"О внесении изменений и дополнений в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 14 ноября 2023 года № 337 "Об утверждении положений ведомств Министерства просвещения Республики Казахстан"
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 12 июня 2026 года № 163-НҚ
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 14 ноября 2023 года № 337 "Об утверждении положений ведомств Министерства просвещения Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положение о республиканском государственном учреждении "Комитет среднего образования Министерства просвещения Республики Казахстан", утвержденном указанным приказом:
в пункте 15
подпункт 66) изложить в следующей редакции:
"66) участие в разработке мер по оптимизации и автоматизации процессов оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом в сфере цифровизации;";
подпункт 86) изложить в следующей редакции:
"86) осуществление цифрового обеспечения органов управления системой образования;";
дополнить подпунктами 89-1) и 89-2) следующего содержания:
"89-1) разработка правил присвоения статуса международной школы;
89-2) разработка адаптационной программы для обучающихся первых классов на казахском языке обучения, нуждающихся в дополнительной поддержке языка обучения, а также правил и условий ее внедрения;";
подпункт 91) изложить в следующей редакции:
"91) участие в формировании государственной политики и принятие мер по противодействию коррупции и теневой экономике в области среднего образования;";
в Положении республиканского государственного учреждения "Комитет по охране прав детей Министерства просвещения Республики Казахстан", утвержденном указанным приказом:
в пункте 15:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) осуществление цифрового обеспечения органов управления системой образования по вопросам охраны прав детей;";
подпункт 85) изложить в следующей редакции:
"85) по результатам государственного контроля составление протоколов об административных правонарушениях, наложение административных взысканий за административные правонарушения по статьям, отнесенным в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях к компетенции уполномоченного органа в области образования и уполномоченного органа в области защиты прав детей Республики Казахстан, возбуждение и передача их в судебные органы, участие в судебных процессах;";
дополнить подпунктом 86-1) в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі ведомстваларының ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 14 қарашадағы № 337 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2026 жылғы 12 маусымдағы № 163-НҚ бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі ведомстваларының ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 14 қарашадағы № 337 бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Орта білім беру комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы Ережеде:
15-тармақта:
66) тармақша мынадай мазмұнда жазылсын:
"66) цифрландыру саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету процестерін оңтайландыру және автоматтандыру жөніндегі шараларды әзірлеуге қатысу;";
86) тармақша мынадай мазмұнда жазылсын:
"86) білім беру жүйесін басқару органдарын цифрлық қамтамасыз етуді жүзеге асыру;";
мынадай мазмұндағы 89-1) және 89-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"89-1) халықаралық мектеп мәртебесін беру қағидаларын әзірлеу;
89-2) оқыту тілін қосымша қолдауды қажет ететін, қазақ тілінде оқитын бірінші сыныптардың білім алушыларына арналған бейімдеу бағдарламасын, сондай-ақ оны ендіру қағидалары мен шарттарын әзірлеу;";
91) тармақша мынадай мазмұнда жазылсын:
"91) орта білім беру саласында сыбайлас жемқорлыққа және көлеңкелі экономикаға қарсы іс-қимыл жөнінде шаралар қабылдау;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Балалардың құқықтарын қорғау комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы Ережеде:
15-тармақта:
7) тармақша мынадай мазмұнда жазылсын:
"7) білім беру жүйесін басқару органдарын балалардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша цифрлық қамтамасыз етуді жүзеге асыру;";
85) тармақша мынадай мазмұнда жазылсын:
"85) мемлекеттік бақылау шараларының нәтижелері бойынша Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттамалар жасау, Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы Кодексіне сәйкес балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органның құзыретіне кіретін баптар бойынша Әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік жауапкершілік қолдану, оларды қозғау және сот органдарына жолдау, сот отырыстарына қатысу;";
мынадай мазмұндағы 86-1) тармақшамен толықтырылсын:

"86-1) разработка и утверждение критериев оценки степени риска и проверочных листов, применяемые для проведения плановой проверки в области защиты прав детей;";
подпункты 95) и 96) изложить в следующих редакциях:
"95) участие в рамках компетенции Комитета в определении юридического лица со стопроцентным участием государства, которое осуществляет координацию проведения международных сопоставительных исследований качества образования и подготовку ежегодного национального доклада о состоянии развития образования, а также формирование, сопровождение, системно-техническое обслуживание, интеграцию и обеспечение кибербезопасности цифровой системы "Национальная образовательная база данных";
96) участие в рамках компетенции Комитета в разработке правил формирования, сопровождения, системно-технического обслуживания, интеграции и обеспечения цифровой системы "Национальная образовательная база данных";
подпункт 98) изложить в следующей редакции:
"98) принятие мер по оптимизации и цифровизации процессов оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом в сфере цифровизации в рамках компетенции Комитета";";
подпункт 100-2) исключить;
подпункт 100-3) изложить в следующей редакции:
"100-3) совместно с заинтересованными государственными органами разработка и утверждение правил выявления и оказания помощи несовершеннолетним, подвергшимся насилию, жестокому обращению, травле (буллингу), а также ставшим свидетелями насилия;";
подпункт 100-7) изложить в следующей редакции:
"100-7) разработка правил образования и осуществления деятельности комиссии по делам несовершеннолетних и защите их прав;";
дополнить подпунктами 100-8), 100-9), 100-10), 100-11), 100-12), 100-13), 100-14), 100-15) и 100-16) следующего содержания:
"100-8) разработка типовых правил деятельности кабинетов помощи детям – жертвам насилия;
100-9) организация повышения квалификации педагогов по вопросам профилактики правонарушений, насилия, жесткого обращения, травли (буллинга) несовершеннолетних;
100-10) разработка правил прохождения повышения квалификации, сроки его прохождения сотрудниками регионального уполномоченного органа по защите прав детей Республики Казахстан;
100-11) разработка правил обеспечения и правил ношения одежды установленного образца сотрудников регионального уполномоченного органа по защите прав детей Республики Казахстан;
100-12) разработка правил разработки, согласования и утверждения образовательных программ повышения квалификации сотрудников регионального уполномоченного органа по защите прав детей Республики Казахстан;

"86-1) балалардың құқықтарын қорғау саласындағы жоспарлы тексерулерді жүргізу үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері мен тексеру парақтарын әзірлеу;";
95) және 96) тармақшалар мынадай мазмұнда жазылсын:
"95) Комитет құзыреті шеңберінде білім беру сапасына халықаралық салыстырмалы зерттеулер жүргізуді үйлестіруді және білім беруді дамытудың жай-күйі туралы жыл сайынғы Ұлттық баяндаманы дайындауды, сондай-ақ "Ұлттық білім беру деректер қоры" цифрлық жүйесін қалыптастыру, қолдау, жүйелік-техникалық қызмет көрсету, интеграциялау және киберқауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі жұмыста қатысу;
96) Комитет құзыреті шеңберінде "Ұлттық білім беру деректер қоры" цифрлық жүйесін қалыптастыру, сүйемелдеу, жүйелік-техникалық қызмет көрсету, интеграциялау және киберқауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаларын әзірлеуге қатысу";
98) тармақша мынадай мазмұнда жазылсын:
"98) цифрлық саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша Комитеттің құзыреті шеңберінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету процестерін оңтайландыру және цифрландыру бойынша шаралар қабылдау;
100-2) тармақша алынып тасталсын;
100-3) тармақша мынадай мазмұнда жазылсын:
"100-3) мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп, зорлық-зомбылыққа, қатыгез қарым-қатынасқа, буллингке ұшыраған, сондай-ақ зорлық көрген көріністерге куә болған кәмелетке толмағандарға көмек көрсету және оны анықтау ережелерін әзірлеу;";
100-7) тармақша мынадай мазмұнда жазылсын:
"100-7) Кәмелетке толмағандар ісі және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссияны құру және оның қызметін жүзеге асыру ережелерін әзірлеу;";
мынадай мазмұндағы 100-8), 100-9), 100-10), 100-11), 100-12), 100-13), 100-14), 100-15) және 100-16) тармақшалармен толықтырылсын:
"100-8) Зорлық-зомбылық құрбаны болған балаларға көмек көрсету кабинеттерінің типтік қызмет ережелерін әзірлеу;
100-9) педагогтердің кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың, зорлық-зомбылықтың, қатыгез қарым-қатынас (буллинг) фактілерінің алдын алу мәселелері бойынша біліктілігін арттыруды ұйымдастыру;
100-10) Қазақстан Республикасының Балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі өңірлік уәкілетті органы қызметкерлерінің біліктілігін арттыру ережелерін әзірлеу оны өту мерзімдерін белгілеу;
100-11) Қазақстан Республикасының Балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі өңірлік уәкілетті органы қызметкерлерін бекітілген үлгідегі киіммен қамтамасыз ету және оны кию ережелерін әзірлеу;
100-12) Қазақстан Республикасының Балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі өңірлік уәкілетті органы қызметкерлерінің біліктілігін арттыруға арналған білім беру бағдарламаларын әзірлеу, келісу және бекіту ережелерін әзірлеу;

100-13) разработка правил педагогического сопровождения несовершеннолетних, требующих повышенного внимания в организациях образования;
100-14) разработка программ и методик, направленных на формирование законопослушного поведения обучающихся и воспитанников организаций образования, привитие им основ нравственности и здорового образа жизни;
100-15) осуществление проверки сведений о совершении лицом уголовного правонарушения у граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, путем взаимодействия цифровых объектов государственных органов;
100-16) участие в формировании государственной политики и принятие мер по противодействию коррупции и теневой экономике в области охраны прав детей;";
в Положении республиканского государственного учреждения "Комитет по обеспечению качества в сфере образования Министерства просвещения Республики Казахстан", утвержденном указанным приказом:
в пункте 15:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) осуществление лицензирования на занятие образовательной деятельностью в электронном виде посредством государственной цифровой системы разрешений и уведомлений согласно правилам ее функционирования, на предоставление духовного образования;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) координация деятельности территориальных подразделений Комитета по осуществлению лицензирования на занятие образовательной деятельностью в электронном виде посредством государственной цифровой системы разрешений и уведомлений согласно правилам ее функционирования, на предоставление:
дошкольного воспитания и обучения;
начального образования;
основного среднего образования;
общего среднего образования;
образовательно-оздоровительных услуг несовершеннолетним;
технического и профессионального образования по специальностям, включенным в реестр образовательных программ, для военных, специальных учебных заведений по группам специальностей;
послесреднего образования по специальностям, включенным в реестр образовательных программ, для военных, специальных учебных заведений по группам специальностей;";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) разработка и согласование с уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений и уполномоченным органом в сфере цифровизации проектов нормативных правовых актов об определении лицензиаров, государственных органов, которые осуществляют согласование выдачи лицензии;";
дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1) разработка правил проведения государственной аттестации организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности;";
подпункт 23) изложить в следующей редакции:
"23) обеспечение цифровизации и оптимизации процесса оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, по согласованию с уполномоченным органом в сфере цифровизации;";
подпункт 31) изложить в следующей редакции:
"31) формирование перечня учебников и базовых учебников по отдельным предметам для организаций среднего образования, учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования, в том числе в цифровой форме;";
подпункт 42) изложить в следующей редакции:
"42) координация деятельности территориальных подразделений Комитета по ведению государственного цифрового реестра разрешений и уведомлений по дошкольному воспитанию и обучению;";
подпункт 49) изложить в следующей редакции:
"49) координация проведения международных исследований по оценке функциональной грамотности, академических знаний, качества понимания текста и компьютерной и цифровой грамотности обучающихся, а также по оценке условий работы учителей;";
подпункт 50) изложить в следующей редакции:
"50) участие в разработке правил формирования, сопровождения, системно-технического обслуживания, интеграции и обеспечения кибербезопасности цифровой системы "Национальная образовательная база данных";";
подпункт 51) изложить в следующей редакции:
"51) участие в разработке минимальных требований к объектам цифровизации в области образования;";
подпункт 59) изложить в следующей редакции:
"59) участие в формировании государственной политики и принятие мер по противодействию коррупции и теневой экономике в сфере образования;".

100-13) білім беру ұйымдарында ерекше бақылауды қажет ететін кәмелетке толмағандарға педагогикалық қолдау көрсету ережелерін әзірлеу;
100-14) білім беру ұйымдарының оқушылары мен тәрбиеленушілерінде заңға бағынатын мінез-құлықты қалыптастыруға, оларға моральдық негіздер мен салауатты өмір салтын үйретуге бағытталған бағдарламалар мен әдістемелерді әзірлеу;
100-15) Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын азаматтар тарапынан қылмыстық құқық бұзушылық жасағандығы туралы деректерді мемлекеттік органдардың цифрлық объектілері арқылы өзара әрекеттесу арқылы тексеру;";
100-16) Балалардың құқықтарын қорғау саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыруға қатысу және сыбайлас жемқорлыққа және көлеңкелі экономикаға қарсы іс-қимыл жөнінде шаралар қабылдау;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Білім саласында сапаны қамтамасыз ету комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы Ережеде:
15-тармақта:
4) тармақша мынадай мазмұнда жазылсын:
"4) рухани білім беруге арналған жұмыс істеу қағидаларына сәйкес рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық жүйесі арқылы білім беру қызметімен айналысуға лицензиялауды электрондық түрде жүзеге асыру;";
6) тармақша мынадай мазмұнда жазылсын:
"6) Комитеттің аумақтық бөлімшелерінің рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық жүйесі арқылы оның жұмыс істеу қағидаларына сәйкес электрондық түрде:
мектепке дейінгі тәрбие беру мен оқыту;
бастауыш білім беру;
негізгі орта білім беру;
жалпы орта білім беру;
кәмелетке толмағандарға білім беру-сауықтыру қызметтерін ұсыну үшін білім беру;
білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген мамандықтар бойынша, әскери, арнаулы оқу орындары үшін мамандық топтары бойынша техникалық және кәсіптік білім беру;
білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген мамандықтар бойынша, әскери, арнаулы оқу орындары үшін мамандық топтары бойынша орта білімнен кейінгі білім беру қызметiмен айналысуға лицензиялауды жүзеге асыру бойынша жұмысын үйлестіру;";
10) тармақша мынадай мазмұнда жазылсын:
"10) лицензиарларды, лицензия беруді келісуді жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды айқындау туралы нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу және оларды рұқсаттар және хабарламалар саласындағы уәкілетті органмен және цифрландыру саласындағы уәкілетті органмен келісу;";
мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
"10-1) меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын мемлекеттік аттестаттаудан өткізу қағидаларын әзірлеу;";
23) тармақша мынадай мазмұнда жазылсын:
"23) цифрландыру саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету процесін цифрландыруды және оңтайландыруды қамтамасыз ету;";
31) тармақша мынадай мазмұнда жазылсын:
"31) орта білім беру ұйымдарына арналған жекелеген пәндер бойынша оқулықтар мен базалық оқулықтардың, мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендердің тізбесін, оның ішінде цифрлық нысанда қалыптастыру;";
42) тармақша мынадай мазмұнда жазылсын:
"42) мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бойынша рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық тізілімін жүргізу жөніндегі Комитеттің аумақтық бөлімшелерінің қызметін үйлестіру;";
49) тармақша мынадай мазмұнда жазылсын:
"49) білім алушылардың функционалдық сауаттылығын, академиялық білімін, мәтінді түсіну сапасын және компьютерлік және цифрлық сауаттылығын бағалау, сондай-ақ мұғалімдердің жұмыс жағдайын бағалау бойынша халықаралық зерттеулер жүргізуді үйлестіру;";
50) тармақша мынадай мазмұнда жазылсын:
"50) "Ұлттық білім беру дерекқоры" цифрлық жүйесін қалыптастыру, қолдап отыру, жүйелік-техникалық қызмет көрсету, интеграциялау және оның киберқауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаларын әзірлеуге қатысу;";
51) тармақша мынадай мазмұнда жазылсын:
"51) білім беру саласындағы цифрландыру объектілеріне қойылатын ең төмен талаптарды әзірлеуге қатысу;";
59) тармақша мынадай мазмұнда жазылсын:
"59) білім беру саласында сыбайлас жемқорлыққа және көлеңкелі экономикаға қарсы іс-қимыл жөнінде шаралар қабылдау;".

2. Комитету среднего образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней со дня утверждения настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в электронной форме в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также уведомление органов юстиции о принятии такого акта;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан;
3) в установленные законодательством сроки принятие необходимых мер, вытекающих из настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года, за исключением:
1) абзацев восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого, двадцать шестого, двадцать седьмого, двадцать восьмого, двадцать девятого, тридцатого, тридцать первого, тридцать второго, тридцать третьего, тридцать четвертого, тридцать пятого, тридцать шестого, тридцать седьмого, тридцать восьмого, тридцать девятого, сорокового, пятьдесят шестого, пятьдесят седьмого, семидесятого, семьдесят первого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие со дня его подписания;
2) абзаца сорок седьмого пункта 1 настоящего приказа, который вводится в действие с 1 января 2027 года.
Исполняющий обязанности
Министра просвещения
Республики Казахстан
Ш. Ақпарова

2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Орта білім беру комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрық бекітілген күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оны ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына электрондық нысанда қазақ және орыс тілдерінде жіберуді, сондай-ақ осындай актінің қабылданғаны туралы әділет органдарына хабарлауды;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықтан туындайтын қажетті шараларды заңнамада белгіленген мерзімде қабылдауды қамтамасыз етcін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық:
1) қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырма бесінші, жиырма алтыншы, жиырма жетінші, жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы, отызыншы, отыз бірінші, отыз екінші, отыз үшінші, отыз төртінші, отыз бесінші, отыз алтыншы, отыз жетінші, отыз сегізінші, отыз тоғызыншы, қырықыншы, елу алтыншы, елу жетінші, жетпісінші, жетпіс бірінші абзацтарын қоспағанда;
2) 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының қырық жетінші абзацын қоспағанда 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Ж. Сүлейменова