтінде белгілі бір аумақта тұратын адамдардың саны
1999 жылдан бастап
Жыл басына алынған ағымдағы бағалаулар жыл сайын туылғандар мен осы аумаққа келгендер саны қосылатын және қайтыс болғандар мен осы аумақтан кеткендердің саны алып тасталатын халықтың соңғы санағы қорытындыларының негізінде есептеледі
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы
Тегі, аты, әкесінің атын көрсету
Қаланың кодымен телефонды көрсету
Электрондық поштаны көрсету
2-кесте. Анықтамалық (сілтемелі) метадеректерді сипаттау нысаны
(ӘК нысанды толтырудың үлгісі)
№ п/п
ӘК коды
ӘК атауы
ӘК қыскаша атауы
ӘК анықтамасы
ӘК қалыптасу тарихы
ӘК қалыптастыру әдістемесі
ӘК әзірлеуші туралы ақпарат
ӘК қалыптастыруға жауапты адамның байланыс деректері
Тегі, аты, әкесінің аты
Тегі, аты, әкесінің аты
Тегі, аты, әкесінің аты
1
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарындағы балалар саны
-
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарының контингенті.
2013 жылы 12 ақпан
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 27 желтоқсандағы № 570 "Білім беру мониторингі шеңберінде әкімшілік деректер нысандарын бекіту туралы" бұйрығына 1-қосымша (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8369 болып тіркелген) – "Мектепке дейінгі ұйымдар желісі мен балалар контингенті туралы мәліметтер" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысан (индексі: № ДО-1 нысан).
Қазақстан Республикасы Білім беру министрлігі
Тегі, аты, әкесінің атын көрсету
Қаланың кодымен телефонды көрсету
Электрондық поштаны көрсету