О внесении изменения в постановление акимата области Абай от 20 августа 2025 года № 145 "Об установлении мест для массового отдыха, туризма и спорта на водных объектах и водохозяйственных сооружениях области Абай"
Постановление акимата области Абай от 14 мая 2026 года № 78
Акимат области Абай ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата области Абай от 20 августа 2025 года № 145 "Об установлении мест для массового отдыха, туризма и спорта на водных объектах и водохозяйственных сооружениях области Абай" следующее изменение:
приложение 1 к указанному постановлению изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области Абай" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в филиал республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан Министерства юстиции Республики Казахстан" области Абай для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата области Абай после официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима области Абай.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И. о. аким области Абай С. Туленбергенов
СОГЛАСОВАНО:
Руководитель РГУ "Ертисская бассейновая
водная инспекция по охране и регулированию
использования водных ресурсов Комитета по
по регулированию, охране и использованию
водных ресурсов Министерства водных
ресурсов и ирригации Республики Казахстан"
____________________ М. Жәдігер ұлы
"_____" _____________ 2026 года
Руководитель РГУ "Балхаш-Алакольская
бассейновая водная инспекция по охране и
регулированию использования водных ресурсов
Комитета по регулированию, охране и
использованию водных ресурсов Министерства
водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан"
____________________ С. Мейрамбеков
"_____" _____________ 2026 года
Руководитель РГУ "Департамент
санитарно-эпидемиологического
контроля области Абай Комитета
санитарно-эпидемиологического контроля
Министерства здравоохранения
Республики Казахстан"
____________________ Н. Ногайбаев
"_____" _____________ 2026 года
Руководитель Департамента
экологии по области Абай Комитета
экологического регулирования и контроля
Министерства экологии и природных
ресурсов Республики Казахстан
____________________ С. Сарбасов
"_____" _____________ 2026 года
Приложение
к постановлению акимата
области Абай

"Абай облысының су объектілері және су шаруашылығы құрылыстарындағы көпшіліктің демалуына, туризм және спортқа арналған орындарды белгілеу туралы" Абай облысы әкімдігінің 2025 жылғы 20 тамыздағы № 145 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Абай облысы әкімдігінің 2026 жылғы 14 мамырдағы № 78 қаулысы
Абай облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Абай облысының су объектілері және су шаруашылығы құрылыстарындағы көпшіліктің демалуына, туризм және спортқа арналған орындарды белгілеу туралы" Абай облысы әкімдігінің 2025 жылғы 20 тамыздағы № 145 қаулысына келесі өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулының 1 - қосымшасы осы қаулының қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Абай облысының табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1)осы қаулыға қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күн ішінде қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін ресми жариялауға және Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Абай облысы бойынша филиалына жолдансын;
2)осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Абай облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3.Осы қаулының орындалуын бақылау Абай облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4.Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Абай облысы әкімінің м. а. С. Төленбергенов
КЕЛІСІЛДІ:
"Қазақстан Республикасы Су ресурстары
және ирригация министрлігі Су ресурстарын
реттеу, қорғау және пайдалану комитетінің
Су ресурстарын қорғау және пайдалануды
реттеу жөніндегі Ертіс бассейндік су
инспекциясы" РММ басшысы
____________________ М. Жәдігер ұлы
2026 жылғы "_____" _____________
"Қазақстан Республикасы Су ресурстары
және ирригация министрлігі Су ресурстарын
реттеу, қорғау және пайдалану комитетінің
Су ресурстарын қорғау және пайдалануды
реттеу жөніндегі Балқаш-Алакөл бассейндік
су инспекциясы" РММ басшысы
____________________ С. Мейрамбеков
2026 жылғы "_____" _____________
"Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігінің
Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау
комитетінің Абай облысы бойынша
санитариялық-эпидемиологиялық бақылау
департаменті" РММ басшысы
____________________ Н. Ноғайбаев
2026 жылғы "_____" _____________
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар
министрлігінің Абай облысы бойынша
экология департаментінің басшысы
____________________ С. Сарбасов
2026 жылғы "_____" _____________
Абай облысы әкімдігінің

от "14" мая 2026 года
№ 78
Приложение 1
к постановлению акимата
области Абай
от "20" августа 2025 года
№ 145
Места для массового отдыха, туризма и спорта на водных объектах и водохозяйственных сооружениях области Абай
№ п/п
Наименование водного объекта/водохозяйственного сооружения
Места массового отдыха населения, в обозначенных границах заплыва
Место расположения
Аягозский район
1.
река Аягоз
Пляж - используемый для массового
отдыха граждан
(47.94747, 80.41599)
город Аягоз
Бескарагайский район
2.
озеро "Шошкалы"
Пляж - используемый для массового отдыха граждан, в границах, обозначенных ограждением зоны плавания (буи, канаты) (51.28049,78.69898)
Карабасский сельский округ
Бородулихинский район
3.
Шульбинское водохранилище
База отдыха "Жанай",
База отдыха "Нурсултан"
(50 24 17.21, 81 04 23.84)
(50.402883 81.081762)
Жерновский сельский округ,
в 65 км от районного центра
села Бородулиха
4.
Жерновские озера
База отдыха компании "Адал"
(50.49281, 81.10660)
Жерновский сельский округ,
расположен в глубине ленточного реликтового бора в 35 км от районного центра села Бородулиха
5.
озеро Большое
Пляж - используемый для массового
отдыха граждан
(50.754106 80.929241)
село Бородулиха
6.
правый берег реки Иртыш Шульбинского водохранилища
База отдыха "Востокцветмет"
(50.303430 81.580781)
Жерновский сельский округ
7.
приток реки Уба к реке Иртыш
Детский лагерь "Солнечный"
(50.181289, 81.345157)
село Уба-Форпост
Красноярский сельский округ Бородулихинский район
район Мақаншы
8.
озеро Алаколь
Пляж - используемый для массового отдыха граждан, в границах, обозначенных ограждением зоны плавания (буи, канаты)
(46.072873, 82.032487)
(46.068630, 82.033774)
Кабанбайский сельский округ
9.
озеро Алаколь
Детский лагер "Дарабоз"
(46.08302, 82.028410)
Кабанбайский сельский округ
10.
озеро Алаколь
Пляж - используемый для массового отдыха граждан, в границах, обозначенных ограждением зоны плавания (буи, канаты)
(46.08753, 82.02685)
(46.09144, 82.02442)
Кабанбайский сельский округ
город Семей
11.
река Иртыш
Коммунальный пляж "Заря" в границах, обозначенных ограждением зоны плавания (буи, канаты)
(50.383777, 80.254869)
Левобережная часть бывшего
понтонного моста
12.
река Иртыш
Коммунальный пляж "Пристань" в границах, обозначенных ограждением зоны плавания (буи, канаты)
(50.425027, 80.218422)
район Пристань
13.
Дамба
Пляж - используемый для массового
отдыха граждан
(50.439419, 80.214012)
Микрорайон Затон
город Курчатов
14.
река Иртыш
Городской пляж № 2
(50.750946, 78.557102)
В районе СОШ № 2, СОШ № 1
15.
река Иртыш
Городской пляж № 3

2026 жылғы "14" мамырдағы
№ 78 қаулысына
қосымша
Абай облысы әкімдігінің
2025 жылғы "20" тамыздағы
№ 145 қаулысына
1-қосымша
Абай облысының су объектілері және су шаруашылығы құрылыстарындағы көпшіліктің демалуына, туризм және спортқа арналған орындар
№ р/с
Су объектінің/су шаруашылығы құрылысының атауы
Жүзудің белгіленген шекараларындағы халықтың жаппай демалатын орындары
Орналасқан жері
Аягөз ауданы
1.
Аягөз өзені
Көпшіліктің демалуы үшін
пайдаланылатын жағажай
(47.94747, 80.41599)
Аягөз қаласы
Бесқарағай ауданы
2.
"Шошқалы" көлі
Көпшіліктің демалуы үшін пайдаланылатын жағажай, жүзу аймағының шекараларында қоршауымен (қалқымалар, арқандар) белгіленген
(51.28049,78.69898)
Қарабас ауылдық округі
Бородулиха ауданы
3.
Шүлбі су қоймасы
"Жанай" демалыс базасы
"Нұрсұлтан" демалыс базасы
(50 24 17.21, 81 04 23.84)
(50.402883 81.081762)
Жерновка ауылдық округі,
аудан орталығы Бородулиха ауылынан 65 км қашықтықта орналасқан
4.
Жерновский көлдері
"Адал" компания демалыс базасы
(50.49281, 81.10660)
Жерновка ауылдық округі,
аудан орталығы Бородулиха ауылынан 35 км таспалы реликті бордың тереңдігінде орналасқан
5.
Большое көлі
Көпшіліктің демалуы үшін
пайдаланылатын жағажай
(50.754106 80.929241)
Бородулиха ауылы
6.
Ертіс өзенінің оң жағалауы Шүлбі су қоймасы
"Шығыстүстімет" демалыс орыны
(50.303430 81.580781)
Жерновка ауылдық округі
7.
Уба өзенінің Ертіс өзеніне құятын саласы
"Солнечный" балалар лагері
(50.181289, 81.345157)
Бородулиха ауданы
Краснояр ауылдық округі
Уба-Форпост ауылы
Мақаншы ауданы
8.
Алакөл көлі
Көпшіліктің демалуы үшін пайдаланылатын жағажай, жүзу аймағының шекараларында қоршауымен (қалқымалар, арқандар) белгіленген
(46.072873; 82.032487)
(46.068630, 82.033774)
Қабанбай ауылдық округі
9.
Алакөл көлі
"Дарабоз" балалар лагері
(46.08302475156757, 82.0284104347229)
Қабанбай ауылдық округі
10.
Алакөл көлі
Көпшіліктің демалуы үшін пайдаланылатын жағажай, жүзу аймағының шекараларында қоршауымен (қалқымалар, арқандар) белгіленген
(46.08753 82.02685)
(46.09144 82.02442)
Қабанбай ауылдық округі
Семей қаласы
11.
Ертіс өзені
"Заря" коммуналдық жағажайы, жүзу аймағының шекараларында қоршауымен (қалқымалар, арқандар) белгіленген
(50.383777, 80.254869)
Бұрынғы понтон көпірінің сол жағалау бөлігі
12.
Ертіс өзені
"Пристань" коммуналдық жағажайы, жүзу аймағының шекараларында қоршауымен (қалқымалар, арқандар) белгіленген
(50.425027, 80.218422)
Пристань ауданы
13.
Дамба
Көпшіліктің демалуы үшін
пайдаланылатын жағажай
(50.439419, 80.214012)
Затон шағын ауданы
Курчатов қаласы
14.
Ертіс өзені
№ 2 қалалық жағажай
(50.750946, 78.557102)
№ 2 ЖОББМ,
№ 1 ЖОББМ ауданында
15.
Ертіс өзені
№ 3 қалалық жағажай

(50.721729, 78.649879)
В районе дачного массива
Кокпектинский район
16.
река Кокпекты
Пляж - используемый для массового
отдыха граждан
(48.76267, 82.378569)
село Кокпекты

(50.721729, 78.649879)
Саяжай алабы ауданында
Көкпекті ауданы
16.
Көкпекті өзені
Көпшіліктің демалуы үшін
пайдаланылатын жағажай
(48.76267, 82.378569)
Көкпекті ауылы