О запуске и реализации пилотного проекта по оказанию государственных услуг "Выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан" и "Присвоение или продление статуса кандаса"
Совместный приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан 30 января 2026 года № 41, Министра внутренних дел Республики Казахстан 30 января 2026 года № 60 и Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан 30 января 2026 года № 47.
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 9.
В соответствии со статьей 22 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Запустить пилотный проект по оказанию государственных услуг "Выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан" и "Присвоение или продление статуса кандаса" для иммигрантов, прибывающих в Республику Казахстан с целью постоянного проживания посредством проведения тестирования, анкетирования на платформе migration.enbek.kz Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и собеседования по месту пребывания.
2. Утвердить:
1) Правила проведения тестирования, анкетирования и собеседования иммигрантов, прибывающих для постоянного проживания в Республику Казахстан согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила присвоения статуса кандаса согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила выдачи иностранцам и лицам без гражданства разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан согласно приложению 3 к настоящему приказу.
3. Акционерному обществу "Центр развития трудовых ресурсов" в целях реализации пилотного проекта обеспечить необходимые доступы для уполномоченных сотрудников Департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы.
4. Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан совместно с Министерством внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
1) реализацию доступа в соответствии с Правилами, утвержденными пунктом 2 настоящего приказа;
2) обучение уполномоченных сотрудников местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы, некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан", Департаментов полиции;
3) доведение настоящего приказа до сведения местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы, Департаментов полиции для руководства в работе.

"Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру" және "Қандас мәртебесін беру немесе ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызметтері бойынша пилоттық жобаны іске қосу және іске асыру туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2026 жылғы 30 қаңтардағы № 41, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2026 жылғы 30 қаңтардағы № 60 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 30 қаңтардағы № 47 бірлескен бұйрығы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 9-т. қараңыз.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қазақстан Республикасына тұрақты тұру мақсатында көшіп келушілер үшін "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру" және "Қандас мәртебесін беру немесе ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызметтерін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің migration.enbek.kz платформасында тестілеу, сауалнама жүргізу және талап ету жері бойынша әңгімелесу өткізу арқылы көрсету жөніндегі пилоттық жобасы іске қосылсын.
2. Мына:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға көшіп келушілер үшін тестілеу, сауалнама жүргізу және әңгімелесу өткізу қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қандас мәртебесін беру қағидалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру қағидалары бекітілсін.
3. "Еңбек ресурстарын дамыту орталығы" акционерлік қоғамы пилоттық жобаны іске асыру мақсатында облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың Полиция департаменттерінің уәкілетті қызметкерлері үшін қажетті қолжетімділікті қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігімен бірлесіп:
1) осы бұйрықтың 2-тармағымен бекітілген Қағидаларға сәйкес қолжетімділікті іске асыруды;
2) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарының, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының, Полиция департаменттерінің уәкілетті қызметкерлерін оқытуды;
3) осы бұйрықты облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарына, Полиция департаменттеріне жұмыс барысында басшылыққа алу үшін жеткізуді қамтамасыз етсін.

5. Министерству искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан, Министерству иностранных дел Республики Казахстан и Комитету национальной безопасности Республики Казахстан принять необходимые меры, вытекающие из настоящего приказа, и довести настоящий приказ до сведения и для руководства в работе некоммерческому акционерному обществу "Государственная корпорация "Правительство для граждан", загранучреждениям Республики Казахстан и территориальным подразделениям Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
6. Некоммерческому акционерному обществу "Государственная корпорация "Правительство для граждан" обеспечить функционирование секторов самообслуживания, в которых осуществляется консультирование по вопросам использования сервисов веб-портала "электронного правительства" и использования электронной цифровой подписи, а также предоставление возможности иммигрантам самостоятельного получения государственных услуг, оказываемых посредством веб-портала "электронного правительства".
7. Комитету по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего совместного приказа направление его на казахском и русском языках в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после исполнения подпунктов 1) и 2) пункта 7 настоящего приказа представление информации об исполнении в департаменты юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения и внутренних дел Республики Казахстан.
8. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения и заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
9. Настоящий приказ вступает в силу после дня его официального опубликования и действует до 31 декабря 2026 года.
Заместитель Премьер-Министра -
Министр искусственного интеллекта и
цифрового развития Республики Казахстан
Ж. Мадиев
Министр труда и социальной защиты
населения Республики Казахстан
А. Ертаев
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Саденов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки и высшего
образования Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Заместителя Премьер-Министра
- Министра искусственного
интеллекта и цифрового
развития Республики Казахстан

5. Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі және Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті осы бұйрықтан туындайтын қажетті шараларды қабылдасын және оны жұмыс барысында басшылыққа алу үшін "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының, Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің және Ұлттық қауіпсіздік комитетінің аумақтық бөлімшелерінің назарына жеткізсін.
6. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы "электрондық үкімет" веб-порталы сервистерін пайдалану және электрондық цифрлық қолтаңбаны қолдану мәселелері бойынша кеңес беру жүзеге асырылатын, сондай-ақ көшіп келушілерге "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді өз бетінше алу мүмкіндігі берілетін өзіне-өзі қызмет көрсету секторларының жұмыс істеуін қамтамасыз етсін.
7. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Көші-қон комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес күнтізбелік күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасы Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықтың 8-тармағының 1) және 2) тармақшалары орындалғаннан кейін он жұмыс күні ішінде орындалуы туралы ақпаратты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі мен Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің заң қызметі департаменттеріне ұсынуды қамтамасыз етсін.
8. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне және Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрінің орынбасарына жүктелсін.
9. Осы бірлескен бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді және 2026 жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданыста болады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары
- Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрі
Ж. Мәдиев
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
А. Ертаев
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
Е. Саденов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрінің

от 30 января 2026 года № 47,
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 января 2026 года № 41 и
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 января 2026 года № 60
Правила проведения тестирования, анкетирования и собеседования иммигрантов, прибывающих для постоянного проживания в Республику Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила устанавливают единый порядок проведения тестирования, анкетирования и собеседования для иммигрантов, прибывающих на постоянное проживание в Республику Казахстан (далее - Правила) и включают прохождение пятиэтапной цифровой оценки на основе автоматического присвоения баллов по заранее определенным критериям, применяемой в отношении лиц, претендующих на постоянное проживание и получения статуса кандаса.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) заявитель – физическое лицо из числа иммигрантов и члены его семьи (при наличии), претендующие на постоянное проживание в Республике Казахстан, в том числе на получение статуса кандаса;
2) система критериальной оценки иммиграционного потенциала – структурированный инструмент, основанный на балльной модели, предназначенный для количественной оценки и ранжирования заявителей на иммиграцию на основе совокупности социально-демографических, образовательных, языковых, профессиональных и иных адаптационных показателей;
3) уведомление о прохождении критериальной оценки иммигрантов для постоянного проживания в Республике Казахстан – документ местного исполнительного органа по вопросам социальной защиты и занятости населения о допуске либо об отказе в допуске к дальнейшим государственным услугам "Выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан" и "Присвоение статуса кандаса", принятое на основании результатов прохождения системы критериальной оценки иммиграционного потенциала;
4) местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения – местный исполнительный орган регионов для расселения иммигрантов, прибывающих на постоянное проживание в Республику Казахстан, утвержденных Правительством Республики Казахстан, определяющий направления в сфере социальной защиты и занятости населения;
5) сотрудник отдела (отделения, группы) миграционной службы (далее – сотрудник ОМС) – должностное лицо подразделений миграционной службы Департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы, которое осуществляет обработку и рассмотрение заявлений на получение разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан;

2026 жылғы 30 қаңтардағы №47,
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2026 жылғы 30 қаңтардағы № 41
және Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2026 жылғы 30 қаңтардағы № 60
бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға көшіп келушілер үшін тестілеу, сауалнама жүргізу және әңгімелесу өткізудің қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға көшіп келушілерге қатысты тестілеу, сауалнама жүргізу және әңгімелесу өткізудің бірыңғай тәртібін белгілейді (бұдан әрі – Қағидалар) және Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға және қандас мәртебесін алуға үміткер адамдарға қолданылатын, алдын ала айқындалған өлшемшарттар бойынша балдарды автоматты түрде беру негізінде жүзеге асырылатын бес кезеңнен тұратын цифрлық бағалаудан өтуді қамтиды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) өтініш беруші – Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға, оның ішінде қандас мәртебесін алуға үміткер көшіп келушілер қатарынан жеке тұлға және оның отбасы мүшелері (болған жағдайда);
2) көшіп келудің әлеуетті өлшемшарттық бағалау жүйесі – балдық модельге негізделген, әлеуметтік-демографиялық, білім беру, тілдік, кәсіптік және өзге де бейімделу көрсеткіштерінің жиынтығы бойынша көшіп келуге өтініш берушілерді сандық бағалауға және саралауға арналған құрылымдалған құрал;
3) Қазақстан Республикасында тұрақты тұру үшін көшіп келушілердің әлеуетті өлшемшарттық бағалаудан өткені туралы хабарлама – көшіп келудің әлеуетті өлшемшарттық бағалау жүйесінен өту нәтижелері негізінде қабылданатын, "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру" және "Қандас мәртебесін беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметтерін одан әрі алуға жіберу не жіберуден бас тарту туралы халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органның құжаты;
4) халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган – халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту саласындағы бағыттарды айқындайтын, Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келетін көшіп келушілерді қоныстандыруға арналған өңірлердің жергілікті атқарушы органы;
5) көші-қон қызметі бөлімінің (бөлімшесі, тобы) қызметкері (бұдан әрі – КҚҚ қызметкері) – Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу туралы өтініштерді өңдеу мен қарауды жүзеге асыратын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың Полиция департаменттерінің көші-қон қызметі бөлімшелерінің лауазымды тұлғасы;

6) разрешение на постоянное проживание в Республике Казахстан (далее – РПП) – документ, выдаваемый органами внутренних дел иностранцам и лицам без гражданства при соблюдении требований, установленных законодательством Республики Казахстан, и предоставляющий им право на постоянное проживание на территории Республики Казахстан;
7) вид на жительство иностранца в Республике Казахстан (далее – ВНЖ) – документ, удостоверяющий личность иностранца на территории Республики Казахстан и подтверждающий получение им РПП в Республике Казахстан;
8) портал миграционных процессов "migration.enbek.kz" (далее - портал) – подсистема цифровой экосистемы "Электронная биржа труда" (enbek.kz), обеспечивающая учет и движение мигрантов, а также мониторинг предоставления услуг в сфере миграции;
9) загранучреждения Республики Казахстан – находящиеся за рубежом дипломатические и приравненные к ним представительства, а также консульские учреждения Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными совместным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.04.2026 № 131, Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 10.04.2026 № 100/НҚ и Министра внутренних дел РК от 10.04.2026 № 263 (вступает в силу со дня подписания и действует до 31.12.2026).
3. Настоящие Правила не распространяются на иностранцев и лиц без гражданства, прибывающих в Республику Казахстан с целью осуществления трудовой деятельности, бизнес-иммиграции, инвесторской и туристической деятельности, получения образования, по гуманитарным и политическим мотивам.
Глава 2. Порядок проведения тестирования и анкетирования, осуществления проверок, прохождения собеседований для иммигрантов, въезжающих на постоянное проживание в Республику Казахстан
4. Тестирование по системе КАЗТЕСТ на знание казахского языка иммигрантов, прибывающих для постоянного проживания в Республике Казахстан, в том числе для присвоения статуса кандаса проводится через цифровую систему КАЗТЕСТ в онлайн формате в соответствии с Правилами по системе оценки уровня владения казахским языком "КАЗТЕСТ", утвержденными приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 23 сентября 2024 года № 458 (далее – Правила КАЗТЕСТ) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 35109).
Тестирование на знание казахского языка проводится в онлайн формате. Продолжительность тестирования – 1 час 10 минут. Тестирование включает в себя следующие блоки, состоящие из 60 вопросов с одним вариантом правильного ответа:

6) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат (бұдан әрі – ТТР) – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптар сақталған жағдайда ішкі істер органдары шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға беретін, оларға Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұру құқығын ұсынатын құжат;
7) шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты (бұдан әрі – Ықтиярхат) – Қазақстан Республикасының аумағында шетелдіктің жеке басын куәландыратын және оның Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алғанын растайтын құжат;
8) "migration.enbek.kz" көші-қон процестері порталы (бұдан әрі – портал) – көшіп қонушыларды есепке алуды, олардың қозғалысын, сондай-ақ көші-қон саласындағы қызметтердің ұсынылуына мониторинг жүргізуді қамтамасыз ететін "Электрондық еңбек биржасы" (enbek.kz) цифрлық экожүйесінің кіші жүйесі;
9) Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері – Қазақстан Республикасының шет елдердегі дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктері, сондай-ақ консулдық мекемелері.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.04.2026 № 131, ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 10.04.2026 № 100/НҚ және ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2026 № 263 (ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді және 31.12.2026 дейін қолданыста болады) бірлескен бұйрығымен.
3. Осы Қағидалар еңбек қызметін жүзеге асыру, бизнес-иммиграция, инвестициялық және туристік қызмет, білім алу, сондай-ақ гуманитарлық және саяси себептер бойынша Қазақстан Республикасына келетін шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға қолданылмайды.
2-тарау. Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға көшіп келушілер үшін тестілеу мен сауалнама жүргізу, тексерулерді жүзеге асыру және әңгімелесуден өтудің тәртібі
4. Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға, оның ішінде қандас мәртебесін алу үшін көшіп келушілерге қазақ тілін білуін анықтауға арналған ҚАЗТЕСТ жүйесі бойынша тестілеу Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 23 қыркүйектегі № 458 бұйрығымен бекітілген "ҚАЗТЕСТ" қазақ тілін меңгеру деңгейін бағалау жүйесі бойынша қағидаларына (бұдан әрі – ҚАЗТЕСТ қағидалары) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35109 нөмірімен тіркелген) сәйкес ҚАЗТЕСТ цифрлық жүйесі арқылы онлайн форматта өткізіледі.
Қазақ тілін білуді бағалау онлайн форматта өткізіледі. Тестілеудің ұзақтығы – 1 сағат 10 минут. Тестілеу бір дұрыс жауабы бар 60 тапсырмадан тұратын мынадай блоктарды қамтиды:

Аудирование – 20 заданий (20 минут);
Чтение – 40 заданий (50 минут).
Прием заявлений на тестирование КАЗТЕСТ осуществляется через интернет-ресурс app.testcenter.kz республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Национальный центр тестирования" Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (далее - НЦТ).
Ответственность за достоверность и корректность введенных персональных и иных данных несет тестируемое лицо.
Допуск к программе тестирования тестируемого осуществляется на основании поданного заявления. При подаче заявления необходимо прикрепление фотографии для идентификации тестируемого лица.
Иммигранты, прибывающие для постоянного проживания в Республику Казахстан, допускаются к прохождению тестирования КАЗТЕСТ на основании поданного заявления и при предъявлении документа, удостоверяющего личность (паспорта иностранного гражданина либо иного документа, признаваемого в международной практике).
Оплата услуги за прохождение тестирования КАЗТЕСТ иммигрантами, прибывающими для постоянного проживания в Республику Казахстан, осуществляется исключительно в безналичной форме в онлайн-режиме посредством электронных платежных систем, предусмотренных в системе регистрации на тестирование.
Подтверждением оплаты является электронная квитанция, содержащая сведения о произведенном платеже (номер заказа и т.д.), формируемая после успешного завершения онлайн-оплаты.
Согласно требованиям прокторинга при прохождении тестирования КАЗТЕСТ запрещается использование учебно-методической литературы, фотоаппарата, любых мобильных средств связи с функциями переноса информации (пейджер, сотовые телефоны, планшеты, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), ноутбуки, плейеры, модемы (мобильные роутеры), использование любых видов радио-электронной связи (Wi-Fi (Вай-фай), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), смартчасы, наушники проводные и беспроводные и прочее), шпаргалок. При обнаружении вышеуказанных запрещенных предметов и других нарушениях Правил КАЗТЕСТ, иммигрант, прибывающий для постоянного проживания в Республику Казахстан, отстраняется от сдачи тестирования на 30 (тридцать) календарных дней.
5. Лица с инвалидностью при подаче заявки на прохождение тестирования КАЗТЕСТ прикрепляют апостилированный подтверждающий документ и указывают необходимость использования услуг индивидуального помощника или специалиста жестового языка, и предоставляется дополнительное время – 40 (сорок) минут.
При прохождении тестирования КАЗТЕСТ лицам с нарушениями слуха, зрения, функций опорно-двигательного аппарата, а также лицам с ограниченной мобильностью разрешается помощь индивидуального помощника либо специалиста жестового языка.

Тыңдалым – 20 тапсырма (20 минут);
Оқылым – 40 тапсырма (50 минут).
ҚАЗТЕСТ тестілеуіне өтініштерді қабылдау Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің "Ұлттық тестілеу орталығы" Шаруашылық жүргізу құқығындағы Республикалық Мемлекеттік кәсіпорнының app.testcenter.kz интернет-ресурсы арқылы жүзеге асырылады (бұдан әрі — ҰТО).
Енгізілген дербес және өзге де мәліметтердің дұрыстығы мен нақтылығы үшін тестілеуден өтуші тұлға жауапты болады.
Тестіленушіні тестілеу бағдарламасына жіберу берілген өтініш негізінде жүзеге асырылады. Өтініш беру кезінде тестіленуші тұлғаны сәйкестендіру үшін фотосурет қоса тіркелуі қажет.
Қазақстан Республикасында тұрақты тұру үшін келген көшіп келушілер ҚАЗТЕСТ тестілеуінен өтуге берілген өтініш негізінде және жеке басын куәландыратын құжатты (шетел азаматының паспорты немесе халықаралық тәжірибеде танылатын өзге де құжат) ұсынған жағдайда жіберіледі.
Қазақстан Республикасында тұрақты тұру үшін келген көшіп келушілер ҚАЗТЕСТ тестілеуінен өту қызметі үшін төлемі тестілеуге тіркеу жүйесінде көзделген электрондық төлем жүйелері арқылы онлайн режимде тек қана қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
Онлайн төлем сәтті аяқталғаннан кейін қалыптастырылатын төлем туралы мәліметтерді (тапсырыс нөмірі және басқа деректер) қамтитын электрондық түбіртек төлем жасалғанын растау құжаты болып табылады.
ҚАЗТЕСТ тестілеуінен өту кезінде прокторинг талаптарына сәйкес оқу-әдістемелік әдебиеттерді, фотоаппаратты, ақпаратты беру функциясы бар кез келген мобильді байланыс құралдарын (пейджерлер, ұялы телефондар, планшеттер, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), ноутбуктер, плейерлер, модемдер (мобильді роутерлер)), сондай-ақ радиоэлектрондық байланыстың кез келген түрін (Wi-Fi (Вай-фай), Bluetooth (Блютуз), DECT (Дект), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), смарт-сағаттар, сымды және сымсыз құлаққаптар және өзге де құралдар), шпаргалкаларды пайдалануға тыйым салынады. Жоғарыда көрсетілген тыйым салынған заттар анықталған жағдайда немесе тестілеу қағидаларының өзге де бұзушылықтары орын алса, Қазақстан Республикасына тұрақты тұру үшін көшіп келуші 30 (отыз) күнтізбелік күнге ҚАЗТЕСТ тестілеуін тапсырудан шеттетіледі.
Мүгедекті бар адамдар ҚАЗТЕСТ тестілеуінен өтуге өтініш берген кезде жеке көмекшінің немесе ымдау тілі маманының қызметін пайдалану қажеттігін көрсетеді, және де оларға 40 (қырық) минут қосымша уақыт беріледі.
5. Мүгедектігі бар тұлғалар ҚАЗТЕСТ тестілеуінен өтуге өтінім беру кезінде апостильденген растайтын құжатты қоса тіркейді және жеке көмекшінің немесе ымдау тілі маманының қызметін пайдалану қажеттілігін көрсетеді, сондай-ақ қосымша уақыт - 40 (қырық) минут беріледі.
ҚАЗТЕСТ тестілеуінен өту кезінде есту, көру, тірек-қимыл аппараты функциялары бұзылған, сондай-ақ қозғалу мүмкіндігі шектеулі адамдарға жеке көмекшінің немесе ымдау тілі маманының көмегін пайдалануға рұқсат етіледі.

6. Результаты онлайн-диагностического тестирования по системе КАЗТЕСТ предоставляются в течение 3 (трех) рабочих дней со дня проведения тестирования и завершения проверки с применением системы прокторинга.
Лицам, набравшим по каждому блоку онлайн-диагностического тестирования пороговый показатель в диапазоне от 70 % до 100 %, выдается сертификат онлайн-диагностического тестирования согласно приложению 1 к настоящим Правилам. Лицам, не набравшим пороговый показатель, выдается справка об онлайн-диагностическом тестировании согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 6 – в редакции совместного приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.04.2026 № 131, Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 10.04.2026 № 100/НҚ и Министра внутренних дел РК от 10.04.2026 № 263 (вступает в силу со дня подписания и действует до 31.12.2026).
7. В случае получения по одному или двум блокам онлайн-диагностического тестирования результата ниже порогового показателя (70 %) предоставляется возможность повторного прохождения тестирования не более двух раз в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня последнего прохождения тестирования.
Сноска. Пункт 7 – в редакции совместного приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.04.2026 № 131, Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 10.04.2026 № 100/НҚ и Министра внутренних дел РК от 10.04.2026 № 263 (вступает в силу со дня подписания и действует до 31.12.2026).
8. Повторное прохождение тестирования осуществляется в порядке, установленном настоящими Правилами, при условии соблюдения требований к регистрации и обязательной оплаты услуги за каждую попытку тестирования.
9. Условия прохождения тестирования на знание казахского языка распространяются на иммигрантов, претендующих на получение разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан.
10. Заявитель, имеющий сертификат о знании казахского языка, подтверждающий успешное прохождение тестирования КАЗТЕСТ, заполняет в онлайн формате на портале анкету для въезжающих иммигрантов в Республику Казахстан по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Заполнение анкеты осуществляется заявителем индивидуально на казахском либо русском языке по его выбору.
11. При заполнении анкеты заявитель подтверждает согласие на сбор, обработку и передачи персональных данных в соответствии с законодательством Республики Казахстан, что является обязательным условием для дальнейшего рассмотрения заявления.

6. ҚАЗТЕСТ жүйесі бойынша онлайн-диагностикалық тестілеу нәтижелері тестілеу өткізілген күннен бастап және прокторинг жүйесін қолдану арқылы тексеру аяқталғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде ұсынылады.
Онлайн-диагностикалық тестілеуде әрбір блок бойынша 70 %-тен 100 %-ке дейінгі аралықта шекті көрсеткішін жинаған тұлғаларға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес онлайн-диагностикалық тестілеу сертификаты беріледі. Шекті көрсеткішті еңсере алмаған тұлғаларға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес онлайн-диагностикалық тестілеу жөнінде анықтама беріледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.04.2026 № 131, ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 10.04.2026 № 100/НҚ және ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2026 № 263 (ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді және 31.12.2026 дейін қолданыста болады) бірлескен бұйрығымен.
7. Онлайн-диагностикалық тестілеудің бір немесе екі блогы бойынша нәтижесі шекті көрсеткіштен (70 %) төмен болған жағдайда, соңғы тестілеуден өткен күннен бастап 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде тестілеуді екі реттен аспайтын мөлшерде қайта тапсыру мүмкіндігі беріледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.04.2026 № 131, ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 10.04.2026 № 100/НҚ және ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2026 № 263 (ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді және 31.12.2026 дейін қолданыста болады) бірлескен бұйрығымен.
8. Тестілеуден қайта өту осы Қағидаларда белгіленген тәртіпке сәйкес, тіркеу талаптарын сақтау және әрбір тестілеу әрекеті үшін қызмет ақысын міндетті түрде төлеу шартымен жүзеге асырылады.
9. Қазақ тілін меңгеру деңгейін бағалауға арналған тестілеуден өту шарттары Қазақстан Республикасына тұрақты тұру үшін көшіп келушілерге қолданылады.
10. ҚАЗТЕСТ тестілеуінен сәтті өткенін растайтын қазақ тілін білу туралы онлайн-диагностикалық тестілеуі бойынша сертификаты бар өтініш беруші порталда осы Қағидаларға 3-қосымшада белгіленген нысан бойынша Қазақстан Республикасына тұрақты тұру үшін көшіп келушілерге арналған сауалнаманы электрондық форматта толтырады.
Сауалнаманы толтыруды өтініш беруші өзі таңдаған қазақ немесе орыс тілінде жеке түрде жүзеге асырады.
11. Сауалнаманы толтыру кезінде өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісімін растайды, бұл өтінішті одан әрі қарау үшін міндетті шарт болып табылады.
11. Сауалнаманы толтыру кезінде өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дербес деректерді жинауға, өңдеуге және беруге келісімін растайды, бұл өтінішті одан әрі қараудың міндетті шарты болып табылады.

12. При заполнении анкеты заявитель прикрепляет подтверждающие документы (при наличии) к каждому соответствующему разделу (сведению), указанному в анкете, подтверждает корректность и достоверность внесенных данных и в электронном формате отправляет анкету.
Заявитель обязан указывать достоверные сведения и не допускать умышленного сокрытия необходимой информации и искажения фактов.
13. По результатам проверки анкете присваивается уникальный регистрационный номер, после которого она направляется на автоматизированную обработку в соответствии с системой критериальной оценки иммиграционного потенциала на портале.
В ходе обработки осуществляется расчет баллов по заявителю и членам его семьи (при их наличии), по итогам которого формируется предварительный результат рассмотрения заявки.
14. В случае достижения установленного проходного балла заявителю на портале отображается уведомление следующего содержания:
"Вы набрали проходной балл. Ваша заявка принята в работу и направлена на рассмотрение в уполномоченный орган".
В случае недостижения проходного балла заявителю отображается уведомление об отказе "По результатам оценки проходной балл не достигнут. На данном этапе заявка не направляется на рассмотрение в уполномоченный орган" с указанием возможности и сроков повторной подачи анкеты.
15. Повторное заполнение анкеты допускается в следующие сроки:
1) через 1 месяц - первый повтор;
2) через 3 месяца - второй повтор;
3) каждая последующая подача допускается не ранее чем через 6 месяцев с даты предыдущей подачи.
16. После прохождения балльной оценки и принятия заявки в работу сведения о заявителе в автоматическом режиме передаются в автоматизированную информационную систему "Қандас" (далее – АИС "Қандас") для проведения проверки на предмет наличия либо отсутствия совершенных правонарушений, возможной принадлежности заявителя и членов его семьи (при их наличии) к террористическим или экстремистским организациям, религиозным деструктивным течениям, наличие которых является основанием для ограничения въезда иммигрантов в Республику Казахстан.
Проверка осуществляется следующими государственными органами в пределах их компетенции посредством доступа к электронной анкете заявителя в АИС "Қандас":
1) территориальные подразделения органов внутренних дел;
2) территориальные подразделения органов национальной безопасности.
17. Территориальные подразделения органов внутренних дел, органов национальной безопасности посредством АИС "Қандас" в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня получения документов проверяют информацию о наличии либо отсутствии сведений о:

12. Сауалнаманы толтыру кезінде өтініш беруші сауалнамада көрсетілген әрбір тиісті бөлімге (мәліметке) растайтын құжаттарды (болған жағдайда) қоса тіркейді, енгізілген деректердің дұрыстығы мен шынайылығын растайды және сауалнаманы электрондық форматта жолдайды.
Өтініш беруші шынайы мәліметтерді көрсетуге міндетті және қажетті ақпаратты қасақана жасыруға және фактілерді бұрмалауға жол бермеуге тиіс.
13. Сауалнама тексеру нәтижелері бойынша оған бірегей тіркеу нөмірі беріледі, содан кейін ол порталда иммиграциялық әлеуетті өлшемшарттық бағалау жүйесіне сәйкес автоматтандырылған өңдеуге жіберіледі.
Өңдеу барысында өтініш берушіге және оның отбасы (болған жағдайда) мүшелеріне қатысты балдарды есептеу жүзеге асырылады, оның қорытындысы бойынша өтінімді қараудың алдын ала нәтижесі қалыптастырылады.
14. Белгіленген өту балына қол жеткізілген жағдайда өтініш берушінің порталында мынадай мазмұндағы хабарлама көрсетіледі:
"Сіз өту балын жинадыңыз. Өтініміңіз жұмысқа қабылданды және уәкілетті органның қарауына жіберілді".
Өту балына қол жеткізілмеген жағдайда өтініш берушіге "Бағалау нәтижелері бойынша өту балына қол жеткізілмеді. Осы кезеңде өтінім уәкілетті органның қарауына жіберілмейді" деген бас тарту туралы хабарлама көрсетіледі, онда сауалнаманы қайта тапсыру мүмкіндігі мен мерзімдері көрсетіледі.
15. Сауалнаманы қайта толтыруға келесі мерзімдерде жол беріледі:
1) 1 айдан кейін - бірінші қайталау;
2) 3 айдан кейін - екінші қайталау;
3) әрбір кейінгі жүгінуге алдыңғы берілген күннен бастап 6 айдан ерте емес рұқсат етіледі.
16. Балдық бағалаудан өткеннен және өтінім жұмысқа қабылданғаннан кейін өтініш берушінің автоматты режим туралы мәліметтер "Қандас" ААЖ-ға жасалған құқық бұзушылықтардың болуы не болмауы, өтініш берушінің және оның отбасы мүшелерінің (болған жағдайда) террористік немесе экстремистік ұйымдарға, діни деструктивті ағымға ықтимал тиесілігі мәніне тексеру жүргізу үшін беріледі, олардың болуы көшіп келушілердің Қазақстан Республикасына келуін шектеу үшін негіз болып табылады.
Тексеруді келесі мемлекеттік органдар өз құзыреті шегінде өтініш берушінің "Қандас" ААЖ электрондық сауалнамасына қол жеткізу арқылы жүзеге асырады:
1) ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшелері;
2) ұлттық қауіпсіздік органдарының аумақтық бөлімшелері.
17. Ішкі істер органдарының, ұлттық қауіпсіздік органдарының аумақтық бөлімшелері "Қандас" ААЖ арқылы құжаттар алынған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде өтініш берушіге қатысты төмендегілер бойынша:

1) совершенных заявителем правонарушений на территории Республики Казахстан;
2) принадлежности заявителя к террористическим или экстремистским организациям и деструктивным религиозным течениям.
18. По результатам межведомственной проверки сведения о заявителе в АИС "Қандас" формируется уведомление о возможности либо невозможности допуска заявителя к собеседованию.
19. Основаниями для отказа в допуске к собеседованию являются:
1) получение отрицательного заключения по результатам межведомственной проверки государственных органов, предусмотренных пунктом 15 настоящих Правил;
2) выявление факта предоставления заявителем недостоверных, неполных либо искаженных сведений, а также подложных или недействительных документов;
3) наличие у заявителя и членов его семьи (при их наличии) не снятой или непогашенной судимости либо сведений о совершении правонарушений, являющихся основанием для ограничения въезда или пребывания в Республике Казахстан;
4) установление факта возможной принадлежности заявителя и членов его семьи (при их наличии) к террористическим или экстремистским организациям, а также к религиозным деструктивным течениям.
20. В случае отсутствия оснований для отказа, предусмотренных пунктом 18 настоящих Правил, заявитель допускается к прохождению собеседования, о чем в личный кабинет заявителя на портале в течение 2 (двух) рабочих дней местным исполнительным органом по вопросам социальной защиты и занятости населения и (или) загранучреждением направляется соответствующее уведомление с указанием даты и времени проведения собеседования, а также формата его проведения (онлайн или оффлайн).
21. В случае устранения фактов, предусмотренных подпунктом 2) пункта 18 настоящих Правил, заявитель после дополнительной проверки допускается к повторному собеседованию в следующие сроки:
1) через 1 месяц - первый повтор;
2) через 3 месяца - второй повтор;
3) каждая последующая подача допускается не ранее чем через 6 месяцев с даты предыдущей подачи.
22. Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения осуществляет проведение собеседования с иммигрантами из безвизовых стран, получившими соответствующий допуск.
Иммигранты из стран с визовым режимом при оформлении виз категорий B8 и С1 проходят собеседование в загранучреждениях Республики Казахстан.
Собеседование проводится оффлайн или онлайн формате в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня отправки уведомления заявителю о проведении собеседования либо со дня подтверждения технической возможности участия в дистанционном формате с использованием мессенджеров и иных средств электронных коммуникаций, обеспечивающих видеосвязь в режиме реального времени, при условии идентификации личности заявителя.
Расходы, связанные с участием в собеседовании (проезд к месту проведения собеседования и обратно, найм жилого помещения, проживание, пользование услугами связи всех видов) заявитель несет за счет собственных средств.
Сведения о дате, времени, формате (онлайн или оффлайн) и месте проведения собеседования отображаются в личном кабинете заявителя на портале.

1) өтініш берушінің Қазақстан Республикасының аумағында жасаған құқық бұзушылықтарының болуы немесе болмауы;
2) өтініш берушінің террористік немесе экстремистік ұйымдарға, деструктивті діни ағымдарға қатыстылығы туралы мәліметтердің бар-жоғын тексереді.
18. Ведомствоаралық тексеру нәтижелері бойынша өтініш беруші туралы мәліметтер негізінде "Қандас" ААЖ-да өтініш берушіні әңгімелесуге жіберу мүмкіндігі немесе мүмкін еместігі туралы хабарлама қалыптастырылады.
19. Әңгімелесуге жіберуден бас тарту үшін:
1) осы Қағидалардың 15-тармағында көзделген мемлекеттік органдардың кем дегенде біреуінің ведомствоаралық тексеру нәтижелері бойынша теріс қорытынды алуы;
2) өтініш берушінің дәйексіз, толық емес не бұрмаланған мәліметтерді, сондай-ақ жалған немесе жарамсыз құжаттарды ұсыну фактісін анықтау;
3) өтініш берушіде және оның отбасы мүшелерінде (болған жағдайда) алынбаған немесе өтелмеген соттылығының не Қазақстан Республикасына келуін немесе болуын шектеу үшін негіз болып табылатын құқық бұзушылықтар жасағаны туралы мәліметтердің болуы;
4) өтініш берушінің және (болған жағдайда) оның отбасы мүшелерінің террористік немесе экстремистік ұйымдарға, сондай-ақ деструктивті діни ағымдарға ықтимал қатыстылығы фактісін анықтау негіз болып табылады.
20. Осы Қағидалардың 18-тармағында көзделген бас тарту негіздері болмаған жағдайда өтініш беруші әңгімелесуден өтуге жіберіледі, бұл туралы халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган және шетелдегі мекеме өтініш берушінің порталдағы жеке кабинетіне 2 (екі) жұмыс күні ішінде әңгімелесуді өткізу күні мен уақытын, сондай-ақ оны өткізу форматын (онлайн немесе офлайн) көрсете отырып тиісті хабарлама жібереді.
21. Осы Қағидалардың 18-тармағының 2) тармақшасында көзделген фактілер жойылған жағдайда өтініш беруші қосымша тексеруден кейін мынадай мерзімдерде қайта әңгімелесуден өтуге жіберіледі:
1) 1 ай өткен соң – бірінші қайта өту;
2) 3 ай өткен соң – екінші қайта өту;
3) әрбір кейінгі өтініш алдыңғы өтініш берілген күннен бастап кемінде 6 ай өткен соң ғана жол беріледі.
22. Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган тиісті рұқсат алған көшіп келушілермен әңгімелесу өткізуді жүзеге асырады.
Визалық режим қолданылатын елдерден көшіп келушілер B8 және C1 санаттарындағы визаларды ресімдеу кезінде Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінде әңгімелесуден өтеді.
Әңгімелесу өтініш берушіге әңгімелесу жүргізілетіні туралы хабарлама жіберілген күннен бастап не мессенджерлер мен нақты уақыт режимінде бейнебайланысты қамтамасыз ететін өзге де электрондық коммуникация құралдарын пайдалана отырып қашықтан қатысуға техникалық мүмкіндіктің расталған күнінен бастап, өтініш берушінің жеке басы сәйкестендірілген жағдайда, 5 (бес) жұмыс күні ішінде офлайн немесе онлайн форматта өткізіледі.
Әңгімелесуге қатысуға байланысты барлық шығыстарды (әңгімелесу өткізілетін жерге бару және кері қайту, тұрғын үй жалдау, тұру, байланыс қызметтерінің барлық түрлерін пайдалану) өтініш беруші өз қаражаты есебінен көтереді.
Әңгімелесуді өткізу күні, уақыты, форматы (онлайн немесе офлайн) және орны туралы мәліметтер өтініш берушінің порталдағы жеке кабинетінде көрсетіледі.

23. В случае невозможности прибытия заявителя в назначенное время для прохождения оффлайн собеседования либо невозможности участия в онлайн-собеседовании по уважительным причинам, заявитель уведомляет местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения не позднее одного рабочего дня до назначенной даты о переносе срока проведения собеседования с указанием причин.
24. Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения уведомляет заявителя о результатах прохождения критериальной оценки иммигрантов для постоянного проживания в Республике Казахстан, в том числе для присвоения статуса кандаса, в течение 2 (двух) рабочих дней со дня проведения собеседования, независимо от формата проведения, по форме согласно приложениям 4 и 5 к настоящим Правилам.
Срок действия уведомления составляет 1 (один) год со дня его выдачи местным исполнительным органом по вопросам социальной защиты и занятости населения или загранучреждением Республики Казахстан.
25. Результаты собеседования подлежат обязательному внесению в АИС "Қандас".
26. В случае положительного результата прохождения собеседования заявителю предоставляется доступ к дальнейшему получению государственных услуг "Выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан" и "Присвоение или продление статуса кандаса".
В случае непрохождения заявителем собеседования, независимо от его формата проведения, заявитель не допускается к дальнейшим миграционным процедурам.
27. Срок пятиэтапной цифровой оценки составляет не более 29 (двадцать девять) рабочих дней со дня поступления анкеты заявителя.
Глава 3. Порядок расчета результатов анкетирования
28. Система критериальной оценки иммиграционного потенциала представляет собой автоматическую оценку профиля заявителя по совокупности критериев, определенных уполномоченным органом по вопросам миграции населения. Каждый критерий имеет установленный вес (балльный коэффициент), отражающий его значимость.
Критерий
1.
Демографический показатель
2.
Уровень образования
3.
Уровень владения языками
4.
Опыт учебы и (или) работы в Республике Казахстан
5.
Опыт учебы и (или) работы в других странах
6.
Показатели адаптивности профессиональных компетенций
7.
Дополнительные показатели и условия
8.
Состояние здоровья
Описание критериев:
1) Демографический показатель (ДП):
Диапазон баллов: от 0 до 110 баллов;
Критерий определяет возрастные характеристики заявителя и их влияние на трудовой потенциал, адаптационные возможности и предполагаемую продолжительность экономической активности в Республике Казахстан. Оценка осуществляется автоматически на основании документально подтвержденных данных.

23. Өтініш беруші офлайн - әңгімелесуден өту үшін белгіленген уақытта келу мүмкін болмаған не дәлелді себептер бойынша онлайн-әңгімелесуге қатысу мүмкін болмаған жағдайда, өтініш беруші халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органды себептерін көрсете отырып, әңгімелесуді өткізу мерзімін ауыстыру туралы белгіленген күнге дейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар етеді.
24. Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган Қазақстан Республикасында тұрақты тұру үшін, оның ішінде қандас мәртебесін беру үшін көшіп келушілерді өлшемшарттық бағалау нәтижелері туралы осы Қағидаларға 4 және 5-қосымшаларға сәйкес өту форматына қарамастан әңгімелесу өткізілген күнінен 2 (екі) жұмыс күні ішінде туралы өтініш берушіні хабардар етеді.
Хабарламаның қолданылу мерзімі оны әлеуметтік қорғау және халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган немесе Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесі берген күннен бастап 1 (бір) жылды құрайды.
25. Әңгімелесу нәтижелері "Қандас" ААЖ-ға міндетті түрде енгізілуге тиіс.
26. Әңгімелесуден өту нәтижесі оң болған жағдайда өтініш берушіге "Шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру" және "Қандас мәртебесін беру және ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызметтерін одан әрі алуға қол жетімділік беріледі.
Өтініш беруші әңгімелесуден өтпеген жағдайда, оны өткізу форматына қарамастан, өтініш беруші одан әрі көші-қон рәсімдеріне жіберілмейді.
27. Бес кезеңнен тұратын цифрлық бағалаудың жалпы мерзімі өтініш берушінің сауалнамасы келіп түскен күннен бастап 29 (жиырма тоғыз) жұмыс күнінен аспайды.
3-тарау. Сауалнама нәтижелерін есептеу тәртібі
28. Иммиграциялық әлеуетті өлшемшарттық бағалау жүйесі халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган айқындаған өлшемшарттар жиынтығы бойынша өтініш берушінің профилін автоматты түрде бағалауды білдіреді. Әрбір өлшемшарттың маңыздылығын көрсететін белгіленген салмағы (балдық коэффициенті) болады.
Өлшемшарт
1.
Демографиялық көрсеткіш
2.
Білім беру деңгейі
3.
Тілді меңгеру деңгейі
4.
Қазақстан Республикасында оқу және/немесе жұмыс тәжірибесі
5.
Басқа елдерде оқу және/немесе жұмыс істеу тәжірибесі
6.
Кәсіби құзыреттіліктердің бейімделу көрсеткіштері
7.
Қосымша көрсеткіштер мен шарттар
8.
Денсаулық жағдайы
Өлшемшарт сипаттамасы:
1) демографиялық көрсеткіш (ДК):
Ұпай диапазоны: 0-ден 110 баллға дейін;
Өлшемшарт өтініш берушінің жас ерекшеліктерін, олардың еңбек әлеуетіне, бейімделу мүмкіндіктеріне және Қазақстан Республикасындағы болжамды экономикалық белсенділік ұзақтығына ықпалын айқындайды. Бағалау құжаттамалық түрде расталған деректер негізінде автоматты түрде жүзеге асырылады.

2) Уровень образования (УО):
Диапазон баллов: от 0 до 150 баллов;
Критерий учитывает уровень полученного образования заявителя, его профессиональную подготовку и потенциальную востребованность на рынке труда. Баллы присваиваются исходя из подтвержденных документов об образовании, путем проверки подлинности диплома или апостилирования диплома.
3) Уровень владения языками (ВЯ):
Знание казахского языка (ВЯ):
Диапазон баллов: от 0 до 120 баллов.
Оценка проводится с учетом уровня владения государственным языком, который влияет на социальную и профессиональную интеграцию заявителя.
Оценка уровня владения государственным языком осуществляется на основании официальных результатов тестирования, представленных участником. Уровень владения казахским языком подтверждается сертификатом онлайн-диагностического тестирования, действительным на дату подачи заявления.
Начисление баллов осуществляется пропорционально подтвержденному уровню владения казахским языком либо в соответствии с утвержденной шкалой оценки.
Дополнительное владение русским языком (ВЯ):
Диапазон баллов: от 0 до 60 баллов.
Дополнительное владение английским языком (ВЯ):
Диапазон баллов: от 0 до 60 баллов.
Приемущественно владение международными сертификатами TRKИ и/или IELTS, TOEFL, влияет на способность к социальной, профессиональной и культурной интеграции в Республику Казахстан, а также будут дополнительно учитываться при Системе криториальной оценки иммиграционного потенциала.
4) Опыт учебы и (или) работы в Республике Казахстан (ОРК):
Диапазон баллов: от 0 до 80 баллов;
Критерий отражает наличие и продолжительность подтвержденного опыта обучения и (или) трудовой деятельности заявителя на территории Республики Казахстан, а также его степень интеграции в социально-экономическую среду страны.
5) Опыт учебы и (или) работы в других странах (ОДС):
Диапазон баллов: от 0 до 80 баллов;
Учитывается подтвержденный опыт обучения и (или) трудовой деятельности за пределами Республики Казахстан, характеризующий адаптивность, профессиональную мобильность и способность к интеграции в новой среде.
6) Показатели адаптивности профессиональных компетенций (ПК):
Диапазон баллов: от 0 до 80 баллов;
Критерий формируется на основе совокупной оценки профессиональных навыков, уровня образования, языковой подготовки и опыта работы, которые в сочетании повышают потенциал успешной интеграции заявителя.
7) Дополнительные показатели и условия (ДУ):
Диапазон баллов: от 0 до 200 баллов;
Для заявителей в возрасте от 45 лет и старше включает социальные и семейные факторы, способствующие устойчивой интеграции, в том числе наличие близких родственников, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан на законных основаниях.

2) Білім деңгейі (БД):
Баллдар диапазоны: 0-ден 150 баллға дейін;
Критерий өтініш берушінің алған білім деңгейін, оның кәсіптік даярлығын және еңбек нарығындағы әлеуетті сұранысын ескереді. Баллдар білім туралы растайтын құжаттар негізінде, дипломның түпнұсқалығын тексеру немесе дипломды апостильдеу арқылы беріледі.
3) қазақ тілді білу (ТБ):
Ұпай диапазоны: 0-ден 120-ға дейін.
Бағалау өтініш берушінің әлеуметтік және кәсіби интеграциясына әсер ететін мемлекеттік тілді меңгеру деңгейін ескере отырып жүргізіледі.
Мемлекеттік тілді меңгеру деңгейін бағалау қатысушы ұсынған тестілеудің ресми нәтижелері негізінде жүзеге асырылады. Мемлекеттік тілді меңгеру деңгейі өтініш берілген күні жарамды онлайн-диагностикалық тестілеуі бойынша сертификатпен расталады.
Балдарды есептеу мемлекеттік тілді меңгерудің расталған деңгейіне барабар не бекітілген бағалау шкаласына сәйкес жүзеге асырылады.
Қосымша орыс тілін меңгеру (ТБ):
Ұпай диапазоны: 0-ден 80-ге дейін.
Қосымша ағылшын тілін білу (ТБ):
Ұпай диапазоны: 0-ден 80-ге дейін.
4) Қазақстан Республикасында оқу және/немесе жұмыс тәжірибесі (ОЖТ):
Ұпай диапазоны: 0-ден 80-ге дейін;
Өлшемшарт өтініш берушінің Қазақстан Республикасының аумағында оқытудың және (немесе) еңбек қызметінің расталған тәжірибесінің болуы мен ұзақтығын, сондай-ақ оның елдің әлеуметтік-экономикалық ортасына интеграциялану дәрежесін көрсетеді.
5) басқа елдерде оқу және/немесе жұмыс тәжірибесі (БЕЖТ):
Ұпай диапазоны: 0-ден 80-ге дейін;
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде оқытудың және (немесе) еңбек қызметінің жаңа ортаға бейімделуін, кәсіби ұтқырлығын және интеграциялану қабілетін сипаттайтын расталған тәжірибесі ескеріледі.
6) кәсіби құзыреттердің бейімделу көрсеткіштері (КҚ):
Ұпай диапазоны: 0-ден 80-ге дейін;
Өлшемшарт кәсіби дағдыларды, білім деңгейін, тілдік даярлықты және жұмыс тәжірибесін жиынтық бағалау негізінде қалыптастырылады, олар бірлесіп өтініш берушінің табысты интеграциялану әлеуетін арттырады.
7) қосымша көрсеткіштер мен шарттар (ҚК):
Ұпай диапазоны: 0-ден 200-ге дейін;
45 жастан бастап және одан жоғары жастағы өтініш берушілер үшін тұрақты интеграцияға ықпал ететін әлеуметтік және отбасылық факторлар, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағында заңды негізде тұрақты тұратын жақын туыстарының болуы ескеріледі.

8) Состояние здоровья (Ксз):
Диапазон коэффициентов: от 0 до 1.
Критерий учитывает влияние состояния здоровья заявителя на его трудоспособность и адаптационные возможности. Оценка применяется в виде корректировки общего результата на основании медицинского заключения.
Сноска. Пункт 28 с изменениями, внесенными совместным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.04.2026 № 131, Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 10.04.2026 № 100/НҚ и Министра внутренних дел РК от 10.04.2026 № 263 (вступает в силу со дня подписания и действует до 31.12.2026).
Глава 4. Порядок подсчета результатов критериальной оценки иммиграционного потенциала
29. Система критериальной оценки иммиграционного потенциала на основе введенных заявителем данных и результатов проверок автоматически рассчитывает и присваивает баллы по каждому критерию.
Баллы системы критериальной оценки иммиграционного потенциала вычисляются по формуле:
Общий балл = (ДП + УО + ВЯ + ОРК + ОДС + ПК) × Ксз + ДУ, где каждый показатель представляет собой балл по соответствующему критерию.
Минимальный проходной балл по системе критериальной оценки иммиграционного потенциала составляет не менее 600 баллов.
Сноска. Пункт 29 – в редакции совместного приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.04.2026 № 131, Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 10.04.2026 № 100/НҚ и Министра внутренних дел РК от 10.04.2026 № 263 (вступает в силу со дня подписания и действует до 31.12.2026).
Приложение 1 к Правилам
проведения тестирования,
анкетирования и собеседования
иммигрантов, прибывающих для
постоянного проживания в
Республику Казахстан
Форма
ҚАЗТЕСТ
қазақ тілін меңгеру деңгейін бағалау жүйесінің онлайн-диагностикалық тестілеуі бойынша сертификат үлгісі
Сноска. Приложение 1 – в редакции совместного приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.04.2026 № 131, Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 10.04.2026 № 100/НҚ и Министра внутренних дел РК от 10.04.2026 № 263 (вступает в силу со дня подписания и действует до 31.12.2026).
ҚАЗАҚ ТІЛІН МЕҢГЕРУ ДЕҢГЕЙІН БАҒАЛАУ ЖҮЙЕСІ
ОНЛАЙН-ДИАГНОСТИКАЛЫҚ ТЕСТІЛЕУ
Осы сертификат иммигранттарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға арналған құжаттарды алу үшін жарамды
Тапсырған күні: __.__._____ / __:__:__
Берілген күні: __.__._____ / __:__:__
Бірегей нөмір:
Жарамдылық мерзімі: _ жыл (__.__.____ ж. дейін)
______________________________________________________________________________________
Тестіленуші туралы ақпарат
Тегі: ___________________________________
Есімі: ___________________________________
ТЖК:
Жеке басын куәландыратын құжат:
:
мерзімі: __.__.____
______________________________________________________________________________________
Блоктар:
Жинаған балдары:
Тыңдалым (20 тапсырма)
__ балл ( __ %)
Оқылым (40 тапсырма)
__ балл ( __ %)
Барлығы:
__ балл ( __ %)
Жеке басын куәландыратын құжат болған жағдайда жарамды
______________________________________________________________________________________
Приложение 2 к Правилам
проведения тестирования,
анкетирования и собеседования
иммигрантов, прибывающих для
постоянного проживания в
Республику Казахстан
Форма
ҚАЗТЕСТ
қазақ тілін меңгеру деңгейін бағалау жүйесінің онлайн-диагностикалық тестілеуі бойынша анықтама үлгісі

8) денсаулық жағдайы (ДЖ):
Коэффициенттер диапазоны: 0-ден 1-ге дейін.
Өлшемшарт өтініш берушінің денсаулық жағдайының оның еңбекке қабілеттілігі мен бейімделу мүмкіндіктеріне әсерін ескереді. Бағалау медициналық қорытынды негізінде жалпы нәтижені түзету түрінде қолданылады.
Ескерту. 28-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.04.2026 № 131, ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 10.04.2026 № 100/НҚ және ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2026 № 263 (ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді және 31.12.2026 дейін қолданыста болады) бірлескен бұйрығымен.
4-тарау. Иммиграциялық әлеуетті өлшемшарттық бағалау нәтижелерін есептеу тәртібі
29. Өтініш беруші енгізген деректер мен тексеру нәтижелері негізінде иммиграциялық әлеуетті өлшемшарттық бағалау жүйесі әрбір критерий бойынша автоматты түрде есептейді және балл береді.
Иммиграциялық әлеуетті критерийлік бағалау жүйесінің балдары мына формула бойынша есептеледі:
Жалпы балл = (ДК + БД + ТБ + ОЖТ + БЕЖТ + ҚК) × ДЖ + ҚК , мұнда әрбір көрсеткіш тиісті критерий бойынша балды білдіреді.
Иммиграциялық әлеуетті критерийлік бағалау жүйесі бойынша ең төменгі өту балы кемінде 600 балды құрайды.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.04.2026 № 131, ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 10.04.2026 № 100/НҚ және ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2026 № 263 (ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді және 31.12.2026 дейін қолданыста болады) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасына
тұрақты тұруға көшіп-қонушылар үшін тестілеу,
сауалнама жүргізу және сұхбат
өткізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
ҚАЗТЕСТ қазақ тілін меңгеру деңгейін бағалау жүйесінің онлайн-диагностикалық тестілеуі бойынша сертификат үлгісі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.04.2026 № 131, ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 10.04.2026 № 100/НҚ және ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2026 № 263 (ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді және 31.12.2026 дейін қолданыста болады) бірлескен бұйрығымен.
ҚАЗАҚ ТІЛІН МЕҢГЕРУ ДЕҢГЕЙІН БАҒАЛАУ ЖҮЙЕСІ
ОНЛАЙН-ДИАГНОСТИКАЛЫҚ ТЕСТІЛЕУ
Осы сертификат иммигранттарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға арналған құжаттарды алу үшін жарамды
Тапсырған күні: __.__._____ / __:__:__
Берілген күні: __.__._____ / __:__:__
Бірегей нөмір:
Жарамдылық мерзімі: _ жыл (__.__.____ ж. дейін)
___________________________________________________________________
Тестіленуші туралы ақпарат
Тегі: ____________________________________
Есімі: ___________________________________
ТЖК:
Жеке басын куәландыратын құжат:
№:
мерзімі: __.__.____
______________________________________________________________________
Блоктар:
Жинаған балдары:
Тыңдалым (20 тапсырма)
__ балл ( __ %)
Оқылым (40 тапсырма)
__ балл ( __ %)
Барлығы:
__ балл ( __ %)
Жеке басын куәландыратын құжат болған жағдайда жарамды
_____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасына
тұрақты тұруға көшіп-қонушылар үшін тестілеу,
сауалнама жүргізу және сұхбат
өткізу қағидаларына 2-қосымша
Нысан
ҚАЗТЕСТ қазақ тілін меңгеру деңгейін бағалау жүйесінің онлайн-диагностикалық тестілеуі бойынша анықтама үлгісі

Сноска. Приложение 2 – в редакции совместного приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.04.2026 № 131, Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 10.04.2026 № 100/НҚ и Министра внутренних дел РК от 10.04.2026 № 263 (вступает в силу со дня подписания и действует до 31.12.2026).
ҚАЗАҚ ТІЛІН МЕҢГЕРУ ДЕҢГЕЙІН БАҒАЛАУ ЖҮЙЕСІ
ОНЛАЙН-ДИАГНОСТИКАЛЫҚ ТЕСТІЛЕУ
Тапсырған күні: __.__._____ / __:__:__
Берілген күні: __.__._____ / __:__:__
Бірегей нөмір:
ТЖК:
________________________________________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Осы анықтама тестіленушінің қазақ тілін меңгерудің коммуникативтік тілдік құзыреттіліктері бойынша онлайн диагностикалық тестілеуге қатысқанын əрбір блок бойынша 70% шекті көрсеткішін алмағанын растайды.
Тест блоктары бойынша нәтиже:
Блоктар:
Жинаған балдары:
Тыңдалым (20 тапсырма)
__ балл ( __ %)
Оқылым (40 тапсырма)
__ балл ( __ %)
Барлығы:
__ балл ( __ %)
Жеке басын куәландыратын құжат болған жағдайда жарамды
________________________________________________________________________________
Приложение 3 к Правилам
проведения тестирования,
анкетирования и собеседования
иммигрантов, прибывающих
для постоянного проживания в
Республику Казахстан
Анкета для въезжающих иммигрантов в Республику Казахстан
Наименование
Заполняемая информация

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.04.2026 № 131, ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 10.04.2026 № 100/НҚ және ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2026 № 263 (ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді және 31.12.2026 дейін қолданыста болады) бірлескен бұйрығымен.
ҚАЗАҚ ТІЛІН МЕҢГЕРУ ДЕҢГЕЙІН БАҒАЛАУ ЖҮЙЕСІ
ОНЛАЙН-ДИАГНОСТИКАЛЫҚ ТЕСТІЛЕУ
Тапсырған күні: __.__._____ / __:__:__
Берілген күні: __.__._____ / __:__:__
Бірегей нөмір:
ТЖК:
_____________________________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Осы анықтама тестіленушінің қазақ тілін меңгерудің коммуникативтік тілдік құзыреттіліктері бойынша онлайн диагностикалық тестілеуге қатысқанын əрбір блок бойынша 70% шекті көрсеткішін алмағанын растайды.
Тест блоктары бойынша нәтиже:
Блоктар:
Жинаған балдары:
Тыңдалым (20 тапсырма)
__ балл ( __ %)
Оқылым (40 тапсырма)
__ балл ( __ %)
Барлығы:
__ балл ( __ %)
Жеке басын куәландыратын құжат болған жағдайда жарамды
_____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасына
тұрақты тұруға көшіп келушілер
үшін тестілеу, сауалнама
жүргізу және әңгімелесу
өткізу қағидаларына
3-қосымша
Қазақстан Республикасына көшіп келушілер үшін сауалнама
Атауы
Толтырылатын ақпарат

11. Предыдущие визиты в Республику Казахстан
1.
Были ли вы когда-либо в Республике Казахстан?
[ ] Да [ ] Нет
2.
Если да: Даты поездок
3.
Тип визы
12. Информация о родственниках
1.
Дедушка (отец отца):
Ф.И.О. (при наличии)_________________ /
дата рождения __________ /
гражданство __________ /
место жительства __________________ /
[ ] жив [ ] умер
2.
Бабушка (мать отца):
Ф.И.О. (при наличии)_________________ /
дата рождения __________ /
гражданство __________ /
место жительства __________________ /
[ ] жив [ ] умер
3.
Дедушка (отец матери):
Ф.И.О. (при наличии)_________________ /
дата рождения __________ /
гражданство __________ /
место жительства __________________ /
[ ] жив [ ] умер
4.
Бабушка (мать матери):
Ф.И.О. (при наличии)_________________ /
дата рождения __________ /
гражданство __________ /
место жительства __________________ /
[ ] жив [ ] умер
5.
Отец:
Ф.И.О. (при наличии)_________________ /
дата рождения __________ /
гражданство __________ /
место жительства __________________ /
[ ] жив [ ] умер
6.
Мать:
Ф.И.О. (при наличии)_________________ /
дата рождения __________ /
гражданство __________ /
место жительства __________________ /
[ ] жива [ ] умерла
7.
Количество полнородных братьев:
8.
Количество полнородных сестер:
9.
(Заполняется по каждому лицу)
ФИО: (при наличии)
дата рождения
гражданство
место жительства
__________ /
__________ /
__________ /
__________ /
10.
ФИО: Супруг(а)
дата рождения
гражданство
__________ /
__________ /
__________/
11.
Статус брака:
[ ] В браке [ ] В разводе [ ] Вдовец/вдова
12.
Дата заключения брака:
___ / ___ / ______
13.
Количество детей:
___
14.
(Заполняется по каждому лицу)
ФИО детей:
дата рождения
гражданство
__________ /
__________ /
__________ /
15.
Будут ли дети (при наличии) иммигрировать с вами?
[ ] Да [ ] Нет
16.
Количество внуков (при наличии)
___
17.
(Заполняется по каждому лицу)
ФИО:
дата рождения
родители:
гражданство
__________ /
__________ /
__________ /
18.
Будут ли внуки (при наличии) иммигрировать с вами?
[ ] Да [ ] Нет
13. Прочее
1.
Причины, по которым хотите жить в Республике Казахстан
2.
Есть ли родственники или знакомые, проживающие в Республике Казахстан?
[ ] Да [ ] Нет
Настоящим подтверждаю, что все сведения, указанные в анкете, являются достоверными и могут быть подтверждены при необходимости посредством соответствующих документов.
Подпись: ____________________ Дата заполнения: ___ / ___ / ______
Приложение 4 к Правилам
проведения тестирования,
анкетирования и собеседования
иммигрантов, прибывающих
для постоянного проживания
в Республику Казахстан
УВЕДОМЛЕНИЕ
о прохождении критериальной оценки иммигрантов для оформления
документов на постоянное проживание в Республике Казахстан
№ от __.___.202__ г.
________________________________________________________________________________
(местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения)
Согласно Закону Республики Казахстан "О миграции населения" и Правилам проведения тестирования, анкетирования и собеседования иммигрантов для постоянного проживания в Республике Казахстан, рассмотрев анкету иммигранта и материалы, представленные заявителем, принято настоящее решение:
Номер заявления
Статус
Одобрено
Тип заявления
Планирование переезда в Республику Казахстан
Сведения об услугополучателе и членах его семьи (при наличии):
ИИН (при наличии)
ФИО
Дата рождения
Пол
Степень родства
Основание для одобрения:
Заявитель и члены его семьи соответствуют установленным требованиям и критериям, предусмотренным действующим законодательством, и имеют право на переселение в Республику Казахстан.

11. Қазақстан Республикасына бұдан бұрынғы сапарлар
1.
Сіз бұрын-соңды Қазақстан Республикасында болдыңыз ба?
[ ] Иә [ ] Жоқ
2.
Егер иә болса: сапар күндері
3.
Виза түрі
12. Туыстары туралы ақпарат
1.
Атасы (әкесінің әкесі):
Т.А.Ә. (болған жағдайда) _________
Туған жылы_________
Азаматтығы_________
Тұрғылықты мекенжайы_________
[ ] тірі [ ] қайтыс болған
2.
Әжесі (әкесінің анасы):
Т.А.Ә. (болған жағдайда) _________
Туған жылы_________
Азаматтығы_________
Тұрғылықты мекенжайы_________
[ ] тірі [ ] қайтыс болған
3.
Атасы (анасының әкесі):
Т.А.Ә. (болған жағдайда) _________
Туған жылы_________
Азаматтығы_________
Тұрғылықты мекенжайы_________
[ ] тірі [ ] қайтыс болған
4.
Әжесі (анасының анасы):
Т.А.Ә. (болған жағдайда) _________
Туған жылы_________
Азаматтығы_________
Тұрғылықты мекенжайы_________
[ ] тірі [ ] қайтыс болған
5.
Әкесі:
Т.А.Ә. (болған жағдайда) _________
Туған жылы_________
Азаматтығы_________
Тұрғылықты мекенжайы _________
[ ] тірі [ ] қайтыс болған
6.
Анасы:
Т.А.Ә. (болған жағдайда) _________
Туған жылы_________
Азаматтығы_________
Тұрғылықты мекенжайы_________
[ ] тірі [ ] қайтыс болған
7.
Туған аға-інілер саны:
8.
Туған апа-сіңлі мен қарындастар саны:
9.
(Әрбіріне толтырыңыз)
Т.А.Ә. (болған жағдайда):
Туған күні
Азаматтығы
Тұрғылықты жері
__________ /
__________ /
__________ /
__________ /
10.
Жұбайының аты-жөні
Туған күні
азаматтығы
__________ /
__________ /
__________/
11.
неке жағдайы:
[ ] үйленген/тұрмыста
[ ] ажырасқан
[ ] жесір
12.
Некеге тұрған күні:
___ / ___ / ______
13.
Балалар саны:
___
14.
Әрбіріне толтырыңыз.
Балаларының аты-жөні:
Туған күні
азаматтығы
__________ /
__________ /
__________ /
15.
Балаларыңыз (болған жағдайда) Сізбен бірге көшеді ме
[ ] Иә [ ] Жоқ
16.
Немерелер (болған жағдайда) саны (егер болса)
___
17.
Аты-жөндері әрбіріне толтырыңыз:
Түған күндері
Ата-аналары:
Азаматтығы
__________ /
__________ /
__________ /
18.
Немерелер Сізбен бірге көшеді ме?
[ ] Иә [ ] Жоқ
13. Басқасы
1.
Қазақстан Республикасында тырғыңыз келгеннің себебін көрсетіңіз?
2.
Қазақстан Республикасында тұратын туыстарыңыз немесе достарыңыз бар ма?
[ ] Иә [ ] Жоқ
Осы сауалнама арқылы мен көрсетілген барлық ақпараттың шындыққа жанасатынын және
қажет болған жағдайда тиісті құжаттар арқылы расталуы мүмкін екенін растаймын.
Қолы ____________________ толтырылған күні: ___ / ___ / _____
Қазақстан Республикасына
тұрақты тұруға көшіп-
қонушылар үшін тестілеу,
сауалнама жүргізу
және сұхбат өткізу
қағидаларына
4-қосымша
ХАБАРЛАМА Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға арналған құжаттарды ресімдеу үшін көшіп келушілердің өлшемшарттық бағалаудан өтуі туралы 202__ ж. № __
________________________________________________________________________________
(халықтың әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту жөніндегі жергілікті атқарушы орган)
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан
Республикасында тұрақты тұруға көшіп келушілерді тестілеу, сауалнама жүргізу және
сұхбат өткізу қағидаларына сәйкес көшіп келушінің сауалнамасын және өтініш беруші
ұсынған материалдарды қарап, келесі шешім қабылданды:
Өтініштің нөмірі
Мәртебесі
Мақұлданды
Өтініштің түрі
Қазақстанға көшуді жоспарлау
Қызмет алушы және оның отбасы мүшелері (болған жағдайда) туралы мәлімет:
ЖСН (болған кезде)
Аты жөні
Туған жылы, күні
Жынысы
Туыстық дәрежесі
Мақұлдау үшін негізі:
Өтініш беруші және оның отбасы мүшелері қолданыстағы заңнамада көзделген белгіленген
талаптар мен критерийлерге сәйкес келеді және Қазақстан Республикасына қоныс аударуға құқылы.

Срок действия – с __.__.202_ г. по ___.__.202_ г.
Руководитель _______________ (ЭЦП)
Приложение 5 к Правилам
проведения тестирования,
анкетирования и собеседования
иммигрантов, прибывающих для
постоянного проживания
в Республику Казахстан
УВЕДОМЛЕНИЕ
об отказе иммигранту в оформлении документов на постоянное проживание в
Республике Казахстан № __________ от __.__.202__ г.
_______________________________________________________________________________
(местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения)
Согласно Закону Республики Казахстан "О миграции населения" и Правилам проведения тестирования, анкетирования и собеседования иммигрантов для постоянного проживания в Республике Казахстан, рассмотрев анкету иммигранта и материалы, представленные заявителем, принято настоящее решение:
Номер заявления
Статус
Отказано
Тип заявления
Планирование переезда в Республику Казахстан
Сведения об услугополучателе и членах его семьи (при наличии):
ИИН (при наличии)
ФИО
Дата рождения
Пол
Степень родства
Заявитель и/или члены его семьим не соответствуют установленным требованиям и критериям, предусмотренным действующим законодательством
Причина отказа:
Не полный пакет документов
Примечание:
Не предоставлен скан.копия диплома
Руководитель _______________
(ЭЦП)
Приложение 2
к совместному приказу
Заместителя Премьер-Министра
- Министра искусственного
интеллекта и цифрового
развития Республики Казахстан
от 30 января 2026 года № 47,
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 января 2026 года № 41 и
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 января 2026 года № 60
Правила присвоения статуса кандаса
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила присвоения статуса кандаса (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" (далее – Закон) и определяют порядок присвоения статуса кандаса.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работ по приему заявлений и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) социальный контракт – соглашение, определяющее права и обязанности сторон, между участником активных мер содействия занятости и центром трудовой мобильности (карьерный центр), а в случаях, предусмотренных Социальным кодексом Республики Казахстан, с физическими или юридическими лицами, вовлеченными в организацию активных мер содействия занятости, а также об оказании государственной адресной социальной помощи;

Жарамдылық мерзімі: 202_ __.__. бастап 202_ ___.__.дейін.
Басшы _______________ (ЭЦҚ)
Қазақстан Республикасына
тұрақты тұруға көшіп келушілер
үшін тестілеу, сауалнама
жүргізу және әңгімелесу
өткізу қағидаларына
5-қосымша
ХАБАРЛАМА көшіп келушілерге Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға арналған құжаттарды ресімдеуден бас тарту туралы 202__ ж. __________ ____ №
_______________________________________________________________________________
(халықтың әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту жөніндегі жергілікті атқарушы орган)
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан
Республикасына тұрақты тұруға көшіп келушілер үшін тестілеу, сауалнама жүргізу және
әңгімелесу өткізу қағидаларына сәйкес, көшіп келушілер сауалнамасын және өтініш беруші
ұсынған материалдарды қарап, келесі шешім қабылданды:
Өтініштің нөмірі
Статус
Мақұлданбады
Өтініштің түрі
Қазақстанға көшуді жоспарлау
Қызмет алушы және оның отбасы мүшелері (болған жағдайда) туралы ақпарат:
ЖСН (болған кезде)
Аты жөні
Туған жылы,күні
Жынысы
Туыстық дәрежесі
Өтініш беруші және/немесе олардың отбасы мүшелері қолданыстағы заңнамада көзделген белгіленген талаптар мен критерийлерге сәйкес келмейді.
Бас тарту себебі:
Құжаттар жиынтығы толық емес.
Ескерту:
Дипломның сканерленген көшірмесі берілмеді.
Басшы _______________
(ЭЦҚ)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Жасанды интеллект және
иновациялық даму министрінің
2026 жылғы 30 қаңтардағы № 47,
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2026 жылғы 30 қаңтардағы № 41
және Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2026 жылғы 30 қаңтардағы № 60
бірлескен бұйрығының
2-қосымша
Қандас мәртебесін беру қағидалары
1-тарау. Жалпы қағидалар
1. Осы Қандас мәртебесін беру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі - Заң) 11-бабының 9) тармақшасына сәйкес әзірленді және кандас мәртебесін беру тәртібін анықтайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету, өтінінтерді қабылдауды және олардың нәтижелерін көрсетілетін қызметті алушыға "бір терезе" қағидаты бойынша беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру және мемлекеттік қызметтерді электронды түрде көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) әлеуметтік келісімшарт – жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушы мен еңбек мобильділігі орталығы (мансап орталығы) арасындағы, ал Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінде көзделген жағдайларда жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын ұйымдастыруға тартылған жеке немесе заңды тұлғалармен, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек көрсету туралы тараптардың құқықтары мен міндеттерін анықтайтын келісім;

3) адаптационные и интеграционные услуги – комплекс услуг (информационных, юридических, социальных, медицинских и образовательных), предоставляемых кандасам и членам их семей в целях адаптации и интеграции в общество;
4) принцип "одного заявления" – форма оказания государственной услуги, предусматривающая совокупность нескольких государственных услуг, оказываемых на основании одного заявления;
5) информационная система "Государственная база данных "Физические лица" (далее – ГБД ФЛ) – единая система регистрации и хранения информации о физических лицах Республики Казахстан, достаточной для идентификации и определения гражданского состояния;
6) информационная система "Миграционная полиция" (далее – ИС "Миграционная полиция") – информационная система Министерства внутренних дел Республики Казахстан, для автоматизации деятельности по учету, регистрации иностранцев, беженцев и лиц без гражданства;
7) услугодатель – местные исполнительные органы регионов, определенных Правительством Республики Казахстан от 4 сентября 2023 года № 765;
8) кандас – этнический казах и (или) члены его семьи казахской национальности, ранее не состоявшие в гражданстве Республики Казахстан, получившие соответствующий статус в порядке, установленном уполномоченным органом по вопросам миграции населения;
9) автоматизированная информационная система "Кандас" (далее – АИС "Кандас") – система в составе единой информационной системы социально-трудовой сферы, предназначенная для автоматизации процесса предоставления государственной услуги для этнических казахов;
10) комиссия по приему кандасов (далее – Комиссия) – комиссия, созданная услугодателем для рассмотрения заявлений этнических казахов по включению в региональную квоту приема кандасов и (или) присвоению статуса, в состав которой входят депутаты маслихатов, представители государственных органов и общественных организаций;
11) регионы расселения – регионы для расселения иммигрантов, прибывающих на постоянное проживание в Республику Казахстан, утвержденные Правительством Республики Казахстан;
12) портал миграционных процессов "migration.enbek.kz" (далее – Портал) – подсистема цифровой экосистемы "Электронная биржа труда" (enbek.kz), обеспечивающая учет и движение мигрантов, а также мониторинг предоставления услуг в сфере миграции;
13) мобильное приложение портала миграционных процессов "migration.enbek.kz" (далее – мобильное приложение) – программный продукт, установленный и запущенный на абонентском устройстве сотовой связи и предоставляющий доступ к государственным услугам и функциям, оказываемым в электронной форме, посредством сотовой связи и Интернет;

3) бейімделу және интеграциялық қызметтер – қоғамға бейімделу және интеграциялау мақсатында қандастар мен олардың отбасы мүшелеріне көрсетілетін қызметтер жиынтығы (ақпараттық, заңдық, әлеуметтік, медициналық және білім беру);
4) "Бір өтініш" қағидаты – бір өтініш негізінде көрсетілетін бірнеше мемлекеттік қызметтердің жиынтығын көздейтін мемлекеттік қызмет көрсету нысаны;
5) "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер қорының" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ЖТ МДҚ) – азаматтық жағдайды сәйкестендіру және айқындау үшін жеткілікті Қазақстан Республикасының жеке тұлғалары туралы ақпаратты тіркеу және сақтаудың бірыңғай жүйесі;
6) "Көші-қон полициясы" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Көші-қон полициясы" АЖ) – шетелдіктерді, босқындарды және азаматтығы жоқ адамдарды есепке алу мен тіркеу бойынша қызметті автоматтандыруға арналған Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ақпараттық жүйесі;
7) қызмет беруші – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қыркүйектегі № 765 қаулысымен белгіленген өңірлердің жергілікті атқарушы органдары;
8) қандас – бұрын Қазақстан Республикасының азаматтығында болмаған, халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган белгілеген тәртіппен тиісті мәртебе алған этникалық қазақ және (немесе) оның ұлты қазақ отбасы мүшелері;
9) "Қандас" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Қандас" ААЖ) – этникалық қазақтар мен қандастар үшін мемлекеттік қызмет көрсету процесін автоматтандыруға арналған әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесі құрамындағы жүйе;
10) қандастарды қабылдау жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) – құрамына мәслихат депутаттары, мемлекеттік органдар мен қоғамдық ұйымдардың өкілдері кіретін қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу және/немесе қандас мәртебесін беру жөніндегі өтініштерін қарау үшін көрсетілетін қызметті беруші құрған комиссия;
11) қоныстандыру өңірлері – Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келетін көшіп келушілерді қоныстандыруға арналған өңірлер;
12) "migration.enbek.kz" көші-қон процесі порталы (бұдан әрі – Портал) – көшіп қонушыларды тіркеу мен қозғалысын, сондай-ақ көші-қон саласындағы қызметтердің көрсетуін бақылауды қамтамасыз ететін "Электрондық еңбек биржасы" (enbek.kz) ақпараттық экожүйесінің кіші жүйесі;
13) "migration.enbek.kz" көші-қон процестері порталының мобильді қосымшасы (бұдан әрі – мобильді қосымша) – ұялы байланыс абоненттік құрылғысына орнатылып, іске қосылатын және ұялы байланыс пен Интернет арқылы электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтер мен функцияларға қолжетімділікті қамтамасыз ететін бағдарламалық өнім;

14) заявитель – физическое лицо из числа этнических казахов и члены его семьи (при наличии), получившие положительное решение по анкете для въезжающих иммигрантов в Республику Казахстан и претендующие на получение статуса кандаса и включение в региональную квоту приема кандасов, либо кандасы, вдовы кандасов и их общие дети, претендующие на получение государственных услуг и активных мер содействия занятости в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан;
15) уполномоченный орган по вопросам миграции населения – центральный исполнительный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции руководство в области миграции населения, регулирование миграционных процессов, координацию работы и реализацию государственной политики в области миграции населения;
16) местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения – местный исполнительный орган регионов для расселения иммигрантов, прибывающих на постоянное проживание в Республику Казахстан, утвержденных Правительством Республики Казахстан, определяющий направления в сфере социальной защиты и занятости населения;
17) веб-портал "электронного правительства" – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
18) этнический казах – иностранец или лицо без гражданства казахской национальности;
19) система критериальной оценки иммиграционного потенциала – структурированный инструмент, основанный на балльной модели, предназначенный для количественной оценки и ранжирования заявителей на иммиграцию на основе совокупности социально-демографических, образовательных, языковых, профессиональных и иных адаптационных показателей;
20) уведомление о прохождении отбора иммигрантов для постоянного проживания в Республике Казахстан – документ местного исполнительного органа по вопросам социальной защиты и занятости населения о допуске либо об отказе в допуске к дальнейшим государственным услугам "Выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан" и "Присвоение статуса кандаса", принятое на основании результатов прохождения системы критериальной оценки иммиграционного потенциала;
21) загранучреждения Республики Казахстан – находящиеся за рубежом дипломатические и приравненные к ним представительства, а также консульские учреждения Республики Казахстан.

14) өтініш беруші – Қазақстан Республикасына қоныс аударушы және қандас мәртебесін алу мен қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге өтініш берген көшіп келушілерге арналған жүгіну бойынша оң шешім алған этникалық қазақ текті жеке тұлға және оның отбасы мүшелері (бар болса) немесе Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметтер және жұмыспен қамтуға ықпал етудің белсенді шараларын алуға үміткер қандастар, қандастардың жесірлері және олардың ортақ балалары;
15) халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган – өз құзыреті шегінде халықтың көші-қоны саласында басшылықты жүзеге асыратын, көші-қон процестерін реттейтін, жұмысты үйлестіретін және халықтың көші-қоны саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыратын орталық атқарушы орган;
16) халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган – халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту саласындағы бағыттарды айқындайтын, Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келетін көшіп келушілерді қоныстандыруға арналған өңірлердің жергілікті атқарушы органы;
17) электрондық үкіметтің веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін ақпараттық объект;
18) этникалық қазақ – қазақ ұлтынан шыққан шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам;
19) иммиграциялық әлеуетті критерийлерге негізделген бағалау жүйесі – әлеуметтік-демографиялық, білім беру, тілдік, кәсіби және басқа да бейімделу көрсеткіштерінің үйлесімі негізінде көшіп қонуға өтініш берушілерді сандық бағалау және рәнжірлеуге арналған балдық модельге негізделген құрылымдық құрал;
20) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға иммигранттарды іріктеу туралы хабарлама – иммиграциялық әлеуетті критерийлік бағалау жүйесінен өту нәтижелері негізінде қабылданатын, "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру" және "Кандидат мәртебесін беру" мемлекеттік қызметтеріне қабылдау немесе қабылдаудан бас тарту туралы жергілікті атқарушы органның құжаты;
21) Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері – шет мемлекеттер аумағында орналасқан Қазақстан Республикасының дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктері, сондай-ақ консулдық мекемелері.

Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными совместным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.04.2026 № 131, Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 10.04.2026 № 100/НҚ и Министра внутренних дел РК от 10.04.2026 № 263 (вступает в силу со дня подписания и действует до 31.12.2026).
Глава 2. Порядок присвоения статуса кандаса
3. Статус кандаса присваивается только при обязательном переселении в регионы расселения, определенные Правительством Республики Казахстан, на срок 5 (пять) лет без права продления.
4. Для подачи заявления на присвоение статуса кандаса этнические казахи и члены их семей (при наличии) допускаются после прохождения критериальной оценки иммиграционного потенциала и получения соответствующего уведомления о ее прохождении, выданного местными исполнительными органами регионов приема кандасов, определенных Правительством Республики Казахстан в порядке, предусмотренным Правилами проведения тестирования, анкетирования и собеседования иммигрантов, прибывающих для постоянного проживания в Республику Казахстан, утвержденными совместным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан, Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и Министра внутренних дел Республики Казахстан.
5. Заявление о присвоении статуса кандаса (далее – заявление) подается заявителем в регионы приема кандасов и переселенцев, определенные Правительством Республики Казахстан по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам через портал миграционных процессов "migration.enbek.kz", посредством объекта информатизации: мобильное приложение, загранучреждение Республики Казахстан, Государственную корпорацию либо веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, с приложением документов, указанных в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Присвоение статуса кандаса" (далее – Перечень) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
6. Заявление, поданное через портал миграционных процессов "migration.enbek.kz" либо мобильное приложение, поступает в АИС "Кандас" для рассмотрения местным исполнительным органам по вопросам социальной защиты и занятости населения с уведомлением заявителя о регистрации его заявления по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
7. Заявление, поданное через загранучреждение Республики Казахстан, регистрируется сотрудником загранучреждения Республики Казахстан в АИС "Кандас" и направляется посредством АИС "Кандас" в местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения с уведомлением заявителя о регистрации его заявления по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
При обращении в Государственную корпорацию день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги.
Работник Государственной корпорации, осуществляющий прием документов, проверяет полноту и срок действия представленных документов.
В случае представления полного пакета документов работник Государственной корпорации принимает документы и выдает услугополучателю расписку о приеме соответствующих документов.
При представлении услугополучателем неполного пакета документов работник Государственной корпорации отказывает в приеме документов и выдает расписку об отказе в приеме документов согласно приложению 4 к настоящим Правилам.

Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.04.2026 № 131, ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 10.04.2026 № 100/НҚ және ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2026 № 263 (ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді және 31.12.2026 дейін қолданыста болады) бірлескен бұйрығымен.
2-тарау. Қандас мәртебесін беру тәртібі
3. Қандас мәртебесі тек Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген қоныстану өңірлеріне міндетті түрде қоныс аудару жағдайларында, ұзарту құқығынсыз 5 (бес) жыл мерзімге беріледі.
4. Этникалық қазақтарға және олардың отбасы мүшелеріне (болған жағдайда) қандас мәртебесі тек Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бірлескен бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға көшіп келушілерді тестілеу, сауалнама жүргізу және сұхбат өткізу қағидаларында көзделген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген қандастарды қабылдайтын өңірлердің жергілікті атқарушы органдары берген Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға көшіп келушілердің іріктеуден өткені туралы хабарлама болған жағдайда ғана берілуі мүмкін.
5. Қандас мәртебесін беру туралы өтінішті (бұдан әрі - өтініш) өтініш беруші Қазақстан Республикасының Үкіметі белгіленген кандастарды және қоныстанушыларды қабылдайтын үшін өңірлерге осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "migration.enbek.kz" көші-қон процестері порталы, ақпараттық технологиялар құралы: мобильді қосымша, Мемлекеттік корпорация немесе www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Қандас мәртебесін беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде (бұдан әрі - Тізбе) көрсетілген құжаттар қоса берілген құжаттармен бірге береді.
6. "Мigration.enbek.kz" көші-қон процестері порталы немесе мобильді қосымша арқылы берілген өтініш халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың қарауы үшін "Қандас" ААЖ-ға түседі, өтініш берушіге оның өтінішінің осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тіркелгені туралы хабарланады.
7. Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері арқылы берілген өтініш Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесінің қызметкерімен "Қандас" ААЖ-де тіркеледі және "Қандас" ААЖ арқылы халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға жіберіледі, бұл ретте өтініш берушіге осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оның өтінішінің тіркелгені туралы хабарлама жолданады.
Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
Құжаттарды қабылдауды жүзеге асыратын Мемлекеттік корпорацияның қызметкері ұсынылған құжаттардың толықтығын және олардың қолданылу мерзімін тексереді.
Құжаттардың толық топтамасы ұсынылған жағдайда Мемлекеттік корпорацияның қызметкері құжаттарды қабылдап, қызмет алушыға тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат береді.
Қызмет алушы құжаттардың толық емес топтамасын ұсынған жағдайда Мемлекеттік корпорацияның қызметкері құжаттарды қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.

8. Услугодатель в течение одного рабочего дня после дня поступления заявления, рассматривает поступившие документы и проверяет полноту и достоверность пакета документов, представленных заявителем.
При представлении неполного пакета и (или) документов с истекшим сроком действия, услугодатель отказывает в приеме заявления согласно Перечню.
Отказ в приеме заявления, подписанный электронной цифровой подписью руководителя услугодателя, направляется заявителю по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
9. Услугодатель по вопросам социальной защиты и занятости населения в течение 1 (одного) рабочего дня после дня поступления заявления для проверки на наличие компрометирующих сведений о совершении заявителем правонарушений на территории Республики Казахстан и иной информации о его принадлежности к террористическим или экстремистским организациям направляет запросы в территориальные подразделения органов внутренних дел, органов национальной безопасности соответствующих регионов.
10. Территориальные подразделения органов внутренних дел, органов национальной безопасности в течение 20 (двадцати) рабочих дней после дня получения пакета документов заявителей направляют услугодателю информацию о наличии или отсутствии компрометирующих сведений о совершении заявителем правонарушений на территории Республики Казахстан и иной информации о его принадлежности к террористическим или экстремистским организациям.
11. Услугодатель в течение 3 (трех) рабочих дней после дня поступления информации от территориальных подразделений органов внутренних дел и органов национальной безопасности передает заявление с приложенными к нему документами на рассмотрение Комиссии.
12. Комиссия в течение 3 (трех) рабочих дней после дня поступления заявления от услугодателя рассматривает его и выносит рекомендацию об отказе или присвоении заявителю статуса кандаса для расселения в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан.
Рекомендация о присвоении либо об отказе в присвоении статуса кандаса принимается Комиссией и оформляется протоколом. В ходе каждого заседания Комиссии ведется видеозапись рассмотрения заявлений этнических казахов.
13. По выбору услугополучателя государственная услуга оказывается по принципу "одного заявления" в совокупности с государственной услугой "Присвоение статуса кандаса" (далее – государственная услуга по принципу "одного заявления") согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Государственная услуга оказывается физическим лицам бесплатно.
В случае подачи электронного запроса на получение услуги по принципу "одного заявления" через портал услугополучателем на портале дополнительно выбираются наименование филиала Государственной корпорации для получения результата государственной услуги по принципу "одного заявления" в бумажной форме.
Срок оказания услуги по принципу "одного заявления" - 30 (тридцать) рабочих дней.
Результат оказания государственной услуги по принципу "одного заявления" – выдача удостоверения кандаса согласно приложению 2 к настоящим Правилам либо мотивированный ответ об отказе в ее оказании.

8. Қызмет көрсетуші өтініш келіп түскен күннен кейінгі бір жұмыс күні ішінде келіп түскен құжаттарды қарайды және өтініш беруші ұсынған құжаттар топтамасының толықтығы мен дұрыстығын тексереді.
Құжаттардың толық емес топтамасы және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттар ұсынылған жағдайда қызмет көрсетуші Тізбеге сәйкес өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Қызмет көрсетуші басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы хабарлама осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш берушіге жолданады.
9. Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі қызмет көрсетуші өтініш түскен күннен кейінгі 1 (бір) жұмыс күні ішінде өтініш берушінің Қазақстан Республикасының аумағында құқық бұзушылықтар жасауы туралы әшкерелейтін мәліметтердің бар-жоғын және оның террористік немесе экстремистік ұйымдарға қатыстылығы туралы өзге де ақпаратты тексеру үшін ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшелеріне және тиісті өңірлердің ұлттық қауіпсіздік органдарына сұрау салулар жібереді.
10. Ішкі істер органдарының және ұлттық қауіпсіздік органдарының аумақтық бөлімшелері өтініш берушілердің құжаттар топтамасын алған күннен кейінгі 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде өтініш берушінің Қазақстан Республикасының аумағында құқық бұзушылықтар жасауы туралы әшкерелейтін мәліметтердің бар-жоғы және оның террористік немесе экстремистік ұйымдарға қатыстылығы туралы өзге де ақпараттың бар немесе жоқ екендігі жөнінде қызмет көрсетушіге ақпарат жолдайды.
11. Қызмет көрсетуші ішкі істер органдарының және ұлттық қауіпсіздік органдарының аумақтық бөлімшелерінен ақпарат түскен күннен кейінгі 3 (үш) жұмыс күні ішінде өтінішті оған қоса берілген құжаттарымен бірге Комиссияның қарауына жібереді.
12. Комиссия қызмет көрсетушіден өтініш келіп түскен күннен кейінгі 3 (үш) жұмыс күні ішінде оны қарайды және өтініш берушіге қандас мәртебесін беруден бас тарту не Қазақстан Республикасының Үкіметі белгіленген өңірлерге қоныстандыру үшін қандас мәртебесін беру туралы ұсыным шығарады.
Қандас мәртебесін беру не оны беруден бас тарту туралы ұсыным Комиссиямен қабылданып, хаттамамен ресімделеді. Комиссияның әрбір отырысы барысында этникалық қазақтардың өтініштерін қарау процесі бейнетаспаға жазылады.
13. Қызмет алушының қалауы бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет осы Қағидалардың 2-қосымшаларына сәйкес "Қандас мәртебесін беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметімен (бұдан әрі - "бір өтініш" мемлекеттік көрсетілетін қызметі) бірге "бір өтініш" негізінде көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
"Бір өтініш" қағидаты бойынша қызмет алуға арналған электрондық сұрау портал арқылы берілген жағдайда қызмет алушы порталында қосымша түрде мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін қағаз нысанда "бір өтініш" қағидаты бойынша алу үшін Мемлекеттік корпорацияның филиалының атауын таңдайды.
"Бір өтініш" қағидаты бойынша қызмет көрсету мерзімі – 30 (отыз) жұмыс күнін құрайды.
"Бір өтініш" қағидаты бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетудің нәтижесі – осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес қандас куәлігін беру не оны көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.

14. При принятии решения о мотивированных замечаниях по представленным документам, исполнитель услугодателя согласно статье 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан направляет услугополучателю решение (через портал, электронную почту) о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней с момента отправки уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель принимает решение о принятии заявления на присвоение статуса кандаса или формирует мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
В случае отсутствия возможности участия услугополучателя в заслушивании по уважительным причинам, заслушивание переносится на срок окончания причин неявки, с предоставлением услугополучателем подтверждающих документов.
Мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления, подписанный электронной цифровой подписью руководителя услугодателя направляется заявителю в форме электронного документа.
15. Услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня после дня вынесения Комиссией рекомендации принимает решение о присвоении статуса кандаса или об отказе в присвоении согласно приложению 5 к настоящим Правилам заявителю статуса кандаса и посредством АИС "Кандас" направляет принятое решение заявителю в загранучреждение Республики Казахстан либо Государственную корпорацию.
При принятии решения о присвоении статуса кандаса услугодатель в течение 3 (трех) рабочих дней со дня принятия решения:
1) проверяет данные заявителя и членов его семьи (при наличии) через государственную базу данных "Физические лица" на предмет наличия у него (них) индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН) и при отсутствии ИИН в ГБД ФЛ посредством АИС "Кандас" направляет электронный запрос для генерации ИИН в ИС "Миграционная полиция". При выявлении наличия ИИН генерация нового ИИН не осуществляется и используется имеющийся ИИН;
2) утверждает и реализовывает индивидуальный план адаптации и интеграции кандасов;
3) выдает удостоверение кандаса по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам с отметкой в АИС "Кандас".
16. С целью исполнения обязательств по интеграции и адаптации кандасов, а также предоставленным мерам государственной поддержки по содействию добровольному переселению для повышения мобильности рабочей силы заключается социальный контракт сроком на 5 (пять) лет, в порядке, предусмотренном Правилами добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 234 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32880).

14. Ұсынылған құжаттар бойынша дәлелді ескертулер бойынша шешім қабылдаған кезде, қызмет көрсетушінің өкілі Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабына сәйкес қызмет алушыға мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы шешімді (портал немесе электрондық пошта арқылы), сондай-ақ қызмет алушы алдын ала шешім бойынша өз ұстанымын білдіре алуы үшін тыңдаудың уақытын, орнын (және тәсілін) жібереді.
Тыңдау хабарлама жіберілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей өткізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша қызмет көрсетуші қандас мәртебесін беру туралы өтінішті қабылдау туралы шешім қабылдайды немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту туралы шешім шығарады.
Қызмет алушы дәлелді себептермен тыңдауға қатыса алмаса, тыңдау олардың келмеу себептері аяқталғанға дейін кейінге қалдырылады, бұл ретте қызмет алушы растайтын құжаттарды ұсынады.
Қызмет көрсетушінің басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тарту өтініш берушіге электрондық құжат түрінде жіберіледі.
15. Қызмет көрсетуші Комиссия ұсыным шығарған күннен кейінгі 1 (бір) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес қандас мәртебесін беру туралы не өтініш берушіге қандас мәртебесін беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды және қабылданған шешімді "Қандас" ААЖ арқылы өтініш берушіге Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесіне не Мемлекеттік корпорацияға жолдайды.
Қандас мәртебесін беру туралы шешім қабылдаған кезде Қызмет көрсетуші шешім қабылданғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде:
1) өтініш берушінің және оның отбасы мүшелерінің (болған жағдайда) деректерін "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқоры арқылы тексеріп, олардың жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН) бар-жоғын анықтайды. Егер ЖСН Жеке тұлғалардың мемлекеттік дерекқорында болмаса, ол "Қандас" АЦЖ арқылы көші-қон полициясының ЦЖ-да ЖСН жасау туралы электрондық сұрау жібереді. ЖСН бар екені анықталған кезде, жаңа ЖСН жасалмайды және қолда бар ЖСН пайдаланылады;
2) қандастарға арналған жеке ықпалдастыру және бейімдеу жоспарын бекітеді және іске асырады;
3) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қандас куәлігін "Қандас" ААЖ-да белгі қоя отырып береді.
16. Қандастарды ықпалдастыру және бейімдеу жөніндегі міндеттемелерді, сондай-ақ жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру мақсатында ерікті қоныс аудару жәрдемдесу бойынша көрсетілетін мемлекеттік қолдау шараларын орындау мақсатында Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 234 бұйрығымен бекітілген (ҚР Әділет министрлігінде 2023 жылғы 23 маусымда № 32880 тіркелген) Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде қоныстандыру қағидаларында көзделген тәртіппен бес жыл мерзімге әлеуметтік келісімшарт жасалады.

17. В случае неприбытия заявителя в срок, установленный в предварительном решении, решение об одобрении на присвоение статуса кандаса аннулируется.
18. Аннулирование статуса кандаса производится в случаях:
1) получения кандасом гражданства Республики Казахстан;
2) обнаружения исторических фактов наличия гражданства;
3) обнаружения фактов, опровергающих этническую принадлежность у заявителя или членов семьи;
4) выбытия на постоянное место жительство в иные регионы Республики Казахстан;
5) неподтверждения платежеспособности, размещенной на банковском счете в течение пяти лет до получения разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан;
6) ежегодного неподтверждения трудового стажа и официального дохода с момента получения разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан до получения гражданства Республики Казахстан;
7) совершения административных правонарушений, посягающих на общественный порядок и нравственность (от двух и более раз), институт государственной власти, установленный порядок управления, систематическое нарушение правил дорожного движения (от трех и более раз);
8) совершения тяжких и особо тяжких преступлений, осуждения в течение года за совершение уголовного проступка, наличия неснятой или непогашенной судимости за преступления небольшой и средней тяжести на территории Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными совместным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.04.2026 № 131, Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 10.04.2026 № 100/НҚ и Министра внутренних дел РК от 10.04.2026 № 263 (вступает в силу со дня подписания и действует до 31.12.2026).
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) по вопросам оказания государственных услуг
19. Жалоба на решения, действия (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственной услуги в сфере миграции подается на имя руководителя услугодателя либо в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Жалоба заявителя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней после дня ее регистрации. День регистрации жалобы не входит в срок ее рассмотрения.
21. Жалоба заявителя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней после дня ее регистрации.

17. Алдын ала шешімде белгіленген мерзімде өтініш беруші келмеген жағдайда, қандас мәртебесін беру туралы мақұлдау шешімі күшін жояды.
18. Қандас мәртебесінің күші мынадай жағдайларда жойылады:
1) қандастың Қазақстан Республикасының азаматтығын алуы;
2) азаматтығының болғанын растайтын тарихи деректердің анықталуы;
3) өтініш берушінің немесе оның отбасы мүшелерінің этникалық тиесілігін теріске шығаратын фактілердің анықталуы;
4) Қазақстан Республикасының өзге өңірлеріне тұрақты тұруға кету;
5) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алғанға дейін бес жыл ішінде банктік шотта орналастырылған төлем қабілеттілігін растамағанда;
6) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алған сәттен бастап Қазақстан Республикасының азаматтығын алғанға дейін еңбек өтілі мен ресми табысын жыл сайын растамағанда;
7) қоғамдық тәртіпке және адамгершілікке қол сұғатын (екі және одан да көп рет), мемлекеттік билік институтына, белгіленген басқару тәртібіне қатысты әкімшілік құқық бұзушылықтар жасаған, жол жүрісі қағидаларын үнемі бұзғанда (үш және одан да көп рет);
8) ауыр және аса ауыр қылмыстар жасаған, бір жыл ішінде қылмыстық теріс қылық жасағаны үшін сотталған, Қазақстан Республикасының аумағында онша ауыр емес және орташа ауырлықтағы қылмыстар үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығы болған жағдайда.
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.04.2026 № 131, ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 10.04.2026 № 100/НҚ және ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2026 № 263 (ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді және 31.12.2026 дейін қолданыста болады) бірлескен бұйрығымен.
3-тарау. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша шешімдерге, әрекеттерге (әрекетсіздікке) шағымдану тәртібі
19. Көші-қон саласындағы мемлекеттік қызмет көрсетуге қатысты қызмет көрсетушінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) қатысты шағым қызмет көрсетушінің басшысына немесе мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес беріледі.
20. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 25-бабының 2-тармағына сәйкес қызмет көрсетушіге келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралады. Шағым тіркелген күн оны қарау мерзіміне кірмейді.
21. Мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралады.

22. Жалоба на действие (бездействие) работников Государственной корпорации при оказании им услуг подается на имя его руководителя либо в уполномоченный орган в сфере информатизации.
23. Жалоба на решения, действия (бездействие) местного исполнительного органа по вопросам оказания государственной услуги подается на имя руководителя местного исполнительного органа либо в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
24. В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) заявителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
25. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обжалование в суде допускается после обжалования в административном (досудебном) порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
___________________________
Приложение 1
к Правилам присвоения
статуса кандаса
Форма
_________________________
_________________________
(наименование филиала
Государственной корпорации/
загранучреждения страны
выбытия этнического казаха)
_________________________
_________________________
(должность, фамилия,
имя, отчество (при наличии)
уполномоченного
представителя)
от_______________________
_________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) заявителя)
_________________________
_________________________
(проживающего по адресу)
Заявление на присвоение статуса кандаса
Ф.И.О. (при его наличии)
Дата рождения
Пол
Адрес проживания
Контактные данные (при наличии)
Имею следующий состав семьи:
Ф.И.О. (при его наличии)
Степень родства
Дата рождения
Гражданство
Национальность
1
2
3
4
5
Прошу присвоить мне и членам моей семьи (при наличии) статус кандаса в связи с планируемым прибытием в Республику Казахстан в целях постоянного проживания на исторической родине.
Цель переезда – в регионы для расселения кандасов:
Страна
Республика Казахстан
Область/город республиканского значения/ столица
Район
Населенный пункт
Я удостоверяю, что приведенные мною сведения являются достоверными. Информирован, что не достоверные сведения послужат аннулированием полученной визы и/или основанием для отказа присвоении статуса кандаса.
"__" _________ 20__ года _________________________
(подпись заявителя)
Документы принял:_______________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица, принявшего документы)
"__"_________ 20__ года _____________________________________
(подпись лица, принявшего документы)
Приложение 2
к Правилам присвоения
статуса кандаса
Форма
Наименование государственной услуги: "Присвоение статуса кандаса".
Наименование подвида государственной услуги:

22. Мемлекеттік корпорация қызметкерлерінің қызмет көрсету кезіндегі әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) қатысты шағым Мемлекеттік корпорация басшысына немесе ақпараттық технологиялар саласындағы уәкілетті органға беріледі.
23. Жергілікті атқарушы органның мемлекеттік қызмет көрсетуге қатысты шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті атқарушы органның басшысына немесе мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
24. Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау жөніндегі өкілеттіктер берілген лауазымды тұлға шағымды қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды берген өтініш берушіге мерзімнің ұзартылғаны және оның себептері көрсетіле отырып, жазбаша түрде (шағым қағаз жеткізгіште берілген жағдайда) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген жағдайда) хабарлайды.
25. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа шағымдануға Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен шағымданғаннан кейін рұқсат етіледі.
___________________________
Кандас мәртебесін беру
қағидаларына 1-қосымша
нысан
_________________________
_________________________
(Этникалық қазақтың кеткен елінің
Мемлекеттік корпорациясының/
шетелдік мекемесінің
филиалының атауы)
_________________________
_________________________
(Уәкілетті өкілдің лауазымы, тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса)
бастап____________________
_________________________
(өтініш берушінің тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса)
_________________________
_________________________
(тұрғылықты меекенжайы)
Қандас мәртебесін беру туралы өтініш
Тегі, аты-жөні, әкесінің аты (болған жағдайда)
Туған күні
Жынысы
Тұрақты мекенжайы
Байланыс мәліметтері (бар болса)
Менің келесідей отбасымның құрамы бар:
Тегі, аты-жөні, әкесінің аты (болған кезде)
Туыстық дәрежесі
Туған күні
Азаматтығы
Ұлты
1
2
3
4
5
Мен тарихи Отанымда тұрақты тұру үшін Қазақстан Республикасына келу жоспарыма байланысты маған және менің отбасы мүшелеріме (болған жағдайда) Қандас мәртебесін беруді сұраймын.
Қандастарды қоныстандыру үшін келесі өңірлерге көшудің мақсаты:
Ел
Қазақстан Республикасы
Республикалық маңызы бар облыс/қала/астана
Аудан
Жергілікті мекен
Мен берген ақпараттың дәл екенін растаймын. Дәл емес ақпарат менің визамның күшін
жоюға және/немесе менің кандидатурамнан бас тартуға әкелетінін түсінемін.
20__ жылғы "__" _________ _________________________
(өтініш берушінің қолы)
Құжаттарды қабылдаған:___________________________(тегі, аты жөні,
әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы, мамандығы,)
20__ жылғы "__" ___________________________________
(құжат қабылдаған маманның қолы)
Қандас мәртебесін беру
қағидаларына
2-қосымша
нысан
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы: "Қандас мәртебесін беру".
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:

1. Получение статуса в общем порядке;
2. Загранучреждения страны выбытия этнического казаха
1
Наименование услугодателя
Государственная услуга оказывается регионами приема, определенных Правительством Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги
1. Прием заявления и выдача результата оказания Государственной услуги на присвоение статуса кандаса осуществляются через:
- загранучреждения Республики Казахстан (для этнических казахов, проживающих за пределами Республики Казахстан);
- мобильное приложение;
- Государственная корпорация;
- единый портал миграционных услуг migration.enbek.kz;
- веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz.
3
Срок оказания государственной услуги
Срок оказания государственной услуги по присвоению статуса кандас – в течение 30 рабочих дней.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов: у услугодателя – 30 минут, в Государственной корпорации – 15 минут;
Максимально допустимое время обслуживания у услугодателя – 30 минут, в Государственной корпорации – 20 минут, при оказании государственной услуги по принципу "одного заявления" – 60 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Бумажная/оказываемая по принципу "одного заявления", электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Результат оказания государственной услуги: при присвоении статуса кандаса – выдача удостоверения кандаса, согласно приложению 6 к настоящем Правилам.
Государственная корпорация обеспечивает хранение документов, в течение 1 (одного) года в информационной системе Государственной корпорации.
По запросу заявителя работник Государственной корпорации выдает ранее полученное от местного исполнительного органа удостоверение кандаса, выгрузив из информационной системы Государственной корпорации. На портале migration.enbek.kz результат оказания государственные услуги отображается в личном кабинете.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается физическим лицам бесплатно.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информатизации
График работы:
1) услугодателя – размещен на интернет-ресурсе www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги".
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;

1. Қандас мәртебесін жалпы тәртіп арқылы алу;
2. Қандас мәртебесін жергілікті атқарушы органдары келісімі негізінде Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері арқылы алу
1
Қызмет көрсетушінің атауы
Қазақстан Республикасының Үкіметі белгіленген өңірлердің жергілікті атқарушы органдары
2
Мемлекеттік қызметтерді көрсетумәдістері
1. Қандас мәртебесін беру туралы мемлекеттік қызметті көрсетуге өтініштер мыналар арқылы қабылданады және нәтижелері беріледі:
– Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері (Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұратын этникалық қазақтар үшін);
- мобильді қосымша;
- Мемлекеттік корпорация;
- migration.enbek.kz бірыңғай көші-қон қызметтері порталы;
- www.egov.kz. электрондық үкіметтің веб-порталы
3
Мемлекеттік қызметтерді көрсету мерзімі
Қандас мәртебесін беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет 30 жұмыс күні ішінде көрсетіледі.
Құжаттарды тапсырудың ең ұзақ күту уақыты қызмет көрсетушіде 30 минут және Мемлекеттік корпорацияда 15 минут.
Қызмет көрсетушіде қызмет көрсетудің ең ұзақ күту уақыты 30 минут, Мемлекеттік корпорацияда 20 минут, ал "бір реттік өтініш" мемлекеттік қызметі үшін 60 минут.
4
Мемлекеттік қызметтерді көрсету түрі
Қағаз түрінде/"бір өтініш" негізінде, электронды түрде (ішінара автоматтандырылған) ұсынылады.
5
Мемлекеттік қызметтерді көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі: қандас мәртебесі берілген жағдайда осы Тәртіпке 6-қосымшаға сәйкес қандас куәлігі беріледі.
Мемлекеттік корпорация құжаттардың ақпараттық жүйеде 1 (бір) жыл бойы сақталуын қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік корпорацияның қызметкері өтініш берушінің сұрауы бойынша жергілікті атқарушы органнан бұрын алынған қандас куәлігін Мемлекеттік корпорацияның ақпараттық жүйесінен жүктеу арқылы береді. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі migration.enbek.kz порталында жеке кабинетте көрсетіледі.
6
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін қызмет алушыдан алынатын төлем сомасы және оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7
Қызмет көрсетушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпараттық технологиялар нысандарының жұмыс уақыты
Жұмыс уақыты:
1) Қызмет көрсетуші – www.enbek.gov.kz веб-сайтының "Мемлекеттік қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
Өтініштер қабылданады және мемлекеттік қызметтердің нәтижелері сағат 9:00-ден 17:30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13:00-ден 14:30-ға дейін беріледі.
Мемлекеттік қызметтер кезекпен, алдын ала жазылусыз немесе жеделдетілген қызмет көрсетусіз көрсетіледі.

2) Государственной корпорации – прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
Государственная услуга, оказывается, по месту жительства в порядке электронной очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством веб-портала;
3) портал, портал "migration.enbek.kz", мобильное приложение– круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ;
4) в загранучреждениях Республики Казахстан прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги с 9.00 часов до 17.00 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Государственной корпорации: www.gov4c.kz.
8
Перечень документов и сведений истребуемых от услугополучателя для оказания государственной услуги
Заявитель предоставляет следующие документы:
1. Для получения статуса в общем порядке необходимо обратиться через загранучреждение Республики Казахстан либо в Государственную корпорацию:
1) автобиография (в произвольной форме);
2) копии документов, удостоверяющих личность заявителя и членов его семьи (при наличии), с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский или русский язык;
3) копии документов, устанавливающих соответствие заявителя условию, предусмотренному подпунктом 18) пункта 2 настоящих Правилам (свидетельства о рождении, заграничный паспорт, удостоверение лица без гражданства, другие официальные документы специальных органов страны исхода этнических казахов подтверждающие национальность претендентов), в случае отсутствия рекомендации Комиссии по определению принадлежности к казахской национальности лиц, претендующих на получение статуса кандаса и гражданства Республики Казахстан в упрощенном (регистрационном) порядке) предусмотренным подпунктом 11-1) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О миграции населения";
4) уведомление о прохождении критериальной оценки иммигрантов для постоянного проживания в Республике Казахстан.
Документы предоставляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов (за исключением автобиографии) возвращаются заявителю, также возможно использование электронных копий и данных из государственных баз.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

2) Мемлекеттік корпорация – өтініштер қабылданады және мемлекеттік қызметтердің нәтижелері Мемлекеттік корпорация арқылы дүйсенбіден жұмаға дейін, қоса алғанда, сағат 9:00-ден 18:00-ге дейін, үзіліссіз беріледі. Мемлекеттік корпорацияның кезекші мемлекеттік қызмет көрсету бөлімдері дүйсенбіден жұмаға дейін, қоса алғанда, сағат 9:00-ден 20:00-ге дейін, ал сенбі күндері сағат 9:00-ден 13:00-ге дейін, мереке және демалыс күндерін қоспағанда, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жұмыс істейді.
Мемлекеттік қызмет тұрғылықты жері бойынша электрондық кезек арқылы, жеделдетілген қызмет көрсетусіз көрсетіледі. Электрондық кезекке брондауды веб-портал арқылы жасауға болады.
3) "migration.enbek.kz" порталы және мобильді қосымша тәулік бойы жұмыс істейді, жөндеу жұмыстарына байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда;
4) Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру сағат 9.00-ден 17.00-ге дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-тен 14.30-ға дейін жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін орындардың мекенжайлары Мемлекеттік корпорацияның www.gov4c.kz веб-сайтында орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қызмет алушыдан талап етілетін құжаттар мен ақпараттың тізбесі
Өтініш беруші келесі құжаттарды ұсынады:
1. Жалпы тәртіп бойынша мәртебе алу Мемлекеттік корпорация арқылы алу үшін:
1) өмірбаян (кез келген нысанда);
2) өтініш берушінің және оның отбасы мүшелерінің (бар болса) жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелері, нотариалды куәландырылған қазақ немесе орыс тілдеріне аудармасымен;
3) өтініш берушінің осы Қағидалардың 2-тармағының 18) тармақшасында көзделген шартқа сәйкестігін айқындайтын құжаттардың көшірмелері (туу туралы куәлік, шетелдік паспорт, азаматтығы жоқ адамның куәлігі, этникалық қазақтар шыққан елдің уәкілетті органдары берген, үміткерлердің ұлтын растайтын өзге де ресми құжаттар), егер "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 11-бабының 11-1) тармақшасында көзделген Қазақстан Республикасының азаматтығын жеңілдетілген (тіркеу) тәртібімен және қандас мәртебесін алуға үміткер адамдардың қазақ ұлтына жататындығын айқындау жөніндегі Комиссияның ұсынымы болмаған жағдайда.
4) Қазақстан Республикасында тұрақты тұру үшін көшіп келушілердің критерийлік бағалаудан өткендігі туралы хабарлама.
Құжаттар салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларымен және көшірмелерімен ұсынылады, тексеруден кейін құжаттардың түпнұсқалары (өмірбаянды қоспағанда) өтініш берушіге қайтарылады, сондай-ақ мемлекеттік дерекқорлардан алынған электрондық көшірмелер мен деректерді пайдалануға жол беріледі.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді қызмет көрсетуші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
9
Мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартудың негіздері Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген

Решение о присвоении либо отказе статуса кандаса принимается местным исполнительным органом и оформляется согласно приложению 5 к настоящим Правилам в течение 30 рабочих дней после дня регистрации заявления местным исполнительным органом.
Местный исполнительный орган отказывает в присвоении статуса кандаса и (или) включении в региональную квоту приема кандасов по следующим основаниям:
1) несоответствие претендентов условиям, установленным подпунктом 1) статьи 20 Закона "О миграции населения";
2) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
3) наличие компрометирующих сведений о совершении этническими казахами, ходатайствующими о присвоении статуса кандаса и (или) включении в региональную квоту приема кандасов, правонарушений на территории Республики Казахстан и иной информации об их принадлежности к террористическим или экстремистским организациям;
4) отсутствие согласия этнического казаха, представляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа;
5) отсутствие региональной квоты приема кандасов в территориально-административной единице или отказ этнического казаха от предложенной для расселения территориально-административной единицы.
Также отказом в оказании государственной услуги являются основания, предусмотренные статьей 19-1 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах".
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель вправе получить информацию о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе www.gov.kz, раздел "Государственные услуги", Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности, или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр "1414", 8 800 080 7777.
Приложение 3
к Правилам присвоения
статуса кандаса
Форма
УВЕДОМЛЕНИЕ
№_______ от ____ _______ ______года о регистрации заявления на присвоения статуса кандаса
Настоящим уведомляем, что заявление этнического казаха______________________
______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
о присвоении ему и членам его семьи (при наличии), планирующим въехать на территорию
Республики Казахстан для постоянного проживания в ________________________________
(область, города республиканского значения и столица)
статуса кандаса зарегистрировано __________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа/ загранучреждения Республики Казахстан)
в качестве входящей корреспонденции за № ______________ от ________ (дата) и будет
рассмотрено в установленными законом порядке и сроки.
К заявлению приложены следующие документы:

Қандас мәртебесін беру немесе оны беруден бас тарту туралы шешімді жергілікті атқарушы орган қабылдайды және осы Тәртіптің 5-қосымшасына сәйкес жергілікті атқарушы орган өтінішті тіркеген күннен бастап 30 жұмыс күні ішінде ресімдейді.
Жергілікті атқарушы орган келесі негіздер бойынша Қандас мәртебесін беруден және/немесе кандидаттарды қабылдаудың аймақтық квотасына енгізуден бас тартады:
1) үміткерлер "Халықтың көші-қоны туралы" Қзақстан Республикасының Заңы 20-бабының 1) тармақшасында белгіленген шарттарды орындамаған;
2) мемлекеттік қызметке үміткер ұсынған құжаттардың және/немесе олардағы деректердің (ақпараттың) дәлсіздігін анықтау;
3) Қазақстан Республикасының аумағында кандас мәртебесін алуға және/немесе кандидаттарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге өтініш берген этникалық қазақтар жасаған құқық бұзушылықтар туралы айыптайтын ақпараттың немесе олардың террористік немесе экстремистік ұйымдарға қатысын көрсететін басқа ақпараттың болуы;
4) "Жеке деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көзделген этникалық қазақтың шектеулі жеке деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы;
5) аумақтық-әкімшілік бірлікте кандастарды қабылдауға өңірлік квота болмауы немесе этникалық қазақтың қоныс аударуға ұсынылған аумақтық-әкімшілік бірліктен бас тартуы.
Сондай-ақ, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-1-бабында көзделген негіздер мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға негіз болып табылады.
10
Мемлекеттік қызметтерді көрсету ерекшеліктерін ескеретін басқа да талаптар, оның ішінде электрондық түрде және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетіндер
Қызмет алушылар мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты Мемлекеттік қызмет мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға құқылы. Мемлекеттік қызмет көрсету бойынша анықтамалық қызметтердің байланыс нөмірлері www.gov.kz веб-сайтының "Мемлекеттік қызметтер" бөлімінде көрсетілген. Мемлекеттік қызмет мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығына 1414 немесе 8 800 080 7777 телефондары арқылы хабарласуға болады.
Заңнамада белгіленген тәртіпке сәйкес өзіне күтім жасау, өз бетінше қозғалу немесе бағдарлану мүмкіндігін немесе қабілетін толық немесе ішінара жоғалтқан қызмет алушылар үшін мемлекеттік қызмет көрсетуге арналған құжаттарды Мемлекеттік корпорация қызметкері тұрғылықты жеріне келіп, Бірыңғай байланыс орталығына 1414 немесе 8 800 080 7777 телефондары арқылы хабарласу арқылы қабылдайды.
Қандас мәртебесін
беру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Қандас мәртебесін беру туралы өтінішті қабылдау туралы
ХАБАРЛАМА №_______ ____ ______ ж._______
Осы хабарлама арқылы этникалық қазақ ____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
өзіне және (бар болса) оның отбасы мүшелеріне Қазақстан Республикасының аумағына тұрақты
тұру үшін ___________________________________________
(облыс, республикалық маңызы бар қалалар және астана)
қоныстануды жоспарлауына байланысты қандас мәртебесін беру туралы өтініштің
(жергілікті атқарушы органның / Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесінің атауы)
кіріс хат-хабар ретінде № ________ ________ (күні) тіркелгенін және заңнамада белгіленген тәртіппен және мерзімдерде қаралатынын хабарлаймыз.
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:

1) ___________________________________________________________________;
2) ___________________________________________________________________;
3) ___________________________________________________________________
Документы принял_____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица,
принявшего документы).
_________ (подпись) / _________ (дата)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- (линия отреза)
Остается в загранучреждения Республики Казахстан
Уведомление о приеме документов №______ ____________ _________ года ______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии этнического казаха)
Дата рождения_______________________________________
Адрес проживания_____________________________________
Контактные данные ____________________________________
_________ (подпись) / _________ (дата)
Приложение 4
к Правилам присвоения
статуса кандаса
____________________________
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
____________________________
____________________________
(адрес услугополучателя)
РАСПИСКА № ____
об отказе в приеме документов___________________ (указать вид)
Приложение 5
к Правилам присвоения
статуса кандаса
РЕШЕНИЕ
о присвоении или в отказе присвоения статуса кандаса от "__" ________ 20___ года №
________ _____________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа)
рассмотрев в соответствии с Законом Республики Казахстан "О миграции населения" заявление о присвоении или отказе статуса кандаса
Ф.И.О. (при его наличии)
Дата рождения
Пол
Адрес проживания
ИИН
принял решение __________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Удостоверение кандаса будет выдано в течение 3-х дней после дня прибытия заявителя в регион расселения, указанного в настоящем решении.
Срок действия статуса кандаса вступает в силу со дня прибытия заявителя в регион расселения, указанного в настоящем решении и получения удостоверения кандаса.
Руководитель ________________ _______________
(роспись/печать)
Приложение 6
к Правилам присвоения
статуса кандаса
ҚАНДАС КУӘЛІГІ / УДОСТОВЕРЕНИЕ КАНДАСА
№ _________
_____________________________________________________________________
(Жергілікті атқарушы органның атауы/наименование местного исполнительного органа)
________________________________________
(Тегі/Фамилия, Аты/Имя, Әкесінің аты (бар болса)/ Отчество
(при его наличии))
Туған күні, айы, жылы/Дата рождения месяц год
"__"______20_ж./г.
Жынысы/Пол ________
Туған жері
(елі)/Место рождения
____________
Азаматтығы/
Гражданство _________
Қандас куәлігінің қолданылу мерзімі
Срок действия статуса қандаса вступает в силу с "_"___20__ж./г. бастап по
"__"____20__ж./г. дейін
Қандастың кәмелет жасқа толмаған отбасы мүшелері
Несовершеннолетние члены семьи кандаса
р/с № п/п
Тегі/Фамилия, Аты/Имя, Әкесінің аты (бар болса)/ Отчество (при его наличии)
Туған күні, айы, жылы/ Дата рождения, месяц, год
Жынысы/ Пол
Туыстық қатынасы/ Родственное отношение
ЖСН/ ИИН
1.
2.
3.
….
Ескертпе/Примечание:
Қандас куәлігінің мерзімі қандас мәртебесін алған күннен бастап бес жыл өткеннен кейін тоқтатылады.
Срок действия удостоверения кандаса прекращается по истечению пяти лет с момента получения статуса кандаса.
Жергілікті атқарушы орган басшысының (міндетін атқарушы адамның) электронды-цифрлық қол таңбасы Электронно-цифровая подпись руководителя местного исполнительного органа (лица исполняющего обязанность) __________________________
Қандас мәртебесі берілген күн Дата присвоения статуса кандаса 20____ жылғы "___" _________
"____" ___________20____ года
Приложение 3
к совместному приказу
Заместителя Премьер-Министра
- Министра искусственного
интеллекта и цифрового
развития Республики Казахстан

1)____________________________________________________________________;
2)____________________________________________________________________;
..)____________________________________________________________________
Құжаттар қабылданды__________________________________________________
(құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
_________ (қолы) / _________ (күні)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
(кесіп алу сызығы)
Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесінде қалады
Құжаттарды қабылдау туралы хабарлама _________ ж. ____________ №______
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(этникалық қазақтың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Туған күні ___________________________________________
Тұрғылықты мекенжайы _______________________________
Байланыс деректері ___________________________________
_________ (қолы) / _________ (күні)
Қандас мәртебесін беру
қағидаларына
4-қосымша
____________________________
____________________________
(Тегі, аты-жөні, әкесінің аты
(болған жағдайда)
____________________________
____________________________
(қызмет алушының мекенжайы)
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту № ___________________ қолхат
(түрін көрсету)
Қандас мәртебесін
беру туралы қағидаларына
5-қосымша
Кандас мәртебесін беру немесе беруден бас тарту туралы
20___ жылғы "__" ________ № ________
ШЕШІМ
_____________________________________________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы)
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қандас мәртебесін беру немесе беруден бас тарту туралы өтінішті қарап,
Тегі, аты жөні, әкесінің аты (болған жағдайда)
Туған күні, жылы
Жынысы
Тұрақты мекенжайы
ЖСН
Қабылданған шешім______________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Қандас туралы куәлік өтініш берушінің осы шешімде көрсетілген қоныс аудару өңіріне келген күнінен бастап үш күн ішінде беріледі.
Қандас мәртебесінің жарамдылығы өтініш берушінің осы шешімде көрсетілген қоныс аудару өңіріне келген және Қандас туралы куәлікті алған күнінен басталады.
Басшы ________________ _______________
(қолы/ мөрі)
Қандас мәртебесін
беру туралы қағидаларына
6-қосымша
ҚАНДАС КУӘЛІГІ / УДОСТОВЕРЕНИЕ КАНДАСА
№ _________
___________________________________________________________________________
(Жергілікті атқарушы органның атауы/наименование местного исполнительного органа)
________________________________________
(Тегі/Фамилия, Аты/Имя, Әкесінің аты (бар болса)/ Отчество
(при его наличии))
Туған күні, айы, жылы/Дата рождения месяц год
"__"______20_ж./г.
Жынысы/Пол ________
Туған жері
(елі)/Место рождения
____________
Азаматтығы/
Гражданство _________
Қандас куәлігінің қолданылу мерзімі
Срок действия статуса қандаса вступает в силу с "_"___20__ж./г. бастап по
"__"____20__ж./г. дейін
Қандастың кәмелет жасқа толмаған отбасы мүшелері
Несовершеннолетние члены семьи кандаса
№ р/с п/п
Тегі/Фамилия, Аты/Имя, Әкесінің аты (бар болса)/ Отчество (при его наличии)
Туған күні, айы, жылы/ Дата рождения, месяц, год
Жынысы/ Пол
Туыстық қатынасы/ Родственное отношение
ЖСН/ ИИН
1.
2.
3.
….
Ескертпе/Примечание:
Қандас куәлігінің мерзімі қандас қандас мәртебесін алған күннен бастап бес жыл өткеннен кейін тоқтатылады.
Срок действия удостоверение кандаса прекращается по истечению пяти лет с момента получения статуса кандаса.
Жергілікті атқарушы орган басшысының (міндетін атқарушы адамның) электродық-цифрлық қол таңбасы /Электронно-цифровая подпись руководителя местного исполнительного органа (лица исполняющего обязанность) __________________________
Қандас мәртебесі берілген күн Дата присвоения статуса кандаса 20____ жылғы "___" _________
"____" ___________20____ года
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Жасанды интеллект және
инновациялық даму министрінің

от 30 января 2026 года № 47,
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 января 2026 года № 41 и
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 января 2026 года № 60
Правила оказания государственной услуги по выдаче иностранцам и лицам без гражданства разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи иностранцам и лицам без гражданства разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан определяют порядок оказания государственной услуги "Выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан" (далее – государственная услуга).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) услугополучатель – физическое лицо из числа иммигрантов и члены его семьи (при наличии), претендующие на постоянное проживание в Республике Казахстан;
2) система критериальной оценки иммиграционного потенциала – структурированный инструмент, основанный на балльной модели, предназначенный для количественной оценки и ранжирования заявителей на иммиграцию на основе совокупности социально-демографических, образовательных, языковых, профессиональных и иных адаптационных показателей;
3) уведомление о прохождении критериальной оценки иммигрантов для постоянного проживания в Республике Казахстан – документ местного исполнительного органа по вопросам социальной защиты и занятости населения о допуске либо отказе в допуске к дальнейшему получению государственных услуг "Выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан" и "Присвоение статуса кандаса", принятое на основании результатов прохождения системы критериальной оценки иммиграционного потенциала;
4) местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения – местный исполнительный орган области, городов республиканского значения, столицы, определяющий направления в сфере социальной защиты и занятости населения;
5) сотрудник отдела (отделения, группы) миграционной службы (далее – сотрудник ОМС) – должностное лицо подразделений миграционной службы Департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы, которое осуществляет обработку и рассмотрение заявлений на получение разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан;
6) разрешение на постоянное проживание в Республике Казахстан (далее – РПП) – документ, выдаваемый органами внутренних дел иностранцам и лицам без гражданства при соблюдении требований, установленных законодательством Республики Казахстан, и предоставляющий им право на постоянное проживание на территории Республики Казахстан;

2026 жылғы 30 қаңтардағы № 47,
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің 2026 жылғы
30 қаңтардағы № 41
және Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2026 жылғы 30 қаңтардағы № 60
бірлескен бұйрығының
3-қосымша
Қазақстан Республикасында шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға тұрақты тұруға рұқсат беру жөніндегі мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
1-тарау. Жалпы қағидалар
1. Осы Қазақстан Республикасында шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға тұрақты тұруға рұқсат беру қағидалары "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалар мынадай терминдер пайдаланылады:
1) көрсетілген қызметті алушы – Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға үміткер көшіп келушілер қатарынан жеке тұлға және оның отбасы мүшелері (болған жағдайда);
2) көшіп келудің әлеуетті өлшемшарттық бағалау жүйесі – балдық модельге негізделген, әлеуметтік-демографиялық, білім беру, тілдік, кәсіптік және өзге де бейімделу көрсеткіштерінің жиынтығы бойынша көшіп келуге өтініш берушілерді сандық бағалауға және саралауға арналған құрылымдалған құрал;
3) Қазақстан Республикасында тұрақты тұру үшін көшіп келушілердің әлеуетті өлшемшарттық бағалаудан өткені туралы хабарлама – көшіп келушілердің әлеуетті өлшемшарттық бағалау жүйесінен өту нәтижелері негізінде қабылданатын "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру" және "Қандас мәртебесін беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметтерін одан әрі алуға жолберу не жолбермеуден бас тарту туралы халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органның құжаты;
4) халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган – халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту саласындағы бағыттарды айқындайтын облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органы.;
5) көші-қон қызметінің бөлімі (бөлімшесі, тобы) қызметкері (бұдан әрі – КҚҚ қызметкері) – Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу туралы өтініштерді өңдеу мен қарауды жүзеге асыратын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың полиция департаменттерінің көші-қон қызметі бөлімшелерінің лауазымды тұлғасы;
6) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат (бұдан әрі – ТТР) – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптар сақталған жағдайда шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға ішкі істер органдары беретін және оларға Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұру құқығын беретін құжат;

7) вид на жительство иностранца в Республике Казахстан (далее – ВНЖ) – документ, удостоверяющий личность иностранца на территории Республики Казахстан и подтверждающий получение им РПП в Республике Казахстан;
8) портал миграционных процессов "migration.enbek.kz" (далее - портал) – подсистема цифровой экосистемы Электронная биржа труда (enbek.kz), обеспечивающая учет и движение мигрантов, а также мониторинг предоставления услуг в сфере миграции.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги по выдаче иностранцам и лицам без гражданства разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан
3. Государственная услуга оказывается территориальным органом миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан посредством АРМ ГО ИИС "ЦОН" и ИС МП при условии проживания на законных основаниях в Республике Казахстан не менее одного года в регионах расселения и получения иностранцем уведомления о прохождении критериальной оценки иммигрантов о допуске к дальнейшему получению государственной услуги "Выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан", выдаваемого местным исполнительным органом по вопросам социальной защиты и занятости населения или загранучреждением Республики Казахстан.
Прием и выдача результата государственной услуги осуществляется через филиалы НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) по месту проживания иммигранта в регионах, определенных Правительством Республики Казахстан для расселения иммигрантов, прибывающих на постоянное проживание в Республику Казахстан (Акмолинская область (за исключением города Косшы, Аршалынского и Целиноградского районов), Восточно-Казахстанская область, Костанайская область, Павлодарская область, Северо-Казахстанская область, область Абай и область Ұлытау).
Срок оказания государственной услуги с момента сдачи пакета необходимых документов – 45 (сорок пять) календарных дней.
Сноска. Пункт 3 – в редакции совместного приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.04.2026 № 131, Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 10.04.2026 № 100/НҚ и Министра внутренних дел РК от 10.04.2026 № 263 (вступает в силу со дня подписания и действует до 31.12.2026).
4. Для получения государственной услуги обращаются следующие иностранцы либо лица без гражданства (далее – услугополучатель), временно пребывающие в Республике Казахстан:
- с визой на постоянное проживание (B8);

7) Қазақстан Республикасындағы шетелдіктің тұруға ықтиярхаты (бұдан әрі – ыхтиярхат) – Қазақстан Республикасының аумағында шетелдіктің жеке басын куәландыратын және оның Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алғанын растайтын құжат;
8) "migration.enbek.kz" көші-қон процесі порталы (бұдан әрі - портал) – мигранттарды тіркеу мен қозғалысын қамтамасыз ететін, сондай-ақ көші-қон қызметтерін көрсетуді бақылайтын Электрондық еңбек биржасының (enbek.kz) цифрлық экожүйесінің ішкі жүйесі.
2-тарау. Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру" және "Қандас мәртебесін беру" мемлекеттік қызметтерін көрсету тәртібі
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің көші-қон қызметінің аумақтық органы тарапынан "ХҚКО" ИАЖ МО АЖО және КҚЖ АЖ арқылы, Қазақстан Республикасында заңды негіздерде қоныстандыру өңірлерінде кемінде бір жыл тұрған жағдайда және халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган беретін "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті одан әрі алуға рұқсат туралы көшіп келушілерді өлшемшарттық бағалаудан өткені туралы хабарламаны шетелдік алған кезде көрсетіледі.
Мемлекеттік қызметті қабылдау және оның нәтижесін беру көшіп келудің тұрғылықты жері бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен (Ақмола облысы (Қосшы қаласын, Аршалы және Целиноград аудандарын қоспағанда), Шығыс Қазақстан облысы, Қостанай облысы, Павлодар облысы, Солтүстік Қазақстан облысы, Абай облысы және Ұлытау облысы) Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келетін көшіп келушілерді қоныстандыруға арналған өңірлерде "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының филиалдары арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі қажетті құжаттар тапсырылған сәттен бастап 45 (қырық бес) күнтізбелік күнді құрайды.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.04.2026 № 131, ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 10.04.2026 № 100/НҚ және ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2026 № 263 (ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді және 31.12.2026 дейін қолданыста болады) бірлескен бұйрығымен.
4. Қазақстан Республикасында уақытша тұратын келесі шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдар (бұдан әрі - қызмет алушы) мемлекеттік қызметке өтініш бере алады:
- тұрақты тұруға арналған визамен (B8);

- инвесторской многократной визой, выданной по ходатайству уполномоченного органа по инвестициям (А5,А6);
- визой, выданной согласно перечню востребованных профессий для получения иностранцами разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан, утверждаемому уполномоченным органом по вопросам миграции населения (B9, В9-1);
- прибывшие из государств, заключивших с Республикой Казахстан соглашения о безвизовом порядке въезда и пребывания (данной категории иностранцев виза категории В8 оформляется после сдачи документов);
- этнические казахи независимо от категории выданной им визы;
- имеющие статус беженца в Республике Казахстан.
5. Услугополучатель обращается в филиалы Государственной корпорации с приложением следующего перечня документов:
1) о прохождении критериальной оценки иммигрантов о допуске к дальнейшему получению государственной услуги "Выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан", выдаваемого местным исполнительным органом по вопросам социальной защиты и занятости населения или загранучреждением Республики Казахстан (за исключением несовершеннолетних, недееспособных, инвесторов по ходатайству уполномоченного органа по инвестициям, иностранцев, обладающих востребованными профессиями, перечень которых утверждается уполномоченным органом по вопросам миграции населения и иных иностранных граждан, вносящих значимый вклад в экономическое развитие, участвующих в реализации приоритетных экономических и социальных проектов или обладающих уникальными компетенциями и достижениями по ходатайствам уполномоченных государственных органов;
2) заявление-анкета о выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан согласно приложению 4 Правил выдачи иностранцам и лицам без гражданства разрешения на временное и постоянное проживание в Республике Казахстан (далее – Правила) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12880);
3) копия и подлинник (для сверки) заграничного паспорта, документ лица без гражданства услугополучателя, срок действия которых на день подачи заявления свыше 180 календарных дней;
Для стран визового режима наличие в паспорте визы:
- на постоянное проживание категории В8;

- уәкілетті инвестициялық органның өтініші бойынша берілген көп мәртелік инвесторлық визамен (A5, A6);
- көші-қон мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу үшін шетелдіктерге қажетті мамандықтар тізбесіне сәйкес берілген виза (B9, B9-1);
- халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін, шетелдіктердің Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алуына арналған сұранысқа ие кәсіптер тізбесіне сәйкес берілген виза (B9, B9-1);
- Қазақстан Республикасымен визасыз кіру және болу тәртібі туралы келісімдер жасасқан мемлекеттерден келгендер (шетелдіктердің осы санаты үшін В8 санатындағы виза құжаттарды тапсырғаннан кейін ресімделеді);
- оларға берілген виза санатына қарамастан этникалық қазақтар;
- Қазақстан Республикасында босқын мәртебесі барлар.
5. Қызмет алушы "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының (бұдан әрі – ААҮ МК) филиалдарына келесі құжаттар тізімімен жүгінуі тиіс:
1) халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган немесе Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері берген "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті одан әрі алуға рұқсат туралы көшіп келушілердің өлшемшарттық бағалаудан өткені туралы хабарлама (кәмелетке толмағандарды, әрекетке қабілетсіз адамдарды, инвестициялар жөніндегі уәкілетті органның өтініші бойынша инвесторларды, тізбесі халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін сұранысқа ие кәсіптерге ие шетелдіктерді қоспағанда) және өзге де шетел азаматтары, экономикалық дамуға елеулі үлес қосатын, басым экономикалық және әлеуметтік жобаларды іске асыруға қатысатын немесе уәкілетті мемлекеттік органдардың өтініштері бойынша бірегей құзыреттері мен жетістіктеріне ие тұлғалар;
2) шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында уақытша және тұрақты тұруға рұқсат беру қағидаларына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12880 болып тіркелген) (бұдан әрі – Қағидалар) 4-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру туралы өтініш-сауалнама;
3) қолданылу мерзімі өтініш берілген күнінен кейін 180 күнтізбелік күннен асатын өтініш берушінің шетелдік паспортының, азаматтығы жоқ адамның құжатының көшірмесі және түпнұсқасы (салыстыру үшін);
Визалық режимдегі елдер үшін паспортта визаның болуы:
- В8 санатындағы тұрақты тұруға арналған виза;

- инвесторской многократной визы, выданной по ходатайству уполномоченного органа по инвестициям категориям А5, А6 (для инвесторов);
- визы, выданной согласно перечню востребованных профессий для получения иностранцами разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан, утверждаемому уполномоченным органом по вопросам миграции населения категории B9, В9-1 (для обладателей профессий перечень которых утвержден приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 февраля 2023 года № 49 "Об утверждении перечня востребованных профессий для получения иностранцами разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан и Правил его формирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 31938);
- этнические казахи независимо от категории выданной им визы.
Прибывшим из государств, заключивших с Республикой Казахстан соглашения о безвизовом порядке въезда и пребывания, виза категории В8 оформляется после сдачи документов.
4) документ о подтверждении своей платежеспособности (с наличием денежных средств на банковском счете не менее 1320 МРП на период рассмотрения ходатайства с дальнейшим ежегодным подтверждением в течение 5 лет) согласно Правилам подтверждения иностранцами и лицами без гражданства, претендующими на получение разрешений на постоянное проживание в Республике Казахстан, своей платежеспособности в период пребывания в Республике Казахстан, утвержденным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 531 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33001), либо документ, свидетельствующий о наличии оснований для освобождения от подтверждения платежеспособности.
При получении разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан иммигрантом документ о подтверждении своей платежеспособности предоставляется в миграционную службу ежегодно со дня даты получения разрешения на ПМЖ;
5) документ о судимости (отсутствии судимости) в государстве гражданской принадлежности и/или постоянного проживания (в случае смены установочных данных (ФИО, даты рождения) необходимо предоставить справку об отсутствии судимости как на текущую, так и на предыдущую фамилию), выданный компетентным органом соответствующего государства, заверенный печатью и подписью уполномоченного лица (за исключением лиц, имеющих статус беженца в Республике Казахстан, если иное не предусмотрено международными договорами);
6) нотариально удостоверенное согласие ребенка в возрасте от 14 до 18 лет на постоянное проживание в Республике Казахстан;

- инвестициялар жөніндегі уәкілетті органның өтініші бойынша берілген А5, А6 санаттарындағы көп мәртелік инвесторлық виза (инвесторлар үшін).
- халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін, шетелдіктердің Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алуы сұранысқа ие кәсіптердің тізбесіне сәйкес берілген B9, B9-1 санаттарындағы виза ("Шетелдіктердің Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алуына арналған сұранысқа ие кәсіптер тізбесін және оны қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 20 ақпандағы № 49 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31938 болып тіркелген) бекітілген тізбеге енгізілген кәсіптер иелері үшін;
- берілген визаның санатына қарамастан этникалық қазақтар.
- Қазақстан Республикасымен визасыз кіру және болу тәртібі туралы келісімдер жасасқан мемлекеттерден келген адамдар үшін В8 санатындағы виза құжаттар тапсырылғаннан кейін ресімделеді.
4) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 531 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33001 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсаттар алуға үміткер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасында болу кезеңінде төлем жасау қабілеттігін растау қағидаларына сәйкес өзінің төлем қабілеттілігін (өтінішті қарау кезеңінде банк шотында кемінде 1320 АЕК қаражаты болған жағдайда 5 жыл ішінде одан әрі жыл сайын растай отырып), немесе төлем қабілеттілігін растаудан босату негіздерінің бар екенін растайтын құжат.
Көшіп келуші Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алған кезде өзінің төлем қабілеттілігін растау туралы құжатты көші қон қызметіне тұрақты тұруға рұқсат алған күннен бастап жыл сайын ұсынады;
5) тиісті елдің құзыретті органы берген (Қазақстан Республикасында босқын мәртебесі бар адамдарды қоспағанда, халықаралық шарттарда басқаша көзделмесе) азаматтығы және/немесе тұрақты тұрғылықты жері бойынша соттылығының жоқтығын (немесе соттылығының жоқтығын) растайтын құжат (жеке деректер өзгерген жағдайда (толық аты-жөні, туған күні);
6) 14 жастан 18 жасқа дейінгі баланың Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға нотариалды куәландырылған келісімі;

7) нотариально заверенный договор с физическим или юридическим лицом (для услугополучателей, подтверждающих свою платежеспособность в период пребывания в Республике Казахстан) либо нотариально заверенное заявление физического или юридического лица (для услугополучателей, освобожденных от подтверждения платежеспособности) о предоставлении заявителю жилища для проживания и постановки на постоянный регистрационный учет. Срок действия указанного документа 180 календарных дней с момента составления. В случае наличия в собственности жилья – справка о наличии недвижимости;
8) справка о медицинском освидетельствовании иностранца об отсутствии заболеваний, наличие которых запрещает въезд иностранцам и лицам без гражданства в Республику Казахстан в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 664 "Об утверждении перечня заболеваний, наличие которых запрещает въезд иностранцам и лицам без гражданства в Республику Казахстан" (медицинская справка формы 028/у) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7274) на срок действия указанной в самой справке (3 месяца);
9) одна фотография размером 35х45 мм;
10) документ об уплате государственной пошлины (4 МРП);
11) ходатайство отраслевого государственного органа, с указанием группы занятий Национального классификатора Республики Казахстан (далее - НКЗ), и соответствием требованиям НКЗ (профессия, уровень и специализация навыков, диплом, стаж работы по специализации, уровень квалификации) – предоставляется лицами, отвечающими требованиям перечня востребованных профессий, в отношении которых устанавливается упрощенный порядок выдачи разрешения на постоянное жительство в Республике Казахстан, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 февраля 2023 года № 49 "Об утверждении перечня востребованных профессий для получения иностранцами разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан и Правил его формирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 31938), мотивированное ходатайство уполномоченного государственного органа – для услугополучателей, вносящих значимый вклад в экономическое развитие, участвующих в реализации приоритетных экономических и социальных проектов или обладающих уникальными компетенциями и достижениями;

7) жеке немесе заңды тұлғамен нотариалды куәландырылған келісім (қызмет алушылар үшін Қазақстан Республикасында болған кезде олардың төлем қабілеттілігін растайтын) немесе жеке немесе заңды тұлғаның өтініш берушінің тұруы және тұрақты тіркелуі үшін тұрғын үймен қамтамасыз ету туралы нотариалды куәландырылған өтініші (төлем қабілеттілігін растаудан босатылған қызмет алушылар үшін). Бұл құжаттың жарамдылық мерзімі берілген күннен бастап 180 күнтізбелік күнді құрайды. Өтініш берушінің тұрғын үйі болса, мүлікке меншік құқығы туралы анықтама;
8) "Шетелдіктерде және азаматтығы жоқ адамдарда болуы олардың Қазақстан Республикасына келуіне тыйым салатын аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 664 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7274 болып тіркелген), сәйкес шетелдікке жүргізілген медициналық куәландыру туралы, Қазақстан Республикасына шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың кіруіне тыйым салынатын аурулардың жоқ екенін растайтын анықтаманың өзінде көрсетілген қолданылу мерзіміне, бірақ 90 (тоқсан) күнтізбелік күннен аспайтын мерзімге анықтама (028/у нысанындағы медициналық анықтама);
9) өлшемі 35x45 мм бір фотосурет;
10) мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат (4 АЕК);
11) салалық мемлекеттік органның Қазақстан Республикасының Ұлттық сыныптауышының (бұдан әрі - ҰСТ) сабақ тобын көрсете отырып және ҰСТ (кәсіп, дағдылардың деңгейі мен мамандануы, диплом, мамандандыру бойынша жұмыс өтілі, біліктілік деңгейі) талаптарына сәйкес келетін өтінішхаты – "Шетелдіктердің Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алуы үшін талап етілетін кәсіптердің тізбесін және оның қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 20 ақпандағы № 49 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат берудің оңайлатылған тәртібі белгіленетін, талап етілетін кәсіптер тізбесінің талаптарына жауап беретін адамдар ұсынады (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31938 болып тіркелген), уәкілетті мемлекеттік органның дәлелді өтінішхаты – өзге де шетел азаматтары, экономикалық дамуға елеулі үлес қосатын, басым экономикалық және әлеуметтік жобаларды іске асыруға қатысатын немесе бірегей құзыреттері мен жетістіктеріне ие тұлғаларға қызмет алушылар.;
уәкілетті мемлекеттік органдардың өтінішхаттары негізінде мемлекет үшін мүддесін білдіретін және Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алуға үміткер көрсетілетін қызметті алушылар үшін;

12) справка о прохождении дактилоскопирования иностранца или лица без гражданства, выдаваемая в соответствии с Правилами проведения дактилоскопической и геномной регистрации, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 сентября 2024 года № 730 "Об утверждении Правил проведения дактилоскопической и геномной регистрации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 35161);
13) письменное согласие государства его гражданства или листок убытия, либо другой документ об отсутствии возражений (ограничений) на выезд на постоянное жительство за рубеж (за исключением лиц, имеющих статус беженца в Республике Казахстан, если иное не предусмотрено международными договорами).
Предоставление таких документов не требуется, если возможность их получения не предусмотрена законодательством страны гражданства, о чем имеется подтверждение со стороны иностранного государства в адрес уполномоченного органа;
14) заявление-согласие на обработку персональных данных и трансграничную передачу персональных данных на территории иностранных государств согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Не допускается прием документов, указанных в подпунктах 4) и 5) со сроком действия более 180 календарных дней.
Услугополучатель, оформивший гражданство иного государства через дипломатические представительства и консульские учреждения других государств в Республике Казахстан и имеющий постоянную регистрацию на территории Республики Казахстан или утративший регистрацию в связи с прекращением гражданства Республики Казахстан и не выезжавший за пределы Республики Казахстан предоставляет документы, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 5), 7), 9), 10), 12) настоящего пункта.
Услугополучатель – ребенок, не достигший восемнадцатилетнего возраста, прибывший совместно с родителями, либо с одним из родителей, либо законный представитель (родитель, опекун, попечитель) которого, является гражданином Республики Казахстан либо иностранцем или лицом без гражданства, постоянно проживающим в Республике Казахстан, предоставляет:
документы, указанные в подпунктах 2), 3) 6), 7), 9), 10) настоящего пункта, а также копию и подлинник (для сверки) свидетельства о рождении или другого документа, удостоверяющего личность ребенка не достигшего совершеннолетнего возраста;
нотариально заверенное заявление-согласие от второго родителя (обоих родителей) – в случае его (их) проживания вне пределов Республики Казахстан.
Документы на получение РПП детям подаются законными представителями с предоставлением документов, подтверждающих полномочия на представительство.
В случае прибытия детей на постоянное проживание в РК совместно с родителем (родителями) прием документов по отдельности не допускается и осуществляется одновременно.
Документы, составленные на иностранном языке, подлежат переводу на казахский либо русский язык. Верность перевода с одного языка на другой, свидетельствует нотариус в соответствии со статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате".

12) "Дактилоскопиялық және геномдық тіркеуді жүргізу қағидаларынан бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2024 жылғы 30 қыркүйектегі № 730 бұйрығымен бекітілген саусақ ізін алу және геномдық тіркеу ережелеріне сәйкес берілген шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның саусақ ізін алу туралы куәлігі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35161 тіркелген);
13) оның азаматтығы бар мемлекеттің жазбаша келісімі немесе кету парағы не шетелге тұрақты тұруға кетуге қарсылықтың (шектеудің) болмауы туралы басқа құжат (халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасында босқын мәртебесі бар адамдарды қоспағанда), егер азаматтығы бар елдің заңнамасымен көзделген осындай анықтаманы алуға мүмкін болғанда.
Егер оларды алу мүмкіндігі азаматтығы бар елдің заңнамасында көзделмесе, мұндай құжаттарды ұсыну талап етілмейді, бұл туралы уәкілетті органның атына шет мемлекет тарапынан растау бар;
14) осы қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес дербес деректерді өңдеуге және дербес деректерді шетелдік мемлекеттердің аумағында трансшекаралық беруге келісім-өтініш.
4) және 5) тармақшаларда көрсетілген құжаттардың қолданылу мерзімі 180 күнтізбелік күннен асатын жағдайда оларды қабылдауға жол берілмейді.
Қазақстан Республикасындағы басқа мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктері мен консулдық мекемелері арқылы басқа мемлекеттің азаматтығын алған және Қазақстан Республикасында тұрақты тіркеуі бар немесе Қазақстан Республикасының азаматтығының тоқтатылуына байланысты тіркеуден айырылған және Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге шықпаған қызмет алушы 1), 2), 3), 5), 7), 9), 10) және 12) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсынуы тиіс.
қызмет алушы – ата-анасымен бірге не ата-анасының бірімен бірге келген, он сегіз жасқа толмаған бала, не оның заңды өкілі (ата-анасы, қорғаншысы, қамқоршысы) Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын немесе Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдік не азаматтығы жоқ адам болып табылатын тұлға, мынадай құжаттарды ұсынады:
2), 3), 6), 7), 9), 10) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды, сондай-ақ: кәмелетке толмаған баланың туу туралы куәлігінің немесе басқа жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі және түпнұсқасы (растау үшін);
егер олар Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрса, екінші ата-ананың (екі ата-ананың да) нотариалды куәландырылған келісімі туралы өтініш.
Балаларға тұрақты тұруға рұқсат алу үшін құжаттарды олардың заңды өкілдері оларды білдіруге өкілеттігін растайтын құжаттармен бірге ұсынады.
Егер балалар Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға ата-анасымен (ата-аналарымен) бірге келген жағдайда, құжаттарды жеке қабылдауға жол берілмейді және олар бір уақытта қабылданады.
Шет тілінде жасалған құжаттар қазақ немесе орыс тілдеріне аударылуы тиіс. Бір тілден екінші тілге аударманың дәлдігін "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабына сәйкес нотариус куәландырады.

Документы и акты, составленные при участии властей иностранных государств или исходящие от этих властей, принимаются к рассмотрению при наличии апостиля либо легализации, в соответствии с пунктом 60 Указа Президента Республики Казахстан от 25 апреля 2016 года № 240 "Об утверждении Консульского устава Республики Казахстан", если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан или международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан.
В материалы приобщается нотариально заверенная копия документа с оригиналом апостиля.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными совместным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.04.2026 № 131, Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 10.04.2026 № 100/НҚ и Министра внутренних дел РК от 10.04.2026 № 263 (вступает в силу со дня подписания и действует до 31.12.2026).
5-1. В выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан отказывается либо выданное ранее разрешение аннулируется в отношении следующих иностранцев и лиц без гражданства:
1) незаконно прибывшим, а также преследуемым за совершение преступлений по законодательству стран, выходцами из которых они являются;
2) освободившимся из мест лишения свободы, постоянное место жительства которых до осуждения было за пределами Республики Казахстан;
3) совершившим преступления против человечества;
4) совершившим преступление против половой неприкосновенности несовершеннолетнего, тяжкие и особо тяжкие преступления;
5) не предоставившим подтверждения своей платежеспособности в порядке и размерах, определяемых Министерством внутренних дел Республики Казахстан, за исключением бывших соотечественников, родившихся или ранее состоявших в гражданстве Казахской Советской Социалистической Республики или Республики Казахстан, инвесторов, несовершеннолетних, а также лиц, имеющих право на приобретение гражданства Республики Казахстан в упрощенном порядке на основании международных договоров Республики Казахстан, и членов их семей, иностранцев, обладающих востребованными профессиями, перечень которых утверждается уполномоченным органом по вопросам миграции населения, и иных лиц вносящих значимый вклад в экономическое развитие, участвующих в реализации приоритетных экономических и социальных проектов или обладающих уникальными компетенциями и достижениями.
6) неоднократно нарушавшим законодательство о правовом положении иностранцев в Республике Казахстан;
7) разжигающим межнациональную, межконфессиональную и религиозную вражду;

Шетелдік мемлекеттердің уәкілетті органдарының қатысуымен жасалған немесе сол органдардан шыққан құжаттар мен актілер егер Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта өзгеше көзделмесе "Қазақстан Республикасының Консулдық жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 25 сәуірдегі № 240 Жарлығының 60-тармағына сәйкес апостиль қойылған немесе заңдастырылған жағдайда қарауға қабылданады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.04.2026 № 131, ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 10.04.2026 № 100/НҚ және ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2026 № 263 (ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді және 31.12.2026 дейін қолданыста болады) бірлескен бұйрығымен.
5-1. Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беруден бас тартылады не бұрын берілген рұқсат мынадай шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға қатысты күші жойылады:
1) заңсыз келген, сондай-ақ қылмыс жасағаны үшiн өздерi шыққан елдердiң заңнамасы бойынша қудалауға ұшыраған;
2) сотталғанға дейiн тұрақты тұрғылықты жерi Қазақстан Республикасынан тыс болған, бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған;
3) адамзатқа қарсы қылмыс жасаған;
4) кәмелетке толмаған адамның жыныстық тиіспеушілігіне қарсы ауыр және аса ауыр қылмыс жасағандар;
5) Қазақ Кеңестік Социалистік Республикасында немесе Қазақстан Республикасында туылған немесе бұрын оның азаматы болған бұрынғы отандастарды, инвесторларды, кәмелетке толмағандарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының негізінде Қазақстан Республикасының азаматтығын жеңілдетілген тәртіппен алуға құқығы бар адамдарды және олардың отбасы мүшелерін, тізбесін халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен сұранысқа ие кәсіптері бар шетелдіктерді және уәкілетті мемлекеттік органның өтініші бойынша мемлекеттің мүддесін білдіретін өзге де адамдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі айқындайтын тәртіппен және мөлшерде өзінің төлем қабілеттілігін растауды бермеген;
6) Қазақстан Республикасының шетелдіктердің құқықтық жағдайы туралы заңнамасын бірнеше рет бұзған;
7) ұлтаралық, конфессияаралық және дiни араздықты қоздыртқан;

8) действия которых направлены на насильственное изменение конституционного строя;
9) выступающим против суверенитета и независимости Республики Казахстан, призывающим к нарушению единства и целостности ее территории;
10) имеющим неснятую или непогашенную судимость за преступление за преступления небольшой и средней тяжести на территории Республики Казахтан;
11) при наличии сведений у органов национальной безопасности Республики Казахстан об их причастности к экстремистской или террористической деятельности или причастности к организации, признанной в Республике Казахстан экстремистской или террористической;
12) представившим подложные документы либо сообщившим о себе заведомо ложные сведения при обращении с ходатайством о разрешении на постоянное проживание в Республике Казахстан, в период постоянного проживания в Республике Казахстан или без уважительной причины не представившим необходимые документы в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
13) не прошедшим дактилоскопическую регистрацию в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
14) выдворенным в течение пяти лет из Республики Казахстан к моменту выдачи разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан;
15) если это необходимо для защиты прав и законных интересов граждан Республики Казахстан и других лиц;
16) получившим разрешение на постоянное проживание и проживающим на территории Республики Казахстан менее ста восьмидесяти трех календарных дней в пределах любого последовательного двенадцатимесячного периода с даты выдачи разрешения на постоянное проживание, за исключением случаев, предусмотренных статьей 38 Закона Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан";
17) получившим разрешение на постоянное проживание на основании перечня востребованных профессий, утвержденного уполномоченным органом по вопросам миграции населения, и не работающим по профессии, предусмотренной указанным перечнем, в течение ста восьмидесяти трех календарных дней в пределах любого последовательного двенадцатимесячного периода с даты выдачи разрешения на постоянное проживание;
18) заключившим брак с гражданами Республики Казахстан, послуживший основанием для получения вида на жительство, в том случае, если этот брак признан недействительным вступившим в законную силу решением суда;
19) в течение года привлеченным к административной ответственности за административные правонарушения в области миграции населения, налогового и трудового законодательства Республики Казахстан;
20) создающим угрозу интересам национальной безопасности;

8) іс-әрекеттерi конституциялық құрылысты күштеп өзгертуге бағытталған;
9) Қазақстан Республикасының егемендiгi мен тәуелсiздiгiне қарсы шыққан, оның аумағының бiрлiгi мен тұтастығын бұзуға шақырған;
10) Қазақстан Республикасының аумағында онша ауыр емес және орташа ауырлықтағы қылмыстары үшін алынбаған немесе жойылмаған сотталғандығы бар;
11) Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарында олардың экстремистік немесе террористік әрекетке қатыстылығы немесе Қазақстан Республикасында экстремистік немесе террористік деп танылған ұйымға қатыстылығы туралы мәліметтер болған кезде;
12) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу туралы қолдаухатпен өтiнiш жасаған кезде жалған құжаттарды ұсынған не өзі туралы көрінеу жалған мәлiметтер хабарлаған немесе қажеттi құжаттарды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мерзiмде дәлелді себепсіз ұсынбаған;
13) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дактилоскопиялық тіркеуден өтпеген;
14) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға арналған рұқсатты берген кезге дейін бес жылдың ішінде Қазақстан Республикасынан шығарып жiберiлген;
15) егер бұл Қазақстан Республикасы азаматтарының және басқа да адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау үшiн қажет болса;
16) "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 38-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, тұрақты тұруға арналған рұқсатты алған және Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұруға арналған рұқсаттың берілу күнінен бастап ретімен келетін кез келген он екі айлық кезең шегінде күнтізбелік бір жүз сексен үш күннен аз уақыт тұрып жатқан;
17) тұрақты тұруға арналған рұқсатты халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен сұранысқа ие кәсіптер тізбесінің негізінде алған және тұрақты тұруға арналған рұқсаттың берілу күнінен бастап ретімен келетін кез келген он екі айлық кезең шегінде күнтізбелік бір жүз сексен үш күн ішінде көрсетілген тізбеде көзделген кәсіп бойынша жұмыс істемеген;
18) Қазақстан Республикасының азаматтарымен некелескен, осы некесі тұруға ықтиярхат алу үшін негіз болған, егер бұл неке заңды күшіне енген сот шешімімен жарамсыз деп танылса;
19) Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны, салық және еңбек заңнамасы саласындағы әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін бір жыл ішінде әкімшілік жауаптылыққа тартылған;
20) ұлттық қауіпсіздік мүдделеріне қатер төндіретін;

21) имеющим заболевания, являющиеся противопоказанием для въезда в Республику Казахстан;
22) если они ранее утратили гражданство Республики Казахстан по основаниям, предусмотренным подпунктом 8) части первой статьи 21 Закона Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан";
23) если они ранее лишены гражданства Республики Казахстан по основаниям, предусмотренным статьей 20-1 Закона Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан";
24) осужденным в течение года за совершение уголовного проступка на территории Республики Казахстан;
25) совершившим административные правонарушения, посягающие на общественный порядок и нравственность (от двух и более раз), институт государственной власти, установленный порядок управления, систематическое нарушение правил дорожного движения (от трех и более раз);
26) проживающим на законных основаниях в Республике Казахстан менее одного года в регионах расселения;
27) проживающим по недействительному виду на жительство иммигранта в Республике Казахстан сроком свыше 183 календарных дней;
28) не проживающим по адресу, заявленному при подаче ходатайства на получение разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан;
29) не прошедшим систему критериальной оценки иммиграционного потенциала для допуска к оформлению документов для получения разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан;
30) не осуществлявшим непрерывную трудовую или предпринимательскую деятельность на территории Республики Казахстан в течение двенадцати месяцев, предшествующих дате подачи ходатайства либо не подтвердившим наличие дохода на каждого члена семьи, размер которого на каждого члена семьи, претендующего на получение разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан (включая супругу (супруга), несовершеннолетних детей, обучающихся в организациях высшего и (или) послевузовского образования по очной форме обучения, а также иных близких родственников, находящихся на иждивении) должен быть не менее одной минимальной заработной платы, установленной законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
31) при убытии на постоянное место жительства в иные регионы Республики Казахстан в случае постоянного проживания менее пяти лет в регионах, определенных Правительством Республики Казахстан.
Основаниями для отказа в оказании государственных услуг являются:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами;

21) Қазақстан Республикасына келуге қарсы айғақ болып табылатын аурулары бар;
22) егер бұрын "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" 1991 жылғы 20 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабы бірінші бөлігінің 8) тармақшасында көзделген негіздер бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтса;
23) бұрын "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" 1991 жылғы 20 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 20-1-бабында көзделген негіздер бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылған;
24) Қазақстан Республикасының аумағында бір жыл ішінде қылмыстық теріс қылық жасағаны үшін сотталған;
25) қоғамдық тәртіп пен имандылыққа қол сұғатын (екі және одан да көп рет), мемлекеттік билік институтына, басқарудың белгіленген тәртібіне қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылықтар жасаған, жол жүрісі қағидаларын жүйелі түрде бұзған (үш және одан да көп рет);
26) Қазақстан Республикасында заңды негізде қоныстандыру өңірлерінде бір жылдан аз уақыт тұрып жатқан;
27) Қазақстан Республикасында жарамсыз көшіп келушілердің тұруға ықтиярхаты бойынша бір жүз сексен үш күнтізбелік күннен астам уақыт тұрып жатқан;
28) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу туралы өтінішхат берген кезде көрсетілген мекенжай бойынша тұрмайтын;
29) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу үшін құжаттарды ресімдеуге жіберу мақсатында иммиграциялық әлеуетті өлшемшарттық бағалау жүйесінен өтпеген;
30) өтінішхат берген күнге дейінгі он екі ай ішінде Қазақстан Республикасының аумағында үздіксіз еңбек немесе кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырмаған не отбасының әрбір мүшесіне шаққанда табысының бар екенін растамаған адамдарға, бұл ретте Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алуға үміткер отбасының әрбір мүшесіне (жұбайын (зайыбын), күндізгі оқу нысаны бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында оқитын кәмелетке толмаған балаларды, сондай-ақ асырауындағы өзге де жақын туыстарды қоса алғанда) шаққандағы табыс мөлшері тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген бір ең төменгі жалақыдан кем болмауға тиіс;
31) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерде тұрақты түрде бес жылдан кем тұрған жағдайда, Қазақстан Республикасының өзге өңірлеріне тұрақты тұруға кету кезінде.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер:
1) мемлекеттік қызметті алу үшін қызмет алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін белгілеу;
2) қызмет алушының және (немесе) ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті талаптарға сәйкес келмеуі;

3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки.
Требования пункта 3, подпунктов 1), 4), 13) пункта 5 и подпунктов 26), 29), 30) пункта 5-1 настоящих Правил не применяются в отношении несовершеннолетних, инвесторов, иностранцев, обладающих востребованными профессиями, перечень которых утверждается уполномоченным органом по вопросам миграции населения, и лиц вносящих значимый вклад в экономическое развитие, участвующих в реализации приоритетных экономических и социальных проектов или обладающих уникальными компетенциями и достижениями на основании ходатайств уполномоченных государственных органов.
В отношении лиц без гражданства, признанных таковыми в связи с отсутствием документов, удостоверяющих личность, либо на основании паспорта СССР образца 1974 года действие подпунктов 16) и 19) пункта 5-1 настоящих Правил не применяется.
В отношении недееспособных лиц положение пункта 3, подпункта 1) пункта 5 подпунктов 21), 26), 29), 30) пункта 5-1 настоящих Правил не применяется.
Положение второго абзаца пункта 3 настоящих Правил не применяется в отношении бывших соотечественников, лиц, прибывших с целью воссоединения супругов, состоящих не менее одного года в браке, признаваемом законодательством Республики Казахстан, в котором один из них является гражданином Республики Казахстан, а также в отношении иностранцев, проживающих в г. Байконыр при обращении для получения РПП в этом же населенном пункте.
Требования пункта 3, подпункта 1) пункта 5 и подпунктов 26), 29), 30) пункта 5-1 настоящих правил не применяются в отношении лиц, старше шестидесяти лет, являющихся бывшими соотечественниками либо прибывших с целью воссоединения семьи.
Лицами, прибывшими с целью воссоединения семьи, предоставляются документы, подтверждающие семейные отношения (свидетельство о рождении, о браке).
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-1 в соответствии с совместным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.04.2026 № 131, Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 10.04.2026 № 100/НҚ и Министра внутренних дел РК от 10.04.2026 № 263 (вступает в силу со дня подписания и действует до 31.12.2026).
6. Сотрудником Государственной корпорации в течение 1 (одного) рабочего дня оригиналы документов в подразделения миграционной службы направляются через курьера Государственной корпорации с составлением соответствующего реестра.
При неполном пакете документов согласно перечню и (или) документов с истекшим сроком действия, сотрудник Государственной корпорации оформляет мотивированный отказ с указанием причины.
Примечание: Вышеуказанный порядок приема документов осуществляется до завершения интеграционных работ между информационной системой "Миграционной полиции" (далее - ИС МП) и интегрированной информационной системой "Центров обслуживания населения" (далее - ИИС ЦОН).
После завершения интеграционных работ сотрудником Государственной корпорации формируется запрос в ИИС ЦОН и Государственную базу данных "Физические лица" (далее – ГБД ФЛ) на наличие у услугополучателя индивидуального идентификационного номера (далее - ИИН);
При наличии ИИН заполняется атрибутивный состав анкеты-заявления услугополучателя в том числе действующий номер телефона мобильного оператора Республики Казахстан, формируется заявка ИИС ЦОН, с прикреплением электронных копий всех необходимых документов, для оказания государственной услуги.
Услугополучатель подписывает заполненную в ИИС ЦОН анкету-заявление посредством СМС – кода.
Оформленный запрос поступает в ИС МП с ИИС ЦОН посредством интеграционного взаимодействия через шлюз "электронного правительства" на рассмотрение услугодателю.

3) мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін келісу туралы сұрау салуға уәкілетті мемлекеттік органның теріс жауабы, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің немесе тексерудің теріс қорытындысы.
Осы Қағидалардың 3-тармағының талаптары, 5-тармақтың 1), 4), 13) тармақшалары және 5-1-тармақтың 26), 29), 30) тармақшалары кәмелетке толмағандарға, инвесторларға, тізбесін халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін сұранысқа ие мамандықтарға ие шетелдіктерге және өзге де шетел азаматтары, экономикалық дамуға елеулі үлес қосатын, басым экономикалық және әлеуметтік жобаларды іске асыруға қатысатын немесе уәкілетті мемлекеттік органдардың өтініштері бойынша бірегей құзыреттері мен жетістіктеріне ие тұлғалар.
Жеке басын куәландыратын құжаттарының болмауына байланысты не 1974 жылғы үлгідегі КСРО паспорты негізінде азаматтығы жоқ адамдар деп танылған адамдарға қатысты осы Қағидалардың 16) және 19) тармақшалардың қолданылуы таратылмайды.
Әрекетке қабілетсіз адамдарға қатысты осы Қағидалардың 3-тармағының, 5-тармақтың 1) тармақшасының, 5-1-тармақтың 21), 26), 29), 30) тармақшаларының ережелері қолданылмайды.
3-тармақтың осы Қағидалардың екінші абзацының ережелері бұрынғы отандастарға, ерлі-зайыптыларды кемінде бір жыл заңды некеде тұрған, олардың біреуі Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын, Қазақстан Республикасының заңнамасымен танылатын некеде тұрған жұбайлардың қосылуы мақсатында келген адамдарға, сондай-ақ Байқоңыр қаласында тұратын шетелдіктерге осы елді мекенде ықтиярхат алу үшін жүгінген кезде қолданылмайды.
Осы Қағидалардың 3-тармағының, 5-тармағы 1) тармақшасының және 5-1-тармағының 26), 29), 30) тармақшаларының талаптары жасы алпыс жастан асқан, бұрынғы отандастар болып табылатын не отбасының қосылуы мақсатында келген адамдарға қолданылмайды.
Отбасының қосылуы мақсатында келген адамдар отбасылық қатынастарды растайтын құжаттарды (туу туралы куәлік, неке туралы куәлік) ұсынады.
Ескерту. 5-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.04.2026 № 131, ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 10.04.2026 № 100/НҚ және ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2026 № 263 (ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді және 31.12.2026 дейін қолданыста болады) бірлескен бұйрығымен.
6. Мемлекеттік корпорациясының қызметкері құжаттардың тиісті тізілімді жасай отырып, түпнұсқаларын көші-қон қызметі бөлімдеріне бір (1) жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорациясының курьері арқылы жібереді.
Тізбе толық болмаған құжаттар белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда Мемлекеттік корпорацияның қызметкері себебін көрсете отырып, дәлелді бас тартуды рәсімдейді.
Ескертпе: Жоғарыда көрсетілген құжаттарды қабылдау рәсімі "Көші-қон полициясының" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі - Көші-қон полициясының ақпараттық жүйесі) мен Мемлекеттік қызмет көрсету орталықтарының интеграцияланған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ХҚО ИАЖ) арасындағы интеграция аяқталғанға дейін жүзеге асырылады.
Интеграциялау жұмысы аяқталғаннан кейін, Мемлекеттік корпорация қызметкері қызмет алушының жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) бар-жоғын анықтау үшін ХҚО-ға және Жеке тұлғалардың мемлекеттік дерекқорына (бұдан әрі - МДҚ) сұраныс жібереді.
ЖСН бар болған жағдайда, қызмет алушының өтініш нысаны толтырылады, оған Қазақстан Республикасы үшін жарамды ұялы телефон нөмірі кіреді және мемлекеттік қызметті көрсету үшін барлық қажетті құжаттардың электрондық көшірмелері қоса берілген ХҚО ИАЖ өтінімі жасалады.
Қызмет алушы ХҚО ИАЖ-да толтырылған өтініш нысанына смс-код арқылы қол қояды.
Толтырылған сұраныс қызмет көрсетушінің қарауы үшін ХҚО ИАЖ-нан электрондық үкімет шлюзі арқылы Көші-қон полициясының ақпараттық жүйесіне жіберіледі.

7. Сотрудник ОМС после поступления документов:
1) в течение 2 (двух) календарных дней:
рассматривает заявления, осуществляет проверку по базам данных Комитета по правовой статистике и специальным учетам при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан сведений о судимости и розыске, наличии неисполненных обязательств за совершение уголовного или административного нарушения; органов внутренних дел о наличии у иностранца дактилоскопической регистрации; юстиции о наличии брака, рождения и подтверждения родственных связей; проверка по сведениям ЕИС "Беркут" информации о пересечении иностранцем или лицом без гражданства Государственной границы Республики Казахстан и осуществляет проверку иностранца или лица без гражданства на предмет законности пребывания в РК и соответствия категории визы для получения разрешения на постоянное проживание;
при приеме и рассмотрении документов, представленных заявителем, проводит их проверку с применением функционала считывания QR-кодов и иных технических возможностей, в том числе электронных баз данных и официальных онлайн-сервисов, обеспечивающих установление подлинности и достоверности представленных сведений и документов;
формирует принятые материалы в отдельное учетное дело на каждое лицо, со сроком постоянного хранения, которое регистрируется в журнале учета дел постоянно проживающих иностранцев и лиц без гражданства по форме, согласно приложению 8 Правил. Порядковый номер по журналу одновременно является порядковым номером дела;
при неполном перечне либо несоответствии документов установленным требованиям, услугодатель возвращает материалы с указанием причины в Государственную Корпорацию для приведения их в соответствие услугополучателем;
2) в течение 5 (пяти) календарных дней:
услугодатель назначает дату, время и проводит персональное собеседование с претендентами на получение разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан с целью определения соответствия заявителя требованиям, установленным законом, уточнения сведений, указанных в заявлении - анкете;
по итогам формируется лист собеседования согласно приложению 2 к настоящим Правилам, который подписывается услугодателем и услугополучателем и прикрепляется в ИС МП;
Примечание: При реализации интеграционного взаимодействия ИС МП и ИИС ЦОН услугодателем дата и время собеседования услугополучателю направляется посредством СМС – уведомления после рассмотрения заявления и получения результатов вышеуказанных проверок.
По итогам собеседования посредством ИС МП формируется лист собеседования, который подписывается услугодателем и услугополучателем и прикрепляется в ИС МП;

7. КҚҚ қызметкері құжаттар келіп түскеннен кейін:
1) 2 (екі) күнтізбелік күн ішінде:
өтініштерді қарайды, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінің дерекқорлары бойынша соттылығының және іздеуде болуының бар-жоғы, қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін орындалмаған міндеттемелерінің болуы туралы мәліметтерді; ішкі істер органдарының деректері бойынша шетелдіктің дактилоскопиялық тіркеуден өтуі туралы мәліметтерді; әділет органдарының деректері бойынша некенің болуы, туу фактілері және туыстық байланыстарды растау туралы мәліметтерді тексереді; сондай-ақ "Бүркіт" БӘАЖ деректері бойынша шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өтуі туралы ақпаратты тексереді және шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасында болу заңдылығын, сондай-ақ тұрақты тұруға рұқсат алу үшін виза санатының сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады;
өтініш беруші ұсынған құжаттарды алған және қараған кезде оларды QR-кодты сканерлеу функциясын және электрондық дерекқорлар мен ресми онлайн қызметтерді қоса алғанда, басқа да техникалық мүмкіндіктерді пайдаланып тексереді, ұсынылған ақпарат пен құжаттардың шынайылығы мен сенімділігін қамтамасыз етеді;
тұрақты сақтау мерзімінен қабылданған жеке есеп ісіне материалдарды қалыптастырады, олар осы Қағидаладың Ережелердің 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша пайдаланып тіркеледі. Журналдың сериялық нөмірі файлдың сериялық нөмірі ретінде де қызмет етеді;
2) 5 (бес) күнтізбелік күн ішінде:
қызмет көрсетуші күнін, уақытын белгілейді және өтініш берушінің заңнамада белгіленген талаптарға сәйкестігін анықтау және өтініш нысанында көрсетілген ақпаратты нақтылау үшін Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алуға өтініш берушілермен жеке әңгімелесу жүргізеді;
қорытындысы бойынша осы Қағидаларға1-қосымшаға сәйкес әңгімелесу парағы жасалады, оған қызмет көрсетуші мен қызмет алушы қол қояды және МП АЖ-ға қоса беріледі;
Ескертпе: МП АЖ мен ХҚК ИАЖ арасындағы интеграцияны іске асырған кезде, қызмет көрсетуші өтініш қаралғаннан және жоғарыда көрсетілген тексерулердің нәтижелері алынғаннан кейін қызмет алушыға сұхбат күні мен уақытын SMS арқылы жібереді.
Әңгімелесудің қорытындысы бойынша МП АЖ арқылы сұхбаттасу парағы жасалады, оған қызмет көрсетуші мен қызмет алушы қол қояды және МП АЖ-ға тіркеледі.

3) в течение 1 (одного) календарного дня после проведения собеседования направляет:
материалы для согласования органам национальной безопасности Республики Казахстан в ЕИС "Беркут". Согласование материалов органами национальной безопасности Республики Казахстан осуществляется в течение 25 (двадцати пяти) календарных дней;
запрос в банковское учреждение на предмет подлинности документов о подтверждении платежеспособности;
сведения в подразделения общественной безопасности для проверки участковым инспектором полиции иностранца или лица без гражданства по месту проживания.
Участковые инспекторы полиции в течении 10 календарных дней предоставляют рапорт о результатах проверки иностранца или лица без гражданства по месту жительства.
4) в течение 3 (трех) календарных дней, после получения ответов от заинтересованных органов, по результатам проверки сотрудник ОМС выносит заключение о выдаче разрешения на постоянное жительство в Республике Казахстан либо отказе в выдаче разрешения по форме согласно приложению 9 к Правилам, вносит информацию о принятом решении в ИС МП;
направляет учетное дело на согласование в Управление миграционной службы Департамента полиции областей, городов республиканского значения и столицы (далее – УМС ДП). УМС ДП в течение 6 (шести) календарных дней согласовывает и утверждает рассмотренные заключения.
Перед вынесением заключения повторно направляется запрос в банковское учреждение на предмет подтверждения платежеспособности и осуществляется проверка на предмет наличия сведений о нарушениях (допущенных на период рассмотрения) по учетам органов внутренних дел, системы информационного обмена правоохранительных и специальных органов, Единого реестра административных правонарушений.
При поступлении от заявителя ходатайства (заявления) об отзыве ранее поданного обращения по вопросу выдачи разрешения на постоянное жительство в Республике Казахстан, а также в случае смерти заявителя, заключение о прекращении рассмотрения составляется в произвольной форме.
8. Услугодатель обеспечивает доставку результата государственной услуги в Государственную корпорацию, не позднее чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги.
9. В случае отказа повторное заявление о выдаче разрешения на постоянное жительство в Республике Казахстан подается не ранее, чем через 1 (один) год после вынесения мотивированного заключения об отказе в выдаче РПП в Республике Казахстан.
10. При получении разрешения на постоянное проживание услугополучатель обращается в Государственную корпорацию для постановки на регистрационный учет и оформления ВНЖ.

3) Әңгімелесуден кейін 1 (бір) күнтізбелік күн ішінде мыналарды ұсынады:
келісу үшін материалдарды Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарының бекітуіне "Бүркіт" бірыңғай ақпараттық жүйесінде (БАҚ) ұсынады. Материалдарды келісу Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарының бекітуі 25 (жиырма бес) күнтізбелік күн ішінде аяқталады;
төлем қабілеттілігін растайтын құжаттардың түпнұсқалығы туралы банк мекемесіне сұрау салу;
шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның тұрғылықты жері бойынша учаскелік полиция инспекторының тексеруі үшін қоғамдық қауіпсіздік бөлімшелеріне ақпарат беру.
Учаскелік полиция инспекторлары шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның тұрғылықты жері бойынша тексеру нәтижелері туралы есепті 10 күнтізбелік күн ішінде ұсынады.
4) мүдделі мемлекеттік органдардан жауаптар алынғаннан кейін 3 (үш) күнтізбелік күн ішінде тексеру нәтижелері бойынша КҚҚ қызметкері Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру не рұқсат беруден бас тарту туралы қорытынды шығарады және қабылданған шешім туралы ақпаратты КҚЖ АЖ-ға енгізеді;
есептік істі облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың Полиция департаменттерінің көші-қон қызметі басқармасына (бұдан әрі – ПД КҚБ) келісуге жібереді. ПД КҚБ 6 (алты) күнтізбелік күн ішінде қаралған қорытындыларды келіседі және бекітеді.
Қорытынды шығару алдында төлем қабілеттілігін растау мақсатында банк мекемесіне қайтадан сұрау салу жолданады және қарау кезеңінде жол берілген бұзушылықтар туралы мәліметтердің бар-жоғына ішкі істер органдарының есептері, құқық қорғау және арнаулы органдардың ақпараттық өзара іс-қимыл жүйесі, сондай-ақ Әкімшілік құқық бұзушылықтардың бірыңғай тізілімі бойынша тексеру жүргізіледі.
Өтініш берушіден Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру мәселесі бойынша бұрын берілген өтінішті кері қайтарып алу туралы өтінішхат (арыз) түскен жағдайда, сондай-ақ өтініш беруші қайтыс болған кезде қарауды тоқтату туралы қорытынды еркін нысанда жасалады.
8. Қызмет көрсетуші мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір күннен кешіктірмей мемлекеттік қызмет нәтижесін Мемлекеттік корпорацияға жеткізуді қамтамасыз етеді.
9. Бас тартылған жағдайда, Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу үшін қайта өтініш беру Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беруден бас тарту туралы дәлелді шешім шығарылғаннан кейін 1 (бір) жылдан кешіктірілмей жүзеге асырылады.
10. Тұрақты тұруға рұқсат алған кезде қызмет алушы тіркеу есебіне қою және тұруға ықтиярхатты ресімдеу үшін Халыққа қызмет көрсету орталығына жүгінеді.

Государственная услуга по постановке на регистрационный учет оказывается в соответствии с порядком, определенным Правилами оказания государственных услуг по вопросам документирования и регистрации населения Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 267 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20192).
11. Услугополучатель обращается к услугодателю в Государственной корпорации по месту пребывания для документирования ВНЖ с перечнем следующих документов для оказания услуги:
1) действующий заграничный паспорт;
2) уведомление о выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан;
3) квитанция об оплате госпошлины за выдачу ВНЖ.
12. Государственная услуга по выдаче ВНЖ оказывается в соответствии с Правилами оказания государственной услуги "Выдача удостоверений лицам без гражданства и видов на жительство иностранцам, постоянно проживающим в Республике Казахстан", утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 266 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20195).
______________________________________
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги выдачи
разрешения иностранцам и
лицам без гражданства на
постоянное жительство в
Республике Казахстан
В компетентные органы иностранного государства
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее – Ф.И.О))
_____________________________________________________________________________
(место проживания, контактные телефоны, электр. адрес)
Заявление-согласие на обработку персональных данных и трансграничную передачу персональных данных на территории иностранных государств
Я, _______________________________________________________________________
(Ф.И.О./дата и место рождения)
Пребывающий (-ая) по адресу: _______________________________________________
________________________________________________________________________________
Документ, удостоверяющий личность: ________________________________________
(номер паспорта, дата выдачи, орган выдачи, гражданство)
_________________________________________________________________________
согласен (-на) на использование государственными органами Республики Казахстан сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.

Тіркеу бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 30 наурыздағы № 267 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20192 нөмірімен тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу мәселелері бойынша мемлекеттік қызметтер көрсету Қағидаларын белгіленген тәртіппен көрсетіледі.
11. Қызмет алушы уақытша тұруға рұқсат алу үшін тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияға қызмет көрсету үшін қажетті келесі құжаттардың тізбесімен жүгінеді:
1) қолданыстағы шетелдік паспорт;
2) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат берілгені туралы хабарлама;
3) Уақытша тұруға рұқсат бергені үшін мемлекеттік бажды төлегені туралы түбіртек.
12. Уақытша тұруға ықтиярхат беру жөніндегі мемлекеттік көрсетілетін қызмет Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 30 наурыздағы № 266 бұйрығымен бекітілген Азаматтығы жоқ адамдарға куәліктер және Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктердің тұруын ықтиярхат беру" мемлекеттік қызметті көрсету Қағидаларына сәйкес көрсетіледі. (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20195 болып тіркелген).
______________________________________
"Қазақстан Республикасында
тұрақты тұру үшін
" мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Шет мемлекеттің құзыретті органдарына
_______________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (бұдан әрі - Т.А.Ә.))
________________________________________________________________________________
(тұратын жері, байланыс телефондары, электр. мекенжайы)
Шет мемлекеттердің аумағында дербес деректерді өңдеуге және дербес деректерді трансшекаралық беруге келісім-өтініш
Мен, _________________________________________________________________________
(Т.А.Ә./туған күні және жері)
Мына мекенжайда тұратын: _____________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжат_______________________________________________
(паспорттың нөмірі, берілген күні, берген орган, азаматтығы)
______________________________________________________________________________
ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының пайдалануына келісемін.
Шет мемлекеттің аумағынан құжатты талап ету жөніндегі қызметті қамтамасыз ету мақсатында "Дербес деректер және оларды қорғау туралы"

В целях обеспечения деятельности по истребованию документа с территории иностранного государства даю согласие государственным органам Республики Казахстан на сбор, обработку и трансграничную передачу своих персональных данных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" от 21 мая 2013 года, с целью получения документа, подтверждающего наличие (отсутствие) гражданства, судимости, привлечения к уголовной, административной и другой ответственности.
Настоящее согласие действует со дня его подписания до дня отзыва в письменной форме и является неотъемлемой частью запроса государственного органа Республики Казахстан по истребованию документа с территории иностранного государства от "___" _____________20___года.
Подпись__________________________________
дата ___________________________________
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги выдачи
разрешения иностранцам
и лицам без гражданства
на постоянное жительство
в Республике Казахстан
Сноска. Приложение 2 – в редакции совместного приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.04.2026 № 131, Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 10.04.2026 № 100/НҚ и Министра внутренних дел РК от 10.04.2026 № 263 (вступает в силу со дня подписания и действует до 31.12.2026).
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ІШКІ ІСТЕР МИНИСТРЛІГІ
МИНИСТЕРСТВО ВНУТРЕННИХ ДЕЛ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНДА ШЕТЕЛДІКТЕР МЕН АЗАМАТТЫҒЫ ЖОҚ АДАМДАРҒА ТҰРАҚТЫ ТҰРУҒА РҰҚСАТ БЕРУ ЖӨНІНДЕГІ СҰХБАТ ПАРАҒЫ
ЛИСТ СОБЕСЕДОВАНИЯ ДЛЯ ИНОСТРАНЦЕВ И ЛИЦ БЕЗ ГРАЖДАНСТВА НА ПОЛУЧЕНИЕ РАЗРЕШЕНИЯ НА ПОСТОЯННОЕ ПРОЖИВАНИЕ В РЕСПУБЛИКЕ КАЗАХСТАН
Тегі, аты, әкесінің аты
Фамилия, имя, отчество
Туған жылы
Дата рождения
Сұхбаттың қорытындысы:
Итог собеседования:
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсаттан бас тартылатыны не бұрын берілген рұқсаттың күші жойылатыны туралы маған ескертілді.
Подлинность представленных документов и достоверность изложенных сведений подтверждаю.
КҚҚБ инстпекторы, лауазымы, арнайы атағы
Инспектор ОМС, должность, специальное звание
Берілген күні
Дата выдачи
ИНСПЕКТОР ҚОЛЫ
ПОДПИСЬ ИНСПЕКТОРА
ШЕТЕЛДІК АЗАМАТТЫҢ ҚОЛЫ
ПОДПИСЬ ИНОСТРАНЦА
Перечень причин отказа выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан
В выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан отказывается иностранцам и лицам без гражданства либо выданное ранее разрешение аннулируется:
1) незаконно прибывшим, а также преследуемым за совершение преступлений по законодательству стран, выходцами из которых они являются;

2013 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес азаматтықтың, соттылықтың болуын (болмауын) растайтын құжат алу,
қылмыстық, әкімшілік және басқа да жауаптылыққа тарту мақсатында Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына өзінің дербес
деректерін жинауға, өңдеуге және трансшекаралық беруге келісім беремін.
Осы келісім оған қол қойылған күннен бастап жазбаша нысанда қайтарып алынған күнге дейін қолданылады және
Қазақстан Республикасы мемлекеттік органының шет мемлекеттің аумағынан құжатты талап ету жөніндегі 20 ___ жылғы "__" __ сұрау салуының ажырамас бөлігі болып табылады.
Қолы__________________________________
күні ___________________________________
Шетелдіктер мен азаматтығы
жоқ адамдарға Қазақстан
Республикасында
тұрақты тұруға рұқсат беру
жөніндегі мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.04.2026 № 131, ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 10.04.2026 № 100/НҚ және ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2026 № 263 (ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді және 31.12.2026 дейін қолданыста болады) бірлескен бұйрығымен.
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ІШКІ ІСТЕР МИНИСТРЛІГІ
МИНИСТЕРСТВО ВНУТРЕННИХ ДЕЛ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНДА ШЕТЕЛДІКТЕР МЕН АЗАМАТТЫҒЫ ЖОҚ АДАМДАРҒА ТҰРАҚТЫ ТҰРУҒА РҰҚСАТ БЕРУ ЖӨНІНДЕГІ СҰХБАТ ПАРАҒЫ
ЛИСТ СОБЕСЕДОВАНИЯ ДЛЯ ИНОСТРАНЦЕВ И ЛИЦ БЕЗ ГРАЖДАНСТВА НА ПОЛУЧЕНИЕ РАЗРЕШЕНИЯ НА ПОСТОЯННОЕ ПРОЖИВАНИЕ В РЕСПУБЛИКЕ КАЗАХСТАН
Тегі, аты, әкесінің аты
Фамилия, имя, отчество
Туған жылы
Дата рождения
Сұхбаттың қорытындысы:
Итог собеседования:
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсаттан бас тартылатыны не бұрын берілген рұқсаттың күші жойылатыны туралы маған ескертілді.
Подлинность представленных документов и достоверность изложенных сведений подтверждаю.
КҚҚБ инстпекторы, лауазымы, арнайы атағы
Инспектор ОМС, должность, специальное звание
Берілген күні
Дата выдачи
ИНСПЕКТОР ҚОЛЫ
ПОДПИСЬ ИНСПЕКТОРА
ШЕТЕЛДІК АЗАМАТТЫҢ ҚОЛЫ
ПОДПИСЬ ИНОСТРАНЦА
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беруден бас тарту негіздері
Мынандай:
1) заңсыз келген, сондай-ақ қылмыс жасағаны үшiн өздерi шыққан елдердiң заңнамасы бойынша қудалауға ұшыраған;