О некоторых вопросах утверждения классификации видоа работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов Кызылординской области
Постановление акимата Кызылординской области от 7 июля 2026 года № 130
В соответствии со статьей 37 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и пунктом 6-2 статьи 13 Закона Республики Казахстан "Об автомобильных дорогах", акимат Кызылординской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую классификацию видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонте улиц населенных пунктов Кызылординской области согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. Признать утратившими силу некоторые постановления акимата Кызылординской области согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Кызылординской области.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Кызылординской области М. Ергешбаев
Приложение 1 к постановлению
акимата Кызылординской области
от "7" июля 2026 года № 130
Классификация видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов Кызылординской области
1. Общие положения
1. Настоящая классификация видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенного пункта (далее - классификация) определяет виды работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенного пункта (далее - улицы) и сооружений на них.
2. Классификация применяется для обоснования объемов дорожно-ремонтных работ и расчета финансовых средств, выделяемых из республиканского и местных бюджетов для их выполнения.
3. В настоящей Классификации используются следующие определения:
1) управляющие улицами населенного пункта - физические и юридические лица, являющиеся собственниками улиц или осуществляющие деятельность по управлению улицами на праве хозяйственного ведения или оперативного управления;
2) управление эксплуатацией улиц и сооружений на них - это комплекс организационных и регламентирующих работ по обеспечению требуемого технического уровня и транспортно-эксплуатационного состояния улиц и сооружений на них, на основе их диагностики и мониторинга, с разработкой экономически обоснованной стратегии дорожно-ремонтных работ;
3) мониторинг состояния улиц - это система наблюдений и контроля, оценки и прогноза возможных антропогенных изменений их состояния в результате эксплуатации и воздействия окружающей среды;

Қызылорда облысының елді мекендерінің көшелерін күтіп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыстар түрлерінің сыныптамасын бекітудің кейбір мәселелері туралы
Қызылорда облысы әкімдігінің 2026 жылғы 7 шілдедегі № 130 қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 37-бабына және "Автомобиль жолдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 6-2 тармағына сәйкес, Қызылорда облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес қоса беріліп отырған Қызылорда облысының елді мекендерінің көшелерін күтіп-ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыстар түрлерінің сыныптамасы бекітілсін.
2. Осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес Қызылорда облысы әкімдігінің кейбір қаулыларының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қызылорда облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қызылорда облысының әкімі М. Ергешбаев
Қызылорда облысы әкімдігінің
2026 жылғы "7" шілдедегі
№ 130 қаулысына 1-қосымша
Қызылорда облысының елді мекендерінің көшелерін күтіп-ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыстар түрлерінің сыныптамасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы елді мекен көшелерін күтіп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеулер кезінде орындалатын жұмыстардың түрлерін сыныптау (бұдан әрі – сыныптау) елді мекендер көшелерін (бұдан әрі – көшелер) және ондағы құрылыстарды күтіп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеулер кезінде орындалатын жұмыс түрлерін белгілейді.
2. Сыныптау жол-жөндеу жұмыстарының көлемдерін негіздеу және оларды орындау үшін республикалық және жергілікті бюджеттерден бөлінетін қаржы қаражаттарын есептеу үшін қолданылады.
3. Осы Сыныптауда мынадай анықтамалар қолданылады:
1) елді мекен көшелерін басқарушылар – көшелердің меншік иелері болып табылатын немесе шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығындағы көшелерді басқару қызметін жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар;
2) көшелер мен ондағы құрылыстарды пайдалануды басқару - бұл үнемді негізделген жол-жөндеу жұмыстарының стратегиясын әзірлеу арқылы оларға диагностикалау мен мониторинг жүргізудің негізінде көшелер мен жол құрылыстарының талап етілетін техникалық деңгейін және көліктік-пайдалану жай-күйін қамтамасыз ету бойынша ұйымдастыратын және регламенттейтін кешені;
3) көшелердің жай-күйіне мониторинг жүргізу – бұл пайдалану және қоршаған ортаның ықпал етуі нәтижесінде олардың жай-күйіне мүмкін болатын антропогендік өзгерістерді қадағалау мен бақылау, бағалау мен болжамдау жүйесі;

4) маршрутный способ ремонта улиц - это комплекс ремонтных работ, выполняемых по маршруту, включая работы по ликвидации опасных для движения транспорта дефектов и по восстановлению ровности дорожного покрытия на локальных участках;
5) дорожная одежда улиц - это многослойная конструкция в пределах проезжей части улиц, воспринимающая нагрузку от автотранспортного средства и передающая ее на грунт;
6) межремонтный срок службы дорожной одежды улиц - это период от момента сдачи дорог улицы в эксплуатацию после строительства, реконструкции или капитального ремонта до очередного капитального ремонта, связанного с повышением несущей способности (усилением) дорожной конструкции;
7) межремонтный срок службы дорожного покрытия - это период времени от сдачи дороги в эксплуатацию после строительства, реконструкции, капитального или среднего ремонта до возникновения потребности в выполнении очередного среднего ремонта, связанного с возмещением слоя износа и восстановлением ровности и сцепных качеств и устранения дефектов, до требуемых значений по интенсивности движения транспорта;
8) стратегия дорожно-ремонтных работ - это комплекс наиболее эффективных долговременных технических решений и управляющих воздействий по сохранности и улучшению транспортно-эксплуатационного состояния сети улиц и дорожных сооружений при рациональном использовании выделяемых ресурсов;
9) зимнее содержание улиц - комплекс специфических работ, связанных с защитой уличных дорог и сооружений на них от снежных заносов, их своевременной расчисткой и борьбой с зимней скользкостью дорожных покрытий.
10) технические средства организации дорожного движения (далее – ТСОДД) – комплекс устройств, сооружений и изображений, применяемых на дорогах для обеспечения безопасности дорожного движения и повышения пропускной способности дороги.
4. В состав уличных дорог входят: полоса отвода, конструктивные элементы дорог, обстановка и обустройство дорог, водоотводные и водопропускные сооружения, мосты, путепроводы, транспортные развязки, виадуки, тоннели, защитные галереи, сооружения и устройства, предназначенные для повышения безопасности дорожного движения, лесополосы, газоны, клумбы, цветники, декоративные насаждения, линейные жилые здания и комплексы дорожно-эксплуатационной службы, оборудования и программные обеспечения для контроля и мониторинга движения автотранспортных средств и воздушное пространство над ними в пределах установленного габарита.

4) көшелерді маршрутты жөндеу тәсілі - бұл көлік қозғалысы үшін қауіпті ақаулықтарды жою және жергілікті учаскелердегі жол жабынының тегістігін қалпына келтіру жұмыстарын қоса алғанда, маршрут бойынша орындалатын жөндеу жұмыстарының кешені;
5) көше жолдарының жамылғысы - бұл автокөлік құралдарынан түсетін салмақты қабылдайтын және оны топыраққа беретін көшелерге бөлінген белдеулерінің шегіндегі көп қабатты құрылғы;
6) көше жолдарының жамылғысы қызметінің жөндеу аралық мерзімі - бұл құрылыс, қайта жаңарту немесе күрделі жөндеуден кейін көше жолын пайдалануға тапсырған күннен басталып көше жол құрылысының көтеру қабілеттілігін (күшейту) арттырумен байланысты кезекті күрделі жөндеуге дейінгі кезең;
7) көшенің жол жабыны қызметінің жөндеу аралық мерзімі - бұл құрылыс, қайта жаңарту, күрделі немесе орташа жөндеуден кейін көше жолын пайдалануға тапсырғаннан бастап тозу қабатын қалпына келтіру және тегістілік пен көлік қозғалысының қарқындылығы бойынша талап етілетін мәндеріне дейін біріктірушілік сапаларын орнына келтірумен және ақауларды жоюмен байланысты кезекті орташа жөндеу орындауға қажеттілік туындағанға дейін уақыт кезеңі;
8) көшенің жолын жөндеу жұмыстарының стратегиясы – бұл бөлінетін ресурстарды тиімді пайдалану кезінде көшелер мен көшенің жол құрылыстары желісінің көліктік-пайдалану жай-күйін сақтау және жақсарту бойынша аса тиімді ұзақ уақытты техникалық шешімдерді және басқаратын ықпал етулер кешені;
9) көшелерді қысқы күтіп ұстау – көше жолдарын және ондағы құрылыстарды қар басып қалудан қорғауға, оны уақтылы тазартуға және жол жамылғысының қысқы тайғақтығымен күресуге байланысты айрықша жұмыстар кешені;
10) жол қозғалысын ұйымдастырудың техникалық құралдары – (бұдан әрі – "ЖҚҰТҚ") жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету және жолдың өткізу қабілетін арттыру үшін жолдарда қолданылатын құрылғылар, құрылыстар мен бейнелер кешені.
4. Көше жолдарының құрамына мыналар кіреді: бөлінген белдеулер, жолдардың құрылымдық элементтері, жолдарды жайластыру және абаттандыру, су жібергіш және су өткізгіш құрылыстар, көпірлер, жол өткізгіштері, көлік айрықтары, су доғалары, үңгі жолдар, қорғау галереялары, жол қозғалысының қауіпсіздігін арттыруға арналған құрылыстар мен құрылғылар, орман белдеулері гүлзарлар, гүл бақтары, гүл бақшалары, қолдан отырғызылған ағаштар, желілі тұрғын үй ғимараттары мен жол-пайдалану қызметтерінің кешендері, автокөлік құралдарының қозғалысын бақылау және мониторингі үшін жабдықтар мен бағдарламалық қамтамасыз ету және белгіленген габариттің шегінде олардың төбесіндегі ауа кеңістігі.

5. Фактически выделенные денежные ресурсы на проведение работ по эксплуатации уличных дорог и сооружений на них распределяются, исходя из видов проводимых ремонтных работ, установленных на основе материалов обследования и диагностики транспортно-эксплуатационного состояния дорог улицы и дорожных сооружений, и выработанной стратегии дорожно-ремонтных работ.
6. Классифицируемые виды работ, выполняемые при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц выполняются в соответствии с требованиями действующих в дорожной отрасли нормативно-технических документов.
7. Управление эксплуатацией уличных дорог и сооружений на них включает в себя следующие работы:
1) обоснование стратегии дорожно-ремонтных работ и планирование потребных финансовых ресурсов;
2) обеспечение сохранности дорог улицы и сооружений на них и предохранение их от преждевременного износа;
3) совершенствование и актуализация нормативно - технической базы по проектированию, строительству, реконструкции, эксплуатации, включая ремонт и содержание улицы и дорожных сооружений на основе передового опыта и достижений науки и техники;
4) совершенствование технологии и организация работ по ремонту и содержанию уличных дорог и сооружений на них;
5) организация, координация, регулирование и контроль за выполнением работ по управлению эксплуатацией улицы и сооружений на них;
6) научное, техническое сопровождение и мониторинг опытных участков улицы в рамках работ по текущему, среднему и капитальному ремонту улиц с организацией технологического сопровождения и мониторингом устроенных участков.
8. В состав работ по диагностике и мониторингу уличных дорог и сооружений на них входят:
1) систематические (весенние, осенние и месячные) осмотры дорог и сооружений на них с оценкой качества их содержания;
2) визуальное и инструментальное обследования с оценкой технического уровня и транспортно-эксплуатационного состояния дорог и сооружений на них, паспортизация улицы и сооружений на них;
3) учет интенсивности и состава движения транспорта на улицах;
4) формирование, постоянное обновление и поддержание в рабочем состоянии базы данных с соответствующим программным обеспечением о техническом уровне и транспортно-эксплуатационном состоянии улиц и сооружений на них;
9. В состав работ по обоснованию стратегии дорожно-ремонтных работ и планирования финансовых ресурсов входят:
1) создание, администрирование и управление единой информационной базой данных о транспортно-эксплуатационном состоянии уличных дорог и сооружений на них;

5. Көше жолдары мен ондағы құрылыстарды пайдалану жұмыстарын жүргізуге нақты бөлінген қаржы ресурстары автомобиль жолдары мен ондағы құрылыстардың көліктік-пайдалану жай-күйін тексеру және диагностикалау материалдары негізінде белгіленген өткізілетін жөндеу жұмыстарының түрлеріне және жол-жөндеу жұмыстарының әзірленген стратегиясына қарай бөлінеді.
6. Көше жолдарын күтіп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеулер кезінде орындалатын сыныпталатын жұмыс түрлері жол саласында қолданылатын нормативтік-техникалық құжаттарының талаптарына сәйкес орындалады.
7. Көше жолдары мен ондағы құрылыстарды пайдалануды басқару өзіне келесі жұмыстарды енгізеді:
1) жол-жөндеу жұмыстарының стратегиясын негіздеу және қажетті қаржы ресурстарын жоспарлау;
2) көше жолдары мен ондағы құрылыстарды сақтауды қамтамасыз ету және оларды уақытынан бұрын тозудан сақтау;
3) алдыңғы қатарлы тәжірибе және ғылым мен техникаға қол жеткізу негізінде көше жолдары мен ондағы құрылыстарды жөндеу мен күтіп ұстауды қоса алғанда, жобалау, салу, қайта жаңарту, пайдалану бойынша нормативтік-техникалық базаны жетілдіру және өзектендіру;
4) технологияны жетілдіру және көше жолдары мен ондағы құрылыстарды жөндеу мен күтіп ұстау жұмыстарын ұйымдастыру;
5) көше жолдары мен ондағы құрылыстарды пайдалануды басқару жұмыстарын орындауды ұйымдастыру, үйлестіру, реттеу және бақылау;
6) технологиялық ілеспе және жөнделген учаскелердің мониторингін ұйымдастырумен, көше жолдарын ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу бойынша жұмыстардың шегінде көше жолдарының тәжірибелі учаскелеріне ғылыми, техникалық сүйемелдеу және мониторинг жүргізу.
8. Көше жолдары мен ондағы құрылыстарды диагностикалау мен мониторинг жұмыстарын жүргізу құрамына мыналар кіреді:
1) көше жолдары мен ондағы құрылыстарды күтіп ұстау сапасын бағалау арқылы жүйелі түрде (көктемгі, күзгі және айлық) тексеру;
2) көше жолдары мен ондағы құрылыстардың техникалық деңгейін және көліктік-пайдалану жай-күйін бағалау арқылы көзбен шолу және аспаптық тексеру, көше жолдары мен ондағы құрылыстарды паспорттандыру;
3) көше жолдарындағы көлік қозғалысының қарқындылығы мен құрамын есепке алу;
4) көше жолдары мен ондағы құрылыстардың техникалық деңгейі және көліктік-пайдалану жай-күйі туралы тиісті бағдарламалық қамту арқылы мәліметтер базасын қалыптастыру, үнемі жаңарту және жұмыс күйінде ұстау.
9. Жолдарды жөндеу жұмыстарының стратегиясын негіздеу және қаржы ресурстарын жоспарлау жұмыстарының құрамына мыналар кіреді:
1) көше жолдары және ондағы құрылыстардың көлік-пайдалану жай-күйі туралы деректердің бірыңғай ақпараттың базасын құру, әкімшілік ету және басқару;

2) обоснование работ по содержанию и ремонтам на основе анализа информационного банка данных о транспортно-эксплуатационном состоянии дорог и сооружений на них;
3) выработка стратегии дорожно-ремонтных работ улиц с прогнозированием состояния сети дорог. Составление текущих и перспективных планов дорожно-ремонтных работ, в том числе планов содержания сети дорог;
4) планирование потребных финансовых ресурсов для сохранности и поддержания сети дорог в требуемом эксплуатационном состоянии;
5) разработка программ по повышению безопасности дорожного движения и ликвидации мест концентрации дорожно-транспортных происшествий (далее – ДТП).
10. В состав работ по организации и обеспечению безопасности и удобства движения транспорта на улицах входят:
1) изучение режимов движения автотранспортных потоков, разработка схем разметки дорог, дислокации дорожных знаков, регулирование скоростей движения, организация автоматизированных систем управления движением;
2) анализ ДТП, обследование мест совершения ДТП, выявление причин и подготовка предложений по улучшению условий безопасности дорожного движения;
3) выявление наиболее опасных, с точки зрения безопасности движения, участков дорог и разработка профилактических мероприятий для предотвращения аварийности;
4) согласование производства строительных работ в пределах полосы отвода;
5) разработка технических условий и согласований на примыканиях и пересечениях уличных дорог и сооружений на них с коммуникациями и инженерными сетями;
6) заключение договоров с организациями противопожарной службы по надзору и совершенствованию противопожарных мероприятий, проведение плановых проверок и экспертиз противопожарной сигнализации, электроосвещения и так далее, и контроль за их исполнением;
7) согласование размещения объектов придорожного коммерческого сервиса;
11. В состав работ по обеспечению сохранности уличных дорог и сооружений на них и предохранения их от преждевременного износа входят:
1) пропаганда в средствах массовой информации порядка пользования улиц и их охраны;
2) согласование проезда крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств;
3) совершенствование рабочих программных продуктов в области ремонта и содержания улиц и сооружений на них и поддержание их в рабочем состоянии;
4) поисковые и инновационные работы по актуальным проблемам в области ремонта и содержания уличных дорог и сооружений на них с целью повышения их долговечности и экономичности.

2) көше жолдары және ондағы құрылыстардың көлік-пайдалану жай-күйі туралы ақпараттық деректер қорын талдау негізінде күтіп ұстау және жөндеу бойынша жұмыстарды негіздеу;
3) жолдар желісінің жай-күйін болжамдау арқылы көшелер жол-жөндеу жұмыстарының стратегиясын өңдеу. Жол-жөндеу жұмыстарының ағымдағы және перспективалық жоспарларын, соның ішінде көшелердің желісін күтіп ұстау жоспарларын құру;
4) жолдар желісін талап етілетін пайдалану жай-күйінде сақтау және күтіп ұстау үшін қажетті қаржы ресурстарын жоспарлау;
5) жол қозғалысының қауіпсіздігін арттыру және жол-көлік оқиғалары (бұдан әрі - ЖКО) шоғырланатын жерлерді жою бойынша бағдарламалар әзірлеу.
10. Көшелерде көлік қозғалысының қауіпсіздігі мен жайлылығын ұйымдастыру және қамтамасыз ету жұмыстарының құрамына мыналар кіреді:
1) автокөлік ағындары қозғалысының тәртібін зерттеу, жолдарды белгілеу сызбасын әзірлеу, жол белгілерін дислокациялау, қозғалыс жылдамдығын реттеу, қозғалысты басқарудың автоматтандырылған жүйесін ұйымдастыру;
2) ЖКО талдау, ЖКО болған орындарды тексеру, себептерін анықтау және жол қозғалысы қауіпсіздігінің шарттарын жақсарту бойынша ұсыныстарды дайындау;
3) қозғалыс қауіпсіздігі тұрғысынан аса қауіпті жол учаскелерін анықтау және авариялардың алдын алуға арналған профилактикалық іс-шараларды әзірлеу;
4) бөлінген белдеулер шегінде құрылыс жұмыстарын жүргізуді келісу;
5) коммуникациялар мен инженерлік желілері бар көше жолдары мен ондағы құрылыстардың қиылысу мен жанасуына техникалық шарттар мен келісулерді әзірлеу;
6) өртке қарсы іс-шараларды қадағалау және жетілдіру жөніндегі өртке қарсы қызметтері ұйымдарымен шарттар жасасу, өртке қарсы сигнализацияға, электрмен жарықтандыруға және тағы басқа жоспарлы тексеру және сараптама жүргізу және олардың орындалуын бақылау;
7) көше жолы бойындағы коммерциялық сервистер объектілерін орналастыруды келісу.
11. Көше жолдары мен ондағы құрылыстарды сақтауды қамтамасыз ету және оларды уақытынан бұрын тозудан сақтап қалу жұмыстарының құрамына мыналар кіреді:
1) көше жолдарын пайдалану және оларды қорғау тәртібін бұқаралық ақпарат құралдарында насихаттау;
2) ірі габаритті және ауыр салмақты көлік құралдарының жол жүруін келісу;
3) көше жолдары мен ондағы құрылыстарды жөндеу мен күтіп ұстау саласындағы жұмыстық бағдарламалық өнімдерді жетілдіру және оларды жұмыс күйінде ұстау;
4) көше жолдары мен ондағы құрылыстар ұзақтылығын және үнемділігін арттыру мақсатында оларды жөндеу мен күтіп ұстау саласындағы өзекті проблемалар бойынша іздестіру және инновациялық жұмыстары.

12. В состав работ по организации, координации, регулированию и контролю за управлением эксплуатацией уличных дорог и сооружений на них входят:
1) координация и регулирование выполнения дорожно-ремонтных работ по содержанию сети улиц и сооружений на них;
2) периодическая инвентаризация улиц и сооружений на них, составление отчетности;
3) организация контроля качества при содержании и текущем ремонте дорог, совершенствование системы контроля и обеспечения качества дорожно-ремонтных работ, инструментальное обеспечение контроля качества.
2. Cодержание уличных дорог и сооружений на них
13. Работы по содержанию уличных дорог и сооружений на них осуществляются непрерывно в течение всего года.
14. В целях своевременного проведения работ по содержанию уличных дорог и сооружений на них, их визуальный осмотр осуществляется ежедневно посредством патрулирования.
15. Предусматривается выполнение работ по предупреждению и исправлению повреждений уличных дорог и сооружений на них, которые планируются на основе результатов осмотров улиц по ведомостям дефектов, в пределах средств на содержание, согласно утвержденным нормативам финансирования.
16. В результате проведения работ по содержанию уличных дорог должно быть обеспечено бесперебойное, безопасное и удобное движение транспортных средств, в течение всего года.
17. Работы по содержанию не требуют составления проектной документации. Их планируют на основе результатов осмотров улиц по ведомостям дефектов, в пределах средств на содержание, согласно действующим нормативам.
18. Работы по содержанию уличных дорог и сооружений на них подразделяются на содержание в весенний, летний и осенний периоды, зимнее содержание, озеленение улиц и прочие работы.
19. В состав работ по содержанию уличных дорог входит сбор, обработка и представление ежедневной круглогодичной информации с владельцев имуществ, в том числе:
1) о проезжаемости на уличных дорогах, включая информационное обеспечение средств массовой информации о проезжаемости уличных дорог;
2) о произошедших ДТП;
3) о работах в период пропуска талых и паводковых вод;
4) о работе снегоуборочных машин и механизмов в зимнее время;
5) сбор и обработка информации, администрирование и управление единым информационным банком данных о транспортно-эксплуатационном состоянии уличных дорог и сооружений на них.
20. При содержании автомобильных дорог и сооружений на них в весенний, летний, осенний и зимний периоды, а именно круглогодично, выполняют следующие работы:
1) патрульный надзор за состоянием автомобильных дорог и сооружений на них;

12. Көше жолдары мен ондағы құрылыстардың пайдаланылуын басқаруды ұйымдастыру, үйлестіру, реттеу және бақылау жұмыстарының құрамына мыналар кіреді:
1) көше жолдары мен ондағы құрылыстар желісін күтіп ұстау бойынша жол-жөндеу жұмыстарының орындалуын үйлестіру және реттеу;
2) көше мен ондағы құрылыстарды кезеңді есепке алу, есептілікті жасау;
3) көше жолдарын күтіп ұстау мен ағымдағы жөндеу кезінде сапаны бақылауды ұйымдастыру, бақылау жүйесін жетілдіру және жол-жөндеу жұмыстарының сапасын қамтамасыз ету, сапаны бақылауды аспаптық қамтамасыз ету.
2. Көшелерді күтіп ұстау
13. Көше жолдары мен ондағы құрылыстарды күтіп ұстау жұмыстары жыл бойы үздіксіз жүзеге асырылады.
14. Көше жолдары мен ондағы құрылыстарды күтіп ұстау жұмыстарын уақтылы жүргізу мақсатында оларды көзбен көріп тексеру патрульдеу арқылы жүзеге асырылады.
15. Қаржыландырудың бекітілген нормативіне сәйкес, күтіп ұстауға арналған қаражаттардың шегінде, ақаулардың ведомосі бойынша тексерілген көше нәтижелерінің негізінде жоспарланатын, көше жолдары және ондағы құрылыстарының зақымдарын алдын алу және түзету бойынша жұмыстарды орындау көзделеді.
16. Көше жолдарын күтіп ұстау жұмыстарын жүргізу нәтижесінде жыл бойы көлік құралдарының үздіксіз, қауіпсіз және жайлы қозғалысы қамтамасыз етілуі қажет.
17. Күтіп ұстау жұмыстары жобалық құжаттаманы жасауды талап етпейді. Оларды қолданыстағы нормативтерге сәйкес, күтіп ұстауға бөлінген қаражат шегінде ақаулықтар ведомосі бойынша жолдарды тексеру нәтижесінің негізінде жоспарлайды.
18. Көше жолдары мен ондағы құрылыстарды күтіп ұстау жұмыстары көктемгі, жазғы және күзгі кезеңде күтіп ұстау, қысқы күтіп ұстау, көшелерді көгалдандыру және өзге жұмыстарға бөлінеді.
19. Көше жолдарын күтіп ұстау жұмыстарының құрамына меншік иелерінен ақпаратты жинау, өңдеу және күн сайын жыл бойы ұсыну кіреді, соның ішінде:
1) бұқаралық ақпарат құралдарын көше жолдарындағы жол жүрулер туралы ақпараттық қамтамасыз етуді қоса алғанда, көше жолдарындағы жол жүрулер туралы;
2) болған ЖКО туралы;
3) еріген және тасқын суларды жіберу кезіндегі жұмыстар туралы;
4) қысқы уақытта қар тазалайтын машиналар мен механизмдердің жұмысы туралы;
5) ақпараттарды жинау және өңдеу, көше жолдары мен ондағы құрылыстардың көлік-пайдалану жай-күйі туралы деректердің бірыңғай ақпараттық деректер қорына әкімшілік ету және басқару.
20. Автомобиль жолдары мен олардағы құрылыстарды көктемгі, жазғы, күзгі және қысқы кезеңдерінде, атап айтқанда жыл бойы күтіп-ұстау кезінде келесі жұмыстар орындалады:
1) автомобиль жолдарының және олардағы құрылыстардың жай-күйін патрульдік қадағалау;

2) по земляному полотну и системе водоотвода:
очистка водоотводных канав весной от снега, а летом от наносного мусора и грязи с погрузкой, вывозкой и передачей в утилизацию мусора;
раскопка и засыпка осушительных воронок на обочинах, на пучинистых участках;
планировка откосов, засев травами;
окашивание и уборка скошенной травы;
подсыпка, срезка и планировка обочин и берм с подсыпкой, обеспечивающая безопасное движение транспортных средств, на отдельных участках;
срезка и планировка обочин и берм, с добавлением или без добавления материала, обеспечивающих безопасное движение транспортных средств;
ликвидация пучинистых участков;
расчистка обвалов, оползней и селевых выносов;
подсыпка и укрепление обочин;
исправление отдельных повреждений земляного полотна, водоотводов, резервов, берм, защитных, укрепительных и регуляционных сооружений
с заменой отдельных элементов и использованием нового материала;
устранение локальных мест размыва насыпи, засыпка промоин;
прокопка новых канав;
вырубка сухостоя;
устройство, ремонт или замена арычной системы, ливневой канализации, дренажей и прикромочных лотков;
установка, замена, ремонт дождеприемников, водопропускных труб;
3) по полосе отвода:
планировка полосы отвода для обеспечения стока воды;
сбор мусора в полосе отвода, погрузка, вывоз и передача в утилизацию;
вырубка и корчевка деревьев, кустарников, дикорастущей поросли, влияющих на безопасность дорожного движения, с уборкой погрузкой, вывозкой и передача в утилизацию вырубленного материала;
окашивание полосы отвода и уборка, погрузка, вывозка и передача
в утилизацию скошенной травы, камыша и бурьяна;
выравнивание разделенного массива путем добавления дорожно -строительных материалов для обеспечения доступа талых и паводковых вод;
уход за лесонасаждениями, плановая вырубка и корчевка больных и сухостойных лесонасаждений с уборкой вырубленного материала;
покос травы в резервах, полосе отвода, уборка и вывоз скошенной травы на свалку";
4) по проезжей части с асфальтобетонными покрытиями:
использование омолаживающих жидкостей для эффективной изоляции асфальтобетонного покрытия от проникновения влаги, воздуха, от солнечной радиации, восстановления разрушенного под влиянием атмосферных воздействий битума, сохранения и восстановления водостойкости покрытий;
заливка трещин;
ликвидация ямочности, заделка трещин, выбоин, просадок, выравнивание кромок улиц;
устранение пучин на покрытии на локальных участках;
срезка наплывов и опасных неровностей на покрытии, заделка впадин
с последующим устройством шероховатой поверхностной обработки слоя износа;
разметка проезжей части;
ремонт и заполнение швов в цементобетонных покрытиях;
ремонт аварийно-опасных участков (устранение пучин, ремонт оснований и покрытия, ямочный ремонт, заливка трещин, устройство выравнивающего слоя, укрепление обочин, поверхностная обработка покрытий);
ремонт участков методом ресайклинга (устранение пучин, частичный ремонт оснований и покрытия, ямочный ремонт);
устройство поверхностных обработок покрытий;
поднятие и опускание колодцев;
ликвидация опасных дефектов и разрушений дорожного покрытия
с кирковкой локальных мест, с целью устранения опасных деформаций и неровностей, с последующим использованием полученного материала для слоя основания и укладкой нового слоя покрытия.
при выполнении ремонта улиц маршрутным способом, производится комплекс ремонтных работ, включающий работы по содержанию улиц, по ликвидации опасных для движения дефектов, выявленных по маршруту, по восстановлению ровности дорожного покрытия на локальных участках, в том числе методом ресайклинга. При маршрутном способе ремонта, ремонтные работы выполняются комбинированно на всем протяжении маршрута, в местах сосредоточения значительных деформаций и разрушений дорожного покрытия на локальных участках.
Работы выполняются силами дорожной организации, производящей содержание улиц по технологии работ, принятой для устранения соответствующих дефектов и исполнительным сметам, оформленным в соответствии с действующими положениями на основании ведомости дефектов;

2) жер жамылғысы мен су өткізу жүйесі бойынша:
су өткізгіш жыраларды көктемде қардан, ал жазда қоқыстарды пайдаға асыруға тиеу, шығару және беру арқылы жиналған қоқыспен балшықтан тазалау;
жиектердегі, иірімді учаскелердегі кептіргіш науаларды қазу және себу;
жиектерді жоспарлау, шөптерді егу;
шөптерді шабу және шабылған шөптерді жинау;
жекелеген телімдерде көлік құралдарының қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ететін толтырулармен жол жиектері мен бермаларды толтыру,
кесу және тегістеу;
көлік құралдарының қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ету үшін материалды қоса отырып немесе қоспай, жол жиектері мен бермаларды кесу және тегістеу;
иірім учаскелерді жою;
опырылған, мүжілген жерлерді және сең шығарындыларын тазалау;
жиектерге тас төгу және бекіту;
жеке элементтерін алмастырумен және жаңа материалдарды пайдалану арқылы жер төсемі, су қайтарғыш, резервтер, бермалар, қорғаныс, бекіту
және реттегіш имараттарының жеке бұзылуларын түзету;
үйіндінің шайылған жергілікті жерлерін жою, шайылуларға тас төсеу;
жаңа жыраларды қазу;
қурап қалған ағаштарды шауып алу;
арық жүйесін, жаңбыр суын қабылдағыш кәріз, дренаж, жиектеме арықшаларын орнату, жөндеу немесе алмастыру;
су өткізгіш құбырларын, жаңбыр суларын қабылдағыштарды орнату, жөндеу, алмастыру;
3) бөлінген алап бойынша:
су ағынын қамтамасыз ету үшін бөлінген алапты тегістеу;
бөліншен алапта қоқысты шығару, тиеу және жоюға тапсыру;
жол қозғалысының қауіпсіздігіне әсер ететін ағаштарды, бұталарды және жабайы өсімдіктерді кесу және жұлу, оларды жинау тиеу, шығару және жою үшін тапсыру;
бөлінген алапты шабу және шабылған шөптерді, қамыстарды, арам шөптерді тазалау, тиеу, шығару және жою үшін тапсыру;
еріген және тасқын суларының кіруін қамтамасыз ету үшін жол-құрылыс материалдарын қосу арқылы бөлінген алапты тегістеу;
орман екпелеріне күтім жасау, кесілген материалдан тазалай отырып, ауру және қураған орман екпелерін жоспарлы кесу және жұлу;
қорлардағы, бөлінген алапта шөптерді шабу және шабылған шөптерді қоқыс орындарына шығару;
4) асфальтбетон жамылғысы бар жүру бөлігі бойынша:
ылғалдың, ауаның, күн радиациясының кіруінен асфальтты-бетонды жабынды тиімді оқшалау үшін жаңартатын сұйықтықты пайдалану, атмосфералық ықпалдың әсерінен бұзылған битумды қалпына келтіру, жамылғының суға төзімділіғін сақтау және қалпына келтіру;
жарықшақтарды толтыру;
шұңқырларды жою, жарықшақтарды, шұңқырларды, отырыңқы жерлерді бітеу, көшенің жиектерін тегістеу;
жергілікті учаскелердің төсемдеріндегі иірімдерді жою;
төсемдегі шорлар мен қауіпті тегіссіздікті кесу, тозу қабатын кейіннен кедір-бұдыр негізді өндеу арқылы ойыстарды бітеу;
өтіс бөлігін белгілеу;
цемент–бетон жамылғыларында жарықшақтарды жөндеу және толтыру;
апатты-қауіпті учаскелерді жөндеу (иірімдерді жою, негіз және жабындарды жөндеу, шұңқырды жөндеу, жарықтарды бітеу, тегістейтін қабаттарды қондыру,
жол жиектерін бекіту, жабындарды үстіртін өңдеу);
ресайклинг әдісімен учаскелерді жөндеу (иірімді жою, негіз және жабындарды ішінара жөндеу, шұңқырларды жөндеу);
жол жабынының үстіңгі қабатын өндеу;
құдықшаларды көтеру және түсіру;
қауіпті ақаулар мен тегіссіздіктерді жою мақсатында, бұзу салдарынан шыққан материалдарды жолдың негізіне қолдана отырып, жол жабынының бұзылған жерлерін және ақауларды жергілікті жерлерін қайлап, жаңа жабын қабатын орнату;
көшелерді бағдарлы тәсілмен жөндеу жүргізу кезінде жолдарды күтіп ұстау, сондай-ақ бағдар бойынша анықталған қозғалыс үшін қауіпті ақаулықтарды жою жұмыстары, жергілікті учаскелерде жол төсемінің тегістілігін қалпына келтіруді қамтитын жөндеу жұмыстары кешені, оның ішінде ресайклинг әдісімен жүргізіледі. Жөндеудің бағдарлы тәсілі кезінде жөндеу жұмыстары аралас бағдардың барлық ұзындығында, жергілікті учаскелердегі жол төсемінің маңызды ақаулықтары мен бұзылулары шоғырланған жерлерде орындалады.
Жұмыстар әрі ақаулықтар тізбесі негізінде қолданыстағы ережелерге сәйкес, рәсімделген тиісті ақаулықтары мен атқару сметаларын жою үшін қабылданған жұмыстар технологиясы бойынша жолдарды күтіп ұстауды жүргізетін жол жөндейтін мекеме күштерімен орындалады;

5) по проезжей части с усовершенствованными покрытиями:
уход за участками с избытком вяжущего материала;
заливка трещин;
использование омолаживающих жидкостей для эффективной изоляции асфальтобетонного покрытия от проникновения влаги, воздуха, от солнечной радиации, восстановления, разрушенного под влиянием атмосферных воздействий битума, сохранения и восстановления водостойкости покрытий;
ликвидация ямочности, заделка трещин, выбоин, просадок, выравнивание кромок улиц;
разметка проезжей части;
ремонт аварийно-опасных участков (устранение пучин, ремонт оснований и покрытия, ямочный ремонт, заливка трещин, устройство выравнивающего слоя, укрепление обочин, поверхностная обработка покрытий);
ремонт участков методом ресайклинга (устранение пучин, частичный ремонт оснований и покрытия, ямочный ремонт);
устройство поверхностных обработок покрытий;
при выполнении ремонта улиц маршрутным способом, производится комплекс ремонтных работ, включающий работы по содержанию улиц, а также работы по ликвидации опасных для движения дефектов, выявленных по маршруту, в том числе по восстановлению ровности дорожного покрытия на локальных участках, в том числе методом ресайклинга. При маршрутном способе ремонта, ремонтные работы выполняются комбинированно на всем протяжении маршрута, в местах сосредоточения значительных деформаций и разрушений дорожного покрытия на локальных участках.
Работы выполняются силами дорожной организации, производящей содержание улиц, и по технологии работ, принятой для устранения соответствующих дефектов, и исполнительным сметам, оформленным в соответствии с действующими положениями на основании ведомости дефектов;
6) по проезжей части с переходными покрытиями:
профилирование и уплотнение покрытия с добавлением материала;
наметание каменной мелочи и высевок на покрытие, уборка катуна;
восстановление профиля щебеночных и гравийных покрытий
с добавлением или без добавления материала;
восстановление профиля щебеночных и гравийных покрытий;
7) по проезжей части с грунтовыми и грунтовыми улучшенными покрытиями:
устройство гравийных покрытий;
профилировка покрытия для устранения образовавшихся ям, колей, других неровностей с добавлением материалов;
утюжка - профилактическое мероприятие, проводимое до образования крупных неровностей;
обеспыливание улиц хлористым кальцием, битумом и другими материалами;
уход за вспученными участками улиц, временное ограждение, устройство и засыпка воздушных воронок, обеспечение водоотвода с поверхности дорожных покрытий и земляного полотна;
обеспыливание проезжей части гравийных улиц вяжущими материалами;
перевод щебеночного и гравийного покрытия на асфальтобетонное покрытие, без изменения технической категории улиц, вдоль которых расположены социальные объекты;
ремонт участков методом ресайклинга;
поверхностная обработка (создания слоя износа) с применением быстро формирующейся литой эмульсионно-минеральной смеси;

5) жетілдірілген жамылғысы бар жүру бөлігі бойынша:
тұтқыр материалдары көп учаскелерді күтіп ұстау;
жарықшақтарды толтыру;
ылғалдың, ауаның күн радиациясының кіруінен асфальтты-бетонды жабынды тиімді оқшалау үшін жаңартатын сұйықтықты пайдалану, атмосфералық ықпалдың әсерінен бұзылған битумды қалпына келтіру, жамылғының суға төзімділігін сақтау және қалпына келтіру;
шұңқырларды жою, жарықшақтарды, толқындарды, отырыңқы жерлерді бітеу, көшенің жиектерін тегістеу;
жүру бөлігін белгілеу;
апатты-қауіпті учаскелерді бағдарлы тәсілмен жөндеу (иірімдерді жою, негізін және жабындарды жөндеу, шұңқырды жөндеу, жарықтарды бітеу, тегістейтін қабаттарды төсеу, жиектерді бекіту, жабынның үстін өңдеу);
ресайклинг әдісімен учаскелерді жөндеу (иірімді жою, негіз және жабындардың бөлігін жөндеу, шұңқырды жөндеу);
жол жабынының үстіңгі қабатын өндеу;
көшелерді бағдарлы тәсілмен жөндеу жүргізу кезінде көшелерді күтіп ұстау, сондай-ақ бағдар бойынша анықталған қозғалыс үшін қауіпті ақаулықтарды жою жұмыстары, жергілікті учаскелерде жол төсемінің тегістілігін қалпына келтіруді қамтитын жөндеу жұмыстары кешені, оның ішінде ресайклинг әдісімен жүргізіледі. Жөндеудің бағдарлы тәсілі кезінде жөндеу жұмыстары аралас бағдардың барлық ұзындығында, жергілікті учаскелердегі жол төсемінің маңызды ақаулықтары мен бұзылулары шоғырланған жерлерде орындалады;
Жұмыстар әрі ақаулықтар тізбесі негізінде қолданыстағы ережелерге сәйкес ресімделген тиісті ақаулықтары мен атқару сметаларын жою үшін қабылданған жұмыстар технологиясы бойынша жолдарды күтіп ұстауды жүргізетін жол жөндейтін мекеме күштерімен орындалады;
6) өтпелі жамылғысы бар жүру бөлігі бойынша:
материалдар қосу арқылы төсемді кескіндеу және нығыздау;
төсемдерге тас үгінділері мен иленділерді жинау, катундарды жинау;
шағалтасты және қиыршықтасты төсемдердің қапталдарына материалдарды қосу немесе қоспау арқылы қалпына келтіру;
шағалтасты және қиыршықтасты төсемдердің қапталдарын қалпына келтіру;
7) топырақты және топырақты жақсартылған төсемі бар жүру бөлігі бойынша:
шағалтасты жол төсемін орнату;
материалдарды қосу арқылы пайда болған шұңқырлар, сораптар, басқа тегіссіздіктерді жою үшін төсемді кескіндеу;
үтіктеу - ірі тегіссіздіктер пайда болғанға дейін жүргізілетін тегістеу -профилактикалық іс-шаралары;
көшелерді хлорлы кальций, битум және басқа материалдармен шаңсыздандыру;
көшелердің кепкен учаскелерін күтіп ұстау, уақытша қоршау, ауа науаларын орналастыру және себу, жол төсемі мен жол жамылғысының үстінен су өтуін қамтамасыз ету;
қиыршықтасты жол жамылғысын тұтқыр және басқа материалдармен шаңсыздандыру;
әлеуметтік нысандар орналасқан көшенің техникалық санатын өзгертпей, шағалтасты және қиыршықтасты жол жабынын асфальтобетон жабынына өткізу;
ресайклинг әдісімен учаскелерді жөндеу;
тез қалыптасатын эмульсиялық-минералды қоспаны қолдана отырып, беттік өңдеу (тозу қабатын құру);

8) по обстановке и обустройству улиц, объектам организации движения, связи, освещению, средств регулирования дорожным движением:
устройство и ремонт шумовых полос, искусственных дорожных неровностей, шумо-защитных экранов;
установка дорожных знаков, ограждений, исправление повреждений, установка щитов дорожных знаков и ограждений, установка и ремонт панно, установка и ремонт бордюрного камня, реставрация элементов обстановки пути;
исправление отдельных повреждений и неисправностей элементов архитектурного оформления и благоустройства;
устройство новых и ремонт, уширение существующих тротуаров;
установка и замена приствольных решеток зеленых насаждений;
устройство пандусов;
устройство берм под дорожными знаками;
ремонт, окраска и побелка автопавильонов, туалетов, беседок, дорожных знаков, ограждений и других элементов обустройства улиц, нанесение вертикальной и горизонтальной разметки;
устройство и ремонт беседок, скамеек, туалетов;
постоянный осмотр ограждений и сигнальных столбиков, знаков, щитков, подтягивание креплений, выпрямление щитков, очистка от пыли и грязи, мойка;
периодический осмотр автобусных остановок, площадок отдыха, туалетов, беседок, эстакад, автопавильонов, очистка от пыли, грязи и мусора, мойка;
содержание, уход и наблюдение за исправностью средств по организации движения, связи и освещению;
уборка посторонних предметов с проезжей части и обочин, угрожающих безопасности дорожного движения;
поддержание в чистоте и порядке программно-аппаратного комплекса взимания платы за проезд, интеллектуальные транспортные системы (далее – ИТС) и его подсистем, других средств технологической и сигнально вызывной связи, кабельной сети, а также светофорных объектов, средств организации движения, диспетчерского и автоматизированного управления движением, включая аренду каналов связи для их функционирования;
исправление отдельных повреждений и неисправностей объектов организации движения, связи, освещения;
устройство, ремонт и содержание измерительных приборов, оборудования и программные обеспечения для контроля и мониторинга движения автотранспортных средств;
устройство на проезжей части дорожного маркера "кошачий глаз";
проведение ежегодной поверки, с получением соответствующего сертификата, измерительных приборов арок весового контроля;
устройство и/или ремонт, замена контрольных постов, арок и других металлоконструкций или/и железобетонных изделий, информационных (светодиодных) дорожных знаков и табло с изменяющейся информацией индивидуального проектирования, в том числе их освещение и электроснабжение, при этом объемы работ определяются сметной документацией;
установка оборудования для организации светофорного регулирования на перекрестках и нерегулируемых пешеходных переходах, при этом объемы работ определяются сметной документацией;
замена, перенос и ремонт светофорного оборудования;
внесение изменения в режимы светофорного регулирования при необходимости с установкой дополнительного оборудования на светофорных объектах;
ремонт и плановая замена оборудования измерительных приборов, оборудования и программного обеспечения для контроля и мониторинга движения транспортных средств, в регламентные сроки, в том числе:
персональные рабочие станции, оргтехника Центрального управляющего пункта (далее - ЦУП) и средства связи;
придорожное оборудование, персональные рабочие станции, оргтехника ЦУП, комплект управления оборудованием, коммутаторы локальной вычислительной сети;
придорожное оборудование, средства связи, серверное, сетевое и видеооборудование ЦУП;
устройство дорожных ограждений согласно требованиям безопасности дорожного движения, устройство на существующих улицах остановочных павильонов, малых архитектурных форм, взлетно-посадочных площадок для вертолетов, автостоянок, правых съездов, разворотных площадок, заездов, мест для разворотов на разделительных полосах, площадок отдыха и переходно-скоростных полос с целью обеспечения удобства пользования для пешеходов, водителей и пассажиров, с учетом требований безопасности дорожного движения и при необходимости их освещение, электроснабжение, при этом объемы работ определяются технической и сметной документацией;
устройство, ремонт и замена перильных ограждений;
ремонт съездов и переездов;
ремонт существующих пешеходных дорожек, в том числе надземных
и подземных переходов;
устройство и ремонт, замена оборудования для определения скорости движения, весовой нагрузки на ось автотранспортного средства
с информационным (светодиодным) дорожным знаком и табло с изменяющейся информацией индивидуального проектирования, в том числе их освещение
и электроснабжение, при этом объемы работ определяются сметной документацией;
устройство и замена светоотражающих элементов, также их очистка от грязи и снега;
устройство и замена информационных стендов, используемых для организации движения, информирования о режимах использования дорожной инфраструктуры;
устройство и замена боковых ветроуказателей;
устройство временных объездных путей на период восстановления разрушенных участков улиц;
устройство и ремонт объектов, столбов освещения;

8) жолдардың жағдайы және абаттандыру, қозғалысты ұйымдастыру, байланыс, жарықтандыру объектілері бойынша:
шу жолақтары, шудан қорғау экрандарын, жасанды жол кедергісін орнату және жөндеу;
жол белгілерін, қоршауларды орнату, зақымдарды қалпына келтіру, жол белгілері мен қоршаулардың қалқандарын, панноларды, жол жиектерінің тастарын орнату және жөндеу, көшені жайғастыру элементтерін қалпына келтіру;
сәулет безендірулері мен абаттандыру элементтерінің жеке бұзылуларын және ақаулықтарын жөндеу;
қолданыстағы жаяу жүргіншілер жолдарын кеңейту, жөндеу және жаңадан орналастыру;
жасыл желектегі ағаштардың темір торларын орнату, алмастыру;
пандустарды орналастыру;
жол белгілерінің астына берма орналастыру;
автопавильондар, дәретханалар, күркелер, жол белгілері, қоршаулар және көшелердің басқа жайғастыру элементтерін жөндеу, сырлау және ақтау, тік және көлденең белгілерді түсіру;
күркелер, орындықтарды, дәретханаларды орнату және жөндеу;
қоршауларды, сигнал беру бағандарын, белгілерді, қалқандарды үнемі тексеру, бекіткіштерін тарту, қалқандарды түзету, шаң мен балшықтан тазалау, жуу;
автобус аялдамаларын, дәретханаларды, күркелерді, автопавильондарды кезеңді тексеру, шаңнан, балшықтан және қоқыстан тазалау, жуу;
қозғалысты ұйымдастыру, байланыс және жарықтандыру құралдарын күтіп ұстау, күту және жарамдылығын қадағалау;
жүру бөлігін және жиектерді бөтен, жол қозғалысының қауіпсіздігіне қауіп төндіретін заттардан тазалау;
ақы алу жүйесін, зияткерлік көлік жүйесін және оның шағын жүйелері, басқа технологиялық және сигнал беру байланысының басқа құралдарын, кабель желілерін, сондай-ақ, бағдаршам объектілерін, қозғалысты ұйымдастыру құралдарын, олардың қызмет етуі үшін байланыс каналдарын жалға алуды қоса алғанда, қозғалысты диспетчерлік және автоматтандырып басқару құралдарын тазалықта және ретке келтіріп ұстау;
қозғалысты ұйымдастыру, байланыс және жарықтандыру объектілерінің құралдарын жеке бұзылуларын және ақаулықтарын жөндеу;
өлшеу құралдарын, жабдықтарды орнату, жөндеу және күтіп ұстау, автокөлік құралдарының қозғалысын бақылау және мониторинг үшін бағдарламалық қамтамасыз ету;
жүргіншілер бөлігіне "мысық көз" жол маркерін қондыру;
тиісті сертификаттарды, таразы бақылау аркаларының өлшеу құралдарын алумен жыл сайынғы тексеруді жүргізу;
бақылау посттарын, аркалар мен басқа металл құрылымдары және (немесе) темір-бетон бұйымдарын, ақпараттық (жарықтық диодты) жол белгілері мен өзгеріп тұратын ақпараты бар жеке жобалау табло жабдықтарын орнату және (немесе) жөндеу, алмастыру, оның ішінде оларды жарықтандыру және электрмен жабдықтау, бұл ретте жұмыс көлемдері сметалық құжаттамамен белгіленеді;
бағдаршам нысанымен реттелетін көше қиылыстарында және реттелмейтін жаяу жүргіншілер өтпелерінде жол қозғалысын реттеу үшін, құрылғыларды орнату;
бағдаршам нысанының құрылғыларын алмастыру, жөндеу, қайта орнату;
қажеттілігіне қарай бағдаршам нысанындағы бағдаршам режиміне қосымша құрылғыларды орнату арқылы өзгерістер енгізу;
көлік құралдарының қозғалысын бақылау және мониторинг үшін, өлшеу құралдарын, жабдықтарды және бағдарламалық қамтамасыз етуді уақтылы жөндеу және жоспарлы алмастыру регламенттелген мерзімде жүргізіледі, соның ішінде:
дербес жұмыс станциялары, Орталық басқару пунктінің (бұдан әрі - ОБП) ұйымдастыру техникасы және байланыс құралдары;
жол бойындағы жабдықтар, дербес жұмыс станциялары, ОБП ұйымдастыру техникасы, жабдықпен басқару жиынтығы, локалды есептеуіш желінің коммутаторлары;
жол бойындағы жабдықтар, байланыс құралдары, ОБП серверлік, жүйелік және бейне құрал-жабдықтары;
қолданыстағы көшелерге жол қоршауларын, аялдама павильондарын, жол сервис павильондарын, кіші архитектуралық пішіндер, тікұшақтарға арналған ұшу-қону алаңдары, автотұрақ, оң жақ өткелдерін, бұрылыс алаңшаларын, кіру жолдары, бөлу жолағында бұрылыс орындарын, демалыс алаңдарын және жол қозғалысы қауіпсіздігінің талаптарын ескере отырып, жүргізушілер мен жолаушылардың пайдалануы үшін жайлылықты қамтамасыз ету мақсатында ауыспалы-жылдамдық жолақтарын салу және қажет болған жағдайда оларды жарықтандыру және электрмен жабдықтау, сонымен бірге жұмыс көлемдері техникалық құжаттамамен белгіленеді;
қоршауларды орнату, жөндеу және алмастыру;
шығу жолдарын және өткелдерді жөндеу;
қолданыстағы жаяу жүргіншілер жолдарын, сондай-ақ жер үстіндегі және астындағы өтпелерін жөндеу;
автокөлік құралдарының қозғалыс жылдамдығын, шанаққа түсетін жүктеменің салмағын анықтау үшін ақпараттық (жарықтық диодты) жол белгілері мен өзгеріп тұратын ақпараты бар жеке жобалау табло жабдықтарын орнату, жөндеу және алмастыру, оның ішінде оларды жарықтандыру және электрмен жабдықтау, бұл ретте жұмыс көлемдері сметалық құжаттамамен белгіленеді;
жарық шағылыстыратын элементтерді орнату және алмастыру, сондай-ақ оларды балшықтан және қардан тазарту;
көлік қозғалысын ұйымдастыру үшін пайдаланылатын, көліктік инфрақұрылымнын пайдаланудың режимдері туралы ақпарат беретін ақпараттық тақтайшаларды орнату және ауыстыру;
бүйірлі желбағарды орнату және алмастыру;
қираған көше учаскелерін қалпына келтіру кезінде уақытша айналма жолдарын салу;
жарықтандыру объектілерін, бағаналарын орнату және жөндеу;

9) по искусственным сооружениям:
нанесение разметки на бордюрное ограждение проезжей части;
устройство и исправление повреждений перил и барьерных ограждений, исходя из безопасности проезда;
восстановление окрасочного слоя (подкраска), замена перильного ограждения, металлических элементов мостов;
нанесение вертикальной разметки на низ фасадных балок путепроводов над улицами;
нанесение вертикальной разметки на опорах путепроводов над улицами;
очистка проезжей части вдоль тротуаров от грязи и посторонних предметов после прохода уборочной техники;
очистка проезжей части вдоль тротуаров от снега и льда после прохода снегоуборочной техники;
очистка водоотводных трубок от грязи, камней и снега;
очистка водоотводных лотков под деформационными швами от наносов;
очистка от грязи пазов для перемещения листов в деформационных швах открытого типа;
очистка и смазка механизмов сложных конструкций деформационных швов открытого типа;
очистка тротуаров от грязи, снега, мусора и посторонних предметов;
прочистка окон в тротуарных блоках для пропуска воды;
очистка от грязи, снега и льда пространства под криволинейным брусом барьерного ограждения между тротуаром и проезжей частью моста;
очистка от грязи и снега перильного, барьерного ограждения, дорожных знаков;
очистка поверхностей балок от грязи, наносного грунта, растительности;
промывка опорных узлов балок;
очистка от снега, грязи опорных частей;
смазка рабочих поверхностей опорных частей графитовой композицией;
подтяжка болтов крепления металлических опорных частей;
очистка оголовков опор и под ферменных площадок от мусора и грязи, снега и льда;
очистка конусов и укрепления откосов от грязи, трав и кустарников;
измельчение льда и резка льда на опорах;
организация пропуска ледохода и паводковых вод;
очистка смотровых приспособлений (лестниц, тележек);
текущие и периодические осмотры мостовых сооружений;
удаление из зоны моста и водопропускных труб кустарниковой растительности на расстоянии до 50 метров, выше и ниже по течению и вырубка деревьев, санитарная уборка под мостовой зоны с погрузкой, вывозкой
и передача в утилизацию мусора и вырубленного материала;
очистка отверстий железобетонных труб от ила и грязи;
закрытие осенью и открытие весной отверстий малых мостов и труб;
пропуск ледохода, паводковых вод, предупредительные работы по защите улиц и сооружений от наводнений, наледей, заторов, лесных и степных пожаров;

9) жасанды құрылыстар бойынша:
жүру бөлігінің жиектастарын бояумен белгілеу;
жол қауіпсіздігін негізге ала отырып, сүйеулер мен тосқауыл қоршауларының бұзылуларын түзету және орнату;
көпірлердің металлды элементтерін, сүйеу қоршауларын алмастыру,
бояу қабатын (бояу) қалпына келтіру;
көшелердің үстіндегі жол өткізгіштерінің маңдай алды арқалықтарының астын тік белгілеу;
көшелердің үстіндегі жол өткізгіштерінің тіректерін тік белгілеу;
жинау техникасы өткеннен кейін жаяу жүргіншілер жолдарының бойындағы жүру бөлігін балшық пен бөтен заттардан тазалау;
қар тазалайтын техника өткеннен кейін жаяу жүргіншілер жолдарының бойындағы жүру бөлігін қар мен мұздан тазалау;
су қайтаратын түтіктерді балшықтан, тастардан және қардан тазалау;
сорғылардан болған деформациялық жіктерінің су қайтаратын науаларын тазалау;
қабаттарды ашық типті деформациялық жіктерге алмастыруға арналған ойықтарды балшықтан тазалау;
ашық типті деформациялық жіктердің күрделі құрылыстарының механизмдерін тазалау және майлау;
жаяу жүргіншілер жолдарын балшықтан, қардан, қоқыстан және бөтен заттардан тазалау;
суды жіберуге арналған жаяу жүргіншілер жолдары шығырларындағы терезелерді тазарту;
көпірдің жаяу жүргіншілер жолы мен өтіс бөлігінің арасындағы тосқауыл қоршауларының қисық сызықты белдеуінің астындағы кеңістікті балшықтан, қардан және мұздан тазалау;
сүйеніш, тосқауыл қоршауларын, жол белгілерін кір мен қардан тазалау;
арқалықтардың үстін кірден, жағылған топырақтан, өсімдіктерден тазалау;
арқалықтардың тірек тораптарын жуу;
тірек бөліктерін қардан, кірден тазалау;
тірек бөліктерінің жұмыс істейтін үстіне графитті құрылыстарды жағу;
темір тірек бөліктері бекіткіштерінің бұрандамаларын тарту;
тіректердің бастарын және фермалық алаңдарды қоқыс пен кірден, қар мен мұздан тазалау;
конустар мен еңіс бекіністерін кірден, шөптен және талдардан тазалау;
тіректердегі мұзды уату және мұзды кесу;
сең жүру және тасқын суларды өткізуді ұйымдастыру;
байқау құралдарын (баспалдақтар, арбашалар) тазалау;
көпір құрылыстарын ағымдағы және кезеңді тексеру;
қоқыстарды және кесілген ағаштарды пайдаға асыруға тиеу, шығару және беру арқылы көпір және су өткізу құбырлары аймақтарынан арақашықтығы 50 метрге дейін, ағыны бойынша жоғары және төмен бұталы өсімдіктерді жою және ағаштарды шабу, көпір астындағы аймақтарды санитарлық тазалау;
темір-бетон құбырларының аралықтарын лай мен балшықтан тазалау;
шағын көпірлер мен құбырлардың аралықтарын күзде жабу және көктемде ашу;
сел жүруді, тасқын суларды жіберу, жолдар мен құрылыстарды тасқыннан, мұз басудан, орман және дала өрттерінен қорғау бойынша сақтандыру жұмыстары;

содержание и обслуживание паромных переправ, шандорных заслонок, регулируемых водопропускных сооружений, наплавных мостов, работы по установке средств навигационного оборудования, содержанию плавучей, судоходной обстановки на примостовом участке и проведение дноуглубительных и дноочистительных работ на подходах к мостовым сооружениям улиц на основании статьи 14 Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года №574 "О внутреннем водном транспорте";
содержание и обслуживание подъемников для людей с ограниченными возможностями, лифтов и эскалаторов на подземных и надземных пешеходных переходах;
устройство, замена и ремонт отдельных элементов сооружений (опорных частей, перил, барьерных ограждений, настилов, стоек, подкосов, заборных стенок, плит пролетного строения, шкафных стенок, открылок, дренажных устройств и так далее);
локальная окраска металлических элементов мостов;
ямочный ремонт, устройство асфальтобетонного покрытия (с фрезерованием изношенного старого покрытия) на проезжей части мостов, путепроводов, заделка трещин на покрытии;
ремонт деформационных швов;
заливка мастикой деформационных швов с предварительной их очисткой от старой мастики;
замена покрытия в зоне деформационных швов или над швом;
заливка трещин и выбоин в асфальтобетонном покрытии тротуаров;
заделка трещин и выбоин в цементобетонном покрытии тротуаров;
устранение локальных мест размыва насыпи и регуляционных сооружений;
засыпка промоин на сопряжении моста с насыпью, с одновременным устранением воды в этих местах;
заделка воронок размыва у опор;
ремонт гидроизоляции труб с конопаткой и заделкой швов между их звеньями и секциями;
замена и ремонт отдельных повреждений звеньев труб, оголовков, откосных крыльев, входных и выходных укреплений русел и выравнивание лотков труб, восстановление каменной наброски;
очистка элементов от гнили, замена досок, настила на деревянных мостах;
частичная замена деталей деформационных швов, имеющих стальные элементы;
замена деформационных швов на тротуарах;
10) по программно-аппаратным комплексам ИТС и его подсистемам:
замена, установка, обновление изнашивающихся и расходных частей, деталей, элементов и узлов оборудования программно-аппаратного комплекса взимания платы за проезд и ИТС согласно требованиям, паспортных данных после окончания срока гарантийного обслуживания;
ремонт и плановая замена оборудования программно-аппаратного комплекса взимания платы за проезд и ИТС в регламентные сроки в соответствии с требованиями паспортных данных, включающего в себя персональные рабочие станции, оргтехнику, оборудования ЦУП, средства связи, придорожное оборудование, комплект управления оборудованием, коммутаторы локальной сети, серверное, сетевое и видеооборудование, а также центральный модуль сигнально-вызывных колонок, консоль диспетчера сигнально-вызывных колонок;
расширение каналов связи для увеличения пропускной способности среды передачи данных, организация резервных или дополнительных каналов передачи данных (волоконно-оптических линий связи (далее – ВОЛС), радиорелейных, спутниковых), изменение архитектуры сети, создание дополнительных виртуальных каналов, замена сетевого оборудования;
техническое обслуживание оборудования программно-аппаратного комплекса взимания платы за проезд и ИТС;
планово-профилактические работы по чистке и замене (неисправного) оборудования, включая аренду место сервера и/или стойки в гермозоне или серверного помещения сторонних операторов связи;
восстановление и замена оборудования, отвечающего за контроль оплаты и расходных частей в системе взимания платы (купюра-монета приемников, индукционных петель, шлагбаумов, классификаторов, ТСОДД, промышленных рабочих станций, датчиков, антенны считывателей для бесконтактной оплаты и взаимосвязанные комплектующие и оборудование;
техническое обслуживание ВОЛС и сетей передачи данных, включая аренду каналов связи для их функционирования;
восстановление сетей телекоммуникаций, технических комплексов управления программно-аппаратного комплекса взимания платы за проезд и ИТС в сроки в соответствии с требованиями их паспортных данных;
сертификация оборудования программно-аппаратного комплекса взимания платы за проезд и ИТС, включая оборудования фото/видео фиксации, установленных на контрольных арках, программного обеспечения, информационной безопасности;
восстановление контрольных арок и металлоконструкций или/и железобетонных изделий, при необходимости их освещение и электроснабжение для программно-аппаратного комплекса взимания платы за проезд и ИТС;
сопровождение прикладного программного обеспечения программно -аппаратного комплекса взимания платы за проезд и ИТС;
инсталляция, модернизация, обновления лицензионного программного обеспечения программно-аппаратного комплекса взимания платы за проезд и ИТС;
расширение и восстановление серверных помещений пункта взимания платы и сопутствующих систем;
установка весовых приборов, установка арки;

паромдық жолдарды, реттелетін су өткізгіш құрылыстардың шандорлы қалқалағыштарын күтіп ұстау және қызмет көрсету навигациялық жабдықтар құралдарын орнату жұмыстары, көпір алдындағы учаскеде жүзу, кеме жүзетін құралдарды күтіп ұстау және "Ішкі су көлігі туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі № 574 Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабының негізінде автомобиль жолдарының көпір құрылыстарына кіреберістердегі түбін тереңдету және түбін тазарту жұмыстарын жүргізу;
жер асты және жер үсті жаяу жүргіншілер өткеліндегі мүмкіндігі шектеулі азаматтарға арналған көтергіш құрылғыларды, лифттер және экскалаторларды күтіп ұстау және қызмет көрсету;
құрылыстардың жеке элементтерін (тірек бөліктері, сүйеніштер, тосқауыл қоршаулары, төсеніштер, діңгектер, тіреуіштер, дуал қабырғалары, тік құрылыстардың тақталары, шкафты қабырғалар, ашылу есікшелері құрғату құрылғылары және тағы басқа) орнату, алмастыру және жөндеу;
көпірлердің темір элементтерін жергілікті сырлау;
көпірлердің, жол өткізгіштердің өтіс бөлігіндегі жабынындағы шұңқырларды жамау, асфальтобетон қабатын орнату (ескі, тозған жол жабынын фрезалау), жабындағы жарықшақтарды бітеу;
деформациялық жіктерді жөндеу;
деформациялық жіктерді ескі шайырдан алдын ала тазалау арқылы шайыр құю;
деформациялық жіктердің аймағындағы немесе жіктердің алдындағы төсемді алмастыру;
аяқ жолдардың асфальт-бетон төсемдеріндегі жарықшақтар мен еңістерді бітеу;
аяқ жолдардың цемент-бетон төсемдеріндегі жарықшақтар мен еңістерді бітеу;
үйінділердің шайылған жергілікті жерлерін және реттеу құрылыстарын жою;
үйіндісі бар көпірлердің жанасқан жерлеріндегі шайылуларды себу,
осы жерлердегі суды бір уақытта жою;
тіректердегі шайылу шұңқырларын бітеу;
құбырлардың гидро оқшаулануын жөндеу және олардың буындары мен бөлiктерi арасындағы жiктердi бiтеу;
құбырлардың жеке буындарын, бастарын жиектердін қанаттарын, арнаның шығыс және кіріс бекінісін жөндеу және алмастыру және құбырдың науасын түзету, нобайланған тасты қалпына келтіру;
ағаш көпірлердегі төсемдерін, тақтайларды алмастыру, элементтерді шірігеннен тазалау;
болаттан жасалған элементтері бар ақаулық жіктердің бөлшектерін жекелеп алмастыру;
аяқ жолдардың деформациялық жіктерін алмастыру;
10) көшелерде жол жүру үшін төлем ақы алу бағдарламалық-аппараттық кешені зияткерлік көлік жүйесі (бұдан әрі – "ЗКЖ") және оның шағын жүйелері бойынша:
кепілді қызмет көрсету мерзімі аяқталғаннан кейін төлқұжат деректерінің талаптарына сәйкес жол ақысын алудың бағдарламалық-аппараттық кешені және ЗКЖ тозу және шығыс бөліктерін, бөлшектерін, элементтері мен тораптарын ауыстыру, орнату, жаңарту;
ақы алу пунктінің аппараттық-бағдарламалық кешенін және ЗКЖ жеке жұмыс станциялары, ұйымдастыру техникасы, өңірлік басқару орталығының жабдықтары, байланыс құралдары, жол бойындағы жабдықтар, жабдықты басқару жинағы, жергілікті желі коммутаторлары, сервер, желілік және бейнежабдықтар, сондай-ақ сигналдық-шақыру бағандары, сигналдық-шақыру диспетчерінің консолі туралы деректер қамтылған паспорт талаптарына сәйкес жоспарлы жөндеу және ауыстыру;
деректерді беру ортасының өткізу қабілетін арттыру үшін байланыс арналарын кеңейту, резервтік көшірме немесе қосымша деректерді беру арналарын (талшықты-оптикалық байланыс желілері (бұдан әрі – "ТОБЖ"), радиорелелік, жерсеріктік) ұйымдастыру, желі сәулетін өзгерту, қосымша виртуалды арналарды құру, желілік жабдықты ауыстыру;
ақы алу пунктінің аппараттық-бағдарламалық кешеніне және ЗКЖ техникалық қызмет көрсету;
жабдықты тазалау және ауыстыру (бұзылғанын) бойынша жоспарлы алдын-алу жөндеу жұмыстары, оның ішінде бөгде байланыс операторларының оқшаулау аймағында немесе серверлік бөлмеде сервер кеңістігін және/немесе сөрені жалға алу:
ақы алу жүйесіндегі төлемді және шығыс бөлшектерін бақылауға жауапты жабдықты қалпына келтіру және ауыстыру (купюра-тиын қабылдағыштар, индукциялық ілмектер, шлагбаумдар, жіктегіштер, бағдаршам нысандары, қозғалысты басқару жабдықтары, өндірістік жұмыс станциялары, құрылғылар, түйіспесіз төлеуге арналған санау антенналары және өзара байланысты компоненттер мен жабдықтар;
ЖҚҰТҚ және деректерді беру желілеріне қызмет көрсету, оның ішінде оларды пайдалану үшін байланыс арналарын жалға алуды қоса алғанда;
телекоммуникация желілерін, ақы алу пунктінің бағдарламалық -аппараттық кешенін басқаруға арналған техникалық кешендер мен ЗКЖ олардың төлқұжат деректерінің талаптарына сәйкес уақтылы қалпына келтіру;
ақы алу пункттерiнiң аппараттық-бағдарламалық кешен жабдықтарын және ЗКЖ, оның iшiнде басқару аркаларында орнатылған фото/бейне жазба құралдарын, бағдарламалық жасақтама, ақпаратты қорғауды сертификаттау;
бақылау аркаларын және металл құрылымдарды және/немесе темірбетон бұйымдарын қалпына келтіру, қажет болған жағдайда оларды жарықтандыру және ақы алу пунктінің аппараттық-бағдарламалық кешенін және ЗКЖ электрмен жабдықтау;
ақы алу және ЗКЖ бойынша аппараттық-бағдарламалық кешеннің қолданбалы бағдарламасын сүйемелдеу;
ақы алу пунктінің және ЗКЖ аппараттық-бағдарламалық кешенінің лицензияланған бағдарламалық құралдарын орнату, жаңғырту, жаңарту;
ақы алу пунктінің серверлік бөлмелері мен байланысты жүйелерді кеңейту және қалпына келтіру;
таразы аспаптарын, арка орнату;

11) к дополнительным работам по зимнему содержанию относятся:
очистка дорожных знаков и барьерного ограждения от снежных заносов;
обработка проезжей части фрикционными, химическими и другими противогололедными материалами с последующей их уборкой через требуемое время с проезжей части;
установка дорожных знаков кратковременного действия на участках
со скользким покрытием;
организация круглосуточного дежурства из числа работников дорожной службы и дорожной-эксплуатационной техники, транспортных средств, машин и механизмов, в том числе в выходные и праздничные дни;
разработка и уширение нулевых мест, на косогорах, полувыемок и выемок, в том числе механизированным способом.
3. Текущий ремонт уличных дорог и сооружений на них
21. Текущий ремонт уличных дорог предусматривает комплекс работ, выполняемых в порядке предупреждения возникновения аварийных ситуаций, дефектов на уличных дорогах, а также неотложного восстановления и ремонта уличных дорог, проводимых в течение всего года, включая мероприятия по ремонту разрушенных участков, выполняемых маршрутным способом.
Он планируется на основе результатов осмотров уличных дорог по ведомостям дефектов, в пределах средств на текущий ремонт, согласно нормативов финансирования.
При выполнении работ маршрутным способом допускается выполнение работ на основе сметных расчетов. Не допускается недовыполнение работ по ликвидации деформаций и разрушений в рамках текущего ремонта в целях предупреждения возможного нарастания и превращения их в более значительные разрушения.
22. При текущем ремонте уличных дорог и сооружений на них выполняются следующие работы:
1) по земляному полотну и водоотводу;
подъемка и уширение небольших по протяженности участков земляного полотна на сырых и снегозаносимых местах, ликвидация пучинистых участков;
прочистка существующих водоотводных канав, погрузка и вывозка мусора на свалку, прокопка новых канав, исправление повреждений и уменьшение крутизны откосов насыпей и выемок, исправление дренажных, защитных и укрепительных устройств, водоотводных сооружений и отводящих русел у мостов и труб;
засев травами откосов земляного полотна и резервов, с проведением необходимых агротехнических мероприятий по созданию устойчивого дернового покрова, расчистка обвалов, оползней и селевых выносов;
подсыпка, срезка, планировка и укрепление обочин;
ликвидация пучинистых участков;
исправление отдельных мелких повреждений земляного полотна, водоотводов, резервов, защитных, укрепительных и регуляционных сооружений;
восстановление и укрепление откоса с элементами из геосетки и георешетки;
планировка полосы отвода с добавлением материалов для обеспечения пропуска талых и паводковых вод;

11) қосымша қысқы күтіп ұстау жұмыстарына жататындары:
жол белгілері мен тосқауыл қоршауларын қарлы борасындардан тазалау;
жүру бөлігін фрикциялық, химиялық және басқа да көк тайғаққа қарсы материалдармен өндеу және оларды кейіннен жүру бөлігінен қажетті уақыттан кейін тазалау;
тайғақ жамылғысы бар учаскелерде қысқа уақыт әрекет ететін жол белгілерін орнату;
жол қызметі қызметкерлері мен жол-пайдалану техникасының, машиналар мен механизмдердің, оның ішінде демалыс және мереке күндері тәулік бойы кезекшілікті ұйымдастыру;
қиғаш тауларда, жартылай ойықтар мен ойықтарда, оның ішінде механикаландырылған тәсілмен нөлдік орындарды әзірлеу және кеңейту.
3. Көшелер мен ондағы құрылыстарды ағымдағы жөндеу
21. Көшелер ағымдағы жөндеу - маршруттық тәсілмен орындалатын, бұзылған учаскелерді жөндеу жөніндегі іс-шараларды қоса алғанда, бүкіл жыл бойы жүргізілетін, көше жолдарында авариялық жағдайлар, ақаулар туындауының алдын алу, сондай-ақ көше жолын шұғыл қалпына келтіру тәртібімен орындалатын жұмыстар кешенін қарастырады.
Қаржыландыру нормативтеріне сәйкес ағымдағы жөндеуге бөлінген қаржы шегінде ақаулықтар ведомость бойынша көше жолдарды тексеру нәтижелері негізінде жоспарланады.
Жұмыстарды маршруттық тәсілмен орындау кезінде жұмыстарды сметалық есептер негізінде орындауға жол беріледі. Мүмкін болатын үдеудің және олардың аса маңызды бұзылуларға айналуының алдын алу мақсатында ағымдағы жөндеу шеңберінде ақаулықтар мен бұзылуларды жою жұмыстарын толығымен орындамауға жол берілмейді.
22. Көшелер мен ондағы құрылыстарды ағымдағы жөндеу кезінде мынадай жұмыстар орындалады:
1) жер төсемесі және су бұру бойынша;
ылғалды және қарлы жерлерде жер төсемесінің ұзындығы бойынша шағын телімдерді көтеру және кеңейту, ісінген телімдерді жою;
қолданыстағы су бұру арықтарын тазарту, қоқыстарды тиеу және қоқыс орындарына шығару, жаңа арықтарды қазу, үйінділер мен ойықтардың беткейлерінің зақымдануын түзету және тіктігін азайту, дренажды, қорғаныс және нығайту құрылғыларын, су бұру құрылыстарын және көпірлер мен құбырлардың жанындағы бұру арналарын түзету;
тұрақты шымтезек жамылғысын қалыптастыру бойынша қажетті агротехникалық іс-шараларды жүргізе отырып, жер төсемесі мен резервтердің беткейлерін шөптермен егу, опырылуларды, көшкіндерді және сел шығарындыларын тазарту;
жол жиектерін себу, кесу, тегістеу және нығайту;
ісінген телімдерді жою;
жер төсемесінің, су бұрғыштардың, резервтердің, қорғау, нығайту және реттеу құрылыстарының жекелеген ұсақ зақымдануларын түзету;
геотор және геошарбақ элементтері бар еңісті қалпына келтіру және нығайту;
еріген және тасқын сулардың өтуін қамтамасыз ету үшін материалдар қосып бөлінген алапты тегістеу;

2) по дорожным одеждам, в том числе по цементобетонным покрытиям:
восстановление изношенной поверхности сегментов, ремонт сколов и обломов плит цементобетонных покрытий, замена не подлежащих восстановлению разрушенных плит, защита цементобетонных покрытий от поверхностных разрушений;
ремонт и заполнение швов в железобетонных покрытиях;
подъемка и выравнивание отдельных плит, ремонт сколов и обломов плит, замена не подлежащих восстановлению разрушенных плит, защита покрытий от поверхностных разрушений;
ремонт поперечных и усадочных трещин цементобетонного покрытия путем герметизации;
восстановление геометрии деформационных швов и их герметизация;
укрепление поверхности бетона специальными составами в аварийно-опасных местах;
устройство поверхностной обработки, защитных слоев и слоев износа;
устранение мелких деформаций и повреждений (заделка выбоин, просадок), кромочности, одиночных небольших пучин, заливка трещин на покрытиях, ямочный ремонт дорожных покрытий и устранение колей;
устройство защитных слоев из эмульсионно-минеральных смесей на участках шелушения и выкрашивания асфальтобетонных и цементобетонных покрытий;
устранение просадок, выкрашивания и коррозии на цементобетонном покрытии;
установка бетонных подпорных стен;
ремонт и замена мостовых плит;
частичная срезка гребней выпора и неровностей по колеям с заполнением колей черным щебнем или асфальтобетоном и устройство защитного слоя из эмульсионно-минеральной смеси на всю ширину покрытия;
остановка и предупреждение развития трещин и сетки трещин устройством изолирующего слоя мелкозернистой поверхностной обработки локальными картами;
восстановление изношенных верхних слоев асфальтобетонных покрытий и укладка их вновь в аварийно-опасных местах на отдельных небольших по протяженности участках автомобильной дороги;
уход за участками автомобильных дорог с пучинистыми и слабыми грунтами, временное их дорожное ограждение, устройство и засыпка воздушных воронок, обеспечение водоотвода с поверхности дорожных покрытий и земляного полотна;
ямочный ремонт покрытия на тротуарах с предварительным фрезерованием или разборкой изношенного с укладкой нового слоя.
В состав ямочного ремонта асфальтобетонного покрытия входит ремонт "картами", в том числе:
восстановление изношенного верхнего слоя дорожной одежды с обеспечением требуемой ровности и шероховатости;
ямочный ремонт дорожного покрытия, ликвидация колей и неровностей на проезжей части с заменой нестабильных слоев дорожного покрытия с рейсайклированием на ширину одной или нескольких полос движения или на всю ширину покрытия с укладкой нового слоя из сдвигоустойчивого и износостойкого асфальтобетона.
Перечень работ по неотложному ремонту дорожной одежды и других объектов автомобильной дороги, выполняемых в составе текущего ремонта:
временное дорожное ограждение аварийных провалов дорожной одежды;
устранение провалов, проломов, просадок и пучин;
аделка выбоин (ям) с применением холодных битумоминеральных смесей;
замена на новые разрушенных бесхозных люков, решеток водоприемных колодцев;
ремонт после размывов водопропускных труб и придорожно-арычной сети открытого типа;
исправление с покраской или замена на новые сегменты поврежденных при ДТП дорожных ограждений и тротуарных столбиков;
внеплановый, в том числе после ДТП, ремонт элементов ИТС и ТСОДД;
замена, в том числе поврежденных после ДТП опор наружного освещения, светильников, осветительной арматуры, кронштейнов, проводов и растяжек, кабеля, шкафов управления с заменой аппаратов, панели и каркасов, автоматики и телемеханики с заменой деталей воздушной линии, наружного освещения;

2) жол төсемелері бойынша, оның ішінде цементбетон жамылғылары бойынша:
сегменттердің тозған бетін қалпына келтіру, цементбетон жамылғылары тақталарының сынықтары мен ойықтарын жөндеу, қалпына келтіруге жатпайтын бұзылған тақталарды ауыстыру, цементбетон жамылғыларын беткі бұзылулардан қорғау;
темірбетон жамылғыларындағы жіктерді жөндеу және толтыру;
жеке тақталарды көтеру және тегістеу, тақталардың сынықтары мен ойықтарын жөндеу, қалпына келтіруге жатпайтын бұзылған тақталарды ауыстыру, жамылғыларды беттік бұзылудан қорғау;
тығындау арқылы цементбетон жамылғысының көлденең және шөкпе жарықшақтарын жөндеу;
деформациялық жіктердің геометриясын қалпына келтіру және оларды тығындау;
апатты-қауіпті жерлерде бетон бетін арнайы құрамдармен нығайту;
беттік өңдеуді қорғаныс қабаттарын және тозу қабаттарын салу;
ұсақ деформациялар мен зақымдарды (шұңқырларды, шөгінділерді бітеу), жиектерді, жалғыз ұсақ ісәнулерді жою, жамылғылардағы жарықшақтарды толтыру, жол жамылғыларының шұңқырларын жөндеу, сораптарды жою;
асфальтбетон және цементбетон жамылғыларын қабыршықтану және үгітілу телімдерінде эмульсиялық-минералды қоспалардан жасалған қорғаныш қабаттарын орнату;
цементбетон жамылғыларындағы шөгінділерді жою;
бетонды тірек қабырғаларын орнату;
көпір тақталарын жөндеу және ауыстыру;
сораптарды қара шағыл таспен немесе асфальтбетонмен толтыра отырып, автомобиль жол бойындағы дөңес және кедір-бұдырлы сораптарды кесу және жамылғының бүкіл еніне эмульсиялық-минералды қоспадан қорғаныш қабатын орнату;
жергілікті карталармен ұсақ түйіршікті беттік өңдеуден оқшаулағыш қабатты салу арқылы жарықшақтар мен жарықшақ торларының өршуін тоқтату және алдын алу;
асфальтбетон жамылғыларының тозған жоғарғы қабаттарын қалпына келтіру және оларды жолдың ұзындығы бойынша жекелеген шағын телімдерде апаттық-қауіпті орындарға қайта төсеу;
ісінгіш және әлсіз топырақтары бар жол телімдеріне күтім жасау, оларды уақытша қоршау, ауа шұңқырларын салу және толтыру, жол жамылғылары мен жер төсемелерінің бетінен су бұруды қамтамасыз ету;
алдын ала фрезерлеумен немесе тозған жаңа қабатты жаңасын төсеу арқылы бөлшектеумен жаяужол жамылғыларының шұңқырларын жөндеу.
Асфальтбетон жамылғысының шұңқырларын жөндеуге "карталармен" жөндеу кіреді, оның ішінде:
қажетті тегістікті және кедір бұдырлықты қамтамасыз ете отырып, жол төсемесінің тозған жоғарғы қабатын қалпына келтіру;
жол жамылғысының шұңқырларын жөндеу, жол жамылғысының тұрақсыз қабаттарын бір немесе бірнеше қозғалыс жолағының еніне немесе жамылғының бүкіл еніне ауыстыра отырып ресайклирлеумен ығысуға және тозуға төзімді асфальтбетоннан жаңа қабат төсей отырып, жүру бөлігіндегі сораптар мен тегіссіздіктерді жою.
Ағымдағы жөндеу құрамында жол төсемелерін және басқа да автомобиль жол нысандарын шұғыл жөндеу жөніндегі жұмыстардың тізбесі:
жол төсемесінің апаттық қирауларын уақытша қоршау;
қирауларды, сынықтарды, шөгінділерді және шұңқырларды жою;
суық битумминералды қоспаларды қолдана отырып, шұңқырларды (саңылауларды) апаттық бітеу;
қираған иесіз люктерді, су қабылдау құдықтарының торларын жаңасына апаттық ауыстыру;
шайылған су өткізгіш құбырларды және ашық типтегі жол бойындағы арық желісін апаттық жөндеу;
ЖКО кезінде зақымдалған кедергі қоршаулар мен жаяужол бағаналарды сырлаумен авариялық түзету немесе жаңа сегменттерге ауыстыру;
жылдамдықты бақылау мен қозғалысты реттеудің ЗКЖ элементтерін және ЖҚҰТҚ нысандарын апаттық (жоспардан тыс, оның ішінде ЖКО кейін) жөндеу;
зақымдалған сыртқы жарықтандыру тіректерін, шамдарды, жарықтандыру арматурасын, кронштейндерді, сымдар мен кергілерді, кабельді, автоматика мен телемеханиканы, басқару шкафтарын, сыртқы жарықтандыруды аппараттарын, панельдерін мен қаңқаларын, ауа желісінің бөлшектерін ауыстырумен апаттық ауыстыру, оның ішінде ЖКО кейін;

3) по искусственным сооружениям:
замена деформационных швов на тротуарах;
замена крайних тротуарных плит сопряжения с насыпью;
частичная замена деталей деформационных швов, имеющих стальные элементы;
восстановление водоотводного лотка под деформационными швами;
ремонт водоотводных трубок (наращивание трубок или устройство дополнительных трубок);
устройство швов в покрытии в месте примыкания гидроизоляции к тротуару и заливка их мастикой;
устройство, замена и ремонт поручней, пандусов различных модификаций, подъемники различных модификаций, как вертикального, так и наклонного перемещения, лифтов, лестниц и ступень для маломобильных участников дорожного движения;
ремонт изоляции у водоотводных трубок;
устранение отдельных сколов и трещин в тротуарных блоках;
устранение проломов тротуарных плит;
устройство изоляции или покрытие тротуаров асфальтобетоном;
замена узлов крепления стоек перил с новой анкеровкой;
выполнение несложных ремонтных работ на мостах (смена настилов, балочных клеток, отдельных узлов и элементов, исправление кладки, сопряжений с земляным полотном);
восстановление или замена покрытий на проезжей части моста;
ремонт гидроизоляции;
ремонт и замена тротуаров, перил, бордюров;
поверхностная герметизация трещин, заделка раковин, сколов, восстановление защитного слоя железобетонных элементов моста;
ликвидация промоин у опор и регуляционных сооружений;
замена заклепок на высокопрочные болты;
расшивка швов облицовки, инъекцирование растворов в трещины;
торкретирование трещин в конструкциях, ремонт кладки, штукатурки, частичная смена заклепок;
замена и исправление переездных и переходных мостиков через канавы;
исправление небольших повреждений наплавных мостов, паромных переправ и причальных устройств (конопатка, ремонт обшивки, исправление такелажа);
герметизация узлов примыкания переходных плит к открылкам;
ремонт мостовых покрытий из плитки и брусчатки, с заменой разрушенных плиток и брусчатых камней при необходимости;
устранение протекания деформационных швов подтяжкой болтов;
приварка в деформационных швах скользящих листов (при их отрыве), установка недостающих пружин;
мелкий ремонт механизмов и конструкций деформационных швов;
ремонт гидроизоляции труб с конопаткой и заделкой швов между их звеньями и секциями;
замена отдельных заклепок, исправление незначительных деформаций элементов металлических пролетных строений;
устройство и/или ремонт или замена водопропускных труб;
при ремонте мостов и водопропускных труб при необходимости выполнить устройство объездных путей протяженностью не более одного километра;
устранение отдельных дефектов конструкций тоннеля (заделка раковин, трещин, сколов, отслоений, штукатурка);
исправление гидроизоляции тоннеля (чеканка стыков блоков и тюбингов);
подтяжка болтов в отдельных тюбингах тоннеля;
ремонт гидроизоляции труб с конопаткой и заделкой швов между их звеньями и секциями;
газификация зданий, производственных баз, дорожных лабораторий, надворных построек и подсобных сооружений эксплуатационной службы, а также пунктов взимания платы;
восстановление сетей телекоммуникаций, технических комплексов управления программно-аппаратного комплекса взимания платы за проезд и ИТС в сроки в соответствии с требованиями их паспортных данных;
ремонт, замена, модернизация инженерных сетей и котельного оборудования дорожных служб и пункта взимания платы;
ремонт административных зданий, производственных и бытовых помещений, в том числе котельной дорожных служб и пункта взимания платы;
устройство и восстановление быстровозводимых ангаров;
бурение скважин, подведение инженерных коммуникаций, освещения и электроснабжения;
устройство и ремонт шумовых полос, экранов акустических и противоослепляющих (с заменой изношенных сегментов), в том числе после ДТП;

3) жасанды құрылыстар бойынша:
жаяужолдардағы деформациялық жіктерді ауыстыру;
үйіндімен түйісетін шеткі жаяужол тақталарын ауыстыру;
болат элементтері бар деформациялық жіктердің бөлшектерін ішінара ауыстыру;
деформациялық жіктердің астындағы дренажды науаны қалпына келтіру;
су бұру құбырларын жөндеу (құбырларды ұзарту немесе қосымша құбырларды орнату);
жаяужолға гидрооқшаулағыштың түйісетін жерінде жамылғыда жіктерді орнату және оларды мастикамен құю;
түрлі модификациядағы тұтқаларды, пандустарды, тік және көлбеу қозғалыстағы түрлі модификациядағы көтергіштерді, лифттерді, баспалдақтарды және жол қозғалысының қозғалысы шектеулі қатысушылар үшін сатыларды орнату, ауыстыру және жөндеу;
су бұру құбырларындағы оқшаулауды жөндеу;
құбырларды олардың буындары мен секциялары арасындағы тігістерді тығыздау және тығыздау арқылы гидрооқшаулауды жөндеу;
жаяужол блоктарындағы жеке сынықтар мен жарықшақтарды жою;
жаяужол тақталарының ойықтарын жою;
оқшаулауды орнату немесе жаяужолды асфальтбетонмен жабу;
жаңадан анкерлеу арқылы қоршау тіректерін бекіту тораптарын ауыстыру;
көпірлерде күрделі емес жөндеу жұмыстарын орындау (палубаларды, арқалық торларды, жекелеген тораптар мен элементтерді ауыстыру, қалауды, жер төсемесімен түйісулерді түзету;
көпірдің жүру бөлігіндегі жамылғыларды қалпына келтіру немесе ауыстыру;
гидрооқшаулауды жөндеу;
жяаужолдарды, тіректерді, жиектастарды жөндеу және ауыстыру;
жарықшақтарды беттік тығыздау, қуыстарды, сынықтарды тұмшаулау, көпірдің темірбетон элементтерінің қорғаныш қабатын қалпына келтіру;
тіректер мен реттеу құрылыстарындағы шұңқырларын жою;
тойтармаларды беріктігі жоғары бұрандаларға ауыстыру;
қаптау жіктерін сөгу, ерітінділерді жарықшақтарға инъекциялау;
құрылымдардағы жарықшақтарды торкреттеу, қалауды, сылақты жөндеу, тойтармаларды ішінара ауыстыру;
арықтар арқылы өтетін көшпеліі және өтпелі көпірлерді ауыстыру және түзету;
қалқымалы көпірлердің, паром өткелдерінің және айлақ құрылғыларының шағын зақымдануын түзету (тығындау, қаптаманы жөндеу, такелажды түзету);
өтпелі тақталардың ашқыштармен түйісу тораптарын тұмшалау;
қажет болған жағдайда бұзылған тақталар мен кеспе тастарды ауыстыра отырып, тақталар мен төсеніштерден жасалған көпір жамылғыларын жөндеу;
деформациялық жіктердің ағуын бұрандаларды тарту арқылы жою;
жылжымалы тақталарда деформациялық жіктерді дәнекерлеу (олар үзілген жағдайда), жетіспейтін серіппелерді орнату;
деформациялық жіктердің механизмдері мен құрылымдарын кішігірім жөндеу;
құбырларды олардың буындары мен секциялары арасындағы жіктерді тығыздау және тығындау арқылы гидрооқшаулауды жөндеу;
жеке тойтармаларды ауыстыру, металл аралық құрылыстар элементтерінің кішігірім деформацияларын түзету;
су өткізгіш құбырларды орнату және/немесе жөндеу немесе ауыстыру;
көпірлер мен су өткізгіш құбырларды жөндеу кезінде қажет болған жағдайда ұзындығы бір шақырымнан аспайтын айналма жолдарды салу қажет;
туннель құрылымдарының жекелеген ақауларын жою (қуыстарды, жарықшақтарды, сынықтарды, қабыршақтарды, сылақтарды бітеу);
туннельдің гидрооқшаулауын түзету (блоктар мен тюбингтер түйіспелерін таптау);
жеке туннель тюбингтерінде бұрандаларды тарту;
ғимараттарды, өндірістік базаларды, жол зертханаларын, пайдалану қызметінің аулалық құрылыстары мен қосалқы құрылыстарын, сондай-ақ ақы алу пункттерін газдандыру;
паспорт деректерінің талаптарына сәйкес мерзімдерде телекоммуникация желілерін, жол ақысын алудың бағдарламалық-аппараттық кешенін басқарудың және ЗКЖ техникалық кешендерін қалпына келтіру;
жол қызметтерінің инженерлік желілері мен қазандық жабдықтарын және ақы алу пунктін жөндеу, ауыстыру, жаңғырту;
әкімшілік ғимараттарды, өндірістік және тұрмыстық үй-жайларды, оның ішінде жол қызметтерінің қазандығын және ақы алу пунктін жөндеу;
жылдам салынатын ангарларды орнату және қалпына келтіру;
ұңғымаларды бұрғылау, инженерлік коммуникациялар, жарықтандыру және электрмен жабдықтау;
шу жолақтарын, акустикалық және көз шағылыстырмайтын экрандарды (тозған сегменттерді ауыстыра отырып), орнату және жөндеу, оның ішінде ЖКО кейін;

4) по обстановке и обустройству автомобильных дорог и сооружений нах, ТСОДД, связи и освещению:
ремонт существующих и устройство новых тротуаров и пешеходных дорожек, в том числе надземных переходов с учетом маломобильных участников дорожного движения на участках дорог;
ремонт съездов и переездов, летних и тракторных путей;
установка, замена и/или ремонт сигнализации, ТСОДД, табло с изменяющейся информацией индивидуального проектирования, в том числе их освещение и электроснабжение, средств связи и освещений, при этом объемы работ определяются сметной документацией;
установка, замена и ремонт специальных символов, тактильных, звуковых и визуальных наземных указателей с учетом маломобильных участников дорожного движения;
установка, замена и ремонт быстровозводимых ангаров для стоянки дорожной-эксплуатационной техники, транспортных средств, машин и механизмов, складов для хранения противогололедных материалов и элементов обстановки пути (дорожные знаки, щиты);
устройство и обустройство малых архитектурных форм индивидуального проектирования;
устройство противоослепляющих экранов;
устройство, замена и ремонт декоративной и (или) дизайнерской подвески и (или) освещения на транспортных развязках (путепроводов);
устройство, замена и ремонт кнопки вызова светофора для маломобильных участников дорожного движения;
ремонт мостовых покрытий из плитки и брусчатки, с заменой разрушенных плиток и брусчатых камней при необходимости;
устройство и/или ремонт остановочных павильонов, туалетов, санитарно-гигиенических узлов, беседок и ТСОДД;
монтаж новых и замена вышедших из строя проводов, кабелей, трансформаторов, опор освещения и линий электроосвещения;
установка и обустройство дополнительных ТСОДД, связанных с изменением схемы организации дорожного движения;
устройство и/или ремонт или замена освещения (линий электроосвещения);
организация и проведение инженерно-технических процедур безопасности дорожного движения;
устройство, замена и ремонт измерительных приборов, датчиков по определению температуры, влажности и деформации дорожного полотна;
устройство и восстановление измерительных средств, датчиков, приборов, оборудования и программного обеспечения для осуществления
мониторинга (учета) интенсивности движения транспортного потока;
восстановление систем телекоммуникации и связи, находящихся в неисправном состоянии;
ремонт автомобильной дороги после ДТП:
установка опор наружного освещения, кабельной линии освещения, осветительной арматуры с одновременной заменой проводов и растяжек воздушной линии, средств автоматики и телемеханики управления уличного освещения в размерах текущего ремонта, в соответствии с требованиями паспортных данных, в том числе с ревизией и заменой поврежденных и не подлежащих ремонту и восстановлению узлов и агрегатов;
замена устаревших элементов наружного освещения в соответствии со сроком их службы;
ремонт газона между тротуаром и проезжей частью улицы;
по другим конструктивным элементам и элементам обустройства дорог:
исправление в плане и профиле (положения в пространстве) просевших или выбитых бортового (бордюрного) камня с устройством нового основания и обоймы, а также замена отдельных разрушенных бортовых (бордюрных) камней с установкой новых (при необходимости) на всех типах покрытий, в том числе после ДТП и размывов;
ремонт цементобетонных упоров отдельных бортового (бордюрного) камня;
сезонная покраска бортового камня (бордюров) из искусственных каменных материалов на остановочных площадках;
выравнивание люков колодцев в уровень с дорожным покрытием, включая недействующие (бесхозные) колодцы;
выравнивание решеток водоприемных колодцев в уровень с дорожным покрытием;
ремонт дорожного покрытия в местах сопряжений с трамвайными путями, деформационными швами мостовых сооружений, люками колодцев и ливнесточными решетками;
заделка (заливка) трещин в дорожных покрытиях битумом и битумными мастиками;
обработка дорожных покрытий пропитывающими герметизирующими составами;
подсыпка и укрепление обочин;
устранение повреждений дорожных ограждений (с покраской при необходимости);
ремонт поверхностей и стыков водопропускных труб;
придорожно-арычной сети открытого типа;
ремонт откосов с засыпкой промоин.
Работы по дорожной разметке входят в состав текущего ремонта, и в рамках нее выполняются следующие виды работ:
визуальный осмотр;
демаркировка изношенной дорожной разметки или в связи с изменением организации дорожного движения, в объемах согласно дефектному акту;
оценка качества выполненных работ, лабораторные испытания использованных для ремонта дорожно-строительных материалов, лабораторные испытания асфальтобетонных смесей и образцов дорожного покрытия, измерение ровности и коэффициента сцепления дорожного покрытия;
нанесение дорожной разметки с применением красок, термопластиков и холодных пластиков, цветных покрытий, в том числе противоскольжения;

4) автомобиль жолдары мен олардағы құрылыстарды жайластыру және абаттандыру, ЖҚҰТҚ, байланысты, жарықтандыруды ұйымдастыру нысандары бойынша:
жол телімдерінде жол қозғалысына аз қозғалатын қатысушылар үшін ескеріле отырып, қолданыстағы тротуарлар мен жаяу жүргіншілер жолдарын, оның ішінде жер үсті өткелдерін жөндеу және орнату;
кіреберістер мен өткелдерді, жазғы және трактор жолдарын жөндеу;
дабыл, ЖҚҰТҚ мен жеке жобалаудың ауыспа ақпараты бар таблоларды, оның ішінде оларды жарықтандыру және электрмен жабдықтау), байланыс құралдары мен жарықтандыруды орнату, ауыстыру және/немесе жөндеу, бұл ретте жұмыс көлемі сметалық құжаттамамен айқындалады;
жол қозғалысының қозғалысы шектеулі қатысушыларды ескере отырып, арнайы символдарды, тактильді, дыбыстық және көрнекі жерүсті көрсеткіштерін орнату, ауыстыру және жөндеу;
жол-пайдалану техникасының, машиналар мен механизмдердің тұрағына арналған тез салынатын ангарларды, көктайғаққа қарсы материалдар мен жол жағдайының элементтерін сақтауға арналған қоймаларды (жол белгілері, қалқандар) орнату, ауыстыру және жөндеу;
жеке жобаланған шағын сәулет нысандарын құру және жайластыру;
көз шағылыстырмайтын экрандар орнату;
көлік айрықтарында (жол өтпелерінде) сәндік және (немесе) дизайнерлік аспаы және (немесе) жарықтандыруды орнату, ауыстыру және жөндеу;
жол қозғалысының қозғалысы шектеулі қатысушылар үшін бағдаршам шақыру батырмасын орнату, ауыстыру және жөндеу;
қажет болған жағдайда бұзылған тақталар мен кеспе тастарды ауыстыра отырып, тақталар мен төсеніштерден жасалған көпір жамылғыларын жөндеу;
аялдау павильондарды, дәретханаларды, санитарлық-гигиеналық тораптарды, күркелерді және ЖҚҰТҚ, орнату және/немесе жөндеу;
жаңаларын монтаждау және істен шыққан сымдарды, кабельдерді, трансформаторларды, жарықтандыру тіректерін және электр жарықтандыру желілерін ауыстыру;
жол қозғалысын ұйымдастыру сұлбасын өзгертуге байланысты қосымша бағдаршамдарды (бағдаршамдардың қосымша секцияларын), жол белгілерін, жол таңбаларын орнату;
жарықтандыруды орнату және/немесе жөндеу немесе ауыстыру (электр жарықтандыру желілері);
жол қозғалысы қауіпсіздігі инженерлік-техникалық рәсімдерін ұйымдастыру және жүргізу;
жол төсемесінің температурасын, ылғалдылығын және деформациясын анықтау бойынша өлшеу аспаптарын, құрылғыларды орнату, ауыстыру және жөндеу;
көлік ағыны қозғалысы қарқындылығының мониторингін (есепке алу) жүзеге асыру үшін өлшеу құралдарын, құрылғыларды, аспаптарды, жабдықтар мен бағдарламалық жасақтамаларды орнату және қалпына келтіру;
телекоммуникация және байланыс жүйелерін қалпына келтіру;
ЖКО кейінгі жолды жөндеу:
паспорттық деректердің талаптарына сәйкес бір уақытта әуе желісінің сымдары мен кермелерін ауыстыра отырып, сыртқы жарықтандыру тіректерін, кабельдік жарықтандыру желісін, көше жарығын басқарудың автоматика және телемеханика құралдарын ағымдағы жөндеу, оның ішінде зақымдалған және жөндеуге және қалпына келтіруге жатпайтын тораптар мен агрегаттарды тексеру және ауыстыру арқылы;
сыртқы жарықтандырудың моральдық және физикалық ескірген элементтерін олардың қызмет ету мерзіміне сәйкес ауыстыру;
жаяужол мен көше жолының арасындағы көгалдарды жөндеу;
басқа құрылымдық элементтер мен жолдарды абаттандыру элементтері бойынша:
планда және бейінде (кеңістікте) шөккен және шығып кеткен бүйірлік тасты (жиектас) жаңа негіз мен құрсауды сала отырып түзету, сондай-ақ жамылғылардың барлық типтерінде айырым бүйірлік тасты (жиектас) жаңасын орната отырып ауыстыру, оның ішінде ЖКО және шайылғаннан кейін;
айырым бүйірлік тастың (жиектастың) цементбетон тіректерін жөндеу;
тоқтау алаңдарында жасанды тас материалдардан жасалған бүйірлік тасты (жиектасты) маусымдық бояу;
жұмыс істемейтін (иесіз) құдықтарды қоса алғанда, құдықтардың люктерін жол жамылғысымен теңестіру;
су қабылдау құдықтарының торларын жол жамылғысымен теңестіру;
трамвай жолдарымен, көпір құрылыстарының деформациялық жіктерімен, құдықтардың люктерімен және нөсер торларымен түйісетін жерлерде жол жамылғысын жөндеу;
жол төсемелеріндегі жарықшақтарды битуммен және битум мастикасымен бітеу (құю);
жол жамылғыларын сіңдіргіш герметикалық қоспалармен өңдеу;
жол жиектерін толтыру және нығайту;
бетон тосқауыл қоршауларының зақымдануын жою (қажет болған жағдайда бояу);
су өткізгіш құбырлардың беттері мен түйісулерін жөндеу;
ашық типтегі жол бойындағы арық желісі;
ойықтарды толтыру арқылы құламаларды жөндеу.
Жол таңбасы бойынша жұмыстар ағымдағы жөндеудің құрамына кіреді және оның шеңберінде мынадай жұмыс түрлері орындалады:
көзбен тексеру;
тозған жол таңбасын кетіру немесе ақаулар актісіне сәйкес жол қозғалысын ұйымдастырудың өзгеруіне байланысты көлемдерде;
орындалған жұмыстардың сапасын бағалау, жөндеу үшін пайдаланылған жол-құрылыс материалдарын зертханалық сынау, асфальтбетон қоспалары мен жол жамылғысының типтерін зертханалық сынау, жол жамылғысының тегістігі мен ілінісу коэффициентін өлшеу;
бояуларды, термопластиктерді және суық пластиктерді, түсті жабындарды, оның ішінде сырғанауға қарсы жабындарды қолдана отырып, жол таңбаларын жағу;

5) по программно-аппаратному комплексу взимания платы за проезд и ИТС:
ремонт и плановая замена оборудования программно-аппаратного комплекса взимания платы за проезд и ИТС в регламентные сроки в соответствии с требованиями паспортных данных, включающего в себя персональные рабочие станции, оргтехника, оборудования ЦУП, средства связи, придорожное оборудование, комплект управления оборудованием, коммутаторы локальной сети, серверное, сетевое и видеооборудование, а также дисковая система хранения данных, центральный модуль сигнально-вызывных колонок, консоль диспетчера сигнально-вызывных колонок;
установка, ремонт и замена оборудования, отвечающего за контроль оплаты и расходных частей в системе взимания платы (купюро-монетоприемников, индукционных петель, шлагбаумов, классификаторов, ТСОДД, промышленных рабочих станций, антенны считыватели для бесконтактной оплаты и взаимосвязанные комплектующие и оборудования);
устройство, восстановление и модернизация сетей телекоммуникаций и передачи данных, технических комплексов управления программно-аппаратного комплекса взимания платы за проезд и ИТС в сроки в соответствии с требованиями их паспортных данных;
устройство или замена контрольных арок, металлоконструкций или/и железобетонных изделий, при необходимости их освещение и электроснабжение для программно-аппаратного комплекса взимания платы за проезд и ИТС;
модернизация, доработка прикладного программного обеспечения программно-аппаратного комплекса взимания платы за проезд и ИТС;
установка системы контроля доступом к объектам программно-аппаратного комплекса взимания платы за проезд;
устройство и ремонт серверных помещений пунктов взимания платы и сопутствующих систем;
устройство программно-аппаратного комплекса взимания платы за проезд и ИТС с монтажом соответствующего оборудования и подключением к необходимым коммуникационным сетям или отдельных их элементов на отдельных участках автомобильных дорог;
устройство, ремонт и замена оборудования, отвечающего за контроль оплаты и расходных частей в системе взимание платы (купюро-монетоприемников, индукционных петель, шлагбаумов, классификаторов, ТСОДД, промышленных рабочих станций, датчиков, антенны считывателей для бесконтактной оплаты и взаимосвязанные комплектующие).
23. При ликвидации опасных дефектов и значительных деформаций, и разрушений дорожного покрытия на локальных участках выполняется ресайклирование локальных мест по ширине покрытия, с целью устранения опасных деформаций и неровностей, с последующим использованием полученного материала для слоя основания и укладкой нового слоя покрытия.

5) жол жүру ақысын алу пунктінің бағдарламалық-аппараттық кешені және ЗКЖ бойынша:
жеке жұмыс станцияларын, ұйымдастыру техникасын, ЖБО жабдықтарын, байланыс құралдарын, жол бойындағы жабдықтарды, жабдықты басқару жиынтығын, жергілікті желі коммутаторларын, серверлік, желілік және бейне жабдықтарды қамтитын паспорт деректерінің талаптарына сәйкес регламенттік мерзімдерде жол ақысын алу пунктінің бағдарламалық-аппараттық кешенінің және ЗКЖ жабдықтарын, сондай-ақ дискіні сақтау жүйесі, орталық сигналдық қоңырау модулі, сигналдық қоңырау диспетчерінің консолін жөндеу және жоспарлы ауыстыру;
ақы алу жүйесінде төлем мен шығыс бөліктерін бақылауға жауапты жабдықты (купюра-тиынқабылдағыштар, индукциялық ілмектер, шлагбаумдар, жіктеуіштер, ЖҚҰТҚ, өнеркәсіптік жұмыс станциялары, түйіспесіз төлеуге арналған санавғыш антенна және өзара байланысты жиынтықтауыштар мен жабдықтар) орнату, жөндеу және ауыстыру;
паспорт деректерінің талаптарына сәйкес мерзімдерде телекоммуникация желілерін және деректерді беруді, бағдарламалық-аппараттық кешенді басқарудың техникалық кешендерін, жол ақысын алу пункті мен ЗКЖ орнату, қалпына келтіру және жаңғырту;
бақылау аркаларын, металл құрылымдарын немесе/және темірбетон бұйымдарын орнату немесе ауыстыру, қажет болған жағдайда оларды жарықтандыру және ЗКЖ, ақы алу пунктінің бағдарламалық-аппараттық кешені үшін электрмен жабдықтау;
ЗКЖ және ақы алу пунктінің бағдарламалық-аппараттық кешенінің қолданбалы бағдарламалық жасақтамасын жаңғырту, толықтыру;
жол ақысын алу пунктінің бағдарламалық-аппараттық кешенінің нысандарына кіруді бақылау жүйесін орнату;
ақы алу пункттерінің сервер бөлмелерін және ілеспе жүйелерді орнату және жөндеу;
тиісті жабдықты монтаждай отырып және автомобиль жолдарының жекелеген телімдерінде қажетті коммуникациялық желілерге немесе олардың жекелеген элементтеріне қосыла отырып, жол ақысын алу пунктінің бағдарламалық-аппараттық кешенін және ЗКЖ орнату;
ақы алу жүйесінде төлем мен шығыс бөліктерін бақылауға жауапты жабдықты (купюра-тиынқабылдағыштар, индукциялық ілмектер, шлагбаумдар, жіктеуіштер, ЖҚҰТҚ, өнеркәсіптік жұмыс станциялары, түйіспесіз төлеуге арналған санавғыш антенна және өзара байланысты жиынтықтауыштар мен жабдықтар) орнату, жөндеу және ауыстыру.
23. Қауіпті ақауларды және елеулі деформацияларды және жол жамылғысының бұзылуларын жою кезінде жергілікті телімдерде қауіпті деформациялар мен бұзушылықтарды жою мақсатында, кейіннен алынған материалды негіз қабаты үшін пайдалана отырып және жамылғының жаңа қабатын төсей отырып, жамылғының ені бойынша жергілікті жерлерді ресайклирлеу жұмыстары орындалады.

4. Средний ремонт улиц и сооружений на них
24. Средний ремонт предусматривает периодическое выполнение работ, направленных на восстановление первоначальных эксплуатационных характеристик автомобильных дорог и сооружений на них. Объем работ по среднему ремонту определяется на основании дефектных ведомостей и сметного расчета, составляемого с прохождением ведомственной экспертизы.
25. При среднем ремонте улиц и дорожных сооружений выполняют следующие работы:
1) по исправлению повреждений земляного полотна и водоотвода:
подъемка и уширение небольших по протяженности участков земляного полотна на сырых и снегозаносимых местах, исправление земляного полотна с доведением его геометрических параметров до норм, соответствующих технической категории, установленной для ремонтируемой дороги, замена переувлажненных грунтов земляного полотна, ликвидация и/или переустройство пучинистых участков, а также на аварийно-опасных участках для устройства дополнительной полосы, на основании ведомости объемов работ;
установка габионов для укрепления откосов;
корректировка земляного полотна (расширение, подъем, замена грунта, обеспечение видимости, увеличение радиусов закругления, выравнивание продольных уклонов и вертикальных кривых и виражей) с доведением геометрических параметров, приведенных в соответствие с технической категорией, установленной для ремонтируемой дороги, корректировка отдельных участков дороги;
восстановление укрепления откоса с элементами из геосетки и георешетки;
замена и переустановка геосетки и георешетки;
восстановление профиля обочин;
прочистка существующих водоотводных канав, погрузка и вывозка мусора на свалку, прокопка новых канав, исправление повреждений и уменьшение крутизны откосов насыпей и выемок, исправление дренажных, защитных и укрепительных устройств, водоотводных сооружений и отводящих русел у мостов и труб;
засев травами откосов земляного полотна и резервов, с проведением необходимых агротехнических мероприятий по созданию устойчивого дернового покрова, расчистка обвалов, оползней и селевых выносов;
подсыпка, срезка, планировка и укрепление обочин;
2) по дорожным одеждам, в том числе:
по автодорогам с цементобетонными покрытиями:
замена изношенных плит, подъемка или выравнивание отдельных плит железобетонных покрытий;
устройство защитного слоя, ремонт стыков плит железобетонных и сегментов цементобетонных покрытий на большом протяжении, укладка на отдельных участках слоя асфальтобетона;
по автодорогам с асфальтобетонными и переходными покрытиями:
устройство поверхностных обработок, в том числе с использованием усовершенствованных смесей;
восстановление изношенных верхних слоев покрытий и устройство дорожной одежды на отдельных и пучинистых участках, с разборкой существующей дорожной одежды и стабилизацией грунта с устройством, в необходимых случаях, выравнивающего слоя и поверхностной обработки или слоя износа на всем протяжении ремонтируемого участка;
регенерация усовершенствованного покрытия, имеющего наплывы, колеи, гребенку и другие деформации и дефекты, с добавлением необходимого количества асфальтобетонной смеси;
кирковка или ресайклирование усовершенствованного покрытия, имеющего наплывы, колеи, гребенку и другие деформации и дефекты, с добавлением необходимого количества нового материала и использованием полученного материала для устройства основания дорожной одежды, с последующей укладкой поверх него слоя асфальтобетонного покрытия или слоя износа;
устройство опытных участков с применением новых материалов и технологий производства работ и мониторинг за ними;
восстановление профиля щебеночных и гравийных покрытий, а также грунтовых дорог с добавлением материалов;
улучшение проезжей части гравийных и грунтовых дорог вяжущими и обеспыливающими материалами;
устройство виражей и обеспечение видимости на опасных для движения кривых;
разметка проезжей части на ремонтируемых участках;
перевод щебеночного и гравийного покрытия на асфальтобетонное покрытие без изменения технической категории дороги, протяженностью не более 15 километров.

4. Көшелер мен ондағы құрылыстарды орташа жөндеу
24. Орташа жөндеу автомобиль жолдары мен олардағы құрылыстардың бастапқы пайдалану қасиеттерін қалпына келтіруге байланысты жұмыстарды мерзімді орындауды көздейді. Орташа жөндеу бойынша жұмыстардың көлемі ведомстволық сараптамадан өте отырып, ақаулар ведомостарының негізінде жасалатын сметалық есеппен анықталады.
25. Көшелер мен жол құрылыстарын орташа жөндеу кезінде мына жұмыстар орындалады:
1) жер төсемесі және су бұру бойынша:
жұмыс көлемінің тізімдемесі негізінде ылғал және қар басатын жерлерде жер төсемесінің ұзындығы бойынша шағын телімдерін көтеру және кеңейту, оның геометриялық параметрлерін жөнделетін жол үшін белгіленген техникалық санатқа сәйкес нормаларға дейін жеткізе отырып, жер төсемесін түзету, жер төсемесінің батпақты топырақтарын ауыстыру, ісінген телімдерді, сондай-ақ қосымша жолақты салу үшін апаттық-қауіпті телімдерде жою және / немесе қайта салу;
құламаларды нығайту үшін габиондарды орнату;
жөнделетін жол үшін белгіленген техникалық санатқа сәйкес келтірілген геометриялық параметрлерді келтіре отырып, жер төсемесін түзету (кеңейту, көтеру, топырақты ауыстыру, көрінуді қамтамасыз ету, дөңгелектеу радиустарын ұлғайту, бойлық еңістерді және тік қисықтар мен бұрылыстарды тегістеу), жолдың жекелеген телімдерін түзету;
геотор мен геошарбақ элементтері бар еңісті нығайтуды қалпына келтіру;
геотор мен геошарбақты ауыстыру және қайта орнату;
жол жиегінің пішінін қалпына келтіру;
қолданыстағы су бұру арықтарын тазарту, қоқыстарды тиеу және қоқыс орындарына шығару, жаңа арықтарды қазу, үйінділер мен ойықтардың беткейлерінің зақымдануын түзету және тіктігін азайту, дренажды, қорғаныс және нығайту құрылғыларын, су бұру құрылыстарын және көпірлер мен құбырлардың маңындағы бұру арналарын түзету;
тұрақты шымтезек жамылғысын қалыптастыру бойынша қажетті агротехникалық іс-шараларды жүргізе отырып, жер төсемесі мен резервтердің беткейлерін шөптермен егу, опырылуларды, көшкіндерді және сел шығарындыларын тазарту;
жол жиектерін толтыру, кесу, тегістеу және нығайту;
2) жол төсемелері бойынша, оның ішінде:
цемент-бетонды жабындысы бар жабынды автожолдар бойынша:
тозған тақталарды алмастыру, темір-бетон төсемдерінің жеке тақталарын көтеру немесе тегістеу;
қорғау қабатын салу, үлкен ұзақтықтағы темір-бетон тақталарының және цемент-бетон төсемдерінің жапсарларын жөндеу, жеке учаскелерде асфальт-бетон қабатын салу;
асфальт-бетонды және өтпелі жабынды автожолдар бойынша:
жетілдірілген қоспаларды қолданумен үстіңгі қабатты өндеу; жетілдірілген төсемнің тозған жоғарғы қабатын қалпына келтіру және қолданыстағы жол жамылғысын бөлшектеу және қажетті жағдайда қабатты тегістейтін және үстіңгі қабатқа немесе жөнделетін учаскенің барлық ұзындығына тозу қабатына өндеу жүргізу арқылы жеке және иірімді учаскелерде жол жамылғысын салу;
асфальт-бетон қоспасының қажетті мөлшерін қосу арқылы шорлары, сораптары, жоталары және басқа да өзгерістері мен ақаулары бар жетілдірілген төсемді қалпына келтіру;
жаңа материалдардың қажетті мөлшерін қосу арқылы және жол жабындарының негізін салу үшін алынған материалдарды, оның үстіне асфальтты-бетон қабатын немесе тозу қабатын төсеу арқылы шорлары, сораптары, жоталары және басқа да өзгерістері мен ақаулары бар жетілдірілген төсемді қайлау және қалпына келтіру;
жаңа материалдарды және жұмыс өндірісінің технологияларын қолдану арқылы сыналған учаскелерді салу және оларға мониторинг жүргізу; шағылтасты және қиыршықтасты төсемдердің қапталдарын, сондай-ақ материалдар қолдану арқылы топырақты жолдарды қалпына келтіру;
қиыршықтасты және топырақты жолдардың жүру бөлігін тұтқыр және шаңсыздандыратын материалдармен жақсарту;
вираждарды салу және қозғалыс үшін қауіпті қисық көрінулерді қамтамасыз ету;
жөнделетін учаскелердің жүру бөлігін белгілеу;
жолдың техникалық санатын өзгертпей, ұзақтығы 15 километрден аспайтын ұсақтасты және қиыршықтасты жабынды асфальт-бетонды жабынға ауыстыру.
асфальтбетон және ауыспалы жамылғылары бар автомобиль жолдар бойынша:
беттік өңдеу құрылысы, оның ішінде жетілдірілген қоспаларды пайдалана отырып;
қолданыстағы жол төсемелерін бөлшектей отырып және қажет болған жағдайда құрылғымен топырақты тұрақтандыра отырып, жөнделетін телімнің бүкіл бойында тегістеу қабатын және беттік өңдеуді немесе тозу қабатын, қолданыстағы жамылғыны фрезерлемей, жекелеген және ісінгіш телімдерде жол төсемелерінің тозған жоғарғы қабаттарын қалпына келтіру және жол төсемелерін салу;
асфальтбетон қоспасының қажетті мөлшерін қоса отырып, қатпарлары, сораптары, тарақтары және басқа да деформациялары мен ақаулары бар жетілдірілген жамылғыларды қайта қалпына келтіру;
жол төсемесінің негіздерін салу үшін қажетті жаңа материалды қоса және алынған материалды асфальтбетон жамылғысының төменгі және жоғарғы қабаты, жамылғының қорғаныш қабаты немесе тозық қабаты үстіне төсеумен пайдалан отырып үлкен және кіші тереңдіктерге ресайклирлеу;
жаңа материалдар мен жұмыс өндірісінің технологияларын қолдана отырып, тәжірибелік телімдерді салу және оларға мониторинг жүргізу;
шағыл тас пен қиыршық тас жамылғыларының, сондай-ақ материалдар қосылған топырақ жолдардың пішінін қалпына келтіру;
қиыршық тасты және топырақты жолдардың жүру бөлігін тұтқыр және шаңсыздандыру материалдарымен жақсарту;
қозғалыс үшін қауіпті қисықтарда бұрылыстарды орнату және көрінуді қамтамасыз ету;
жөнделетін бөлігінде жүріс бөлігіне жол таңбасын салу;
жолдың техникалық санатын өзгертпестен (жол төсемесін күшейту бойынша тиісті есеппен) шағыл тас және қиыршық тас төсемесін асфальтбетон төсемесіне ауыстыру;
автомобиль жолдарының телімдерін жөндеуге дейін және кейін серпімділік модулін анықтау;
көлік ағынының құрамында бір оське түсетін жүктеме 100 кН-нен жоғары жүк автомобильдерінің жалпы санының 60 пайызын құраса тәулігіне 200 автомобильден астам қарқындылығы бар жол төсемесінің асфальтбетон жамылғысын кемінде 2 қабатын салу;
көтерілу және түсу кезінде апаттық-тежегіш құламаларды салу;
асфальтбетон жамылғысын ылғалдың, ауаның, күн радиациясының енуінен тиімді оқшаулау, атмосфералық әсерден бұзылған битумды қалпына келтіру, жамылғылардың суға төзімділігін сақтау және қалпына келтіру үшін жасартқыш сұйықтықтарды пайдалану;

3) по искусственным сооружениям:
восстановление водоотводного лотка под деформационными швами;
ремонт водоотводных трубок (наращивание трубок или устройство дополнительных трубок);
устройство швов в покрытии в месте примыкания гидроизоляции к тротуару и заливка их мастикой;
ремонт изоляции у водоотводных трубок;
ремонт узлов сопряжения моста с насыпью при просадке более 10 сантиметров (выравнивание за счет дополнительного покрытия с досыпкой щебня);
замена крайних тротуарных плит сопряжения с насыпью;
устранение отдельных смещений переходных плит с восстановлением дорожной одежды;
засыпка грунта под переходные плиты при его вымывании со вскрытием плит;
частичная замена деталей деформационных швов, имеющих стальные элементы;
замена деформационных швов закрытого типа с мастичным и резиновым заполнителем, когда работы выполняются в уровне дорожной одежды;
замена деформационных швов на тротуарах;
выравнивание покрытия тротуара, устройство нового покрытия;
заделка выбоин широких щелей в тротуарных блоках, обработка фасада тротуаров защитным покрытием;
устранение отдельных сколов и трещин в тротуарных блоках;
зачеканка и изоляция стыков тротуарных блоков;
восстановление тротуаров, усиление или замена отдельных поврежденных блоков;
устранение проломов тротуарных плит;
устройство изоляции или покрытие тротуаров асфальтобетоном;
ремонт отдельных секций, усиление анкеровки отдельных стоек перил;
замена перил по всей длине или на части длины мостового сооружения;
окраска перил по всей длине;
замена узлов крепления стоек перил с новой анкеровкой;
гидрофобизация или окраска всех поверхностей бетона конструкций (плит, ребер балок, арок и других элементов);
ремонт стыков диафрагм;
частичная перестройка или ремонт мостов и путепроводов, устройство надземных пешеходных переходов, а также полная или частичная перестройка водопропускных труб, или устройство новых водопропускных труб, с увеличением их водопропускной способности (при подтверждении гидрологическим расчетом) и доведением их габаритов и расчетных нагрузок до соответствующих норм;
выполнение несложных ремонтных работ на мостах (смена настилов, балочных клеток, отдельных узлов и элементов, исправление кладки, сопряжений с земляным полотном);
контроль строительного подъема в предварительно-напряженных железобетонных и металлических пролетных строениях;
восстановление или замена покрытий на проезжей части моста;
зачеканка щелей в тротуарных блоках, укладка покрытий на тротуарах;
установка, замена и ремонт специальных символов, тактильных, звуковых и визуальных наземных указателей с учетом для маломобильных участников дорожного движения;
ремонт или реконструкция дорожных ограждений;
ремонт деформационных швов с заменой материалов и конструкций;
ремонт гидроизоляции;
ремонт и замена тротуаров, перил, бордюров;
улучшение водоотвода на проезжей части моста, замена водоотводных трубок и окон;
гидроизоляция фасадных поверхностей железобетонных конструкций, окраска поверхностей главных балок;
поверхностная герметизация трещин, заделка раковин, сколов, восстановление защитного слоя железобетонных элементов моста;
сплошная окраска металлических пролетных строений;
восстановление объединения балок между собой;
ремонт дренажа и водоотвода, сопряжений моста с насыпью с заменой переходных плит;
ремонт укреплений откосов земляного полотна и регуляционных сооружений;
ликвидация промоин у опор и регуляционных сооружений;
усиление отдельных элементов в металлических пролетных строениях, выправка элементов решетки на мостах со сквозными фермами;
замена заклепок на высокопрочные болты;
ремонт и восстановление проектного положения опорных частей;
ремонт и восстановление сливов на опорных площадках;
расшивка швов облицовки, инъекцирование растворов в трещины;
ремонт и восстановление смотровых устройств пролетных строений и опор;
ремонт тела опор;
усиление опорных частей в местах опирания железобетонных пролетных строений;
замена или ремонт отдельных звеньев и оголовков труб, исправление изоляции и стыков;
ремонт подпорных стен, укрепительных и регуляционных сооружений, защитных галерей и навесов, а также замена их отдельных элементов;
при ремонте мостов и водопропускных труб при необходимости выполнить устройство объездных путей протяженностью не более одного километра;
частичная перестройка или ремонт надземных пешеходных переходов;
восстановление обделки и гидроизоляции тоннеля (чеканка швов, нагнетание раствора, восстановление защитного слоя бетона с очисткой и защитой от коррозии оголенной арматуры, удаление слабых слоев бетона);
окраска элементов конструкции тоннеля;
восстановление проезжей части и тротуаров в тоннеле (устранение мелких деформаций и повреждений покрытия, заделка выбоин, трещин, просадок, колеи, восстановление деформационных швов и бордюров);
восстановление водоотвода в тоннеле и на подходах;
укрепление размытых участках откосов на подходах и над тоннелем;
замена или восстановление отдельных частей или участков инженерных систем (систем освещения и вентиляции);
замена и ремонт отдельных элементов (конструкций) водопропускных труб;
уширение проезжей части и пешеходных тротуаров крытого типа (защитные галереи), путем устройства дополнительных плит усиления на мостах, путепроводах и других искусственных сооружениях, без изменения несущих конструкций;
ремонт, замена или устройство вертикальных и наклонных подъемных оборудовании;
устройство новых и ремонт сборно-модульных композитных надземных пешеходных переходов (с освещением и электроснабжением) в пределах полосы отвода автомобильных дорог и улиц;
частичный ремонт мостов и путепроводов, а также полная или частичная установка водопропускных труб с доведением габаритов и расчетных весов до норм, соответствующих технической категории, установленной для ремонтируемого пути, утвержденной технической документацией;
устройство водопроводных труб;
устройство и восстановление шумовых полос, акустических и противоослепляющих экранов (с заменой изношенных сегментов);
установка геосетки, геотекстиля, георешетки;
установка эстакад с площадкой отдыха;

3) жасанды құрылыстар бойынша:
деформациялық жіктердің астындағы су өткізгіш науаны қалпына келтіру;
су бұру құбырларын жөндеу (құбырларды ұзарту немесе қосымша құбырларды орнату);
жаяужолға гидрооқшаулағыш түйісетін жерде жамылғыда жіктерді орнату және оларды мастикамен толтыру;
су бұру құбырларындағы оқшаулауды жөндеу;
10 сантиметрден астам шөккен көпірдің үйіндімен түйісу тораптарын жөндеу (шағыл таспен қосымша себу есебінен тегістеу);
үйіндімен түйісетін шеткі жаяужол тақталарын ауыстыру;
жол төсемелерін қалпына келтіре отырып, өтпелі тақталардың жекелеген мығысуларын жою;
өтпелі тақталарды ашу арқылы шайылу кезінде топырақ шашу;
болат элементтері бар деформациялық жіктердің бөлшектерін ішінара ауыстыру;
жұмыстар жол төсемесі деңгейінде орындалған кезде мастикалық және резеңке толтырғышпен жабық типтегі деформациялық жіктерді ауыстыру;
жаяужолдардағы деформациялық жіктерді ауыстыру;
жаяужол жамылғысын тегістеу, жаңа жамылғы салу;
жаяужол блоктарындағы кең саңылаулардың ойықтарын бітеу, жаяужолдар қасбетін қорғаныш жабынмен өңдеу;
жаяужол блоктарындағы жеке сынықтар мен жарықшақтарды жою;
жаяужол блоктарының жапсарларын таптау және оқшаулау;
жаяужолдарды қалпына келтіру, жеке зақымдалған блоктарды нығайту немесе ауыстыру;
жаяужол тақталарының ойықтарын жою;
оқшаулауды орнату немесе жаяужолдарды асфальтбетонмен жабу;
жекелеген секцияларды жөндеу, жекелеген тірек бағаналарын анкерлеуді үшейту;
көпір құрылысының бүкіл ұзындығы немесе ұзындығының бір бөлігі бойынша қоршауларды ауыстыру;
тіректерді бүкіл ұзындығы бойынша бояу;
тірек бағаналарын нығайту торыптарын жаңадан анкерлеу арқылы ауыстыру;
құрылымдардың барлық бетон беттерін (тақталар, арқалықтардың қабырғалары, аркалар және басқа да элементтер) гидрофобтау немесе бояу;
диафрагма жапсарларын жөндеу;
көпірлер мен жол өтпелерін ішінара қайта құру немесе жөндеу, жер үсті жаяу жүргіншілер өткелдерін салу, сондай-ақ су өткізу құбырларын толық немесе ішінара қайта құру немесе жаңа су өткізу құбырларын олардың су өткізу қабілетін арттырв отырып (гидрологиялық есептеумен расталған кезде) және олардың габариттері мен есептік жүктемелерін тиісті нормаларға дейін жеткізу;
көпірлерде жеңіл жөндеу жұмыстарын орындау (төсеніштерді, арқалық торларды, жекелеген тораптар мен элементтерді ауыстыру, қалауды, жер төсемесімен түйісулерді түзету);
алдын ала кернеулі темірбетон және металл аралық құрылыстардағы құрылыстың көтерілуін бақылау;
көпірдің жүру бөлігіндегі жамылғыларды қалпына келтіру немесе ауыстыру;
жаяужол блоктарындағы жарықшақтарды таптау, жаяужолдарға жамылғылар төсеу;
жол қозғалысының қозғалысы шектеулі қатысушылар үшін арнайы символдарды, тактильді, дыбыстық және көрнекі жерүсті көрсеткіштерін орнату, ауыстыру және жөндеу;
қоршауларды жөндеу немесе қайта құрылымдау;
материалдар мен құрылымдарды ауыстыра отырып, деформациялық жіктерді жөндеу;
гидрооқшаулауды жөндеу;
жаяужолдарды, қоршауларды, жиектерді жөндеу және ауыстыру;
көпірдің жүру бөлігіндегі су бұруды жақсарту, су өткізгіш құбырлар мен терезелерді ауыстыру;
темірбетон құрылымдарының қасбеттік беттерін гидрооқшаулау, негізгі арқалықтардың беттерін бояу;
жарықшақтарды беттік тығыздау, қуыстарды, сынықтарды тығыздау, көпірдің темірбетон элементтерінің қорғаныш қабатын қалпына келтіру;
металл аралық құрылыстарды үздіксіз бояу;
арқалықтарды байланыстырғыштарды қалпына келтіру;
дренажды және су бұруды, өтпелі тақталарды ауыстыра отырып, көпірдің үйіндімен түйісуін жөндеу;
жер төсемесі құламаларының нығайтуларын және реттеу құрылыстарын жөндеу;
тіректер мен реттеу құрылыстарындағы ойықтарды жою;
металл аралық құрылыстардағы жекелеген элементтерді күшейту, өтпелі фермалары бар көпірлердегі тор элементтерін түзету;
тойтармаларды беріктігі жоғары бұрандаларға ауыстыру;
тірек бөліктерін жөндеу және жобалық жағдайына қайта келтіру;
тірек алаңдарындағы құйылыс тетігін жөндеу және қалпына келтіру;
қаптау жіктерін сөгу, ерітінділерді жарықтарға инъекциялау;
аралық құрылыстар мен тіректердің қарау құрылғыларын жөндеу және қалпына келтіру;
тіректердің денесін жөндеу;
темірбетонды аралық құрылыстарды тіреу орындарында тірек бөліктерін күшейту;
құбырлардың жеке буындары мен бастиектерін ауыстыру немесе жөндеу, оқшаулау мен жапсарларды түзету;
тірек қабырғаларын, нығайту және реттеу құрылыстарын, қорғау галереялар мен қалқаларды жөндеу, сондай-ақ олардың жекелеген элементтерін ауыстыру;
көпірлер мен су өткізгіш құбырларды жөндеу кезінде қажет болған жағдайда ұзындығы бір шақырымнан аспайтын айналма жолдарды салу қажет;
жер үсті жаяу жүргіншілер өткелдерін ішінара қайта құру немесе жөндеу;
туннельді қаптауды және гидрооқшаулауды қалпына келтіру (жіктерді таптау, ерітіндіні айдау, жалаңаш арматураны тазалаумен және тоттан қорғаумен бетонның қорғаныш қабатын қалпына келтіру, бетонның әлсіз қабаттарын алып тастау);
туннель құрылымының элементтерін бояу;
туннельдегі жүру бөлігі мен жаяужолдарды қалпына келтіру (жамылғының ұсақ деформациялары мен зақымдануларын жою, шұңқырларды, жарықшақтарды, шөгінділерді, сораптарды бітеу, деформациялық жіктер мен жиектерді қалпына келтіру);
туннельде және кіреберістерде су бұруды қалпына келтіру;
кіреберістерде және туннель үстінде құламалардың су шайыған жерлерін нығайту;
инженерлік жүйелердің (жарықтандыру және желдету жүйелерінің) жекелеген бөліктерін немесе жерлерін ауыстыру немесе қалпына келтіру;
су өткізгіш құбырлардың жекелеген элементтерін (құрылымдарын) ауыстыру және жөндеу;
көпірлерде, жол өтпелерінде және басқа да жасанды құрылыстарда қосымша күшейту тақталарын орнату жолымен жүру бөлігін және жабық типтегі жаяу жүргіншілер жолдарын (қорғау галереяларды) көтергіш құрылымдарды өзгертпей кеңейту;
тік және көлбеу көтергіш жабдықтарды жөндеу, ауыстыру немесе орнату;
автомобиль жолдары мен көшелердің бөлінген алап шегінде жаңа құрастырмалы-модульді композиттік жерүсті жаяу жүргіншілер өткелдерін (жарықтандырумен және электрмен жабдықтаумен) орнату және жөндеу;
көпірлер мен жол өтпелерін ішінара жөндеу, сондай-ақ техникалық құжаттамамен бекітілген, жөнделетін жол үшін белгіленген техникалық санатқа сәйкес келетін нормаларға габариттер мен есептік салмақтарға жеткізе отырып, су өткізу құбырларын толық немесе ішінара орнату;
су құбырларын орнату;
геотор, геотоқыма, геошарбақ орнату;
демалыс алаңы бар эстакадаларды салу;

4) по обстановке и обустройству автомобильных дорог и сооружений на них, ТСОДД, связи и освещению:
устройство и ремонт существующих тротуаров, пешеходных дорожек и арычных систем на участках дорог, проходящих через населенные пункты;
устройство новых отдельных ТСОДД на ремонтируемых участках, ремонт дорожных ограждений, включая архитектурное оформление и благоустройство отдельных развязок, площадок отдыха и достопримечательных мест;
устройство постоянных снегозащитных устройств при необходимости, обоснованной расчетом на снегозадержание;
ремонт съездов и переездов, летних и тракторных путей;
устройство и ремонт сигнализации, ТСОДД, информационных табло, средств связи и освещений;
устройство, замена и ремонт поручней, пандусов различных модификаций, подъемники различных модификаций, как вертикального, так и наклонного перемещения, лифтов, лестниц и ступень для маломобильных участников дорожного движения;
устройство, замена и ремонт кнопки вызова светофора для маломобильных участников дорожного движения;
восстановление информационных систем автомобильных дорог и сооружений на них, знаков и табло индивидуального проектирования, элементов и систем диспетчерского и автоматизированного управления дорожным движением, находящихся в неисправном состоянии;
устройство, замена и восстановление автономных и дистанционно управляемых знаков и табло со сменной информацией, ТСОДД;
ремонт элементов обустройства автомобильных дорог (остановочных павильонов, подпорных стен и информационных панно), находящихся в неисправном состоянии;
устройство площадок отдыха, остановочных площадок (с электроосвещением, туалетом, дорожным ограждением, озеленением, благоустройством и другим обустройством) с устройством переходно-скоростных полос и съездов;
устройство и ремонт туалетов (в том числе с комнатами для маломобильных участников дорожного движения, матери и ребенка, душевыми кабинами), остановочных павильонов, в том числе их освещение, электроснабжение, теплоснабжение, водоснабжение (в том числе автономное (бурение скважины) и канализационной системы с согласованием проектной документации и техническими условиями от владельцев инженерных коммуникаций;
частичное восстановление, переустановка или замена бортового (бордюрного) камня, вышедшего из строя в пределах населенных пунктов;
восстановление высотного положения колодцев относительно проезжей части;
устройство измерительных приборов, оборудований и программного обеспечения для контроля и мониторинга (учета) интенсивности движения транспортного потока, с подключением к необходимым коммуникационным сетям с поверкой и получением сертификата соответствия;
устройство, приборов (заборов) с функцией защиты проезжей части дорог от животных;
устройство и ремонт измерительных средств, приборов, оборудования и программных обеспечений фиксации нарушений правил дорожного движения;
устройство и ремонт измерительных средств, датчиков, приборов, оборудования и программного обеспечения для осуществления мониторинга (учета) интенсивности движения транспортного потока;
устройство и/или ремонт элементов обустройства, объектов дорожной службы и дорожного сервиса;
восстановление существующих и устройство новых тротуаров, пешеходных дорожек (с учетом потребностей маломобильных участников дорожного движения) и арычных систем на участках дорог, проходящих через населенные пункты;
устройство новых отдельных ТСОДД, установка новых и замена (восстановление) ТСОДД на ремонтируемых участках, ремонт дорожных ограждений, включая архитектурное оформление и благоустройство отдельных развязок, площадок отдыха и достопримечательных мест;
устройство, ремонт измерительных приборов, датчиков по определению температуры, влажности и деформации дорожного полотна;
перемещение инженерных сетей (электрических, контактных столбов, питьевой воды, газопроводов и колодцев);

4) автомобиль жолдары мен олардағы құрылыстарды жайластыру және абаттандыру, ЖҚҰТҚ, байланысты және жарықтандыру ұйымдастыру нысандары бойынша:
елді мекендер арқылы өтетін жол телімдерінде қолданыстағы жаяужолдарды, жаяу жүргіншілер жолдарын және арық жүйелерін орнату және жөндеу;
жекелеген айырықтарды, демалыс алаңдарын, көрнекі жерлерді сәулеттік безендіруді және абаттандыруды қоса алғанда, жөнделіп жатқан телімдерде жаңа дара ЖҚҰТҚ орнату, жол қоршауларын жөндеу;
қажет болған жағдайда қардан қорғау есебімен негізделген тұрақты қардан қорғайтын құрылғыларды орнату;
кіреберістер мен өткелдерді, жазғы және трактор жолдарын жөндеу;
дабыл, ЖҚҰТҚ, ақпараттық таблолар, байланыс және жарықтандыру құралдарын орнату және жөндеу;
түрлі модификациядағы тұтқаларды, пандустарды, тік және көлбеу қозғалыстағы түрлі модификациядағы көтергіштерді, лифттерді, баспалдақтарды және жол қозғалысының қозғалысы шектеулі қатысушылар үшін сатыларды орнату, ауыстыру және жөндеу;
жол қозғалысының қозғалысы шектеулі қатысушылар үшін бағдаршам шақыру батырмасын орнату, ауыстыру және жөндеу;
автомобиль жолдары мен олардағы құрылыстарда ақпараттық жүйелерін, жеке жобалаудың белгілері мен таблоларын, жол қозғалысын диспетчерлік және автоматтандырылған басқарудың элементтері мен жүйелерін;
ауыспалы ақпараты бар дербес және қашықтан басқарылатын белгілер мен таблоларды, ЖҚҰТҚ орнату, ауыстыру және қалпына келтіру;
автомобиль жолдарын (аялдау павильондарды, тірек қабырғаларын, ақпараттық панельдерді және басқа да құрылыстарды) жайластыру элементтерін жөндеу;
демалыс алаңдар сала отырып, аялдама алаңдарын (электр жарығымен, дәретханамен, қоршаумен, көгалдандырумен, абаттандырумен және басқа да жайластырумен) салу;
дәретханаларды (оның ішінде жол қозғалысының қозғалысы шектеулі қатысушыларға, ана мен балаға арналған бөлмелері, душ кабиналары бар), аялдама павильондарды, оның ішінде оларды жарықтандыру, электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, сумен жабдықтау (оның ішінде автономды (ұңғыманы бұрғылау) және кәріз жүйесін жобалау құжаттамасын және инженерлік жүйелердің иелерімен техникалық шарттарды келісе отырып, салу және жөндеу;
елді мекендер шегінде істен шыққан бүйірлік тасты (жиектасты) ішінара қалпына келтіру, қайта орнату немесе ауыстыру;
жүру бөлігіне қатысты құдықтардың биіктік жағдайын қалпына келтіру;
сәйкестік сертификатын ала отырып, қажетті коммуникациялық желілерге қосыла отырып, көлік ағыны қозғалысы қарқындылығының мониторингілеу (есепке алу) және бақылау үшін өлшеу аспаптарын, жабдықтарды және бағдарламалық жасақтаманы орнату;
жолдардың жүру бөлігін жануарлардан қорғау функциясы бар аспаптарды (қоршауларды) орнату;
жол қозғалысы қағидаларын бұзушылықтарды тіркеудің өлшеу құралдарын, аспаптарын, жабдықтары мен бағдарламалық жасақтамаларын орнату және жөндеу;
көлік ағыны қозғалысы қарқындылығының мониторингіні (есепке алу) жүзеге асыру үшін өлшеу құралдарын, құрылғыларды, аспаптарды, жабдықтар мен бағдарламалық жасақтаманы орнату және жөндеу;
жайластыру элементтерін, жол қызметі және жол сервисі нысандарын салу және/немесе жөндеу;
елді мекендер арқылы өтетін жол телімдерінде қолданыстағы жаяужолдарды, жаяу жүргіншілер жолдарын (жол қозғалысының қозғалысы шектеулі қатысушылардын қажеттіліктерін ескере отырып) және арық жүйелерін жөндеу және жаңа жаяужолдарды салу;
жаңа жеке ЖҚҰТҚ, жөнделетін телімдерде ЖҚҰТҚ орнату және ауыстыру (қалпына келтіру), жекелеген айырықтарда демалыс алаңдарын, автомобиль тұрақтарын, көрікті жерлерді сәулеттік безендіруді және абаттандыруды қоса алғанда, жол қоршауларды жөндеу;
жол қозғалысы қауіпсіздігі инженерлік-техникалық рәсімдерін ұйымдастыру және жүргізу;
жол төсемесінің температурасын, ылғалдылығын және деформациясын анықтау бойынша өлшеу аспаптарын, құрылғыларын орнату, жөндеу;
инженерлік желілердің (электр, байланыс бағаналары, ауыз су, газ құбырлары мен құдықтардың) орнын ауыстыру;

5) по программно-аппаратному комплексу взимания платы за проезд и ИТС:
модернизация и реконструкция программно-аппаратного комплекса взимания платы за проезд и ИТС, которое включает в себя:
установка, ремонт, частичная или полная замена, обновление, объединение аппаратно-программной части оборудования сервера, сетевого, коммутационного и оплаты за проезд, контрольно-измерительных приборов, системы распознавания государственных регистрационных номерных знаков и фото (видео) фиксации, рабочих станций и оргтехники;
установка, частичная или полная замена, обновления, дополнение, интегрирование информационных систем и программных обеспечений между собой;
установка и обновление лицензионного программного обеспечения;
установка и частичная или полная замена оборудования контрольных арок;
установка информационных (светодиодных) дорожных знаков и табло индивидуального проектирования, в том числе их освещение и электроснабжение, при этом объемы работ определяются сметной документацией;
установка, ремонт и замена системы контроля доступа к объектам программно-аппаратного комплекса взимания платы за проезд;
внедрение информационных систем автомобильных дорог;
замена, развитие, полная модернизация прикладного программного обеспечения программно-аппаратного комплекса взимания платы за проезд и ИТС.
26. Другие виды работ, обеспечивающие восстановление эксплуатационного состояния (в том числе отдельных ее элементов и инженерных сетей) и безопасность дорог:
организацию и проведение инженерно-технических процедур безопасности дорожного движения (в том числе ликвидация участков и мест концентрации ДТП);
устройство новых серверных помещений пунктов взимания платы и сопутствующих систем.
5. Капитальный ремонт улиц и сооружений на них
27. Капитальный ремонт уличных дорог предусматривает периодическое выполнение работ, связанных с повышением транспортно-эксплуатационного состояния дороги и дорожных сооружений, в частности, с увеличением прочности дорожных одежд и сооружений на них без изменения существующей технической категории дороги.
28. Участки дорог, подлежащие капитальному ремонту, устанавливаются на основе межремонтных сроков службы и результатов диагностики дороги.
29. При капитальном ремонте разрешается производить отдельные спрямления дороги, как в плане, так и в продольном профиле, протяженностью до 25 процентов от общей длины ремонтируемого участка дороги.
30. Мосты и путепроводы, а также комплексы зданий и сооружений дорожно-эксплуатационной службы могут отдельно направляться на капитальный ремонт на основе межремонтных сроков службы и результатов их диагностики.
При капитальном ремонте выполняют следующие работы:

5) жол жүру ақысын алу пунктінің бағдарламалық-аппараттық кешені және ЗКЖ бойынша:
жол ақысын алу пунктінің бағдарламалық-аппараттық кешенін және ЗКЖ жаңғырту және қайта құрылымдау:
сервер жабдығының аппараттық-бағдарламалық бөлігін, желілік, коммутациялық және жол жүру ақысын, бақылау-өлшеу аспаптарын, мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерін және фото/бейне тіркеуді тану жүйесін, жұмыс станциялары мен ұйымдастыру техникасын орнату, жөндеу, ішінара немесе толық ауыстыру, жаңарту, біріктіру;
ақпараттық жүйелер мен бағдарламалық жасақтаманы орнату, ішінара немесе толық ауыстыру, жаңарту, толықтыру, біріктіру;
лицензияланған бағдарламалық жасақтаманы орнату және жаңарту;
бақылау аркаларының жабдықтарын орнату және ішінара немесе толық ауыстыру;
ақпараттық (жарықдиодты) жол белгілерін және жеке жобаланатын таблоларды орнату, оның ішінде оларды жарықтандыру және электрмен жабдықтау, бұл ретте жұмыс көлемі сметалық құжаттамамен айқындалады;
жол ақысын алу пунктінің бағдарламалық-аппараттық кешен нысандарына қол жеткізуді бақылау жүйесін орнату, жөндеу және ауыстыру;
автомобиль жолдарының ақпараттық жүйелерін енгізу;
ЗКЖ және жол жүру ақысын алу пунктінің бағдарламалық-аппараттық кешенінің қолданбалы бағдарламалық жасақтамасын ауыстыру, дамыту, толық жаңғырту.
26. Жолдың пайдалану жай-күйін (оның ішінде оның жекелеген элементтері мен инженерлік желілерін) қалпына келтіруді және көлік құралдары қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ететін жұмыстардың басқа да түрлері:
жол қозғалысы қауіпсіздігінің инженерлік-техникалық рәсімдерін ұйымдастыру және жүргізу (оның ішінде ЖКО шоғырлану орындары мен телімдерін жою);
ақы алу пункттері мен ілеспе жүйелердің жаңа серверлік үй-жайларын салу.
5. Көше жолдары мен ондағы құрылыстарды күрделі жөндеу
27. Көше жолдарын күрделі жөндеу жолдың және ондағы құрылыстардың көліктік-пайдалану жай-күйін жоғарылату, атап айтқанда, қолданыстағы жолдың техникалық санатын өзгертусіз жол жамылғысы мен ондағы құрылыстардың мықтылығын ұлғайтумен байланысты кезеңдік жұмыстардың орындалуын көздейді.
28. Күрделі жөндеуге жататын көше учаскелері қызметтің жөндеу аралық мерзімінің негізінде және жол диагностикасының нәтижесінде белгіленеді.
29. Күрделі жөндеу кезінде жекелеген жолдарды жоспарда қалай болса, солай қапталды бойында жөнделіп жатқан жол учаскесінің жалпы ұзындығының ұзақтығы 25 пайызға дейін тіктетуге рұқсат беріледі.
30. Жол пайдалану қызметінің көпірлері мен жол өтпелерін, сондай-ақ ғимараттар мен құрылыстар кешенін қызметтің жөндеу аралық мерзімінің және олардың диагностикалау нәтижелері негізінде күрделі жөндеуге бағытталуына болады.
31. Күрделі жөндеу кезінде мынадай жұмыстар орындалады:

1) по земляному полотну и водоотводу:
исправление земляного полотна с доведением его геометрических параметров до норм, соответствующих технической категории, установленной для ремонтируемой дороги (уширение, подъемка, замена грунтов, обеспечение видимости, увеличение радиусов закруглений, смягчение продольных уклонов, устройство вертикальных кривых и виражей), спрямление отдельных участков дороги;
устранение пучинистых, оползневых и обвальных участков, устройство дренажей, изолирующих прослоек и другие работы, обеспечивающие устойчивость земляного полотна;
восстановление и перестройка существующих, а также постройка новых необходимых водоотводных устройств, берегозащитных и противоэрозионных сооружений;
устройство земляного полотна и системы водоотвода на пересечениях и примыканиях улиц, а также выполнение работ по устройству площадок для остановки, стоянок улиц, остановочных павильонов и остановочных карманов;
рекультивация придорожных резервов, ликвидируемых участков дорог, расположенных в зоне работ по капитальному ремонту дорог;
ликвидация последствий паводковых, селевых, ливневых и других стихийных разрушений;
2) по дорожным одеждам:
усиление (утолщение), уширение дорожных одежд и устройство более совершенных типов дорожной одежды с регенерацией и использованием существующих дорожных одежд в качестве оснований, а также устройство дорожных одежд вновь на переустраиваемых (спрямляемых) участках дорог и на обходах населенных пунктов и подъездах к ним протяженностью не более 5 километров, устройство дорожных одежд на транспортных развязках, инженерных устройствах, тротуарах, переходных и велосипедных дорожках, остановочных площадках, павильонах и площадках отдыха, а также на переходно-скоростных полосах к ним;
по цементобетонным покрытиям:
устройство слоев усиления из асфальтобетонных смесей поверх старого цементобетонного покрытия без нарушения его сплошности;
устройство слоев усиления из асфальтобетонных смесей поверх старого цементобетонного покрытия без нарушения его сплошности, с предварительным дроблением старого цементобетонного покрытия и тщательным уплотнением полученного таким образом материала основания;
устройство слоя усиления из цементобетона, армобетона, фибробетона, модифицированного цементобетона;
исправление профиля щебеночных и гравийных покрытий, а также грунтовых дорог с добавлением новых материалов, улучшение проезжей части вяжущими материалами;
устройство новых и замена изношенных бордюров из искусственных и естественных материалов и укрепительных полос по краям усовершенствованных покрытий, в том числе по типу основной дорожной одежды;
устройство опытных участков с применением новых конструкций дорожных одежд, новых материалов и технологий производства работ и мониторинг за ними;
устройство аварийных съездов на подъемах и спусках;
разработка старой и устройство новой конструкции дорожной одежды;
усиление конструкции дорожной одежды;
усиление конструкции дорожной одежды путем устройства асфальтобетонных слоев поверх существующего покрытия;
усиление конструкции дорожной одежды путем ресайклирования и устройство новых асфальтобетонных слоев;
усиление конструкции дорожной одежды другими современными методами усиления существующей конструкции дорожной одежды;
по щебеночным и гравийным покрытиям:
перевод щебеночного и гравийного покрытия на асфальтобетонное покрытие без изменения технической категории дороги;

1) жер төсемі және субұрғыш бойынша:
жер төсемін жөнделетін жол (кеңейту, көтеру, топырақты ауыстыру, көрінуді қамтамасыз ету, дөңгелету радиусын ұлғайту, бойлық еңістерін жұмсарту, тік иіндерін және жалтарыстарын құру) үшін белгіленген техникалық санатқа сәйкес нормаларға дейінгі оның геометриялық параметрлеріне жеткізумен түзету, жекелеген жол учаскелерін тіктету;
жер төсемінің тұрақтылығын қамтамасыз ететін шоқталған, шөккінделген және опырылған учаскелерді жою, кәріздерді, оқшаулайтын қабатшаларды құру және басқа жұмыстар;
қолданыстағыларды қалпына келтіру және қайта құру, сондай-ақ жаңа қажетті субұрғыш жабдықтарды, жағалық қорғау және эрозияға қарсы құрылыстарды салу;
көшелердегі қиылыстар мен жанасуларда жер төсемі мен субұрғыш жүйесін құру, сондай-ақ аялдамалар, тұрақтар, аялдау павильондары мен тоқталу алаңдары үшін алаңдары жайластыру бойынша жұмыстарды орындау;
көшені күрделі жөндеу бойынша жұмыстар аймағында орналасқан жойылатын жол учаскелерін, жол бойындағы резервтерді қалпына келтіру;
су тасқыны, сел, нөсерлік және басқа табиғат апаттарының салдарын жою;
2) жол төсемелері бойынша:
жол төсемелерін күшейту (қалыңдату), кеңейту және қолданыстағы жол төсемелерін негіз ретінде регенерациялау және пайдалана отырып, жол төсемелерінің неғұрлым жетілдірілген түрлерін салу, сондай-ақ жолдардың қайта салынатын (түзетілетін) төсемелерінде және елді мекендердің айналма жолдарында және оларға ұзындығы 5 шақырымнан аспайтын кіреберістерде жол төсемелерін салу, көлік айрықтарында, инженерлік құрылғыларда, жаяужолдарда, өтпелі және велосипед жолдарында, аялдама алаңдарында, павильондарда және демалыс алаңдарында сондай-ақ оларға өтпелі-жылдамдық жолақтарында жол төсемелерін салу;
цементбетон жамылғылары бойынша:
ескі цементбетон жамылғысының үстіне оның тұтастығын бұзбай асфальтбетон қоспаларынан нығайту қабаттарын салу;
ескі цементбетон жамылғысын алдын ала ұсақтай отырып және осылайша алынған негіз материалын мұқият тығыздай отырып, ескі цементбетон жамылғысының үстіне оның тұтастығын бұзбай асфальтбетон қоспаларынан нығайту қабаттарын салу;
цементбетоннан, армобетоннан, фибробетоннан, модификацияланған цементбетоннан нығайту қабаттарын салу;
шағыл тасты және қиыршық тасты жамылғылардың, сондай-ақ жаңа материалдарды қоса отырып, топырақты жолдардың пішінін түзету, тұтқыр материалдармен жүру бөлігін жақсарту;
жетілдірілген жамылғылардың шеттері бойынша, оның ішінде негізгі жол төсемесінің типі бойынша жасанды және табиғи материалдардан тозған жиектерді ауыстыру және жаңа жиектерді және нығайтқыш жолақтарды салу;
жол төсемелерінің жаңа құрылымдарын, жаңа материалдар мен жұмыстарды жүргізудің жаңа технологияларын қолдана отырып, тәжірибелік телімдерді салу және оларға мониторинг жүргізу;
көтерілу және түсу кезінде апаттық құламаларды орнату;
жол төсемесінің ескі құрылымын өңдеу және жаңасын салу;
жол төсемесінің құрылымын күшейту;
қолданыстағы жамылғының үстіне асфальтбетон қабаттарын төсеу арқылы жол төсемесінің құрылымын күшейту;
жол төсемесінің құрылымын ресайклирлеу және жаңа асфальтбетон қабаттарын төсеу арқылы күшейту;
жол төсемесінің құрылымын қолданыстағы жол төсемесінің құрылымын күшейтудің басқа да заманауи әдістерімен күшейту;
шағыл тас және қиыршық тас төсемелері бойынша:
жолдың техникалық санатын өзгертпестен шағыл тас пен қиыршық тас төсемесін асфальтбетон төсемесіне ауыстыру;

3) по искусственным сооружениям:
постройка, перестройка полностью или частично, с уширением и усилением, мостов, транспортных развязок, в том числе пешеходных, путепроводов, с доведением их габаритов и несущей способности под расчетные нагрузки (ремонт моста с уширением габарита без добавления новых балок; с уширением габарита и добавлением новых балок увеличения и усиления ригеля; с уширением габарита, с добавлением новых балок увеличения опор с одной стороны или с двух сторон);
выправка и усиление элементов главных балок и ферм металлического моста;
замена металлических пролетных строений;
замена проезжей части моста;
постройка и перестройка водопропускной трубы;
замена звеньев, оголовков и укрепление труб;
замена поврежденных колец труб;
наращивание длины трубы за счет новых колец и оголовков;
замена наплавных мостов, паромных переправ, железнодорожных переездов постоянными мостами и путепроводами;
устройство и восстановление подпорных стен, защитных укрепительных и регуляционных сооружений;
испытание перестроенных и вновь построенных мостов;
ремонт и замена конструктивных элементов тоннелей, защитных галерей и навесов на автомобильных дорогах, а также замена временных галерей и навесов на постоянные;
полная или частичная реконструкция, или ремонт мостов и путепроводов, а также полная или частичная реконструкция и новая установка водопропускных труб с доведением габаритов и расчетных весов до норм, соответствующих технической категории, установленной для ремонтируемого пути, утвержденной технической документацией;
частичная перестройка или ремонт мостов и путепроводов, устройство надземных, а также полная или частичная перестройка водопропускных труб или устройство новых водопропускных труб диаметром до 0,5 метров, с увеличением их водопропускной способности и доведением их габаритов и расчетных нагрузок до соответствующих норм;
устройство и восстановление шумовых полос, экранов акустических и противоослепляющих (с заменой изношенных сегментов);
устройство эстакад с площадкой отдыха;
4) по обстановке и обустройству дорог объектам организации движения, связи и освещению дорог:
архитектурное оформление и обустройство дорог или их отдельных участков;
устройство остановочных площадок;
устройство и обустройство пунктов пропуска на уличных дорогах общего пользования, включая уширение полос в целях увеличения пропускной способности;
проведение мероприятий по охране окружающей среды (установка пылеулавливающих устройств на котельных, защита водоисточников от загрязнений и другие работы).
Приложение 2 к постановлению
акимата Кызылординской области
от "7" июля 2026 года № 130
Перечень утративших силу некоторых постановлений акимата Кызылординской области

3) жасанды құрылыстар бойынша:
көпірлер, көлік айрықтары, оның ішінде жаяу жүргіншілер, өтпежолдар, олардың габариттері мен жүк көтергіштігін есептік жүктемелерге жеткізе отырып салу, толық немесе ішінара қайта салу (жаңа арқалықтарды қоспай габаритті кеңейтумен көпірді жөндеу; беларқаны арттыру және күшейтудің жаңа арқалықтарын қоса отырып габаритті кеңейтумен көпірді жөндеу; тіректі бір жағынан немесе екі жағынан арттыратын жаңа арқалықтарды қоса отырып, габаритті кеңейту);
металл көпірдің негізгі арқалықтары мен фермаларының элементтерін түзету және нығайту;
металл аралық құрылыстарды ауыстыру;
көпірдің жүру бөлігін ауыстыру;
су өткізгіш құбырды салу және қайта құру;
буындарды, бас тиектерді ауыстыру және құбырларды нығайту;
зақымдалған құбыр сақиналарын ауыстыру;
жаңа сақиналар мен бастиектер есебінен құбырдың ұзындығын ұзарту;
қалқымалы көпірлерді, паром өткелдерін, теміржол өткелдерін тұрақты көпірлер және өтпежолдармен ауыстыру;
тіреу қабырғаларын, қорғаныш нығайту және реттеу құрылыстарын салу және қалпына келтіру;
қайта салынған және жаңадан салынған көпірлерді сынау;
туннельдердің, қорғаныс галереяларының және таулы жол қалқаларының құрылымдық элементтерін жөндеу және ауыстыру, сондай-ақ уақытша галереялар мен қалқаларды тұрақты галереяларға ауыстыру;
көпірлер мен өтпежолдарды толық немесе ішінара қайта құрылымдау немесе жөндеу, сондай-ақ техникалық құжаттамамен бекітілген, жөнделетін автомобиль жолы үшін белгіленген техникалық санатқа сәйкес келетін нормаларға габариттер мен есептік салмақтарды жеткізе отырып, су өткізу құбырларын толық немесе ішінара қайта құрылымдау және жаңа салу;
көпірлер мен өтпежолдарды ішінара қайта құру немесе жөндеу, жер үстіндегі су өткізгіш құбырларды орнату, сондай-ақ толық немесе ішінара қайта құру немесе диаметрі 0,5 метрге дейінгі жаңа су өткізгіш құбырларды орнату, олардың су өткізгіштік қабілетін арттыру және олардың габариттері мен есептік жүктемелерін тиісті нормаларға дейін жеткізу;
демалыс алаңы бар эстакадаларды салу;
4) көше қозғалысын, байланысын және жарықтандыруды ұйымдастыру объектілері бойынша жолды жайластыру мен орналастыру:
жолдардың немесе олардың жекелеген учаскелерін архитектуралық безендіру және орналастыру;
аялдамалық алаңдарды жайластыру;
өткізу қабілетін ұлғайту мақсатында көше жолдарында жолақтарды кеңейтуді қоса өткізу пунктін жабдықтау және орналастыру;
қоршаған ортаны қорғау (қазандықта тозаң жұту құрылғысын орнату, су көздерін ластанудан қорғау және басқа жұмыстар) бойынша шараларды жүргізу.
Қызылорда облысы әкімдігінің
2026 жылғы "7" шілдедегі
№ 130 қаулысына 2-қосымша
Қызылорда облысы әкімдігінің күші жойылған кейбір қаулыларының тізбесі

1. Постановление акимата Кызылординской области от 20 января 2016 года № 307 "Об утверждении классификации видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5368).
2. Постановление акимата Кызылординской области от 25 января 2024 года № 18 "О внесении изменения в постановление акимата Кызылординской области от 20 января 2016 года № 307 "Об утверждении классификации видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8489-11).

1. "Елді мекендердің көшелерін күтіп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыстар түрлерінің сыныптамасын бекіту туралы" Қызылорда облысы әкімдігінің 2016 жылғы 20 қаңтардағы № 307 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5368 болып тіркелген).
2. "Елді мекендердің көшелерін күтіп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыстар түрлерінің сыныптамасын бекіту туралы" Қызылорда облысы әкімдігінің 2016 жылғы 20 қаңтардағы № 307 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" қаулысына толықтырулар енгізу туралы" Қызылорда облысы әкімдігінің 2024 жылғы 25 қаңтардағы № 18 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8489-11 болып тіркелген).