Об утверждении Методики по построению "смарт-городов" и "смарт-регионов"
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 13 марта 2026 года № 141/НҚ.
Вводится в действие с 12 июля 2026 года.
В соответствии с частью второй статьи 70 Цифрового кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику по построению "смарт-городов" и "смарт-регионов".
2. Департаменту цифрового развития регионов Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Признать утратившим силу приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 12 сентября 2025 года № 469/НҚ "Об утверждении Методики построения "умных" городов (Эталонный стандарт "умных" городов Республики Казахстан)".
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр искусственного интеллекта и
цифрового развития
Республики Казахстан
Ж. Мадиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
Утверждена
приказом Заместителя
Премьер-Министра–
Министра искусственного
интеллекта и цифрового
развития Республики Казахстан
№ 13 марта 2026 года № 141/НҚ
Методика по построению "смарт-городов" и "смарт-регионов"
Сноска. Методика – в редакции п Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 07.08.2026 № 463/НҚ (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика по построению "смарт-городов" и "смарт-регионов" (далее – Методика) разработана в соответствии с пунктом 2 статьи 70 Цифрового кодекса Республики Казахстан и применяется для построения "смарт-городов" и "смарт-регионов" Республики Казахстан.

"Смарт-қалаларды" және "смарт-өңірлерді" құру жөніндегі әдістемені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 13 наурыздағы № 141/НҚ бұйрығы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексінің 70-бабы екінші бөлігіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес "Смарт-қалаларды" және "смарт- өңірлерді" құру жөніндегі әдістеме бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Өңірлерді цифрлық дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылғаннан кейін күнтізбелік бес күн ішінде оны ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына қазақ және орыс тілдерінде жіберілсін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. "Ақылды" қалалар салу әдістемесін (Қазақстан Республикасының "ақылды" қалаларының эталондық стандарты) бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2025 жылғы 12 қыркүйектегі № 469/НҚ бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрі
Ж. Мәдиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Жасанды
интеллект және цифрлық даму
министрінің
2026 жылғы 7 тамыздағы
№ 463/НҚ бұйрығымен
бекітілген
"Смарт-қалаларды" және "смарт-өңірлерлерді" құру жөніндегі әдістеме
Ескерту. Әдістеме жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 07.08.2026 № 463/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "смарт-қалалар" мен "смарт-өңірлерді" қалыптастыру жөніндегі әдістеме (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Цифрлық кодексінің 70-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасында "смарт-қалалар" мен "смарт-өңірлерді" қалыптастыру үшін қолданылады.

2. В настоящей Методике используются следующие основные понятия:
1) рабочая группа – группа, созданная на уровне столицы, области, города республиканского значения для проведения обследования города и региона на предмет преобразований и готовности к их проведению;
2) цифровая система Государственного геопортала Национальной инфраструктуры пространственных данных (далее – ЦС ГГ НИПД) – цифровая система, обеспечивающая доступ, ведение, отображение, анализ, использование и межведомственный обмен пространственными данными, геоинформационными слоями, цифровой картографической основой, метаданными и картографическими сервисами Национальной инфраструктуры пространственных данных при реализации инициатив "смарт-города" и "смарт-региона";
3) региональная специфика – совокупность социально-экономических, отраслевых и природно-географических характеристик региона, определяющих приоритеты внедрения дополнительных инициатив "смарт-города" и "смарт-региона";
4) объекты, уязвимые в террористическом отношении – особо важные государственные, стратегические, опасные производственные объекты, а также объекты отраслей экономики, имеющие стратегическое значение, объекты массового скопления людей, охраняемые объекты, требующие обязательной организации антитеррористической защиты;
5) жилищно-коммунальное хозяйство (далее – ЖКХ) – жилищный фонд, а также совокупность организаций, обеспечивающих содержание многоквартирных жилых домов и инженерно-коммуникационной инфраструктуры на всем жизненном цикле, создающих безопасные и комфортные условия проживания (пребывания);
6) Data Team – постоянно действующая команда специалистов SDR, включающая дата-сайентистов и специалистов по искусственному интеллекту, обеспечивающая активное использование данных и координацию озера данных;
7) региональный ситуационный центр - специализированное помещение, оснащенное системами отображения информации, обеспечивающее круглосуточный мониторинг состояния города и региона, а также оперативное реагирование на инциденты уполномоченными сотрудниками;
8) Smart Grid – интеллектуальная электроэнергетическая сеть, обеспечивающая автоматизированный сбор, передачу и анализ данных о производстве, передаче, распределении и потреблении электрической энергии, а также двустороннее взаимодействие между участниками энергосистемы для повышения надежности, управляемости, энергоэффективности и качества электроснабжения;
9) региональный аналитический центр Smart Data Region (далее – SDR) – цифровой объект, включающий региональное озеро данных (Data Lake), серверную инфраструктуру, программное обеспечение и инструменты аналитики, обеспечивающий визуализацию, аналитику и прогнозирование на основе данных из городских информационных систем, IoT-датчиков, камер видеонаблюдения и иных источников;

2. Осы Әдістемеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жұмыс тобы – қаланы және өңірді өзгерту мәніне және оларды жүргізуге дайындықты зерттеп-қарауды жүргізу үшін астана, облыс, республикалық маңызы бар қала деңгейінде құрылған топ;
2) Ұлттық кеңістіктік деректер ұлттық инфрақұрылымының мемлекеттік геопорталының цифрлық жүйесі (бұдан әрі – ҰҚДИ МГ ЦЖ) – "смарт-қала" және "смарт-өңір" бастамаларын іске асыру кезінде Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымының кеңістіктік деректеріне, геоақпараттық қабаттарына, цифрлық картографиялық негізіне, метадеректерге және картографиялық сервистеріне қол жеткізуді, оларды жүргізуді, бейнелеуді, талдауды, пайдалануды және ведомствоаралық алмасуды қамтамасыз ететін цифрлық жүйе;
3) өңірлік ерекшелік – "смарт-қаланың" және "смарт-өңірдің" қосымша бастамаларын ендіру басымдықтарын айқындайтын өңірдің әлеуметтік-экономикалық, салалық және табиғи-географиялық сипаттамаларының жиынтығы;
4) террористік тұрғыдан осал объектілер – аса маңызды мемлекеттік, стратегиялық, қауіпті өндірістік объектілер, сондай-ақ стратегиялық маңызы бар экономика салаларының объектілері, адамдар көп жиналатын объектілер, күзетілетін және терроризмге қарсы қорғауды міндетті түрде ұйымдастыруды талап ететін объектілер;
5) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы (бұдан әрі – ТҮКШ) – тұрғын үй қоры, сондай-ақ көппәтерлі тұрғын үйлерді және инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды бүкіл өмірлік циклінде күтіп-ұстауды қамтамасыз ететін, қауіпсіз және жайлы тұру (болу) жағдайларын жасайтын ұйымдар жиынтығы;
6) Data Team – дата-сайентистер мен жасанды интеллект мамандарын (SDR мамандарын) қоса алғанда, деректерді белсенді пайдалануды және деректер көлін үйлестіруді қамтамасыз ететін тұрақты команда;
7) өңірлік ахуалдық орталық – ақпаратты көрсету жүйелерімен қамтамасыз етілген, қаланың және өңірдің жай-күйіне тәулік бойы мониторинг жүргізуді, сондай-ақ уәкілетті қызметкерлердің оқыс оқиғаларға жедел әрекет етуін қамтамасыз ететін жабдықталған бөлме;
8) Smart Grid – электр энергиясын өндіру, беру, тарату және тұтыну туралы деректерді автоматты түрде жинауды, беруді және талдауды, сондай-ақ, электрмен жабдықтаудың сенімділігін, басқарылуын, энергия тиімділігін және сапасын арттыру үшін энергия жүйесіне қатысушылар арасындағы екіжақты өзара іс-қимылды қамтамасыз ететін интеллектуалды электр энергетикалық желісі;
9) Smart Data Region орталығы (бұдан әрі – SDR) – қалалық ақпараттық жүйелерден, IoT-датчиктерден, бейнебақылау камераларынан және өзге де дереккөздерден алынған деректер негізінде визуализацияны, талдауды және болжауды қамтамасыз ететін, өңірлік деректер көлін (Data Lake), серверлік инфрақұрылымды, бағдарламалық қамтылымды және талдау құралдарын қамтитын цифрлық объект;

10) цифровая-аналитическая система "Smart Data Ukimet" (далее – SDU) – объект цифровизации, предназначенный для формирования единого хранилища данных государственных органов, государственных юридических лиц, субъектов квазигосударственного сектора, как в неструктурированном, так и структурированном виде, для целей предоставлений аналитической информации по деятельности Правительства Республики Казахстан;
11) "смарт-город" – концепция развития городской среды, предусматривающая внедрение комплекса высокотехнологичных решений и инновационных систем для эффективного управления инфраструктурой, ресурсами и предоставлением услуг в целях обеспечения устойчивого повышения качества жизни населения;
12) инициатива "смарт-города" и "смарт-региона" (далее – инициатива) – совокупность взаимосвязанных мероприятий и задач, реализуемых в рамках цифровой трансформации и направленных на внедрение технологических решений, развитие цифровой инфраструктуры, а также проведение организационных изменений для достижения целей "умного" управления;
13) "смарт-регион" – концепция цифровой трансформации области (территориальной единицы), направленная на создание интегрированной экосистемы управления социально-экономическими процессами, обеспечивающей взаимодействие государственных органов, бизнеса и населения для устойчивого развития всей территории региона, включая районный уровень;
14) уполномоченный орган в сфере цифровизации (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере цифровизации.
3. Целями "смарт-города" и "смарт-региона" являются:
1) обеспечение безопасных и комфортных условий для жизни населения;
2) формирование эффективной системы управления городом и регионом;
3) повышение конкурентоспособности города и региона.
4. Ключевыми принципами "смарт-города" и "смарт-региона" являются:
1) человекоцентричность и повышение качества жизни;
2) устойчивость и экологическая ответственность;
3) прозрачность и вовлечение граждан;
4) безопасность;
5) инклюзия и цифровое равенство;
6) инновации и технологическая адаптация;
7) интеграция и взаимосвязанность систем;
8) пространственная согласованность данных;
9) поддержка отечественных товаропроизводителей и развитие локальных технологических компетенций при реализации инициатив "смарт-городов" и "смарт-регионов".
5. Основные сферы "смарт-города" и "смарт-региона":
1) управление городом и регионом;
2) общественная безопасность;
3) транспорт и логистика;
4) социальная сфера (образование, культура, здравоохранение и социальные услуги);

10) "Smart Data Ukimet" цифрлық-талдау жүйесі (бұдан әрі – SDU) – Қазақстан Республикасы Үкіметінің қызметі бойынша аналитикалық ақпарат беру мақсаттары үшін мемлекеттік органдардың, мемлекеттік заңды тұлғалардың, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің құрылымдалмаған және құрылымдалған түрдегі деректерінің бірыңғай қоймасын қалыптастыруға арналған цифрландыру объектісі;
11) "смарт-қала" – инфрақұрылымды, ресурстарды басқаруды және қызметтер көрсетуді тиімді жүзеге асыру үшін жоғары технологиялық шешімдер мен инновациялық жүйелер кешенін енгізуді, халықтың өмір сүру сапасын тұрақты түрде арттыруды қамтамасыз етуді көздейтін қалалық ортаны дамытудың тұжырымдамасы;
12) "смарт-қала" және "смарт-өңір" бастамасы (бұдан әрі – бастама) – цифрлық трансформация шеңберінде іске асырылатын, технологиялық шешімдерді енгізуге, цифрлық инфрақұрылымды дамытуға, сондай-ақ "ақылды" басқару мақсаттарына қол жеткізу үшін ұйымдастырушылық өзгерістерді жүзеге асыруға бағытталған өзара байланысты іс-шаралар мен міндеттердің жиынтығы;
13) "смарт-өңір" – әлеуметтік-экономикалық процестерді басқарудың біріктірілген экожүйесін құруға, мемлекеттік органдардың, бизнестің және халықтың өзара іс-қимылын қамтамасыз етуге, сондай-ақ аудандық деңгейді қоса алғанда, өңір аумағының тұтастай тұрақты дамуын қамтамасыз етуге бағытталған облыстың (әкімшілік-аумақтық бірліктің) цифрлық трансформациясының тұжырымдамасы;
14) цифрландыру саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – цифрландыру саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
3. "Смарт-қаланың" және "смарт-өңірдің" мақсаттары:
1) азаматтар үшін қауіпсіз әрі жайлы өмір сүру жағдайларын қамтамасыз ету;
2) қаланы және өңірді басқарудың тиімді жүйесін қалыптастыру;
3) қаланың және өңірдің бәсекеге қабілеттілігін арттыру.
4. "Смарт-қаланың" және "смарт-өңірдің" негізгі қағидаттары:
1) адамға бағдарлану және өмір сүру сапасын арттыру;
2) орнықтылық пен экологиялық жауапкершілік;
3) ашықтық және азаматтардың қатысуы;
4) қауіпсіздік;
5) инклюзия және цифрлық теңдік;
6) инновациялар мен технологиялық бейімделу;
7) жүйелердің интеграциясы мен өзара байланыстылығы;
8) деректердің кеңістіктік үйлесімділігі;
9) "Ақылды қалалар" және "ақылды өңірлер" бастамаларын іске асыру кезінде отандық тауар өндірушілерді қолдау және жергілікті технологиялық құзыреттерді дамыту.
5. "Смарт-қаланың" және "смарт-өңірдің" негізгі салалары:
1) қаланы және өңірді басқару;
2) қоғамдық қауіпсіздік;
3) көлік және логистика;
4) әлеуметтік сала (білім беру, мәдениет, денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер);

5) экология;
6) жилищно-коммунальное хозяйство (включая все подотрасли: электроснабжение, водоснабжение, теплоснабжение, газоснабжение, а также инфраструктуру ЖКХ в целом).
Дополнительные инициативы могут охватывать иные сферы, не вошедшие в перечень базовых инициатив, включая образование, здравоохранение, социальную защиту, культуру, экономику и бизнес, инфраструктуру и другие направления, с учетом региональной специфики, потребностей населения, а также при условии недопущения дублирования централизованных отраслевых цифровых решений, реализуемых соответствующими центральными государственными органами.
6. Методика основывается на международных стандартах, методологии и опыте, указанных в приложении 1 к настоящей Методике, и предусматривает методологический подход к стандартизации и координации процессов управления. Данный подход обеспечивает эффективное управление ресурсами, определение приоритетных технологий и классификацию городов и регионов по их потребностям с целью минимизации дублирования затрат и усилий, а также способствует формированию устойчивой и масштабируемой системы управления "смарт-городами" и "смарт-регионами".
Глава 2. Методологическая основа
7. Методика предназначена для оценки уровня цифровизации в населенных пунктах различных административных категорий и предусматривает классификацию населенных пунктов на три группы:
1) города республиканского значения, включающие столицу, города республиканского значения (далее – Р);
2) города областного значения, объединяющие областные центры и города областного значения (далее – О);
3) города районного значения, включающие города и поселки, являющиеся районными центрами (далее – РЦ).
8. Внедрение концепции "смарт-города" и "смарт-региона" осуществляется поэтапно во всех населенных пунктах, указанных в пункте 7 настоящей Методики.
9. Методика определяет перечень базовых и дополнительных инициатив, необходимых для реализации концепций "смарт-город" и "смарт-регион", согласно приложению 2 к настоящей Методике. Данный перечень актуализируется уполномоченным органом по результатам ежегодной оценки с учетом динамики технологического развития и внедрения инновационных решений по построению "смарт-городов" и "смарт-регионов". Актуализация осуществляется по результатам ежегодной оценки на основании критериев: технологическая зрелость и реализуемость на платформе "QazTech"; результаты оценки эффективности дополнительных инициатив (пункт 29 настоящей Методики); соответствие целям и принципам (пункты 3, 4 настоящей Методики). Изменения вводятся приказом, применяются с очередного планового периода и не увеличивают объем обязательств текущего цикла.

5) экология;
6) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы (барлық кіші салаларды қоса алғанда: электрмен жабдықтау, сумен жабдықтау, жылумен жабдықтау, газбен жабдықтау, сондай-ақ жалпы ТҮКШ инфрақұрылымы).
Қосымша бастамалар өңірлік ерекшеліктерді, халықтың қажеттіліктерін ескере отырып, сондай-ақ тиісті орталық мемлекеттік органдар іске асыратын орталықтандырылған салалық цифрлық шешімдердің қайталануына жол бермеу шартымен базалық бастамалар тізбеге кірмеген өзге де салаларды, соның ішінде білім беру, денсаулық сақтау, әлеуметтік қорғау, мәдениет, экономика және бизнес, инфрақұрылым және басқа да бағыттарды қамтуы мүмкін.
6. Әдістеме осы Әдістемеге 1-қосымшасада көрсетілген халықаралық стандарттарға, әдіснамаға және тәжірибеге негізделген және басқару процестерін стандарттау мен үйлестірудің әдіснамалық тәсілін қарастырады. Бұл тәсіл ресурстарды тиімді басқаруды, басым технологияларды айқындауды және қалаларды және өңірлерді олардың қажеттіліктеріне қарай жіктеуді қамтамасыз етеді, шығындар мен күш-жігердің қайталануын барынша азайтуға, сондай-ақ "смарт- қалаларды" және "смарт-өңірлерлерді" басқарудың орнықты әрі ауқымды жүйесін қалыптастыруға ықпал етеді.
2-тарау. Әдістемелік негіз
7. Әдістеме әртүрлі әкімшілік санаттағы елдімекендердегі цифрландыру деңгейін бағалауға арналған және елді мекендерді үш топқа жіктеуді көздейді:
1) астана, республикалық маңызы бар қалаларын қоса алғанда, республикалық маңызы бар қалалар (бұдан әрі – Р);
2) облыс орталықтары мен облыстық маңызы бар қалаларды біріктіретін облыстық маңызы бар қалалар (бұдан әрі – О);
3) аудан орталықтары болып табылатын қалаларды және елдімекендерді қоса алғанда, аудандық маңызы бар қалалар (бұдан әрі – АО).
8. "Смарт-қала" және "смарт-өңірлерлер" тұжырымдамасын енгізу осы Әдістеменің 7-тармағында көрсетілген барлық елдімекендерде кезең-кезеңімен жүзеге асырылады.
9. Әдістеме осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес "смарт-қала" және "смарт-өңір" тұжырымдамаларын іске асыру үшін қажетті базалық және қосымша бастамалардың тізбесін айқындайды. Бұл тізбе технологиялық дамудың серпінін және "смарт-қалаларды" және "смарт-өңірлерді" құру жөніндегі инновациялық шешімдерді енгізуді ескере отырып, жыл сайынғы бағалау нәтижелері бойынша уәкілетті органмен өзектендіріледі. Өзектендіру жыл сайынғы бағалау нәтижелері бойынша келесі өлшемшарттар негізінде жүргізіледі: технологиялық дайындық деңгейі және "QazTech" платформасында іске асыру мүмкіндігі; қосымша бастамалардың тиімділігін бағалау нәтижелері (осы Әдістеменің 29-тармағы); мақсаттар мен қағидаттарға сәйкестігі (осы Әдістеменің 3 және 4-тармақтары). Өзгерістер бұйрықпен енгізіледі, кезекті жоспарлы кезеңнен бастап қолданылады және ағымдағы циклдің міндеттемелер көлемін ұлғайтпайды.

10. Инициативы подразделяются на:
1) базовые – обязательные к реализации, с установленными KPI, включенными в расчет CityScore-Казахстан;
2) дополнительные – рекомендуемые, направленные на решение специфических потребностей. Баллы: +5 (региональная специфика), +3 (ИИ-решения), +2 (стандартные решения).
Инициативы, предлагаемые МИО с учетом региональной специфики, уровня инфраструктурного развития и доступности ресурсов, относятся к дополнительным инициативам и учитываются в порядке, предусмотренном настоящей Методикой.
Порядок учета баллов и их влияние на итоговую оценку определяются пунктами 2.2 и 2.3 приложения 5 к настоящей Методике.
Отнесение к "региональной специфике" — при соответствии приоритетам пункта 23 настоящей методики; к "ИИ-решениям" - при наличии функционала уровней 1-3 шкалы AI-зрелости (таблица 3 приложения 5); иные - стандартные.
К одной инициативе применяется одна (наибольшая по баллам) категория. Баллы присваиваются уполномоченным органом в ходе ежегодной оценки на основании доказательных материалов, загружаемых через модуль SDR (функционал 2.17 приложения 3).
11. Внедрение базовых инициатив осуществляется поэтапно (в соответствии с пунктом 30 Методики):
1) Первый этап (2026 год – 31 декабря 2027 года) – создание и внедрение обязательного базового функционала всех базовых инициатив, включая Ситуационный центр, SDR, ЕКЦ 109, транспортные системы, безопасность, цифровизацию маслихатов, базовый контур цифровизации ЖКХ и интеграции с SDR и SDU;
2) Второй этап (до 31 декабря 2028 года) – реализация ИИ-функционала: развертывание компонентов искусственного интеллекта (AI-Native), интеллектуальная обработка данных и иные функции, отнесенные к ИИ-функционалу;
3) Третий этап (до 31 декабря 2029 года) – реализация инфраструктурного функционала: завершение полной приборизации, развитие сетевой и вычислительной инфраструктуры, оцифровка ЖКХ-инфраструктуры и цифровых реестров инженерных сетей.
Перечень функционала по каждой инициативе определен в приложении 3 к настоящей Методике.
12. Для городов районного значения и районных центров реализация базовых инициатив осуществляется на базе централизованных региональных цифровых платформ, создаваемых и сопровождаемых на уровне области.
Создание отдельной самостоятельной цифровой системы на уровне районного центра допускается исключительно при одновременном соблюдении следующих условий:

10. Бастамалар келесіге бөлінеді:
1) базалық – іске асыруға міндетті, CityScore-Қазақстан есебіне енгізілген белгіленген KPI-ы бар;
2) қосымша – арнайы қажеттіліктерді шешуге бағытталған ұсынымдық бастамалар. Балдары: +5 (өңірлік ерекшелік), +3 (ЖИ-шешімдер), +2 (стандартты шешімдер).
ЖАО өңірлік ерекшелікті, инфрақұрылымдық даму деңгейін және ресурстардың қолжетімділігін ескере отырып ұсынатын бастамалар қосымша бастамаларға жатады. Олар осы Әдістемеде көзделген тәртіппен ескеріледі.
Қосымша бастамалар бойынша балдарды есепке алу тәртібі және олардың қорытынды бағаға әсері осы Әдістеменің 5-қосымшасының 2.2 және 2.3-тармақтарында айқындалады.
Бастаманы "өңірлік ерекшелік" санатына жатқызу оның осы Әдістеменің 18-тармағында айқындалған басым бағыттарға сәйкес келуі кезінде жүзеге асырылады; "ЖИ-шешімдер" санатына – AI-жетілу шкаласының 1–3 деңгейлеріне сәйкес функционал болған кезде (5-қосымшаның 3-кестесі); өзге шешімдер "стандартты шешімдер" санатына жатады.
Бір бастамаға балдардың бір (мәні бойынша ең жоғары) санаты қолданылады. Балдарды уәкілетті орган жыл сайынғы бағалау барысында SDR арнайы модулі (3-қосымшаның 2.17-функционалы) арқылы жүктейтін дәлелді материалдар негізінде береді.
11. Базалық бастамаларды енгізу кезең-кезеңімен жүзеге асырылады (әдістеменің 30 тармағына сәйкес):
1) бірінші кезең (2026 жыл – 2027 жылғы 31 желтоқсан) – ахуалдық орталықты, SDR-ды, ББО 109-ды, көлік жүйелерін, қауіпсіздікті, мәслихаттарды цифрландыруды, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты цифрландырудың базалық контурын және SDR мен SDU-мен интеграцияларды қоса алғанда, барлық базалық бастамалардың міндетті базалық функционалын құру және енгізу;
2) екінші кезең (2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін) – AI-функционалды іске асыру: жасанды интеллект компоненттерін (AI-Native) өрістету, деректерді зияткерлік өңдеу және AI-функционалға жатқызылған өзге де функциялар;
3) үшінші кезең (2029 жылғы 31 желтоқсанға дейін) – инфрақұрылымдық функционалды іске асыру: толық аспаптандыруды аяқтау, желілік және есептеу инфрақұрылымын дамыту, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық инфрақұрылымын және инженерлік желілердің цифрлық реестрін цифрландыру.
Әрбір бастама бойынша функционалдың тізбесі осы Әдістеменің 3-қосымшасында айқындалған.
12. Аудандық маңызы бар қалалар мен аудан орталықтары үшін базалық бастамаларды іске асыру облыс деңгейінде құрылатын және сүйемелденетін орталықтандырылған өңірлік цифрлық платформалар базасында жүзеге асырылады.
Аудан орталығы деңгейінде жеке дербес цифрлық жүйе құруға мынадай шарттар бір мезгілде сақталған кезде ғана жол беріледі:

1) обоснованная необходимость подтверждена результатами обследования, проведенного рабочей группой (пункты 25-26 настоящей Методики);
2) имеется экономический расчет, подготовленный в рамках бюджетного планирования (пункт 35 настоящей Методики);
3) техническая невозможность подключения к региональному решению подтверждена Архитектурно-координационным центром в соответствии с пунктом 2 статьи 72 Цифрового кодекса Республики Казахстан.
МИО области обеспечивают централизованное внедрение, сопровождение, интеграцию и методологическую поддержку цифровых решений, применимых к районным центрам, включая ЕКЦ 109, ЕРЦ, единую систему видеомониторинга, Smart Data Region, системы мониторинга ЖКХ, мониторинг цен, контроль доступности интернета в организациях образования, цифровизация маслихатов и иные инициативы, предусмотренные настоящей Методикой.
Акиматы районов и городов районного значения обеспечивают наполнение данных, эксплуатацию пользовательских рабочих мест, взаимодействие с населением, первичное реагирование на инциденты и исполнение мероприятий в пределах своей компетенции.
Не допускается дублирование закупок и создание разрозненных цифровых решений на уровне районных центров при наличии действующей или планируемой региональной платформы, обеспечивающей необходимый функционал.
13. Местные исполнительные органы (далее – МИО) обеспечивают эффективную цифровизацию городов и регионов в рамках реализации инициатив "смарт-города" и "смарт-региона".
При реализации инициатив "смарт-городов" и "смарт-регионов" местные исполнительные органы обеспечивают приоритетное использование товаров, программно-аппаратных комплексов и цифровых решений отечественных товаропроизводителей, включенных в Реестр казахстанских товаропроизводителей и Реестр доверенных цифровых объектов, при наличии соответствия функциональным, техническим требованиям и требованиям информационной безопасности.
14. МИО разрабатывают и утверждают Стратегию развития "смарт-города" и "смарт-региона" (далее – Стратегия) и Дорожную карту по реализации Стратегии (далее – Дорожная карта) по согласованию с уполномоченным органом.
15. Для минимизации рисков и ускорения процессов внедрения инициатив установлены следующие организационно-технические требования:
1) МИО обеспечивают размещение, учет и актуализацию сведений о цифровых объектах государства на архитектурном портале (govarch.kz) в соответствии со статьей 71 Цифрового кодекса Республики Казахстан. Несвоевременное или неполное предоставление сведений является основанием для корректировки результатов оценки;

1) негізделген қажеттілік жұмыс тобы жүргізген зерттеу нәтижелерімен расталған (осы Әдістеменің 25–26-тармақтары);
2) бюджеттік жоспарлау шеңберінде дайындалған экономикалық есеп-қисап бар (осы Әдістеменің 35-тармағы);
3) өңірлік шешімге қосылудың техникалық мүмкін еместігі Қазақстан Республикасы Цифрлық кодексінің 72-бабының 2-тармағына сәйкес Архитектуралық-үйлестіру орталығымен расталған.
Облыстың ЖАО-сы аудан орталықтарына қолданылатын цифрлық шешімдерді орталықтандырылған түрде енгізуді, сүйемелдеуді, интеграциялауды және әдіснамалық қолдауды қамтамасыз етеді. Оның ішінде ББО 109, БЕАО, бірыңғай бейнемониторинг жүйесін, өңірлік аналитикалық орталықты, ТҮКШ мониторингі жүйелерін, бағалар мониторингі, білім беру ұйымдарында интернеттің қолжетімділігін бақылауды, мәслихаттарды цифрландыруды және осы Әдістемеде көзделген өзге бастамаларды қамтиды.
Аудандар мен аудандық маңызы бар қалалардың әкімдіктері өз құзыреті шегінде деректерді толықтыруды, пайдаланушы жұмыс орындарын пайдалануды, халықпен өзара іс-қимылды, оқыс оқиғаларға алғашқы ден қоюды және іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз етеді.
Қажетті функционалды қамтамасыз ететін қолданыстағы немесе жоспарланып отырған өңірлік платформа болған кезде, аудан орталықтары деңгейінде сатып алуларды қайталауға және бытыраңқы цифрлық шешімдер құруға жол берілмейді.
13. Жергілікті атқарушы органдар (бұдан әрі – ЖАО) "смарт-қала" және "смарт-өңір" бастамаларын іске асыру шеңберінде қалалардың және өңірлердің тиімді цифрландырылуын қамтамасыз етеді.
"Ақылды қала" және "ақылды өңір" бастамаларын іске асыру кезінде жергілікті атқарушы органдар функционалдық, техникалық талаптарға және ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкес келген жағдайда, Қазақстандық тауар өндірушілер тізіліміне және Сенім білдірілген цифрлық объектілер тізіліміне енгізілген отандық тауар өндірушілердің тауарларын, бағдарламалық-аппараттық кешендерін және цифрлық шешімдерін басым тәртіппен пайдалануды қамтамасыз етеді.
14. ЖАО уәкілетті органмен келісу арқылы "смарт-қаланы" және "смарт-өңірді" дамытудың Стратегиясын (бұдан әрі – Стратегия) және Стратегияны іске асыру жөніндегі Жол картасын (бұдан әрі – Жол картасы) әзірлейді және бекітеді.
15. Бастамаларды енгізу процестеріндегі тәуекелдерді барынша азайту және жеделдету үшін мынадай ұйымдастырушылық-техникалық талаптар белгіленеді:
1) ЖАО мемлекеттің цифрлық объектілері туралы мәліметтерді архитектуралық порталда (govarch.kz) Қазақстан Республикасы Цифрлық кодексінің 71-бабына сәйкес орналастыруды, есепке алуды және өзектендіруді қамтамасыз етеді. Мәліметтерді уақтылы немесе толық ұсынбау бағалау нәтижелерін түзету үшін негіз болып табылады;

2) МИО, не имеющие внедренных цифровых систем, используют решения, размещенные на govarch.kz и в реестре доверенных цифровых объектов;
3) цифровые системы МИО, используемые при реализации всех двадцати одной базовой инициативы, подлежат интеграции с региональным аналитическим центром SDR. SDR обеспечивает передачу предусмотренных данных в SDU. Базовый интеграционный контур по каждой базовой инициативе завершается не позднее 31 декабря 2027 года;
4) все ключевые показатели эффективности рассчитываются исключительно на основе данных в SDU через интеграции цифровых систем МИО;
5) МИО обеспечивают ведение трекинга реализации всех инициатив "смарт-города" и "смарт-региона" в системе проектного управления, определяемой уполномоченным органом, с отражением статусов исполнения, сроков, ответственных исполнителей, плановых и фактических результатов, а также информации о возникающих рисках и отклонениях;
6) цифровые системы МИО, содержащие пространственные данные, сведения об объектах инфраструктуры, адресах, маршрутах, зонах обслуживания, инженерных сетях, объектах благоустройства, природных и экологических объектах, объектах дорожной, транспортной и социальной инфраструктуры, подлежат интеграции и/или использованию с ЦС ГГ НИПД в части получения, актуализации, визуализации, пространственной привязки и проверки данных;
7) Размещение цифровых систем МИО и их баз данных допускается на собственных серверных мощностях МИО, в единой информационной инфраструктуре государственных органов либо на используемых МИО вычислительных ресурсах, в том числе в рамках договоров сопровождения и хостинга, при условии соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан, цифровой архитектуры государства, а также требованиям, определяемым уполномоченным органом по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан. При любой модели размещения МИО сохраняют полный административный и юридический контроль над данными и обеспечивают возможность беспрепятственного доступа, полного экспорта, резервного копирования и переноса данных при смене поставщика услуг либо изменении модели сопровождения цифровой системы.
16. Требования к публичному дашборду SDR.
1) все данные, размещаемые на публичном дашборде, классифицируются по двум уровням доступа:
публичные – агрегированные показатели без персональных и служебных сведений, доступные неограниченному кругу лиц;
служебные – данные, доступные только сотрудникам МИО через авторизованный личный кабинет, публикации не подлежат;

2) енгізілген цифрлық жүйелері жоқ ЖАО govarch.kz порталында және сенім білдірілген цифрлық объектілер тізілімінде орналастырылған шешімдерді пайдаланады;
3) барлық жиырма бір базалық бастаманы іске асыру кезінде пайдаланылатын ЖАО-ның цифрлық жүйелері өңірлік SDR талдамалық орталығымен интеграциялануға жатады. SDR көзделген деректердің SDU-ға берілуін қамтамасыз етеді. Әрбір базалық бастама бойынша базалық интеграциялық контур 2027 жылғы 31 желтоқсаннан кешіктірілмей аяқталады;
4) тиімділіктің барлық негізгі көрсеткіштері тек SDU-дағы деректер негізінде, ЖАО цифрлық жүйелерінің интеграциялары арқылы есептеледі;
5) ЖАО уәкілетті орган айқындайтын жобалық басқару жүйесінде барлық "смарт-қала" және "смарт-өңір" бастамаларының іске асырылуына трекинг жүргізуді қамтамасыз етеді. Сондай-ақ орындау мәртебелерін, мерзімдерін, жауапты орындаушыларды, жоспарлы және нақты нәтижелерді, туындайтын тәуекелдер мен ауытқулар туралы ақпаратты көрсетуді жүзеге асырады;
6) құрамында кеңістіктік деректер, инфрақұрылым объектілері, мекенжайлар, маршруттар, қызмет көрсету аймақтары, инженерлік желілер, абаттандыру объектілері, табиғи және экологиялық объектілер, жол, көлік және әлеуметтік инфрақұрылым объектілері туралы мәліметтер бар ЖАО-ның цифрлық жүйелері деректерді алу, өзектендіру, визуалдау, кеңістіктік байланыстыру және тексеру бөлігінде ҰҚДИ МГ ЦЖ-мен интеграциялануға және/немесе пайдаланылуға тиіс;
7) ЖАО-дың цифрлық жүйелерін және олардың дерекқорларын орналастыруға ЖАО-дың меншікті серверлік қуаттарында, мемлекеттік органдардың бірыңғай ақпараттық инфрақұрылымында не ЖАО пайдаланатын есептеу ресурстарында, соның ішінде сүйемелдеу және хостинг шарттары шеңберінде жол беріледі. Бұл ретте орналастыру Қазақстан Республикасы заңнамасының және мемлекеттің цифрлық архитектурасының талаптарына сәйкес келуге тиіс. Сондай-ақ уәкілетті органның Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келісу бойынша айқындайтын талаптарының сақталуы міндетті. Орналастырудың кез келген моделі кезінде ЖАО деректерді толық әкімшілік және заңды бақылауда сақтайды және қызметтерді беруші ауысқан не цифрлық жүйені сүйемелдеу моделі өзгерген кезде деректерге кедергісіз қол жеткізу, оларды толық экспорттау, резервтік көшіру және көшіру мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
16. SDR-ның жария дашбордына қойылатын талаптар.
1) Жария дашбордта орналастырылатын барлық деректер қолжетімділіктің екі деңгейі бойынша жіктеледі:
жария – дербес және қызметтік мәліметтерсіз, шектеусіз тұлғалар тобына қолжетімді агрегатталған көрсеткіштер;
қызметтік – авторландырылған жеке кабинет арқылы тек ЖАО қызметкерлеріне ғана қолжетімді, жариялауға жатпайтын деректер.

2) доступ к данным регионального аналитического центра осуществляется на основе матрицы доступа, определяющей категории пользователей, уровни доступа, состав доступных данных и цели их использования. Доступ к служебным данным предоставляется только авторизованным пользователям в пределах их должностных полномочий;
3) перед размещением данных на публичном дашборде и в открытом API МИО обеспечивает их обезличивание и агрегирование, исключающее возможность прямой или косвенной идентификации физических лиц, домохозяйств, организаций и иных субъектов;
4) на публичном дашборде в обязательном порядке размещаются следующие данные:
в сфере ЖКХ:
среднее время устранения коммунальных аварий (в часах) с разбивкой по типу ресурса;
доля домохозяйств с задолженностью свыше 3 месяцев (%);
уровень охвата умными счетчиками по видам ресурса (%);
в сфере транспорта:
процент соблюдения расписания общественного транспорта;
среднее время ожидания транспорта на маршруте (в минутах);
загрузка ключевых дорожных узлов (индекс пробок, обновление ежечасно);
в сфере экологии:
текущий индекс качества воздуха (AQI) по каждой станции мониторинга;
количество дней с превышением ПДК по PM2.5 за текущий месяц/год;
площадь зеленых насаждений и динамика изменений (га);
в сфере обращений граждан (ЕКЦ 109):
общее количество обращений за текущий месяц с разбивкой по категориям;
доля обращений, решенных в установленный срок (%);
топ-5 наиболее частых категорий обращений;
в сфере реализации проектов:
количество реализуемых инициатив "смарт-города" с индикатором статуса (в работе / завершено / просрочено);
итоговый балл CityScore за последний отчетный период;
дата последнего обновления данных;
5) требования к публикации:
периодичность обновления – не реже одного раза в сутки для оперативных показателей; не реже одного раза в месяц для агрегированных;
формат визуализации – графики динамики, карты, числовые индикаторы с цветовой индикацией (зеленый / желтый / красный) относительно целевых значений KPI;
машиночитаемый формат - каждый блок данных дублируется в открытом API (JSON/CSV) для возможности повторного (свободного) использования неограниченным кругом лиц;
6) публикация данных, содержащих сведения о конкретных гражданах, домохозяйствах или организациях в неагрегированном виде, на публичном дашборде запрещена;
7) не допускается публикация данных, которые даже в агрегированном виде позволяют идентифицировать конкретных лиц, домохозяйства, организации либо раскрывают персональные данные и иные охраняемые законом сведения (в значении законодательства Республики Казахстан о персональных данных и их защите). Обезличивание осуществляются в соответствии с требованиями по управлению цифровыми данными (пункт 19 настоящей Методики), исключающими возможность прямой или косвенной идентификации.

2) өңірлік аналитикалық орталықтың деректеріне қолжетімділік арнайы матрица негізінде жүзеге асырылады. Ол пайдаланушылар санаттарын, қолжетімділік деңгейлерін, қолжетімді деректер құрамын және оларды пайдалану мақсаттарын айқындайды. Қызметтік деректерге қолжетімділік тек авторландырылған пайдаланушыларға, олардың лауазымдық өкілеттіктері шегінде беріледі.
3) деректерді жария дашбордта және ашық API-де орналастырмас бұрын ЖАО оларды иесіздендіруді және агрегаттауды қамтамасыз етеді. Бұл жеке тұлғаларды, үй шаруашылықтарын, ұйымдарды және өзге субъектілерді тікелей немесе жанама түрде сәйкестендіру мүмкіндігін болдырмау үшін жасалады.
4) жария дашбордта міндетті түрде мынадай деректер орналастырылады:
ТҮКШ саласында:
коммуналдық аварияларды жоюдың орташа уақыты (сағатпен), ресурс түрі бойынша бөліністе;
3 айдан астам берешегі бар үй шаруашылықтарының үлесі (%);
ресурс түрлері бойынша ақылды есептеуіштермен қамту деңгейі (%).
көлік саласында:
қоғамдық көлік кестесінің сақталу пайызы;
бағыттағы көлікті күтудің орташа уақыты (минутпен);
негізгі жол тораптарының жүктелуі (кептеліс индексі, сағат сайын жаңартылады).
экология саласында:
әрбір мониторинг станциясы бойынша ауа сапасының ағымдағы индексі (AQI);
ағымдағы ай/жыл ішінде PM2.5 бойынша шекті рұқсат етілген концентрациядан (ШРК) асып кеткен күндер саны;
жасыл екпелер алаңы және олардың өзгеру динамикасы (га).
азаматтардың өтініштері саласында (ББО 109):
ағымдағы айдағы жолданымдардың санаттар бойынша бөліністегі жалпы саны;
белгіленген мерзімде шешілген жолданымдар үлесі (%);
жолданымдардың ең жиі кездесетін үздік 5 санаты.
жобаларды іске асыру саласында:
мәртебе индикаторы бар (жұмыста / аяқталды / мерзімі өтті), іске асырылып жатқан "смарт-қала" бастамаларының саны;
соңғы есепті кезеңдегі CityScore қорытынды балы;
деректердің соңғы жаңартылған күні.
5) жариялауға қойылатын талаптар:
жаңарту кезеңділігі – жедел көрсеткіштер үшін тәулігіне кемінде бір рет; агрегатталған көрсеткіштер үшін айына кемінде бір рет;
визуализация форматы – KPI нысаналы мәндеріне қатысты түстік индикациясы (жасыл / сары / қызыл) бар динамика графиктері, карталар, сандық индикаторлар;
машинада оқылатын формат – әрбір деректер блогы шектеусіз тұлғалар тобының қайта (еркін) пайдалануы үшін ашық API-де (JSON/CSV) қайталанады.
6) жария дашбордта нақты азаматтар, үй шаруашылықтары немесе ұйымдар туралы агрегатталмаған (жиынтықталмаған) түрдегі мәліметтерді қамтитын деректерді жариялауға қатаң тыйым салынады.
7) агрегатталған түрде болса да, нақты адамдарды, үй шаруашылықтарын, ұйымдарды сәйкестендіруге мүмкіндік беретін немесе дербес деректерді және өзге де заңмен қорғалатын мәліметтерді (Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасының мағынасында) ашатын деректерді жариялауға жол берілмейді. Иесіздендіру тікелей немесе жанама сәйкестендіру мүмкіндігін болғызбайтын, осы Әдістеменің 19-тармағында көрсетілген цифрлық деректерді басқару жөніндегі талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.

8) публичный дашборд является обязательным элементом SDR и обеспечивает открытый доступ граждан и организаций к агрегированным данным о состоянии города и региона.
9) публичный дашборд обеспечивает визуализацию ключевых показателей и итогов оценки по методологии CityScore-Казахстан, реализуя принципы открытого регулярного мониторинга состояния города и региона.
17. Реализация инициатив "смарт-города" и "смарт-региона", связанных с созданием цифровых объектов государства, осуществляется исключительно на платформе "QazTech" во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 9 декабря 2025 года № 1117 "О некоторых вопросах цифровизации в Республике Казахстан" (далее – Указ № 1117).
18. Создание новых цифровых объектов вне платформы "QazTech" не допускается, за исключением случаев, одобренных Комиссией при Президенте Республики Казахстан по вопросам внедрения цифровизации.
В случае принятия МИО решения о внедрении новых цифровых решений, не имеющих аналогов среди реализованных цифровых объектов Республики Казахстан, необходимо:
1) провести сравнительный анализ планируемого решения со сведениями, размещенными на архитектурном портале цифровых объектов государства (govarch.kz), для исключения дублирования функций и нерациональных затрат бюджетных средств;
2) обеспечить в соответствии с пунктом 2 статьи 72 Цифрового кодекса Республики Казахстан согласование технической документации с Архитектурно-координационным центром на предмет возможности реализации данного решения в рамках архитектуры "цифрового правительства" и стека технологий платформы "QazTech";
3) При подтверждении уникальности решения и невозможности его реализации на платформе "QazTech", инициировать через уполномоченный орган вынесение данного вопроса на рассмотрение Комиссии при Президенте Республики Казахстан по вопросам внедрения цифровизации в соответствии с порядком, установленным Указом № 1117.
19. При разработке, внедрении и эксплуатации цифровых систем МИО обеспечивают кибербезопасность, защиту персональных данных, разграничение доступа, журналирование действий пользователей, обезличивание и агрегирование данных, а также оценку рисков обработки и публикации данных в соответствии с законодательством Республики Казахстан о персональных данных, цифровизации, кибербезопасности и иными нормативными правовыми актами.
20. Цифровые системы МИО интегрируются с SDU через региональный аналитический центр SDR в соответствии с Цифровым кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", требованиями по управлению цифровыми данными, утверждаемыми в соответствии с пунктом 3 статьи 16 Цифрового кодекса Республики Казахстан, и Правилами интеграции цифровых объектов "цифрового правительства", утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 1 июля 2026 года № Правилами.
Глава 3. Порядок разработки Стратегии построения "смарт-городов" и "смарт-регионов" и Дорожной карты по ее реализации

8) жария дашборд SDR-ның міндетті элементі болып табылады және азаматтар мен ұйымдардың қала мен өңірдің жай-күйі туралы агрегатталған деректерге ашық қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
9) жария дашборд қала мен өңірдің жай-күйіне ашық әрі тұрақты мониторинг жүргізу қағидаттарын іске асыра отырып, негізгі көрсеткіштерді және "CityScore-Қазақстан" әдістемесі бойынша бағалау қорытындыларын визуализациялауды қамтамасыз етеді.
17. Мемлекеттің цифрлық объектілерін құрумен байланысты "смарт қала" және "смарт өңір" бастамаларын іске асыру "Қазақстан Республикасындағы цифрландырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 9 желтоқсандағы № 1117 Жарлығын (бұдан әрі –Жарлық № 1117) орындау шеңберінде "QazTech" платформасында ғана жүзеге асырылады.
18. Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Цифрландыруды енгізу мәселелері жөніндегі комиссия мақұлдаған жағдайларды қоспағанда, "QazTech" платформасынан тыс жаңа цифрлық объектілерді құруға жол берілмейді.
ЖАО Қазақстан Республикасында іске асырылған цифрлық объектілер арасында баламасы жоқ жаңа цифрлық шешімдерді енгізу туралы шешім қабылдаған жағдайда мыналарды орындауы тиіс:
1) функциялардың қайталануын және бюджет қаражатының ұтымсыз жұмсалуын болдырмау үшін жоспарланып отырған шешімді мемлекеттің цифрлық объектілерінің архитектуралық порталында (govarch.kz) орналастырылған мәліметтермен салыстырмалы талдау жүргізу;
2) Қазақстан Республикасы Цифрлық кодексінің 72-бабының 2-тармағына сәйкес, осы шешімді "цифрлық үкімет" архитектурасы және "QazTech" платформасының технологиялар стегі шеңберінде іске асыру мүмкіндігі тұрғысынан техникалық құжаттаманы Архитектуралық-үйлестіру орталығымен келісуді қамтамасыз ету;
3) шешімнің бірегейлігі және оны "QazTech" платформасында іске асыру мүмкін еместігі расталған кезде, уәкілетті орган арқылы осы мәселені № 1117 Жарлықта белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Цифрландыруды енгізу мәселелері жөніндегі комиссияның қарауына шығаруға бастамашылық жасау.
19. Цифрлық жүйелерді әзірлеу, енгізу және пайдалану кезінде ЖАО киберқауіпсіздікті, дербес деректерді қорғауды, қолжетімділікті ажыратуды, пайдаланушылар әрекеттерін журналға тіркеуді, деректерді иесіздендіру мен агрегаттауды қамтамасыз етеді. Сондай-ақ, Қазақстан Республикасының дербес деректер, цифрландыру, киберқауіпсіздік туралы заңнамасына және өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес деректерді өңдеу және жариялау тәуекелдерін бағалауды жүзеге асырады.
20. ЖАО цифрлық жүйелері SDR өңірлік аналитикалық орталығы арқылы SDU-мен Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексіне, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Цифрлық кодекстің 16-бабы 3-тармағына сәйкес бекітілетін цифрлық деректерді басқару жөніндегі талаптарға және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 1 шілдедегі № 368/НҚ бұйрығымен бекітілген "Цифрлық үкіметтің" цифрлық объектілерін интеграциялау қағидаларына сәйкес интеграцияланады.
3-бөлім. "Смарт-қалаларды" және "смарт-өңірлерлерді" дамыту стратегиясын және оны іске асыру жөніндегі жол картасын әзірлеу тәртібі

21. Стратегия построения "смарт-городов" и "смарт-регионов" является основой для определения приоритетов, целей и этапов реализации проектов "смарт-города" и "смарт-региона". Она включает анализ текущего состояния, постановку долгосрочных и среднесрочных целей, а также ключевые направления развития, основанные на потребностях жителей и бизнеса.
22. Стратегия учитывает специфику города и региона с точки зрения его масштаба, инфраструктуры, ресурсов и социально-экономического контекста, и других особенностей, обеспечивая инструментарий для оценки цифровой зрелости и адаптации базовых инициатив под локальные условия.
23. МИО вырабатывают приоритетные направления региональной специфики при выборе и реализации дополнительных инициатив. Инициативы, разработанные в соответствии с региональной спецификой, являются основой форсированного развития региона. При постановке практических задач стартапам региональных IT-хабов МИО ориентируются на отраслевые задачи и проблемы региона.
Приоритетные направления по регионам
Направление
Регионы
1) Нефтегазовый сектор
Актюбинская, Западно-Казахстанская, Кызылординская, Мангистауская, Атырауская, Павлодарская, город Шымкент
2) Промышленность
Восточно-Казахстанская, Карагандинская, Ұлытау, Область Абай, Жамбылская, Актюбинская, Костанайская, Павлодарская, Северо-Казахстанская, Алматинская, Туркестанская, Жетісу, город Шымкент
3) АПК
Акмолинская, Северо-Казахстанская, Костанайская, Алматинская, Жамбылская, Туркестанская, Кызылординская, Атырауская, Восточно-Казахстанская, Западно-Казахстанская, Область Абай, Жетісу, Ұлытау
4) Транспорт и логистика
Мангистауская, Кызылординская, города Астана, Алматы и Шымкент
5) Услуги, инновации, экономика знаний
Города Астана, Алматы и Шымкент
6) Туризм
Алматинская, Туркестанская, Мангистауская, Восточно-Казахстанская, Жетісу, город Астана
24. Для реализации компонентов "смарт-города" и "смарт-региона" в МИО создается рабочая группа (на уровне области, города республиканского значения и столицы). Общее руководство осуществляет заместитель первого руководителя МИО или руководитель аппарата области, курирующий вопросы цифровизации. В рабочую группу включаются представители структурных подразделений МИО (управления, акиматы городов и районов и другие подразделения), территориальных подразделений центральных государственных органов, научных организаций, бизнес-сообществ, общественных объединений и депутаты маслихатов. Секретарем выступает первый руководитель структурного подразделения МИО в сфере цифровизации (Управления цифровизации по регионам).
При реализации инициативы по цифровизации маслихатов рабочая группа обеспечивает анализ действующих процессов местных представительных органов, определение перечня функций, подлежащих автоматизации, потребности в реинжиниринге процессов, интеграциях, обучении пользователей и централизованном внедрении решений для районного уровня.
Порядок деятельности рабочей группы, включая созыв и проведение заседаний, кворум, принятие решений и оформление протоколов, сроки проведения обследования и требования к оформлению его результатов, определяется положением о рабочей группе, утверждаемым МИО.

21. "Смарт-қалаларды" және "смарт-өңірлерлерді" дамыту стратегиясы — "смарт-қала" және "смарт-өңір" жобаларын іске асырудың басымдықтарын, мақсаттарын және кезеңдерін айқындайтын негіз болып табылады. Стратегияда ағымдағы жағдайдың талдауы, ұзақ мерзімді және орта мерзімді мақсаттар, сондай-ақ тұрғындар мен бизнестің қажеттіліктеріне негізделген дамудың негізгі бағыттары қамтылады.
22. Стратегия қала мен өңірдің ауқымы, инфрақұрылымы, ресурстары, әлеуметтік-экономикалық контексі және басқа да ерекшеліктері тұрғысынан ерекшелігін ескереді, цифрлық жетілгендікті бағалау және базалық бастамаларды жергілікті жағдайларға бейімдеу үшін құралдарды қамтамасыз етеді.
23. ЖАО қосымша бастамаларды таңдау және іске асыру кезінде өңірлік ерекшеліктің басым бағыттарын әзірлейді. Өңірлік ерекшелікке сәйкес әзірленген бастамалар өңірді жедел дамытудың негізі болып табылады. Өңірлік IT-хабтар стартаптарына практикалық міндеттер қою кезінде ЖАО өңірдің салалық міндеттері мен проблемаларына бағдарланады.
Өңірлер бойынша басым бағыттар
Бағыты
Өңірлер
1) Мұнай-газ секторы
Ақтөбе облысы, Батыс Қазақстан облысы, Қызылорда облысы, Маңғыстау облысы, Атырау облысы, Павлодар облысы, Шымкент қаласы
2) Өнеркәсіп
Шығыс Қазақстан облысы, Қарағанды облысы, Ұлытау, Абай облысы, Жамбыл облысы, Ақтөбе облысы, Қостанай облысы, Павлодар облысы, Солтүстік Қазақстан облысы, Алматы облысы, Түркістан облысы, Жетісу, Шымкент қаласы
3) АӨК (Агроөнеркәсіптік кешен)
Ақмола облысы, Солтүстік Қазақстан облысы, Қостанай облысы, Алматы облысы, Жамбыл облысы, Түркістан облысы, Қызылорда облысы, Атырау облысы, Шығыс Қазақстан облысы, Батыс Қазақстан облысы, Абай облысы, Жетісу, Ұлытау облысы
4) Көлік және логистика
Маңғыстау облысы, Қызылорда облысы, Астана, Алматы және Шымкент қалалары
5) Қызметтер, инновациялар, білім экономикасы
Астана, Алматы және Шымкент қалалары
6) Туризм
Алматы облысы, Түркістан облысы, Маңғыстау облысы, Шығыс Қазақстан облысы, Жетісу, Астана қаласы
24. "Смарт-қала" және "смарт-өңір" компоненттерін іске асыру үшін ЖАО-да арнайы жұмыс тобы құрылады (облыс, республикалық маңызы бар қала және астана деңгейінде). Жалпы басшылықты цифрландыру мәселелеріне жетекшілік ететін ЖАО бірінші басшысының орынбасары немесе облыс аппаратының басшысы жүзеге асырады.
Жұмыс тобының құрамына ЖАО құрылымдық бөлімшелерінің өкілдері, орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелері, ғылыми ұйымдар, бизнес-қоғамдастықтар, қоғамдық бірлестіктер және мәслихат депутаттары енгізіледі. Хатшы ретінде цифрландыру саласындағы ЖАО құрылымдық бөлімшесінің бірінші басшысы (өңірдер бойынша цифрландыру басқармалары) әрекет етеді.
Мәслихаттарды цифрландыру бастамасын іске асыру кезінде жұмыс тобы жергілікті өкілді органдардың қолданыстағы процестеріне талдау жүргізуді қамтамасыз етеді. Оған автоматтандыруға жататын функциялар тізбесін, процестерді реинжинирингтеуді, интеграцияларды, пайдаланушыларды оқытуды және аудандық деңгей үшін шешімдерді орталықтандырылған түрде енгізу қажеттілігін айқындау кіреді.
Жұмыс тобының қызмет тәртібі, оның ішінде отырыстарды шақыру және өткізу, кворум, шешімдер қабылдау және хаттамаларды ресімдеу, зерттеу жүргізу мерзімдері және оның нәтижелерін ресімдеуге қойылатын талаптар ЖАО бекітетін жұмыс тобы туралы ережеде айқындалады.

25. Разработка Стратегии осуществляется рабочей группой путем обследования территориальной единицы. Источником данных выступают официальные статистические данные, база ЕКЦ 109, SDR, единая площадка приема и обработки обращений граждан, а также мониторинг цифрового поля и иные ведомственные данные.
26. Итогом обследования является протокол заседания рабочей группы с комплексным обзором ситуации, перечнем первоочередных базовых инициатив и дополнительных инициатив по итогу заседания.
27. Стратегия формируется на основе следующих разделов:
1) обзор текущей ситуации и контекст – анализ цифровой инфраструктуры, рыночных и социальных условий, а также определение уровня цифровой зрелости;
2) видение и миссия – долгосрочные цели и ключевые направления развития;
3) целевая модель и архитектура - описание желаемого состояния цифровых объектов и процессов;
4) цифровой профиль города и региона - комплексный набор данных для обоснованного выбора инициатив;
5) геопространственный профиль города и региона – набор пространственно привязанных данных, формируемый с использованием ЦС ГГ НИПД, включая сведения о границах административно-территориальных единиц, населенных пунктах, улично-дорожной сети, объектах социальной, транспортной, инженерной, коммунальной и экологической инфраструктуры, зеленых насаждениях, зонах обслуживания, объектах мониторинга и иных пространственно значимых данных;
6) метрики и ключевые показатели эффективности;
7) управление рисками и изменениями;
8) финансовое обеспечение – источники финансирования, включая небюджетные (для отдельных инициатив);
9) коммуникация и вовлечение заинтересованных сторон;
10) мониторинг, оценка и корректировка Стратегии.
28. Согласно разработанной Стратегии формируется Дорожная карта, в которой конкретизируются базовые и дополнительные инициативы со сроками реализации, ответственными исполнителями, ожидаемыми результатами (в том числе содержащие измеримые количественные показатели их достижения).
29. Дорожная карта разрабатывается с учетом поэтапного и последовательного внедрения базовых инициатив, предусмотренных приложением 2 к настоящей Методике и адаптированных к уровню цифровой зрелости каждого населенного пункта. В Дорожную карту также включаются дополнительные инициативы, направленные на решение специфических потребностей города и региона. Уполномоченный орган по результатам ежегодной оценки и анализа эффективности реализованных дополнительных инициатив рассматривает возможность их включения в базовый перечень инициатив для последующего тиражирования.

25. Стратегияны әзірлеуді жұмыс тобы аумақтық бірлікті зерттеу арқылы жүзеге асырады. Деректер көзі ретінде ресми статистикалық деректер, ББО 109 базасы, SDR, азаматтардың жолданымдарын қабылдау және өңдеудің бірыңғай алаңы, сондай-ақ цифрлық өріс мониторингі және өзге ведомстволық деректер пайдаланылады.
26. Зерттеу қорытындысы бойынша жұмыс тобы отырысының хаттамасы жасалады. Ол жағдайды кешенді шолуды, бастапқы кезектегі базалық бастамалар мен қосымша бастамалар тізбесін қамтиды.
27. Стратегия келесі бөлімдер негізінде қалыптастырылады:
1) ағымдағы жағдай мен контекстке шолу (цифрлық инфрақұрылымды, нарықтық және әлеуметтік жағдайларды талдау, сондай-ақ цифрлық жетілгендік деңгейін айқындау);
2) пайым және миссия – "смарт-қаланы" және "смарт-өңірді" дамытудың ұзақ мерзімді мақсаттары мен негізгі бағыттарын айқындау;
3) мақсатты модель және архитектура – азаматтармен және бизнеспен өзара іс-қимылды қоса алғанда, цифрлық жүйелер мен процестердің қалаулы жай-күйін сипаттау;
4) қаланың және өңірдің цифрлық бейіні, ол бастамаларды негізді таңдауға және ресурстарды жоспарлауға негіз ретінде қызмет етеді;
5) қала мен өңірдің геокеңістіктік профилі – әкімшілік-аумақтық бірліктердің шекаралары, елді мекендер, көше-жол желісі, әлеуметтік, көліктік, инженерлік, коммуналдық және экологиялық инфрақұрылым объектілері, жасыл желектер, қызмет көрсету аймақтары, мониторинг объектілері туралы мәліметтерді және өзге де кеңістіктік маңызы бар деректерді қоса алғанда, ҰҚДИ МГ ЦЖ пайдалана отырып қалыптастырылатын кеңістіктік байланыстырылған деректер жиынтығы;
6) метрикалар мен тиімділіктің негізгі көрсеткіштері – ілгерілеу мен іске асыру нәтижелерін өлшеу жүйесі;
7) тәуекелдер мен өзгерістерді басқару – бейімделу, кадрлық және техникалық ресурстарды басқару процестері, тәуекелдерді барынша азайту;
8) қаржылық қамтамасыз ету – шығындарды, қаржыландыру көздерін және жобалардың экономикалық тиімділігін есептеу;
9) коммуникация және мүдделі тараптарды тарту – бастамаларды қолдау үшін қоғаммен және серіктестермен өзара іс-қимыл стратегиялары;
10) мониторинг, стратегияны бағалау және түзету – кері байланыс пен сыртқы ортаның өзгерістері негізінде үздіксіз талдау және оңтайландыру.
28. Әзірленген Стратегияға сәйкес Жол картасы қалыптастырылады. Онда базалық және қосымша бастамалар іске асыру мерзімдерімен, жауапты орындаушылармен және күтілетін нәтижелермен (оларға қол жеткізудің өлшенетін сандық көрсеткіштерін қоса алғанда) нақтыланады.
29. Жол картасы Жұмыс тобы тарапынан осы Әдістеменің 2-қосымшасында көзделген, әрбір елді мекеннің даму деңгейіне бейімделген базалық бастамаларды кезең-кезеңімен және дәйекті түрде енгізуді ескере отырып, сондай-ақ қала және өңір үшін өзекті ерекше қажеттіліктерді шешуге бағытталған қосымша бастамаларды қамти отырып әзірленеді. Уәкілетті орган қосымша бастамаларды енгізу нәтижелері мен жыл сайынғы бағалау нәтижелері бойынша оларды базалық бастамалар тізбесіне енгізу мүмкіндігін қарайды.

30. Внедрение базовых инициатив включает обязательный базовый функционал и базовый интеграционный контур, подлежащие реализации до 31 декабря 2027 года, ИИ-функционал – до 31 декабря 2028 года и инфраструктурный функционал – до 31 декабря 2029 года. Состав каждого функционального уровня по инициативе определяется приложением 3 к настоящей Методике.
31. Для населенных пунктов разных административных категорий определяется перечень функционала базовых инициатив с учетом уровня цифровой зрелости, численности населения, инфраструктурной обеспеченности и доступности кадровых ресурсов.
Для городов районного значения и районных центров функционал базовых инициатив реализуется путем подключения к централизованным региональным цифровым платформам и сервисам, без создания отдельных дублирующих цифровых систем на уровне районного центра. Создание отдельной системы допускается в порядке и при условиях, предусмотренных пунктом 12 настоящей Методики.
Расширение функционала на уровне конкретного города или районного центра допускается при наличии подтвержденной потребности, экономической целесообразности и технической совместимости с SDR и SDU.
32. Разработанный проект Стратегии и Дорожной карты представляется уполномоченному органу до конца третьего квартала соответствующего года для рассмотрения и последующего согласования. Проекты внесения изменений и/или дополнений в Дорожную карту вносятся в уполномоченный орган при наличии обоснований, включая результаты мониторинга реализации мероприятий, изменения внешних условий.
33. Проект Стратегии и Дорожной карты рассматривается уполномоченным органом в течение 15 рабочих дней.
34. Стратегия и Дорожная карта утверждаются первым руководителем соответствующего акимата по согласованию с первым руководителем уполномоченного органа.
35. После утверждения Стратегии и Дорожной карты МИО принимает комплекс организационных мер, включая финансовое планирование. Планирование бюджетных средств на реализацию Дорожной карты осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан и с учетом требований Указа № 1117 об обязательности использования платформы "QazTech".
36. Утвержденные Стратегии и Дорожные карты в срок не позднее трех рабочих дней со дня их подписания размещаются МИО на Единой платформе интернет-ресурсов государственных органов, а также в системе проектного управления, определяемой уполномоченным органом.
Глава 4. Инициативы и ключевые показатели эффективности реализации концепций "смарт-города" и "смарт-региона"

30. Базалық бастамаларды енгізу 2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін іске асырылуға жататын міндетті базалық функционалды және базалық интеграциялық контурды, 2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін – AI-функционалды, ал 2029 жылғы 31 желтоқсанға дейін инфрақұрылымдық функционалды қамтиды. Әрбір бастама бойынша функционалдық деңгейдің құрамы осы Әдістеменің 3-қосымшасында айқындалған.
31. Әкімшілік санаттары әртүрлі елді мекендер үшін базалық бастамалардың функционалдық мүмкіндіктерінің тізбесі айқындалады. Бұл ретте цифрлық жетілу деңгейі, халық саны, инфрақұрылыммен қамтамасыз етілуі және кадрлық ресурстардың қолжетімділігі ескеріледі.
Аудандық маңызы бар қалалар мен аудан орталықтары үшін базалық бастамалардың функционалдық мүмкіндіктері орталықтандырылған өңірлік цифрлық платформалар мен сервистерге қосылу арқылы, аудан орталығы деңгейінде жеке қайталанатын цифрлық жүйелер құрылмай іске асырылады. Жеке жүйе құруға осы Әдістеменің 12-тармағында көзделген тәртіппен және шарттарда жол беріледі.
Нақты қала немесе аудан орталығы деңгейінде функционалды кеңейтуге жол беріледі. Ол үшін расталған қажеттілік пен экономикалық орындылық және SDR мен SDU пен техникалық үйлесімділік болуы шарт.
32. Әзірленген Стратегия мен Жол картасының жобасы тиісті жылдың үшінші тоқсанының соңына дейін қарау және кейіннен келісу үшін уәкілетті органға ұсынылады.
Жол картасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу жөніндегі жобалар іс-шаралардың іске асырылуын мониторингтеу нәтижелерін, сыртқы жағдайлардың өзгеруін қоса алғанда, негіздемелер болған кезде уәкілетті органға енгізіледі.
33. Стратегия және Жол картасы жобасы уәкілетті органмен 15 жұмыс күні ішінде қаралады.
34. Стратегия және Жол картасы тиісті әкімдіктің бірінші басшысымен уәкілетті органның бірінші басшысымен келісім бойынша бекітіледі.
35. Стратегия мен Жол картасы бекітілгеннен кейін жергілікті атқарушы органдар қаржылық жоспарлауды қоса алғанда, ұйымдастырушылық шаралар кешенін қабылдайды. Жол картасын іске асыруға арналған бюджет қаражатын жоспарлау Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес және № 1117 "QazTech" платформасын міндетті түрде пайдалану туралы" Жарлықтың талаптарын ескере отырып жүзеге асырылады.
36. Бекітілген Стратегиялар мен Жол карталары қол қойылған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей жергілікті атқарушы органдармен мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының бірыңғай платформасында, сондай-ақ Архитектуралық-үйлестіру орталығы тарапынан мониторинг пен үйлестіруді қамтамасыз ету үшін жобалық басқарудың цифрлық жүйесінде орналастырылады.
4-бөлім. "Смарт-қала" және "смарт-өңірлер" бастамаларын енгізу және олардың тиімділігінің негізгі көрсеткіштері

37. При построении "смарт-городов" и "смарт-регионов" МИО обеспечивает достижение ключевых показателей эффективности путем реализации цифровых инициатив в приоритетных сферах жизнедеятельности: управление городом и регионом, жилищно-коммунальное хозяйство, общественная безопасность, экология, транспорт и логистика.
38. Целевые значения ключевых показателей эффективности для всех инициатив приведены в приложении 4 к настоящей Методике. Показатели направлены на оценку внедрения, устойчивости функционирования и практического эффекта цифровых инициатив для повышения качества жизни населения, доступности городских сервисов, оперативности реагирования и эффективности управления городской и региональной инфраструктурой. Показатели сформированы с учетом международных стандартов и практик, указанных в приложении 1 к настоящей Методике, включая ISO 37120, U4SSC, BSI PAS 181, UrbanTide, IDC MaturityScape, Innovation Cities Index by 2thinknow, Boston City Score и IMD Smart City Index, и адаптированы для городов и регионов Казахстана различного уровня цифровой зрелости.
39. KPI подразделяются на:
1) базовые KPI – обязательные, включенные в расчет CityScore-Казахстан;
2) AI KPI – показатели зрелости ИИ, учитываемые в суб-индексе "AI-зрелость" и отдельном AI-рейтинге.
Глава 5. Оценка реализации инициатив "смарт-города" и "смарт-региона"
40. Оценка реализации инициатив предназначена для мониторинга хода и результатов внедрения и развития цифровых инициатив в Республике Казахстан.
41. Основными задачами оценки являются:
1) сопоставление показателей и присвоение рейтинга по уровню цифровой зрелости "смарт-городов" и "смарт-регионов";
2) мониторинг эффективности и результативности реализуемых проектов.
42. Оценка реализации инициатив включает в себя:
1) проведение уполномоченным органом анализа данных, предоставленных МИО в автоматическом режиме посредством интеграции с SDU, и верификацию достигнутых показателей не позднее 15 января года, следующего за отчетным;
При проведении оценки по показателям, связанным с объектами инфраструктуры, адресами, маршрутами, зонами обслуживания, картографическим отображением и территориальным мониторингом, используется пространственная валидация и сопоставление данных с ЦС ГГ НИПД;
2) формирование рейтинга "смарт-городов" и "смарт-регионов" отдельно по каждой административной категории не позднее 31 января года, следующего за отчетным;

37. "Смарт-қалалар" мен "смарт-өңірлерді" құру кезінде ЖАО қала мен өңірді басқару, қоғамдық қауіпсіздік, көлік және логистика, экология, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы сияқты басым салаларда цифрлық бастамаларды іске асырады. Осы арқылы тиімділіктің негізгі көрсеткіштеріне қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
38. Барлық бастамалар бойынша негізгі тиімділік көрсеткіштерінің мақсатты мәндері осы Әдістеменің 4-қосымшасында келтірілген. Көрсеткіштер халықтың өмір сүру сапасын арттыру, қалалық сервистердің қолжетімділігін қамтамасыз ету, ден қою жеделдігін арттыру және қалалық әрі өңірлік инфрақұрылымды басқарудың тиімділігін бағалау мақсатында цифрлық бастамалардың енгізілуін, олардың орнықты жұмыс істеуін және практикалық әсерін бағалауға бағытталған. Көрсеткіштер осы Әдістеменің 1-қосымшасында көрсетілген халықаралық стандарттар мен тәжірибелерді, оның ішінде ISO 37120, U4SSC, BSI PAS 181, UrbanTide, IDC MaturityScape, 2thinknow ұйымының Innovation Cities Index, Boston City Score және IMD Smart City Index индекстерін ескере отырып қалыптастырылған және Қазақстанның қалалары мен өңірлері үшін цифрлық жетілудің әртүрлі деңгейіне бейімделген.
39. KPI келесіге бөлінеді:
1) негізгі KPI – CityScore-Қазақстан есебіне енгізілетін міндетті көрсеткіштер;
2) AI KPI – "AI-жетілу" (ЖИ-жетілу) субиндексінде және жеке AI-рейтингінде ескерілетін жасанды интеллектінің жетілу көрсеткіштері.
5-бөлім. "Смарт-қала" және "смарт-өңірлер" бастамаларын іске асыруды бағалау
40. Бастамалардың іске асырылуын бағалау Қазақстан Республикасында цифрлық бастамаларды енгізу мен дамыту барысын және нәтижелерін мониторингілеуге арналған.
41. Бағалаудың негізгі міндеттері:
1) "смарт-қалалар" мен "смарт-өңірлердің" цифрлық жетілу деңгейі бойынша көрсеткіштерін салыстыру және рейтинг беру;
2) іске асырылатын жобалардың тиімділігі мен нәтижелілігін мониторингтеу.
42. Бастамалардың іске асырылуын бағалау мыналарды қамтиды:
1) есепті жылдан кейінгі жылдың 15 қаңтарынан кешіктірмей уәкілетті органның SDU-мен интеграция арқылы автоматты режимде ЖАО ұсынған деректерге талдау жүргізуі және қол жеткізілген көрсеткіштерді верификациялауы;
Инфрақұрылым объектілерімен, мекенжайлармен, маршруттармен, қызмет көрсету аймақтарымен, картографиялық бейнелеумен және аумақтық мониторингпен байланысты көрсеткіштер бойынша бағалау жүргізу кезінде кеңістіктік валидациялау және деректерді ҰҚДИ МГ ЦЖ-мен салыстыру пайдаланылады;
2) есепті жылдан кейінгі жылдың 31 қаңтарынан кешіктірмей әрбір әкімшілік санат бойынша "смарт-қалалар" мен "смарт-өңірлер" рейтингін жеке қалыптастыру;

3) возможно ведение текущего рейтинга посредством системы проектного управления, определяемого уполномоченным органом.
43. В целях оценки реализации инициативы 15 "Оцифровка ЖКХ: умные счетчики газа и интеграция с АЦ" уполномоченный орган в сфере жилищных отношений и коммунального хозяйства ежегодно, не позднее 15 января года, следующего за отчетным, формирует перечень населенных пунктов, подлежащих оценке по указанной инициативе, на основании официальной информации Министерства энергетики Республики Казахстан о фактической газификации населенных пунктов и утвержденных планах их подключения к газораспределительным сетям.
По населенным пунктам, не включенным в указанный перечень, показатели инициативы 15 признаются неприменимыми (NA) и не включаются в расчет CityScore-Казахстан.
По населенным пунктам, включенным в указанный перечень, расчет KPI по инициативе 15 осуществляется в соответствии с настоящей Методикой на основании данных SDU через интеграции цифровых систем МИО.
44. Рейтинг "смарт-регионов" формируется как взвешенное среднее значение оценок населенных пунктов области: 60% – по городам областного значения, 40% – по районным центрам. Обе оценки подлежат опубликованию.
45. Оценка реализации инициатив "смарт-городов" и "смарт-регионов" на основе методологии CityScore-Казахстан проводится уполномоченным органом согласно приложению 5 к настоящей Методике.
45-1. По итогам 2026 года уполномоченным органом проводится промежуточная диагностическая оценка. Перечень оцениваемых инициатив и KPI, сроки и формат представления данных, состав подтверждающих материалов, технический порядок расчета и форму представления результатов определяются уполномоченным органом с учетом фактической готовности цифровых систем, наличия данных и текущего состояния реализации инициатив. Результаты промежуточной оценки используются для определения исходного уровня и выявления рисков, не применяются для формирования итогового рейтинга и начисления штрафов.
45-2. При оценке результатов за 2027 год учитываются исключительно KPI обязательного базового функционала, срок реализации которых наступил не позднее 31 декабря 2027 года. KPI ИИ-функционала со сроком до 31 декабря 2028 года и инфраструктурного функционала со сроком до 31 декабря 2029 года до наступления соответствующего срока в расчет не включаются, не признаются отсутствующими данными (ND) и не являются основанием для снижения оценки или применения штрафа.

3) уәкілетті орган айқындайтын жобалық басқару жүйесі арқылы ағымдағы рейтинг жүргізілуі мүмкін.
43. "ТҮКШ-ты цифрландыру: газдың ақылды есептеуіштері және АО-мен интеграция" бастамасының іске асырылуын бағалау мақсатында тұрғын үй қатынастары және коммуналдық шаруашылық саласында уәкілетті орган жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 15 қаңтарынан кешіктірмей бағалауға жататын елді мекендердің тізбесін қалыптастырады. Бұл Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің елді мекендердің нақты газдандырылуы және оларды газ тарату желілеріне қосу жөніндегі бекітілген жоспарлары туралы ресми ақпараты негізінде жасалады.
Көрсетілген тізбеге енгізілмеген елді мекендер бойынша 15-бастаманың көрсеткіштері қолданылмайды (NA) деп танылады және CityScore-Қазақстан есебіне енгізілмейді.
Көрсетілген тізбеге енгізілген елді мекендер бойынша 15-бастама бойынша KPI есебі осы Әдістемеге сәйкес ЖАО цифрлық жүйелерінің интеграциялары арқылы SDU деректері негізінде жүзеге асырылады.
44. "Смарт-өңірлер" рейтингі облыстың елді мекендері бағаларының өлшемделген орташа мәні ретінде қалыптастырылады: 60 % – облыстық маңызы бар қалалар бойынша, 40 % – аудан орталықтары бойынша. Екі баға жеке жариялануы қажет.
45. Уәкілетті орган "смарт-қалалар" мен "смарт-өңірлер" бастамаларын іске асыруды "CityScore-Қазақстан" әдістемесі негізінде бағалауды осы Әдістемеге 5-қосымшаға сәйкес жүргізеді.
45-1. 2026 жылдың қорытындысы бойынша уәкілетті орган аралық диагностикалық бағалау жүргізеді. Бағаланатын бастамалар мен KPI тізбесін, деректерді ұсыну мерзімдері мен форматын, растайтын материалдардың құрамын, есептеудің техникалық тәртібін және нәтижелерді ұсыну нысанын уәкілетті орган цифрлық жүйелердің нақты дайындығын, деректердің болуын және бастамаларды іске асырудың ағымдағы жай-күйін ескере отырып айқындайды. Аралық бағалау нәтижелері бастапқы деңгейді айқындау және тәуекелдерді анықтау үшін пайдаланылады, қорытынды рейтингті қалыптастыру және айыппұл есептеу үшін қолданылмайды.
45-2. 2027 жылғы нәтижелерді бағалау кезінде іске асыру мерзімі 2027 жылғы 31 желтоқсаннан кешіктірілмей белгіленген міндетті базалық функционалдың KPI көрсеткіштері ғана ескеріледі. Іске асыру мерзімі 2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін белгіленген AI-функционалдың KPI көрсеткіштері және іске асыру мерзімі 2029 жылғы 31 желтоқсанға дейін белгіленген инфрақұрылымдық функционалдың KPI көрсеткіштері тиісті мерзім басталғанға дейін есепке енгізілмейді, жоқ деректер (ND) ретінде танылмайды және бағалауды төмендетуге немесе айыппұл қолдануға негіз болып табылмайды.

46. Дополнительно формируется суб-индекс "AI-зрелость", который публикуется как отдельный рейтинг регионов по внедрению искусственного интеллекта.
47. По итогам проведенной оценки уполномоченный орган составляет отчет, содержащий результаты рейтинга, аналитические комментарии и рекомендации. Уполномоченный орган направляет отчет заинтересованным государственным органам и МИО и размещает его в системе проектного управления (пункт 36 настоящей Методики) не позднее 15 февраля года, следующего за отчетным. Выводы и рекомендации отчета учитываются МИО при корректировке Стратегии и Дорожной карты (пункт 32 настоящей Методики), а уполномоченным органом – при актуализации перечня базовых инициатив (пункт 9 настоящей Методики).
Приложение 1
к Методике по построению
"смарт-городов"
и "смарт-регионов",
утвержденной приказом
Заместителя Премьер-Министра
– Министра искусственного
интеллекта и цифрового
развития Республики Казахстан
№ ____ от "__" _____ 2026 года
Перечень международных стандартов и методологий, приведенный в настоящем приложении, является единым перечнем, используемым при формировании KPI и оценке реализации инициатив.
Международные стандарты и методологии в построении "смарт-городов" и "смарт-регионов"
Наименование международного стандарта и методологии
Организаторы
Основные особенности
Преимущества
1. United for Smart and Sustainable Cities (U4SSC) – ООН.
ITU, UNECE, UN-Habitat и другие агентства ООН.
Включает 91 индикатор, объединенный в несколько ключевых групп: экономические, которые охватывают доступ к цифровым-коммуникационным технологиям, инновации и инфраструктуру; экологические, включающие энергоэффективность, качество воздуха и управление отходами; социальные, которые учитывают доступ к образованию, здравоохранению и жилью. При этом подход к данным сочетает использование количественной информации и качественного анализа.
Выделяется тесная связь с Целями устойчивого развития ООН (SDGs), что упрощает международную отчетность, а также поддержка со стороны глобальных организаций.
2. ISO 37120: Sustainable Cities and Communities – Indicators for City Services and Quality of Life.
Международная организация по стандартизации (ISO).
Включает 128 индикаторов, которые делятся на основные (54) и дополнительные (74). Они охватывают такие направления, как экономика, образование, энергия, окружающая среда, финансы, пожарная безопасность, здравоохранение, отдых, безопасность, транспорт, городское планирование, управление отходами, вода и канализация.
Возможность сертификации по стандарту ISO, что может повысить привлекательность города для инвесторов, а также универсальность и применимость подхода в разных странах.

46. Қосымша түрде өңірлердің жасанды интеллектіні енгізу бойынша жеке рейтингі ретінде жарияланатын "AI-жетілу" суб-индексі қалыптастырылады.
47. Жүргізілген бағалау қорытындысы бойынша уәкілетті орган рейтинг нәтижелерін, аналитикалық түсіндірмелер мен ұсынымдарды қамтитын есеп жасайды. Уәкілетті орган есепті мүдделі мемлекеттік органдар мен ЖАО-ға жібереді және оны жобалық басқару жүйесінде (осы Әдістеменің 36-тармағы) есепті жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанынан кешіктірмей орналастырады. Есептің тұжырымдары мен ұсынымдарын ЖАО Стратегия мен Жол картасын түзету кезінде (осы Әдістеменің 32-тармағы), уәкілетті орган базалық бастамалардың тізбесін өзектендіру кезінде (осы Әдістеменің 9-тармағы) ескереді.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Жасанды
интеллект және цифрлық даму
министрінің
2026 жылғы 7 тамыздағы
№ 463/НҚ бұйрығымен
бекітілген "смарт- қалаларды"
және "смарт-өңірлерді" құру
жөніндегі әдістемеге
1-қосымша
Осы қосымшада келтірілген халықаралық стандарттар мен әдістемелердің тізбесі KPI көрсеткіштерін қалыптастыру және бастамалардың іске асырылуын бағалау кезінде пайдаланылатын бірыңғай тізбе болып табылады.
"Смарт-қалаларды" және "смарт-өңірлерді" құрудағы халықаралық стандарттар және әдістемелер
Халықаралық стандарттар мен әдістемелердің атауы
Ұйымдастырушылар:
Негізгі ерекшеліктері:
Артықшылықтары:
1. United for Smart and Sustainable Cities (U4SSC)– БҰҰ.
ITU, UNECE, UN-Habitat және БҰҰ-ның басқа агенттіктері.
Ол бірнеше негізгі топтарға топтастырылған 91 көрсеткішті қамтиды: цифрлық-коммуникациялық технологияларға қолжетімділікті, инновациялар мен инфрақұрылымды қамтитын экономикалық; энергия тиімділігін, ауа сапасы мен қалдықтарды басқаруды қамтитын экологиялық; білімге, денсаулық сақтауға және тұрғын үйге қолжетімділікті ескеретін әлеуметтік. Бұл ретте деректерге көзқарас сандық ақпаратты пайдалануды және сапалық талдауды біріктіреді.
БҰҰ-ның тұрақты даму мақсаттарымен тығыз байланысы ерекше көзге түседі (SDGs), бұл халықаралық есеп беруді, сондай-ақ жаһандық ұйымдардың қолдауын жеңілдетеді.
2. ISO 37120: Sustainable Cities and Communities – Indicators for City Services and Quality of Life.
Халықаралық стандарттау ұйымы (ISO).
Негізгі (54) және қосымша (74) болып бөлінген 128 көрсеткішті қамтиды. Олар экономика, білім беру, энергетика, қоршаған орта, қаржы, өрт қауіпсіздігі, денсаулық сақтау, демалыс, қауіпсіздік, көлік, қала құрылысы, қалдықтарды басқару, су және кәріз сияқты салаларды қамтиды.
ISO стандарты бойынша сертификаттау мүмкіндігі қаланың инвесторлар үшін тартымдылығын арттыруға ықпал етеді, сондай-ақ аталған тәсілдің әртүрлі елдерде әмбебаптығы мен қолданылуын қамтамасыз етеді.

3. BSI PAS 181: Smart City Framework.
Британский институт стандартов (BSI).
Сосредоточена на управлении данными, цифровой трансформации и интеграции технологий. Подход основан на концепции "City as a Platform" – город рассматривается как платформа для данных, сервисов и инноваций. Методология включает в себя взаимодействие со стейкхолдерами, управление рисками и создание цифровой экосистемы.
Среди преимуществ отмечается гибкость и адаптируемость подхода, а также особое внимание к развитию цифровых экосистем и эффективному управлению данными.
4. UrbanTide – Smart City Maturity Model.
UrbanTide (Великобритания).
Подходит для оценки зрелости города в пяти ключевых областях: лидерство и стратегия, организационная культура, данные и технологии, инфраструктура и услуги, а также взаимодействие с гражданами. Для оценки используется пятиуровневая шкала зрелости, начинающаяся от "Начального" уровня и заканчивающаяся "Инновационным" уровнем.
Позволяет определить, на каком этапе находится город и какие шаги нужны для перехода на следующий уровень.
5. IDC – MaturityScape: Smart Cities and Communities 3.0.
International Data Corporation (США).
Основные особенности методологии заключаются в фокусе на цифровой трансформации городов и использовании пяти уровней зрелости, начиная от "Ad Hoc" (хаотичный) и до "Optimized" (оптимизированный). Оценка проводится по пяти основным измерениям: лидеры, включающие политическую поддержку и участие стейкхолдеров; организация, охватывающая управление и структуру команды; информация, связанная с управлением данными и аналитикой; технологии, включая ИТ-инфраструктуру и платформы; процессы, касающиеся автоматизации и цифровых сервисов.
Подходит для крупных городов и мегаполисов с высоким уровнем цифровизации.
6. Innovation Cities™ Index by 2thinknow.
2thinknow (Австралия).
Оценка проводится более чем для 500 городов на основе 162 индикаторов. В процессе оценки выделяются три ключевые области: культурные активы, включающие качество жизни, туризм и культуру; человеческая инфраструктура, охватывающая образование, здоровье и доступ к услугам; а также сетевые рынки, которые включают экономику, стартапы и инновации.
Данный индекс хорошо подходит для оценки инновационного потенциала города и регулярно обновляется, что позволяет отслеживать динамику развития.
7. Boston City Score.
Муниципалитет города Бостон (США).
Использует комплексный набор ключевых показателей (KPI), охватывающих такие направления, как безопасность, транспорт, здравоохранение, экология и экономика; данные обновляются ежедневно в будние дни в режиме реального времени; поддерживает оперативное принятие решений и улучшение качества городских услуг.
Позволяет оперативно выявлять и решать проблемы на основе актуальных данных; способствует повышению эффективности управления; интегрирован с городскими службами для комплексного мониторинга городской среды.

3. BSI PAS 181: Smart City Framework.
Британдық стандарттар институты (BSI).
Деректерді басқаруға, цифрлық трансформацияға және технологияны интеграциялауға бағытталған. Тәсіл "City as a Platform" тұжырымдамасына негізделген – қала деректер, сервистер және инновациялар үшін платформа ретінде қарастырылады. Әдістеме стейкхолдерлермен өзара әрекеттесуді, тәуекелдерді басқаруды және цифрлық экожүйені құруды қамтиды.
Артықшылықтардың ішінде тәсілдің икемділігі мен бейімделгіштігі, сондай-ақ цифрлық экожүйелерді дамытуға және деректерді тиімді басқаруға ерекше назар аударылады.
4. UrbanTide – Smart City Maturity Model.
UrbanTide (Ұлыбритания).
Қаланың бес негізгі бағыт көшбасшылық және стратегия, ұйымдық мәдениет, деректер мен технологиялар, инфрақұрылым және қызметтер және азаматтармен өзара әрекеттесу бойынша жетілуін бағалау үшін қолайлы. Бағалау үшін "Бастапқы" деңгейден басталып, "Инновациялық" деңгеймен аяқталатын бес деңгейлі жетілу шкаласы қолданылады.
Қаланың қай кезеңде екенін және келесі деңгейге өту үшін қандай қадамдар қажет екенін анықтауға мүмкіндік береді.
5. IDC – MaturityScape: Smart Cities and Communities 3.0.
International Data Corporation (АҚШ).
Әдістеменің негізгі ерекшеліктері қалаларды цифрлық трансформациялауға назар аударуында және "Ad Hoc" (ретсіз) деңгейінен бастап "Optimized" (оңтайландырылған) дейінгі жетілудің бес деңгейін пайдалануға бағытталған. Бағалау бес негізгі өлшем бойынша жүргізіледі: саяси қолдауды және стейкхолдерлердің қатысуын қамтитын көшбасшылар; команданы басқаруды және оның құрылымын қамтитын ұйым; деректерді басқаруға және талдауға байланысты ақпарат; АТ-инфрақұрылымын және платформаларды қоса алғандағы технологиялар; автоматтандыруға және цифрлық сервистерге қатысты процестер.
Цифрландыру деңгейі жоғары ірі қалалар мен мегаполистер үшін қолайлы.
6. Innovation Cities™ Index by 2thinknow.
2thinknow (Австралия).
Бағалау 162 көрсеткіш негізінде 500-ден астам қала бойынша жүргізіледі. Бағалау процесі үш негізгі бағытты анықтайды: өмір сүру сапасын, туризмді және мәдениетті қамтитын мәдени активтер; білім беруді, денсаулықты сақтауды және қызметтерге қолжетімділікті қамтитын адами инфрақұрылым; және экономиканы, стартаптарды және инновацияларды қамтитын желілік нарықтар.
Бұл индекс қаланың инновациялық әлеуетін бағалау үшін өте қолайлы және үнемі жаңартылып отырады, бұл даму динамикасын бақылауға мүмкіндік береді.
7. Boston City Score.
Бостон қаласының муниципалитеті (АҚШ).
Қауіпсіздік, көлік, денсаулық сақтау, экология және экономика сияқты салаларды қамтитын негізгі көрсеткіштердің (KPI) кешенді жиынтығын пайдаланады; деректер күн сайын жұмыс күндері нақты уақыт режимінде жаңартылып отырады; жедел шешім қабылдауды және қалалық қызметтердің сапасын жақсартуды қолдайды.
Өзекті деректер негізінде мәселелерді жедел анықтауға және шешуге мүмкіндік береді; басқару тиімділігін арттыруға ықпал етеді; қалалық ортаны кешенді бақылау үшін қалалық қызметтермен біріктірілген.

8. IMD Smart City Index
IMD Business School и SUTD
Оценка городов на основе двух столпов: инфраструктура и цифровые технологии, с акцентом на восприятие сервисов гражданами.
Позволяет оценить реальную "человекоцентричность" технологий и их влияние на качество жизни населения.
9. OGC / ISO 19100 / INSPIRE / UN-IGIF – стандарты и подходы к инфраструктуре пространственных данных и управлению геопространственной информацией.
Open Geospatial Consortium (OGC), ISO/TC 211, Европейский союз, Комитет экспертов ООН по глобальному управлению геопространственной информацией (UN-GGIM).
Формируют требования к пространственным данным, метаданным, геосервисам, совместимости, обмену и использованию геоинформационной основы при территориальном управлении, мониторинге инфраструктуры и развитии цифровых двойников.
Позволяют обеспечить сопоставимость данных между территориями, исключить дублирование картографических слоев, повысить качество пространственной привязки объектов и использовать ЦС ГГ НИПД как базовую цифровую систему для инициатив "смарт-городов" и "смарт-регионов".
Международный опыт в построении "смарт-городов" и "смарт-регионов"
Международный опыт
Цели и приоритеты
Основные направления
Ключевые технологии
Примеры реализации
Вызовы и перспективы
1. Сингапур — Программа Smart Nation.
Программа Smart Nation была запущена правительством Сингапура в 2014 году и направлена на решение основных городских проблем (транспорт, здравоохранение, энергопотребление). Государство рассматривает цифровые технологии как ключ к повышению качества жизни и укреплению экономики.
1. Повышение качества жизни за счет внедрения цифровых решений.
2. Улучшение государственных и муниципальных услуг, делая их более эффективными и доступными.
3. Укрепление экономики и создание условий для инновационных предприятий (стартапов, технологических компаний).
4. Устойчивое развитие и минимизация негативного воздействия на окружающую среду.
1. Цифровое правительство и "умные" услуги;
2. "Умный" транспорт;
3. Здравоохранение и социальные услуги;
4. "Умные" дома и городская инфраструктура;
5. Экология и устойчивое развитие;
1. Интернет вещей (IoT): датчики для мониторинга трафика, состояния зданий и окружающей среды.
2. ИИ и машинное обучение: автоматизация процессов, предсказательная аналитика, улучшение городского планирования.
3. Большие данные: сбор и анализ данных в различных сферах для принятия более эффективных решений.

8. IMD Smart City Index
IMD Business School и SUTD
Қалаларды бағалау азаматтардың сервистерді қабылдауына басымдық бере отырып, екі тірек – инфрақұрылым мен цифрлық технологиялар негізінде жүзеге асырылады.
Технологиялардың шынайы "адамға бағдарлануын" және олардың халықтың өмір сүру сапасына әсерін бағалауға мүмкіндік береді.
9. OGC / ISO 19100 / INSPIRE / UN-IGIF – кеңістіктік деректер инфрақұрылымына және геокеңістіктік ақпаратты басқаруға қойылатын стандарттар мен тәсілдер.
Open Geospatial Consortium (OGC), ISO/TC 211, Еуропалық Одақ, БҰҰ-ның Жаһандық геокеңістіктік ақпаратты басқару жөніндегі сарапшылар комитеті (UN-GGIM). (UN-GGIM).
Аумақтық басқаруда, инфрақұрылым мониторингінде және цифрлық егіздерді дамытуда кеңістіктік деректерге, метадеректерге, геосервистерге, үйлесімділікке, геоақпараттық негізді алмасу мен пайдалануға қойылатын талаптарды қалыптастырады.
Аумақтар арасындағы деректердің салыстырмалылығын қамтамасыз етуге, картографиялық қабаттардың қайталануын болдырмауға, объектілерді кеңістіктік байланыстыру сапасын арттыруға және ҰҚДИ МГ ЦЖ жүйесін "смарт-қалалар" мен "смарт-өңірлер" бастамалары үшін базалық цифрлық жүйе ретінде пайдалануға мүмкіндік береді.
"Смарт-қалаларды" және "смарт-өңірлерді" құрудағы халықаралық тәжірибе
Халықаралық тәжірибе
Мақсаттар мен басымдықтар
Негізгі бағыттар
Негізгі технологиялар
Іске асыру мысалдары
Сын-қатерлер мен перспективалар
1. Сингапур – Smart бағдарламасы Nation.
Бағдарлама Smart Nation оны Сингапур үкіметі 2014 жылы іске қосты және қаланың негізгі мәселелерін шешуге бағытталған (көлік, денсаулық сақтау, энергияны тұтыну). Мемлекет цифрлық технологияларды өмір сүру сапасын жақсартудың және экономиканы нығайтудың кілті ретінде қарастырады.
1. Цифрлық шешімдерді енгізу есебінен өмір сүру сапасын арттыру.
2. Мемлекеттік және муниципалдық қызметтерді, оларды тиімдірек және қолжетімді ете отырып, жетілдіру.
3. Экономиканы нығайту және инновациялық кәсіпорындарға (стартаптар, технологиялық компаниялар) жағдай жасау.
4. Орнықты даму және қоршаған ортаға кері әсерді барынша азайту.
1. Цифрлық үкімет және "ақылды" қызметтер;
2. "Ақылды" көлік;
3. Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер;
4. "Ақылды" үйлер және қалалық инфрақұрылым;
5. Экология және тұрақты даму;
1. Заттар интернеті (IoT): трафикті, ғимараттардың жағдайын және қоршаған ортаны бақылауға арналған датчиктер.
2. ЖИ және машиналық оқыту: процестерді автоматтандыру, болжамды аналитика, қала құрылысын жақсарту.
3. Үлкен деректер: жақсырақ шешімдер қабылдау үшін әртүрлі салалардағы деректерді жинау және талдау.

4. 5G и передовые сети: обеспечивают высокую скорость передачи данных и широкие возможности для связи устройств.
Программа Smart Nation охватывает все сферы городской жизни: от электронных госуслуг и "умных" систем управления трафиком до систем мониторинга здоровья населения и экологических проектов.
Основные вызовы – поддержание высокого уровня кибербезопасности и непрерывное совершенствование законодательной базы. Перспектива – дальнейшая интеграция инноваций, расширение возможностей 5G и выход на новые уровни цифровизации.
2. Австралия – Программа Smart Cities Plan
Smart Cities Plan – ключевая инициатива правительства Австралии, ориентированная на повышение качества жизни и создание инновационных, устойчивых и управляемых данными городов. Программа поддерживает как крупные мегаполисы, так и региональные центры.
1. Устойчивость и экологичность: сокращение выбросов углерода и рациональное использование ресурсов.
2. Совершенствование городской инфраструктуры: внедрение IoT, ИИ и других цифровых технологий в управление городами.
3. Поддержка инноваций и экономического роста: развитие технологических компаний, стимулирование партнерств правительства и частного сектора.
4. Равные возможности для развития крупных городов и региональных центров, включая доступ к цифровым сервисам.
1. Интеллектуальное управление городами и цифровое правительство;
2. "Умный" транспорт;
3. Здравоохранение и социальные услуги;
4. "Умные" здания и городская инфраструктура;
5. Экология и устойчивое развитие.
1. Интернет вещей (IoT): датчики для мониторинга инфраструктуры и ресурсов.
2. ИИ и машинное обучение: для анализа больших объемов данных, управления транспортными потоками и энергосистемами.
3. Большие данные: сбор и анализ в реальном времени для оптимизации городского управления.
4. 5G-сети: быстрая передача данных и улучшенная связь между системами.
1. Пилотные проекты умного уличного освещения и управления трафиком в ряде городов.
2. Запуск сервисов цифрового правительства для оказания госуслуг онлайн.
Вызовы: необходимость крупных инвестиций в инфраструктуру, борьба с цифровым неравенством, равномерное развитие отдаленных регионов. Перспективы: масштабное внедрение 5G, акцент на экологическую устойчивость и расширение ИИ-систем для повышения эффективности и качества жизни.
3. Чешская Республика – Программа Smart Czechia.
Smart Czechia – национальная стратегия Чехии по внедрению инновационных технологий для повышения качества жизни, устойчивого экономического роста и защиты окружающей среды. Основной упор делается на технологически интегрированные города и регионы.
1. Развитие цифровой и социальной инфраструктуры для улучшения жизни граждан.

4. 5G және озық желілер: деректерді берудің жоғары жылдамдығын және құрылғылардың байланысы үшін кең мүмкіндіктерді қамтамасыз ету.
Smart бағдарламасы Nation қала өмірінің барлық: электрондық мемлекеттік қызметтер мен "ақылды" трафикті басқару жүйелерінен бастап, халықтың денсаулығын бақылау жүйелеріне және экологиялық жобаларға дейінгі салаларды қамтиды.
Негізгі сын-қатерлер киберқауіпсіздіктің жоғары деңгейін сақтау және заңнамалық базаны үздіксіз жетілдіру болып табылады. Болашақ инновацияларды одан әрі интеграциялау, 5G мүмкіндіктерін кеңейту және цифрландырудың жаңа деңгейлеріне жету.
2. Австралия – Smart бағдарламасы Cities Жоспар
Smart Cities Жоспар – Австралия үкіметінің өмір сүру сапасын жақсартуға және инновациялық, тұрақты және деректерге негізделген қалаларды құруға бағытталған негізгі бастамасы. Бағдарлама ірі мегаполистерді де, облыс орталықтарын да қолдайды.
1. Тұрақтылық және экологиялылық: көміртегі шығарындыларын азайту және ресурстарды ұтымды пайдалану.
2. Қалалық инфрақұрылымды жетілдіру: енгізу IoT, қалаларды басқарудағы ЖИ және басқа да цифрлық технологиялар.
3. Инновациялар мен экономикалық өсуді қолдау: технологиялық компанияларды дамыту, мемлекеттік және жеке сектор серіктестіктерін ынталандыру.
4. Цифрлық сервистерге қолжетімділікті қоса алғанда, ірі қалалар мен өңірлік орталықтарды дамыту үшін тең мүмкіндіктер.
1. Қалаларды зияткерлік басқару және цифрлық үкімет;
2. "Ақылды" көлік;
3. Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер;
4. "Ақылды" ғимараттар және қалалық инфрақұрылым;
5. Экология және тұрақты даму.
1. Заттар интернеті (IoT): инфрақұрылым мен ресурстарды бақылауға арналған датчиктер.
2. ЖИ және машиналық оқыту: үлкен көлемдегі деректерді талдау, көлік ағындарын және қуат жүйелерін басқару.
3. Үлкен деректер: қалалық басқаруды оңтайландыру үшін нақты уақыт режимінде жинау және талдау.
4. 5G желілері: деректерді жылдам тасымалдау және жүйелер арасындағы жақсартылған байланыс.
1. Бірқатар қалалардағы көшелерді ақылды жарықтандыру және жол қозғалысын басқару бойынша пилоттық жобалар.
2. Мемлекеттік қызметтерді онлайн көрсету үшін цифрлық үкімет сервистерін іске қосу.
Сын-қатерлер: инфрақұрылымға ірі инвестициялардың қажеттілігі, цифрлық теңсіздікпен күрес, шалғай өңірлерді біркелкі дамыту.
Преспективалар: 5G-ді ауқымды түрде енгізу, экологиялық тұрақтылыққа баса назар аудару және өмір сүру тиімділігі мен сапасын арттыру үшін ЖИ жүйелерін кеңейту.
3. Чех Республикасы – Smart бағдарламасы Czechia.
Smart Czechia – Чехияның өмір сүру сапасын, тұрақты экономикалық өсуді және қоршаған ортаны қорғауды жақсарту үшін инновациялық технологияларды енгізудің ұлттық стратегиясы. Негізгі назар технологиялық интеграцияланған қалалар мен аймақтарға аударылады.
1. Азаматтардың тұрмысын жақсарту үшін цифрлық және әлеуметтік инфрақұрылымды дамыту.

2. Интеграция умных технологий в транспорт, энергоснабжение, здравоохранение и общественные услуги.
3. Формирование открытых и доступных данных, стимулирование локальной цифровизации и экологичного подхода.
1. Цифровое правительство и управление;
2. "Умный" транспорт;
3. Экология и устойчивое развитие;
4. Социальные услуги и качество жизни.
1.​ IoT (датчики и системы мониторинга);
2. Аналитика больших данных;
3. Интеллектуальные энерго- и транспортные системы.
Чехия внедряет передовые технологии в крупных городах (например, Прага, Брно), а также в региональных центрах, развивая умные транспортные системы, экологический мониторинг и цифровые сервисы.
Вызовы: фрагментированность управления, необходимость инвестиций в цифровую инфраструктуру.
Перспективы: дальнейшее развитие устойчивых и экологичных решений в разных городах страны, привлечение граждан и бизнеса.
4. Республика Корея – Программа u-City (Ubiquitous City).
u-City (Ubiquitous City) – инициатива, стартовавшая в Южной Корее в начале 2000-х годов, направлена на всестороннюю интеграцию цифровых технологий в городскую среду. Яркий пример — город Сонгдо, построенный "с нуля" как полностью умный.
1. Интеграция технологий: в реальном времени обрабатывать данные, собранные сенсорами и камерами (транспорт, энергоснабжение, безопасность).
2. Повышение безопасности: интеллектуальные системы видеонаблюдения и распознавания лиц для предотвращения преступлений.
3. Оптимизация ресурсов: контроль водоснабжения, электроэнергии, отходов для снижения затрат и улучшения экологии.
4. Удобство для граждан: широкий доступ к госуслугам и коммерческим сервисам в цифровом формате.
1. Цифровое правительство;
2. Умный транспорт;
3. Умная инфраструктура (вода, энергообеспечение, утилизация отходов);
4. Системы безопасности и видеонаблюдения.
1.​ IoT: сбор данных в режиме реального времени;
2. Интеллектуальное видеонаблюдение: камеры и технологии распознавания лиц;
3. 5G-сети: для высокоскоростной связи множества устройств;
4. Облачные вычисления: хранение и обработка данных.
1. Сонгдо: умное управление трафиком, энергопотреблением, автоматизированные системы вывоза мусора.
2. Пангьо: развитая умная транспортная система с использованием больших данных и IoT.
Вызовы: масштабирование опыта u-City на всю страну, обеспечение полной кибербезопасности.
Перспективы: экспорт технологий в другие страны, дальнейшая цифровизация госуслуг и инфраструктуры.
5. Япония – Программа Society 5.0.

2. Смарт технологияларды көлікке, энергиямен жабдықтауға, денсаулық сақтауға және мемлекеттік қызметтерге интеграциялау.
3. Ашық және қолжетімді деректерді қалыптастыру, жергілікті цифрландыруды және экологиялық таза тәсілді ынталандыру.
1. Цифрлық үкімет және басқарма;
2. "Ақылды" көлік;
3. Экология және тұрақты даму;
4. Әлеуметтік қызметтер және өмір сапасы.
1. IoT (датчиктер және мониторинг жүйелері);
2. Үлкен деректерді талдау;
3. Зияткерлік энергетикалық және көліктік жүйелер.
Чехия ірі қалаларда (мысалы, Прага, Брно), сондай-ақ аймақтық орталықтарда ақылды көлік жүйелерін, экологиялық мониторинг пен цифрлық сервистерді дамыта отырып, озық технологияларды енгізуде.
Сын-қатерлер: басқарудың бөлшектенуі, цифрлық инфрақұрылымға инвестиция салу қажеттілігі. Преспективалар: еліміздің түрлі қалаларында тұрақты және экологиялық шешімдерді одан әрі дамыту, азаматтар мен бизнесті тарту.
4. Корея Республикасы – u-City бағдарламасы (Ubiquitous City).
u-City (Ubiquitous City) – 2000 жылдардың басында Оңтүстік Кореяда басталған бастама цифрлық технологияларды қалалық ортаға жан-жақты енгізуге бағытталған. Жарқын мысал – қала Сонгдо, толығымен ақылды ретінде "нөлден" құрастырылған.
1. Технологияларды интеграциялау: нақты уақыт режимінде сенсорлар мен камералар (көлік, энергиямен жабдықтау, қауіпсіздік) арқылы жиналған деректерді өңдеу.
2. Қауіпсіздікті арттыру: қылмыстың алдын алу үшін интеллектуалды бейнебақылау және бетті тану жүйелері.
3. Ресурстарды оңтайландыру: шығындарды азайту және экологияны жақсарту үшін сумен жабдықтауды, электр энергиясын, қалдықтарды бақылау.
4. Азаматтар үшін қолайлылық: мемлекеттік қызметтер мен коммерциялық қызметтерге цифрлық форматта кең қол жетімділік.
1. Цифрлық үкімет;
2. Ақылды көлік;
3. Ақылды инфрақұрылым (су, энергиямен қамтамасыз ету, қалдықтарды кәдеге жарату);
4. Қауіпсіздік және бейнебақылау жүйелері.
1. IoT: нақты уақыт режимінде деректерді жинау;
2. Зияткерлік бейнебақылау: камералар және бетті тану технологиялары;
3. 5G-желілері: көптеген құрылғылардың жоғары жылдамдықты байланысы үшін;
4. Бұлтты есептеулер: деректерді сақтау және өңдеу.
1. Сонгдо: трафикті, энергияны тұтынуды, қоқысты шығарудың автоматтандырылған жүйелерін ақылды басқару.
2. Пангьо: үлкен деректерді пайдалана отырып, дамыған смарт тасымалдау жүйесі және IoT.
Сын-қатерлер: u-City тәжірибесін бүкіл ел бойынша кеңейту, толық киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету.
Преспективалар: технологияларды басқа елдерге экспорттау, мемлекеттік қызметтер мен инфрақұрылымды одан әрі цифрландыру.
5. Жапония – бағдарламасы Society 5.0.

Society 5.0 – инициатива правительства Японии, представленная в 2016 году, ставящая цель глубокой интеграции цифровых технологий в повседневную жизнь. Выходит за рамки классического "Умного города" и нацелена на создание общества, где люди и технологии сосуществуют в гармонии.
1. Интеграция киберпространства и физической реальности.
2. Устойчивый экономический рост через ИИ, IoT, робототехнику и большие данные.
3. Решение глобальных вызовов: старение населения, изменение климата, нехватка рабочей силы.
1. Интернет вещей (IoT) и ИИ;
2. Робототехника и автоматизация;
3. "Умные города";
4. Здравоохранение и демографические вызовы.
1. ИИ и роботы для индустриальных и медицинских целей.
2. ​IoT и большие данные для управления городами и ресурсами.
1. "Умные" транспортные системы и энергосберегающие технологии в Токио и других городах.
2. Роботы в больницах и развитие телемедицины в сельских регионах.
3. Системы управления энергоресурсами с упором на возобновляемые источники.
Вызовы: кибербезопасность, приватность данных.
Перспективы: расширение использования технологий ИИ и робототехники, устойчивое развитие городов и решение проблем старения населения.
6. ОАЭ (Дубай) – Программа Smart Dubai Initiative.
Smart Dubai Initiative стартовала в 2014 году по инициативе правительства Дубая и шейха Мохаммеда бин Рашида Аль Мактума. Цель – сделать Дубай одним из самых инновационных и "счастливых" городов мира, внедряя цифровые технологии в управление городом и городские сервисы.
1. Создание "умных" услуг во всех аспектах городской жизни — от трафика до коммунальных услуг.
2. Повышение счастья жителей через удобные цифровые сервисы.
3. Устойчивое развитие и повышение энергоэффективности.
4. Привлечение инноваций и технологий для повышения конкурентоспособности на мировой арене.
1. Цифровое "безбумажное" правительство (Dubai Paperless Strategy);
2. "Умный" транспорт;
3. Энергетика и устойчивость;
4. Блокчейн и искусственный интеллект.
1. Блокчейн: используется в госуслугах для обработки транзакций.
2. ИИ: внедряется в сервисах управления транспортом и безопасностью.
3. ​IoT и аналитика данных: для контроля ресурсов и оптимизации инфраструктуры.
1.​ Dub​aiNo​w: единая платформа для множества государственных и коммерческих услуг.
2. Автономные такси и дроны для перевозки пассажиров.
3. Блокчейн в госуслугах (регистрация недвижимости, цифровые документы).
Вызовы: кибербезопасность, обеспечение приватности данных.
Перспективы: полная цифровизация услуг к 2030 году, активное внедрение автономного транспорта, ИИ и блокчейн-решений, удержание лидерских позиций среди "Умных городов" мира.

Society 5.0 – Жапония үкіметінің 2016 жылы енгізілген бастамасы, ол цифрлық технологияларды күнделікті өмірге терең енгізуді мақсат етеді. Классикалық "Ақылды қала" шеңберінен шығып, адамдар мен технология үйлесімді өмір сүретін қоғам құруды мақсат етеді.
1. Киберкеңістік пен физикалық шындықтың интеграциясы.
2. ЖИ арқылы тұрақты экономикалық өсу, IoT, робототехника және үлкен деректер.
3. Жаһандық: халықтың қартаюы, климаттың өзгеруі, жұмыс күшінің тапшылығы сын-қатерлерін шешу.
1. Заттар интернеті (IoT) және ЖИ;
2. Робототехника және автоматтандыру;
3. "Ақылды қалалар";
4. Денсаулық сақтау және демографиялық сын-қатерлер.
1. Өнеркәсіптік және медициналық мақсаттарға арналған ЖИ және роботтар.
2. IoT және қалалар мен ресурстарды басқаруға арналған үлкен деректер.
1. Токиодағы және басқа қалалардағы "ақылды" көлік жүйелері мен энергияны үнемдейтін технологиялар.
2. Ауруханалардағы роботтар және ауылдық аймақтардағы телемедицинаның дамуы.
3. Жаңартылатын көздерге баса назар аудара отырып, энергия ресурстарын басқару жүйелері
Сын-қатерлер: киберқауіпсіздік, деректердің құпиялылығы.
Преспективалар: ЖИ технологиялары мен робототехниканы пайдалануды кеңейту, қалалардың тұрақты дамуы және халықтың қартаю мәселелерін шешу.
6. БАӘ (Дубай) – Бағдарлама Smart Dubai Initiative.
Smart Dubai Initiative 2014 жылы Дубай үкіметі мен шейх Мұхаммед бен Рашид Әл-Мактумның бастамасымен басталды. Мақсат – қаланы басқару мен қалалық қызметтерге цифрлық технологияларды енгізу арқылы Дубайды әлемдегі ең инновациялық және "бақытты" қалалардың біріне айналдыру.
1. Қала өмірінің барлық салаларында — көлік қозғалысынан бастап коммуналдық қызметтерге дейін "ақылды" қызметтерді құру.
2. Ыңғайлы цифрлық сервистер арқылы тұрғындардың бақытын арттыру.
3. Орнықты даму және энергия тиімділігін арттыру.
4. Әлемдік аренада бәсекеге қабілеттілікті арттыру үшін инновациялар мен технологияларды тарту.
1. Цифрлық "қағазсыз" үкімет (DubЖИ Paperless Strategy);
2. "Ақылды" көлік;
3. Энергетика және орнықтылық;
4. Блокчейн және жасанды интеллект.
1. Блокчейн: транзакцияларды өңдеу үшін мемлекеттік қызметтерде қолданылады.
2. ЖИ: көлік және қауіпсіздікті басқару қызметтеріне енгізілуде.
3. IoT және деректерді талдау: ресурстарды бақылау және инфрақұрылымды оңтайландыру.
1. DubЖИNow: көптеген мемлекеттік және коммерциялық қызметтер үшін бірыңғай платформа.
2. Жолаушыларды тасымалдауға арналған автономды таксилер мен дрондар.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердегі блокчейн (жылжымайтын мүлікті тіркеу, цифрлық құжаттар.
Сын-қатерлер: киберқауіпсіздік, деректердің құпиялықтығын қамтамасыз ету.
Перспективалар: 2030 жылға дейін қызметтердің толық цифрландырылуы, автономды көліктерді, ЖИ және блокчейн шешімдерін белсенді енгізу, әлемдегі "Ақылды қалалар" қатарында көшбасшылық позицияны сақтау.

7. США – Программа Boston CityScore.
Boston CityScore – интегрированная система оценки и мониторинга эффективности работы городских служб Бостона в режиме практически реального времени. Основная цель – предоставить городскому руководству и жителям прозрачные данные о текущем "здоровье города" для оперативного управления и повышения качества жизни.
1. Обеспечение оперативного реагирования на проблемы в городском хозяйстве и безопасности.
2. Повышение прозрачности и ответственности городской администрации через открытый доступ к данным.
3. Улучшение качества жизни через оптимизацию работы служб: транспорта, коммунальных услуг, экстренного реагирования и др.
4. Использование цифровых технологий и анализа данных для выявления проблем и принятия решений.
1. Эффективность работы 311 Call Center и гражданское взаимодействие.
2. Безопасность: пожарная служба, полиция, экстренная медицинская помощь.
3. Обслуживание городской инфраструктуры: уборка, ремонт дорог, уличное освещение.
4. Образование и культурные услуги (включая библиотеки).
5. Соблюдение нормативных требований и санитарии.
6. Экология и энергопотребление.
1. Интеграция разнородных данных из городских служб и IoT-устройств.
2. Аналитика больших данных для сравнения текущих показателей с историческими и целевыми.
3. Публичный дашборд для прозрачного представления результатов жителям и администрации.
4. Автоматизированные системы мониторинга и оповещения.
1. Оперативный мониторинг и реагирование на инциденты пожарной службы и экстренной медицинской помощи с целевым временем прибытия техники.
2. Контроль работы 311 Call Center с целью отвечать на 95% звонков за 30 секунд.
3. Своевременный ремонт дорожных ям, уличного освещения и светофоров.
4. Увеличение посещаемости школ и библиотек, повышение удовлетворенности граждан сервисами города.
5. Устранение санитарных и экологических нарушений в установленные сроки с согласованной работой соответствующих служб.
Вызовы: необходимость постоянного обновления технологий, межведомственное взаимодействие, баланс публичности и безопасности данных.
Перспективы: расширение использования аналитики и IoT для более детального мониторинга, вовлечение граждан в процессы управления, повышение устойчивости и экологической безопасности городской среды.
8. Международная практика применения инфраструктур пространственных данных (SDI/NSDI) в проектах Smart City: INSPIRE (ЕС), Virtual Singapore, Common Spatial Data Infrastructure (Гонконг).
Создание единой геопространственной основы для управления городом и регионом, пространственной аналитики, цифровых двойников, картографического отображения объектов и межведомственного обмена данными.
Геоинформационная основа, цифровые карты, 3D-модели, адресные данные, транспортные и инженерные сети, экологические слои, зоны обслуживания, пространственная валидация данных.
Геосервисы, GIS, 3D GIS, цифровые двойники, открытые пространственные данные, API, интеграция с IoT, Big Data и аналитическими платформами.
Использование пространственной инфраструктуры как базового слоя для ситуационных центров, аналитических платформ, экологического мониторинга, транспорта, ЖКХ, безопасности и городского планирования.
Ключевые вызовы — качество и актуальность данных, единые идентификаторы объектов, межведомственная ответственность за данные, кибербезопасность и защита чувствительной инфраструктурной информации.
Приложение 2
к Методике по построению
"смарт-городов" и
"смарт-регионов",
утвержденной приказом
Заместителя Премьер-Министра
– Министра искусственного
интеллекта и цифрового
развития Республики Казахстан
№____ от "__" _____ 2026 года
Перечень базовых и дополнительных инициатив по построению "смарт-городов" и "смарт-регионов"
Таблица 1. Базовые инициативы
Наименование инициативы
Уровень внедрения
Обязательность
Исполнители
Сроки
Сфера деятельности
1
Региональный ситуационный центр
Р, О
Базовая
МИО
1 полугодие 2027 года
Управление городом и регионом
2
Региональный аналитический центр "Smart Data Region"
Р, О
Базовая
МИО
1 полугодие 2027 года
Управление городом и регионом
3

7. АҚШ – Бағдарлама Boston CityScore.
Boston CityScore – нақты уақыт режимінде Бостондағы қалалық қызметтердің жұмысын бағалау мен бақылаудың интеграцияланған жүйесі. Негізгі мақсат – қала басшылығы мен тұрғындарына жедел басқару және өмір сүру сапасын арттыру үшін қазіргі "қала денсаулығы" туралы ашық мәліметтермен қамтамасыз ету.
1. Қала шаруашылығы мен қауіпсіздіктегі проблемаларға жедел ден қоюды қамтамасыз ету.
2. Деректерге ашық қолжетімділік арқылы қала әкімшілігінің ашықтығы мен жауапкершілігін арттыру.
3. Қызметтердің жұмысын оңтайландыру арқылы өмір сүру сапасын жақсарту: көлік, коммуналдық қызметтер, төтенше жағдайларды жою және т.б.
4. Мәселелерді анықтау және шешім қабылдау үшін цифрлық технологияларды және деректерді талдауды пайдалану.
1. Жұмыстың тиімділігі 311 Call Center және азаматтық өзара іс-қимыл.
2. Қауіпсіздік: өрт сөндіру қызметі, полиция, шұғыл медициналық көмек.
3. Қалалық инфрақұрылымға қызмет көрсету: жолдарды тазалау, жөндеу, көшелерді жарықтандыру.
4. Білім беру және мәдени қызметтер (кітапханаларды қоса алғанда).
5. Нормативтік талаптар мен санитарлық талаптардың сақталуы.
6. Экология және энергия тұтыну.
1. Қалалық қызметтерден гетерогенді деректерді біріктіру және IoT-құрылғылар.
2. Ағымдағы көрсеткіштерді тарихи және мақсатты көрсеткіштермен салыстыру үшін үлкен деректерді талдау.
3. Жария бақылау тақтасы нәтижелерді тұрғындар мен әкімшілікке ашық түрде ұсыну үшін.
4.Автоматтандырылған мониторинг және құлақтандыру жүйелері.
1. Техниканың мақсатты келу уақытымен өрт сөндіру қызметінің және шұғыл медициналық көмектің оқыс оқиғаларына жедел мониторинг және ден қою.
2. Жұмысты бақылау 311 Call Center қоңыраулардың 95%- на 30 секунд ішінде жауап беру мақсатында.
3. Жол шұңқырларын, көше жарығын және бағдаршамдарды уақтылы жөндеу.
4. Мектептер мен кітапханаларға келушілердің санын арттыру, азаматтардың қала қызметтеріне қанағаттануын арттыру.
5. Тиісті қызметтердің келісілген жұмысымен белгіленген мерзімде санитарлық және экологиялық бұзушылықтарды жою.
Сын-қатерлер: технологияларды үнемі жаңартып отыру қажеттілігі, ведомствоаралық өзара іс-қимыл, жариялылық пен деректер қауіпсіздігінің тепе-теңдігі. Перспективалар: аналитика мен IoT-ті егжей-тегжейлі бақылау үшін пайдалануды кеңейту, азаматтарды басқару процестеріне тарту, қалалық ортаның тұрақтылығы мен экологиялық қауіпсіздігін арттыру.
8. Smart City жобаларында кеңістіктік деректер инфрақұрылымын (SDI/NSDI) қолданудың халықаралық практикасы: INSPIRE (ЕС), Virtual Singapore, Common Spatial Data Infrastructure (Гонконг).
Қала мен өңірді басқару, кеңістіктік аналитика, цифрлық егіздер, объектілерді картографиялық бейнелеу және ведомствоаралық деректер алмасу үшін бірыңғай геокеңістіктік негіз құру.
Геоақпараттық негіз, цифрлық карталар, 3D-модельдер, мекенжай деректері, көлік және инженерлік желілер, экологиялық қабаттар, қызмет көрсету аймақтары, деректерді кеңістіктік валидациялау.
Геосервистер, GIS, 3D GIS, цифрлық егіздер, ашық кеңістіктік деректер, API, IoT, Big Data және аналитикалық платформалармен интеграциялау.
Кеңістіктік инфрақұрылымды ахуалдық орталықтар, аналитикалық платформалар, экологиялық мониторинг, көлік, ТҮКШ (ЖКХ), қауіпсіздік және қаланы жоспарлау үшін базалық қабат ретінде пайдалану.
Негізгі сын-қатерлер – деректердің сапасы мен өзектілігі, объектілердің бірыңғай идентификаторлары, деректер үшін ведомствоаралық жауапкершілік, киберқауіпсіздік және сезімтал инфрақұрылымдық ақпаратты қорғау.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Жасанды
интеллект және цифрлық даму
министрінің
2026 жылғы 7 тамыздағы
№ 463/НҚ бұйрығымен
бекітілген "смарт- қалаларды"
және "смарт-өңірлерді" құру
жөніндегі әдістемеге
2-қосымша
"Смарт-қалалар" және "смарт-өңірлер" құру бойынша базалық және қосымша бастамалар тізбесі
1-кесте. Негізгі бастамалар
Бастама атауы
Енгізу деңгейі
Міндеттілігі
Орындаушылар
Мерзімі
Қызмет саласы
1
Өңірлік ахуалдық орталық
Р, О
Базалық
ЖАО
2027 жылдың I жартыжылдығы
Қала мен өңірді басқару
2
Өңірлік аналитикалық орталық "Smart Data Region"
Р, О
Базалық
ЖАО
2027 жылдың I жартыжылдығы
Қала мен өңірді басқару
3

Единый контактный центр 109 (ЕКЦ 109+)
Р, О, РЦ
Базовая
МИО
1 полугодие 2027 года
Управление городом и регионом
4
Единый расчетный центр
Р, О, РЦ
Базовая
МИО
1 полугодие 2027 года
ЖКХ
5
Интегрированная система городского транспорта
Р, О
Базовая
МИО
1 полугодие 2027 года
Транспорт и логистика
6
Автоматизированная система управления парковками
Р
Базовая
МИО
1 полугодие 2027 года
Транспорт и логистика
7
Система управления дорожным движением (СУДД)
Р
Базовая
МИО, ДП
1 полугодие 2027 года
Транспорт и логистика
8
Единая система видеомониторинга
Р, О, РЦ
Базовая
МИО, ДП
1 полугодие 2027 года
Безопасность
9
Система управления пожарной безопасностью УТО
Р, О
Базовая
МИО, ДЧС
1 полугодие 2027 года
Безопасность
10
Система экологического мониторинга и управления зеленым фондом
Р, О
Базовая
МИО
1 полугодие 2027 года
Экология
11
Система управления ТБО
Р, О
Базовая
МИО
1 полугодие 2027 года
Экология
12
Оцифровка ЖКХ: умные счетчики электроэнергии и интеграция с АЦ
Р, О, РЦ
Базовая
МИО
1 полугодие 2027 года
ЖКХ
13
Оцифровка ЖКХ: умные счетчики воды и интеграция с АЦ
Р, О, РЦ
Базовая
МИО
II полугодие 2027
ЖКХ
14
Оцифровка ЖКХ: умные счетчики тепла и интеграция с АЦ
Р, О, РЦ
Базовая
МИО
не позднее 31 декабря 2027 года (базовый контур); расширенный функционал – 2028–2029 годы
ЖКХ
15
Оцифровка ЖКХ: умные счетчики газа и интеграция с АЦ*
Р, О, РЦ
Базовая
МИО
не позднее 31 декабря 2027 года (базовый контур); расширенный функционал – 2028–2029 годы
ЖКХ
16
Развитие региональных IT-хабов и районных IT-центров
Р, О, РЦ
Базовая
МИО, УЦ
I полугодие 2027
Управление городом и регионом
17
Инфраструктура дронов (БПЛА)
Р, О, РЦ
Базовая
МИО, ДП, ДЧС
не позднее 31 декабря 2027 года (базовый контур); расширенный функционал – 2028–2029 годы
Безопасность / Экология
18
Мониторинг цен (СЗПТ)
Р, О, РЦ
Базовая
МИО
не позднее 31 декабря 2027 года (базовый контур); расширенный функционал – 2028–2029 годы
Управление городом и регионом
19
Опоры двойного назначения (ОДН) с освещением**
Р, О
Базовая
МИО
не позднее 31 декабря 2027 года (базовый контур); расширенный функционал – 2028–2029 годы
ЖКХ
20
Контроль доступности интернета в образовании
Р, О, РЦ
Базовая
МИО
не позднее 31 декабря 2027 года (базовый контур); расширенный функционал – 2028–2029 годы
Управление городом и регионом
21
Цифровизация маслихатов***
Р, О, РЦ
Базовая
МИО, маслихаты, УЦ
не позднее 31 декабря 2027 года (базовый контур); расширенный функционал – 2028–2029 годы
Управление городом и регионом

Бірыңғай байланыс орталығы 109 (ББО 109+)
Р, О, АО
Базалық
ЖАО
2027 жылдың I жартыжылдығы
Қала мен өңірді басқару
4
Бірыңғай есеп айырысу орталығы (БЕАО)
Р, О, АО
Базалық
ЖАО
2027 жылдың I жартыжылдығы
ТҮКШ
5
Қалалық көліктің интеграцияланған жүйесі
Р, О
Базалық
ЖАО
2027 жылдың I жартыжылдығы
Көлік және логистика
6
Тұрақтарды басқарудың автоматтандырылған жүйесі
Р
Базалық
ЖАО
2027 жылдың I жартыжылдығы
Көлік және логистика
7
Жол қозғалысын басқару жүйесі (ЖҚБЖ)
Р
Базалық
ЖАО, ПД
2027 жылдың I жартыжылдығы
Көлік және логистика
8
Бірыңғай бейнемониторинг жүйесі
Р, О, АО
Базалық
ЖАО, ПД
2027 жылдың I жартыжылдығы
Қауіпсіздік
9
ТТО өрт қауіпсіздігін басқару жүйесі
Р, О
Базалық
ЖАО, ТЖД
2027 жылдың I жартыжылдығы
Қауіпсіздік
10
Экологиялық мониторинг және жасыл қорды басқару жүйесі
Р, О
Базалық
ЖАО
2027 жылдың I жартыжылдығы
Экология
11
Қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару жүйесі
Р, О
Базалық
ЖАО
2027 жылдың I жартыжылдығы
Экология
12
ТҮКШ-ті цифрландыру: электр энергиясының ақылды есептеуіштері және АО-мен интеграция
Р, О, АО
Базалық
ЖАО
2027 жылдың I жартыжылдығы
ТҮКШ
13
ТҮКШ-ті цифрландыру: судың ақылды есептеуіштері және АО-мен интеграция
Р, О, АО
Базалық
ЖАО
2027 жылдың II жартыжылдығы
ТҮКШ
14
ТҮКШ-ті цифрландыру: жылудың ақылды есептеуіштері және АО-мен интеграция
Р, О, АО
Базалық
ЖАО
2027 жылғы 31 желтоқсаннан кешіктірілмей (базалық контур); кеңейтілген функционал – 2028–2029 жылдар
ТҮКШ
15
ТҮКШ-ті цифрландыру: газдың ақылды есептеуіштері және АО-мен интеграция*
Р, О, АО
Базалық
ЖАО
2027 жылғы 31 желтоқсаннан кешіктірілмей (базалық контур); кеңейтілген функционал – 2028–2029 жылдар
ТҮКШ
16
Өңірлік IT-хабтар мен аудандық IT-орталықтарды дамыту
Р, О, АО
Базалық
ЖАО, ЦБ
2027 жылдың I жартыжылдығы
Қала мен өңірді басқару
17
Дрондар инфрақұрылымы (ҰҰА)
Р, О, АО
Базалық
ЖАО, ПД, ТЖД
2027 жылғы 31 желтоқсаннан кешіктірілмей (базалық контур); кеңейтілген функционал – 2028–2029 жылдар
Қауіпсіздік / Экология
18
ӘМАТ бағаларын мониторингтеу
Р, О, АО
Базалық
ЖАО
2027 жылғы 31 желтоқсаннан кешіктірілмей (базалық контур); кеңейтілген функционал – 2028–2029 жылдар
Қала мен өңірді басқару
19
Кос мақсаттағы тіректер (ҚМТ)**
Р, О
Базалық
ЖАО
2027 жылғы 31 желтоқсаннан кешіктірілмей (базалық контур); кеңейтілген функционал – 2028–2029 жылдар
ТҮКШ
20
Білім беру саласында интернеттің қолжетімділігін бақылау
Р, О, АО
Базалық
ЖАО
2027 жылғы 31 желтоқсаннан кешіктірілмей (базалық контур); кеңейтілген функционал – 2028–2029 жылдар
Қала мен өңірді басқару
21
Мәслихаттарды цифрландыру***
Р, О, АО
Базалық
ЖАО, мәслихаттар, ЦБ
2027 жылғы 31 желтоқсаннан кешіктірілмей (базалық контур); кеңейтілген функционал – 2028–2029 жылдар
Қала мен өңірді басқару

* Оценка реализации инициативы 15 "Оцифровка ЖКХ: умные счетчики газа и интеграция с АЦ" осуществляется только в отношении населенных пунктов, включенных уполномоченным органом в ежегодный перечень в соответствии с пунктом 43 настоящей Методики.
** Инициатива 19 "Опоры двойного назначения (ОДН) с освещением" реализуется преимущественно за счет небюджетных средств. Wi-Fi является дополнительным, необязательным компонентом.
*** Инициатива 21 "Цифровизация маслихатов" реализуется на областном, городском и районном уровнях. Для районных маслихатов внедрение осуществляется централизованно на уровне области путем подключения к единой региональной цифровой платформе без создания отдельных дублирующих решений на районном уровне.
Таблица 2. Дополнительные инициативы
Наименование инициативы
Уровень внедрения
Обязательность
Исполнители
Сроки
Сфера деятельности
22
"Умные" остановки
Р, О
Дополнительная
МИО
II полугодие 2027 - I полугодие 2028
Транспорт и логистика
23
Цифровые музеи, библиотеки, 3D/VR туры
Р, О
Дополнительная
МИО
II полугодие 2027 - I полугодие 2028
Социальная сфера
24
Система мониторинга качества автодорог (в том числе видеомониторинг)
Р, О
Дополнительная
МИО, МТ
II полугодие 2027 - I полугодие 2028
Транспорт и логистика
Примечание. По инициативам, предусматривающим использование пространственных данных, картографического отображения, адресной информации, координатной привязки, маршрутов, зон обслуживания, объектов инфраструктуры, инженерных сетей, экологических объектов и объектов мониторинга, обеспечивается интеграция и/или использование ЦС ГГ НИПД в качестве единой цифровой геоинформационной основы.
Сроки реализации соответствуют этапам внедрения по пункту 11 и конкретизируются в Дорожной карте. Дорожная карта не может переносить срок реализации обязательного базового функционала и базового интеграционного контура, установленный не позднее 31 декабря 2027 года.
Расшифровка аббревиатур:
АЦ – Аналитический центр;
ИИ – искусственный интеллект;
МИО – местный исполнительный орган;
IoT – интернет вещей;
МТ – Министерство транспорта Республики Казахстан;
О – Города областного значения;
ДП – Департамент полиции;
Р – Города республиканского значения и столица (Астана, Алматы, Шымкент);
РЦ – Города районного значения (районные центры);
SDU – Smart Data Ukimet;
ЖКХ – жилищно-коммунальное хозяйство;
ДЧС – Департамент по чрезвычайным ситуациям;
УТО – уязвимые в террористическом отношении;
УЦ – Управление цифровизации.
Приложение 3
к Методике по построению
"смарт-городов" и
"смарт-регионов",
утвержденной приказом
Заместителя Премьер-Министра
– Министра искусственного
интеллекта и цифрового
развития Республики Казахстан
№____ от "__" _____ 2026 года
Функциональные требования к инициативам по построению "смарт-городов" и "смарт-регионов"

* "ТҮКШ-ті цифрландыру: газдың ақылды есептеуіштері және АО-пен интеграция" 15-бастамасының іске асырылуын бағалау осы Әдістеменің 43-тармағына сәйкес уәкілетті орган жыл сайынғы тізбеге енгізген елді мекендерге ғана қатысты жүзеге асырылады.
** "Қос мақсаттағы тіректер (ҚМТ)" 19-бастама негізінен бюджеттен тыс қаражат есебінен іске асырылады. Wi-Fi – қосымша, міндетті емес компонент болып табылады.
*** "Мәслихаттарды цифрландыру" 21-бастама облыстық, қалалық және аудандық деңгейлерде іске асырылады. Аудандық мәслихаттар үшін енгізу аудан деңгейінде жеке қайталанатын шешімдер құрмай, бірыңғай өңірлік цифрлық платформаға қосылу арқылы облыс деңгейінде орталықтандырылып жүзеге асырылады.
2-кесте. Қосымша бастамалар
Бастама атауы
Енгізу деңгейі
Міндеттілігі
Орындаушылар
Мерзімі
Қызмет саласы
22
"Ақылды" аялдамалар
Р, О
Қосымша
ЖАО
2027 жылдың II жартыжылдығы– 2028 жылдың I жартыжылдығы
Көлік және логистика
23
Цифрлық музейлер, кітапханалар, 3D/VR турлар
Р, О
Қосымша
ЖАО
2027 жылдың II жартыжылдығы – 2028 жылдың I жартыжылдығы
Әлеуметтік сала
24
Автомобиль жолдарының сапасын мониторингтеу жүйесі (оның ішінде бейнемониторинг)
Р, О
Қосымша
ЖАО, КМ
2027 жылдың II жартыжылдығы – 2028 жылдың I жартыжылдығы
Көлік және логистика
Ескертпе. Кеңістіктік деректерді, картографиялық бейнелеуді, мекенжай ақпаратын, координаттық байланыстыруды, маршруттарды, қызмет көрсету аймақтарын, инфрақұрылым объектілерін, инженерлік желілерді, экологиялық объектілерді және мониторинг объектілерін пайдалануды көздейтін бастамалар бойынша ҰҚДИ МГ ЦЖ бірыңғай цифрлық геоақпараттық негіз ретінде интеграциялау және/немесе пайдалану қамтамасыз етіледі.
Іске асыру мерзімдері осы Әдістеменің 11-тармағында айқындалған енгізу кезеңдеріне сәйкес келеді және Жол картасында нақтыланады. Жол картасында 2027 жылғы 31 желтоқсаннан кешіктірілмей белгіленген міндетті базалық функционал мен базалық интеграциялық контурды іске асыру мерзімін кейінге қалдыруға жол берілмейді.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АО – Аналитикалық орталық;
ЖИ – жасанды интеллект;
ЖАО – жергілікті атқарушы орган;
IoT – заттар интернеті;
КМ – Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі;
О – облыстық маңызы бар қалалар;
ПД – Полиция департаменті;
Р – республикалық маңызы бар қалалар және астана (Астана, Алматы, Шымкент);
АО – аудандық маңызы бар қалалар (аудан орталықтары);
SDU – Smart Data Ukimet;
ТҮКШ – тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық;
ЖД – Төтенше жағдайлар департаменті;
ТТО – террористік тұрғыдан осал;
ЦБ – Цифрландыру басқармасы.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Жасанды
интеллект және цифрлық даму
министрінің
2026 жылғы 7 тамыздағы
№ 463/НҚ бұйрығымен
бекітілген "смарт- қалаларды"
және "смарт-өңірлерді" құру
жөніндегі әдістемеге
3-қосымша
"Смарт-қалаларды" және "смарт-өңірлерлерді" құру жөніндегі бастамаларға қойылатын функционалдық талаптар

Применимость: А – применимо, NA – неприменимо. В 2026 году проводится диагностическая оценка. До 31 декабря 2027 года реализуются обязательный базовый функционал и базовый интеграционный контур всех 21 базовых инициатив; до 31 декабря 2028 года – ИИ-функционал; до 31 декабря 2029 года – инфраструктурный функционал. KPI соответствующего функционала до наступления установленного срока не учитываются как ND.
1. Инициатива: Региональный ситуационный центр (Р, О)
Оборудованное помещение с видеостенами и АРМ операторов для круглосуточного мониторинга города и региона и оперативного реагирования на инциденты.
Функциональность
Срок реализации
Р
О
1.1
Организация помещения ситуационного центра (видеостены, АРМ операторов)
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
1.2
Отображение данных в режиме реального времени (транспорт, ЖКХ, безопасность, экология)
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
1.3
Интеграция с ЕДДС, пожарной охраной, полицией, скорой помощью
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
1.4
Интеграция с единой системой видеомониторинга
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
1.5
Протоколирование и журналирование инцидентов
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
1.6
Передача данных об инцидентах в SDR
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
1.7
Дашборды оперативного управления для операторов ситуационного центра
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
1.8
Подключение отраслевых мониторинговых систем (транспорт, ЖКХ, экология)
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
2. Инициатива: Smart Data Region (региональный аналитический центр) (Р, О)
Включает: озеро данных (Data Lake), серверную инфраструктуру, ПО и инструменты аналитики. Обязательное требование: постоянно действующая Data Team (дата-сайентисты и специалисты по ИИ).
Функционал
Срок реализации
Р
О
2.1
Создание озера данных (Data Lake): развертывание хранилища, ETL-процессы
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
2.2
Централизованный сбор данных из ИС МИО, IoT-датчиков, камер, городских систем, а также пространственных данных и геослоев ЦС ГГ НИПД
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
2.3
Интеграция с центральными государственными базами данных (двусторонняя)
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
2.4
Публичный дашборд с визуализацией ключевых данных города и региона в соответствии с минимальным перечнем и требованиями к структуре, уровням доступа, периодичности обновления и формату, установленными пунктом 16 настоящей Методики. Данные дублируются в открытом машиночитаемом API (JSON/CSV).
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
2.5
GIS-визуализация с использованием ЦС ГГ НИПД: тематические карты, геослои, цифровая картографическая основа, объекты инфраструктуры, транспорт, экология, ЖКХ, безопасность
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
2.6
Подключение отраслевых дашбордов (транспорт, ЖКХ, экология, безопасность)
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
2.7
Мониторинг уязвимых семей (классы D и E): сводные данные, динамика, картографирование
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
2.8
Передача данных в SDU и получение агрегированных данных из SDU
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
2.9
Формирование открытых данных для IT-сообщества
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A

Қолданылуы: A – қолданылады, NA – қолданылмайды. 2026 жылы диагностикалық бағалау жүргізіледі. 2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін барлық 21 негізгі бастаманың міндетті базалық функционалы және базалық интеграциялық контуры іске асырылады; 2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін – ЖИ-функционал; 2029 жылғы 31 желтоқсанға дейін – инфрақұрылымдық функционал. Тиісті функционалдың KPI белгіленген мерзім басталғанға дейін ND ретінде есепке алынбайды.
1. Бастама: Өңірлік ахуалдық орталық (Р, О)
Қала мен өңірге тәулік бойы мониторинг жүргізу және оқиғаларға жедел ден қою үшін бейнеқабырғалармен және операторлардың АЖО-мен жабдықталған үй-жай.
Функционалдық мүмкіндіктер
Іске асыру мерзімі
Р
О
1.1
Ахуалдық орталық үй-жайын ұйымдастыру (бейнеқабырғалар, операторлардың АЖО)
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
1.2
Деректерді нақты уақыт режимінде көрсету (көлік, ТҮКШ, қауіпсіздік, экология)
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
1.3
БКДҚ, өрт сөндіру қызметімен, полициямен, жедел жәрдеммен интеграциялау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
1.4
Бірыңғай бейнемониторинг жүйесімен интеграциялау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
1.5
Оқыс оқиғаларды хаттамалау және журналға тіркеу
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
1.6
Оқыс оқиғалар туралы деректерді SDR-ға беру
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
1.7
Ахуалдық орталық операторларына арналған жедел басқару дашбордтары
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
1.8
Салалық мониторинг жүйелерін қосу (көлік, ТҮКШ, экология)
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
2. Бастама: Smart Data Region (өңірлік аналитикалық орталық) (Р, О)
Оған мыналар кіреді: деректер көлі (Data Lake), серверлік инфрақұрылым, БҚ және талдау құралдары. Міндетті талап: тұрақты жұмыс істейтін Data Team (дата-сайентистер мен ЖИ мамандары).
Функционалдық мүмкіндіктер
Іске асыру мерзімі
Р
О
2.1
Деректер көлін (Data Lake) құру: қойманы өрістету, ETL-процестер
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
2.2
ЖАО АЖ-дан, IoT-датчиктерден, камералардан, қалалық жүйелерден, сондай-ақ ҰҚДИ МГ ЦЖ кеңістіктік деректері мен гео-қабаттарынан деректерді орталықтандырылған түрде жинау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
2.3
Орталық мемлекеттік дерекқорлармен (екіжақты) интеграциялау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
2.4
Қала мен өңірдің негізгі деректерін визуалдайтын, осы Әдістеменің 16-тармағымен белгіленген минималды тізбеге және құрылымына, қолжетімділік деңгейлеріне, жаңарту кезеңділігіне және форматына қойылатын талаптарға сәйкес келетін жария дашборд. Деректер ашық машина оқи алатын API-де (JSON/CSV) қайталанады.
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
2.5
ҰҚДИ МГ ЦЖ пайдалана отырып ГАЖ-визуализациялау: тақырыптық карталар, гео-қабаттар, цифрлық картографиялық негіз, инфрақұрылым объектілері, көлік, экология, ТҮКШ, қауіпсіздік
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
2.6
Салалық дашбордтарды қосу (көлік, ТҮКШ, экология, қауіпсіздік)
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
2.7
Осал отбасыларды (D және E сыныптары) мониторингтеу: жиынтық деректер, динамика, картографиялау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
2.8
Деректерді SDU-ға беру және SDU-дан агрегатталған деректерді алу
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
2.9
IT-қоғамдастық үшін ашық деректерді қалыптастыру
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A

2.10
Пространственный анализ городской среды (шаговая доступность, 15-мин город)
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
2.11
Мультиагентная система ИИ для проактивного выявления инцидентов
до 31 декабря 2028 года (ИИ-функционал)
A
A
2.12
ИИ-помощник руководителя (LLM) – генерация справок, аналитических записок
до 31 декабря 2028 года (ИИ-функционал)
A
A
2.13
Автогенерация отчетов без ручного ввода данных
до 31 декабря 2028 года (ИИ-функционал)
A
A
2.14
Моделирование паводков/селей (интеграция с Казгидромет)
до 31 декабря 2028 года
A
A
2.15
Digital Twin: 3D-модель города, моделирование сценариев развития
до 31 декабря 2028 года
A
NA
2.16
Получение агрегированных данных от операторов связи (heat maps, плотность)
до 31 декабря 2028 года
A
A
2.17
Специализированный модуль загрузки и верификации доказательных материалов для AI-рейтинга (отчеты об эффекте ИИ, акты, данные по обучению). Доступ - через УЦ региона. При отсутствии материалов параметры AI Score обнуляются.
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
2.18
Интеграция с ЦС ГГ НИПД для пространственной валидации, актуализации и сопоставления данных об объектах инфраструктуры, адресах, маршрутах, зонах обслуживания, инженерных сетях и объектах мониторинга.
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
3. Инициатива: Единый контактный центр ЕКЦ 109+ (Р, О, РЦ)
Единый региональный колл-центр по всем вопросам жителей, кроме экстренных служб (101 - пожарная, 102 - полиция, 103 - скорая). Инициатива создается на региональном уровне (с охватом всех нижестоящих административно-территориальных уровней) и должна быть основной точкой взаимодействия граждан с коммунальными службами.
Функционал
Срок реализации
Р
О
РЦ
3.1
Единый региональный номер 109 для всех вопросов (кроме 101, 102, 103)
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
3.2
Мобильное приложение с функционалом обращений
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
3.3
Голосовые обращения, онлайн-чат
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
3.4
Telegram-бот / WhatsApp-бот
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
3.5
Категоризация, геометка и пространственная валидация обращений с использованием ЦС ГГ НИПД, включая проверку адреса, координат, административной принадлежности, зоны обслуживания и ответственного исполнителя
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
3.6
Обратная связь и уведомления о статусе обращения
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
3.7
Интеграция с ЕДДС, ЕРЦ, SDR
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
3.8
Личный кабинет пользователя
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
3.9
Механизм голосований, опросов, идей от граждан
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A

2.10
Қалалық ортаны кеңістіктік талдау (жаяу қолжетімділік, 15 минуттық қала)
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
2.11
Оқыс оқиғаларды проактивті анықтауға арналған ЖИ мультиагенттік жүйесі
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін (ЖИ-функционал)
A
A
2.12
Басшының ЖИ-көмекшісі (LLM) – анықтамаларды, аналитикалық жазбаларды генерациялау
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін (ЖИ-функционал)
A
A
2.13
Деректерді қолмен енгізбей есептерді автоматты генерациялау
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін (ЖИ-функционал)
A
A
2.14
Су тасқындарын/селдерді модельдеу (Қазгидрометпен интеграциялау)
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін
A
A
2.15
Digital Twin: қаланың 3D-моделі, даму сценарийлерін модельдеу
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін
A
NA
2.16
Байланыс операторларынан агрегатталған деректерді алу (жылу карталары, тығыздық)
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін
A
A
2.17
ЖИ-рейтингі үшін дәлелдемелік материалдарды (ЖИ әсері туралы есептерді, актілерді, оқыту жөніндегі деректерді) жүктеу және верификациялаудың мамандандырылған модулі. Қолжетімділік — өңірдің ЦБ арқылы беріледі. Материалдар болмаған жағдайда AI Score параметрлері нөлге теңестіріледі.
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
2.18
Инфрақұрылым объектілері, мекенжайлар, маршруттар, қызмет көрсету аймақтары, инженерлік желілер мен мониторинг объектілері туралы деректерді кеңістіктік валидациялау, өзектендіру және салыстыру үшін ҰҚДИ МГ ЦЖ-мен интеграциялау.
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
3. Бастама: Бірыңғай байланыс орталығы ББО 109+ (Р, О, АО)
Төтенше жағдайлар қызметтерінен (101 – өрт сөндіру, 102 – полиция, 103 – жедел жәрдем) басқа, тұрғындардың барлық мәселелері бойынша бірыңғай өңірлік колл-орталық. Бастама өңірлік деңгейде (барлық төмен тұрған әкімшілік-аумақтық деңгейлерді қамти отырып) құрылады және азаматтардың коммуналдық қызметтермен өзара іс-қимылының негізгі нүктесі болуға тиіс.
Функционалы
Іске асыру мерзімі
Р
О
АО
3.1
Барлық мәселелер бойынша бірыңғай өңірлік 109 нөмірі (101, 102, 103-тен басқа)
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
3.2
Жолданымдар функционалы бар мобильді қосымша
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
3.3
Дауыстық жолданымдар, онлайн-чат
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
3.4
Telegram-бот / WhatsApp-бот
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
3.5
Мекенжайды, координаттарды, әкімшілік тиістілікті, қызмет көрсету аймағын және жауапты орындаушыны тексеруді қоса алғанда, ҰҚДИ МГ ЦЖ пайдалана отырып, жолданымдарды санаттарға бөлу, гео-белгілеу және кеңістіктік валидациялау.
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
3.6
Кері байланыс және жолданым мәртебесі туралы хабарламалар
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
3.7
БКДҚ, БЕАО және SDR-мен интеграциялау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
3.8
Пайдаланушының жеке кабинеті
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
3.9
Дауыс беру, сауалнама жүргізу және азаматтардан идеялар қабылдау тетігі
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A

3.10
QR-доступ к услугам
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
3.11
Разговорный ИИ-агент (LLM, казахский/русский языки)
до 31 декабря 2028 года (ИИ-функционал)
A
A
A
3.12
ИИ-маршрутизация обращений к профильным службам
до 31 декабря 2028 года (ИИ-функционал)
A
A
A
3.13
Автовыявление системных проблем (20+ обращений за 48 часов) – формирование срочного отчета
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
3.14
Дашборд "Картина дня" для акима
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
NA
4. Инициатива: Единый расчетный центр - ЕРЦ (Р, О, РЦ)
Функционал
Срок реализации
Р
О
РЦ
4.1
Централизованный расчет за коммунальные услуги
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
4.2
Интеграция с системами ЖКХ (поставщики услуг)
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
4.3
Онлайн-оплата и управление задолженностью
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
4.4
Переоформление договоров при купле-продаже недвижимости
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
4.5
ЖКХ-услуги (передача показаний, подача заявок)
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
4.6
Интеграция с SDR
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
4.7
Предиктивная модель задолженностей (ИИ)
до 31 декабря 2028 года (ИИ-функционал)
A
A
NA
4.8
Умный выбор канала уведомления (push/SMS/звонок)
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
NA
4.9
Автовыявление аномалий в начислениях (ИИ)
до 31 декабря 2028 года (ИИ-функционал)
A
A
A
4.10
ИИ-сверка данных от поставщиков
до 31 декабря 2028 года (ИИ-функционал)
A
A
A
5. Инициатива: Интегрированная система городского транспорта (Р, О)
Функционал
Срок реализации
Р
О
5.1
Управление маршрутами и рейсами
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
5.2
Онлайн-мониторинг транспортных средств (GPS/ГЛОНАСС)
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
5.3
Контроль скорости, пробега, времени маршрутов
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
5.4
Контроль пассажиропотока
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
5.5
Электронный билет, все формы оплаты (NFC, QR, карта)
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
5.6
Интеграция с мобильными приложениями и транспортными картами
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
5.7
Интеграция со службой 109 и SDR
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
5.8
Динамическое управление маршрутами на основе ИИ
до 31 декабря 2028 года (ИИ-функционал)
A
A
5.9
Предиктивное техническое обслуживание транспорта (ИИ)
до 31 декабря 2028 года (ИИ-функционал)
A
NA

3.10
Қызметтерге QR-қолжетімділік
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
3.11
Сөйлесу ЖИ-агенті (LLM, қазақ/орыс тілдері)
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін (ЖИ-функционал)
A
A
A
3.12
Жолданымдарды бейінді қызметтерге ЖИ арқылы маршруттау
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін (ЖИ-функционал)
A
A
A
3.13
Жүйелік мәселелерді автоматты түрде анықтау (48 сағат ішінде 20-дан астам жолданым) — шұғыл есепті қалыптастыру.
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
3.14
Әкімге арналған "Күн көрінісі" дашборды
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
NA
4. Бастама: Бірыңғай есеп айырысу орталығы – БЕАО (Р, О, АО)
Функционалы
Іске асыру мерзімі
Р
О
АО
4.1
Коммуналдық көрсетілетін қызметтер үшін орталықтандырылған есеп айырысу
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
4.2
ТҮКШ жүйелерімен (көрсетілетін қызметтерді жеткізушілермен) интеграциялау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
4.3
Онлайн-төлем және берешекті басқару
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
4.4
Жылжымайтын мүлікті сатып алу-сату кезінде шарттарды қайта ресімдеу
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
4.5
ТҮКШ қызметтері (көрсеткіштерді беру, өтінімдер беру)
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
4.6
SDR-мен интеграциялау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
4.7
Берешектердің предиктивті моделі (ЖИ)
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін (ЖИ-функционал)
A
A
NA
4.8
Хабарлама арнасын ақылды таңдау (push/SMS/қоңырау)
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
NA
4.9
Есептеулердегі ауытқуларды автоматты анықтау (ЖИ)
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін (ЖИ-функционал)
A
A
A
4.10
Жеткізушілер деректерін ЖИ арқылы салыстырып тексеру
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін (ЖИ-функционал)
A
A
A
5. Бастама: Қалалық көліктің интеграцияланған жүйесі (Р, О)
Функционалы
Іске асыру мерзімі
Р
О
5.1
Маршруттар мен рейстерді басқару
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
5.2
Көлік құралдарын онлайн-мониторингтеу (GPS/ГЛОНАСС)
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
5.3
Жылдамдықты, жүрісті, маршруттар уақытын бақылау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
5.4
Жолаушылар ағынын бақылау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
5.5
Электрондық билет, төлемнің барлық түрлері (NFC, QR, карта)
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
5.6
Мобильді қосымшалармен және көлік карталарымен интеграциялау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
5.7
109 қызметімен және SDR-мен интеграциялау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
5.8
ЖИ негізінде маршруттарды динамикалық басқару
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін (ЖИ-функционал)
A
A
5.9
Көлікке предиктивті техникалық қызмет көрсету (ЖИ)
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін (ЖИ-функционал)
A
NA

5.10
ИИ-оптимизация расписания по данным пассажиропотока
до 31 декабря 2028 года (ИИ-функционал)
A
A
5.11
Проактивная выдача льготных билетов
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
5.12
Использование ЦС ГГ НИПД для ведения маршрутной сети, остановочных пунктов, транспортных узлов, зон доступности общественного транспорта и пространственного анализа транспортной обеспеченности.
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
6. Инициатива: Автоматизированная система управления парковками (Р)
Функционал
Срок реализации
Р
6.1
Онлайн-оплата парковки через мобильное приложение
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
6.2
Мониторинг занятости парковочных мест
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
6.3
Автоматическая проверка оплаты (камеры)
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
6.4
Навигация к свободным местам с использованием геолокации и пространственных данных ЦС ГГ НИПД
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
6.5
Ежемесячная аналитика по парковкам
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
6.6
Интеграция с SDR
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
6.7
Видео-распознавание номеров автомобилей
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
6.8
Динамическое ценообразование на основе ИИ (в случае необходимости)
до 31 декабря 2028 года (ИИ-функционал)
A
6.9
Предиктивный прогноз заполненности
до 31 декабря 2028 года (ИИ-функционал)
A
6.10
Интеграция с навигационными системами (2GIS, Яндекс)
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
6.11
Ведение цифровой карты парковочных зон, парковочных мест, зон ограничений, мест для инвалидов и объектов дорожной инфраструктуры с использованием ЦС ГГ НИПД.
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
7. Инициатива: СУДД - Система управления дорожным движением (Р)
Функционал
Срок реализации
Р
7.1
Интеллектуальное управление светофорами
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
7.2
Датчики трафика и мониторинг загрузки дорог
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
7.3
Интеграция с мобильными приложениями
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
7.4
Автоматическое регулирование транспортных потоков
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
7.5
Система предупреждения о ДТП
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
7.6
Интеграция с общественным транспортом
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
7.7
Аналитика и отчеты по движению
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
7.8
Интеграция с SDR
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
7.9
Адаптивные светофоры с ИИ (реальное время, данные камер)

5.10
Жолаушылар ағыны деректері бойынша кестені ЖИ арқылы оңтайландыру
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін (ЖИ-функционал)
A
A
5.11
Жеңілдікті билеттерді проактивті беру
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
5.12
Маршруттық желіні, аялдама пункттерін, көлік тораптарын, қоғамдық көліктің қолжетімділік аймақтарын жүргізу және көлікпен қамтамасыз етілуді кеңістіктік талдау үшін ҰҚДИ МГ ЦЖ пайдалану.
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
6. Бастама: Тұрақтарды басқарудың автоматтандырылған жүйесі (Р)
Функционалы
Іске асыру мерзімі
Р
6.1
Мобильді қосымша арқылы тұрақ ақысын онлайн төлеу
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
6.2
Тұрақ орындарының бос еместігін мониторингтеу
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
6.3
Төлемді автоматты тексеру (камералар)
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
6.4
Геолокацияны және ҰҚДИ МГ ЦЖ кеңістіктік деректерін пайдалана отырып, бос орындарға навигация жасау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
6.5
Тұрақтар бойынша ай сайынғы аналитика
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
6.6
SDR-мен интеграциялау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
6.7
Автомобиль нөмірлерін бейне арқылы тану
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
6.8
ЖИ негізінде динамикалық баға белгілеу (қажеттілікке қарай)
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін (ЖИ-функционал)
A
6.9
Толымдылықтың предиктивті болжамы
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін (ЖИ-функционал)
A
6.10
Навигациялық жүйелермен интеграциялау (2GIS, Яндекс)
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
6.11
ҰҚДИ МГ ЦЖ пайдалана отырып, тұрақ аймақтарының, тұрақ орындарының, шектеу аймақтарының, мүгедектігі бар адамдарға арналған орындардың және жол инфрақұрылымы объектілерінің цифрлық картасын жүргізу.
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
7. Бастама: Жол қозғалысын басқару жүйесі – ЖҚБЖ (А)
Функционалы
Іске асыру мерзімі
А
7.1
Бағдаршамдарды зияткерлік басқару
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
7.2
Трафик датчиктері және жолдардың жүктемесін мониторингтеу
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
7.3
Мобильді қосымшалармен интеграциялау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
7.4
Көлік ағындарын автоматты реттеу
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
7.5
ЖКО (жол-көлік оқиғасы) туралы ескерту жүйесі
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
7.6
Қоғамдық көлікпен интеграциялау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
7.7
Қозғалыс бойынша аналитика және есептер
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
7.8
SDR-мен интеграциялау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
7.9
ЖИ бар адаптивті бағдаршамдар (нақты уақыт режимі, камера деректері)

до 31 декабря 2028 года (ИИ-функционал)
A
7.10
Организация приоритетного движения для транспорта экстренных служб посредством ИИ-маршрутизации
до 31 декабря 2028 года (ИИ-функционал)
A
7.11
ИИ-перенаправление потоков при ДТП
до 31 декабря 2028 года (ИИ-функционал)
A
7.12
ИИ-выявление ДТП на перекрестках
до 31 декабря 2028 года (ИИ-функционал)
A
7.13
Мониторинг пешеходных переходов (ИИ)
до 31 декабря 2028 года (ИИ-функционал)
A
7.14
Поддержка протокола V2X
до 31 декабря 2028 года (ИИ-функционал)
A
7.15
Использование ЦС ГГ НИПД для цифровой улично-дорожной сети, перекрестков, светофорных объектов, дорожных знаков, камер, датчиков трафика, зон ограничений, мест ДТП и дорожных событий.
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
8. Инициатива: Единая система видеомониторинга (Р, О, РЦ)
Функционал
Срок реализации
Р
О
РЦ
8.1
Видеонаблюдение в общественных местах
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
8.2
Фиксация нарушений ПДД
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
8.3
Учет и контроль транспорта в зонах контроля
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
8.4
Автоматизация формирования постановлений об АП
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
8.5
Архивирование видеоинформации
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
8.6
Интеграция с экстренными службами и ситуационным центром
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
8.7
Интеграция с SDR
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
8.8
Распознавание лиц и номеров (интеграция с базами МВД)
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
NA
8.9
Детекция аномального поведения (драки, оставленные предметы)
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
NA
8.10
ИИ-мониторинг несанкционированных строений / стихийной торговли
до 31 декабря 2028 года (ИИ-функционал)
A
A
NA
8.11
Пространственная привязка камер видеомониторинга, зон обзора, мест фиксации нарушений и событий безопасности с использованием ЦС ГГ НИПД.
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
9. Инициатива: Система управления пожарной безопасностью УТО (Р, О)
Функционал
Срок реализации
Р
О
9.1
Автоматическое оповещение о пожаре
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
9.2
Установка датчиков выявления возгорания
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
9.3
Интеграция с видеонаблюдением и датчиками дыма
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
9.4
Автоматическое определение точного местоположения инцидента с использованием пространственных данных ЦС ГГ НИПД
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
9.5
Интеграция с SDR и ситуационным центром
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
9.6
ИИ-модель оценки пожарного риска (год постройки, материалы, история)
до 31 декабря 2028 года (ИИ-функционал)
A
A
9.7
Умные датчики в УТО - автозапуск эвакуации без участия человека (в случае необходимости)
до 31 декабря 2028 года (ИИ-функционал)
A
A
9.8
Определение ближайших пожарных частей, подъездных путей, гидрантов, зон риска и маршрутов оперативного реагирования с использованием ЦС ГГ НИПД.
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A

2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін (ЖИ-функционал)
A
7.10
ЖИ-маршруттау арқылы шұғыл қызметтер көлігіне басым қозғалысты ұйымдастыру
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін (ЖИ-функционал)
A
7.11
ЖКО кезінде ағындарды ЖИ арқылы қайта бағыттау
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін (ЖИ-функционал)
A
7.12
Қиылыстарда ЖКО-ын ЖИ арқылы анықтау
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін (ЖИ-функционал)
A
7.13
Жаяу жүргіншілер өткелдерін мониторингтеу (ЖИ)
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін (ЖИ-функционал)
A
7.14
V2X протоколын қолдау
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін (ЖИ-функционал)
A
7.15
ҰҚДИ МГ ЦЖ пайдалана отырып, цифрлық көше-жол желісін, қиылыстарды, бағдаршам объектілерін, жол белгілерін, камераларды, трафик датчиктерін, шектеу аймақтарын, ЖКО орындарын және жол оқиғаларын жүргізу.
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
8. Бастама: Бірыңғай бейнемониторинг жүйесі (Р, О, АО)
Функционалы
Іске асыру мерзімі
Р
О
АО
8.1
Қоғамдық орындардағы бейнебақылау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
8.2
ЖҚЕ (жол қозғалысы ережелері) бұзушылықтарын тіркеу
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
8.3
Бақылау аймақтарында көлікті есепке алу және бақылау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
8.4
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы қаулыларды қалыптастыруды автоматтандыру
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
8.5
Бейнеақпаратты архивтеу
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
8.6
Шұғыл қызметтермен және ахуалдық орталықпен интеграциялау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
8.7
SDR-мен интеграциялау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
8.8
Адамдардың бет-бейнесін және нөмірлерді тану (ІІМ базаларымен интеграциялау)
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
NA
8.9
Аномальді мінез-құлықты детекциялау (төбелес, қалдырылған заттар)
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
NA
8.10
Рұқсат етілмеген құрылыстарды / стихиялық сауданы ЖИ-мониторингтеу
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін (ЖИ-функционал)
A
A
NA
8.11
ҰҚДИ МГ ЦЖ пайдалана отырып, бейнемониторинг камераларын, көру аймақтарын, бұзушылықтарды тіркеу орындарын және қауіпсіздік оқиғаларын кеңістіктік байланыстыру.
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
9. Бастама: ТТО өрт қауіпсіздігін басқару жүйесі (Р, О)
Функционалы
Іске асыру мерзімі
Р
О
9.1
Өрт туралы автоматты хабарлау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
9.2
Жануды анықтау датчиктерін орнату
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
9.3
Бейнебақылаумен және түтін датчиктерімен интеграциялау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
9.4
ҰКДИ МГ ЦЖ кеңістіктік деректерін пайдалана отырып, инциденттің нақты орналасқан жерін автоматты түрде анықтау.
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
9.5
SDR және ахуалдық орталықпен интеграциялау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
9.6
Өрт тәуекелін бағалаудың ЖИ-моделі (салынған жылы, материалдар, тарихы)
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін (ЖИ-функционал)
A
A
9.7
ТТО-дағы ақылды датчиктер – адамның қатысуынсыз эвакуацияны автоматты іске қосу (қажеттілікке қарай)
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін (ЖИ-функционал)
A
A
9.8
ҰҚДИ МГ ЦЖ пайдалана отырып, ең жақын өрт сөндіру бөлімдерін, кіреберіс жолдарын, гидранттарды, қауіп-қатер аймақтарын және жедел әрекет ету маршруттарын анықтау.
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A

10. Инициатива: Система экологического мониторинга и зеленого фонда (Р, О)
Функционал
Срок реализации
Р
О
10.1
Мониторинг зеленых насаждений (IoT-датчики)
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
10.2
Инвентаризация зеленых насаждений (цифровой реестр)
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
10.3
Карта зеленых насаждений с использованием ЦС ГГ НИПД
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
10.4
Мониторинг почвы (влажность, состав, загрязнение)
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
10.5
Мониторинг качества атмосферного воздуха (PM2.5, PM10, CO, NO₂)
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
10.6
Мониторинг водных ресурсов (качество воды)
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
10.7
Публичная карта качества воздуха
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
10.8
Единая экологическая ГИС-платформа, интегрированная с ЦС ГГ НИПД
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
10.9
Публичные экологические дашборды
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
10.10
Интеграция с SDR
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
10.11
Умный полив на основе данных датчиков почвы
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
10.12
Предиктивная диагностика состояния деревьев (ИИ)
до 31 декабря 2028 года (ИИ-функционал)
A
NA
10.13
Пространственная привязка экологических датчиков, постов мониторинга, источников загрязнения, зеленых насаждений, водных объектов и зон экологического риска с использованием ЦС ГГ НИПД.
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
11. Инициатива: Система управления ТБО (Р, О)
Охватывает мусоровывоз, переработку, контейнерные площадки.
Функционал
Срок реализации
Р
О
11.1
Мониторинг заполненности контейнеров (IoT-датчики, видеокамеры)
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
11.2
Оптимизация маршрутов вывоза ТБО
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
11.3
Контроль работы мусоровозов (GPS)
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
11.4
Карта контейнерных площадок, пунктов приема ТБО, полигонов, зон обслуживания и маршрутов вывоза ТБО с использованием ЦС ГГ НИПД
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
11.5
Мониторинг нарушений (переполнение, загрязнение)
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
11.6
Интеграция с ЕКЦ 109
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
11.7
Интеграция с SDR
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
11.8
Предиктивный график вывоза ТБО (ИИ)

10. Бастама: Экологиялық мониторинг және жасыл қор жүйесі (Р, О)
Функционалы
Іске асыру мерзімі
Р
О
10.1
Жасыл екпелерді мониторингтеу (IoT-датчиктер)
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
10.2
Жасыл екпелерді түгендеу (цифрлық тізілім)
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
10.3
ҰҚДИ МГ ЦЖ пайдалана отырып, жасыл желектер картасы
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
10.4
Топырақты мониторингтеу (ылғалдылық, құрамы, ластануы)
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
10.5
Атмосфералық ауа сапасын мониторингтеу (PM2.5, PM10, CO, NO₂)
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
10.6
Су ресурстарын мониторингтеу (су сапасы)
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
10.7
Ауа сапасының жария картасы
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
10.8
ҰҚДИ МГ ЦЖ-мен интеграцияланған бірыңғай экологиялық ГАЖ-платформасы.
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
10.9
Жария экологиялық дашбордтар
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
10.10
SDR-мен интеграциялау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
10.11
Топырақ датчиктерінің деректері негізіндегі ақылды суару
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал);
A
A
10.12
Ағаштардың жай-күйіне предиктивті диагностика (ЖИ)
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін (ЖИ-функционал)
A
NA
10.13
ҰҚДИ МГ ЦЖ пайдалана отырып, экологиялық датчиктерді, мониторинг посттарын, ластану көздерін, жасыл желектерді, су объектілерін және экологиялық қауіп-қатер аймақтарын кеңістіктік байланыстыру.
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
11. Бастама: ҚТҚ басқару жүйесі (Р, О)
Функционалы
Іске асыру мерзімі
Р
О
11.1
Контейнерлердің толуын мониторингтеу (IoT-датчиктер, бейнекамералар)
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
11.2
ҚТҚ шығару маршруттарын оңтайландыру
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
11.3
Қоқыс тасығыштардың жұмысын бақылау (GPS)
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
11.4
ҰҚДИ МГ ЦЖ пайдалана отырып, контейнерлік алаңдардың, ТҚҚ қабылдау пункттерінің, полигондардың, қызмет көрсету аймақтарының және ТҚҚ шығару маршруттарының картасы.
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
11.5
Бұзушылықтарды мониторингтеу (толып кету, ластану)
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
11.6
ББО 109-мен интеграциялау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
11.7
SDR-мен интеграциялау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
11.8
ҚТҚ шығарудың предиктивті графигі (ЖИ)

до 31 декабря 2028 года (ИИ-функционал)
A
A
11.9
ИИ-контроль несанкционированных свалок
до 31 декабря 2028 года (ИИ-функционал)
A
A
11.10
Мониторинг несанкционированных свалок
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
11.11
Пространственная привязка несанкционированных свалок, мест переполнения контейнеров и санитарных нарушений с использованием ЦС ГГ НИПД.
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
12. Инициатива Оцифровка ЖКХ: умные счетчики электроэнергии (Р, О, РЦ)
Охватывает электросети, трансформаторные подстанции. Интеграция с биллинговыми системами ЕРЦ. Может предусматривать внедрение элементов Smart Grid.
Функционал
Срок реализации
Р
О
РЦ
12.1
Установка умных счетчиков электроэнергии с автоматической передачей данных
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
12.2
Цифровой реестр объектов электросети
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
12.3
Интеграция с биллинговыми системами ЕРЦ
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
12.4
Автоматическая передача показаний
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
12.5
Отчеты по потреблению и нормативным потерям
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
12.6
Интеграция с SDR
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
12.7
Внедрение элементов Smart Grid: автоматизированный мониторинг параметров электросети, сбор и анализ данных по нагрузке, потерям, качеству электроснабжения и состоянию сетевой инфраструктуры с передачей данных в SDR.
до 31 декабря 2029 года (инфраструктурный функционал)
A
A
NA
12.8
ИИ-выявление хищений электроэнергии (аномальный расход)
до 31 декабря 2028 года (ИИ-функционал)
A
A
NA
12.9
Предиктивное техническое обслуживание подстанций
до 31 декабря 2028 года (ИИ-функционал)
A
A
NA
12.10
Оцифровка инфраструктуры: трансформаторные подстанции, кабельные трассы
до 31 декабря 2029 года (инфраструктурный функционал)
A
A
NA
12.11
Цифровой реестр объектов инженерной инфраструктуры формируется с пространственной привязкой объектов, сетей, узлов учета, трасс и зон обслуживания с использованием ЦС ГГ НИПД.
до 31 декабря 2029 года (инфраструктурный функционал)
A
A
A
13. Инициатива: Оцифровка ЖКХ: умные счетчики воды (Р, О, РЦ)
Охватывает водопроводные и канализационные сети. ИИ-выявление утечек по расхождению данных.
Функционал
Срок реализации
Р
О
РЦ
13.1
Установка умных водосчетчиков с автоматической передачей данных
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A

2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін (ЖИ-функционал)
A
A
11.9
Рұқсатсыз қоқыс үйінділерін ЖИ-бақылау
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін (ЖИ-функционал)
A
A
11.10
Рұқсатсыз қоқыс үйінділерін мониторингтеу
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
11.11
ҰҚДИ МГ ЦЖ пайдалана отырып, рұқсат етілмеген қоқыс үйінділерін, контейнерлердің толып кету орындарын және санитарлық бұзушылықтарды кеңістіктік байланыстыру.
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
12. Бастама: ТКШ цифрландыру: электр энергиясының ақылды есептеуіштері (Р, О, АО)
Функционалы
Іске асыру мерзімі
Р
О
АО
12.1
Деректерді автоматты беретін электр энергиясының ақылды есептеуіштерін орнату
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
12.2
Электр желісі объектілерінің цифрлық тізілімі
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
12.3
БЕАО биллингтік жүйелерімен интеграциялау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
12.4
Көрсеткіштерді автоматты беру
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
12.5
Тұтыну және нормативтік ысыраптар бойынша есептер
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
12.6
SDR-мен интеграциялау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
12.7
Smart Grid элементтерін енгізу: электр желісінің параметрлерін автоматтандырылған бақылау. Жүктеме, шығындар, электрмен жабдықтау сапасы және желілік инфрақұрылымның жай-күйі бойынша деректерді жинау және деректерді SDR-ға жолдау.
2029 жылғы 31 желтоқсанға дейін (инфрақұрылымдық функционал)
A
A
NA
12.8
Электр энергиясының ұрлануын ЖИ арқылы анықтау (аномальді тұтыну)
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін (ЖИ-функционал)
A
A
NA
12.9
Қосалқы станцияларға предиктивті техникалық қызмет көрсету
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін (ЖИ-функционал)
A
A
NA
12.10
Инфрақұрылымды цифрландыру: трансформаторлық қосалқы станциялар, кабельдік трассалар
2029 жылғы 31 желтоқсанға дейін (инфрақұрылымдық функционал)
A
A
NA
12.11
Инженерлік инфрақұрылым объектілерінің цифрлық тізілімі ҰКДИ МГ ЦЖ пайдалана отырып, объектілерді, желілерді, есепке алу тораптарын, трассалар мен қызмет көрсету аймақтарын кеңістіктік байланыстыру арқылы қалыптастыру.
2029 жылғы 31 желтоқсанға дейін (инфрақұрылымдық функционал)
A
A
A
13. Бастама: Ақылды электр есептегіштерімен аспаптау және IOT көмегімен электрмен жабдықтауды бақылау
Су және кәріз желілерін қамтиды. Деректердің сәйкессіздігі бойынша ағып кетулерді ЖИ анықтау.
Функционалы
Іске асыру мерзімі
Р
О
АО
13.1
Деректерді автоматты беретін ақылды су есептеуіштерін орнату
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A

13.2
Цифровой реестр водопроводных сетей
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
13.3
Интеграция с биллинговыми системами ЕРЦ
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
13.4
Автоматическая передача показаний
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
13.5
Отчеты по потреблению и нормативным потерям
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
13.6
Интеграция с SDR
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
13.7
ИИ-выявление утечек (расхождение: ввод в дом vs сумма квартир)
до 31 декабря 2028 года (ИИ-функционал)
A
A
NA
13.8
Гидравлическое моделирование сети водоснабжения
до 31 декабря 2028 года (ИИ-функционал)
A
A
NA
13.9
Мониторинг качества воды (IoT-датчики в сети)
до 31 декабря 2028 года (ИИ-функционал)
A
A
NA
13.10
Оцифровка инфраструктуры: резервуары, насосные станции
до 31 декабря 2029 года (инфраструктурный функционал)
A
A
NA
13.11
Цифровой реестр объектов инженерной инфраструктуры формируется с пространственной привязкой объектов, сетей, узлов учета, трасс и зон обслуживания с использованием ЦС ГГ НИПД.
до 31 декабря 2029 года (инфраструктурный функционал)
A
A
A
14. Инициатива: Оцифровка ЖКХ: умные счетчики тепла (Р, О, РЦ)
Охватывает тепловые сети, ЦТП, теплотрассы. Погодозависимое регулирование, выявление несанкционированного отбора тепла.
Функционал
Срок реализации
Р
О
РЦ
14.1
Установка умных теплосчетчиков на ЦТП и в домах
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
14.2
Цифровой реестр тепловых сетей и ЦТП
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
14.3
Интеграция с биллинговыми системами ЕРЦ
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
14.4
Автоматическая передача показаний
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
14.5
Отчеты по теплопотерям и нормативным потерям
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
14.6
Интеграция с SDR
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
14.7
Погодозависимое ИИ-регулирование температуры на ЦТП
до 31 декабря 2028 года (ИИ-функционал)
A
A
NA
14.8
Выявление несанкционированного отбора тепла
до 31 декабря 2028 года (ИИ-функционал)
A
A
NA
14.9
Предиктивное ТО теплотрасс (тепловизионные дроны)
до 31 декабря 2028 года (ИИ-функционал)
A
A
NA
14.10
Оцифровка инфраструктуры: управление теплотрассами и ЦТП
до 31 декабря 2029 года (инфраструктурный функционал)
A
A
NA
14.11
Цифровой реестр объектов инженерной инфраструктуры формируется с пространственной привязкой объектов, сетей, узлов учета, трасс и зон обслуживания с использованием ЦС ГГ НИПД.

13.2
Су құбыры желілерінің цифрлық тізілімі
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
13.3
БЕАО биллингтік жүйелерімен интеграциялау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
13.4
Көрсеткіштерді автоматты беру
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
13.5
Тұтыну және нормативтік ысыраптар бойынша есептер
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
13.6
SDR-мен интеграциялау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
13.7
Ағып кетулерді ЖИ арқылы анықтау (айырмашылық: үйге кіріс vs пәтерлер жиынтығы)
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін (ЖИ-функционал)
A
A
NA
13.8
Сумен жабдықтау желісін гидравликалық модельдеу
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін (ЖИ-функционал)
A
A
NA
13.9
Судың сапасын мониторингтеу (желідегі IoT-датчиктер)
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін (ЖИ-функционал)
A
A
NA
13.10
Инфрақұрылымды цифрландыру: резервуарлар, сорғы станциялары
2029 жылғы 31 желтоқсанға дейін (инфрақұрылымдық функционал)
A
A
NA
13.11
Инженерлік инфрақұрылым объектілерінің цифрлық тізілімі ҰҚДИ МГ ЦЖ пайдалана отырып, объектілерді, желілерді, есепке алу тораптарын, трассалар мен қызмет көрсету аймақтарын кеңістіктік байланыстыру арқылы қалыптастыру.
2029 жылғы 31 желтоқсанға дейін (инфрақұрылымдық функционал)
A
A
A
14. Бастама: ТҮКШ цифрландыру: жылудың ақылды есептеуіштері (Р, О, АО)
Жылу желілерін, ОЖП (орталық жылу пунктін), жылу трассаларын қамтиды. Ауа-райына тәуелді реттеу, жылуды рұқсатсыз іріктеуді анықтау.
Функционалы
Іске асыру мерзімі
Р
О
АО
14.1
ОЖП-да және үйлерде ақылды жылу есептеуіштерін орнату
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
14.2
Жылу желілері мен ОЖП-ның цифрлық тізілімі
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
14.3
БЕАО биллингтік жүйелерімен интеграциялау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
14.4
Көрсеткіштерді автоматты беру
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
14.5
Жылу шығындары мен нормативтік шығындар бойынша есептер
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
14.6
SDR-мен интеграциялау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
14.7
ОЖП-да температураны ауа райына қарай ЖИ-реттеу
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін (ЖИ-функционал)
A
A
NA
14.8
Жылуды рұқсатсыз алуын анықтау
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін (ЖИ-функционал)
A
A
NA
14.9
Жылу трассаларына предиктивті ТҚК (тепловизиялық дрондар)
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін (ЖИ-функционал)
A
A
NA
14.10
Инфрақұрылымды цифрландыру: жылу трассалары мен ОЖП-ны басқару
2029 жылғы 31 желтоқсанға дейін (инфрақұрылымдық функционал)
A
A
NA
14.11
Инженерлік инфрақұрылым объектілерінің цифрлық тізілімі ҰҚДИ МГ ЦЖ пайдалана отырып, объектілерді, желілерді, есепке алу тораптарын, трассалар мен қызмет көрсету аймақтарын кеңістіктік байланыстыру арқылы қалыптастыру.

до 31 декабря 2029 года (инфраструктурный функционал)
A
A
A
15. Инициатива: Оцифровка ЖКХ: умные счетчики газа (Р, О, РЦ)
Функционал
Срок реализации
Р
О
РЦ
15.1
Установка умных газовых счетчиков с автоматической передачей данных
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
15.2
Цифровой реестр газовых сетей и распределительных узлов
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
15.3
Интеграция с биллинговыми системами ЕРЦ
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
15.4
Автоматическая передача показаний
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
15.5
Отчеты по потреблению и балансу газа
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
15.6
Интеграция с SDR
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
15.7
IoT-детекция утечек газа на узлах сети
до 31 декабря 2028 года (ИИ-функционал)
A
A
NA
15.8
Предиктивный спрос на газ в холодный период (ИИ-модель)
до 31 декабря 2028 года (ИИ-функционал)
A
A
NA
15.9
Оцифровка инфраструктуры: газораспределительные станции
до 31 декабря 2029 года (инфраструктурный функционал)
A
A
NA
15.10
Цифровой реестр объектов инженерной инфраструктуры формируется с пространственной привязкой объектов, сетей, узлов учета, трасс и зон обслуживания с использованием ЦС ГГ НИПД.
до 31 декабря 2029 года (инфраструктурный функционал)
A
A
A
16. Инициатива: Развитие региональных IT-хабов и районных IT-центров (Р, О, РЦ)
Обязательная инициатива для Р и О - полноценные IT-хабы. Для РЦ - локальные IT-центры при поддержке областного уровня. УЦ ставят перед хабами практические задачи в соответствии с региональной спецификой.
Функционал
Срок реализации
Р
О
РЦ
16.1
Расширение площадей IT-хаба (5 000–10 000 кв. м пропорционально молодежи региона)
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
NA
16.2
Соответствие инфраструктуры минимальным требованиям к ремонту и оснащению
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
NA
16.3
Обеспечение обслуживания: интернет 24/7, клининг, охрана
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
NA
16.4
Нормативный уровень заполняемости рабочих зон (офисы и коворкинг)
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
NA
16.5
Выполнение плановых показателей по мероприятиям и участникам
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
NA
16.6
Количественный рост IT-стартапов через программы инкубации и акселерации

2029 жылғы 31 желтоқсанға дейін (инфрақұрылымдық функционал)
A
A
A
15. Бастама: ТКШ цифрландыру: газдың ақылды есептеуіштері (Р, О, АО)
Газ желілері, тарату тораптарын цифрландыруын қамтиды. Ағып кетуді IoT арқылы анықтау, суық кезеңдегі болжамды сұраныс.
Функционалы
Іске асыру мерзімі
Р
О
АО
15.1
Деректерді автоматты беретін ақылды газ есептеуіштерін орнату
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
15.2
Газ желілері мен тарату тораптарының цифрлық тізілімі
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
15.3
БЕАО биллингтік жүйелерімен интеграциялау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
15.4
Көрсеткіштерді автоматты беру
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
15.5
Газды тұтыну және газ балансы бойынша есептер
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
15.6
SDR-мен интеграциялау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
15.7
Желі тораптарында газдың ағып кетуін IoT арқылы анықтау
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін (ЖИ-функционал)
A
A
NA
15.8
Суық кезеңдегі газға сұраныстың предиктивті болжамы (ЖИ-модель)
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін (ЖИ-функционал)
A
A
NA
15.9
Инфрақұрылымды цифрландыру: газ тарату станциялары
2029 жылғы 31 желтоқсанға дейін (инфрақұрылымдық функционал)
A
A
NA
15.10
Инженерлік инфрақұрылым объектілерінің цифрлық тізілімі ҰКДИ МГ ЦЖ пайдалана отырып, объектілерді, желілерді, есепке алу тораптарын, трассалар мен қызмет көрсету аймақтарын кеңістіктік байланыстыру арқылы қалыптастырылады.
2029 жылғы 31 желтоқсанға дейін (инфрақұрылымдық функционал)
A
A
A
16. Бастама: Өңірлік IT-хабтарды және аудандық IT-орталықтарды дамыту (Р, О, АО)
P және O үшін міндетті бастама - толыққанды IT-хабтар. РЦ үшін - облыстық деңгейдің қолдауымен жергілікті IT-орталықтар. ЦБ хабтарға аймақтық ерекшеліктерге сәйкес практикалық міндеттер қояды
Функционалы
Іске асыру мерзімі
Р
О
АО
16.1
IT-хаб алаңдарын кеңейту (өңір жастарына пропорционалды түрде 5 000–10 000 ш.м.)
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
NA
16.2
Инфрақұрылымның жөндеу және жарақтандыру жөніндегі ең төмен талаптарға сәйкестігі
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
NA
16.3
Қызмет көрсетуді қамтамасыз ету: 24/7 интернет, клининг, күзет
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
NA
16.4
Жұмыс аймақтарының нормативтік толтырылу деңгейі (офистер және коворкинг)
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
NA
16.5
Іс-шаралар мен қатысушылар бойынша жоспарлы көрсеткіштерді орындау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
NA
16.6
Инкубация және акселерация бағдарламалары арқылы IT-стартаптар санының өсуі

до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
NA
16.7
Акселерационная программа ИИ для решения задач региональной специфики
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
NA
16.8
Открытие локального районного IT-центра (от 100 кв. м)
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
NA
A
NA
16.9
Проведение не менее 12 мероприятий в год в IT-центре РЦ
до 31 декабря 2028 года
NA
NA
A
16.10
Дистанционное участие молодежи РЦ в акселерационных программах областного IT-хаба
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
NA
NA
A
16.11
Передача в SDR показателей деятельности IT-хаба и IT-центров для мониторинга реализации инициативы и последующей передачи предусмотренных данных в SDU
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
17. Инициатива: Инфраструктура дронов - БПЛА (Р, О, РЦ)
Самостоятельная инициатива по созданию региональной инфраструктуры беспилотных летательных аппаратов для задач безопасности, экологии, ЧС и контроля инфраструктуры.
Функционал
Срок реализации
Р
О
РЦ
17.1
Создание регионального диспетчерского центра управления БПЛА
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
NA
17.2
Планирование маршрутов БПЛА (миссии, расписание, запретные зоны)
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
17.3
Формирование истории полетов и аналитика по миссиям
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
17.4
Контроль строительства, дорожной и инженерной инфраструктуры
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
17.5
Проведение спасательных мероприятий (поиск людей, оценка ущерба)
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
17.6
Автоматическое эко-патрулирование лесных массивов и водоемов
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
17.7
Тепловизионные дроны для обследования крупных объектов (ЖКХ, недропользование и другие сферы)
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
17.8
Дроны-патрули для мониторинга общественных пространств
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
NA
17.9
ИИ-диспетчеризация - управление всеми БПЛА из единой точки
до 31 декабря 2028 года (ИИ-функционал)
A
A
NA
17.10
Автономные дроны-патрули (парки, окраины, промзоны)
до 31 декабря 2028 года (ИИ-функционал)
A
NA
NA
17.11
ИИ-определение правонарушений с борта БПЛА
до 31 декабря 2028 года (ИИ-функционал)
A
NA
NA
17.12
Интеграция с SDR для передачи сведений о миссиях, инцидентах и результатах мониторинга с последующей передачей предусмотренных данных в SDU

2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
NA
16.7
Өңірлік ерекшелік міндеттерін шешуге арналған ЖИ акселерациялық бағдарламасы
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
NA
16.8
Жергілікті аудандық IT-орталық ашу (100 ш.м бастап)
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
NA
A
NA
16.9
РЦ IT-орталығында жылына кемінде 12 іс-шара өткізу
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін (ЖИ-функционал)
NA
NA
A
16.10
РЦ жастарының облыстық IT-хабтың акселерациялық бағдарламаларына қашықтан қатысуы
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
NA
NA
A
16.11
Бастаманың іске асырылуын мониторингтеу және кейіннен көзделген деректерді SDU-ға беру үшін IT-хаб пен IT-орталықтардың қызмет көрсеткіштерін SDR-ге беру.
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
17. Бастама: Дрондар инфрақұрылымы – ҰҰА (Р, О, АО)
Қауіпсіздік, экология, ТЖ және инфрақұрылымды бақылау міндеттері үшін ұшқышсыз ұшу аппараттарының өңірлік инфрақұрылымын құру жөніндегі дербес бастама.
Функционалы
Іске асыру мерзімі
Р
О
АО
17.1
ҰҰА басқарудың өңірлік диспетчерлік орталығын құру
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
NA
17.2
ҰҰА маршруттарын жоспарлау (миссиялар, кесте, тыйым салынған аймақтар)
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
17.3
Ұшулар тарихын қалыптастыру және миссиялар бойынша аналитика
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
17.4
Құрылыс, жол және инженерлік инфрақұрылымды бақылау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
17.5
Құтқару іс-шараларын жүргізу (адамдарды іздеу, залалды бағалау)
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
17.6
Орман алқаптары мен су айдындарын автоматты экопатрульдеу
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
17.7
Ірі объектілерді зерттеуге арналған жылу камералы дрондар (ТҮКШ, жер қойнауын пайдалану және басқа да салалар)
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
17.8
Қоғамдық кеңістіктерді мониторингтеуге арналған дрон-патрульдер
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
NA
17.9
ЖИ диспетчерлендіру – барлық ҰҰА-ны бірыңғай нүктеден басқару
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін (ЖИ-функционал)
A
A
NA
17.10
Автономды дрон-патрульдер (саябақтар, шеткі аймақтар, өнеркәсіптік аймақтар)
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін (ЖИ-функционал)
A
NA
NA
17.11
ҰҰА бортынан құқық бұзушылықтарды ЖИ арқылы анықтау
2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін (ЖИ-функционал)
A
NA
NA
17.12
Миссиялар, инциденттер және мониторинг нәтижелері туралы мәліметтерді SDR-ге беру және кейіннен көзделген деректерді SDU-ға беру үшін интеграциялау.

до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
18. Инициатива: Мониторинг цен на СЗПТ (Р, О, РЦ)
Функционал
Срок реализации
Р
О
РЦ
18.1
Парсинг маркетплейсов: автоматический сбор цен на социально значимые продукты
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
18.2
Фотофиксация цен в магазинах (мобильные инспекторы)
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
18.3
Аналитические отчеты и дашборд по ценовому мониторингу
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
18.4
Интеграция с SDR
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
19. Инициатива: Опоры двойного назначения - ОДН (Р, О)
Реализуется за счет не бюджетных средств. Wi-Fi - дополнительный, необязательный компонент.
Функционал
Срок реализации
Р
О
19.1
Установка мультифункциональных опор (освещение, базовые станции связи)
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
19.2
Подключение к системе мониторинга освещения (умное освещение)
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
19.3
Размещение датчиков экологического мониторинга на опорах
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
19.4
Wi-Fi: развертывание публичного Wi-Fi в общественных местах (необязательно)
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
19.5
Интеграция с SDR для передачи данных об опорах, освещении и датчиках с последующей передачей предусмотренных данных в SDU
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
20. Инициатива: Контроль доступности интернета в образовании (Р, О, РЦ)
МИО рекомендуется на этапе подготовки провести обследование и паспортизацию топологии внутренней локальной сети каждой школы. Наличие структурированной внутренней сети (СКС) является необходимым условием для эффективного распределения интернет-канала по учебным кабинетам. Результаты обследования рекомендуется вносить в SDR.
Функционал
Срок реализации
Р
О
РЦ
20.1
Развертывание системы круглосуточного мониторинга скорости ШПД в школах
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
20.2
Интеграция данных в региональный дашборд качества образования
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
20.3
Публикация данных о качестве интернета на публичном дашборде АЦ
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
20.4
Автоматическое уведомление МИО, организаций образования и иных уполномоченных организаций при снижении скорости доступа к сети Интернет ниже установленного порогового значения.
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
20.5
Эскалация инцидентов операторам связи и контроль сроков устранения нарушений в соответствии с установленным внутренним регламентом взаимодействия, в том числе с возможностью интеграции с ЕКЦ 109.

2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
18. Бастама: ӘМАТ бағаларын мониторингтеу (Р, О, АО)
Функционалы
Іске асыру мерзімі
Р
О
АО
18.1
Маркетплейстерді парсингтеу: әлеуметтік маңызы бар өнімдер бағасын автоматты жинау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
18.2
Дүкендердегі бағаларды фотофиксациялау (мобильді инспекторлар)
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
18.3
Баға мониторингі бойынша аналитикалық есептер және дашборд
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
18.4
SDR-мен интеграциялау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
19. Бастама: Қос мақсаттағы тіректер – ҚМТ (Р, О)
Бюджеттен тыс қаражат есебінен жүзеге асырылады. Wi - Fi-қосымша, міндетті емес компонент.
Функционалы
Іске асыру мерзімі
Р
О
19.1
Көпфункционалды тіректерді орнату (жарықтандыру, байланыстың базалық станциялары)
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
19.2
Жарықтандыруды мониторингтеу жүйесіне қосылу (ақылды жарықтандыру)
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
19.3
Экологиялық мониторинг датчиктерін тіректерге орналастыру
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
19.4
Wi-Fi: қоғамдық орындарда жария Wi-Fi-ды өрістету (міндетті емес)
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
19.5
Тіректер, жарықтандыру және датчиктер туралы деректерді SDR-ге беру және кейіннен көзделген деректерді SDU-ға беру үшін интеграциялау.
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
20. Бастама: Білім беру саласында интернеттің қолжетімділігін бақылау (Р, О, АО)
ЖАО дайындық кезеңінде әр мектептің ішкі жергілікті желісінің топологиясын тексеру және паспорттау ұсынылады. Құрылымдық ішкі желінің (ҚКЖ) болуы интернет-арнаны оқу кабинеттері бойынша тиімді бөлу үшін қажетті шарт болып табылады. Зерттеу нәтижелерін SDR-ға енгізу ұсынылады.
Функционалы
Іске асыру мерзімі
Р
О
АО
20.1
Мектептерде КЖҚ жылдамдығын тәулік бойы мониторингтеу жүйесін өрістету
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
20.2
Деректерді білім беру сапасының өңірлік дашбордына интеграциялау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
20.3
Интернет сапасы туралы деректерді АО жария дашбордында жариялау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
20.4
Интернет желісіне қол жеткізу жылдамдығы белгіленген шекті мәннен төмен болған кезде ЖАО, білім беру ұйымдары мен өзге де уәкілетті ұйымдарды автоматты түрде хабардар ету.
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
20.5
Оқыс оқиғаларды байланыс операторларына эскалациялау және бұзушылықтарды жою мерзімдерін өзара іс-қимылдың белгіленген ішкі регламентіне сәйкес, оның ішінде ББО 109-бен интеграциялау мүмкіндігімен бақылау.

до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
20.6
Интеграция с SDR данных мониторинга доступности интернета в образовании с последующей передачей предусмотренных данных в SDU
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
21. Инициатива: Цифровизация маслихатов (Р, О, РЦ)
Цифровизация маслихатов предусматривает комплексную автоматизацию деятельности местных представительных органов, включая управление заседаниями, электронный документооборот, электронное голосование, работу с депутатскими запросами, протоколирование, публичный доступ граждан к информации, трансляции заседаний, личные кабинеты депутатов и аналитику деятельности маслихатов.
Для районных маслихатов функционал реализуется через централизованную региональную платформу, создаваемую и сопровождаемую на уровне области. Районные маслихаты не осуществляют отдельные закупки самостоятельных цифровых решений при наличии действующей или планируемой региональной платформы, обеспечивающей необходимый функционал.
Функционал
Срок реализации
Р
О
РЦ
21.1
Личный кабинет депутата с доступом к материалам заседаний, уведомлениям, поручениям и депутатским запросам
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
21.2
Управление заседаниями маслихата: повестка, календарь, материалы, регистрация участников
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
21.3
Электронный документооборот по проектам решений, материалам комиссий и депутатским запросам
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
21.4
Электронное голосование с фиксацией результатов и автоматическим формированием итогов голосования
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
21.5
Работа с депутатскими запросами: регистрация, маршрутизация, контроль сроков исполнения, уведомления
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
21.6
Публичный доступ граждан к повесткам, решениям, результатам голосования и материалам открытых заседаний
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
21.7
Трансляция заседаний и размещение видеозаписей открытых заседаний
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
21.8
Автоматизированное протоколирование заседаний, в том числе с применением ИИ-инструментов для расшифровки и подготовки проекта протокола
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
21.9
Аналитика деятельности маслихата: посещаемость, активность депутатов, статистика голосований, исполнение депутатских запросов
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
21.10
Интеграция с SDR, SDU, системой проектного управления и иными государственными информационными системами при наличии правовых и технических оснований

2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
20.6
Білім беру саласында интернеттің қолжетімділігін мониторингтеу деректерін SDR-ге беру және кейіннен көзделген деректерді SDU-ға беру үшін интеграциялау.
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
21. Бастама: Мәслихаттарды цифрландыру (Р, О, АО)
Мәслихаттарды цифрландыру отырыстарды басқару, электрондық құжат айналымын, электрондық дауыс беруің, депутаттық сауалдар жұмысын, хаттамалау, азаматтардың ақпаратқа жария қолжетімділігі, отырыстарды трансляциялау, депутаттардың жеке кабинеттері мен мәслихаттар қызметінің талдауын қоса алғанда, жергілікті өкілді органдардың қызметін кешенді автоматтандыруды көздейді.
Аудандық мәслихаттар үшін функционал облыс деңгейінде құрылатын және сүйемелденетін орталықтандырылған өңірлік платформа арқылы іске асырылады. Аудандық мәслихаттар қажетті функционалдылықты қамтамасыз ететін қолданыстағы немесе жоспарланатын өңірлік платформа болған кезде дербес цифрлық шешімдерді жекелеген сатып алуды жүзеге асырмайды.
Функционалы
Іске асыру мерзімі
Р
О
АО
21.1
Отырыстар материалдарына, хабарламаларға, тапсырмалар мен депутаттық сауалдарға қолжетімділігі бар депутаттың жеке кабинеті
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
21.2
Мәслихат отырыстарын басқару: күн тәртібі, күнтізбе, материалдар, қатысушыларды тіркеу
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
21.3
Шешімдер жобалары, комиссиялар материалдары және депутаттық сауалдар бойынша электрондық құжат айналымы
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
21.4
Автоматты түрде нәтижелерді тіркей отырып, электрондық дауыс беру
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
21.5
Депутаттық сауалдармен жұмыс: тіркеу, маршруттау, орындау мерзімдерін бақылау, хабарлау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
21.6
Азаматтардың күн тәртіптеріне, шешімдерге, дауыс беру нәтижесіне жария қолжетімділігі
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
21.7
Отырыстарды трансляциялау және ашық отырыстардың бейнежазбаларын орналастыру
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
21.8
Отырыстарды автоматтандырылған хаттамалау, оның ішінде ЖИ-құралдарын қолдана отырып хаттама жобасын ашу және дайындау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
21.9
Мәслихат қызметінің аналитикасы: қатысу, депутаттардың белсенділігі, дауыс беру статистикасы, депутаттық сауалдардың орындалуы
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
21.10
Құқықтық және техникалық негіздер болған кезде SDR, SDU, жобалық басқару жүйесі және өзге де мемлекеттік ақпараттық жүйелермен интеграциялау

до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
21.11
Разграничение доступа, журналирование действий пользователей, защита персональных данных и хранение электронных материалов заседаний
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
A
Дополнительные инициативы
22. Инициатива: "Умные" остановки (Р, О)
Функционал
Срок реализации
Р
О
22.1
Обеспечение цифрового информирования пассажиров о прогнозе прибытия общественного транспорта в режиме реального времени, включая установку информационных табло на остановочных пунктах и (или) наличие мобильного приложения, веб-сервиса либо иного цифрового канала информирования.
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
22.2
Оснащение системами обогрева/кондиционирования и видеонаблюдения
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
22.3
Интеграция тревожной кнопки SOS и публичного Wi-Fi
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
23. Инициатива: Цифровые музеи, библиотеки, 3D/VR туры (Р, О)
Функционал
Срок реализации
Р
О
23.1
Оцифровка фондов библиотек и музеев, создание единого портала
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
23.2
Разработка 3D/VR туров по ключевым туристическим объектам региона
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
24. Система мониторинга качества автодорог (в том числе видеомониторинг) (Р, О)
Функционал
Срок реализации
Р
О
24.1
Развертывание системы видеофиксации ям и качества дорожного полотна
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
24.2
Аналитические отчеты по качеству дорог для МИО и МТ
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
24.3
Интеграция с SDR
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
24.4
Пространственная привязка дефектов дорожного покрытия, фото- и видеоматериалов обследования, ремонтных участков и дорожных событий с использованием ЦС ГГ НИПД.
до 31 декабря 2027 года (базовый функционал)
A
A
Расшифровка аббревиатур:
ЕКЦ – Единый контактный центр;
ЕРЦ – Единый расчетный центр;
ЕДДС – Единая дежурно-диспетчерская служба;
ПДД – правила дорожного движения;
ИИ – искусственный интеллект;
ЕГКН – Единый государственный кадастр недвижимости;
IoT – интернет вещей;
ЖКХ – жилищно-коммунальное хозяйство;
ЧС – чрезвычайное положение;
SDU – Smart Data Ukimet;
ЦОН – центр обслуживания населения.
Приложение 4
к Методике по построению
"смарт-городов" и
"смарт-регионов",
утвержденной приказом
Заместителя Премьер-Министра
– Министра искусственного
интеллекта и цифрового
развития Республики Казахстан
№____ от "__" _____ 2026 года
Ключевые показатели эффективности (KPI)
Тип "Базовый" – KPI включен в расчет CityScore-Казахстан и оценивается после наступления срока реализации обязательного базового функционала до 31 декабря 2027 года. Тип "AI" – KPI включен только в отдельный AI-рейтинг и оценивается после наступления срока реализации ИИ-функционала до 31 декабря 2028 года. KPI инфраструктурного функционала оцениваются после наступления срока до 31 декабря 2029 года. Сроки по каждому KPI указываются в приложении 3 в скобках как "базовый функционал", "ИИ-функционал" или "инфраструктурный функционал". KPI до наступления соответствующего срока не учитываются как ND. A – применимо, NA – неприменимо. Уровень AI-зрелости инициативы (шкала 0–3) оценивается согласно таблице 3 приложения 5 к настоящей Методике.

2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
21.11
Қолжетімділікті шектеу, әрекеттерді журналға тіркеу, дербес деректерді қорғау және отырыстардың электрондық материалдарын сақтау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
A
Қосымша бастамалар
22. Бастама: "Ақылды" аялдамалар (Р, О)
Функционалы
Іске асыру мерзімі
Р
О
22.1
Жолаушыларды аялдама пункттерінде ақпараттық таблоларды орнатуды және (немесе) мобильді қосымшаның, веб-сервистің немесе өзге де цифрлық ақпараттандыру арнасының болуын қоса алғанда, нақты уақыт режимінде қоғамдық көліктің келу болжамы туралы цифрлық ақпараттандыруды қамтамасыз ету.
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
22.2
Жылыту/кондиционерлеу және бейнебақылау жүйелерімен жарақтандыру
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
22.3
SOS дабыл батырмасын және жария Wi-Fi-ды интеграциялау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
23. Бастама: Цифрлық музейлер, кітапханалар, 3D/VR турлар (Р, О)
Функционалы
Іске асыру мерзімі
Р
О
23.1
Кітапханалар мен музейлер қорларын цифрландыру, бірыңғай порталды құру
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
23.2
Өңірдің негізгі туристік объектілері бойынша 3D/VR турлар әзірлеу
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
24. Бастама: Автожолдардың сапасын мониторингтеу жүйесі (Р, О)
Функционалы
Іске асыру мерзімі
Р
О
24.1
Шұңқырларды және жол төсемінің сапасын бейнетіркеу жүйесін қосу
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
24.2
ЖАО және КМ үшін жол сапасы бойынша аналитикалық есептер
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
24.3
SDR-мен интеграциялау
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
24.4
ҰКДИ МГ ЦЖ пайдалана отырып, жол төсемі ақауларын, тексерудің фото- және бейнематериалдарын, жөндеу учаскелерін және жол оқиғаларын кеңістіктік байланыстыру.
2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін (базалық функционал)
A
A
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ББО – Бірыңғай байланыс орталығы;
БЕАО – Бірыңғай есеп айырысу орталығы;
БКДҚ – Бірыңғай кезекшілік-диспетчерлік қызмет;
ЖЖҚ – жол жүрісі қағидалары;
ЖИ – жасанды интеллект;
ЖМБМК – Жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры;
IoT – заттар интернеті;
ТКШ – тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық;
ТЖ – төтенше жағдай;
SDU – Smart Data Ukimet;
ХҚКО – халыққа қызмет көрсету орталығы.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Жасанды
интеллект және цифрлық даму
министрінің
2026 жылғы 7 тамыздағы
№ 463/НҚ бұйрығымен
бекітілген "смарт- қалаларды"
және "смарт-өңірлерді" құру
жөніндегі әдістемеге
4-қосымша
"Тиімділіктің негізгі көрсеткіштері (KPI)
"Базалық" түрі – KPI көрсеткіші CityScore-Қазақстан көрсеткішін есептеуге енгізіледі және міндетті базалық функционалды іске асыру мерзімі басталғаннан кейін бағаланады. "AI" түрі – KPI көрсеткіші тек жеке AI-рейтингте есепке алынады және тиісті кеңейтілген функционалды іске асыру мерзімі басталғаннан кейін бағаланады. 2028–2029 жылдарға арналған кеңейтілген функционалдың KPI көрсеткіштері іске асыру мерзімі басталғанға дейін ND ретінде есепке алынбайды. A – қолданылады, NA – қолданылмайды. Бастаманың AI-жетілу деңгейі (0–3 шкаласы) осы Әдістеменің 5-қосымшасының 3-кестесіне сәйкес бағаланады.

1. Региональный ситуационный центр (Р, О)
KPI
Цель Р
Цель О
Баллы
Тип
Р
О
1.1
Время готовности центра (% дней без простоев)
≥99,5%
≥99%
8
Базовый
A
A
1.2
Среднее время реагирования на инциденты (мин)
≤5
≤7
7
Базовый
A
A
1.3
Доля инцидентов, закрытых в срок (%)
≥90
≥85
6
Базовый
A
A
2. Smart Data Region (региональный аналитический центр) (Р, О)
KPI
Цель Р
Цель О
Баллы
Тип
Р
О
2.1
Время бесперебойной работы аналитического центра (%)
≥99,5
≥99
8
Базовый
A
A
2.2
Доля ИС МИО, интегрированных с АЦ (%)
≥90
≥80
7
Базовый
A
A
2.3
Доля KPI, рассчитываемых автоматически из SDU (%)
≥90
≥80
8
Базовый
A
A
2.4
Число публичных дашбордов
≥5
≥3
5
Базовый
A
A
2.5
Количество подключенных источников данных в озере данных
≥15
≥10
6
Базовый
A
A
2.6
Количество GIS-слоев, интегрированных с ЦС ГГ НИПД
≥10
≥7
6
Базовый
A
A
2.7
Доля активных ИИ-моделей в продакшне
≥3
≥1
8
AI
A
A
2.8
Уровень AI-зрелости аналитического центра (шкала 0–3)
≥2
≥1
7
AI
A
A
2.9
Доля обязательных блоков дашборда, обновляемых в установленный срок (%)
≥98
≥95
8
Базовый
A
A
2.10
Наличие открытого API с машиночитаемыми данными (да/нет)
Да
Да
7
Базовый
A
A
2.11
Доля пространственных данных, синхронизированных с ЦС ГГ НИПД (%)
≥90
≥80
7
Базовый
A
A
2.10. Доля обязательных блоков дашборда, обновляемых в установленный срок (%)≥98≥958Базовый
3. Единый контактный центр 109+ (Р, О, РЦ)
KPI
Цель Р
Цель О
Цель РЦ
Баллы
Тип
Р
О
РЦ
3.1
Доля обращений, закрытых в срок (%)
≥90
≥85
≥80
8
Базовый
A
A
A
3.2
Индекс удовлетворенности граждан (CSI, 1–5)
≥4,5
≥4,3
≥4,0
7
Базовый
A
A
A
3.3
Среднее время обработки обращения (мин)
≤3
≤5
≤7
6
Базовый
A
A
A
3.4
Процент обращений, переданных в профильные службы (%)
≤10
≤15
≤20
7
Базовый
A
A
A
3.5
Процент повторных жалоб (%)
≤2
≤5
≤10
8
Базовый
A
A
A
3.6
Доля обращений, обработанных ИИ-агентом (%)
≥30
≥20
≥10
8
AI
A
A
A
3.7
Доля обращений с корректной геометкой и адресной привязкой (%)
≥95
≥90
≥85
7
Базовый
A
A
A
4. Единый расчетный центр (Р, О, РЦ)
KPI
Цель Р
Цель О
Цель РЦ
Баллы
Тип
Р
О
РЦ
4.1
Доля платежей, принятых онлайн (%)
≥70
≥60
≥50
7
Базовый
A
A
A
4.2
Ошибки начислений на 1000 лицевых счетов
≤5
≤7
≤10
6
Базовый
A
A
A
4.3
Время бесперебойной работы системы ЕРЦ (%)
≥99,5
≥99
≥98
7
Базовый
A
A
A
5. Интегрированная система городского транспорта (Р, О)
KPI
Цель Р
Цель О
Баллы
Тип
Р
О
5.1
Доля маршрутов с электронными билетами (%)
≥95
≥90
8
Базовый
A
A
5.2
Точность соблюдения расписания (%)
≥85
≥80
7
Базовый
A
A
5.3
Охват GPS/ГЛОНАСС мониторингом (% автопарка)
≥98
≥95
6
Базовый
A
A
5.4
Уровень AI-зрелости транспортной системы (шкала 0–3)
≥2
≥1
7
AI
A
A
5.5
Доля маршрутов и остановочных пунктов, нанесенных на цифровую картографическую основу ЦС ГГ НИПД (%)
≥95
≥90
7
Базовый
A
A

1. Өңірлік ахуалдық орталық (Р, О)
KPI
Р мақсаты
О мақсаты
Балдар
Түрі
Р
О
1.1
Орталықтың дайын болу уақыты (тоқтаусыз % күн)
≥99,5%
≥99%
8
Базалық
A
A
1.2
Оқыс оқиғаларға ден қоюдың орташа уақыты (мин)
≤5
≤7
7
Базалық
A
A
1.3
Мерзімінде жабылған оқыс оқиғалардың үлесі (%)
≥90
≥85
6
Базалық
A
A
2. Smart Data Region (өңірлік аналитикалық орталық) (Р, О)
KPI
Р мақсаты
О мақсаты
Балдар
Түрі
Р
О
2.1
Аналитикалық орталықтың үздіксіз жұмыс уақыты (%)
≥99,5
≥99
8
Базалық
A
A
2.2
АО-пен интеграцияланған ЖАО АЖ үлесі (%)
≥90
≥80
7
Базалық
A
A
2.3
SDU-дан автоматты түрде есептелетін KPI үлесі (%)
≥90
≥80
8
Базалық
A
A
2.4
Жария дашбордтар саны
≥5
≥3
5
Базалық
A
A
2.5
Деректер көлінде қосылған деректер көздерінің саны
≥15
≥10
6
Базалық
A
A
2.6
ҰҚДИ МГ ЦЖ-мен интеграцияланған GIS-қабаттарының саны
≥10
≥7
6
Базалық
A
A
2.7
Продакшндегі белсенді ЖИ-модельдердің үлесі
≥3
≥1
8
AI
A
A
2.8
Аналитикалық орталықтың AI-жетілу деңгейі (0–3 шкаласы).
≥2
≥1
7
AI
A
A
2.9
Дашбордтың белгіленген мерзімде жаңартылатын міндетті блоктарының үлесі (%)
≥98
≥95
8
Базалық
A
A
2.10
Машинада оқылатын деректері бар ашық API-дің болуы (иә/жоқ)
Иә
Иә
7
Базалық
A
A
2.11
ҰҚДИ МГ ЦЖ-мен синхрондалған кеңістіктік деректердің үлесі (%)
≥90
≥80
7
Базалық
A
A
2.10Дашбордтың белгіленген мерзімде жаңартылатын міндетті блоктарының үлесі (%) ≥98 ≥95 8 Базалық.
3. Бірыңғай байланыс орталығы 109+ (Р, О, АО)
KPI
Р мақсаты
О мақсаты
АО мақсаты
Балдар
Түрі
Р
О
АО
3.1
Мерзімінде жабылған жолданымдар үлесі (%)
≥90
≥85
≥80
8
Базалық
A
A
A
3.2
Азаматтардың қанағаттану индексі (CSI, 1–5)
≥4,5
≥4,3
≥4,0
7
Базалық
A
A
A
3.3
Жолданымды өңдеудің орташа уақыты (мин)
≤3
≤5
≤7
6
Базалық
A
A
A
3.4
Бейінді қызметтерге берілген жолдпнымдардың пайызы (%)
≤10
≤15
≤20
7
Базалық
A
A
A
3.5
Қайталанған шағымдардың пайызы (%)
≤2
≤5
≤10
8
Базалық
A
A
A
3.6
ЖИ-агент
өңдеген жолданымдардың үлесі (%)
≥30
≥20
≥10
8
AI
A
A
A
3.7
Корректті геометкасы және адреспен байланысы бар өтініштердің үлесі (%)
≥95
≥90
≥85
7
Базалық
A
A
A
4. Бірыңғай есеп айырысу орталығы (Р, О, АО)
KPI
Р мақсаты
О мақсаты
АО мақсаты
Балдар
Түрі
Р
О
АО
4.1
Онлайн қабылданған төлемдердің үлесі (%)
≥70
≥60
≥50
7
Базалық
A
A
A
4.2
1000 дербес шотқа шаққандағы есептеу қателері
≤5
≤7
≤10
6
Базалық
A
A
A
4.3
БЕАО жүйесінің үздіксіз жұмыс уақыты (%)
≥99,5
≥99
≥98
7
Базалық
A
A
A
5. Қалалық көліктің интеграцияланған жүйесі (Р, О)
KPI
Р мақсаты
О мақсаты
Балдар
Түрі
Р
О
5.1
Электрондық билеттері бар маршруттардың үлесі (%)
≥95
≥90
8
Базалық
A
A
5.2
Кестені сақтау дәлдігі (%)
≥85
≥80
7
Базалық
A
A
5.3
GPS/ГЛОНАСС мониторингімен қамту (автопарктің %)
≥98
≥95
6
Базалық
A
A
5.4
Көлік жүйесінің AI-жетілу деңгейі (0–3 шкаласы)
≥2
≥1
7
AI
A
A
5.5
ҰҚДИ МГ ЦЖ-ның цифрлық картографиялық негізіне енгізілген маршруттар мен аялдама пункттерінің үлесі (%)
≥95
≥90
7
Базалық
A
A

8. Единая система видеомониторинга (Р, О, РЦ)
KPI
Цель Р
Цель О
Цель РЦ
Баллы
Тип
Р
О
РЦ
8.1
Охват общественных мест видеонаблюдением (%)
≥90
≥80
≥60
8
Базовый
A
A
A
8.2
Время бесперебойной работы системы (%)
≥99
≥98
≥97
7
Базовый
A
A
A
8.3
Уровень AI-зрелости видеосистемы (шкала 0–3
≥2
≥1
≥0
6
AI
A
A
A
8.4
Доля камер и зон обзора, пространственно привязанных с использованием ЦС ГГ НИПД (%)
≥90
≥85
≥80
6
Базовый
A
A
A
9. Система управления пожарной безопасностью УТО (Р, О)
KPI
Цель Р
Цель О
Баллы
Тип
Р
О
9.1
Доля УТО, охваченных системой (%)
≥95
≥90
8
Базовый
A
A
9.2
Время автоматического оповещения о пожаре (сек)
≤30
≤45
7
Базовый
A
A
9.3
Уровень AI-зрелости системы пожарной безопасности (шкала 0–3)
≥2
≥1
6
AI
A
A
9.4
Доля УТО, пожарных объектов, подъездных путей и маршрутов реагирования, пространственно привязанных с использованием ЦС ГГ НИПД (%)
≥90
≥85
6
Базовый
A
A
* Для целей расчета показателя 9.1 "Доля УТО, охваченных системой (%)" перечень УТО определяется по состоянию на 31 декабря отчетного года в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере антитеррористической защищенности.
10. Система экологического мониторинга и зеленого фонда (Р, О)
KPI
Цель Р
Цель О
Баллы
Тип
Р
О
10.1
Доля зеленых насаждений, охваченных IoT-мониторингом (%)
≥70
≥50
7
Базовый
A
A
10.2
Время бесперебойной работы экологических датчиков (%)
≥95
≥90
6
Базовый
A
A
10.3
Число станций мониторинга воздуха на 100 тыс. жителей
≥3
≥2
7
Базовый
A
A
10.4
Уровень AI-зрелости экологической системы (шкала 0–3)
≥2
≥1
6
AI
A
A
10.5
Доля объектов экологического мониторинга и зеленого фонда, пространственно привязанных с использованием ЦС ГГ НИПД (%)
≥90
≥80
7
Базовый
A
A
11. Система управления ТБО (Р, О)
KPI
Цель Р
Цель О
Баллы
Тип
Р
О

8. Бірыңғай бейнемониторинг жүйесі (Р, О, АО)
KPI
Р мақсаты
О мақсаты
АО мақсаты
Балдар
Түрі
Р
О
АО
8.1
Қоғамдық орындарды бейнебақылаумен қамту (%)
≥90
≥80
≥60
8
Базалық
A
A
A
8.2
Жүйенің үздіксіз жұмыс уақыты (%)
≥99
≥98
≥97
7
Базалық
A
A
A
8.3
Бейнебақылау жүйесінің AI-жетілу деңгейі (0–3 шкаласы)
≥2
≥1
≥0
6
AI
A
A
A
8.4
ҰҚДИ МГ ЦЖ-ны пайдалана отырып, кеңістіктік байланыстырылған камералар мен көру аймақтарының үлесі (%)
≥90
≥85
≥80
6
Базалық
A
A
A
9. ТТО өрт қауіпсіздігін басқару жүйесі (Р, О)
KPI
Р мақсаты
О мақсаты
Балдар
Түрі
Р
О
9.1
Жүйемен қамтылған ТТО үлесі (%)
≥95
≥90
8
Базалық
A
A
9.2
Өрт туралы автоматты хабарлау уақыты (сек)
≤30
≤45
7
Базалық
A
A
9.3
Өрт қауіпсіздігі жүйесінің AI-жетілу деңгейі (0–3 шкаласы)
≥2
≥1
6
AI
A
A
9.4
ҰҚДИ МГ ЦЖ-ны пайдалана отырып, кеңістіктік байланыстырылған СБТ-лардың, өртке қарсы қорғаныс объектілерінің, кіру жолдары мен әрекет ету маршруттарының үлесі (%)
≥90
≥85
6
Базалық
A
A
9.1 "Жүйемен қамтылған ТТО үлесі (%)" көрсеткішін есептеу мақсатында ТТО тізбесі есепті жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасының терроризмге қарсы қорғалу саласындағы заңнамасына сәйкес айқындалады.
10. Экологиялық мониторинг және жасыл қор жүйесі (Р, О)
KPI
Р мақсаты
О мақсаты
Балдар
Түрі
Р
О
10.1
IoT-мониторингпен қамтылған жасыл екпелердің үлесі (%)
≥70
≥50
7
Базалық
A
A
10.2
Экологиялық датчиктердің үздіксіз жұмыс уақыты (%)
≥95
≥90
6
Базалық
A
A
10.3
100 мың тұрғынға шаққандағы ауа мониторингі станцияларының саны
≥3
≥2
7
Базалық
A
A
10.4
Экологиялық жүйенің AI-жетілу деңгейі (0–3 шкаласы)
≥2
≥1
6
AI
A
A
10.5
ҰҚДИ МГ ЦЖ-ны пайдалана отырып, кеңістіктік байланыстырылған экологиялық мониторинг және жасыл қор объектілерінің үлесі (%)
≥90
≥80
7
Базалық
A
A
11. ҚТҚ басқару жүйесі (Р, О)
KPI
Р мақсаты
О мақсаты
Балдар
Түрі
Р
О

11.1
Доля контейнеров с IoT-датчиками (%)
≥70
≥50
7
Базовый
A
A
11.2
Доля маршрутов вывоза ТБО, выполненных в срок (%)
≥95
≥90
6
Базовый
A
A
11.3
Количество выявленных несанкционированных свалок (квартал)
Мониторинг
Мониторинг
7
Базовый
A
A
11.4
Доля спецтехники с GPS-трекерами (%)
100
100
9
Базовый
A
A
11.5
Уровень AI-зрелости системы ТБО (шкала 0–3)
≥2
≥1
5
AI
A
A
11.6
Доля контейнерных площадок, маршрутов ТБО и несанкционированных свалок, пространственно привязанных с использованием ЦС ГГ НИПД (%)
≥90
≥80
7
Базовый
A
A
12. Оцифровка ЖКХ: умные счетчики электроэнергии (Р, О, РЦ)
KPI
Цель Р
Цель О
Цель РЦ
Баллы
Тип
Р
О
РЦ
12.1
Доля умных счетчиков электроэнергии (%)
≥80
≥70
≥50
9
Базовый
A
A
A
12.2
Снижение нормативных потерь (%)
≥10
≥7
≥5
7
Базовый
A
A
A
12.3
Доля небюджетного финансирования (%)
≥80
≥70
9
Базовый
A
A
12.4
Доля объектов инженерной инфраструктуры, имеющих пространственную привязку в ЦС ГГ НИПД (%)
≥90
≥80
≥70
7
Базовый
A
A
A
13. Оцифровка ЖКХ: умные счетчики воды (Р, О, РЦ)
KPI
Цель Р
Цель О
Цель РЦ
Баллы
Тип
Р
О
РЦ
13.1
Доля умных счетчиков воды (%)
≥80
≥70
≥50
9
Базовый
A
A
A
13.2
Снижение потерь воды (%)
≥15
≥10
≥7
8
Базовый
A
A
A
13.3
Доля небюджетного финансирования (%)
≥80
≥70
9
Базовый
A
A
13.4
Доля объектов инженерной инфраструктуры, имеющих пространственную привязку в ЦС ГГ НИПД (%)
≥90
≥80
≥70
7
Базовый
A
A
A
14. Оцифровка ЖКХ: умные счетчики тепла (Р, О, РЦ)
KPI
Цель Р
Цель О
Цель РЦ
Баллы
Тип
Р
О
РЦ
14.1
Доля умных теплосчетчиков (%)
≥70
≥60
≥40
9
Базовый
A
A
A
14.2
Снижение теплопотерь (%)
≥10
≥7
≥5
7
Базовый
A
A
A
14.3
Доля небюджетного финансирования (%)
≥80
≥70
9
Базовый
A
A
14.4
Доля объектов инженерной инфраструктуры, имеющих пространственную привязку в ЦС ГГ НИПД (%)
≥90
≥80
≥70
7
Базовый
A
A
A
15. Оцифровка ЖКХ: умные счетчики газа (Р, О, РЦ)
KPI
Цель Р
Цель О
Цель РЦ
Баллы
Тип
Р
О
РЦ
15.1
Доля умных газовых счетчиков (%)
≥80
≥70
≥50
9
Базовый
A
A
A
15.2
Снижение потерь газа (%)
≥10
≥7
≥5
7
Базовый
A
A
A
15.3
Доля небюджетного финансирования (%)
≥80
≥70
9
Базовый
A
A
15.4
Доля объектов инженерной инфраструктуры, имеющих пространственную привязку в ЦС ГГ НИПД (%)
≥90
≥80
≥70
7
Базовый
A
A
A
* Показатели инициативы 15 применяются только в отношении населенных пунктов, включенных в ежегодный перечень, формируемый уполномоченным органом на основании официальной информации Министерства энергетики Республики Казахстан в соответствии с пунктом 42 настоящей Методики. По иным населенным пунктам применяется статус NA.
16. Развитие региональных IT-хабов и районных IT-центров (Р, О, РЦ)
KPI
Цель Р
Цель О
Цель РЦ
Баллы
Тип
Р
О
РЦ

11.1
IoT-датчиктері бар контейнерлердің үлесі (%)
≥70
≥50
7
Базалық
A
A
11.2
Мерзімінде орындалған ҚТҚ шығару маршруттарының үлесі (%)
≥95
≥90
6
Базалық
A
A
11.3
Анықталған рұқсатсыз қоқыс үйінділерінің саны (тоқсан сайын)
Мониторинг
Мониторинг
7
Базалық
A
A
11.4
GPS-трекерлері бар арнайы техниканың үлесі (%)
100
100
9
Базалық
A
A
11.5
ҚТҚ басқару жүйесінің AI-жетілу деңгейі (0–3 шкаласы)
≥2
≥1
5
AI
A
A
11.6
ҰҚДИ МГ ЦЖ-ны пайдалана отырып, кеңістіктік байланыстырылған контейнер алаңдарының, ҚТҚ маршруттары мен рұқсат етілмеген қоқыс үйінділерінің үлесі (%)
≥90
≥80
7
Базалық
A
A
12. ТҮКШ-ті цифрландыру: электр энергиясының ақылды есептеуіштері (Р, О, АО)
KPI
Р мақсаты
О мақсаты
АО мақсаты
Балдар
Түрі
Р
О
АО
12.1
Электр энергиясының ақылды есептеуіштерінің үлесі (%)
≥80
≥70
≥50
9
Базалық
A
A
A
12.2
Нормативтік шығындардың төмендеуі (%)
≥10
≥7
≥5
7
Базалық
A
A
A
12.3
Бюджеттен тыс қаржыландыру үлесі (%)
≥80
≥70
9
Базалық
A
A
12.4
ҰҚДИ МГ ЦЖ-да кеңістіктік байланысы бар инженерлік инфрақұрылым объектілерінің үлесі (%)
≥90
≥80
≥70
7
Базалық
A
A
A
13. ТҮКШ-ті цифрландыру: судың ақылды есептеуіштері (Р, О, АО)
KPI
Р мақсаты
О мақсаты
АО мақсаты
Балдар
Түрі
Р
О
АО
13.1
Судың ақылды есептеуіштерінің үлесі (%)
≥80
≥70
≥50
9
Базалық
A
A
A
13.2
Су шығындарының төмендеуі (%)
≥15
≥10
≥7
8
Базалық
A
A
A
13.3
Бюджеттен тыс қаржыландыру үлесі (%)
≥80
≥70
9
Базалық
A
A
13.4
ҰҚДИ МГ ЦЖ-да кеңістіктік байланысы бар инженерлік инфрақұрылым объектілерінің үлесі (%)
≥90
≥80
≥70
7
Базалық
A
A
A
14. ТТО өрт қауіпсіздігін басқару жүйесі (Р, О, АО)
KPI
Р мақсаты
О мақсаты
АО мақсаты
Балдар
Түрі
Р
О
АО
14.1
Ақылды жылу есептеуіштерінің үлесі (%)
≥70
≥60
≥40
9
Базалық
A
A
A
14.2
Жылу шығындарының төмендеуі (%)
≥10
≥7
≥5
7
Базалық
A
A
A
14.3
Бюджеттен тыс қаржыландыру үлесі (%)
≥80
≥70
9
Базалық
A
A
14.4
ҰҚДИ МГ ЦЖ-да кеңістіктік байланысы бар инженерлік инфрақұрылым объектілерінің үлесі (%)
≥90
≥80
≥70
7
Базалық
A
A
A
15. ТҮКШ-ТІ цифрландыру: газдың ақылды есептеуіштері (Р, О, АО)
KPI
Р мақсаты
О мақсаты
АО мақсаты
Балдар
Түрі
Р
О
АО
15.1
Ақылды газ есептеуіштерінің үлесі (%)
≥80
≥70
≥50
9
Базалық
A
A
A
15.2
Газ шығындарының төмендеуі (%)
≥10
≥7
≥5
7
Базалық
A
A
A
15.3
Бюджеттен тыс қаржыландыру үлесі (%)
≥80
≥70
9
Базалық
A
A
15.4
ҰҚДИ МГ ЦЖ-да кеңістіктік байланысы бар инженерлік инфрақұрылым объектілерінің үлесі (%)
≥90
≥80
≥70
7
Базалық
A
A
A
*15-бастаманың көрсеткіштері осы Әдістеменің 36-1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми ақпараты негізінде уәкілетті орган қалыптастыратын жыл сайынғы тізбеге енгізілген елді-мекендерге ғана қолданылады. Өзге елді-мекендер бойынша NA мәртебесі қолданылады.
16. Өңірлік IT-хабтарды және аудандық IT-орталықтарды дамыту (Р, О, АО)
KPI
Р мақсаты
О мақсаты
АО мақсаты
Балдар
Түрі
Р
О
АО

16.1
Площадь IT-хаба (кв. м)
≥500
≥200
≥50
7
Базовый
A
A
A
16.2
Число IT-стартапов (прирост в год)
≥20
≥10
≥2
8
Базовый
A
A
A
16.3
Число мероприятий в год
≥20
≥10
≥5
6
Базовый
A
A
A
16.4
Число задач по региональной специфике, поставленных хабу
≥10
≥5
≥1
7
AI
A
A
A
17. Инфраструктура дронов БПЛА (Р, О, РЦ)
KPI
Цель Р
Цель О
Цель РЦ
Баллы
Тип
Р
О
РЦ
17.1
Число выполненных миссий БПЛА в год
≥200
≥100
≥20
7
Базовый
A
A
A
17.2
Доля автономных миссий от общего числа (%)
≥30
≥20
≥10
6
AI
A
A
NA
18. Мониторинг цен СЗПТ (Р, О, РЦ)
KPI
Цель Р
Цель О
Цель РЦ
Баллы
Тип
Р
О
РЦ
18.1
Охват товарных позиций мониторингом (%)
≥90
≥80
≥70
7
Базовый
A
A
A
18.2
Частота обновления данных (раз в неделю)
≥3
≥2
≥1
6
Базовый
A
A
A
19. Опоры двойного назначения (Р, О)
KPI
Цель Р
Цель О
Баллы
Тип
Р
О
19.1
Доля установленных ОДН от плана (%)
≥80
≥70
8
Базовый
A
A
19.2
Время бесперебойной работы систем освещения (%)
≥98
≥97
6
Базовый
A
A
19.3
Доля небюджетного финансирования (%)
≥80
≥70
9
Базовый
A
A
20. Контроль доступности интернета в образовании (Р, О, РЦ)
KPI
Цель Р
Цель О
Цель РЦ
Баллы
Тип
Р
О
РЦ
20.1
Доля школ со скоростью ≥100 Мбит/с (%)
≥90
≥80
≥60
10
Базовый
A
A
A
20.2
Время бесперебойной работы системы мониторинга (%)
≥99
≥99
≥98
8
Базовый
A
A
A
20.3
Доля школ с паспортизированной внутренней ЛС (%)
≥80
≥60
≥40
7
Базовый
A
A
A
21. Цифровизация маслихатов (Р, О, РЦ)
KPI
Цель Р
Цель О
Цель РЦ
Баллы
Тип
Р
О
РЦ
21.1
Доля заседаний маслихата, проводимых с использованием цифровой платформы (%)
≥80
≥80
≥70
10
Базовый
A
A
A
21.2
Доля материалов заседаний, размещаемых в цифровой платформе до проведения заседания (%)
≥90
≥85
≥80
8
Базовый
A
A
A
21.3
Доля депутатских запросов, зарегистрированных и обрабатываемых через цифровую платформу (%)
≥80
≥75
≥70
8
Базовый
A
A
A
21.4
Наличие публичного доступа к повесткам, решениям и результатам голосования открытых заседаний
Да
Да
Да
7
Базовый
A
A
A
Расшифровка аббревиатур:
A (Applicable) – применимо;
АСУП – автоматизированная система управления парковками;
ЕКЦ – единый контактный центр;
ГИС – геоцифровая система;
ИИ – искусственный интеллект;
СУДД – система управления дорожным движением;
СМКД – система мониторинга качества дорог;
IoT – интернет вещей;
О – областные центры;
Р – республиканские города;
РЦ – районные центры;
ЖКХ – жилищно-коммунальное хозяйство.
УТО – уязвимые в террорестическом отношении;
ИГТ – интегрированная система городского транспорта;
KPI – ключевой показатель эффективности;
ТБО – система управления твердыми отходами;
NA (Not Applicable) — не применимо;
ФВФ – фотовидеофиксация.
Приложение 5
к Методике по построению
"смарт-городов" и
"смарт-регионов",
утвержденной приказом
Заместителя Премьер-Министра
– Министра искусственного
интеллекта и цифрового
развития Республики Казахстан
№____ от "__" _____ 2026 года
Методология расчета CityScore-Казахстан и AI-рейтинга
1. Структура оценки.

16.1
IT-хабтың ауданы (ш.м)
≥500
≥200
≥50
7
Базалық
A
A
A
16.2
IT-стартаптар саны (жылдық өсім)
≥20
≥10
≥2
8
Базалық
A
A
A
16.3
Жылына іс-шаралар саны
≥20
≥10
≥5
6
Базалық
A
A
A
16.4
Хабқа қойылған өңірлік ерекшелік бойынша міндеттер саны
≥10
≥5
≥1
7
AI
A
A
A
17. Дрондар инфрақұрылымы ҰҰА (Р, О, АО)
KPI
Р мақсаты
О мақсаты
АО мақсаты
Балдар
Түрі
Р
О
АО
17.1
Жылына орындалған ҰҰА миссияларының саны
≥200
≥100
≥20
7
Базалық
A
A
A
17.2
Автономды миссиялардың жалпы саннан үлесі (%)
≥30
≥20
≥10
6
AI
A
A
NA
18. ӘМАТ бағаларын мониторингтеу (Р, О, АО)
KPI
Р мақсаты
О мақсаты
РО мақсаты
Балдар
Түрі
Р
О
АО
18.1
Тауар позицияларын мониторингпен қамту (%)
≥90
≥80
≥70
7
Базалық
A
A
A
18.2
Деректерді жаңарту жиілігі (аптасына бір рет)
≥3
≥2
≥1
6
Базалық
A
A
NA
19. Қос мақсаттағы тіректер (Р, О)
KPI
Р мақсаты
О мақсаты
Балдар
Түрі
Р
О
19.1
Жоспардан орнатылған ҚМТ үлесі (%)
≥80
≥70
8
Базалық
A
A
19.2
Жарықтандыру жүйелерінің үздіксіз жұмыс уақыты (%)
≥98
≥97
6
Базалық
A
A
19.3
Бюджеттен тыс қаржыландыру үлесі (%)
≥80
≥70
9
Базалық
A
A
20. Білім беру саласында интернеттің қолжетімділігін бақылау (Р, О, АО)
KPI
Р мақсаты
О мақсаты
АО мақсаты
Балдар
Түрі
Р
О
АО
20.1
Жылдамдығы ≥100 Мбит/с мектептердің үлесі (%)
≥90
≥80
≥60
10
Базалық
A
A
A
20.2
Мониторинг жүйесінің үздіксіз жұмыс уақыты (%)
≥99
≥99
≥98
8
Базалық
A
A
A
20.3
Паспортталған ішкі ЖЖ бар мектептердің үлесі (%)
≥80
≥60
≥40
7
Базалық
A
A
A
21. Мәслихаттарды цифрландыру (Р, О, АО)
KPI
Р мақсаты
О мақсаты
РО мақсаты
Балдар
Түрі
Р
О
АО
21.1
Цифрлық платформаны пайдалана отырып өткізілетін мәслихат отырыстарының үлесі (%)
≥80
≥80
≥70
10
Базалық
A
A
A
21.2
Отырыс өткізілгенге дейін орналастырылатын отырыс материалдарының үлесі (%)
≥90
≥85
≥80
8
Базалық
A
A
A
21.3
Цифрлық платформа арқылы тіркелетін депутаттық сауалдардың үлесі (%)
≥80
≥75
≥70
8
Базалық
A
A
A
21.4
Ашық отырыстардың күн тәртібіне, шешімдеріне және дауыс беру нәтижелеріне жария қолжетімділіктің болуы
Иә
Иә
Иә
7
Базалық
A
A
A
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
A (Applicable) – қолданылады;
АБАЖ – автотұрақтарды басқарудың автоматтандырылған жүйесі;
ББО – Бірыңғай байланыс орталығы;
ГЦЖ – геоцифрлық жүйе;
ЖИ – жасанды интеллект;
ЖҚБЖ – жол жүру қозғалысын басқару жүйесі;
ЖСМЖ – жолдардың сапасын мониторрингілеу жүйесі;
IoT – заттардың интернеті;
О – облыстық орталықтар;
Р – республикалық қалалар;
РЦ – аудандық орталықтар;
ТҮКШ – тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық.
ТТО – террористтік тұрғыдан осал;
ҚКИЖ – қалалық көлік жүйесінің интеграцияланған жүйесі;
KPI – тиімділіктің негізгі көрсеткіші;
ҚТҚ – қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару жүйесі;
NA (Not Applicable) – қолданылмайды;
ФБТ – фотобейнетіркеу.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Жасанды
интеллект және цифрлық даму
министрінің
2026 жылғы 7 тамыздағы
№ 463/НҚ бұйрығымен
бекітілген "смарт- қалаларды"
және "смарт-өңірлерді" құру
жөніндегі әдістемеге
5-қосымша
CityScore-Қазақстан және AI-рейтингті есептеу әдіснамасы
1.1. Бағалау құрылымы.

1.1. Интегральный индекс CityScore-Казахстан рассчитывается по шкале 0–100 на основе базовых KPI согласно приложению 4 и баллов за подтвержденные дополнительные инициативы. Итоговый TotalScore не может превышать 100 баллов.
а) базовых KPI согласно Приложению 4 к настоящей Методике;
б) баллов за дополнительные инициативы.
2. Этапы расчета CityScore.
2.1. Базовые KPI. Для показателя "≥" применяется S = min(max(F/T; 0); 1); для показателя "≤" при F = 0 применяется S = 1, при F > 0 – S = min(max(T/F; 0); 1). Для показателя "Да/Нет": "Да" = 1, "Нет" = 0. F – фактическое значение, T – целевое значение. KPI с типом NA, а также KPI, срок начала оценки которых не наступил, в расчет не включаются. Для применимого KPI, срок оценки которого наступил, но данные отсутствуют или не подтверждены, устанавливается статус ND и S = 0.
Нормализация: для "≥": S = min (F/T, 1); для "≤": S = min (T/F, 1). KPI NA - не включаются в расчет. Если доля ND> 20% - штраф −5 баллов. Итог: CityScore_100 = S (W_раздел × Score_раздел).
Для KPI, связанных с объектами инфраструктуры, адресами, маршрутами, зонами обслуживания, картографическим отображением, экологическим, транспортным, коммунальным и территориальным мониторингом, дополнительно учитывается наличие пространственной привязки и сопоставление данных с ЦС ГГ НИПД.
2.1.1. Оценка инициативы рассчитывается по формуле: InitiativeScore_i = 100 × S (B_k × S_k) / S(B_k), где B_k – значение графы "Баллы" приложения 4. В знаменатель включаются только применимые KPI с наступившим сроком оценки. Если таких KPI нет, инициатива имеет статус NA и не включается в расчет соответствующего раздела.
2.1.2. Оценка раздела рассчитывается по формуле: Score_раздел = S(InitiativeScore_i × V_i) / S(V_i), где V_i = 1 для каждой применимой инициативы. Равный вес инициатив предотвращает преимущество инициативы только из-за большего числа KPI.
2.1.3. CityScore_100 = S (W_раздел × Score_раздел) / S(W_раздел), где W_раздел – вес раздела из таблицы 1. Если раздел не применим для административной категории, его вес не включается в знаменатель, а веса применимых разделов перенормируются.
2.2. Дополнительные инициативы
а) +5 баллов - инициативы по задачам региональной специфики согласно Главе 3;
б) +3 балла - AI-Native решения;
в) +2 балла - стандартные цифровые решения.
2.3. Итоговый балл. TotalScore = min (100; max (0; CityScore_100 + S(баллы подтвержденных дополнительных инициатив) – Penalty)). Доля ND рассчитывается как отношение числа KPI со статусом ND к числу всех применимых KPI с наступившим сроком оценки. Если доля ND превышает 20 процентов, Penalty = 5; в остальных случаях Penalty = 0. Штраф применяется один раз. Расчеты выполняются без промежуточного округления; InitiativeScore, Score_раздел, CityScore_100 и TotalScore округляются до двух знаков после запятой по математическому правилу.

1.1. CityScore-Қазақстан интегралдық индексі осы Әдістеменің 4-қосымшасына сәйкес базалық KPI көрсеткіштері және расталған қосымша бастамалар үшін берілетін балдар негізінде 0-ден 100-ге дейінгі шкала бойынша есептеледі. Қорытынды TotalScore көрсеткіші 100 балдан аспауға тиіс.
а) осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес базалық KPI;
б) қосымша бастамалар үшін балдар негізінде есептеледі.
2. CityScorе есептеу кезеңдері.
2.1. Базалық KPI. "≥" көрсеткіші үшін S = min(max(F/T; 0); 1); "≤" көрсеткіші үшін F = 0 болғанда S = 1, F > 0 болғанда S = min(max(T/F; 0); 1) қолданылады. "Иә/Жоқ" көрсеткіші үшін "Иә" = 1, "Жоқ" = 0. F – нақты мән, T – нысаналы мән. NA түріндегі KPI, сондай-ақ бағалау басталу мерзімі келмеген KPI есепке енгізілмейді. Бағалау мерзімі келген қолданылатын KPI бойынша деректер жоқ немесе расталмаған жағдайда ND мәртебесі белгіленеді және S = 0 болады.
Инфрақұрылым объектілерімен, мекенжайлармен, маршруттармен, қызмет көрсету аймақтарымен, картографиялық бейнелеумен, экологиялық, көліктік, коммуналдық және аумақтық мониторингпен байланысты KPI үшін қосымша кеңістіктік байланыстың болуы және деректерді ҰҚДИ МГ ЦЖ-мен салыстыру ескеріледі.
2.1.1. Бастама бағасы келесі формула бойынша есептеледі: InitiativeScore_i = 100 × S(B_k × S_k) / S(B_k), мұнда B_k – 4-қосымшадағы "Балдар" бағанының мәні. Бөлімге бағалау мерзімі басталған қолданылатын KPI ғана енгізіледі. Ондай KPI болмаған жағдайда бастама NA мәртебесіне ие болады және тиісті бөлімнің есебіне енгізілмейді.
2.1.2. Бөлім бағасы келесі формула бойынша есептеледі: Score_бөлім = S(InitiativeScore_i × V_i) / S(V_i), мұнда әрбір қолданылатын бастама үшін V_i = 1. Бастамалардың тең салмағы KPI саны көп бастаманың артықшылық алуына жол бермейді.
2.1.3. CityScore_100 = S(W_бөлім × Score_бөлім) / S(W_бөлім), мұнда W_бөлім – 1-кестедегі бөлімнің салмағы. Бөлім әкімшілік санат үшін қолданылмайтын болса, оның салмағы бөлімге енгізілмейді, ал қолданылатын бөлімдердің салмақтары қайта нормаланады.
2.2. Қосымша бастамалар.
а) +5 балл – өңірлік ерекшелік міндеттері бойынша бастамалар (3-тарау);
б) +3 балл – AI-Native шешімдері;
в) +2 балл – стандартты цифрлық шешімдер.
2.3. Қорытынды балл. TotalScore = min(100; max(0; CityScore_100 + S(расталған қосымша бастамалардың балдары) – Penalty)). ND үлесі ND мәртебесі бар KPI санын бағалау мерзімі басталған барлық қолданылатын KPI санына бөлу арқылы есептеледі. ND үлесі 20 пайыздан асса, Penalty = 5; өзге жағдайда Penalty = 0. Айыппұл бір рет қолданылады. Есептеулер аралық дөңгелектеусіз жүргізіледі; InitiativeScore, Score_бөлім, CityScore_100 және TotalScore математикалық ереже бойынша үтірден кейін екі белгіге дейін дөңгелектенеді.

3. RegionScore - рейтинг областей
Score_области = S (TotalScore_i × Pop_i) / S (Pop_i) - по городам областного значения.
Score_РЦ = S (TotalScore_i × Pop_i) / S (Pop_i) - по районным центрам.
RegionScore = 0, 6 × Score_области + 0, 4 × Score_РЦ
Обе оценки публикуются отдельно.
4. AI-рейтинг регионов (отдельный рейтинг)
4.1. AI-рейтинг публикуется как самостоятельный рейтинг параллельно с CityScore. В расчет CityScore не входит.
4.2. Доказательные материалы загружаются регионом через специализированный модуль SDR (функционал 2.17). При отсутствии материалов параметры P2 и P3 обнуляются.
4.3. Формула AI_Score
AI_Score = 0,35 × P1 + 0,30 × P2 + 0,20 × P3 + 0,15 × DataLake_Score
Вес
Параметр
Что измеряется
Источник
35%
P1 - Охват пользователей
% обращений/операций, обработанных ИИ
Автоматически из АЦ
30%
P2 - Эффект от ИИ
Подтвержденный финансовый / операционный эффект
Отчеты в модуль 2.17 АЦ
20%
P3 - Обучение
% сотрудников МИО, прошедших обучение по ИИ
Данные в модуль 2.17 АЦ
15%
DataLake_Score
Зрелость озера данных (см. ниже)
Автоматически из АЦ
4.4. Формула DataLake_Score
DataLake_Score = 0,30 × Полнота + 0,25 × Актуальность + 0,25 × Качество + 0,20 × Геопространственная валидность.
Субпараметр
Что измеряется
Как АЦ считает автоматически
Полнота (0–100)
% обязательных источников, реально подключенных к АЦ
min (Факт подключенных ИС / KPI 2.5 × 100; 100). АЦ видит активные потоки.
Актуальность (0–100)
Доля потоков без просрочки обновления за 30 дней
АЦ проверяет дату последней загрузки каждого потока (ETL-мониторинг, функционал 2.1)
Качество (0–100)
Доля записей, прошедших автопроверку без ошибок
АЦ выполняет валидацию схемы при каждой загрузке в ETL-процессах (функционал 2.1)
Геопространственная валидность (0–100)
Доля пространственных записей, прошедших проверку координат, геометрии, адресной привязки, административной принадлежности и сопоставления с ЦС ГГ НИПД.
АЦ выполняет пространственную валидацию записей, содержащих координаты, адреса, маршруты, зоны обслуживания, объекты инфраструктуры и мониторинга, с использованием данных ЦС ГГ НИПД.
Для пространственных данных качество также включает проверку наличия координат, корректности геометрии, принадлежности объекта к административной территории, отсутствия дублей и соответствия цифровой картографической основе ЦС ГГ НИПД.
Все четыре субпараметра рассчитываются самим АЦ автоматически. Ручная отчетность и внешние перечни не требуются.

3. RegionScore – облыстар рейтингі
Score_облыс = S (TotalScore_i × Pop_i) / S (Pop_i) – облыстық маңызы бар қалалар бойынша.
Score_РЦ = S (TotalScore_i × Pop_i) / S (Pop_i) – аудан орталықтары бойынша.
RegionScore = 0,6 × Score_облыс + 0,4 × Score_РЦ
Екі баға жеке жарияланады.
4. Өңірлердің AI-рейтингі (жеке рейтинг).
4.1. AI-рейтинг CityScore-мен қатар дербес рейтинг ретінде жарияланады. Ол CityScore есебіне кірмейді.
4.2. Дәлелдемелік материалдарды SDR-ның мамандандырылған модулі арқылы жүктейді (2.17-функционал). Материалдар болмаған кезде P2 және P3 параметрлері нөлге теңестіріледі.
4.3. AI_Score формуласы:
AI_Score = 0,35 × P1 + 0,30 × P2 + 0,20 × P3 + 0,15 × DataLake_Score
Салмағы
Параметрі
Не өлшенеді
Дереккөзі
35%
P1 – Пайдаланушыларды қамту
ЖИ өңдеген жолданымдар/операциялар %
АО-дан автоматты түрде
30%
P2 – ЖИ әсері
Расталған қаржылық / операциялық тиімділік
АО-ның 2.17-модуліндегі есептер
20%
P3 – Оқыту
ЖИ бойынша оқудан өткен ЖАО қызметкерлерінің %
АО-ның 2.17-модуліндегі деректер
15%
DataLake_Score
Деректер көлінің жетілуі (төмендегіні қарау)
АО-дан автоматты түрде
4.4. DataLake_Score формуласы:
DataLake_Score = 0,30 × Толықтық + 0,25 × Өзектілік + 0,25 × Сапа + 0,20 × Геокеңістіктік валидтілік.
Субпараметр
Не өлшенеді
АО қалай автоматты түрде есептейді
Толықтығы (0–100)
АО-ға нақты қосылған міндетті көздердің %
min(Қосылған АЖ фактісі / KPI 2.5 × 100; 100). АО белсенді ағындарды көреді.
Өзектілігі (0–100)
30 күн ішінде жаңарту мерзімі кешіктірілмеген ағындардың үлесі
АО әрбір ағынның соңғы жүктелген күнін тексереді (ETL-мониторингі, 2.1 функционалы)
Сапасы (0–100)
Автотексеруден қатесіз өткен жазбалардың үлесі
АО ETL-процестердегі әрбір жүктеу кезінде схеманы валидациялайды (2.1 функционалы).
Геокеңістіктік валидтілік (0–100)
Координаттарды, геометрияны, мекенжайлық байланысты, әкімшілік тиістілікті тексеруден және МҚДҰҰП ОГС-імен салыстырудан өткен кеңістіктік жазбалардың үлесі.
"ҰҚДИ МГ ЦЖ-ның деректерін пайдалана отырып, құрамында координаттары, мекенжайлары, маршруттары, қызмет көрсету аймақтары, инфрақұрылым және мониторинг объектілері бар жазбаларды кеңістіктік валидациялауды орындайды.
Кеңістіктік деректер үшін сапа өлшемшарттарына координаттардың болуын, геометрияның дұрыстығын, объектінің әкімшілік аумаққа тиістілігін, телнұсқалардың (дубликаттардың) болмауын және МҚДҰҰП ОГС-інің цифрлық картографиялық негізіне сәйкестігін тексеру де кіреді.
Төрт субпараметрдің барлығы АО автоматты түрде есептеледі. Қолмен есептілік жүргізу және сыртқы тізбелерді ұсыну талап етілмейді.