Об утверждении Правил организации и проведения государственного геологического изучения недр
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 14 апреля 2026 года № 175
В соответствии с пунктом 5 статьи 74 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и проведения государственного геологического изучения недр.
2. Комитету геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа его направление для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по атомной энергии
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра
промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 14 апреля 2026 года № 175
Об утверждении Правил организации и проведения государственного геологического изучения недр
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и проведения государственного геологического изучения недр (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 74 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" и определяют порядок организации и проведения государственного геологического изучения недр.
2. Государственное геологическое изучение недр осуществляется в целях:
актуализации геологической информации о недрах в пределах территории ведения работ;
создания геологических карт;
выявления предполагаемых (прогнозных) ресурсов полезных ископаемых.
3. Государственное геологическое изучение недр проводится за счет средств республиканского бюджета и (или) иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

Жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеуді ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 14 сәуірдегі № 175 бұйрығы
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 74-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеуді ұйымдастыру және жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Геология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне және алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыру үшін жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Е. Нағаспаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Атом энергиясы жөніндегі агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Су ресурстары және ирригация
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2026 жылғы 14 сәуірдегі
№ 175 бұйрығымен бекітілген
Жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеуді ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы
1-тарау Жалпы ережелер
1. Осы Жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеуді ұйымдастыру және жүргізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 74-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеуді ұйымдастыру және жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу:
жұмыс жүргізу аумағы шегінде жер қойнауы туралы геологиялық ақпаратты өзектендіру;
геологиялық карталарды жасау;
пайдалы қазбалардың болжанатын (болжамды) ресурстарын анықтау мақсатында жүзеге асырылады.
3. Жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу республикалық бюджет қаражаты және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен жүргізіледі.

4. Государственное геологическое изучение недр планируется уполномоченным органом по изучению недр, организуется и проводится национальным оператором в области геологии.
Глава 2. Порядок организации и проведения государственного геологического изучения недр
5. Планирование государственного геологического изучения недр осуществляется уполномоченным органом по изучению недр в соответствии с документами государственного планирования, стратегическими и программными документами, а также с учетом уровня геологической изученности территории и приоритетов социально-экономического развития.
В целях планирования уполномоченный орган формирует и утверждает пообъектный план проведения работ по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
6. Работы осуществляются в рамках краткосрочного, среднесрочного и долгосрочного планирования.
В пределах утвержденных бюджетных средств на соответствующий финансовый год и плановый трехлетний период уполномоченный орган формирует пообъектный план с распределением средств по видам работ.
Пообъектный план предусматривает проекты государственного геологического изучения недр и тематических работ по анализу и обобщению геологической информации с подготовкой рекомендаций для последующей постановки работ.
7. Национальный оператор в области геологии обеспечивает разработку проекта работ с обоснованием комплекса геологических мероприятий и их сметной стоимости (далее – Проект).
Основанием для проведения работ является утвержденный Проект.
8. Организация и проведение работ осуществляется национальным оператором в области геологии в соответствии с пунктом 3 статьи 71 и пунктом 5 статьи 74 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании".
Работы выполняются поэтапно и включают:
подготовительный этап;
полевой этап;
камеральный этап;
подготовку отчета о результатах геологоразведочных работ.
9. Национальный оператор в области геологии:
подготавливает технические задания (технические спецификации) на все виды работ;
проводит процедуры государственных закупок в рамках норм действующего законодательства Республики Казахстан;
заключает договоры на выполнение работ;
осуществляет мониторинг за их выполнением;
проводит сбор, анализ и интерпретацию полученных результатов.
В рамках реализации Проекта выполняются виды исследований в соответствии с пунктом 1 статьи 71, 74 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании".
10. Исполнители отдельных видов работ привлекаются национальным оператором посредством государственных закупок, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Юридические лица, соответствующие установленным квалификационным требованиям, определяемым национальным оператором в области геологии, привлекаются на основании договора.

4. Жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеуді жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган жоспарлайды, оны геология саласындағы ұлттық оператор ұйымдастырады және жүргізеді.
2-тарау. Жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеуді ұйымдастыру және жүргізу тәртібі
5. Жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеуді жоспарлауды жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік жоспарлау құжаттарына, стратегиялық және бағдарламалық құжаттарға сәйкес, сондай-ақ аумақты геологиялық зерделеу деңгейін және әлеуметтік-экономикалық даму басымдықтарын ескере отырып жүзеге асырады.
Уәкілетті орган жоспарлау мақсатында осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша жұмыстарды жүргізудің объектілік жоспарын қалыптастырады және бекітеді.
6. Жұмыстар қысқа мерзімді, орта мерзімді және ұзақ мерзімді жоспарлау шеңберінде жүзеге асырылады.
Тиісті қаржы жылына және жоспарлы үш жылдық кезеңге бекітілген бюджет қаражаты шегінде уәкілетті орган қаражатты жұмыс түрлері бойынша бөле отырып, объектілік жоспар қалыптастырады.
Объектілік жоспар келесі жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу жобаларын және геологиялық ақпаратты талдау және жинақтау жөніндегі тақырыптық жұмыстарды жүргізуге ұсынымдар дайындауды көздейді.
7. Геология саласындағы ұлттық оператор геологиялық іс-шаралар кешенін және олардың сметалық құнын негіздей отырып, жұмыстар жобасын (бұдан әрі - жоба) әзірлеуді қамтамасыз етеді.
Бекітілген жоба жұмыстарды жүргізуге негіз болып табылады.
8. Жұмыстарды ұйымдастыру мен жүргізуді геология саласындағы ұлттық оператор "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 71-бабының 3-тармағына және 74-бабының 5-тармағына сәйкес жүзеге асырады.
Жұмыстар кезең-кезеңмен орындалады және мыналарды:
дайындық кезеңін;
далалық кезеңді;
камералдық кезеңді;
геологиялық барлау жұмыстарының нәтижелері туралы деректі дайындауды қамтиды.
9. Геология саласындағы ұлттық оператор:
жұмыстың барлық түрлеріне техникалық тапсырмалар (техникалық ерекшеліктер) дайындайды;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген мемлекеттік сатып алу рәсімдерін жүргізеді немесе орындаушыларды тартудың өзге де тәсілдерін қолданады;
жұмыстарды орындауға шарттар жасайды;
олардың орындалуына мониторингті жүзеге асырады;
алынған нәтижелерді жинауды, талдауды және түсіндіруді жүргізеді.
Жобаны іске асыру шеңберінде "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 71, 74-бабының 1-тармағына сәйкес зерттеу түрлері орындалады.
10. Жұмыстардың жекелеген түрлерін орындаушыларды ұлттық оператор мемлекеттік сатып алу немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де тәсілдер арқылы тартады.
Бекітілген біліктілік талаптарына сәйкес келетін заңды тұлғалар, геология саласындағы ұлттық оператор айқындайтын шарттар негізінде тартылады.

11. В рамках организации и проведения работ национальный оператор осуществляет государственный мониторинг недр.
Мониторинг включает представление исполнителями отчетов о выполненных работах с приложением фото- и видеоматериалов, а также проведение периодической приемки геологической и иной информации, полученной в ходе выполнения работ.
В целях мониторинга и контроля хода выполнения работ национальный оператор вправе осуществлять выезды на объекты.
12. Результаты работ представляются уполномоченному органу по изучению недр и (или) его территориальным подразделениям для поэтапной и итоговой приемки в соответствии с календарным планом и правилами изучения состояния государственного фонда недр.

11. Жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу шеңберінде ұлттық оператор жер қойнауының мемлекеттік мониторингін жүзеге асырады
Мониторинг орындаушылардың фото - және бейнематериалдарымен қоса, орындалған жұмыстар туралы деректерді ұсынуын, сондай-ақ жұмыстарды орындау барысында алынған геологиялық және өзге де ақпаратты мерзімді қабылдауды жүргізуді қамтиды.
Жұмыстардың орындалу барысын мониторингтеу және бақылау мақсатында ұлттық оператор объектілерге шығуды жүзеге асыруға құқылы.
12. Жұмыстардың нәтижелері күнтізбелік жоспарға және мемлекеттік жер қойнауы қорының жай-күйін зерделеу қағидаларына сәйкес, кезең-кезеңімен және қорытынды қабылдауға, жер қойнауын зерделеу жөніндегі уәкілетті органға және (немесе) оның аумақтық бөлімшелеріне ұсынылады.

13. Итоговый отчет подлежит передаче в республиканский геологический фонд и геологические фонды по территориальной принадлежности.
Геологическая информация оформляется в соответствии с установленными требованиями и подлежит учету, хранению, использованию и предоставлению заинтересованным лицам.
14. Отчет размещается в открытом доступе на Едином портале недропользования в течение двух месяцев со дня подписания акта выполненных работ.

13. Қорытынды дерек республикалық геологиялық қорға және аумақтық тиесілігі бойынша геологиялық қорларға берілуге тиіс.
Геологиялық ақпарат белгіленген талаптарға сәйкес ресімделеді және мүдделі тұлғаларды есепке алуға, сақтауға, пайдалануға және ұсынуға жатады.
14. Дерек орындалған жұмыстар актісіне қол қойылған күннен бастап екі ай ішінде жер қойнауын пайдаланудың бірыңғай порталында ашық қолжетімділікте орналастырылады.