Об утверждении Правил обеспечения, ношения одежды установленного образца, сотрудника регионального уполномоченного органа по защите прав детей Республики Казахстан
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 27 февраля 2026 года № 51-НҚ
В соответствии со статьей 7-15 Закона Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила обеспечения одеждой установленного образца сотрудника регионального уполномоченного органа по защите прав детей Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила ношения одежды установленного образца сотрудника регионального уполномоченного органа по защите прав детей Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по охране прав детей Министерства просвещения Республики Казахстан (Оспанова Н.Ж.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Ж. Сулейменова
Приложение 1 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 27 февраля 2026 года № 51-НҚ
Правила обеспечения одеждой установленного образца сотрудника регионального уполномоченного органа по защите прав детей Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила обеспечения одеждой установленного образца сотрудников регионального уполномоченного органа по защите прав детей Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 7-15 Закона Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан" и определяют порядок обеспечения одеждой установленного образца сотрудников регионального уполномоченного органа по защите прав детей Республики Казахстан (далее – сотрудники).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:

Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі өңірлік уәкілетті органының қызметкерін белгіленген үлгідегі киіммен қамтамасыз ету, оны киіп жүру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2026 жылғы 27 ақпандағы № 51-НҚ бұйрығы
"Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-15-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі өңірлік уәкілетті органының қызметкерін белгіленген үлгідегі киіммен қамтамасыз ету қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі өңірлік уәкілетті органы қызметкерінің белгіленген үлгідегі киімді киіп жүру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Балалардың құқықтарын қорғау комитеті (Н.Ж. Оспанова) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрық қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Ж. Сүлейменова
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2026 жылғы 27 ақпандағы
№ 51-НҚ бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі өңірлік уәкілетті органының қызметкерін белгіленген үлгідегі киіммен қамтамасыз ету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі өңірлік уәкілетті органының қызметкерін белгіленген үлгідегі киіммен қамтамасыз ету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-15-бабына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі өңірлік уәкілетті органының қызметкерін (бұдан әрі – қызметкерлер) белгіленген үлгідегі киіммен қамтамасыз ету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:

1) региональный уполномоченный орган по защите прав детей Республики Казахстан (далее – региональный уполномоченный орган) – местный исполнительный орган, осуществляющий координацию деятельности по защите основных прав и законных интересов детей, профилактике и раннему выявлению нарушений их прав, принятию мер по их восстановлению и защите, а также выполняющий функции государства по опеке или попечительству в отношении несовершеннолетних;
2) сотрудник регионального уполномоченного органа по защите прав детей Республики Казахстан (далее – сотрудник) – лицо, имеющее профессиональное образование и осуществляющее деятельность по защите прав детей.
Глава 2. Обеспечение одеждой установленного образца сотрудников
3. Сотрудники обеспечиваются региональным уполномоченным органом одеждой установленного образца в постоянное пользование, которая закрепляется за ними и учитывается до истечения установленного срока пользования.
4. Вновь принятым сотрудникам одежда установленного образца выдается по прохождении испытательного срока.
5. Для получения одежды установленного образца необходимо заявление сотрудника на имя руководителя регионального уполномоченного органа.
В заявлении указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника, должность.
6. Одежда установленного образца сотрудников является государственной собственностью и требует бережного отношения и надлежащей эксплуатации.
7. Одежда установленного образца представляет собой: поло с коротким рукавом, поло с длинным рукавом, толстовка, демисезонная жилетка и специальная безрукавная накидка.
8. Обеспечение, хранение, учет и списание одежды установленного образца сотрудников осуществляется структурным подразделением регионального уполномоченного органа, курирующим вопросы финансово-хозяйственной деятельности.
9. Обеспечение одеждой установленного образца осуществляется по штатной численности сотрудников регионального уполномоченного органа.
10. Планирование расходов на приобретение одежды установленного образца сотрудников осуществляется в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан.
11. В целях обеспечения бесперебойного снабжения сотрудников одеждой установленного образца, а также для удовлетворения дополнительных потребностей, связанных с подгонкой и корректировкой ростовки, и создания резерва для оперативного обеспечения сотрудников формируются переходящие запасы одежды установленного образца.
12. Размер переходящих запасов формируется в объеме до 30% от штатной численности сотрудников с учетом уровня обеспеченности, особенностей работы.

1) Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі өңірлік уәкілетті органы (бұдан әрі – Өңірлік уәкілетті орган) – балалардың негізгі құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау, олардың құқықтарын бұзушылық профилактикасы және оны ерте анықтау, оларды қалпына келтіру және қорғау жөніндегі шараларды қабылдау қызметін үйлестіруді жүзеге асыратын, сондай-ақ мемлекеттің кәмелетке толмағандарға қатысты қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларын орындайтын жергілікті атқарушы орган;
2) Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі өңірлік уәкілетті органының қызметкері (бұдан әрі – қызметкер) – кәсіптік білімі бар және балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын адам.
2-тарау. Қызметкерлерді белгіленген үлгідегі киіммен қамтамасыз ету
3. Қызметкерлер тұрақты пайдалану үшін өңірлік уәкілетті орган тарапынан белгіленген үлгідегі киіммен қамтамасыз етіледі, ол қызметкерлерге бекітіліп беріледі және белгіленген пайдалану мерзімі аяқталғанға дейін есепке алынады.
4. Жаңадан қабылданған қызметкерлерге белгіленген үлгідегі киім сынақ мерзімінен өткеннен кейін беріледі.
5. Белгіленген үлгідегі киімді алу үшін қызметкер өңірлік уәкілетті орган басшысының атына өтініш беруі қажет.
Өтініште қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы көрсетіледі.
6. Қызметкерлердің белгіленген үлгідегі киімдері мемлекеттік меншік болып табылады және ұқыпты қарауды және тиісті пайдалануды талап етеді.
7. Белгіленген үлгідегі киім: қысқа жеңді поло, ұзын жеңді поло, жейде, маусымдық кеудеше және арнаулы жеңсіз жамылғы.
8. Қызметкерлердің белгіленген үлгідегі киімдерін қамтамасыз етуді, сақтауды, есепке алуды және есептен шығаруды өңірлік уәкілетті органның қаржы-шаруашылық қызмет мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшесі жүзеге асырады.
9. Белгіленген үлгідегі киіммен қамтамасыз ету өңірлік уәкілетті орган қызметкерлерінің штат саны бойынша жүзеге асырылады.
10. Қызметкерлердің белгіленген үлгідегі киімін сатып алуға арналған шығыстарды жоспарлау Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.
11. Қызметкерлерді белгіленген үлгідегі киіммен үздіксіз жабдықтауды қамтамасыз ету, сондай-ақ өлшемін сәйкестендіру мен бой өлшемін түзетуге байланысты қосымша қажеттіліктерді қанағаттандыру және қызметкерлерді жедел қамтамасыз ету үшін резерв қалыптастыру мақсатында белгіленген үлгідегі киімнің ауыспалы қорлары қалыптастырылады.
12. Ауыспалы қорлардың мөлшері қамтамасыз ету деңгейін, жұмыс ерекшеліктерін ескере отырып, қызметкерлердің штат санының 30%-на дейінгі көлемде қалыптастырылады.

13. Приобретение одежды установленного образца осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
14. Предметы одежды установленного образца выдаются сотрудникам по соответствующим размерно-ростовочным данным сотрудников.
15. В случаях отсутствия возможности подбора и подгонки одежды установленного образца в связи с особенностями телосложения сотрудника, разрешается индивидуальный пошив одежды установленного образца.
16. Пошив (изготовление) одежды установленного образца производится в соответствии с описанием, указанном в главе 3 настоящих Правил.
17. Сроки носки предметов одежды, установленного образца исчисляются с момента их фактической выдачи.
18. Хранение одежды установленного образца организовывается в надлежаще-оборудованных помещениях, способных создать требуемые условия хранения, исключающие возможности порчи, растраты и хищения имущества.
19. Одежда установленного образца подлежит учету, как на бумажных, так и на электронных носителях (автоматизированный учет).
20. Для списания одежды установленного образца в региональном уполномоченном органе приказом руководства органа создается специальная комиссия по списанию одежды. В состав комиссии входят должностные лица структурных подразделений регионального уполномоченного органа. Количество членов комиссии должно быть не менее пяти человек.
21. Списанию с баланса регионального уполномоченного органа подлежат предметы одежды установленного образца находящиеся в эксплуатации с истекшими сроками носки, а также имущество с истекшим сроком хранения.
22. Списание одежды установленного образца с баланса регионального уполномоченного органа осуществляется путем составления и утверждения акта на списание с баланса предметов формы установленного образца.
23. Акт на списание с баланса предметов одежды установленного образца составляется в двух экземплярах.
Глава 3. Описание одежды установленного образца
24. Поло с коротким рукавом выполнено в пыльно-голубом цвете. Воротник втачной, отложной, с лацканами на стойке. Центральная бортовая застежка на три пуговицы либо на застежку-молнию. Рукава короткие, двухшовные, втачные. На левой стороне светоотражающая надпись белого цвета, размером 8,5 × 2,0 см "БАЛАЛАРДЫҢ ҚҰҚЫҚТАРЫН ҚОРҒАУ ОРГАНЫ" (Рисунок 1).
25. Поло с длинным рукавом выполнено в пыльно-голубом цвете. Воротник втачной, отложной, с лацканами на стойке. Центральная бортовая застежка на три пуговицы либо на застежку-молнию. Рукава длинные, двухшовные, втачные. На левой стороне светоотражающая надпись белого цвета, размером 8,5 × 2,0 см "БАЛАЛАРДЫҢ ҚҰҚЫҚТАРЫН ҚОРҒАУ ОРГАНЫ" (Рисунок 2).

13. Белгіленген үлгідегі киімді сатып алу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
14. Белгіленген үлгідегі киім бұйымдары қызметкерлерге олардың тиісті өлшемдік-бой деректері бойынша беріледі.
15. Қызметкердің дене бітімінің ерекшеліктеріне байланысты белгіленген үлгідегі киімді іріктеу және сәйкестендіру мүмкіндігі болмаған жағдайда, белгіленген үлгідегі киімді жеке тігуге рұқсат етіледі.
16. Белгіленген үлгідегі киімді тігу (дайындау) осы Қағидалардың 3-тарауында көрсетілген сипаттамаға сәйкес жүргізіледі.
17. Белгіленген үлгідегі киім бұйымдарын кию мерзімі олар нақты берілген сәттен бастап есептеледі.
18. Белгіленген үлгідегі киімді сақтау мүліктің бүліну, ысырап ету және ұрлану мүмкіндігін болдырмайтын, сақтаудың талап етілетін жағдайларын жасауға қабілетті тиісті жабдықталған үй-жайларда ұйымдастырылады.
19. Белгіленген үлгідегі киім қағаз жеткізгіштерде де, электрондық жеткізгіштерде де (автоматтандырылған есепке алу) есепке алынуы тиіс.
20. Белгіленген үлгідегі киімді есептен шығару үшін өңірлік уәкілетті органда орган басшылығының бұйрығымен киімді есептен шығару жөніндегі арнайы комиссия құрылады. Комиссияның құрамына өңірлік уәкілетті органның құрылымдық бөлімшелерінің лауазымды адамдары кіреді. Комиссия мүшелерінің саны кемінде бес адам болуға тиіс.
21. Өңірлік уәкілетті органның теңгерімінен тозу мерзімі жеткен пайдаланудағы белгіленген үлгідегі киім бұйымдары, сондай-ақ сақтау мерзімі өткен мүлік есептен шығаруға жатады.
22. Өңірлік уәкілетті органның теңгерімінен белгіленген үлгідегі киімді есептен шығару белгіленген үлгідегі нысандағы заттардың теңгерімінен есептен шығару актісін жасау және бекіту арқылы жүзеге асырылады.
23. Белгіленген үлгідегі киім бұйымдарын теңгерімнен есептен шығару актісі екі данада жасалады.
3-тарау. Белгіленген үлгідегі киімнің сипаттамасы
24. Қысқа жеңді поло шаңды көгілдір түсте орындалған. Жағасы қондырмалы, қайырмалы, тіреуішке бекітілген лацкандары бар. Алдыңғы орталық өңірі үш түймелі немесе сыдырма-бекітпелі ілгекпен жабылады. Жеңдері қысқа, екі тігісті, қондырмалы. Сол жақ бөлігінде өлшемі 8,5 × 2,0 см ақ түсті жарық шағылыстыратын "БАЛАЛАРДЫҢ ҚҰҚЫҚТАРЫН ҚОРҒАУ ОРГАНЫ" жазуы орналасқан (1-сурет).
25. Ұзын жеңді поло шаңды көгілдір түсте орындалған. Жағасы қондырмалы, қайырмалы, тіреуішке бекітілген лацкандары бар. Алдыңғы орталық өңірі үш түймелі немесе сыдырма-бекітпелі ілгекпен жабылады. Жеңдері ұзын, екі тігісті, қондырмалы. Сол жақ бөлігінде өлшемі 8,5 × 2,0 см ақ түсті жарық шағылыстыратын "БАЛАЛАРДЫҢ ҚҰҚЫҚТАРЫН ҚОРҒАУ ОРГАНЫ" жазуы орналасқан (2-сурет).

26. Толстовка пыльно-голубого цвета из плотного трикотажного материала, прямого силуэта, с капюшонном или без него, центральная застежка-молнию. Низ толстовки оформлен поясом из эластичного материала. На левой стороне груди размещается надпись белого цвета "БАЛАЛАРДЫҢ ҚҰҚЫҚТАРЫН ҚОРҒАУ ОРГАНЫ" (Рисунок 3).
27. Демисезонная жилетка, пыльно-голубого цвета, предназначена для ношения в весенне-осенний период при пониженных температурах.
Демисезонная жилетка из плотной износостойкой ткани с водо- и водоотталкивающими свойствами. Внутренний слой утеплен легким теплоизоляционным материалом, не стесняющим движений.
Демисезонная жилетка прямого силуэта, без рукавов, с центральной застежкой-молнией. Воротник стойка или отложной, оснащена не менее чем двумя внешними карманами с застежками и одним внутренним карманом. На левой стороне груди и спинке размещается светоотражающая надпись белого цвета, размером 8,5 × 2,0 см "БАЛАЛАРДЫҢ ҚҰҚЫҚТАРЫН ҚОРҒАУ ОРГАНЫ" (Рисунок 4).
28. Специальная безрукавная накидка пыльно-голубого цвета, предназначена для ношения в зимний период, изготовленная из смесового водоотталкивающего материала, с окаймлением по краям из светоотражающего материала шириной 1,0 см. На спинной части жилета светоотражающая надпись белого цвета "БАЛАЛАРДЫҢ ҚҰҚЫҚТАРЫН ҚОРҒАУ ОРГАНЫ". На левой стороне нагрудной части накидки планка из светоотражающего материала белого цвета, размером 8,5 см на 2 см, с надписью белого цвета "БАЛАЛАРДЫҢ ҚҰҚЫҚТАРЫН ҚОРҒАУ ОРГАНЫ". Накидка спереди в центральной части застегивается на замок-молнию (Рисунок 5).
Рисунок 1
Поло с коротким рукавом
Рисунок 2
Поло с длинным рукавом
Рисунок 3
Толстовка
Рисунок 4
Демисезонная жилетка
Рисунок 5
Специальная безрукавная накидка
Приложение 2 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 27 февраля 2026 года № 51-НҚ
Правила ношения одежды установленного образца сотрудника регионального уполномоченного органа по защите прав детей Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Правила ношения одежды установленного образца сотрудника регионального уполномоченного органа по защите прав детей Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 7-15 Закона Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан".
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) региональный уполномоченный орган по защите прав детей Республики Казахстан (далее – региональный уполномоченный орган) – местный исполнительный орган, осуществляющий координацию деятельности по защите основных прав и законных интересов детей, профилактике и раннему выявлению нарушений их прав, принятию мер по их восстановлению и защите, а также выполняющий функции государства по опеке или попечительству в отношении несовершеннолетних;

26. Шаңды көгілдір түсті, тығыз трикотаж материалынан тігілген, тік силуэтті, капюшоны бар немесе капюшонсыз жейде, алдыңғы орталық бөлігі сыдырма-бекітпемен жабылады. Жейденің төменгі бөлігі серпімді материалдан жасалған белдікпен әрленген. Кеуде тұсының сол жақ бөлігінде ақ түсті "БАЛАЛАРДЫҢ ҚҰҚЫҚТАРЫН ҚОРҒАУ ОРГАНЫ" жазуы орналастырылады (3-сурет).
27.  Маусымдық кеудеше шаңды көгілдір түсті, көктемгі-күзгі кезеңде ауа температурасы төмендеген жағдайда киюге арналған.
Маусым кеудеше су өткізбейтін және су жұқтырмайтын қасиеттері бар, тозуға төзімді тығыз матадан тігіледі. Ішкі қабаты қозғалысты шектемейтін жеңіл жылуоқшаулағыш материалмен жылытылған.
Маусымдық кеудеше тік силуэтті, жеңсіз, алдыңғы орталық бөлігінде сыдырма-бекітпесі бар. Жағасы тік немесе қайырмалы, кемінде екі сыртқы бекітпелі қалтамен және бір ішкі қалтамен жабдықталады. Кеуде тұсының сол жақ бөлігінде және арқасында өлшемі 8,5 × 2,0 см ақ түсті жарық шағылыстыратын "БАЛАЛАРДЫҢ ҚҰҚЫҚТАРЫН ҚОРҒАУ ОРГАНЫ" жазуы орналастырылады (4-сурет).
28. Қысқы кезеңде киюге арналған шаңды көгілдір түсті арнаулы жеңсіз жамылғы жұқтырмайтын қарсы қасиеті бар аралас материалдан дайындалады, жиегі бойымен ені 1,0 см жарық шағылыстыратын материалмен көмкеріледі. Жамылғының арқа бөлігінде ақ түсті жарық шағылыстыратын "БАЛАЛАРДЫҢ ҚҰҚЫҚТАРЫН ҚОРҒАУ ОРГАНЫ" жазуы орналасады. Жамылғының кеуде тұсының сол жақ бөлігінде өлшемі 8,5 × 2,0 см ақ түсті жарық шағылыстыратын материалдан жасалған планка орналасып, онда ақ түсті "БАЛАЛАРДЫҢ ҚҰҚЫҚТАРЫН ҚОРҒАУ ОРГАНЫ" жазуы бейнеленеді. Жамылғы алдыңғы орталық бөлігіндегі сыдырма-бекітпе арқылы бекітіледі (5-сурет).
1- сурет
Қысқа жеңді поло
2 - сурет
Ұзын жеңді поло
3 - сурет
Жейде
4-сурет
Маусымдық кеудеше
5-сурет
Арнаулы жеңсіз жамылғы
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2026 жылғы 27 ақпандағы
№ 51-НҚ бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі өңірлік уәкілетті органы қызметкерінің белгіленген үлгідегі киімді киіп жүру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі өңірлік уәкілетті органы қызметкерінің белгіленген үлгідегі киімді киіп жүру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-15-бабына сәйкес әзірленген.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі өңірлік уәкілетті органы (бұдан әрі – Өңірлік үәкілетті орган) – балалардың негізгі құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау, олардың құқықтарын бұзушылық профилактикасы және оны ерте анықтау, оларды қалпына келтіру және қорғау жөніндегі шараларды қабылдау қызметін үйлестіруді жүзеге асыратын, сондай-ақ мемлекеттің кәмелетке толмағандарға қатысты қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларын орындайтын жергілікті атқарушы орган;

2) сотрудник регионального уполномоченного органа по защите детей Республики Казахстан (далее – сотрудник) – лицо, имеющее профессиональное образование и осуществляющее деятельность по защите прав детей.
3. Сотрудники при исполнении служебных обязанностей носят одежду установленного образца.
4. При освобождении от занимаемой должности сотрудники не позднее 3 (трех) рабочих дней сдают одежду установленного образца.
Глава 2. Правила ношения одежды установленного образца
5. Носимые предметы одежды установленного образца должны отвечать установленным образцам и описаниям, быть тщательно подогнанными и содержаться в безупречном состоянии.
6. Поло с коротким рукавом носится в летний период.
7. Поло с длинным рукавом носится в холодную погоду, а также в сочетании с толстовкой или демисезонной жилеткой.
8. Демисезонную жилетку допускается носить в весенне-осенний период, а также в холодную погоду в сочетании с поло с коротким либо с длинным рукавом.
9. Специальная безрукавная накидка носится в весенне-осенний и зимний периоды поверх соответствующей сезонной одежды.
10. Носить выцветшие и неотутюженные поло с коротким или длинным рукавом, толстовки, демисезонную жилетку и специальную безрукавную накидку не допускается.
11. Хранение одежды установленного образца в служебных помещениях разрешается в шкафах (в случае их наличия) или гардеробных создающих должные условия хранения.
12. Срок ношения одежды установленного образца исчисляется с момента ее выдачи сотрудникам, при этом срок ношения поло с коротким и длинным рукавом составляет 1 (один) год, срок ношения толстовки, демисезонной жилетки и специальной безрукавной накидки 3 (три) года.
13. При порче и (или) утере одежды установленного образца не по вине сотрудника составляется акт списания с указанием причины и выдается новая форменная одежда.

2) Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі өңірлік уәкілетті органының қызметкері (бұдан әрі – қызметкер) – кәсіптік білімі бар және балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын адам.
3. Қызметкерлер қызметтік міндеттерін атқару кезінде белгіленген үлгідегі киімді киеді.
4. Қызметкерлер атқаратын лауазымынан босатылған кезде белгіленген үлгідегі киімді 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей тапсырады.
2- тарау. Белгіленген үлгідегі киімді киіп жүру қағидалары
5. Белгіленген үлгідегі киілетін киім-кешек бекітілген үлгілер мен сипаттамаларға сәйкес болуы, мұқият өлшеп тігілген және мінсіз жағдайда ұсталуы тиіс.
6. Қысқа жеңді поло жазда киіледі.
7. Ұзын жеңді поло суық мезгілде, сондай-ақ жейдемен немесе маусымдық кеудешемен бірге киіледі.
8. Маусымдық кеудешені көктем-күз мезгілінде, сондай-ақ суық ауа райында қысқа не ұзын жеңді поломен бірге киюге рұқсат етіледі.
9. Арнайы жеңсіз жамылғы көктемгі-күзгі және қысқы кезеңдерде тиісті маусымдық киімнің сыртынан киіледі.
10. Оңған және үтіктелмеген қысқа немесе ұзын жеңді поло, жейде, маусымдық кеудеше және арнаулы жеңсіз жамылғыны киюге жол берілмейді.
11. Белгіленген үлгідегі киімді қызметтік үй-жайлардағы шкафтарда (болған жағдайда) немесе тиісті жағдай жасалған гардеробта сақтауға рұқсат етіледі.
12. Белгіленген үлгідегі киімді кию мерзімі қызметкерлерге берілген күннен бастап есептеледі, бұл ретте қысқа және ұзын жеңді полоның кию мерзімі – 1 (бір) жылды, ал жейде, маусымдық кеудешенің және арнаулы жеңсіз жамылғыны кию мерзімдері – 3 (үш) жылды құрайды.
13. Белгіленген үлгідегі киім қызметкердің кінәсінсіз бүлінген және жоғалған кезде, себебін көрсете отырып есептен шығару актісі жасалады және белгіленген үлгідегі жаңа киім беріледі.