Об определении размера и перечня категорий получателей жилищных сертификатов по Аральскому району
Решение Аральского районного маслихата Кызылординской области от 16 июня 2026 года № 556
В соответствии пунктом 2 статьи 14-1 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях", с пунктом 2-9 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 30 мая 2025 года № 187 "Об утверждении правил реализации мер государственной поддержки, направленных на улучшение жилищных условий" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36186) Аральский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Определить размер и перечень категорий получателей жилищных сертификатов по Аральскому району согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Председатель Аральского районного маслихата Б. Турахметов
Приложение к решению
Аральского районного маслихата
от "16" июня 2026 года № 556
Размер и перечень категорий получателей жилищных сертификатов по Аральскому району
1. Для покрытия части первоначального взноса по ипотечным жилищным займам при приобретении жилища в рамках ипотечной программы, утвержденной Национальным Банком Республики Казахстан и в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях" установить размер жилищных сертификатов в качестве социальной помощи, социальной поддержки гражданам Аральского района в размере 1 000 000 (один миллион) тенге.
2. Перечень категорий получателей жилищных сертификатов по Аральскому району:
1) ветераны, приравненные по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны (состоящий в очереди на жильҰ);
2) ветераны боевых действий на территории других государств (состоящий в очереди на жильҰ);
3) лица с инвалидностью первой и второй групп (состоящий в очереди на жильҰ);
4) семьи, имеющие или воспитывающие детей с инвалидностью (состоящий в очереди на жильҰ);
5) лица с заболеваниями, указанными в списке тяжелых форм некоторых хронических заболеваний утвержденном приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 февраля 2022 года № ҚР ДСМ-14 "Об утверждении списка тяжелых форм некоторых хронических заболеваний" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26830) (состоящий в очереди на жильҰ);

Арал ауданы бойынша тұрғын үй сертификаттарының мөлшері мен алушылар санаттарының тізбесін айқындау туралы
Қызылорда облысы Арал аудандық мәслихатының 2026 жылғы 16 маусымдағы № 556 шешім
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-1-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 2-9 тармағына және Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің "Тұрғын үй жағдайларын жақсартуға бағытталған мемлекеттік қолдау шараларын іске асыру қағидаларын бекіту туралы" 2025 жылғы 30 мамырдағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36186 болып тіркелген) № 187 бұйрығына сәйкес Арал аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Арал ауданы бойынша тұрғын үй сертификаттарының мөлшері мен алушылар санаттарының тізбесі осы шешімнің қосымшасына сәйкес айқындалсын.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Арал аудандық мәслихатының төрағасы Б. Турахметов
Арал аудандық мәслихатының
2026 жылғы "16" маусымдағы
№ 556 шешіміне қосымша
Арал ауданы бойынша тұрғын үй сертификаттарының мөлшері мен алушылар санаттарының тізбесі
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бекіткен ипотекалық бағдарлама шеңберінде және "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тұрғынжай сатып алу кезінде ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша бастапқы жарнаның бір бөлігін жабу үшін, Арал ауданының азаматтарына әлеуметтік көмек, әлеуметтік қолдау ретінде тұрғын үй сертификаттарының мөлшері 1 000 000 (бір миллион) теңге болып белгіленсін.
2. Арал ауданы бойынша тұрғын үй сертификаттарын алушылар санаттарының тізбесі:
1) жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлер (тұрғын үй кезегінде тұрған);
2) басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері (тұрғын үй кезегінде тұрған);
3) бірінші және екінші топтардағы мүгедектігі бар адамдар (тұрғын үй кезегінде тұрған);
4) мүгедектігі бар балалары бар немесе оларды тәрбиелеп отырған отбасылар (тұрғын үй кезегінде тұрған);
5) "Кейбір созылмалы аурулардың ауыр нысандарының тізімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 16 ақпандағы № ҚР ДСМ-14 бұйрығымен бекiтілген кейбір созылмалы аурулардың ауыр нысандарының тізімінде көрсетілген аурумен ауыратын адамдар (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26830 болып тіркелген) (тұрғын үй кезегінде тұрған);

6) пенсионеры по возрасту (состоящий в очереди на жильҰ);
7) дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, не достигшие двадцати девяти лет, потерявшие родителей до совершеннолетия. (состоящий в очереди на получение жилья);
8) кандасы (состоящий в очереди на жильҰ);
9) лица, лишившиеся жилища в результате экологических бедствий, чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера (состоящий в очереди на жильҰ);
10) многодетные матери, награжденные подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившие ранее звание "Мать-героиня", а также награжденные орденами "Материнская слава" I и II степени, многодетные семьи (состоящий в очереди на жильҰ);
11) семьи лиц, погибших (умерших) при исполнении государственных или общественных обязанностей, воинской службы, при подготовке или осуществлении полета в космическое пространство, при спасении человеческой жизни, при охране правопорядка (состоящий в очереди на жильҰ);
12) неполные семьи (состоящий в очереди на жильҰ);
13) вдовы (вдовцы), имеющие на иждивении несовершеннолетних детей и детей, обучающихся по общеобразовательным или профессиональным программам в организациях общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, высшего, послевузовского образования по очной форме обучения, но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста (состоящий в очереди на жильҰ);
14) государственные служащие, работники бюджетных организаций, военнослужащие, кандидаты в космонавты, космонавты, сотрудники специальных государственных органов и лица, занимающие государственные выборные должности (состоящий в очереди на жильҰ);
15) получатели социальной помощи;
16) востребованные специалисты бюджетных организаций в отрасли здравоохранения, образования, культуры, спорта и иных отраслей на основе анализа статистических наблюдений по статистике труда и занятости, а также с учетом прогноза трудовых ресурсов, формируемых согласно Правилам формирования национальной системы прогнозирования трудовых ресурсов и использования ее результатов, утвержденным приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 мая 2023 года № 161 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32546).

6) жасына қарай зейнет демалысына шыққан зейнеткерлер (тұрғын үй кезегінде тұрған);
7) кәмелетке толғанға дейiн ата-аналарынан айырылған жиырма тоғыз жасқа толмаған жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар (тұрғын үй кезегінде тұрған);
8) қандастар (тұрғын үй кезегінде тұрған);
9) экологиялық зiлзалалар, табиғи және техногендi сипаттағы төтенше жағдайлар салдарынан тұрғын үйiнен айырылған адамдар (тұрғын үй кезегінде тұрған);
10) "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен наградталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, сондай-ақ I және II дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен наградталған көпбалалы аналар, көпбалалы отбасылар (тұрғын үй кезегінде тұрған);
11) мемлекеттiк немесе қоғамдық мiндеттерiн, әскери қызметiн орындау кезiнде, ғарыш кеңістігіне ұшуды дайындау немесе жүзеге асыру кезінде, адам өмiрiн құтқару кезiнде, құқық тәртiбiн қорғау кезiнде қаза тапқан (қайтыс болған) адамдардың отбасылары (тұрғын үй кезегінде тұрған);
12) толық емес отбасылар (тұрғын үй кезегінде тұрған);
13) асырауында кәмелетке толмаған балалары және жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында жалпы білім беретін немесе кәсіптік бағдарламалар бойынша күндізгі оқу нысаны бойынша білім алатын, бірақ жиырма үш жасқа толмаған балалары бар жесір әйелдер (тұл ер адамдар) (тұрғын үй кезегінде тұрған);
14) мемлекеттiк қызметшiлер, бюджеттiк ұйымдардың қызметкерлерi, әскери қызметшiлер, ғарышкерлікке кандидаттар, ғарышкерлер, арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері және мемлекеттiк сайланбалы қызмет атқаратын адамдар (тұрғын үй кезегінде тұрған);
15) атаулы әлеуметтік көмек алушылар;
16) Еңбек және жұмыспен қамту статистикасы бойынша статистикалық байқауларды талдау негізінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 20 мамырдағы № 161 бұйрығымен бекітілген Еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесін қалыптастыру және оның нәтижелерін пайдалану қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32546 болып тіркелген) сәйкес құрылатын еңбек ресурстарының болжамы есепке алумен, денсаулық сақтау, білім беру, мәдениет, спорт саласындағы және өзге де салаларындағы бюджеттiк ұйымдарының қажетті мамандары.