О внесении изменений в решение Мангистауского областного маслихата от 12 декабря 2025 года № 24/278 "Об областном бюджете на 2026-2028 годы"
Решение Мангистауского областного маслихата от 17 августа 2026 года № 29/345
Мангистауский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Мангистауского областного маслихата от 12 декабря 2025 года № 24/278 "Об областном бюджете на 2026-2028 годы" следующие изменения:
пункт 1 указанного решения изложить в новой редакции следующего содержания:
"1. Утвердить областной бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 454 711 418,1 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 122 069 640,8 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 16 939 847,5 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 63 955,9 тысяч тенге;
специальным поступлениям – 8 427 082,3 тысячи тенге;
поступлениям трансфертов – 307 210 891,6 тысяча тенге;
2) затраты – 446 203 945,1 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 46 806 217,3 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 53 282 479,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 6 476 261,7 тысяча тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 11 098 808,9 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 11 098 808,9 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -49 397 553,2 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 49 397 553,2 тысячи тенге, в том числе:
поступление займов – 53 032 479,0 тысяч тенге;
погашение займов – 3 635 023,2 тысячи тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 97,4 тысяч тенге.";
пункт 4 изложить в новой редакции:
"4. Предусмотреть в областном бюджете на 2026 год объемы целевых трансфертов из областного бюджета в бюджеты городов и районов в сумме 11 890 578,0 тысяч тенге, в том числе:
Бейнеускому району – 1 988 642,0 тысячи тенге;
Каракиянскому району – 567 490,0 тысяч тенге;
Мангистаускому району – 514 108,0 тысяч тенге;
Мунайлинскому району – 1 323 595,0 тысяч тенге;
Тупкараганскому району – 785 429,0 тысяч тенге;
города Актау – 5 170 545,0 тысяч тенге;
города Жанаозен – 1 540 769,0 тысяч тенге.";
пункт 6 изложить в новой редакции:
"6. Утвердить резерв акимата области на 2026 год в сумме 7 604 807,5 тысяч тенге.";
пункт 8 изложить в новой редакции:
"8. Учесть, что в областном бюджете на 2026 год предусмотрены целевые трансферты на развитие из республиканского бюджета в сумме 5 624 136,0 тысяч тенге.";
пункт 9 изложить в новой редакции:

"2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" Маңғыстау облыстық мәслихатының 2025 жылғы 12 желтоқсандағы № 24/278 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Маңғыстау облыстық мәслихатының 2026 жылғы 17 тамыздағы № 29/345 шешімі
Маңғыстау облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" Маңғыстау облыстық мәслихатының 2025 жылғы 12 желтоқсандағы № 24/278 шешіміне келесідей өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешімнің 1-тармағы келесідей мазмұнда жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет тиісінше осы шешімге 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес оның ішінде 2026 жылға келесідей көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 454 711 418,1 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша – 122 069 640,8 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 16 939 847,5 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 63 955,9 мың теңге;
арнаулы түсімдер бойынша – 8 427 082,3 мың теңге;
трансферттер түсімдері бойынша – 307 210 891,6 мың теңге;
2) шығындар – 446 203 945,1 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 46 806 217,3 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 53 282 479,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 6 476 261,7 мың теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 11 098 808,9 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 11 098 808,9 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге:
5) бюджет тапшылығы (профицит) – -49 397 553,2 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 49 397 553,2 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 53 032 479,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 3 635 023,2 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 97,4 мың теңге.";
4-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"4. 2026 жылға арналған облыстық бюджетте облыстық бюджеттен қалалар мен аудандардың бюджеттеріне нысаналы трансферттер көлемдері 11 890 578,0 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Бейнеу ауданына – 1 988 642,0 мың теңге;
Қарақия ауданына – 567 490,0 мың теңге;
Маңғыстау ауданына – 514 108,0 мың теңге;
Мұнайлы ауданына – 1 323 595,0 мың теңге;
Түпқараған ауданына – 785 429,0 мың теңге;
Ақтау қаласына – 5 170 545,0 мың теңге;
Жаңаөзен қаласына – 1 540 769,0 мың теңге.";
6-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"6. Облыс әкімдігінің 2026 жылға арналған резерві 7 604 807,5 мың теңге сомасында бекітілсін.";
8-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"8. 2026 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен нысаналы даму трансферттер 5 624 136,0 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін.";
9-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области образования
2 266 383,0
005
Приобретение и доставка учебников, учебно-методических комплексов для государственных организаций образования
4 151 337,0
007
Проведение школьных олимпиад, внешкольных мероприятий и конкурсов областного, районного (городского) масштабов
1 149 004,0
011
Обследование психического здоровья детей и подростков и оказание психолого-медико-педагогической консультативной помощи населению
1 555 037,0
012
Реабилитация и социальная адаптация детей и подростков с проблемами в развитии
379 946,0
029
Методическое и финансовое сопровождение системы образования
1 885 722,0
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
2 939 510,0
086
Выплата единовременных денежных средств казахстанским гражданам, усыновившим (удочерившим) ребенка (детей)-сироту и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей
2 996,0
087
Ежемесячные выплаты денежных средств опекунам (попечителям) на содержание ребенка-сироты (детей-сирот), и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей
233 550,0
05
Здравоохранение
16 546 711,0
2
Охрана здоровья населения
4 755 863,0
253
Управление здравоохранения области
4 705 863,0
006
Услуги по охране материнства и детства
192 511,0
007
Пропаганда здорового образа жизни
37 415,0
041
Дополнительное обеспечение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи по решению местных представительных органов областей
2 555 237,0
050
Возмещение лизинговых платежей по санитарному транспорту, медицинским изделиям, требующие сервисного обслуживания, приобретенных на условиях финансового лизинга
63 192,0
098
Трансферты в фонд социального медицинского страхования на взносы государства на обязательное социальное медицинское страхование, уплачиваемые местными исполнительными органами
1 857 508,0
288
Управление строительства, архитектуры и градостроительства области
50 000,0
038
Строительство и реконструкция объектов здравоохранения
50 000,0
3
Специализированная медицинская помощь
2 566 922,0
253
Управление здравоохранения области
2 566 922,0
027
Централизованный закуп и хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
2 566 922,0
4
Поликлиники
355 056,0
253
Управление здравоохранения области
355 056,0
039
Оказание дополнительного объема медицинской помощи субъектами здравоохранения, оказание услуг Call-центрами и прочие расходы
355 056,0
5
Другие виды медицинской помощи

001
Жергілікті деңгейде білім беру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
2 266 383,0
005
Мемлекеттік білім беру ұйымдары үшін оқулықтар, оқу-әдiстемелiк кешендерін сатып алу және жеткізу
4 151 337,0
007
Облыстық, аудандық (қалалық) ауқымдардағы мектеп олимпиадаларын, мектептен тыс іс-шараларды және конкурстар өткізу
1 149 004,0
011
Балалар мен жасөспірімдердің психикалық денсаулығын зерттеу және халыққа психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялық көмек көрсету
1 555 037,0
012
Дамуында проблемалары бар балалар мен жасөспірімдердің оңалту және әлеуметтік бейімдеу
379 946,0
029
Білім беру жүйесін әдістемелік және қаржылық сүйемелдеу
1 885 722,0
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
2 939 510,0
086
Жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап алған Қазақстан азаматтарына берілетін біржолғы ақшалай қаражат төлемі
2 996,0
087
Жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) күтіп-ұстауға қорғаншыға (қамқоршыға) берілетін ай сайынғы ақшалай қаражат төлемдері
233 550,0
05
Денсаулық сақтау
16 546 711,0
2
Халықтың денсаулығын қорғау
4 755 863,0
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
4 705 863,0
006
Ана мен баланы қорғау жөніндегі көрсетілетін қызметтер
192 511,0
007
Салауатты өмір салтын насихаттау
37 415,0
041
Облыстардың жергілікті өкілдік органдарының шешімі бойынша тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемімен қосымша қамтамасыз ету
2 555 237,0
050
Қаржы лизингі шарттарында сатып алынған санитариялық көлік және сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдар бойынша лизинг төлемдерін өтеу
63 192,0
098
Жергілікті атқарушы органдар төлейтін міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға мемлекеттің жарналарына әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына берілетін трансферттер
1 857 508,0
288
Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы
50 000,0
038
Деңсаулық сақтау объектілерін салу және реконструкциялау
50 000,0
3
Мамандандырылған медициналық көмек
2 566 922,0
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
2 566 922,0
027
Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау
2 566 922,0
4
Емханалар
355 056,0
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
355 056,0
039
Денсаулық сақтау субъектілерінің қосымша медициналық көмектің көлемін көрсетуі, Call-орталықтардың қызметтер көрсетуі және өзге де шығыстар
355 056,0
5
Медициналық көмектiң басқа түрлерi

63 062,0
253
Управление здравоохранения области
63 062,0
029
Областные базы специального медицинского снабжения
63 062,0
9
Прочие услуги в области здравоохранения
8 805 808,0
253
Управление здравоохранения области
8 805 808,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области здравоохранения
322 296,0
008
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан
244 223,0
016
Обеспечение граждан бесплатным или льготным проездом за пределы населенного пункта на лечение
70 444,0
018
Информационно-аналитические услуги в области здравоохранения
87 616,0
023
Социальная поддержка медицинских и фармацевтических работников
500 000,0
030
Капитальные расходы государственны х органов здравоохранения
2 166,0
033
Капитальные расходы медицинских организаций здравоохранения
7 579 063,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
18 788 990,0
1
Социальное обеспечение
5 018 214,0
256
Управление координации занятости и социальных программ области
3 968 631,0
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
700 884,0
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
1 286 174,0
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, лиц с инвалидностью, в том числе детей с инвалидностью, в реабилитационных центрах
477 600,0
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
706 501,0
064
Обеспечение деятельности центров трудовой мобильности и карьерных центров по социальной поддержке граждан по вопросам занятости
731 176,0
069
Субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью
8 616,0
076
Предоставление специальных социальных услуг в условиях полустационара в области социальной защиты
20 011,0
078
Предоставление специальных социальных услуг в условиях временного пребывания в области социальной защиты
37 669,0
261
Управление образования области

63 062,0
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
63 062,0
029
Облыстық арнайы медициналық жабдықтау базалары
63 062,0
9
Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызметтер
8 805 808,0
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
8 805 808,0
001
Жергілікті деңгейде денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
322 296,0
008
Қазақстан Республикасында ЖИТС профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру
244 223,0
016
Азаматтарды елді мекеннен тыс жерлерде емделу үшін тегін және жеңілдетілген жол жүрумен қамтамасыз ету
70 444,0
018
Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық талдамалық қызметтер
87 616,0
023
Медициналық және фармацевтикалық қызметкерлерді әлеуметтік қолдау
500 000,0
030
Мемлекеттік денсаулық с а қ т а у органдарының к ү р д е л і шығыстары
2 166,0
033
Медициналық денсаулық сақтау ұйымдарының күрделі шығыстары
7 579 063,0
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
18 788 990,0
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
5 018 214,0
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
3 968 631,0
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
700 884,0
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 286 174,0
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, оның ішінде мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
477 600,0
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
706 501,0
064
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі азаматтарды әлеуметтік қолдау бойынша қызметін қамтамасыз ету
731 176,0
069
Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялау
8 616,0
076
Әлеуметтік қорғау саласында жартылай стационар жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
20 011,0
078
Әлеуметтік қорғау саласында уақытша болу жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
37 669,0
261
Облыстың білім басқармасы