О внесении изменений в приказы Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 21 октября 2025 года №111 "Об утверждении Методики по проведению отраслевых (ведомственных) функциональных обзоров деятельности государственных органов" и от 2 апреля 2026 года № 22 "Об утверждении Типовых регламентов акиматов области (города республиканского значения, столицы) и района (города областного значения)"
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 июня 2026 года № 87
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 1 июля 2026 года.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 21 октября 2025 года № 111 "Об утверждении Методики по проведению отраслевых (ведомственных) функциональных обзоров деятельности государственных органов" следующие изменения:
в Методике по проведению отраслевых (ведомственных) функциональных обзоров деятельности государственных органов, утвержденной указанным приказом:
подпункт 10) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"10) избыточная функция – функция не являющаяся полезной для достижения целей плана развития государственного органа, плана развития столицы, области, города республиканского значения;";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Этап сопоставления с целями и ранжирование функций.
Сопоставление с целями включает:
привязку к стратегическим документам: анализ связи функции с государственными программами, национальными приоритетами, стратегиями развития отраслей, планами развития государственного органа, столицы, области, города республиканского значения;
связь с целевыми индикаторами и KPI: определение, каким образом выполнение функции влияет на достижение конкретных ключевых показателей эффективности (KPI) и целевых индикаторов, установленных для государственного органа или сектора;
оценку вклада: количественная и качественная оценка прямого и косвенного вклада функции в решение стратегических задач и достижение глобальных целей;
цель: подтвердить стратегическую значимость и актуальность функции, ее соответствие общей государственной политике и долгосрочным планам.";
пункты 31 и 32 изложить в следующей редакции:
"31. В целях выявления избыточных функций государственного органа выполняется соотнесение функции к задачам государственного органа, установленным в положении государственного органа, целям и целевым индикаторам плана развития государственного органа, плана развития столицы, области, города республиканского значения.

Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің "Мемлекеттік органдар қызметіне салалық (ведомстволық) функционалдық шолулар жүргізу жөніндегі Әдістемені бекіту туралы" 2025 жылғы 21 қазандағы № 111 және "Облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) және аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдіктерінің үлгілік регламенттерін бекіту туралы" 2026 жылғы 2 сәуірдегі №22 бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2026 жылғы 26 маусымдағы № 87 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік органдар қызметіне салалық (ведомстволық) функционалдық шолулар жүргізу жөніндегі Әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 21 қазандағы № 111 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік органдар қызметіне салалық (ведомстволық) функционалдық шолулар жүргізу жөніндегі әдістемеде:
2-тармақтың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) артық функция – мемлекеттік органның даму жоспарының, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу үшін пайдалы болып табылмайтын функция;";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Мақсаттармен салыстыру және функцияларды саралау кезеңі.
Мақсаттармен салыстыру:
стратегиялық құжаттарға байланыстыру: функцияның мемлекеттік бағдарламалармен, ұлттық басымдықтармен, салаларды дамыту стратегияларымен, мемлекеттік органның, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарларымен байланысын талдау;
нысаналы индикаторлармен және KPI-мен байланыс: функцияны орындау нақты негізгі тиімділік көрсеткіштеріне (KPI) және мемлекеттік орган немесе сектор үшін белгіленген нысаналы индикаторларға қол жеткізуге қалай әсер ететінін анықтау;
салымды бағалау: стратегиялық міндеттерді шешуге және жаһандық мақсаттарға қол жеткізуге функцияның тікелей және жанама үлесін сандық және сапалық бағалау;
мақсаты: функцияның стратегиялық маңыздылығы мен өзектілігін, оның жалпы мемлекеттік саясатқа және ұзақ мерзімді жоспарларға сәйкестігін растауды қамтиды.";
31 және 32-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Мемлекеттік органның артық функцияларын айқындау мақсатында функцияны мемлекеттік органның ережесінде белгіленген мемлекеттік органның міндеттеріне, мемлекеттік органның даму жоспарының, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарының мақсаттары мен нысаналы индикаторларына жатқызу орындалады.

32. При соотнесении функции к задачам, установленным в положении, целям и целевым индикаторам плана развития государственного органа, плана развития столицы, области, города республиканского значения выполняется задача по определению прямого результата реализации функции.";
часть первую пункта 33 изложить в следующей редакции:
"33. Прямой результат реализации функции сверяется на соответствие задаче, установленных в положении, целям и целевым индикаторам плана развития государственного органа, плана развития столицы, области, города республиканского значения.";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. В случае если прямой результат реализации функции не соответствует задачам, установленным в положении, целям и целевым индикаторам плана развития государственного органа, плана развития столицы, области, города республиканского значения, функция обозначается как избыточная.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Для определения государственного органа и его структуры в соответствии со сферами (отраслями) регулирования в системе государственного управления функциональный обзор деятельности государственного органа проводится путем формирования общей схемы государственного регулирования в соответствующей сфере (отрасли) государственного управления (далее – действующая структура государственного регулирования) и анализа функций его задачам, установленным в положении о его деятельности и планах развития государственного органа и планах развития столицы, области, города республиканского значения.";
подпункт 3) пункта 38 изложить в следующей редакции:
"3) местных исполнительных органов столицы (области, города республиканского значения), района (города областного значения);";
пункт 40 изложить в следующей редакции:
"40. После формирования общей схемы государственного регулирования государственным органом проводится сопоставления функций с задачами, установленными в положении государственного органа и соотнесение к целям и целевым индикаторам плана развития государственного органа или плана развития столицы, области, города республиканского значения в соответствии с пунктами 26, 27, 30, 31, 32, 33 и 34 настоящей Методики.";
пункт 42 изложить в следующей редакции:
"42. Государственный орган предоставляет сформированную общую схему государственного регулирования и итоги анализа функций его задачам, установленным в положении и целям (целевым индикаторам) плана развития государственного органа и плана развития столицы, области, города республиканского значения уполномоченному органу для подготовки заключения.";
пункт 58 изложить в следующей редакции:

32. Функцияны мемлекеттік органның даму жоспарының, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарының ережесінде, мақсаттары мен нысаналы индикаторларында белгіленген міндеттерге жатқызу кезінде функцияны іске асырудың тікелей нәтижесін айқындау жөніндегі міндет орындалады.
33-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Функцияны іске асырудың тікелей нәтижесі ережеде белгіленген міндетке, мемлекеттік органның, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарының мақсаттары мен нысаналы индикаторларына сәйкестігіне салыстырып тексеріледі.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Егер функцияны іске асырудың тікелей нәтижесі ережеде белгіленген міндеттерге, мемлекеттік органның, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарының мақсаттары мен нысаналы индикаторларына сәйкес келмеген жағдайда, функция артық деп белгіленеді.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Мемлекеттік басқару жүйесіндегі реттеу салаларына (секторларына) сәйкес мемлекеттік органды және оның құрылымын айқындау үшін мемлекеттік орган қызметіне функционалдық шолу мемлекеттік басқарудың тиісті саласындағы (секторындағы) мемлекеттік реттеудің жалпы схемасын (бұдан әрі – мемлекеттік реттеудің қолданыстағы құрылымы) қалыптастыру және функцияларын оның қызметі туралы ережеде және мемлекеттік органның даму жоспарларында және астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарларында белгіленген міндеттеріне талдау жүргізу арқылы жүзеге асырылады.";
38-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) астананың (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдары;";
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Мемлекеттік реттеудің жалпы схемасы қалыптастырылғаннан кейін мемлекеттік орган осы Әдістеменің 26, 27, 30, 31, 32, 33 және 34-тармақтарына сәйкес функцияларды мемлекеттік орган туралы ережеде белгіленген міндеттермен және мемлекеттік органның даму жоспарының немесе астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарының мақсаттары мен нысаналы индикаторларымен салыстыруды жүргізеді.";
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"42. Мемлекеттік орган уәкілетті органға қорытынды дайындау үшін қалыптастырылған мемлекеттік реттеудің жалпы схемасын және функцияларды ережеде белгіленген міндеттерге және мемлекеттік органның даму жоспарының және астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарының мақсаттарына (нысаналы индикаторларына) талдау қорытындыларын ұсынады.";
58-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"58. При формировании заключения на функциональный обзор деятельности государственного органа, проведенного в целях определения государственного органа и его структуры в соответствии со сферами (отраслями) регулирования в системе государственного управления учитываются итоги анализа функций государственного органа его задачам и целям (целевым индикаторам) плана развития государственного органа и плана развития столицы, области, города республиканского значения.".
2. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 апреля 2026 года № 22 "Об утверждении Типовых регламентов акиматов области (города республиканского значения, столицы) и района (города областного значения)" следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Типовых регламентов акиматов столицы (области, города республиканского значения) и района (города областного значения)";
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) Типовой регламент акимата столицы (области, города республиканского значения) согласно приложению 1 к настоящему приказу;";
в Типовом регламенте акимата области (города республиканского значения, столицы), утвержденном указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Типовой регламент акимата столицы (области, города республиканского значения)";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящий Типовой регламент акимата столицы (области, города республиканского значения) разработан в соответствии со статьей 26 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (далее – Закон) и устанавливает порядок подготовки и проведения заседаний акимата столицы (области, города республиканского значения) (далее – акимат), подготовки и оформления проектов актов акимата и акима столицы (области, города республиканского значения) (далее – аким), а также организацию исполнения законов, актов и поручений Президента, Вице-Президента, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акимата и акима.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Состав акимата формируется акимом из заместителей акима, руководителя аппарата акима, первых руководителей исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета.
Персональный состав акимата определяется акимом и согласовывается решением сессии столичного (области, города республиканского значения) маслихата.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"58. Мемлекеттік басқару жүйесінде реттеу салаларына (аяларына) сәйкес мемлекеттік органды және оның құрылымын айқындау мақсатында жүргізілген мемлекеттік органның қызметіне функционалдық шолу қорытындысын қалыптастыру кезінде мемлекеттік органның даму жоспарының және астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарының міндеттері мен мақсаттарына (нысаналы индикаторларына) мемлекеттік органның функцияларын талдау қорытындылары ескеріледі.".
2. "Облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) және аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдіктерінің үлгілік регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2026 жылғы 2 сәуірдегі №22 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Астана (облыс, республикалық маңызы бар қала) және аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдіктерінің үлгілік регламенттерін бекіту туралы";
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Астана (облыс, республикалық маңызы бар қала) әкімдігінің үлгілік регламенті;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) әкімдігінің үлгiлік регламентiнде:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Астана (облыс, республикалық маңызы бар қала) әкімдігінің үлгiлік регламентi";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Астана (облыс, республикалық маңызы бар қала) әкімдігінің үлгілік регламенті "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 26-бабына сәйкес әзірленді және астананың (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың) әкімдіктері (бұдан әрі – әкімдік) отырыстарын дайындау және өткізу, әкімдіктің және астананың (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың) әкімінің (бұдан әрі – әкім) актілерінің жобаларын дайындау және ресімдеу, сондай-ақ заңдардың, Қазақстан Республикасы Президентінің, Вице-Президентінің, Үкіметінің, Премьер-Министрінің, әкімдіктің және әкімнің актілері мен тапсырмаларының орындалуын ұйымдастыру тәртібін белгілейді.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Әкiм әкімдік құрамын әкiм орынбасарларынан, әкiм аппаратының басшысынан, облыстық бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардың бiрiншi басшыларынан құрады.
Әкімдіктің дербес құрамын әкiм айқындайды және астаналық (облыстық, республикалық маңызы бар қалалық) мәслихат сессиясының шешiмiмен келiсiледi.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Информационно-аналитическое, организационно-правовое и материально-техническое обеспечение деятельности акимата и акима осуществляет аппарат акима столицы (области, города республиканского значения) (далее – аппарат).";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Подготовка и проведение заседаний акимата столицы (области, города республиканского значения)";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. На заседаниях акимата могут присутствовать депутаты Курултая Республики Казахстан, маслихата, акимы районов, городов, руководители территориальных подразделений центральных государственных органов и иные должностные лица, которым такое право предоставлено законами, актами Президента и Правительства.";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Подготовка и оформление проектов актов акимата и акима столицы (области, города республиканского значения)";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Разработчик в течение 7 (семь) рабочих дней со дня получения постановления акимата или решения акима, касающихся прав, свобод и обязанностей граждан Республики Казахстан или затрагивающих интересы субъектов предпринимательства, размещает на своем интернет-ресурсе пресс-релиз на казахском и русском языках, а в случае необходимости и на иных языках, который содержит информацию о конкретных целях, социально-экономических и (или) правовых последствиях, а также предполагаемой эффективности постановления акимата или решения акима.";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Организация исполнения законов, актов и поручений Президента, Вице-Президента, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акимата и акима";
пункты 30, 31 и 32 изложить в следующей редакции:
"30. Организация исполнения законов, актов Президента, Вице-Президента, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акимата и акима осуществляется в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 27 апреля 2010 года № 976 "Об утверждении Правил подготовки и реализации послания, работы с актами и поручениями Президента Республики Казахстан и осуществления контроля за их исполнением, проведения мониторинга нормативных правовых указов", постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 января 2023 года № 10 "О Регламенте Правительства Республики Казахстан", настоящим Регламентом и иным законодательством Республики Казахстан.
31. На контроль ставят законы, акты и поручения Президента Республики Казахстан, Вице-Президента Республики Казахстан, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акимата, акима и иные поручения государственных органов и должностных лиц в пределах своей компетенции.

"5. Әкімдіктің және әкімнің қызметін ақпараттық-талдамалық, ұйымдық-құқықтық және материалдық-техникалық қамтамасыз етудi астана (облыс, республикалық маңызы бар қала) әкімінің аппараты (бұдан әрі – аппарат) жүзеге асырады.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Астана (облыс, республикалық маңызы бар қала) әкімдігінің отырыстарын дайындау және өткізу";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Әкiмдіктің отырыстарына Қазақстан Республикасы Құрылтайының, мәслихаттың депутаттары, аудандардың, қалалардың әкімдері, орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің басшылары және заңдармен, Президент және Үкіметтің актілерімен осындай құқық берілген өзге де лауазымды адамдар қатыса алады.";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Астана (облыс, республикалық маңызы бар қала) әкімдігі мен әкімі актілерінің жобаларын дайындау және ресімдеу";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Әзірлеуші Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтарына, бостандықтары мен міндеттеріне қатысты немесе кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын әкімдіктің қаулысын немесе әкімнің шешімін алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде әкімдік қаулысының немесе әкім шешімінің нақты мақсаттары, әлеуметтік-экономикалық және (немесе) құқықтық салдары, сондай-ақ олардың болжамды тиімділігі туралы ақпаратты қамтитын баспасөз релизін қазақ және орыс тілдерінде, қажет болған жағдайда өзге де тілдерде өзінің интернет-ресурсында орналастырады.";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Заңдардың, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Вице-Президентінің, Үкiметiнiң, Премьер-Министрiнiң, әкiмдіктің және әкiмнiң актілерi мен тапсырмаларының орындалуын ұйымдастыру";
30, 31 және 32-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Заңдардың, Қазақстан Республикасы Президентiнің, Вице-Президентінің, Yкiметiнің, Премьер-Министрiнің, әкiмдіктің және әкiмнің актілерінің орындалуын ұйымдастыру "Қазақстан Республикасы Президентінің жолдауын дайындау және іске асыру, актілерімен және тапсырмаларымен жұмыс істеу және олардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру, нормативтік құқықтық жарлықтарға мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 27 сәуірдегі № 976 Жарлығына, "Қазақстан Республикасы Үкіметінің регламенті туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 6 қаңтардағы № 10 қаулысына, осы Регламентке және Қазақстан Республикасының өзге заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
31. Заңдар, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің, Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң, әкiмдіктің, әкiмнiң актілері мен тапсырмалары және мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың өз құзыреттері шегіндегі өзге де тапсырмалары бақылауға қойылады.

32. Первые руководители исполнительных органов обеспечивают своевременное и качественное исполнение законов, актов и поручений Президента Республики Казахстан, Вице-Президента Республики Казахстан, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акимата и акима, которые направляются для исполнения.";
пункты 35 и 36 изложить в следующей редакции:
"35. Обеспечение деятельности по контролю за сроками исполнения законов, актов и поручений Президента Республики Казахстан, Вице-Президента Республики Казахстан, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акимата и акима осуществляется аппаратом в порядке, определяемом акимом.
36. Аппарат, регулярно информируя акима о ходе выполнения законов, актов и поручений Президента Республики Казахстан, Вице-Президента Республики Казахстан, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акимата и акима, обеспечивает деятельность акима по контролю за их исполнением.
Заместители акима, руководитель аппарата по фактам грубых нарушений установленного порядка исполнения законов, актов и поручений Президента Республики Казахстан, Вице-Президента Республики Казахстан, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акимата и акима могут вносить предложения по привлечению виновных должностных лиц к дисциплинарной ответственности.";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. Члены акимата по согласованию с акимом или лицом, исполняющим обязанности акима, самостоятельно участвуют от имени акимата в совещаниях центральных государственных органов, за исключением совещаний с участием Президента Республики Казахстан, Вице-Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, Председателя Курултая Республики Казахстан, Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан, Первого заместителя Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, заместителей Премьер-Министра Республики Казахстан, заместителей Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан.";
в Типовом регламенте акимата района (города областного значения), утвержденном указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящий Типовой регламент акимата района (города областного значения) разработан в соответствии со статьей 30 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (далее – Закон) и устанавливает порядок подготовки и проведения заседаний акимата района (города областного значения) (далее – акимат), подготовки и оформления проектов актов акимата и акима района (города областного значения) (далее – аким), а также организацию исполнения актов и поручений Президента, Вице-Президента, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акиматов и акимов столицы (области, города республиканского значения), района (города областного значения).";
пункт 14 изложить в следующей редакции:

32. Атқарушы органдардың бірінші басшылары орындау үшін жіберілетін заңдардың, Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Премьер-Министрінің, әкімдіктің және әкімнің актілері мен тапсырмаларының уақтылы және сапалы орындалуын қамтамасыз етеді.";
35 және 36-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Аппарат әкім айқындайтын тәртіппен заңдардың, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің, Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң, әкiмдіктің және әкiмнiң актілері мен тапсырмаларының орындалу мерзiмдерiн бақылау бойынша қызметтi қамтамасыз етуді жүзеге асырады."
36. Аппарат заңдардың, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің, Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң, әкiмдіктің және әкiмнiң актілері мен тапсырмаларының орындалу барысы туралы әкiмдi тұрақты түрде хабардар ете отырып, олардың орындалуын бақылау бойынша әкімнің қызметiн қамтамасыз етедi.
Әкiмнiң орынбасарлары, аппарат басшысы заңдарды, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің, Yкiметтiң, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң, әкiмдіктің және әкiмнiң актілері мен тапсырмаларын орындаудың белгiленген тәртiбiнiң өрескел бұзылу фактiлерi бойынша кiнәлi лауазымды адамдарды тәртiптiк жауапкершiлiкке тарту жөнiнде ұсыныстар енгiзе алады.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, Қазақстан Республикасының Құрылтайы Төрағасының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасарының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының бірінші орынбасарының, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі орынбасарларының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы орынбасарларының қатысуымен өтетін кеңестерді қоспағанда, әкімдік мүшелері әкіммен немесе әкімнің міндетін атқарушы адаммен келісу бойынша әкімдік атынан орталық мемлекеттік органдардың кеңестеріне өздері қатысады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігінің үлгiлік регламентiнде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігінің үлгілік регламенті "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 30-бабына сәйкес әзірленді және аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдіктері (бұдан әрі – әкімдік) отырыстарын дайындау және өткізу, әкімдіктің және аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімі (бұдан әрі – әкім) актілерінің жобаларын дайындау және ресімдеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің, Вице-Президентінің, Үкіметінің, Премьер-Министрінің, астана (облыс, республикалық маңызы бар қала), аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдіктерінің және әкімдерінің актілері мен тапсырмаларының орындалуын ұйымдастыру тәртібін белгілейді.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"14. На заседаниях акимата могут присутствовать депутаты Курултая Республики Казахстан, маслихата, акимы поселков, аулов (сел), аульных (сельских) округов, а также руководители областных исполнительных и территориальных подразделений центральных государственных органов и иные должностные лица, которым такое право предоставлено законами, актами Президента и Правительства.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Разработчик в течение 7 (семь) рабочих дней со дня получения постановления акимата или решения акима, касающихся прав, свобод и обязанностей граждан Республики Казахстан или затрагивающих интересы субъектов предпринимательства, размещает на своем интернет-ресурсе пресс-релиз на казахском и русском языках, а в случае необходимости и на иных языках, который содержит информацию о конкретных целях, социально-экономических и (или) правовых последствиях, а также предполагаемой эффективности постановления акимата или решения акима.";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Организация исполнения актов и поручений Президента, Вице-Президента, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акиматов и акимов столицы (области, города республиканского значения), района (города областного значения)";
пункты 30, 31 и 32 изложить в следующей редакции:
"30. Организация исполнения законов, актов Президента, Вице-Президента, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акимата и акима осуществляется в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 27 апреля 2010 года № 976 "Об утверждении Правил подготовки и реализации послания, работы с актами и поручениями Президента Республики Казахстан и осуществления контроля за их исполнением, проведения мониторинга нормативных правовых указов", постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 января 2023 года № 10 "О Регламенте Правительства Республики Казахстан", настоящим Регламентом и иным законодательством Республики Казахстан.
31. На контроль ставят законы, акты и поручения Президента Республики Казахстан, Вице-Президента Республики Казахстан, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акиматов и акимов столицы (области, города республиканского значения) и района (города областного значения) и должностных лиц в пределах своей компетенции.
32. Первые руководители исполнительных органов обеспечивают своевременное и качественное исполнение законов, актов и поручений Президента Республики Казахстан, Вице-Президента Республики Казахстан, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акиматов и акимов столицы (области, города республиканского значения) и района (города областного значения), которые направляются для исполнения.";

"14. Әкiмдіктің отырыстарына Қазақстан Республикасы Құрылтайының, мәслихаттың депутаттары, кенттердің, ауылдардың (селолардың), ауылдық (селолық) округтердің әкімдері, сондай-ақ облыстық атқарушы және орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің басшылары және заңдармен, Президент және Үкіметтің актілерімен осындай құқық берілген өзге де лауазымды адамдар қатыса алады.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Әзірлеуші Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтарына, бостандықтары мен міндеттеріне қатысты немесе кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын әкімдіктің қаулысын немесе әкімнің шешімін алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде әкімдік қаулысының немесе әкім шешімінің нақты мақсаттары, әлеуметтік-экономикалық және (немесе) құқықтық салдары, сондай-ақ олардың болжамды тиімділігі туралы ақпаратты қамтитын баспасөз релизін қазақ және орыс тілдерінде, қажет болған жағдайда өзге де тілдерде өзінің интернет-ресурсында орналастырады.";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Вице-Президентінің, Үкiметiнiң, Премьер-Министрiнiң, астана (облыс, республикалық маңызы бар қала), аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдіктерінің және әкімдерінің актілерi мен тапсырмаларының орындалуын ұйымдастыру";
30, 31 және 32-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Заңдардың, Қазақстан Республикасы Президентiнің, Вице-Президентінің, Yкiметiнің, Премьер-Министрiнің, әкiмдіктің және әкiмнің актілерінің орындалуын ұйымдастыру "Қазақстан Республикасы Президентінің жолдауын дайындау және іске асыру, актілерімен және тапсырмаларымен жұмыс істеу және олардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру, нормативтік құқықтық жарлықтарға мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 27 сәуірдегі № 976 Жарлығына, "Қазақстан Республикасы Үкіметінің регламенті туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 6 қаңтардағы № 10 қаулысына, осы Регламентке және Қазақстан Республикасының өзге заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
31. Заңдар, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің, Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң, астана (облыс, республикалық маңызы бар қала) және аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдіктерінің және әкімдерінің актілері мен тапсырмалары және лауазымды адамдардың өз құзыреттері шегіндегі өзге де тапсырмалары бақылауға қойылады.
32. Атқарушы органдардың бірінші басшылары орындау үшін жіберілетін заңдардың, Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, астана (облыс, республикалық маңызы бар қала) және аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдіктерінің және әкімдерінің актілері мен тапсырмаларының уақтылы және сапалы орындалуын қамтамасыз етеді.";

пункты 35, 36, 37 и 38 изложить в следующей редакции:
"35. Обеспечение деятельности по контролю за сроками исполнения законов, актов и поручений Президента Республики Казахстан, Вице-Президента Республики Казахстан, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акиматов и акимов столицы (области, города республиканского значения) и района (города областного значения) осуществляется аппаратом в порядке, определяемом акимом.
36. Аппарат, регулярно информируя акима о ходе выполнения законов, актов и поручений Президента Республики Казахстан, Вице-Президента Республики Казахстан, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акиматов и акимов столицы (области, города республиканского значения) и района (города областного значения), обеспечивает деятельность акима по контролю за их исполнением.
Заместители акима, руководитель аппарата по фактам грубых нарушений установленного порядка исполнения законов, актов и поручений Президента Республики Казахстан, Вице-Президента Республики Казахстан, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акиматов и акимов столицы (области, города республиканского значения) и района (города областного значения) могут вносить предложения по привлечению виновных должностных лиц к дисциплинарной ответственности.
37. Аким, заместители акима, руководитель аппарата обеспечивают реализацию государственной политики в отраслях экономики и выполнение задач, поставленных Президентом Республики Казахстан, Вице-Президентом Республики Казахстан, Правительством Республики Казахстан, Премьер-Министром Республики Казахстан, акиматом и акимом столицы (области, города республиканского значения) в пределах соответствующей административно-территориальной единицы.
38. Члены акимата по согласованию с акимом или лицом, исполняющим обязанности акима, самостоятельно участвуют от имени акимата в совещаниях центральных государственных органов, за исключением совещаний с участием Президента Республики Казахстан, Вице-Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, Председателя Курултая Республики Казахстан, Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан, Первого заместителя Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, заместителей Премьер-Министра Республики Казахстан заместителей Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, первых руководителей центральных государственных органов.".

35, 36, 37 және 38-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Аппарат заңдардың, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің, Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң, астана (облыс, республикалық маңызы бар қала) және аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдіктерінің және әкімдерінің актілері мен тапсырмаларының орындалу мерзiмдерiн бақылау бойынша қызметтi қамтамасыз етуді әкім айқындайтын тәртіппен жүзеге асырады.
36. Аппарат заңдардың, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің, Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң, астана (облыс, республикалық маңызы бар қала) және аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдіктерінің және әкімдерінің актілері мен тапсырмаларының орындалу барысы туралы әкiмдi тұрақты түрде хабардар ете отырып, олардың орындалуын бақылау бойынша әкімнің қызметiн қамтамасыз етедi.
Әкiмнiң орынбасарлары, аппарат басшысы заңдарды, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің, Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң, астана (облыс, республикалық маңызы бар қала) және аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдіктерінің және әкімдерінің актілері мен тапсырмаларын орындаудың белгiленген тәртiбiнiң өрескел бұзылу фактiлерi бойынша кiнәлi лауазымды адамдарды тәртiптiк жауапкершiлiкке тарту жөнiнде ұсыныстар енгiзе алады.";
37. Әкім, әкімнің орынбасарлары, аппарат басшысы тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде экономика салаларында мемлекеттік саясаттың іске асырылуын және Қазақстан Республикасының Президенті, Қазақстан Республикасының Вице-Президенті, Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі, астана (облыс, республикалық маңызы бар қала) әкімдігі және әкімі қойған міндеттердің орындалуын қамтамасыз етеді.
38. Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, Қазақстан Республикасының Құрылтайы Төрағасының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрінің бірінші орынбасарының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының бірінші орынбасарының, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі орынбасарларының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы орынбасарларының, орталық мемлекеттік органдардың бірінші басшыларының қатысуымен өтетін кеңестерді қоспағанда, әкімдік мүшелері әкіммен немесе әкімнің міндетін атқарушы адаммен келісуі бойынша әкімдік атынан орталық мемлекеттік органдардың кеңестеріне өздері қатысады.".

3. Департаменту развития системы государственного управления Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа его направление для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
С. Жумангарин

3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Мемлекеттік басқару жүйесін дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыру үшін жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
С. Жумангарин