О внесении изменений и дополнений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 7 октября 2014 года № 42 "Об утверждении Положения республиканского государственного учреждения "Комитет государственного энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан" и его территориальных органов"
Приказ и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 28 августа 2026 года № 325-н/қ
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 7 октября 2014 года № 42 "Об утверждении Положения республиканского государственного учреждения "Комитет государственного энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан" и его территориальных органов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9795) следующие изменения и дополнения:
в Положении республиканского государственного учреждения "Комитет государственного энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан", утвержденном указанным приказом:
в пункте 15:
подпункт 6) изложить в новой редакции:
"6) осуществляет государственный энергетический контроль за:
соблюдением требований законодательства Республики Казахстан в области электроэнергетики, а также соблюдением технических и технологических норм при эксплуатации энергетического оборудования;
соблюдением требований по безопасной эксплуатации энергетического оборудования, электрических станций, электрических сетей, электрических установок потребителей;
надежностью и безопасностью производства, передачи, снабжения и потребления электрической энергии;
недопуском или отстранением от работы на электрических установках работников, не прошедших проверку знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности;
подготовкой и осуществлением ремонтно-восстановительных работ энергопроизводящих организаций (за исключением энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии), энергопередающих организаций и системного оператора, в том числе в осенне-зимний период;
исполнением мероприятий, определенных инвестиционным соглашением на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление с уполноменным органом;";
подпункт 8) изложить в новой редакции:
"8) осуществляет государственный контроль в форме проверки, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в области электроэнергетики в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:

"Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің және оның аумақтық органдарының ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 7 қазандағы № 42 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2026 жылғы 28 тамыздағы № 325-н/қ бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің және оның аумақтық органдарының ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 7 қазандағы № 42 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9795 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесінде:
15-тармақта:
6) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"6) Мыналарға:
Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасы талаптарының сақталуына, сондай-ақ энергетикалық жабдықты пайдалану кезінде техникалық және технологиялық нормалардың сақталуына;
энергетикалық жабдықты, электр станцияларын, электр желілерін, тұтынушылардың электр қондырғыларын қауіпсіз пайдалану жөніндегі талаптардың сақталуына;
электр энергиясын өндіру, беру, жабдықтау және тұтыну сенімділігі мен қауіпсіздігіне;
техникалық пайдалану қағидалары мен еңбек қауіпсіздігі қағидаларын білуге тексеруден өтпеген жұмыскерлердің электр қондырғыларында жұмыс істеуіне жол бермеуге немесе шеттетуге;
энергия өндіруші ұйымдардың (жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдарды қоспағанда), энергия беруші ұйымдардың және жүйелік оператордың жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын, оның ішінде күзгі-қысқы кезеңде дайындауға және жүзеге асыруға;
уәкілетті орган жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісімде айқындалған іс-шаралардың орындалуына мемлекеттік энергетикалық бақылауды жүзеге асырады;";
8) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"8) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес электр энергетикасы саласындағы бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, тексеру, профилактикалық бақылау нысанында мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;";
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:

"9-1) осуществляет проведение проверок на соответствие квалификационным или разрешительным требованиям по выданным разрешениям в отношении энергопередающих организаций в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 33-1) следующего содержания:
"33-1) осуществляет выдачу, приостановление, возобновление действия, отзыв лицензии на осуществление деятельности по передаче электрической энергии;";
пункты 17 и 18 изложить в новой редакции:
"17. Председатель Комитета назначается на должность и освобождается от должности первым руководителем Министерства энергетики Республики Казахстан.
18. Председатель Комитета имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей Председателем Комитета.";
в пункте 19:
подпункт 4) исключить;
подпункт 5) изложить в новой редакции:
"5) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке назначает на должности и освобождает от должностей работников Комитета и руководителей территориальных органов Комитета;";
подпункт 7) изложить в новой редакции:
"7) решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок, премирования, привлечения к дисциплинарной ответственности работников Комитета, вопросы трудовых отношений которых отнесены к его компетенции;";
подпункт 7-1) исключить;
подпункт 8) изложить в новой редакции:
"8) по представлению руководителя территориального органа Комитета в установленном законодательством Республики Казахстан порядке решает вопросы об оказании материальной помощи, поощрении, о премировании:
работников территориальных органов Комитета;
лиц, осуществляющих техническое обслуживание и обеспечивающих функционирование территориальных органов Комитета;
лиц, осуществляющих деятельность в территориальных органах Комитета на основании трудового договора;";
в Положении о территориальном органе – территориальном департаменте Комитета государственного энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан по соответствующей области, городам Астана, Алматы и Шымкент, утвержденном указанным приказом:
в пункте 15:
подпункт 3) изложить в новой редакции:
"3) осуществляет государственный энергетический контроль за:
соблюдением требований законодательства Республики Казахстан в области электроэнергетики, а также соблюдением технических и технологических норм при эксплуатации энергетического оборудования;
соблюдением требований по безопасной эксплуатации энергетического оборудования, электрических станций, электрических сетей, электрических установок потребителей;
надежностью и безопасностью производства, передачи, снабжения и потребления электрической энергии;
недопуском или отстранением от работы на электрических установках работников, не прошедших проверку знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности;
подготовкой и осуществлением ремонтно-восстановительных работ энергопроизводящих организаций (за исключением энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии), энергопередающих организаций и системного оператора, в том числе в осенне-зимний период;
исполнением мероприятий, определенных инвестиционным соглашением на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление с уполноменным органом;";
подпункт 5) изложить в новой редакции:
"5) осуществляет государственный контроль в форме проверки, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в области электроэнергетики в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;";

"9-1) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес энергия беруші ұйымдарға қатысты берілген рұқсаттар бойынша біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізуді жүзеге асырады;";
мынадай мазмұндағы 33-1) тармақшамен толықтырылсын:
"33-1) электр энергиясын беру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияны беруді, тоқтата тұруды, қайта бастауды, оның қолданысын кері қайтарып алуды жүзеге асырады;";
17 және 18-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"17. Комитет төрағасы Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігінің басшысымен лауазымға тағайындайды және лауазымынан босатады.
18. Комитет төрағасымен лауазымға тағайындайтын және лауазымнан босататын Комитет төрағасының орынбасарлары болады.";
19-тармақта:
4) тармақша алып тасталсын;
5) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"5) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Комитеттің аумақтық органдарының басшыларын және Комитет қызметкерлерін лауазымдарға тағайындайды және лауазымдардан босатады;";
7) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"7) еңбек қатынастары мәселелері оның құзыретіне жатқызылған Комитет қызметкерлерін іссапарға жіберу, еңбек демалысын беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру, көтермелеу, үстемеақылар төлеу, сыйлықақы беру, тәртіптік жауапкершілікке тарту мәселелерін шешеді;";
7-1) тармақша алып тасталсын;
8) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"8) Комитеттің аумақтық органы басшысының ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
Комитеттің аумақтық органдарының қызметкерлеріне;
техникалық қызмет көрсетудi жүзеге асыратын және Комитеттің аумақтық органының жұмыс iстеуiн қамтамасыз ететiн адамдарға;
еңбек шартының негізінде қызметін Комитеттің аумақтық органдарында жүзеге асыратын адамдарға материалдық көмек көрсету, сыйлықақы беру мәселелерін шешеді;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау комитетінің аумақтық органы – тиісті облыс, Астана, Алматы және Шымкент қалалары бойынша аумақтық департаменті туралы ережеде:
15-тармақта:
3) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"3) Мыналарға:
Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасы талаптарының сақталуына, сондай-ақ энергетикалық жабдықты пайдалану кезінде техникалық және технологиялық нормалардың сақталуына;
энергетикалық жабдықты, электр станцияларын, электр желілерін, тұтынушылардың электр қондырғыларын қауіпсіз пайдалану жөніндегі талаптардың сақталуына;
электр энергиясын өндіру, беру, жабдықтау және тұтыну сенімділігі мен қауіпсіздігіне;
техникалық пайдалану қағидалары мен еңбек қауіпсіздігі қағидаларын білуге тексеруден өтпеген жұмыскерлердің электр қондырғыларында жұмыс істеуіне жол бермеуге немесе шеттетуге;
энергия өндіруші ұйымдардың (жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдарды қоспағанда), энергия беруші ұйымдардың және жүйелік оператордың жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын, оның ішінде күзгі-қысқы кезеңде дайындауға және жүзеге асыруға;
уәкілетті орган жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісімде айқындалған іс-шаралардың орындалуына мемлекеттік энергетикалық бақылауды жүзеге асырады;";
5) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"5) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес электр энергетикасы саласындағы бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, тексеру, профилактикалық бақылау нысанында мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;";

дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) осуществляет проведение проверок на соответствие квалификационным или разрешительным требованиям по выданным разрешениям в отношении энергопередающих организаций в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;";
пункт 18 изложить в новой редакции:
"18. Руководитель Департамента назначается на должность и освобождается от должности председателем Комитета.";
подпункты 3) и 4) пункта 20 изложить в новой редакции:
"3) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке осуществляет прием на работу и прекращение трудового договора, решает вопросы предоставления отпусков, командирования, привлечения к дисциплинарной ответственности, выплате надбавок, назначения на должности и освобождения от должностей:
работников Департамента;
лиц, осуществляющих техническое обслуживание и обеспечивающих функционирование Департамента;
лиц, осуществляющих деятельность в Департаменте на основании трудового договора;
4) вносит представление председателю Комитета об оказании материальной помощи, поощрении, премировании:
работников Департамента;
лиц, осуществляющих техническое обслуживание и обеспечивающих функционирование Департамента;
лиц, осуществляющих деятельность в Департаменте на основании трудового договора;".
2. Комитету государственного энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и Комитета после его официального опубликования.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра энергетики
Республики Казахстан
Е. Аккенженов

мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес энергия беруші ұйымдарға қатысты берілген рұқсаттар бойынша біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізуді жүзеге асырады;";
18-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"18. Департамент басшысын Комитеттің төрағасы лауазымға тағайындайды және лауазымынан босатады.";
20-тармақтың 3) және 4) тармақшалары жаңа редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
Департамент қызметкерлеріне;
техникалық қызмет көрсетудi жүзеге асыратын және Департаменттің жұмыс iстеуiн қамтамасыз ететiн адамдарды;
жұмысқа қабылдауды және еңбек шартын тоқтатуды жүзеге асырады, еңбек демалысын беру, іссапарға жіберу, тәртіптік жауапкершілікке тарту, үстемеақы төлеу, лауазымдарға тағайындау және лауазымдардан босату мәселелерін шешеді;
4) Комитет төрағасына:
Департамент қызметкерлеріне;
техникалық қызмет көрсетудi жүзеге асыратын және Департаменттің жұмыс iстеуiн қамтамасыз ететiн адамдарға;
еңбек шартының негізінде қызметін Департаментте жүзеге асыратын адамдарға материалдық көмек көрсету, сыйлықақы беру туралы ұсыныс енгізеді;".
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мемлекеттік энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің және Комитеттің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрінің міндетін атқарушы
Е. Ақкенженов