Об утверждении Правил формирования Программы управления государственным фондом недр
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 15 мая 2026 года № 236
В соответствии с пунктом 3-1 статьи 70 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования Программы управления государственным фондом недр.
2. Департаменту недропользования Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по атомной энергии
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра
промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 15 мая 2026 года № 236
Правила формирования Программы управления государственным фондом недр
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования Программы управления государственным фондом недр (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3-1 статьи 70 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и определяет порядок формирования Программы управления государственным фондом недр (далее – Программа).
2. В соответствии со статьей 60 Кодекса Программа разрабатывается и утверждается компетентным органом по твердым полезным ископаемым (далее – компетентный орган).
3. Формирование Программы обеспечивается с учетом пунктов 3 и 3-1 статьи 70 Кодекса.

Мемлекеттік жер қойнауы қорын басқару бағдарламасын қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 15 мамырдағы № 236 бұйрығы
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 70 бабының 3-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған мемлекеттік жер қойнауы қорын басқару бағдарламасын қалыптастыру Қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына мемлекеттік және орыс тілдерінде жолдауды;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Е. Нағаспаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Атом энергиясы жөніндегі агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект
және цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрінің
2026 жылғы 15 мамырдағы
№ 236 бұйрығымен
бекітілген
Жер қойнауының мемлекеттік қорын басқару бағдарламасын қалыптастыру қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жер қойнауының мемлекеттік қорын басқару бағдарламасын қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" кодексінің 70 бабы 3-1-тармағына сәйкес әзірленді және Жер қойнауының мемлекеттік қорын басқару бағдарламасын (бұдан әрі – Бағдарлама) қалыптастыру тәртібін айқындайды.
2. Кодекстің 60 бабына сәйкес Бағдарламаны қатты пайдалы қазбалар жөніндегі құзыретті орган (бұдан әрі – Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі) әзірлейді және бекітеді.
3. Бағдарламаны қалыптастыру Кодекстің 68-1 бабы 2-тармағы 2) тармақшасының алтыншы–оныншы абзацтарында көзделген аумақтардың географиялық координаттары мен мәліметтері ескеріле отырып қамтамасыз етіледі.

Глава 2. Порядок разработки и утверждения Программы
4. Программа подлежит разработке и утверждению (переутверждению) в соответствии с основными направлениями государственной политики в сфере недропользования, стратегическими и тактическими мерами по ее осуществлению, включающими в том числе документы системы государственного планирования Республики Казахстан, поручения и указы Президента Республики Казахстан, а также изменения границ территорий, предусмотренных пунктом 12 настоящих Правил.
5. Разработка Программы осуществляется не реже чем один раз в полугодие.
6. Сведения и предложения от соответствующих органов, поступившие Национальному оператору в области геологии (далее – Национальный оператор), в уполномоченный орган по изучению недр и компетентный орган подлежат рассмотрению Национальным оператором в течение пятнадцати рабочих дней со дня поступления обращения на предмет определениях или указания границ территорий, не противоречащих требованиям статьи 19 Кодекса, а также с учетом ограничений, предусмотренных статьями, 25, 26 Кодекса.
7. В случае если предложенные территории (часть территории) не могут быть включены в Программу в связи с законными ограничениями, Национальный оператор предоставляет мотивированный ответ с указанием географических координат территорий или наименований блоков, не подлежащих включению в Программу, обстоятельств, препятствующих такому включению (перечисление объектов, расположенных на предложенной территории) со ссылкой на соответствующий Закон Республики Казахстан в течение срока, предусмотренного пунктом 6 настоящих Правил.
8. По результатам рассмотрения поступивших сведений Национальный оператор в рамках Единой платформы недропользования (государственная информационная система, обеспечивающая оказание государственных услуг и информационное взаимодействие между государственными органами, недропользователями и иными заинтересованными лицами в сфере недропользования) (далее - ЕПН) в течение пятнадцати рабочих дней направляет компетентному органу сводный перечень сведений о границах территорий по каждой запрашиваемой категории, для внесения изменений и дополнений в Программу.
9. По результатам полученных сведений компетентный орган в ЕПН, в течение пятнадцати рабочих дней после получения сведений, разрабатывает проект Программы, согласовывает его с уполномоченным органом по изучению недр и Национальным оператором.
10. Согласованная с Министерством энергетики и утвержденная компетентным органом Программа, подлежит размещению компетентным органом на официальном интернет-ресурсе на казахском и русском языках в течение двух рабочих дней со дня утверждения компетентным органом и Национальным оператором в ЕПН в течение семи рабочих дней со дня утверждения компетентным органом.

2-тарау. Бағдарламаны әзірлеу және бекіту тәртібі
4. Бағдарлама жер қойнауын пайдалану саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарына, оны іске асыру жөніндегі стратегиялық және тактикалық шараларға, оның ішінде мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарына, Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмалары мен жарлықтарына, сондай-ақ осы Қағидалардың 12 тармағында көзделген аумақтар шекараларының өзгерістеріне сәйкес әзірленеді және бекітіледі (қайта бекітіледі).
5. Бағдарлама тоқсанына кемінде бір рет әзірленеді.
6. Жер қойнауын зерделеу жөніндегі уәкілетті органға тиісті органдардан келіп түскен мәліметтер мен ұсыныстар өтініш түскен күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде Кодекстің 19 бабы талаптарына қайшы келмейтін аумақтардың шекараларын айқындау немесе көрсету тұрғысынан, сондай-ақ Кодекстің 25 және 26 баптарында көзделген шектеулер ескеріле отырып қаралады.
7. Егер ұсынылған аумақтар (аумақтың бір бөлігі) заңнамалық шектеулерге байланысты Бағдарламаға енгізіле алмаса, жер қойнауын зерделеу жөніндегі уәкілетті орган осы Қағидалардың 5 тармағында көзделген мерзім ішінде енгізуге жатпайтын аумақтардың географиялық координаттарын немесе блоктарының атауларын, енгізуге кедергі келтіретін мән-жайларды (ұсынылған аумақта орналасқан объектілердің тізбесі) және тиісті заң нормасына сілтемені көрсете отырып дәлелді жауап береді.
8. Келіп түскен мәліметтерді қарау нәтижелері бойынша жер қойнауын зерделеу жөніндегі уәкілетті орган Бірыңғай жер қойнауын пайдалану платформасы шеңберінде ұлттық оператормен бірге (жер қойнауын пайдалану саласында мемлекеттік қызметтер көрсетуді және мемлекеттік органдар, жер қойнауын пайдаланушылар мен өзге де мүдделі тұлғалар арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз ететін мемлекеттік ақпараттық жүйе) (бұдан әрі – БЖП) он бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігіне Бағдарламаға өзгерістер мен толықтырулар енгізу үшін сұратылған әрбір санат бойынша аумақтар шекаралары туралы жиынтық тізбені жолдайды.
9. Уәкілетті органнан алынған мәліметтердің негізінде Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі БЖП-да мәліметтер алынғаннан кейін он бес жұмыс күні ішінде бұйрық жобасын әзірлейді және оны мүдделі мемлекеттік органдармен келіседі.
Егер өзгерістер мен толықтырулар енгізу жобасына ұсыныстар мен ескертулер болса, олар келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде пысықтауға жіберіледі. Жоба бес жұмыс күні ішінде пысықталады.
10. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі бекіткен және Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігімен келісілген Бағдарлама (өзгерістер мен толықтыруларды қоса алғанда) бекітілген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде Министрліктің ресми интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде ашық қолжетімділікте орналастырылады, сондай-ақ ұлттық операторға түскен күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде БЖП-да орналастырылады.
Бұл ретте бұйрықпен бекітілген Бағдарлама құзыретті орган тарапынан бекітілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Ұлттық операторға жіберіледі.

11. В Программе подлежат определению следующие географические координаты:
1) территорий, в пределах которых проводится и планируется проведение регионального геологического изучения, поиска и (или) оценки полезных ископаемых в процессе государственного геологического изучения недр;
2) территорий, в пределах которых участки недр подлежат предоставлению для проведения операций по недропользованию на основании аукционов, в случаях, предусмотренных Кодексом, за исключением территорий, предоставляемых статьей 189-1 Кодекса;
3) территорий, в пределах которых участки недр подлежат предоставлению только национальным компаниям в области углеводородов и урана;
4) территорий, в пределах которых участки недр предоставляются для добычи общераспространенных полезных ископаемых;
5) иные сведения, необходимые для реализации государственной политики управления недрами и положений настоящего Кодекса.
12. Сбор информационно-аналитических сведений, учитываемых при разработке Программы осуществляется Национальным оператором.
Информация, указанная в пункте 11 настоящих Правил, подлежит сбору Национальным оператором на основании сведений, содержащихся в государственных базах данных, а также на основании полученных сведений по запросам, направляемым Национальным оператором в соответствующие государственные органы.
Национальный оператор помимо сведений, указанных в пункте 11 настоящих Правил осуществляет сбор сведений по границам территорий, ограниченных для проведения операций по недропользованию, предусмотренных статьями 25, 26 Кодекса. Национальный оператор направляет запросы по границам территорий, ограниченных для проведения операций по недропользованию в соответствующие государственные органы не реже чем один раз в шесть месяцев.
13. Территории, в пределах которых проводится и планируется проведение регионального геологического изучения, поиска и (или) оценки полезных ископаемых в процессе государственного геологического изучения недр подлежат определению по следующим категориям:
1) на текущей стадии региональных работ;
2) на планируемой по годам стадии региональных работ;
3) на текущей стадии поиска и оценки месторождения;
4) на планируемой по годам стадии поиска и оценки месторождения.
14. Территории, в пределах которых участки недр подлежат предоставлению для проведения операций по недропользованию на основании аукционов, в случаях, предусмотренных Кодексом, за исключением территорий, предоставляемых статьей 189-1 Кодекса подлежат определению по следующим категориям:
1) на добычу твердых полезных ископаемых по участкам недр, содержащим запасы и (или) ресурсы твердых полезных ископаемых, за исключением общераспространенных полезных ископаемых и урана, включенные в государственный учет полезных ископаемых и свободные от проведения операций по недропользованию, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) статьи 22 настоящего Кодекса;

11. Мемлекеттік жер қойнауы қорын басқару бағдарламасында:
1) жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу процесінде олардың шегінде өңірлік геологиялық зерттеу, пайдалы қазбаларды іздеу және (немесе) бағалау жүргізілетін және жүргізілуі жоспарланған аумақтардың;
2) осы Кодекстің 189-1-бабына сәйкес берілетін аумақтарды қоспағанда, осы Кодексте көзделген жағдайларда олардың шегінде жер қойнауы учаскелері жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу үшін аукциондар негізінде берілуге тиіс аумақтардың;
3) олардың шегінде жер қойнауы учаскелері көмірсутектер мен уран саласындағы ұлттық компанияларға ғана берілуге тиіс аумақтардың;
4) олардың шегінде жер қойнауы учаскелері кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру үшін берілетін аумақтардың географиялық координаттары;
5) жер қойнауын басқарудың мемлекеттік саясатын және осы Кодекстің ережелерін іске асыру үшін қажетті өзге де мәліметтер айқындалуға тиіс.
12. Бағдарламаны әзірлеу кезінде ескерілетін ақпараттық-талдамалық мәліметтермен қамтамасыз етуді жер қойнауын зерделеу жөніндегі уәкілетті орган және Ұлттық оператор жүзеге асырады.
Осы Қағидалардың 11 тармағында көзделген ақпарат мемлекеттік дерекқорлардағы мәліметтер және уәкілетті органның мемлекеттік органдарға жолдаған сұраулары бойынша алынған деректер негізінде Ұлттық оператор тарапынан жиналады.
Жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган, Ұлттық оператор осы Қағидалардың 11 тармағында көрсетілген мәліметтерден басқа, Кодекстің 25, 26 баптарында көзделген жер қойнауын пайдалану операцияларын жүргізуге шектелген аумақтардың шекаралары туралы мәліметтерді қамтамасыз етеді. Жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган тиісті мемлекеттік органдарға жер қойнауын пайдалану операцияларын жүргізуге шектелген аумақтардың шекаралары туралы сұрауларды алты айда кемінде бір рет жолдайды.
13. Өңірлік геологиялық зерттеу, іздеу және бағалау жүргізілетін және жоспарланатын аумақтар мына санаттар бойынша айқындалады:
1) өңірлік жұмыстардың ағымдағы кезеңі;
2) өңірлік жұмыстардың жылдар бойынша жоспарланған кезеңі;
3) кен орнын іздеу және бағалаудың ағымдағы кезеңі;
4) кен орнын іздеу және бағалаудың жылдар бойынша жоспарланған кезеңі.
14. Кодексте көзделген жағдайларда аукциондар негізінде жер қойнауын пайдалану операцияларын жүргізу үшін жер қойнауы учаскелері берілетін аумақтар, Кодекстің 189-1 бабында берілген аумақтарды қоспағанда, келесі санаттар бойынша айқындалуға жатады:
1) кең таралған пайдалы қатты қазбалар мен уранды қоспағанда, пайдалы қазбалардың мемлекеттік есебіне енгізілген және осы Кодекстің 22-бабының 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуден бос пайдалы қатты қазбалардың қорлары және (немесе) ресурстары бар жер қойнауы учаскелері бойынша пайдалы қатты қазбаларды өндіруге;

2) на разведку твердых полезных ископаемых по участкам недр с выявленными перспективами по результатам государственного геологического изучения недр;
3) на разведку твердых полезных ископаемых по территориям контрактов на разведку, совмещенную разведку и добычу твердых полезных ископаемых, признанных недействительными, непродленными или досрочно прекращенными, за исключением территорий, предусмотренных подпунктом 1) настоящего пункта.
15. Территории предоставления участков недр для разведки и добычи или добычи углеводородов подлежат определению по следующим категориям:
1) территория, в пределах которой участки недр предоставляются на основании намеченных аукционов по углеводородам в соответствии с Параграфом 1 Главы 15 Кодекса;
2) территория, в пределах которой участки недр предоставляются на основании намеченных прямых переговоров (при наличии) с национальной компанией в области углеводородов в соответствии с параграфом 2 Главы 15 Кодекса;
3) территории, по которым произведена приемка результатов обследования и работ по ликвидации последствий операций по разведке или добыче углеводородов, в целях для последующего предоставления права недропользования иным лицам с учетом требований Кодекса.
16. Территории предоставления участков недр для разведки или добычи урана на урановом или редкоземельно-урановом месторождении подлежат определению в Программе в случае намеченных прямых переговоров (при наличии) с национальной компанией в области урана.
17. Перечень территорий, ограниченных для проведения разведки и добычи указан в приложениях 1 и 2 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам формирования
Программы управления
государственным фондом недр
Перечень территорий, ограниченных для проведения разведки
Наименование
Наименование
объекта
Предоставление в пользование участка недр: да/нет
1
Территории земель для нужд обороны и национальной безопасности;
Земли обороны и нацбезопасности, ВИП (военно-испытательные полигоны)
Полностью на территории: нет; Частично: нет
2
Территории земель населенных пунктов и прилегающих к ним территориях на расстоянии одной тысячи метров;
Населенные пункты
Полностью на территории: да; частично: да (при наличии Соглашения с местным представительным и исполнительным органами)
3
Территории земельного участка, занятого действующим гидротехническим сооружением, не являющимся объектом размещения техногенных минеральных образований горно-обогатительных производств, и прилегающей к нему территории на расстоянии четырехсот метров;
Гидротехнические сооружения (каналы, дамбы, гидроузел, плотина, водохранилища)
Полностью на территории: нет; Частично: да
4
Территории земель водного фонда;
Водоохранные зоны, водоохранные полосы, земли водного фонда
Полностью на территории: нет; Частично: да
5
В контурах месторождений и участков подземных вод, которые используются или могут быть использованы для питьевого водоснабжения;
Месторождение подземных вод
Полностью на территории: нет; Частично: да
6
На расстоянии ста метров от могильников, могил и кладбищ, а также от земельных участков, отведенных под могильники и кладбища;
Кладбища, скотомогильники
Полностью на территории: нет; Частично: да
7
На территории земельных участков, принадлежащих третьим лицам и занятых зданиями и сооружениями, многолетними насаждениями, и прилегающих к ним территориях на расстоянии ста метров – без согласия таких лиц;
Сельскохозяйственные угодья
Полностью на территории: нет; Частично: да
8
На территории земель, занятых автомобильными и железными дорогами, аэропортами, аэродромами, объектами аэронавигации и авиатехнических центров, объектами железнодорожного транспорта, мостами, метрополитенами, тоннелями, объектами энергетических систем и линий электропередачи, линиями связи, объектами, обеспечивающими космическую деятельность, магистральными трубопроводами;
Автомобильные дороги, железные дороги, мосты, аэродромы, объекты аэронавигации и авиатехнических центров, аэропорты, линии электропередач, опоры линий электропередач, газопроводы, нефтепроводы, районы падения ракет
Полностью на территории: нет; Частично: да
9
На территориях участков недр, выделенных государственным юридическим лицам для государственных нужд;
Геология, инженерная геология, геофизика, гидрология
Полностью на территории: нет; Частично: да
10
На других территориях, на которых запрещается проведение операций по недропользованию в соответствии с иными законами Республики Казахстан.
Особо охраняемые природные территории и в пределах участков недр, представляющих особую экологическую, научную, историко-культурную и рекреационную ценность, особо охраняемые территории, памятники культуры
Полностью на территории: нет; Частично: да
11
Территории действующих контрактов/лицензий по ОПИ, ТПИ, УВ, ПВ, лицензии на старательство, разрешения
Права на недропользование
Полностью на территории: нет; Частично: да/нет при наличии контрактов и лицензий на разведку
12
Территории лицензии по ГГИН (поиск, оценка и др.)
Права на недропользование
Полностью и частично на территории: нет
13
Территории лицензии по ИПН
Права на недропользование
Полностью на территории: нет; Частично: да
14
Территории резервных месторождений с утвержденными запасами ОПИ, ТПИ, УВ
Участки недр с утвержденными запасами
Полностью и частично на территории: нет
15
Территории прекращенных контрактов/лицензии по ОПИ, ТПИ, УВ, ПВ, лицензии на старательство, разрешений
Права на недропользование
Полностью и частично на территории: нет;
При наличии акта обследования или ликвидации, не требующего ликвидацию последствий недропользования: да
Приложение 2
к Правилам формирования
Программы управления
государственным фондом недр
Перечень территорий, ограниченных для проведения добычи
Наименование
Наименование объекта
Предоставление в пользование участка недр: да/нет
1
Территории земель для нужд обороны и национальной безопасности
Земли обороны и нацбезопасности, ВИП (военно-испытательные полигоны)
Полностью и частично на территории: нет
2
Территории земель населенных пунктов и прилегающих к ним территориях на расстоянии одной тысячи метров
Населенные пункты
Полностью и частично на территории: нет, да при проведении добычи подземным способом и наличии Соглашения с местным представительным и исполнительным органами)
3
Территории земельного участка, занятого действующим гидротехническим сооружением, не являющимся объектом размещения техногенных минеральных образований горно-обогатительных производств, и прилегающей к нему территории на расстоянии четырехсот метров
Гидротехнические сооружения (каналы, дамбы, гидроузел, плотина, водохранилища)
Полностью и частично на территории: нет
4
Территории земель водного фонда
Водоохранные зоны, водоохранные полосы, земли водного фонда
Полностью и частично на территории: нет (за исключением соли)
5
В контурах месторождений и участков подземных вод, которые используются или могут быть использованы для питьевого водоснабжения;
Месторождение подземных вод
Полностью и частично на территории: нет
6
На расстоянии ста метров от могильников, могил и кладбищ, а также от земельных участков, отведенных под могильники и кладбища;
Кладбища, скотомогильники
Полностью и частично на территории: нет
7
На территории земельных участков, принадлежащих третьим лицам и занятых зданиями и сооружениями, многолетними насаждениями, и прилегающих к ним территориях на расстоянии ста метров – без согласия таких лиц;
Сельскохозяйственные угодья
Полностью и частично на территории: нет
8
На территории земель, занятых автомобильными и железными дорогами, аэропортами, аэродромами, объектами аэронавигации и авиатехнических центров, объектами железнодорожного транспорта, мостами, метрополитенами, тоннелями, объектами энергетических систем и линий электропередачи, линиями связи, объектами, обеспечивающими космическую деятельность, магистральными трубопроводами;
Автомобильные дороги, железные дороги, мосты, аэродромы, объекты аэронавигации и авиатехнических центров, аэропорты, линии электропередач, опоры линий электропередач, газопроводы, нефтепроводы, районы падения ракет
Полностью и частично на территории: нет
9
На территориях участков недр, выделенных государственным юридическим лицам для государственных нужд;
Геология, инженерная геология, геофизика, гидрология
Полностью и частично на территории: нет
10
На других территориях, на которых запрещается проведение операций по недропользованию в соответствии с иными законами Республики Казахстан.
Особо охраняемые природные территории и в пределах участков недр, представляющих особую экологическую, научную, историко-культурную и рекреационную ценность, особо охраняемые территории, памятники культуры
Полностью и частично на территории: нет
11
Территории действующих контрактов/лицензии по ОПИ, ТПИ, УВ, ПВ, лицензии на старательство, разрешения
Права на недропользование
Полностью и частично на территории: нет
12
Территории лицензии по ГГИН (поиск, оценка и др.)
Права на недропользование
Полностью и частично на территории: нет
13
Территории лицензии по ИПН
Права на недропользование
Полностью и частично на территории: нет
14
Территории резервных месторождений с утвержденными запасами ОПИ, ТПИ, УВ
Участки недр с утвержденными запасами
Полностью и частично на территории: нет
15
Территории прекращенных контрактов/лицензии по ОПИ, ТПИ, УВ, ПВ, лицензии на старательство, разрешений
Права на недропользование
Полностью и частично на территории: нет;
При наличии акта обследования или ликвидации, не требующего ликвидацию последствий недропользования: да

2) жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу нәтижелері бойынша анықталған перспективалары бар жер қойнауы учаскелері бойынша пайдалы қатты қазбаларды барлауға;
3) осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген аумақтарды қоспағанда, жарамсыз, мерзімі ұзартылмаған немесе мерзімінен бұрын тоқтатылған деп танылған пайдалы қатты қазбаларды барлауға, бірлескен барлауға және өндіруге арналған келісімшарттардың аумақтары бойынша пайдалы қатты қазбаларды барлауға жер қойнауы учаскелері беріледі деп белгіленсін.
15. Жер қойнауы учаскелерін барлау және өндіру немесе көмірсутектерді өндіруге беру аумақтары келесі санаттар бойынша айқындалуға жатады:
1) жер қойнауы учаскелері Кодекстің 15-бабының 1-параграфына сәйкес көмірсутектер бойынша жоспарланған аукциондар негізінде берілетін аумақ;
2) жер қойнауы учаскелері Кодекстің 15-бабының 2-параграфына сәйкес көмірсутектер саласындағы ұлттық компаниямен тікелей келіссөздер (бар болған жағдайда) негізінде берілетін аумақ;
3) көмірсутектерді барлау немесе өндіру операцияларының салдарын жою жөніндегі зерттеулер мен жұмыстардың нәтижелері қабылданған аумақтар, оларды кейіннен басқа тұлғаларға жер қойнауын пайдалану құқығын беру мақсатында, Кодекс талаптарын ескере отырып.
16. Уран немесе сирек жер элементтері-уран кен орнында уранды барлау немесе өндіруге жер қойнауы учаскелерін беру аумақтары ұлттық уран компаниясымен тікелей келіссөздер (бар болған жағдайда) жоспарланған жағдайда Бағдарламада айқындалуға жатады.
17. Жер қойнауын пайдалану операцияларын жүргізуге келесі операциялар түрлері бойынша шектеулер көзделсін:
1) осы Қағидаларға 1 қосымшаға сәйкес барлау жүргізу үшін жер қойнауы учаскелерін беруге жататын аумақтар;
2) осы Қағидаларға 2 қосымшаға сәйкес өндіру жүргізу үшін жер қойнауы учаскелерін беруге жататын аумақтар.
Жер қойнауының мемлекеттік
қорын басқару бағдарламасына
Қосымша 1
Жер қойнауын барлауға шектелген аумақтар тізімі
Атауы
Объекттың атауы
Жер қойнауы учаскесін пайдалану үшін беру: жоқ/иә
1
Қорғаныс және ұлттық қауіпсіздік қажеттіліктеріне арналған жерлердің аумағында
Қорғаныс және ұлттық қауіпсіздік аудандары, ҚСП (қорғаныстық-сынақтық полигондар)
Аумақта толық: жоқ; Ішінара: иә
2
Елді мекендер жерлерінің аумағында және оларға бір мың метр қашықтықта іргелес жатқан аумақтарда
Елді мекендер
Аумақта толық: жоқ; Ішінара: иә
3
Тау-кен-байыту өндірістерінің техногендік минералдық түзілімдерін орналастыру объектісі болып табылмайтын, жұмыс істеп тұрған гидротехникалық құрылыс орналасқан жер учаскесінің аумағында және оған төрт жүз метр қашықтықтағы іргелес жатқан аумақта
Гидротехникалық құрылыстар (каналдар, дамбaлар, гидроузелдер, плотиналар, су қойнауы)
Аумақта толық: жоқ; Ішінара: иә
4
Су қоры жерлерінің аумағында
Су қорғау аймақтары, су қорғау белдеулері, су фонды аудандары
Аумақта толық: жоқ; Ішінара: иә
5
Ауыз сумен жабдықтау үшін пайдаланылатын немесе пайдаланылуы мүмкін жерасты сулары кен орындарының және учаскелерінің контурларында
Жерасты сулар кен орны
Аумақта толық: жоқ; Ішінара: иә
6
Көмінділерден, қабірлер мен зираттардан, сондай-ақ көмінділер мен зираттарға бөлінген жер учаскелеріне жүз метр қашықтықта іргелес жатқан аумақтарда
Зираттар, мал қорымдары
Аумақта толық: жоқ; Ішінара: иә
7
Үшінші тұлғаларға тиесілі және ғимараттар мен құрылысжайлар, көпжылдық екпелер алып жатқан жер учаскелері аумағында және оларға жүз метр қашықтықта іргелес жатқан жер учаскесі аумағында – осындай тұлғалардың келісімінсіз
Ауыл шаруашылық танаптары
Аумақта толық: жоқ; Ішінара: иә
8
Автомобиль және теміржолдар, әуежайлар, әуеайлақтар, аэронавигация және авиатехникалық орталықтардың объектілері, теміржол көлігі объектілері, көпірлер, метрополитендер, тоннельдер, энергетикалық жүйелердің және электр беру желілерінің объектілері, байланыс желілері, ғарыш қызметін қамтамасыз ететін объектілер, магистральдық құбыржолдар алып жатқан жерлердің аумағында
Автомобиль жолдары, темір жолдары, көпірлер, ұшақтар, ұмтылғыштық объектілері мен ұшақ техникалық орталықтары, ұшқындар, электр энергиясын тарату линиялары, электр энергиясын тарату линияларының опоралары, газ жолдары, мұнайға арналған жолдар, ракеталардың түсу аймақтары
Аумақта толық: жоқ; Ішінара: иә
9
Мемлекет мұқтажы үшін мемлекеттік заңды тұлғаларға бөліп берілген жер қойнауы учаскелерінің аумақтарында
Геология, инженерлік геология, геофизика, гидрология
Аумақта толық: жоқ; Ішінара: иә
10
Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына сәйкес жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялар жүргізуге тыйым салынатын басқа да аумақтар
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен ерекше экологиялық, ғылыми, тарихи-мәдени және рекреациялық құндылығы бар жер қойнауы учаскелерінің ішінде, ерекше қорғалатын аумақтар, мәдениет ескерткіштері
Аумақта толық: жоқ; Ішінара: иә
11
Қолданыстағы КТПҚ, ҚПҚ, КШ, ЖС бойынша келесімшарттар/лицензиялар, кен іздеушілікке лицензиялар, рұқсаттар аумақтар
Жер қойнауын пайдалану құқығы
Аумақта толық: жоқ; Ішінара: иә
12
ЖҚМГЗ бойынша лицензиялық аумақтар (іздеу, бағалау және т.б.) аумақтар
Жер қойнауын пайдалану құқығы
Аумақта толық және ішінара: жоқ
13
ЖҚКП бойынша лицензиялық аумақтар
Жер қойнауын пайдалану құқығы
Аумақта толық: жоқ; Ішінара: иә
14
КТПҚ, ҚПҚ, КШ нақтыланған қорлары бар резервтік кен орындардың аумақтары
Нақтыланған қорлары бар жер қойнауы учаскелері
Аумақта толық және ішінара: жоқ
15
Күші жойылған КТПҚ, ҚПҚ, КШ, ЖС бойынша келесімшарттар/лицензиялар, кен іздеушілікке лицензиялар, рұқсаттар аумақтар
Жер қойнауын пайдалану құқығы
Аумақта толық және ішінара: жоқ
Жер қойнауын пайдаланудың салдарын жоюды талап етпейтін тексеру немесе жою актісі болған жағдайда: иә
Жер қойнауының мемлекеттік
қорын басқару бағдарламасына
Қосымша 2
Жер қойнауын өндіруге шектелген аумақтар тізімі
Атауы
Объекттың атауы
Жер қойнауы учаскесін пайдалану үшін беру: жоқ/иә
1
Қорғаныс және ұлттық қауіпсіздік қажеттіліктеріне арналған жерлердің аумағында
Қорғаныс және ұлттық қауіпсіздік аудандары, ҚСП (қорғаныстық-сынақтық полигондар)
Аумақта толық және ішінара: жоқ
2
Елді мекендер жерлерінің аумағында және оларға бір мың метр қашықтықта іргелес жатқан аумақтарда
Елді мекендер
Аумақта толық және ішінара: жоқ
3
Тау-кен-байыту өндірістерінің техногендік минералдық түзілімдерін орналастыру объектісі болып табылмайтын, жұмыс істеп тұрған гидротехникалық құрылыс орналасқан жер учаскесінің аумағында және оған төрт жүз метр қашықтықтағы іргелес жатқан аумақта
Гидротехникалық құрылыстар (каналдар, дамбaлар, гидроузелдер, плотиналар, су қойнауы)
Аумақта толық және ішінара: жоқ
4
Су қоры жерлерінің аумағында
Су қорғау аймақтары, су қорғау белдеулері, су фонды аудандары
Аумақта толық және ішінара: жоқ
5
Ауыз сумен жабдықтау үшін пайдаланылатын немесе пайдаланылуы мүмкін жерасты сулары кен орындарының және учаскелерінің контурларында
Жерасты сулар кен орны
Аумақта толық және ішінара: жоқ
6
Көмінділерден, қабірлер мен зираттардан, сондай-ақ көмінділер мен зираттарға бөлінген жер учаскелеріне жүз метр қашықтықта іргелес жатқан аумақтарда
Зираттар, мал қорымдары
Аумақта толық және ішінара: жоқ
7
Үшінші тұлғаларға тиесілі және ғимараттар мен құрылысжайлар, көпжылдық екпелер алып жатқан жер учаскелері аумағында және оларға жүз метр қашықтықта іргелес жатқан жер учаскесі аумағында – осындай тұлғалардың келісімінсіз
Ауыл шаруашылық танаптары
Аумақта толық және ішінара: жоқ
8
Автомобиль және теміржолдар, әуежайлар, әуеайлақтар, аэронавигация және авиатехникалық орталықтардың объектілері, теміржол көлігі объектілері, көпірлер, метрополитендер, тоннельдер, энергетикалық жүйелердің және электр беру желілерінің объектілері, байланыс желілері, ғарыш қызметін қамтамасыз ететін объектілер, магистральдық құбыржолдар алып жатқан жерлердің аумағында
Автомобиль жолдары, темір жолдары, көпірлер, ұшақтар, ұмтылғыштық объектілері мен ұшақ техникалық орталықтары, ұшқындар, электр энергиясын тарату линиялары, электр энергиясын тарату линияларының опоралары, газ жолдары, мұнайға арналған жолдар, ракеталардың түсу аймақтары
Аумақта толық және ішінара: жоқ
9
Мемлекет мұқтажы үшін мемлекеттік заңды тұлғаларға бөліп берілген жер қойнауы учаскелерінің аумақтарында
Геология, инженерлік геология, геофизика, гидрология
Аумақта толық және ішінара: жоқ
10
Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына сәйкес жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялар жүргізуге тыйым салынатын басқа да аумақтар
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен ерекше экологиялық, ғылыми, тарихи-мәдени және рекреациялық құндылығы бар жер қойнауы учаскелерінің ішінде, ерекше қорғалатын аумақтар, мәдениет ескерткіштері
Аумақта толық және ішінара: жоқ
11
Қолданыстағы КТПҚ, ҚПҚ, КШ, ЖС бойынша келесімшарттар/лицензиялар, кен іздеушілікке лицензиялар, рұқсаттар аумақтар
Жер қойнауын пайдалану құқығы
Аумақта толық және ішінара: жоқ
12
ЖҚМГЗ бойынша лицензиялық аумақтар (іздеу, бағалау және т.б.) аумақтар
Жер қойнауын пайдалану құқығы
Аумақта толық және ішінара: жоқ
13
ЖҚКП бойынша лицензиялық аумақтар
Жер қойнауын пайдалану құқығы
Аумақта толық және ішінара: жоқ
14
КТПҚ, ҚПҚ, КШ нақтыланған қорлары бар резервтік кен орындардың аумақтары
Нақтыланған қорлары бар жер қойнауы учаскелері
Аумақта толық және ішінара: жоқ
15
Күші жойылған КТПҚ, ҚПҚ, КШ, ЖС бойынша келесімшарттар/лицензиялар, кен іздеушілікке лицензиялар, рұқсаттар аумақтар
Жер қойнауын пайдалану құқығы
Аумақта толық және ішінара: жоқ
Жер қойнауын пайдаланудың салдарын жоюды талап етпейтін тексеру немесе жою актісі болған жағдайда: иә