О внесении изменений в решение Мангистауского областного маслихата от 28 августа 2020 года № 37/446 "О дополнительном предоставлении гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, в том числе лекарственных средств, специализированных лечебных продуктов, медицинских изделий, отдельным категориям граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Мангистауской области при амбулаторном лечении бесплатно"
Решение Мангистауского областного маслихата от 16 февраля 2026 года № 25/295
Мангистауский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Мангистауского областного маслихата от 28 августа 2020 года №37/446 "О дополнительном предоставлении гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, в том числе лекарственных средств, специализированных лечебных продуктов, медицинских изделий, отдельным категориям граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Мангистауской области при амбулаторном лечении бесплатно" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4278), следующие изменения:
заголовок указанного решения изложить в новой редакции:
"О дополнительном предоставлении гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, в том числе лекарственных средств, специализированных лечебных продуктов и медицинских изделий, отдельным категориям граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Мангистауской области, при амбулаторном лечении бесплатно";
пункт 1 указанного решения изложить в новой редакции:
"1. Дополнительно предоставить гарантированный объем бесплатной медицинской помощи, в том числе лекарственные средства, специализированные лечебные продукты и медицинские изделия, отдельным категориям граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Мангистауской области, при амбулаторном лечении бесплатно, согласно приложению 1 к настоящему решению.";
приложение 1 к указанному решению изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Мангистауского областного маслихата Ж. Матаев
Приложение к решению
Мангистауского областного маслихата
от 16 февраля 2026 года №25/295
Приложение 1 к решению
Мангистауского областного маслихата
от 28 августа 2020 года № 37/446
Дополнительно предоставляемый гарантированный объем бесплатной медицинской помощи, в том числе лекарственные средства, специализированные лечебные продукты и медицинские изделия, отдельным категориям граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Мангистауской области, при амбулаторном лечении бесплатно
Наименование заболеваний
Категория населения
Показания (степень, стадия, тяжесть течения) для назначения лекарственных средств
Наименование лекарственных средств (лекарственная форма), медицинских изделий, специализированных лечебных продуктов
1
2
3
4
5

"Маңғыстау облысының аумағында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасы азаматтарының жекелеген санаттарына тегін амбулаториялық емдеу кезінде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін, оның ішінде дәрілік заттарды, бейімделген емдік өнімдерді, медициналық бұйымдарды қосымша беру туралы" Маңғыстау облыстық мәслихатының 2020 жылғы 28 тамыздағы №37/446 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Маңғыстау облыстық мәслихатының 2026 жылғы 16 ақпандағы № 25/295 шешімі
Маңғыстау облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "Маңғыстау облысының аумағында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасы азаматтарының жекелеген санаттарына тегін амбулаториялық емдеу кезінде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін, оның ішінде дәрілік заттарды, бейімделген емдік өнімдерді, медициналық бұйымдарды қосымша беру туралы" Маңғыстау облыстық мәслихатының 2020 жылғы 28 тамыздағы №37/446 шешіміне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде №4278 болып тіркелген) келесідей өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешімнің тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Маңғыстау облысының аумағында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасы азаматтарының жекелеген санаттарына тегін амбулаториялық емдеу кезінде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін, оның ішінде дәрілік заттарды, арнайы емдік өнімдерді және медициналық бұйымдарды қосымша беру туралы";
көрсетілген шешімнің 1 тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы шешімге 1 қосымшаға сәйкес Маңғыстау облысының аумағында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасы азаматтарының жекелеген санаттарына тегін амбулаториялық емдеу кезінде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі, оның ішінде дәрілік заттар, арнайы емдік өнімдер және медициналық бұйымдар қосымша берілсін.";
көрсетілген шешімге 1 қосымша осы шешімге қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Маңғыстау облыстық мәслихатының төрағасы Ж. Матаев
Маңғыстау облыстық мәслихатының
2026 жылғы 16 ақпандағы
№ 25/295 шешіміне қосымша
Маңғыстау облыстық мәслихатының
2020 жылғы 28 тамыздағы
№37/446 шешіміне 1 қосымша
Маңғыстау облысының аумағында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасы азаматтарының жекелеген санаттарына тегін амбулаториялық емдеу кезінде қосымша берілетін тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі, оның ішінде дәрілік заттар, арнайы емдік өнімдер және медициналық бұйымдар
Аурулардың атауы
Халықтың санаты
Дәрілік заттарды тағайындау үшін көрсетілімдер (дәрежесі, сатысы, ағымының ауырлығы)
Дәрілік заттардың (дәрілік нысан), арнайы емдік өнімдердің және медициналық бұйымдардың атауы
1
2
3
4
5

1. Лекарственные средства в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
1
Ювенильный артрит
Дети до 18 лет, состоящие на диспансерном учете
Все стадии и степени тяжести
Тоцилизумаб
Канакинумаб
Адалимумаб
Тофацитиниб
Анакинра
Голимумаб
2
Системные заболевания соединительных тканей, неврологические заболевания, болезнь Девика
Все категории граждан, состоящих на диспансерном учете
Все стадии и степени тяжести
Ритуксимаб
Белимумаб
3
Буллезный эпидермолиз
Все категории граждан, состоящие на диспансерном учете
Все стадии и степени тяжести
Крем на основе сульфотиазола серебра, крем для наружного применения
Декспантенол 5%, крем для наружного применения
Декспантенол 5%, мазь для наружного применения
Хлоргексидин, раствор
4
Стеноз гортани, хронический канюленоситель
Все категории граждан, состоящие на диспансерном учете
Все стадии и степени тяжести
Будесонид, суспензия для ингаляций дозированная
Фенотерол и Ипратропия бромид, раствор для ингаляций/аэрозоль для ингаляций
Ацетилцистеин, раствор для приема внутрь
5
Хроническая почечная недостаточность
Все категории граждан, состоящие на диспансерном учете
Переход с 3 в 4 стадию
Кетоаналоги аминокислот, таблетки
6
Онкологические заболевания
Все категории граждан, состоящие на диспансерном учете
Все стадии и степени тяжести
Олапариб
Денозумаб
Полатузумаб ведотин
Кабозантиниб
Ниволумаб
Трастузумаб дерукстекан
Бригатиниб
Лорлатиниб
7
Высокая легочная гипертензия
Все категории граждан, состоящие на диспансерном учете
Все стадии и степени тяжести
Мацитентан
Селексипаг
Риоцигуат
8
Состояние после пересадки органов и тканей
Все категории граждан, состоящие на диспансерном учете
Все стадии и степени тяжести
Флуконазол, капсула
Итраконазол, капсула
Эверолимус
9
Гомоцистинурия
Дети до 18 лет, состоящие на диспансерном учете
Все стадии и степени тяжести
Бетаин
10
Псориаз
Все категории граждан, состоящие на диспансерном учете
Все стадии и степени тяжести
Секукинумаб
Дети до 18 лет, состоящие на диспансерном учете
Все стадии и степени тяжести
Устекинумаб
11
Кистозный фиброз (Муковисцидоз)
Дети до 18 лет, состоящие на диспансерном учете
Все стадии и степени тяжести
Пульмозим* (при наличии доказанной непереносимости дженериков Дорназа альфа)
Элексакафтор/Тезакафтор/Ивакафтор
12
Миастения
Все категории граждан, состоящие на диспансерном учете
Все стадии и степени тяжести
Равулизумаб
Азатиоприн
Циклоспорин
13
Бронхолегочная дисплазия
Дети в возрасте до 2 лет
Все стадии и степени тяжести
Паливизумаб
14
Анкилозирующий спондиллит
Все категории граждан, состоящие на диспансерном учете
Все стадии и степени тяжести
Секукинумаб
15
Болезнь Крона
Дети до 18 лет, состоящие на диспансерном учете
Все стадии и степени тяжести
Инфликсимаб
16
Наследственный ангионевротический отек
Все категории граждан, состоящие на диспансерном учете
Все стадии и степени тяжести
Ланаделумаб
Ингибитор 1С-эстеразы
17
Болезнь Стилла
Все категории граждан, состоящие на диспансерном учете
Все стадии и степени тяжести
Канакинумаб
18
Гиперинсулинизм
Дети до 18 лет, состоящие на диспансерном учете
Все стадии и степени тяжести
Октреотид
19
Идиопатическая тромбоцитопеническая пурпура
Дети до 18 лет, состоящие на диспансерном учете
Все стадии и степени тяжести
Ромиплостим
20
Бронхиальная астма
Все категории граждан, состоящие на диспансерном учете
Все стадии и степени тяжести
Омализумаб
Тезепелумаб
21
Ревматоидный артрит
Взрослые, состоящие на диспансерном учете
Все стадии и степени тяжести
Этанерцепт
22
Спинальная мышечная дистрофия
Дети до 18 лет, состоящие на диспансерном учете
Все стадии и степени тяжести
Рисдиплам
23
Гипофосфатемический рахит
Все категории граждан, состоящие на диспансерном учете
Все стадии и степени тяжести
Буросумаб
24
Ахондраплазия
Дети до 18 лет, состоящие на диспансерном учете
Все стадии и степени тяжести
Восоритид
25
Нейрофиброматоз
Все категории граждан, состоящие на диспансерном учете
Все стадии и степени тяжести
Селуметиниб
26
Онкогематологические и гематологические заболевания
Все категории граждан, состоящие на диспансерном учете
Все стадии и степени тяжести
Третиноин
Мидостаурин
Венетоклакс
Помалидомид
Гилтеритиниб
27
Системный склероз
Все категории граждан, состоящие на диспансерном учете
Все стадии и степени тяжести
Микофеноловая кислота
Микофенолат мофетил

1. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберіндегі дәрілік заттар
1
Ювенильді артрит
Диспансерлік есепте тұрған 18 жасқа дейінгі балалар
Барлық сатылар және ауырлық дәрежесі
Тоцилизумаб
Канакинумаб
Адалимумаб
Тофацитиниб
Анакинра
Голимумаб
2
Дәнекер тінінің жүйелік аурулары, неврологиялық аурулар, Девик ауруы
Диспансерлік есепте тұрған азаматтардың барлық санаттары
Барлық сатылар және ауырлық дәрежесі
Ритуксимаб
Белимумаб
3
Буллалы эпидермолиз
Диспансерлік есепте тұрған азаматтардың барлық санаттары
Барлық сатылар және ауырлық дәрежесі
Құрамында күміс сульфотиазолы бар крем, сыртқа қолдануға арналған крем
Декспантенол 5%, сыртқа қолдануға арналған крем
Декспантенол 5%, сыртқа қолдануға арналған жақпамай
Хлоргексидин, ерітінді
4
Көмей стенозы, созылмалы канюльтасығыш
Диспансерлік есепте тұрған азаматтардың барлық санаттары
Барлық сатылар және ауырлық дәрежесі
Будесонид, ингаляцияға арналған дозаланған ұнтақ
Фенотерол мен Ипратропий бромиді, ингаляцияға арналған ерітінді/дозаланған ингаляцияға арналған аэрозоль
Ацетилцистеин, ішуге арналған ерітінді
5
Созылмалы бүйрек жеткіліксіздігі
Диспансерлік есепте тұрған азаматтардың барлық санаттары
3-тен 4-ке ауысу сатысына
Амин қышқылдарының кетоаналогтары, таблеткалар
6
Онкологиялық аурулар
Диспансерлік есепте тұрған азаматтардың барлық санаттары
Барлық сатылар және ауырлық дәрежесі дәрежесі
Олапариб
Денозумаб
Полатузумаб ведотин
Кабозантиниб
Ниволумаб
Трастузумаб дерукстекан
Бригатиниб
Лорлатиниб
7
Жоғары өкпе гипертензиясы
Диспансерлік есепте тұрған азаматтардың барлық санаттары
Барлық сатылар және ауырлық дәрежесі
Мацитентан
Селексипаг
Риоцигуат
8
Ағзалар мен тіндерді ауыстырып салудан кейінгі жағдайлар
Диспансерлік есепте тұрған азаматтардың барлық санаттары
Барлық сатылар дәрежесі
Флуконазол, капсула
Итраконазол, капсула
Эверолимус
9
Гомоцистинурия
Диспансерлік есепте тұрған 18 жасқа дейінгі балалар
Барлық сатылар және ауырлық және ауырлық дәрежесі
Бетаин
10
Псориаз
Диспансерлік есепте тұрған азаматтардың барлық санаттары
Барлық сатылар және ауырлық дәрежесі
Секукинумаб
Диспансерлік есепте тұрған 18 жасқа дейінгі балалар
Барлық сатылар және ауырлық дәрежесі
Устекинумаб
11
Кистозды фиброз (Муковисцидоз)
Диспансерлік есепте тұрған 18 жасқа дейінгі балалар
Барлық сатылар және ауырлық дәрежесі
Пульмозим* (Дорназа альфа дженериктеріне дәлелденген төзімсіздік болған жағдайда)
Элексакафтор/Тезакафтор/Ивакафтор
12
Миастения
Диспансерлік есепте тұрған азаматтардың барлық санаттары
Барлық сатылар және ауырлық дәрежесі
Равулизумаб
Азатиоприн
Циклоспорин
13
Бронх өкпе дисплазиясы
2 жасқа дейінгі балалар
Барлық сатылар және ауырлық дәрежесі
Паливизумаб
14
Анкилозды спондилит
Диспансерлік есепте тұрған азаматтардың барлық санаттары
Барлық сатылар және ауырлық дәрежесі
Секукинумаб
15
Крон ауруы
Диспансерлік есепте тұрған 18 жасқа дейінгі балалар
Барлық сатылар және ауырлық дәрежесі
Инфликсимаб
16
Тұқым қуалайтын ангионевротикалық ісіну
Диспансерлік есепте тұрған азаматтардың барлық санаттары
Барлық сатылар және ауырлық дәрежесі
Ланаделумаб
1С-эстераза тежеушісі
17
Стилл ауруы
Диспансерлік есепте тұрған азаматтардың барлық санаттары
Барлық сатылар және ауырлық дәрежесі
Канакинумаб
18
Гиперинсулинизм
Диспансерлік есепте тұрған 18 жасқа дейінгі балалар
Барлық сатылар және ауырлық дәрежесі
Октреотид
19
Идиопатиялық тромбоцитопениялық пурпура
Диспансерлік есепте тұрған 18 жасқа дейінгі балалар
Барлық сатылар және ауырлық дәрежесі
Ромиплостим
20
Бронх демікпесі
Диспансерлік есепте тұрған 18 жасқа дейінгі балалар
Барлық сатылар және ауырлық дәрежесі
Омализумаб
Тезепелумаб
21
Ревматоидті артрит
Диспансерлік есепте тұрған азаматтардың барлық санаттары
Барлық сатылар және ауырлық дәрежесі
Этанерцепт
22
Жұлын бұлшықет атрофиясы
Диспансерлік есепте тұрған 18 жасқа дейінгі балалар
Барлық сатылар және ауырлық дәрежесі
Рисдиплам
23
Гипофосфатемиялық рахит
Диспансерлік есепте тұрған азаматтардың барлық санаттары
Барлық сатылар және ауырлық дәрежесі
Буросумаб
24
Ахондраплазия
Диспансерлік есепте тұрған 18 жасқа дейінгі балалар
Барлық сатылар және ауырлық дәрежесі
Восоритид
25
Нейрофиброматоз
Диспансерлік есепте тұрған азаматтардың барлық санаттары
Барлық сатылар және ауырлық дәрежесі
Селуметиниб
26
Онкогематологиялық және гематологиялық аурулар
Диспансерлік есепте тұрған азаматтардың барлық санаттары
Барлық сатылар және ауырлық дәрежесі
Третиноин
Мидостаурин
Венетоклакс
Помалидомид
Гилтеритиниб
27
Жүйелік склероз
Диспансерлік есепте тұрған азаматтардың барлық санаттары
Барлық сатылар және ауырлық дәрежесі
Микофеноловая кислота
Микофенолат мофетил

2. Медицинские изделия в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
1
Буллезный эпидермолиз
Все категории граждан, состоящие на диспансерном учете диспансерном учете
Все стадии и степени тяжести
Повязка мазевая с серебром
Повязка без фармпрепаратов
Повязка стерильная
Повязка абсорбирующая стерильная
Повязка абсорбирующая
Пластырь
Гидротюль, гидроактивная мазевая повязка
Повязка мазевая с перуанским бальзамом
Стерильные салфетки
Бинт фиксирующийся эластичный
Фиксирующийся бинт
Сетчатый трубчатый бинт
Бинт ваттный мягкий нестерильный
Стерильная повязка на основе хлорамфеникола
2
Стеноз гортани, хронический канюленоситель
Все категории граждан, состоящие на диспансерном учете
Все стадии и степени тяжести
Аспирационный катетер с вакуумным контролем (для санации мокроты)
Трахеостомическая трубка
Фиксирующие ленты для трахеостомы
Cалфетки для подкладывания под трахеостомическую трубку
Голосовые клапаны
Шприцы Жанне одноразовые
Тепловлагообменник
Гастростомическая трубка (для питания ребенка) F-16
Заглушки на трахеостому
3. Специализированные лечебные продукты в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
1
Буллезный эпидермолиз
Дети до 18 лет, состоящие на диспансерном учете
Все стадии и степени тяжести
Специализированное лечебное питание
2
Целиакия
Дети до 18 лет, состоящие на диспансерном учете
Все стадии и
Специализированная мука без глютена
степени тяжести
Безглютеновые кондитерские изделия
Безглютеновые макаронные изделия
3
Кистозный фиброз (Муковисцидоз)
Дети до 18 лет, состоящие на диспансерном учете
Все стадии и степени тяжести
Специализированные лечебные продукты
4
Белково-энергетическая недостаточность 3 степени. Носители гастростомы/трахеостомы с псевдобульбарным синдромом
Дети до 18 лет, состоящие на диспансерном учете
Все стадии и степени тяжести
Специализированное лечебное питание

2. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберіндегі медициналық бұйымдар
1
Буллалы эпидермолиз
Диспансерлік есепте тұрған азаматтардың барлық санаттары
Барлық сатылар және ауырлық дәрежесі
Күмісі бар майланған таңғыш
Фармпрепаратсыз таңғыш
Стерильді таңғыш
Абсорбциялайтын стерильді таңғыш
Абсорбциялайтын таңғыш
Бұласыр
Гидротюль, гидроактивті майланған таңғыш
Перуан бальзамы бар майланған таңғыш
Стерильді майлықтар
Бекітетін созылмалы бинт
Бекітетін бинт
Торлы құбырлы бинт
Жұмсақ стерильді емес мақталы бинт
Хлорамфеникол негізіндегі стерильді таңғыш
2
Көмей стенозы, созылмалы канюльтасығыш
Диспансерлік есепте тұрған азаматтардың барлық санаттары
Барлық сатылар және ауырлық дәрежесі
Вакууммен басқарылатын аспирациялық катетер (қақырықтан тазарту үшін)
Трахеостомия түтігі
Трахеостоманы бекіту жолақтары
Трахеостомиялық түтіктің астына салуға арналған майлықтар
Дауыс клапандары
Бір рет қолданатын Жанне шприцтері
Жылу алмастырғыш
Гастростомия түтігі (баланы тамақтандыру үшін) F-16
Трахеостомаға арналған бітегіш
3. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберіндегі арнайы емдік өнімдер
1
Буллалы эпидермолиз
Диспансерлік есепте тұрған 18 жасқа дейінгі балалар
Барлық сатылар және ауырлық дәрежесі
Арнайы емдік тамақтану
2
Целиакия
Диспансерлік есепте тұрған 18 жасқа дейінгі балалар
Барлық сатылар және ауырлық дәрежесі
Глютенсыз арнайы ұн
Глютенсіз кондитерлік өнімдер
Глютенсіз макарондық өнімдер
3
Кистозды фиброз (Муковисцидоз)
Диспансерлік есепте тұрған 18 жасқа дейінгі балалар
Барлық сатылар және ауырлық дәрежесі
Арнайы емдік өнімдер
4
Ақуыз-энергетикалық жеткіліксіздіктің 3 дәрежесі. Псевдобульбар синдромы бар гастростома/трахеостома тасымалдаушылары
Диспансерлік есепте тұрған 18 жасқа дейінгі балалар
Барлық сатылар және ауырлық дәрежесі
Арнайы емдік тамақтану