Об определении перечня должностей специалистов в области здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта и лесного хозяйства, являющихся гражданскими служащими и работающих в сельской местности
Постановление акимата Костанайской области от 13 апреля 2026 года № 103
В соответствии с подпунктом 2) статьи 18, пунктом 9 статьи 139 Трудового кодекса Республики Казахстан акимат Костанайской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Определить перечень должностей специалистов в области здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта и лесного хозяйства, являющихся гражданскими служащими и работающих в сельской местности, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Управление экономики и бюджетного планирования акимата Костанайской области" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на государственном и русском языках в филиал республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан по Костанайской области для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Костанайской области после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Костанайской области.
4. Настоящее постановление вводится в действие после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2026 года.
Аким Костанайской области К. Аксакалов
Согласовано
Костанайский областной
маслихат
Приложение
к постановлению акимата
Костанайской области
от 13 апреля 2026 года
№ 103
Перечень должностей специалистов в области здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта и лесного хозяйства, являющихся гражданскими служащими и работающих в сельской местности
1. Должности специалистов в области здравоохранения:
1) руководитель (заведующий) складом специального медицинского снабжения.
2. Должности специалистов в области социального обеспечения:
1) руководитель организации стационарного типа (медико-социального учреждения для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями, медико-социального учреждения для детей с инвалидностью с нарушением опорно-двигательного аппарата, медико-социального учреждения для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, медико-социального учреждения для престарелых и лиц с инвалидностью, организации, предназначенной для оказания специальных социальных услуг в условиях круглосуточного проживания), организации полустационарного типа (отделения дневного пребывания, территориальные и реабилитационные центры, организации, предназначенные для оказания специальных социальных услуг в условиях дневного длительного или временного (сроком до 6 месяцев) пребывания получателей услуг в организации);

Азаматтық қызметшілер болып табылатын және ауылдық жерде жұмыс істейтін денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, білім беру, мәдениет, спорт және орман шаруашылығы саласындағы мамандар лауазымдарының тізбесін айқындау туралы
Қостанай облысы әкімдігінің 2026 жылғы 13 сәуірдегі № 103 қаулысы
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 18-бабы 2) тармақшасына, 139-бабы 9-тармағына сәйкес Қостанай облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Азаматтық қызметшілер болып табылатын және ауылдық жерде жұмыс істейтін денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, білім беру, мәдениет, спорт және орман шаруашылығы саласындағы мамандар лауазымдарының тізбесі осы қаулының қосымшасына сәйкес айқындалсын.
2. "Қостанай облысы әкімдігінің экономика және бюджеттік жоспарлау басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулыға қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Қостанай облысы бойынша филиалына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;
2) осы қаулының ресми жарияланғанынан кейін оның Қостанай облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қостанай облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі және 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Қостанай облысының әкімі Қ. Ақсақалов
Келісілді
Қостанай облыстық
мәслихаты
Қостанай облысы әкімдігінің
2026 жылғы 13 сәуірдегі
№ 103 қаулысына
қосымша
Азаматтық қызметшілер болып табылатын және ауылдық жерде жұмыс істейтін денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, білім беру, мәдениет, спорт және орман шаруашылығы саласындағы мамандар лауазымдарының тізбесі
1. Денсаулық сақтау саласындағы мамандардың лауазымдары:
1) Арнайы медициналық жабдықтау қоймасының басшысы (меңгерушісі).
2. Әлеуметтік қамсыздандыру саласындағы мамандардың лауазымдары:
1) стационарлық үлгідегі ұйымның (психоневрологиялық патологиясы бар мүгедектігі бар балаларға арналған медициналық-әлеуметтік мекеменің, тірек-қимыл аппараты бұзылған мүгедектігі бар балаларға арналған медициналық-әлеуметтік мекеменің, психоневрологиялық аурулары бар мүгедектігі бар адамдарға арналған медициналық-әлеуметтік мекеменің, қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арналған медициналық-әлеуметтік мекеменің, тәулік бойы тұру жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуге арналған ұйымның), жартылай стационарлық үлгідегі ұйымның (күндізгі болу бөлімшелерінің, аумақтық және оңалту орталықтарының, ұйымда қызмет алушылардың күндізгі ұзақ немесе уақытша (6 айға дейінгі мерзімге) болуы жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуге арналған ұйымның);

2) заместитель руководителя ГУ и ГКП областного значения;
3) руководитель: Карьерного центра районов; организации полустационарного типа (отделения дневного пребывания; территориального и реабилитационного центра; организации, предназначенной для оказания специальных социальных услуг в условиях дневного длительного или временного (сроком до 6 месяцев) пребывания получателей услуг в организации; организации надомного обслуживания (отделения социальной помощи на дому; организации, предназначенной для оказания специальных социальных услуг в условиях оказания услуг на дому по месту жительства получателей услуг); организации временного пребывания (центров социальной адаптации, домов ночного пребывания для получателей услуг, в том числе жертв торговлей людьми, жертв бытового насилия, лиц, освободившихся из мест лишения свободы и находящиеся на учете в службе пробации и другие);
4) заведующий медицинским отделением организации стационарного типа и полустационарного типа областного значения;
5) руководитель сектора Карьерного центра районов; руководитель отдела Карьерного центра районов; консультант по социальной работе Карьерного центра; специалист Карьерного центра;
6) врачи всех специальностей;
7) медицинская (ий) сестра (брат);
8) провизор (фармацевт);
9) инструктор по лечебной физкультуре;
10) фельдшер;
11) акушер (ка);
12) воспитатель;
13) логопед;
14) психолог;
15) методист;
16) учителя всех специальностей;
17) инструктор по трудотерапии;
18) специалист по социальной работе;
19) культорганизатор (организатор по массовой работе);
20) музыкальный руководитель;
21) инструктор-методист по райттерапии (иппотерапии);
22) инструктор по плаванию;
23) руководитель (заведующий) аптекой;
24) библиотекарь.
3. Должности специалистов в области образования:
1) учителя всех специальностей организаций дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего образования, специальных (коррекционных) и специализированных организаций образования, преподаватели организаций образования;
2) руководитель (заведующий, директор) ГУ и ГКП областного, районного значения;
3) преподаватель-организатор начальной военной подготовки, преподаватель начальной военной подготовки (для организаций технического и профессионального, послесреднего образования);
4) руководитель (заведующий) структурного подразделения (отдела, отделения);
5) заместитель руководителя (директора) ГУ и ГКП областного, районного значения;
6) руководитель (заведующий) интернатом, кабинетом организации образования; отделением; учебной частью, сектором, учебно-производственной (учебной) мастерской;

2) облыстық маңызы бар ММ және МКК басшысының орынбасары;
3) аудандардың мансап орталығының; жартылай стационарлық үлгідегі ұйымның (күндізгі болу бөлімшесінің; аумақтық және оңалту орталығының; ұйымда қызмет алушылардың күндізгі ұзақ немесе уақытша (6 айға дейінгі мерзімге) болу жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуге арналған ұйымның; үйде қызмет көрсетуді ұйымының (үйде әлеуметтік көмек көрсету бөлімшесінің; қызмет алушылардың тұрғылықты жері бойынша үйде қызмет көрсету жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуге арналған ұйымның); уақытша болу ұйымының (әлеуметтік бейімдеу орталықтарының, қызмет алушыларға, оның ішінде адам саудасы құрбандарына, тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына, бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және пробация қызметінде есепте тұрған адамдарға және басқаларға арналған түнгі болу үйлерінің) басшысы;
4) облыстық маңызы бар стационарлық үлгідегі және жартылай стационарлық үлгідегі ұйымның медициналық бөлімшесінің меңгерушісі;
5) аудандардың мансап орталығы секторының басшысы; аудандардың мансап орталығы бөлімінің басшысы; мансап орталығының әлеуметтік жұмыс жөніндегі кеңесшісі; мансап орталығының маманы;
6) барлық мамандықтардың дәрігерлері;
7) медбике (аға мейіргер);
8) провизор (фармацевт);
9) емдік дене шынықтыру нұсқаушысы;
10) фельдшер;
11) акушер;
12) тәрбиеші;
13) логопед;
14) психолог;
15) әдіскер;
16) барлық мамандықтардың мұғалімдері;
17) еңбек терапиясы бойынша нұсқаушы;
18) әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман;
19) мәдени ұйымдастырушы (бұқаралық жұмыс жөніндегі ұйымдастырушы);
20) музыкалық жетекші;
21) райттерапия (иппотерапия) бойынша нұсқаушы-әдіскер;
22) жүзу нұсқаушысы;
23) дәріхана басшысы (меңгерушісі);
24) кітапханашы.
3. Білім беру саласындағы мамандардың лауазымдары:
1) мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру ұйымдарының, арнаулы (түзету) және мамандандырылған білім беру ұйымдарының барлық мамандықтарының мұғалімдері, білім беру ұйымдарының оқытушылары;
2) облыстық, аудандық маңызы бар ММ және МКК басшысы (меңгерушісі, директоры);
3) бастапқы әскери даярлықты ұйымдастырушы-оқытушы, бастапқы әскери даярлық оқытушысы (техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін);
4) құрылымдық бөлімшенің (бөлімнің, бөлімшенің) басшысы (меңгерушісі);
5) облыстық, аудандық маңызы бар ММ және МКК басшысының (директорының) орынбасары;
6) білім беру ұйымы интернатының, кабинетінің; бөлімшесінің; оқу бөлімінің, секторының, оқу-өндірістік (оқу) шеберханасының басшысы (меңгерушісі);

7) заведующий кафедрой института повышения квалификации (филиала);
8) старший преподаватель института повышения квалификации (филиала);
9) социальный педагог;
10) педагог-ассистент;
11) педагог дополнительного образования;
12) педагог-психолог, психолог;
13) специальный педагог (учитель-дефектолог, дефектолог, учитель-логопед, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог);
14) педагог-организатор;
15) воспитатель, старший воспитатель, мать-воспитатель;
16) преподаватель; тренер-преподаватель, тренер-преподаватель по спорту, старший тренер-преподаватель по спорту;
17) старший вожатый, вожатый;
18) инспектор по делам молодежи;
19) культорганизатор;
20) инструктор: по труду; по физической культуре; инструктор-методист по плаванию, инструктор по плаванию (основных служб), инструктор-методист по туризму;
21) старший мастер, мастер производственного обучения; мастер-преподаватель производственного обучения;
22) методист (основных служб); методист института повышения квалификации, организации технического и профессионального, послесреднего образования, методического кабинета (центра);
23) музыкальный руководитель (основных служб), аккомпаниатор (основных служб), концертмейстер (основных служб), хореограф (основных служб), художественный руководитель;
24) педагог-профориентатор;
25) врачи всех специальностей;
26) медицинская (ий) сестра/брат;
27) диетическая сестра;
28) руководитель (заведующий) библиотекой;
29) библиотекарь.
4. Должности специалистов в области культуры:
1) руководитель (директор) ГУ и ГКП областного значения;
2) заместитель руководителя (директора) ГУ и ГКП областного значения;
3) руководитель сектора ГУ и ГКП областного значения, руководитель отдела ГУ, ГКП областного значения;
4) руководитель (директор) филиала в ГУ и ГКП областного значения;
5) художники всех наименований (основных служб);
6) старший научный сотрудник, младший научный сотрудник, научный сотрудник;
7) главный хранитель фондов ГУ областного значения, хранитель фондов;
8) экскурсовод;
9) музейный смотритель;
10) архивист по учету фондов музеев;
11) методист всех наименований (основных служб).
5. Должности специалистов в области физической культуры и спорта:
1) руководитель ГУ и ГКП областного значения;
2) заместитель руководителя ГУ и ГКП областного значения;
3) старший тренер областного значения;
4) старший тренер-преподаватель областного значения;
5) врачи всех специальностей;
6) медицинская(ий) сестра/брат (специализированная(ый));
7) методист, тренер, тренер-преподаватель, инструктор-спортсмен.
6. Должности специалистов лесного хозяйства:

7) біліктілікті арттыру институтының (филиалдың) кафедра меңгерушісі;
8) біліктілікті арттыру институтының (филиалдың) аға оқытушысы;
9) әлеуметтік педагог;
10) педагог-көмекші;
11) қосымша білім беру педагогі;
12) педагог-психолог, психолог;
13) арнайы педагог (дефектолог-мұғалім, дефектолог, логопед-мұғалім, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог);
14) педагог-ұйымдастырушы;
15) тәрбиеші, аға тәрбиеші, ана-тәрбиеші;
16) оқытушы; жаттықтырушы-оқытушы, спорт бойынша жаттықтырушы-оқытушы, спорт бойынша аға жаттықтырушы-оқытушы;
17) аға тәлімгер, тәлімгер;
18) жастар ісі жөніндегі инспектор;
19) мәдени ұйымдастырушы;
20) еңбек бойынша; дене шынықтыру бойынша нұсқаушы; жүзу бойынша нұсқаушы-әдіскер, жүзу бойынша нұсқаушы (негізгі қызметтердің), туризм бойынша нұсқаушы-әдіскер;
21) өндірістік оқытудың аға шебері, шебері; өндірістік оқытудың шебер-оқытушысы;
22) әдіскер (негізгі қызметтердің); біліктілікті арттыру институтының, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының, әдістемелік кабинеттің (орталықтың) әдіскері;
23) музыкалық жетекші (негізгі қызметтердің), аккомпаниатор (негізгі қызметтердің), концертмейстер (негізгі қызметтердің), хореограф (негізгі қызметтердің), көркемдік жетекші;
24) педагог-кәсіптік бағдар беруші;
25) барлық мамандықтықтардың дәрігерлері;
26) мейірбике/мейіргер;
27) диеталық мейірбике;
28) кітапхана басшысы (меңгерушісі);
29) кітапханашы.
4. Мәдениет саласындағы мамандардың лауазымдары:
1) облыстық маңызы бар ММ және МКК басшысы (директоры);
2) облыстық маңызы бар ММ және МКК басшысының (директорының) орынбасары;
3) облыстық маңызы бар ММ және МКК секторының басшысы, облыстық маңызы бар ММ, МКК бөлімінің басшысы;
4) облыстық маңызы бар ММ және МКК филиалының басшысы (директоры);
5) барлық атаулардың (негізгі қызметтердің) суретшілері;
6) аға ғылыми қызметкер, кіші ғылыми қызметкер, ғылыми қызметкер;
7) облыстық маңызы бар ММ қорларының бас сақтаушысы, қорлардың сақтаушысы;
8) экскурсия жетекшісі;
9) музей қараушысы;
10) музей қорларын есепке алу бойынша архивші;
11) барлық атаулардың (негізгі қызметтердің) әдіскері.
5. Дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандардың лауазымдары:
1) облыстық маңызы бар ММ және МКК басшысы;
2) облыстық маңызы бар ММ және МКК басшысының орынбасары;
3) облыстық маңызы бар аға жаттықтырушы;
4) облыстық маңызы бар аға жаттықтырушы-оқытушы;
5) барлық мамандықтардың дәрігерлері;
6) медбике/мейіргер (мамандандырылған);
7) әдіскер, жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушы, нұсқаушы-спортшы.
6. Орман шаруашылығы мамандарының лауазымдары:

1) руководитель (директор) учреждения лесного хозяйства;
2) заместитель руководителя (заместитель директора) учреждения лесного хозяйства;
3) руководитель лесничества (лесничий);
4) заместитель руководителя лесничества (помощник лесничего);
5) начальник лесной пожарной станции;
6) начальник лесного питомника;
7) главный инженер по охране и защите леса (главный инженер по охране и защите природных комплексов);
8) главный инженер по лесосырьевым ресурсам (главный инженер по лесопользованию);
9) главный инженер по лесовосстановлению (главный инженер по воспроизводству лесов и лесоразведению);
10) главный инженер-лесопатолог;
11) инженер по охране и защите леса (инженер по охране и защите природных комплексов);
12) инженер по лесосырьевым ресурсам (инженер по лесопользованию);
13) инженер по лесовосстановлению (инженер по воспроизводству лесов и лесоразведению);
14) инженер-лесопатолог;
15) охотовед;
16) мастер леса (участка);
17) лесник (инспектор).
Примечание:
ГУ – государственное учреждение;
ГКП – государственное коммунальное предприятие.

1) орман шаруашылығы мекемесінің басшысы (директоры);
2) орман шаруашылығы мекемесі басшысының орынбасары (директордың орынбасары);
3) орманшылықтың басшысы (орманшы);
4) орманшылық басшысының орынбасары (орманшының көмекшісі);
5) орман өрт сөндіру станциясының бастығы;
6) орман тәлімбағының бастығы;
7) орманды күзету және қорғау бойынша бас инженер (табиғи кешендерді күзету және қорғау бойынша бас инженер);
8) орман шикізаты ресурстары бойынша бас инженер (орман пайдалану бойынша бас инженер);
9) орманды қалпына келтіру бойынша бас инженер (ормандарды молықтыру және орман өсіру бойынша бас инженер);
10) бас инженер-орман шаруашылығы маманы;
11) орманды күзету және қорғау бойынша инженер (табиғи кешендерді күзету және қорғау бойынша инженер);
12) орман шикізаты ресурстары бойынша инженер (орман пайдалану бойынша инженер);
13) орманды қалпына келтіру бойынша инженер (ормандарды молықтыру және орман өсіру бойынша инженер);
14) инженер-орман шаруашылығы маманы;
15) аңшылықтанушы;
16) орман (учаске) шебері;
17) орманшы (инспектор).
Ескерту:
ММ – мемлекеттік мекеме;
МКК – мемлекеттік коммуналдық кәсіпорын.