О внесении изменений в решение Тупкараганского районного маслихата от 22 декабря 2025 года № 36/175 "О районном бюджете на 2026-2028 годы"
Решение Тупкараганского районного маслихата Мангистауской области от 8 мая 2026 года № 41/198
Тупкараганский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Тупкараганского районного маслихата от 22 декабря 2025 года № 36/175 "О районном бюджете на 2026 – 2028 годы" следующие изменения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить районный бюджет на 2026 – 2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно к настоящему решению, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 9 300 248,3 тысяча тенге, в том числе:
налоговые поступления – 8 624 500,9 тысячи тенге;
неналоговые поступления – 39 442,4 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала – 50 876,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 585 429,0 тысяч тенге;
2) затраты – 9 691 312,5 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – - 121 711,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 43 250,0 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов – 164 961,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -269 353,2 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 269 353,2 тысяч тенге;

"2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы" Түпқараған аудандық мәслихатының 2025 жылғы 22 желтоқсандағы № 36/175 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Маңғыстау облысы Түпқараған аудандық мәслихатының 2026 жылғы 8 мамырдағы № 41/198 шешімі
Түпқараған аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы" Түпқараған аудандық мәслихатының 2025 жылғы 22 жетоқсандағы № 36/175 шешіміне келесідей өзгерістер енгізілсін:
1 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3 қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесідей көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 9 300 248,3 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер –8 624 500,9 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 39 442,4 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 50 876,0 мың теңге;
трансферттер түсімдері –585 429,0 мың теңге;
2) шығындар – 9 691 312,5 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – -121 711,0 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 43 250,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 164 961,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -269 353,2 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 269 353,2 мың теңге;

поступление займов – 622 850,0 тысячи тенге;
погашение займов – 584 961,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 231 464,2 тысяча тенге.";
приложение 1 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель Тупкараганского
районного маслихата
А.Байбатырова
Приложение к решению Тупкараганского районного маслихата от 8 мая 2026 года № 41/198
Приложение 1 к решению Тупкараганского районного маслихата от 22 декабря 2025 года № 35/175
Районный бюджет на 2026 год
Категория
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подк-ласс
Наименование

қарыздар түсімі – 622 850,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 584 961,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 231 464,2 мың теңге.";
көрсетілген шешімнің 1 қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешім 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Түпқараған аудандық
мәслихатының төрағасы
А. Байбатырова
Түпқараған аудандық мәслихатының 2026 жылғы 8 мамырдағы № 41/198 шешіміне қосымша
Түпқараған аудандық мәслихатының 2025 жылғы 22 желтоқсандағы № 36/175 шешіміне 1 қосымша
2026 жылға арналған аудандық бюджет
Санаты
Сомасы, мың теңге
Сыныбы
Кіші сыныбы
Атауы

2. Затраты
9 691 312,5
01
Государственные услуги общего характера
4 382 851,3
112
Аппарат маслихата района (города областного значения)
53 457,0
001
Услуги по обеспечению деятельности маслихата района (города областного значения)
53 457,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
248 415,0
001
Услуги по обеспечению деятельности акима района (города областного значения)
248 415,0
454
Отдел предпринимательства и сельского хозяйства(города областного значения)
53 422,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и сельского хозяйства
53 422,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1 080 440,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
973 440,0
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
107 000,0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
2 876 950,3
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
77 669,0
015
Капитальные расходы государственного органа
3 000,0
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
2 789 981,3
003
Проведение оценки имущества в целях налогообложения
3 150,0
010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
3 150,0
486
Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
70 167,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений, архитектуры и градостроительства на местном уровне
70 167,0
02
Оборона
35 844,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
35 844,0
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
35 844,0
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
14 030,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
14 030,0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
14 030,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
914 419,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
909 169,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан

2. Шығындар
9 691 312,5
01
Жалпы сипаттағы мемлекеттiк көрсетілетін қызметтер
4 382 851,3
112
Аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихатының аппараты
53 457,0
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихатының қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
53 457,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
248 415,0
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
248 415,0
454
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі
53 422,0
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және ауыл шаруашылығын дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
53 422,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1 080 440,0
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
973 440,0
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
107 000,0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
2 876 950,3
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясатын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
77 669,0
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
3 000,0
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
2 789 981,3
003
Салық салу мақсатында мүлікті бағалауды жүргізу
3 150,0
010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
3 150,0
486
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі
70 167,0
001
Жергілікті деңгейде жер қатынастары, сәулет және қала құрылысын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
70 167,0
02
Қорғаныс
35 844,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
35 844,0
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
35 844,0
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
14 030,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
14 030,0
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
14 030,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
914 419,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
909 169,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету

16 335,0
005
Государственная адресная социальная помощь
111 296,0
006
Оказание жилищной помощи
552,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
289 218,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
3 733,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
56 553,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
4 500,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
285 903,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
62 762,0
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
57 596,0
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
20 721,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
5 250,0
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
5 250,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
1 233 793,6
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
969 400,0
004
Обеспечение жильем отдельных категорий гражда
289 800,0
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
100 000,0
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
579 600,0
467
Отдел строительства района (города областного значения)
264 393,6
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
216 114,0
005
Развитие коммунального хозяйства
4 110,0
007
Развитие благоустройства городов и населенных пунктов
29 169,6
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
15 000,0
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
567 858,0
467
Отдел строительства района (города областного значения)
15 607,0
008
Развитие объектов спорта
15 607,0
819
Отдел внутренней политики, культуры, развития языков и спорта района (города областного значения)
552 251,0
009
Поддержка культурно-досуговой работы
206 090,0
014
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне

16 335,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
111 296,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
552,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
289 218,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
3 733,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
56 553,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
4 500,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
285 903,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
62 762,0
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
57 596,0
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
20 721,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
5 250,0
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
5 250,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1 233 793,6
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
969 400,0
004
Азаматтардын жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету
289 800,0
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
100 000,0
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
579 600,0
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
264 393,6
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
216 114,0
005
Коммуналдық шаруашылығын дамыту
4 110,0
007
Қаланы және елді мекендерді абаттандыруды дамыту
29 169,6
058
Ауылдық елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
15 000,0
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
567 858,0
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
15 607,0
008
Спорт объектілерін дамыту
15 607,0
819
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет, тілдерді дамыту және спорт бөлімі
552 251,0
009
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
206 090,0
014
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткiзу