О внесении изменений в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 мая 2025 года № 38 "Об утверждении типовой методики расчетов трансфертов общего характера"
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 июня 2026 года № 94
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 1 июля 2026 года.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 мая 2025 года № 38 "Об утверждении типовой методики расчетов трансфертов общего характера" следующие изменения:
в Типовой методике расчетов трансфертов общего характера, утвержденной указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Объемы трансфертов общего характера определяются как сумма целевых и нецелевых трансфертов общего характера, рассчитываются по следующей формуле:
ТОХi=ТОХцi +ТОХнц, где:
ТОХi –трансферты общего характера i-й столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа;
ТОХцi– целевые трансферты общего характера i-й столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа;
ТОХнцi – нецелевые трансферты общего характера i-й столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа.";
абзац первый подпункта 2) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"2) для определения трансфертов общего характера между республиканским бюджетом и бюджетами столицы, области, города республиканского значения на основе объема валовой добавленной стоимости (далее – ВДС) ненефтяного сектора ПСЭР по следующей формуле:";
пункт 35 изложить в следующей редакции:
"35. Объемы целевых трансфертов общего характера рассчитываются по следующей формуле:
ТОХцi= (ЦТТдi- ЦТТобратi) +ЦТТнi, где:
ЦТТдi – действующие целевые текущие трансферты на соответствующий плановый период, i-й столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа;
ЦТТобратi - обратные целевые текущие трансферты нижестоящими бюджетами в вышестоящие;
ЦТТнi – целевые текущие трансферты i-й столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа на новые инициативы, направленные на финансирование новых направлений расходов местного бюджета, имеющих положительное решение соответствующей бюджетной комиссии.";

"Жалпы сипаттағы трансферттерді есептеудің үлгілік әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 27 мамырдағы № 38 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2026 жылғы 30 маусымдағы № 94 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жалпы сипаттағы трансферттерді есептеудің үлгілік әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Републикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 27 мамырдағы № 38 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы сипаттағы трансферттерді есептеудің үлгілік әдістемесінде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі жалпы сипаттағы нысаналы және нысаналы емес трансферттердің сомасы ретінде айқындалады, мынадай формула бойынша есептеледі:
ЖСТi= ЖСТнi +ЖСТнеi, мұндағы:
ЖСТі – i-ші астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің жалпы сипаттағы трансферттері;
ЖСТнi – і-ші астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің жалпы сипаттағы нысаналы трансферттері;
ЖСТнеі – і-ші астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің жалпы сипаттағы нысаналы емес трансферттері";
13-тармақтың 2) тармақшасының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ӘЭДБ-ның мұнайға қатысты емес секторының жалпы қосылған құн (бұдан әрі – ЖҚҚ) көлемінің негізінде республикалық бюджет пен астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттерді айқындау үшін мынадай формула бойынша:";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Жалпы сипаттағы нысаналы трансферттердің көлемі мынадай формула бойынша есептеледі:
ЖСТнi= (АНТқi- АНТкері) +АНТжi, мұндағы:
АНТқі – і-ші астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің тиісті жоспарлы кезеңге арналған қолданыстағы ағымдағы нысаналы трансферттері;
АНТкері – төмен тұрған бюджеттердің жоғары тұрған бюджеттерге кері ағымдағы нысаналы трансферттері;
АНТжi – i-ші астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің тиісті бюджет комиссиясының оң шешімі бар, жергілікті бюджет шығыстарының жаңа бағыттарын қаржыландыруға бағытталған жаңа бастамаларға арналған ағымдағы нысаналы трансферттері.";

пункты 37 и 38 изложить в следующей редакции:
"37. Объемы нецелевых трансфертов общего характера рассчитываются по следующей формуле:
ТОХнцi = ПОДi - (ТЗi+КЗi+ЗБРi), где:
ПОДi – прогноз объема доходов i-й столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа,
ТЗi – прогнозный объем текущих затрат i-й столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа,
KЗi – прогнозный объем капитальных затрат i-й столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа,
ЗБРi – прогнозный объем затрат на развитие i-й столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа.
38. Прогнозные объемы затрат местных бюджетов рассчитываются как сумма прогнозных объемов затрат по текущим бюджетным программам и по бюджетным программам развития с учетом установленных статьями 31, 32, 33 и 34 Бюджетного кодекса направлений расходов по функциональному признаку.
Расчет прогнозного объема затрат местных бюджетов производится по следующей формуле:
ПОЗi=(ТЗi-(ЦТi+Рпi+Бкi+Пдi+Огчпi+Имi+Грi+Кзi+ Нзi)+КЗi+ЗБПРi, где:
ПОЗi – прогнозные объемы затрат местных бюджетов i-й столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа i-й;
ТЗi – прогнозный объем текущих затрат без учета расходов, не учитываемых при планировании, согласно приложениям 22, 24 и 26 Правил;
ЦТi – целевые текущие трансферты из вышестоящего бюджета;
Рпi – резерв Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов;
Бкi – бюджетные кредиты;
Пдi – затраты на погашение и обслуживание долга местного исполнительного органа;
Огчпi – государственные обязательства по проектам государственно-частного партнерства;
Имi – имиджевые и представительские расходы;
Грi - расходы на предоставление грантов;
Кзi – расходы на проведение исследований и консалтинговые услуги за счет средств местных бюджетов;
Нзi - расходы на научно-технические проекты и программы
КЗi – прогнозный объем капитальных затрат i-й столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа,
ЗБРi – прогнозный объем затрат на развитие i-й столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа.

37 және 38-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Жалпы сипаттағы нысаналы емес трансферттердің көлемі мынадай формула бойынша есептеледі:
ЖСТнеi = ККБі- (АШi+КШi+ДШБi), мұндағы:
ККБі – і-ші астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің кірістер көлемінің болжамы;
АШi – і-ші астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің ағымдағы шығындарының болжамды көлемі;
КШi – і-ші астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің күрделі шығындарының болжамды көлемі;
ДШБі – і-ші астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің дамуға арналған шығындарының болжамды көлемі.
38. Жергілікті бюджеттер шығындарының болжамды көлемі Бюджет кодексінің 31, 32, 33 және 34-баптарында белгіленген функционалдық белгісі бойынша шығыстардың бағыттары ескеріле отырып, ағымдағы бюджеттік бағдарламалар бойынша және бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындардың болжамды көлемдерінің сомасы ретінде есептеледі.
Жергілікті бюджеттер шығындарының болжамды көлемін есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
ШБКi=(АШi-(НТi+Бөi+Ммжәi+Имi+Кр+КШi+ДШi)+КЗi+ЗБПРi, мұндағы:
ШБКі – і-ші астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің жергілікті бюджеттері шығындарының болжамды көлемі;
АШi – Қағидалардың 22, 24 және 26-қосымшаларына сәйкес жоспарлау кезінде ескерілмейтін шығыстарды есепке алмағанда, ағымдағы шығындардың болжамды көлемі;
НТi – жоғары тұрған бюджеттен берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер;
Үрi – Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резерві;
Бкi – бюджеттік кредиттер;
Пдi – жергілікті атқарушы органның борышын өтеуге және оған қызмет көрсетуге арналған шығындар;
Ммжәi – мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер;
Имi – имидждік және өкілдік шығыстар;
Грi – гранттар беруге арналған шығыстар;
Кзi – жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен зерттеулер жүргізуге және консалтингтік көрсетілетін қызметтерге арналған шығыстар;
Ғзi – ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларға арналған шығыстар;
КШі – і-ші астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің күрделі шығындарының болжамды көлемі;
ДБШi – і-ші астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің дамуға арналған шығындарының болжамды көлемі.

С учетом результатов мониторинга, проводимого в соответствии с пунктом 3 статьи 84 Бюджетного кодекса, применяется дополнительный коэффициент к прогнозному объему затрат местных бюджетов, по которым прогнозируются бюджетные изъятия, и имеющего положительное предложение соответствующей бюджетной комиссии.
СЗi=ПОЗi*(1+Kd), где:
СЗi - итоговый объем затрат местных бюджетов i-й столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа;
ПОЗi- прогнозный объем затрат местных бюджетов i-й столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа,
Кd - дополнительный коэффициент, который применяется при прогнозировании бюджетного изъятия из местного бюджета в вышестоящий бюджет.";
часть первую пункта 39 изложить в следующей редакции:
"39. Прогнозные объемы текущих затрат состоят из затрат, связанных с обеспечением деятельности администраторов бюджетных программ в соответствии с законами Республики Казахстан, имеющих постоянный характер, а также направленных на достижение цели, решение конкретных стратегических целей государственного управления.";
пункты 41 и 42 изложить в следующей редакции:
"41. Расчет текущих затрат отдельного местного бюджета по отдельной функциональной подгруппе производится по следующей формуле:
РЗji= Oзji+(Oзji * Кji* Пji), где:
Рзji – расчетные текущие затраты i-й столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа по j-й функциональной подгруппе;
Озji – объем текущих затрат i-й столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа по j-й функциональной подгруппе;
Кji – коэффициент, в i-й столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа по j-й функциональной подгруппе;
Пji – показатели, i-й столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа по j-й функциональной подгруппе.
42. Прогнозный объем текущих затрат местных бюджетов рассчитывается с учетом индексации, предусмотренной законами Республики Казахстан (за исключением заработной платы).
Расчет прогнозного объема текущих затрат местных бюджетов производится по следующей формуле:
Зv = (Зi –Зпi)*(1+И n) +Зпi, где:
Зv – общий объем текущих затрат i-й столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа;
Зi – объем текущих затрат i-й столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа;
Зпi – объем текущих затрат на заработную плату i-й столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа;
И n –прогнозируемый уровень инфляции, %.";
абзац четвертый пункта 43 изложить в следующей редакции:
"Ri- коэффициент прироста численности населения i-й столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) или села, поселка, сельского округа;";

Бюджет кодексінің 84-бабының 3-тармағына сәйкес жүргізілетін мониторинг нәтижелері ескеріле отырып, бюджеттік алып қою болжанатын және тиісті бюджет комиссиясының оң ұсынысы бар жергілікті бюджеттер шығындарының болжамды көлеміне қосымша коэффициент қолданылады.
СЗi=ШБКi*(1+Kd), мұндағы:
СЗi – і-ші астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің жергілікті бюджеттері шығындарының жиынтық көлемі;
ШБКi – і-ші астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің жергілікті бюджеттері шығындарының болжамды көлемі;
Кd – жергілікті бюджеттен жоғары тұрған бюджетке бюджеттік алып қоюды болжау кезінде қолданылатын қосымша коэффициент.";
39-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Ағымдағы шығындардың болжамды көлемі Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қызметін қамтамасыз етумен байланысты, тұрақты сипаттағы, сондай-ақ мақсатқа қол жеткізуге, мемлекеттік басқарудың нақты стратегиялық мақсаттарын шешуге бағытталған шығындардан тұрады.";.
41 және 42-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Жекелеген жергілікті бюджеттің жекелеген функционалдық кіші топ бойынша ағымдағы шығындарын есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
ЕШji= Шкij+(ШКij * Кij* Көрij), мұндағы:
ЕШjі – i-ші астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің j-ші функционалдық кіші топ бойынша ағымдағы есептік шығындары;
ШКji – i-ші астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің j-ші функционалдық кіші топ бойынша ағымдағы шығындарының көлемі;
Кij –i-ші астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, аудандағы (облыстық маңызы бар қаладағы) немесе ауылдағы, кенттегі, ауылдық округтегі j-ші функционалдық кіші топ бойынша коэффициент;
Көрij –i-ші астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің j-ші функционалдық кіші топ бойынша көрсеткіштері.";
42. Жергілікті бюджеттердің ағымдағы шығындарының болжамды көлемі Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген индекстеу (жалақыны қоспағанда) ескеріле отырып есептеледі.
Жергілікті бюджеттердің ағымдағы шығындарының болжамды көлемін есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
Шv = (Шi –АЖШi)*(1+И n) +АЖШi, мұндағы:
Шv – i-ші астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің ағымдағы шығындарының жалпы көлемі;
Шi – i-ші астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің ағымдағы шығындарының көлемі;
АЖШі – і-ші астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің жалақыға жұмсалатын ағымдағы шығындарының көлемі;
Иn – инфляцияның болжамды деңгейі, %";
43-тармақтың төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ri – i-ші астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) немесе ауылдың, кенттің, ауылдық округтің халық саны өсімінің коэффициенті;";

подпункт 1) пункта 46 изложить в следующей редакции:
"1) расчет для городов республиканского значения, столицы
ЗБПРi= БРn *Кn, где:
ЗБПРi - затраты на бюджетные программы развития для i-х столицы, городов республиканского значения;
БРn – утвержденный объем бюджета развития n- го направления;
Кn – коэффициент наивысшего показателя СРС, n- го направления который определяет на сколько % нужно дотянуть уровень столицы, города республиканского значения;
n- направление отраслей.".
2. Департаменту бюджетной политики Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить в течении пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа его направление для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан

46-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Астана, республикалық маңызы бар қалалар үшін есептеу:
БДШi= ДБn *Кn, мұндағы:
БДШi – i-ші астана, республикалық маңызы бар қалалар үшін бюджеттік даму бағдарламаларына арналған шығындар;
ДБn – n-бағыттағы даму бюджетінің бекітілген көлемі;
Кn – n-бағыттағы ӨСЖ ең жоғары көрсеткішінің коэффициенті, ол астананың, республикалық маңызы бар қаланың деңгейін қанша %-ға жеткізу керектігін айқындайды;
n – салалар бағыты.".
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Бюджет саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін жіберуді және ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
С. Жумангарин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министірлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы