О переименовании некоторых учреждений акимата города Шымкент
Постановление акимата города Шымкент от 2 апреля 2026 года № 1244
В соответствии с подпунктом 2) пункта 6 статьи 42 Гражданского кодекса Республики Казахстан, пунктом 1 статьи 37 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и пунктом 1 статьи 125 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" акимат города Шымкент ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Переименовать некоторые учреждения согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. Утвердить перечень некоторых постановлений акимата города Шымкент, в которые вносятся изменения и дополнения, согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
3. Утвердить положения некоторых учреждений акимата города Шымкент в новой редакции согласно приложениям 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 и 32 к настоящему постановлению.
4. Признать утратившим силу постановление акимата города Шымкент от 21 декабря 2021 года № 1635 "Об утверждении положения государственного учреждения "Управление государственной инспекции труда города Шымкент".
5. Учреждениям, указанным в приложении 1 к настоящему постановлению, в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан в электронном виде на казахском и русском языках, удостоверенном электронной цифровой подписью;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата города Шымкент после его официального опубликования;
3) принятие иных мер, вытекающих из настоящего постановления.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на руководителя аппарата акима города Шымкент.
7. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким города Шымкент Г. Сыздыкбеков
Приложение 1
к постановлению акимата
города Шымкент
от "___" _____ 2026 года № ____
Перечень некоторых переименовываемых учреждений акимата города Шымкент
1. Государственное учреждение "Аппарат акима города Шымкент" в коммунальное государственное учреждение "Аппарат акима города Шымкент".
2. Государственное учреждение "Аппарат акима Абайского района города Шымкент" в коммунальное государственное учреждение "Аппарат акима Абайского района города Шымкент".

Шымкент қаласы әкімдігінің кейбір мекемелерін қайта атау туралы
Шымкент қаласы әкімдігінің 2026 жылғы 2 сәуірдегі № 1244 қаулысы
Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 42-бабы 6-тармағының 2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 37-бабы 1-тармағына және "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 125-бабы 1-тармағына сәйкес Шымкент қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Шымкент қаласы әкімдігінің кейбір мекемелері осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес қайта аталсын.
2. Шымкент қаласы әкімдігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
3. Шымкент қаласы әкімдігінің кейбір мекемелерінің ережелері осы қаулыға 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 және 32-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда бекітілсін.
4. "Шымкент қаласының мемлекеттік еңбек инспекциясы басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Шымкент қаласы әкімдігінің 2021 жылғы 21 желтоқсандағы № 1635 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
5. Осы қаулыға 1-қосымшада көрсетілген мекемелер Қазақстан Республикасының заңнамамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулыны қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған қазақ және орыс тілдерінде электрондық түрде жіберуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғанынан кейін Шымкент қаласы әкімдігінің интернет-ресурстарында орналастыруды;
3) осы қаулыдан туындайтын өзге де шаралардың қабылдануын қамтамасыз етсін.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Шымкент қаласы әкімі аппаратының басшысына жүктелсін.
7. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Шымкент қаласының әкімі Ғ. Сыздықбеков
Шымкент қаласы әкімдігінің
2026 жылғы "__" _______
№___ қаулысына 1-қосымша
Шымкент қаласы әкімдігінің қайта аталатын кейбір мекемелерінің тізбесі
1. "Шымкент қаласы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі – "Шымкент қаласы әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
2. "Шымкент қаласының Абай ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі – "Шымкент қаласының Абай ауданы әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.

3. Государственное учреждение "Аппарат акима Аль-Фарабийского района города Шымкент" в коммунальное государственное учреждение "Аппарат акима Аль-Фарабийского района города Шымкент".
4. Государственное учреждение "Аппарат акима района Еңбекші города Шымкент" в коммунальное государственное учреждение "Аппарат акима района Еңбекші города Шымкент".
5. Государственное учреждение "Аппарат акима Каратауского района города Шымкент" в коммунальное государственное учреждение "Аппарат акима Каратауского района города Шымкент".
6. Государственное учреждение "Аппарат акима района "Тұран" города Шымкент" в коммунальное государственное учреждение "Аппарат акима района "Тұран" города Шымкент".
7. Государственное учреждение "Управление экономики и бюджетного планирования города Шымкент" в коммунальное государственное учреждение "Управление экономики и бюджетного планирования города Шымкент".
8. Государственное учреждение "Управление финансов города Шымкент" в коммунальное государственное учреждение "Управление финансов города Шымкент".
9. Государственное учреждение "Управление здравоохранения города Шымкент" в коммунальное государственное учреждение "Управление здравоохранения города Шымкент".
10. Государственное учреждение "Управление занятости и социальной защиты города Шымкент" в коммунальное государственное учреждение "Управление занятости и социальной защиты города Шымкент".
11. Государственное учреждение "Управление строительства города Шымкент" в коммунальное государственное учреждение "Управление строительства города Шымкент".
12. Государственное учреждение "Управление контроля и качества городской среды города Шымкент" в коммунальное государственное учреждение "Управление контроля и качества городской среды города Шымкент".
13. Государственное учреждение "Управление образования города Шымкент" в коммунальное государственное учреждение "Управление образования города Шымкент".
14. Государственное учреждение "Управление физической культуры и спорта города Шымкент" в коммунальное государственное учреждение "Управление физической культуры и спорта города Шымкент".
15. Государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Шымкент" в коммунальное государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Шымкент".
16. Государственное учреждение "Управление энергетики и развития инфраструктуры города Шымкент" в коммунальное государственное учреждение "Управление энергетики и развития инфраструктуры города Шымкент".

3. "Шымкент қаласының Әл-Фараби ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі – "Шымкент қаласының Әл-Фараби ауданы әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
4. "Шымкент қаласының Еңбекші ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі – "Шымкент қаласының Еңбекші ауданы әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
5. "Шымкент қаласының Қаратау ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі – "Шымкент қаласының Қаратау ауданы әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
6. "Шымкент қаласының "Тұран" ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі – "Шымкент қаласының "Тұран" ауданы әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
7. "Шымкент қаласының экономика және бюджеттік жоспарлау басқармасы" мемлекеттік мекемесі – "Шымкент қаласының экономика және бюджеттік жоспарлау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
8. "Шымкент қаласының қаржы басқармасы" мемлекеттік мекемесі – "Шымкент қаласының қаржы басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
9. "Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасы" мемлекеттік мекемесі – "Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
10. "Шымкент қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы" мемлекеттік мекемесі – "Шымкент қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
11. "Шымкент қаласының құрылыс басқармасы" мемлекеттік мекемесі – "Шымкент қаласының құрылыс басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
12. "Шымкент қаласының қалалық орта сапасы және бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесі – "Шымкент қаласының қалалық орта сапасы және бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
13. "Шымкент қаласының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі – "Шымкент қаласының білім басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
14. "Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесі Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
15. "Шымкент қаласының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі – "Шымкент қаласының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
16. "Шымкент қаласының энергетика және инфрақұрылымды дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесі – "Шымкент қаласының энергетика және инфрақұрылымды дамыту басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.

17. Государственное учреждение "Управление сельского хозяйства и ветеринарии города Шымкент" в коммунальное государственное учреждение "Управление сельского хозяйства и ветеринарии города Шымкент".
18. Государственное учреждение "Управление развития комфортной городской среды города Шымкент" в коммунальное государственное учреждение "Управление развития комфортной городской среды города Шымкент".
19. Государственное учреждение "Управление туризма, внешних связей и креативной индустрии города Шымкент" в коммунальное государственное учреждение "Управление туризма, внешних связей и креативной индустрии города Шымкент".
20. Государственное учреждение "Управление культуры, развития языков и архивов города Шымкент" в коммунальное государственное учреждение "Управление культуры, развития языков и архивов города Шымкент".
21. Государственное учреждение "Управление цифровизации города Шымкент" в коммунальное государственное учреждение "Управление цифровизации города Шымкент".
22. Государственное учреждение "Управление жилья города Шымкент" в коммунальное государственное учреждение "Управление жилья города Шымкент".
23. Государственное учреждение "Управление предпринимательства и индустриально-инновационного развития города Шымкент" в коммунальное государственное учреждение "Управление предпринимательства и индустриально-инновационного развития города Шымкент".
24. Государственное учреждение "Управление по делам религии города Шымкент" в коммунальное государственное учреждение "Управление по делам религии города Шымкент".
25. Государственное учреждение "Управление государственных закупок города Шымкент" в коммунальное государственное учреждение "Управление государственных закупок города Шымкент".
26. Государственное учреждение "Управление по мобилизационной подготовке, территориальной и гражданской обороне города Шымкент" в коммунальное государственное учреждение "Управление по мобилизационной подготовке, территориальной и гражданской обороне города Шымкент".
27. Государственное учреждение "Управление архитектуры и градостроительства города Шымкент" в коммунальное государственное учреждение "Управление архитектуры и градостроительства города Шымкент".
28. Государственное учреждение "Управление земельных отношений города Шымкент" в коммунальное государственное учреждение "Управление земельных отношений города Шымкент".
29. Государственное учреждение "Управление внутренней политики города Шымкент" в коммунальное государственное учреждение "Управление внутренней политики города Шымкент".

17. "Шымкент қаласының ауыл шаруашылығы және ветеринария басқармасы" мемлекеттік мекемесі – "Шымкент қаласының ауыл шаруашылығы және ветеринария басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
18. "Шымкент қаласының қалалық жайлы ортаны дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесі – "Шымкент қаласының қалалық жайлы ортаны дамыту басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
19. "Шымкент қаласының туризм, сыртқы байланыстар және креативті индустрия басқармасы" мемлекеттік мекемесі – "Шымкент қаласының туризм, сыртқы байланыстар және креативті индустрия басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
20. "Шымкент қаласының мәдениет, тілдерді дамыту және архивтер басқармасы" мемлекеттік мекемесі – "Шымкент қаласының мәдениет, тілдерді дамыту және архивтер басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
21. "Шымкент қаласының цифрландыру басқармасы" мемлекеттік мекемесі – "Шымкент қаласының цифрландыру басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
22. "Шымкент қаласының тұрғын үй басқармасы" мемлекеттік мекемесі – "Шымкент қаласының тұрғын үй басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
23. "Шымкент қаласының кәсіпкерлік және индустриалды-инновациялық даму басқармасы" мемлекеттік мекемесі – "Шымкент қаласының кәсіпкерлік және индустриалды-инновациялық даму басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
24. "Шымкент қаласының дін істері басқармасы" мемлекеттік мекемесі – "Шымкент қаласының дін істері басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
25. "Шымкент қаласының мемлекеттік сатып алу басқармасы" мемлекеттік мекемесі – "Шымкент қаласының мемлекеттік сатып алу басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
26. "Шымкент қаласының жұмылдыру дайындығы, аумақтық және азаматтық қорғаныс басқармасы" мемлекеттік мекемесі – "Шымкент қаласының жұмылдыру дайындығы, аумақтық және азаматтық қорғаныс басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
27. "Шымкент қаласының сәулет және қала құрылысы басқармасы" мемлекеттік мекемесі – "Шымкент қаласының сәулет және қала құрылысы басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
28. "Шымкент қаласының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі – "Шымкент қаласының жер қатынастары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
29. "Шымкент қаласының ішкі саясат басқармасы" мемлекеттік мекемесі – "Шымкент қаласының ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.

30. Государственное учреждение "Управление молодежной политики города Шымкент" в коммунальное государственное учреждение "Управление молодежной политики города Шымкент".
Приложение 2
к постановлению акимата
города Шымкент
от "___" _____ 2026 года № ____
Перечень некоторых постановлений акимата города Шымкент, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в постановление акимата города Шымкент от 29 ноября 2021 года № 1501 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Аппарат акима города Шымкент" следующее изменение:
в заголовке и по всему тексту постановления и Положения о государственном учреждении "Аппарат акима города Шымкент", утвержденного указанным постановлением, слова "о государственном учреждении", "государственному учреждению", "государственное учреждение" заменить соответственно словами "о коммунальном государственном учреждении", "коммунальному государственному учреждению", "коммунальное государственное учреждение".
2. Внести в постановление акимата города Шымкент от 21 января 2022 года № 105 "Об утверждении положения о государственном учреждении "Аппарат акима Абайского района города Шымкент" следующие изменения и дополнение:
в заголовке и по всему тексту постановления и Положения о государственном учреждении "Аппарат акима Абайского района города Шымкент" (далее – Положение), утвержденного указанным постановлением, слова "о государственном учреждении", "государственному учреждению", "государственное учреждение" заменить соответственно словами "о коммунальном государственном учреждении", "коммунальному государственному учреждению", "коммунальное государственное учреждение";
в пункте 14 Положения:
подпункт 19) изложить в следующей редакции:
"19) организует работы по содержанию и установлению освещения на магистральных, внутридворовых улицах, во дворах и на остановках;";
подпункт 28) изложить в следующей редакции:
"28) организует снос объектов (зданий, сооружений и помещений изятых для государственных нужд, аварийных, списанных, бесхозяйных);";
дополнить подпунктом 32) следующего содержания:
"32) организует выполнение общественных работ лицами, привлеченными к административным взысканиям, в порядке определяемом законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.".
3. Внести в постановление акимата города Шымкент от 3 марта 2022 года № 368 "Об утверждении положения о государственном учреждении "Аппарат акима Аль-Фарабийского города Шымкент" следующие изменения и дополнение:
в заголовке и по всему тексту постановления и Положения о государственном учреждении "Аппарат акима Аль-Фарабийского района города Шымкент" (далее – Положение), утвержденного указанным постановлением, слова "о государственном учреждении", "государственному учреждению", "государственное учреждение" заменить соответственно словами "о коммунальном государственном учреждении", "коммунальному государственному учреждению", "коммунальное государственное учреждение";
в пункте 14 Положения:
подпункт 19) изложить в следующей редакции:
"19) организует работы по содержанию и установлению освещения на магистральных, внутридворовых улицах, во дворах и на остановках;";
подпункт 28) изложить в следующей редакции:
"28) организует снос объектов (зданий, сооружений и помещений изятых для государственных нужд, аварийных, списанных, бесхозяйных);";
дополнить подпунктом 32) следующего содержания:

30. "Шымкент қаласының жастар саясаты басқармасы" мемлекеттік мекемесі – "Шымкент қаласының жастар саясаты басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Шымкент қаласы әкімдігінің
2026 жылғы "__" _______
№___ қаулысына 2-қосымша
Шымкент қаласы әкімдігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі
1. "Шымкент қаласы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Шымкент қаласы әкімдігінің 2021 жылғы 29 қарашадағы № 1501 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
қаулыда және осы қаулымен бекітілген "Шымкент қаласы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ережеде тақырыптағы және бүкіл мәтін бойынша "мемлекеттік мекемесінің", "мемлекеттік мекемесі" деген сөздер тиісінше "коммуналдық мемлекеттік мекемесінің", "коммуналдық мемлекеттік мекемесі" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. "Шымкент қаласының Абай ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Шымкент қаласы әкімдігінің 2022 жылғы 21 қаңтардағы № 105 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
қаулыда және осы қаулымен бекітілген "Шымкент қаласының Абай ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ережеде (бұдан әрі – Ереже) тақырыптағы және бүкіл мәтін бойынша "мемлекеттік мекемесінің", "мемлекеттік мекемесі" деген сөздер тиісінше "коммуналдық мемлекеттік мекемесінің", "коммуналдық мемлекеттік мекемесі" деген сөздермен ауыстырылсын;
Ережеде 14-тармақта:
19) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"19) магистральдық, ішкі орамды көшелерге, аулаларға және аялдамаларға жарықтандыруды орнату және күтіп-ұстау жұмыстарын ұйымдастырады;";
28) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"28) объектілерді (мемлекет мұқтаждығына алынған, авариялық, есептен шығарылған, иесіз қалған ғимараттар, құрылыстар және үй-жайларды) бұзуды ұйымдастырады;";
мынадай мазмұндағы 32) тармақшамен толықтырылсын:
"32) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық заңнамасында айқындалған тәртіппен әкімшілік жазаға тартылған адамдардың қоғамдық жұмыстарды орындауын ұйымдастырады.".
3. "Шымкент қаласының Әл-Фараби ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Шымкент қаласы әкімдігінің 2022 жылғы 3 наурыздағы № 368 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
қаулыда және осы қаулымен бекітілген "Шымкент қаласының Әл-Фараби ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ережеде (бұдан әрі – Ереже) тақырыптағы және бүкіл мәтін бойынша "мемлекеттік мекемесінің", "мемлекеттік мекемесі" деген сөздер тиісінше "коммуналдық мемлекеттік мекемесінің", "коммуналдық мемлекеттік мекемесі" деген сөздермен ауыстырылсын;
Ережеде 14-тармақта:
19) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"19) магистральдық, ішкі орамды көшелерге, аулаларға және аялдамаларға жарықтандыруды орнату және күтіп-ұстау жұмыстарын ұйымдастырады;";
28) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"28) объектілерді (мемлекет мұқтаждығына алынған, авариялық, есептен шығарылған, иесіз қалған ғимараттар, құрылыстар және үй-жайларды) бұзуды ұйымдастырады;";
мынадай мазмұндағы 32) тармақшамен толықтырылсын:

"32) организует выполнение общественных работ лицами, привлеченными к административным взысканиям, в порядке определяемом законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.".
4. Внести в постановление акимата города Шымкент от 28 декабря 2021 года № 1698 "Об утверждении положения о государственном учреждении "Аппарат акима Енбекшинского района города Шымкент" следующие изменения и дополнение:
в заголовке и по всему тексту постановления и Положения о государственном учреждении "Аппарат акима района Еңбекші города Шымкент" (далее – Положение), утвержденного указанным постановлением, слова "о государственном учреждении", "государственному учреждению", "государственное учреждение" заменить соответственно словами "о коммунальном государственном учреждении", "коммунальному государственному учреждению", "коммунальное государственное учреждение";
в пункте 14 Положения:
подпункт 19) изложить в следующей редакции:
"19) организует работы по содержанию и установлению освещения на магистральных, внутридворовых улицах, во дворах и на остановках;";
подпункт 28) изложить в следующей редакции:
"28) организует снос объектов (зданий, сооружений и помещений изятых для государственных нужд, аварийных, списанных, бесхозяйных);";
дополнить подпунктом 32) следующего содержания:
"32) организует выполнение общественных работ лицами, привлеченными к административным взысканиям, в порядке определяемом законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.".
5. Внести в постановление акимата города Шымкент от 28 декабря 2021 года № 1699 "Об утверждении положения о государственном учреждении "Аппарат акима Каратауского района города Шымкент" следующие изменения и дополнение:
в заголовке и по всему тексту постановления и Положения о государственном учреждении "Аппарат акима Каратауского района города Шымкент" (далее – Положение), утвержденного указанным постановлением, слова "о государственном учреждении", "государственному учреждению", "государственное учреждение" заменить соответственно словами "о коммунальном государственном учреждении", "коммунальному государственному учреждению", "коммунальное государственное учреждение";
в Положении:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, город Шымкент, Каратауский район, улица Улан Аргынбекова, здание 313, индекс 160023.";
в пункте 14:
подпункт 19) изложить в следующей редакции:
"19) организует работы по содержанию и установлению освещения на магистральных, внутридворовых улицах, во дворах и на остановках;";
подпункт 28) изложить в следующей редакции:
"28) организует снос объектов (зданий, сооружений и помещений изятых для государственных нужд, аварийных, списанных, бесхозяйных);";
дополнить подпунктом 32) следующего содержания:

"32) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық заңнамасында айқындалған тәртіппен әкімшілік жазаға тартылған адамдардың қоғамдық жұмыстарды орындауын ұйымдастырады.".
4. "Шымкент қаласының Еңбекші ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Шымкент қаласы әкімдігінің 2021 жылғы 28 желтоқсандағы № 1698 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
қаулыда және осы қаулымен бекітілген "Шымкент қаласының Еңбекші ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ережеде (бұдан әрі – Ереже) тақырыптағы және бүкіл мәтін бойынша "мемлекеттік мекемесінің", "мемлекеттік мекемесі" деген сөздер тиісінше "коммуналдық мемлекеттік мекемесінің", "коммуналдық мемлекеттік мекемесі" деген сөздермен ауыстырылсын;
Ережеде 14-тармақта:
19) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"19) магистральдық, ішкі орамды көшелерге, аулаларға және аялдамаларға жарықтандыруды орнату және күтіп-ұстау жұмыстарын ұйымдастырады;";
28) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"28) объектілерді (мемлекет мұқтаждығына алынған, авариялық, есептен шығарылған, иесіз қалған ғимараттар, құрылыстар және үй-жайларды) бұзуды ұйымдастырады;";
мынадай мазмұндағы 32) тармақшамен толықтырылсын:
"32) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық заңнамасында айқындалған тәртіппен әкімшілік жазаға тартылған адамдардың қоғамдық жұмыстарды орындауын ұйымдастырады.".
5. "Шымкент қаласының Қаратау ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Шымкент қаласы әкімдігінің 2021 жылғы 28 желтоқсандағы № 1699 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
қаулыда және осы қаулымен бекітілген "Шымкент қаласының Қаратау ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ережеде (бұдан әрі – Ереже) тақырыптағы және бүкіл мәтін бойынша "мемлекеттік мекемесін", "мемлекеттік мекемесі" деген сөздер тиісінше "коммуналдық мемлекеттік мекемесін", "коммуналдық мемлекеттік мекемесі" деген сөздермен ауыстырылсын;
Ережеде:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Қаратау ауданы, Ұлан Арғынбеков көшесі, 313 ғимарат, индексі 160023.";
14-тармақта:
19) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"19) магистральдық, ішкі орамды көшелерге, аулаларға және аялдамаларға жарықтандыруды орнату және күтіп-ұстау жұмыстарын ұйымдастырады;";
28) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"28) объектілерді (мемлекет мұқтаждығына алынған, авариялық, есептен шығарылған, иесіз қалған ғимараттар, құрылыстар және үй-жайларды) бұзуды ұйымдастырады;";
мынадай мазмұндағы 32) тармақшамен толықтырылсын:

"32) организует выполнение общественных работ лицами, привлеченными к административным взысканиям, в порядке определяемом законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.".
6. Внести в постановление акимата города Шымкент от 26 августа 2022 года № 1659 "О создании и утверждения положения государственного учреждения "Аппарат акима района "Тұран" города Шымкент" следующие изменения и дополнение:
в заголовке и по всему тексту постановления и Положения о государственном учреждении "Аппарат акима района "Тұран" города Шымкент" (далее – Положение), утвержденного указанным постановлением, слова "государственного учреждения", "государственное учреждение", "о государственном учреждении", "государственному учреждению" заменить соответственно словами "коммунального государственного учреждения", "коммунальное государственное учреждение", "о коммунальном государственном учреждении", "коммунальному государственному учреждению";
в Положении:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, город Шымкент, Аль-Фарабийский район, проспект Тауке хана 6, индекс 160012.";
в пункте 14:
подпункт 19) изложить в следующей редакции:
"19) организует работы по содержанию и установлению освещения на магистральных, внутридворовых улицах, во дворах и на остановках;";
подпункт 28) изложить в следующей редакции:
"28) организует снос объектов (зданий, сооружений и помещений изятых для государственных нужд, аварийных, списанных, бесхозяйных);";
дополнить подпунктом 32) следующего содержания:
"32) организует выполнение общественных работ лицами, привлеченными к административным взысканиям, в порядке определяемом законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.".
7. Внести в постановление акимата города Шымкент от 13 декабря 2021 года № 1625 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление экономики и бюджетного планирования города Шымкент" следующее изменение:
в заголовке и по всему тексту постановления и Положения о государственном учреждении "Управление экономики и бюджетного планирования города Шымкент", утвержденного указанным постановлением, слова "о государственном учреждении", "государственному учреждению", "государственное учреждение" заменить соответственно словами "о коммунальном государственном учреждении", "коммунальному государственному учреждению", "коммунальное государственное учреждение".
8. Внести в постановление акимата города Шымкент от 21 июля 2022 года № 1367 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление финансов города Шымкент" следующее изменение:
в заголовке и по всему тексту постановления и Положения о государственном учреждении "Управление финансов города Шымкент", утвержденного указанным постановлением, слова "о государственном учреждении", "государственному учреждению", "государственное учреждение" заменить соответственно словами "о коммунальном государственном учреждении", "коммунальному государственному учреждению", "коммунальное государственное учреждение".

"32) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық заңнамасында айқындалған тәртіппен әкімшілік жазаға тартылған адамдардың қоғамдық жұмыстарды орындауын ұйымдастырады.".
6. "Шымкент қаласының "Тұран" ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесін құру және ережесін бекіту туралы" Шымкент қаласы әкімдігінің 2022 жылғы 26 тамыздағы № 1659 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
қаулыда және осы қаулымен бекітілген "Шымкент қаласының "Тұран" ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ережеде (бұдан әрі – Ереже) тақырыптағы және бүкіл мәтін бойынша "мемлекеттік мекемесін", "мемлекеттік мекемесі" деген сөздер тиісінше "коммуналдық мемлекеттік мекемесін", "коммуналдық мемлекеттік мекемесі" деген сөздермен ауыстырылсын;
Ережеде:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Әл-Фараби ауданы, Тәуке хан даңғылы 6, индексі 160012."
14-тармақта:
19) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"19) магистральдық, ішкі орамды көшелерге, аулаларға және аялдамаларға жарықтандыруды орнату және күтіп-ұстау жұмыстарын ұйымдастырады;";
28) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"28) объектілерді (мемлекет мұқтаждығына алынған, авариялық, есептен шығарылған, иесіз қалған ғимараттар, құрылыстар және үй-жайларды) бұзуды ұйымдастырады;";
мынадай мазмұндағы 32) тармақшамен толықтырылсын:
"32) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық заңнамасында айқындалған тәртіппен әкімшілік жазаға тартылған адамдардың қоғамдық жұмыстарды орындауын ұйымдастырады.".
7. "Шымкент қаласы экономика және бюджеттік жоспарлау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Шымкент қаласы әкімдігінің 2021 жылғы 13 желтоқсандағы № 1625 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
қаулыда және осы қаулымен бекітілген "Шымкент қаласы экономика және бюджеттік жоспарлау басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережеде тақырыптағы және бүкіл мәтін бойынша "мемлекеттік мекемесінің", "мемлекеттік мекемесі" деген сөздер тиісінше "коммуналдық мемлекеттік мекемесінің", "коммуналдық мемлекеттік мекемесі" деген сөздермен ауыстырылсын.
8. "Шымкент қаласының қаржы басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Шымкент қаласы әкімдігінің 2022 жылғы 21 шілдедегі № 1367 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
қаулыда және осы қаулымен бекітілген "Шымкент қаласының қаржы басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережеде тақырыптағы және бүкіл мәтін бойынша "мемлекеттік мекемесінің", "мемлекеттік мекемесі" деген сөздер тиісінше "коммуналдық мемлекеттік мекемесінің", "коммуналдық мемлекеттік мекемесі" деген сөздермен ауыстырылсын.

9. Внести в постановление акимата города Шымкент от 11 июля 2018 года № 35 "О создании государственного учреждения "Управление здравоохранения города Шымкент" следующее изменение:
в заголовке и по всему тексту постановления и Положения о государственном учреждении "Управление здравоохранения города Шымкент", утвержденного указанным постановлением, слова "государственного учреждения", "государственное учреждение", "о государственном учреждении", "государственному учреждению" заменить соответственно словами "коммунального государственного учреждения", "коммунальное государственное учреждение", "о коммунальном государственном учреждении", "коммунальному государственному учреждению".
10. Внести в постановление акимата города Шымкент от 29 ноября 2021 года № 1509 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление занятости и социальной защиты города Шымкент" следующее изменение:
в заголовке и по всему тексту постановления и Положения о государственном учреждении "Управление занятости и социальной защиты города Шымкент", утвержденного указанным постановлением, слова "о государственном учреждении", "государственному учреждению", "государственное учреждение" заменить соответственно словами "о коммунальном государственном учреждении", "коммунальному государственному учреждению", "коммунальное государственное учреждение".
11. Внести в постановление акимата города Шымкент от 23 ноября 2021 года № 1441 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление строительства города Шымкент" следующее изменение:
в заголовке и по всему тексту постановления и Положения о государственном учреждении "Управление строительства города Шымкент", утвержденного указанным постановлением, слова "о государственном учреждении", "государственному учреждению", "государственное учреждение" заменить соответственно словами "о коммунальном государственном учреждении", "коммунальному государственному учреждению", "коммунальное государственное учреждение".
12. Внести в постановление акимата города Шымкент от 22 февраля 2022 года № 318 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление контроля и качества городской среды города Шымкент" следующие изменения:
в заголовке и по всему тексту постановления и Положения о государственном учреждении "Управление контроля и качества городской среды города Шымкент" (далее – Положение), утвержденного указанным постановлением, слова "о государственном учреждении", "государственному учреждению", "государственное учреждение" заменить соответственно словами "о коммунальном государственном учреждении", "коммунальному государственному учреждению", "коммунальное государственное учреждение";
пункт 9 Положения изложить в следующей редакции:

9. "Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасы" мемлекеттік мекемесін құру туралы" Шымкент қаласы әкімдігінің 2018 жылғы 11 шілдедегі № 35 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
қаулыда және осы қаулымен бекітілген "Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережеде тақырыптағы және бүкіл мәтін бойынша "мемлекеттік мекемесін", "мемлекеттік мекемесі" деген сөздер тиісінше "коммуналдық мемлекеттік мекемесін", "коммуналдық мемлекеттік мекемесі" деген сөздермен ауыстырылсын.
10. "Шымкент қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Шымкент қаласы әкімдігінің 2021 жылғы 29 қарашадағы № 1509 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
қаулыда және осы қаулымен бекітілген "Шымкент қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережеде тақырыптағы және бүкіл мәтін бойынша "мемлекеттік мекемесінің", "мемлекеттік мекемесі" деген сөздер тиісінше "коммуналдық мемлекеттік мекемесінің", "коммуналдық мемлекеттік мекемесі" деген сөздермен ауыстырылсын.
11. "Шымкент қаласының құрылыс басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Шымкент қаласы әкімдігінің 2021 жылғы 23 қарашадағы № 1441 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
қаулыда және осы қаулымен бекітілген "Шымкент қаласының құрылыс басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережеде тақырыптағы және бүкіл мәтін бойынша "мемлекеттік мекемесінің", "мемлекеттік мекемесі" деген сөздер тиісінше "коммуналдық мемлекеттік мекемесінің", "коммуналдық мемлекеттік мекемесі" деген сөздермен ауыстырылсын.
12. "Шымкент қаласының қалалық орта сапасы және бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Шымкент қаласы әкімдігінің 2022 жылғы 22 ақпандағы № 318 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
қаулыда және осы қаулымен бекітілген "Шымкент қаласының қалалық орта сапасы және бақылау басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережеде (бұдан әрі – Ереже) тақырыптағы және бүкіл мәтін бойынша "мемлекеттік мекемесінің", "мемлекеттік мекемесі" деген сөздер тиісінше "коммуналдық мемлекеттік мекемесінің", "коммуналдық мемлекеттік мекемесі" деген сөздермен ауыстырылсын;
Ережеде 9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, город Шымкент, Аль-Фарабийский район, проспект Тауке хана 6, индекс 160012.".
13. Внести в постановление акимата города Шымкент от 14 сентября 2022 года № 1848 "Об утверждении положения о государственном учреждении "Управление образования города Шымкент" следующее изменение:
в заголовке и по всему тексту постановления и Положения о государственном учреждении "Управление образования города Шымкент", утвержденного указанным постановлением, слова "о государственном учреждении", "государственному учреждению", "государственное учреждение" заменить соответственно словами "о коммунальном государственном учреждении", "коммунальному государственному учреждению", "коммунальное государственное учреждение".
14. Внести в постановление акимата города Шымкент от 29 ноября 2021 года № 1502 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление физической культуры и спорта города Шымкент" следующее изменение:
в заголовке и по всему тексту постановления и Положения о государственном учреждении "Управление физической культуры и спорта города Шымкент", утвержденного указанным постановлением, слова "о государственном учреждении", "государственному учреждению", "государственное учреждение" заменить соответственно словами "о коммунальном государственном учреждении", "коммунальному государственному учреждению", "коммунальное государственное учреждение".
15. Внести в постановление акимата города Шымкент от 11 июля 2018 года № 17 "Об утверждении положения о государственном учреждении "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Шымкент" следующее изменение:
в заголовке и по всему тексту постановления и Положения о государственном учреждении "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Шымкент", утвержденного указанным постановлением, слова "о государственном учреждении", "государственному учреждению", "государственное учреждение" заменить соответственно словами "о коммунальном государственном учреждении", "коммунальному государственному учреждению", "коммунальное государственное учреждение".
16. Внести в постановление акимата города Шымкент от 21 декабря 2021 года № 1633 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление энергетики и развития инфраструктуры города Шымкент" следующее изменение:
в заголовке и по всему тексту постановления и Положения о государственном учреждении "Управление энергетики и развития инфраструктуры города Шымкент", утвержденного указанным постановлением, слова "о государственном учреждении", "государственному учреждению", "государственное учреждение" заменить соответственно словами "о коммунальном государственном учреждении", "коммунальному государственному учреждению", "коммунальное государственное учреждение".

"9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Әл-Фараби ауданы, Тәуке хан даңғылы 6, индексі 160012.".
13. "Шымкент қаласының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Шымкент қаласы әкімдігінің 2022 жылғы 14 қыркүйектегі № 1848 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
қаулыда және осы қаулымен бекітілген "Шымкент қаласының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережеде тақырыптағы және бүкіл мәтін бойынша "мемлекеттік мекемесінің", "мемлекеттік мекемесі" деген сөздер тиісінше "коммуналдық мемлекеттік мекемесінің", "коммуналдық мемлекеттік мекемесі" деген сөздермен ауыстырылсын.
14. "Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Шымкент қаласы әкімдігінің 2021 жылғы 29 қарашадағы № 1502 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
қаулыда және осы қаулымен бекітілген "Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережеде тақырыптағы және бүкіл мәтін бойынша "мемлекеттік мекемесінің", "мемлекеттік мекемесі" деген сөздер тиісінше "коммуналдық мемлекеттік мекемесінің", "коммуналдық мемлекеттік мекемесі" деген сөздермен ауыстырылсын.
15. "Шымкент қаласының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Шымкент қаласы әкімдігінің 2018 жылғы 11 шілдедегі № 17 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
қаулыда және осы қаулымен бекітілген "Шымкент қаласының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары" мемлекеттік мекемесі туралы ережеде тақырыптағы және бүкіл мәтін бойынша "мемлекеттік мекемесінің", "мемлекеттік мекемесі" деген сөздер тиісінше "коммуналдық мемлекеттік мекемесінің", "коммуналдық мемлекеттік мекемесі" деген сөздермен ауыстырылсын.
16. "Шымкент қаласының энергетика және инфрақұрылымды дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Шымкент қаласы әкімдігінің 2021 жылғы 21 желтоқсандағы № 1633 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
қаулыда және осы қаулымен бекітілген "Шымкент қаласының энергетика және инфрақұрылымды дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережеде тақырыптағы және бүкіл мәтін бойынша "мемлекеттік мекемесінің", "мемлекеттік мекемесі" деген сөздер тиісінше "коммуналдық мемлекеттік мекемесінің", "коммуналдық мемлекеттік мекемесі" деген сөздермен ауыстырылсын.

17. Внести в постановление акимата города Шымкент от 7 сентября 2022 года № 1749 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление сельского хозяйства и ветеринарии города Шымкент" следующее изменение:
в заголовке и по всему тексту постановления и Положения о государственном учреждении "Управление сельского хозяйства и ветеринарии города Шымкент", утвержденного указанным постановлением, слова "о государственном учреждении", "государственному учреждению", "государственное учреждение" заменить соответственно словами "о коммунальном государственном учреждении", "коммунальному государственному учреждению", "коммунальное государственное учреждение.
18. Внести в постановление акимата города Шымкент от 24 марта 2022 года № 427 Об утверждении Положении государственного учреждения "Управление развития комфортной городской среды города Шымкент" следующие изменения:
в заголовке и по всему тексту постановления и Положения о государственном учреждении "Управление развития комфортной городской среды города Шымкент" (далее – Положение), утвержденного указанным постановлением, слова "государственного учреждения", "о государственном учреждении", "государственному учреждению" заменить соответственно словами "коммунального государственного учреждения", "о коммунальном государственном учреждении", "коммунальному государственному учреждению";
пункт 9 Положения изложить в следующей редакции:
"9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, город Шымкент, Аль-Фарабийский район, проспект Тауке хана 6, индекс 160012.".
19. Внести в постановление акимата города Шымкент от 9 января 2023 года № 22 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление туризма, внешних связей и креативной индустрии города Шымкент" следующее изменение:
в заголовке и по всему тексту постановления и Положения о государственном учреждении "Управление туризма, внешних связей и креативной индустрии города Шымкент", утвержденного указанным постановлением, слова "о государственном учреждении", "государственному учреждению", "государственное учреждение" заменить соответственно словами "о коммунальном государственном учреждении", "коммунальному государственному учреждению", "коммунальное государственное учреждение".
20. Внести в постановление акимата города Шымкент от 14 марта 2024 года № 1211 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление культуры, развития языков и архивов города Шымкент" следующее изменение:
в заголовке и по всему тексту постановления и Положения о государственном учреждении "Управление культуры, развития языков и архивов города Шымкент", утвержденного указанным постановлением, слова "о государственном учреждении", "государственному учреждению", "государственное учреждение" заменить соответственно словами "о коммунальном государственном учреждении", "коммунальному государственному учреждению", "коммунальное государственное учреждение".

17. "Шымкент қаласының ауыл шаруашылығы және ветеринария басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Шымкент қаласы әкімдігінің 2022 жылғы 7 қыркүйектегі № 1749 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
қаулыда және осы қаулымен бекітілген "Шымкент қаласының ауыл шаруашылығы және ветеринария басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережеде тақырыптағы және бүкіл мәтін бойынша "мемлекеттік мекемесінің", "мемлекеттік мекемесі" деген сөздер тиісінше "коммуналдық мемлекеттік мекемесінің", "коммуналдық мемлекеттік мекемесі" деген сөздермен ауыстырылсын.
18. "Шымкент қаласының қалалық жайлы ортаны дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Шымкент қаласы әкімдігінің 2022 жылғы 24 наурыздағы № 427 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
қаулыда және осы қаулымен бекітілген "Шымкент қаласының қалалық жайлы ортаны дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережеде (бұдан әрі – Ереже) тақырыптағы және бүкіл мәтін бойынша "мемлекеттік мекемесінің", "мемлекеттік мекемесі" деген сөздер тиісінше "коммуналдық мемлекеттік мекемесінің", "коммуналдық мемлекеттік мекемесі" деген сөздермен ауыстырылсын;
Ережеде 9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Әл-Фараби ауданы, Тәуке хан даңғылы 6, индексі 160012.".
19. "Шымкент қаласының туризм, сыртқы байланыстар және креативті индустрия басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Шымкент қаласы әкімдігінің 2023 жылғы 9 қаңтардағы № 22 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
қаулыда және осы қаулымен бекітілген "Шымкент қаласының туризм, сыртқы байланыстар және креативті индустрия басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережеде тақырыптағы және бүкіл мәтін бойынша "мемлекеттік мекемесінің", "мемлекеттік мекемесі" деген сөздер тиісінше "коммуналдық мемлекеттік мекемесінің", "коммуналдық мемлекеттік мекемесі" деген сөздермен ауыстырылсын.
20. "Шымкент қаласының мәдениет, тілдерді дамыту және архивтер басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы" Шымкент қаласы әкімдігінің 2024 жылғы 14 наурыздағы № 1211 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
қаулыда және осы қаулымен бекітілген "Шымкент қаласының мәдениет, тілдерді дамыту және архивтер басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережеде тақырыптағы және бүкіл мәтін бойынша "мемлекеттік мекемесінің", "мемлекеттік мекемесі" деген сөздер тиісінше "коммуналдық мемлекеттік мекемесінің", "коммуналдық мемлекеттік мекемесі" деген сөздермен ауыстырылсын.

21. Внести в постановление акимата города Шымкент от 19 сентября 2022 года № 1855 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление цифровизации города Шымкент" следующее изменение:
в заголовке и по всему тексту постановления и Положения о государственном учреждении "Управление цифровизации города Шымкент", утвержденного указанным постановлением, слова "о государственном учреждении", "государственному учреждению", "государственное учреждение" заменить соответственно словами "о коммунальном государственном учреждении", "коммунальному государственному учреждению", "коммунальное государственное учреждение".
22. Внести в постановление акимата города Шымкент от 6 марта 2024 года № 922 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление жилья города Шымкент" следующее изменение:
в заголовке и по всему тексту постановления и Положения о государственном учреждении "Управление жилья города Шымкент", утвержденного указанным постановлением, слова "о государственном учреждении", "государственному учреждению", "государственное учреждение" заменить соответственно словами "о коммунальном государственном учреждении", "коммунальному государственному учреждению", "коммунальное государственное учреждение".
23. Внести в постановление акимата города Шымкент от 7 декабря 2021 года № 1551 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление предпринимательства и индустриально-инновационного развития города Шымкент" следующее изменение:
в заголовке и по всему тексту постановления и Положения о государственном учреждении "Управление предпринимательства и индустриально-инновационного развития города Шымкент", утвержденного указанным постановлением, слова "о государственном учреждении", "государственному учреждению", "государственное учреждение" заменить соответственно словами "о коммунальном государственном учреждении", "коммунальному государственному учреждению", "коммунальное государственное учреждение".
24. Внести в постановление акимата города Шымкент от 14 февраля 2022 года № 266 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление по делам религии города Шымкент" следующее изменение:
в заголовке и по всему тексту постановления и Положения о государственном учреждении "Управление по делам религии города Шымкент", утвержденного указанным постановлением, слова "о государственном учреждении", "государственному учреждению", "государственное учреждение" заменить соответственно словами "о коммунальном государственном учреждении", "коммунальному государственному учреждению", "коммунальное государственное учреждение.

21. "Шымкент қаласының цифрландыру басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Шымкент қаласы әкімдігінің 2022 жылғы 19 қыркүйектегі № 1855 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
қаулыда және осы қаулымен бекітілген "Шымкент қаласының цифрландыру басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережеде тақырыптағы және бүкіл мәтін бойынша "мемлекеттік мекемесінің", "мемлекеттік мекемесі" деген сөздер тиісінше "коммуналдық мемлекеттік мекемесінің", "коммуналдық мемлекеттік мекемесі" деген сөздермен ауыстырылсын.
22. "Шымкент қаласының тұрғын үй басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы" Шымкент қаласы әкімдігінің 2024 жылғы 6 наурыздағы № 922 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
қаулыда және осы қаулымен бекітілген "Шымкент қаласының тұрғын үй басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережеде тақырыптағы және бүкіл мәтін бойынша "мемлекеттік мекемесінің", "мемлекеттік мекемесі" деген сөздер тиісінше "коммуналдық мемлекеттік мекемесінің", "коммуналдық мемлекеттік мекемесі" деген сөздермен ауыстырылсын.
23. "Шымкент қаласының кәсіпкерлік және индустриалды-инновациялық даму басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Шымкент қаласы әкімдігінің 2021 жылғы 7 желтоқсандағы № 1551 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
қаулыда және осы қаулымен бекітілген "Шымкент қаласының кәсіпкерлік және индустриалды-инновациялық даму басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережеде тақырыптағы және бүкіл мәтін бойынша "мемлекеттік мекемесінің", "мемлекеттік мекемесі" деген сөздер тиісінше "коммуналдық мемлекеттік мекемесінің", "коммуналдық мемлекеттік мекемесі" деген сөздермен ауыстырылсын.
24. "Шымкент қаласының дін істері басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Шымкент қаласы әкімдігінің 2022 жылғы 14 ақпандағы № 266 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
қаулыда және осы қаулымен бекітілген "Шымкент қаласының дін істері басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережеде тақырыптағы және бүкіл мәтін бойынша "мемлекеттік мекемесінің", "мемлекеттік мекемесі" деген сөздер тиісінше "коммуналдық мемлекеттік мекемесінің", "коммуналдық мемлекеттік мекемесі" деген сөздермен ауыстырылсын.

25. Внести в постановление акимата города Шымкент от 23 ноября 2021 года № 1464 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление государственных закупок города Шымкент" следующее изменение:
в заголовке и по всему тексту постановления и Положения о государственном учреждении "Управление государственных закупок города Шымкент", утвержденного указанным постановлением, слова "о государственном учреждении", "государственному учреждению", "государственное учреждение" заменить соответственно словами "о коммунальном государственном учреждении", "коммунальному государственному учреждению", "коммунальное государственное учреждение".
26. Внести в постановление акимата города Шымкент от 19 июня 2023 года № 1443 "О создании и утверждении положения государственного учреждения "Управление по мобилизационной подготовке, территориальной и гражданской обороне города Шымкент" следующее изменение:
в заголовке и по всему тексту постановления и Положения о государственном учреждении "Управление по мобилизационной подготовке, территориальной и гражданской обороне города Шымкент", утвержденного указанным постановлением, слова "государственного учреждения", "государственное учреждение", "о государственном учреждении", "государственному учреждению" заменить соответственно словами "коммунального государственного учреждения", "коммунальное государственное учреждение", "о коммунальном государственном учреждении", "коммунальному государственному учреждению".
27. Внести в постановление акимата города Шымкент от 23 декабря 2024 года № 6669 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление архитектуры и градостроительства города Шымкент" следующие изменения:
в заголовке и по всему тексту постановления и Положения о государственном учреждении "Управление архитектуры и градостроительства города Шымкент" (далее – Положение), утвержденного указанным постановлением, слова "о государственном учреждении", "государственному учреждению", "государственное учреждение" заменить соответственно словами "о коммунальном государственном учреждении", "коммунальному государственному учреждению", "коммунальное государственное учреждение";
пункт 9 Положения изложить в следующей редакции:
"9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, город Шымкент, Каратауский район, улица Улан Аргынбекова, здание 313, индекс 160023.".
28. Внести в постановление акимата города Шымкент от 23 декабря 2024 года № 6668 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление земельных отношений города Шымкент" следующие изменения:
в заголовке и по всему тексту постановления и Положения о государственном учреждении "Управление земельных отношений города Шымкент" (далее – Положение), утвержденного указанным постановлением, слова "о государственном учреждении", "государственному учреждению", "государственное учреждение" заменить соответственно словами "о коммунальном государственном учреждении", "коммунальному государственному учреждению", "коммунальное государственное учреждение";
пункт 9 Положения изложить в следующей редакции:

25. "Шымкент қаласының мемлекеттік сатып алу басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Шымкент қаласы әкімдігінің 2021 жылғы 23 қарашадағы № 1464 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
қаулыда және осы қаулымен бекітілген "Шымкент қаласының мемлекеттік сатып алу басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережеде тақырыптағы және бүкіл мәтін бойынша "мемлекеттік мекемесінің", "мемлекеттік мекемесі" деген сөздер тиісінше "коммуналдық мемлекеттік мекемесінің", "коммуналдық мемлекеттік мекемесі" деген сөздермен ауыстырылсын.
26. "Шымкент қаласының жұмылдыру дайындығы, аумақтық және азаматтық қорғаныс басқармасы" мемлекеттік мекемесін құру және ережесін бекіту туралы" Шымкент қаласы әкімдігінің 2023 жылғы 19 маусымдағы № 1443 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
қаулыда және осы қаулымен бекітілген "Шымкент қаласының жұмылдыру дайындығы, аумақтық және азаматтық қорғаныс басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережеде тақырыптағы және бүкіл мәтін бойынша "мемлекеттік мекемесін", "мемлекеттік мекемесі" деген сөздер тиісінше "коммуналдық мемлекеттік мекемесін", "коммуналдық мемлекеттік мекемесі" деген сөздермен ауыстырылсын.
27. "Шымкент қаласының сәулет және қала құрылысы басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Шымкент қаласы әкімдігінің 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 6669 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
қаулыда және осы қаулымен бекітілген "Шымкент қаласының сәулет және қала құрылысы басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережеде (бұдан әрі – Ереже) тақырыптағы және бүкіл мәтін бойынша "мемлекеттік мекемесінің", "мемлекеттік мекемесі" деген сөздер тиісінше "коммуналдық мемлекеттік мекемесінің", "коммуналдық мемлекеттік мекемесі" деген сөздермен ауыстырылсын;
Ережеде 9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Қаратау ауданы, Ұлан Арғынбеков көшесі, 313 ғимарат, индексі 160023.".
28. "Шымкент қаласының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Шымкент қаласы әкімдігінің 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 6668 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
қаулыда және осы қаулымен бекітілген "Шымкент қаласының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережеде (бұдан әрі – Ереже), тақырыптағы және бүкіл мәтін бойынша "мемлекеттік мекемесінің", "мемлекеттік мекемесі" деген сөздер тиісінше "коммуналдық мемлекеттік мекемесінің", "коммуналдық мемлекеттік мекемесі" деген сөздермен ауыстырылсын;
Ережеде 9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, город Шымкент, Каратауский район, улица Улан Аргынбекова, здание 313, индекс 160023.".
29. Внести в постановление акимата города Шымкент от 9 октября 2025 года № 5553 "О создании и утверждении положения государственного учреждения "Управление внутренней политики города Шымкент" следующее изменение:
в заголовке и по всему тексту постановления и Положения о государственном учреждении "Управление внутренней политики города Шымкент", утвержденного указанным постановлением, слова "государственного учреждения", "государственное учреждение", "о государственном учреждении" "государственному учреждению" заменить соответственно словами "коммунального государственного учреждения", "коммунальное государственное учреждение", "о коммунальном государственном учреждении" "коммунальному государственному учреждению".
30. Внести в постановление акимата города Шымкент от 11 апреля 2022 года № 571 "Об утверждении Положения государственного учреждения "Управление внутренней политики и по делам молодежи города Шымкент" следующее изменение:
в заголовке и по всему тексту постановления и Положения о государственном учреждении "Управление молодежной политики города Шымкент", утвержденного указанным постановлением, слова "о государственном учреждении", "государственному учреждению", "государственное учреждение" заменить соответственно словами "о коммунальном государственном учреждении", "коммунальному государственному учреждению", "коммунальное государственное учреждение".
Приложение 3 к постановлению
акимата города Шымкент
от "___" _____ 2026 года № ____
Приложение к постановлению
акимата города Шымкент
от 29 ноября 2021 года № 1501
Положение о коммунальном государственном учреждении "Аппарат акима города Шымкент"
Глава 1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Аппарат акима города Шымкент" (далее – Аппарат) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство по обеспечению деятельности акимата и акима города Шымкент.
2. Аппарат имеет ведомство.
3. Аппарат осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Аппарат является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

"9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Қаратау ауданы, Ұлан Арғынбеков көшесі, 313 ғимарат, индексі 160023.".
29. "Шымкент қаласының ішкі саясат басқармасы" мемлекеттік мекемесін құру және ережесін бекіту туралы" Шымкент қаласы әкімдігінің 2025 жылғы 9 қазандағы № 5553 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
қаулыда және осы қаулымен бекітілген "Шымкент қаласының ішкі саясат басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережеде тақырыптағы және бүкіл мәтін бойынша "мемлекеттік мекемесін", "мемлекеттік мекемесі" деген сөздер тиісінше "коммуналдық мемлекеттік мекемесін", "коммуналдық мемлекеттік мекемесі" деген сөздермен ауыстырылсын.
30. "Шымкент қаласының ішкі саясат және жастар істері жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Шымкент қаласы әкімдігінің 2022 жылғы 11 сәуірдегі № 571 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
қаулыда және осы қаулымен бекітілген "Шымкент қаласының жастар саясаты басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережеде тақырыптағы және бүкіл мәтін бойынша "мемлекеттік мекемесінің", "мемлекеттік мекемесі" деген сөздер тиісінше "коммуналдық мемлекеттік мекемесінің", "коммуналдық мемлекеттік мекемесі" деген сөздермен ауыстырылсын.
Шымкент қаласы әкімдігінің
2026 жылғы "___" ______
№___________ қаулысына
3-қосымша
Шымкент қаласы әкімдігінің
2021 жылғы 29 қарашадағы
№ 1501 қаулысына қосымша
"Шымкент қаласы әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Шымкент қаласы әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Аппарат) Шымкент қаласы әкімдігінің және әкімінің қызметін қамтамасыз ету бойынша басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Аппараттың ведомствосы бар.
3. Аппарат өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Аппарат ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.

5. Аппарат вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Аппарат имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Аппарат по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Аппарата и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Аппарата утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, город Шымкент, Каратауский район, жилой массив Нурсат, проспект Nursultan Nazarbaev 10, индекс 160023.
10. Настоящее положение является учредительным документом Аппарата.
11. Финансирование деятельности Аппарата осуществляется из республиканского и местных бюджетов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Аппарату запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Аппарата.
Если Аппарату законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи Аппарата:
обеспечивает деятельность местного исполнительного органа, акима и осуществляет иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
14. Полномочия:
1) права Аппарата:
давать поручения, подлежащие обязательному исполнению исполнительным органам, финансируемым из местного бюджета (далее – Управления) и аппаратам акима районов города Шымкент;
осуществлять координацию и контроль по вопросам, входящим в компетенцию Аппарата;
запрашивать и получать в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, необходимую информацию на бумажном и (или) электронном носителях и материалы;
проводить анализ исполнения актов и поручений Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, решений, распоряжений и поручений акима города, и поручений его заместителей, принимать меры по устранению выявленных нарушений законодательства, причин и условий их неисполнения;
в установленном законодательством порядке пользоваться информационными банками данных, имеющихся в распоряжении государственных органов;
в установленном законодательством порядке использовать государственные транспортные средства, системы связи и коммуникаций;
в установленном законодательством порядке привлекать работников Аппарата, Управлений, представителей предприятий и организаций к участию по подготовке решений вопросов, рассматриваемые акиматом и акимом города;
осуществлять иные полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан.

5. Аппарат азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан жасайды.
6. Аппарат, егер оған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда, ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Аппарат өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Аппарат басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Аппарат құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Қаратау ауданы, Нұрсат тұрғын алабы, Nursultan Nazarbaev даңғылы 10, индексі 160023.
10. Осы ереже Аппараттың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Аппарат қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден жүзеге асырылады.
12. Аппаратқа кәсіпкерлік субъектілерімен Аппараттың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Аппаратқа заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Аппараттың мақсаттары:
жергілікті атқарушы органның, әкімнің қызметін қамтамасыз етеді және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
14. Өкілеттіктері:
1) Аппараттың құқықтары:
жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдар (бұдан әрі – Басқармалар) және Шымкент қаласының аудан әкімдерінің аппараттарына міндетті орындауға жататын тапсырмалар беруге;
Аппараттың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша үйлестіру мен бақылауды жүзеге асыруға;
қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштердегі қажетті ақпаратты және материалдарды Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен сұратуға және алуға;
Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, қала әкімінің шешімдері, өкімдері мен тапсырмаларына және оның орынбасарларының тапсырмаларын орындалуына талдау жүргізуге, анықталған заң бұзушылықтарды жою жөнінде шаралар қабылдауға, себептері мен орындалмау жағдайларын анықтауға;
занамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардың билігіндегі ақпараттық деректер жиынтығын пайдалануға;
заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік көлік құралдарын, байланыс және коммуникациялар жүйелерін пайдалануға;
заңнамада белгіленген тәртіппен қала әкімдігі мен әкімі қарайтын мәселелерді дайындауға және шешуге қатысуға Аппараттың, Басқармалардың қызметкерлерін, кәсіпорындар мен ұйымдардың өкілдерін тартуға;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыруға құқылы.

2) обязанности Аппарата:
Информационно-аналитическое, организационно-правовое и материально-техническое обеспечение деятельности акимата и акима города Шымкент.
15. Функции Аппарата:
1) координация и контроль работы по подготовке и проведению международных и республиканских мероприятий, бизнес-форумов и саммитов, организация дежурств ответственных сотрудников за проводимые мероприятия, составление графика дежурств и контроль за исполнением в Аппарате;
2) рассмотрении предложений о присвоении звания "Почетный гражданин" города;
3) обеспечение проведения соответствующей работы по награждению государственными наградами Республики Казахстан;
4) контроль обеспечения доступности стандартов государственных услуг, оказываемые Управлениями и аппаратами акима районов города Шымкент;
5) отбор и планирование потребности в кадрах, в том числе по специальностям и квалификациям, формирование кадрового состава и организация конкурсного отбора;
6) ведение кадрового делопроизводства и кадрового мониторинга, в том числе посредством информационной системы управления персоналом "Е-қызмет";
7) организация и координация работы комиссий по противодействию коррупции, профилактике правонарушений, правам и законным интересам несовершеннолетних;
8) планирование и проведение мероприятий по предупреждению терроризма, минимизации и (или) ликвидации последствий терроризма с учетом сложившейся ситуации в городе Шымкент;
9) организация работ по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций;
10) обеспечение реализации комплекса мероприятий по переводу государственных органов и организаций на работу в период мобилизации, военного положения и в военное время на территории города;
11) разработка правовых или нормативно правовых актов, договоров, процессуальных документов, а также проектов документов иного правового характера, в том числе согласование в случае их разработки Управлениями и аппаратами акима районов города Шымкент;
12) внесение предложений по совершенствованию работы по обеспечению проведения анализа реализации государственной политики в общественно-политической, социально-экономической сферах и подготовка справок по выявленным недостаткам в ходе проведения анализа работ Управлений и районных акимов города Шымкент в данной сфере;
13) проведение аудита эффективности и соответствия в акимате города Шымкент, его подведомственных организациях по всем направлениям их деятельности, в том числе по качеству оказываемых услуг;

2) Аппараттың міндеттері:
Шымкент қаласы әкімінің, әкімдіктің қызметін ақпараттық- аналитикалық, ұйымдастыру-құқықтық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету.
15. Аппараттың функциялары:
1) халықаралық және республикалық іс-шараларды, бизнес-форумдар мен саммиттерді дайындау және өткізу бойынша жұмысты үйлестіру және бақылау, өткізілетін іс-шараларға жауапты қызметкерлердің кезекшілігін ұйымдастыру, Аппаратта кезекшілік кестесін жасау және орындалуын бақылау;
2) қаланың "Құрметті азаматы" атағын беру туралы ұсыныстарды қарау;
3) Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларымен марапаттау бойынша тиісті жұмыстардың жүргізілуін қамтамасыз ету;
4) Шымкент қаласының аудан әкімдерінің аппараттары мен Басқармалары көрсететін мемлекеттік қызметтер стандарттарының қолжетімділігін қамтамасыз етуді бақылау;
5) кадрларға, оның ішінде мамандықтар мен біліктіліктер бойынша қажеттілігін іріктеу және жоспарлау, кадр құрамын қалыптастыру және конкурстық іріктеуді ұйымдастыру;
6) кадр мониторингі және кадрлық іс жүргізуді, оның ішінде "Е-қызмет" персоналды басқарудың ақпараттық жүйесі арқылы жүргізу;
7) сыбайлас жемқорлыққа қарсы, құқық бұзушылық профилактикасы, кәмелетке толмағандардың құқықтары мен заңды мүдделері бойынша комиссиялардың жұмысын ұйымдастыру және үйлестіру;
8) Шымкент қаласында қалыптасқан жағдайды ескере отырып, терроризмнің алдын алу, терроризм зардаптарын барынша азайту және (немесе) жою жөніндегі іс-шараларды жоспарлау және өткізу;
9) төтенше жағдайлардың алдын алу және жою жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;
10) қала аумағында мемлекеттік органдар мен ұйымдарды жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында жұмыс істеуге көшіру жөніндегі іс-шаралар кешенін іске асыруды қамтамасыз ету;
11) құқықтық немесе нормативтік құқықтық актілерді, шарттарды, іс жүргізу құжаттарын, сондай-ақ өзге де құқықтық сипаттағы құжаттардың жобаларын әзірлеу, оның ішінде оларды Шымкент қаласының аудан әкімдері аппараттары мен Басқармалары әзірлеген жағдайда келісу;
12) қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық салаларда мемлекеттік саясаттың іске асырылуына талдау жүргізуді қамтамасыз ету жөніндегі жұмысты жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізу және Шымкент қаласының аудан әкімдері мен Басқармалардың осы саладағы жұмысына талдау жүргізу барысында анықталған кемшіліктер бойынша анықтамалар дайындау;
13) Шымкент қаласының әкімдігінде, оның ведомстволық бағынысты ұйымдарында олардың қызметінің барлық бағыттары, соның ішінде көрсетілетін қызметтер сапасы бойынша тиімділік және сәйкестік аудитін жүргізу;

14) осуществление документационного обеспечения деятельности акимата города, организация работы по учету, прохождению, рассмотрению и пересылке несекретных документов, контроль за своевременным исполнением;
15) прием, регистрация, анализ и контроль обращений физических и юридических лиц, поступающих в соответствии с требованиями действующего законодательства;
16) осуществление приема граждан по предварительной записи акимом города Шымкент, его заместителями, руководителем аппарата и его заместителями;
17) организация встреч акима города с населением и координация проведения акимами районов встреч с населением;
18) ежедневный анализ материалов, опубликованных в средствах массовой информации, а также в социальных сетях, касающихся акимата, акима города и Аппарата при необходимости своевременное проведение пресс- конференций, брифингов, круглых столов с участием членов акимата;
19) участие в формировании государственной политики в области информационной безопасности и формирование политики информационной безопасности.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа, коллегиальных органов (при наличии)
16. Руководство Аппаратом осуществляется руководителем Аппарата, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Аппарат задач и осуществление им своих полномочий.
17. Руководитель Аппарата назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Руководитель Аппарата имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия руководителя Аппарата:
1) организует реализацию целей, возложенных на Аппарат;
2) организует, координирует и контролирует деятельность структурных подразделений Аппарата в пределах своей компетенции;
3) утверждает структуру и штатное расписание Аппарата положение о его структурных подразделениях;
4) назначает на государственные должности и освобождает от государственных должностей административных государственных служащих корпуса "Б" Аппарата;
5) осуществляет общее руководство деятельностью дисциплинарной и конкурсной комиссий Аппарата;
6) осуществляет контроль за соблюдением служебной дисциплины;
7) решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки, переподготовки и повышения квалификации, поощрения, установления надбавок государственным служащим Аппарата, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих должностных лиц;

14) қала әкімдігінің қызметін құжаттамалық қамтамасыз етуді жүзеге асыру, құпия емес құжаттарды есепке алу, өткізу, қарау және жіберу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру, олардың уақытылы орындалуын бақылау;
15) жеке және заңды тұлғалардың қолданыстағы заңнама талаптарына сәйкес келіп түсетін өтініштерін қабылдау, тіркеу, талдау және бақылау;
16) Шымкент қаласы әкімінің, оның орынбасарларының, аппарат басшысының және оның орынбасарларының алдын ала жазылу бойынша азаматтарды қабылдауын жүзеге асыру;
17) қала әкімінің халықпен кездесулерін ұйымдастыру және аудан әкімдерінің халықпен кездесулерін үйлестіру;
18) қала әкімдігі, әкіміне және Аппаратқа қатысты бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған, сондай-ақ әлеуметтік желілерде жарияланған материалдарға күнделікті талдау жасау және қажет болған жағдайда әкімдік мүшелерінің қатысуымен дер кезінде баспасөз конференциялар, брифингтер, дөңгелек үстелдер өткізу;
19) ақпараттық қауіпсіздік саласында мемлекеттік саясаттың қалыптасуына қатысу және ақпараттық қауіпсіздік саясатын қалыптастыру.
3-тарау. Мемлекеттік органның, алқалы органдардың (бар болса) бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Аппаратты басқаруды Аппарат басшы жүзеге асырады, ол Аппаратқа жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Аппарат басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қала әкімімен лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Аппарат басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Аппарат басшысының өкілеттіктері:
1) Аппаратқа жүктелген мақсаттарды іске асыруды ұйымдастырады;
2) өз құзыреті шегінде Аппараттың құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын ұйымдастырады, үйлестіреді және бақылайды;
3) Аппараттың құрылымы мен штат кестесін, оның құрылымдық бөлімшелері туралы ережені бекітеді;
4) Аппараттағы "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерін мемлекеттік лауазымдарға тағайындайды және мемлекеттік лауазымдардан босатады;
5) Аппаратта тәртіптік және конкурстық комиссияларының қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады;
6) қызметтік тәртіптің сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
7) еңбек қатынастары мәселелері жоғары тұрған лауазымды адамдардың құзыретіне жатқызылған жұмыскерлерді қоспағанда, Аппаратың мемлекеттік қызметшілерін іссапарға жіберу, оларға демалыстар беру, материалдық көмек көрсету, оларды даярлау, қайта даярлау, біліктілігін арттыру, көтермелеу, үстемеақылар белгілеу мәселелерін шешеді;

8) решает вопросы дисциплинарной ответственности государственных служащих Аппарата, за исключением работников, вопросы трудовых отношений, которые отнесены к компетенции вышестоящих должностных лиц;
9) обеспечивает исполнение требований законодательства Республики Казахстан о противодействии коррупции в пределах своей компетенции, привлекает к дисциплинарной ответственности за неисполнение или ненадлежащие исполнение должностных обязанностей по предупреждению совершения коррупционных правонарушений среди подчиненных сотрудников:
10) контролирует ход исполнения решений, принятых акиматом и маслихатом города;
11) действует на принципах единоначалия и самостоятельно решает вопросы деятельности Аппарата в соответствии с его компетенцией, определяемой законодательством Республики Казахстан и настоящим Положением;
12) без доверенности действует от имени Аппарата;
13) представляет интересы Аппарата во всех органах и организациях;
14) в случаях и пределах, установленных законодательством, распоряжается имуществом Аппарата;
15) издает приказы и дает указания, обязательные для исполнения работниками Аппарата;
16) представляет акиму города проекты решения и распоряжения акима, постановления акимата города и другие материалы;
17) осуществляет руководство разработкой квалификационных требований к административным государственным должностям;
18) координирует и контролирует работу структурных подразделений Аппарата по исполнению актов Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, постановлений акимата, решений и распоряжений акима города, принимает меры по их исполнению, по результатам дает представление на имя акима города;
19) выдает доверенности;
20) подписывает служебную документацию в переделах своей компетенции;
21) осуществляет контроль над исполнением всех поручений, поступивших в акимат города, акиму города и заместителям акима города, и докладывает о проделанной работе акиму города;
22) издает приказы о приеме на работу, об увольнении, о расторжении трудового договора, о привлечении к дисциплинарной ответственности, о предоставлении отпуска, либо отзыва из отпуска работников Аппарата, работающих по трудовому договору;
23) осуществляет иные полномочия, возложенные законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, акимом города и настоящим Положением.
Исполнение полномочий руководителя Аппарата в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Руководитель Аппарата определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.

8) еңбек қатынастары мәселелері жоғары тұрған лауазымды адамдардың құзыретіне жатқызылған жұмыскерлерді қоспағанда, Аппаратың мемлекеттік қызметшілерінің тәртіптік жауаптылығы мәселелерін шешеді;
9) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасы талаптарының орындалуын, бағынысты қызметкерлер арасында сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтардың жасалуының алдын алу жөніндегі лауазымдық міндеттерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін тәртіптік жауапкершілік тартуын қамтамасыз етеді;
10) қала әкімдігінің және мәслихатының қабылдаған шешімдердің орындалу барысын бақылайды;
11) дара басшылық принциптерінде іс-қимыл жасайды және Қазақстан Республикасының заңнамасымен және осы Ережемен белгіленген өз құзыретіне сәйкес Аппарат қызметінің мәселелерін дербес шешеді;
12) Аппарат атынан сенімхатсыз іс-қимыл жасайды;
13) барлық органдар мен ұйымдарда Аппараттың мүдделерін білдіреді;
14) заңнамамен белгіленген жағдайлар мен шектерде Аппараттың мүлкіне билік етеді;
15) бұйрықтар шығарады және Аппарат қызметкерлерінің орындаулары үшін міндетті нұсқаулар береді;
16) қала әкіміне, қала әкімінің шешімдері мен өкімдерінің, әкімдіктің қаулыларының жобаларын және басқа материалдар ұсынады;
17) мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға қойылатын біліктілік талаптарын әзірлеуге басшылық жасайды;
18) Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерін, қала әкімінің шешімдері мен өкімдерінің, қала әкімдігінің қаулыларын орындау жөнінде Аппараттың құрылымдық бөлімдерінің жұмысын үйлестіреді қадағалайды, осылардың орындалуы бойынша шаралар қабылдайды, нәтижесі бойынша қала әкімі атына ұсыныстар енгізеді;
19) сенімхаттар береді;
20) өз құзыреті шегінде қызметтік құжаттамаға қол қояды;
21) қала әкімдігіне түскен, қала әкімі мен оның орынбасарларына берілген барлық тапсырмалардың орындалуын қадағалайды, ол туралы қала әкіміне баяндайды;
22) Аппаратта келісімшарт негізінде жұмыс атқаратын қызметкерлерді жұмысқа қабылдау мен босатуды ресімдеу, еңбек шартын бұзу, тәртіптік жауапкершілікке тарту, жыл сайынғы еңбек демалысына жіберу мен демалыстан шақырып алу бойынша бұйрықтар қабылдайды;
23) Қазақстан Республикасының заңдарында және өзге де нормативтік құқықтық актілерінде, қала әкімімен және осы Ережемен жүктелген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Аппарат басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Аппарат басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.

21. Аппарат возглавляется руководителем аппарата или должностным лицом, назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество государственного органа
22. Аппарат может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Аппарата формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за Аппаратом, относится к коммунальной собственности.
24. Аппарат не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
25. Реорганизация и упразднение Аппарата осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В ведении Аппарата находится коммунальное государственное учреждение "Управление делами акимата города Шымкент" аппарата акима города Шымкент.
Приложение 4 к постановлению
акимата города Шымкент
от "___" _____ 2026 года № ____
Приложение к постановлению
акимата города Шымкент
от "21" января 2022 года № 105
Положение о коммунальном государственном учреждении "Аппарат акима Абайского района города Шымкент"
Глава 1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Аппарат акима Абайского района города Шымкент" (далее – Аппарат акима Абайского района) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим и выполняющим функции государственного управления на территории Абайского района города Шымкента.
2. Аппарат акима Абайского района осуществляет свою деятельность, в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Аппарат акима Абайского района города Шымкент является юридическим лицом в организационно-правовой форме, имеет символы и знаки отличия, печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Аппарат акима Абайского района вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.

21. Аппаратты Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын аппарат басшысы басқарады.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
22. Аппараттың заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Аппарат мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. Аппараттың бекітілген мүлкі коммуналдық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Аппарат өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
25. Аппаратты қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Шымкент қаласы әкімі аппаратының "Шымкент қаласы әкімдігінің Іс басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі Аппараттың қарамағындағы ұйым болып табылады.
Шымкент қаласы әкімдігінің
2026 жылғы "___" ______
№___________ қаулысына
4-қосымша
Шымкент қаласы әкімдігінің
2022 жылғы "21" қаңтардағы
№ 105 қаулысына қосымша
"Шымкент қаласының Абай ауданы әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Шымкент қаласының Абай ауданы әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Абай ауданы әкімінің аппараты) Шымкент қаласының Абай ауданы аумағында мемлекеттік басқару функцияларын жүзеге асыратын және орындайтын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Абай ауданы әкімінің аппараты өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Абай ауданы әкімінің аппараты ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның рәміздері мен айырым белгілері (бар болса), Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
4. Абай ауданы әкімінің аппараты азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.

5. Аппарат акима Абайского района имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Аппарат акима Абайского района по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые распоряжениями акима Абайского района и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности коммунального государственного учреждения "Аппарат акима Абайского района города Шымкент" утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, город Шымкент, Аль-Фарабийский район, проспект Тауке хана № 3 "А", индекс 160019.
9. Настоящее Положение является учредительным документом Аппарата акима Абайского района.
10. Финансирование деятельности Аппарата акима Абайского района осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
11. Аппарату акима Абайского района запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями аппарата акима Абайского района.
Если Аппарату акима Абайского района законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
12. Задачи:
ведение государственной политики на соответствующей территории в сфере государственного управления соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
13. Полномочия:
1) Права:
запрашивать и получать от государственных органов и аппарата акима города необходимую информацию;
использовать государственные транспортные средства, системы связи и коммуникаций;
вносить акиму города предложения по совершенствованию деятельности аппарата акима;
вести переписку с государственными и негосударственными органами, организациями касательно вопросов аппарата;
привлекать работников государственных органов, представителей предприятий и организаций на рассмотрение вопросов, относящихся к компетенции акимата и акима города;
2) Обязанности:
обеспечение информационно-аналитическое, организационно-правовое и материально-техническое деятельности аппарата акима района.
Коммунальное государственное учреждение "Аппарат акима Абайского района города Шымкент" осуществляет иные полномочия в соответствии с законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, настоящим Положением.

5. Абай ауданы әкімінің аппараты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Абай ауданы әкімінің аппараты өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Абай ауданы әкімінің өкімдерімен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. "Шымкент қаласының Абай ауданы әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Әл-Фараби ауданы, Тәуке хан даңғылы, № 3 "А" үй, индексі 160019.
9. Осы Ереже Абай ауданы әкімінің аппаратының құрылтай құжаты болып табылады.
10. Абай ауданы әкімінің аппаратының қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
11. Абай ауданы әкімінің аппаратына кәсіпкерлік субъектілерімен Абай ауданы әкімінің аппараты өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Абай ауданы әкімінің аппаратына заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
12. Мақсаттары:
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тиісті аумақта мемлекеттік басқару саласында мемлекеттік саясатты жүргізу.
13. Өкілеттіктері:
1) Құқықтары:
мемлекеттік органдардан және қала әкімі аппаратынан қажетті ақпараттарды сұратуға және алуға;
мемлекеттік көлік құралдарын, байланыс және коммуникация құралдарын пайдалануға;
қала әкіміне аудан әкімі аппаратының қызметін жетілдіру жөнінде ұсыныс беруге;
мемлекеттік және мемлекеттік емес органдармен, ұйымдармен аудан әкімі аппаратының мәселелері бойынша хат алмасуға;
қала әкімдігі мен әкімінің құзырына жататын мәселелерді қарауға мемлекеттік органдардың қызметкерлерін, кәсіпорындар мен ұйымдардың өкілдерін қатыстыру үшін тартуға құқылы.
2) Міндеттері:
аудан әкімі аппаратының қызметін ақпараттық-аналитикалық, ұйымдастыру-құқықтық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету.
"Шымкент қаласының Абай ауданы әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілеріне, осы ережеге сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.

14. Функции:
1) рассмотрение обращений, заявлений, жалоб граждан, принятие мер по защите прав и свобод граждан;
2) содействие сбору налогов и других обязательных платежей в бюджет;
3) разрабатывает и вносит в вышестоящий акимат для утверждения соответствующим маслихатом бюджетные программы, администратором которых выступает аппарат акима;
4) содействует исполнению гражданами и юридическими лицами норм Конституции Республики Казахстан, законов, актов Президента и Правительства Республики Казахстан, нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов;
5) содействует организации крестьянских или фермерских хозяйств, развитию предпринимательской деятельности;
6) в пределах своей компетенции организует и обеспечивает исполнение законодательства Республики Казахстан по вопросам о воинской обязанности и воинской службы, мобилизационной подготовки и мобилизации, а также в сфере гражданской защиты;
7) организует работу по содержанию исторического, культурного наследия и памятников;
8) выявляет малообеспеченных лиц, вносит в вышестоящие органы предложения по обеспечению занятости, оказанию адресной социальной помощи;
9) организует помощи инвалидов;
10) организует совместно с уполномоченным органом по физической культуре и спорту и общественными объединениями инвалидов проведение оздоровительных и спортивных мероприятий среди инвалидов;
11) координирует оказание благотворительной и социальной помощи инвалидов;
12) координирует оказания социально уязвимым слоям населения благотворительной помощи;
13) содействие развитию местной социальной инфраструктуры;
14) взаимодействует с органами местного самоуправления;
15) принятие участия в работе сессий маслихата города при утверждении (уточнении) местного бюджета;
16) организует работы по благоустройству (установка и содержание детских игровых площадок, открытых спортивных площадок; праздничное оформление; установка и содержание ирригационных систем в целях предупреждения подтопления; установка и содержание малых архитектурных форм; установка и содержание урн на улицах; содержание подземных и надземных пешеходных переходов; установка и содержание тротуаров, ограждений и стоянок);
17) организует содержание парков, скверов, фонтанов, скважин;
18) организует работы по озеленению, санитарной очистке (механическая и ручная уборка и озеленение улиц; ликвидация замкнутых систем; ликвидация мест беспорядочного скопления мусора);

14. Функциялары:
1) азаматтардың өтiнiштерiн, арыздарын, шағымдарын қарайды, азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын қорғау жөнiнде шаралар қолданады;
2) салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi жинауға жәрдемдеседi;
3) әкім аппараты әкімшісі болып табылатын бюджеттік бағдарламаларды әзірлеп, тиісті мәслихаттың бекітуі үшін жоғары тұрған әкімдіктің қарауына енгізеді;
4) азаматтар мен заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасы Конституциясының, заңдарының, Қазақстан Республикасының Президентi мен Yкiметi актiлерiнiң, орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдар нормативтiк құқықтық актілерiнiң нормаларын орындауына жәрдемдеседi;
5) шаруа немесе фермер қожалықтарын ұйымдастыруға, кәсiпкерлiк қызметтi дамытуға жәрдемдеседi;
6) өз құзыретi шегiнде әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет, азаматтық қорғаныс, сондай-ақ жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру туралы мәселелер бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының орындалуын ұйымдастырады және қамтамасыз етедi;
7) тарихи және мәдени мұраны, ескерткіштерді күтіп ұстау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
8) табысы аз адамдарды анықтайды, жоғары тұрған органдарға еңбекпен қамтуды қамтамасыз ету, атаулы әлеуметтік көмек көрсету жөнінде ұсыныс енгізеді;
9) мүгедектерге көмек көрсетуді ұйымдастырады;
10) дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкілетті органмен және мүгедектердің қоғамдық бірлестіктерімен бірлесіп, мүгедектер арасында сауықтыру және спорттық іс-шаралар өткізуді ұйымдастырады;
11) мүгедектерге қайырымдылық және әлеуметтік көмек көрсетуді үйлестіреді;
12) халықтың әлеуметтiк жағынан әлсіз топтарына қайырымдылық көмек көрсетуді үйлестіреді;
13) жергiлiктi әлеуметтiк инфрақұрылымның дамуына жәрдемдеседi;
14) жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен өзара іс-қимыл жасайды;
15) жергілікті бюджетті бекіту (нақтылау) кезінде қала мәслихаты сессияларының жұмысына қатысады;
16) абаттандыру (балалар ойын алаңшаларын, ашық спорт алаңшаларын орнату және күтіп ұстау; мерекелік безендіру; су басудың алдын алу мақсатында ирригациялық жүйелер салу және күтіп ұстау; кіші сәулеттік пішіндерді орнату және күтіп ұстау; көшелерге урналар орнату және күтіп ұстау; жер асты және үсті жаяу жүргіншілер өткелдерін күтіп ұстау; көшелердегі аяқ жолдар, қоршаулар мен автотұрақтарды орнату және күтіп ұстау) жұмыстарын ұйымдастырады;
17) саябақтарды, гүлзарларды, су бұрқақтарды, ұңғымаларды күтіп ұстауды ұйымдастырады;
18) көгалдандыру, санитарлық тазарту жөніндегі (көшелерді механикалық, қолмен тазалау және көгалдандыру жұмыстары; тұйықталған жүйелерді жою; бей-берекет жиналған қоқыс орындарын жою) жұмыстарды ұйымдастырады;

19) организует работы по содержанию и установлению освещения на магистральных, внутридворовых улицах, во дворах и на остановках;
20) организует погребение безродных и общественные работы по содержанию в надлежащем состоянии кладбищ и иных мест захоронения;
21) ведет учет и регистрацию земельных участков, предназначенных под могилы, в соответствии с правилами погребения и организации дела по уходу за могилами;
22) ведет реестр общественных медиаторов;
23) создает инфраструктуру для занятий спортом физических лиц по месту жительства и в местах их массового отдыха;
24) в пределах своей компетенции присвоение тренерам, методистам, инструкторам-спортсменам и спортивным судьям квалификационных категорий, и спортсменам спортивных разрядов;
25) осуществляет виды государственных услуг "Предоставление отсрочки от призыва" и "Освобождение граждан от призыва на воинскую службу" через призывную комиссию;
26) организует культурные мероприятия;
27) организует выполнение общественных работ лицами, осужденными к данному виду наказания, в порядке, определяемом уполномоченным органом в сфере уголовно-исполнительной деятельности;
28) организует снос объектов (зданий, сооружений и помещений изятых для государственных нужд, аварийных, списанных, бесхозяйных);
29) осуществляет текущий ремонт автомобильных дорог;
30) в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях осуществляет производство по делам об административных правонарушениях;
31) в соответствии со статьей 55 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан обращается в суд за защитой прав и интересов аппарата акима района;
32) организует выполнение общественных работ лицами, привлеченными к административным взысканиям, в порядке определяемом законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
15. Руководство Аппарата акима Абайского района осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Аппарат акима Абайского района задач и осуществления им своих функций.
16. Первый руководитель Аппарата акима Абайского района назначается и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
17. Первый руководитель Аппарата акима Абайского района имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

19) магистралды, ішкі орамды көшелерге, аулаларға және аялдамаларға жарықтандыруды орнату және күтіп-ұстау жұмыстарын ұйымдастырады;
20) туысы жоқ адамдарды жерлеуді және зираттар мен өзге де жерлеу орындарын тиісті қалпында күтіп-ұстау жөніндегі қоғамдық жұмыстарды ұйымдастырады;
21) жерлеу және қабірлерді қарап-күту жөніндегі істі ұйымдастыру қағидаларына сәйкес, қабірге арналған жер учаскелерін есепке алу мен тіркеуді жүргізеді;
22) қоғамдық медиаторлардың тізілімін жүргізеді;
23) жеке адамдардың тұрғылықты жері бойынша және олардың көпшілік демалатын орындарда спортпен шұғылдануы үшін инфрақұрылым жасайды;
24) өз құзыреті шегінде жаттықтырушы, әдіскер, нұсқаушы-спортшы және спорт төрешісі біліктілік санаттарын және спортшыларға спорттық разрядтарын беру мемлекеттік көрсетілетін қызметтер түрін жүзеге асырады;
25) "Әскерге шақыруды кейінге қалдыру" және "Азаматтарды әскери қызметке шақырудан босату" мемлекеттік көрсетілетін қызметтер түрін шақыру комиссиясы арқылы жүзеге асырады;
26) мәдени іс-шараларды ұйымдастырады;
27) жазалаудың осы түріне сотталған адамдардың қылмыстық-атқару қызметі саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен қоғамдық жұмыстарды орындауын ұйымдастырады;
28) объектілерді (мемлекет мұқтаждығына алынған, авариялық, есептен шығарылған, иесіз қалған ғимараттар, құрылыстар және үй-жайларды) бұзуды ұйымдастырады;
29) автомобиль жолдарын ағымдағы жөндеуді жүзеге асырады;
30) Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасының кодексіне сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуді жүзеге асырады;
31) Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексінің 55-бабына сәйкес аудан әкімінің аппаратының құқықтарын және мүдделерін қорғау үшін сотқа жүгінеді;
32) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық заңнамасында айқындалған тәртіппен әкімшілік жазаға тартылған адамдардың қоғамдық жұмыстарды орындауын ұйымдастырады.
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
15. Абай ауданы әкімінің аппаратын басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Абай ауданы әкімінің аппаратына жүктелген мiндеттердiң орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
16. Абай ауданы әкімінің аппаратының бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымымнан босатылады.
17. Абай ауданы әкімінің аппараты бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.

18. Полномочия первого руководителя Аппарата акима Абайского района:
1) утверждает планы работ учреждения;
2) действует от имени учреждения;
3) выдает доверенности;
4) в установленном законодательством порядке поощряет работников учреждения и налагает на них дисциплинарные взыскания;
5) издает распоряжения, решения подписывает служебную документацию в пределах своей компетенции;
6) утверждает внутренний трудовой распорядок учреждения;
7) осуществляет контроль за соблюдением Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" в учреждении;
8) осуществляет личный прием граждан;
9) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;
10) исполнение полномочий первого руководителя Аппарата акима Абайского района в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
19. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
20. Аппарат акима Абайского района возглавляется акимом назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
21. Аппарат акима Абайского района не имеет коллегиальных органов.
Глава 4. Имущество государственного учреждения
22. Аппарат акима Абайского района может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Аппарата акима Абайского района формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за Аппаратом акима Абайского района, относится к коммунальной собственности.
24. Аппарат акима Абайского района не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
25. Реорганизация и упразднение Аппарата акима Абайского района осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В ведении Аппарата акима Абайского района находится коммунальное государственное учреждение "Абай" аппарата акима Абайского района города Шымкент".
Приложение 5 к постановлению
акимата города Шымкент
от "___" _____ 2026 года № ____
Приложение к постановлению
акимата города Шымкент
от 3 марта 2022 года № 368
Положение о коммунальном государственном учреждении "Аппарат акима Аль-Фарабийского района города Шымкент"

18. Абай ауданы әкімінің аппаратының бірінші басшысының өкілеттілігі:
1) мекеменің жұмыс жоспарын бекітеді;
2) мекеменің атынан әрекет етеді;
3) сенімхаттар береді;
4) заңнамада белгіленген тәртіпте мемлекеттік мекеменің қызметкерлерін көтермелейді және оларға тәртіптік жаза береді;
5) өз құзыреті шегінде өкімдерге, шешімдерге, қызметтік құжаттарға қол қояды;
6) мекеменің ішкі еңбек тәртібін бекітеді;
7) мекемеде Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Заңының сақталуын қамтамасыз етеді;
8) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
9) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады;
10) Абай ауданы әкімінің аппаратының бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
19. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкiлеттiктерiн қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
20. Абай ауданы әкімінің аппаратын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын әкім басқарады.
21. Абай ауданы әкімінің аппаратының алқалы органдары жоқ.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкi
22. Абай ауданы әкімінің аппараты заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болуы мүмкін.
Абай ауданы әкімінің аппаратының мүлкi оған меншік иесі берген мүлiк, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. Абай ауданы әкімінің аппаратына бекiтiлген мүлiк коммуналдық меншiкке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Шымкент қаласының Абай ауданы әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі, өзiне бекiтiлген мүлiктi және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлiнген қаражат есебiнен сатып алынған мүлiктi өз бетiмен иелiктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
25. Абай ауданы әкімінің аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Абай ауданы әкімі аппаратының қарамағында "Шымкент қаласының Абай ауданы әкімі аппаратының "Абай" коммуналдық мемлекеттік мекемесі бар.
Шымкент қаласы әкімдігінің
2026 жылғы "___" ______
№___________ қаулысына
5-қосымша
Шымкент қаласы әкімдігінің
2022 жылғы 3 наурыздағы
№ 368 қаулысына қосымша
"Шымкент қаласының Әл-Фараби ауданы әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже

Глава 1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Аппарат акима Аль-Фарабийского района города Шымкент" (далее – Аппарат акима Аль-Фарабийского района) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим и выполняющим функции государственного управления на территории Аль-Фарабийского района города Шымкента.
2. Аппарат акима Аль-Фарабийского района осуществляет свою деятельность, в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Аппарат акима Аль-Фарабийского района города Шымкент является юридическим лицом в организационно-правовой форме, имеет символы и знаки отличия, печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Аппарат акима Аль-Фарабийского района вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Аппарат акима Аль-Фарабийского района имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Аппарат акима Аль-Фарабийского района по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые распоряжениями акима Аль-Фарабийского района и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности коммунального государственного учреждения "Аппарат акима Аль-Фарабийского района города Шымкент" утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, город Шымкент, Аль-Фарабийский район, улица Тыныбаева №49, индекс 160000.
9. Настоящее Положение является учредительным документом Аппарата акима Аль-Фарабийского района.
10. Финансирование деятельности Аппарата акима Аль-Фарабийского района осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
11. Аппарату акима Аль-Фарабийского района запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Аппарата акима Аль-Фарабийского района.
Если Аппарату акима Аль-Фарабийского района законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Шымкент қаласының Әл-Фараби ауданы әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Әл-Фараби ауданы әкімінің аппараты) Шымкент қаласының Әл-Фараби ауданы аумағында мемлекеттік басқару функцияларын жүзеге асыратын және орындайтын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Әл-Фараби ауданы әкімінің аппараты өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Әл-Фараби ауданы әкімінің аппараты ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның рәміздері мен айырым белгілері (бар болса), Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
4. Әл-Фараби ауданы әкімінің аппараты азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
5. Әл-Фараби ауданы әкімінің аппараты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Әл-Фараби ауданы әкімінің аппараты өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Әл-Фараби ауданы әкімінің өкімдерімен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. "Шымкент қаласының Әл-Фараби ауданы әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Әл-Фараби ауданы, Тыныбаев көшесі, № 49 үй, индексі 160000.
9. Осы Ереже Әл-Фараби ауданы әкімінің аппаратының құрылтай құжаты болып табылады.
10. Әл-Фараби ауданы әкімінің аппаратының қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
11. Әл-Фараби ауданы әкімінің аппаратына кәсіпкерлік субъектілерімен Әл-Фараби ауданы әкімінің аппараты өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Әл-Фараби ауданы әкімінің аппаратына заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.

30) в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях осуществляет производство по делам об административных правонарушениях;
31) в соответствии со статьей 55 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан обращается в суд за защитой прав и интересов аппарата акима района;
32) организует выполнение общественных работ лицами, привлеченными к административным взысканиям, в порядке определяемом законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
15. Руководство Аппарата акима Аль-Фарабийского района осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Аппарат акима Аль-Фарабийского района задач и осуществления им своих функций.
16. Первый руководитель Аппарата акима Аль-Фарабийского района назначается и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
17. Первый руководитель Аппарата акима Аль-Фарабийского района имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Полномочия первого руководителя Аппарата акима Аль-Фарабийского района:
1) утверждает планы работ учреждения;
2) действует от имени учреждения;
3) выдает доверенности;
4) в установленном законодательством порядке поощряет работников государственного учреждения и налагает на них дисциплинарные взыскания;
5) издает распоряжения, решения подписывает служебную документацию в пределах своей компетенции;
6) утверждает внутренний трудовой распорядок учреждения;
7) осуществляет контроль за соблюдением Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" в учреждении;
8) осуществляет личный прием граждан;
9) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;
10) исполнение полномочий первого руководителя аппарата акима Аль-Фарабийского района в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
19. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
20. Аппарат акима Аль-Фарабийского района возглавляется акимом назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
21. Аппарат акима Аль-Фарабийского района не имеет коллегиальных органов.
Глава 4. Имущество государственного учреждения

30) Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасының кодексіне сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуді жүзеге асырады;
31) Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексінің 55-бабына сәйкес аудан әкімінің аппаратының құқықтарын және мүдделерін қорғау үшін сотқа жүгінеді;
32) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық заңнамасында айқындалған тәртіппен әкімшілік жазаға тартылған адамдардың қоғамдық жұмыстарды орындауын ұйымдастырады.
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
15. Әл-Фараби ауданы әкімінің аппаратын басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Әл-Фараби ауданы әкімінің аппаратына жүктелген мiндеттердiң орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
16. Әл-Фараби ауданы әкімінің аппаратының бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымымнан босатылады.
17. Әл-Фараби ауданы әкімінің аппараты бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
18. Әл-Фараби ауданы әкімінің аппаратының бірінші басшысының өкілеттілігі:
1) мекеменің жұмыс жоспарын бекітеді;
2) мекеменің атынан әрекет етеді;
3) сенімхаттар береді;
4) заңнамада белгіленген тәртіпте мемлекеттік мекеменің қызметкерлерін көтермелейді және оларға тәртіптік жаза береді;
5) өз құзыреті шегінде өкімдерге, шешімдерге, қызметтік құжаттарға қол қояды;
6) мекеменің ішкі еңбек тәртібін бекітеді;
7) мекемеде Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Заңының сақталуын қамтамасыз етеді;
8) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
9) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады;
10) Әл-Фараби ауданы әкімінің аппаратының бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
19. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
20. Әл-Фараби ауданы әкімінің аппаратын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын әкім басқарады.
21. Әл-Фараби ауданы әкімінің аппаратының алқалы органдары жоқ.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкi

22. Аппарат акима Аль-Фарабийского района может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Аппарата акима Аль-Фарабийского района формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за Аппаратом акима Аль-Фарабийского района, относится к коммунальной собственности.
24. Аппарат акима Аль-Фарабийского района не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
25. Реорганизация и упразднение Аппарата акима Аль-Фарабийского района осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В ведении Аппарата акима Аль-Фарабийского района находится коммунальное государственное учреждение "Аль-Фараби" аппарата акима Аль-Фарабийского района города Шымкент"
Приложение 6 к постановлению
акимата города Шымкент
от "___" _____ 2026 года № ____
Приложение к постановлению
акимата города Шымкент
от 28 декабря 2021 года № 1698
Положение о коммунальном государственном учреждении "Аппарат акима района Еңбекші города Шымкент"
Глава 1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Аппарат акима района Еңбекші города Шымкент" (далее – Аппарат акима района Еңбекші) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим и выполняющим функции государственного управления на территории Енбекшинского района города Шымкента.
2. Аппарат акима района Еңбекші осуществляет свою деятельность, в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Аппарат акима района Еңбекші города Шымкент является юридическим лицом в организационно-правовой форме, имеет символы и знаки отличия, печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Аппарат акима района Еңбекші вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Аппарат акима района Еңбекші имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

22. Әл-Фараби ауданы әкімінің аппараты заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болуы мүмкін.
Әл-Фараби ауданы әкімінің аппаратының мүлкi оған меншік иесі берген мүлiк, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. Әл-Фараби ауданы әкімінің аппаратына бекiтiлген мүлiк коммуналдық меншiкке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Шымкент қаласының Әл-Фараби ауданы әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі, өзiне бекiтiлген мүлiктi және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлiнген қаражат есебiнен сатып алынған мүлiктi өз бетiмен иелiктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
25. Әл-Фараби ауданы әкімінің аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Әл-Фараби ауданы әкімі аппаратының қарамағында "Шымкент қаласының Әл-Фараби ауданы әкімі аппаратының "Әл-Фараби" коммуналдық мемлекеттік мекемесі бар.
Шымкент қаласы әкімдігінің
2026 жылғы "___" ______
№___________ қаулысына
6-қосымша
Шымкент қаласы әкімдігінің
2021 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 1698 қаулысына қосымша
"Шымкент қаласының Еңбекші ауданы әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Шымкент қаласының Еңбекші ауданы әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Еңбекші ауданы әкімінің аппараты) Шымкент қаласының Еңбекші ауданы аумағында мемлекеттік басқару функцияларын жүзеге асыратын және орындайтын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Еңбекші ауданы әкімінің аппараты өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Еңбекші ауданы әкімінің аппараты ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның рәміздері мен айырым белгілері (бар болса), Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
4. Еңбекші ауданы әкімінің аппараты азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
5. Еңбекші ауданы әкімінің аппараты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.

6. Аппарат акима района Еңбекші по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые распоряжениями акима района Еңбекші и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности коммунального государственного учреждения "Аппарат акима района Еңбекші города Шымкент" утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, город Шымкент, района Еңбекші, улица Толстого № 119, индекс 160011.
9. Настоящее Положение является учредительным документом аппарата акима района Еңбекші.
10. Финансирование деятельности Аппарата акима района Еңбекші осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
11. Аппарату акима района Еңбекші запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Аппарата акима района Еңбекші.
Если Аппарату акима района Еңбекші законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
12. Задачи:
ведение государственной политики на соответствующей территории в сфере государственного управления соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
13. Полномочия:
1) Права:
запрашивать и получать от государственных органов и аппарата акима города необходимую информацию;
использовать государственные транспортные средства, системы связи и коммуникаций;
вносить акиму города предложения по совершенствованию деятельности аппарата акима;
вести переписку с государственными и негосударственными органами, организациями касательно вопросов аппарата;
привлекать работников государственных органов, представителей предприятий и организаций на рассмотрение вопросов, относящихся к компетенции акимата и акима города;
2) Обязанности:
обеспечение информационно-аналитическое, организационно-правовое и материально-техническое деятельности аппарата акима района.
Коммунальное государственное учреждение "Аппарат акима района Еңбекші города Шымкент" осуществляет иные полномочия в соответствии с законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, настоящим Положением.
14. Функции:
1) рассмотрение обращений, заявлений, жалоб граждан, принятие мер по защите прав и свобод граждан;

6. Еңбекші ауданы әкімінің аппараты өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Еңбекші ауданы әкімінің өкімдерімен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. "Шымкент қаласының Еңбекші ауданы әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Еңбекші ауданы, Толстой көшесі, № 119 үй, индексі 160011.
9. Осы Ереже Еңбекші ауданы әкімінің аппаратының құрылтай құжаты болып табылады.
10. Еңбекші ауданы әкімінің аппаратының қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
11. Еңбекші ауданы әкімінің аппаратына кәсіпкерлік субъектілерімен Еңбекші ауданы әкімінің аппараты өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Еңбекші ауданы әкімінің аппаратына заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
12. Мақсаттары:
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тиісті аумақта мемлекеттік басқару саласында мемлекеттік саясатты жүргізу.
13. Өкілеттіктері:
1) Құқықтары:
мемлекеттік органдардан және қала әкімі аппаратынан қажетті ақпараттарды сұратуға және алуға;
мемлекеттік көлік құралдарын, байланыс және коммуникация құралдарын пайдалануға;
қала әкіміне аудан әкімі аппаратының қызметін жетілдіру жөнінде ұсыныс беруге;
мемлекеттік және мемлекеттік емес органдармен, ұйымдармен аудан әкімі аппаратының мәселелері бойынша хат алмасуға;
қала әкімдігі мен әкімінің құзырына жататын мәселелерді қарауға мемлекеттік органдардың қызметкерлерін, кәсіпорындар мен ұйымдардың өкілдерін қатыстыру үшін тартуға құқылы.
2) Міндеттері:
аудан әкімі аппаратының қызметін ақпараттық-аналитикалық, ұйымдастыру-құқықтық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету.
"Шымкент қаласының Еңбекші ауданы әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілеріне, осы ережеге сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
14. Функциялары:
1) азаматтардың өтiнiштерiн, арыздарын, шағымдарын қарайды, азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын қорғау жөнiнде шаралар қолданады;

20) организует погребение безродных и общественные работы по содержанию в надлежащем состоянии кладбищ и иных мест захоронения;
21) ведет учет и регистрацию земельных участков, предназначенных под могилы, в соответствии с правилами погребения и организации дела по уходу за могилами;
22) ведет реестр общественных медиаторов;
23) создает инфраструктуру для занятий спортом физических лиц по месту жительства и в местах их массового отдыха;
24) в пределах своей компетенции присвоение тренерам, методистам, инструкторам-спортсменам и спортивным судьям квалификационных категорий и спортсменам спортивных разрядов;
25) осуществляет виды государственных услуг "Предоставление отсрочки от призыва" и "Освобождение граждан от призыва на воинскую службу" через призывную комиссию;
26) организует культурные мероприятия;
27) организует выполнение общественных работ лицами, осужденными к данному виду наказания, в порядке, определяемом уполномоченным органом в сфере уголовно-исполнительной деятельности;
28) организует снос объектов (зданий, сооружений и помещений изятых для государственных нужд, аварийных, списанных, бесхозяйных);
29) осуществляет текущий ремонт автомобильных дорог;
30) в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях осуществляет производство по делам об административных правонарушениях;
31) в соответствии со статьей 55 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан обращается в суд за защитой прав и интересов Аппарата акима района;
32) организует выполнение общественных работ лицами, привлеченными к административным взысканиям, в порядке определяемом законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
15. Руководство Аппарата акима района Еңбекші осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Аппарата акима района Еңбекші задач и осуществления им своих функций.
16. Первый руководитель Аппарата акима района Еңбекші назначается и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
17. Первый руководитель Аппарата акима района Еңбекші имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Полномочия первого руководителя Аппарата акима района Еңбекші:
1) утверждает планы работ учреждения;
2) действует от имени учреждения;

20) туысы жоқ адамдарды жерлеуді және зираттар мен өзге де жерлеу орындарын тиісті қалпында күтіп-ұстау жөніндегі қоғамдық жұмыстарды ұйымдастырады;
21) жерлеу және қабірлерді қарап-күту жөніндегі істі ұйымдастыру қағидаларына сәйкес, қабірге арналған жер учаскелерін есепке алу мен тіркеуді жүргізеді;
22) қоғамдық медиаторлардың тізілімін жүргізеді;
23) жеке адамдардың тұрғылықты жері бойынша және олардың көпшілік демалатын орындарда спортпен шұғылдануы үшін инфрақұрылым жасайды;
24) өз құзыреті шегінде жаттықтырушы, әдіскер, нұсқаушы-спортшы және спорт төрешісі біліктілік санаттарын және спортшыларға спорттық разрядтарын беру мемлекеттік көрсетілетін қызметтер түрін жүзеге асырады;
25) "Әскерге шақыруды кейінге қалдыру" және "Азаматтарды әскери қызметке шақырудан босату" мемлекеттік көрсетілетін қызметтер түрін шақыру комиссиясы арқылы жүзеге асырады;
26) мәдени іс-шараларды ұйымдастырады;
27) жазалаудың осы түріне сотталған адамдардың қылмыстық-атқару қызметі саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен қоғамдық жұмыстарды орындауын ұйымдастырады;
28) объектілерді (мемлекет мұқтаждығына алынған, авариялық, есептен шығарылған, иесіз қалған ғимараттар, құрылыстар және үй-жайларды) бұзуды ұйымдастырады;
29) автомобиль жолдарын ағымдағы жөндеуді жүзеге асырады;
30) Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасының кодексіне сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуді жүзеге асырады;
31) Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексінің 55-бабына сәйкес аудан әкімінің аппаратының құқықтарын және мүдделерін қорғау үшін сотқа жүгінеді;
32) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық заңнамасында айқындалған тәртіппен әкімшілік жазаға тартылған адамдардың қоғамдық жұмыстарды орындауын ұйымдастырады.
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
15. Еңбекші ауданы әкімінің аппаратын басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Еңбекші ауданы әкімінің аппаратына жүктелген мiндеттердiң орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
16. Еңбекші ауданы әкімінің аппаратының бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымымнан босатылады.
17. Еңбекші ауданы әкімінің аппараты бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
18. Еңбекші ауданы әкімінің аппаратының бірінші басшысының өкілеттілігі:
1) мекеменің жұмыс жоспарын бекітеді;
2) мекеменің атынан әрекет етеді;

3) выдает доверенности;
4) в установленном законодательством порядке поощряет работников государственного учреждения и налагает на них дисциплинарные взыскания;
5) издает распоряжения, решения подписывает служебную документацию в пределах своей компетенции;
6) утверждает внутренний трудовой распорядок учреждения;
7) осуществляет контроль за соблюдением Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" в учреждении;
8) осуществляет личный прием граждан;
9) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;
10) исполнение полномочий первого руководителя Аппарата акима района Еңбекші в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
19. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
20. Аппарат акима района Еңбекші возглавляется акимом назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
21. Аппарат акима района Еңбекші не имеет коллегиальных органов.
Глава 4. Имущество государственного учреждения
22. Аппарат акима района Еңбекші может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Аппарат акима района Еңбекші формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за Аппаратом акима района Еңбекші относится к коммунальной собственности.
24. Аппарат акима района Еңбекші не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упраздение государственного органа
25. Реорганизация и упразднение Аппарата акима района Еңбекші осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В ведении аппарата акима района Еңбекші находится коммунальное государственное учреждение "Еңбекші" аппарата акима района Еңбекші города Шымкент".
Приложение 7 к постановлению
акимата города Шымкент
от "___" _____ 2026 года № ____
Приложение к постановлению
акимата города Шымкент
от 28 декабря 2021 года № 1699
Положение о государственном учреждении "Аппарат акима Каратауского района города Шымкент"

3) сенімхаттар береді;
4) заңнамада белгіленген тәртіпте мемлекеттік мекеменің қызметкерлерін көтермелейді және оларға тәртіптік жаза береді;
5) өз құзыреті шегінде өкімдерге, шешімдерге, қызметтік құжаттарға қол қояды;
6) мекеменің ішкі еңбек тәртібін бекітеді;
7) мекемеде Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Заңының сақталуын қамтамасыз етеді;
8) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
9) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады;
10) Еңбекші ауданы әкімінің аппаратының бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
19. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкiлеттiктерiн қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
20. Еңбекші ауданы әкімінің аппаратын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын әкім басқарады.
21. Еңбекші ауданы әкімінің аппаратының алқалы органдары жоқ.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкi
22. Еңбекші ауданы әкімінің аппараты заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болуы мүмкін.
Еңбекші ауданы әкімінің аппаратының мүлкi оған меншік иесі берген мүлiк, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. Еңбекші ауданы әкімінің аппаратына бекiтiлген мүлiк коммуналдық меншiкке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Шымкент қаласының Еңбекші ауданы әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі, өзiне бекiтiлген мүлiктi және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлiнген қаражат есебiнен сатып алынған мүлiктi өз бетiмен иелiктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
25. Еңбекші ауданы әкімінің аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
26. Еңбекші ауданы әкімі аппаратының қарамағында "Шымкент қаласының Еңбекші ауданы әкімі аппаратының "Еңбекші" коммуналдық мемлекеттік мекемесі бар.
Шымкент қаласы әкімдігінің
2026 жылғы "___" ______
№___________ қаулысына
7-қосымша
Шымкент қаласы әкімдігінің
2021 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 1699 қаулысына қосымша
"Шымкент қаласының Қаратау ауданы әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже

Глава 1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Аппарат акима Каратауского района города Шымкент" (далее – Аппарат акима Каратауского района) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим и выполняющим функции государственного управления на территории Каратауского района города Шымкент.
2. Аппарат акима Каратауского района осуществляет свою деятельность, в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Аппарат акима Каратауского района города Шымкент является юридическим лицом в организационно-правовой форме, печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Аппарат акима Каратауского района вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Аппарат акима Каратауского района имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Аппарат акима Каратауского района по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые распоряжениями акима Каратауского района города Шымкент и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Аппарат акима Каратауского района города Шымкент" утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, город Шымкент, Каратауский район, улица Улана Аргынбекова, здание 313, индекс 160023.
9. Настоящее Положение является учредительным документом Аппарата акима Каратауского района.
10. Финансирование деятельности аппарата акима Каратауского района осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
11. Аппарату акима Каратауского района запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Аппарата акима Каратауского района.
Если аппарату акима Каратауского района законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Шымкент қаласының Қаратау ауданы әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Қаратау ауданы әкімінің аппараты) Шымкент қаласының Қаратау ауданы аумағында мемлекеттік басқару функцияларын жүзеге асыратын және орындайтын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Қаратау ауданы әкімінің аппараты өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Қаратау ауданы әкімінің аппараты ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
4. Қаратау ауданы әкімінің аппараты азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
5. Қаратау ауданы әкімінің аппараты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Қаратау ауданы әкімінің аппараты өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Шымкент қаласы Қаратау ауданы әкімінің өкімдерімен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. "Шымкент қаласының Қаратау ауданы әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Қаратау ауданы, Ұлан Арғынбеков көшесі, № 313 ғимарат, пошта индексі 160015.
9. Осы Ереже Қаратау ауданы әкімі аппаратының құрылтай құжаты болып табылады.
10. Қаратау ауданы әкімі аппаратының қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
11. Қаратау ауданы әкімінің аппараты кәсіпкерлік субъектілерімен Қаратау ауданы әкімі аппаратының өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Қаратау ауданы әкімінің аппаратына заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.

30) в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях осуществляет производство по делам об административных правонарушениях;
31) в соответствии со статьей 55 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан обращается в суд за защитой прав и интересов аппарата акима района;
32) организует выполнение общественных работ лицами, привлеченными к административным взысканиям, в порядке определяемом законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
15. Руководство Аппарата акима Каратауского района осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Аппарат акима Каратауского района задач и осуществления им своих функций.
16. Первый руководитель Аппарата акима Каратауского района назначается и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
17. Первый руководитель Аппарата акима Каратауского района имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Полномочия первого руководителя аппарата акима Каратауского района:
1) утверждает планы работ учреждения;
2) действует от имени учреждения;
3) выдает доверенности;
4) в установленном законодательством порядке поощряет работников государственного учреждения и налагает на них дисциплинарные взыскания;
5) издает распоряжения, решения, подписывает служебную документацию в пределах своей компетенции;
6) утверждает внутренний трудовой распорядок учреждения;
7) осуществляет контроль за соблюдением Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" в учреждении;
8) осуществляет личный прием граждан;
9) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя Аппарата акима Каратауского района в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
19. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
20. Аппарат акима Каратауского района возглавляется акимом назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
21. Аппарат акима Каратауского района не имеет коллегиальных органов.
Глава 4. Имущество государственного учреждения
22. Аппарат акима Каратауского района может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Аппарата акима Каратауского района формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

30) Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасының кодексіне сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуді жүзеге асырады;
31) Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексінің 55-бабына сәйкес аудан әкімінің аппаратының құқықтарын және мүдделерін қорғау үшін сотқа жүгінеді;
32) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық заңнамасында айқындалған тәртіппен әкімшілік жазаға тартылған адамдардың қоғамдық жұмыстарды орындауын ұйымдастырады.
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
15. Қаратау ауданы әкімінің аппаратын басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Қаратау ауданы әкімінің аппаратына жүктелген мiндеттердiң орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
16. Қаратау ауданы әкімі аппаратының бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымынан босатылады.
17. Қаратау ауданы әкімі аппаратының бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
18. Қаратау ауданы әкімі аппаратының бірінші басшысының өкілеттілігі:
1) мекеменің жұмыс жоспарын бекітеді;
2) мекеменің атынан әрекет етеді;
3) сенімхаттар береді;
4) заңнамада белгіленген тәртіпте мекеменің қызметкерлерін көтермелейді және оларға тәртіптік жазалар қолданады;
5) өз құзыреті шегінде өкімдерге, шешімдерге, қызметтік құжаттарға қол қояды;
6) мекеменің ішкі еңбек тәртібін бекітеді;
7) мекемеде "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының сақталуын қамтамасыз етеді;
8) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
9) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
10) Қаратау ауданы әкімі аппаратының бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
19. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкiлеттiктерiн қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
20. Қаратау ауданы әкімінің аппаратын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын әкім басқарады.
21. Қаратау ауданы әкімі аппаратының алқалы органдары жоқ.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкi
22. Қаратау ауданы әкімі аппаратының заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығындағы оқшауланған мүлкi болуы мүмкін.
Қаратау ауданы әкімі аппаратының мүлкi оған меншік иесі берген мүлiк, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

23. Имущество, закрепленное за Аппаратом акима Каратауского района относится к коммунальной собственности.
24. Государственное учреждение "Аппарат акима Каратауского района города Шымкент" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
25. Реорганизация и упразднение Аппарата акима Каратауского района осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В ведении Аппарата акима Каратауского района находится коммунальное государственное учреждение "Каратау" аппарата акима Каратауского района города Шымкент.
Приложение 8 к постановлению
акимата города Шымкент
от "___" _____ 2026 года № ____
Приложение к постановлению
акимата города Шымкент
от 26 августа 2022 года № 1659
Положение о коммунальном государственном учреждении "Аппарат акима района "Тұран" города Шымкент"
Глава 1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Аппарат акима района Тұран города Шымкент" (далее – Аппарат акима района Тұран) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим и выполняющим функции государственного управления на территории района Тұран города Шымкента.
2. Аппарат акима района Тұран осуществляет свою деятельность, в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Аппарат акима района Тұран является юридическим лицом в организационно-правовой форме, имеет символы и знаки отличия, печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Аппарат акима района Тұран вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Аппарат акима района Тұран имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Аппарат акима района Тұран по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые распоряжениями акима района Тұран и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности коммунального государственного учреждения "Аппарат акима района "Тұран" города Шымкент" утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

23. Қаратау ауданы әкімінің аппаратына бекiтiлген мүлiк коммуналдық меншiкке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Шымкент қаласының Қаратау ауданы әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі өзiне бекiтiлген мүлiктi және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлiнген қаражат есебiнен сатып алынған мүлiктi өз бетiмен иелiктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
25. Қаратау ауданы әкімінің аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қаратау ауданы әкімі аппаратының қарамағында Шымкент қаласының Қаратау ауданы әкімі аппаратының "Қаратау" коммуналдық мемлекеттік мекемесі бар.
Шымкент қаласы әкімдігінің
2026 жылғы "___" ______
№___________ қаулысына
8-қосымша
Шымкент қаласы әкімдігінің
2022 жылғы 26 тамыздағы
№ 1659 қаулысына қосымша
"Шымкент қаласының "Тұран" ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Шымкент қаласының "Тұран" ауданы әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Тұран ауданы әкімінің аппараты) Шымкент қаласының Тұран ауданы аумағында мемлекеттік басқару функцияларын жүзеге асыратын және орындайтын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Тұран ауданы әкімінің аппараты өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Тұран ауданы әкімінің аппараты ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның рәміздері мен айырым белгілері (бар болса), Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
4. Тұран ауданы әкімінің аппараты азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
5. Тұран ауданы әкімінің аппараты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Тұран ауданы әкімінің аппараты өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Тұран ауданы әкімінің өкімдерімен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. "Шымкент қаласының Тұран ауданы әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.

8. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, город Шымкент, Аль-Фарабийский район, проспект Тауке хана 6, индекс 160012.
9. Настоящее Положение является учредительным документом аппарата акима района Тұран.
10. Финансирование деятельности аппарата акима района Тұран осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
11. Аппарату акима района Тұран запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями аппарата акима района Тұран.
Если аппарату акима района Тұран законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
12. Задачи:
ведение государственной политики на соответствующей территории в сфере государственного управления соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
13. Полномочия:
1) Права:
запрашивать и получать от государственных органов и аппарата акима города необходимую информацию;
использовать государственные транспортные средства, системы связи и коммуникаций;
вносить акиму города предложения по совершенствованию деятельности аппарата акима;
вести переписку с государственными и негосударственными органами, организациями касательно вопросов аппарата;
привлекать работников государственных органов, представителей предприятий и организаций на рассмотрение вопросов, относящихся к компетенции акимата и акима города;
2) Обязанности:
обеспечение информационно-аналитическое, организационно-правовое и материально-техническое деятельности аппарата акима района.
Коммунальное государственное учреждение "Аппарат акима района "Тұран" города Шымкент" осуществляет иные полномочия в соответствии с законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, настоящим Положением.
14. Функции:
1) рассмотрение обращений, заявлений, жалоб граждан, принятие мер по защите прав и свобод граждан;
2) содействие сбору налогов и других обязательных платежей в бюджет;
3) разрабатывает и вносит в вышестоящий акимат для утверждения соответствующим маслихатом бюджетные программы, администратором которых выступает аппарат акима;
4) содействует исполнению гражданами и юридическими лицами норм Конституции Республики Казахстан, законов, актов Президента и Правительства Республики Казахстан, нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов;

8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Әл-Фараби ауданы, Тәуке хан даңғылы 6, индекс 160012.
9. Осы Ереже Тұран ауданы әкімінің аппаратының құрылтай құжаты болып табылады.
10. Тұран ауданы әкімінің аппаратының қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
11. Тұран ауданы әкімінің аппаратына кәсіпкерлік субъектілерімен Тұран ауданы әкімінің аппараты өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Тұран ауданы әкімінің аппаратына заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
12. Мақсаттары:
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тиісті аумақта мемлекеттік басқару саласында мемлекеттік саясатты жүргізу.
13. Өкілеттіктері:
1) Құқықтары:
мемлекеттік органдардан және қала әкімі аппаратынан қажетті ақпараттарды сұратуға және алуға;
мемлекеттік көлік құралдарын, байланыс және коммуникация құралдарын пайдалануға;
қала әкіміне аудан әкімі аппаратының қызметін жетілдіру жөнінде ұсыныс беруге;
мемлекеттік және мемлекеттік емес органдармен, ұйымдармен аудан әкімі аппаратының мәселелері бойынша хат алмасуға;
қала әкімдігі мен әкімінің құзырына жататын мәселелерді қарауға мемлекеттік органдардың қызметкерлерін, кәсіпорындар мен ұйымдардың өкілдерін қатыстыру үшін тартуға құқылы.
2) Міндеттері:
аудан әкімі аппаратының қызметін ақпараттық-аналитикалық, ұйымдастыру-құқықтық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету.
"Шымкент қаласының "Тұран" ауданы әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілеріне, осы ережеге сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
14. Функциялары:
1) азаматтардың өтiнiштерiн, арыздарын, шағымдарын қарайды, азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын қорғау жөнiнде шаралар қолданады;
2) салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi жинауға жәрдемдеседi;
3) әкім аппараты әкімшісі болып табылатын бюджеттік бағдарламаларды әзірлеп, тиісті мәслихаттың бекітуі үшін жоғары тұрған әкімдіктің қарауына енгізеді;
4) азаматтар мен заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасы Конституциясының, заңдарының, Қазақстан Республикасының Президентi мен Yкiметi актiлерiнiң, орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдар нормативтiк құқықтық актілерiнiң нормаларын орындауына жәрдемдеседi;

10) исполнение полномочий первого руководителя аппарата акима района Тұран в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
19. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
20. Аппарат акима района Тұран возглавляется акимом назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
21. Аппарат акима района Тұран не имеет коллегиальных органов.
Глава 4. Имущество государственного учреждения
22. Аппарат акима района Тұран может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество аппарат акима района Тұран формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за аппаратом акима района Тұран, относится к коммунальной собственности.
24. Аппарат акима района Тұран не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
25. Реорганизация и упразднение аппарата акима района Тұран осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В ведении аппарата акима района Тұран находится коммунальное государственное учреждение "Тұран" аппарата акима Тұран района города Шымкент".
Приложение 9 к постановлению
акимата города Шымкент
от "___" _____ 2026 года № ____
Приложение к постановлению
акимата города Шымкент
от 13 декабря 2021 года № 1625
Положение о коммунальном государственном учреждении "Управление экономики и бюджетного планирования города Шымкент"
Глава 1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Управление экономики и бюджетного планирования города Шымкент" (далее - Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере государственного управления в области реализации системы государственного планирования, способствующей формированию и достижению приоритетов социально-экономического развития города Шымкент.
2. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

10) Тұран ауданы әкімінің аппаратының бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
19. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкiлеттiктерiн қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
20. Тұран ауданы әкімінің аппаратын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын әкім басқарады.
21. Тұран ауданы әкімінің аппаратының алқалы органдары жоқ.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкi
22. Тұран ауданы әкімінің аппараты заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болуы мүмкін.
Тұран ауданы әкімінің аппаратының мүлкi оған меншік иесі берген мүлiк, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. Тұран ауданы әкімінің аппаратына бекiтiлген мүлiк коммуналдық меншiкке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Шымкент қаласының "Тұран" ауданы әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі, өзiне бекiтiлген мүлiктi және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлiнген қаражат есебiнен сатып алынған мүлiктi өз бетiмен иелiктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
25. Тұран ауданы әкімінің аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Тұран ауданы әкімі аппаратының қарамағында "Шымкент қаласының Тұран ауданы әкімі аппаратының "Тұран" коммуналдық мемлекеттік мекемесі бар.
Шымкент қаласы әкімдігінің
2026 жылғы "___" ______
№___________ қаулысына
9-қосымша
Шымкент қаласы әкімдігінің
2021 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 1625 қаулысына қосымша
"Шымкент қаласының экономика және бюджеттік жоспарлау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Шымкент қаласының экономика және бюджеттік жоспарлау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Басқарма) Шымкент қаласының әлеуметтік-экономикалық даму басымдықтарын қалыптастыруға және қол жеткізуге ықпал ететін, мемлекеттік жоспарлау жүйесін іске асыру саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

3. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, город Шымкент, Каратауский район, проспект Nursultan Nazarbaev №10, индекс 160024.
9. Настоящее Положение является учредительным документом управления.
10. Финансирование деятельности управления осуществляется из республиканского и местных бюджетов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
11. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями управления.
Если управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
12. Задачи:
1) Реализация целевых приоритетов социально-экономического развития города Шымкент;
2) формирование и реализация региональных документов системы государственного планирования;
3) планирование местного бюджета.
13. Полномочия:
1) права:
- вносить в вышестоящие органы предложения по основным направлениям развития города;
- запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, организаций, юридических лиц с участием государства необходимую информацию и материалы;
- привлекать к работе для осуществления консалтинговых услуг юридических и физических лиц.
2) обязанности:
- разработка и согласование программы развития города в установленном законодательством порядке;
- проведение мониторинга программы территориального развития, реализуемой местными исполнительными органами;
- в пределах своей компетенции подготавливать информационно-аналитические материалы и предоставлять их в республиканские государственные органы и акимат города;
- проведение мониторинга Программы развития города;
- проведение мониторинга социально-экономического развития города;
- подготовка экономических заключений по местным бюджетным инвестиционным проектам, финансово-экономическим обоснованиям местных бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц и на концепцию проекта государственно-частного партнерства;
- разработка и внесение на утверждение акиму города плана мероприятий по реализаций программы развития города Шымкент;
- рассмотрение, оценка и подготовка заключений по бюджетным заявкам и проектам бюджетных программ администраторов бюджетных программ.

3. Басқарма ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның рәміздері мен айырым белгілері, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
4. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
5. Басқармаға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Қаратау ауданы, Nursultan Nazarbaev даңғылы № 10, индексі 160024.
9. Осы Ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
10. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден жүзеге асырылады.
11. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
12. Мақсаттары:
1) Шымкент қаласының әлеуметтік-экономикалық дамуының мақсатты басымдықтарын іске асыру;
2) мемлекеттік жоспарлау жүйесінің өңірлік құжаттарын қалыптастыру және жүзеге асыру;
3) жергілікті бюджетті жоспарлау.
13. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
- жоғары органдарға қаланың негізгі даму бағыттары бойынша ұсыныстар енгізуге;
- мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, мемлекеттің қатысуымен заңды тұлғалардан заңнамада белгіленген тәртіппен қажетті ақпараттар мен материалдарды сұратуға және алуға;
- консалтингтік қызметтерді жүзеге асыру үшін заңды және жеке тұлғаларды жұмысқа тартуға.
2) Міндеттері:
- заңнамада белгіленген тәртіппен қаланың даму бағдарламасын әзірлеу және келісу;
- жергілікті атқарушы органдармен жүзеге асырылып жатқан аумақтық даму бағдарламасына мониторинг жүргізу;
- өз құзыреті шегінде ақпараттық-талдау материалдарын дайындауға және оларды республикалық мемлекеттік органдарға және қала әкімдігіне ұсыну;
- қаланың даму бағдарламасына мониторинг жүргізу;
- қаланың әлеуметтік-экономикалық дамуына мониторинг жүргізу;
- жергілікті бюджеттік инвестициялық жобаларға, заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы жергілікті бюджеттік инвестициялардың қаржылық-экономикалық негіздемесіне және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының тұжырымдамасына экономикалық қорытындылар дайындау;
- Шымкент қаласының даму бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу және қала әкіміне бекітуге енгізу;
- бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік сұранымдары және бюджеттік бағдарламаларының жобалары бойынша қорытындыларды қарастыру, бағалау және дайындау.

14. Функции:
1) подготовка и предоставление в акимат города годового мониторинга о ходе реализации бюджетных инвестиционных проектов, осуществляемых за счет средств местного бюджета и местных бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц;
2) подготовка заключений по концессионным запросам, конкурсной документации, в том числе при внесении в нее изменений и дополнений, концессионным заявкам, представленным участниками конкурса при проведении конкурса по выбору концессионера, проектам договоров концессии, в том числе при внесении в договоры концессии изменений и дополнений по объектам концессии, относящимся к коммунальной собственности, в случае, если стоимость создания (реконструкции) объекта концессии составляет до 4 000 000 месячных расчетных показателей;
3) формирование заключений по конкурсной документации проектов государственно-частного партнерства и внесение их на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии;
4) формирование перечня приоритетных бюджетных инвестиционных проектов (программ);
5) разработка проекта решения городского маслихата по утверждению городского бюджета на плановый период и уточнения городского бюджета;
6) разработка проекта постановления акимата города о реализации решения городского маслихата об утверждении городского бюджета на плановый период;
7) осуществление функции рабочего органа бюджетной комиссии города Шымкент;
8) рассмотрение, оценка и подготовка заключений по бюджетным запросам администраторов бюджетных программ;
9) прогнозирование поступлений в местный бюджет;
10) планирование проектов строительства "под ключ" и с одобрения бюджетной комиссии прием государственных обязательств, а также осуществление мониторинга за выполнением государственных обязательств.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
15. Руководство управления осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на управление задач и осуществление им своих полномочий.
16. Руководитель управления назначается на должность и освобождается от должности акимом города Шымкент в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
17. Руководитель управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Полномочия руководителя управления:
1) без доверенности действует от имени управления и представляет интересы управления во всех организациях;

14. Функциялары:
1) қалалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын бюджеттік инвестициялық жобалардың және заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы жергілікті бюджеттік инвестициялардың іске асырылу барысы туралы жылдық мониторингті дайындау және қала әкімдігіне ұсыну;
2) коммуналдық меншікке жататын концессия объектілері бойынша, егер концессия объектісін құру (реконструкциялау) құны 4 000 000 айлық есептік көрсеткішке дейінгіні құраған жағдайда концессиялық ұсыныстар бойынша, конкурстық құжаттама бойынша, оның iшiнде оған өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу кезiнде, концессионердi таңдау жөнiндегi конкурсты өткiзу кезiнде конкурсқа қатысушылар ұсынған концессиялық сұранымдар бойынша, концессия шарттары жобалары бойынша, оның iшiнде концессия шарттарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу кезiнде қорытындылар әзірлеу;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларына конкурстық құжаттама бойынша қорытындылар қалыптастыру және оларды тиiстi бюджет комиссиясының қарауына енгiзу;
4) басымды бюджеттік инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тізбесін қалыптастыру;
5) жоспарлы кезеңге арналған қалалық бюджетті бекіту және қалалық бюджетті нақтылау жөніндегі қалалық мәслихат шешімінің жобасын әзірлеу;
6) жоспарлы кезеңге арналған қалалық бюджетті бекіту туралы қалалық мәслихат шешімін іске асыру жөніндегі қала әкімдігі қаулысының жобасын әзірлеу;
7) Шымкент қаласының бюджеттік комиссиясының жұмыс органы функцияларын жүзеге асырау;
8) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік сұранымдары бойынша қорытындылар қарау, бағалау және дайындау;
9) қаланың бюджетіне түсетін түсімдерді болжау;
10) "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобаларын жоспарлау және бюджет комиссиясының мақұлдауымен мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау сонымен қатар, мемлекеттік міндеттемелердің мониторингін жүзеге асыру.
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
15. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
16. Басқарма басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, Шымкент қаласы әкімінің өкімімен лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
17. Басқарма басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындайтын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
18. Басқарма басшысының өкілеттіктері:
1) Басқарманың атынан сенімхатсыз әрекет жасайды және барлық ұйымдарда басқарма мүдделерін білдіреді;

2) в случаях и в пределах, установленных в законодательном порядке, распоряжается имуществом управления;
3) заключает договора, выдает доверенности, утверждает регламент, порядок и план работы управления;
4) подписывает меморандумы в установленном законом порядке;
5) подписывает гражданско-правовые акты в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
6) открывает банковские счета, издает приказы и дает указания, обязательные для всех служащих управления;
7) осуществляет иные функции, возложенные на него законодательством, настоящим положением и акиматом города.
Исполнение полномочий первого руководителя управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
19. Руководитель управления определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа
20. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за управлением, относится к городской коммунальной собственности.
22. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
23. Реорганизация и упразднение управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 10 к постановлению
акимата города Шымкент
от "___" _____ 2026 года № ____
Приложение к постановлению
акимата города Шымкент
от 21 июля 2022 года № 1367
Положение о коммунальном государственном учреждении "Управление финансов города Шымкент"
Глава 1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Управление финансов города Шымкент" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере организации исполнения бюджета города и управления коммунальным имуществом города в пределах своей компетенции.
2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами принимаемыми вышестоящим центральным государственным органом по отношению к нему, а также настоящим Положением.

2) заңнамада белгіленген жағдайларда және шектерде басқарма мүлігіне билік жасайды;
3) шарттар жасасады, сенімхаттар береді, басқарма регламентін, жұмыс тәртібі мен жоспарын бекітеді;
4) заңнамада белгіленген тәртіппен меморандумдарға қол қояды;
5) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес, азаматтық-құқықтық актілерге қол қояды;
6) банктерде есеп-шоттар ашады, басқарманың барлық қызметкерлеріне міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
7) заңнамамен, осы ережемен және қала әкімдігімен жүктелген өзге де қызметтерді атқарады.
Басқарма басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
19. Басқарма басшысы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
20. Басқарманың заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Басқармаға бекітілген мүлік қалалық коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
23. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Шымкент қаласы әкімдігінің
2026 жылғы "___" ______
№___________ қаулысына
10-қосымша
Шымкент қаласы әкімдігінің
2022 жылғы 21 шілдедегі
№ 1367 қаулысына қосымша
"Шымкент қаласының қаржы басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Шымкент қаласының қаржы басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Басқарма) қала бюджетінің атқарылуын ұйымдастыру және қаланың коммуналдық мүлкін басқару салаларында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзіне қатысты жоғары тұрған орталық мемлекеттік орган қабыладайтын өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет символы и знаки отличия (при их наличии), печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности коммунального государственного учреждения "Управление финансов города Шымкент" утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, город Шымкент, Каратауский район, проспект Nursultan Nazarbaev № 10, индекс 160023.
10. Настоящее Положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местных бюджетов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
- подготовка и составление отчета об исполнении бюджета города;
- реализация государственной политики в сфере управления коммунальным имуществом города.
14. Полномочия:
1) права:
- в установленном законодательством порядке запрашивает и получает от государственных органов, организаций, юридических лиц с участием государства документы и информацию необходимую для выполнения своих функции на бумажном и (или) электронном носителях, а также представляет информацию другим государственным органам;
- принимает решения в пределах, возложенных на него задач и функций;
2) обязанности:
- организация и обеспечение исполнения бюджета города;
- составление и представление бюджетной отчетности, отчета об исполнении бюджета города, а также составление консолидированной финансовой отчетности в порядке, установленном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета;
- погашение и обслуживание долга местного исполнительного органа города;
- организация учета коммунального имущества города, обеспечение его эффективного использования;
- принятие решения о закреплении коммунального имущества за коммунальными юридическими лицами;
- организация и проведение государственных закупок по обеспечению деятельности коммунального государственного учреждения "Управление финансов города Шымкент";
- организация исполнения бюджета по принятым обязательствам администраторов бюджетных программ;
- осуществление выпуска ценных бумаг акимата города для обращения на внутреннем рынке для финансирования дефицита города, а также для финансирования строительства жилья в рамках реализации государственных и правительственных программ;

4. Басқарма ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның рәміздері мен айырым белгілері (бар болса), Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан жасайды.
6. Басқарма Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Шымкент қаласының қаржы басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Қаратау ауданы, Nursultan Nazarbaev даңғылы № 10, индексі 160023.
10. Осы Ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілермен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
- қала бюджетінің атқарылуы туралы есепті қалыптастыру және жасау;
- қаланың коммуналдық мүлкін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асыру.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
- заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, мемлекет қатысатын заңды тұлғалардан қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде өз функцияларын орындау үшін қажетті құжаттар мен ақпаратты сұратады және алады, сондай-ақ ақпаратты басқа мемлекеттік органдарға ұсынады;
- өзіне жүктелген міндеттер мен функциялар шегінде шешімдер қабылдайды;
2) міндеттері:
- қала бюджетінің атқарылуын ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
- бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілеген тәртіппен бюджеттік есептілікті, қала бюджетінің атқарылуы туралы есепті жасау және ұсыну, сондай-ақ шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау;
- қаланың жергілікті атқарушы органның борышын өтеу және қызмет көрсету;
- қаланың коммуналдық мүлкін есепке алуды ұйымдастыру, оны тиімді пайдалануды қамтамасыз ету;
- коммуналдық мүлікті коммуналдық заңды тұлғаларға бекіту туралы шешім қабылдау;
- "Шымкент қаласының қаржы басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қызметін қамтамасыз ету бойынша мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және өткізу;
- бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қабылдаған міндеттемелері бойынша бюджеттің атқарылуын ұйымдастыру;
- қала тапшылығын қаржыландыру үшін ішкі нарықта айналысқа жіберу үшін, сондай-ақ мемлекеттік және үкіметтік бағдарламаларды іске асыру шеңберінде тұрғын үй құрылысын қаржыландыру үшін қала әкімдігінің бағалы қағаздарын шығаруды жүзеге асыру.

15. Функции:
1) ведение бюджетного учета исполнения бюджета города;
2) ведение бюджетного мониторинга;
3) составление отчетов администраторов бюджетных программ;
4) составление отчетов о результатах бюджетного мониторинга;
5) представление отчета об исполнении бюджета в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, ревизионную комиссию города республиканского значения;
6) представление годового отчета об исполнении бюджета города в акимат, местный уполномоченный орган по государственному планированию и органы государственного аудита и финансового контроля;
7) проведение анализа исполнения доходов бюджета по налоговым поступлением, неналоговым поступлением, поступлением от продажи основного капитала, поступлением трансфертов, предусмотренные в поступлениях бюджета на соответствующий финансовый период;
8) проведение анализа исполнения расходной части бюджета;
9) проведение анализа исполнения целевых трансфертов и кредитов, выделенных из республиканского бюджета, бюджетам городов республиканского значения;
10) составление и утверждение индивидуальных планов финансирования, планов финансирования по обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ и планов поступлений;
11) составление и утверждение сводного план поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам;
12) внесение изменений в индивидуальные планы финансирования, сводный план поступлений и сводные планы финансирования по обязательствам и платежам;
13) осуществление регистрации, учета и мониторинга бюджетных кредитов;
14) регистрация и мониторинг государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства, в том числе государственных концессионных обязательств;
15) выпуск ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке местным исполнительным органом города республиканского значения;
16) формирование отчетности операционной оценки по блоку достижения целей в рамках системы ежегодной оценки эффективности деятельности местного исполнительного органа в части эффективности исполнения бюджетных программ развития.
17) передача и прием государственного имущества из одного вида государственной собственности в другой;
18) передача и прием коммунального имущества из одного уровня местного государственного управления и самоуправления в другой;
19) разрабатывают нормативные правовые акты в сфере управления коммунальным имуществом города в пределах своей компетенции;
20) координируют работу местного исполнительного органа по вопросам, входящим в их компетенцию, в сфере управления районным коммунальным имуществом;

15. Функциялары:
1) қала бюджетінің атқарылуын бюджеттік есепке алуды жүргізу;
2) бюджеттік мониторинг жүргізу;
3) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің есептерін жасау;
4) бюджеттік мониторинг нәтижелері туралы есептер жасау;
5) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға, республикалық маңызы бар қаланың тексеру комиссиясына бюджеттің атқарылуы туралы есепті ұсыну;
6) қала бюджетінің атқарылуы туралы жылдық есепті әкімдікке, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға және мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарына ұсыну;
7) тиісті қаржы кезеңіне арналған бюджет түсімдерінде көзделген салықтық түсімдер, салықтық емес түсімдер, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер, трансферттердің түсімдері бойынша бюджет кірістерінің атқарылуына талдау жүргізу;
8) бюджеттің шығыс бөлігінің орындалуына талдау жүргізу;
9) республикалық бюджеттен, республикалық маңызы бар қалалардың бюджеттеріне бөлінген нысаналы трансферттердің және кредиттердің орындалуына талдау жүргізу;
10) жеке қаржыландыру жоспарларын, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарларын және түсімдер жоспарларын жасау және бекіту;
11) түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасау және бекіту;
12) қаржыландырудың жеке жоспарларына, түсімдердің жиынтық жоспарына және міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерістер енгізу;
13) бюджеттік кредиттерді тіркеуді, есепке алуды және мониторингілеуді жүзеге асыру;
14) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді тіркеу және мониторингілеу;
15) республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органың ішкі нарықта айналысқа жіберу үшін бағалы қағаздарды шығару;
16) бюджеттік даму бағдарламаларын орындау тиімділігі бөлігінде жергілікті атқарушы орган қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі шеңберінде мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалау есептілігін қалыптастыру;
17) мемлекеттік мүлікті мемлекеттік меншіктің бір түрінен екіншісіне беру және қабылдау;
18) коммуналдық мүлікті жергілікті мемлекеттік басқарудың және өзін-өзі басқарудың бір деңгейінен екіншісіне беру және қабылдау;
19) өз құзыреті шегінде қаланың коммуналдық мүлкін басқару саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді;
20) аудандық коммуналдық мүлікті басқару саласында өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша жергілікті атқарушы органдарының жұмысын үйлестіреді;

21) управляют коммунальным имуществом города, осуществляют меры по его защите;
22) обеспечивают контроль за использованием и сохранностью коммунального имущества города;
23) принятие решения о закреплении коммунального имущества за коммунальными юридическими лицами;
24) осуществление приватизации коммунального имущества, а также предприятий как имущественного комплекса, в том числе привлечение посредника для организации процесса приватизации, обеспечение оценки объекта приватизации, осуществление подготовки и заключение договоров купли-продажи объекта приватизации и контроль за соблюдением условий договоров купли-продажи;
25) предоставление коммунального имущества в имущественный наем (аренду), доверительное управление физическим лицам и негосударственным юридическим лицам без права последующего выкупа, с правом последующего выкупа или правом последующей передачи в собственность субъектам малого предпринимательства на безвозмездной основе;
26) осуществление контроля за выполнением доверительным управляющим обязательств по договору доверительного управления коммунальным имуществом;
27) организация работ по принятию объектов созданных на основе договоров государственно - частного партнерства в коммунальную собственность города;
28) рассматривает в пределах своей компетенции вопросы, поступающие от юридических и физических лиц;
29) обеспечение организации работы по учету, хранению, оценке и дальнейшему использованию имущества, обращенного (поступившего) в коммунальную собственность города Шымкент в соответствии с действующим законодательством;
30) анализ выполнения планов развития коммунальных государственных предприятий, контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство Управления осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности акимом города Шымкент в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия руководителя Управления:
1) утверждает планы работ государственного учреждения;
2) действует от имени государственного учреждения;
3) выдает доверенности;

21) қаланың коммуналдық мүлкін басқарады, оны қорғау жөніндегі шараларды жүзеге асырады;
22) қаланың коммуналдық мүлкін пайдаланылуын және сақталуын бақылауды қамтамасыз етеді;
23) коммуналдық мүлікті коммуналдық заңды тұлғаларға бекіту туралы шешім қабылдау;
24) коммуналдық мүлікті, сондай-ақ мүліктік кешен ретінде кәсіпорындарды жекешелендіруді жүзеге асыру, оның ішінде жекешелендіру процесін ұйымдастыру үшін делдалды тарту, жекешелендіру объектісін бағалауды қамтамасыз ету, жекешелендіру объектісінің сатып алу-сату шарттарын дайындау мен жасасуды жүзеге асыру және сатып алу-сату шарттары талаптарының сақталуын бақылау;
25) коммуналдық мүлікті жеке тұлғаларға және мемлекеттік емес заңды тұлғаларға кейіннен сатып алу құқығынсыз, шағын кәсіпкерлік субъектілерінің меншігіне кейіннен сатып алу құқығымен немесе кейіннен өтеусіз негізде беру құқығымен мүліктік жалдауға (жалға алуға), сенімгерлік басқаруға беру;
26) сенімгерлікпен басқарушының коммуналдық мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша міндеттемелерінің орындалуына бақылауды жүзеге асыру;
27) мемлекеттік - жекешелік әріптестік шарттары негізінде құрылған объектілерді қаланың коммуналдық меншігіне қабылдау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
28) өз құзыреті шегінде заңды және жеке тұлғалардан келіп түсетін мәселелерді қарайды;
29) қолданыстағы заңнамаға сәйкес Шымкент қаласының коммуналдық меншігіне айналдырылған (түскен) мүлікті есепке алу, сақтау, бағалау және одан әрі пайдалану жөніндегі жұмысты ұйымдастыруды қамтамасыз ету;
30) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың, мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдар мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің даму жоспарларының орындалуын талдау.
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды Басқарма басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың басшысын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Шымкент қаласының әкімінің өкімімен қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
18. Басқарманың басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Басқарманың басшысының өкілеттіктері:
1) мемлекеттік мекеменің жұмыс жоспарларын бекітеді;
2) мемлекеттік мекеменің атынан әрекет етеді;
3) сенімхаттар береді;

4) в установленном законодательством порядке поощряет работников государственного учреждения и налагает на них дисциплинарные взыскания;
5) издает приказы, подписывает служебную документацию в пределах своей компетенции;
6) утверждает внутренний трудовой распорядок государственного учреждения;
7) осуществляет контроль за соблюдением Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" в государственном учреждении;
8) осуществляет личный прием граждан в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
9) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;
10) несет персональную ответственность за исполнение законодательства по противодействию коррупции Республики Казахстан;
11) Исполнение полномочий руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
20. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности города.
23. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 11 к постановлению
акимата города Шымкент № _____
от "___" _______ 2026 года
Приложение к постановлению
акимата города Шымкент
от 11 июля 2018 года № 35
Положение о коммунальном государственном учреждении "Управление здравоохранения города Шымкент"
Глава 1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Управление здравоохранения города Шымкент" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим реализацию государственной политики в сфере здравоохранения на территории города Шымкент.

4) заңнамамен белгіленген тәртіпте мемлекеттік мекеменің қызметкерлерін көтермелейді және оларға тәртіптік жаза береді;
5) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады, қызметтік құжаттарға қол қояды;
6) мемлекеттік мекеменің ішкі еңбек тәртібін бекітеді;
7) мемлекеттік мекемеде Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Заңының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
8) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
9) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерде көзделген өкілеттіктерді жүзеге асырады;
10) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл заңнамасының орындалуына дербес жауапты болады.
11) Басқама басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Басқарма басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Басқарма заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарма мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Басқармаға бекітілген мүлік қалалық коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарманың өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Шымкент қаласы әкімдігінің
2026 жылғы "___" ________
№_____ қаулысына
11-қосымша
Шымкент қаласы әкімдігінің
2018 жылғы 11 шілдедегі
№ 35 қаулысына қосымша
"Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) Шымкент қаласының аумағында денсаулық сақтау саласында мемлекеттік саясатты іске асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.

2. Управление не имеет ведомства.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, Приказами Министра здравоохранения иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности коммунального государственного учреждения "Управление здравоохранения города Шымкент" утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, город Шымкент, Абайский район, проспект Республики № 12 А, индекс 160005.
10. Настоящее положение является учредительным документом Управления.
11. Учредителем Управление является акимат города Шымкент.
12. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета.
13. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
14. Задачи:
обеспечение реализации конституционного права граждан на охрану здоровья;
реализация государственной политики в области здравоохранения на территории города;
обеспечение исполнения законодательства Республики Казахстан в области здравоохранения, образования и науки.
15. Полномочия:
1) права:
принимает решения в пределах возложенных на него задач и функций;
в установленном законодательством порядке запрашивает и получает от государственных органов, организаций и физических и юридических лиц документы и информацию необходимую для выполнения своих функции, а также представляет информацию другим государственным органам;
осуществляет внутренний контроль за деятельностью организаций, находящихся в ведении Управления;

2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі бұйрықтарына, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқармаға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Абай ауданы, Республика даңғылы, № 12 "А", индекс 160005.
10. Осы ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың құрылтайшысы Шымкент қаласының әкімдігі болып табылады.
12. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
13. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
14. Мақсаттары:
азаматтардың денсаулығын сақтауға конституциялық құқығын іске асырылуын қамтамасыз ету;
қала аумағында денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау, білім және ғылым саласындағы заңнамасының орындалуын қамтамасыз ету.
15. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
өзіне жүктелген міндеттері мен функциялары шегінде шешімдер қабылдайды;
заңнамада белгіленген тәртіппен өз функцияларын жүзеге асыру үшін мемлекеттік органдардан, ұйымдар мен жеке және заңды тұлғалардан құжаттарды және ақпаратты сұратады, сондай ақ басқа мемлекеттік органдарға ақпарат береді;
Басқарманың қарамағындағы ұйымдардың қызметіне ішкі бақылауды жүзеге асыру.

2) обязанности:
развитие и совершенствование организации доступной и качественной медицинской помощи населению с целью достижения конкурентоспособной системы здравоохранения города в масштабе Республики Казахстан;
модернизация работы первичной медико-санитарной помощи и усиление роли первичного медицинского звена. Пропаганда здорового образа жизни с целью сохранения и укрепления здоровья граждан, формирования солидарной ответственности за свое здоровье;
создание конкурентоспособного кадрового потенциала здравоохранения города посредством совершенствования профессиональной медицинской подготовки и повышения квалификации отечественных кадров здравоохранения внутри страны, за рубежом и с привлечением ведущих зарубежных специалистов, а также развития потенциала международного сотрудничества в области медицины;
реализация единой национальной политики межсекторального и межведомственного взаимодействия по вопросам охраны здоровья населения;
обеспечение реализации конституционного права граждан на охрану здоровья;
обеспечение исполнения законодательства Республики Казахстан в области здравоохранения, образования и науки;
рассмотрение в пределах своей компетенции вопросов, поступающих от юридических и физических лиц;
разработка в установленном законодательством Республики Казахстан порядке уставов организаций находящихся в ведении Управление.
осуществляет иные права и обязанности, предусмотренные действующими законодательными актами Республики Казахстан.
16. Функции:
1) вносение предложений по созданию, реорганизации и ликвидации подведомственных организаций;
2) обеспечение граждан и оралманов медицинской помощью и лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, включая медицинские услуги повременной адаптации и детоксикации;
3) организация и осуществление мониторинга и контроля за деятельностью субъектов здравоохранения, за исключением организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере санитарно-эпидемологического благополучия населения;
4) осуществление функций администратора бюджетных программ здравоохранения;
5) осуществление выбора поставщика медицинских и фармацевтических услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и возмещения его затрат;
6) осуществление закупа лекарственных средств, профилактических (иммунобиологических, диагностических, дезинфицирующих) препаратов в рамках оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан:
на амбулаторном уровне – в соответствии с перечнем, утверждаемым уполномоченным органом;
на стационарном уровне – в пределах лекарственных формуляров;

2) міндеттері:
Қазақстан Республикасының ауқымында қалалық денсаулық сақтаудың бәсекеге қабілетті жүйесіне қол жеткізу мақсатында халыққа көрсетілетін медициналық көмектің қолжетімділігін және сапалығын ұйымдастыруды жетілдіру және дамыту;
алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсету жұмысын жандандыру және алғашқы медициналық буын рөлін күшейту, Азаматтардың денсаулығын сақтау және нығайту мақсатында салауатты өмір салтын насихаттау, өз денсаулығына деген ортақ жауапкершігін қалыптастыру;
кәсіби медициналық дайындықты жетілдіру және ел ішінде, шетелде отандық денсаулық сақтау саласындағы кадрлардың біліктілігін арттыру және жетекші шетелдік мамандарды тарту, сондай-ақ медицина саласында халықаралық ынтымақтастықты дамыту арқылы қаланың денсаулық сақтаудың бәсекеге қабілетті кадрлық әлеуетін құру;
халықтың денсаулығын қорғау мәселелері бойынша сектораралық және ведомствоаралық қарым-қатынастың бірыңғай ұлттық саясатын іске асыру;
азаматтардың денсаулық сақтауға конституциялық құқығын іске асыруды қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау, білім және ғылым саласындағы заңнамасының орындалуын қамтамасыз ету;
өз құзыреті шегінде жеке және заңды тұлғалардан келіп түскен мәселелерді қарау;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Басқарманың қарамағындағы ұйымдардың жарғыларын әзірлеу;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамалық актілерінде көзделген өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асырады.
16. Функциялары:
1) ведомстволық бағыныстағы ұйымдарды құру, қайта ұйымдастыру және тарату жөнінде ұсыныстар енгізу;
2) азаматтарды және оралмандарды тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде уақытша бейімдеу және детоксикациялау жөніндегі медициналық қызметтер көрсетуді қоса алғанда, медициналық көмекпен және дәрілік заттармен, медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз ету;
3) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарын қоспағанда, денсаулық сақтау субъектілерінің қызметіне мониторинг пен бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру;
4) денсаулық сақтау бюджеттік бағдармаларының әкімшілері функциясын жүзеге асыру;
5) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету бойынша медициналық және фармацевтикалық қызметтер берушілерді таңдауды және олардың шығындарын өтеуді жүзеге асыру;
6) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету шеңберінде дәрілік заттарды, профилактикалық (иммундық-биологиялық, диагностикалық, дезинфекциялаушы) препараттарды Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен сатып алуды және сақтауды жүзеге асыру:
амбулаториялық деңгейде – уәкілетті орган бекітетін тізбеге сәйкес;
стационарлық деңгейде – дәрілік формулярлар шегінде;

7) организация закупа изделий медицинского назначения и медицинской техники, немедицинского оборудования, санитарного транспорта, а также услуг на проведение капитального ремонта государственных организаций здравоохранения;
8) организация кадрового обеспечения государственных организаций здравоохранения;
9) обеспечение оснащения государственных организаций здравоохранения;
10) обеспечение создания и функционирования региональных электронных информационных ресурсов и информационных систем, информационно-коммуникационных сетей в области здравоохранения;
11) предоставление клинических баз в государственных организациях здравоохранения, финансируемых за счет средств местного бюджета, для высших и средних медицинских учебных заведений;
12) организация оказания бесплатной медицинской помощи, обеспечения лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения при чрезвычайных ситуациях;
13) организация и координация деятельности по подготовке, повышению квалификации и переподготовки кадров в области здравоохранения;
14) организация гигиенического обучения, пропаганды и формирования здорового образа жизни и здорового питания;
15) информирование населения о распространенности социально значимых заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих;
16) взаимодействие с международными и неправительственными общественными объединениями по вопросам охраны здоровья граждан;
17) осуществление ведомственных статистических наблюдений в области здравоохранения в пределах города Шымкент с соблюдением требований статистической методологии;
18) проведение аттестации руководителей местных органов государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы, их заместителей;
19) полномочия государственного учреждения "Управление здравоохранения города Шымкент" в части управления подведомственными организациями:
- внесение акимат города предложений о введении наблюдательного совета в государственных коммунальных предприятиях на праве хозяйственного ведения;
- утверждение положения о наблюдательном совете в государственных коммунальных предприятиях на праве хозяйственного ведения, порядка созыва и проведения заседаний наблюдательного совета;
- проведение конкурсного отбора кандидатов в члены наблюдательного совета в соответствии с Правилами конкурсного отбора членов наблюдательного совета государственных предприятий на праве хозяйственного ведения и досрочного прекращения их полномочий, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 113;
- формирование и утверждение составов наблюдательного совета государственного коммунального предприятия на праве хозяйственного ведения;
- утверждение кодекса корпоративного управления в государственных коммунальных предприятиях на праве хозяйственного ведения;
- утверждение правил (политики) определения размера отчисления части чистого дохода и распределения чистого дохода, оставшегося в распоряжении государственного коммунального предприятия на праве хозяйственного ведения;
- установление размера фонда оплаты труда;
- установление размеров должностных окладов руководителя коммунального государственного предприятия на праве хозяйственного ведения, его заместителей, главного (старшего) бухгалтера;
- утверждение правил о порядке премирования и иного вознаграждения, а также оказания материальной помощи руководителю, его заместителям, главному бухгалтеру государственного коммунального предприятия на праве хозяйственного ведения;
- принятие решения об образовании службы внутреннего аудита в государственных коммунальных предприятиях на праве хозяйственного ведения;
- по представлению наблюдательного совета государственного коммунального предприятия на праве хозяйственного ведения назначение на должность и по его предварительному согласованию освобождение от должности руководителя предприятия, его заместителей и главного бухгалтера;
- назначение на должность и освобождение от должностей руководителей подведомственных организаций;
- назначение на должность и освобождение от должностей заместителей руководителей, главных бухгалтеров подведомственных организаций по представлению их руководителей;
- в установленном законодательством Республики Казахстан порядке налажение дисциплинарных взысканий на руководителей (заместителей руководителей, главных бухгалтеров) подведомственных предприятий и учреждений;
- рассмотрение, согласование в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе", и утверждение планов развития и отчетов по их исполнению;
- осуществление контроля и анализ выполнения планов развития;
- осуществление контроля за их деятельностью;

7) медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы, медициналық емес жабдықтарды, санитариялық көлікті, сондай-ақ мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарына күрделі жөндеу жүргізуге арналған қызметтер көрсетуді сатып алуды ұйымдастыру;
8) мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарын кадрмен қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
9) мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарын жарақтандыруды қамтамасыз ету;
10) денсаулық сақтау саласындағы өңірлік электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердің, ақпараттық-коммуникациялық желілердің құрылуы мен жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
11) жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарындағы клиникалық базаларды жоғары және орта медициналық оқу орындарына беру;
12) төтенше жағдайлар кезінде тегін медициналық көмек көрсетуді, дәрілік заттармен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
13) денсаулық сақтау саласындағы кадрларды даярлау, олардың біліктілігін арттыруды және оларды қайта даярлау жөніндегі қызметті ұйымдастыру және үйлестіру;
14) гигиеналық оқытуды, саламатты өмір салты мен дұрыс тамақтануды насихаттау мен қалыптастыруды ұйымдастыру;
15) халықты әлеуметтік маңызы бар аурулардың және айналадағыларға қауіп төндіретін аурулардың таралуы туралы хабардар ету;
16) азаматтардың денсаулығын сақтау мәселелері бойынша халықаралық және үкіметтік емес қоғамдық бірлестіктермен өзара іс-қимыл жасау;
17) статистикалық әдіснаманың талаптарын сақтай отырып, Шымкент қаласы шегінде денсаулық сақтау саласындағы ведомстволық статистикалық байқауларды жүзеге асыру;
18) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының басшыларын және олардың орынбасарларын аттестаттауды жүргізу;
19) "Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ведомстволық бағынысты ұйымдарды басқару бөлігіндегі өкілеттігі:
- шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорындарда байқау кеңесін енгізу туралы қала әкімдігіне ұсыныстар енгізу;
- шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорындардағы байқау кеңесі туралы ережені, байқау кеңесінің отырыстарын шақыру және өткізу тәртібін бекіту;
- Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 113 бұйрығымен бекітілген Шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындардың байқау кеңесінің мүшелерін конкурстық іріктеу және олардың өкілеттігін мерзімінен бұрын тоқтату қағидаларына сәйкес байқау кеңесінің мүшелігіне кандидаттарды конкурстық іріктеуді жүргізу;
- шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорынның байқау кеңесінің құрамын қалыптастыру және бекіту;
- шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорындардағы корпоративтік басқару кодексін бекіту;
- таза табыстың бір бөлігін аудару мөлшерін айқындау және шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорынның иелігінде қалған таза табысты бөлу қағидаларын (саясатын) бекіту;
- еңбекақы төлеу қорының мөлшерін белгілеу;
- шаруашылық жүргізу құқығындағы коммуналдық мемлекеттік кәсіпорын басшысының, оның орынбасарларының, бас (аға) бухгалтерінің лауазымдық жалақыларының мөлшерін белгілеу;
- шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорынның басшысына, оның орынбасарларына, бас бухгалтеріне сыйақы беру және өзге де сыйақы беру тәртібі туралы ережені бекіту, сондай-ақ материалдық көмек көрсету;
- шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорындарда ішкі аудит қызметін құру туралы шешім қабылдау;
- шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорынның байқау кеңесінің ұсынысы бойынша кәсіпорынның басшысын, оның орынбасарларын және бас бухгалтерін қызметке тағайындау және оның алдын ала келісімі бойынша қызметтен босату;
- ведомстволық бағынысты ұйымдардың басшыларын қызметке тағайындау және қызметтен босату;
- ведомстволық бағыныстағы ұйымдар басшыларының ұсынуы бойынша басшыларының орынбасарларын, бас бухгалтерлерін қызметке тағайындау және қызметтен босату;
- Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ведомстволық бағынысты кәсіпорындар мен мекемелердің басшыларына, басшыларының орынбасарларына, бас бухгалтерлеріне тәртіптік жаза қолдану;
- "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының заңында көзделген жағдайларда қарау, келісу және даму жоспарлары мен олардың орындалуы жөніндегі есептерді бекіту;
- даму жоспарларының орындалуын бақылауды және талдауды жүзеге асыру;
- олардың қызметіне бақылауды жүзеге асыру.

20) осуществление функций и полномочий лицензиара по осуществлению медицинской деятельности;
21) осуществление мониторинга в сфере здравоохранения;
22) осуществление координации и мониторинга деятельности по вопросам корпоративного управления в государственных юридических лицах в области здравоохранения;
23) осуществление деятельности по формированию, мониторингу реализации и оценке результатов государственного социального заказа в области охраны здоровья граждан для неправительственных организаций, в том числе для ключевых групп населения;
24) проводение аттестации на профессиональную компетентность специалистов в области здравоохранения;
25) формирование государственного социального заказа, проводение мониторинга его реализации и оценку результатов по удовлетворенности граждан уровнем и качеством оказываемой медицинской помощи в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном социальном заказе, государственном заказе на реализацию стратегического партнерства, грантах и премиях для неправительственных организаций в Республике Казахстан;
26) осуществление контроля в сфере предоставления специальных социальных услуг в области здравоохранения;
27) взаимодействия с физическими и юридическими лицами, уполномоченным государственным органом и другими государственными органами по вопросам предоставления специальных социальных услуг в области здравоохранения;
28) осуществление иных полномочий, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа, коллегиальных органов (при наличии)
17. Руководство Управлением осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
18. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Первый руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Полномочия первого руководителя:
1) издает в соответствии с действующим законодательством приказы, обязательные для работников Управления и подведомственных организаций;
2) назначает и освобождает от должностей сотрудников Управления, а также руководителей, заместителей руководителей, главных бухгалтеров подведомственных медицинских организаций;
3) выдает доверенности;
4) осуществление иных функции, возложенных на него законодательством, настоящим Положением, акиматом и акимом города;

20) медициналық қызметі бойынша лицензиардың функциялары мен өкілеттіктерін іске асыру;
21) денсаулық сақтау саласындағы мониторингті жүзеге асыру;
22) денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік заңды тұлғаларда корпоративтік басқару мәселелері жөніндегі қызметті үйлестіруді және мониторингтеуді жүзеге асыру;
23) үкіметтік емес ұйымдар үшін, оның ішінде халықтың негізгі топтары үшін азаматтардың денсаулығын қорғау саласындағы мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыру, оның іске асырылуын мониторингтеу және нәтижелерін бағалау жөніндегі қызметті жүзеге асыру;
24) денсаулық сақтау саласындағы мамандарды кәсіби құзыреттілікке аттестаттауды жүргізу;
25) мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыру, Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс, стратегиялық әріптестікті іске асыруға арналған мемлекеттік тапсырыс, үкіметтік емес ұйымдарға арналған гранттар және сыйлықақылар туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оның іске асырылуына мониторинг және көрсетілетін медициналық көмектің деңгейі мен сапасына азаматтардың қанағаттануы бойынша нәтижелерді бағалауды жүргізу;
26) денсаулық сақтау саласындағы арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну саласындағы бақылауды жүзеге асыру;
27) денсаулық сақтау саласында арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну мәселелері бойынша жеке және заңды тұлғалармен, уәкілетті мемлекеттік органмен және басқа да мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасауды жүзеге асыру;
28) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаға сәйкес, өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
3-тарау. Мемлекеттік органның, бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
17. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
18. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
19. Басқарманың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
20. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) қолданыстағы заңнамаға сәйкес Басқарманың және ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың қызметкерлері үшін міндетті бұйрықтар шығарады;
2) Басқарманың қызметкерлерін, сондай-ақ ведомстволық бағынысты медициналық ұйымдардың басшыларын, басшыларының орынбасарларын, бас бухгалтерлерін қызметке тағайындайды және босатады;
3) сенімхаттар береді;
4) заңнамамен, осы Ережемен, қала әкімдігімен және әкімімен жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады;

5) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Управления и руководителей, заместителей руководителей, главных бухгалтеров подведомственных медицинских организаций;
6) в пределах своей компетенции издает приказы, обязательные для исполнения работниками Управления;
7) утверждает положения о структурных подразделениях Управления;
8) представляет Управление в государственных органах и иных организациях;
9) несет персональную ответственность за противодействие коррупции работниками Управления;
10) принимает решения по другим вопросам, отнесенным к его компетенции.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
21. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с законодательством Республики Казахстана.
Глава 4. Имущество государственного органа
22. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренным законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за Управлением относится к коммунальной собственности.
24. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
26. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении Управления:
1. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Городская клиническая больница №1" управления здравоохранения города Шымкент;
2. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Городская больница №2" управления здравоохранения города Шымкент;
3. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Городская больница №3" управления здравоохранения города Шымкент;
4. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Городской онкологический центр" управления здравоохранения города Шымкент;
5. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Центр психического здоровья" управления здравоохранения города Шымкент;

5) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Басқарманың қызметкерлеріне және ведомстволық бағынысты кәсіпорындар мен мекемелердің басшыларына, басшыларының орынбасарларына, бас бухгалтерлеріне тәртіптік жаза қолданады;
6) өз құзыреті шегінде Басқарманың қызметкерлері орындауға міндетті бұйрықтар шығарады;
7) Басқарманың құрылымдық бөлімшелері туралы ережені бекітеді;
8) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Басқарманың атынан өкілдік етеді;
9) Басқарма қызметкерлерінің жемқорлыққа қарсы заңнама нормаларын орындамағаны үшін жеке жауапкершілік алады;
10) өз құзыретіне жататын басқа да мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды.
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
21. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
22. Басқарманың заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасы" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
25. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқармаға қарасты ұйымдардың тізімі
1. Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасының шаруашылық жүргізу құқығындағы "№1 қалалық клиникалық аурухана" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
2. Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасының шаруашылық жүргізу құқығындағы "№2 қалалық аурухана" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
3. Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасының шаруашылық жүргізу құқығындағы "№3 қалалық аурухана" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
4. Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасының шаруашылық жүргізу құқығындағы "Қалалық онкологиялық орталық" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
5. Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасының шаруашылық жүргізу құқығындағы "Психикалық денсаулық орталығы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;

6. Государственное коммунальное казенное предприятие "Городская инфекционная больница" управления здравоохранения города Шымкент;
7. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Центр гипербарической оксигенаций имени Т.О.Орынбаева" управления здравоохранения города Шымкент;
8. Государственное коммунальное казенное предприятие "Центр по профилактике и борьбе со СПИД" управления здравоохранения города Шымкент;
9. Государственное коммунальное казенное предприятие "Городской центр крови" управления здравоохранения города Шымкент;
10. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Городская детская клиническая больница" управления здравоохранения города Шымкент;
11. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Городской перинатальный центр" управления здравоохранения города Шымкент;
12. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Городской родильный дом" управления здравоохранения города Шымкент;
13. Государственное коммунальное казенное предприятие "Реабилитационый центр №1" управления здравоохранения города Шымкент;
14. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Реабилитационный центр №2" управления здравоохранения города Шымкент;
15. Государственное коммунальное казенное предприятие "Реабилитационный центр "Мейрим" управления здравоохранения города Шымкент;
16. Государственное коммунальное казенное предприятие "Реабилитационный центр "Мать и дитя" управления здравоохранения города Шымкент;
17. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Городской диагностический центр" управления здравоохранения города Шымкент;
18. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Станция скорой медицинской помощи" управления здравоохранения города Шымкент;
19. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Городская поликлиника №1" управления здравоохранения города Шымкент;
20. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Городская поликлиника №2" управления здравоохранения города Шымкент;
21. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Городская поликлиника №3" управления здравоохранения города Шымкент;
22. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Городская поликлиника №4" управления здравоохранения города Шымкент;
23. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Городская поликлиника №5" управления здравоохранения города Шымкент;

6. Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасының "Қалалық жұқпалы аурулар ауруханасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
7. Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасының шаруашылық жүргізу құқығындағы "Т. О. Орынбаев атындағы гипербариялық оксигенация орталығы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
8. Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасының "ЖИТС-тің алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі орталық" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
9. Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасының "Қалалық қан орталығы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
10. Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасының шаруашылық жүргізу құқығындағы "Қалалық балалар клиникалық ауруханасы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
11. Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасының шаруашылық жүргізу құқығындағы "Қалалық перинаталдық орталық" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
12. Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасының шаруашылық жүргізу құқығындағы "Қалалық перзентхана" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
13. Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасының "№1 оңалту орталығы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
14. Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасының шаруашылық жүргізу құқығындағы "№2 оңалту орталығы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
15. Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасының "Мейірім" оңалту орталығы" мемлекеттiк коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
16. Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасының "Ана мен бала" оңалту орталығы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
17. Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасының шаруашылық жүргізу құқығындағы "Қалалық диагностикалық орталық" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
18. Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасының шаруашылық жүргізу құқығындағы "Жедел медициналық жәрдем көрсету станциясы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
19. Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасының шаруашылық жүргізу құқығындағы "№1 қалалық емхана" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
20. Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасының шаруашылық жүргізу құқығындағы "№2 қалалық емхана" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
21. Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасының шаруашылық жүргізу құқығындағы "№3 қалалық емхана" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
22. Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасының шаруашылық жүргізу құқығындағы "№4 қалалық емхана" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
23. Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасының шаруашылық жүргізу құқығындағы "№5 қалалық емхана" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;

24. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Городская поликлиника №6" управления здравоохранения города Шымкент;
25. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Городская поликлиника №7" управления здравоохранения города Шымкент;
26. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Городская поликлиника №8" управления здравоохранения города Шымкент;
27. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Городская поликлиника №9" управления здравоохранения города Шымкент;
28. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Городская поликлиника №10" управления здравоохранения города Шымкент;
29. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Городская поликлиника №11" управления здравоохранения города Шымкент;
30. Коммунальное государственное учреждение "Специализированный дом ребенка" управления здравоохранения города Шымкент.
31. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Городская поликлиника №13" управления здравоохранения города Шымкент;
32. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Высший медицинский колледж" управления здравоохранения города Шымкент.
Приложение 12 к постановлению
акимата города Шымкент
от "___" _____ 2026 года № ____
Приложение к постановлению
акимата города Шымкент
от от 29 ноября 2021 года № 1509
Положение о коммунальном государственном учреждении "Управление занятости и социальной защиты города Шымкент"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление занятости и социальной защиты города Шымкент" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере (сферах) занятости, социальной защиты, миграции населения, предоставления специальных социальных услуг.
2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Социальным кодексом Республики Казахстан (далее – Кодекс), Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан, иными Законами и нормативными правовыми актами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет символы и знаки различия (при наличии), печати и штампы с наименованием на казахском и русском языках с изображением Государственного герба Республики Казахстан, бланки установленного образца, счета в казначействе в соответствии с законодательством Республики Казахстан о банковском деле.

24. Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасының шаруашылық жүргізу құқығындағы "№6 қалалық емхана" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
25. Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасының шаруашылық жүргізу құқығындағы "№7 қалалық емхана" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
26. Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасының шаруашылық жүргізу құқығындағы "№8 қалалық емхана" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
27. Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасының шаруашылық жүргізу құқығындағы "№9 қалалық емхана" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
28. Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасының шаруашылық жүргізу құқығындағы "№10 қалалық емхана" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
29. Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасының шаруашылық жүргізу құқығындағы "№11 қалалық емхана" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
30. Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасының шаруашылық жүргізу құқығындағы "№13 қалалық емхана" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
31. Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасының шаруашылық жүргізу құқығындағы "Жоғары медициналық колледжі" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
32. Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасының "Мамандандырылған бөбектер үйі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Шымкент қаласы әкімдігінің
2026 жылғы "___" ______
№___________ қаулысына
12-қосымша
Шымкент қаласы әкімдігінің
2021 жылғы 29 қарашадағы
№ 1509 қаулысына қосымша
"Шымкент қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Шымкент қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) жұмыспен қамту, әлеуметтік қорғау, халықтың көші-қоны, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету саласындағы (салаларындағы) басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне (бұдан әрі – Кодекс), Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне, Қазақстан Республикасының өзге де заңдары мен нормативтік құқықтық актілерге, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның рәміздері мен айырым белгілері (бар болса), Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген қазақ және орыс тілдеріндегі атауы бар мөрлері мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының банк ісі туралы заңнамасына сәйкес қазынашылықта шоттары болады.

5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, город Шымкент, Каратауский район, улица С.Байтерекова, 89, индекс 160023.
10. Настоящее положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия Управления
13. Задачи: реализация государственной политики в области занятости, социальной защиты, миграции населения, оказания специальных социальных услуг в пределах своей компетенции.
14. Полномочия:
1) права:
издавать приказы и давать поручения, обязательные для исполнения работниками Управления и организациями, находящимся в ведении Управления;
осуществлять координацию и контроль по вопросам входящим в компетенцию Управления;
запрашивать и получать в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, необходимую информацию и материалы на бумажном и (или) электронном носителях;
осуществлять управление переданным им имуществом;
вносить предложения по вопросам создания, реорганизации и ликвидации организаций находящихся в ведении Управления;
оказывать электронные услуги с использованием информационных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об информатизации;
осуществлять иные полномочия, предусмотренные настоящим Положением, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан;
Управление вправе контролировать деятельность подведомственных учреждений, проводить по собственной инициативе мониторинг деятельности учреждений.

5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқарма Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Қаратау ауданы, С. Бәйтереков көшесі, 89, индексі 160023.
10. Осы ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарма қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.
12. Басқарма кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Басқарманың мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары: өз құзыреті шегінде жұмыспен қамту, әлеуметтік қорғау, халықтың көші-қон, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асыру.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
Басқарма қызметкерлеріне және Басқарма қарамағындағы мекемелерге орындауға мiндеттi бұйрықтар шығаруға және тапсырмалар беруге;
Басқарманың құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша үйлестiру мен бақылауды жүзеге асыру;
қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштердегі қажетті ақпаратты және материалдарды Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен сұрату және алу;
өздерiне берiлген мүлiктi басқаруды жүзеге асыру;
Басқарма қарамағындағы ұйымдарды құру, қайта ұйымдастыру және тарату мәселелерi бойынша ұсыныстар енгiзуге;
Қазақстан Республикасының ақпараттандыру туралы заңнамасына сәйкес, ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, электрондық қызметтер көрсету;
осы Ережеде, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру;
Басқарма қарамағындағы мекемелердің қызметін бақылауға, өз бастамасымен мекемелердің қызметіне мониторинг жұмыстарын жүргізуге құқылы.

2) обязанности:
- анализирование, прогнозирование спроса и предложений на рынке труда, информирование об этом население, центральных и местных исполнительных органов;
- реализация в пределах компетенции государственной политики в области занятости, ведения мероприятий, обеспечивающих содействию занятости;
- осуществление социальной защиты;
- реализация в пределах своей компетенции государственную политику в области миграции населения;
- предоставление специальных социальных услуг.
15. Функции:
1) анализирует, прогнозирует спроса и предложения рабочей силы в городе Шымкент и информирует уполномоченного государственного органа;
2) утверждает и реализует региональных карт занятости;
3) проводит мероприятия, обеспечивающих содействие занятости населения;
4) проводит мониторинг организаций с рисками высвобождения и сокращения рабочих мест;
5) осуществляет содействия предпринимательской инициативе;
6) проводит мониторинг оказания социальной помощи безработным, лицам, ищущим работу;
7) организует установление квоты рабочих мест для лиц с инвалидностью в размере от двух до четырех процентов от численности рабочих мест без учета рабочих мест на тяжелых работах, работах с вредными, опасными условиями труда;
8) утверждает положения о городских и региональных комиссиях по вопросам занятости населения;
9) осуществляет мониторинг создания рабочих мест в рамках национальных проектов, планов развития города Шымкент, региональных карт занятости;
9-1) оказывает методическую помощь социальным работникам;
9-2) осуществляет регистрацию региональных соглашений;
10) вносит на утверждение в акимат устав "Центра трудовой мобильности";
11) назначает на должность и освобождает от должности директора "Центра трудовой мобильности";
12) организует установление квоты рабочих мест для трудоустройства лиц, состоящих на учете службы пробации;
13) организует установление квоты рабочих мест для трудоустройства лиц, освобожденных из мест лишения свободы;
14) организует установление квоты рабочих мест для трудоустройства граждан из числа молодежи, потерявшие или оставшиеся до достижения восемнадцатилетнего возраста без попечения родителей, являющиеся выпускниками организаций образования;
15) взаимодействует с физическими и юридическими лицами и государственными органами по вопросам предоставления специальных социальных услуг;
16) обеспечивает создания и деятельности субъектов, предоставляющих специальные социальные услуги, находящихся в их ведении;

2) міндеттері:
- еңбек нарығындағы сұраныс пен ұсынысты талдауға, болжауға және бұл туралы халыққа, орталық және жергілікті атқарушы органдарға ақпарат беру;
- құзыреті шегінде халықты жұмыспен қамту саласындағы мемлекеттік саясатты және жұмыспен қамтуға жәрдемдесуді қамтамасыз ететін іс-шараларды іске асыру;
- әлеуметтік қорғауды жүзеге асыру;
- өз құзыретi шегiнде халықтың көшi-қоны саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыру;
- арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету.
15. Функциялары:
1) Шымкент қаласындағы жұмыс күшіне деген сұраныс пен ұсынысты талдау, болжау және уәкілетті мемлекеттік органға хабарлайды;
2) өңірлік жұмыспен қамту карталарын бекітеді және іске асырады;
3) халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесуді қамтамасыз ететін іс-шараларды өткізеді;
4) жұмыс орындарының босау және қысқару тәуекелдері бар ұйымдарды мониторинг жүргізеді;
5) кәсіпкерлік бастамаға жәрдемдесуді жүзеге асырады;
6) жұмыссыздарға, жұмыс іздеуші адамдарға әлеуметтік көмек көрсетуге мониторинг жүргізеді;
7) мүгедектігі бар адамдар үшін ауыр жұмыстардағы, еңбек жағдайлары зиянды, қауіпті жұмыстардағы жұмыс орындарын есептемегенде, жұмыс орындары санының екіден төрт пайызына дейінгі мөлшерде жұмыс орындарына квота белгілеуді ұйымдастырады;
8) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі қалалық және өңірлік комиссиялар туралы ережелерді бекітеді;
9) ұлттық жобалар, Шымкент қаласының даму жоспарлары, өңірлік жұмыспен қамту карталары шеңберінде жұмыс орындарының құрылуын мониторингтеуді жүзеге асырады;
9-1) әлеуметтік қызметкерлерге әдістемелік көмек көрсетеді;
9-2) өңірлік келісімдерді тіркеуді жүзеге асырады;
10) "Еңбек мобильдігі орталығы" жарғысын әкімдікке бекітуге ұсынады;
11) "Еңбек мобильдігі орталығының" директорын лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
12) пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарына квота белгілеуді ұйымдастырады;
13) бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарына квота белгілеуді ұйымдастырады;
14) он сегіз жасқа толғанға дейін ата-анасынан айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастар қатарындағы азаматтарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарына квоталар белгілеуді ұйымдастырады;
15) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну мәселелері бойынша жеке және заңды тұлғалармен және мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасайды;
16) арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсететін, өз қарамағындағы субъектілерді құруды және олардың қызметін қамтамасыз етеді;

17) обеспечивает предоставления субъектами, предоставляющими специальные социальные услуги, гарантированного объема специальных социальных услуг;
18) проводит анализ потребности населения в специальных социальных услугах;
19) обеспечивает проведения статистического анализа, прогнозирования потребности населения в специальных социальных услугах;
20) организует кадрового обеспечения субъектов, предоставляющих специальные социальные услуги, профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации социальных работников;
21) принимает меры по развитию системы предоставления специальных социальных услуг;
22) разрабатывает перечень сверх гарантированного объема специальных социальных услуг и порядок их предоставления и представляет на утверждение в маслихат города Шымкент;
23) осуществляет государственные закупки, а также размещает государственный социальный заказ по предоставлению специальных социальных услуг и услуг по оценке и определению потребности в специальных социальных услугах;
24) организует создание государственных учреждений и предприятий, осуществляющих реабилитацию лиц с инвалидностью;
25) предоставляет дополнительных мер социальной помощи лиц с инвалидностью, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
26) способствует созданию организаций, осуществляющих реабилитацию лиц с инвалидностью;
27) организует профессиональное обучения (переобучения) лиц с инвалидностью в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
28) организует подготовки, переподготовки и повышения квалификации специалистов по реабилитации лиц с инвалидностью, в том числе специалистов жестового языка, специалистов по чтению и письму рельефно-точечным шрифтом Брайля;
29) организует на соответствующей территории выполнения социальной, медицинской, профессиональной реабилитации в соответствии с Кодексом;
30) обеспечивает санаторно-курортного лечения лиц с инвалидностью и детей с инвалидностью в соответствии с индивидуальной программой;
31) обеспечивает лиц с инвалидностью техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами и (или) специальными средствами передвижения в соответствии с индивидуальной программой;
32) проводит мониторинг заявленных поставщиком характеристик товаров и (или) услуг, предоставляемых лицам с инвалидностью через портал социальных услуг, на соответствие классификатору технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения и услуг, предоставляемых лицам с инвалидностью;

17) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъектілердің арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтердің кепілдік берілген көлемін ұсынуын қамтамасыз етеді;
18) халықтың арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге деген қажеттілігіне талдау жүргізеді;
19) халықтың арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге деген қажеттілігіне статистикалық талдау, болжау жүргізуді қамтамасыз етеді;
20) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъектілерді кадрмен қамтамасыз етуді, әлеуметтік жұмыскерлерді кәсіптік даярлауды, қайта даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды ұйымдастырады;
21) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну жүйесін дамыту жөнінде шаралар қабылдайды;
22) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтердің кепілдік берілгеннен тыс көлемінің тізбесін және оларды ұсыну тәртібін әзірлейді және Шымкент қаласының мәслихатына бекітуге ұсынады;
23) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну және арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге деген қажеттілікті бағалау мен айқындау жөніндегі көрсетілетін қызметтер бойынша мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырады, сондай-ақ мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастырады;
24) мүгедектігі бар адамдарды оңалтуды жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелер мен кәсіпорындарды құруды ұйымдастырады;
25) мүгедектігі бар адамдарға Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген қосымша әлеуметтік қорғау шараларын ұсынады;
26) мүгедектігі бар адамдарды оңалтуды жүзеге асыратын ұйымдарды құруға ықпал етеді;
27) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бар адамдарды кәсіптік оқытуды (қайта оқытуды) ұйымдастырады;
28) мүгедектігі бар адамдарды оңалту жөніндегі мамандарды, оның ішінде ымдау тілі мамандарын, Брайльдің бедерлі-нүктелік қарпімен оқу және жазу жөніндегі мамандарды даярлауды, қайта даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды ұйымдастырады;
29) Кодекске сәйкес тиісті аумақта әлеуметтік, медициналық, кәсіптік оңалтудың орындалуын ұйымдастырады;
30) мүгедектігі бар адамдарды және мүгедектігі бар балаларды жеке бағдарламаға сәйкес санаторийлік-курорттық емдеуді қамтамасыз етеді;
31) мүгедектігі бар адамдарды жеке бағдарламаға сәйкес техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдармен және (немесе) арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз етеді;
32) мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы ұсынылатын тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді берушілер мәлімдеген олардың сипаттамаларының мүгедектігі бар адамдарға ұсынылатын техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдардың, арнаулы жүріп-тұру құралдарының және көрсетілетін қызметтердің сыныптауышына сәйкестігіне мониторинг жүргізеді;

33) организует совместно с общественными объединениями лиц с инвалидностью культурных, просветительских и иных мероприятий;
34) координирует оказания благотворительной и социальной помощи лицам с инвалидностью;
35) обеспечивает деятельность регионального координационного совета в области социальной защиты лиц с инвалидностью;
36) осуществляет назначение адресной социальной помощи в соответствии с Кодексом;
37) оказывает жилищную помощь;
38) проводит оказание социальной помощи по возмещению затрат на обучение на дому детей с инвалидностью;
39) определяет перечень оказания социальной помощи, установления размеров и отдельных категорий нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов и оказывает социальную помощь;
40) осуществляет функции по опеке или попечительству в отношении недееспособных или ограниченно дееспособных совершеннолетних лиц и принимает решение об установлении опеки или попечительства;
40-1) разрабатывает правила регулирования миграционных процессов в городе Шымкент в соответствии с типовыми правилами регулирования миграционных процессов, утвержденными уполномоченным органом по вопросам миграции населения;
41) в пределах квоты, распределенной уполномоченным органом по вопросам миграции населения, выдают или продлевают работодателям разрешения на привлечение иностранной рабочей силы для осуществления трудовой деятельности в пределах своей территории и (или) других административно-территориальных единиц либо в рамках внутрикорпоративного перевода вне квоты, а также приостанавливают и отзывают указанные разрешения;
42) принимает заявления на присвоение статуса кандаса от этнических казахов с необходимыми документами;
43) принимает решение о присвоении статуса кандаса;
44) выдает удостоверения кандаса;
45) рассматривает и заверяет приглашения граждан Республики Казахстан для переселения в Республику Казахстан родственников из числа этнических казахов, проживающих за рубежом, в целях воссоединения семьи в порядке, определяемом уполномоченным органом по вопросам миграции населения;
46) в пределах своей компетенции осуществляет взаимодействие с другими государственными органами по вопросам этнической миграции населения;
47) реализует в пределах своей компетенции государственную политику по вопросам беженцев в соответствии с Законом Республики Казахстан от 4 декабря 2009 года "О беженцах";
48) выдает свидетельство лица, ищущего убежище;
49) осуществляет процедуры присвоения, продления, лишения и прекращения статуса беженца;
50) выдает удостоверение беженца;

33) мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктерімен бірлесіп, мәдени, ағарту және өзге де іс-шараларын ұйымдастырады;
34) мүгедектігі бар адамдарға қайырымдылық және әлеуметтік көмек көрсетуді үйлестіреді;
35) мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау саласындағы өңірлік үйлестіру кеңесінің қызметін қамтамасыз етеді;
36) Кодекске сәйкес атаулы әлеуметтiк көмек тағайындауды жүзеге асырады;
37) тұрғын үй көмегін көрсетеді;
38) мүгедектігі бар балаларды үйде оқытуға жұмсалған шығындарды өтеу бойынша әлеуметтік көмек көрсетуді жүргізеді;
39) жергілікті өкілді органдардың шешімдері бойынша әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындайды және әлеуметтік көмектерді көрсетеді;
40) әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамдарға қатысты қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларын жүзеге асырады және қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу туралы шешім қабылдайды;
40-1) халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен көші-қон процестерін реттеудің үлгілік қағидаларына сәйкес Шымкент қаласында көші-қон процестерін реттеу қағидаларын әзірлейді;
41) халықтың көшi-қоны мәселелерi жөнiндегi уәкілетті орган бөлген квота шегiнде, өз аумағы және (немесе) басқа да әкiмшiлiк-аумақтық бірліктер шегінде не квотадан тыс корпоративішілік ауыстыру шеңберінде еңбек қызметiн жүзеге асыру үшiн жұмыс берушiлерге шетелдiк жұмыс күшiн тартуға арналған рұқсаттарды бередi немесе ұзартады, сондай-ақ көрсетiлген рұқсаттарды тоқтата тұрады және кері қайтарып алады;
42) этникалық қазақтардан қандас мәртебесiн беруге өтiнiштерiн қажеттi құжаттарымен қоса қабылдайды;
43) қандас мәртебесiн беру туралы шешiм қабылдайды;
44) қандас куәлiгiн бередi;
45) Қазақстан Республикасы азаматтарының шетелдерде тұратын этникалық қазақтардың арасынан туыстарын Қазақстан Республикасына отбасын бiрiктiру мақсатында қоныстандыру үшiн шақыруларын халықтың көшi-қоны мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган айқындайтын тәртiппен қарайды және куәландырады;
46) өз құзыретінің шегінде халықтың этникалық көші-қоны мәселелері бойынша басқа мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасайды;
47) "Босқындар туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 4 желтоқсандағы Заңына сәйкес өз құзыреті шегінде босқындар мәселелері бойынша мемлекеттік саясатты іске асырады;
48) пана іздеген адамның куәлігін береді;
49) босқын мәртебесін беру, ұзарту, одан айыру және оны тоқтату рәсімдерін жүзеге асырады;
50) босқын куәлігін береді;

51) создает комиссии по осуществлению процедуры присвоения, продления, лишения и прекращения статуса беженца;
52) обеспечивает соблюдение прав лиц, ищущих убежище, и беженцев;
53) осуществляет в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемых на местные исполнительные органы города Шымкент законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя Управления
16. Руководство Управления осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности акимом города Шымкент.
18. Первый руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Управления:
1) утверждает планы работ Управления;
2) действует от имени Управления;
3) выдает доверенности;
4) в установленном законодательством порядке поощряет работников Управления и налагает на них дисциплинарные взыскания;
5) издает приказы, подписывает служебную документацию в пределах своей компетенции;
6) утверждает внутренний трудовой распорядок Управления;
7) осуществляет контроль за соблюдением Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" в Управлении;
8) осуществляет личный прием граждан;
9) осуществляет полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;
10) принимает меры, направленные на усиление противодействия коррупции в управлении и несет ответственность за состояние антикоррупционной работы;
11) назначает на должность и освобождает от должности директоров центров (учреждений) и их заместителей находящихся в ведении управления, определяя права, обязанность, ответственность (за исключением заместителей "Центра трудовой мобильности");
В период отсутствия первого руководителя Управления его полномочия осуществляются лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством;
12) касательно центров (учреждений) находящихся в ведении Управления:
- закрепляет имущество;
- утверждает индивидуальный план финансирования;
- осуществляет контроль за сохранностью имущества;
- вносит на утверждение устав (положение) государственного учреждения в акимат, вносит в него изменения и дополнения;
- определяет права, обязанности и ответственность директоров, их заместителей, основания освобождения их от должности;
- утверждает структуру и предельную штатную численность;
- утверждает годовую финансовую отчетность;
- дает согласие уполномоченному органу по государственному имуществу, государственному учреждению на изъятие или перераспределение имущества, переданного или приобретенного ими в результате своей хозяйственной деятельности;
- дает согласие на создание филиалов и представителей;
- по согласованию с уполномоченным органом по государственному имуществу осуществляет реорганизацию и ликвидацию (местный исполнительный орган принимает решение о реорганизации и ликвидации коммунального государственного учреждения);

51) босқын мәртебесін беру, ұзарту, одан айыру және оны тоқтату рәсімдерін жүзеге асыру жөніндегі комиссияларды құрады;
52) пана іздеген адамдар мен босқындар құқықтарының сақталуын қамтамасыз етеді;
53) Қазақстан Республикасының заңнамасында Шымкент қаласының жергілікті атқарушы органдарына жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде жүзеге асыру арқылы қамтамасыз етеді.
3-тарау. Басқарманың бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Шымкент қаласының әкімімен лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарманың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) Басқарманың жұмыс жоспарларын бекітеді;
2) Басқарманың атынан әрекет етеді;
3) сенімхаттар береді;
4) заңнамамен белгіленген тәртіпте Басқарманың қызметкерлерін көтермелейді және оларға тәртіптік жаза береді;
5) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады, қызметтік құжаттарға қол қояды;
6) Басқарманың ішкі еңбек тәртібін бекітеді;
7) Басқармада "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
8) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
9) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерде көзделген өкілеттіктерді жүзеге асырады;
10) Басқармада сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс қимылды күшейтуге бағытталған шараларды қабылдайды және жемқорлыққа қарсы тұру жұмыстарының жай-күйіне жауапты болады.
11) Басқарма қарамағындағы орталықтардың (мекемелердің) директорларының, олардың орынбасарларының құқықтарын, міндеттерін, жауапкершілігін айқындап лауазымға тағайындайды және лауазымынан босатады ("Еңбек мобильдігі орталығының" орынбасарларын қоспағанда).
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
12) Басқарма қарамағындағы орталықтардың (мекемелердің):
- мүлкін бекітіп береді;
- жеке қаржыландыру жоспарын бекітеді;
- мүлкінің сақталуына бақылауды жүзеге асырады;
- мемлекеттік мекеме жарғысын (ережесін) бекітуге әкімдікке ұсынады, оған өзгерістар мен толықтырулар енгізеді;
- директорлардың, олардың орынбасарларының құқықтарын, міндеттері мен жауапкершілігін, оны лауазымынан босату негіздерін айқындайды;
- құрылымы мен шекті штаттық санын бекітеді;
- жылдық қаржы есептілікті бекітеді;
- мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органға, мемлекеттік мекемеге берілген немесе өзінің шаруашылық қызметінің нәтижесінде олар сатып алған мүлікті алып қоюға немесе қайта бөлуге келісімін береді;
- филиалдар мен өкілдер құруына келісімін береді;
- мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның келісімі бойынша қайта ұйымдастыруды және таратуды жүзеге асырады (жергілікті атқарушы орган коммуналдық мемлекеттік мекемені қайта ұйымдастыру және тарату туралы шешім қабылдайды);

20. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Управления
21. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Национальный Банк Республики Казахстан от имени Республики Казахстан самостоятельно осуществляет права владения, пользования и распоряжения закрепленным за ним имуществом, находящимся на его балансе.
22. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
23. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, предоставленных ему по плану финансирования, если иное не предусмотрено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Управления
24. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
25. Перечень организаций, находящихся в ведении Управления:
1) Коммунальное государственное учреждение "Центр оказания специальных социальных услуг №1" управления занятости и социальной защиты города Шымкент;
2) Коммунальное государственное учреждение "Центр оказания специальных социальных услуг №2" управления занятости и социальной защиты города Шымкент;
3) Коммунальное государственное учреждение "Центр оказания специальных социальных услуг и адаптации Кандасов № 3" управления занятости и социальной защиты города Шымкент;
4) Коммунальное государственное учреждение "Центр оказания специальных социальных услуг №4" управления занятости и социальной защиты города Шымкент;
5) Коммунальное государственное учреждение "Детский центр оказания специальных социальных услуг №5 "Аялы алақан" управления занятости и социальной защиты города Шымкент;
6) Коммунальное государственное учреждение "Детский центр оказания специальных социальных услуг №6" управления занятости и социальной защиты города Шымкент;
7) Коммунальное государственное учреждение "Центр оказания специальных социальных услуг в условиях оказания услуг на дому №7" управления занятости и социальной защиты города Шымкент;
8) Коммунальное государственное учреждение "Детский центр оказания специальных социальных услуг №8 "Қамқорлық" управления занятости и социальной защиты города Шымкент;

20. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4-тарау. Басқарманың мүлкі
21. Басқарманың заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі өзіне бекітіліп берілген, өзінің балансында тұрған мүлікті иелену, пайдалану және оған билік ету құқығын Қазақстан Республикасының атынан дербес жүзеге асырады.
22. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату
24. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
25. Басқарманың қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
1) Шымкент қаласы жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасының "№1 арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
2) Шымкент қаласы жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасының "№2 арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
3) Шымкент қаласы жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасының "№ 3 арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету және қандастарды бейімдеу орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
4) Шымкент қаласы жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасының "№4 арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
5) Шымкент қаласы жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасының "Аялы алақан №5 балалар арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
6) Шымкент қаласы жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасының "№6 балалар арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
7) Шымкент қаласы жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасының "№7 үйде қызметтер көрсету жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
8) Шымкент қаласы жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасының "Қамқорлық" №8 балаларға арналған арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;

9) Коммунальное государственное учреждение "Центр оказания специальных социальных услуг №9" управления занятости и социальной защиты города Шымкент;
10) Коммунальное государственное учреждение "Центр оказания специальных социальных услуг №10" управления занятости и социальной защиты города Шымкент;
11) Коммунальное государственное учреждение "Центр социальной адаптации лиц, оказавшихся в трудной жизненной ситуации" управления занятости и социальной защиты города Шымкент;
12) Коммунальное государственное учреждение "Центр трудовой мобильности"" акимата города Шымкент;
14) Коммунальное государственное учреждение "Центр активного долголетия" управления занятости и социальной защиты города Шымкент;
15) Коммунальное государственное учреждение "Центр поддержки семьи" управления занятости и социальной защиты города Шымкент;
16) Коммунальное государственное учреждение "Центр социальной поддержки "ТEN QOGAM" управления занятости и социальной защиты города Шымкент;
17) Коммунальное государственное учреждение "Ізетті зейнеткер" управления занятости и социальной защиты города Шымкент;
18) Коммунальное государственное учреждение "Центр оказания специальных социальных услуг для детей № 11 "Балауса" управления занятости и социальной защиты города Шымкент;
19) Коммунальное государственное учреждение "Центр оказания специальных социальных услуг № 12" управления занятости и социальной защиты населения города Шымкент.
Приложение 13 к постановлению
акимата города Шымкент
от "___" _____ 2026 года № ____
Приложение к постановлению
акимата города Шымкент
от 23 ноября 2021 года № 1441
Положение о коммунальном государственном учреждении "Управление строительства города Шымкент"
Глава 1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Управление строительства города Шымкент" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере строительной деятельности.
2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме, имеет символы и знаки отличия, печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

9) Шымкент қаласы жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасының "№9 арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
10) Шымкент қаласы жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасының "№10 арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
11) Шымкент қаласы жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасының "Өмірлік қиын жағдайға түскен адамдарды әлеуметтік бейімдеу орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
12) Шымкент қаласы әкімдігінің "Еңбек мобильдігі орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
14) Шымкент қаласы жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасының "Белсенді ұзақ өмір орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
15) Шымкент қаласы жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасының "Отбасын қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
16) Шымкент қаласы жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасының "ТEN QOGAM" әлеуметтік қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
17) Шымкент қаласы жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасының "Ізетті зейнеткер" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
18) Шымкент қаласы жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасының "Балауса" № 11 балаларға арналған арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
19) Шымкент қаласы жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасының "№ 12 арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Шымкент қаласы әкімдігінің
2026 жылғы "___" ______
№___________ қаулысына
13-қосымша
Шымкент қаласы әкімдігінің
2021 жылғы 23 қарашадағы
№ 1441 қаулысына қосымша
"Шымкент қаласының құрылыс басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Шымкент қаласының құрылыс басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі-Басқарма) құрылыс қызметі саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарына шоттары бар.

5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя коммунального государственного учреждения "Управление строительства города Шымкент" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности коммунального государственного учреждения "Управление строительства города Шымкент" утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, город Шымкент, Каратауский район, проспект Nursultan Nazarbaev № 10, индекс 160023.
10. Настоящее положение является учредительным документом Управление.
11. Финансирование деятельности Управление осуществляется из республиканского и местных бюджетов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
Осуществляет в установленном законодательством Республики Казахстан порядке государственную политику в области строительной деятельности на территории города Шымкент;
14. Полномочия:
1) права:
осуществлять контроль за ходом и качеством выполняемых подрядчиком (генеральным подрядчиком) работ и соблюдением сроков их выполнения;
не принимать от подрядчика работы, выполненные с нарушением требований;
контролировать деятельность технического надзора;
отказаться от получения заключений технического и авторского надзоров в случае выявления несоответствий;
осуществлять иные права в соответствии с законами Республики Казахстан.
2) обязанности:
до начала производства строительно-монтажных работ передать подрядчику (генеральному подрядчику) утвержденную проектную (проектно-сметную) документацию;
обеспечить объект всеми необходимыми разрешительными документами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан;
обеспечить строительство объекта с сопровождением технического и авторского надзоров;
принимать меры к подрядчику (генеральному подрядчику) за неисполнение либо несвоевременное и некачественное исполнение указаний технического и авторского надзоров;
обеспечить условия работы для технического и авторского надзоров;
обеспечить исполнение предписаний органов государственного архитектурно-строительного контроля и надзора;
обеспечить допуск на объект должностных лиц органов государственного архитектурно-строительного контроля и надзора по контролю за деятельностью технического надзора;
в течении трех рабочих дней с даты утверждения акта приемки объекта в эксплуатацию направить в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" по месту нахождения объекта утвержденный акт приемки объекта в эксплуатацию с приложением к нему технических характеристик объекта, декларации о соответствии и заключений о качестве строительно-монтажных работ и соответствии выполненных работ утвержденному проекту;
осуществлять иные обязанности, предусмотренные законами Республики Казахстан.

5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқарма Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Шымкент қаласының құрылыс басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен рәсімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Шымкент қаласының құрылыс басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Қаратау ауданы, Нұрсәт шағын ауданы, Nursultan Nazarbaev даңғылы № 10, индексі 160023.
10. Осы Ереже Басқарма құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарма қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджет есебінен жүзеге асырады.
12. Басқарма кәсіпкерлік субьектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамада өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары: Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Шымкент қаласы аумағында құрылыс қызметі саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асыру болып табылады.
14. Өкілеттіктері:
1) Құқықтары:
мердігер (бас мердігер) орындап жатқан жұмыстардың барысы мен сапасына және олардың орындалу мерзімдерінің сақталуына бақылауды жүзеге асыруға;
мердігерден талаптар бұзыла отырып орындалған жұмыстарды қабылдамауға;
техникалық қадағалау қызметін бақылауға;
сәйкессіздіктер анықталған жағдайда техникалық және авторлық қадағалаулардың қорытындыларын алудан бас тартуға;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
2) Міндеттері:
құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу басталғанға дейін мердігерге (бас мердігерге) бекітілген жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын беруге;
объектіні Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген барлық қажетті рұқсат беру құжаттарымен қамтамасыз етуге;
техникалық және авторлық қадағалаулармен қолдау арқылы объектінің құрылысын қамтамасыз етуге;
мердігерге (бас мердігерге) техникалық және авторлық қадағалаулардың нұсқауларын орындамағаны не уақтылы орындамағаны және сапасыз орындағаны үшін шаралар қолдануға;
техникалық және авторлық қадағалау үшін жұмыс жағдайларын қамтамасыз етуге;
мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органдарының нұсқамаларын орындауды қамтамасыз етуге;
техникалық қадағалау қызметін бақылау бойынша мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органдарының лауазымды адамдарының объектіге жіберілуін қамтамасыз етуге;
объектіні пайдалануға қабылдау актісі бекітілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде объект орналасқан жердегі "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына объектінің техникалық сипаттамалары жөніндегі қосымшамен бірге объектіні пайдалануға қабылдаудың бекітілген актісін, сәйкестік туралы декларацияны және құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы мен орындалған жұмыстардың бекітілген жобаға сәйкестігі туралы қорытындыларды жіберуге;
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асыруға міндетті.

15) осуществление организации капитального ремонта многоквартирных жилых домов при наличии средств местного бюджета при условии обеспечения возврата средств собственниками квартир, нежилых помещений;
16) проведение мероприятий, направленных на поддержание сейсмоустойчивости жилых зданий города Шымкент.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Управление осуществляется руководителем Управления, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности акимом города в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия руководителя Управления:
1) Руководитель Управления по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан;
2) в пределах и в случаях, установленных законодательством, распоряжается имуществом управления;
3) несет персональную ответственность за финансово-хозяйственную деятельность управление и сохранность имущества государственного предприятия;
4) заключает договоры, в том числе с правом передоверия, выдает доверенности, утверждает порядок и планы работы управления по командировкам и стажировкам, обучению и иным видам повышения квалификации сотрудников в учебных центрах;
5) в пределах своей компетенции издает приказы, подписывает служебную документацию;
6) осуществляет личный прием граждан;
7) открывает банковские счета, издает приказы и дает указания, обязательные для всех работников управления;
8) принимает на работу и увольняет сотрудников управления, применяет меры поощрения и налагает меры дисциплинарного взыскания на сотрудников управления, в соответствии с законодательством о государственной службе, трудовых отношениях, определяет обязанности и круг полномочий своих заместителей и сотрудников управления;
9) принимает меры по усилению противодействия коррупционным проявлениям и несет персональную ответственность за нарушения антикоррупционного законодательства;
10) настоящее положение является учредительным документом управления;
11) осуществляет иные функции, возложенные на управление законодательством, настоящим положением и акиматом города;

15) жергілікті бюджет қаражаты болған кезде пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің қаражатты қайтаруын қамтамасыз ету шартымен көппәтерлі тұрғын үйлерді күрделі жөндеуді ұйымдастыруды жүзеге асыру;
16) Шымкент қаласында тұрғын үй-жайлардың сейсмикалық беріктігін орнықтыруға бағытталған іс-шараларды өткізу.
3-тарау. Мемлекеттік органның, бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды Басқарма басшысы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қала әкімімен лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарма басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Басқарма басшысының өкілеттіктері:
1) Басқарманың атынан сенімхатсыз әрекет етеді және басқарманың мемлекеттік мүдделерін барлық ұйымдарда білдіреді;
2) заңнамада белгіленген тәртіп шегінде және жағдайларда басқарманың мүлігіне иелік етеді;
3) Басқарманың қаржылық-шаруашылық қызметіне және мемлекеттік кәсіпорын мүлкінің сақталуы үшін жеке жауаптылықта болады;
4) келісімшарттар жасасады, оның ішінде қайта сенім білдіру құқығымен, сенімхаттар береді, басқарманың іссапарлар мен тағылымдамалар, қызметкерлерінің оқу орталықтарында білім алу және өзге де біліктілігін арттыру түрлері бойынша жұмыс тәртібі мен жоспарларын бекітеді;
5) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады, қызметтік құжаттарға қол қояды;
6) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
7) банк шоттарын ашады, басқарманың барлық қызметкерлері үшін міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
8) Басқарманың қызметкерлерін жұмысқа қабылдайды және босатады, мемлекеттік қызмет туралы, еңбек қатынастары заңнамаларына сәйкес, басқарма қызметкерлеріне көтермелеу шараларын және тәртіптік шара қолданады, өз орынбасарларының және басқарма қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттік аясын айқындайды;
9) сыбайлас жемқорлық көрінісіне қарсы әрекеттерді күшейту бойынша шаралар қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың бұзылуына дербес жауапты;
10) Басқарманың құрылымдық бөлімшелерінің ережелерін бекітеді;
11) заңнамамен, осы ережемен және қала әкімдігімен басқармаға жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады;

12) выдает доверенности;
13) утверждает план работы управление;
14) утверждает внутренний трудовой распорядок управления;
15) осуществляет контроль за соблюдением Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" управления;
16) исполнение полномочий руководителя управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Управлением относится к коммунальной собственности.
23. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В ведении Управления находится коммунальное товарищество с ограниченной ответственностью "Тұрғын үй Шымкент".
Приложение 14 к постановлению
акимата города Шымкент
от "___" _____ 2026 года № ____
Приложение к постановлению
акимата города Шымкент
от 22 февраля 2022 года № 318
Положение о коммунальном государственном учреждении "Управление контроля и качества городской среды города Шымкент"
Глава 1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Управление контроля и качества городской среды города Шымкент" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим в установленном законодательством Республики Казахстан государственную политику в сфере архитектурной, градостроительной и строительного контроля и осуществление государственного контроля за соблюдением требований безопасности эксплуатации газпотребляющих систем и газового оборудования бытовых и коммунально-бытовых потребителей на территории города Шымкент и контроля жилищным фондом зарегистрированных в качестве объектов кондоминиума.
2. Управление не имеет ведомств.

12) сенімхаттар береді;
13) Басқарманың жұмыс жоспарын бекітеді;
14) Басқарманың ішкі еңбек тәртібін бекітеді;
15) Басқарманың Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік қызмет туралы" Заңының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
16) Басқарма басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Басқарманың заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығына құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырады.
22. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Шымкент қаласының құрылыс басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органдарды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады. Басқарманың қарамағында "Тұрғын үй Шымкент" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі бар.
Шымкент қаласы әкімдігінің
2026 жылғы "___" ______
№___________ қаулысына
14-қосымша
Шымкент қаласы әкімдігінің
2022 жылғы 22 ақпандағы
№ 318 қаулысына қосымша
"Шымкент қаласының қалалық орта сапасы және бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1."Шымкент қаласының қалалық орта сапасы және бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында мемлекеттік бақылау және қадағалауды, тұрғын үй қорындағы тіркелген кондоминиум объектілеріне бақылауды, тұрмыстық және коммуналдық-тұрмыстық тұтынушылардың газды пайдалану жүйелерін және газ жабдықтарын бақылауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.

3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме, имеет символы и знаки отличия, печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя коммунального государственного учреждения "Управление контроля и качества городской среды города Шымкент" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности коммунального государственного учреждения "Управление конторля и качества городской среды города Шымкент" утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, город Шымкент, Каратауский район, проспект Nursultan Nazarbaev № 10, индекс 160023.
10. Настоящее положение является учредительным документом Управление.
11. Финансирование деятельности Управление осуществляется из республиканского и местных бюджетов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
Осуществляет в установленном законодательством Республики Казахстан порядке государственную политику в сфере архитектурной, градостроительной и строительного контроля и осуществление государственного контроля за соблюдением требований безопасности эксплуатации газпотребляющих систем и газового оборудования бытовых и коммунально-бытовых потребителей на территории города Шымкент и контроля жилищным фондом зарегистрированных в качестве объектов кондоминиума.

3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарына шоттары бар.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқарма Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Шымкент қаласының қалалық орта сапасы және бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен рәсімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Шымкент қаласының қалалық орта сапасы және бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Әл-Фараби ауданы, Тәуке хан даңғылы 6, индексі 160012.
10. Осы Ереже Басқарма құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарма қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджет есебінен жүзеге асырады.
12. Басқарма кәсіпкерлік субьектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамада өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары: Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында мемлекеттік бақылау және қадағалауды, тұрмыстық және коммуналдық-тұрмыстық тұтынушылардың газды пайдалану жүйелерін және газ жабдықтарын бақылауды және тұрғын үй қорындағы тіркелген кондоминиум объектілеріне бақылау саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асыру болып табылады.

14. Полномочия:
1) права:
выступать в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках заказчиком по государственным закупкам товаров, работ и услуг;
вступать во взаимоотношения со структурными подразделениями акимата города Шымкент для обеспечения оперативного решения вопросов производственной деятельности, входящей в компетенцию Управления;
запрашивать и получать от иных государственных органов и должностных лиц информацию, документы и материалы, необходимые для решения вопросов, отнесенных к компетенции Управления;
вносить предложения по всем вопросам деятельности Управления;
запрашивать у субъектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и получать от них информацию о строящихся (реконструируемых, расширяющихся, модернизируемых, капитально ремонтируемых) объектах и комплексах;
запрашивать у заказчиков и получать от них для ознакомления необходимую проектную и исполнительную документацию по данной стройке, а также заключения экспертизы соответствующих проектов;
беспрепятственно посещать и проводить оперативное инспектирование проводимых строительно-монтажных работ на строящихся (реконструируемых, расширяющихся, модернизируемых, капитально ремонтируемых) объектах и комплексах;
посещать объекты при осуществлении контроля и надзора;
при выявлении допущенных нарушений государственных нормативов и (или) отклонений от утвержденных проектов (проектных решений) выносить предписания об устранении заказчиком (застройщиком) и (или) подрядной строительно-монтажной организацией (предприятием) допущенных нарушений в установленные сроки;
принимать решения о применении к нарушителям предусмотренных законодательством мер в связи с допущенными нарушениями и отклонениями от норм законодательства, государственных нормативных требований, условий и ограничений, установленных в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
при неисполнении требований предписаний предъявлять иски в порядке гражданского и административного судопроизводства: о принуждении исполнить требования предписаний, о приостановлении и запрещении деятельности до исполнения требований предписаний;
рассмотрение дел об административных правонарушениях в области архитектуры, градостроительства и строительной деятельности;
выносить постановления о наложении административного взыскания по результатам проведенных проверок в области архитектуры, градостроительства и строительной деятельности;
рассмотрение дел об административных правонарушениях в области жилищного законодательства;
принятие мер по привлечению к административной ответственности за нарушение законодательства по безопасности эксплуатации газпотребляющих систем и газового оборудования бытовых и коммунально-бытовых потребителей;
обращаться в судебные органы с иском по вопросам, отнесенным к его компетенции;

14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді мемлекеттік сатып алу бойынша тапсырыс беруші болу;
Басқарманың құзіретіне кіретін өндірістік қызмет мәселелері бойынша жедел шешім қабылдауды қамтамасыз ету үшін Шымкент қаласы Әкімдігінің құрылымдық бөлімшелерімен өзара қарым-қатынасқа түсу;
өзге мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғалардан Баскарманың құзыретіне кіретін мәселелерді шешу үшін кажетті ақпаратқа, құжаттар мен материалдарга сұрау салу және алу;
Басқарманың кызметінің барлық мәселелері бойынша ұсыныстар енгізу;
сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласы субъектілерінен салынып (қайта жаңғыртылып, кенейтіліп, жаңғыртылып, күрделi жөнделіп) жатқан объектілер мен кешендер туралы ақпаратқа сұрау салу және алу;
танысу үшін тапсырыс берушілерден аталған құрылыс бойынша қажетті жобалау және атқарушы құжаттамаларын, сондай-ақ, тиісті жобалардың сараптамалық қорытындысын алуға сұрау салу және алу;
салынып (қайта жаңартылып, кеңейтіліп жаңғыртылып, күрделi жөнделіп) жатқан объектілер мен кешендерге кедергісіз кіреді және онда жүргізіліп жатқан құрылыс-монтаж жұмыстарына жедел инспекция жүргізу;
бақылау және қадағалауды жүзеге асырған кезде объектілерге барады;
мемлекеттік нормативтерді бұзуға және (немесе) бекітілген жобалардан (жобалық шешімдерден) ауытқуға жол берілгендігі аныкталған жағдайда мемлекеттік сәулет-құрылыс инспекциясы жол берілген бұзушылықтарды тапсырысшының (құрылыс салушының) және (немесе) мердігерлік құрылыс-монтаждау ұйымының (кәсіпорнының) беліленген мерзімде жоюы туралы нұсқама шығарады;
сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнаманың белгіленген талаптарын, мемлекеттік нормативтік талаптарды, шарттар мен шектеулерді жол берілген бұзушылықтар мен ауытқұларға байланысты бұзушыларға көзделген шараларды колдану туралы шешім қабылдайды;
нұсқаманың талаптарын орындамаған жағдайда азаматтық және әкімшілік ic жүргізу тәртібінде нұсқаманың талабын мәжбүрлеп орындау туралы, нұсқаманың талабын орындағанға дейін қызметін тоқтату және тыйым салу туралы;
сәулет, қала құрылыс және құрылыс қызметі саласында әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарау;
сәулет, қала құрылыс және құрылыс қызметі саласында жүргізілген тексерістердің нәтижесі бойынша әкімшілік жазалауды колдану туралы қаулыны шығару;
Қазақстан Республикасы тұрғын үй заңнамасының бұзылғаны үшін әкімшілік жазалау туралы қаулылар шығару;
тұрмыстық және коммуналдық-тұрмыстық тұтынушылардың газды пайдалану жүйелерін және газ жабдықтары бойынша заңнамалардың бұзылғаны үшін әкімшілік жауапкершілікке тартау туралы шаралар қолдану;
өз құзыретіндегі мәселелер бойынша сот органдарына талап-арызбен жүгінуге.

2) обязанности:
в пределах своей компетенции обеспечение выполнения требований законодательства Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на территории города Шымкент;
осуществление лицензирования и аттестации и аккредитации организаций по управлению проектами в сфере архитектуры, градостроительства и строительной деятельности;
обеспечение контроля жилищным фондом зарегистрированных в качестве объектов кондоминиума;
осуществление государственного контроля за соблюдением законодательства по требованию безопасности эксплуатации газпотребляющих систем и газового оборудования бытовых и коммунально-бытовых потребителей;
осуществление в интересах местного государственного управления возлагаемых на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
соблюдение норм антикоррупционного законодательства Республики Казахстан.
15. Функции:
1) взаимодействие с центральными и местными исполнительными органами по вопросам архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
2) осуществление государственного архитектурно-строительного контроля и надзора за качеством строительства объектов, применение установленных Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях административных мер воздействия к нарушителям архитектурно-градостроительной дисциплины на этих объектах;
3) осуществление лицензирования в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
4) принятие решение о применении к нарушителям предусмотренных законодательных мер в связи с допущенными нарушениями и отклонениями от норм законодательства, государственных нормативных требований, условий и ограничений, установленных в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
5) аттестация экспертов на право осуществления экспертных работ и инжиниринговых услуг в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
6) ведение мониторинга строящихся (реконструируемых, расширяемых, модернизируемых, капитально ремонтируемых) объектов и контроль качества;
7) при выявлении нарушений государственных нормативов и (или) отклонений от утвержденных проектов (проектных решений) принимает решения (выдает предписания);
8) ведения организационных мероприятий по аттестации экспертов, оказывающих экспертные работы и инжиниринговые услуги (электронное тестирование);
9) осуществление аттестации экспертов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
10) установление соответствия заявителя квалификационным требованиям при выдаче лицензии и приложения к лицензии;

2) міндеттері:
өз құзыреті шегінде Шымкент қаласы аумағында Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасы талаптарының орындалуын қамтамасыз ету;
Шымкент қаласының аумағында лицензиялау мен аттестациялауды және аккредиттеу жүзеге асыру;
тұрғын үй қорындағы тіркелген кондоминиум объектілеріне бақылау жүргізуді қамтамасыз ету;
тұрмыстық және коммуналдық-тұрмыстық тұтынушылардың газды пайдалану жүйелерін және газ жабдықтары бойынша заңнамалардың сақталуын қамтамасыз ету;
жергілікті мемлекеттік басқарудың мүдделері үшін жергілікті атқарушы органға Қазақстан Республикасының заңнамасымен жүктелген міндеттерді жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнамасының нормаларын сақтау.
15. Функциялары:
1) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі мәселелері бойынша орталық және жергілікті атқарушы органдармен өзара әрекет ету;
2) объектілер құрылысының сапасына мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауын жүзеге асыру, осы объектілерді сәулет – қала құрылысы тәртібін бұзушылыраға Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде белгіленген әкімшілік ықпал ету шараларын қолдану;
3) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы лицензиялауды жүзеге асыру;
4) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы белгіленген заңнама нормаларын мемлекеттік нормативтік талаптарды, шарттар мен шектеулерге жол берілген бұзушылықтар мен ауытқуларға байланысты бұзушыларға көзделген заңнамалық шаралар қолдану туралы шешімдер қабылдау;
5) сәулет, қала құрылысы және қызметі саласындағы сараптама жұмыстарын және инжинирингтік көрсетілген қызметтерді жүзеге асыру құқығына сарапшыларды аттестаттау;
6) салынып жатқан объектілердің мониторингісі және салынып (реконструкцияланып, кеңейтіліп, жаңғыртылып, күрделі жөндеуден өткізіліп) жатқан объектілер мен кешендердің сапасын бақылау;
7) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы мемлекетік нормативтік талаптар мен ауытқуларға байланысты бұзушыларға көзделген заңнамалық шараларды қолдану туралы шешімдер қабылдауға(нұсқама беру);
8) сараптама жұмыстарын және инжинирингтік қызметтерді (электронды тестілеуді) көрсететін сарапшыларды аттестаттау жөніндегі ұйымдастыру іс-шараларын жүргізу;
9) сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы сарапшыларды аттестаттау;
10) лицензия және лицензияға қосымша берген кезде өтініш берушінің біліктілік талаптарға сәйкестігін анықтау;

11) осуществление лицензионного контроля, в том числе принятие соответствующих мер к нарушителям норм лицензирования по результатам проверок;
12) проведение проверок по установлению достоверности данных, указанных в уведомлении о начале производства строительно- монтажных работ;
13) ведение и учет поступивших уведомлений о начале производства строительно- монтажных работ, подписанных актов разногласий, выданных талонов о приеме уведомлений;
14) рассмотрение дел об административных правонарушениях в области архитектуры, градостроительства и строительной деятельности;
15) составляет протокола об административных правонарушениях предусмотренные частью первой, второй третьей статьи 320 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях";
16) вынесение постановления о наложении административного взыскания по результатам проведенных проверок в области архитектуры, градостроительства и строительной деятельности;
17) проведению проверки наличия отчета по управлению объектом кондоминиума, приобретении собственников помещений (квартир) объекта кондоминиума;
18) осуществляет государственный контроль за соблюдением порядка использования, содержания, эксплуатации и ремонта общего имущества собственников помещений (квартир) в объекте кондоминиума и территорий прилегающей к объекту кондоминиума;
19) осуществляет государственный контроль за качеством работ, выполненных по отдельным видам капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума;
20) осуществление государственного контроля в сфере управления жилищным фондом;
21) проведение проверки наличия отчета по управлению объектом кондоминиума при обращении собственников помещений (квартир) объекта кондоминиума;
22) осуществление государственного контроля оборудования котельных установок на объектах жилищно-коммунального хозяйства и подъемных сооружениях (лифтах, эскалаторах, фуникулерах);
23) контроль за безопасной эксплуатацией опасных технических устройств, работающих под давлением более 0,07 мегаПаскаля или при температуре нагрева воды более 115 градусов Цельсия, грузоподъемных механизмов, эскалаторов, траволаторов, канатных дорог, фуникулеров, лифтов;
24) обеспечение безопасности объектов кондоминиума организациями, эксплуатирующими опасные технические устройства (грузоподъемные механизмы, лифты, эскалаторы, траволаторы, канатные дороги, фуникулеры), смонтированные на объектах коммунально-бытового назначения (жилищный фонд, развлекательные торговые и гостиничные комплексы);

11) лицензиялық бақылауды жүзеге асыру, оның ішінде тексерудің нәтижесі бойынша лицензиялау нормаларын бұзушыларға тісті шаралар қолдану;
12) құрылыс-монтаждау жұмыстары өндірісінің басталуы туралы хабарламада көрсетілген деректердің анықтығын белгілеу бойынша тексеруді жүргізу;
13) берілген хабарламаларды қабылдау туралы берілген талондарға, қол қойылған келіспеушілік актілерге, құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізе бастағаны туралы келіп түскен хабарламаларға талдау және есеп жүргізу;
14) сәулет, қала құрылыс және құрылыс қызметі саласында әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарау;
15) Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 320-бабының бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттамалар толтырады;
16) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында жүргізілген тексерістердің нәтижесі бойынша әкімшілік жазалауды колдану туралы қаулыны шығару;
17) кондоминиум объектісі үй-жайларының (пәтерлерінің) меншік иелері өтініш берген кезде кондоминиум объектісіні басқару жөніндегі есептің бар- жоғын тексеруді жүргізу бойынша өкілеттіктерді жүзеге асырады;
18) кондоминиум объектісінде және үй маңындағы аумақта үй-жай (пәтер) меншік иесінің ортақ мүлкін қолдану, күтіп ұстау, пайдалану және жөндеу тәртібінің сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
19) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеудің жекелеген түрлері бойынша орындалған жұмыстың сапасына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
20) тұрғын үй қорын қорындағы тіркелген кондоминиум обектілеріне мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
21) кондоминиум объектісі үй-жайларының (пәтерлерінің) меншік иелері өтініш жасаған кезде кондоминиум объектісін басқару бойынша есептің бар-жоғына тексеру жүргізу;
22) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық объектілерінде және көтеруші құрылғыларда (лифтерде, эскалаторларда, фуниклерлерде) қазандық қондырғыларын қауіпсіз пайдалану талаптарының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
23) 0,07 Мегапаскальдан жоғары немесе судың 115 градус Цельсийден жоғары қызу температурасында жұмыс істейтін қауіпті техникалық құрылғылардың, жүк көтеретін механизмдердің, эскалаторлардың, траволаторлардың, аспалы жолдардың, фуниклерлердің, лифтердің қауіпсіз пайдаланылуын бақылау;
24) Коммуналдық-тұрмыстық мақсаттағы объектілерде (тұрғын үй қоры, ойын сауық, сауда және конақ үй кешендері) орнатылған қауіпті техникалық құрылғыларды (жүк көтеретін механизмдерді, лифтерді, эскалаторларды, траволаторларды, аспалы жолдарды, фуниклерлерді), пайдаланушы ұйымдардың кондоминиум объектілерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету;

25) рассматривает дела об административных правонарушениях и налагает административные взыскания об административных правонарушениях предусмотренные части четвертой, пятой и шестой статьи 320 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях";
26) составлению протоколов об административных правонарушениях в области жилищной инспекции;
27) осуществление государственного контроля за соблюдением требований безопасности эксплуатации газпотребляющих систем и газового оборудования бытовых и коммунально-бытовых потребителей;
27-1) рассмотрение дела об административных правонарушениях и наложение административных взысканий об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 298 (в части объектов социальной инфраструктуры) Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях;
27-2) рассмотрение дел об административных правонарушениях и наложение административных взысканий об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 305 (в части охранных зон объектов систем газоснабжения бытовых и коммунально-бытовых потребителей) Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях;
28) рассматривает дела об административных правонарушениях и налагает административные взыскания об административных правонарушениях предусмотренные части первой и второй статьи 306 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях";
29) согласование проектной документации на строительство, расширение, реконструкцию, модернизацию, консервацию и ликвидацию опасных производственных объектов;
30) осуществление всех видов проверок (в пределах компетенции) на предмет соблюдения требований законодательства Республики Казахстан в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, предусмотренных Кодексами Республики Казахстан, "Предпринимательский Кодекс", жилищного законодательства;
31) принятие соответствующих мер по цифровизации Управления;
32) рассмотрение обращений физических и юридических лиц в пределах полномочий;
33) защита правовыми средствами имущественных и иных законных прав и интересов Управления;
34) представление интересов Управления в суде и других органах при рассмотрении правовых вопросов;
35) вынесение постановления о наложении административного взыскания по результатам проведенных проверок;
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Управление осуществляется руководителем Управления, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.

25) Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" кодексінің 320-бабының төртінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарайды;
26) тұрғын үй инспекция саласындағы әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттамалар жасау;
27) тұрмыстық және коммуналдық-тұрмыстық тұтынушылардың газды пайдалану жүйелерін және газ жабдықтарына мемлекеттік бақылау жүргізу;
27-1) Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасының кодексінің 298-бабында (әлеуметтік инфрақұрылым объектілері бөлігінде) көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарау және әкімшілік жаза қолдану;
27-2) Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасының кодексінің 305-бабында (коммуналдық-тұрмыстық тұтынушылардың газбен жабдықтау жүйелері объектілерінің күзет аймақтары бөлігінде) көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарау және әкімшілік жаза қолдану;
28) Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 306-бабының бірінші және екінші бөліктерінде көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарайды;
29) қауіпті өндірістік объектілерді салуға, кеңейтуге, реконструкциялауға, жаңғыртуға, консервациялауға және жоюға арналған жобалау құжаттамасын келісу.
30) "Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі" талаптарымен (өз құзыреті шегінде) қарастырылған сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында және тұрғын үй саласындағы заңнамаларының сақталуы бойынша тексерудің барлық түрлерін жүзеге асыру;
31) Басқарманың цифрландыру бойынша тиісті шараларды қабылдау;
32) жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау;
33) Басқарманың мүліктік және өзге де заңды құқықтары мен мүдделерін құқықтық құралдармен қорғау;
34) құқықтық мәселелерді қарау кезінде Басқарманың мүддесін сотта және өзге де органдарда таныстыру;
35) жүргізілген тексерістердің нәтижесі бойынша әкімшілік жазалауды колдану туралы қаулыны шығару.
3-тарау. Мемлекеттік органның, басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды Басқарма басшысы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.

Глава 4. Имущество государственного органа
21. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22.Имущество, закрепленное за Управлением относится к коммунальной собственности.
23. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
25. Перечень организаций, находящихся в ведении Управления:
коммунальное государственное учреждение "Газотехническая служба города Шымкент" управления контроля и качества городской среды города Шымкент.
Приложение 15 к постановлению
акимата города Шымкент
от "___" _____ 2026 года № ____
Приложение к постановлению
акимата города Шымкент
от 14 сентября 2022 года № 1848
Положение о коммунальном государственном учреждении "Управление образования города Шымкент"
Глава 1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Управление образования города Шымкент" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере образования по городу Шымкент.
2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Басқарманың заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығына құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Шымкент қаласының қалалық орта сапасы және бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органдарды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
25. Басқарманың қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
Шымкент қаласының қалалық орта сапасы және бақылау басқармасы коммуналдық мемлекеттік мекемесінің "Шымкент қалалық газ техникалық қызметі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі".
Шымкент қаласы әкімдігінің
2026 жылғы "___" ______
№___________ қаулысына
15-қосымша
Шымкент қаласы әкімдігінің
2022 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 1848 қаулысына қосымша
"Шымкент қаласының білім басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Шымкент қаласының білім басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) Шымкент қаласы бойынша білім саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқарма Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

8. Структура и лимит штатной численности управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, город Шымкент, Каратауский район, жилой массив Нурсат, проспект Nursultan Nazarbaev 10, индекс 160023.
10. Настоящее Положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи Управления: реализация государственной политики в сфере образования.
14. Полномочии Управления:
1) Права:
- запрашивать и получать от государственных органов, иных организации и физических лиц необходимые документы и информацию;
- проводить переговоры и заключать соглашения с международными организациями и иностранными юридическими лицами по вопросам, относящимся к компетенции Управления;
- участвовать в разработке программ, утверждаемых акиматом и маслихатом города Шымкент;
- разработать проекты постановлений, распоряжений, актов акимата города, входящих в компетенцию Управления;
- организовать изучение деятельности организаций образования;
- принимать решения по вопросам защиты прав детей;
- в установленном законодательством порядке осуществлять функции по опеке и попечительству в отношении несовершеннолетних;
- содействовать развитию социального партнерства уполномоченных органов и образовательных учреждений по вопросам защиты прав и законных интересов детей;
- содействовать развитию в регионе традиций меценатства и благотворительности в поддержке творческих инициатив по реализации государственной политики в области защиты прав детей;
- запрашивать и получать от других государственных органов и организаций региона необходимую информацию и материалы для решения задач, возложенных на управление;
- вносить соответствующие предложения по изменению и дополнению в нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам своей компетенции;
- проводить совместные мероприятия с международными, неправительственными общественными организациями, занимающимися вопросами защиты прав и законных интересов детей, по улучшению положения детей в регионе;
- осуществлять издательскую деятельность по вопросам, освещающим проблемы детства, защиты прав и законных интересов детей;
- принимать участие в работе комиссий, рабочих групп, судебных заседаний по вопросам, входящим в компетенцию управления;
- привлекать в установленном порядке для проработки вопросов, входящих в компетенцию управления, научные и иные организации, а также отдельных ученых, специалистов и экспертов;

8. Басқарма құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Қаратау ауданы, Нұрсат тұрғын алабы, Nursultan Nazarbaev даңғылы, 10, индекс 160023.
10. Осы Ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Басқарманың мақсаттары: білім саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асыру.
14. Басқарманың өкілеттіктері:
1) Құқықтары:
- мемлекеттік органдардан, басқа да ұйымдардан және жеке тұлғалардан қажетті құжаттар мен ақпараттарды сұрауға және алуға;
- басқарманың құзыретіне жататын мәселелер бойынша халықаралық ұйымдар мен шетелдік заңды тұлғалармен келіссөздер жүргізуге және келісімдер жасасуға;
- Шымкент қаласының әкімдігі мен мәслихаты бекітетін бағдарламалардың жобаларын дайындауға қатысуға;
- басқарманың құзіретіне кіретін мәселелер бойынша қала әкімдігінің қаулыларын, өкімдері мен актілерінің жобаларын дайындауға;
- білім беру ұйымдарынің қызметін зерделеуді ұйымдастыруға;
- балалардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша шешімдер қабылдауға;
- заңнамамен белгіленген тәртіпте кәмелетке толмағандарға қатысты қамқоршылық пен қорғаншылық бойынша функцияларды жүзеге асыруға;
- уәкілеттік органдар мен білім беру мекемелерінің балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау мәселелері бойынша әлеуметтік әріптестік жасауын дамытуға көмек көрсетуге;
- өңірде балалардың құқықтарын қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша балалардың шығармашылығына қолдау көрсету ретінде меценаттық пен қайырымдылық жасау дәстүрлерін дамытуға көмек көрсетуге;
- өңірдегі басқа мемлекеттік органдар мен ұйымдардан Басқармаға жүктелген міндеттерді шешу үшін қажетті ақпарат пен материалдарды сұратып алуға;
- өзінің құзыретіне жататын мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін өзгерту мен толықтыру жөнінде тиісті ұсыныстар енгізуге;
- балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау мәселелерімен айналысатын халықаралық және үкіметтік емес қоғамдық ұйымдармен өңірдегі балалардың жағдайын жақсарту бойынша бірлескен іс-шаралар жүргізуге;
- балалық шақ, балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау мәселелерін жариялау бойынша баспа қызметін жүзеге асыруға;
- басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша комиссиялардың, жұмыс топтарының жұмысына, сот отырыстарына қатысуға;
- басқарманың құзыретіне кіретін мәселелерді пысықтау үшін белгіленген тәртіпте ғылыми және өзге де ұйымдарды, сондай-ақ жекелеген ғалымдарды, мамандар мен сарапшыларды тартуға;

2) Обязанности:
- осуществление государственной политики в области образования;
- создание условий для реализации государственных программ;
- внедрение новых технологий обучения, информатизация системы среднего образования;
- подготовка квалифицированных рабочих и специалистов, конкурентоспособных на рынке труда, подготовка и повышение их квалификации;
- создание необходимых условий для получения качественного образования, направленного на формирование, развитие и профессиональное становление личности на основе национальных и общечеловеческих ценностей, достижений науки и практики;
- развитие творческих, духовных и физических возможностей личности, формирование прочных основ нравственности и здорового образа жизни, обогащение интеллекта путем создания условий для развития индивидуальности;
- воспитание гражданственности и патриотизма, любви к своей Родине Республике Казахстан, уважения к государственным символам и государственному языку, почитания народных традиций, нетерпимости к любым антиконституционным и антиобщественным проявлениям;
- воспитание личности с активной гражданской позицией, формирование потребностей участвовать в общественно-политической, экономической и культурной жизни республики, осознанного отношения личности к своим правам и обязанностям;
- приобщение к достижениям отечественной и мировой культуры; изучение истории, обычаев и традиций казахского и других народов республики; овладение государственным, русским, иностранным языками;
- обеспечение повышения социального статуса педагогических работников;
- обеспечение функционирования национальной системы оценки качества образования, отвечающей потребностям общества и экономики;
- обеспечение профессиональной мотивации обучающихся;
- обеспечение опережающего развития технического и профессионального образования путем активного взаимодействия с работодателями и другими социальными партнерами;
- создание специальных условий для получения образования лицами с ограниченными возможностями;
- обеспечение реализации Конвенции о правах ребенка, Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", Закона Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан" и иных законодательных и нормативных правовых актов по вопросам защиты прав и законных интересов детей;
- профилактика и предупреждение социального сиротства, насилия и жестокого обращения в отношении детей, наихудших форм детского труда, оказание помощи детям, находящимся в трудной жизненной ситуации, оказание содействия в создании условий для улучшения качества жизни детей;
- развитие различных форм семейного устройства детей, оставшихся без попечения родителей;
- мониторинг реализации положений Конвенции о правах ребенка, анализ и прогноз социального благополучия детей, выработка рекомендаций по улучшению качества жизни детей в регионе;
- повышение уровня информированности населения о правах ребенка и путях их реализации.

2) Міндеттері:
- білім беру саласында мемлекеттік саясатты жүзеге асыру;
- мемлекеттік бағдарламаларды жүзеге асыру үшін жағдайлар жасау;
- оқытудың жаңа технологияларын енгізу, орта білім жүйесін ақпараттандыру;
- еңбек нарығында бәсекелестікке бейім мамандар мен жұмысшыларды даярлау, олардың біліктілігін көтеру;
- ұлттық және жалпы адами құндылық, ғылым мен тәжірибеге қол жетімділік негізінде кәсіби тұлға қалыптастыруға бағытталған, сапалы білім алу үшін қажетті жағдайлар жасау;
- жеке тұлғаның шығармашылық, рухани және тәндік мүмкіндіктерін дамыту, адамгершілік және салауатты өмір сүру салтының берік негіздерін қалыптастыру, адамды жеке тұлға ретінде дамыту үшін жағдайлар жасай отырып, оның ой өрісін байыту;
- азаматтық пен патриотизмді, өз Отаны Қазақстан Республикасына деген сүйіпеншілікті, мемлекеттік рәміздерді құрметтеуге, ұлттық дәстүрлерді құрметтеуге, Конституцияға және қоғамға қарсы кез-келген көріністерге төзбеуге тәрбиелеу;
- белсенді азаматтық ұстанымы бар тұлғаны тәрбиелеу, республиканың қоғамдық-саяси, экономикалық және мәдени өміріне қатысу қажеттілігін, жеке тұлғаның өзінің құқықтары мен міндеттеріне саналы көзқарасын қалыптастыру;
- әлемдік және отандық мәдениет жетістіктеріне баулу; республиканың қазақ және басқа да халықтарының тарихын, дәстүрі мен салтын оқыту, мемлекеттік, орыс және шетел тілдерін меңгерту;
- педагогика қызметкерлерінің әлеуметтік мәртебесін көтеру;
- қоғам мен экономиканың талаптарына сай білім сапасын бағалаудың ұлттық жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
- оқушылардың кәсіби біліктілігін қамтамасыз ету;
- жұмыс берушілермен және басқа да әлеуметтік серіктестіктермен белсенді өзара іс-қимыл жасасу жолымен техникалық және кәсіби білім беруді қамтамасыз ету;
- мүмкіндігі шектеулі адамдардың білім алуына арнайы жағдайлар жасау;
- баланың құқықтары туралы Конвенцияны, Қазақстан Республикасының "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Кодексін, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Заңын және балалардың құқықтарын және заңды мүдделерін қорғау мәселелері бойынша өзге де заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерді іске асыруды қамтамасыз ету;
- әлеуметтік жетімдіктің, балаларға зорлық-зомбылық көрсетудің және еңбегін қанаудың алдын алу және ескерту, өмірдің қиын жағдайына тап болған балаларға көмек көрсету, балалардың өмір сүру сапасын жақсарту үшін жағдайлар жасауға жәрдемдесу;
- ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды отбасылық орналастырудың түрлі нысандарын дамыту;
- баланың құқықтары туралы Конвенцияның ережелерін іске асыру мониторингі, балалардың әлеуметтік әл-ауқатын талдау және болжау, өңірдегі балалардың өмір сүру сапасын жақсарту жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
- баланың құқықтары және оларды іске асыру жолдары туралы халықты ақпараттандыру деңгейін арттыру.

15. Функции:
1) осуществление финансирования организаций образования в соответствии с постановлениями Правительства Республики Казахстан и акимата города;
2) организует учет детей дошкольного и школьного возраста, их обучение до получения ими среднего образования;
3) организует и обеспечивает среднее образование, включая вечернюю (сменную) форму обучения, и среднее образование, предоставляемое через организации образования интернатного типа;
4) обеспечивает получение технического и профессионального, послесреднего образования;
5) организует создание, реорганизацию и ликвидацию порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, государственные организации образования, реализующие общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, дополнительного образования детей, а также государственные организации образования, реализующие специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы;
6) организует утверждение государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием;
7) организует утверждение государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение, размер родительской платы;
8) организует утверждение государственного образовательного заказа на среднее образование в государственных организациях образования;
9) организует утверждение государственного образовательного заказа на подготовку кадров с техническим и профессиональным, послесредним образованием;
10) организует утверждение государственного образовательного заказа на дополнительное образование детей, в том числе по творческому и спортивному направлениям, в пределах объема бюджетных средств, утвержденных в местных бюджетах на соответствующий финансовый год;
11) организует участие обучающихся в едином национальном тестировании;
12) ежегодно до 1 августа организует приобретение и доставку учебников и учебно-методических комплексов для государственных организаций среднего образования, а также организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального образования, специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы;
13) обеспечивает дополнительное образование для детей;
14) направляет средства на оказание финансовой и материальной помощи обучающимся и воспитанникам государственных организаций образования из семей, имеющих право на получение государственной адресной социальной помощи, а также из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума, и детям-сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, проживающим в семьях, детям из семей, требующих экстренной помощи в результате чрезвычайных ситуаций, и иным категориям обучающихся и воспитанников, определяемым коллегиальным органом управления государственной организации образования, в размере не менее двух процентов от совокупного объема бюджетных средств, выделяемых на текущее содержание общеобразовательных школ и на размещение государственного образовательного заказа на среднее образование в государственных предприятиях на праве хозяйственного ведения;

15. Функциялары:
1) Қазақстан Республикасы Үкіметі және қала әкімдігінің қаулыларына сәйкес білім беру ұйымдарын қаржыландыруды жүзеге асыру;
2) мектеп жасына дейінгі және мектеп жасындағы балаларды есепке алуды, оларды орта білім алғанға дейін оқытуды ұйымдастырады;
3) кешкі (ауысымды) оқыту нысанын және интернат үлгісіндегі білім беру ұйымдары арқылы ұсынылатын орта білім беруді қоса алғанда, орта білім беруді ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;
4) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім алуды қамтамасыз етеді;
5) мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің, балаларға қосымша білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын, сондай-ақ мамандандырылған жалпы білім беретін және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен құруды, қайта ұйымдастыруды және таратуды ұйымдастырады;
6) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын бекітуді ұйымдастырады;
7) мектепке дейiнгi тәрбие мен оқытуға мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын, ата-ана төлемақысының мөлшерін бекiтуді ұйымдастырады;
8) мемлекеттік білім беру ұйымдарында орта білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын бекітуді ұйымдастырады;
9) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын бекітуді ұйымдастырады;
10) тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттерде бекітілген бюджет қаражатының көлемі шегінде балаларға қосымша білім беруге, оның ішінде шығармашылық және спорттық бағыттар бойынша мемлекеттік білім беру тапсырысын бекітуді ұйымдастырады;
11) білім алушылардың ұлттық бірыңғай тестілеуге қатысуын ұйымдастырады;
12) мемлекеттік орта білім беру ұйымдары, сондай-ақ техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын, мамандандырылған жалпы білім беретін және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін жыл сайын 1 тамызға дейін оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендер сатып алуды және жеткізуді ұйымдастырады;
13) балаларға арналған қосымша білім беруді қамтамасыз етеді;
14) мемлекеттік білім беру ұйымдарының мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын, жан басына шаққандағы табысы ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен отбасылардан шыққан білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне және жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалып, отбасыларда тұратын балаларға, төтенше жағдайлардың салдарынан шұғыл жәрдемді қажет ететін отбасылардан шыққан балаларға және мемлекеттік білім беру ұйымының алқалы басқару органы айқындайтын, білім алушылар мен тәрбиеленушілердің өзге де санаттарына жалпы білім беретін мектептерді ағымдағы күтіп-ұстауға және шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындарда орта білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруға бөлінетін бюджет қаражатының жиынтық көлемінің кемінде екі пайызы мөлшерінде қаржылай және материалдық көмек көрсетуге қаражат жұмсайды;

15) осуществляет материально-техническое обеспечение государственных организаций образования (за исключением организаций образования в исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы) и организаций дошкольного воспитания и обучения;
16) обеспечивает обучение по специальным учебным программам;
17) обеспечивает обучение одаренных детей в специализированных организациях образования;
18) обеспечивает организацию и проведение школьных олимпиад, конкурсов научных проектов по общеобразовательным предметам, конкурсов исполнителей и конкурсов профессионального мастерства в масштабе города республиканского значения, столицы;
19) обеспечивает обследование психического здоровья детей и подростков и оказание психолого-медико-педагогической консультативной помощи населению;
20) обеспечивает реабилитацию и социальную адаптацию детей и подростков с проблемами в развитии;
21) обеспечивает переподготовку кадров и повышение квалификации работников государственных организаций образования, финансируемых за счет бюджетных средств;
22) осуществляет в установленном порядке государственное обеспечение детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей;
23) организует в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, медицинское обслуживание обучающихся и воспитанников организаций образования, за исключением дошкольных организаций и организаций среднего образования, не относящихся к интернатным организациям;
24) организует в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, бесплатное и льготное питание отдельных категорий обучающихся и воспитанников;
25) содействует трудоустройству лиц, окончивших на основе государственного образовательного заказа организации образования, реализующие образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования;
26) вносит предложения в маслихат о льготном проезде обучающихся на общественном транспорте (кроме такси);
27) оказывает организациям дошкольного воспитания и обучения необходимую методическую и консультативную помощь;
28) разрабатывает и утверждает типовые правила внутреннего распорядка организации образования;

15) мемлекеттік білім беру ұйымдарының (қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелеріндегі білім беру ұйымдарын қоспағанда) және мектепке дейінгі тәрбие және оқыту ұйымдарының материалдық-техникалық қамтамасыз етілуін жүзеге асырады;
16) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарды (балаларды) оқытуды, олардың білім беру ұйымдарында білім алуы үшін арнаулы жағдайлар жасауды, әмбебап дизайн және (немесе) ақылға қонымды ыңғайлылық қағидаттарын ескере отырып, мемлекеттік құрылыс нормалары мен стандарттарына сәйкес білім беру ұйымдарының ғимараттарына, құрылысжайлары мен үй-жайларына қолжетімділікті қамтамасыз етеді;
17) дарынды балаларды мамандандырылған білім беру ұйымдарында оқытуды қамтамасыз етеді;
18) республикалық маңызы бар қала, астана ауқымында жалпы білім беретін пәндер бойынша мектеп олимпиадаларын, ғылыми жобалар конкурстарын, орындаушылар конкурстары мен кәсіби шеберлік конкурстарын ұйымдастыруды және өткізуді қамтамасыз етеді;
19) балалар мен жасөспірімдердің психикалық денсаулығын тексеруді және халыққа психологиялық-медициналық-педагогтік консультациялық көмек көрсетуді қамтамасыз етеді;
20) дамуында проблемалары бар балалар мен жасөспірімдерді оңалтуды және әлеуметтік бейімдеуді қамтамасыз етеді;
21) кадрларды қайта даярлауды және бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын мемлекеттік білім беру ұйымдары қызметкерлерінің біліктілігін арттыруды қамтамасыз етеді;
22) жетім балаларды, ата-анаcының қамқорлығынсыз қалған балаларды белгіленген тәртіппен мемлекеттік қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
23) мектепке дейінгі ұйымдарды және интернаттық ұйымдарға жатпайтын орта білім беру ұйымдарын қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне медициналық қызмет көрсетуді ұйымдастырады;
24) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен білім алушылар мен тәрбиеленушілердің жекелеген санаттарын тегін және жеңілдікпен тамақтандыруды ұйымдастырады;
25) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын мемлекеттік білім беру тапсырысының негізінде бітірген адамдарды жұмысқа орналастыруға жәрдемдеседі;
26) мәслихатқа білім алушылардың қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен жол жүруі туралы ұсыныстар енгізеді;
27) мектепке дейінгі тәрбие және оқыту ұйымдарына қажетті әдістемелік және консультациялық көмек көрсетеді;
28) білім беру ұйымдарының ішкі тәртіптемесінің үлгілік қағидаларын әзірлейді және бекітеді;

29) назначает на должность и освобождает от должности первого руководителя органа управления образованием по согласованию с уполномоченным органом в области образования;
30) организует заказ и обеспечение организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы основного среднего, общего среднего образования и образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, бланками документов государственного образца об образовании и осуществляет контроль за их использованием;
31) осуществляет образовательный мониторинг;
32) оказывает содействие попечительским советам;
33) организует кадровое обеспечение государственных организаций образования;
34) обеспечивает методическое руководство психологической службой в организациях образования;
35) выплачивает победителям конкурса – государственным организациям среднего образования грант "Лучшая организация среднего образования";
36) выдает разрешение на обучение в форме экстерната в организациях основного среднего, общего среднего образования, в организациях образования, реализующих специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы, а также образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования по специальностям культуры и искусства, физической культуры и спорта;
37) обеспечивает материально-техническую базу методических кабинетов;
38) выплачивает победителям конкурса – государственным организациям технического и профессионального, послесреднего образования грант "Лучшая организация технического и профессионального, послесреднего образования";
39) обеспечивает функционирование центров адаптации несовершеннолетних и центров поддержки детей, находящихся в трудной жизненной ситуации;
40) обеспечивает условия лицам, содержащимся в центрах адаптации несовершеннолетних и центрах поддержки детей, находящихся в трудной жизненной ситуации;
41) проводит ротацию первых руководителей государственных организаций образования в соответствии с правилами проведения ротации первых руководителей государственных организаций образования;
Полномочия Управления, в части управления подведомственными организациями:
- внесение акимат города предложений о введении наблюдательного совета в государственных коммунальных предприятиях на праве хозяйственного ведения;
- утверждение положения о наблюдательном совете в государственных коммунальных предприятиях на праве хозяйственного ведения, порядка созыва и проведения заседаний наблюдательного совета;
- проведение конкурсного отбора кандидатов в члены наблюдательного совета в соответствии с Правилами конкурсного отбора членов наблюдательного совета государственных предприятий на праве хозяйственного ведения и досрочного прекращения их полномочий, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 113;
- формирование и утверждение составов наблюдательного совета государственного коммунального предприятия на праве хозяйственного ведения;
- утверждение кодекса корпоративного управления в государственных коммунальных предприятиях на праве хозяйственного ведения;
- утверждение правил (политики) определения размера отчисления части чистого дохода государственного коммунального предприятия на праве хозяйственного ведения;
- утверждение аудированной годовой финансовой отчетности государственного коммунального предприятия на праве хозяйственного ведения;
- установление размера фонда оплаты труда государственного коммунального предприятия на праве хозяйственного ведения;
- установление размеров должностных окладов руководителя коммунального государственного предприятия на праве хозяйственного ведения, его заместителей, главного (старшего) бухгалтера;
- утверждение правил о порядке премирования и иного вознаграждения, а также оказания материальной помощи руководителю, его заместителям, главному бухгалтеру государственного коммунального предприятия на праве хозяйственного ведения;
- по согласованию с наблюдательным советом государственного коммунального предприятия на праве хозяйственного ведения назначает на должность и по его предварительному согласованию освобождает от должности рруководителя государственного коммунального предприятия на праве хозяйственного ведения;
- назначает на должность и освобождает от должностей руководителей подведомственных организаций;
- назначает на должность и освобождает от должностей заместителей руководителей, главных бухгалтеров подведомственных организаций по представлению их руководителей;
- в установленном законодательством Республики Казахстан порядке налагает дисциплинарные взыскания на руководителей (заместителей руководителей, главных бухгалтеров) подведомственных предприятий и учреждений;
- рассмотрение, согласование в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе", и утверждение планов развития и отчетов по их исполнению;
- осуществление контроля и анализ выполнения планов развития;
- осуществление контроля за их деятельностью.

29) білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша білім беруді басқару органының бірінші басшысын лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
30) білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың бланкілеріне тапсырыс беруді және олармен негізгі орта, жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламалары мен техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын қамтамасыз етуді ұйымдастырады және олардың пайдаланылуына бақылауды жүзеге асырады;
31) білім беру мониторингін жүзеге асырады;
32) қамқоршылық кеңестерге жәрдем көрсетеді;
33) мемлекеттік білім беру ұйымдарының кадрмен қамтамасыз етілуін ұйымдастырады;
34) білім беру ұйымдарындағы психологиялық қызметтің әдістемелік басшылығын қамтамасыз етеді;
35) конкурс жеңімпаздарына – мемлекеттік орта білім беру ұйымдарына "Орта білім беретін үздік ұйым" грантын төлейді;
36) негізгі орта, жалпы орта білім беру ұйымдарында, мамандандырылған жалпы бiлiм беретін және арнайы оқу бағдарламаларын, сондай-ақ мәдениет және өнер, дене шынықтыру және спорт мамандықтары бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында экстернат нысанында оқытуға рұқсат береді;
37) әдістемелік кабинеттердің материалдық-техникалық базасын қамтамасыз етеді;
38) конкурс жеңімпаздарына – техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беретін мемлекеттік ұйымдарға "Техникалық және кәсіптік, орта бiлiмнен кейінгі білім беретін үздiк ұйым" грантын төлейді;
39) кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарының және өмірлік қиын жағдайда жүрген балаларды қолдау орталықтарының жұмыс істеуін қамтамасыз етеді;
40) кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарында және өмірлік қиын жағдайда жүрген балаларды қолдау орталықтарында ұсталатын адамдарға жағдай жасайды;
41) мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізу қағидаларына сәйкес мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізеді;
Басқарманың ведомстволық бағынысты ұйымдарды басқару бөлігіндегі өкілеттігі:
- шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорындарда байқау кеңесін енгізу туралы қала әкімдігіне ұсыныстар енгізу;
- шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорындардағы байқау кеңесі туралы ережені, байқау кеңесінің отырыстарын шақыру және өткізу тәртібін бекіту;
- Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 113 бұйрығымен бекітілген Шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындардың байқау кеңесінің мүшелерін конкурстық іріктеу және олардың өкілеттігін мерзімінен бұрын тоқтату қағидаларына сәйкес байқау кеңесінің мүшелігіне кандидаттарды конкурстық іріктеуді жүргізу;
- шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорынның байқау кеңесінің құрамын қалыптастыру және бекіту;
- шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорындардағы корпоративтік басқару кодексін бекіту;
- таза табыстың бір бөлігін аудару мөлшерін айқындау және шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорынның иелігінде қалған таза табысты бөлу қағидаларын (саясатын) бекіту;
- еңбекақы төлеу қорының мөлшерін белгілеу;
- шаруашылық жүргізу құқығындағы коммуналдық мемлекеттік кәсіпорын басшысының, оның орынбасарларының, бас (аға) бухгалтерінің лауазымдық жалақыларының мөлшерін белгілеу;
- шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорынның басшысына, оның орынбасарларына, бас бухгалтеріне сыйақы беру және өзге де сыйақы беру тәртібі туралы ережені бекіту, сондай-ақ материалдық көмек көрсету;
- шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорындарда ішкі аудит қызметін құру туралы шешім қабылдайды;
- шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорынның байқау кеңесінің ұсынысы бойынша кәсіпорынның басшысын, оның орынбасарларын және бас бухгалтерін қызметке тағайындайды және оның алдын ала келісімі бойынша қызметтен босатады;
- ведомстволық бағынысты ұйымдардың басшыларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
- ведомстволық бағыныстағы ұйымдар басшыларының ұсынуы бойынша басшыларының орынбасарларын, бас бухгалтерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
- Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ведомстволық бағынысты кәсіпорындар мен мекемелердің басшыларына, басшыларының орынбасарларына, бас бухгалтерлеріне тәртіптік жаза қолданады;
- "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының заңында көзделген жағдайларда қарау, келісу және даму жоспарлары мен олардың орындалуы жөніндегі есептерді бекіту;
- даму жоспарларының орындалуын бақылауды және талдауды жүзеге асыру;
- олардың қызметіне бақылауды жүзеге асыру.

42) внедряет и реализует программы и методики, направленные на формирование законопослушного поведения обучающихся и воспитанников организаций образования, а также проводит исследования уровня правовой грамотности и защищенности обучающихся и воспитанников организаций образования, обеспечивая качество реализации программ и методик, а также итогов исследований;
43) совместно с государственными органами проводит мероприятия по профилактике правонарушений среди обучающихся и воспитанников организаций образования.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство Управлением осуществляется руководителем Управления, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с закондательством Республики Казахстан акимом города.
18. Руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия руководителя Управления:
1) организует и руководит деятельностью Управления;
2) назначает на должность и освобождает от должности работников Управления, а также руководителей и их заместителей организаций, находящихся в ведении;
3) определяет обязанности и полномочия работников Управления, руководителей организаций, находящихся в ведении;
4) утверждает планы работ Управления;
5) действует от имени Управления;
6) выдает доверенности;
7) издает в пределах своей компетенции приказы, подписывает служебную документацию и дает указания, обязательные для исполнения всеми работниками Управления и руководителей организаций, находящихся в ведении;
8) применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на работников Управления, руководителей организаций, находящихся в ведении в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
9) утверждает внутренний трудовой распорядок государственного учреждения;
10) осуществляет контроль за соблюдением Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" в Управлении;
11) осуществляет личный прием граждан;
12) несет персональную ответственность за исполнение антикоррупционного законодательства;
13) осуществляет полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим на основании соответствующего приказа.

42) білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілерінде заңға мойынсынушылық мінез-құлықты қалыптастыруға бағытталған бағдарламалар мен әдістемелерді ендіреді және іске асырады, сондай-ақ бағдарламалар мен әдістемелерді іске асырудың, сондай-ақ зерттеу қорытындыларының сапасын қамтамасыз ете отырып, білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілерінің құқықтық сауаттылығы мен қорғалу деңгейіне зерттеулер жүргізеді;
43) мемлекеттік органдармен бірлесіп, білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілері арасында құқық бұзушылықтардың профилактикасы жөніндегі іс-шараларды өткізеді.
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды басқарма басшысы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қала әкімімен лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарма басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Басқарма басшысының өкілеттіктері:
1) Басқарманың қызметін ұйымдастырады және басқарады;
2) Басқарма қызметкерлерін, сондай-ақ, қарамағындағы ұйымдардың басшыларын және олардың орынбасарларын жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
3) Басқарма қызметкерлерінің, Басқарманың қарамағындағы ұйымдардың басшыларының міндеттері мен уәкілеттіктерін анықтайды;
4) Басқарманың жұмыс жоспарларын бекітеді;
5) Басқарманың атынан әрекет етеді;
6) сенімхаттар береді;
7) өз уәкілеттігі шегінде барлық Басқарма қызметкерлеріне және қарамағындағы ұйымдардың басшыларына орындауға міндетті бұйрықтар шығарады, қызметтік құжаттарға қол қояды және нұсқаулар береді;
8) Басқарма қызметкерлеріне, қарамағындағы ұйымдардың басшыларына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте сыйақы шараларын белгілейді және тәртіптік жаза қолдана алады;
9) Басқарманың ішкі еңбек тәртібін бекітеді;
10) Басқармада "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
11) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
12) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл заңнамасының орындалуына дербес жауапты болады;
13) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерде көзделген өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Басқарманың басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін тиісті бұйрық негізінде оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.

20. Руководитель определяет полномочия своих заместителей.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Управлением относится к коммунальной собственности.
23. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении Управления:
1) коммунальное государственное учреждение "Методический центр" управления образования города Шымкент;
2) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Школа-гимназия № 1 имени А. С. Пушкина" управления образования города Шымкент;
3) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 2 имени А. Бокейханова" управления образования города Шымкент;
4) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 3 имени Улугбека" управления образования города Шымкент;
5) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 4 имени Х. Досмухамедова" управления образования города Шымкент;
6) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 5 имени Мулды Муса" управления образования города Шымкент;
7) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 6 имени Ж. Баласагуна" управления образования города Шымкент;
8) коммунальное государственное учреждение "Школа-лицей № 7 имени К. Сыпатаева" управления образования города Шымкент;
9) коммунальное государственное учреждение "Специализированная гимназия № 8 имени Мухамеда Хайдара Дулати с обучением на трех языках" управления образования города Шымкент;
10) коммунальное государственное учреждение "Лицей № 9 имени О. Жолдасбекова" управления образования города Шымкент;
11) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 10 имени Акпан батыра" управления образования города Шымкент;

20. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін айқындайды.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Басқарманың заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарманың қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
1) Шымкент қаласының білім басқармасының "Әдістемелік орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
2) Шымкент қаласының білім басқармасының "А. С. Пушкин атындағы № 1 мектеп-гимназиясы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
3) Шымкент қаласының білім басқармасының "А. Бөкеиханов атындағы № 2 жалпы білім беретін орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
4) Шымкент қаласының білім басқармасының "Ұлықбек атындағы № 3 жалпы білім беретін орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
5) Шымкент қаласының білім басқармасының "Х. Досмұхамедов атындағы № 4 жалпы білім беретін орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
6) Шымкент қаласының білім басқармасының "Молда Мұса атындағы № 5 жалпы білім беретін орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
7) Шымкент қаласының білім басқармасының "Ж. Баласағұн атындағы № 6 жалпы білім беретін орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
8) Шымкент қаласының білім басқармасының "К. Сыпатаев атындағы № 7 мектеп-лицейі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
9) Шымкент қаласы білім басқармасының "Мұхамед Хайдар Дулати атындағы үш тілде оқытатын мамандандырылған № 8 гимназия" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
10) Шымкент қаласының білім басқармасының "Ө. Жолдасбеков атындағы № 9 лицейі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
11) Шымкент қаласының білім басқармасының "Акпан батыр атындағы № 10 жалпы білім беретін орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;

12) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 11 имени А. Навои" управления образования города Шымкент;
13) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 12 имени М. Горького" управления образования города Шымкент;
14) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 13 имени Мукими" управления образования города Шымкент;
15) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 14 имени Айбека" управления образования города Шымкент;
16) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Школа-лицей № 15 имени Д.И. Менделеева" управления образования города Шымкент;
17) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 16" управления образования города Шымкент;
18) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 17 имени Лермонтова" управления образования города Шымкент;
19) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 18 имени Ш. Уалиханова" управления образования города Шымкент;
20) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 19 имени Озбекали Жанибекова" управления образования города Шымкент;
21) коммунальное государственное учреждение "Школа-гимназия № 20 имени Титова" управления образования города Шымкент;
22) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 21 имени А.П. Чехова" управления образования города Шымкент;
23) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 22 имени Коркыт ата" управления образования города Шымкент;
24) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Школа-лицей № 23 имени З. Космодемьянская" управления образования города Шымкент;
25) коммунальное государственное учреждение "Школа-лицей № 24 имени Саттара Ерубаева" управления образования города Шымкент;
26) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Школа-лицей № 25 имени Т. Рыскулова" управления образования города Шымкент;
27) коммунальное государственное учреждение "Школа-гимназия № 26 имени Жамбыла" управления образования города Шымкент;
28) коммунальное государственное учреждение "Мартобе "Общеобразовательная средняя школа № 27" управления образования города Шымкент;
29) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Общеобразовательная средняя школа № 28" управления образования города Шымкент;

12) Шымкент қаласының білім басқармасының "А. Навои атындағы № 11 жалпы білім беретін орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
13) Шымкент қаласының білім басқармасының "М. Горький атындағы № 12 жалпы білім беретін орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
14) Шымкент қаласының білім басқармасының "Мукими атындағы № 13 жалпы білім беретін орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
15) Шымкент қаласының білім басқармасының "Айбек атындағы № 14 жалпы білім беретін орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
16) Шымкент қаласының білім басқармасының "Д. И. Менделеев атындағы № 15 мектеп-лицейі" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
17) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 16 жалпы білім беретін орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
18) Шымкент қаласының білім басқармасының "Лермонтов атындағы № 17 жалпы білім беретін орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
19) Шымкент қаласының білім басқармасының "Ш. Уалиханов атындағы № 18 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
20) Шымкент қаласының білім басқармасының "Өзбекәлі Жанібеков атындағы № 19 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
21) Шымкент қаласының білім басқармасының "Титов атындағы № 20 мектеп-гимназиясы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
22) Шымкент қаласының білім басқармасының "А. П. Чехов атындағы № 21 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
23) Шымкент қаласының білім басқармасының "Қорқыт ата атындағы № 22 жалпы білім беретін орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
24) Шымкент қаласының білім басқармасының "З. Космодемьянская атындағы № 23 мектеп-лицейі" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
25) Шымкент қаласының білім басқармасының "Cаттар Ерубаев атындағы № 24 мектеп-лицейі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
26) Шымкент қаласының білім басқармасының "Т. Рысқұлов атындағы № 25 мектеп-гимназиясы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
27) Шымкент қаласының білім басқармасының "Жамбыл атындағы № 26 мектеп-гимназиясы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
28) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 27 Мәртөбе жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
29) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 28 жалпы орта білім беретін мектебі" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;

30) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 29 имени А. Молдагуловой" управления образования города Шымкент;
31) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 30 имени Ораз Жандосова" управления образования города Шымкент;
32) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 31 имени Терешковой" управления образования города Шымкент;
33) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 32 имени Абая" управления образования города Шымкент;
34) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 33 имени Кенесары Касымулы" управления образования города Шымкент;
35) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 34 имени Гагарина" управления образования города Шымкент;
36) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 35 имени М. Маметовой" управления образования города Шымкент;
37) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 36 имени Казыбек би" управления образования города Шымкент;
38) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 37 имени Фурката" управления образования города Шымкент;
39) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Школа-гимназия № 38 имени Ондасынова" управления образования города Шымкент;
40) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Общеобразовательная средняя школа № 39 имени М. Жумабаева" управления образования города Шымкент;
41) коммунальное государственное учреждение "Школа-гимназия № 40 имени Алпамыс батыра" управления образования города Шымкент;
42) коммунальное государственное учреждение "Школа-лицей № 41 имени А. Макаренко" управления образования города Шымкент;
43) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 42 имени Хамзы" управления образования города Шымкент;
44) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 43" управления образования города Шымкент;
45) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 44 имени Б. Момышулы" управления образования города Шымкент;
46) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Школа-гимназия № 45" управления образования города Шымкент;
47) коммунальное государственное учреждение "Школа-лицей № 46" управления образования города Шымкент;
48) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Школа-гимназия № 47 имени Т. Тажибаева" управления образования города Шымкент;

30) Шымкент қаласының білім басқармасының "А. Молдағұлова атындағы № 29 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
31) Шымкент қаласының білім басқармасының "Ораз Жандосов атындағы № 30 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
32) Шымкент қаласының білім басқармасының "Терешкова атындағы № 31 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
33) Шымкент қаласының білім басқармасының "Абай атындағы № 32 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
34) Шымкент қаласының білім басқармасының "Кенесары Қасымұлы атындағы № 33 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
35) Шымкент қаласының білім басқармасының "Гагарин атындағы № 34 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
36) Шымкент қаласының білім басқармасының "М. Маметова атындағы № 35 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
37) Шымкент қаласының білім басқармасының "Қазыбек би атындағы № 36 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
38) Шымкент қаласының білім басқармасының "Фуркат атындағы № 37 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
39) Шымкент қаласының білім басқармасының "Н. Оңдасынов атындағы № 38 мектеп-гимназиясы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
40) Шымкент қаласының білім басқармасының "М. Жұмабаев атындағы № 39 жалпы орта білім беретін мектебі" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
41) Шымкент қаласының білім басқармасының "Алпамыс батыр атындағы № 40 мектеп-гимназиясы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
42) Шымкент қаласының білім басқармасының "А. Макаренко атындағы № 41 мектеп-лицейі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
43) Шымкент қаласының білім басқармасының "Хамза атындағы № 42 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
44) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 43 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
45) Шымкент қаласының білім басқармасының "Б. Момышұлы атындағы № 44 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
46) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 45 мектеп-гимназиясы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
47) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 46 мектеп-лицейі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
48) Шымкент қаласының білім басқармасының "Т. Тәжібаев атындағы № 47 мектеп-гимназиясы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;

49) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 48" управления образования города Шымкент;
50) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 49" управления образования города Шымкент;
51) коммунальное государственное учреждение "Школа-гимназия № 50 имени Ахмета Байтурсынова" управления образования города Шымкент;
52) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 51" управления образования города Шымкент;
53) коммунальное государственное учреждение "Школа-лицей № 52" управления образования города Шымкент;
54) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 53 имени Сабыр Рахимов" управления образования города Шымкента;
55) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 54" управления образования города Шымкент;
56) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 55" управления образования города Шымкент;
57) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 56 имени С. Кобеева" управления образования города Шымкент;
58) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 57" управления образования города Шымкент;
59) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 58" управления образования города Шымкент;
60) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 59" управления образования города Шымкент;
61) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 60" управления образования города Шымкент;
62) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 61" управления образования города Шымкент;
63) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 62 имени Н. Торекулова" управления образования города Шымкент;
64) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 63" управления образования города Шымкент;
65) коммунальное государственное учреждение "Школа-гимназия № 64 имени Ж. Аймаутова" управления образования города Шымкент;
66) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Школа-гимназия № 65 имени Ы. Алтынсарина" управления образования города Шымкент;
67) коммунальное государственное учреждение "Казыгурт Общеобразовательная средняя школа № 66" управления образования города Шымкент;
68) коммунальное государственное учреждение "Основная средняя школа № 67" управления образования города Шымкент;

49) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 48 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
50) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 49 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
51) Шымкент қаласының білім басқармасының "Ахмет Байтұрсынов атындағы № 50 мектеп-гимназиясы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
52) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 51 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
53) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 52 мектеп-лицейі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
54) Шымкент қаласының білім басқармасының "Сабыр Рахымов" атындағы № 53 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
55) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 54 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
56) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 55 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
57) Шымкент қаласының білім басқармасының "С. Көбеев атындағы № 56 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
58) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 57 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
59) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 58 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
60) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 59 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
61) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 60 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
62) қаласының білім басқармасының "№ 61 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
63) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 62 Н. Төрекұлов атындағы жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
64) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 63 жалпы білім беретін орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
65) Шымкент қаласының білім басқармасының "Ж. Аймауытов атындағы № 64 мектеп-гимназиясы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
66) Шымкент қаласының білім басқармасының "Ы. Алтынсарин атындағы № 65 мектеп-гимназиясы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
67) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 66 Қазығұрт жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
68) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 67 негiзгi орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;

69) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 68" управления образования города Шымкент;
70) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 69" управления образования города Шымкент;
71) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 70 имени Сансызбая Бекбосынова" управления образования города Шымкент;
72) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 71" управления образования города Шымкент;
73) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Общеобразовательная средняя школа № 72 имени Сагадата Нурмагамбетова" управления образования города Шымкент;
74) коммунальное государственное учреждение "Актас общеобразовательная средняя школа № 73" управления образования города Шымкент;
75) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 74" управления образования города Шымкент;
76) коммунальное государственное учреждение "Школа-гимназия № 75" управления образования города Шымкент;
77) коммунальное государственное учреждение "Основная средняя школа № 76 имени Рысбека Мырзашева" управления образования города Шымкент;
78) коммунальное государственное учреждение "Школа-лицей № 77 имени А. Аскарова" управления образования города Шымкент;
79) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 78" управления образования города Шымкент;
80) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 79" управления образования города Шымкент;
81) коммунальное государственное учреждение "Школа-лицей № 80" управления образования города Шымкент;
82) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 81 имени Т. Тажибаева" управления образования города Шымкент;
83) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 82 имени Кенесары Касымулы" управления образования города Шымкент;
84) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 83" управления образования города Шымкент;
85) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 84 имени Циолковского" управления образования города Шымкент;
86) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 85 имени Х. Алимжана" управления образования города Шымкент;
87) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 86" управления образования города Шымкент;
88) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 87 имени Абдраш Назарбекова" управления образования города Шымкент;

69) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 68 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
70) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 69 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
71) Шымкент қаласының білім басқармасының "Сансызбай Бекбосынов атындағы № 70 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
72) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 71 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
73) Шымкент қаласының білім басқармасының "Сағадат Нұрмағамбетов" атындағы № 72 жалпы орта білім беретін мектебі" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
74) Шымкент қаласыныңбілім басқармасының "№ 73 Ақтас жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
75) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 74 жалпы білім беретін орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
76) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 75 мектеп-гимназиясы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
77) Шымкент қаласының білім басқармасының "Рысбек Мырзашев атындағы № 76 негiзгi орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
78) Шымкент қаласының білім басқармасының "А. Асқаров атындағы № 77 мектеп-лицейі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
79) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 78 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
80) Шымкент қаласының білім басқармасының " № 79 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
81) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 80 мектеп-лицейі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
82) Шымкент қаласының білім басқармасының "Т. Тәжібаев атындағы № 81 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
83) Шымкент қаласының білім басқармасының "Кенесары Қасымұлы атындағы № 82 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
84) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 83 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
85) Шымкент қаласының білім басқармасының "Циолковский атындағы № 84 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
86) Шымкент қаласының білім басқармасының "Х. Әлімжан атындағы № 85 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
87) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 86 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
88) Шымкент қаласының білім басқармасының "Абдраш Назарбеков атындағы № 87 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;

89) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Общеобразовательная средняя школа № 88" управления образования города Шымкент;
90) коммунальное государственное учреждение "Школа-лицей № 89" управления образования города Шымкент;
91) коммунальное государственное учреждение "Специализированная школа-гимназия № 90 для одаренных детей" управления образования города Шымкент;
92) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 91" управления образования города Шымкент;
93) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 92" управления образования города Шымкент;
94) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 93 имени В. Терешковой" управления образования города Шымкент;
95) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 94" управления образования города Шымкент;
96) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 95" управления образования города Шымкент;
97) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 96 имени М. Ауэзова" управления образования города Шымкент;
98) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 97" управления образования города Шымкент;
99) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 98" управления образования города Шымкент;
100) коммунальное государственное учреждение "Школа-гимназия № 99" управления образования города Шымкент;
101) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 100 Жулдыз" управления образования города Шымкент;
102) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 101 имени Али Акбаева" управления образования города Шымкент;
103) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 102" управления образования города Шымкент;
104) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 103" управления образования города Шымкент;
105) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 104 имени Е. Юсупова" управления образования города Шымкент;
106) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 105 имени Мукуми" управления образования города Шымкент;
107) коммунальное государственное учреждение "Кайнарбулак Общеобразовательная средняя школа № 106" управления образования города Шымкент;
108) коммунальное государственное учреждение "Школа-лицей № 107 имени Ю. Сареми" управления образования города Шымкент;

89) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 88 жалпы орта білім беретін мектебі" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
90) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 89 мектеп-лицейі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
91) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 90 дарынды балаларға арналған мамандандырылған мектеп-гимназия" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
92) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 91 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
93) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 92 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
94) Шымкент қаласының білім басқармасының "В. Терешкова атындағы № 93 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
95) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 94 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
96) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 95 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
97) Шымкент қаласының білім басқармасының "М. Әуезов атындағы № 96 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
98) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 97 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
99) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 98 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
100) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 99 мектеп-гимназиясы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
101) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 100 Жұлдыз жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
102) Шымкент қаласының білім басқармасының "Али Ақбаев атындағы № 101 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
103) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 102 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
104) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 103 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
105) Шымкент қаласының білім басқармасының "Е. Юсупов атындағы № 104 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
106) Шымкент қаласының білім басқармасының "Мукуми атындағы № 105 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
107) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 106 Қайнарбұлақ жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
108) Шымкент қаласының білім басқармасының "Ю. Сареми атындағы № 107 мектеп-лицейі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;

109) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 108 имени Хамзы" управления образования города Шымкент;
110) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 109" управления образования города Шымкент;
111) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 110 имени З. Хусанова" управления образования города Шымкент;
112) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 111 имени М. Маметовой" управления образования города Шымкент;
113) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 112 имени Б. Садыкова" управления образования города Шымкент;
114) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 113 имени Аль-Фараби" управления образования города Шымкент;
115) коммунальное государственное учреждение "Сайрамская общеобразовательная средняя школа № 114" управления образования города Шымкент;
116) коммунальное государственное учреждение "Основная средняя школа № 115 имени Оразбай" управления образования города Шымкент;
117) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 116 имени Д. Нурпеисова" управления образования города Шымкент;
118) коммунальное государственное учреждение "Алтынтобе общеобразовательная средняя школа № 117" управления образования города Шымкент;
119) коммунальное государственное учреждение "Кокбулак общеобразовательная средняя школа № 118" управления образования города Шымкент;
120) коммунальное государственное учреждение "Маятас общеобразовательная средняя школа № 119" управления образования города Шымкент;
121) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 120 имени Б. Момышулы" управления образования города Шымкент;
122) коммунальное государственное учреждение "Текесу общеобразовательная средняя школа № 121" управления образования города Шымкент;
123) коммунальное государственное учреждение "Акжар общеобразовательная средняя школа № 122" управления образования города Шымкент;
124) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 124" управления образования города Шымкент;
125) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 125" управления образования города Шымкент;
126) коммунальное государственное учреждение "Айнатас основная средняя школа № 126" управления образования города Шымкента;
127) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 127" управления образования города Шымкент;

109) Шымкент қаласының білім басқармасының "Хамза атындағы № 108 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
110) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 109 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
111) Шымкент қаласының білім басқармасының "З. Хусанов атындағы № 110 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
112) Шымкент қаласының білім басқармасының "М. Маметова атындағы № 111 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
113) Шымкент қаласының білім басқармасының "Б. Садықов атындағы № 112 жалпы білім беретін орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
114) Шымкент қаласының білім басқармасының "Әл-Фараби атындағы № 113 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
115) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 114 Сайрам жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
116) Шымкент қаласының білім басқармасының "Оразбай атындағы № 115 негізгі орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
117) Шымкент қаласының білім басқармасының "Д. Нұрпейісова атындағы № 116 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
118) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 117 Алтынтөбе жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
119) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 118 Көкбұлақ жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
120) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 119 Маятас жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
121) Шымкент қаласының білім басқармасының "Б.Момышұлы атындағы № 120 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
122) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 121 Текесу жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
123) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 122 Ақжар жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
124) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 124 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
125) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 125 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
126) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 126 "Айнатас негізгі орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
127) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 127 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;

128) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 128" управления образования города Шымкент;
129) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 129" управления образования города Шымкент;
130) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Общеобразовательная средняя школа №130" управления образования города Шымкент;
131) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 131" управления образования города Шымкент;
132) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 132" управления образования города Шымкент;
133) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 133" управления образования города Шымкент;
134) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 134" управления образования города Шымкент;
135) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 135" управления образования города Шымкент;
136) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Общеобразовательная средняя школа № 136" управления образования города Шымкент;
137) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Общеобразовательная средняя школа № 137" управления образования города Шымкент;
138) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 138" управления образования города Шымкент;
139) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 139" управления образования города Шымкент;
140) коммунальное государственное учреждение "Специализированная школа-интернат № 1 с ушным языком обучения" управления образования города Шымкент;
141) коммунальное государственное учреждение "Специализированная школа-интернат № 2 с трехъязычным обучением" управления образования города Шымкент;
142) коммунальное государственное учреждение "Детский лицей-интернат № 1 Білім-инновация" управления образования города Шымкент;
143) коммунальное государственное учреждение "Лицей-интернат для девочек № 2 Білім-инновация" управления образования города Шымкент;
144) коммунальное государственное учреждение "Вспомогательная школа-интернат" управления образования города Шымкент;
145) коммунальное государственное учреждение "Специальная школа-интернат № 1 для детей с нарушениями слуха" управления образования города Шымкент;
146) коммунальное государственное учреждение "Специальная школа-интернат № 2 для детей с нарушениями слуха" управления образования города Шымкент;

128) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 128 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
129) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 129 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
130) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 130 жалпы орта білім беретін мектебі" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
131) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 131 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
132) Шымкент қаласы білім басқармасының "№ 132 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі мекемесі;
133) Шымкент қаласы білім басқармасының "№ 133 жалпы; орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
134) Шымкент қаласы білім басқармасының "№ 134 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
135) Шымкент қаласы білім басқармасының "№ 135 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
136) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 136 жалпы орта білім беретін мектебі" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
137) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 137 жалпы орта білім беретін мектебі" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
138) Шымкент қаласы білім басқармасының "№ 138 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
139) Шымкент қаласы білім басқармасының "№ 139 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
140) Шымкент қаласы білім басқармасының "Yш тілде оқытатын мамандандырылған № 1 мектеп-интернат" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
141) Шымкент қаласы білім басқармасының "№ 2 мамандандырылған үш тілде оқытатын мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
142) Шымкент қаласы білім басқармасының "№ 1 "Білім-инновация" ер балалар лицей-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
143) Шымкент қаласы білім басқармасының № 2 "Білім-инновация" қыз балаларға арналған лицей-интернат коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
144) Шымкент қаласы білім басқармасының "Қосалқы мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
145) Шымкент қаласы білім басқармасының "Есту қабілеті бұзылған балаларға арналған № 1 арнайы мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
146) Шымкент қаласы білім басқармасының "Есту қабілеті бұзылған балаларға арналған № 2 арнайы мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;

147) коммунальное государственное учреждение "Школа-интернат "Умит" для детей с нарушением зрения" управления образования города Шымкент;
148) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 1 при исправительном учреждении № 167/3" управления образования города Шымкент;
149) коммунальное государственное учреждение "Вечерняя школа № 2" управления образования города Шымкент;
150) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 3 при исправительном учреждении № 167/4" управления образования города Шымкент;
151) коммунальное государственное учреждение "Психолого-медико-педагогический совет" управления образования города Шымкент;
152) коммунальное государственное учреждение "Реабилитационный центр" управления образования города Шымкент;
153) коммунальное государственное учреждение "Центр адаптации несовершеннолетних" управления образования города Шымкент;
154) государственное коммунальное казенное предприятие "Дворец школьников" управления образования города Шымкент;
155) государственное коммунальное казенное предприятие "Детская школа искусств" управления образования города Шымкент;
156) государственное коммунальное казенное предприятие "Детская художественная школа" управления образования города Шымкент;
157) государственное коммунальное казенное предприятие "Детская музыкальная школа № 1 имени Ж. Омарова" управления образования города Шымкент;
158) государственное коммунальное казенное предприятие "Детская музыкальная школа № 2" управления образования города Шымкент;
159) государственное коммунальное казенное предприятие "Детская эстетическая музыкальная школа № 3" управления образования города Шымкент;
160) государственное коммунальное казенное предприятие "Сайрамская детская музыкальная школа № 4" управления образования города Шымкент;
161) государственное коммунальное казенное предприятие "Центр эффективной организации времени молодежи" управления образования города Шымкент;
162) коммунальное государственное учреждение "Центр экологии и туризма" управления образования города Шымкент;
163) государственное коммунальное казенное предприятие "Колледж новых технологий имени Манапа Утебаева" управления образования города Шымкент;
164) государственное коммунальное казенное предприятие "Музыкальный колледж" управления образования города Шымкент;
165) государственное коммунальное казенное предприятие "Колледж искусства и дизайна имени А. Кастеева" управления образования города Шымкент;
166) государственное коммунальное казенное предприятие "Дорожно-транспортный колледж" управления образования города Шымкент;

147) Шымкент қаласы білім басқармасының "Көру қабілеті бұзылған балаларға арналған "Үміт" мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
148) Шымкент қаласы білім басқармасының "№ 167/3 түзеу мекемесі жанындағы № 1 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
149) Шымкент қаласы білім басқармасының "№ 2 кешкі мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
150) Шымкент қаласы білім басқармасының "№ 167/4 түзету мекемесі жанындағы № 3 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
151) Шымкент қаласы білім басқармасының "Психологиялық-медициналық-педагогикалық кеңесі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
152) Шымкент қаласы білім басқармасының "Оңалту орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
153) Шымкент қаласы білім басқармасының "Кәмилетке толмағандарды бейімдеу орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
154) Шымкент қаласы білім басқармасының "Оқушылар сарайы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
155) Шымкент қаласы білім басқармасының "Балалар өнер мектебі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
156) Шымкент қаласы білім басқармасының "Балалар көркемсурет мектебі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
157) Шымкент қаласы білім басқармасының "Ж.Омаров атындағы № 1 балалар саз мектебі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
158) Шымкент қаласы білім басқармасының "№ 2 балалар саз мектебі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
159) Шымкент қаласы білім басқармасының "№ 3 балалар эстетикалық саз мектебі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
160) Шымкент қаласы білім басқармасының "№ 4 Сайрам балалар саз мектебі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорыны;
161) Шымкент қаласы білім басқармасының "Жастардың уақытын тиімді ұйымдастыру орталығы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
162) Шымкент қаласы білім басқармасының "Экология өлкетану және туризм орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
163) Шымкент қаласы білім басқармасының "Манап Өтебаев атындағы жоғары жаңа технологиялар колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
164) Шымкент қаласы білім басқармасының "Саз колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
165) Шымкент қаласы білім басқармасының "Ә. Қастеев атындағы өнер және дизайн колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
166) Шымкент қаласы білім басқармасының "Жол-көлік колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;

167) государственное коммунальное казенное предприятие "Политехнический колледж" управления образования города Шымкент;
168) государственное коммунальное казенное предприятие "Индустриально-технический колледж" управления образования города Шымкент;
169) государственное коммунальное казенное предприятие "Колледж легкой промышленности и сервиса" управления образования города Шымкент;
170) государственное коммунальное казенное предприятие "Колледж индустрии питания и сервиса" управления образования города Шымкент;
171) государственное коммунальное казенное предприятие "Колледж энергетики и связи" управления образования города Шымкент;
172) государственное коммунальное казенное предприятие "Шымкентский аграрно-технический колледж" управления образования города Шымкент;
173) коммунальное государственное учреждение "Сайрамская вспомогательная школа-интернат-колледж" управления образования города Шымкент;
174) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 2 "Карлыгаш" управления образования города Шымкент;
175) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 3 "Динара" управления образования города Шымкент;
176) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 5 "Нурсат" управления образования города Шымкента;
177) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 11 "Аружан" управления образования города Шымкент;
178) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 13 "Ертөстік" управления образования города Шымкент;
179) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 15 "Жадыра" управления образования города Шымкент;
180) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 16 "Сымбат" управления образования города Шымкент;
181) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 19 "Қызғалдақ" управления образования города Шымкент;
182) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 20 "Қазына" управления образования города Шымкент;
183) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 21 "Ераргын" управления образования города Шымкент;
184) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 23 "Женис" управления образования города Шымкент; 185) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 24 "Алма" управления образования города Шымкент;
186) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 26 "Самрук" управления образования города Шымкент;
187) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 27 "Сат" управления образования города Шымкент;

167) Шымкент қаласы білім басқармасының "Политехникалық колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
168) Шымкент қаласы білім басқармасының "Индустриалды-техникалық колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорыны;
169) Шымкент қаласы білім басқармасының "Жеңіл өнеркәсіп және сервис колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорыны;
170) Шымкент қаласы білім басқармасының "Тамақтандыру индустриясы және сервис колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорыны;
171) Шымкент қаласы білім басқармасының "Энергетика және байланыс колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
172) Шымкент қаласы білім басқармасының "Шымкент аграрлық техникалық колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорыны;
173) Шымкент қаласы білім басқармасының "Сайрам көмекші мектеп-интернаты-колледжі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
174) Шымкент қаласы білім басқармасының № 2 "Қарлығаш" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
175) Шымкент қаласы білім басқармасының № 3 "Динара" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
176) Шымкент қаласы білім басқармасының № 5 "Нұрсәт" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
177) Шымкент қаласы білім басқармасының № 11 "Аружан" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
178) Шымкент қаласы білім басқармасының № 13 "Ертөстік" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
179) Шымкент қаласы білім басқармасының № 15 "Жадыра" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
180) Шымкент қаласы білім басқармасының № 16 "Сымбат" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
181) Шымкент қаласы білім басқармасының № 19 "Қызғалдақ" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
182) Шымкент қаласы білім басқармасының № 20 "Қазына" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналықкәсіпорны;
183) Шымкент қаласы білім басқармасының № 21 "Ертарғын" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
184) Шымкент қаласы білім басқармасының № 23 "Жеңіс" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
185) Шымкент қаласы білім басқармасының № 24 "Алма" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
186) Шымкент қаласы білім басқармасының № 26 "Самұрық" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
187) Шымкент қаласы білім басқармасының № 27 "Сәт" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;

188) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 29 "Ай-Керим" управления образования города Шымкент;
189) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 30 "Алпамыс" управления образования города Шымкент;
190) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 31 "Салтанат" управления образования города Шымкент;
191) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 34 "Ақ желкен" управления образования города Шымкент;
192) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 35 "Сауле" управления образования города Шымкент;
193) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 36 "Ерке-Наз" управления образования города Шымкент;
194) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 38 "Куаныш" управления образования города Шымкент;
195) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 39 "Инжу маржан" управления образования города Шымкент;
196) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 40 "Нурлан" управления образования города Шымкент;
197) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 41 "Балбобек" управления образования города Шымкент;
198) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 42 "Толағай" управления образования города Шымкент;
199) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 43 "Алмаз" управления образования города Шымкент;
200) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 44 "Жанар" управления образования города Шымкент;
201) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 45 "Акку" управления образования города Шымкент;
202) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 46 "Акбөпе" управления образования города Шымкент;
203) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 48 "Береке" управления образования города Шымкент;
204) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 49 "Жасулан" управления образования города Шымкент;
205) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 50 "Нур-Бобек" отдела образования города Шымкент;
206) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 51 "Алихан" управления образования города Шымкент;
207) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 53 "Ер-Асыл" управления образования города Шымкент;
208) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 54 "Асыл-Арман" управления образования города Шымкент;

188) Шымкент қаласы білім басқармасының № 29 "Ай-Керім" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық;
189) Шымкент қаласы білім басқармасының № 30 "Алпамыс" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны кәсіпорны;
190) Шымкент қаласы білім басқармасының № 31 "Салтанат" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
191) Шымкент қаласы білім басқармасының № 34 "Ақ желкен" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
192) Шымкент қаласы білім басқармасының № 35 "Сауле" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
193) Шымкент қаласы білім басқармасының № 36 "Ерке-Наз" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
194) Шымкент қаласы білім басқармасының № 38 "Қуаныш" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
195) Шымкент қаласы білім басқармасының № 39 "Інжу маржан" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
196) Шымкент қаласы білім басқармасының № 40 "Нұрлан" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
197) Шымкент қаласы білім басқармасының № 41 "Балбөбек" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
198) Шымкент қаласы білім басқармасының № 42 "Толағай" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
199) Шымкент қаласы білім басқармасының № 43 "Алмаз" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
200) Шымкент қаласы білім басқармасының № 44 "Жанар" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
201) Шымкент қаласы білім басқармасының № 45 "Аққу" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
202) Шымкент қаласы білім басқармасының № 46 "Ақбөпе" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
203) Шымкент қаласы білім басқармасының № 48 "Береке" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
204) Шымкент қаласы білім басқармасының № 49 "Жасұлан" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
205) Шымкент қаласы білім бөлімінің "№ 50 "Нұр-Бөбек" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорыны;
206) Шымкент қаласы білім басқармасының "№ 51 "Әлихан" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорыны;
207) Шымкент қаласы білім басқармасының "№ 53 "Ер-Асыл" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорыны;
208) Шымкент қаласы білім басқармасының "№ 54 "Асыл-Арман" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорыны;

209) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 55 "Самал" управления образования города Шымкент;
210) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 56 "Тулпар"управления образования города Шымкент;
211) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 57 "Хадиша" управления образования города Шымкент;
212) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 58 "Күншуақ" управления образования города Шымкент;
213) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 59 "Айша" управления образования города Шымкент;
214) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 60 "Тараз" управления образования города Шымкент;
215) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 61 "Нуртас" управления образования города Шымкент;
216) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 62 "Ботахан" управления образования города Шымкент;
217) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 65 "Балбулак" управления образования города Шымкент;
218) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 66 "Болашак" управления образования города Шымкент;
219) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 68 "Балауса" управления образования города Шымкент;
220) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 69 "Еркебулан" управления образования города Шымкент;
221) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 70 "Шолпан" управления образования города Шымкент;
222) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 71 имени "К. Казиева" управления образования города Шымкент;
223) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 73 "Айжан" управления образования города Шымкент;
224) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 74 "Айдана" управления образования города Шымкент;
225) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 75 "Ақ бидай" управления образования города Шымкент;
226) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 82 "Еркемай" управления образования города Шымкент;
227) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 86 "Алтынай" управления образования города Шымкент;
228) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 95 "Алтын дән" управления образования города Шымкент;
229) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 97 "Акмарал" управления образования города Шымкент;

209) Шымкент қаласы білім басқармасының "№ 55 "Самал" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорыны;
210) Шымкент қаласы білім басқармасының "№ 56 "Тұлпар" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорыны;
211) Шымкент қаласы білім басқармасының "№ 57 "Хадиша" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорыны;
212) Шымкент қаласы білім басқармасының № 58 "Күншуақ" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
213) Шымкент қаласы білім басқармасының "№ 59 "Айша" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорыны; 214) Шымкент қаласы білім басқармасының "№ 60 "Тараз" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорыны
215) Шымкент қаласы білім басқармасының "№ 61 "Нұртас" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорыны;
216) Шымкент қаласы білім басқармасының "№ 62 "Ботахан" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорыны;
217) Шымкент қаласы білім басқармасының ң № 65 "Балбұлақ" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
218) Шымкент қаласы білім басқармасының № 66 "Болашақ" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
219) Шымкент қаласы білім басқармасының № 68 "Балауса" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
220) Шымкент қаласы білім басқармасының № 69 "Еркебұлан" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
221) Шымкент қаласы білім басқармасының № 70 "Шолпан" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
222) Шымкент қаласы білім басқармасының № 71 "Қ.Қазиев" атындағы бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
223) Шымкент қаласы білім басқармасының № 73 "Айжан" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
224) Шымкент қаласы білім басқармасының № 74 "Айдана" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
225) Шымкент қаласы білім басқармасының № 75 "Ақ бидай" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
226) Шымкент қаласы білім басқармасының № 82 "Еркемай" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
227) Шымкент қаласы білім басқармасының № 86 "Алтынай" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
228) Шымкент қаласы білім басқармасының № 95 "Алтын дән" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
229) Шымкент қаласы білім басқармасының № 97 "Ақмарал" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;

230) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 98 "Мерей" управления образования города Шымкент;
231) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 99 "Гулдер" управления образования города Шымкент;
232) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 100 "Тогжан" управления образования города Шымкент;
233) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 105 "Елгезек" управления образования города Шымкент;
234) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 106 "Ераулет" управления образования города Шымкент;
235) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 118 "Асель" управления образования города Шымкент;
236) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 122 "Ақ-қөгершін" управления образования города Шымкент;
237) государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 126 "Шұғыла" управления образования города Шымкент;
238) коммунальное государственное учреждение "Государственное специальное (коррекционное) ясли-сад № 9 "Ақ Канат" (для детей с первичной туберкулезной инфекцией санитарного типа, больных малыми и распространенными формами туберкулеза, часто и длительно болеющих) управления образования города Шымкент;
239) государственное коммунальное учреждение "Государственный специальный (коррекционный) ясли-сад № 17 "Достык" (для детей с тяжелыми и легкими нарушениями опорно-двигательных функций) управления образования города Шымкент;
240) коммунальное государственное учреждение "Государственное специальное (коррекционное) ясли-сад № 22 "Шынгыс" (для детей с первичной туберкулезной инфекцией санитарного типа, больных малыми и распространенными формами туберкулеза, часто и длительно болеющих) управления образования города Шымкент;
241) коммунальное государственное учреждение "Государственный специальный (коррекционный) ясли-сад № 28 "Гаухар" (для детей с тяжелыми и легкими нарушениями речи) управления образования города Шымкент;
242) коммунальное государственное учреждение "Государственное специальное (коррекционное) ясли-сад № 32 "Еркінін" (для детей с тяжелыми и легкими нарушениями речи) управления образования города Шымкент;
243) коммунальное государственное учреждение "Государственный специальный (коррекционный) ясли-сад № 33 "Акбота" (для детей с тяжелыми и легкими нарушениями зрительных функций) управления образования города Шымкент;
244) коммунальное государственное учреждение "Государственное специальное (коррекционное) ясли-сад № 37 "Айгерим" (для детей с ограниченными возможностями в психическом развитии) управления образования города Шымкент;

230) Шымкент қаласы білім басқармасының № 98 "Мерей" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
231) Шымкент қаласы білім басқармасының № 99 "Гулдер" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
232) Шымкент қаласы білім басқармасының № 100 "Тоғжан" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
233) Шымкент қаласы білім басқармасының № 105 "Елгезек" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
234) Шымкент қаласы білім басқармасының № 106 "Ердәулет" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
235) Шымкент қаласы білім басқармасының № 118 "Әсел" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
236) Шымкент қаласы білім басқармасының № 122 "Ақ-қөгершін" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
237) Шымкент қаласы білім басқармасының № 126 "Шұғыла" бөбекжай балабақшасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
238) Шымкент қаласы білім басқармасының мемлекеттік арнаулы (коррекциялық) № 9 "Ақ қанат" бөбекжай-балабақшасы" (санитарлық түріндегі бастапқы түберкулез инфекциясы білінген, кішігірім және басылып келе жатқан туберкулездің нысандарымен ауыратын, жиі және ұзақ ауыратын балаларға арналған) коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
239) Шымкент қаласы білім басқармасының мемлекеттік арнаулы (коррекциялық) № 17 "Достық" бөбекжай-балабақшасы" (тірек қозғалыс функциялары ауыр және жеңіл бұзылған балаларға арналған) коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
240) Шымкент қаласы білім басқармасының мемлекеттік арнаулы (коррекциялық) № 22 "Шыңғыс" бөбекжай-балабақшасы" (санитарлық түріндегі бастапқы түберкулез инфекциясы білінген, кішігірім және басылып келе жатқан туберкулездің нысандарымен ауыратын, жиі және ұзақ ауыратын балаларға арналған) коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
241) Шымкент қаласы білім басқармасының мемлекеттік арнаулы (коррекциялық) № 28 "Гаухар" бөбекжай-балабақшасы" (сөйлеу функциялары ауыр және жеңіл бұзылған балаларға арналған) коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
242) Шымкент қаласы білім басқармасының мемлекеттік арнаулы (коррекциялық) № 32 "Еркін" бөбекжай-балабақшасы" (сөйлеу функциялары ауыр және жеңіл бұзылған балаларға арналған) коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
243) Шымкент қаласы білім басқармасының мемлекеттік арнаулы (коррекциялық) № 33 "Ақбота" бөбекжай-балабақшасы" (көз көру функциялары ауыр және жеңіл бұзылған балаларға арналған) коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
244) Шымкент қаласы білім басқармасының мемлекеттік арнаулы (коррекциялық) № 37 "Айгерім" бөбекжай-балабақшасы" (психикалық дамуы шектеулі балаларға арналған) оммуналдық мемлекеттік мекемесі;

245) коммунальное государственное учреждение "Специализированная школа-интернат № 3 имени Маржан Тасовой" управления образования города Шымкент;
246) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 140" управления образования города Шымкент;
247) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 141" управления образования города Шымкент;
248) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 142" управления образования города Шымкент;
249) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 143" управления образования города Шымкент;
250) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 144" управления образования города Шымкент;
251) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 145" управления образования города Шымкент;
252) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 146" управления образования города Шымкент;
253) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 147" управления образования города Шымкент;
254) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 148" управления образования города Шымкент;
255) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 149" управления образования города Шымкент;
256) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 150" управления образования города Шымкент;
257) коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная средняя школа № 151" управления образования города Шымкент;
258) коммунальное государственное учреждение "Кабинет психолого-педагогической коррекции" управления образования города Шымкент;
259) государственное коммунальное казенное предприятие "Дворец школьников № 2" управления образования города Шымкент;
260) государственное коммунальное казенное предприятие "Школа традиционного искусства Каратау" управления образования города Шымкент;
261) коммунальное государственное учреждение "Центр психологической поддержки" управления образования города Шымкент;
262) коммунальное государственное учреждение "Центр опеки и попечительства" управления образования города Шымкент.
Приложение 16 к постановлению
акимата города Шымкент
от "___" _____ 2026 года № ____
Приложение к постановлению
акимата города Шымкент
от 29 ноября 2021 года № 1502
Положение о коммунальном государственном учреждении "Управление физической культуры и спорта города Шымкент"

245) Шымкент қаласының білім басқармасының "Маржан Тасова атындағы мамандандырылған №3 мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
246) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 140 жалпы білім беретін орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
247) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 141 жалпы білім беретін орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
248) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 142 жалпы білім беретін орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
249) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 143 жалпы білім беретін орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
250) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 144 жалпы білім беретін орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
251) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 145 жалпы білім беретін орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
252) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 146 жалпы білім беретін орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
253) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 147 жалпы білім беретін орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 148 жалпы білім беретін орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
254) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 149 жалпы білім беретін орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
255) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 150 жалпы білім беретін орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
256) Шымкент қаласының білім басқармасының "№ 151 жалпы білім беретін орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
257) Шымкент қаласы білім басқармасының "Психологиялық-педагогикалық түзету кабинеті" коммуналдық мемлекеттік мекемесі; 258) Шымкент қаласы білім басқармасының "№ 2 Оқушылар сарайы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
259) Шымкент қаласы білім басқармасының "Қаратау дәстүрлі өнер мектебі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
260) Шымкент қаласының білім басқармасының "Психологиялық қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
261) Шымкент қаласы білім басқармасының "Қорғаншылық және қамқоршылық орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Шымкент қаласы әкімдігінің
2026 жылғы "___" ______
№___________ қаулысына
16-қосымша
Шымкент қаласы әкімдігінің
2021 жылғы 29 қарашадағы
№ 1502 қаулысына қосымша
"Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже

Глава 1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Управление физической культуры и спорта города Шымкент" (далее - Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере физической культуры и спорта.
2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности коммунального государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта города Шымкент" утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, город Шымкент, район Тұран, улица Мадели Кожа, здание № 1А, индекс 160021.
10. Настоящее Положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи Управления: реализация государственной политики в сфере физической культуры и спорта.
14. Полномочии Управления:
1) Права:
- в установленном законодательством порядке запрашивать и получать от государственных органов, иных организаций информацию, необходимую для выполнения своих функций, а также предоставлять информацию другим государственным органам;
- организовать изучение деятельности организаций физической культуры и спорта;
- готовить проекты решений, распоряжений, постановлений акимата и (или) акима города по вопросам, относящимся к компетенции Управления;
- вносить предложения в акимат города по созданию, реорганизации и ликвидации организаций, находящихся в ведении Управления;
- иные права, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Басқарма) дене шынықтыру және спорт саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқарма Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Тұран ауданы, Мәделі Қожа көшесі, ғимарат № 1 А, индекс 160021.
10. Осы Ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Басқарманың мақсаттары: дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асыру.
14. Басқарманың өкілеттіктері:
1) Құқықтары:
- заңнамамен бекiтiлген тәртiпте мемлекеттiк органдардан, басқа да ұйымдардан өз қызметiн жүзеге асыруға қажеттi мәлiметтер сұратуға, сондай-ақ, басқа мемлекеттiк органдарға мәлiметтер ұсынуға;
- дене шынықтыру және спорт ұйымдарының қызметін зерделеуді ұйымдастыруға;
- Басқарманың құзыретiне кiретiн қала әкiмдiгiнiң және (немесе) әкiмiнiң шешiмдерiнiң, өкiмдерiнiң, қаулыларының жобасын дайындауға;
- Басқарманың қарамағындағы ұйымдарды құру, қайта құру және тарату бойынша қала әкiмдiгiне ұсыныстар енгiзуге;
- Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен қарастырылған өзге де құқықтарды жүегзе асыру.

2) Обязанности:
- обеспечение безопасности жизни и здоровья лиц, занимающихся физической культурой и спортом, а также участников и зрителей физкультурно-оздоровительных и спортивных мероприятий и соблюдение общественного порядка в местах проведения спортивно-массовых мероприятий;
- развитие физической культуры и массового спорта;
- развитие национальных, олимпийских, неолимпийских, паралимпийских, непаралимпийских и сурдлимпийских видов спорта;
- поддержка и стимулирование физической культуры и спорта, адаптивной физической культуры и спорта, спортивной медицины;
- обеспечение взаимодействия с физическими и юридическими лицами в области физической культуры и спорта.
15. Функции:
1) создает инфраструктуру для занятий спортом физических лиц, в том числе с учетом доступности для маломобильных групп населения, по месту жительства и в местах массового отдыха;
2) осуществляет государственный контроль за безопасной эксплуатацией спортивного оборудования, предназначенного для занятий массовым спортом;
3) проводит городские спортивные соревнования совместно с национальными и (или) местными аккредитованными спортивными федерациями;
4) участвует в проведении республиканских и международных спортивных соревнований, проводимых уполномоченным органом в области физической культуры и спорта совместно с национальными аккредитованными спортивными федерациями;
5) ведет реестр физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений;
6) обеспечивает подготовку команд города по видам спорта и их участие в республиканских и международных спортивных соревнованиях по спорту высших достижений;
7) обеспечивает развитие массового спорта и национальных видов спорта на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
8) координирует деятельность физкультурно-спортивных организаций на территории города;
9) создает детско-юношеские клубы физической подготовки, в том числе адаптивной физической культуры и спорта;
10) принимает меры по использованию во внеурочное и вечернее время спортивных сооружений организаций образования в целях обеспечения работы спортивных секций для населения и проведения спортивных мероприятий;
11) присваивает спортсменам спортивные разряды, лишает спортсменов спортивных разрядов: "кандидат в мастера спорта Республики Казахстан", спортсмен 1 разряда;
12) присваивает квалификационные категории, лишает квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации первой категории, тренер среднего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации первой категории, методист высшего уровня квалификации первой категории, методист среднего уровня квалификации первой категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации первой категории, спортивный судья первой категории;

2) Міндеттері:
- дене шынықтырумен және спортпен айналысатын адамдардың, сондай-ақ дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық іс-шаралардың қатысушылары мен көрермендерінің өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін қамтамасыз ету және спорттық-бұқаралық іс-шараларды өткізу орындарында қоғамдық тәртіпті сақтау;
- дене шынықтыру мен бұқаралық спортты дамыту;
- ұлттық, олимпиадалық, олимпиадалық емес, паралимпиадалық, паралимпиадалық емес және сурдлимпиадалық спорт түрлерін дамыту;
- дене шынықтыру мен спортты, бейімдік дене шынықтыру мен спортты, спорттық медицинаны қолдау және ынталандыру;
- дене шынықтыру мен спорт саласындағы жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылды қамтамасыз ету болып табылады.
15. Функциялары:
1) жеке тұлғалардың спортпен айналысуы үшін, оның ішінде халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтарына қолжетімді болуы ескеріле отырып, тұрғылықты жері бойынша және көпшілік демалатын орындарда инфрақұрылым жасайды;
2) бұқаралық спортпен айналысуға арналған спорттық жабдықтың қауіпсіз пайдаланылуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
3) аккредиттелген ұлттық және (немесе) жергілікті спорт федерацияларымен бірлесе отырып, қалалық жарыстарды өткізеді;
4) дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган аккредиттелген ұлттық спорт федерацияларымен бірлесе отырып өткізетін республикалық және халықаралық спорттық жарыстарды өткізуге қатысады;
5) дене шынықтыру-сауықтыру және спорт құрылысжайларының тізілімін жүргізеді;
6) спорт түрлері бойынша қаланың командаларын даярлауды және олардың жоғары жетістіктер спорты бойынша республикалық және халықаралық спорттық жарыстарға қатысуын қамтамасыз етеді;
7) тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк аумағында бұқаралық спортты және ұлттық спорт түрлерiн дамытуды қамтамасыз етеді;
8) қала аумағында дене шынықтыру-спорт ұйымдарының қызметiн үйлестiредi;
9) балалар-жасөспірімдердің дене шынықтыру даярлығы, оның ішінде бейімдік дене шынықтыру және спорт клубтарын құрады;
10) білім беру ұйымдарының спорт ғимараттарын сабақтан тыс және кешкі уақытта халық үшін спорт секцияларының жұмысын қамтамасыз ету және спорттық іс-шаралар өткізу мақсатында пайдалану жөнінде шаралар қолданады;
11) спортшыларға: "Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне кандидат", 1-разрядты спортшы спорттық разрядтарын береді, спортшыларды осындай спорттық разрядтардан айырады;
12) мынадай: бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты әдіскер, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты әдіскер, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегі бірінші санатты нұсқаушы-спортшы, бiрiншi санатты спорт төрешiсi біліктілік санаттарын береді, біліктілік санаттарынан айырады;

13) утверждает единый региональный календарь спортивно-массовых мероприятий по предложениям местных аккредитованных спортивных федераций и обеспечивает его реализацию;
14) координирует организацию и проведение спортивных мероприятий на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
15) осуществляет сбор, анализ и предоставляет уполномоченному органу в области физической культуры и спорта информацию по развитию физической культуры и спорта на территории соответствующей административно-территориальной единицы по форме и в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
16) осуществляет аккредитацию местных спортивных федераций;
17) реализует типовые образовательные учебные программы по видам спорта для городских специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и городских школ-интернатов для одаренных в спорте детей;
18) согласовывает типовые учебные планы городских специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и городских школ-интернатов для одаренных в спорте детей;
19) формирует и утверждает составы команд города по видам спорта по предложениям местных аккредитованных спортивных федераций;
20) утверждает индивидуальные планы подготовки спортсменов национальных команд Республики Казахстан, а также команд города по видам спорта;
21) обеспечивает реализацию регионального перечня приоритетных видов спорта в разрезе регионов, утвержденного уполномоченным органом в области физической культуры и спорта;
22) обеспечивает жилищем чемпионов и призеров Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр в соответствии с Законом "О физической культуры и спорта";
23) организует медицинское обеспечение официальных физкультурных и спортивных мероприятий;
24) обеспечивает общественный порядок и общественную безопасность при проведении физкультурных и спортивных мероприятий;
25) координирует использование физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений;
26) присваивает статусы "специализированная" спортивным школам, "специализированно" отделениям спортивных школ;
27) согласовывает с национальными аккредитованными спортивными федерациями техническую спецификацию и техническое задание на проектирование спортивных сооружений, предназначенных для проведения соревнований международного и республиканского уровня;
28) осуществляет выплату ежемесячного денежного содержания спортсменам, входящим в состав национальных команд Республики Казахстан по видам спорта, их тренерам;
29) организует работу организаций спортивной медицины и реабилитации;

13) аккредиттелген жергілікті спорт федерацияларының ұсыныстары бойынша спорттық-бұқаралық iс-шаралардың бірыңғай өңірлік күнтiзбесін бекiтедi және оның iске асырылуын қамтамасыз етеді;
14) тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк аумағында спорттық іс-шараларды ұйымдастыруды және өткiзудi үйлестiредi;
15) тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бірліктің аумағында дене шынықтыру мен спортты дамыту жөніндегі ақпаратты жинауды, талдауды жүзеге асырады және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген нысанда және мерзімдерде дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкiлеттi органға ұсынады;
16) жергілікті спорт федерацияларын аккредиттеуді жүзеге асырады;
17) олимпиадалық резервтің қаланың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері мен спорттағы дарынды балаларға арналған қаланың мектеп-интернаттары үшін спорт түрлері бойынша білім берудің үлгілік оқу бағдарламаларын іске асырады;
18) олимпиадалық резервтің қаланың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері мен спорттағы дарынды балаларға арналған қаланың мектеп-интернаттарының үлгілік оқу жоспарларын келіседі;
19) аккредиттелген жергілікті спорт федерацияларының ұсыныстарымен спорт түрлері бойынша қала командаларының құрамдарын қалыптастырады және бекітеді;
20) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының, сондай-ақ қала командаларының спортшыларын даярлаудың жеке жоспарларын бекітеді;
21) дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган бекіткен, өңірлер бөлінісіндегі спорттың басым түрлерінің өңірлік тізбесін іске асыруды қамтамасыз етеді;
22) "Дене шынықтыру және спорт туралы" Заңға сәйкес Олимпиада, Паралимпиада және Сурдлимпиада ойындарының чемпиондары мен жүлдегерлерін тұрғын үймен қамтамасыз етеді;
23) ресми дене шынықтыру және спорт іс-шараларын медициналық қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
24) дене шынықтыру және спорт іс-шараларын өткізу кезінде қоғамдық тәртіп пен қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз етеді;
25) дене шынықтыру-сауықтыру және спорт ғимараттарын пайдалануды үйлестіреді;
26) спорт мектептеріне, спорт мектебінің бөлімшелеріне "мамандандырылған" деген мәртебе береді;
27) халықаралық және республикалық деңгейдегі жарыстарды өткізуге арналған спорттық ғимараттарды жобалау үшін техникалық өзіндік ерекшеліктер мен техникалық тапсырманы аккредиттелген ұлттық спорт федерацияларымен келіседі;
28) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының құрамына кіретін спортшыларға, олардың жаттықтырушыларына ай сайынғы ақшалай қамтылым төлеуді жүзеге асырады;
29) спорттық медицина және оңалту ұйымдарының жұмысын ұйымдастырады;

30) готовит и обеспечивает установление цен на товары (работы, услуги), реализуемые государственными учреждениями в области физической культуры и спорта;
31) проводит ротацию первых руководителей государственных физкультурно-спортивных организаций в соответствии с правилами проведения ротации первых руководителей государственных физкультурно-спортивных организаций на соответствующей административно-территориальной единице;
32) обеспечивает достижение целевых индикаторов в области физической культуры и спорта на соответствующей административно-территориальной единице;
33) осуществляет в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство Управлением осуществляется руководителем Управления, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан акимом города.
18. Руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия руководителя Управления:
1) организует и руководит деятельностью Управления;
2) назначает на должность и освобождает от должности работников Управления, а также руководителей и их заместителей организаций, находящихся в ведении в соответствии с действующим законодательством;
3) определяет обязанности и полномочия работников Управления, руководителей организаций, находящихся в ведении, в соответствии с действующим законодательством;
4) утверждает планы работ Управления;
5) действует от имени Управления;
6) выдает доверенности;
7) издает в пределах своей компетенции приказы, подписывает служебную документацию и дает указания, обязательные для исполнения всеми работниками Управления и руководителей организаций, находящихся в ведении;
8) применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на работников Управления, руководителей организаций, находящихся в ведении в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
9) утверждает внутренний трудовой распорядок государственного учреждения;
10) осуществляет контроль за соблюдением Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" в Управлении;
11) осуществляет личный прием граждан;

30) дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік мекемелер өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағаларды әзірлейді және белгіленуін қамтамасыз етеді;
31) мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізу қағидаларына сәйкес тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізеді;
32) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте дене шынықтыру және спорт саласындағы нысаналы индикаторларға қол жеткізуді қамтамасыз етеді;
33) жергілікті мемлекеттік басқару мүдделерінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды басқарма басшысы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қала әкімімен лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарма басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Басқарма басшысының өкілеттіктері:
1) Басқарманың қызметін ұйымдастырады және басқарады;
2) қолданыстағы заңнамаларға сәйкес Басқарма қызметкерлерін, сондай-ақ, қарамағындағы ұйымдардың басшыларын және олардың орынбасарларын жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
3) қолданыстағы заңнамаларға сәйкес Басқарма қызметкерлерінің, Басқарманың қарамағындағы ұйымдардың басшыларының міндеттері мен уәкілеттіктерін анықтайды;
4) Басқарманың жұмыс жоспарларын бекітеді;
5) Басқарманың атынан әрекет етеді;
6) сенімхаттар береді;
7) өз уәкілеттігі шегінде барлық Басқарма қызметкерлеріне және қарамағындағы ұйымдардың басшыларына орындауға міндетті бұйрықтар шығарады, қызметтік құжаттарға қол қояды және нұсқаулар береді;
8) Басқарма қызметкерлеріне, қарамағындағы ұйымдардың басшыларына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте сыйақы шараларын белгілейді және тәртіптік жаза қолдана алады;
9) Басқарманың ішкі еңбек тәртібін бекітеді;
10) Басқармада "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
11) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;

12) несет персональную ответственность за исполнение антикоррупционного законодательства;
13) осуществляет полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Национальный Банк Республики Казахстан от имени Республики Казахстан самостоятельно осуществляет права владения, пользования и распоряжения закрепленным за ним имуществом, находящимся на его балансе.
22. Имущество, закрепленное за Управлением относится к коммунальной собственности.
23. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение коммунального государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта города Шымкент" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении коммунального государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта города Шымкент":
1) коммунальное государственное учреждение "Школа высшего спортивного мастерства города Шымкент" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
2) коммунальное государственное учреждение "Шымкентская городская комплексная школа высшего спортивного мастерства" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
3) коммунальное государственное учреждение "Центр подготовки олимпийского резерва города Шымкент" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
4) коммунальное государственное учреждение "Шымкентская городская специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва № 1" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
5) коммунальное государственное учреждение "Шымкентская городская специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва № 2 по легкой атлетике и велоспорту" управления физической культуры и спорта города Шымкент;

12) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл заңнамасының орындалуына дербес жауапты болады;
13) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерде көзделген өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Басқарманың басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Басқарманың заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі өзіне бекітіліп берілген, өзінің балансында тұрған мүлікті иелену, пайдалану және оған билік ету құқығын Қазақстан Республикасының атынан дербес жүзеге асырады.
22. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. "Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
"Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
1) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының жоғары спорт шеберлігі мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
2) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының кешенді жоғары спорт шеберлігі мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
3) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының Олимпиада резервін даярлау орталығы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
4) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының № 1 олимпиада резервінің мамандандырылған балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
5) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының № 2 жеңіл атлетика мен велосипед спортынан олимпиада резервінің мамандандырылған балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;

6) коммунальное государственное учреждение "Шымкентская городская специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва № 4 имени Ляззат Тажиевой" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
7) коммунальное государственное учреждение "Шымкентская городская специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва № 6 по видам тенниса" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
8) коммунальное государственное учреждение "Шымкентская городская специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва № 8 по зимним видам спорта" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
9) коммунальное государственное учреждение "Шымкентская городская специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва № 9 по художественной гимнастике" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
10) коммунальное государственное учреждение "Шымкентская городская специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва № 10 по видам борьбы" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
11) коммунальное государственное учреждение "Шымкентская городская специализированная многопрофильная детско-юношеская спортивная школа № 11" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
12) коммунальное государственное учреждение "Шымкентская городская детско-юношеская спортивная школа № 12" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
13) коммунальное государственное учреждение "Шымкентская городская детско-юношеская спортивная школа № 13 по игровым видам" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
14) коммунальное государственное учреждение "Шымкентская городская специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва № 14 по стрелковым и смежным видам спорта" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
15) коммунальное государственное учреждение "Шымкентская городская комплексная специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва № 15 по единоборствам" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
16) коммунальное государственное учреждение "Шымкентская городская специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва № 16 по гимнастике" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
17) коммунальное государственное учреждение "Шымкентская городская специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва № 17 по футболу" управления физической культуры и спорта города Шымкент;

6) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының Ләззат Тәжиева атындағы № 4 олимпиада резервінің мамандандырылған балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
7) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының № 6 теннис түрлерінен олимпиада резервінің мамандандырылған балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
8) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының № 8 қысқы спорт түрлерінен олимпиада резервінің мамандандырылған балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
9) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының № 9 көркем гимнастикадан олимпиада резервінің мамандандырылған балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
10) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының № 10 күрес түрлерінен олимпиада резервінің мамандандырылған балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
11) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының № 11 көпсалалы мамандандырылған балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
12) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының № 12 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
13) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының № 13 ойын түрлерінен балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
14) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының № 14 ату және ұқсас спорт түрлерінен олимпиада резервінің мамандандырылған балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
15) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының № 15 жекпе-жек түрлерінен кешенді олимпиада резервінің мамандандырылған балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
16) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының № 16 гимнастикадан олимпиада резервiнiң мамандандырылған балалар-жасөспiрiмдер спорт мектебi" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
17) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының № 17 футболдан олимпиада резервiнің мамандандырылған балалар-жасөспiрiмдер спорт мектебi" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;

18) коммунальное государственное учреждение "Шымкентская городская специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва № 18" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
19) коммунальное государственное учреждение "Спортивная школа для лиц с инвалидностью № 19 города Шымкент" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
20) коммунальное государственное учреждение "Шымкентская городская детско-юношеская спортивная школа № 20 по тяжелой атлетике" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
21) коммунальное государственное учреждение "Комплексный спортивный клуб по национальным и конным видам спорта города Шымкент" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
22) коммунальное государственное учреждение "Профессиональный клуб по видам бокса Шымкент" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
23) коммунальное государственное учреждение "Спортивный клуб – академия футбола "Оңтүстік" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
24) коммунальное государственное учреждение "Спортивный клуб по игровым видам "Шымкент" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
25) коммунальное государственное учреждение "Диреция развития физической культуры и проведения мероприятий города Шымкент" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
26) коммунальное государственное учреждение "Врачебно-физкультурный диспансер города Шымкент" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
27) государственное коммунальное казенное предприятие "Дирекция спортивных сооружений города Шымкент" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
28) государственное коммунальное казенное предприятие "Центральный водно-спортивный комплекс" управления физической культуры и спорта города Шымкент;
29) Акционерное общество "Профессиональный футбольный клуб "Ордабасы";
30) Товарищество с ограниченной ответственностью "Дворец спорта" города Шымкент.
Приложение 17 к постановлению
акимата города Шымкент
от "___" _____ 2026 года № ____
Приложение к постановлению
акимата города Шымкент
от 11 июля 2018 года № 17
Положение о коммунальном государственном учреждении "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Шымкент"
Глава 1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Шымкент" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Шымкент.

18) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының № 18 олимпиада резервiнiң мамандандырылған балалар-жасөспiрiмдер спорт мектебi" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
19) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының № 19 мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
20) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының № 20 ауыр атлетикадан балалар-жасөспiрiмдер спорт мектебi" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
21) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының ұлттық және ат спорт түрлері бойынша кешенді спорт клубы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
22) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент кәсіпқой бокс түрлері клубы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
23) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Оңтүстік" футбол академиясы – спорт клубы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
24) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент" ойын түрлерінен спорт клубы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
25) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының дене шынықтыруды дамыту және іс-шараларды өткізу дирекциясы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
26) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының дәрігерлік-дене шынықтыру диспансері" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
27) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шымкент қаласының спорт ғимараттары дирекциясы" мемлекеттiк коммуналдық қазыналық кәсіпорын;
28) Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Орталық су-спорт кешені" мемлекеттiк коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
29) "Ордабасы" кәсіби футбол клубы" акционерлік қоғамы;
30) Шымкент қаласының "Спорт сарайы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
Шымкент қаласы әкімдігінің
2026 жылғы "___" ______
№___________ қаулысына
17-қосымша
Шымкент қаласы әкімдігінің
2018 жылғы 11 шілдедегі
№ 17 қаулысына қосымша
"Шымкент қаласының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Шымкент қаласының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласында қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.

2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет символы и знаки отличия (при их наличии), печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено это в соответствии с законодательством.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Шымкент" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, город Шымкент, Каратауский район, проспект Nursultan Nazarbaev 10, индекс 160023.
10. Настоящее Положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется за счет средств республиканского бюджета и местного бюджета города Шымкент.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право, осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
реализация государственной политики в сфере автомобильных дорог и дорожной деятельности;
реализация государственной политики в сфере автомобильного транспорта;
иные задачи, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
14. Полномочия:
1) права:
представлять интересы государства и защищать его имущественные права в судах, организациях всех форм собственности;
вносить предложения акиму города и в исполнительные органы о совершенствовании деятельности в сфере пассажирского транспорта и автомобильных дорог;
запрашивать и получать от государственных органов, иных организаций информацию, необходимую для осуществления функций, возложенных Управлению;
участвовать в подготовке проектов распоряжений акима, постановлений акимата города, решении маслихата по вопросам, относящимся к компетенции Управления;
формирует и реализует единую стратегию в привлечении инвестиций для развития пассажирского транспорта и автомобильных дорог;
проводить переговоры и заключать соглашения;
инициировать создание специальных комиссий, советов, рабочих групп и других совещательных органов при акимате города Шымкент для реализации мер государственной поддержки в развитии пассажирского транспорта и автомобильных дорог;
организовывать конференции, семинары, другие формы обучения и обмена опытом со специалистами автомобильных дорог и дорожной инфраструктуры;
осуществлять управление переданным ему имуществом;
пользуется всеми правами юридического лица в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтык актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Басқарма азаматтык-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқарма Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзіретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен, Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Қаратау ауданы, Nursultan Nazarbaev даңғылы 10, индексі 160023.
10. Осы Ереже Басқарманың кұрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарма қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен және жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың функциялары болып табылатын міндеттерді орындау бойынша шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мұндай қызметтен түскен қаражат мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
автомобиль жолдары және жол қызметі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
автомобиль көлігі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
соттарда мемлекеттің мүдделерін, барлық меншік нысанындағы ұйымдарда оның мүліктік құқықтарын қорғау;
жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы қызметтерді жетілдіру туралы қала әкіміне және атқарушы органдарға ұсыныстар енгізу;
мемлекеттік органдардан және басқада мекемелерден Басқармаға жүктелген функцияларды жүзеге асыру мақсатында мәліметтерді сұрату;
Басқарманың құзіретіне қатысты қала әкімінің өкімін, қала әкімдігінің қаулысын, шешімін, маслихат шешімдерінің жобаларын даярлауға қатысу;
жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласын дамытуда, инвестицияларды тартуда ортақ стратегияны қалыптастыру және іске асыру;
келіссөз жүргізуге және шартқа тұруға;
жолаушылар көлігі және автомобиль жолдарын дамытуға мемлекет тарапынан жағдай жасауға арналған шараларды жүзеге асыру үшін арнайы комиссиялар, кеңестер, жұмыс топтарын немесе басқа да кеңесші органдар құруға бастамашылық таныту;
конференциялар, семинарлар, оқудың басқа да түрлерін ұйымдастыруға және автомобиль жолдары мен жол инфрақұрылымының қызметкерлерімен тәжірибе алмасу;
оған берілген мүлікті басқаруды жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес заңды тұлға ретінде барлық құқықтарды пайдалану.

2) обязанности:
осуществление государственной политики в области организации перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом в городе Шымкент, обеспечения безопасности дорожного движения, участие в реализации единой государственной политики в сфере автомобильных дорог и дорожный деятельности на территории города Шымкент.
15. Функции:
1) обеспечение исполнения плана финансирования по бюджетным программам;
2) разработка и реализация мероприятий по организации дорожного движения на дорогах;
3) осуществление оценки деятельности сотрудников Управления;
4) изыскание источников финансирования и привлечение инвесторов для участия в реализации комплексных и локальных программ развития пассажирского транспорта и автомобильных дорог;
5) координация работ за ходом выполнения договорных обязательств;
6) организация и проведение государственных закупок товаров, работ и услуг, заключение договоров о государственных товаров, работ и услуг в пределах полномочий Управления на основании действующего законодательства;
7) участие в разработке генерального плана развития города в сфере пассажирского транспорта и автомобильных дорог;
8) осуществление в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на него законодательством Республики Казахстан;
9) осуществление взаимодействия с государственными органами, организациями, физическими и юридическими лицами по вопросам входящим в компетенцию Управления;
10) внедрение новых технологий, искусственного интеллекта, мобильных приложений и цифровизации для управления в сфере транспортной и дорожной инфраструктуры;
11) участие в научно-исследовательских, научно-технических и проектных работах, обучение, подготовка и повышение квалификации кадров отраслей пассажирского транспорта и автомобильных дорог;
12) организация хранении задержанного транспортного средства, судна, в том числе маломерного судна, осуществляющиеся на специальных площадках или стоянках;
- в области автомобильных дорог:
13) организация строительство, эксплуатацию и содержание дорог города;
14) организация работ по строительству, реконструкции, ремонту и содержанию автомобильных дорог, элементов инженерных сооружений в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках и концессиях;
15) управление дорогами и дорожными предприятиями, находящимися в коммунальной собственности города;
16) осуществление контроля при производстве работ по строительству, реконструкции, ремонту, содержанию автомобильных дорог в городе Шымкент;

2) міндеттері:
Шымкент қаласының аумағында автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдауды ұйымдастыру және іске асыру, жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асыру, Шымкент қаласының аумағындағы автомобиль жолдары және инфрақұрылым құру саласында бірыңғай мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысу.
15. Функциялары:
1) бюджеттік бағдарламалар бойынша қаржыландыру жоспарының орындалуын қамтамасыз ету;
2) Басқарма қызметкерлерінің қызметін бағалауды жүзеге асыру;
3) жолдарда жол жүрісін ұйымдастыру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және іске асыру;
4) жолаушылар көлігін және автомобиль жолдарын дамытудың кешенді және жергілікті бағдарламаларын іске асыруға қатысуға қаржыландыру көздерін іздестіру және инвесторларды тарту;
5) шарттық міндеттемелерді орындау бойынша жұмыстарды үйлестіру;
6) қолданыстағы заңнама негізінде Басқарманың құзыреттілігі шегінде қызметтерді және жұмыстарды мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және өткізу, қызметтерді және жұмыстарды мемлекеттік сатып алу кезінде келісімшартқа тұру;
7) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары салаларында қаланы дамытудың бас жоспарын әзірлеуге қатысу;
8) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде өзіне Қазақстан Республикасының заңнамасымен жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру;
9) Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша мемлекеттік органдармен, ұйымдармен, жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимыл жасау;
10) көлік және жол инфрақұрылымы саласында басқару үшін жаңа технологияларды, жасанды интеллектті, мобильді қосымшаларды және цифрландыруды енгізу;
11) ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және жобалау жұмыстарына қатысу, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары салаларының кадрларын оқыту, даярлау және біліктілігін арттыру;
12) ұстап алынған көлiк құралын, кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені арнаулы алаңдарда немесе тұрақтарда сақтауды жүзеге асыруды ұйымдастыру;
- автомобиль жолдары саласы бойынша:
13) қаланың жолдарын салуды, жөндеуді, қайта құруды, пайдалануды және күтіп ұстауды ұйымдастыру;
14) Шымкент қаласының автомобиль жолдарын және көшелерін салу, қайта жаңғырту және жөндеу, инженерлік құрылыстар элементтерін салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп ұстау жөніндегі жұмыстарын Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес ұйымдастыру;
15) қаланың коммуналдык меншігіндегі жолдарды және жол кәсіпорындарын басқару;
16) Шымкент қаласының автомобиль жолдарын, қаладағы көшелерді салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезінде бақылауды жүзеге асыру;

17) организация рабочей комиссии по приему в эксплуатацию законченных строительством, реконструкцией, капитальным, средным ремонтом автомобильных дорог;
18) согласование пересечение автомобильных дорог каналами, линиями связи и электропередачи, нефтепроводами, газопроводами, водопроводами, железными дорогами и другими инженерными сетями и коммуникациями;
19) согласование на возведении памятников, устройств заборов, благоустройства и декоративных насаждений на полосе отвода автомобильных дорог города Шымкент;
20) согласование на производство всех видов работ и устройство сооружений в полосе отвода существующих дорог в городе Шымкент;
21) согласование на устройство опор наружного освещения в полосе отвода и придорожной полосе автомобильных дорог города Шымкент;
22) обеспечение выполнения и контроля, за всеми видами работ по строительству, реконструкции, ремонту, внедрению и содержанию технических средств регулирования дорожного движения на дорогах города, улицах населенных пунктов;
23) принятия мер по снижению транспортной нагрузки на населенные пункты путем, установления специальных зон организации дорожного движения путем введения различных ограничений на въезд транспортных средств на городские территории;
24) ликвидация последствий дорожно-транспортных происшествий для восстановления дорожного движения на дорогах;
25) разработка проектов нормативных правовых актов по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
26) разработка и утверждение проектно-сметной документации для строительства, реконструкции и капитального ремонта улиц города Шымкент;
27) разработка и утверждение сметной документации на средний, текущий ремонт и содержание улиц города Шымкент;
28) участие в работе по приемке объектов транспортной инфраструктуры в эксплуатацию и дальнейшей передаче в коммунальную собственность города в пределах полномочий Управления;
29) финансирование работ и услуг Национального центра качества дорожных активов в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
30) разработка и утверждение правил эксплуатации платных улиц (участков) города Шымкент;
31) принятие решения об использовании улиц (участков) города Шымкент на платной основе;
32) разработка и утверждение правил взимания платы и ставок за проезд по платным улицам города Шымкент по мере внедрения платного проезда;
33) строительство, содержание и ремонт тротуаров;
34) организация платных автостоянок (автопарковок);
35) разработка и утверждение Правил организации платных автостоянок (автопарковок);

17) Шымкент қаласында автомобиль жолдарын, қаладағы көшелерді салу, реконструкциялау, күрделі, орташа жөндеу жұмыстары аякталған жолды пайдалануға қабылдау комиссиясының жұмысын ұйымдастыру;
18) автомобиль жолдарының арналармен, байланыс және электр беру желілерімен, мұнай құбырларымен, газ құбырларымен, су құбырларымен және теміржолдармен, баска да инженерлік желілер мен коммуникациялардың қиылысуына келісім беру;
19) Шымкент қаласының автомобиль жолдарының белдеулерінде ескерткіштер қоюға, қоршау орнатуға, абаттандыруға және сәнді екпелерді отырғызуға келісім беру;
20) Шымкент қаласының автомобиль жолдарында және белдеулерінде барлық түрдегі жұмыстарды жүргізуге және құрылыстарды орнатуға келісім беру;
21) Шымкент қаласының автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде және жол бойындағы белдеуінде сыртқы жарық түсіру тіреулерін орнатуға келісім беру;
22) Шымкент қаласы жолдарында, елді-мекен көшелерінде жол жүрісін реттеудің техникалық құралдарын салу, реконструкциялау, жөндеу, енгізу және күтіп-ұстау жөніндегі барлық жұмыс түрлерінің орындалуын және оларды бақылауды қамтамасыз ету;
23) қаланың жекелеген аумақтарына көлік құралдарының кіруіне әр түрлі шектеулер енгізу арқылы жол жүрісін ұйымдастырудың арнайы аймақтарын белгілеу;
24) жолдарда жол жүрісін қалпына келтіру үшін жол-көлік оқиғаларының зардаптарын жою;
25) Басқарма құзіретіне кіретін мәселелер бойынша нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу;
26) Шымкент қаласының көшелерін салуға, қайта жаңартуға және күрделі жөндеуге жобалық-сметалық құжаттаманы әзірлеу және бекіту;
27) Шымкент қаласының көшелерін орташа, ағымдағы жөндеуге және күтіп ұстауға сметалық құжаттаманы әзірлеу және бекіту;
28) Басқарманың өкілеттіктерінің шегінде көлік инфрақұрылымы нысандарын пайдалануға қабылдау және одан әрі коммуналдык меншікке беру жұмыстарына қатысу;
29) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Жол активтерінің сапасы ұлттық орталығының жұмыстары мен қызметтер көрсетуін қаржыландыру;
30) Шымкент қаласының ақылы көшелерін (учаскелерін) пайдалану кағидаларын әзірлеу және бекітуді ұйымдастыру;
31) Шымкент қаласының көшелерін (учаскелерін) ақылы негізде пайдалану туралы шешім қабылдауды ұйымдастыру;
32) ақылы жүріп өтудің енгізілуіне байланысты Шымкент қаласының ақылы көшелерімен жүріп өту үшін ақы және мөлшермелерді алу қағидаларын әзірлеу және бекітуді ұйымдастыру;
33) аяқ жолдарды күтіп ұстау және жөндеу, салу;
34) ақылы автотұрақтарды (автомобиль қоятын орындарды) ұйымдастыру;
35) ақылы автотұрақтарды (автомобиль қоятын орындарды) ұйымдастыру Қағидаларын әзірлеу және бекіту;

36) установка автоматизированных станций измерения на автомобильных дорогах города;
37) обеспечение функционирования автоматизированных станций измерения на автомобильных дорогах города и улицах населенных пунктов в порядке, определенном правилами организации работы автоматизированных станции измерения;
38) согласование в установленном порядке документацию по территориально-транспортному планированию и организации дорожного движения;
39) утверждение классификации видов работ, по содержанию выполняемых при текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц;
40) ремонт участков методом ресайклинга;
41) поверхностная обработка (создания слоя износа) с применением быстро формирующейся литой эмульсионно-минеральной смеси;
42) внедрение системы интеллектуальной транспортной системы (ИТС);
43) поддержание в чистоте и порядке, содержание, уход и наблюдение за исправность средств организации движения, технический средств регулирования дорожного движения (освещения, радиосвязи, ИТС и других средств технологической и сигнальновызывной связи, кабельной сети, а также светофорных объектов, средств организации движения, дистепечерского и автоматизированного управления движением, включая аренду каналов связи для их функционирования, а также вывоз и утилизацию вышедших из строя, в том числе после ДТП, элементов технических средств регулирования дорожного движения);
44) развитие, содержание, ремонт и установка остановочных павильонов, расположенных вдоль автомобильных дорог и улиц города Шымкент;
45) координация деятельности в области эффективного функционирования систем дорожной деятельности, всех видов городского транспорта;
46) согласование схем и маршрутов проведения на дорогах (улицах) массовых, спортивных и иных мероприятий;
47) проведение мониторинга потерь от дорожно-транспортных происшествии и бюджетных затрат на обеспечение дорожного движения, а также эффективности принимаемых мер по снижению уровня аварийности на автомобильных дорогах;
48) организация и оборудование стоянок такси в аэропортах, вокзалах, торговых объектах, рынках, театрах, цирках, кинотеатрах, культурно-досуговых организациях (парки, мест массового отдыха), а также площадях, проспектах, улицах;
49) принятие мер по временному ограничению или запрещению дорожного движения, изменению его организации на дорогах или отдельных участках дорог с уведомлением жителей города через средства массовой информации;
50) согласование схем и порядка движения транзитного автомобильного транспорта;

36) қаланың көше-жол желісіндегі автомобиль жолдарында автоматтандырылған өлшеу пункттерін орнату;
37) қаланың көшелерінде автоматтандырылған өлшеу пункттерінің жұмысын ұйымдастыру қағидаларында айқындалған тәртіппен автоматтандырылған өлшеу пункттерінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
38) белгіленген тәртіппен аумақтық-көліктік жоспарлау және жол қозғалысын ұйымдастыру жөніндегі құжаттаманы келісу;
39) көшелерді күтіп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу көзінде орындалатын жұмыстар түрлерінің жіктелуін бекіту;
40) жол учаскелерін қайта өңдеу (ресайклинг) әдісімен жөндеу;
41) жылдам қалыптасатын құйма эмульсия-минералды қоспаны қолдану арқылы беткі өңдеу (төзу қабатын жасау);
42) интеллектуалды көлік жүйесін (ИКЖ) енгізу;
43) жол қозғалысын ұйымдастыру құралдарының, жол қозғалысын реттеудің техникалық құралдарының (жарықтандыру, радиобайланыс, ИКЖ және басқа да технологиялық және сигналдық байланыс құралдары, кабельдік желі, сондай-ақ бағдаршам нысандары, қозғалысты ұйымдастыру құралдары, диспетчерлік және автоматтандырылған қозғалысты басқару жүйелері) тазалығын сақтау, күтіп-ұстау, оларға күтім жасау және олардың жарамдылығын бақылау, оның ішінде олардың жұмыс істеуі үшін байланыс арналарын жалға алу, сондай-ақ істен шыққан, соның ішінде жол-көлік оқиғаларынан кейінгі жол қозғалысын реттеудің техникалық құралдарының элементтерін шығару және кәдеге жарату;
44) Шымкент қаласының автомобиль жолдары мен көшелері бойындағы аялдама павильондарын дамыту, орнату, күтіп ұстау және жөндеу жұмыстарын жүзеге асыру;
45) жол жүйелерінің, қалалық көліктің барлық түрлерінің тиімді жұмыс істеуі саласындағы қызметті үйлестіру;
46) жолдарда (көшелерде) бұқаралық, спорттық және өзге де іс-шараларды өткізудің схемалары мен маршруттарын келісу;
47) жол-көлік оқиғаларынан болған шығындардың және жол қозғалысын қамтамасыз етуге арналған бюджеттік шығындардың, сондай-ақ, жолдардағы жазатайым оқиғалардың деңгейін төмендету бойынша қабылданған шаралардың тиімділігінің мониторингін жүзеге асыру;
48) әуежайларда, вокзалдарда, сауда орталықтарында, базарларда, театрларда, цирктерде, кинотеатрларда, мәдени-демалыс ұйымдарында (саябақтарда, көпшілік демалу орындарында), сондай-ақ алаңдарда, даңғылдарда, көшелерде такси тұрақтарын ұйымдастыру және жабдықтау;
49) қала тұрғындарын бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабардар ете отырып, жол қозғалысын уақытша шектеу немесе тыйым салу, жолдарда немесе жолдардың жекелеген учаскелерінде оның ұйымдастырылуын өзгерту бойынша шаралар қабылдау;
50) транзиттік автомобиль көлігінің қозғалыс схемалары мен тәртібін келісу;

51) согласование на размещение наружной (визуальной) рекламы на объектах стационарного размещения в полосе отвода автомобильных дорог города Шымкент при условиях недопущения снижения транспортно-эксплуатационных качеств дороги, соблюдения требований безопасности движения транспортных средств и охраны окружающей среды;
52) устройство, ремонт или замена арычной системы, ливневой канализации, дренажей и прикромочных лотков;
53) установка и ремонт уличного освещения города Шымкент;
- в области пассажирского транспорта:
54) организация перевозки пассажиров в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере транспорта, разработка комплексной схемы развития пассажирского транспорта и проектов организации дорожного движения;
55) организация регулярных междугородних, межобластных, городских и пригородных перевозок пассажиров и багажа, проведение конкурсов на право их обслуживания;
56) ведение реестра маршрутов междугородних, межобластных, городских и пригородных перевозок пассажиров и багажа;
57) осуществление субсидирования убытков перевозчиков при осуществлении социально значимых перевозок пассажиров на городских и пригородных сообщениях;
58) ведение реестра индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, подавших уведомление о начале осуществления деятельности в качестве перевозчика такси;
59) осуществление приема уведомлений о начале или прекращении деятельности автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров;
60) ведение реестра автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров;
61) ведение учета курсов по подготовке судоводителей маломерных судов;
62) выдача удостоверений на право управления самоходными маломерными судами;
63) развитие, содержание, организация и мониторинг деятельности железнодорожного вокзала города Шымкент;
64) координация деятельности железнодорожного транспорта в пределах своей компетенции;
65) организация и мониторинг деятельности акционерного общества "Аэропорт Шымкент" на праве владения и пользования;
66) разработка и утверждение по согласованию с уполномоченным органом Правил перевозки пассажиров и багажа автомобильным транспортом;
67) разработка и утверждение Правил субсидирования за счет бюджетных средств убытков перевозчиков, связанных с осуществлением социально значимых перевозок пассажиров;
68) издание приказов по организации перевозки пассажиров в соответствии законодательством Республики Казахстан;

51) Шымкент қаласының автомобиль жолдарының белдеуіндегі тұрақты орнатылған объектілерде сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыруға жолдың көліктік-пайдалану сапасының төмендеуіне жол бермеу, көлік құралдарының қозғалысы қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау шарттарын ескере отырып келісім беру;
52) арық жүйесін, жаңбыр суын қабылдағыш кәріз, дренаж, жиектеме арықшаларын орнату, жөндеу немесе алмастыру;
53) Шымкент қаласының көшелеріне жарықтарды орнату және жөндеу;
- жолаушылар көлігі саласы бойынша:
54) Қазақстан Республикасының көлік саласындағы заңнамасына сәйкес жолаушылар тасымалын ұйымдастыру, жолаушылар көлігін дамытудың кешенді схемасын және жол қозғалысын ұйымдастыру жобаларын әзірлеу;
55) жолаушылар мен багажды тұрақты облысаралық, қалааралық, қалалық және қала маңындағы тасымалдауды ұйымдастыру, оларға қызмет көрсету құқығына конкурстар өткізу;
56) жолаушылар мен багажды тұрақты облысаралық, қалааралық, қалалық, қала маңындағы автомобильмен тасымалдау маршруттарының тізілімін жүргізу;
57) қалалық және қала маңындағы қатынастарда әлеуметтік мәні бар жолаушылар тасымалдауларын жүзеге асыру кезіндегі тасымалдаушылардың залалдарын субсидиялауды жүзеге асыру;
58) таксимен тасымалдаушы ретінде қызметті жүзеге асыруды бастағаны туралы хабарлама берген дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың тізілімін жүргізу;
59) автовокзалдардың, автостанциялардың және жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің қызметті бастағаны немесе тоқтатқаны туралы хабарламаларды қабылдауды жүзеге асыру;
60) автовокзалдардың, автостанциялардың және жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің тізілімін жүргізу;
61) шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды есепке алу;
62) шағын көлемді өздігінен жүзетін кемелерді басқару құқығына куәліктер беру;
63) Шымкент қаласының теміржол вокзалының қызметін ұйымдастыру, мониторингілеу, күтіп ұстау және дамыту жұмыстарын жүзеге асыру;
64) өз құзыреті шегінде теміржол көлігінің жұмыстарын үйлестіру;
65) "Аэропорт Шымкент" акционерлік коғамының қызметін, иелену және пайдалану құқығымен, ұйымдастыру және мониторингілеу жұмыстарын жүзеге асыру;
66) уәкілетті органның келісімі бойынша жолаушылар мен багажды автомобиль көлігімен тасымалдау Қағидаларын әзірлеу және бекіту;
67) әлеуметтік маңызы бар жолаушыларды тасымалдауды жүзеге асыруға байланысты тасымалдаушылардың залалдарын бюджет қаражаты есебінен субсидиялау Қағидаларын әзірлеу және бекіту;
68) Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес жолаушыларды тасымалдауды ұйымдастыру бойынша бұйрықтарды шығару;

69) развитие инфраструктуры воздушного транспорта;
70) развитие и организация альтернативных видов транспорта;
71) внесение предложений по нормативному регулированию и стимулированию каршеринга, карпулинга (райдшеринга), передвижений на велосипедах, электросамокатах и других альтернативных видов городской мобильности.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа, коллегиальных органов (при наличии)
16. Руководство Управления осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих функций.
17. Руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности акимом города.
18. Руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Управления:
1) утверждает планы работ государственного учреждения;
2) действует от имени государственного учреждения;
3) выдает доверенности;
4) в установленном законодательством порядке поощряет работников государственного учреждения и налагает на них дисциплинарные взыскания;
5) издает приказы, подписывает служебную документацию в пределах своей компетенции;
6) утверждает внутренний трудовой распорядок трудовой распорядок государственного учреждения;
7) осуществляет контроль, за соблюдением Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" в государственном учреждении;
8) осуществляет личный прием граждан;
9) заключает договора, в том числе договора государственно-частного партнерства;
10) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;
11) несет персональную ответственность за исполнение законодательства по противодействию коррупции.
Исполнение полномочий руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Руководитель Управления определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Управление может иметь на праве оперативного обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Управлением относится к коммунальной собственности.
23. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и счет средств, выданных ему по плану имуществом, приобретенным за финансирования, если иное не установлено законодательством.

69) әуе көлігі инфрақұрылымын дамыту бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
70) балама көлік түрлерін дамыту бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
71) каршерингті, карпулингті (райдшерингті), велосипедтерді, электрсамокаттарды және қалалық мобильділіктің басқа да балама түрлерін нормативтік реттеу және ынталандыру бойынша ұсыныстар енгізу.
3-тарау. Мемлекеттік органның, алқалы органдардың (бар болса) бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16.Басқармаға басшылықты Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және онын функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
17.Басқарма басшысын қала әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
18.Басқарма басшысының Қазақстан Республикасыны заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
19.Басқарма басшысының өкілеттігі:
1) мемлекеттік мекеменің жұмыс жоспарларын бекітеді;
2) мемлекеттік мекеменің атынан әрекет етеді;
3) сенімхаттар береді;
4) заңнамамен белгіленген тәртіпте мемлекеттік мекеменің қызметкерлерін көтермелейді және оларға тәртіптік жаза береді;
5) өз құзіреті шегінде бұйрықтар шығарады, қызметтік құжаттарға қол қояды;
6) мемлекеттік мекеменің ішкі еңбек тәртібін бекітеді;
7) мемлекеттік мекемеде "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Заңынын сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
8) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
9) шарттар жасасады, соның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасайды;
10) Қазақстан Республикасның заңнамалық актілерінде көзделген өкілеттіктерді жүзеге асырады;
11) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл заңнамасының орындалуына дербес жауапты болады.
Басқарма басшысы болмаған кезінде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
20.Басқарма басшысы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаларға сәйкес белгілейді.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
21.Басқарманың заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарма мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22.Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23.Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.

Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В ведении Управления находится коммунальное государственное учреждение "Центр диспетчерской службы".
Приложение 18 к постановлению
акимата города Шымкент
от "___" _____ 2026 года № ____
Приложение к постановлению
акимата города Шымкент
от 21 декабря 2021 года № 1633
Положение о коммунальном гоcударственном учреждении "Управление энергетики и развития инфраструктуры города Шымкент"
Глава 1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Управление энергетики и развития инфраструктуры города Шымкент" (далее- Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в области энергетики, коммунального хозяйства, промышленной безопасности на территории города Шымкент.
2. Управление не имеет ведомства.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и Законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, постановлениями акимата города Шымкент, решениями и распоряжениями акимат города Шымкент, иными нормативными правовыми актами и настоящим положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме коммунального государственного учреждения, имеет печать и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: 160011, Республика Казахстан, город Шымкент, Аль-Фарабийский район, проспект Тауке хана 6.
10. Настоящее Положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24.Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
"Диспетчерлік қызмет орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі Басқарма қарамағындағы ұйым болып табылады.
Шымкент қаласы әкімдігінің
2026 жылғы "___" ______
№___________ қаулысына
18-қосымша
Шымкент қаласы әкімдігінің
2021 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 1633 қаулысына қосымша
"Шымкент қаласының энергетика және инфрақұрылымды дамыту басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Шымкент қаласының энергетика және инфрақұрылымды дамыту басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Басқарма) энергетика және коммуналдық шаруашылық салаларында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның рәміздері мен айырым белгілері, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқарма егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарма құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Әл-Фараби ауданы, Тауке хан даңғылы 6, индексі 160011.
10. Осы ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен жүзеге асырылады.

12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
Осуществление деятельности в области энергетики и коммунального хозяйства на территории города Шымкент.
14. Полномочия:
Права и обязанности Управления:
1) запрашивать и получать необходимую информацию у всех государственных органов города Шымкент и иных организаций;
2) проводить переговоры и заключать соглашения с юридическими лицами по вопросам, относящимся к компетенции Управления;
3) Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени;
4) Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством;
5) вносить предложения акиму города Шымкент по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
6) вносить в установленном порядке проекты постановлений акимата, решений и распоряжений акима и решений маслихата по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
7) инициировать создание комиссий, советов, рабочих групп и других совещательных органов при акимате города Шымкент для реализации мер государственной политики в сфере энергетики, коммунального-хозяйства, промышленной безопасности;
8) в пределах средств, выделенных Управлению, привлекать в установленном порядке для разработки вопросов, входящих в компетенцию Управления научно-исследовательские организации, а также отдельных специалистов;
9) осуществлять рассмотрение производств по делам об административных правонарушениях в сфере электроэнергетики, промышленной безопасности, газоснабжении, коммунального хозяйства;
10) запрещать применения на технических устройствах материалов и изделий, конструкций, оборудования, не соответствующих государственным стандартам и техническим условиям, законодательству в области промышленной безопасности, энергетики, коммунального хозяйства, газе и газоснабжении;
11) разрабатывать и вносить в акимат города Шымкент и в маслихат города Шымкент и иные государственные органы программы, предложения об улучшении работы по энергосбережению, обслуживанию энергетической сферы и коммунального хозяйства, поставке коммунальных услуг;

12. Басқарма кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқарма заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
Шымкент қаласы аумағында энергетика және коммуналдық шаруашылық саласында мемлекеттік саясатты жүзеге асыру.
14. Өкілеттіктері:
құқықтары мен міндеттері:
1) Шымкент қаласының барлық мемлекеттік органдарынан және өзге де ұйымдардан қажетті ақпаратты сұрату және алу;
2) басқарманың құзыретіне жататын мәселелер бойынша заңды тұлғалармен келіссөздер жүргізу және келісімдер жасасу;
3) басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі;
4) әкімшілік, егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар;
5) Шымкент қаласының әкіміне Басқарманың құзыретіне жататын мәселелер бойынша ұсыныстар енгізу;
6) белгіленген тәртіпте Басқарманың құзыретіне жататын мәселелер бойынша әкімдік қаулыларының, әкімнің шешімдері мен өкімдерінің және мәслихат шешімдерінің жобаларын енгізу;
7) энергетика, коммуналдық шаруашылық, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік саясат шараларын іске асыру үшін Шымкент қаласы әкімдігінің жанынан комиссиялар, кеңестер, жұмыс топтарын және басқа да кеңесші органдар құруға бастама көтеру;
8) басқармаға бөлінген қаражат шегінде белгіленген тәртіпте Басқарманың құзыретіне жататын мәселелерді дайындау үшін ғылыми-зерттеу ұйымдарын, сондай-ақ жекелеген мамандарды тарту;
9) электр энергетикасы, өнеркәсіптік қауіпсіздік, газбен жабдықтау, коммуналдық шаруашылық саласындағы әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарау өндірісін жүзеге асыру;
10) техникалық қондырғыларда өнеркәсіптік қауіпсіздік, энергетика, коммуналдық шаруашылық, газ және газбен жабдықтау саласындағы мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттарға, заңнамаға сәйкес келмейтін материалдар мен бұйымдарды, конструкцияларды, жабдықтарды қолдануға тыйым салу;
11) энергияны үнемдеу, энергетикалық салаға және коммуналдық шаруашылыққа қызмет көрсету, коммуналдық қызметтерді жеткізу бойынша жұмысты жақсарту туралы бағдарламалар, ұсыныстар әзірлеу және Шымкент қаласының әкімдігі мен қалалық мәслихатқа және өзге де мемлекеттік органдарға енгізу;

12) организовывать и проводить в установленном законом порядке конкурсы по государственным закупкам товаров, работ, услуг;
13) сотрудничать с общественными объединениями и иными организациями в целях разработки социальной, экономической и технической политики в области энергетики и коммунального хозяйства;
14) обращаться с иском в суд в порядке, установленном Гражданским процессуальным кодексом Республики Казахстан;
15) осуществлять управление переданным ему имуществом;
16) осуществлять иные полномочия, предоставленные законодательными актами Республики Казахстан.
15. Функции:
1) организует снос аварийного жилья;
2) организует подготовку проектно-сметной документации, технико-экономических обоснований проектов землеустроительных работ для инженерно-коммуникационных инфраструктур города;
3) организует работы по приобретению и созданию имущества на основании гражданско-правовых договоров;
4) осуществляет контроль за полнотой и своевременностью перечисления государственными предприятиями в бюджет установленной части чистого дохода соответствующей отрасли;
5) участвует в расследовании аварий совместно с заинтересованными государственными органами в пределах своей компетенции;
6) участвует в организации и проведении конкурсов на проектирование и строительство объектов, финансируемых за счет средств государственного бюджета, внешних займов, предоставляемых под правительственные гарантии Республики Казахстан, и других источников;
7) участвует в разработке инвестиционных программ и проектов, а также годовых планов по реализации стратегии социально-экономического развития города Шымкент;
8) организует предоставления отчетов в Правительство Республики Казахстан и иные государственные органы по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
9) участвует в конкурсных мероприятиях по государственным закупкам имущества, работ и услуг и осуществление указанных государственных закупок;
10) реализует текущих бюджетных программ и программ развития, осуществление функций заказчика при строительстве, реконструкции, реставрации, модернизации и восстановлении инженерных сетей, финансируемых за счет средств государственного бюджета;
11) осуществляет функций органа государственного управления в отношении коммунальных государственных предприятий;
12) осуществляет контроля за исполнением нормативных правовых актов и поручений Правительства Республики Казахстан, акимата и акима города Шымкент по вопросам, касающимся энергетической сферы и коммунального хозяйства;
13) организует строительства, реконструкции и эксплуатации сетей водоснабжения и водоотведения, очистных сооружений, линий электропередачи, и других объектов инженерной инфраструктуры города;

12) заңнамамен белгіленген тәртіпте тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу бойынша конкурстарды ұйымдастыру және өткізу;
13) энергетика және коммуналдық шаруашылық саласында әлеуметтік, экономикалық және техникалық саясатты әзірлеу мақсатында қоғамдық бірлестіктермен және өзге де ұйымдармен ынтымақтастық жасау;
14) Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексімен белгіленген тәртіпте сотқа талап-арызбен жүгіну;
15) өзіне берілген мүлікті басқару;
16) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен қарастырылған өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.
15. Функциялары:
1) тозығы жеткен тұрғын үйлерді бұзуды ұйымдастырады;
2) қаланың инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымының жерге орналастыру жобаларына жобалау-сметалық құжаттаманы, техникалық-экономикалық негіздемелерді дайындауды ұйымдастырады;
3) азаматтық-құқықтық шарттар негізінде мүлікті сатып алу және жасау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
4) қазыналық кәсіпорындардың тиісті саланың таза кірісінің белгіленген бөлігін бюджетке аударуының толықтығы мен уақтылылығын бақылайды;
5) өз құзыреті шегінде мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп жазатайым оқиғаларды тергеуге қатысады;
6) мемлекеттiк бюджеттен, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепiлдiктерi бойынша берiлетiн сыртқы қарыздардан және өзге де көздерден қаржыландырылатын объектiлердi жобалау мен салуға конкурстарды ұйымдастыруға және өткiзуге қатысады;
7) инвестициялық бағдарламалар мен жобаларды, сондай-ақ Шымкент қаласының әлеуметтік-экономикалық даму стратегиясын іске асырудың жылдық жоспарларын әзірлеуге қатысады;
8) Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметіне және басқа да мемлекеттік органдарға есеп беруді ұйымдастырады;
9) мүлікті, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу бойынша конкурстық іс-шараларға қатысу және көрсетілген мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырады;
10) ағымдағы бюджеттік бағдарламаларды және даму бағдарламаларын іске асыру, мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын инженерлік желілерді салу, реконструкциялау, қалпына келтіру, жаңғырту және қалпына келтіру кезінде тапсырыс берушінің функцияларын орындайды;
11) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындарға қатысты мемлекеттік органның функцияларын жүзеге асырады;
12) Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Шымкент қаласы әкімдігінің және әкімінің энергетика саласы және коммуналдық шаруашылық мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілері мен тапсырмаларының орындалуын бақылайды;
13) қаланың сумен жабдықтау және су бұру желілерін, тазарту құрылыстарын, электр беру желілерін, басқа да инженерлік инфрақұрылым объектілерін салуды, реконструкциялауды және пайдалануды ұйымдастырады;

14) выдает заключение о технической целесообразности строительства дублирующих (шунтирующих) линий электропередач и подстанций для объектов 110 кВ и ниже, 220 кВ и выше;
15) обеспечивает проведение государственной политики в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
16) согласовывает проектирования и строительства дублирующих (шунтирующих) линий электропередачи и подстанций;
17) разрабатывает программы действий акимата в области энергетики и коммунального хозяйства, контроль за их реализацией;
18) разрабатывает и реализует региональной научно-технической политики в области энергетики и коммунального хозяйства;
19) участвует в реализации целевых государственных программ по развитию возобновляемых источников энергии;
20) осуществляет ежедневного оперативного контроля за состоянием энергетического комплекса и коммунального хозяйства города Шымкент;
21) осуществляет контроль за соблюдением требований безопасной эксплуатации газ потребляющих систем и газового оборудования бытовых и коммунально-бытовых потребителей;
22) участвует в реализации генеральной схемы газификации Республики Казахстан;
23) осуществляет контроль учета объектов газоснабжения коммунально – бытового сектора;
24) осуществляет контроль за эффективностью производственного контроля, готовности организаций к ликвидации аварии и их последствии, работы по локализации и ликвидации последствий аварий на объектах газ потребления и газораспределения;
25) участвует в работе рабочих по приемке в эксплуатацию законченного строительства и реконструированных систем газораспределения и газ потребления на соответствие требованиям нормативно – правовых актов в сфере газоснабжения Республики Казахстан;
26) осуществляет контроль за соблюдением проектными организациями требований правил безопасности, технических условий, государственных стандартов при проектировании строительства, реконструкций объектов газораспределения и газ потребления и подъемных сооружений коммунально – бытового сектора;
27) составляет прогноз потребления нефтепродуктов и проводит мониторинг цен на горюче-смазочные материалы, цены на которые установлены государственным регулированием на предстоящий календарный год на территории города;
28) осуществляет учет производителей сжиженного нефтяного газа и публикует их перечень на своих интернет – ресурсах;
29) в пределах своей компетенции осуществляет контроль за оборотом сжиженного нефтяного газа, реализуемого в рамках плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан;

14) кернеуі 110 кВ және одан төмен, 220 кВ және одан жоғары объектілер үшін қайталама (шунт) электр беру желілерін және қосалқы станцияларды салудың техникалық орындылығы туралы қорытынды береді;
15) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы мемлекеттік саясаттың іске асырылуын қамтамасыз етеді;
16) электр берудің резервтік (шунттық) желілері мен қосалқы станцияларын жобалау мен салуды келіседі;
17) әкімдіктің энергетика және коммуналдық шаруашылық саласындағы іс-қимыл бағдарламаларын әзірлеу және олардың орындалуына мониторинг жүргізеді;
18) энергетика және коммуналдық шаруашылық саласындағы өңірлік ғылыми-техникалық саясатты әзірлеу және іске асырады;
19) жаңартылатын энергия көздерін дамытудың нысаналы мемлекеттік бағдарламаларын іске асыруға қатысады;
20) Шымкент қаласының энергетикалық кешені мен коммуналдық шаруашылығының жай-күйіне күнделікті жедел мониторингті жүзеге асырады;
21) тұрмыстық және коммуналдық-тұрмыстық тұтынушылардың газ тұтыну жүйелері мен газ жабдығын қауіпсіз пайдалану талаптарының сақталуын бақылайды;
22) Қазақстан Республикасын газдандырудың бас схемасын іске асыруға қатысады;
23) коммуналдық сектордағы газбен жабдықтау объектілерін есепке алуды жүзеге асыруды бақылайды;
24) өндірістік бақылаудың тиімділігін, ұйымдардың авариялар мен олардың зардаптарын жоюға дайындығын, газ тұтыну және газ тарату объектілеріндегі авариялардың зардаптарын оқшаулау және жою жөніндегі жұмыстарды бақылайды;
25) құрылыс жұмыстары аяқталған және реконструкцияланған газ тарату және газ тұтыну жүйелерін Қазақстан Республикасының газбен жабдықтау саласындағы нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкестігіне пайдалануға қабылдау бойынша жұмыскерлердің жұмысына қатысады;
26) коммуналдық шаруашылық саласындағы газ тарату және газ тұтыну объектілері мен көтергіш құрылыстарды салуды, реконструкциялауды жобалау кезінде жобалау ұйымдарының қауіпсіздік ережелері талаптарын, техникалық шарттарды, мемлекеттік стандарттарды сақтауын бақылайды;
27) мұнай өнімдерін тұтыну болжамын дайындайды және бағалары қалада алдағы күнтізбелік жылға мемлекеттік реттеумен белгіленген жанар-жағармай материалдарына бағалардың мониторингін жүзеге асырады;
28) сұйытылған мұнай газын өндірушілерді есепке алуды жүргізеді және олардың тізбесін өздерінің интернет- ресурстарында жариялайды;
29) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспары шеңберінде өткізілетін сұйытылған мұнай газы айналымына бақылауды жүзеге асырады;

30) осуществляет в порядке, определяемом уполномоченным органом, распределение объемов сжиженного нефтяного газа, выделенных в рамках плана поставки вне товарных бирж;
31) создает комиссии по распределению объемов сжиженного нефтяного газа;
32) ежеквартально предоставляет в уполномоченный орган потребность города Шымкент в сжиженном нефтяном газе на предстоящий квартал с разбивкой по месяцам;
33) ведет и публикует на интернет-ресурсе реестр владельцев групповых резервуарных установок;
34) представляет в уполномоченный орган прогноз потребления сжиженного нефтяного газа на территории города Шымкент;
35) представляет в уполномоченный орган сведения по реализации и потреблению сжиженного нефтяного газа на территории города Шымкент;
36) согласовывает плановый ремонт тепловых сетей (магистральных, внутриквартальных);
37) выдает паспорта готовности отопительных котельных всех мощностей и тепловых сетей (магистральных, внутриквартальных) к работе в осенне-зимних условиях;
38) осуществляет контроль за подготовкой и осуществлением ремонтно-восстановительных работ по тепловым сетям и их функционирования в осенне-зимний период;
39) проводит расследований технологических нарушений на тепловых сетях (магистральных, внутриквартальных);
40) согласовывает планов ремонта тепловых сетей (магистральных, внутриквартальных);
41) составляет протоколы об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 172 (частями третьей, пятой и шестой (в части субъектов теплоснабжения в местной системе теплоснабжения и потребителей тепловой энергии), 300 (в части субъектов теплоснабжения в местной системе теплоснабжения и потребителей тепловой энергии), 300-2 (в части субъектов теплоснабжения в местной системе теплоснабжения), 301 (в части субъектов теплоснабжения в местной системе теплоснабжения), 301-1 (в части субъектов теплоснабжения в местной системе теплоснабжения), 301-2 (в части субъектов теплоснабжения в местной системе теплоснабжения), 301-3 (в части субъектов теплоснабжения в местной системе теплоснабжения), 303 (в части субъектов теплоснабжения в местной системе теплоснабжения и потребителей тепловой энергии), 304 (в части тепловых сетей субъектов теплоснабжения в местной системе теплоснабжения, потребителей тепловой энергии), 305 (в части охранных зон тепловых сетей в местных системах теплоснабжения, потребителей тепловой энергии и объектов систем газоснабжения бытовых и коммунально-бытовых потребителей), 307 (в части коммунально-бытовых потребителей), 309-2 (в части тепловых сетей в местных системах теплоснабжения и потребителей тепловой энергии), Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях";

30) өнім беру жоспары шеңберінде тауар биржаларынан тыс бөлінген сұйытылған мұнай газының көлемдерін бөлуді уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асырады;
31) сұйытылған мұнай газының көлемдерін бөлу жөніндегі комиссияларды құрады;
32) Шымкент қаласының алдағы тоқсанға сұйытылған мұнай газына деген қажеттілігін айларға бөле отырып, уәкілетті органға тоқсан сайын береді;
33) топтық резервуарлық қондырғылар иелерінің тізілімін жүргізеді және интернет-ресурста жариялайды;
34) уәкілетті органға Шымкент қаласы аумағында сұйытылған мұнай газын тұтыну болжамын ұсынады;
35) уәкілетті органға Шымкент қаласы аумағында сұйытылған мұнай газын өткізу және тұтыну жөніндегі мәліметтерді ұсынады;
36) жылу желілеріне (магистральдық және блокішілік) жоспарлы техникалық қызмет көрсетуді үйлестіреді;
37) барлық қуаттағы қазандықтарды және жылу желілерін (магистральдық және блокішілік) күзгі және қысқы жағдайларда пайдалануға әзірлік актілерін береді;
38) жылу желілеріндегі жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарының дайындығы мен жүргізілуіне және олардың күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысына бақылауды жүзеге асырады;
39) жылу желілеріндегі (магистральдық және блокішілік) технологиялық бұзушылықтарға тексеру жүргізеді;
40) жылу желілерін (магистральдық, ішкі орамдық) жөндеу жоспарларын келіседі;
41) "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 172 (үшінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде (жергілікті жылумен жабдықтау жүйесіндегі жылумен жабдықтау субъектілері және жылу энергиясын тұтынушылар бөлігінде), 300 (жергілікті жылумен жабдықтау жүйесіндегі жылумен жабдықтау субъектілері және жылу энергиясын тұтынушылар бөлігінде), 300-2 (жергілікті жылумен жабдықтау жүйесіндегі жылумен жабдықтау субъектілері бөлігінде), 301 (жергілікті жылумен жабдықтау жүйесіндегі жылумен жабдықтау субъектілері бөлігінде), 301-1 (жергілікті жылумен жабдықтау жүйесіндегі жылумен жабдықтау субъектілері бөлігінде), 301-2 (жергілікті жылумен жабдықтау жүйесіндегі жылумен жабдықтау субъектілері бөлігінде), 301-3 (жергілікті жылумен жабдықтау жүйесіндегі жылумен жабдықтау субъектілері бөлігінде), 303 (жергілікті жылумен жабдықтау жүйесіндегі жылумен жабдықтау субъектілері және жылу энергиясын тұтынушылар бөлігінде), 304 (жергілікті жылумен жабдықтау жүйесіндегі жылумен жабдықтау субъектілерінің, жылу энергиясын тұтынушылардың жылу желілері бөлігінде), 305 (жергілікті жылумен жабдықтау жүйелеріндегі, жылу энергиясын тұтынушылардың жылу желілері бөлігінде), 307 (коммуналдық-тұрмыстық тұтынушылар бөлігінде), 309-2 (жергілікті жылумен жабдықтау жүйелеріндегі және жылу энергиясын тұтынушылардың жылу желілері бөлігінде) баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы хаттамалар толтырады;

42) координирует деятельность в области эффективного функционирования систем тепло- энерго-, водо- и газоснабжения, канализации и водоотведения;
43) формирует с центральным исполнительным органом, осуществляющим руководство в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства, центральным исполнительным органом, осуществляющим руководство и межотраслевую координацию в области теплоэнергетики, и государственным органом, осуществляющим руководство в области электроэнергетики, совместно с субъектами естественных монополий и энергопроизводящими организациями в сферах, предусмотренных подпунктами 3), 4) и 14) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях", реестр субъектов естественных монополий с определением мероприятий инвестиционной программы по модернизации и строительству энергетической и коммунальной инфраструктуры;
44) осуществляет иные функции, возложенные на Управление в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа, коллегиальных органов (при наличии)
16. Руководство Управления осуществляется руководителем Управления, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих функций.
17. Руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности акимом города в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должность и освобождаются от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия руководителя Управления:
1) организует и руководит работой Управление;
2) несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и функций, поручений акима и акимата города, курирующего заместителя акима города;
3) в соответствии с законодательством назначает на должности и освобождает от должностей работников Управление, а также принимает на работу и увольняет с работы руководителей государственных коммунальных предприятий и их заместителей;
4) определяет обязанности и полномочия работников Управление, руководителей государственных коммунальных предприятий, находящихся в ведении Управление в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
5) утверждает планы работ Управления;
6) без доверенности действует от имени Управление;
7) выдает доверенности;
8) применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на работников Управления, а также руководителей государственных коммунальных предприятий в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;

42) жылумен, энергиямен, сумен, газбен жабдықтау жүйесінің, кәріздің және су қашыртудың пайдалану мен жөндеудің тиімді жұмыс істеуі саласындағы қызметті үйлестіреді;
43) тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы органмен, жылу энергетикасы саласындағы басшылықты және сала аралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы органмен және электр энергетикасы саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органмен, "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 1- тармағының 3), 4) және 14) тармақшаларында көзделген салалардағы табиғи монополиялар субьектілерімен және энергия өндіруші ұйымдармен бірлесіп, энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту мен салу жөніндегі инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын айқындай отырып, табиғи монополиялар субъектілерінің тізбесін қалыптастырады;
44) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Басқармаға жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
3-тарау. Мемлекеттік органның, алқалы органдардың (бар болса) бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды Басқарма басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарма басшысын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қала әкімі лауазымға тағайындайды және лауазымынан босатады.
18. Басқарма басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Басқарма басшысының өкілеттіктері:
1) Басқарманың қызметін ұйымдастырады және басқарады;
2) Басқармаға жүктелген міндеттер мен қызметтердің, қала әкімі мен жетекшілік ететін қала әкімі орынбасарының тапсырмаларының орындалуына дербес жауапты болады;
3) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларға сәйкес Басқарма қызметкерлерін, сондай ақ, қарамағындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорындардың басшыларын және олардың орынбасарларын жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
4) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларға сәйкес Басқарма қызметкерлерінің, Басқармасының қарамағындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорындардың басшыларының міндеттері мен уәкілеттіктерін анықтайды;
5) Басқарманың жұмыс жоспарларын бекітеді;
6) Басқарманың атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
7) сенімхаттар береді;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Басқарманың қызметкерлеріне, сондай-ақ мемлекеттік коммуналдық кәсіпорындардың басшыларына көтермелеу шараларын қолданады және тәртіптік жаза қолданады;

9) издает в пределах своей компетенции приказы и дает указания, обязательные для исполнения всеми работниками Управления также организаций, находящихся в ведении;
10) утверждает внутренний трудовой распорядок Управления;
11) осуществляет контроль за соблюдением Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" в Управлении;
12) осуществляет личный прием граждан;
13) заключает договоры;
14) открывает банковские счета;
15) осуществляет полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;
16) принимает меры, направленные на противодействие коррупционным правонарушениям в Управлении и несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер;
17) представляет интересы Управления в государственных органах, иных организациях;
18) устанавливает меры вознаграждения работникам Управления и руководителям подведомственных предприятий в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
19) осуществляет иные функции, возложенные на него законодательством Республики Казахстан, настоящим положением и акиматом города.
20) Руководитель Управления несет персональную ответственность за финансово-хозяйственную деятельность и сохранность имущества государственного учреждения;
Исполнение полномочий руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Руководитель Управления определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником.
22. Имущество, закрепленное за Управлением относится к коммунальной собственности города.
23. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение Управления осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень государственных учреждений, находящихся в ведении Управления:

9) өз құзыреті шегінде қарамағындағы кәсіпорындардың және Басқарманың барлық қызметкерлерінің орындауы үшін міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
10) мемлекеттік мекеменің ішкі еңбек тәртібін бекітеді;
11) мемлекеттік мекемеде Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Заңының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
12) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
13) келісім-шарттар жасасады;
14) банкте шоттар ашады;
15) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерде көзделген өкілеттіліктерді жүзеге асырады;
16) сыбайлас жемқорлықтың көріністеріне қарсы әрекеттерді күшейту бойынша шаралар қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың бұзылуына дербес жауапты;
17) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Басқарманың мүдделерін білдіреді;
18) Басқарманың қызметкерлеріне және қарамағындағы кәсіпорындардың басшыларына Қазақстан Ресаубликасының заңнамасында белгіленген тәртіпте сыйақы шараларын белгілейді;
19) Қазақстан Республикасы заңнамасымен, осы ережемен және қала әкімдігі мен оған жүктелген басқа да функцияларды жүзеге асырады;
20) Басқарманың басшысысы мемлекеттік мекеменің қаржы-шаруашылық қызметіне және мүлкінің сақталуына дербес жауапты болады;
Басқарма басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Басқарма басшысы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға айқындайды.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Басқарманың заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай- ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі өзіне бекітіліп берілген, өзінің балансында тұрған мүлікті иелену, пайдалану және оған билік ету құқығын Қазақстан Республикасының атынан дербес жүзеге асырады.
22. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарманың қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:

1) Государственное коммунальное предприятие "Управление водопровода и канализации" акимата города Шымкент;
2) Государственное учреждение "Управление энергетики и развития инфраструктуры города Шымкент" "Қуатжылуорталық-3" государственное коммунальное предприятие.
Приложение 19 к постановлению
акимата города Шымкент
от "___" _____ 2026 года № ____
Приложение к постановлению
акимата города Шымкент
от 7 сентября 2022 года № 1749
Положение о коммунальном государственном учреждении "Управление сельского хозяйства и ветеринарии города Шымкент"
Глава 1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Управление сельского хозяйства и ветеринарии города Шымкент" (далее-Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере сельского хозяйства и ветеринарии по городу Шымкент.
2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, город Шымкент, Аль-Фарабийский район, улица Ж. Тыныбаева, № 49.
10. Настоящее Положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из республиканского и местных бюджетов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.

1) Шымкент қаласы әкімдігінің "Су құбыры және канализация басқармасы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
2) "Шымкент қаласының энергетика және инфрақұрылымды дамыту басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі "Қуатжылуорталық-3" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.
Шымкент қаласы әкімдігінің
2026 жылғы "___" ______
№___________ қаулысына
19-қосымша
Шымкент қаласы әкімдігінің
2022 жылғы 7 қыркүйектегі
№ 1749 қаулысына қосымша
"Шымкент қаласының ауыл шаруашылығы және ветеринария басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Шымкент қаласының ауыл шаруашылығы және ветеринария басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма), Шымкент қаласы бойынша ауыл шаруашылық және ветеринария саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқарма, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Әл-Фараби ауданы, Ж. Тыныбаев көшесі, № 49.
10. Осы Ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден, жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер, егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.

Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи: реализация государственной политики в сфере сельского хозяйства и ветеринарии на территории города Шымкент и другие функции предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
14. Полномочия:
1) Права:
подготавливает проекты решений, распоряжений, постановлений акимата и (или) акима города по вопросам, относящимся к компетенции Управления;
в установленном законодательством порядке запрашивает и получает от государственных органов, иных организаций информацию, необходимую для выполнения своих функций, а также предоставляет информацию другим государственным органам;
организует проведение проверок и ревизий финансово-хозяйственной деятельности находящихся в ведении Управления организаций в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
вносит предложения в акимат города по созданию, реорганизации и ликвидации организаций, находящихся в ведении Управления;
организует порядок проведения совещаний, участвует в заседаниях акимата города;
в пределах своей компетенции составляет протоколы об административных правонарушениях, согласно Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
2) Обязанности:
развитие сельского хозяйства и охраны здоровья населения от болезней, общих для животных и человека;
организация и проведение мероприятий в области ветеринарии;
содействие реализации мероприятий по внедрению инновационных технологий в агропромышленной сфере города;
Управление осуществляет полномочия в соответствии с законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, настоящим Положением.
15. Функции:
1) реализация государственной политики в области развития агропромышленного комплекса и сельских территорий;
2) заключение соглашения (меморандума) по вопросу диверсификации структуры посевных площадей сельскохозяйственных культур;
3) разработка предложений по государственной поддержке субъектов агропромышленного комплекса в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" и другими нормативными правовыми актами в данной сфере;
4) осуществление государственной технической инспекции в области развития агропромышленного комплекса;
5) осуществление мер по обеспечению отраслей агропромышленного комплекса специалистами, организация подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров агропромышленного комплекса;
6) организация региональных выставок, ярмарок по ассортименту выпускаемой продукции;

2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары: Шымкент қаласының аумағында ауыл шаруашылығы және ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
14. Өкілеттіліктері:
1) Құқықтары:
Басқарманың құзыретiне кiретiн қала әкiмдiгiнiң және (немесе) әкiмiнiң шешiмдерiнiң, өкiмдерiнiң, қаулыларының жобасын дайындайды;
заңнамамен бекiтiлген тәртiпте мемлекеттiк органдардан, басқа да ұйымдардан өз қызметiн жүзеге асыруға қажеттi мәлiметтер сұратуға, сондай-ақ, басқа мемлекеттiк органдарға мәлiметтер ұсынады;
Басқарманың қарамағындағы ұйымдардың қаржылық-шаруашылық қызметіне тексеру және ревизия жүргізуді Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен ұйымдастырады;
Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес, Басқарманың қарамағындағы ұйымдарды құру, қайта құру және тарату бойынша қала әкiмдiгiне ұсыныстар енгiзедi;
жиналыстарды өткiзу тәртiбiн ұйымдастырады, қала әкiмдiгiнiң отырыстарына қатысады;
өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексіне сәйкес, әкімшілік құқық бұзушылық хаттамалар толтырады.
2) Міндеттері:
ауыл шаруашылығын дамыту және халықтың денсаулығын жануарлар мен адамға ортақ аурулардан қорғау;
ветеринария саласындағы іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу;
қаланың агроөнеркәсіп саласында инновациялық технологияларды енгізу бойынша іс-шараларды іске асыруға ықпал жасау.
Басқарма Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентiнiң және Үкiметiнiң актiлерiне, осы Ережеге сәйкес өкiлеттiктерін жүзеге асырады.
15. Функциялары:
1) агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) ауыл шаруашылығы дақылдары егіс алаңдарының құрылымын әртараптандыру мәселесі бойынша келісім (меморандум) жасасу;
3) агроөнеркәсіптік кешен субъектілерiн "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңына және осы саладағы басқа да нормативтік құқықтық актілерге сәйкес мемлекеттiк қолдау жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу;
4) агроөнеркәсiптiк кешенді дамыту саласындағы мемлекеттiк техникалық инспекцияны жүзеге асыру;
5) агроөнеркәсiптiк кешен салаларын мамандармен қамтамасыз ету жөнiндегi шараларды жүзеге асыру, агроөнеркәсiптік кешен кадрларын даярлау, қайта даярлау және олардың бiліктілігін арттыру;
6) шығарылатын өнiм түрлерi бойынша өңiрлiк көрмелер, жәрмеңкелер ұйымдастыру;

7) проведение конкурса "Лучший по профессии в агропромышленном комплексе";
8) организация оптовых рынков по торговле продукцией агропромышленного комплекса;
9) разработка и реализация мероприятий по распространению и внедрению инновационного опыта в области агропромышленного комплекса региона;
10) утверждение правил организации отбора инновационных проектов в области агропромышленного комплекса города;
11) обеспечение строительства, содержания и реконструкции государственных пунктов искусственного осеменения сельскохозяйственных животных, заготовки животноводческой продукции и сырья, убойных площадок (площадок по убою сельскохозяйственных животных), специальных хранилищ (могильников) пестицидов и тары из-под них;
12) организация приобретения, содержания племенных животных и выращивания ремонтного молодняка для расширенного воспроизводства;
13) обеспечение удешевления стоимости семян первой, второй и третьей репродукций, реализованных отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям;
14) обеспечение проведения мероприятий по борьбе с вредными организмами в соответствии с перечнем и порядком, определяемыми уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса;
15) возмещение части комиссии при гарантировании займов и части страховых премий при страховании займов субъектов агропромышленного комплекса;
16) возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса при инвестиционных вложениях;
17) утверждение норматива субсидий закупаемой сельскохозяйственной продукции, по которой устанавливаются гарантированная закупочная цена и закупочная цена;
18) субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки;
19) возмещают части расходов, понесенных субъектом рыбного хозяйства при инвестиционных вложениях;
20) выдают субсидии на повышение продуктивности и качества продукции аквакультуры (рыбоводства), а также развитие племенного рыбоводства;
21) субсидирование затрат ревизионных союзов сельскохозяйственных кооперативов на проведение внутреннего аудита сельскохозяйственных кооперативов;
22) осуществление субсидирования стоимости удобрений (за исключением органических);
23) осуществление субсидирования производства приоритетных культур, в том числе многолетних насаждений;
24) осуществление субсидирования стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов;

7) "Агроөнеркәсіп кешеніндегі үздік кәсіп иесі" конкурсын өткізу;
8) агроөнеркәсiптiк кешен өнiмiнің саудасы бойынша көтерме базарлар ұйымдастыру;
9) қаланың агроөнеркәсіптiк кешен саласында инновациялық тәжiрибенi тарату және енгізу жөнiндегі іс-шараларды әзірлеу және іске асыру;
10) қаланың агроөнеркәсіптiк кешен саласында инновациялық жобаларды іріктеуді ұйымдастыру қағидаларын бекіту;
11) ауыл шаруашылығы жануарларын қолдан ұрықтандыратын, мал шаруашылығы өнiмi мен шикiзатын дайындайтын мемлекеттік пункттердi, сою алаңдарын (ауыл шаруашылығы жануарларын сою алаңдарын), пестицидтердi және олардың ыдыстарын арнайы сақтау орындарын (көмінділерді) салуды, күтіп-ұстауды және реконструкциялауды қамтамасыз ету;
12) асыл тұқымды жануарларды сатып алуды, ұстауды және кең ауқымда өз төлi есебінен өсiру үшін мал басын молықтыратын төл өсiрудi ұйымдастыру;
13) отандық ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлерге өткiзiлген бiрiншi, екiншi және үшiншi репродукциялы тұқымдардың құнын арзандатуды қамтамасыз ету;
14) агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тізбе мен тәртіпке сәйкес зиянды организмдерге қарсы күрес жөнінде іс-шаралар жүргізуді қамтамасыз ету;
15) агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру кезіндегі комиссияның бір бөлігінің және қарыздарын сақтандыру кезіндегі сақтандыру сыйақыларының бір бөлігінің орнын толтыру;
16) агроөнеркәсіптік кешен субъектісі инвестициялық салынымдар кезінде жұмсаған шығындарының бір бөлігінің орнын толтыру;
17) кепілдендірілген сатып алу бағасы және сатып алу бағасы белгіленетін, сатып алынатын ауылшаруашылық өнімі субсидияларының нормативін бекіту;
18) қайта өңдеуші кәсіпорындардың ауылшаруашылық өнімін тереңдете қайта өңдеп өнім шығаруы үшін оны сатып алу шығындарын субсидиялау;
19) инвестициялық салымдар кезінде балық шаруашылығы субъектісі шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу;
20) акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімінің өнімділігі мен сапасын арттыруды, сондай-ақ асыл тұқымды балық өсіруді дамытуды субсидиялау;
21) ауыл шаруашылығы кооперативтерінің тексеру одақтарының ауыл шаруашылығы кооперативтерінің ішкі аудитін жүргізуге арналған шығындарын субсидиялау;
22) тыңайтқыштардың (органикалық тыңайтқыштарды қоспағанда) құнын субсидиялауды жүзеге асыру;
23) басым дақылдардың, оның ішінде көпжылдық екпелердің өндірісін субсидиялауды жүзеге асыру;
24) саны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге және карантинді объектілерге қарсы өңдеу жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердің (энтомофагтардың) құнын субсидиялауды жүзеге асыру;

25) возмещение физическим и юридическим лицам затрат на закладку и выращивание уничтоженных плодово-ягодных культур, зараженных бактериальным ожогом плодовых;
26) представление на утверждение в соответствующий местный представительный орган правил выпаса сельскохозяйственных животных, разработанных на основании типовых правил выпаса сельскохозяйственных животных;
27) организация проведения мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных, строительства, содержания и реконструкции скотомогильников (биотермических ям);
28) разработка мероприятий по:
- привлечению инвестиций и кредитов банков второго уровня в отрасли агропромышленного комплекса;
- созданию условий для становления и развития конкурентоспособных производств, их модернизации и переходу на международные системы менеджмента качества;
- развитию прудовых, озерно-товарных, рыбоводных хозяйств и рыбоперерабатывающих предприятий;
- созданию условий для роста специализированных животноводческих хозяйств;
29) формирование перечня приоритетных местных бюджетных инвестиционных проектов по развитию социальной и инженерной инфраструктуры сельских территорий, согласованных с уполномоченным органом в области развития сельских территорий, и проектов по развитию агропромышленного комплекса, финансируемых за счет бюджетных средств;
30) создание условий для функционирования и развития информационно-маркетинговой системы агропромышленного комплекса;
31) предоставление информации о состоянии и развитии агропромышленного комплекса и сельских территорий в уполномоченные государственные органы по вопросам развития агропромышленного комплекса и сельских территорий;
32) осуществление субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования;
33) реализация государственной политики в области племенного животноводства;
34) осуществление субсидирования мероприятий, направленных на сохранение и восстановления генофонда племенных животных, в том числе пород с ограниченным генофондом;
35) осуществление государственного контроля в области семеноводства;
36) реализация государственной политики в области семеноводства;
37) внесение на рассмотрение в уполномоченный орган предложений по объемам производства и реализации элитно-семеноводческими хозяйствами элитных семян;
38) проведение аттестаций субъектов семеноводства с выдачей соответствующего свидетельства в порядке, определяемом уполномоченным органом;

25) жеке және заңды тұлғаларға жеміс дақылдарының бактериялық күйігін жұқтырған жойылған жеміс-жидек дақылдарын отырғызу мен өсіру шығындарын өтеу;
26) тиісті жергілікті өкілді органның бекітуіне ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың үлгілік қағидалары негізінде әзірленген ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қағидаларын ұсыну;
27) ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шаралар жүргізуді, мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) салуды, күтіп-ұстау мен реконструкциялауды ұйымдастыру;
28) мыналар:
- агроөнеркәсіптiк кешен салаларына инвестициялар мен екiншi деңгейдегi банктердің кредиттерiн тарту;
- бәсекеге қабiлеттi өндiрiстердi қалыптастыру және дамыту, оларды жаңғырту және сапа менеджментiнiң халықаралық жүйесiне көшiру үшiн жағдай жасау;
- тоған, тауарлы көл, балық өсiретiн су шаруашылықтарын және балықты қайта өңдеу кәсіпорындарын дамыту;
- мамандандырылған мал шаруашылығы қожалықтарының өсуi үшiн жағдай жасау бойынша iс-шаралар әзiрлеу;
29) бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын ауылдық аумақтардың әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымын дамытудың ауылдық аумақтарды дамыту саласындағы уәкілетті органмен келісілген жергілікті бюджеттік басым инвестициялық жобаларының және агроөнеркәсіптік кешенді дамыту жөніндегі жобалардың тізбесін жасау;
30) агроөнеркәсiптiк кешеннiң ақпараттық-маркетингтiк жүйесiнiң жұмыс iстеуi мен дамуы үшін жағдай жасау;
31) агроөнеркәсіптік кешеннің және ауылдық аумақтардың жай-күйi мен дамуы туралы ақпаратты агроөнеркәсіптiк кешендi және ауылдық аумақтарды дамыту мәселелерi жөнiндегі уәкілеттi мемлекеттiк органдарға беру;
32) агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялауды жүзеге асыру;
33) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
34) асыл тұқымды малдың, оның ішінде тектік қоры шектеулі тұқымдардың тектік қорын сақтауға және қалпына келтіруге бағытталған іс-шараларды субсидиялауды жүзеге асыру;
35) тұқым шаруашылығы саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
36) тұқым шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
37) уәкілетті органның қарауына элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарының элиталық тұқымдарды өндіру мен өткізу көлемі жөнінде ұсыныстар енгізу;
38) тұқым шаруашылығы субъектілеріне уәкілетті органмен бекітілген тәртіппен тиісті куәлік бере отырып, оларды аттестаттауды жүргізу;

39) ведение государственного электронного реестра разрешений и уведомлений;
40) составление балансов семян по городу Шымкент;
41) обеспечение предоставления в уполномоченный орган в сфере сельского хозяйства необходимой информации в области семеноводства сельскохозяйственных культур;
42) содействие в пределах компетенции формированию сельскохозяйственными товаропроизводителями страховых и переходящих фондов семян;
43) внесение предложений по схемам и методам ведения первичного, элитного семеноводства и массового размножения семян сельскохозяйственных культур;
44) осуществление контроля за исполнением порядка осуществления сортового и семенного контроля, проведения апробации сортовых посевов, грунтовой оценки, лабораторных сортовых испытаний, экспертизы качества семян;
45) осуществление мониторинга семенных ресурсов в городе;
46) установление предельной цены реализации на подлежащие субсидированию семена в пределах квот, определяемых в соответствии с подпунктом 12) статьи 6-1 настоящего Закона Республики Казахстан "О семеноводстве";
47) определение ежегодных квот по каждому виду семян, подлежащих субсидированию:
- по оригинальным семенам – для каждого аттестованного субъекта в области семеноводства;
- по элитным семенам – для каждой административно-территориальной единицы;
48) контроль целевого использования просубсидированных оригинальных и элитных семян;
49) организация подготовки и повышения квалификации кадров апробаторов и семенных экспертов;
50) осуществление контроля за соблюдением нормативных правовых актов по проведению экспертизы сортовых и посевных качеств семян сельскохозяйственных растений;
51) на основании предложения государственного инспектора по семеноводству приостанавливает:
- действия свидетельства об аттестации, удостоверяющего право субъекта на осуществление деятельности в области семеноводства;
- деятельности по проведению экспертизы сортовых и посевных качеств семян;
52) организация охраны здоровья населения от болезней, общих для животных и человека, совместно с уполномоченным государственным органом в области здравоохранения и осуществление взаимного обмена информацией;
53) реализация государственной политики в области защиты растений;
54) строительство, содержание и поддержание в надлежащем состоянии специальных хранилищ (могильников);
55) организация и проведение фитосанитарных мероприятий по борьбе с нестадными саранчовыми с численностью выше экономического порога вредоносности;

39) рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімін жүргізу;
40) Шымкент қаласы бойынша тұқымдар баланстарын жасау;
41) ауыл шаруашылығы саласындағы уәкілетті органға ауыл шаруашылығы дақылдарының тұқым шаруашылығы саласындағы қажетті ақпарат беруді қамтамасыз ету;
42) құзыреті шегінде ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілердің сақтық және ауыспалы тұқым қорларын қалыптастыруына жәрдемдесу;
43) бастапқы, элиталық тұқым шаруашылығын жүргізу және ауыл шаруашылығы дақылдарының тұқымдарын жаппай көбейту схемалары мен әдістері бойынша ұсыныстар енгізу;
44) сұрыптық және тұқымдық бақылауды жүзеге асыру, сұрыптық егiстіктердi байқаудан өткiзуді, жерге егiп бағалауды, зертханалық сұрыптық сынақтарды, тұқым сапасына сараптама жүргізу тәртібінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру;
45) қаладағы тұқым ресурстарының мониторингін жүзеге асыру;
46) "Тұқым шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-1-бабының 12) тармақшасына сәйкес, айқындалатын квоталар шегінде субсидиялауға жататын тұқымдардың өткізу шекті бағасын белгілеу;
47) субсидиялауға жататын тұқымдардың әрбір түрі бойынша жыл сайынғы квоталарды:
- тұқым шаруашылығы саласында аттестатталған әрбір субъект үшін – бірегей тұқымдар бойынша;
- әрбір әкімшілік-аумақтық бірлік үшін элиталық тұқымдар бойынша айқындау;
48) субсидияланған бiрегей және элиталық тұқымдардың мақсатты пайдаланылуын бақылау;
49) байқаудан өткiзушiлер мен тұқым сарапшылары кадрларын даярлауды және олардың бiлiктiлiгiн арттыруды ұйымдастыру;
50) ауыл шаруашылығы өсiмдiктерi тұқымдарының сұрыптық және егістік сапасына сараптама жүргiзу жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлердiң сақталуына бақылауды жүзеге асыру;
51) тұқым шаруашылығы жөнiндегi мемлекеттiк инспектордың ұсынысы негізінде:
- субъектiнiң тұқым шаруашылығы саласындағы қызметтi жүзеге асыруға құқығын куәландыратын аттестаттау туралы куәлігінің қолданысын;
- тұқымдардың сұрыптық және егістік сапаларына сараптама жүргiзу жөніндегі қызметті тоқтата тұру;
52) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органмен келісу бойынша пестицидтерді залалсыздандыру жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;
53) өсімдіктерді қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
54) арнайы сақтау орындарын (көмінділерді) салу, тиісті жағдайда күтіп-ұстау және қолдау;
55) саны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары саяқ көк қасқа шегірткелерге қарсы күрес жөніндегі фитосанитариялық іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу;

56) лицензирование деятельности по:
- производству (формуляции) пестицидов;
- реализации пестицидов;
- применению пестицидов аэрозольным и фумигационным способами;
57) организация охраны здоровья населения от болезней, общих для животных и человека, совместно с уполномоченным государственным органом в области здравоохранения и осуществление взаимного обмена информацией;
58) реализация государственной политики в области ветеринарии;
59) принятие решений об установлении карантина или ограничительных мероприятий по представлению главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора в случае возникновения заразных болезней животных на территории города Шымкент;
60) принятие решений о снятии ограничительных мероприятий или карантина по представлению главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора после проведения комплекса ветеринарных мероприятий по ликвидации очагов заразных болезней животных, возникших на территории города Шымкент;
61) лицензирование ветеринарно-санитарной экспертизы продукции и сырья животного происхождения в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях;
62) прием уведомлений от физических и юридических лиц о начале или прекращении осуществления предпринимательской деятельности в области ветеринарии, а также ведение государственного электронного реестра разрешений и уведомлений в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";
63) вынесение решения о делении территории на зоны в порядке, установленном уполномоченным органом;
64) утверждение плана ветеринарных мероприятий по обеспечению ветеринарно-санитарной безопасности на территории соответствующей административно-территориальной единицы по согласованию с уполномоченным органом;
65) координация организации и проведения ветеринарных мероприятий по обеспечению ветеринарно-санитарной безопасности на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
66) организация хранения, транспортировки (доставки) ветеринарных препаратов по профилактике особо опасных болезней животных, за исключением республиканского запаса ветеринарных препаратов;
67) осуществление государственного закупа услуг по транспортировке (доставке) изделий (средств) и атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных;
68) организация ведения базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
69) проведение обследования эпизоотических очагов в случае их возникновения;
70) выдача акта эпизоотологического обследования;

56) мыналар:
- пестицидтерді өндіру (формуляциялау);
- пестицидтерді өткізу;
- пестицидтерді аэрозольдық және фумигациялық тәсілдермен қолдану жөніндегі қызметті лицензиялау;
57) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен бірлесіп, халық денсаулығын жануарлар мен адамға ортақ аурулардан қорғауды ұйымдастыру және өзара ақпарат алмасуды жүзеге асыру;
58) ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
59) Шымкент қаласының аумағында жануарлардың жұқпалы аурулары пайда болған жағдайда, бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектордың ұсынуы бойынша карантинді немесе шектеу iс-шараларын белгілеу туралы шешімдер қабылдау;
60) Шымкент қаласының аумағында пайда болған жануарлардың жұқпалы ауруларының ошақтарын жою жөніндегі ветеринариялық іс-шаралар кешені жүргізілгеннен кейін бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектордың ұсынуы бойынша шектеу іс-шараларын немесе карантинді алып тастау туралы шешімдер қабылдау;
61) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жануарлардан алынатын өнім мен шикізатқа ветеринариялық-санитариялық сараптаманы лицензиялау;
62) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жеке және заңды тұлғалардан ветеринария саласындағы кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламалар қабылдау, сондай-ақ рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімін жүргізу;
63) уәкілетті орган белгілеген тәртіппен аумақты аймақтарға бөлу туралы шешім шығару;
64) уәкілетті органның келісімі бойынша тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі ветеринариялық іс-шаралар жоспарын бекіту;
65) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі ветеринариялық іс-шаралар ұйымдастыруды және жүргізуді үйлестіру;
66) ветеринариялық препараттарды республикалық қорын қоспағанда, жануарлардың аса қауіпті ауруларының профилактикасы бойынша ветеринариялық препараттарды сақтауды, тасымалдауды (жеткізуді) ұйымдастыру;
67) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдарды (құралдарды) және атрибуттарды тасымалдау (жеткізу) жөнінде көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру;
68) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқордың жүргізілуін ұйымдастыру;
69) эпизоотия ошақтары пайда болған жағдайда оларды зерттеп-қарауды жүргізу;
70) эпизоотологиялық зерттеп-қарау актісін беру;

71) организация сбора и свод данных (сведений) о скотомогильниках (биотермических ямах) для включения их в реестр скотомогильников (биотермических ям);
72) свод, анализ ветеринарного учета и отчетности и их представление в уполномоченный орган;
73) осуществление государственного закупа ветеринарных препаратов по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных;
74) организация хранения и транспортировки (доставки) ветеринарных препаратов, проведение ветеринарных мероприятий по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных;
75) обеспечение выполнения ветеринарных мероприятий по профилактике, отбору проб биологического материала и доставке их для диагностики особо опасных болезней животных по перечню, утвержденному уполномоченным органом, а также энзоотических и других болезней животных;
76) организация и проведение просветительской работы среди населения по вопросам ветеринарии;
77) определение потребности в изделиях (средствах) и атрибутах для проведения идентификации сельскохозяйственных животных и передача информации в процессинговый центр;
78) организация проведения мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных;
79) организация отлова, временного содержания и умерщвления животных;
80) организация строительства скотомогильников (биотермических ям) и обеспечение их содержания;
81) внесение в Шымкентский городской маслихат для для утверждения правил содержания животных, правил содержания и выгула домашних животных, правил отлова, временного содержания и умерщвления животных, предложений по установлению границ санитарных зон содержания животных;
82) организация и обеспечение предоставления заинтересованным лицам информации о проводимых ветеринарных мероприятиях;
83) организация государственных комиссий по приему в эксплуатацию объектов производства, осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также организаций по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок;
84) обезвреживание (обеззараживание) и переработка без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека;
85) возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека;

71) мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізіліміне енгізу үшін мал қорымдары (биотермиялық шұңқырлар) туралы деректерді (мәліметтерді) жинауды ұйымдастыру және жинақтау;
72) ветеринариялық есепке алу мен есептiлiктi жинақтау, талдау және оларды уәкiлеттi органға ұсыну;
73) жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы және диагностикасы бойынша ветеринариялық препараттарға мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру;
74) ветеринариялық препараттарды сақтауды және тасымалдауды (жеткізуді) жүзеге асыру, жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасы жөнінде ветеринариялық іс-шаралар жүргізу;
75) уәкілетті орган бекіткен тізбе бойынша жануарлардың аса қауіпті ауруларының, сондай-ақ жануарлардың энзоотиялық және басқа да ауруларының профилактикасы, биологиялық материал сынамаларын алу және оларды диагностикалау үшін жеткізу бойынша ветеринариялық іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз ету;
76) ветеринария мәселелері бойынша халық арасында ағарту жұмысын ұйымдастыру және жүргізу;
77) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдарға (құралдарға) және атрибуттарға қажеттілікті айқындау және процессингтік орталыққа ақпарат беру;
78) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі іс-шаралар жүргізуді ұйымдастыру;
79) жануарларды аулауды, уақытша ұстауды және жансыздандыруды ұйымдастыру;
80) мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) салуды ұйымдастыру және оларды күтіп-ұстауды қамтамасыз ету;
81) Шымкент қалалық мәслихатына бекіту үшін жануарларды асырау қағидаларын, үй жануарларын ұстау және серуендету қағидаларын, жануарларды аулау, уақытша ұстау және жансыздандыру қағидаларын, жануарларды асыраудың санитариялық аймақтарының шекараларын белгілеу жөнінде ұсыныстар енгізу;
82) мүдделі тұлғаларға өткізіліп жатқан ветеринариялық іс-шаралар туралы ақпарат беруді ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
83) жануарлар өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты дайындауды (малды союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілерін, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарды пайдалануға қабылдау жөніндегі мемлекеттік комиссияларды ұйымдастыру;
84) жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты алып қоймай залалсыздандыру (зарарсыздандыру) және қайта өңдеу;
85) жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу;

86) участие в государственных комиссиях по приему в эксплуатацию объектов производства, осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также организаций по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок;
87) утверждение перечня энзоотических болезней животных, профилактика и диагностика которых осуществляются за счет бюджетных средств;
88) организация санитарного убоя больных животных;
89) государственный закуп, заключение по его результатам договоров поставки с поставщиками, а также обеспечение, предоставление услуг по хранению и транспортировке (доставке) изделий (средств) и атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных заказчикам;
90) выборочный отбор изделий (средств) и атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных в процессе их поставки для определения соответствия требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии;
91) формирование запаса изделий (средств) и атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных;
92) организация и проведение профилактической дезинсекции и дератизации с оценкой их эффективности (за исключением дезинсекции и дератизации на территории природных очагов инфекционных и паразитарных заболеваний, а также в очагах инфекционных и паразитарных заболеваний);
93) проведение мониторинга состояния продовольственной безопасности, цен и рынков продукции агропромышленного комплекса;
94) реализация механизмов стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары;
95) организация работы комиссий по определению участников программ закупа продовольственных товаров;
96) ведение учета запасов продовольственных товаров в соответствующем регионе и представление отчетности в уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса;
97) составление баланса продовольственного обеспечения города Шымкент;
98) осуществление закупа услуг у специализированных организаций для реализации механизмов стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары, за исключением мер по установлению предельных цен на социально значимые продовольственные товары;
99) образование и организация работы комиссии по реализации механизмов стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары;

86) жануарлар өсiрудi, жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеудi және өткiзудi жүзеге асыратын өндiрiс объектiлерiн, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндiру, сақтау және өткiзу жөнiндегi ұйымдарды пайдалануға қабылдайтын мемлекеттiк комиссияларға қатысу;
87) профилактикасы мен диагностикасы бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылатын жануарлардың энзоотиялық ауруларының тiзбесiн бекiту;
88) ауру малдарды санитариялық союды ұйымдастыру;
89) мемлекеттік сатып алу, оның нәтижелері бойынша өнім берушілермен өнім беру шарттарын жасасу, сондай-ақ тапсырыс берушілерге ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіруді жүргізуге арналған бұйымдарды (құралдарды) және атрибуттарды сақтау және тасымалдау (жеткізу) бойынша көрсетілетін қызметтерді қамтамасыз ету, ұсыну;
90) Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігін анықтау үшін ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіруді жүргізуге арналған бұйымдарды (құралдарды) және атрибуттарды оларды беру процесінде ішінара іріктеу;
91) ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіруді жүргізуге арналған бұйымдар (құралдар) мен атрибуттар қорын қалыптастыру;
92) профилактикалық дезинсекция мен дератизацияның (инфекциялық және паразиттік аурулардың табиғи ошақтарының аумағындағы, сондай-ақ инфекциялық және паразиттік аурулардың ошақтарындағы дезинсекция мен дератизацияны қоспағанда) тиімділігін бағалай отырып, оларды ұйымдастыру және жүргізу;
93) азық-түлік қауіпсіздігі жай-күйінің, бағалардың және агроөнеркәсіптік кешен өнімдері нарықтарының мониторингін жүргізу;
94) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаларды тұрақтандыру тетіктерін іске асыру;
95) азық-түлік тауарларын сатып aлу бағдарламаларына қатысушыларды анықтау жөнiндегi комиссиялардың жұмысын ұйымдастыру;
96) қалада азық-түлік тауарлары қорларын есепке алуды жүргізу және агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органға есептілік ұсыну;
97) Шымкент қаласын азық-түлікпен қамтамасыз етілу теңгерімін жасау;
98) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына шекті бағаларды белгілеу жөніндегі шараларды қоспағанда, әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаларды тұрақтандыру тетіктерін іске асыру үшін мамандандырылған ұйымдардан көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыру;
99) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаларды тұрақтандыру тетіктерін іске асыру жөніндегі комиссияны құру және оның жұмысын ұйымдастыру;

100) разработка и утверждение правил реализации механизмов стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары;
101) утверждение предельной торговой надбавки и перечня закупаемых продовольственных товаров для реализации механизмов стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары;
102) осуществление субсидирования возмещения расходов, понесенных национальной компанией в сфере агропромышленного комплекса при реализации продовольственного зерна для регулирующего воздействия на внутренний рынок;
103) осуществление организации выставок и ярмарок;
104) утверждение пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары;
105) утверждение размера предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары;
106) проведение эпизоотического мониторинга;
107) осуществление и (или) организация лова в воспроизводственных целях, лова в замороопасных водоемах и (или) участках;
108) организация и обеспечение воспроизводства и государственного учета животного мира в резервном фонде охотничьих угодий;
109) осуществление мониторинга развития агропромышленного комплекса и продовольственных товаров;
110) организация информационно-маркетингового обеспечения агропромышленного комплекса на соответствующей административно-территориальной единице;
111) организация государственных мероприятий по ветеринарии, защите растений и их карантину в соответствии с законодательством РК на соответствующей административно-территориальной единице;
112) внесение предложений по совершенствованию нормативно-правовой базы, ценовой, технической, таможенной, налоговой, кредитной, страховой политики, а также по вопросам технического регулирования в сфере агропромышленного комплекса и государственной политики;
113) организация системы товарного продвижения продукции агропромышленного комплекса;
114) содействие подготовке, переподготовке и повышению квалификации кадров для сельскохозяйственной кооперации, а также проведению научных исследований по вопросам сельскохозяйственной кооперации;
115) определение мест, где запрещены выгуливания домашних животных или нахождения с ними в иных целях, а также при необходимости оборудование площадок для выгула домашних животных;
116) организация информационного обеспечения деятельности приютов для животных и социальную рекламу, направленную на передачу животных новым владельцам, поиск владельцев потерявшихся животных, а также информирование о необходимости стерилизации домашних животных;
117) организация регулирования численности безнадзорных животных.

100) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаларды тұрақтандыру тетіктерін іске асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
101) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаларды тұрақтандыру тетіктерін іске асыру үшін сатып алынатын азық-түлік тауарларының шекті сауда үстемесін және тізбесін бекіту;
102) ішкі нарыққа реттеушілік әсер ету үшін азық-түлік астығын өткізу кезінде агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияның шеккен шығыстарын өтеуді субсидиялауды жүзеге асыру;
103) көрмелер мен жәрмеңкелер ұйымдастыруды жүзеге асыру;
104) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерін бекіту;
105) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына рұқсат етілген шекті бөлшек сауда бағаларының мөлшерін бекіту;
106) эпизоотиялық мониторинг жүргізу;
107) балықтың қырылу қаупі бар су айдындарында және (немесе) учаскелерінде аулауды жүзеге асыру және (немесе) ұйымдастыру;
108) аңшылық алқаптардың резервтік қорындағы жануарлар дүниесінің өсімін молайтуды, сондай-ақ оны мемлекеттік есепке алуды ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
109) агроөнеркәсіптік кешенді дамытуға және азық-түлік тауарларына мониторинг жүргізу;
110) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте агроөнеркәсіптік кешенді ақпараттық-маркетингтік қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
111) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте ветеринария, өсімдіктерді қорғау мен олардың карантині жөніндегі мемлекеттік іс-шараларды ұйымдастыру;
112) нормативтік құқықтық базаны, баға, техникалық, кедендік, салықтық, кредиттік, сақтандыру қызметін жетілдіру, сондай-ақ агроөнеркәсіптік кешен саласындағы техникалық реттеу және мемлекеттің саясаты мәселелері бойынша ұсыныстар енгізу;
113) агроөнеркәсіптік кешен өнімдерін тауарлық ілгерілету жүйесін ұйымдастыру;
114) ауыл шаруашылығы кооперациясы үшін кадрлар даярлауға, қайта даярлауға және олардың біліктілігін арттыруға және ауыл шаруашылығы кооперациясы мәселелері бойынша ғылыми зерттеулер жүргізуге жәрдемдесу;
115) үй жануарларын серуендетуге не өзге мақсатта жануарлармен жүруге тыйым салынған орындарды айқындайды, сондай-ақ қажет болған кезде үй жануарларын серуендетуге арналған орындарды жабдықтау;
116) жануарларға арналған панажайлардың қызметін ақпараттық қамтамасыз етуді және жануарларды жаңа иелеріне беруге, адасып қалған жануарлардың иелерін іздеуге, үй жануарларын стерилизациялау қажеттігін хабарлауға бағытталған әлеуметтік жарнаманы ұйымдастыру;
117) қаңғыбас жануарлардың санын реттеуді ұйымдастыру.

Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа, коллегиальных органов (при наличии)
16. Руководство Управления осуществляется руководителем Управления, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности акимом города Шымкент в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Руководитель имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия руководителя Управления:
1) организует и руководит деятельностью Управления;
2) несет персональную ответственность за выполнение возложенных на управление задач и функций, поручений акима города и курирующего заместителя акима города.
3) назначает на должности и освобождает от должностей работников Управления, а также руководителей и их заместителей организаций, находящихся в ведении Управления в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) определяет обязанности и полномочия работников Управления, руководителя организаций, находящихся в ведении, в соответствии с действующим законодательством;
5) утверждает состав комиссии по приемке услуг, по которым осуществлены государственные закупки;
6) утверждает планы работ Управления;
7) действует от имени Управления;
8) выдает доверенности;
9) издает в пределах своей компетенции приказы, подписывает служебную документацию и дает указания, обязательные для исполнения всеми работниками Управления и руководителей организаций, находящихся в ведении;
10) применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на работников Управления, руководителей организаций, находящихся в ведении в порядке, установленным законодательством Республики Казахстан;
11) утверждает внутренний трудовой распорядок Управления;
12) осуществляет контроль за соблюдением Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан";
13) осуществляет личный прием граждан;
14) несет персональную ответственность за исполнение антикоррупционного законодательства;
15) осуществляет полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан.
Исполнение полномочий руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Руководитель управления определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.

3-тарау. Мемлекеттік органның, алқалы органдардың (бар болса) бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды басқарма басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарма басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымына Шымкент қаласының әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
18. Басқарма басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Басқарма басшысының өкілеттіктері:
1) Басқарманың қызметін ұйымдастырады және басқарады;
2) Басқармаға жүктелген міндеттер мен қызметтердің, қала әкімі мен жетекшілік ететін қала әкімі орынбасарының тапсырмаларының орындалуына дербес жауапты болады;
3) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларға сәйкес, Басқарманың қызметкерлерін, сондай-ақ қарамағындағы ұйымның басшысын және олардың орынбасарларын жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
4) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларға сәйкес, Басқарма қызметкерлерінің, Басқарма қарамағындағы ұйымнын басшысының міндеттері мен уәкілеттіктерін анықтайды;
5) мемлекеттік сатып алу жүзеге асырылған қызметтеріді қабылдау жөніндегі комиссияның құрамын бекітеді;
6) Басқарманың жұмыс жоспарларын бекітеді;
7) Басқарма атынан әрекет етеді;
8) сенімхаттар береді;
9) өз уәкілеттігі шегінде бұйрықтар шығарады, қызметтік құжаттамаға қол қояды және Басқарманың барлық қызметкерлері мен қарамағындағы ұйым басшылары орындауға міндетті нұсқамалар береді;
10) Басқарма қызметкерлеріне, қарамағындағы ұйымдардың басшыларына Қазақстан Республикасының заңнамаларында белгіленген тәртіпке сәйкес сыйақы шараларын белгілейді және тәртіптік жаза қолданады;
11) Басқарманың ішкі еңбек тәртібін бекітеді;
12) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
13) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
14) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл заңнамасының орындалуына дербес жауапты болады.
15) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерде көзделген өкілеттіктерді жүзеге асырады;
Басқарманың басшысы болмаған кезеңде, оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
20. Басқарма басшысы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.

Глава 4. Имущество государственного органа
21.Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Управлением относится к коммунальной собственности.
23. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении Управления:
1) Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Ветеринарная служба".
Приложение 20 к постановлению
акимата города Шымкент
от "___" _____ 2026 года № ____
Приложение к постановлению
акимата города Шымкент
от 24 марта 2022 года № 427
Положение о коммунальном государственном учреждении "Управление развития комфортной городской среды города Шымкент"
Глава 1. Общие положения
1. Управление развития городской комфортной среды города Шымкент (далее – Управление) является некоммерческим учреждением со статусом юридического лица, созданным в организационно-правовой форме государственного учреждения, осуществляющим в пределах своих полномочий руководство в сферах государственного управления природными ресурсами и регулирования природопользования, а также охраны окружающей среды и природопользования, организацию обеспечения безопасности водохозяйственных систем и сооружений, находящихся в государственной собственности, работ по строительству ирригационных систем, ликвидации замкнутых ирригационных систем, сбору твердых бытовых отходов на территории города Шымкент.
2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет символы и знаки отличия (при их наличии), печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Басқарманың заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарманың қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
1) "Ветеринариялық қызмет" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.
Шымкент қаласы әкімдігінің
2026 жылғы "___" ______
№___________ қаулысына
20-қосымша
Шымкент қаласы әкімдігінің
2022 жылғы 24 наурыздағы
№ 427 қаулысына қосымша
"Шымкент қаласының қалалық жайлы ортаны дамыту басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Шымкент қаласының қалалық жайлы ортаны дамыту басқармасы" коммуналдық мемлекеттік (бұдан әрі – Басқарма) мекемесі өз өкілеттіктері шегінде Шымкент қаласы аумағындағы табиғи ресурстарды мемлекеттік басқару және табиғат пайдалануды реттеу, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау мен табиғат пайдалану саласындағы басшылықты және мемлекет меншігіндегі су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарының қауіпсіздігін қамтамасыз етуді, ирригациялық жүйелер салу, тұйықталған ирригациялық жүйелерді жою, тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау жұмыстарын ұйымдастыруды жүзеге асыратын, мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған, заңды тұлға мәртебесіне ие коммерциялық емес мекеме болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конститутциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның рәміздері мен айырым белгілері (бар болса), Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.

5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя управление и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности.
Управление утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, город Шымкент, Аль-Фарабийский район, проспект Тауке хана 6, индекс 160012.
10. Настоящее Положение является учредительным документом управление.
11. Финансирование деятельности управление осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями управление.
Если управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи: осуществление государственной политики в области охраны окружающей среды, охраны, воспроизводства и сбалансированного использования водных ресурсов, лесов, особо охраняемых природных территорий и животного мира.
14. Полномочия:
1) права:
участвует в подготовке проектов решений, распоряжений, постановлений аппарат акима города и (или) акима города, входящих в компетенцию Управления;
запрашивать в установленном законодательством порядке от государственных органов, иных организаций сведения, необходимые для осуществления своей деятельности, а также представлять сведения в другие государственные органы;
организует осуществление проверок и ревизий финансово-хозяйственной деятельности организаций, находящихся в ведении управления, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
вносит предложения в акимат города по созданию, реорганизации и ликвидации организаций, находящихся в ведении управления, организует порядок проведения собраний, участвует в заседаниях акимата города;
Осуществление коммунальным государственным учреждением "Управление развития комфортной городской среды города Шымкент" функций органа государственного управления и уполномоченного органа по отношению к подведомственным ему государственным учреждениям и коммунальным предприятиям;
внутренний контроль подведомственных учреждений;
требовать от физических и юридических лиц в пределах своих полномочий соблюдения установленных правил, норм и ограничений использования природных ресурсов;

5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқарма Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осыған уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен рәсімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарма құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Әл-Фараби ауданы, Тәуке хан даңғылы 6, индексі 160012.
10. Осы Ереже Басқарма құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарма қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.
12. Басқарма кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарма өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады. Егер Басқарма заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
қоршаған ортаны қорғау, су ресурстарын, орман, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда және жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және теңгерімді пайдалану саласында мемлекеттік саясатты жүзеге асыру.
14. Өкілеттіктері:
1) Құқықтары:
Басқарманың құзыретiне кiретiн қала әкiмдiгiнiң және (немесе) әкiмiнiң шешiмдерiнiң, өкiмдерiнiң, қаулыларының жобасын дайындауға қатысады;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiпте мемлекеттiк органдардан және басқа да ұйымдардан өз өкілеттіктерін жүзеге асыруға қажеттi мәлiметтер сұратуға, сондай-ақ басқа мемлекеттiк органдарға мәлiметтер ұсынуға;
Басқарманың қарамағындағы ұйымдардың қаржылық-шаруашылық қызметіне тексеру және ревизия жүзеге асыруды Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен ұйымдастырады;
Басқарманың қарамағындағы ұйымдарды құру, қайта құру және тарату бойынша қала әкiмдiгiне ұсыныстар енгiзедi, жиналыстарды өткiзу тәртiбiн ұйымдастырады, қала әкiмдiгiнiң отырыстарына қатысады;
"Шымкент қаласының қалалық жайлы ортаны дамыту басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі өзінің қарамағындағы бағынысты мемлекеттік мекемелер мен коммуналдық кәсіпорындарға қатысты мемлекеттік басқару органының және уәкілетті органның функцияларын жүзеге асыру;
ведомстволық бағыныстағы мекемелерге ішкі бақылау жасау жеке және заңды тұлғалардан табиғи ресурстарды пайдаланудың белгіленген ережелерін, нормалары мен шектеулерін сақтауды өз өкілеттігі шегінде талап ету.

2) обязанности:
разработка и администрирование программ по охране окружающей среды, охране, воспроизводству и использованию лесов, животного мира и развитию сети особо охраняемых природных территорий местного значения;
координация работ по обеспечению строительства объектов по удалению и размещению отходов в рамках местной бюджетной программы;
участие в выработке предложений по формированию государственной лесной политики и ее реализации;
организация и обеспечение охраны, защиты, воспроизводства лесов и лесоразведения, регулирование лесопользования на территории государственного лесного фонда, особо охраняемых природных территорий находящихся в ведении коммунального государственного учреждения "Управление развития комфортной городской среды города Шымкент";
эффективное использование водных ресурсов, сохранение и увеличение зеленного фонда;
реализация государственной политики в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
разработка и обеспечение реализации региональных мероприятий по охране, воспроизводству и использованию животного мира, координация их выполнения.
осуществление координации и контроля за деятельностью государственных учреждений, коммунального государственного учреждения, государственного коммунального казенного предприятия и государственного коммунального предприятия, находящихся в ведении коммунального государственного учреждения "Управление развития комфортной городской среды города Шымкент";
Разработка устава подведомственных государственных учреждений и коммунальных предприятий государственного учреждения "Управление развития комфортной городской среды города Шымкента" в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
быть администратором программ, организатором и заказчиком по государственным закупкам товаров (работ, услуг) за счет средств городского бюджета, заключать договоры и контролировать их исполнение;
проведение в пределах своих полномочий проверок всех видов работ и мероприятий, выполняемых в рамках заключенных договоров по городским бюджетным программам в области охраны окружающей среды, водного фонда, охраны, защиты, воспроизводства лесов, использования лесов и животного мира;
запрашивать в пределах своей компетенции у государственных органов, иных организаций и физических лиц информацию, необходимую для осуществления деятельности управления;
Управление осуществляет полномочия в соответствии с законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, настоящим Положением.

2) Міндеттері:
қоршаған ортаны қорғау, орман және жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту, пайдалану және жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жүйесi мен экологиялық желiлерді дамыту жөніндегі бағдарламаларды әзірлеу және оларға әкімшілік ету;
жергілікті бюджеттік бағдарламалар аясында қалдықтарды жою және орналастыру жөніндегі объектілерді салуды қамтамасыз ету жұмыстарын үйлестіру;
мемлекеттік орман саясатын қалыптастыру және оны іске асыру жөніндегі ұсыныстарды тұжырымдауға қатысу; ормандарды күзетудi, қорғауды, молықтыру мен орман өсiрудi ұйымдастыру және қамтамасыз ету, "Шымкент қаласының қалалық жайлы ортаны дамыту басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қарауындағы мемлекеттiк орман қоры мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар аумағында орман пайдалануды реттеу; су ресурстарын тиімді пайдалану, жасыл қорды сақтау және ұлғайту;
жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану жөнiндегi өңiрлiк іс-шараларды әзiрлеу және олардың iске асырылуын қамтамасыз ету;
"Шымкент қаласының қалалық жайлы ортаны дамыту басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қарауындағы бағынысты мемлекеттік мекемелер мен коммуналдық мемлекеттік мекемелер, мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорынның және мемлекеттік коммуналдық кәсіпорын қызметiн үйлестiру мен бақылауды жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен "Шымкент қаласының қалалық жайлы ортаны дамыту басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі өзінің қарамағындағы бағынысты мемлекеттік мекемелер мен коммуналдық кәсіпорындардың жарғысын әзірлеу;
бағдарламалардың әкімшісі, қалалық бюджет қаражаты есебінен тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) мемлекеттік сатып алу жөнінен ұйымдастырушы және тапсырыс беруші болуға, шарттар жасасуға және олардың орындалуына бақылау жасау;
өз өкілеттіктері шегінде қоршаған ортаны, су қорын қорғау, ормандарды күзету, қорғау, молықтыру, ормандар мен жануарлар әлемін пайдалану саласындағы қалалық бюджеттік бағдарламалар бойынша түзілген келісім шарттар аясында атқарылып жатқан барлық жұмыс түрлері мен іс-шараларға тексеру жүргізу;
өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардан, өзге де ұйымдар мен жеке тұлғалардан басқарма қызметін жүзеге асыруға қажетті ақпаратты сұратып алу;
Басқарма Қазақстан Республикасының заңнамасына, Қазақстан Республикасы Президентiнiң және Үкiметiнiң актiлерiне, осы Ережеге сәйкес өкiлеттiктердi жүзеге асырады.

15. Функции:
1) реализация государственной экологической политики;
2) организация и проведение мероприятий по охране окружающей среды на местном уровне;
3) разработка плана мероприятий по охране окружающей среды на трехлетнюю перспективу;
4) организация и проведение государственной экологической экспертизы в пределах своей компетенции;
5) выдача экологических разрешений на воздействие для объектов II категории и прием деклараций о воздействии на окружающую среду; 6) организация общественных слушаний при проведении государственной экологической экспертизы и при принятии решений по вопросам охраны окружающей среды и использования природных ресурсов;
7) разработка целевых показателей качества окружающей среды;
8) ведение реестра экологических разрешений и деклараций о воздействии на окружающую среду;
9) проведение необходимых мероприятий по устранению экологического ущерба в случае невозможности выявления или отсутствия лиц, ответственных за причинение экологического ущерба;
10) обеспечение проведения инвентаризации стационарных источников выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух в населенных пунктах с населением свыше десяти тысяч человек;
11) обеспечение проведения сводных расчетов загрязнения атмосферного воздуха в населенных пунктах с населением свыше десяти тысяч человек и составление на их основе сводного тома предельно допустимых выбросов населенного пункта;
12) в пределах своей компетенции осуществлять меры, направленные на стимулирование сокращения выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух от транспортных и иных передвижных средств;
13) в пределах своей компетенции осуществление процесса адаптации к изменению климата, организация оценки уязвимости к изменению климата для планирования, разработки и осуществления мер по адаптации к изменению климата;
14) определение и осуществление мероприятий по стимулированию уменьшения объемов образования отходов, увеличения доли восстановления образуемых отходов, снижения уровня их опасности, хозяйственной деятельности субъектов предпринимательства, которые внедряют технологии, направленные на уменьшение объемов образования отходов, планируют восстановление отходов, образуемых в процессе производства продукции (выполнения работ, оказания услуг), осуществляют сбор и заготовку таких отходов, строительство соответствующих предприятий и цехов, а также организуют производство оборудования для восстановления отходов, принимают паевое участие в финансировании мероприятий по уменьшению объемов образования отходов и увеличению доли восстановления образуемых отходов;

15. Функциялары:
1) мемлекеттік экологиялық саясаттың іске асырылуы үшін жауапты болады;
2) жергілікті деңгейде қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларды ұйымдастырады және жүргізеді;
3) қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарын үш жылдық перспективаға әзірлейді;
4) мемлекеттік экологиялық сараптамасы қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның құзыретіне кірмейтін Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген мемлекеттік экологиялық сараптаманың өзге де объектілеріне қатысты ұйымдастырады және жүргізеді;
5) II санаттағы объектілер үшін әсер етуге экологиялық рұқсаттар беру және қоршаған ортаға әсер ету туралы декларацияларды қабылдайды;
6) мемлекеттiк экологиялық сараптама жүргiзу және қоршаған ортаны қорғау мен табиғи ресурстарды пайдалану мәселелері бойынша шешімдер қабылдау кезiнде қоғамдық тыңдау ұйымдастырады;
7) қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткiштерiн әзiрлейді;
8) экологиялық рұқсаттар мен қоршаған ортаға әсер ету туралы декларациялардың тізілімін жүргізеді;
9) экологиялық залалды келтірген үшін жауапты тұлғаларды анықтау мүмкін болмаған немесе олар болмаған кезде, экологиялық залалды жою бойынша қажетті іс-шаралар жүргізеді;
10) халқы он мың адамнан асатын елді мекендерде атмосфералық ауаға ластағыш заттар шығарындыларының стационарлық көздерін түгендеуді қамтамасыз етеді;
11) халқы он мың адамнан асатын елді мекендерде атмосфералық ауа ластануының жиынтық есеп-қисаптарын жүргізу және олардың негізінде елді мекеннің шекті жол берілетін шығарындыларының жиынтық томын жасауды қамтамасыз етеді;
12) өз құзыреті шегінде атмосфералық ауаға көлік құралдары мен өзге де жылжымалы құралдардан ластағыш заттардың шығарылуын қысқартуды ынталандыруға бағытталған шараларды жүзеге асырады;
13) өз құзыреті шегінде климаттың өзгеруіне бейімделу жөніндегі шараларды жоспарлау, әзірлеу және жүзеге асыру үшін климаттың өзгеруіне осалдықты бағалауды ұйымдастырады;
14) қалдықтардың түзілу көлемін азайтуды, түзілетін қалдықтарды қалпына келтіру үлесін ұлғайтуды, олардың қауіптілік деңгейін төмендетуді, қалдықтардың түзілу көлемін азайтуға бағытталған технологияларды енгізетін, өнім өндіру (жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету) процесінде түзілетін қалдықтарды қалпына келтіруді жоспарлайтын, осындай қалдықтарды жинау мен дайындауды, тиісті кәсіпорындар мен цехтар салуды жүзеге асыратын, сондай-ақ қалдықтарды қалпына келтіруге арналған жабдықтар өндіруді ұйымдастыратын, қалдықтардың түзілу көлемін азайту және түзілетін қалдықтарды қалпына келтіру үлесін ұлғайту жөніндегі іс-шараларды қаржыландыруға пайлық үлеспен қатысатын кәсіпкерлік субъектілерінің шаруашылық қызметін ынталандыру жөніндегі іс-шараларды айқындайды және жүзеге асырады;

15) организация мероприятий по стимулированию сокращения захоронения биоразлагаемых отходов, включая меры по их переработке;
16) реализация государственной политики в области управления коммунальными отходами в пределах своей компетенции посредством:
- организации разработки программ по управлению коммунальными отходами и обеспечения их выполнения;
- разработки и представления на утверждение городскому маслихату норм образования и накопления коммунальных отходов;
- утверждения правил расчета норм образования и накопления коммунальных отходов;
- разработки и представления на утверждение соответствующим местным представительным органам тарифов для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов, рассчитанных в соответствии с методикой, разрабатываемой и утверждаемой уполномоченным органом в области охраны окружающей среды;
- организации рациональной и экологически безопасной системы сбора коммунальных отходов, предусматривающей их раздельный сбор, в том числе транспортировку и накопление до восстановления или удаления;
- стимулирования раздельного сбора органических коммунальных отходов и их восстановления, в том числе путем компостирования;
17) организует благоустройство парков и скверов на территории города;
18) организует строительство и эксплуатацию водопроводов, очистных сооружений находящихся в коммунальной собственности;
19) согласование, разработка и сопровождение проектов по рациональному использованию, эксплуатации и охране водных объектов, водоохранных зон и полос, систем орошения и отвода поверхностных вод, а также развитие объектов охраны окружающей среды;
20) строительство объектов благоустройства и озеленения города Шымкент;
21) разработка и представление на утверждение в маслихат правил содержания и защиты зеленых насаждений, правил благоустройства территории города, разработанные на основании типовых правил, утверждаемых уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства;
22) оказание государственной услуги по выдаче разрешений на вырубку деревьев и мониторинг по выполнению компенсационных посадок;
23) участие в выработке предложений по формированию государственной лесной политики и ее реализации;
24) организация и обеспечение охраны, защиты, воспроизводства лесов и лесоразведения, регулирование лесопользования на территории государственного лесного фонда, находящегося в функциональном ведении;
25) разработка и реализация выполнения ежегодных планов мероприятий по профилактике лесных пожаров и борьбе с ними на территории государственного лесного фонда;

15) биологиялық ыдырайтын қалдықтардың көмілуін қысқартуға ынталандыру жөніндегі іс-шараларды, оған қоса оларды қайта өңдейді, ұйымдастырады;
16) өз құзыреті шегінде коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы мемлекеттік саясатты:
- коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламаларды әзірлеуді ұйымдастыру және олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
- коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын әзірлеу және қалалық маслихатқа бекітуге ұсынады;
- коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеу қағидаларын бекітеді;
- халық үшін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган әзірлейтін және бекітетін әдістемеге сәйкес есептелген тұрмыстық қатты қалдықтарды жинауға, тасымалдауға, сұрыптауға және көмуге арналған тарифтерді әзірлеу және тиісті жергілікті өкілді органдарға бекітуге ұсынады;
- коммуналдық қалдықтарды бөлек жинауды, оның ішінде қалпына келтірілгенге немесе жойылғанға дейін тасымалдау мен жинақтауды көздейтін, оларды жинаудың ұтымды және экологиялық қауіпсіз жүйесін ұйымдастырады;
- коммуналдық органикалық қалдықтарды бөлек жинауды және оларды қалпына келтіруді, оның ішінде компостерлеу арқылы ынталандыру арқылы іске асырады;
17) қала аумағындағы Саябақтар мен скверлерді абаттандырады;
18) коммуналдық меншіктегі су құбырларын, тазарту құрылыстарын және пайдалануды ұйымдастырады;
19) су объектілерін, су қорғау аймақтары мен белдеулерін, суару жүйелерін тиімді пайдалану, ұстау және қорғау, жерүсті суларын ағызу бойынша, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау объектілерін дамыту бойынша жобаларды әзірлеу, келісу және сүйемелдейді;
20) абаттандыру мен көгалдандыру объектiлерiн салады;
21) сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін, Үлгілік қағидалар негізінде әзірленген жасыл екпелерді күтіп-ұстаудың және қорғаудың қағидаларын және қала аумағын абаттандыру қағидаларын әзірлеу және мәслихатқа бекітуге ұсынады;
22) ағаштарды кесуге рұқсаттар беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсетеді;
23) мемлекеттік орман саясатын қалыптастыру және оны іске асыру жөніндегі ұсыныстарды тұжырымдауға қатысады;
24) ормандарды күзетудi, қорғауды, молықтыру мен орман өсiрудi ұйымдастыру және қамтамасыз ету, өздерiнiң функционалдық қарауындағы мемлекеттiк орман қоры аумағында орман пайдалануды реттейді;
25) мемлекеттiк орман қоры аумағында ормандағы өрттердiң алдын алу және оларға қарсы күрес жөнiндегi iс-шаралардың жыл сайынғы жоспарларын әзiрлеу және iске асырады;

26) внесение предложении в акимат города по определению порядка привлечения физических и юридических лиц, а также противопожарной техники, транспортных и других средств организаций для тушения лесных пожаров, обеспечение привлекаемых к этой работе физических лиц средствами передвижения, пожаротушения, питанием и медицинской помощью;
27) создание резерва горюче-смазочных материалов на пожароопасный сезон в лесу для тушения пожаров на территории государственного лесного фонда;
28) обеспечение работы по разъяснению с крестьянскими и фермерскими хозяйствами и иными сельскохозяйственными организациями по сжигания стерни, пожнивных и иных растительных остатков на территориях, прилегающих к лесному фонду;
29) организация противопожарной пропаганды, регулярное освещение в средствах массовой информации вопросов о сбережении лесов, выполнении правил пожарной безопасности в лесах;
30) координация работы по борьбе с лесными пожарами на территории города с созданием в необходимых случаях для этой цели специальных комиссий;
31) организация на территории лесного фонда работы по борьбе с вредителями и болезнями леса и улучшению его санитарного состояния;
32) внесение предложении в акимат города по принятию решений о запрещении пребывания физических лиц на территории государственного лесного фонда, об ограничении права лесопользования при проведении авиахимических, авиабиологических и аэрозольных мероприятий по борьбе с вредителями и болезнями леса, а также в периоды высокой пожарной опасности в лесу;
33) подготовка материалов по государственному учету лесного фонда, государственному лесному кадастру, государственному мониторингу лесов, находящихся в функциональным ведении, для представления их уполномоченному органу;
34) принятие законченных объектов и готовой продукции, произведенной в результате проведения лесохозяйственных мероприятий на участках государственного лесного фонда, находящихся в функциональном ведениии;
35) разработка проектов ставок платы за лесные пользования на участках государственного лесного фонда (за исключением ставок за древесину, отпускаемую на корню);
36) организация и проведение тендеров по предоставлению лесных ресурсов в долгосрочное лесопользование на участках государственного лесного фонда, с участием уполномоченного органа и местного представительного органа области;
37) организация использования и порядка содержания памятников истории и культуры местного значения;
38) обеспечение надлежащего состояния и эксплуатации фонтанов;

26) жеке және заңды тұлғаларды, сондай-ақ ұйымдардың өрт сөндiру техникаларын, көлiктерi мен басқа да құралдарын ормандағы өрттердi сөндiруге тарту тәртiбiн айқындау, осы жұмысқа тартылған жеке тұлғаларды жүрiп-тұру өрт сөндiру құралдарымен, тамақпен және медициналық көмекпен қамтамасыз етуге қала әкімдігіне ұсыныс енгізеді;
27) орманда өрт қаупi болатын маусымда мемлекеттiк орман қоры аумағында өрттердi сөндiру үшiн жанар-жағар май материалдарының резервiн жасайды;
28) шаруа және фермер қожалықтары мен өзге де ауыл шаруашылығы ұйымдарының орман қорына iргелес аумақтардағы жайылымдық және шабындық жерлерде сабан түбін, аңыздарды және өзге де өсімдік қалдықтарын өртеуіне, қау шөбiн өртеуi бойынша түсіндірме жұмыстарын жүргізеді;
29) өртке қарсы насихатты, бұқаралық ақпарат құралдарында ормандарды сақтау, ормандарда өрт қауiпсiздiгi ережелерiн орындау туралы мәселелердiң тұрақты берiлуiн ұйымдастырады;
30) қала аумағында ормандағы өртке қарсы күрес жөнiндегi жұмыстарды үйлестiру, қажет болған жағдайда осы мақсатта арнайы комиссиялар құрады;
31) орман қоры аумағында орман зиянкестерiмен және ауруларымен күрес және орманның санитарлық жай-күйiн жақсарту жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастырады;
32) орман зиянкестерi мен ауруларына қарсы күресте авиахимиялық, авиабиологиялық және аэрозольдық iс-шаралар жүргiзген кезде, сондай-ақ орманда өрт қаупi жоғары болып тұрған кезеңдерде жеке тұлғалардың мемлекеттiк орман қоры аумағында болуына тыйым салу туралы, орман пайдалану құқығын тоқтата тұру туралы шешiм қабылдауға қала әкімдігіне ұсыныс енгізеді;
33) уәкiлеттi органға беру үшiн өздерiнiң функционалдық қарауындағы орман қорының мемлекеттiк есебi, мемлекеттiк орман кадастры, мемлекеттiк орман мониторингi жөнiнде материалдар әзiрлейді;
34) өздерiнiң функционалдық қарауындағы мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде аяқталған объектiлердi және орман шаруашылығы iс-шараларын жүргiзу нәтижесiнде өндiрiлген дайын өнiмдердi қабылдайды;
35) мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшелемелерін (сүректі түбірімен босату үшін мөлшемелерді қоспағанда) жобаларын әзірлейді;
36) уәкілетті органның және жергілікті өкілді органның қатысуымен өздерінің қарауындағы мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман ресурстарын ұзақ мерзімді пайдалануға беру жөнінде тендерлер ұйымдастыру және өткізеді;
37) жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің пайдаланылуын және оларды күтіп-ұстау тәртібін ұйымдастырады;
38) субұрқақтардың тиісті жағдайын және пайдаланылуын қамтамасыз етеді;

39) осуществляет разработку концепций, проектирование, строительство и реконструкцию парков, скверов, общественных пространств, набережных вдоль рек и озер, зону озеленения с учетом характеристики территории, потребности населения, экономических и экологических приоритетов;
40) внесение предложение в акимат города по утверждению перечня рыбохозяйственных водоемов и (или) участков местного значения;
41) на основании научных предложений проведение паспортизации рыбохозяйственных водоемах и (или) участках;
42) организация разработки и обеспечение проведения государственной экологической экспертизы естественно-научных и технико-экономических обоснований по созданию и расширению особо охраняемых природных территорий местного значения;
43) внесение предложении в акимат города по утверждению перечня объектов государственного природно-заповедного фонда местного значения, естественно-научных и технико-экономических обоснований по созданию и расширению особо охраняемых природных территорий местного значения;
44) разработка проектов решений по созданию и расширению особо охраняемых природных территорий местного значения по согласованию с уполномоченным органом;
45) внесение на утверждение акимат города проектов корректировки функционального зонирования особо охраняемых природных территорий местного значения при положительном заключении государственной экологической экспертизы;
46) разработка и утверждение планов управления особо охраняемыми природными территориями, находящимися в ведении, обеспечение проведения их охраны, защиты и восстановления, а также научных исследований;
47) внесение предложении в акимат города по утверждению размеров тарифов за услуги, предоставляемые особо охраняемыми природными территориями местного значения со статусом юридического лица;
48) участие в ведении государственного кадастра особо охраняемых природных территорий;
49) разработка и утверждение по согласованию с уполномоченным органом паспорта особо охраняемых природных территорий, находящихся в ведении, и представление паспорта на регистрацию (перерегистрацию) в уполномоченный орган;
50) разработка проектов решений по резервированию земель для создания особо охраняемых природных территорий всех видов;
51) осуществление государственного контроля и надзора за состоянием, охраной, защитой и использованием особо охраняемых природных территорий и объектов государственного природно-заповедного фонда, находящихся в ведении;
52) обеспечение представлений на утверждение городского маслихата ставок платы за использование особо охраняемых природных территорий местного значения;

39) табиғатты қорғау объектілері, саябақтар, скверлер, бульварлар және жалпы пайдаланудағы көгалдандырылған аумақтың құрылысын және қайта жаңғыртылуын үйлестіруді және мониторинг жүргізуді жүзеге асырады;
40) жергiлiктi маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тiзбесiн бекiтудi жүзеге асыруға қала әкімдігіне ұсыныс енгізеді;
41) ғылыми ұсынымдар негізінде балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін паспорттауды жүргізеді;
42) жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту жөнiндегi жаратылыстану-ғылыми және техникалық-экономикалық негiздемелерiн әзiрлеудi ұйымдастыру және оларға мемлекеттiк экологиялық сараптама жүргiзудi қамтамасыз етеді;
43) жергiлiктi маңызы бар мемлекеттiк табиғи-қорық қоры объектiлерiнiң тiзбесiн, жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту жөнiндегi жаратылыстану-ғылыми және техникалық-экономикалық негiздемелердi бекiтуге қала әкімдігіне ұсыныс енгізеді;
44) уәкiлеттi органмен келiсе отырып, жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту жөнiнде шешiмдер жобасын әзірлейді;
45) мемлекеттiк экологиялық сараптаманың оң қорытындысы болған жағдайда, жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды функционалдық аймақтарға бөлудi түзету жобаларын бекітуге қала әкімдігіне ұсыныс енгізеді;
46) өздерiнiң қарауындағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды басқару жоспарларын әзiрлеу және бекiту, оларды күзетудi, қорғауды және қалпына келтiрудi, сондай-ақ ғылыми зерттеулер жүргiзудi қамтамасыз етеді;
47) заңды тұлға мәртебесi бар жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтар көрсететiн қызметтер үшiн тарифтер мөлшерiн бекiтуге қала әкімдігіне ұсыныс енгізеді;
48) ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың мемлекеттiк кадастрын жүргiзуге қатысады;
49) уәкiлеттi органмен келiсе отырып, өздерiнiң қарауындағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың паспорттарын әзірлеу және бекіту, паспорттарды уәкiлеттi органға тiркеуге (қайта тіркеуге) береді; 50) ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың барлық түрiн құру үшiн жердi резервте қалдыру жөнiнде шешiмдер жобасын әзірлейді;
51) қарауындағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен мемлекеттiк табиғи-қорық қоры объектiлерiнiң жай-күйiне, күзетiлуiне, қорғалуына және пайдаланылуына мемлекеттiк бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
52) жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдаланғаны үшін төлем ставкаларын қала маслихатының бекітуіне ұсынады;

53) внесение предложений по упразднении государственных природных заказников местного значения и уменьшении их территории;
54) управляют водохозяйственными сооружениями, находящимися в коммунальной собственности, осуществляют меры по их защите;
55) ведут учет водохозяйственных сооружений, находящихся в государственной собственности, при обнаружении бесхозяйных водохозяйственных сооружений проводят процедуры, предусмотренные гражданским законодательством Республики Казахстан;
56) реализуют государственную политику в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения и водоотведения на гидротехнических сооружениях;
57) устанавливают водоохранные зоны, полосы и зоны санитарной охраны по согласованию с бассейновыми водохозяйственными управлениями, уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
58) устанавливают режим и особые условия хозяйственного использования водоохранных зон и полос по согласованию с бассейновыми инспекциями по регулированию использования и охране водных ресурсов;
59) предоставляют водные объекты в обособленное или совместное пользование на конкурсной основе в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
60) принимают участие в работе бассейновых советов и бассейновом соглашении, вносят на рассмотрение бассейновых советов предложения по рациональному использованию и охране водных объектов, изучают рекомендации бассейновых советов, принимают меры по их реализации;
61) обеспечивают реализацию мероприятий по рациональному использованию и охране водных объектов, в том числе по гидромелиорации земель, обеспечению безопасности водохозяйственных систем и сооружений;
62) решают вопросы обеспечения безопасности водохозяйственных систем и сооружений на территории города Шымкент;
63) организуют мероприятия по ликвидации последствий аварий водохозяйственных сооружений;
64) осуществляют информирование населения о состоянии водных объектов, систем водоснабжения и водоотведения, находящихся на территории города Шымкент;
65) разрабатывают ставки платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников;
66) проведение инвентаризации гидрологической системы города;
67) выдают разрешения на пользование животным миром, за исключением научно-исследовательского лова на рыбохозяйственных водоемах, расположенных на территории двух и более областей, а также редких и находящихся под угрозой исчезновений видов животных;
68) обеспечение предоставления лес пользователям участков под объекты строительства на землях государственного лесного фонда, находящихся в ведении, где лесные ресурсы предоставлены в долгосрочное лесопользование для оздоровительных, рекреационных, историко-культурных, туристских и спортивных целей, нужд охотничьего хозяйства, побочного лесного пользования, и выдача разрешения на использование этих участков под строительство таких объектов;

53) жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдарды тарату және олардың аумақтарын кішірейту жөнінде келіседі;
54) коммуналдық меншіктегі су шаруашылығы құрылыстарын басқарады, оларды қорғау жөніндегі шараларды жүзеге асырады;
55) мемлекеттік меншіктегі су шаруашылығы құрылыстарының есебін жүргізеді, иесіз су шаруашылығы құрылыстары табылған жағдайда Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген рәсімдерді жүргізеді;
56) гидротехникалы құрылыстарда су қорын пайдалану мен қорғау, сумен жабдықтау және су бұру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
57) бассейндік су шаруашылығы басқармаларымен, халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша су қорғау аймақтарын, белдеулерін және санитарлық қорғау аймақтарын белгілейді;
58) су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі бассейндік инспекциялармен келісу бойынша су қорғау аймақтары мен белдеулерін шаруашылық пайдаланудың режимі мен ерекше жағдайларын белгілейді;
59) конкурстық негізде Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен су объектілерін оқшау немесе бірлесіп пайдалануға береді;
60) бассейндік кеңестердің жұмысына және бассейндік келісімге қатысады, су объектілерін ұтымды пайдалану және қорғау, жөніндегі ұсыныстарды бассейндік кеңестердің қарауына енгізеді, бассейндік кеңестердің ұсынымдарын зерделейді, оларды іске асыру жөніндегі шаралар қолданады;
61) су объектілерін ұтымды пайдалану және қорғау, оның ішінде жерді гидромелиорациялау, су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралардың іске асырылуын қамтамасыз етеді;
62) Шымкент қаласында су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарының қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелерін шешеді;
63) су шаруашылығы құрылыстарындағы авариялардың зардаптарын жою жөніндегі іс-шараларды ұйымдастырады;
64) Шымкент қаласында орналасқан су объектілерінің, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің жай-күйі туралы халықты хабардар етуді жүзеге асырады;
65) жер үсті көздеріндегі су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы ставкаларын әзірлейді;
66) қаланың гидрологиялық жүйесіне түгендеме жүргізеді;
67) екі және одан да көп облыс аумағында орналасқан балық шаруашылығы су айдындарында ғылыми-зерттеу үшін аулау, сондай-ақ сирек кездесетін және құрып бара жатқан жануарлар түрін қоспағанда, жануарлар әлемін пайдалануға рұқсат береді; 68) орман ресурстары сауықтыру, рекреациялық, тарихи-мәдени, туристік және спорттық мақсаттар; аңшылық шаруашылығының мұқтаждықтары; жанама орман пайдалану үшін ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген, өз қарауындағы мемлекеттік орман қоры жерлерінде орман пайдаланушыларға құрылыс объектілерін салуға учаскелер береді;

69) выдача заключения об отсутствии или малозначительности полезных ископаемых в недрах под участком будущей застройки;
70) выдача разрешения на застройку территорий залегания полезных ископаемых по согласованию с территориальным подразделением уполномоченного органа по изучению недр, при условии обеспечения возможности извлечения полезных ископаемых или доказанности экономической целесообразности застройки;
71) регистрация и хранение контрактов (дополнительные соглашения) на разведку, добычу общераспрастраненных полезных ископаемых;
72) осуществление мониторинга и контроля за исполнением контрактных обязательств по общераспрастраненным полезным ископаемым;
73) осуществляют регулирование водных отношений в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
74) осуществляет мониторинг и контроль за незаконной добычей общераспространҰнных полезных ископаемых из недр; 78) осуществляют минимизацию образования твердых бытовых отходов и обеспечение их размещения в установленных для их сбора местах либо самостоятельного вывоза с особо охраняемых природных территорий.
75) обеспечивает экологическую безопасность населения на территории города Шымкент и восстановление элементов естественных экологических систем;
76) определяет меры по стимулированию новых технологий в сфере "зеленой экономики";
77) участвует в разработке генеральных планов развития инфраструктуры государственных национальных природных парков.
Глава 3. Организация деятельности государственного органа
16. Руководство управление осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель управление назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель управление имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя управлении:
1) организует и руководит деятельностью Управления;
2) в соответствии с действующим законодательством принимает на работу и освобождает от работы сотрудников управления, а также руководителей подведомственных организаций и их заместителей;
3) определяет обязанности и полномочия работников Управления, руководителей организаций, находящихся в ведении управления, в соответствии с действующим законодательством;
4) утверждает состав комиссии для актов приемки услуг, по которым осуществлены государственные закупки;

69) болашақ құрылыс учаскесі астындағы жер қойнауында пайдалы қазбаларды жоқ немесе оның аз мөлшерде екендігі туралы қорытынды береді;
70) пайдалы қазбалар жатқан аумақтарда құрылыс салуға жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерімен келісу бойынша пайдалы қазбаларды алу мүмкіндігі қамтамасыз етілген немесе құрылыс салудың экономикалық жағынан орындылығы дәлелденген жағдайда рұқсат береді;
71) кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға, өндіруге арналған келісімшарттарды (қосымша келісімдерді) тіркейді және сақтайды;
72) кең таралған пайдалы қазбалар бойынша келісімшарттық міндеттемелердің орындалуына мониторинг пен бақылауды жүзеге асырады;
73) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес су қатынастарын реттеуді жүзеге асырады;
74) кең таралған пайдалы қазбалардың жер қойнауларына заңсыз қазба жүргізу бойынша мониторинг пен бақылауды жүзеге асырады;
75) тұрмыстық қатты қалдықтардың түзілуін барынша азайту және оларды жинау үшін белгіленген жерлерде орналастыруды не ерекше қорғалатын табиғи аумақтардан өз бетінше әкетуді қамтамасыз етеді;
76) Шымкент қаласының аумағында халықтың экологиялық қауіпсіздігін және табиғи экологиялық жүйелердің элементтерін қалпына келтіруді қамтамасыз етеді;
77) "жасыл экономика" саласында жаңа технологияларды ынталандыру шараларын айқындайды;
78) Мемлекеттік ұлттық табиғи парктердің инфрақұрылымын дамытудың бас жоспарларын әзірлеуге қатысады.
3-тарау. Мемлекеттік органның, алқалы органдардың (бар болса) бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарманың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктер:
1) Басқарма қызметін ұйымдастырады және басқарады;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Басқарма қызметкерлерін, сондай-ақ қарамағындағы ұйымдардың басшыларын және олардың орынбасарларын жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
3) Қазақстан Республикасының заңнамаларында белгіленген Басқарма қызметкерлерінің, Басқарма қарамағындағы ұйымдардың басшыларының міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;
4) мемлекеттік сатып алулар жүзеге асырылған қызметтерідің қабылдау актілері үшін комиссия құрамын бекітеді;

5) утверждает планы работы Управление;
6) действует от имени Управления;
7) выдает доверенности;
8) в пределах своих полномочий издает приказы, подписывает служебные документы и дает указания, обязательные для исполнения всеми работниками управления и руководителями подведомственных организаций;
9) устанавливает меры вознаграждения и налагает дисциплинарные взыскания на работников Управления, руководителей подведомственных организаций в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
10) Управление утверждает внутреннюю трудовую дисциплину;
11) Управление осуществляет контроль за соблюдением Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан";
12) осуществляет личный прием граждан;
13) осуществляет полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;
14) несет персональную ответственность за исполнение законодательства о противодействии коррупции.
Исполнение полномочий первого руководителя управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
21. В управление не сформирован аппарат.
22. Управление не имеется коллегиальные органы.
Глава 4. Имущество государственного органа
23. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество управление формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
24. Имущество, закрепленное за управлением, относится к коммунальной собственности.
25. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
26. Реорганизация и упразднение управление осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
27. Перечень подведомственных и коммунальных предприятий управление:
- государственное коммунальное казенное предприятие "Шымкентский государственный дендрологический парк имени Асанбая Аскарова";
- коммунальное государственное учреждение "Жасыл белдеу";
- государственное коммунальное предприятие "Шымкент сушар";
Приложение 21 к постановлению
акимата города Шымкент
от "___" _____ 2026 года № ____
Приложение к постановлению
акимата города Шымкент
от 9 января 2023 года № 22
Положение о коммунальном государственном учреждении "Управление туризма, внешних связей и креативной индустрии города Шымкент"

5) Басқарма жұмыс жоспарларын бекітеді;
6) Басқарма атынан әрекет етеді;
7) сенімхаттар береді;
8) өз құзыреті шегінде барлық Басқарма қызметкерлеріне және қарамағындағы ұйымдардың басшыларына орындауға міндетті бұйрықтар шығарады, қызметтік құжаттарға қол қояды және нұсқаулар береді;
9) Басқарма қызметкерлеріне, қарамағындағы ұйымдардың басшыларына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте сыйақы шараларын белгілейді және тәртіптік жаза қолдана алады;
10) Басқарманың ішкі еңбек тәртібін бекітеді;
11) Басқармада "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
12) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
13) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өкілеттіктерді жүзеге асырады;
14) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл заңнамасының орындалуына дербес жауапты болады.
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде, оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
21. Басқармада аппарат құрылмаған (басқарма қызметін қамтамасыз етеді).
22. Басқармада алқалы органдар жоқ.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
23. Басқарма заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарма мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
24. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
25. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
26. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарма қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің тізбесі:
- Асанбай Асқаров атындағы "Шымкент мемлекеттік дендрологиялық саябағы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорыны;
- "Жасыл белдеу" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
- "Шымкент сушар" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорыны.
Шымкент қаласы әкімдігінің
2026 жылғы "___" ______
№___________ қаулысына
21-қосымша
Шымкент қаласы әкімдігінің
2023 жылғы 9 қаңтардағы
№ 22 қаулысына қосымша
"Шымкент қаласының туризм, сыртқы байланыстар және креативті индустрия басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже

Глава 1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Управление туризма, внешних связей и креативной индустрии города Шымкент" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в реализации государственной политики в сфере туризма, внешних связей и креативной индустрии на территории города Шымкент.
2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности коммунального государственного учреждения "Управление туризма, внешних связей и креативной индустрии города Шымкент" утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, города Шымкент, проспект Nursultan Nazarbaev, 10, индекс 160024.
10. Настоящее Положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи: реализация государственной политики и осуществление координаций в области туризма, внешних связей и креативной индустрии на территории города Шымкент;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Шымкент қаласының туризм, сыртқы байланыстар және креативті индустрия басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) Шымкент қаласының аумағында туризм, сыртқы байланыстар және креативті индустрия саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомствалары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқарма Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Шымкент қаласының туризм, сыртқы байланыстар және креативті индустрия басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Шымкент қаласының туризм, сыртқы байланыстар және креативті индустрия басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Nursultan Nazarbaev даңғылы, 10, индексі 160023.
10. Осы Ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаты: Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өз құзыреті шегінде Шымкент қаласында туризм, сыртқы байланыстар және креативті индустрия саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және үйлестіруді жүзеге асыру.

14. Полномочия:
1) права:
вносит предложения по развитию сфер туризма, внешних связей и креативной индустрии;
в установленном порядке участвует в республиканских и международных туристских мероприятиях;
проводит переговоры и заключает соглашения с международными организациями и иностранными юридическими лицами по вопросам относящиеся к компетенции Управления;
участвует в разработке проектов решений и распоряжений акима, постановлений акимата города Шымкент и плана мероприятий по развитию туристской отрасли, внешних связей и креативной индустрии города Шымкент.
2) обязанности:
осуществляет координацию и контроль по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
создание благоприятных условий для развития туристской деятельности и оказание содействия в создании качественной туристской инфраструктуры;
развитие межрегиональных, интеграционных взаимовыгодных отношений в сфере туризма, внешних связей и креативной индустрии с регионами республики, странами ближнего и дальнего зарубежья.
15. Функции:
1) реализует государственную политику и осуществляет координацию в области туристской деятельности, внешних связей и креативной индустрии на территории города Шымкент;
2) анализирует рынок туристских услуг и представляет в уполномоченный орган необходимые сведения о развитии туризма на территории города Шымкент;
3) разрабатывает и внедряет меры по защите городских туристских ресурсов;
4) координирует деятельность по планированию и строительству объектов туристской индустрии на территории города Шымкент;
5) оказывает содействие в деятельности детских и молодежных лагерей, объединений туристов;
6) оказывает субъектам туристской деятельности методическую и консультативную помощь в вопросах, связанных с организацией туристской деятельности;
7) развивает и поддерживает предпринимательство в области туристской деятельности как меру увеличения занятости населения;
8) предоставляет туристскую информацию, в том числе о туристском потенциале, объектах туризма и лицах, осуществляющих туристскую деятельность;
9) учреждает туристский информационный центр;
10) осуществляет лицензирование туроператорской деятельности;
11) организует профессиональную подготовку гида;
12) утверждает по согласованию с уполномоченным органом план мероприятий по развитию туристской отрасли;
13) ведет государственный реестр туристских маршрутов и троп;
14) создает инфраструктуру туризма на территории соответствующей административно-территориальной единицы, принимает меры по строительству и развитию объектов, способных удовлетворить потребности туриста;

14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
туризм, сыртқы байланыстар және креативті индустрия салаларын дамыту бойынша ұсыныстар енгізеді;
белгіленген тәртіпте республикалық және халықаралық туристік іс-шараларға қатысады;
Басқарма құзыретіне жататын мәселелері бойынша халықаралық ұйымдар және шетелдік заңды тұлғалармен келіссөздер жүргізеді және келісімдер жасайды;
Шымкент қаласының туристік саласын, сыртқы байланыстар және креативті индустрияны дамыту бойынша қала әкімінің шешімдерінің, өкімдерінің, Шымкент қаласы әкімдігінің қаулы жобаларының және іс-шараларының жоспарын дайындауға қатысады.
2) Міндеттері:
Басқарманың құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша үйлестiру мен бақылауды жүзеге асыру;
туристік қызметтің дамуы үшін қолайлы жағдай жасау және сапалы туристік инфрақұрылымды құруға ықпал ету;
жақын және алыс шет елдермен, республиканың өңірлерімен туризм, сыртқы байланыстар және креативті индустрия салаларында өзара тиімді өңіраралық, интеграциялық қарым-қатынасты дамыту.
15. Функциялары:
1) Шымкент қаласы аумағында туризм, сыртқы байланыстар және креативті индустрия саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және үйлестіруді жүзеге асыру;
2) туристік қызметтер көрсету нарығына талдау жасау және Шымкент қаласында туризмнің дамуы туралы қажетті мәліметтерді уәкілетті органға табыс ету;
3) Шымкент қаласында туристік ресурстарды қорғау жөніндегі шараларды әзірлеу және енгізу;
4) Шымкент қаласы аумағында туристік индустрия объектілерін жоспарлау және салу жөніндегі қызметті үйлестіру;
5) балалар мен жастар лагерьлерінің, туристер бірлестіктерінің қызметіне жәрдем көрсету;
6) туристік қызмет субъектілеріне туристік қызметті ұйымдастыруға байланысты мәселелерде әдістемелік және консультациялық көмек көрсету;
7) халықты жұмыспен қамтуды ұлғайту шарасы ретінде туристік қызмет саласындағы кәсіпкерлікті дамыту және қолдау;
8) туристік ақпаратты, оның ішінде туристік әлеует, туризм объектілері мен туристік қызметті жүзеге асыратын тұлғалар туралы ақпаратты беру;
9) туристік ақпарат орталығын құру;
10) туроператорлық қызметті лицензиялауды жүзеге асыру;
11) гидті кәсіптік даярлауды ұйымдастыру;
12) уәкілетті органмен келісу бойынша туристік саланы дамыту жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту;
13) туристік маршруттар мен соқпақтардың мемлекеттік тізілімін жүргізу;
14) Шымкент қаласы аумағында туризм инфрақұрылымын құру, туристің қажеттіліктерін қанағаттандыра алатын объектілерді салу мен дамыту бойынша шаралар қабылдау;

15) создает условия для субъектов туристской деятельности в развитии туризма;
16) финансирует туристские информационные центры путем прямого заключения договора в рамках реализации совместной деятельности в сфере туризма;
17) возмещает часть затрат субъектов предпринимательства при строительстве, реконструкции объектов туристской деятельности;
18) утверждает перечни санитарно-гигиенических узлов, по которым возмещается часть затрат при их содержании, по согласованию с уполномоченным органом;
19) возмещает часть затрат субъектов предпринимательства по строительству объектов придорожного сервиса;
20) субсидирует часть затрат субъектов предпринимательства на содержание санитарно-гигиенических узлов;
21) возмещает часть затрат по приобретению автомобильных транспортных средств вместимостью более восьми мест для сидения, исключая место водителя, субъектам предпринимательства, осуществляющим туристскую деятельность;
22) разработка и внедрение мер по защите городских туристских ресурсов;
23) в целях повышения туристской привлекательности города установка информационных киосков, инфраструктурных объектов, инсталляций, сооружений и т.п.;
24) организация проведения туристских мероприятий (фестивали, форумы, выставки, слеты, круглые столы и т.п.);
25) организация своевременного исполнения нормативных правовых актов, приказов и поручений вышестоящих органов, находящихся на контроле в сфере туризма, внешних связей и креативной индустрии;
26) планирование и реализация мероприятий, направленных на развитие сотрудничества с международными и зарубежными организациями;
27) внесение предложений в целях дальнейшего развития международных отношений;
28) проведение деловых встреч и мероприятий с руководством акимата города с представителями дипломатического корпуса, официальных иностранных делегаций, иностранных юридических и физических лиц;
29) составление плана заграничных командировок, рабочих поездок и иных международных мероприятий с участием акима города;
30) организация и участие в форумах, выставках, совещаниях, семинарах и круглых столах по вопросам внешних связей;
31) развитие и укрепление пограничного сотрудничества, межрегиональных и интеграционных связей региона со странами ближнего и дальнего зарубежья;
32) на основании "Типовых правил использования средств, предусмотренных на представительские затраты, и норм представительских затрат" утвержденный приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 сентября 2018 года № 863 возмещение представительских расходов (аренда помещения для проведения мероприятия, аренда легковых автомобилей представительской категории, услуги переводчиков, официальные завтраки, обеды, ужины, фуршеты, приобретение сувениров, памятных подарков, услуги залов ожидания аэропорта, обеспечение гостиницей) по приему иностранного представителя и делегаций, проведению заседаний, конференций, совещаний, семинаров, торжественных и официальных мероприятий на территории города Шымкент;

15) туризмді дамытуда туристік қызмет субъектілері үшін жағдайлар жасау;
16) туризм саласындағы бірлескен қызметті іске асыру шеңберінде тікелей шарт жасасу арқылы туристік ақпараттық орталықтарды қаржыландыру;
17) туристік қызмет объектілерін салу, реконструкциялау кезінде кәсіпкерлік субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу;
18) уәкілетті органмен келісу бойынша күтіп-ұсталуы кезіндегі шығындардың бір бөлігі өтелетін санитариялық-гигиеналық тораптардың тізбелерін бекіту;
19) кәсіпкерлік субъектілерінің жол бойындағы сервис объектілерін салу бойынша шығындарының бір бөлігін өтеу;
20) кәсіпкерлік субъектілерінің санитариялық-гигиеналық тораптарды күтіп-ұстауға арналған шығындарының бір бөлігін субсидиялау;
21) туристік қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне сыйымдылығы жүргiзушiнiң орнын қоспағанда, сегiзден астам отыратын орны бар автомобиль көлік құралдарын сатып алу бойынша шығындардың бір бөлігін өтеу;
22) туристік ресурстарды қорғау жөніндегі шараларды әзірлеу және енгізу;
23) қаланың туристік тартымдылығын арттыру мақсатында ақпараттық дүңгіршек, инфрақұрылымдық нысандар, инсталляциялар, құрылыстар және тағы басқа орнату;
24) мамандандырылған түрлі туристік іс-шараларды (фестивальдар, форумдар, көрмелер, слеттар, дөңгелек үстелдер және тағы басқа) ұйымдастыру;
25) туризм, сыртқы байланыстар және креативті индустрия саласындағы бақылауда тұрған жоғары органдардан келген нормативтік-құқықтық актілердің, бұйрықтар мен тапсырмалардың уақтылы орындалуын ұйымдастыру;
26) халықаралық және шетелдік ұйымдармен ынтымақтастықты дамытуға бағытталған іс-шараларды жоспарлау және іске асыру;
27) халықаралық қатынастарды ары қарай дамыту мақсатында ұсыныстар енгізу;
28) дипломатиялық корпустың, ресми шетелдік делегациялардың, шетелдік заңды және жеке тұлғалардың өкілдерінің қала әкімдігінің басшылығымен өтетін іскерлік кездесулер мен іс-шараларды өткізу;
29) қала әкімінің қатысуымен өткізілетін шетелдік іссапарларды, жұмыс сапарларын және өзге де халықаралық іс-шаралар жоспарын жасау;
30) сыртқы байланыстар мәселелері бойынша форумдар, көрмелер, кеңестер, семинарлар және дөңгелек үстелдерді ұйымдастыру және қатысу;
31) шекаралық ынтымақтастықты, жақын және алыс шетелдермен аймақтың аймақаралық және интеграциялық байланыстарын дамыту және нығайту;
32) Шымкент қаласына келетін шетелдік өкіл мен делегацияларды қабылдауға, отырыстар, конференциялар, кеңестер, семинарлар, салтанатты және ресми іс-шаралар өткізу бойынша өкілдік шығындарды Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 28 қыркүйектегі "Өкілдік шығындарға көзделген қаражатты пайдаланудың үлгілік қағидаларын және өкілдік шығындардың нормаларын бекіту туралы" № 863 бұйрығы негізінде (іс-шараларды өткiзу үшiн үй-жай жалдау, өкілдік санаттағы жеңіл автомобильдерді жалға алу, аудармашылардың қызметi, ресми түскi астар, кешкi астар, фуршеттер, кәдесыйлар, естелiк сыйлықтар сатып алу, әуежай күту залдарының қызметтері, қонақ үймен қамтамсыз ету) өтеу;

33) анализ текущих трендов креативного сектора для определения творческого потенциала города;
34) анализ выполнения основных экономических показателей, обработка статистических данных, составление сводных отчетов, справок, информации и подготовка других аналитических материалов в области креативных индустрий города Шымкент;
35) сотрудничество с творческими кластерами, блогерами и стейкхолдерами для стимулирования креативных творческих процессов и креативных производств;
36) Проведение консультаций для креативных предпринимателей;
37) Поддержка креативных разработок и перспективных проектов креативного сообщества;
38) Консультационные и практические услуги в области креативных индустрии.
Глава 3. Статус, полномочия руководителя государственного органа
16. Руководство Управлением осуществляется руководителем Управления, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Руководитель Управления имеет заместителя, согласно штатному расписанию.
19. Полномочия руководителя Управления:
1) утверждает планы работ государственного учреждения;
2) действует от имени государственного учреждения;
3) выдает доверенности;
4) назначает на должность и освобождает от должности работников Управления, а также руководителей и их заместителей подведомственных организаций в соответствии с действующим законодательством;
5) определяет обязанности и полномочия работников Управления, руководителей подведомственных организаций, в соответствии с действующим законодательством;
6) применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на работников Управления, руководителей подведомственных организаций в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
7) издает в пределах своей компетенции приказы, подписывает служебную документацию и дает указания, обязательные для исполнения всеми работниками Управления и руководителей подведомственных организаций;
8) утверждает внутренний трудовой распорядок государственного учреждения;
9) утверждает годовой план финансирования подведомственных организаций Управления;
10) осуществляет контроль за соблюдением Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" в государственном учреждении;
11) осуществляет личный прием граждан;
12) осуществляет полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;

33) қаланың шығармашылық әлеуетін анықтау үшін шығармашылық сектордағы ағымдағы үрдістерді талдау;
34) негізгі экономикалық көрсеткіштердің орындалуын талдау, статистикалық мәліметтерді өңдеу, жиынтық есептерді, анықтамаларды, ақпаратты дайындау және Шымкент қаласының креативті индустрия саласында басқа да талдамалық материалдарды дайындау;
35) шығармашылық процестер мен шығармашылық өндірістерді ынталандыру үшін шығармашылық кластерлермен, блогерлермен және мүдделі тараптармен ынтымақтастық орнату;
36) шығармашылық кәсіпкерлер үшін консультациялар өткізу;
37) шығармашылық қоғамдастықтың шығармашылық әзірлемелері мен әлеуетті жобаларын қолдау;
38) креативті индустрия саласындағы консультациялық және тәжірибелік қызметтер көрсету.
3-тарау. Мемлекеттік органның басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарма басшысының штаттық кестеге сәйкес орынбасары бар.
19. Басқарма басшысының өкілеттіктері:
1) мемлекеттік мекеменің жұмыс жоспарларын бекітеді;
2) мемлекеттік мекеменің атынан әрекет етеді;
3) сенімхаттар береді;
4) қолданыстағы заңнамаларға сәйкес Басқарма қызметшілерін, сондай-ақ, қарамағындағы ұйымдардың басшыларын және олардың орынбасарларын жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
5) қолданыстағы заңнамаларға сәйкес Басқарма қызметшілерінің, Басқарманың қарамағындағы ұйымдардың басшыларының міндеттері мен уәкілеттіктерін анықтайды;
6) Басқарма қызметшілеріне, қарамағындағы ұйымдардың басшыларына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте сыйақы шараларын белгілейді және тәртіптік жаза қолдана алады;
7) өз уәкілеттігі шегінде барлық Басқарма қызметшілеріне және қарамағындағы ұйымдардың басшыларына орындауға міндетті бұйрықтар шығарады, қызметтік құжаттарға қол қояды және нұсқаулар береді;
8) мемлекеттік мекеменің ішкі еңбек тәртібін бекітеді;
9) Басқарманың қарамағындағы бағынысты мемлекеттік мекемесінің жылдық қаржылық есебін бекітеді;
10) мемлекеттік мекемеде Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Заңының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
11) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
12) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерде көзделген өкілеттіктерді жүзеге асырады;

13) несет персональную ответственность за исполнение законодательства по противодействию коррупции Республики Казахстан;
Исполнение полномочий руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
20. Первый руководитель определяет полномочия своего заместителя в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
23. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение Управления осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении Управления:
1) Коммунальное государственное учреждение "Туристский информационный центр "Visit Shymkent" управления туризма, внешних связей и креативной индустрии города Шымкент";
2) Товарищество с ограниченной ответственностью "Центр по развитию туризма и креативной индустрии "Visit Shymkent".
Приложение 22 к постановлению
акимата города Шымкент
от "___" _____ 2026 года № ____
Приложение к постановлению
акимата города Шымкент
от 14 марта 2024 года № 22
Положение о коммунальном государственном учреждении "Управление культуры, развития языков и архивов города Шымкент"
Глава 1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Управление культуры, развития языков и архивов города Шымкент" (далее - Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сферах культуры, развития языков и архивов.
2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме, имеет символы и знаки отличия, печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

13) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл заңнамасының орындалуына дербес жауапты болады.
Басқарма басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Басқарма басшысы өз орынбасарының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Басқарма заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарманың қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
1) Шымкент қаласы туризм, сыртқы байланыстар және креативті индустрия басқармасының "Visit Shymkent" туристік ақпараттық орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
2) "Visit Shymkent" Туризм және креативті индустрияны дамыту жөніндегі орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
Шымкент қаласы әкімдігінің
2026 жылғы "___" ______
№___________ қаулысына
22-қосымша
Шымкент қаласы әкімдігінің
2024 жылғы 14 наурыздағы
№ 1211 қаулысына қосымша
"Шымкент қаласының мәдениет, тілдерді дамыту және архивтер басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Шымкент қаласының мәдениет, тілдерді дамыту және архивтер басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Басқарма) мәдениет, тілдерді дамыту және архивтер салаларында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның рәміздері мен айырым белгілері, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.

5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, город Шымкент, Каратауский район, жилой массив Нурсат, проспект Нұрсұлтан Назарбаев, здание № 14.
10. Настоящее Положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета Национального Банка Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается договорное взаимодействие с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доход деятельность, то полученный доход направляется в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
Реализация государственной политики в области культуры, развития языков и архивов на территории города Шымкент.
14. Полномочия:
Права:
1) запрашивание и получение необходимой информации от всех государственных органов города Шымкент и иных организаций;
2) ведение переговоров и заключение соглашений с юридическими лицами по вопросам, относящимся к компетенции Управления;
3) внесение предложений акиму города Шымкента по вопросам, относящимся к компетенции Управления;
4) разработка и внесение в установленном порядке в акимат города Шымкент проектов постановлений акимата, решений и распоряжений акима и решений маслихата по вопросам, относящимся к компетенции Управления;
5) инициирование создания комиссий, советов, рабочих групп и других совещательных органов при акимате города Шымкент для реализации мер государственной политики в области культуры, развития языков и архивов;
6) привлечение научно-исследовательских организаций, а также отдельных специалистов для подготовки вопросов, относящихся к компетенции Управления, в установленном порядке в пределах выделенных управлению средств;

5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқарма егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарма құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Қаратау ауданы, Нұрсәт тұрғын үй алабы, Нұрсұлтан Назарбаев даңғылы, № 14 ғимарат.
10. Осы Ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен жүзеге асырылады.
12. Басқарма кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқарма заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
Шымкент қаласы аумағында мәдениет, тілдерді дамыту және архивтер салаларында мемлекеттік саясатты жүзеге асыру.
14. Өкілеттіктері:
Құқықтары:
1) Шымкент қаласының барлық мемлекеттік органдарынан және өзге де ұйымдардан қажетті ақпаратты сұрату және алу;
2) Басқарманың құзыретіне жататын мәселелер бойынша заңды тұлғалармен келіссөздер жүргізу және келісімдер жасасу;
3) Шымкент қаласының әкіміне Басқарманың құзыретіне жататын мәселелер бойынша ұсыныстар енгізу;
4) белгіленген тәртіпте Басқарманың құзыретіне жататын мәселелер бойынша әкімдік қаулыларының, әкімнің шешімдері мен өкімдерінің және мәслихат шешімдерінің жобаларын әзірлеу және Шымкент қаласының әкімдігіне енгізу;
5) мәдениет, тілдерді дамыту және архивтер салаларындағы мемлекеттік саясат шараларын іске асыру үшін Шымкент қаласы әкімдігінің жанынан комиссиялар, кеңестер, жұмыс топтарын және басқа да кеңесші органдар құруға бастама көтеру;
6) Басқармаға бөлінген қаражат шегінде белгіленген тәртіпте Басқарманың құзыретіне жататын мәселелерді дайындау үшін ғылыми-зерттеу ұйымдарын, сондай-ақ жекелеген мамандарды тарту;

7) обеспечение процветания, сохранения, развития и распространения казахской национальной культуры, а также забота о сохранении, развитии и распространении культуры других национальностей;
8) участие в формировании и реализации мероприятий исполнительного органа города Шымкента по обеспечению сохранности памятников истории и культуры всех категорий на территории города и исполнения прав на их использование, организации учета, сохранения и реставрации памятников истории и культуры местного значения;
9) проведение фестивалей, конкурсов, айтыса акынов и других мероприятий, направленных на развитие культуры и языков, а также организация конференций, семинаров, других форм обучения и обмена опытом в постоянном взаимодействии с государственными и иными организациями;
10) координация деятельности городских ведомств, организаций и предприятий по вопросам реализации государственной политики по сохранению, развитию культуры и искусства, а также взаимодействие с аппаратами акимов городов и районов по вопросам, касающимся практического решения актуальных вопросов отрасли;
11) реализация государственной политики в области развития языков на территории города;
12) внесение предложений по дальнейшему совершенствованию законодательства Республики Казахстан о языках, повышению эффективности государственной языковой политики, расширению сферы применения государственного языка;
13) организация и проведение культурно-массовых мероприятий, направленных на пропаганду и развитие широкого использования государственного языка, а также взаимодействие с другими государственными учреждениями по данному вопросу;
14) обеспечение хранения, формирования, учета и использования документов Национального архивного фонда Республики Казахстан;
15) организация и проведение конкурсов по государственным закупкам товаров, работ, услуг в установленном законодательством порядке;
16) сотрудничество с общественными объединениями и иными организациями в целях разработки социальной, экономической и технической политики в области культуры, развития языков и архивов;
17) обращение с иском в суд в порядке, установленном Гражданским процессуальным кодексом Республики Казахстан;
18) управление переданным ему имуществом;
19) иные права, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан.
15. Обязанности:
1) реализация государственной политики в области культуры;
2) принятие мер, направленных на возрождение, сохранение, развитие и распространение культуры народа Республики Казахстан;
3) создание условий для патриотического и эстетического воспитания граждан путем приобщения к ценностям национальной и мировой культуры;
4) обеспечение свободного доступа к культурным ценностям;
5) установление минимальных государственных стандартов культурного обслуживания населения;
6) обеспечение развития инфраструктуры и укрепление материально-технической базы государственных организаций культуры;
7) обеспечение поддержки талантливых личностей;
8) принятие мер по недопущению в области культуры пропаганды или агитации насильственного изменения конституционного строя, нарушения целостности Республики Казахстан, подрыва безопасности государства, войны, социального, расового, национального, религиозного, сословного и родового превосходства, а также культа жестокости и насилия;
9) препятствие незаконному вывозу и ввозу, незаконной передаче правомочий собственника на культурные ценности, принятие мер к их возврату из любого незаконного владения;
10) создание условий для международного сотрудничества в области культуры;
11) обеспечение реализации прав граждан на охрану и развитие национальной и культурной самобытности, включая свободу участия в национально-культурных объединениях, создание организаций культуры, участие в расширении культурных связей с соотечественниками за рубежом в соответствии с законами Республики Казахстан;
12) поддержка организаций, осуществляющих научную и образовательную деятельность в области культуры;
13) организация и проведение мероприятий, а также поддержка мероприятий, направленных на охрану и развитие национального культурного достояния и культурного наследия народа Казахстана, укрепление единого культурного пространства Республики Казахстан;
14) создание необходимых условий для проведения общегосударственных и международных мероприятий;
15) содействие развитию культурных связей с соотечественниками;
16) реализация государственной политики в области кинематографии;
17) организация работы по созданию условий для доступности произведений кинематографии для населения в городе Шымкент;
18) Осуществление иных обязанностей, предусмотренных законодательными актами Республика Казахстан.
16. Функции:
1) внесение в акимат города предложений по созданию, реорганизации, ликвидации государственных организаций культуры города в области театрального, циркового, зоологического парка, музыкального и киноискусства, культурно-досуговой деятельности и народного творчества, библиотечного и музейного дела;
2) поддержка и координация деятельности государственных организаций культуры города по развитию театрального, циркового, зоологического парка, музыкального и киноискусства, культурно-досуговой деятельности и народного творчества, библиотечного и музейного дела, обеспечение деятельности учреждений культуры города;
3) оптимизация, сокращение, ликвидация штатных единиц государственных организаций культуры города в области театрального, циркового, зоологического парка, музыкального и киноискусства, культурно-досуговой деятельности и народного творчества, библиотечного и музейного дела, а также обеспечение внесения изменений и дополнений в лимиты штатной численности;

7) қазақтың ұлттық мәдениетін өркендетуді, сақтауды, дамытуды және таратуды қамтамасыз ету, сондай-ақ басқа да ұлттар мәдениетінің сақталуына, дамуына және таралуына қамқорлық көрсету;
8) қала аумағындағы барлық санаттағы тарихи-мәдени ескерткіштердің сақталуын және оларды пайдалану құқықтарының орындалуын қамтамасыз ету, жергілікті маңызы бар тарихи және мәдени ескерткіштерді есепке алуды, сақтау мен қалпына келтіруді ұйымдастыру бойынша Шымкент қаласының атқарушы органның іс-шараларын қалыптастыру мен іске асыруға қатысу;
9) мәдениетті және тілдерді дамытуға бағытталған фестивальдер, конкурстар, ақындар айтыстарын және басқа да іс-шараларды өткізу, сондай-ақ мемлекеттік және өзге ұйымдармен тығыз қарым-қатынаста конференциялар, семинарлар, оқытудың басқа да түрлерін және тәжірибе алмасулар ұйымдастыру;
10) мәдениет пен өнерді сақтау, дамыту жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыру мәселелері бойынша қалалық ведомствалардың, ұйымдардың және кәсіпорындардың қызметін үйлестіру, сондай-ақ қала және аудан әкімдері аппараттарымен саланың өзекті мәселелерін тәжірибелік шешуге қатысты мәселелер бойынша, өзара әрекеттесу;
11) қала аумағында тілдерді дамыту саласында мемлекеттік саясатты іске асыру;
12) Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасын одан әрі жетілдіру, мемлекеттік тіл саясатының тиімділігін арттыру, мемлекеттік тілдің қолданыс аясын кеңейту жөнінде ұсыныстар енгізу;
13) мемлекеттік тілдің кеңінен қолданылуын насихаттауға және дамытуға бағытталған мәдени-көпшілік іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу, сондай-ақ осы мәселе бойынша басқа мемлекеттік мекемелермен өзара іс-қимыл жасау;
14) Қазақстан Республикасы Ұлттық архив қорының құжаттарын сақтауды, қалыптастыруды, есебін және пайдалануды қамтамасыз ету;
15) заңнамамен белгіленген тәртіпте тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу бойынша конкурстарды ұйымдастыру және өткізу;
16) мәдениет, тілдерді дамыту және архивтер салаларындағы әлеуметтік, экономикалық және техникалық саясатты әзірлеу мақсатында қоғамдық бірлестіктермен және өзге де ұйымдармен ынтымақтастық жасау;
17) Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексімен белгіленген тәртіпте сотқа талап-арызбен жүгіну;
18) өзіне берілген мүлікті басқару;
19) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен қарастырылған өзге де құқықтарды жүзеге асыру.
Міндеттері:
1) мәдениет саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) Қазақстан Республикасы халқының мәдениетін қайта түлетуге, сақтауға, дамытуға және таратуға бағытталған шаралар қабылдау;
3) ұлттық және әлемдік мәдениет құндылықтарына баулу арқылы азаматтарды отаншылдыққа және эстетикалық тәрбиелеуге жағдайлар жасау;
4) мәдени құндылықтарға еркін қол жеткізуді қамтамасыз ету;
5) халыққа мәдени қызмет етудің мемлекеттік ең төменгі стандарттарын белгілеу;
6) мемлекеттік мәдениет ұйымдарының инфрақұрылымын дамытуды қамтамасыз ету және материалдық-техникалық базасын нығайту;
7) дарынды тұлғаларды қолдауды қамтамасыз ету;
8) мәдениет саласында Қазақстан Республикасының конституциялық құрылысын күштеп өзгертуді, тұтастығын бұзуды, мемлекет қауіпсіздігіне нұқсан келтіруді, соғысты, әлеуметтік, нәсілдік, ұлттық, діни, топтық-тектік және рулық астамшылықты, сондай-ақ қатыгездікке және зорлық-зомбылыққа табынуды насихаттауға немесе үгіттеуге жол бермеу жөнінде шаралар қолдану;
9) мәдени құндылықтардың заңсыз әкетілуіне және әкелуіне, оған меншік иесі құқығының басқаға заңсыз берілуіне тосқауыл қою, оларды кез келген заңсыз иеленуден қайтарып алуға шаралар қолдану;
10) мәдениет саласындағы халықаралық ынтымақтастық үшін жағдайлар жасау;
11) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес, азаматтардың ұлттық-мәдени бірлестіктерге қатысу еркіндігін, мәдениет ұйымдарын құруды, шетелдердегі отандастармен мәдени байланыстарды кеңейтуге қатысуды қоса алғанда, ұлттық және мәдени өзіндік ерекшелігін қорғау және дамыту құқықтарын іске асыруды қамтамасыз ету;
12) мәдениет саласында ғылыми және білім беру қызметін жүзеге асыратын ұйымдарды қолдау;
13) Қазақстан халқының ұлттық мәдени игілігі мен мәдени мұрасын қорғауға және дамытуға, Қазақстан Республикасының бірыңғай мәдени кеңістігін нығайтуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу, сондай-ақ іс-шараларды қолдау;
14) жалпымемлекеттік және халықаралық іс-шараларды өткізу үшін қажетті жағдайлар жасау;
15) отандастармен мәдени байланыстарды дамытуға жәрдемдесу;
16) кинематография саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
17) Шымкент қаласында халық үшін кинематография туындыларының қолжетімділігіне жағдайлар жасау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
18) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген басқада міндеттерді жүзеге асыру.
15. Функциялары:
1) қала әкімдігіне театр, цирк, зоологиялық саябақ, музыка және кино өнері, мәдени-демалыс қызметі мен халық шығармашылығы, кітапхана және музей ісі саласында қаланың мемлекеттік мәдениет ұйымдарын құру, қайта ұйымдастыру, тарату бойынша ұсыныс енгізу;
2) театр, цирк, зоологиялық саябақ, музыка және кино өнерін, мәдени-демалыс қызметі мен халық шығармашылығын, кітапхана және музей ісін дамыту бойынша қаланың мемлекеттік мәдениет ұйымдарының қызметін қолдау және үйлестіру, қаланың мәдениет саласындағы мекемелерінің қызметін қамтамасыз ету;
3) театр, цирк, зоологиялық саябақ, музыка және кино өнері, мәдени-демалыс қызметі мен халық шығармашылығы, кітапхана және музей ісі саласында қаланың мемлекеттік мәдениет ұйымдарының штат бірліктерін оңтайландыру, қысқарту, тарату сондай-ақ, штат санының лимиттеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қамтамасыз ету;

4) согласование групповых командировок (при наличии 5 сотрудников и более) государственных организаций культуры города в области театрального, циркового, зоологического парка, музыкального и киноискусства, культурно-досуговой деятельности и народного творчества, библиотечного и музейного дела;
5) организация проведения городских конкурсов, фестивалей и конкурсов в различных сферах творческой деятельности;
6) организация работы по учету, защите, консервации и реставрации, а также использованию культурных ценностей города, увековечиванию памяти выдающихся деятелей культуры страны;
7) создание экспертной комиссии по временному вывозу культурных ценностей и утверждение Положения о данной комиссии;
8) осуществление мониторинга деятельности организаций культуры, расположенных на территории города, и предоставление информации в уполномоченный орган, а также статистических отчетов по установленной форме;
9) осуществление проведения оздоровительных культурно-массовых мероприятий на городском уровне;
10) проведение аттестации государственных организаций культуры города;
11) осуществление управления коммунальной собственностью в сфере культуры в пределах своей компетенции;
12) организация работы по сохранению историко-культурного наследия, содействие развитию исторических, национальных и культурных традиций и обычаев;
13) выдача свидетельства на право временного вывоза культурных ценностей;
14) внесение в акимат города предложения о присвоении статуса "Центральная" одной из государственных библиотек города;
15) реализация комплекса мероприятий, направленных на поиск и поддержку талантливой молодежи и перспективных творческих коллективов;
16) осуществление проведения социально значимых мероприятий в сфере культуры;
17) обеспечение соблюдения особого режима объектов национального культурного достояния;
18) реализация государственной политики в области кинематографии;
19) организация работы по созданию условий доступности произведений кинематографии для населения соответствующей административно-территориальной единицы;
20) обеспечение выявления, учета, сохранения, изучения, использования и мониторинга состояния объектов историко-культурного наследия, обеспечение проведения научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры;
21) внесение предложении по включению в планы экономического и социального развития города мероприятий по организации учета, охраны и научно-реставрационной работы памятников истории и культуры местного значения;
22) обеспечение выполнения мероприятий по выявлению, изучению, сохранению памятников истории и культуры всех категорий, составление историко-архитектурных опорных планов и карт-схем при разработке и утверждении проектов планирования, строительства и реконструкции городов и других населенных пунктов по согласованию с уполномоченным органом;

4) театр, цирк, зоологиялық саябақ, музыка және кино өнері, мәдени-демалыс қызметі мен халық шығармашылығы, кітапхана және музей ісі саласында қаланың мемлекеттік мәдениет ұйымдарының топтық іс-сапарларын келісу (5 қызметкер және одан көп болған жағдайда);
5) шығармашылық қызметтің түрлі салаларында қалалық байқаулар, фестивальдер және конкурстар өткізуді ұйымдастыру;
6) қаланың мәдени құндылықтарын есепке алу, қорғау, консервациялау және реставрациялау, сондай-ақ пайдалану, елдің көрнекті мәдениет қайраткерлерін мәңгі есте қалдыру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
7) мәдени құндылықтарды уақытша әкету жөнiндегi сараптама комиссиясын құру және ол туралы ережені бекіту;
8) қала аумағында орналасқан мәдениет ұйымдарының қызметіне мониторингті жүзеге асыру және уәкілетті органға ақпарат, сондай-ақ белгіленген нысанда статистикалық есептер беру;
9) қалалық деңгейде сауықтық мәдени-бұқаралық іс-шаралар өткізуді жүзеге асыру;
10) қаланың мемлекеттік мәдениет ұйымдарын аттестаттаудан өткізу;
11) өз құзыреті шегінде мәдениет саласындағы коммуналдық меншікті басқаруды жүзеге асыру;
12) тарихи-мәдени мұраны сақтау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, тарихи, ұлттық және мәдени дәстүрлер мен салттардың дамуына ықпал жасау;
13) мәдени құндылықтарды уақытша әкету құқығына куәлік беру;
14) қала әкімдігіне қаланың мемлекеттік кітапханаларының біріне "Орталық" мәртебесін беру туралы ұсыныс енгізу;
15) талантты жастарды және перспективалы шығармашылық ұжымдарды іздестіруге және қолдауға бағытталған іс-шаралар кешенін жүзеге асыру;
16) мәдениет саласында әлеуметтік маңызы бар іс-шаралар өткізуді жүзеге асыру;
17) ұлттық мәдени игілік объектілерінің айрықша режимінің сақталуын қамтамасыз ету;
18) кинематография саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
19) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктегі халық үшін кинематография туындыларының қолжетімділігіне жағдайлар жасау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
20) тарихи-мәдени мұра объектілерін анықтауды, есепке алуды, сақтауды, зерделеуді, пайдалануды және олардың жай-күйін мониторингтеуді қамтамасыз ету, тарих және мәдениет ескерткіштерінде ғылыми-реставрациялық жұмыстарды жүргізуді қамтамасыз ету;
21) қаланың экономикалық және әлеуметтiк даму жоспарларына жергiлiктi маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін есепке алуды, қорғауды және оларда ғылыми-реставрациялау жұмыстарын ұйымдастыру жөнiндегi iс-шараларды қосу бойынша ұсыныс енгізу;
22) уәкiлеттi органмен келiсе отырып, қалаларды және басқа да елдi мекендердi жоспарлау, салу және қайта құру жобаларын әзiрлеу және бекiту кезінде барлық санаттағы тарих және мәдениет ескерткiштерiн анықтау, зерделеу, сақтау жөнiндегi iс-шаралардың орындалуын, тарихи-сәулет тiрек жоспарларын және карта-схемаларды жасауды қамтамасыз ету;

23) оформление обязательств по охране памятников истории и культуры и контроль за их исполнением собственниками и пользователями;
24) внесение в акимат города предложения о создании комиссии по охране памятников истории и культуры;
25) проведение работы по охране объектов историко-культурного наследия;
26) проведение работ по установке новых сооружений монументального искусства;
27) оказание государственной услуги "Выдача разрешения на установку мемориальных досок";
28) рассмотрение и согласование научно-проектной документации планируемых научно-реставрационных работ на памятники истории и культуры местного значения;
29) внесение предложений в акимат города о признании объектов историко-культурного наследия памятниками истории и культуры местного значения на основании заключения историко-культурной экспертизы по согласованию с уполномоченным органом и включении их в государственный список памятников истории и культуры местного значения;
30) внесение предложений в акимат города о лишении памятника истории и культуры местного значения статуса на основании заключения историко-культурной экспертизы и исключении его из государственного списка памятников истории и культуры местного значения по согласованию с уполномоченным органом;
31) разработка и обеспечение установления ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры местного значения;
32) разработка полугодового плана государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о языках территориальными подразделениями центральных исполнительных органов и местными исполнительными органами, представление его на утверждение, проведение государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о языках;
33) обеспечение работы по внесению в уполномоченный орган в области развития языков аналитической сводной информации о ходе выполнения Концепции развития языковой политики в Республике Казахстан на 2023 – 2029 годы по итогам года и6проведение работы по достижению его целевых индикаторов;
34) осуществление приема и рассмотрения уведомлений о размещении вывески территориальными подразделениями центральных государственных органов и их ведомств, местными исполнительными органами области, города республиканского значения и аппаратами акима района в городе в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";
35) принятие мер по привлечению лиц, допустивших нарушения, к ответственности, установленной законами Республики Казахстан, при наличии достаточных данных, указывающих на признаки состава административного правонарушения, если в результате проведения проверки выявлен факт нарушения проверяемым субъектом требований, установленных законодательством Республики Казахстан о языках;

23) тарих және мәдениет ескерткiштерiн қорғау мiндеттемелерiн ресiмдеу және оларды меншiк иелерi мен пайдаланушылардың орындауын бақылау;
24) қала әкімдігіне тарих және мәдениет ескерткіштерін қорғау жөніндегі комиссияны құру туралы ұсыныс енгізу;
25) тарихи-мәдени мұра объектiлерiн қорғау жөнiнде жұмыс жүргiзу;
26) монументті өнердің жаңа құрылыстарын орнату жөніндегі жұмысты жүргізу;
27) "мемориалдық тақталарды орнатуға рұқсат беру" мемлекеттік қызметін көрсету;
28) жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткiштерiне жоспарланатын ғылыми-реставрациялық жұмыстардың ғылыми-жобалау құжаттамасын қарау және келісу;
29) уәкілетті органмен келісу бойынша тарихи-мәдени мұра объектiлерiн тарихи-мәдени сараптама қортытындысы негізінде жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткiштерi деп тану және оларды жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізіміне қосу туралы қала әкімдігіне ұсыныс енгізу;
30) уәкілетті органмен келісу бойынша жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткішін тарихи-мәдени сараптама қортындысы негізінде мәртебесінен айыру және оны жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімінен алып тастау туралы қала әкімдігіне ұсыныс енгізу;
31) жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалдау ақысының мөлшерлемесін әзірлеу және белгіленуін қамтамасыз ету;
32) орталық атқарушы органдардың аумақтық бөлiмшелерiнiң және жергілікті атқарушы органдардың Қазақстан Республикасының тiл туралы заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылаудың жартыжылдық жоспарын әзірлеу, бекітуге ұсыну, Қазақстан Республикасының тiл туралы заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылау жүргізу;
33) тілдерді дамыту саласындағы уәкілетті органға жыл қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасында тіл саясатын дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасының орындалу барысы туралы талдамалық жиынтық ақпаратты енгізу жұмысын қамтамасыз ету және оның нысаналы индикаторларына қол жеткізу бойынша жұмыс жүргізу;
34) маңдайшаны орталық мемлекеттік органдардың және олардың ведомстволарының аумақтық бөлімшелерінің, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдарының және қаладағы аудан әкімі аппараттарының орналастыру туралы хабарламаларды "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қабылдауды және қарауды жүзеге асыру;
35) тексеру жүргізу нәтижесінде тексерілетін субъектінің Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасында белгіленген талаптарды бұзу фактісі анықталса, әкімшілік құқық бұзушылық құрамының белгілерін көрсететін жеткілікті деректер болған кезде бұзушылықтарға жол берген адамдарды Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа тарту жөнінде шаралар қабылдау;

36) координация работы по изучению языков и разработке методических пособий с использованием современных мультимедийных технологий для обучения языков населения города;
37) проведение социологических опросов по вопросам языковой политики, оценки уровня владения языками жителей города;
38) проведение конкурсов, литературных чтений, научно-практических конференций, семинаров, круглых столов и других мероприятий, направленных на реализацию языковой политики;
39) взаимодействие с учреждениями (организациями), государственными органами по вопросам языковой политики;
40) проведение мониторинга рекламных текстов в части размещения реквизитов и визуальной информации на предмет соответствия законодательству Республики Казахстан о языках;
41) реализация мероприятий по повышению интеграции с этнокультурными объединениями и общественными организациями по вопросам создания условий для обучения родным языкам этносов, формированию языковой среды;
42) определение и утверждение перечня специально выделенных мест для размещения афиш культурных, спортивных и спортивно-массовых мероприятий;
43) реализация комплекса мер городского значения, направленных на развитие государственного языка и других языков;
44) проведение разъяснительной работы по недопущению ущемления граждан по языковому принципу;
45) внесение в акимат города предложения о создании комиссии по наименованию составных частей;
46) упорядочение работы по восстановлению, сохранению исторических названий в городе Шымкент как составной части историко-культурного наследия Республики Казахстан;
47) организация публичных слушаний для заслушивания мнения населения при присвоении наименований улицам города;
48) обеспечение деятельности городской ономастической комиссии;
49) проведение работ по наименованию и переименованию административно-территориальных единиц, составных частей населенных пунктов, уточнению и изменению транскрипции их наименований на основании заключения Республиканской ономастической комиссии;
50) проведение работ по наименованию, а также переименованию государственных юридических лиц, других объектов государственной собственности на территории города на основании заключения Республиканской ономастической комиссии;
51) надзор за осуществлением регистрации присвоенных наименований составных частей в единых информационных системах;
52) контроль за формированием базы данных по области ономастики и проведением работ по ее регулярному пополнению;
53) осуществляет взаимодействие с государственными органами, учреждениями, организациями, общественными объединениями в области ономастики, оказание им методической помощи в области ономастики;

36) қала тұрғындарына тілдерді оқыту және тілдерді үйретуге арналған заманауи мультимедиалық технологияларды пайдалана отырып, әдістемелік құралдар әзірлеу жұмыстарын үйлестіру;
37) тіл саясаты мәселелері, қала тұрғындарының тілдерді меңгеру деңгейін бағалау бойынша әлеуметтанулық сауалнамалар жүргізу;
38) мемлекеттік тіл саясатын жүзеге асыруға бағытталған конкурстар, әдеби оқулар, ғылыми-практикалық конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер және басқа да іс-шаралар өткізу;
39) тіл саясаты мәселелері бойынша мекемелермен (ұйымдармен), мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасау;
40) деректемелер мен көрнекі ақпаратты орналастыру бөлігінде жарнама мәтіндерінің Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасына сәйкестігіне мониторинг жүргізу;
41) этностардың ана тілдерін оқытуға жағдай жасау мәселелері бойынша этно-мәдени бірлестіктер және қоғамдық ұйымдармен ықпалдастықты арттыру, тілдік ортаны қалыптастыру бойынша іс-шараларды іске асыру;
42) мәдени, спорттық және спорттық-бұқаралық іс-шаралардың афишаларын орналастыру үшін арнайы бөлінген орындардың тізбесін айқындау және бекіту;
43) мемлекеттік тілді және басқа тілдерді дамытуға бағытталған қалалық маңызы бар шаралар кешенін жүзеге асыру;
44) азаматтарды тілдік қағидат бойынша кемісітуге жол бермеу бойынша түсіндіру жұмыстарын жүргізу;
45) қала әкімдігіне құрамдас бөліктерге атау беру жөніндегі комиссияны құру туралы ұсыныс енгізу;
46) Қазақстан Республикасының тарихи-мәдени мұрасының құрамдас бөлiгi ретiнде Шымкент қаласындағы тарихи атауларды қалпына келтiру, сақтау жөніндегі жұмысты ретке келтіру;
47) қала көшелеріне атау беру кезінде халықтың пікірін тыңдау үшін көпшілік тыңдау ұйымдастыру;
48) қалалық ономастика комиссиясының қызметін қамтамасыз ету;
49) Республикалық ономастика комиссиясының қорытындысы негізінде әкімшілік-аумақтық бірліктерге, елді мекендердің құрамдас бөліктеріне атау беру және қайта атау, олардың атауларының транскрипциясын нақтылау мен өзгерту жұмыстарын жүргізу;
50) Республикалық ономастика комиссиясының қорытындысы негізінде Қала аумағындағы мемлекеттік заңды тұлғалар, мемлекет меншігіндегі басқа да объектілерге атау беру, сондай-ақ оларды қайта атау туралы жұмыстарын жүргізу;
51) атау берілген құрамдас бөліктерді бірыңғай ақпараттық жүйелеріне тіркелуін жүзеге асыруды қадағалау;
52) ономастика саласы бойынша деректер базасын қалыптастыруды және оны үнемі толықтырып отыру жұмыстарын жүргізуді бақылау;
53) ономастика саласы бойынша мемлекеттік органдармен, мекемелермен, ұйымдармен, қоғамдық бірлестіктермен өзара іс-қимылды жүзеге асырады, оларға ономастика саласы бойынша әдістемелік көмек көрсету;

54) согласование эскиза аншлагов с наименованиями составных частей населенных пунктов;
55) принятие мер по привлечению к ответственности, предусмотренных статьей 156 Кодекса Республики Казахстан Об административных правонарушениях;
56) организация хранения, пополнения и использования документов Национального архивного фонда, принятых на хранение в Государственный архив города;
57) ведение государственного учета и обеспечение сохранности документов Национального архивного фонда, хранящихся в Государственном архиве города;
58) охрана, сохранение и использование историко-культурных документальных памятников, находящихся в коммунальной собственности;
59) организация проведения экспертизы научной и практической ценности документов;
60) формирование базы данных по документам Национального архивного фонда, хранящимся в Государственном архиве города;
61) организационно-методическое руководство вопросами архивного дела и документационного обеспечения управления на территории города;
62) государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о Национальном архивном фонде и архивах на территории города;
63) организация исполнения запросов физических и юридических лиц;
64) внесение на утверждение акимата города положения об экспертно-проверочной комиссии;
65) использование документов Национального архивного фонда для удовлетворения запросов государства, физических и юридических лиц;
66) сбор и возврат архивных документов по истории города;
67) организация проведения республиканских конкурсов и фестивалей в различных сферах творческой деятельности по согласованию с уполномоченным органом;
68) внесение в акимат города предложения об утверждении городского художественного совета и Положения о нем;
69) осуществление внутреннего контроля по направлениям своей деятельности в целях повышения качества и производительности работы подведомственных учреждений;
70) быть заказчиком строительства, реконструкции и ремонта объектов культуры города;
71) согласование лицензирования деятельности по осуществлению научно-реставрационных работ и (или) археологических работ на памятниках истории и культуры;
72) осуществление работ по включению историко-архитектурных опорных планов в генеральные планы города;
73) участие в организации и проведении конкурсов на проектирование и строительство объектов, финансируемых за счет средств государственного бюджета, внешних займов под правительственные гарантии Республики Казахстан и других источников;
74) участие в инвестиционных программах и проектах по реализации Стратегии социально-экономического развития города Шымкент, а также в разработке годовых планов;

54) елді мекендердің құрамдас бөліктерінің атаулары жазылатын аншлагтардың эскизін келісу;
55) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 156-бабында көзделген жауаптылыққа тарту бойынша шаралар қабылдау;
56) қаланың мемлекеттік архивінің сақтауына қабылданған Ұлттық архив қоры құжаттарын сақтауды, толықтыруды және пайдалануды ұйымдастыру;
57) қаланың мемлекеттік архивінде сақталатын Ұлттық архив қоры құжаттарын мемлекеттік есепке алуды жүргізу және олардың сақталуын қамтамасыз ету;
58) коммуналдық меншіктегі тарихи және мәдени құжаттық ескерткіштерді қорғау, оларды сақтау мен пайдалану;
59) құжаттардың ғылыми және практикалық құндылығына сараптама жүргізуді ұйымдастыру;
60) қаланың мемлекеттік архивінде сақталатын Ұлттық архив қорының құжаттары бойынша деректер қорын қалыптастыру;
61) қаланың аумағында архив ісі және басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету мәселелеріне ұйымдастырушылық-әдістемелік басшылық жасау;
62) қаланың аумағында Қазақстан Республикасының Ұлттық архив қоры және архивтер туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылау;
63) жеке және заңды тұлғалардың сұрауларын орындауды ұйымдастыру;
64) қала әкімдігінің бекітуіне сараптау-тексеру комиссиясы туралы ережені енгізу;
65) ұлттық архив қорының құжаттарын мемлекеттің, жеке және заңды тұлғалардың сұрауларын қанағаттандыру үшін пайдалану;
66) қаланың тарихы бойынша архив құжаттарын жинау және қайтару;
67) уәкілетті органмен келісім бойынша шығармашылық қызметтің түрлі салаларында республикалық конкурстар мен фестивальдар өткізуді ұйымдастыру;
68) қала әкімдігіне қалалық көркемдік кеңес және ол туралы ережені бекіту туралы ұсыныс енгізу;
69) қарасты мекемелер жұмысының сапасы мен өнімділігін арттыру мақсатында өз қызметінің бағыттары бойынша ішкі бақылауды жүзеге асыру;
70) қаланың мәдени мақсаттағы обьектілерінің құрылысы, реконструкциясы және жөнделуі бойынша тапсырысшы болу;
71) тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарды және (немесе) археологиялық жұмыстарды жүзеге асыру жөніндегі қызметті лицензиялауды келісу;
72) қаланың бас жоспарларына тарихи-сәулет тірек жоспарларын енгізу жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру;
73) мемлекеттік бюджет қаражатының, Қазақстан Республикасының үкіметтік кепілдіктерімен берілетін сыртқы қарыздардың және басқа да көздердің есебінен қаржыландырылатын обьектілерді жобалауға және құрылысын жүргізуге конкурстар ұйымдастыруға және өткізуге қатысу;
74) Шымкент қаласының әлеуметтік-экономикалық даму стратегиясын іске асыру бойынша инвестициялық бағдарламалар мен жобаларға, сондай-ақ жылдық жоспарларды әзірлеуге қатысу;

75) организация представления отчетов в правительство и иные государственные органы Республики Казахстан по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
76) участие в конкурсных мероприятиях по государственным закупкам имущества, работ и услуг и осуществление указанных государственных закупок;
77) реализация текущих бюджетных программ и программ развития, реализация функций заказчика при строительстве, модернизации, обновлении, модернизации и восстановлении инженерных сетей, финансируемых за счет средств государственного бюджета;
78) осуществление функций органа государственного управления в отношении коммунальных государственных предприятий находящихся в ведении Управления;
79) осуществление иных функций в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа, коллегиальных органов (при их наличии).
17. Руководство Управлением осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
18. Руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности акимом города Шымкент в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Полномочия руководителя Управления:
1) организует и руководит деятельностью Управления;
2) несет персональную ответственность за выполнение возложенных на управление задач и функций, поручений акима города и курирующего заместителя акима города;
3) назначает на должности и освобождает от должностей работников Управления, а также руководителей и их заместителей организаций, находящихся в ведении Управления в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) определяет обязанности и полномочия работников Управления, руководителей государственных коммунальных предприятий, находящихся в ведении управления, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
5) утверждает планы работы Управления;
6) действует от имени Управления без доверенности;
7) выдает доверенности;
8) применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на работников Управления, а также руководителей государственных коммунальных предприятий в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
9) в пределах своей компетенции издает приказы и дает указания, обязательные для исполнения всеми работниками подведомственных предприятий и управления;
10) утверждает внутреннюю трудовую дисциплину государственного учреждения;
11) осуществляет контроль за соблюдением в Управлении Закона "О государственной службе Республики Казахстан";
12) осуществляет личный прием граждан;
13) заключает контракты;
14) открывает счета в банке;
15) осуществляет полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;
16) принимает меры по усилению противодействия проявлениям коррупции и несет персональную ответственность за нарушения антикоррупционного законодательства;
17) представляет интересы Управления в государственных органах и иных организациях;
18) устанавливает меры вознаграждения работникам Управления и руководителям подведомственных предприятий в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
19) осуществляет иные функции, возложенные на него законодательством Республики Казахстан, настоящим Положением и акиматом города.
Руководитель Управления несет персональную ответственность за финансово-хозяйственную деятельность и сохранность имущества государственного учреждения.
В период отсутствия руководителя Управления его полномочия осуществляются лицом, его замещающим, в соответствии с действующим законодательством.
21. Руководитель Управления определяет полномочия своих заместителей, руководителей отделов в соответствии с действующим законодательством.

75) Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметіне және өзге де мемлекеттік органдарына есептерді беруді ұйымдастыру;
76) мүлікті, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу жөніндегі конкурстық іс-шараларға қатысу және аталған мемлекеттік сатып алуларды жүзеге асыру;
77) ағымдағы бюджеттік бағдарламаларды және даму бағдарламаларын іске асыру, мемлекеттік бюджет қаражатының есебінен қаржыландырылатын инженерлік желілерді салу, қайта жаңғырту, қайта жаңалау, жаңғырту және қалпына келтіру кезінде тапсырыс берушінің функцияларын жүзеге асыру;
78) Басқармаға қарасты коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындарға қатысты мемлекеттік басқару органының функцияларын жүзеге асыру;
79) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асыру.
3-тарау. Мемлекеттік органның, алқалы органдардың (бар болса) бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды Басқарма басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарма басшысын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Шымкент қаласының әкімі лауазымға тағайындайды және лауазымынан босатады.
18. Басқарма басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Басқарма басшысының өкілеттіктері:
1) Басқарманың қызметін ұйымдастырады және басқарады;
2) Басқармаға жүктелген міндеттер мен қызметтердің, қала әкімі мен жетекшілік ететін қала әкімі орынбасарының тапсырмаларының орындалуына дербес жауапты болады;
3) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларға сәйкес Басқарма қызметкерлерін, сондай-ақ қарамағындағы ұйымдардың басшыларын және олардың орынбасарларын жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
4) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларға сәйкес Басқарма қызметкерлерінің, Басқармасының қарамағындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорындардың басшыларының міндеттері мен уәкілеттіктерін анықтайды;
5) Басқарманың жұмыс жоспарларын бекітеді;
6) Басқарманың атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
7) сенімхаттар береді;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Басқарманың қызметкерлеріне, сондай-ақ мемлекеттік коммуналдық кәсіпорындардың басшыларына көтермелеу шараларын қолданады және тәртіптік жаза қолданады;
9) өз құзыреті шегінде қарамағындағы кәсіпорындардың және Басқарманың барлық қызметкерлерінің орындауы үшін міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
10) мемлекеттік мекеменің ішкі еңбек тәртібін бекітеді;
11) Басқармада "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Заңының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
12) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
13) келісім-шарттар жасасады;
14) банкте шоттар ашады;
15) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерде көзделген өкілеттіліктерді жүзеге асырады;
16) сыбайлас жемқорлықтың көріністеріне қарсы әрекеттерді күшейту бойынша шаралар қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың бұзылуына дербес жауапты;
17) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Басқарманың мүдделерін білдіреді;
18) Басқарманың қызметкерлеріне және қарамағындағы кәсіпорындардың басшыларына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте сыйақы шараларын белгілейді;
19) Қазақстан Республикасы заңнамасымен, осы Ережемен және қала әкімдігі мен оған жүктелген басқа да функцияларды жүзеге асырады.
Басқарманың басшысысы мемлекеттік мекеменің қаржы-шаруашылық қызметіне және мүлкінің сақталуына дербес жауапты болады.
Басқарма басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Басқарма басшысы өз орынбасарларының, бөлім басшыларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.

Глава 4. Имущество государственного органа
22. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества, приобретенного в результате его деятельности (включая денежные доходы) и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Национальный банк Республики Казахстан самостоятельно от имени Республики Казахстан осуществляет закрепленное за ним право владения, пользования и распоряжения имуществом, находящимся на его балансе.
23. Имущество, закрепленное за управлением, относится к коммунальной собственности.
24. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не предусмотрено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
25. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении Управления:
1) государственное коммунальное казенное предприятие "Шымкентский городской академический казахский драматический театр имени Ж. Шанина" Управления культуры, развития языков и архивов города Шымкент;
2) государственное коммунальное казенное предприятие "Шымкентский городской русский драматический театр" Управления культуры, развития языков и архивов города Шымкент;
3) государственное коммунальное казенное предприятие "Шымкентский городской узбекский драматический театр" Управления культуры, развития языков и архивов города Шымкент;
4) государственное коммунальное казенное предприятие "Шымкентский городской театр оперы и балета" Управления культуры, развития языков и архивов города Шымкент;
5) государственное коммунальное казенное предприятие "Шымкентский городской театр юмора и сатиры" Управления культуры, развития языков и архивов города Шымкент;
6) государственное коммунальное казенное предприятие "Шымкентский городской театр кукол" управления культуры, развития языков и архивов города Шымкент;
7) коммунальное государственное учреждение "Городская научно-универсальная библиотека имени Аль-Фараби" Управления культуры, развития языков и архивов города Шымкент;
8) коммунальное государственное учреждение "Централизованная система массовых библиотек города Шымкента" Управления культуры, развития языков и архивов города Шымкент;

4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Басқарманың заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі өзіне бекітіліп берілген, өзінің балансында тұрған мүлікті иелену, пайдалану және оған билік ету құқығын Қазақстан Республикасының атынан дербес жүзеге асырады.
22. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарманың қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
1) Шымкент қаласының мәдениет, тілдерді дамыту және архивтер басқармасының "Шымкент қалалық Ж.Шанин атындағы академиялық қазақ драма театры" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
2) Шымкент қаласының мәдениет, тілдерді дамыту және архивтер басқармасының "Шымкент қалалық орыс драма театры" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
3) Шымкент қаласының мәдениет, тілдерді дамыту және архивтер басқармасының "Шымкент қалалық өзбек драма театры" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
4) Шымкент қаласының мәдениет, тілдерді дамыту және архивтер басқармасының "Шымкент қалалық опера және балет театры" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
5) Шымкент қаласының мәдениет, тілдерді дамыту және архивтер басқармасының "Шымкент қалалық әзіл-сықақ және сатира театры" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
6) Шымкент қаласының мәдениет, тілдерді дамыту және архивтер басқармасының "Шымкент қалалық қуыршақ театры" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
7) Шымкент қаласының мәдениет, тілдерді дамыту және архивтер басқармасының "Әл-Фараби қалалық ғылыми-әмбебап кітапханасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
8) Шымкент қаласының мәдениет, тілдерді дамыту және архивтер басқармасының "Шымкент қаласының орталықтандырылған көпшілік кітапханалар жүйесі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;

9) коммунальное государственное учреждение "Городская универсальная библиотека имени А.С. Пушкина" Управления культуры, развития языков и архивов города Шымкент;
10) коммунальное государственное учреждение "Шымкентская городская специальная библиотека для незрячих и слабовидящих граждан" Управления культуры, развития языков и архивов города Шымкент;
11) коммунальное государственное учреждение "Шымкентская городская юношеская библиотека" Управления культуры, развития языков и архивов города Шымкент;
12) коммунальное государственное учреждение "Централизованная система детских библиотек города Шымкент" Управления культуры, развития языков и архивов города Шымкент;
13) коммунальное государственное учреждение "Шымкентский городской учебно-методический центр по языкам" Управления культуры, развития языков и архивов города Шымкент;
14) государственное коммунальное казенное предприятие "Центр обычаев и обрядов" Управления культуры, развития языков и архивов города Шымкент;
15) государственное коммунальное казенное предприятие "Объединение музеев города Шымкент" управления культуры, развития языков и архивов города Шымкент;
16) коммунальное государственное учреждение "Дирекция по организации культурно-массовых мероприятий" управления культуры, развития языков и архивов города Шымкент;
17) коммунальное государственное учреждение "Шымкентский городской государственный архив" Управления культуры, развития языков и архивов города Шымкент;
18) государственное коммунальное казенное предприятие "Шымкент жастар театры" управления культуры, развития языков и архивов города Шымкент;
19) государственное коммунальное казенное предприятие "Шымкент-цирк" Управления культуры, развития языков и архивов города Шымкент;
20) государственное коммунальное казенное предприятие "Концертно-выставочный центр" управления культуры, развития языков и архивов города Шымкент;
21) государственное коммунальное казенное предприятие "Шымкентский государственный зоологический парк" Управления культуры, развития языков и архивов города Шымкент;
22) государственное коммунальное казенное предприятие "Концертная организация "Шымкент концерт" (филармония) управления культуры, развития языков и архивов города Шымкент.
Приложение 23 к постановлению
акимата города Шымкент
от "___" _____ 2026 года № ____
Приложение к постановлению
акимата города Шымкент
от 19 сентября 2022 года № 1855
Положение о коммунального государственном учреждении "Управление цифровизации города Шымкент"
Глава 1. Общие положения

9) Шымкент қаласының мәдениет, тілдерді дамыту және архивтер басқармасының "А.Пушкин атындағы қалалық әмбебап кітапханасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
10) Шымкент қаласының мәдениет, тілдерді дамыту және архивтер басқармасының "Шымкент қалалық көзі көрмейтін және әлсіз көретін азаматтарға арналған арнайы кітапханасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
11) Шымкент қаласының мәдениет, тілдерді дамыту және архивтер басқармасының "Шымкент қалалық жасөспірімдер кітапханасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
12) Шымкент қаласының мәдениет, тілдерді дамыту және архивтер басқармасының "Шымкент қаласының орталықтандырылған балалар кітапханалар жүйесі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
13) Шымкент қаласының мәдениет, тілдерді дамыту және архивтер басқармасының "Шымкент қалалық тілдерді оқыту-әдістемелік орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
14) Шымкент қаласының мәдениет, тілдерді дамыту және архивтер басқармасының "Әдет-ғұрып және салт-дәстүр орталығы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
15) Шымкент қаласының мәдениет, тілдерді дамыту және архивтер басқармасының "Шымкент қаласының музейлер бірлестігі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
16) Шымкент қаласының мәдениет, тілдерді дамыту және архивтер басқармасының "Мәдени-бұқаралық іс-шараларды ұйымдастыру дирекциясы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
17) Шымкент қаласының мәдениет, тілдерді дамыту және архивтер басқармасының "Шымкент қалалық мемлекеттік архиві" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
18) Шымкент қаласының мәдениет, тілдерді дамыту және архивтер басқармасының "Шымкент жастар театры" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
19) Шымкент қаласының мәдениет, тілдерді дамыту және архивтер басқармасының "Шымкент-цирк" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
20) Шымкент қаласының мәдениет, тілдерді дамыту және архивтер басқармасының "Концерттік-көрме орталығы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны.
21) Шымкент қаласының мәдениет, тілдерді дамыту және архивтер басқармасының "Шымкент мемлекеттік зоологиялық саябағы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
22) Шымкент қаласының мәдениет, тілдерді дамыту және архивтер басқармасының "Шымкент концерт" концерттік ұйымы" (филармония) мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны.
Шымкент қаласы әкімдігінің
2026 жылғы "___" ______
№___________ қаулысына
23-қосымша
Шымкент қаласы әкімдігінің
2022 жылғы 19 қыркүйектегі
№ 1855 қаулысына қосымша
"Шымкент қаласының цифрландыру басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер

1. Коммунальное государственное учреждение "Управление цифровизации города Шымкент" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере цифровизации, информатизации, связи и информационных-коммуникации на территории города Шымкент.
2. Управление имеет ведомство.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет символы и знаки отличия (при их наличии), печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными закон Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности коммунального государственного учреждения "Управления цифровизации города Шымкент" утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, город Шымкент, Каратауский район, микрорайон Нурсат, проспект Nursultan Nazarbaev 10, индекс 160023.
10. Режим работы регламентируется в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан.
11. Настоящее положение является учредительным документом Управления.
12. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета в соответствии с Бюджетным Кодексом Республики Казахстан.
13. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
реализация государственной политики в сфере цифровизации, информационно-коммуникационной технологии и информационной безопасности.

1. "Шымкент қаласының цифрландыру басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) Шымкент қаласының аумағында жергілікті атқарушы органының қызметінде пайдаланылатын цифрландыру, ақпараттандыру, байланыс және ақпараттық-коммуникациялар саласында басшылық ететін Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомствосы бар.
3. Басқарма өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның рәміздері мен айырым белгілері (бар болса), Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқармаға уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқада актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Шымкент қаласының цифрландыру басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Қаратау ауданы, Нұрсат шағын ауданы, Nursultan Nazarbaev даңғылы 10, индекс 160023.
10. Жұмыс режимі Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес реттеледі.
11. Осы ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
12. Басқарма қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
13. Басқарма кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарма өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқарма заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері:
13. Мақсаттары: цифрландыру, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру.

14. Полномочия:
1) права:
издавать приказы и давать поручения, обязательные для исполнения работниками управления и организациями, находящимися в ведении Управления;
осуществлять координацию и контроль по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
запрашивать и получать необходимую информацию и материалы на бумажном и (или) электронном носителях;
осуществлять управление переданным им имуществом;
вносить предложения по вопросам создания, реорганизации и ликвидации организаций находящихся в ведении Управления;
оказывать электронные услуги с использованием информационных систем в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об информатизации";
2) обязанности:
обеспечение условий для развития и внедрения своевременных и коммуникационных координация работы по внедрению цифровых технологий в основные отрасли экономики;
обеспечение соблюдения единых требований в области информационно-коммуникационных технологий, информационной безопасности;
15. Функции:
1) обеспечивает соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными;
2) осуществляет мониторинг выполнения единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности;
3) осуществляет деятельность по совершенствованию системы привлечения инвестиций и механизмов стимулирования разработки и реализации инвестиционных проектов в сфере информатизации;
4) создает условия для развития отрасли информационно-коммуникационных технологий;
5) создает и развивает объекты информатизации "электронного правительства";
6) разрабатывает и размещает платформенные программные продукты;
7) осуществляет наполнение, обеспечивает достоверность и актуальность электронных информационных ресурсов местных исполнительных органов;
8) осуществляет учет и актуализацию сведений об объектах информатизации "электронного правительства" и технической документации объектов информатизации "электронного правительства" на архитектурном портале "электронного правительства";
9) размещает общедоступную информацию о планах и результатах создания и развития объектов информатизации государственных органов на своих интернет-ресурсах;
10) обеспечивает хранение оригиналов технической документации на бумажных носителях и представляет их сервисному интегратору "электронного правительства" по его запросу;

14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
Басқарма қызметкерлері және Басқарма қарамағындағы ұйымдарға орындауға мiндеттi бұйрықтар шығаруға және тапсырмалар беруге;
Басқарманың құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша үйлестiру мен бақылауды жүзеге асыруға;
қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштердегі қажетті ақпаратты және материалдарды белгiленген тәртiппен сұратуға және алуға;
өздерiне берiлген мүлiктi басқаруды жүзеге асыруға;
Басқарма қарамағындағы ұйымдарды құру, қайта ұйымдастыру және тарату мәселелерi бойынша ұсыныстар енгiзуге;
Қазақстан Республикасының "Ақпараттандыру туралы" Заңына сәйкес, ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, электрондық қызметтер көрсетуге құқылы.
2) міндеттері:
1) экономиканың негізгі салаларына цифрлық технологияларды енгізу, цифрландыру жобаларын әзірлеу, енгізу жөніндегі жұмысты үйлестіру, бақылау және мониторинглеу;
2) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар, ақпараттық қауіпсіздік салаларындағы бірыңғай талаптардың сақталуын қамтамасыз ету;
15. Функциялары:
1) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;
2) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың орындалуына мониторингті жүзеге асырады;
3) инвестициялар тарту жүйесін және ақпараттандыру саласындағы инвестициялық жобаларды әзірлеу мен іске асыруды ынталандыру тетіктерін жетілдіру жөніндегі қызметті жүзеге асырады;
4) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласын дамыту үшін жағдай жасайды;
5) "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін құрады және дамытады;
6) платформалық бағдарламалық өнімдерді әзірлейді және орналастырады;
7) жергілікті атқарушы органдардың электрондық ақпараттық ресурстарының толықтырылуын жүзеге асырады, олардың анықтығын және жаңартылып отырылуын қамтамасыз етеді;
8) "электрондық үкіметтің" архитектуралық порталында "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері туралы мәліметтерді және "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері техникалық құжаттамасын есепке алуды және жаңартып отыруды жүзеге асырады;
9) өз интернет-ресурстарында мемлекеттік органдардың ақпараттандыру объектілерін құру және дамыту жоспарлары мен нәтижелері туралы жалпыға бірдей қолжетімді ақпаратты орналастырады;
10) техникалық құжаттаманың қағаз жеткізгіштердегі түпнұсқаларын сақтауды қамтамасыз етеді және оларды "электрондық үкiметтiң" сервистік интеграторына оның сұрау салуы бойынша ұсынады;

11) осуществляет использование стандартных решений при создании и развитии объектов информатизации "электронного правительства";
12) организует пункты общественного доступа физических и юридических лиц к государственным электронным информационным ресурсам и информационным системам государственных органов, в том числе путем выделения нежилых помещений для организации данного доступа;
13) создает условия для повышения цифровой грамотности;
14) размещает открытые данные на казахском и русском языках на интернет-портале открытых данных;
15) размещает интернет-ресурсы на единой платформе интернет-ресурсов государственных органов, а также обеспечивает их достоверность и актуализацию;
16) приобретает информационно-коммуникационные услуги;
17) предоставляет оператору электронные информационные ресурсы, необходимые для информационного наполнения веб-портала "электронного правительства";
18) определяет объекты, относящиеся к критически важным объектам информационно-коммуникационной инфраструктуры, в пределах своей компетенции;
19) предоставляет доступ оператору к электронным информационным ресурсам для осуществления аналитики данных в соответствии с требованиями по управлению данными;
20) передает данные на информационно-коммуникационную платформу "электронного правительства" в соответствии с требованиями по управлению данными;
21) осуществляет государственный контроль в сфере информатизации в отношении субъектов частного предпринимательства в пределах соответствующей административно-территориальной единицы;
22) разрабатывает и утверждает с уполномоченным органом и территориальными подразделениями уполномоченного органа и территориальными подразделениями уполномоченных государственных органов военного управления, национальной безопасности и внутренних дел Республики Казахстан, осуществляющими деятельность на соответствующей административно-территориальной единице, планы строительства сооружений связи, линий связи и других объектов инженерной инфраструктуры, за исключением сетей подразделений правительственной и президентской связи;
23) совместно с операторами связи определяет перечень объектов социального значения для предоставления абонентам бесплатных соединений с компенсацией соответствующих расходов операторам связи в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
24) выделяет нежилые помещения для производственных объектов операторов почты в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также оказывает содействие операторам почты в размещении на их территории производственных объектов;

11) "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін құру және дамыту кезінде стандартты шешімдерді пайдалануды жүзеге асырады;
12) мемлекеттік органдардың мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстарына және ақпараттық жүйелеріне жеке және заңды тұлғалардың қоғамдық қол жеткізу пункттерін, оның ішінде осы қол жеткізуді ұйымдастыру үшін тұрғын емес үй-жайларды бөлу жолымен ұйымдастырады;
13) цифрлық сауаттылықты арттыру үшін жағдай жасайды;
14) ашық деректердің интернет-порталында қазақ және орыс тілдерінде ашық деректерді орналастырады;
15) мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының бірыңғай платформасында интернет-ресурстарды орналастырады, сондай-ақ олардың анықтығын және жаңартылып отырылуын қамтамасыз етеді;
16) ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтерді сатып алады;
17) операторға "электрондық үкімет" веб-порталын ақпараттық толықтырып отыру үшін қажетті электрондық ақпараттық ресурстарды береді;
18) өз құзыреті шегінде ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілеріне жататын объектілерді айқындайды;
19) операторға деректерді басқару талаптарына сәйкес деректерді талдауды жүзеге асыру үшін электрондық ақпараттық ресурстарға қолжетімділік береді;
20) деректерді басқару талаптарына сәйкес деректерді "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасына береді;
21) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің шегінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты ақпараттандыру саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
22) уәкілетті органмен және қызметін тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жүзеге асыратын, уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерімен және Қазақстан Республикасы әскери басқару, ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер уәкілетті мемлекеттік органдарының аумақтық бөлімшелерімен бірге, үкіметтік және президенттік байланыс бөлімшелерінің желілерін қоспағанда, байланыс құрылысжайларының, байланыс жолдары мен басқа да инженерлік инфрақұрылым объектілері құрылысының жоспарларын әзірлейді және бекітеді;
23) байланыс операторларына Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен тиісті шығыстарды өтей отырып, абоненттерге тегін қосуды ұсыну үшін байланыс операторларымен бірлесіп, әлеуметтік мәні бар объектілердің тізбесін айқындайды;
24) пошта операторларының өндірістік объектілері үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тұрғын емес үй-жайлар бөледі, сондай-ақ пошта операторларының олардың аумағына өндірістік объектілерді орналастыруына жәрдемдеседі;

25) по заявлению оператора сотовой или спутниковой связи по согласованию с уполномоченным органом предоставляет места с подведенным электроснабжением для строительства операторами сотовой или спутниковой связи антенно-мачтовых сооружений и (или) опор для оборудования сотовой или спутниковой связи;
26) оосуществляет государственный контроль качества услуг связи, оказываемых операторами связи;
27) вносит предложения акимату области (города республиканского значения, столицы) по организации предоставления услуг связи на соответствующей административно-территориальной единице для включения в планы развития области (города республиканского значения, столицы);
28) осуществляет государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи, за исключением источников комплектования Национального архива Республики Казахстан и центральных государственных архивов;
29) рассматривает обращения субъекта или его законного представителя о соответствии содержания персональных данных и способов их обработки целям их обработки и принимает соответствующие решения;
30) осуществляет государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о персональных данных и их защите в отношении субъектов частного предпринимательства в пределах соответствующей административно-территориальной единицы;
31) принимает меры по привлечению лиц, допустивших нарушения законодательства Республики Казахстан о персональных данных и их защите, к ответственности, установленной законами Республики Казахстан;
32) требует от собственника и (или) оператора, а также третьего лица уточнения, блокирования или уничтожения недостоверных, или полученных незаконным путем персональных данных;
33) осуществляет меры, направленные на совершенствование защиты прав субъектов;
34) осуществляет обеспечение реализации инициатив и проектов в рамках концепции "умного" города;
35) осуществляет обеспечение взаимодействия с казахстанскими и международными организациями по вопросам реализации инициатив и проектов концепции "умного" города;
36) осуществляет организацию проведения городских, республиканских и международных мероприятий по вопросам цифровизации, связи и информационной безопасности;
37) осуществляет в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.

25) ұялы немесе спутниктік байланыс операторының өтініші бойынша, уәкілетті органмен келісу арқылы ұялы немесе спутниктік байланыс операторларының ұялы немесе спутниктік байланыс жабдығына арналған антенна-діңгекті құрылыстарды және (немесе) тіреуіштерді салуы үшін электрмен жабдықтау жүргізілген орын ұсынады;
26) байланыс операторлары көрсететін байланыс қызметтерінің сапасын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
27) облыстағы (республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) ауданның, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) әкімдігіне облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) даму жоспарына енгізу үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте байланыс қызметтерін көрсетуді ұйымдастыру жөнінде ұсыныс енгізеді;
28) Қазақстан Республикасының Ұлттық архивінің және орталық мемлекеттік архивтердің жинақтау көздерін қоспағанда, Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
29) субъектінің немесе оның заңды өкілінің дербес деректер мазмұнының және оларды өңдеу тәсілдерінің оларды өңдеу мақсаттарына сәйкестігі туралы жолданымдарын қарайды және тиісті шешімдер қабылдайды;
30) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
31) Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасының бұзылуына жол берген адамдарды Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа тарту жөніндегі шараларды қабылдайды;
32) меншік иесінен және (немесе) оператордан, сондай-ақ үшінші тұлғадан анық емес немесе заңсыз жолмен алынған дербес деректерді нақтылауды, бұғаттауды немесе жоюды талап етеді;
33) субъектілердің құқықтарын қорғауды жетілдіруге бағытталған шараларды жүзеге асырады;
34) "ақылды" қала тұжырымдамасы шеңберінде бастамалар мен жобаларды іске асыруды қамтамасыз етеді;
35) "ақылды" қала тұжырымдамасының бастамалары мен жобаларын іске асыру мәселелері бойынша қазақстандық және халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді;
36) цифрландыру, байланыс және ақпараттық қауіпсіздік мәселелері бойынша қалалық, республикалық және халықаралық іс-шаралар өткізуді ұйымдастырады;
37) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.

Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство Управления осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан".
18. Первый руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан".
19. Полномочия первого руководителя Управления:
1) утверждает планы работ Управления;
2) действует от имени Управления;
3) выдает доверенности;
4) поощряет работников Управления и налагает на них дисциплинарные взыскания в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан";
5) издает приказы, подписывает служебную документацию в пределах своей компетенции;
6) утверждает внутренний трудовой распорядок Управления;
7) осуществляет контроль за соблюдением Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" в Управлении;
8) осуществляет личный прием граждан;
9) несет персональную ответственность за исполнение антикоррупционного законодательства;
10) назначает и освобождает от должности руководителей подведомственных организаций, находящихся в ведении Управления.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан".
20. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан".
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Управление имеет на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе". Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
23. Коммунальное государственное учреждение "Управление цифровизации города Шымкент" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.

3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың бірінші басшысы "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Заңына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарманың бірінші басшысының "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Заңына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) Басқарманың жұмыс жоспарларын бекітеді;
2) Басқарманың атынан әрекет етеді;
3) сенімхаттар береді;
4) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Заңына сәйкес Басқарманың қызметкерлерін көтермелейді және оларға тәртіптік жаза береді;
5) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады, қызметтік құжаттарға қол қояды;
6) Басқарманың ішкі еңбек тәртібін бекітеді;
7) Басқармада "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
8) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
9) Басқармада сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс қимылды күшейтуге бағытталған шараларды қабылдайды және жемқорлыққа қарсы тұру жұмыстарының жай-күйіне жауапты болады;
10) Басқармаға қарамағындағы мекемелердің басшыларын тағайындайды және лауазымынан босатады.
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Заңына сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Заңына сәйкес айқындайды.
4-тарау. Басқарманың мүлкі
21. Басқарманың Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңында көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі бар.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Шымкент қаласының цифрландыру басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.

Глава 5. Реорганизация и упразднение Управления
24. Реорганизация и ликвидация Управления осуществляются в соответствии с Гражданским кодексом, Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе" и актами судов.
Перечень подведомственных учреждении Управления:
Коммунальное государственное учреждение "Ситуационый центр города Шымкент" управления цифровизации города Шымкент" является подведомственным учреждением Управления.
Приложение 24 к постановлению
акимата города Шымкент
от "___" _____ 2026 года № ____
Приложение к постановлению
акимата города Шымкент
от 6 марта 2024 года № 922
Положение о коммунальном государственном учреждении "Управление жилья города Шымкент"
Глава 1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Управление жилья города Шымкент" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере жилищных отношений.
2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет символы и знаки отличия, печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности коммунального государственного учреждения "Управление жилья города Шымкент" утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, город Шымкент, район Туран, проспект Республики, дом № 12 А, индекс 160005.
10. Настоящее Положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

5-тарау. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату
24. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне, Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңына және соттар актілеріне сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарманың қарамағындағы ұйымдардың тізбесі
Шымкент қаласы цифрландыру басқармасының "Шымкент қаласының ситуациялық орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Шымкент қаласы әкімдігінің
2026 жылғы "___" ______
№___________ қаулысына
24-қосымша
Шымкент қаласы әкімдігінің
2024 жылғы 6 наурыздағы
№ 922 қаулысына қосымша
"Шымкент қаласының тұрғын үй басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Шымкент қаласының тұрғын үй басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) тұрғын үй қатынастары саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның рәміздері мен айырым белгілері (бар болса), Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқарма Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Шымкент қаласының тұрғын үй басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Шымкент қаласының тұрғын үй басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Тұран ауданы, Республика даңғылы № 12 А құрылыс, индексі 160005.
10. Осы ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.

12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задача и полномочия государственного органа
13. Задачей: является реализация основных направлений государственной политики в сфере жилищных отношений на территории города Шымкент в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
14. Полномочия:
1) Права:
ведение служебной переписки с государственными и негосударственными органами и организациями;
внесение предложений акиму города и в исполнительные органы о совершенствовании деятельности в сфере жилищных отношений;
запрашивание и получение от государственных органов, иных организации информацию, необходимой для осуществления функций, возложенных на Управление;
участие в подготовке проектов распоряжений акима, постановлений акимата города, решений маслихата по вопросам, относящимся к компетенции Управления;
осуществление иных прав в соответствии с законами Республики Казахстан.
2) Обязанности:
обеспечивает организацию мероприятий по сохранению и надлежащей эксплуатации жилищного фонда;
оказывает жилищную помощь за счет средств местного бюджета;
осуществляет предоставление гражданам Республики Казахстан жилища из коммунального жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях";
осуществляет приватизацию жилищ из государственного жилищного фонда на условиях и в порядке, определенных Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях";
обеспечивает проведение инвентаризации жилищного фонда и осуществляет учет функционирующих многоквартирных жилых домов с заполнением итоговых сведений в соответствии с правилами формирования, обработки, а также централизованного сбора и хранения информации в электронной форме, в том числе функционирования объектов информатизации в сфере жилищных отношений;
представляет интересы государства и защищает его имущественные права в судах, организациях всех форм собственности;
осуществляет иные обязанности, предусмотренные законами Республики Казахстан.
15. Функции:
1) реализует основные направления государственной политики в сфере жилищных отношений;
2) обеспечивает организацию мероприятий по сохранению и надлежащей эксплуатации жилищного фонда;

12. Басқарма кәсіпкерлік субъектілерімен өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді Басқарма орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқарма заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаты және өкілеттіктері
13. Мақсаты: Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Шымкент қаласы аумағында тұрғын үй қатынастары саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын іске асыру болып табылады.
14. Өкілеттіктері:
1) Құқықтары:
мемлекеттік және мемлекеттік емес органдар және ұйымдармен қызметтік хат алмасу;
тұрғын үй қатынастары саласындағы қызметтерді жетілдіру туралы қала әкіміне және атқарушы органдарға ұсыныстар енгізу;
мемлекеттік органдардан және басқа да мекемелерден Басқармаға жүктелген функцияларды жүзеге асыру мақсатында мәліметтерді сұрату;
Басқарманың құзіретіне қатысты қала әкімінің өкімі, қала әкімдігінің қаулысы және мәслихат шешімі жобаларын даярлауға қатысу;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
2) Міндеттері:
тұрғын үй қорын сақтау және тиісінше пайдалану жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
жергілікті бюджет қаражаты есебінен тұрғын үй көмегін көрсетеді;
Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтарына коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғынжайды немесе жергілікті атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғынжайды беруді жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңында айқындалған шарттарда және тәртіппен мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғынжайларды жекешелендіруді жүзеге асырады;
ақпаратты электрондық нысанда қалыптастыру, өңдеу, сондай-ақ орталықтандырылған түрде жинау және сақтау, оның ішінде тұрғын үй қатынастары саласындағы ақпараттандыру объектілерінің жұмыс істеу қағидаларына сәйкес қорытынды мәліметтерді толтыра отырып, тұрғын үй қорына түгендеу жүргізуді қамтамасыз етеді және пайдаланудағы көппәтерлі тұрғын үйлерді есепке алуды жүзеге асырады;
мемлекеттің мүдделерін білдіру және соттарда, барлық меншік нысанындағы ұйымдарда оның мүліктік құқықтарын қорғайды;
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асырады.
15. Функциялары:
1) тұрғын үй қатынастары саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын іске асырады;
2) тұрғын үй қорын сақтау және тиісінше пайдалану жөнінде іс-шаралар ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;

3) обеспечивает проведение за счет средств местного бюджета государственного технического обследования функционирующих многоквартирных жилых домов (с определением общего имущества объекта кондоминиума), а также изготовление и возмещение расходов по изготовлению кадастрового паспорта объекта недвижимости на многоквартирный жилой дом и придомовой земельный участок в случае поступления соответствующего обращения от собственников квартир, нежилых помещений на основании решения собрания;
4) представляет документы для государственной регистрации объекта кондоминиума в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество";
5) осуществляет организацию и финансирование мероприятий по текущему или капитальному ремонту фасадов, кровли многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика населенному пункту при наличии средств местного бюджета;
6) управляет коммунальной собственностью находящейся на балансе Управления в соответствии с законодательными актами и осуществляет меры по ее защите;
7) осуществляет передачу в собственность граждан жилищ из жилищного фонда на условиях и в порядке, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан;
8) предоставляет жилищные сертификаты за счет бюджетных средств;
9) осуществляет учет граждан Республики Казахстан, которым может быть предоставлено жилище из коммунального жилищного фонда или жилище, арендованное местным исполнительным органом в частном жилищном фонде;
10) проводит инвентаризацию списков очередности граждан Республики Казахстан, состоящих на учете нуждающихся в жилище из коммунального жилищного фонда;
11) осуществляет подготовку материалов, вносимых на рассмотрение жилищной комиссии акимата города Шымкент по вопросам:
снятия и восстановления очередности граждан Республики Казахстан, нуждающихся в жилище из коммунального жилищного фонда, или жилище, арендованном местным исполнительным органом в частном жилищном фонде;
предоставления и приватизации жилья из коммунального жилищного фонда;
12) оформляет договоры найма на жилище, предоставленное из коммунального жилищного фонда и вносит их в реестр государственного имущества;
13) обеспечивает жилищем отдельные категории граждан в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
14) обеспечивает служебным жилищем, предназначенным для заселения гражданами Республики Казахстан на период выполнения ими обязанностей, связанных с характером их трудовых отношений;
15) в пределах своей компетенции оказывает электронные услуги с применением информационных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об информатизации;

3) жергілікті бюджет қаражаты есебінен пайдаланудағы көппәтерлі тұрғын үйлерге (кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін айқындай отырып) мемлекеттік техникалық зерттеп-қарау жүргізуді, сондай-ақ пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелерінен тиісті өтініш келіп түскен жағдайда жиналыс шешімі негізінде көппәтерлі тұрғын үйге және үй жанындағы жер учаскесіне жылжымайтын мүлік объектісінің кадастрлық паспортын дайындауды және дайындау бойынша шығыстардың орнын толтыруды қамтамасыз етеді;
4) "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кондоминиум объектісін мемлекеттік тіркеу үшін құжаттар ұсынады;
5) жергілікті бюджет қаражаты болған кезде елді мекенге бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған, көппәтерлі тұрғын үйлердің қасбеттерін, шатырларын ағымдағы немесе күрделі жөндеу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыруды және қаржыландыруды жүзеге асырады;
6) заң актілеріне сәйкес Басқарманың теңгеріміндегі коммуналдық меншікті басқарады және оны қорғау жөніндегі шараларды жүзеге асырады;
7) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген шарттармен және тәртіппен тұрғын үйлерді тұрғын үй қорынан азаматтардың меншігіне беруді жүзеге асырады;
8) бюджет қаражаты есебінен тұрғын үй сертификаттарын береді;
9) коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үй беруге болатын Қазақстан Республикасының азаматтарын есепке алуды жүзеге асырады;
10) коммуналдық тұрғын үй қорынан берілетін тұрғынжайға мұқтаж адамдардың есебінде тұрған Қазақстан Республикасы азаматтарының кезектілік тізіміне жыл сайын түгендеу жүргізеді;
11) келесі мәселелер бойынша Шымкент қаласы әкімдігінің тұрғын үй комиссиясы қарауына енгізілетін материалдарды дайындауды жүзеге асырады:
коммуналдық тұрғын үй қорынан немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйге мұқтаж Қазақстан Республикасының азаматтарын кезектен шығару және қалпына келтіру;
коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй бөлу және жекешелендіру;
12) коммуналдық тұрғын үй қорынан бөлінген пәтерлердің жалдау шарттарын рәсімдейді және оларды мемлекеттік мүлік тізіліміне енгізеді;
13) Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғынжаймен қамтамасыз етеді;
14) Қазақстан Республикасы азаматтарын еңбек қатынастарының сипатына байланысты өз міндеттерін орындауы кезеңінде қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз етеді;
15) Қазақстан Республикасының ақпараттандыру туралы заңнамасына сәйкес өз құзыретi шегiнде ақпараттық жүйелердi пайдалана отырып, электрондық қызметтер көрсетеді;

22. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
23. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 25 к постановлению
акимата города Шымкент
от "___" _____ 2026 года № ____
Приложение к постановлению
акимата города Шымкент
от 7 декабря 2021 года № 1551
Положение о коммунальном государственном учреждении "Управление предпринимательства и индустриально-инновационного развития города Шымкент"
Глава 1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Управление предпринимательства и индустриально-инновационного развития города Шымкент" далее - (Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сферах: предпринимательства, индустриально-инновационного развития, промышленности, инвестиции и торговли в городе Шымкент.
2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности коммунального государственного учреждения "Управление предпринимательства и индустриально-инновационного развития города Шымкент" утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

22. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Шымкент қаласының тұрғын үй басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Басқарма қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Шымкент қаласы әкімдігінің
2026 жылғы "___" ______
№___________ қаулысына
25-қосымша
Шымкент қаласы әкімдігінің
2021 жылғы 7 желтоқсандағы
№ 1551 қаулысына қосымша
"Шымкент қаласының кәсіпкерлік және индустриалды-инновациялық даму басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Шымкент қаласының кәсіпкерлік және индустриалды-инновациялық даму басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі бұдан әрі - (Басқарма) Шымкент қаласында кәсіпкерлік, индустриалды - инновациялық, өнеркәсіп, инвестиция, сауда салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқарма Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Шымкент қаласының кәсіпкерлік және индустриалды-инновациялық даму басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Шымкент қаласының кәсіпкерлік және индустриалды-инновациялық даму басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.

9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, город Шымкент, Каратауский район, проспект Nursultan Nazarbaev, №10, индекс 160023.
10. Настоящее положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
в пределах своей компетенции формирование и реализация государственной политики в сфере поддержки индустриально-инновационной деятельности продвижения экспорта на территории города Шымкент;
привлечение отечественных и иностранных инвестиций;
реализация государственной политики поддержки и развития частного предпринимательства;
участие в формировании, совершенствовании и координации государственной политики по индустриальному развитию;
формирование государственной политики в курируемых управлением отраслях промышленности;
повышение общей инновационной активности в городе;
принятие мер по созданию благоприятного инвестиционного и бизнес-климата в городе Шымкент;
проведение единой региональной политики в области торговли и услуг;
реализация единой государственной политики в области торговли, в том числе оптово-розничной, общественного питания, стационарной и выездной торговли, деятельности рынков, сферы услуг и бытового обслуживания, независимо от форм собственности, и обеспечения продовольствием в пределах своей компетенции;
развитие торговой инфраструктуры города;
развитие науки, реализация научно-технологической политики в городе Шымкент.
14. Полномочия:
1) права:
в пределах своих полномочий осуществляет проведение всех работ и мероприятий в рамках договоров в сфере предпринимательства и индустриально-инновационного развития по городским программам;
запрашивает и получает в установленном законодательством порядке от государственных органов, иных организаций и физических лиц информацию, необходимую для осуществления деятельности в пределах своей компетенции;
обеспечивает реализацию и исполнение государственных программ в рамках компетенции;
осуществляет функции уполномоченного органа и государственного управления в отношении акционерных обществ, товариществ с ограниченной ответственностью, коммунального государственного учреждения, находящегося в ведении Управления;
реализует государственную политику в области государственно-частного партнерства в пределах своей компетенции;
является уполномоченным органом по постановке на учет стационарных и передвижных аттракционов;
в пределах своей компетенции составляет административные протокола в соответствии со статьей 204 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях";

9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Қаратау ауданы, Nursultan Nazarbaev даңғылы, № 10, индекс 160023.
10. Осы ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарма қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
өз құзыреті шегінде Шымкент қаласының аумағында экспортты жылжытуды индустриялық-инновациялық қызметті қолдау саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру;
отандық және шетелдік инвестицияларды тарту;
жеке кәсіпкерлікті қолдау мен дамытудың мемлекеттік саясатын іске асыру;
индустриялық даму жөніндегі мемлекеттік саясатты қалыптастыруға, жетілдіруге және үйлестіруге қатысу;
басқарма жетекшілік ететін өнеркәсіп салаларында мемлекеттік саясатты қалыптастыру;
қаладағы жалпы инновациялық белсенділікті арттыру;
Шымкент қаласында қолайлы инвестициялық және бизнес-ахуал жасау жөнінде шаралар қабылдау;
сауда және қызмет көрсету саласында бірыңғай өңірлік саясат жүргізу;
сауда, оның ішінде көтерме-бөлшек сауда, қоғамдық тамақтандыру, стационарлық және көшпелі сауда, меншік нысанына қарамастан базарлардың, қызмет көрсету және тұрмыстық қызмет көрсету саласының қызметі және өз құзыреті шегінде азық-түлікпен қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай мемлекеттік саясатты іске асыру;
қаланың сауда инфрақұрылымын дамыту;
ғылымды дамыту, Шымкент қаласында ғылыми-техникалық саясатты жүзеге асыру.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
өз өкілеттіктері шегінде қалалық бағдарламалар бойынша кәсіпкерлік және индустриялық-инновациялық даму саласындағы шарттар шеңберінде барлық жұмыстар мен іс-шараларды жүргізуді жүзеге асырады;
заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, өзге ұйымдар мен жеке тұлғалардан өз құзыреті шегінде қызметті жүзеге асыру үшін қажетті ақпараттарды сұратады және алады;
құзыреті шеңберінде мемлекеттік бағдарламалардың іске асырылуын және орындалуын қамтамасыз етеді;
Басқарманың қарамағындағы акционерлік қоғамдар, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, коммуналдық мемлекеттік мекемеге қатысты мемлекеттік басқару және уәкілетті органының қызметін атқарады;
өз құзыреті шегінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
стационарлық және жылжымалы аттракциондарды есепке қою жөніндегі уәкілетті орган болып табылады;
өз құзыреті шегінде Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасы кодексінің 204-баптарына сәйкес әкімшілік хаттамалар толтырады;

2) обязанности:
оказывает методическую, консультационную, практическую и иную помощь элементам индустриально-инновационной инфраструктуры, субъектам индустриально-инновационной системы, осуществляющим государственную поддержку индустриально-инновационной деятельности;
вносит предложения на создание и (или) участие в уставном капитале юридических лиц, основная деятельность которых направлена на развитие инноваций;
вносит предложения по определению стратегии развития взаимоотношений акимата города с объединениями субъектов частного предпринимательства, Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан и объектами рыночной инфраструктуры;
создание условий для развития частного предпринимательства;
обеспечение проведения торговой политики;
привлекает инвестиции для развития отраслей города;
взаимодействие с иностранными юридическими и физическими лицами, осуществляющими деятельность в сферах, относящихся к сфере деятельности управления, в установленном законодательством порядке.
15. Функции:
1) реализует меры по созданию благоприятных условий для стимулирования развития отечественного производства товаров, работ, услуг;
2) выработка предложений по формированию и совершенствованию государственной политики в курируемых отраслях промышленности;
3) участвуют в формировании и реализации государственной политики в сфере государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности на территории города;
4) организует включение проектов в единую карту индустриализации;
5) вправе оказывать методическую, консультационную, практическую и иную помощь элементам индустриально-инновационной инфраструктуры, субъектам индустриально-инновационной системы, осуществляющим государственную поддержку индустриально-инновационной деятельности;
6) вносят предложения в центральный уполномоченный орган по государственному планированию по определению приоритетных секторов экономики;
7) предоставляют в уполномоченные органы в области государственной поддержки индустриальной и инновационной деятельности информацию о реализации мер государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности;
8) вправе создавать и (или) участвовать в уставном капитале юридических лиц, основная деятельность которых направлена на развитие инноваций и привлечение инвестиций;
9) осуществляют в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан;
10) осуществляют в пределах компетенции продвижение не сырьевого экспорта;

2) міндеттері:
индустриалық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдауды жүзеге асырып жатқан индустриалық-инновациялық инфрақұрылымның элементтеріне, индустриалық-инновациялық жүйенің субъектілеріне әдістемелік, консультациялық, практикалық және өзге де көмек көрсетеді;
негізгі қызметі инновацияларды дамытуға бағытталған заңды тұлғаларды құруға және (немесе) олардың жарғылық капиталына қатысуға ұсыныс енгізеді;
қала әкімдігінің жеке кәсiпкерлiк субъектiлерiнің бiрлестiктерiмен, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасымен және нарықтық инфрақұрылым объектілерімен өзара қарым-қатынастарын дамыту стратегиясын айқындау бойынша ұсыныс енгізеді;
жеке кәсiпкерлiктi дамыту үшiн жағдайлар жасау;
сауда саясатын жүргiзудi қамтамасыз ету;
қаланың салаларын дамыту үшін инвестициялар тартады;
заңнамада белгіленген тәртіпте басқарманың қызмет саласына қатысты салаларда қызмет ететін шетелдік заңды және жеке тұлғалармен өзара іс-қимыл жасау болып табылады.
15. функциялары:
1) тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің отандық өндірісін дамытуды ынталандыру үшін қолайлы жағдайлар жасау жөніндегі шараларды іске асыру;
2) жетекшілік ететін өнеркәсіп салаларында мемлекеттік саясатты қалыптастыру және жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
3) қала аумағында индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыруға және іске асыруға қатысады;
4) бірыңғай индустрияландыру картасына жобаларды енгізуді ұйымдастырады;
5) индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдауды жүзеге асыратын индустриялық-инновациялық инфрақұрылым элементтеріне, индустриялық-инновациялық жүйе субъектілеріне әдістемелік, консультациялық, практикалық және өзге де көмек көрсетуге құқылы;
6) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға экономиканың басым секторларын айқындау жөнінде ұсыныстар енгізеді;
7) индустриялық және инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті органдарға индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау шараларының іске асырылуы туралы ақпарат береді;
8) негізгі қызметі инновацияларды дамытуға және инвестициялар тартуға бағытталған заңды тұлғаларды құруға және (немесе) олардың жарғылық капиталына қатысуға құқылы;
9) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады;
10) құзыреті шегінде шикізаттық емес экспортты жылжытуды жүзеге асырады;

11) обеспечивают реализацию и исполнение государственных программ в регионах;
12) обеспечивают создание и развитие в регионе объектов инфраструктуры поддержки малого и среднего предпринимательства и инновационной деятельности;
13) определяют стратегию развития взаимоотношений местных исполнительных органов с объединениями субъектов частного предпринимательства, Национальной палатой и объектами рыночной инфраструктуры;
14) организуют деятельность экспертных советов;
15) обеспечивают государственную поддержку частного предпринимательства на местном уровне;
16) реализует государственную программу поддержки и развития бизнеса "Единая комплексная программа";
17) осуществляет следующие государственные услуги:
- предоставление государственных грантов субъектам социального предпринимательства в рамках государственной программы поддержки и развития бизнеса "Единая комплексная программа";
- предоставление поддержки по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Единая комплексная программа";
18) утверждает реестр субъектов социального предпринимательства;
19) проводит Единый день отчета органов контроля и надзора, за исключением Национального Банка Республики Казахстан и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
20) осуществляет прием уведомлений о начале или прекращении деятельности по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации юридическими лицами лома и отходов цветных и черных металлов;
21) обеспечивает проведение торговой политики города;
22) осуществляет в пределах своей компетенции регулирование деятельности субъектов внутренней торговли;
23) разрабатывает меры по созданию условий, благоприятствующих торговой деятельности в соответствующих административно-территориальных единицах;
24) обеспечивает утверждение минимальных нормативов обеспеченности населения торговой площадью;
25) разрабатывает и реализует меры по достижению минимального норматива обеспеченности населения торговой площадью;
26) разработка и реализация инвестиционных проектов, направленных на развитие торговой инфраструктуры;
27) развитие и совершенствование системы профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации работников торговли, формирования рынка труда на профессиональной основе;
28) применение мер экономического стимулирования субъектов внутренней торговли, в том числе осуществляющих торговлю продовольственными товарами отечественного производства;

11) өңірлерде мемлекеттік бағдарламалардың іске асырылуын және орындалуын қамтамасыз етеді;
12) өңірде шағын және орта кәсіпкерлікті және инновациялық қызметті қолдау инфрақұрылымының объектілерін құру мен дамытуды қамтамасыз етеді;
13) жергілікті атқарушы органдардың жеке кәсіпкерлік субъектілерінің бірлестіктерімен, Ұлттық палатамен және нарықтық инфрақұрылым объектілерімен өзара қарым-қатынастарын дамыту стратегиясын айқындайды;
14) сараптамалық кеңестердің қызметін ұйымдастырады;
15) жергілікті деңгейде жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдауды қамтамасыз етеді;
16) "Бірыңғай кешенді бағдарлама" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасын іске асыруды жүзеге асырады;
17) мынадай мемлекеттік қызметтерді жүзеге асырады:
- "Бірыңғай кешенді бағдарлама" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілері үшін мемлекеттік гранттар беру;
- "Бірыңғай кешенді бағдарлама" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту бойынша қолдау көрсету;
18) әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімін бекітеді;
19) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органды қоспағанда, бақылау және қадағалау органдары есебінің бірыңғай күнін өткізеді;
20) заңды тұлғалардың түсті және қара металл сынықтары мен қалдықтарын жинауы (дайындауы), сақтауы, қайта өңдеуі және өткізуі жөніндегі қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаларды қабылдауды жүзеге асырады;
21) қаланың сауда саясатын жүргізуді қамтамасыз етеді;
22) өз құзыреті шегінде ішкі сауда субъектілерінің қызметін реттеуді жүзеге асырады;
23) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде сауда қызметіне қолайлы жағдайлар жасау жөнінде шаралар әзірлейді;
24) халықты сауда алаңымен қамтамасыз етудің ең төменгі нормативтерін бекітуді қамтамасыз етеді;
25) халықты сауда алаңымен қамтамасыз етудің ең төменгі нормативіне қол жеткізу жөніндегі шараларды әзірлейді және іске асырады;
26) сауда инфрақұрылымын дамытуға бағытталған инвестициялық жобаларды әзірлеу және іске асыру;
27) сауда қызметкерлерін кәсіби даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру, кәсіби негізде еңбек нарығын қалыптастыру жүйесін дамыту және жетілдіру;
28) ішкі сауда субъектілерін, оның ішінде отандық өндірістің азық-түлік тауарларымен сауданы жүзеге асыратындарды экономикалық ынталандыру шараларын қолдану;

29) содействие развитию электронной торговли;
30) содействие развитию отечественных торговых сетей;
31) содействие в информационно-разъяснительных мероприятиях по защите прав потребителей;
32) осуществляет организацию выставок, семинаров, конференций, совещаний и форумов;
33) реализация в пределах своей компетенции государственной политики в сфере функционирования специальных экономических и индустриальных зон;
34) внесение предложений в акимат города о создании, продлении срока функционирования или упразднении индустриальной зоны республиканского значения по согласованию с уполномоченным органом;
35) внесение предложений в акимат города о создании, продлении срока функционирования или упразднении индустриальной зоны регионального значения, а также малой индустриальной зоны;
36) согласование концепции создания частных индустриальных зон;
37) внесение предложений в акимат города по утверждению положения об индустриальной зоне регионального значения на основе типового положения индустриальной зоны;
38) проведение экспертизы проектов создания индустриальной зоны, включая концепцию создания индустриальной зоны;
39) внесение предложений в акимат города по предоставлению земельных участков для размещения специальных экономических и индустриальных зон в порядке, установленном Земельным кодексом Республики Казахстан;
40) координирует деятельность специальных экономических и индустриальных зон;
41) развитие экспорта и проведение анализа по импорту на территории города в пределах своей компетенции;
42) предоставление обращения для оформления приглашения бизнес-иммигрантов;
43) с уведомлением органов национальной безопасности выдача ходатайства на продление или сокращение срока действия разрешений на временное проживание бизнес-иммигрантам;
44) выдает разрешения второй категории на осуществление деятельности по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации лома и отходов цветных и черных металлов;
45) создает условия для развития науки и научно-технической деятельности;
46) определяет приоритетные направления развития науки в регионе и организует финансирование научных, научно-технических проектов и программ, реализуемых в регионе;
47) участвует в разработке предложений и реализации государственной политики в области науки и научно-технической деятельности, координации работы по проведению прикладных научных исследований в регионе;
48) обеспечивает проведение государственной политики в области коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности на соответствующей территории;

29) электрондық сауданы дамытуға ықпал жасау;
30) отандық сауда желілерін дамытуға ықпал жасау;
31) тұтынушылардың құқықтарын қорғау бойынша ақпараттық-түсіндіру іс-шараларына ықпал жасау;
32) көрмелер, семинарлар, конференциялар, кеңестер мен форумдар ұйымдастыруды жүзеге асырады;
33) өз құзыреті шегінде арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың жұмыс істеуі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
34) уәкілетті органмен келісу бойынша республикалық маңызы бар индустриялық аймақты құру, оның жұмыс істеу мерзімін ұзарту немесе оны тарату туралы қала әкімдігіне ұсыныстар беру;
35) өңірлік маңызы бар индустриялық аймақты, сондай-ақ шағын индустриялық аймақты құру, оның жұмыс істеу мерзімін ұзарту немесе оны тарату туралы қала әкімдігіне ұсыныстар беру;
36) жекеше индустриялық аймақтарды құру тұжырымдамасын келісу;
37) өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтың үлгілік ережесі негізінде республикалық немесе өңірлік маңызы бар индустриялық аймақ туралы ережені бекіту туралы қала әкімдігіне ұсыныстар беру;
38) индустриялық аймақты құру тұжырымдамасын қоса алғанда, индустриялық аймақты құру жобаларын сараптау;
39) Қазақстан Республикасының Жер кодексінде белгіленген тәртіппен арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды орналастыру үшін жер учаскелерін беру туралы қала әкімдігіне ұсыныстар беру;
40) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қызметін үйлестіру;
41) өз құзыреті шегінде қала аумағында экспортты дамыту және импортқа талдау жасау;
42) бизнес-көшіп келушілерді шақыруды ресімдеу үшін өтініш ұсыну;
43) Ұлттық қауіпсіздік органдарын хабардар ете отырып, бизнес-көшіп келушілердің уақытша тұруға арналған рұқсаттарының қолданылу мерзімін ұзартуға немесе қысқартуға өтініш хат беру;
44) түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған екінші санаттағы рұқсаттарды береді;
45) ғылым мен ғылыми техникалық қызметтің дамуына жағдай жасайды;
46) өңірде ғылымды дамытудың басым бағыттарын айқындайды және өңірде іске асырылатын ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды қаржыландыруды ұйымдастырады;
47) ғылым және ғылыми-техникалық қызмет саласында ұсыныстар әзірлеуге және мемлекеттік саясатты іске асыруға, өңірде қолданбалы ғылыми зерттеулер жүргізу жөніндегі жұмысты үйлестіруге қатысады;
48) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру саласындағы мемлекеттік саясатты тиісті аумақта жүргізуді қамтамасыз етеді;

49) оказывает содействие по привлечению грантов и инвестиций субъектов частного предпринимательства для финансирования проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, участвует в их софинансировании;
50) осуществляет меры по обеспечению взаимодействия субъектов частного предпринимательства, квазигосударственного сектора с субъектами научной и (или) научно-технической деятельности с целью создания совместных производств, осуществляющих выпуск продукции и (или) внедрение новых технологий;
51) создает и организует работу совета по науке для обеспечения взаимодействия субъектов частного предпринимательства (в том числе иностранных), квазигосударственного сектора с субъектами научной и (или) научно-технической деятельности;
52) участвует в создании и (или) уставном капитале юридических лиц, деятельность которых заключается в коммерциализации (практическом применении) результатов научной и (или) научно-технической деятельности, в том числе стартап-компаний;
53) осуществляет мониторинг реализации программ содействия коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
54) вносит предложения по приоритетным направлениям развития науки;
55) организовывает разработку прикладных научных, научно-технических проектов и программ в рамках государственного заказа местного исполнительного органа города и осуществление их реализации;
56) утверждает отчеты по выполненным прикладным научным, научно-техническим проектам и программам в рамках государственного заказа местного исполнительного органа города Шымкент;
57) разрабатывает и обеспечивает утверждение правил определения мест размещения нестационарных объектов и нестационарных торговых объектов на территории города, порядка их установки, функционирования и демонтажа;
58) по согласованию с заинтересованными центральными уполномоченными государственными органами разрабатывает и обеспечивает утверждение правил предоставления физическими и юридическими лицами торговых, развлекательных, гостиничных, медицинских и иных услуг на территории города;
59) разрабатывает мероприятия, направленные на развитие внутренней торговли, с учетом утвержденных местным исполнительным органом минимальных нормативов обеспеченности населения торговой площадью.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство Управления осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.

49) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобаларын қаржыландыру үшін жеке кәсіпкерлік субъектілерінің гранттары мен инвестицияларын тарту бойынша жәрдем көрсетеді, оларды қоса қаржыландыруға қатысады;
50) өнім шығаруды және (немесе) жаңа технологияларды ендіруді жүзеге асыратын бірлескен өндірістер құру мақсатында жеке кәсіпкерлік, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерімен өзара іс-қимыл жасауын қамтамасыз ету жөніндегі шараларды жүзеге асырады;
51) жеке кәсіпкерлік (оның ішінде шетелдік субъектілердің), квазимемлекеттік сектор субъектілерінің ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерімен өзара іс-қимыл жасауын қамтамасыз ету үшін ғылым жөніндегі кеңестерді құрады және оның жұмысын ұйымдастырады;
52) қызметі ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру (практикада қолдану) болып табылатын заңды тұлғаларды, оның ішінде стартап-компанияларды құруға және (немесе) олардың жарғылық капиталына қатысады;
53) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруға жәрдемдесу бағдарламаларының іске асырылуына мониторингті жүзеге асырады;
54) ғылымды дамытудың басым бағыттары жөнінде ұсыныстар енгізеді;
55) қаланың жергілікті атқарушы органының мемлекеттік тапсырысы шеңберінде қолданбалы ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламалар әзірлеуді және олардың іске асырылуын жүзеге асыруды ұйымдастырады;
56) Шымкент қаласының жергілікті атқарушы органының мемлекеттік тапсырысы шеңберінде орындалған қолданбалы ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламалар жөніндегі есептерді бекітеді;
57) қаланың аумағында стационарлық емес объектілер мен стационарлық емес сауда объектілерін орналастыру орындарын айқындау қағидаларын, олардың орнатылу, жұмыс істеу және бөлшектелу тәртібін әзірлейді және бекітуді қамтамасыз етеді;
58) мүдделі орталық уәкілетті мемлекеттік органдармен келісу бойынша жеке және заңды тұлғалардың қаланың аумағында сауда, ойын-сауық, қонақүй, медициналық және өзге де қызметтер көрсету қағидаларын әзірлейді және бекітуді қамтамасыз етеді;
59) ішкі сауданы дамытуға бағытталған іс-шараларды жергілікті атқарушы орган бекіткен халықты сауда алаңымен қамтамасыз етудің ең төменгі нормативтерін ескере отырып әзірлейді.
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.

17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан по распоряжению акима города Шымкент.
18. Первый руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Управления:
утверждает планы работ государственного учреждения;
действует от имени государственного учреждения;
выдает доверенности;
в установленном законодательством порядке поощряет работников государственного учреждения и налагает на них дисциплинарные взыскания;
издает приказы, подписывает служебную документацию в пределах своей компетенции;
утверждает внутренний трудовой распорядок государственного учреждения;
осуществляет контроль за соблюдением Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" в государственном учреждении;
осуществляет личный прием граждан;
осуществляет иные полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;
принимает меры по усилению противодействия явлениям коррупции и несет персональную ответственность за нарушения антикоррупционного законодательства.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Первый руководитель определяет полномочия своего заместителей в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Управлением относится к коммунальной собственности.
23. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Организация, находящаяся в ведении Управления: Акционерное общество "Социально-предпринимательская корпорация "Shymkent".
Приложение 26 к постановлению
акимата города Шымкент
от "___" _____ 2026 года № ____
Приложение к постановлению
акимата города Шымкент
от 14 февраля 2022 года № 266
Положение о коммунальном государственном учреждении "Управление по делам религии города Шымкент"

17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Шымкент қаласы әкімінің өкімімен лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарманың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
мемлекеттік мекеменің жұмыс жоспарларын бекітеді;
мемлекеттік мекеменің атынан әрекет етеді;
сенімхаттар береді;
заңнамамен белгіленген тәртіпте мемлекеттік мекеменің қызметкерлерін көтермелейді және оларға тәртіптік жаза береді;
өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады, қызметтік құжаттарға қол қояды;
мемлекеттік мекеменің ішкі еңбек тәртібін бекітеді;
мемлекеттік мекемеде "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерде көзделген өкілеттіктерді жүзеге асырады;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс қимылды күшейтуге бағытталған шараларды қабылдайды және жемқорлыққа қарсы тұру жұмыстарының жай-күйіне жауапты болады.
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Басқарманың заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарма мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Шымкент қаласының кәсіпкерлік және индустриалды-инновациялық даму басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
"Шымкент қаласының кәсіпкерлік және индустриалды-инновациялық даму басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қарамағындағы ұйым: "Shymkent" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" акционерлік қоғамы.
Шымкент қаласы әкімдігінің
2026 жылғы "___" ______
№___________ қаулысына
26-қосымша
Шымкент қаласы әкімдігінің
2022 жылғы 14 ақпандағы
№ 266 қаулысына қосымша
"Шымкент қаласының дін істері басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ережесі

Глава 1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Управление по делам религии города Шымкент" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в реализации государственной политики в сфере религии на территории города Шымкент.
2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, город Шымкент, Аль-Фарабийский район, улица Туркестанская 91, индекс 160011.
10. Настоящее Положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
реализация государственной политики Республики Казахстан в сфере религий на территории города Шымкент;
укрепление межконфессионального согласия и стабильности путем поиска новых форм диалога культур и религий;
осуществление взаимодействия с религиозными, этнокультурными и общественными объединениями.
14. Полномочия:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Шымкент қаласының дін істері басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) Шымкент қаласының аумағында дін саласындағы мемлекеттік саясатты басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атау қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқарманың, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Әл-Фараби ауданы, Түркістан көшесі, 91, индекс 160011.
10. Осы Ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның міндеттері мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
Шымкент қаласының аумағында дін саласындағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік саясатын іске асыру;
мәдениеттер мен діндер диалогының жаңа нысандарын іздеу арқылы конфессияаралық келісім мен тұрақтылықты нығайту;
діни, этно - мәдени және қоғамдық бірлестіктермен өзара іс-қимылды жүзеге асыру.
14. Өкілеттіктер:

1) права:
запрашивать от государственных органов и должностных лиц, иных организаций и граждан информацию, необходимую для выполнения своих функций. Привлекать работников государственных органов к участию в подготовке вопросов, относящихся к компетенции Управления;
вносить предложения акиму по совершенствованию организации деятельности государственного органа в сфере религий, осуществлять подготовку информационно-аналитических и материалов по вопросам, относящимся к ведению Управления;
оказывать организационно-методическую, информационную и иную помощь должностным лицам государственных органов по вопросам в сфере религий, соблюдения прав человека и иным вопросам, входящим в компетенцию Управления;
2) обязанности:
соблюдать нормы действующего законодательства Республики Казахстан;
качественно и своевременно исполнять акты и поручения Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан и иных центральных исполнительных органов, а также акима и акимата города.
15. Функции:
проводят изучение и анализ религиозной ситуации в регионе;
проводят изучение и анализ деятельности религиозных объединений, миссионеров, духовных (религиозных) организаций образования, действующих в регионе;
вносят в уполномоченный орган предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях;
реализуют государственную политику в области религиозной деятельности;
вносят предложения в правоохранительные органы по запрещению деятельности физических и юридических лиц, нарушающих законодательство Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях;
рассматривают обращения физических и юридических лиц, касающиеся нарушений законодательства Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях;
проводят разъяснительную работу на местном уровне по вопросам, относящимся к их компетенции;
осуществляют информационно-пропагандистские мероприятия по вопросам, относящимся к их компетенции;
согласовывают расположение специальных стационарных помещений для распространения религиозной литературы и иных информационных материалов религиозного содержания, предметов религиозного назначения, а также рассматривают уведомления о проведении религиозных мероприятий за пределами культовых зданий (сооружений), поданные религиозными объединениями;
принимают решения о строительстве культовых зданий (сооружений), определении их месторасположения, а также перепрофилировании (изменении функционального назначения) зданий (сооружений) в культовые здания (сооружения);
обеспечивают проведение проверки списков граждан-инициаторов создания религиозных объединений;
проводят регистрацию лиц, осуществляющих миссионерскую деятельность;

1) құқықтар:
өз функцияларын орындау үшін қажетті ақпаратты мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғалардан, өзге де ұйымдар мен азаматтардан сұратуға. Басқарманың құзыретіне жататын мәселелерді дайындауға мемлекеттік органдардың қызметкерлерін тарту;
дін саласындағы мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыруды жетілдіру жөнінде әкімге ұсыныстар енгізуге, Басқарманың қарауына жататын мәселелер бойынша ақпараттық-талдау және материалдарды дайындауды жүзеге асыруға;
дін саласындағы, адам құқықтарын сақтау мәселелері және Басқарманың құзыретіне кіретін өзге де мәселелер бойынша мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғаларына ұйымдастырушылық-әдістемелік, ақпараттық және өзге де көмек көрсету;
2) міндеттері:
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларын сақтау;
Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің және өзге де орталық атқарушы органдардың, сондай-ақ қала әкімі мен әкімдігінің актілері мен тапсырмаларын сапалы және уақытылы орындау.
15. Функциялар:
өңірдегі діни ахуалды зерделеп, оған талдау жүргізеді;
өңірде жұмыс істеп тұрған дiни бiрлестiктердiң, миссионерлердiң, рухани (діни) білім беру ұйымдарының қызметiн зерделеуді және талдауды жүргiзедi;
уәкiлеттi органға Қазақстан Республикасының дiни қызмет және діни бірлестіктер туралы заңнамасын жетiлдiру жөнінде ұсыныстар енгiзедi;
діни қызмет саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
құқық қорғау органдарына Қазақстан Республикасының діни қызмет және дiни бiрлестiктер туралы заңнамасын бұзатын жеке және заңды тұлғалардың қызметiне тыйым салу жөнiнде ұсыныстар енгiзедi;
Қазақстан Республикасының дiни қызмет және діни бірлестіктер туралы заңнамасын бұзушылықтарға қатысты жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарайды;
өз құзыретіне жататын мәселелер бойынша жергілікті деңгейде түсiндiру жұмыстарын жүргiзедi;
өз құзыретіне жататын мәселелер бойынша ақпараттық-насихаттау іс-шараларын жүзеге асырады;
діни әдебиетті және діни мазмұндағы өзге де ақпараттық материалдарды, діни мақсаттағы заттарды тарату үшін арнайы тұрақты үй-жайлардың орналастырылуын келіседі, сондай-ақ ғибадат үйлерінен (ғимараттарынан) тыс жерлерде діни іс-шаралар өткізу туралы діни бірлестіктер берген хабарламаларды қарайды;
ғибадат үйлерін (ғимараттарын) салу, олардың орналасатын жерін айқындау, сондай-ақ үйлерді (ғимараттарды) ғибадат үйлері (ғимараттары) етіп қайта бейіндеу (функционалдық мақсатын өзгерту) туралы шешім қабылдайды;
діни бірлестіктерді құруға бастамашы азаматтардың тізімдеріне тексеру жүргізуді қамтамасыз етедi;
миссионерлiк қызметті жүзеге асыратын адамдарды тіркеуді жүргізеді;

осуществляют в интересах Управления полномочия в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О религиозной деятельности и религиозных объединениях", пунктом 21 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму", подпунктом 7) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках";
в соответствии с пунктом 50 статьи 804 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" составляет протоколы об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 453, 490 указанного Кодекса;
принимает меры по противодействию терроризму и экстремизму;
в целях недопущения религиозного экстремизма проводит следующие профилактические мероприятия: осуществляет взаимодействие с общественными объединениями, исследование религиозных объединений и миссионерской деятельности на соответствующей территории, формирует банк сведений о них, осуществление на региональном уровне информационно – пропагандистских мероприятий, исследование и мониторинг религиозной ситуации;
обеспечивает межконфессиональное согласие, права граждан на религиозную деятельность и взаимодействует с религиозными объединениями с целью недопущения пропаганды идеологии насилия и терроризма;
осуществляет формирование и реализацию государственного социального заказа в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
осуществляет функции администратора бюджетных программ в сфере религий.
Глава 3. Статус, полномочия руководителя государственного органа
16. Руководство Управлением осуществляется руководителем Управления, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан акимом города Шымкент.
18. Руководитель Управления не имеет заместителей, согласно штатному расписанию.
19. Полномочия руководителя Управления:
1) в соответствии с законодательством Республики Казахстан назначает на должности и освобождает от должностей работников Управления, руководителя коммунального государственного учреждения "Центр исследования проблем религии";
2) утверждает структуру, положения о структурных подразделениях и должностные инструкции работников Управления;
3) утверждает план финансирования по обязательствам и платежам;
4) представляет Управление в государственных органах, иных организациях в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
5) обладает правом первой подписи;

Басқарма мүддесінде Қазақстан Республикасы заңнамасында жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін "Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы" Қазақстан Республикасы заңы 5-бабына, "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы заңы 7-бабының 21-тармағына, "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағы 7) тармақшасына сәйкес өкілеттіктерді жүзеге асырады;
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 804-бабының 50-тармағына сәйкес көрсетілген Кодекстің 453, 490-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамалар толтырады;
терроризм мен экстремизмге қарсы іс-қимыл бойынша шаралар қабылдайды;
діни экстремизмге жол бермеу мақсатында мынадай профилактикалық іс-шаралар жүргізеді: қоғамдық бірлестіктермен өзара іс-қимылды, тиісті аумақта діни бірлестіктер мен миссионерлік қызметті зерттеуді жүзеге асырады, олар туралы мәліметтер банкін қалыптастырады, өңірлік деңгейде ақпараттық - насихаттау іс-шараларын жүзеге асырады, діни ахуалды зерттеу және мониторингтеуді жүзеге асырады;
Шымкент қаласының аумағында конфессияаралық келісім мен төзімділікті нығайту жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыруды және іске асыруды жүзеге асырады;
дін саласындағы бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің функцияларын жүзеге асырады.
3-тарау. Мемлекеттік орган басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды басқарма басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарма басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымына Шымкент қаласының әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
18. Басқарма басшысының штаттық кестеге сәйкес орынбасарлары жоқ.
19. Басқарма басшысының өкілеттіктері:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқарма қызметкерлерін, "Дін мәселелерін зерттеу орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің басшысын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
2) құрылымды, құрылымдық бөлімшелер туралы ережелерді және басқарма қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
3) міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарын бекітеді;
4) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдарда, өзге де ұйымдарда Басқарманың атынан өкілдік етеді;
5) бірінші қол қою құқығына ие;

6) несет персональную ответственность за непринятие мер по противодействию коррупции;
7) издает приказы и дает указания, обязательные для исполнения работниками Управления;
8) принимает меры поощрения, оказания материальной помощи и налагает дисциплинарные взыскания на работников Управления, руководителя и заместителя подведомственной организации;
9) осуществляет полномочия в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество государственного органа
20. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
22. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
Реорганизация и упразднение Управления осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень подведомственных организаций Управления:
Коммунальное государственное учреждение "Центр исследования проблем религии" города Шымкент.
Приложение 27 к постановлению
акимата города Шымкент
от "___" _____ 2026 года № ____
Приложение к постановлению
акимата города Шымкент
от 23 ноября 2021 года № 1464
Положение о коммунальном государственном учреждении "Управление государственных закупок города Шымкент"
Глава 1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Управление государственных закупок города Шымкент" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере (ах): осуществляющим организацию и проведение государственных закупок, а также централизованных государственных закупок по перечню товаров, работ, услуг, определяемому уполномоченным органом и по заявкам заказчиков на приобретение товаров, работ, услуг, не включенных в перечни товаров, работ, услуг, определяемым уполномоченным органом.

6) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша шаралар қабылдамағаны үшін дербес жауапты болады;
7) басқарма қызметкерлерінің орындауы үшін міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
8) басқарма қызметкерлеріне, ведомстволық бағынысты ұйымның басшысы мен орынбасарына көтермелеу, материалдық көмек көрсету шараларын қабылдайды және тәртіптік жаза қолданады;
9) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Басқарма басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
20. Басқарманың заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
23. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарманың қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
Шымкент қаласы "Дін мәселелерін зерттеу орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Шымкент қаласы әкімдігінің
2026 жылғы "___" ______
№___________ қаулысына
27-қосымша
Шымкент қаласы әкімдігінің
2021 жылғы 23 қарашадағы
№ 1464 қаулысына қосымша
"Шымкент қаласының мемлекеттік сатып алу басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Шымкент қаласының мемлекеттік сатып алу басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) мемлекеттік сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушы орталықтандырылған мемлекеттік сатып алуды, сондай-ақ уәкілетті орган айқындайтын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбесі бойынша және тапсырыс берушілердің уәкілетті орган айқындайтын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбелеріне енгізілмеген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуға арналған өтінімдері бойынша мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру мен өткізу саласындағы (салаларындағы) басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.

2. Управление ведомств не имеет.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, город Шымкент, Каратауский район, микрорайон Нурсат, проспект Nursultan Nazarbaev, 10, индекс 160023.
10. Настоящее положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местных бюджетов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
Обеспечение организации и проведения государственных закупок, а также централизованных государственных закупок по перечню товаров, работ, услуг, определяемому уполномоченным органом и по заявкам заказчиков на приобретение товаров, работ, услуг, не включенных в перечни товаров, работ, услуг, определяемым уполномоченным органом;
реализация государственной политики в области государственных закупок;
обеспечение рационального и эффективного расходования денег, используемых для государственных закупок.

2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқарма Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Қаратау ауданы, Нұрсат шағын ауданы, Nursultan Nazarbaev даңғылы, 10, индекс 160023.
10. Осы ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.
12. Басқарма кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқарма заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
бірыңғай ұйымдастырушы орталықтандырылған мемлекеттік сатып алуды, сондай-ақ уәкілетті орган айқындайтын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбесі бойынша және тапсырыс берушілердің уәкілетті орган айқындайтын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбелеріне енгізілмеген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуға арналған өтінімдері бойынша мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру мен өткізуді қамтамасыз ету;
мемлекеттік сатып алу саласында мемлекеттік саясатты іске асыру;
мемлекеттік сатып алу үшін пайдаланылатын ақшалардың ұтымды және тиімді жұмсалуын қамтамасыз ету.

14. Полномочия:
1) права:
вносит на рассмотрение акимата и акима города предложения по основным направлениям развития, решению вопросов в сфере государственных закупок на территории города Шымкент;
запрашивает и получает в установленном порядке по согласованию с государственными органами, должностными лицами, организациями и гражданами информацию по вопросам, связанным с исполнением задач, поставленных перед Управлением;
заключать договоры, соглашения в пределах своей компетенции;
вносить предложения акиму города по оптимизации организации и проведения государственных закупок;
беспрепятственно знакомиться с документацией, содержащей сведения, составляющие государственные секреты, относящейся к вопросам рассмотрения жалоб на действия (бездействие), решения заказчика, организатора, единого организатора, экспертной комиссии (эксперта), с учетом соблюдения режима секретности, служебной, коммерческой или иной охраняемой законом тайны в соответствии с законами Республики Казахстан;
осуществляет иные права предусмотренным законодательством Республики Казахстан.
2) обязанности:
выполняет процедуры организации и проведения централизованных государственных закупок в случаях определения заказчиком организатором государственных закупок Управления;
соблюдать нормы действующего законодательства Республики Казахстан;
осуществляет иные обязанности предусмотренным законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
осуществляет централизованные государственные закупки:
1) по перечню товаров, работ, услуг, определяемому уполномоченным органом, путем создания совместных с заказчиком конкурсных комиссий (аукционных комиссий);
2) по перечню товаров, работ, услуг, определяемому уполномоченным органом, путем объединения однородных товаров, работ, услуг в один лот независимо от места их поставки (выполнения, оказания);
3) по заявкам заказчиков на приобретение товаров, работ, услуг, не включенных в перечни товаров, работ, услуг, определяемым уполномоченным органом, путем создания совместных с заказчиком конкурсных комиссий (аукционных комиссий). Данный подпункт применяется при условии согласия единого организатора государственных закупок с проведением таких государственных закупок;
4) рассматривает задание предоставленные заказчиком на организацию и проведение государственных закупок, содержащие документы, установленные законодательством Республики Казахстан в области государственных закупок;

14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
Шымкент қаласының аумағында дамудың негізгі бағыттары, мемлекеттік сатып алу саласындағы мәселелерді шешу жөніндегі ұсыныстарды қала әкімдігінің және әкімінің қарауына енгізу;
Басқарманың алдына қойылған міндеттерді орындауға байланысты мәселелер жөніндегі ақпаратты белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардың, лауазымды тұлғалардың, ұйымдардың және азаматтардың келісімі бойынша сұратады және алу;
өз құзыреті шегінде шарттар, келісімдер жасасу;
қала әкіміне, мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру мен өткізу рәсімдерін оңтайландыру бойынша ұсыныстар енгізу;
Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес құпиялылық режимінің, қызметтік, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияның сақталуын ескере отырып, тапсырыс берушінің, ұйымдастырушының, бірыңғай ұйымдастырушының, сараптама комиссиясының (сарапшының) әрекеттеріне (әрекетсіздігіне), шешімдеріне шағымдарды қарау мәселелеріне жататын, мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қамтитын құжаттамамен кедергісіз танысу;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асырады;
2) міндеттері:
тапсырыс беруші Басқарманы мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушысы деп таныған жағдайда орталықтандырылған мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және жүргізуді жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасы қолданыстағы заңнамасының нормаларын ұстану;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асырады.
15. Функциялары:
орталықтандырылған мемлекеттік сатып алуды:
1) уәкілетті орган айқындайтын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбесі бойынша, тапсырыс берушімен бірлесіп конкурстық комиссиялар (аукциондық комиссиялар) құру арқылы;
2) уәкілетті орган айқындайтын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбесі бойынша, біртекті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді беру (орындау, көрсету) орнына қарамастан, бір лотқа біріктіру арқылы;
3) тапсырыс берушілердің уәкілетті орган айқындайтын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбелеріне енгізілмеген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуға арналған өтінімдері бойынша, тапсырыс берушімен бірлесіп конкурстық комиссиялар (аукциондық комиссиялар) құру арқылы жүзеге асырады. Осы тармақша мемлекеттік сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушы осындай мемлекеттік сатып алуды өткізуге келіскен жағдайда қолданылады;
4) тапсырыс берушінің Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнамаларында белгіленген құжаттарды қамтитын мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыруға және өткізуге ұсынған тапсырманы қарастырады;

5) разрабатывает и утверждает конкурсную или аукционную документацию на основании представленного заказчиком задания, содержащего документы, установленные правилами осуществления государственных закупок;
6) вносит изменения и (или) дополнения в конкурсную документацию (аукционную документацию);
7) определяет и утверждает состав конкурсной либо аукционной комиссии;
8) образует экспертную комиссию или определяет эксперта в установленным законодательством порядке;
9) размещает объявление о проведении государственных закупок;
10) разъясняет положения конкурсной документации и аукционной документации;
11) направляет заказчику предложение и замечания со стороны лиц, автоматически зарегистрированных на веб-портале государственных закупок, сведения о которых внесены в журнал регистрации лиц, получивших конкурсную или аукционную документацию к проекту договора о государственных закупках и (или) технической спецификации конкурсной или аукционной документации;
12) определяет победителя государственных закупок способом конкурса и аукциона;
13) направляет приглашение потенциальным поставщикам, представившим на первом этапе технические предложения, принять участие во втором этапе государственных закупок способом конкурса с использованием двухэтапных процедур;
14) направляет потенциальному поставщику письменное приглашение принять участие в государственных закупках способом из одного источника;
15) направляет иски в суд о признании потенциальных поставщиков недобросовестными участниками государственных закупок в случаях, предусмотренных действующим законодательством;
15-1) рассматривает жалобы потенциальных поставщиков при осуществлении государственных закупок в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках;
15-2) принимает решение об удовлетворении или об отказе в удовлетворении жалобы потенциального поставщика при осуществлении государственных закупок в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках;
15-3) принимает решение о пересмотре, об отмене либо об отказе в отмене итогов государственных закупок в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках;
16) рассматривает обращение физических и юридических лиц;
16-1) осуществляет мониторинг планов государственных закупок и их исполнения администраторами бюджетных программ и подведомственными акимату юридическими лицами;
17) осуществляет в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые законодательством Республики Казахстан.

5) тапсырыс беруші ұсынған, мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларында белгіленген құжаттарды қамтитын тапсырма негізінде конкурстық немесе аукциондық құжаттаманы әзірлейді және бекітеді;
6) қажет болған жағдайда конкурстық құжаттамаға (аукциондық құжаттамаға) өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізеді;
7) конкурстық немесе аукциондық комиссияның құрамын айқындайды және бекітеді;
8) заңнамада белгіленген тәртіппен сараптау комиссиясын құрады немесе сарапшыны айқындайды;
9) мемлекеттік сатып алуды өткізу туралы хабарландыруды орналастырады;
10) конкурстық құжаттаманың және аукциондық құжаттаманың ережелерін түсіндіреді;
11) тапсырыс берушіге мәліметтері мемлекеттік сатып алу туралы шарт жобасына конкурстық немесе аукциондық құжаттаманы және (немесе) конкурстық немесе аукциондық құжаттаманың техникалық ерекшелігін алған, тұлғаларды тіркеу журналына енгізілген, мемлекеттік сатып алу веб-порталына автоматты түрде тіркелген тұлғалар тарапынан ұсыныстар мен ескертулерді жібереді;
12) конкурс және аукцион тәсілімен мемлекеттік сатып алудың жеңімпазын айқындайды;
13) бірінші кезеңде техникалық ұсыныстарды ұсынған әлеуетті өнім берушілерге екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып, конкурс тәсілімен мемлекеттік сатып алудың екінші кезеңіне қатысуға шақыру жібереді;
14) бір көзден алу тәсілімен әлеуетті өнім берушіге мемлекеттік сатып алуға қатысуға жазбаша шақыру жібереді;
15) заңнамада көзделген жағдайларда әлеуетті өнім берушіні немесе өнім берушіні мемлекеттік сатып алудың жосықсыз қатысушысы деп тану туралы талап арызбен сотқа жүгінеді;
15-1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде әлеуетті өнім берушілердің шағымдарын қарайды;
15-2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде әлеуетті өнім берушілердің шағымдарын қанағаттандыру немесе қанағаттандырудан бас тарту туралы шешім қабылдайды;
15-3) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік сатып алу қорытындысын қайта қарау, оның күшін жою немесе күшін жоюдан бас тарту туралы шешім қабылдайды;
16) өз құзыреті шегінде жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарайды;
16-1) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және әкімдікке ведомстволық бағынысты заңды тұлғалардың мемлекеттік сатып алу жоспарларының және олардың орындалуының мониторингін жүзеге асырады;
17) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.

Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа, коллегиальных органов (при наличии)
16. Руководство Управления осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Управления:
организует и руководит деятельностью Управления, несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществления им своих функций;
определяет обязанности, полномочия своих заместителей, руководителей отделов и работников Управления в соответствии с действующим законодательством;
ведет работу по противодействию коррупции и несет персональную ответственность за работу в этом направлении;
в соответствии с действующим законодательством назначает и освобождает от должностей работников Управления;
в установленном законодательством порядке решает вопросы поощрения, оказания материальной помощи, наложения дисциплинарных взысканий на работников Управления;
без доверенности действует от имени Управления;
в пределах своей компетенции издает приказы, дает поручения, обязательные для всех работников Управления, подписывает служебную документацию;
представляет интересы Управления в государственных органах и иных организациях;
заключает договора;
выдает доверенности;
открывает банковские счета;
в установленном порядке решает вопросы финансово-экономической и хозяйственной деятельности, контролирует рациональное и целевое исполнение бюджетных средств;
контролирует ход исполнения нормативных правовых актов, проектов программ и других документов по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
в соответствии с законодательством Республики Казахстан осуществляет и другие полномочия.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Национальный Банк Республики Казахстан от имени Республики Казахстан самостоятельно осуществляет права владения, пользования и распоряжения закрепленным за ним имуществом, находящимся на его балансе.

3-тарау. Мемлекеттік органның, алқалы органдардың (бар болса) бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарманың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
Басқарманың жұмысын ұйымдастырады және басқарады, Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болады;
қолданыстағы заңнамаға сәйкес өзінің орынбасарларының, Басқарманың бөлім басшылары мен қызметкерлерінің міндеттерін, өкілеттіктерін белгілейді;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі жұмыстарды жүргізеді және осы бағыттағы жұмысқа дербес жауап береді;
Басқарманың қызметкерлерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарманың қызметкерлерін ынталандыру, материалдық көмек көрсету, оларға тәртіптік жаза қолдану мәселелерін шешеді;
Басқарма атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
өз құзыреті шеңберінде бұйрықтар шығарады, Басқарманың барлық қызметкерлеріне орындауға міндетті тапсырмалар береді, қызметтік құжаттарға қол қояды;
мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Басқарма атынан өкілдік етеді;
шарттар жасасады;
сенімхаттар береді;
банктік шоттар ашады;
белгіленген тәртіппен қаржы-экономикалық және шаруашылық қызмет мәселелерін шешеді, бюджет қаражатының тиімді және мақсатты жұмсалуын бақылайды;
Басқарманың құзырына кіретін мәселелер бойынша нормативтік құқықтық актілердің, бағдарламалар жобаларының және басқа да құжаттардың орындалу барысын бақылайды;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Басқарма заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі өзіне бекітіліп берілген, өзінің балансында тұрған мүлікті иелену, пайдалану және оған билік ету құқығын Қазақстан Республикасының атынан дербес жүзеге асырады.

22. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
23. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 28 к постановлению
акимата города Шымкент
от "___" _____ 2026 года № ____
Приложение к постановлению
акимата города Шымкент
от 19 июня 2023 года № 1443
Положение о коммунальном государственном учреждении "Управление по мобилизационной подготовке, территориальной и гражданской обороне города Шымкент"
Глава 1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Управление по мобилизационной подготовке, территориальной и гражданской обороне города Шымкент" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере обеспечения деятельности акимата и акима города Шымкент.
2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет символы и знаки отличия (при их наличии), печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на государственном и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые руководителем государственного учреждения "Управление по мобилизационной подготовке, территориальной и гражданской обороне города Шымкент" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности коммунального государственного учреждения "Управление по мобилизационной подготовке, территориальной и гражданской обороне города Шымкент" утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

22. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Басқарма қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Шымкент қаласы әкімдігінің
2026 жылғы "___" ______
№___________ қаулысына
28-қосымша
Шымкент қаласы әкімдігінің
2023 жылғы 19 маусымдағы
№ 1443 қаулысына қосымша
"Шымкент қаласының жұмылдыру дайындығы, аумақтық және азаматтық қорғаныс басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Шымкент қаласының жұмылдыру дайындығы, аумақтық және азаматтық қорғаныс басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) Шымкент қаласы әкімдігінің және әкімінің қызметін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомствалары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президентің мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма ұйымдық-құқықтық нысанындаға заңды тұлға болып табылады, оның рәміздері мен айырым белгілері (бар болса), Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы мемлекеттік және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынын жасайды.
6. Басқарма Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Шымкент қаласының жұмылдыру дайындығы, аумақтық және азаматтық қорғаныс басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен рәсімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Шымкент қаласының жұмылдыру дайындығы, аумақтық және азаматтық қорғаныс басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.

9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, город Шымкент, Аль-Фарабийский район, улица Габдолла Токай 17, индекс 160011.
10. Режим работы регламентируется согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
11. Настоящее положение является учредительным документом Управления.
12. Финансирование деятельности Управления осуществляется из республиканского и местных бюджетов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
13. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
14. Задачи Управления:
1) реализация государственной политики в области мобилизационной подготовки и мобилизации в Республики Казахстан;
2) обеспечение реализации соблюдения законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан в области мобилизационной подготовки и мобилизации на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
3) обеспечение выполнения мобилизационных заданий (заказов) в установленные сроки и объемы, организация и проведение мобилизационной подготовки внутри организации, ведение учета мобилизационных ресурсов, а так же обеспечение готовности организации к переводу на работу в условиях военного времени в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) повышение уровня готовности государственных органов и организаций к выполнению мобилизационных мероприятий в период мобилизации, военного положения и в военное время.
15. Полномочия:
1) права Управления:
запрашивать и получать от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
рассматривать обращения, направленные в Управление физическими и юридическими лицами, контролировать их исполнение, в случаях и порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, предоставлять на них ответы;
организовывать прием физических лиц и представителей юридических лиц;
проводить совещания, семинары, конференции по вопросам, входящим в его компетенцию;
привлекать в установленном порядке рабоников государственных органов и спецалистов организаций, имеющих мобилизационные заказы, к выполнению мероприятий по мобилизационной подготовке и мобилизации, территориальной и гражданской обороне, а так же по вопросам воинского учета и призыва граждан на воинскую службу и воинские сборы;
пользоваться информационными банками данных для выполнения мероприятий мобилизационной подготовки и мобилизации, территориальной и гражданской обороны, а также в целях воинского учета и призыва граждан на воинскую службу и воинские сборы;
вносить предложения по совершенствованию системы мобилизационной подготовки и мобилизации;
запрашивать и получать в установленном порядке от государственных органов, организаций и должностных лиц информацию, документы и иные материалы, необходимые для осуществления мобилизационной подготовки и мобилизации;
использовать в установленном порядке государственные, ведомственные и негосударственные системы, сети, средства связи и передачи информации для целей мобилизационной подготовки и мобилизации, территориальной и гражданской обороны, а также по вопросам воинского учета и призыва граждан на воинскую службу и воинские сборы;
вносить предложения в уполномоченный орган в области мобилизационной подготовки по объемам финансирования мероприятий по мобилизационной подготовке и мобилизации;
участвовать в выполнении заказов в рамках договоров (контрактов), связанных с производством продукции, выполнением работ и оказанием услуг в целях мобилизационной подготовки и мобилизации;
осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством;
осуществлять иные полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан.

9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы Әл-Фараби ауданы, Ғабдолла Тоқаев көшесі 17. Индекс 160011.
10. Жұмыс режимі Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес реттеледі.
11. Осы ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
12. Басқарма қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден жүзеге асырылады.
13. Басқарма кәсіпкерлік орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқарма заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, Қазақстан Рсепубликасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
14. Басқарманың мақсаттары:
1) Қазақстан Республикасында жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру саласындағы Қазақстан Республикасының заңдары мен өзге де нормативтік құқықтық актілерінің сақталуын іске асыруды қамтамасыз ету;
3) жұмылдыру тапсырмаларының (тапсырыстарының) белгіленген мерзімдерде және көлемде орындалуын қамтамасыз ету, ұйым ішінде жұмылдыру дайындығын ұйымдастыру және жүргізу, жұмылдыру ресурстарының есебін жүргізу, сондай-ақ ұйымның Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес соғыс уақыты жағдайында жұмысқа ауысуға дайын болуын қамтамасыз ету;
4) жұмылдыру кезеңінде, соғыс жағдайында және соғыс уақытында мемлекеттік органдар мен ұйымдардың жұмылдыру іс-шараларын орындауға дайындық деңгейін арттыру.
15. Өкілеттіктер:
1) Басқарманың міндеттері:
мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды тұлғаларынан қажетті ақпараттар мен материалдарды сұрауға және алуға;
жеке және заңды тұлғалардың Басқармаға жолдаған өтініштерді қарауға, олардың орындалуын бақылауға, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда және тәртіппен олар бойынша жауаптар беруге;
жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдері қабылдауды ұйымдастыруға;
өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша кеңестер, семинарлар, конференциялар өткізуге;
жұмылдыру тапсырыстары бар мемлекеттік органдардың жұмыскерлері мен ұйымдардың мамандарын белгіленген тәртіппен жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру, аумақтық және азаматтық қорғаныс жөніндегі іс-шараларды орындауға, сондай-ақ азаматтарды әскери есепке алу және әскери қызметке және әскери жиындарға шақыру мәселелері бойынша тартуға;
жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру, аумақтық және азаматтық қорғаныс іс-шараларын орындау үшін, сондай-ақ азаматтарды әскери есепке алу және әскери қызметке және әскери жиындарға шақыру мақсатында ақпараттық деректер банктерін пайдалануға;
жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру жүйесін жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізуге;
мемлекеттік органдардан, ұйымдардан және лауазымды тұлғалардан жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыруды жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты, құжаттарды және өзге де материалдарды белгіленген тәртіппен сұратуға және алуға;
жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру, аумақтық және азаматтық қорғаныс мақсаттары үшін, сондай-ақ азаматтарды әскери есепке алу және әскери қызметке және әскери жиындарға шақыру мәселелері бойынша мемлекеттік, ведомстволық және мемлекеттік емес жүйелерді, желілерді, байланыс және ақпарат беру құралдарын белгіленген тәртіппен пайдалануға;
жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру жөніндегі іс-шараларды қаржыландыру көлемі бойынша жұмылдыру дайындығы саласындағы уәкілетті органға ұсыныстар енгізуге;
жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру мақсатында өнім өндіруге, жұмыстарды орындауға және қызметтер көрсетуге байланысты шарттар (келісім шарттар) шеңберінде тапсырыстарды орындауға қатысуға міндетті;
қолданыстағы заңнамада қарастырылған өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы;
Қазақстан Рсепубликасының заңнамалық актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыруға құқылы.

2) обязанности Управления:
не разглашать информацию, составляющую коммерческую, служебную и иную, охраняемую законами Республики Казахстан тайну, полученную при осуществлении своих полномочий, за исключением случаев, установленных законодательством Республики Казахстан;
координация деятельности по мобилизационной подготовке и мобилизации, гражданской обороне, территориальной обороне, взаимодействие с силовыми структурами и в пределах своей компетенции выполнение работ в сфере воинского учета и призыва граждан на воинскую службу и воинские сборы;
выполнять иные обязанности, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, иными подзаконными актами Республики Казахстан.
16. Функции Управления:
1) оказание содействия местным органам военного управления в их работе в мирное время и при объявлении мобилизации, участие в проведении военно-экономических и командно-штабных учений, а также организация и проведение тренировок и учения по мобилизационной подготовке на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
2) ведение служебных переписок по вопросам мобилизационной подготовки и мобилизации, территориальной и гражданской обороны, а также по вопросам воинского учета и призыва граждан на воинскую службу и воинские сборы;
3) координация деятельности структурных подразделений местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы, территориальных подразделений центральных государственных органов, а также организаций, имеющих мобилизационные задания и заказы, и осуществляющих хозяйственную деятельность на территории соответствующих административно-территориальных единицах в сферах мобилизационной подготовки и мобилизации, обороны военной безопасности, территориальной и гражданской обороны, а также по вопросам воинского учета и призыва граждан на воинскую службу и воинские сборы;
4) организация разработки, согласования с уполномоченным органом в области мобилизационной подготовки, внесение на утверждение в акимат города мобилизационного плана города, а также проведение мероприятий по мобилизационной подготовке в пределах города;
5) участие в разработке плана обороны Республики Казахстан;
6) разработка и утверждение по согласованию с Генеральным Штабом Вооруженных Сил Республики Казахстан плана территориальной обороны города;
7) разработка и утверждение совместно со структурными подразделениями мобилизационного плана административно-территориальной единицы по согласованию с уполномоченным органом в области мобилизационной подготовки;

2) Басқарманың міндеттері:
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, өз өкілеттіктерін жүзеге асыру кезінде алынған коммерциялық, қызметтік және Қазақстан Республикасының заңдарымен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты жария етпеуге;
жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру, азаматтық қорғаныс, аумақтық қорғаныс, күш құрылымдарымен өзара әрекет етеді және өз құзыреті шегінде азаматтарды әскери қызметке шакыру саласындағы қызметін үйлестіру жұмыстарды атқарады;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде, Қазақстан Республикасының өзге де заңға тәуелді актілерінде көзделген өзге де міндеттерді орындауға міндетті.
16. Басқарманың функциялары:
1) жергілікті әскери басқару органдарына бейбіт уақытта және жұмылдыру жарияланған кезде олардың жұмысына жәрдемдесу жәнеде әскери-экономикалық және командалық-штабтық оқу-жаттығуларды өткізуге қатысу, сондай-ақ тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің аумағында жұмылдыру даярлығы бойынша жаттығулар мен оқу-жаттығуларды ұйымдастыру және өткізу;
2) жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру, аумақтық және азаматтық қорғаныс мәселелері бойынша, сондай-ақ азаматтарды әскери есепке алу және әскери қызметке және әскери жиындарға шақыру мәселелері бойынша қызметтік хат алмасулар жүргізу;
3) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарының құрылымдық бөлімшелерінің, орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің, сондай-ақ жұмылдыру тапсырмалары мен тапсырыстары бар және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің аумағында шаруашылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қызметін жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру, қорғаныс пен әскери қауіпсіздік, аумақтық және азаматтық қорғаныс, сондай-ақ азаматтарды әскери есепке алу, оларды әскери қызметке және әскерижиындарға шақыру мәселелері бойынша үйлестіру;
4) қаланың жұмылдыру жоспарын әзірлеу және жұмылдыру дайындығы саласындағы уәкілетті органмен келісу, қала әкімдігіне бекітуге енгізу, сондай-ақ, қала аумағында жұмылдыру дайындығы бойынша іс-шараларды жүргізу;
5) Қазақстан Республикасының қорғаныс жоспарын әзірлеуге қатысу;
6) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Бас штабымен келісу бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумақтық қорғаныс жоспарын әзірлеу және бекіту;
7) құрылымдық бөлімшелермен бірлесіп жұмылдыру дайындығы саласындағы уәкілетті органның келісім бойынша әкімшілік-аумақтық бірліктердің жұмылдыру жоспарларын әзірлеу және бекіту;

8) согласование мобилизационных планов (календарных планов выполнения мобилизационных мероприятий) структурных подразделений акимата, имеющих мобилизационные заказы;
9) создание совета обороны города в период военного положения;
10) организация и проведение совещаний по вопросам мобилизационной подготовки и мобилизации, территориальной и гражданской обороне, а также по вопросам воинского учета и призыва граждан на воинскую службу и воинские сборы с участием представителей структурных подразделений государственных органов и организаций, имеющих мобилизационные заказы, а также органов военного управления;
11) разработка и утверждение плана мероприятий мобилизационной подготовки административно-территориальной единицы на очередной год;
12) разработка и утверждение Плана действий акимата при нарастании военных угроз Республике Казахстан, в период мобилизации, военного положения и военное время, а также обеспечение его реализации;
13) разработка и утверждение Плана оперативного оборудования территории региона в интересах обороны страны;
14) участие в проведении совместно с государственными органами мероприятий по подготовке экономики административно-территориальной единицы к выполнению мобилизационных планов;
15) определение и размещение местных мобилизационных заказов, а также обеспечение выполнения организациями мобилизационных заказов, установленных решениями местных исполнительных органов;
16) внесение предложений в перечень важных объектов и коммуникаций коммунального значения, подлежащих обязательной охране и обороне в период мобилизации, военного положения и в военное время;
17) обеспечение создания специальных формирований в пределах города и деятельности для выполнения задач в интересах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных органов, а также для обеспечения бесперебойной работы экономики и жизнедеятельности населения города Шымкент в период мобилизации, военного положения и в военное время;
18) проведение совместно с государственными органами мероприятий по подготовке экономики к выполнению мобилизационных планов;
19) формирование предложений по созданию, накоплению, сохранению и обновлению запасов материальных ценностей государственного материального резерва в учреждениях и организациях, имеющих мобилизационные заказы;
20) обеспечение реализации комплекса мероприятий по переводу государственных органов и организаций в пределах города на функционирование в период мобилизации, военного положения и в военное время;
21) в целях мобилизационной подготовки в пределах города организация заключения договоров (контрактов) с организациями на производство товаров, выполнение работ и оказание услуг на период мобилизации, военного положения и в военное время;

8) жұмылдыру тапсырыстары бар, әкімдіктің құрылымдық бөлімшелерінің жұмылдыру жоспарларын (жұмылдыру іс-шараларының орындау күнтізбелік жоспарларын) келісу;
9) соғыс жағдайы кезеңінде қорғаныс кеңестерін құру;
10) жұмылдыру тапсырыстары бар мемлекеттік органдар мен ұйымдардың құрылымдық бөлімшелері, сондай-ақ әскери басқару органдары өкілдерінің қатысуымен жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру, аумақтық және азаматтық қорғаныс мәселелері бойынша, сондай-ақ азаматтарды әскери есепке алу және әскери қызметке және әскери жиындарға шақыру мәселелері бойынша кеңестерді ұйымдастыру және өткізу;
11) әкімшілік-аумақтық бірліктерді жұмылдыру дайындығының кезекті жылға арналған іс-шаралар жоспарларын әзірлеу және бекіту;
12) жұмылдыру, соғыс жағдайы және соғыс уақыты кезеңінде Қазақстан Республикасына әскери қатерлер өскен кезде әкімдіктің іс-қимыл жоспарын әзірлеу және бекіту, сондай-ақ оның іске асырылуын қамтамасыз ету;
13) елдің қорғанысы мүддесінде өңір аумағын жедел жабдықтау жоспарын әзірлеу және бекіту;
14) мемлекеттік органдармен бірлесіп әкімшілік-аумақтық бірліктердің экономикасын жұмылдыру жоспарларын орындауға дайындау жөніндегі іс-шараларды өткізуге қатысу;
15) жұмылдыру тапсырыстарын айқындау және орналастыру, сондай-ақ ұйымдардың жергілікті атқарушы органдардың шешімдерімен белгіленген жұмылдыру тапсырыстарын орындауын қамтамасыз ету;
16) жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында міндетті күзетуге және қорғауға жататын коммуналдық маңызы бар коммуникацияларды және маңызды объектілер тізбесіне ұсыныстар енгізу;
17) жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құрылымдардың, арнаулы мемлекеттік органдардың мүдделеріне сай міндеттерді орындау үшін, сондай-ақ, Қазақстан Республикасы экономикасының іркіліссіз жұмыс істеуін және халқының тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету үшін қала аумағында арнаулы құрылымдардың құрылуын қамтамасыз ету;
18) мемлекеттік органдармен бірлесе отырып жұмылдыру жоспарларын орындауға экономиканы дайындау жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
19) жұмылдыру тапсырыстары бар мекемелер мен ұйымдарда мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының қорларын құру, жинақтау, сақтау және жаңарту жөніндегі ұсыныстарды қалыптастыру;
20) қала аумағында мемлекеттік органдар мен ұйымдарды жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында жұмыс істеуге көшіру жөніндегі іс-шаралар кешенін іске асыруды қамтамасыз ету;
21) қала аумағында жұмылдыру дайындығы мақсатында ұйымдармен жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында тауарларды өңдіруге, жұмыстарды орындау мен қызметтерді көрсетуге шарттар (келісімшарттар) жасасу;

22) ведение учета и анализа договоров (контрактов) с организациями на производство товаров, выполнение работ и оказание услуг на период мобилизации, военного положения и в военное время в целях мобилизационной подготовки соответствующих административно-территориальной единицы;
23) подготовка проектов договоров с организациями на выполнение мобилизационных заказов, вносить предложения в уполномоченный орган в области мобилизационной подготовки о снятии и передаче мобилизационных заказов при банкротстве, реорганизации, ликвидации, изменении профиля работы организаций, имеющих мобилизационные заказы;
24) организация подготовки специальных формирований местных исполнительных органов и техники, предназначенных при объявлении мобилизации к поставке в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования, специальные государственные органы, а также в организации, выполняющие мобилизационные заказы;
25) участие в пределах своей компетенции в выполнении мероприятий по оперативному оборудованию территории и обеспечении развития военной инфраструктуры;
26) предусмотрение объемов финансирования мероприятий по мобилизационной подготовке в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
27) участие в организации и обеспечении в пределах соответствующих административно-территориальных единиц своевременного оповещения и доставки граждан, подлежащих призыву, а также поставки и передачи техники для нужд обороны, находящейся в коммунальной собственности, на сборные пункты, в воинские части и специальные государственные органы по решению Правительства Республики Казахстан в период мобилизации, военного положения и в военное время;
28) внесение в уполномоченные органы в области мобилизационной подготовки, территориальной, гражданской обороны, а также по призыву граждан на воинскую службу и воинские сборы предложения по совершенствованию соответствующих сфер деятельности;
29) обеспечение выполнения мероприятий по мобилизационной подготовке и мобилизации, территориальной и гражданской обороне, а также по вопросам призыва граждан на воинскую службу и воинские сборы в соответствующих административно-территориальной единицы;
30) предоставление в уполномоченный орган в области мобилизационной подготовки информации о производственных, финансовых, складских возможностях организаций для установления мобилизационных заказов;
31) внесение в уполномоченный орган в области мобилизационной подготовки предложений по совершенствованию мобилизационной подготовки;
32) организация мероприятий в области мобилизационной подготовки и мобилизации, обороны и военной безопасности, территориальной и гражданской обороны, а также по вопросам организации воинского учета и призыва граждан на воинскую службу и воинские сборы;

22) жұмылдыру тапсырыстары бар мекемелер мен ұйымдарда мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының қорларын құру, жинақтау, сақтау және жаңарту жөніндегі ұсыныстарды қалыптастыру;
23) жұмылдыру тапсырыстарын орындауға арналған шарттардың жобаларын дайындау, уәкідетті органға ұсыныстар енгізу, жұмылдыру дайындығы саласында банкроттық қайта ұйымдастыру, тарату кезінде жұмылдыру тапсырыстарын алу және беру, жұмылдыру тапсырыстары бар ұйымдардың жұмысын өзгерту;
24) Қарулы Күштерге, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға, арнаулы мемлекеттік органдарға, сондай-ақ жұмылдыру тапсырыстарын орындайтын ұйымдарға жұмылдыру жариялауға арналған жергілікті атқарушы органдардың арнаулы құрлымдарын және техникасын дайындауды ұйымдастыру;
25) өз құзыреті шегінде аумақты жедел жабдықтау және әскери инфрақұрылымды дамытуды қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды орындауға қатысу;
26) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмылдыру дайындығы жөніндегі іс-шараларды қаржыландыру көлемін көздесу;
27) жұмылдыру, әскери жағдай және соғыс уақыты кезеңінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктер шегінде әскери қызметке шақырылуға жататын азаматтарды уақтылы хабардар ету мен жеткізуді, сондай-ақ облыстық (республикалық маңызы бар қалалар мен астананың) коммуналдық меншікте тұрған техниканы қорғаныс мұқтаждары үшін жинау пункттеріне, әскери бөлімдерге және арнайы мемлекеттік органдарға жеткізу мен тапсыруды ұйымдастыруға және қамтамасыз етуге қатысу;
28) жұмылдыру дайындығы, аумақтық, азаматтық қорғаныс саласындағы, сондай-ақ азаматтарды әскери қызметке және әскери жиындарға шақыру бойынша уәкілетті органдарға қызметтің тиісті салаларын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
29) жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру, аумақтық және азаматтық қорғаныс жөніндегі, сондай-ақ азаматтарды тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде әскери қызметке және әскери жиындарға шақыру мәселелері жөніндегі іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз ету;
30) жұмылдыру тапсырыстарын белгілеу үшін ұйымдардың өндірістік, қаржылық, қоймалық мүмкіндіктері туралы ақпаратты жұмылдыру дайындығы саласындағы уәкілетті органға беру;
31) жұмылдыру даыйндығы саласындағы уәкілетті органға жұмылдыру дайындығын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
32) жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру, қорғаныс және әскери қауіпсіздік, аумақтық және азаматтық қорғаныс саласында, сондай-ақ азаматтарды әскери есепке алуды ұйымдастыру және әскери қызметке және әскери жиындарға шақыру мәселелері бойынша іс-шараларды ұйымдастыру;

33) координация работы в создании и сохранении страхового фонда технической документации на изделия вооружения и военной техники, важнейшей гражданской продукции, а также проектной документации на объекты повышенного риска, системы жизнеобеспечения населения и объекты, являющиеся национальным достоянием на территории административно-территориальной единицы;
34) участие в проводимых мероприятиях научного и методического обеспечения мобилизационной подготовки, территориальной и гражданской обороны, а также по вопросам воинского учета и призыва граждан на воинскую службу и воинские сборы;
35) участие в развитии международного сотрудничества в области мобилизационной подготовки, территориальной и гражданской обороны, а также по вопросам воинского учета и призыва граждан на воинскую службу и воинские сборы;
36) участие в разработке номенклатуры и объемов хранения материальных ценностей государственного материального резерва;
37) участие в проведении мероприятий по подготовке к выполнению мобилизационных планов;
38) организация работ по военно-транспортной обязанности на период мобилизации, военного положения и в военное время на территории административно-территориальных единиц;
39) организация работы в проведении среди населения разъяснительной работы о порядке действий при объявлении мобилизации;
40) обеспечения территориальных органов территориальных войск служебными помещениями в пределах численности и структуры, утвержденной Министерством обороны Республики Казахстане;
41) организация и осуществление мероприятий территориальной обороны;
42) обеспечение транспортными средствами, техническими средствами информации, телекоммуникаций и связи, мебелью и казарменным инвентарем, включая их содержание, обслуживание и ремонт, приобретение горюче-смазочных материалов, канцелярских товаров, а также затраты по оплате коммунальных услуг, электроэнергии, отопления и услуг связи, создание запасов материально-технических средств, согласно нормам штатной потребности военного времени при проведении специального развертывания территориальных войск, проведение сборов с военнообязанными подразделений территориальной обороны;
43) руководство территориальной подсистемой гражданской обороны в пределах своей компетенции;
44) обеспечение создания запасных (городских, загородных) вспомогательных и подвижных пунктов управления;
45) определение объемов и принятие необходимых мер по накоплению, хранению, обновлению и поддержанию в готовности имущества гражданской обороны;
46) разработка планов гражданской обороны административно-территориальных единиц;

33) сақтандыру қорын қару-жарақ пен әскери техника бұйымдарына, аса маңызды азаматтық өнімге арналған техникалық құжаттаманы, сондай-ақ тәуекелі жоғары объектілерге, халықтың тіршілігін қамтамасыз ету жүйелеріне және әкімшілік-аумақтық бірліктер аумағында ұлттық игілік болып табылатын объектілерге арналған жобалау құжаттамасын жасау мен сақтаудағы жұмысты үйлестіру;
34) жұмылдыру дайындығын, аумақтық және азаматтық қорғанысты ғылыми және әдістемелік қамтамасыз ету, сондай-ақ азаматтарды әскери есепке алу және әскери қызметке және әскери жиындарға шақыру мәселелері бойынша өткізілетін іс-шараларға қатысу;
35) жұмылдыру дайындығы, аумақтық және азаматтық қорғаныс саласында, сондай-ақ азаматтарды әскери есепке алу және әскери қызметке және әскери жиындарға шақыру мәселелері бойынша халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қатысу;
36) мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының номенклатурасы мен сақтау көлемін әзірлеуге қатысу;
37) жұмылдыру жоспарларын орындауға дайындық жөніндегі іс-шараларды өткізуге қатысу;
38) әкімшілік-аумақтық бірліктер аумағында жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында әскери-көліктік міндет бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
39) жұмылдыру жарияланған кездегі іс-қимыл тәртібі туралы халық арасында түсіндіру жұмыстарын жүргізуде жұмысты ұйымдастыру;
40) аумақтық әскерлердің аумақты органдардың Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі бекіткен саны мен құрылымы шегінде қызметтік үй-жайлармен қамтамасыз ету;
41) аумақтық қорғаныс іс-шараларын ұйымдастыру және іске асыру;
42) көлік құралдарымен, ақпараттың, телекоммуникацияның және байланыстың техникалық құралдарымен, жиһазбен және қазармалық жабдықтармен қамтамасыз ету, оларды күтіп-ұстауды, қызмет көрсетуді және жөндеуді, жанар-жағармай материалдарын, кеңсе тауарларын сатып алуды, сондай-ақ коммуналдық қызметтерге, электр энергиясына, жылыту мен байланыс қызметтеріне ақы төлеу жөніндегі шығындарды қоса алғанда, материалдық-техникалық құралдардың қорларын құру, аумақтық әскерлерді арнайы өрістетуді жүргізу кезінде соғыс уақытының штаттық қажеттілігі нормаларына сәйкес аумақтық қорғаныс бөлімшелерінің әскери міндеттілерімен жиындар өткізу;
43) өз құзыреті шегінде азаматтық қорғаудың аумақтық кіші жүйесіне басшылық ету;
44) қосалқы (қала сыртындағы), көмекші және жылжымалы басқару пункттерін құруды қамтамасыз ету;
45) азаматтық қорғаныс мүлкінің көлемдерін айқындау және оларды жинақтау, сақтау, жаңарту және әзірлікте ұстап тұру жөнінде қажетті шаралар қолдану;
46) әкімшілік-аумақтық бірліктердің азаматтық қорғаныс жоспарларын әзірлеу;

47) определение объемов и принятие необходимых мер по накоплению, хранению, обновлению и поддерживанию в готовности имущества гражданской обороны;
48) организация размещения технических средств оповещения и информирования;
49) организация и контроль проведения работ по бронированию военнообязанных;
50) организация работы по приписке граждан к призывным участкам и призыву граждан на воинскую службу, а также формирование приписных и призывных комиссий на период проведения призыва в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
51) обеспечение городского органа военного управления призывным (сборным) пунктом, снабжение медикаментами, инструментарием, противопожарным, медицинским и хозяйственным имуществом, автомобильным транспортом, а также средствами связи и охраны;
52) осуществление иных функций, предусмотренных нормативными правовыми актами в области мобилизационной подготовки и мобилизации.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
17. Управление обладает правами и обязанностями, необходимыми для реализации своих задач, в соответствии с законодательными актами, актами Президента Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
18. Управление осуществляется руководителем Управления, который осуществляет общее руководство деятельностью мобилизационной подготовки и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач, а также осуществление им своих полномочий.
19. Представляет руководству государственного органа или организаций предложения по структуре и штатной численности мобилизационных органов;
имеет заместителя (заместителей).
20. Руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Документы, направляемые от имени мобилизационного органа в другие структурные подразделения по вопросам, входящим в компетенцию мобилизационных органов, подписываются руководителем мобилизационного органа, а в случае отсутствия – лицом, его замещающим.
21. Полномочия руководителя Управления.
1) в процессе реализации своих полномочий отчитывается акиму города и курирующему заместителю акима города;
2) в соответствии с законодательством назначает на должность и освобождает от должности работников Управления, вопросы трудовых отношений которых отнесены к его компетенции;
3) представляет Управление в государственных органах и иных организациях в пределах своей компетенции;
4) обеспечивает разработку стратегических и программных документов;

47) азаматтық қорғаныс мүлкін жинақтау, сақтау, жаңарту және әзірлікте ұстау бойынша қажетті шаралардың көлемін айқындау және қабылдау;
48) құлақтандыру мен ақпараттандырудың техникалық құралдарын орналастыруды ұйымдастыру;
49) әскери міндеттілерді бекітіп қою жөніндегі ұйымдастыру және бақылау;
50) азаматтарды шақыру учаскелеріне тіркеу және азаматтарды әскери қызметке шақыру жөнідегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шақыру жүргізу кезеңінде тіркеу және шақыру комиссияларын қалыптастыру;
51) қаланың әскери басқару органын шақыру (жиын) пунктімен, дәрі-дәрмектермен, керек-жарақтармен, өртке қарсы, медициналық және шаруашылық мүлкімен, автомобиль көлігімен, сондай-ақ, байланыс және күзет құралдармен қамтамасыз ету;
52) жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру саласындағы нормативтік құқықтық актілерде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
3-тарау. Мемлекеттік органның басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
17. Басқарма заңнамалық актілерге, Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес өз міндеттерін іске асыру үшін қажетті құқықтары мен міндеттері болады.
18. Басқарманы басқаруды басшы жүзеге асырады және жұмылдыру органдарына жүктелген міндеттердің орындалуына және олардың өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
19. Мемлекеттік органның немесе ұйымдардың басшылығына жұмылдыру органдарының құрылымы мен штат саны бойынша ұсыныстар береді;
оның орынбасары (орынбасарлар) болады.
20. Басқарма басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
жұмылдыру органдарының құзыретіне кіретін мәселелер бойынша жұмылдыру органының атынан басқа құрылымдық бөлімшелерге жіберілетін құжаттарға жұмылдыру органының басшысы, ал ол болмаған жағдайда оны алмастыратын адам қол қояды.
21. Басқарма басшысының өкілеттіктері:
1) өз өкілеттігін жүзеге асыру кезінде қала әкімі мен жетекшілік ететін қала әкімінің орынбасарына есеп береді;
2) қолданыстағы заңнамаларға сәйкес Басқарма қызметшілерін, сондай-ақ, қарамағындағы ұйымдардың басшыларын жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
3) өз құзыреті шегінде барлық мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Басқарманы білдіреді;
4) стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың әзірленуін қамтамасыз етеді;

5) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры поощрения к сотрудникам Управления, вопросы трудовых отношений которых отнесены к его компетенции;
6) подписывает приказы;
7) действует без доверенности от имени Управления;
8) заключает договора;
9) выдает доверенности;
10) несет персональную ответственность за организацию работы по противодействию коррупции;
11) исполняет поручения и акты акима и акимата города;
12) утверждает положения о структурных подразделениях Управления;
13) организует разработку проектов нормативных правовых актов в пределах компетенции;
14) обеспечивает соблюдение норм служебной этики;
15) реализует политику гендерного равенства;
16) утверждает график личного приема физических лиц и представителей юридических лиц;
17) участвует на заседаниях призывной комиссии в период проведения призыва на срочную воинскую службу;
18) исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа
22. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
24. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
25. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении Управления и его ведомств:
Коммунальное государственное учреждение "Специализированная база" города Шымкент.
Приложение 29 к постановлению
акимата города Шымкент
от "___" _____ 2026 года № ____
Приложение к постановлению
акимата города Шымкент
от 23 декабря 2024 года № 6669
Положение о коммунальном государственном учреждении "Управление архитектуры и градостроительства города Шымкент"
1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Управление архитектуры и градостроительства города Шымкент" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере архитектурной, градостроительной деятельности на территории города Шымкент.

5) еңбек қатынастары мәселелері өз құзыретіне жататын Басқарма қызметкерлеріне заңнамада белгіленген тәртіппен тәртіптік жаза қолданады және көтермелеу шараларын қабылдайды;
6) бұйрықтарға қол қояды;
7) Басқарма атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
8) шарттар жасайды;
9) сенімхаттар береді;
10) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі жұмысты ұйымдастыруға дербес жауапты болады;
11) қала әкімдігі мен әкімінің актілері мен тапсырмаларын орындайды;
12) Басқарманың құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді бекітеді;
13) құзреті шегінде нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеуді ұйымдастырады;
14) қызметтік этика нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді;
15) гендерлік тендік саясатын жүзеге асырады;
16) жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдау кестесін бекітеді;
17) Мерзімді әскери қызметке шақыруды өткізу кезеңінде шақыру комиссиясының отырыстарына қатысады;
18) Басқарманың басшысы болмаған кезде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
22. Басқарманың заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарма мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. Басқарманың бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше көзделген, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары боцынша өзіне берілген қаражат есебінен алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
25. Басқарманың қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарманың және оның ведомстволарының қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
Шымкент қаласының "Мамандандырылған базасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Шымкент қаласы әкімдігінің
2026 жылғы "___" ______
№___________ қаулысына
29-қосымша
Шымкент қаласы әкімдігінің
2024 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 6669 қаулысына қосымша
"Шымкент қаласының сәулет және қала құрылысы басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Шымкент қаласының сәулет және қала құрылысы басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) Шымкент қаласының әкімшілік-аумақтық шекарасы шегіндегі сәулет, қала құрылысы саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.

2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Коммунальное государственное учреждение "Управление архитектуры и градостроительства города Шымкент" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя коммунального государственного учреждения "Управление архитектуры и градостроительства города Шымкент" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Коммунальное государственное учреждение "Управление архитектуры и градостроительства города Шымкент" утверждаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, город Шымкент, Каратауский район, улица Улан Аргынбекова, здание 313, индекс 160023.
10. Настоящее Положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета города Шымкент.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Управления.
Если государственное учреждение "Управление архитектуры и градостроительства города Шымкент законодательными актами Республики Казахстан предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
13. Задачи:
1) градостроительное планирование на принципах транзитно-ориентированного развития, полицентричности, шаговой доступности, плейсмейкинга;
2) внедрение современных стандартов застройки, ориентированных на повышение архитектурно-градостроительных качеств с учетом социальных потребностей и интересов граждан, в том числе обеспечивающих доступность среды для маломобильных групп;
3) улучшение инвестиционной привлекательности территории города;
4) обеспечение прозрачности, доступности, оперативности и удобства предоставляемых государственных услуг в сфере градостроительства посредством передовых цифровых технологий по самым лучшим практиками;
5) координация деятельности по реализации генерального плана развития города Шымкент (далее – Генплан), комплексной схемы градостроительного планирования прилегающих территорий (проекта районной планировки), отнесенных к пригородной зоне города, и другой разработанной и утвержденной градорегулирующей и проектно-планировочной документации;

2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма ұйымдық-құқықтық нысандағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар, мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан жасайды.
6. Басқарма егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Шымкент қаласының сәулет және қала құрылысы басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен рәсімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Шымкент қаласының сәулет және қала құрылысы басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Қаратау ауданы, Ұлан Арғынбеков көшесі, №313 ғимарат, индексі 160023.
10. Осы Ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқарма кәсіпкерлік субъектілерімен басқарманың функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Басқарма заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Басқарманың мақсаттары:
таңдаулы әлемдік тәжірибеге сәйкес тартымды сәулеттік келбеті бар көп орталықты, қауіпсіз және жайлы қала құру;
транзиттік-бағдарлық даму, көп орталықты, қадамды қолжетімділік, плейсмейкинг қағидаларында қала құрылыстық жоспарлау;
азаматтардың әлеуметтік мұқтаждықтары мен мүдделерін есепке алып, оның ішінде халықтың аз қамтылған топтарына қолжетімді ортаны қамтамасыз ететін сәулет-қала құрылыстық сапасын арттыруға бағытталған құрылыс салудың заманауи стандарттарын енгізу;
қала аумағының инвестициялық тартымдылығын жақсарту;
ең үздік тәжірибелер бойынша алдыңғы цифрлық технологиялардың көмегімен қала құрылысы саласында көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің ашықтығын, қолжетімділігін, жылдамдығын және қолайлылығын қамтамасыз ету.

14. Полномочия:
1) Права:
запрашивать и получать необходимую информацию и заключения у государственных органов и иных организаций;
вносить предложения акиму города Шымкент по вопросам, входящим в компетенцию Управления";
вносить в установленном порядке проекты постановлений акимата, решений и распоряжений акима и решений Маслихата по вопросам, входящим в компетенцию коммунального государственного учреждения "Управление архитектуры и градостроительства города Шымкент";
обращаться с иском в суд в порядке, установленном статьей 56 Гражданского Процессуального Кодекса Республики Казахстан.
осуществляет производства по делам об административных правонарушениях в соответствии с законодательством Республики Казахстан".
предоставление доступа к цифровой базе данных, архиву коммунальным службам, предприятиям, предпринимателям, профессиональным сообществам по запросу для производственных нужд;
осуществлять иные полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан.
2) Обязанности:
предоставлять информацию, запрашиваемую другими государственными органами в пределах компетенции государственного учреждения "Управление архитектуры и градостроительства города Шымкент";
входить в состав рабочих групп, организуемых акиматом города Шымкент;
предоставлять государственные услуги физическим и юридическим лицам в пределах компетенции государственного учреждения "Управление архитектуры и градостроительства города Шымкент";
отвечать на запросы физических и юридических лиц в пределах компетенции государственного учреждения "Управление архитектуры и градостроительства города Шымкент";
Организовывать прием с гражданами и представителями предприятий и организаций по вопросам входящих в компетенцию Управления;
принимать участие в различных мероприятиях, организуемых акиматом города Шымкента.
15. Функции:
1) формирование, координация реализации комплексной градостроительной стратегии устойчивого развития города с учетом общественных, экономических и экологических приоритетов;
2) разработка и содействие в реализации Концепции Мастер-плана, Мастер-плана города Шымкент с учетом принципов транзитно-ориентированного, полицентричного развития города на основе мирового опыта планирования городов;
3) разработка градостроительной документации в соответствии с Концепцией Мастер-Плана и Мастер-Планом города Шымкент;
4) разработка и координация реализация Генерального плана развития города Шымкент и комплексной схемы градостроительного планирования территорий зон влияния на города Шымкент;
5) разработка проектов детальных планировок застройки жилых и промышленных районов города Шымкент;

14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардан қажетті ақпарат пен қорытындыларды сұратуға және алуға;
Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша ұсыныстарды енгізу;
Шымкент қаласының әкіміне Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша әкімдік қаулысының жобаларын, шешімдердің және әкімнің өкімдерін және Мәслихаттың шешімдерін бекітілген тәртіпте енгізуін қамтамасыз етуге;
Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексінің 56 бабымен бекітілген тәртіпте сотқа арыз беруге;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша өндірісті жүзеге асыруға;
өндірістік қажеттілік үшін коммуналдық қызметтер, кәсіпорындар, кәсіпкерлер, кәсіби қоғамдастықтардың мұрағатына, цифрлық деректер базасына қолжетімділігін қамтамасыз етуге;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыруға құқылы.
2) міндеттері:
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы және "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 маусымдағы заңдарына сәйкес белгіленген.
1) Басқарманың құзыреті шегінде басқа мемлекеттік органдар сұраған ақпаратты ұсыну;
2) Шымкент қаласы әкімдігімен ұйымдастырылатын жұмыс топтарының құрамына кіреді;
3) Басқарманың құзыреті шегінде жеке және заңды тұлғаларға мемлекеттік қызметтерді көрсету;
4) Басқарманың құзыреті шегінде жеке және заңды тұлғалардың сұраныстарына жауап беру;
5) Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша азаматтарды және кәсіпорындар мен ұйымдардың азаматтарын қабылдауларды ұйымдастыру;
6) Шымкент қаласы әкімдігі ұйымдастыратын әртүрлі іс-шараларға қатысу.
15. Функциялары:
1) қоғамдық, экономикалық және экологиялық басымдығын есепке алып, қаланы тұрақты дамытудың кешенді қала құрылыстық стратегиясын жүзеге асыруды үйлестіру, қалыптастыру;
2) Шеберлік-жоспар Тұжырымдамасын, қалаларды жоспарлаудың әлемдік тәжірибесі негізінде транзиттік-бағдарлық, көп орталықты дамыту қағидаларын есепке алып Шымкент қаласының Шеберлік-жоспарын әзірлеу және жүзеге асырылуына көмек көрсету;
3) Шеберлік-жоспар Тұжырымдамасы және Шымкент қаласының Шеберлік-жоспарына сәйкес қала құрылыстық құжаттама әзірлеу;
4) Шымкент қаласын дамытудың Бас жоспарын және Шымкент қаласына ықпал ету аймағының қала құрылыстық жоспарлаудың кешенді схемасын әзірлеу және жүзеге асыруды үйлестіру;
5) Шымкент қаласының тұрғын үй және өнеркәсіптік аудандарында құрылыс салудың нақты жоспарлау жобаларын әзірлеу;

6) регистрация и ведение реестра недвижимости, вводимых в эксплуатацию объектов и мониторинг строящихся;
7) разработка и участие в реализации соблюдения единых стандартов обустройства городской среды в соответствии с лучшими практиками урбанистики, в том числе по благоустройству пешеходных зон, дворовых пространств, транспортных и прочих общественных зон, с обеспечением инклюзивности для всех слоев населения;
8) надзор за качеством проектирования объектов в соответствии с градостроительной документацией, единых стандартов, разработанных с учетом лучших мировых практик в области урбанистки;
9) проведение предпроектного анализа территории, опросов граждан с внедрением принципа партисипаторного проектирования для планирования и формирования комфортной городской среды;
10) разработка стандарта, контроль размещения наружной рекламы, оформления фасадов зданий и иной деятельности формирующий архитектурный облик;
11) разработка и ведение гео-информационных систем;
12) определение функциональных зон перспективного экономического развития;
13) проведение общественных слушаний проектов детальных планировок, проектов общественных пространств совместно с районными акиматами и администраторами проектов застройки;
14) цифровизация бизнес-процессов для повышения эффективности деятельности, а также качества, прозрачности, оперативности и доступности государственных услуг;
15) оказание государственных услуг на принципах открытости и подотчетности для повышения удовлетворенности их получателей;
16) разработка и выдача заказчикам архитектурно-планировочных заданий на проектирование;
17) согласование проектов планировок и застройки территории города, проектов зданий и сооружений для строительства в соответствии с утвержденной градостроительной документацией;
18) ведение и наполнение информационной системы "Адресный регистр" города Шымкент;
19) принятие решения о выполнении, реконструкции, перепланировки, переоборудования, капитального ремонта и реставрации строений, зданий, жилых и нежилых помещений, индивидуальных жилых домов, реконструкции фасадов, не требующих прирезки дополнительного земельного участка
20) выдача решения о строительстве культовых зданий, определении месторасположения, а также изменении функционального назначения объектов в культовые здания, сооружения по согласованию с уполномоченным органом в сфере религиозной деятельности;
21) регулирование деятельности участников строительства объектов долевого участия в жилищном строительстве в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;

6) жылжымайтын мүлікті, пайдалануға қабылданатын нысандарды тіркеу және тізілімін жүргізу және салынып жатқандарын мониторингілеу;
7) таңдаулы урбанистика тәжірибелеріне сәйкес қалалық ортаны жайғастырудың ортақ стандарттарының сақталуын жүзеге асыруды әзірлеу және қатысу, оның ішінде халықтың барлық топтары үшін инклюзивті қамтамасыз ету арқылы жаяу жүргіншілер аймақтарын, көлік және өзге қоғамдық аймақтарды көріктендіру;
8) урбанистика саласында таңдаулы әлемдік тәжірибелерді есепке алып әзірленген қала құрылыстық құжаттамаларға, бірыңғай стандарттарға сәйкес нысандарды жобалаудың сапасын қадағалау;
9) қаланың жайлы ортасын жоспарлау және қалыптастыру үшін партисипаторлық жобалау қағидаларын енгізу арқылы азаматтарға сауалнама, аумақтарға жобалау алды талдау жүргізу;
10) стандарт әзірлеу, сыртқы жарнама орналастыру, ғимараттардың қасбеттерін көркемдеу және сәулеттік келбетті қалыптастыратын өзге қызметтерге бақылау жасау;
11) гео-ақпараттық жүйесіне құрылыстық құжаттамаларды енгізу;
12) келешек экономикалық дамудың функционалдық аймақтарын анықтау;
13) аудандық әкімдіктер және құрылыс салу жобаларының әкімшілерімен бірлесіп нақты жоспарлау жобаларына, қоғамдық кеңістік жобаларына қоғамдық тыңдалым жүргізу;
14) қызметтің тиімділігін, сондай-ақ мемлекеттік қызметтердің сапасын, ашықтығы, жылдамдығын және қолжетімділігін арттыру үшін бизнес-процестерді цифрландыру;
15) ашықтық және есепберушілік қағидаларында мемлекеттік қызмет алушыдардың қанағаттандырылуын жоғарылату үшін мемлекеттік қызмет көрсету;
16) тапсырысшыларға жобалау үшін сәулет-жоспарлау тапсырма аларын әзірлеу және беру;
17) бекітілген қала құрылыстық құжаттамаға сәйкес құрылыс үшін қала аумағындағы жоспарлау және құрылыс салу жобаларын, ғимараттар мен ғимараттар жобасын келісу;
18) Шымкент қаласы "Мекенжайлық тізілім" ақпараттық жүйесін жүргізу және толықтыру;
19) құрылыстарды, ғимараттарды, тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды, жеке тұрғын үйлерлі реконструкциялау, қайта жоспарлау, қайта жабдықтау, қосымша жер учаскесін бөлуді қажет етпейтін қасбеттерді реконструкциялау туралы шешім қабылдау;
20) діни ғимараттар құрылысы, олардың орналасқан орындары, сондай-ақ діни қызмет саласында уәкілетті органның келісімі бойынша нысандардың функционалдық мақсаттарын діни ғимараттар, ғимараттарға өзгерту туралы шешімдер беру;
21) Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс туралы заңнамасына сәйкес тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу нысандарының құрылысына қатысушылардың қызметін жүйелендіру;

22) осуществление функций органа государственного управления в отношении подведомственных предприятий, находящихся в ведении Управления;
23) выдача решения на проведение комплекса работ по постутилизации объектов (снос строений);
24) Ведение учета и регистрация актов о сносе зданий и сооружений городского значения;
25) рассмотрение заявлений о предоставлении прав на земельные участки, изменении целевого назначения земельных участков и продлении срока аренды земельных участков, предоставленных для строительства объектов в соответствии с утвержденными градостроительными документами;
26) разработка и обеспечение утверждения дизайн-кода города Шымкент;
27)разработка и обеспечение утверждения правил администрирования дизайн-кода города Шымкент;
28) разработка и обеспечение принятия нормативных правовых актов по вопросам регулирования наружной (визуальной) рекламы предусмотренных Законом Республики Казахстан "О рекламе" и другими законами Республики Казахстан;
29) согласование эскиза (эскизного проекта) строительства объектов на землях государстенного лесного фонда, где лесные ресурсы предоставлены в долгосрочное лесопользование для оздоровительных, рекреационных, историко-культурных, туристких и спортивных целей; нужд охотничьего хозяйства; ведения рыбного хозяйства; ведения рыбного хозяйства и рыбоводства; побочного лесного пользования;
30) Разрабатывает и обеспечивает утверждение Правил обеспечения доступной среды.
3. Организация деятельности государственного органа
19. Руководство Управления осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих функций.
20. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности акимом.
21. Первый руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должность и освобождаются от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
22. Полномочия руководителя Управления:
1) осуществляет руководство работой Управления, организует, координирует и контролирует работу его структурных подразделений и несет персональную ответственность за выполнение возложенных задач на Управление, а также за несоблюдение сотрудниками Управления норм антикоррупционного законодательства Республики Казахстан;
2) осуществляет общее руководство деятельностью дисциплинарной, аттестационной и конкурсной комиссий управление архитектуры, и градостроительства города Шымкент, контролирует работу кадровой службы;
3) организует организационно-правовое, финансовое и материально-техническое обеспечение деятельности управление архитектуры и градостроительства города Шымкент;

22) басқарма басқаруындағы ведомствоға қарасты кәсіпорындарды мемлекеттік басқару органының қызметін атқару;
23) объектілерді кейіннен кәдеге жарату (құрылыстарды бұзу)жөніндегі жұмыстар кешенін жүргізуге шешім беру;
24) Қалалық маңызы бар ғимараттар мен құрылыстарды бұзу туралы актілерді есепке алу және тіркеу;
25) бекітілген қала құрылысы құжаттарына сәйкес жер учаскелеріне құқықтар беру, жер учаскелерінің нысаналы мақсатын өзгерту және объектілерді салу үшін берілген жер учаскелерінің жалдау мерзімін ұзарту туралы өтініштерді қарау;
26) Шымкент қаласының дизайн-кодын әзірлеу және бекітілуін қамтамасыз ету;
27) Шымкент қаласының дизайн-кодын әкімшілендіру қағидаларын әзірлеу және бекітілуін қамтамасыз ету;
28) "Жарнама туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және Қазақстан Республикасының өзге заңдарында көзделген жағдайларда сыртқы (көрнекі) жарнаманы реттеу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және қабылдануын қамтамасыз ету;
29) орман ресурстары сауықтыру, рекреациялық, тарихи-мәдени, туристік және спорттық мақсаттар; аңшылық шаруашылығының мұқтажы; балық шаруашылығын және балық өсіруді жүргізу; жанама орман пайдалану үшін ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген мемлекеттік орман қоры жерлерінде салынатын объектілердің эскизін (эскиздік жобаға) келісу;
30) қолжетімді ортаны қамтамасыз ету қағидаларын әзірлейді және бекітілуін қамтамасыз ету.
3-тарау. Мемлекеттік органның, алқалы органдардың (бар болса) бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Шымкент қаласының әкімі басқарманың бірінші басшысын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
18. Басқарманың басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасары болады.
19. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) Басқарма жұмысын басқарады, оның құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын ұйымдастырады, үйлестіреді және бақылайды басқармаға жүктелген тапсырмалардың орындалуына, сондай-ақ басқарма қызметкерлерінің Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы нормаларын сақтамауына дербес жауапкершілік артады;
2) Басқарма тәртіптік, аттестациялық және конкурстық комиссия қызметіне жалпы басшылық етеді, кадр қызметінің жұмысын бақылайды;
3) Басқарма ұйымдастырушылық-құқықтық, қаржылық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету қызметін ұйымдастырады;

4) определяет обязанности и устанавливает степень ответственности своих заместителей и руководителей подведомственных учреждений;
5) назначает на должность и освобождает от должности сотрудников Управления;
6) налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников управление архитектуры и градостроительства города Шымкент, руководителей структурных подразделений Управления;
7) в пределах своей компетенции издает приказы, обязательные для исполнения сотрудниками управление архитектуры и градостроительства города Шымкент;
8) в пределах своей компетенции представляет Управление в государственных органах и организациях в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
9) утверждает план финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по платежам и обязательствам, администратором которых является управление архитектуры и градостроительства города Шымкент;
10) утверждает нормы на содержание сотрудников, пребывающих в подведомственных учреждениях управление архитектуры и градостроительства города Шымкент;
11) согласовывает и визирует проекты постановлений акимата, решений акима города Шымкент, а также принимает решения по иным вопросам, отнесенным к его компетенции;
12) утверждает положения об отделах и должностные инструкции сотрудников Управление архитектуры и градостроительства города Шымкент.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
23. Руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
4. Имущество государственного органа
24. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
25. Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
26. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
27. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
28. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень предприятий, находящихся в ведении государственного учреждения Управления":
Коммунальное государственное учреждение "ШЫМКЕНТБАСЖОСПАР" Управления архитектуры и градостроительства города Шымкент.
Приложение 30 к постановлению
акимата города Шымкент
от "___" ______2026 года
Приложение к постановлению
акимата города Шымкент
от 23 декабря 2024 года № 6668
Положение о коммунальном государственном учреждении "Управление земельных отношений города Шымкент"

4) өзінің орынбасарлары мен ведомствоға қарасты мекеме басшыларының міндеттерін белгілейді және жауапкершілік дәрежесін анықтайды;
5) Басқарма қызметкерлерін лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
6) Басқарма қызметкерлеріне, Басқарманың құрылымдық бөлімше басшыларына тәртіптік жаза қолданады;
7) өз құзыреті аясында Басқарма қызметкерлерімен орындау үшін міндетті болып табылатын бұйрық шығарады;
8) өз құзыреті аясында Басқарма Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдарда және ұйымдарда мүддесін білдіреді;
9) әкімшісі басқарма болып табылатын, төлемдер мен міндеттемелер бойынша бюджеттік бағдарламаларды (ішкі бағдарлама) қаржыландыру жоспарын бекітеді;
10) Басқарма ведомствоға қарасты мекемелерінен келетін қызметкерлерді ұстау нормаларын бекітеді;
11) әкімдіктің қаулы жобаларын, Шымкент қаласының әкімі мен мәслихатының шешімдерін келіседі және қол қояды, сондай-ақ оның құзыретіне жататын басқа да мәселелер бойынша шешім қабылдайды;
12) Басқарманың бөлімдері туралы ережені және қызметкерлердің қызметтік нұсқаулықтарын бекітеді.
Басқарма басшысы өкілеттігін ол болмаған кезеңде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
20. Басқарманың басшысы өз орынбасарларының өкілеттігін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгілейді.
21. Басқарма Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын Басқарма басшысы басқарады.
22. Басқарманың алқалы органдары жоқ.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
23. Басқарма Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлігі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлігі оған меншік иесі тапсырған мүлік, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өз қызметі және басқа көздерден алынған мүлік (ақшалай табысты қоса алғанда) есебінен қалыптастырылады.
24. Басқармаға бекітілген мүлік Шымкент қаласының коммуналдық меншігіне жатады.
25. Басқарма оған бекітілген мүлікті және егер Қазақстан Республикасының заңнамасымен басқаша белгіленбесе оған қаржыландыру жоспары бойынша берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз еркімен иеліктен шығаруға және басқа тәсілмен пайдалануға құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
26. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарманың қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің тізбесі:
Шымкент қаласының сәулет және қала құрылысы басқармасының "ШЫМКЕНТБАСЖОСПАР" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Шымкент қаласы әкімдігінің
2026 жылғы "___" ________
№_________ қаулысына
30-қосымша
Шымкент қаласы әкімдігінің
2024 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 6668 қаулысына қосымша
"Шымкент қаласының жер қатынастары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже

Глава 1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Управление земельных отношений города Шымкент" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере земельных отношений на территории города Шымкент.
2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет символы и знаки отличия (при их наличии), печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, город Шымкент, Каратауский район, улица Улан Аргынбекова, здание 313, индекс 160015.
10. Настоящее Положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Управления.
Если Управлению законодательными актами Республики Казахстан предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
осуществление государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории города Шымкент;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Шымкент қаласының жер қатынастары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Басқарма) Шымкент қаласының әкімшілік-аумақтық шекарасы шегіндегі жер қатынастары саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Басқарма Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда, ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыреті мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Шымкент қаласының жер қатынастары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен рәсімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Шымкент қаласының жер қатынастары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Қаратау ауданы, Ұлан Арғынбеков көшесі, 313 ғимарат, индексі 160023.
10. Осы ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарма қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқарма кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарма функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мемлекеттік мекеменің мақсаты:
Шымкент қаласының аумағында жер қатынастарын реттеу саласында мемлекеттік саясатты іске асыру.

14. Полномочия:
1) права:
- обеспечение интересов государства в земельных отношений на территории города Шымкент;
- взаимодействие с республиканскими и иными территориальными органами по вопросам изъятия для государственных нужд и изменение целевого назначения и предоставления земельных участков их использования, осуществляемых на территории города Шымкент.
- осуществление деятельности в области земельных отношений в пределах и порядке, установленных законодательством Республики Казахстан, направленной на обеспечение эффективного и рационального использования земельных ресурсов города Шымкент;
- организация работ по разработке проектов зонирования, схем по рациональному использованию земель и проведению землеустройства территории города Шымкент;
- совершенствование и повышение качества оказания государственных услуг оказываемых Управлением;
- обеспечение повышения качества ведения учета земель, собственников и землепользователей, составление ежегодного баланса земель города Шымкент и предоставление в центральный уполномоченный орган;
- обеспечение и отстаивание интересов государства в сфере земельных отношений на территории города Шымкент;
- соблюдение норм антикоррупционного законодательства Республики Казахстан;
- реализация гендерной и семейно-демографической политики, соблюдение норм гендерного баланса при принятии на работу и продвижении сотрудников.
2) обязанности:
-принимать решения, обязательные для исполнения всеми физическими и юридическими лицами на территории города Шымкент в сфере земельной деятельности;
- представлять интересы акимата по вопросам земельной деятельности в международных и иных организациях;
- вносить предложения по проектам законодательных и иных нормативных актов, разработанных исполнительным органами акимата по вопросам земельных отношений;
- отказывать в согласовании проектов, не отвечающих установленным нормативным, архитектурно-градостроительным, экологическим или другим требованиям, исходным материалам, согласованным и утвержденным органами земельных отношений города Шымкент;
- направлять материалы в компетентные органы для привлечения лиц, виновных в нарушении законодательства Республики Казахстан в сфере архитектурно-градостроительной деятельности, к административной или уголовной ответственности;
- осуществлять согласование проектов нормативных правовых актов в части земельных отношений;
- привлекать на основе договоренности ведущих отечественных и зарубежных специалистов для изучения и решения проблем и задач города Шымкент в области земельных отношений;
- проведение государственных закупок в пределах, установленных законодательством Республики Казахстан;
- по доверенности акима представлять и защищать интересы города в судебных органах по вопросам земельных правоотношений;
- запрашивать и получать от государственных органов информацию по вопросам в сфере земельных отношений;
- осуществлять взаимодействие с территориальными подразделениями центральных уполномоченных государственных органов и структурными подразделениями исполнительного органа акимата по вопросам земельных отношений;
- участвовать в работе межведомственной комиссии, создавать научно-методические, экспертные и иные советы, рабочие группы по вопросам земельных отношений;
- подготавливать информацию о количественном и качественном учете земель и по регулированию земельных отношений на территории города Шымкент;
- проводить работу по организации повышения квалификации кадров;
- обеспечивать организацию по предоставлению прав на земельные участки в городе Шымкент;
- подготавливать проектов постановлений акимата по предоставлению прав на земельные участки, изъятию земельных участков для государственных нужд и изменению их целевого назначения;
- организовывать работу по постановке на учет бесхозяйных земельных участков и внесению исковых заявлений в судебные органы по их возврату в ведение государства;
- соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законодательством интересы физических и юридических лиц;
- обеспечение функционирования региональной геоинформационной системы, управление работой системы, взаимодействие с организациями-пользователями, управление правами пользователей, контроль за актуальностью информации и проведение организационных мероприятий;
- осуществлять иные права и обязанности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
Шымкент қаласының аумағындағы жер қатынастары саласындағы мемлекеттің мүддесін қамтамасыз ету;
Шымкент қаласының аумағында жүзеге асырылатын мемлекет мұқтаждығы үшін жер учаскелерін алу және беру, пайдалану, нысаналы мақсатын өзгерту мәселелері жөнінде республикалық және басқа да аумақтық органдармен өзара әрекет ету;
Қазақстан Республикасының заңнамасы шегінде және белгіленген тәртіпте жер қатынастары саласында Шымкент қаласының жер ресурстарын тиімді және рационалды пайдалануды қамтамасыз етуге бағытталған қызметті жүзеге асыру;
Шымкент қаласының аумағында аудандастыру жобаларын, жерлерді рационалды пайдалану және жерге орналастыру бойынша сызбаларды әзірлеу жұмыстарын ұйымдастыру;
Мемлекеттік мекемемен көрсетілетін мемлекеттік қызмет көрсету сапасын жетілдіру және арттыру;
Жерлерді, меншік иелерін және жер пайдаланушыларды есепке алу сапасын арттыруды қамтамасыз ету, Шымкент қаласы жерлерінің жыл сайынғы балансын жасау және орталық уәкілетті органға есеп беру;
Шымкент қаласының аумағында жер қатынастары саласында мемлекет мүддесін қорғау және қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнама нормаларын сақтау;
гендерлік және отбасы-демографиялық саясатты іске асыру, жұмысқа қабылдау және қызметкерлерді жоғарылату кезінде гендерлік тепе-теңдік нормаларын сақтау.
2) міндеттері:
- жер қатынастары саласында Шымкент қаласы аумағында барлық жеке және заңды тұлғалармен орындау үшін міндетті болып табылатын шешімдер қабылдауға;
- халықаралық және басқа да ұйымдарда жер қатынастары мәселелері бойынша әкімдік мүддесін білдіруге;
- жер қатынастары мәселелері бойынша әкімдіктің атқарушы органдарымен әзірленген заңнама жобалары және басқа нормативтік актілер бойынша ұсыныстар енгізуге;
- Шымкент қаласының жер қатынастары органдарымен келісілген және бекітілген, белгілі нормативтік, сәулет-қала құрылысы, экологиялық және басқа да талаптарға сай келмейтін жобаларды келісуден бас тартуға;
- жер қатынастары саласында Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзған тұлғаларды, кінәлілерді әкімшілік және қылмыстық жауапкершілікке тарту үшін құзырлы органдарға материалдарды жолдауға;
- жер қатынастары бөлігінде нормативтік-құқықтық акті жобаларын келісуге;
- жер қатынастары саласында Шымкент қаласының проблемалары мен тапсырмаларын зерттеу және шешу үшін келісім негізінде отандық және шетелдік мамандарды тартуға;
- Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген шектерде мемлекеттік сатып алуды жүргізуге;
- әкімнің сенімхаты бойынша сот органдарында жер қатынастары мәселелері бойынша қала мүддесін білдіруге және қорғауға;
- мемлекеттік органдардан жер қатынастары мәселелері бойынша ақпаратты сұратуға және алуға;
- жер қатынастары мәселелері бойынша мемлекеттік органдардың орталық уәкілетті аумақтық бөлімшелерімен және әкімдіктің атқарушы органының құрылымдық бөлімшелерімен салааралық қарым-қатынас жасауға;
- жер қатынастары мәселелері бойынша ведомствоаралық комиссия жұмысына қатысуға, ғылыми-әдістемелік, сараптамалық және басқа кеңестер, жұмыс топтарын құруға;
- Шымкент қаласының аумағында жерлерді сандық және сапалық есептеу және жер қатынастарын реттеу жөнінде ақпарат әзірлеуге;
- мамандардың кәсіби біліктілігін арттыруды ұйымдастыру бойынша жұмыстар жүргізуге;
- Шымкент қаласында жер учаскелеріне құқық беру жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруды қамтамасыз етуге;
- жер учаскелеріне құқық беру, мемлекет мұқтаждығы үшін жер учаскелерін алу және олардың нысаналы мақсатын өзгерту бойынша әкімдіктің қаулы жобаларын әзірлеуге;
- иесіз жер учаскелерін есепке қою және оларды мемлекетке қайтару жөнінде сот органдарына арыз-талап беру жөнінде жұмысты ұйымдастыруға;
- Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың заңмен қорғалатын мүдделері мен құқықтарын сақтауға;
- Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа да құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыруға.

15. Функции:
- обеспечение реализации государственной политики в области земельных отношений на подведомственной территории;
- организация подготовки предложений по выдаче разрешений исполнительным органом акимата на использование земельных участков для проведения изыскательских работ в соответствии со статьей 71 Земельного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс);
- подготовка предложений по резервированию земель;
- составление баланса земель города Шымкент;
- подготовка предложений и проектов постановлений акимата по предоставлению земельных участков и изменению их целевого назначения;
- заключение договоров: купли-продажи; аренды земельного участка и временного безвозмездного землепользования и осуществление контроля за исполнением условий заключенных договоров;
- выявление бесхозяйных земельных участков и организация работы по постановке их на учет;
- подготовка предложений по принудительному отчуждению земельных участков для государственных нужд;
- определение делимости и неделимости земельных участков;
- организация проведения землеустройства и утверждение землеустроительных проектов по формированию земельных участков;
- организация разработки проектов зонирования земель, проектов и схем по рациональному использованию земель города Шымкент;
- организация проведения земельных торгов (конкурсов, аукционов);
- проведение экспертизы проектов и схем, затрагивающих вопросы использования и охраны земель;
- ведение учета собственников земельных участков и землепользователей, а также других субъектов земельных правоотношений;
- утверждение земельно-кадастрового плана;
- осуществление приема заявлений от физических и юридических лиц о предоставлении земельных участков и изменению их целевого назначения, а также по иным вопросам в сфере земельных отношений;
- организация цифровизации внутренней деятельности государственного органа, в том числе организация автоматизации, создания, ведения цифрового архива данных;
- разработка коэффициента зонирования в городе Шымкент, учитывающего месторасположение объекта налогообложения в населенном пункте;
- подготовка проекта постановления акимата об утверждении коэффициента зонирования в городе Шымкент, учитывающего места расположение объекта налогообложения в населенном пункте;
- осуществление иных функций, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа, коллегиальных органов (при наличии)

15. Функциялары:
- жер қатынастары саласында қаланы дамыту мәселелері бойынша халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады;
- Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 71-бабына сәйкес Шымкент қаласы әкімдігінің (бұдан әрі – Әкімдік) атқарушы органымен іздестіру жұмыстарын жүргізу үшін жер учаскелерін пайдалануға арналған рұқсатнамалар беру жөнінде ұсыныстар әзірлеуді ұйымдастырады;
- жерлерді резервке қою жөнінде ұсыныстар әзірлейді;
- Шымкент қаласы жерлерінің балансын жасайды;
- жер учаскелерін беру және олардың нысаналы мақсатын өзгерту жөнінде ұсыныстар және Әкімдік қаулыларының жобаларын әзірлейді; - сатып алу-сату; жер учаскесін жалға алу және уақытша өтеусіз жер пайдалану шарттарын жасау және жасалған шарт талаптарының орындалуына бақылау жасау;
- иесіз жер учаскелерін анықтау және оларды есепке қою жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;
- мемлекет мұқтаждығы үшін жер учаскелерін мәжбүрлеп алу жөнінде ұсыныстар әзірлеу; - жер учаскелерінің бөлінетінін және бөлінбейтінін анықтау;
- жерге орналастыруды ұйымдастыру және жер учаскелерінің қалыптасуы туралы жерге орналастыру жобаларын бекіту;
- Шымкент қаласының жерлерін рационалды пайдалану бойынша жобалар мен сызбаларды, жерлерді аймақтандыру жобаларын әзірлеуді ұйымдастыру;
- жерлерді сатуды (конкурстар, аукциондар) ұйымдастыру;
- жерді пайдалану және қорғау мәселелеріне қатысты жобалар мен сызбалар сараптамасын жүргізу;
- жер учаскелері мен жер пайдаланушылардың, сондай-ақ басқа да жер құқығы қатынастары субъектілерінің есебін жүргізу;
- жер-кадастрлық жоспарды бекіту;
- жеке және заңды тұлғалардан жер учаскелерін беру және олардың нысаналы мақсатын өзгерту туралы, сондай-ақ жер қатынастары саласындағы мәселелер бойынша өтініштер қабылдау;
- мемлекеттік органның ішкі қызметін цифрландыруды, соның ішінде автоматтандыруды ұйымдастыру, цифрлық деректер мұрағатын құруды, жүргізуді ұйымдастыру;
- елді мекенде салық салу объектісінің орналасқан жерін ескере отырып, Шымкент қаласында аудандастыру коэффициентін әзірлеу;
- елді мекенде салық салу объектісінің орналасқан жерін ескере отырып, Шымкент қаласында аудандастыру коэффициентін бекіту туралы Әкімдіктің қаулы жобасын әзірлеу;
- Өңірлік геоақпараттық жүйенің (әрі қарай – ӨГАЖ) жұмысын қамтамасыз ету, жүйенің жұмысын басқару, пайдаланушы ұйымдармен өзара әрекеттесу, пайдаланушылардың құқықтарын басқару, ақпараттың өзектілігін бақылау және ұйымдастырушылық шаралар жүргізу;
- Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген басқа да функцияларды жүзеге асыру.
3-тарау. Мемлекеттік органның, алқалы органдардың (бар болса) бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері

16. Руководство Управления осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должность и освобождаются от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя:
- осуществляет руководство работой Управления, организует, координирует и контролирует работу его структурных подразделений и несет персональную ответственность за выполнение возложенных задач на Управление, а также за несоблюдение сотрудниками Управления норм антикоррупционного законодательства Республики Казахстан;
- осуществляет общее руководство деятельностью дисциплинарной, аттестационной и конкурсной комиссий управление земельных отношений города Шымкент, контролирует работу кадровой службы;
- организует организационно-правовое, финансовое и материально-техническое обеспечение деятельности управление земельных отношений города Шымкент;
- определяет обязанности и устанавливает степень ответственности своих заместителей и руководителей подведомственных учреждений;
- назначает на должность и освобождает от должности сотрудников Управления;
- налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников управление земельных отношений города Шымкент, руководителей структурных подразделений Управления;
- в пределах своей компетенции издает приказы, обязательные для исполнения сотрудниками управление земельных отношений города Шымкент;
- в пределах своей компетенции представляет Управления в государственных органах и организациях в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
- утверждает план финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по платежам и обязательствам, администратором которых является управление земельных отношений города Шымкент;
- утверждает нормы на содержание сотрудников, пребывающих в подведомственных учреждениях управление земельных отношений города Шымкент;
- согласовывает и визирует проекты постановлений акимата, решений акима города Шымкент, а также принимает решения по иным вопросам, отнесенным к его компетенции;
- подписывает договоры купли-продажи и землепользования (аренды) земельных участков;
- утверждает положения об отделах и должностные инструкции сотрудников Управление.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

16. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқарманың жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарманың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
- Басқарма жұмысын басқарады, басқармаға жүктелген тапсырмалардың орындалуына, сондай-ақ басқарма қызметкерлерінің Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы нормаларын сақтамауына дербес жауапкершілік артады;
- Басқарманың тәртіптік, аттестациялық және конкурстық комиссия қызметіне жалпы басшылық етеді, кадр қызметінің жұмысын бақылайды;
- Басқарма ұйымдастырушылық-құқықтық, қаржылық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету қызметін ұйымдастырады;
- өзінің орынбасарлары мен ведомствоға қарасты мекеме басшыларының міндеттерін белгілейді және жауапкершілік дәрежесін анықтайды;
- Басқарма қызметкерлерін лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
- Басқарма қызметкерлеріне, Басқарманың құрылымдық бөлімше басшыларына тәртіптік жаза қолданады;
- өз құзыреті аясында Басқарма қызметкерлерімен орындау үшін міндетті болып табылатын бұйрық шығарады;
- өз құзыреті аясында Басқарма Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдарда және ұйымдарда мүддесін білдіреді;
- әкімшісі басқарма болып табылатын, төлемдер мен міндеттемелер бойынша бюджеттік бағдарламаларды (ішкі бағдарлама) қаржыландыру жоспарын бекітеді;
- әкімдіктің қаулы жобаларын, Шымкент қаласының әкімі мен мәслихатының шешімдерін келіседі және қол қояды, сондай-ақ оның құзыретіне жататын басқа да мәселелер бойынша шешім қабылдайды;
- жер учаскелерін сатып алу-сату және жер пайдалану (жалға алу) шарттарына қол қояды;
- Басқарма бөлімдері туралы ережені және қызметкерлердің қызметтік нұсқаулықтарын бекітеді.
- Басқарма басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.

7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя коммунального государственного учреждения "Управление внутренней политики" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности коммунального государственного учреждения "Управление внутренней политики" утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, город Шымкент, Каратауский район, микрорайон Нурсат, проспект Nursultan Nazarbaev 10, индекс 160023.
10. Настоящее положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи Управления: межконфессиональное согласие в городе, поддержка и развитие институтов гражданского общества, повышение конкурентоспособности информационного пространства города.
14. Полномочии Управления:
1) права:
запрашивать и получать в установленном порядке от государственных органов и должностных лиц, иных организаций и граждан информацию, необходимую для выполнения своих функций;
давать обязательные для исполнение поручения подведомственным Управлению организациям, государственным учреждениям;
взаимодействовать с правоохранительными органами и иными государственными органами по вопросам относящимися к компетенции Управления;
проведение совещаний, семинаров, конференций, круглых столов, встреч и иных заседаний по вопросам, относящимся к компетенции Управления.
2) обязанности:
соблюдение норм действующего законодательства Республики Казахстан;
качественное и своевременное исполнение актов и поручении Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан и иных центральных исполнительных органов, а также акима и акимата города.
15. Функции:
1) реализует государственную информационную политику через региональные средства массовой информации;
2) формирует, размещает и контролирует осуществление государственного заказа по проведению государственной информационной политики на региональном уровне в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;

7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Шымкент қаласының ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Шымкент қаласының ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Қаратау ауданы, Нұрсат шағын ауданы, Nursultan Nazarbaev даңғылы 10, индекс 160023.
10. Осы ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқарма кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекетік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Басқарманың мақсаты: қаладағы конфессияаралық келісім, азаматтық қоғам институттарын қолдау мен дамытуға, қаланың ақпараттық кеңістігінің бәсекеге қабілеттігін арттыруға бағытталған мемлекеттік саясатты тиімді жүзеге асыру болып табылады.
14. Басқарманың өкілеттіктері:
1) құқықтары:
Мемлекеттік органдардан және лауазымды тұлғалардан, өзге де ұйымдардан және азаматтардан өз функцияларын орындауға қажетті ақпараттарды белгіленген тәртіппен сұратуға және алуға;
Басқарманың қарамағындағы ұйымдарға, мемлекеттік мекемеге міндетті орындауға жататын тапсырмалар беруге;
Басқарманың құзыретіне жататын мәселелер бойынша құқық қорғау органдарымен және өзге де мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасауға.
Басқарманың кұзыретіне жататын мәселелер бойынша мәжілістер, семинарлар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, кездесулер және өзге де отырыстар өткізу.
2) міндеттері:
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларын сақтау;
Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің және өзге де орталық атқарушы органдардың, сондай-ақ қала әкімі мен әкімдігінің актілері мен тапсырмаларын сапалы және уақытылы орындау.
15. Функциялары:
1) өңірлік бұқаралық ақпарат құралдары арқылы мемлекеттік ақпараттық саясатты іске асырады;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өңірлік деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты қалыптастырады, орналастырады және оның жүзеге асырылуын бақылайды;

3) разрабатывает и утверждает методику определения стоимости услуг, закупаемых для проведения государственной информационной политики в средствах массовой информации на региональном уровне, на основе типовой методики определения стоимости услуг, закупаемых для проведения государственной информационной политики в средствах массовой информации на региональном уровне;
4) принимает меры по укреплению казахстанского патриотизма, межконфессионального согласия и межэтнической толерантности;
5) осуществляет функции в соответствии с пунктом 3 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О порядке организации и проведения мирных собраний в Республике Казахстан" от 25 мая 2020 года;
6) осуществляет контроль за использованием (установлением, размещением) государственных символов Республики Казахстан на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
7) проводит комплексный анализ и экспресс-анализ теле-, радиопрограмм среди населения;
8) выявляет общие тенденций и прогнозирование состояния общественно-политической ситуации в обществе путем проведения анализа деятельности неправительственных организаций;
9) формирует принципы взаимодействия со всеми ветвями власти в регулировании общественно-политических отношений;
10) проводит постоянный мониторинг деятельности политических партий, общественно-политических организаций и их филиалов на территории города Шымкент;
11) взаимодействует с политическими партиями, общественно-политическими организациями и их филиалами, участие в мероприятиях, проводимых общественными организациями на территории города Шымкент;
12) проводит работу с неправительственными организациями и принимает участие в мероприятиях, проводимых на территории города Шымкент;
13) анализ информации, полученной в ходе постоянного мониторинга внутриполитических процессов;
14) рассмотрение заявлений на проведение культурно-массовых мероприятий в общественных местах (парки, скверы), на территориях, прилегающих к памятникам культуры и монументам, зданиям, сооружениям, а также на улицах города Шымкент;
15) проведение социологических исследований;
16) выработка конкретных предложений по всем основным направлениям жизнедеятельности общества;
17) информационное обеспечение членов информационно-пропагандистских групп города Шымкент методическими материалами в рамках исполнения идеологических поручений государства, проведение информационно-пропагандистских мероприятий путем встреч с населением;
18) подготовка аналитических докладов, отчетов и записей на основе полученных данных;

3) өңірлік деңгейде бұқаралық ақпарат құралдарында мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу үшін сатып алынатын көрсетілетін қызметтердің құнын айқындаудың үлгілік әдістемесі негізінде өңірлік деңгейде бұқаралық ақпарат құралдарында мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу үшін сатып алынатын көрсетілетін қызметтердің құнын айқындау әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
4) қазақстандық патриотизмді, конфессияаралық келісім мен этносаралық тағаттылықты нығайту жөнінде шаралар қолданады;
5) "Қазақстан Республикасында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу тәртібі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 25 мамырдағы Заңы 8 - бабы 3 - тармағына сәйкес, функцияларды жүзеге асырады;
6) Қазақстан Республикасы мемлекеттік рәміздерінің тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында пайдаланылуын (тігілуін, орналастырылуын) бақылауды жүзеге асырады;
7) тұрғындар арасында теле, радио бағдарламалардың кешенді талдауын және экспресс-талдауын жүргізеді;
8) үкіметтік емес ұйымдардың қызметтеріне талдау жүргізу арқылы ортақ тенденцияларды анықтау және қоғамдағы қоғамдық-саяси ахуал жағдайларын болжайды;
9) қоғамдық-саяси қарым-қатынастарды реттеуде биліктің барлық тармақтарымен өзара әрекет ету қағидаттарын қалыптастырады;
10) Шымкент қаласының аумағындағы саяси партияларға, қоғамдық-саяси ұйымдарға және олардың филиалдарының қызметіне тұрақты мониторинг жүргізеді;
11) саяси партиялармен, қоғамдық-саяси ұйымдармен және олардың филиалдарымен өзара әрекеттесу, Шымкент қаласының аумағында қоғамдық ұйымдармен өткізілетін іс-шараларға қатысады;
12) үкіметтік емес ұйымдармен жұмыс жасау және олармен Шымкент қаласының аумағында өткізілетін іс-шараларға қатысады;
13) ішкі саяси үдерістерге тұрақты мониторинг барысында алынған ақпаратты талдайды;
14) қоғамдық жерлерде (саябақтар, шағын гүлбақтар), мәдениет ескерткіштері мен монументтерге, ғимараттарға, құрылыстарға іргелес аумақтарда, сондай-ақ Шымкент қаласының көшелерінде бұқаралық-мәдени іс-шаралар өткізуге өтініштерді қарастырады;
15) әлеуметтік зерттеулер жүргізеді;
16) қоғам тіршілік әрекетінің барлық негізгі бағыттары бойынша нақты ұсыныстар жасайды;
17) мемлекеттің идеологиялық тапсырмаларын орындау аясында Шымкент қаласының ақпараттық-насихаттау топтары мүшелерін әдістемелік материалдармен ақпараттық қамтамасыз ету, тұрғындармен кездесу арқылы ақпараттық-насихаттау іс-шараларын өткізеді;
18) алынған мәліметтер негізінде талдамалық баяндамалар, есептер және жазбалар дайындайды;

19) реализует политику президента и Правительства Республики Казахстан;
20) обеспечивает компетенцию по определению структуры и состава городской Ассамблеи с учетом необходимости представления национальных, социокультурных и общественных интересов региона;
21) обеспечивает проведение сессии и совещания городской Ассамблеи и реализацию их компетенций;
22) представляет выдвижение кандидатов в члены Ассамблеи на основании предложений городских этнокультурных и других общественных объединений;
23) организует сбор и предоставление информации о состоянии и перспективах укрепления межэтнических отношений в городе и перспективах их укрепления;
24) в пределах своей компетенции координирует совместно с государственными органами, общественными и этнокультурными объединениями, институтами гражданского общества работу по реализации государственной политики в сфере общественного согласия и общенационального единства, межэтнической толерантности, укреплению общественно-политической стабильности, единства народа, казахстанской гражданской идентичности и патриотизма;
25) проводит семинары, конференций, направленные на межэтническое согласие, организация просветительскую и издательскую деятельность, оказывает методическую, организационную и правовую помощь этнокультурным общественным объединениям;
26) проводит работу по созданию Совета общественного согласия городской Ассамблеи и координирует обеспечение его деятельности.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство Управления осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности акимом города в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Управления:
1) организует и руководит работой Управления;
2) назначает на должность и освобождает от должности работников Управления, а также руководителей и их заместителей организаций, находящихся в ведении в соответствии с действующим законодательством;
3) определяет обязанности и полномочия работников Управления, руководителей организаций, находящихся в ведении, в соответствии с действующим законодательством;
4) утверждает планы работ Управления;

19) Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің саясатын іске асырады;
20) өңірдің ұлттық, әлеуметтік-мәдени және қоғамдық мүдделерін білдіру қажеттігін ескере отырып, қалалық Ассамблеяның құрылымы мен құрамын анықтау құзыретін қамтамасыз етеді;
21) қалалық Ассамблеяның сессиясы мен кеңесін өткізуді және олардың құзыреттерін іске асыруды қамтамасыз етеді;
22) қалалық этномәдени және басқа да қоғамдық бірлестіктердің ұсынысы негізінде Ассамблея мүшелігіне кандидатуралар ұсынады;
23) қаладағы этносаралық қатынастардың жай-күйі және оларды нығайту перспективалары туралы ақпарат жинайды және ұсынады;
24) өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдармен, қоғамдық және этномәдени бірлестіктермен, азаматтық қоғам институттарымен бірлесе отырып, қоғамдық келісім мен жалпыұлттық бірлік саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру, этносаралық толеранттылық, қоғамдық-саяси тұрақтылықты, ел бірлігін, қазақстандық азаматтық біртектілік пен отансүйгіштікті нығайту жұмыстарын үйлестіреді;
25) этносаралық келісімге бағытталған семинарлар, конференциялар өткізу, ағартушылық және баспа қызметтерін ұйымдастыру, этномәдени қоғамдық бірлестіктерге әдістемелік, ұйымдастырушылық және құқықтық көмек көрсетеді;
26) қалалық Ассамблеяның Қоғамдық келісім кеңесін құру бойынша жұмыстарды жүргізеді және оның қызметін қамтамасыз етуді үйлестіреді.
3-тарау. Мемлекеттік органның, алқалы органдардың (бар болса) бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқармада басқаруды басқарма бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қала әкімімен лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарма бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Басқарма бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) Басқарманың қызметін ұйымдастырады және басқарады;
2) қолданыстағы заңнамаларға сәйкес Басқарма қызметкерлерін, сондай-ақ, қарамағындағы ұйымдардың басшыларын және олардың орынбасарларын жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
3) қолданыстағы заңнамаларға сәйкес Басқарма қызметкерлерінің, Басқарманың қарамағындағы ұйымдардың басшыларының міндеттері мен уәкілеттіктерін анықтайды;
4) Басқарманың жұмыс жоспарларын бекітеді;

14. Полномочия:
1) права:
запрашивать и получать в установленном порядке от государственных органов, должностных лиц, организаций и их руководителей, граждан информацию, необходимую для выполнения поставленных задач;
осуществлять совместную работу со специалистами других органов местной исполнительной власти;
вносить предложения по вопросам создания, реорганизации и ликвидации подведомственных коммунальных государственных предприятий и организаций;
созывать в установленном порядке совещания по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
осуществлять иные права и обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2) обязанности:
вносить на рассмотрение акима города Шымкент предложения по определению целей, приоритетов развития города и об осуществлении контроля за их исполнением городскими органами управления;
разрабатывать проекты нормативных правовых актов и готовить предложения о внесении изменений и дополнений в нормативные правовые акты, регулирующие вопросы, входящие в компетенцию Управления;
в установленном законодательством Республики Казахстан порядке осуществлять проверку деятельности предприятий и организаций всех форм собственности на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан в области молодежной политики;
15. Функции:
1) реализация государственной молодежной политики;
2) координация деятельности местных государственных органов в сфере молодежной политики;
3) участие в разработке программных документов по вопросам, относящимся к компетенции Управлений;
4) обеспечение проведения мониторинга и оценки потребностей молодежи для выявления и решения актуальных проблем, повышения эффективности реализации государственной молодежной политики;
5) обеспечение реализации политики занятости и трудоустройства молодежи, организация мониторинга рынка труда и практики трудоустройства молодых специалистов;
6) содействие развитию волонтерской деятельности молодежи и молодежного самоуправления;
7) создание молодежных ресурсных центров, обеспечение и координация их деятельности;
8) обеспечение проведения регионального форума молодежи;
9) осуществление взаимодействия и сотрудничества с молодежными организациями по вопросам государственной молодежной политики;
10) формирование и реализация государственного социального заказа в сфере молодежной политики на территории города Шымкент в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
11) организация и проведение городских мероприятий по вопросам молодежи;
12) обеспечение работы по достижению целевых индикаторов, показателей, качественному и своевременному исполнению мероприятий документов Системы государственного планирования в рамках компетенции Управления;

14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
мемлекеттік органдардан, лауазымды тұлғалардан, ұйымдар мен олардың басшыларынан, азаматтардан берілген тапсырмаларды орындау үшін қажетті ақпаратты белгіленген тәртіпте сұрату және алу;
жергілікті атқарушы биліктің өзге органдарының мамандарымен бірлескен қызметті жүзеге асыру;
ведомстволық бағынысты коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар мен ұйымдарды құру, қайта ұйымдастыру және тарату мәселелері бойынша ұсыныстар енгізу;
Басқарма құзыретіне кіретін мәселелер бойынша белгіленген тәртіпте мәжілістер шақыру;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.
2) міндеттері:
Шымкент қаласы әкімінің қарауына қаланы дамыту мақсаттары мен басымдылықтарын анықтау және оларды мемлекеттік басқару органдарының орындауын бақылауды ұсыну;
нормативтік-құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу және Басқарма құзыретіне кіретін мәселелерді реттейтін нормативтік-құқықтық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөнінде ұсыныстар дайындау;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте барлық меншік нысанындағы кәсіпорындар мен ұйымдар қызметінің жастар саясаты саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігіне тексеріс жүргізу.
15. Функциялары:
1) мемлекеттік жастар саясатын іске асыру;
2) жергілікті мемлекеттік органдардың жастар саясаты саласындағы қызметін үйлестіру;
3) Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша бағдарламалық құжаттарды әзірлеуге қатысу;
4) өзекті проблемаларды анықтау және шешу, мемлекеттік жастар саясатын іске асырудың тиімділігін арттыру үшін жастардың қажеттіліктеріне мониторинг және бағалау жүргізуді қамтамасыз ету;
5) жастарды жұмыспен қамту және жұмысқа орналастыру саясатын іске асыруды қамтамасыз ету, еңбек нарығы мен жас мамандарды жұмысқа орналастыру практикасының мониторингін ұйымдастыру;
6) жастардың волонтерлік қызметін және жастардың өзін-өзі басқаруын дамытуға жәрдемдесу болып табылады;
7) Жастар ресурстық орталықтарын құру, олардың қызметін қамтамасыз ету және үйлестіру;
8) өңірлік жастар форумын өткізуді қамтамасыз ету;
9) мемлекеттік жастар саясаты мәселелері бойынша жастар ұйымдарымен өзара іс-қимылды және ынтымақтастықты жүзеге асыру;
10) Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіпте Шымкент қаласы аумағында жастар саясаты аясында мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыру және оны іске асыру;
11) жастар мәселелері бойынша қалалық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
12) Басқарма құзыреті шеңберінде мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының іс-шараларын сапалы және уақтылы орындау, нысаналы индикаторларға, көрсеткіштерге қол жеткізу бойынша жұмысты қамтамасыз ету;

13) осуществление функции администратора бюджетных программ в сфере молодежной политики;
14) осуществление в интересах местного государственного управления иных полномочий, возлагаемых на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство Управлением осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управления задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности акимом города в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Полномочия первого руководителя Управления:
1) представляет предложения по структуре и штатной численности Управления в пределах установленной численности сотрудников;
2) утверждает положения о структурных подразделениях Управления;
3) определяет обязанности и устанавливает степень ответственности своих руководителей структурных подразделений Управления;
4) назначает на должность и освобождает от должности сотрудников Управления, руководителей подведомственных учреждений и организаций;
5) налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Управления и руководства подведомственных учреждений и организаций;
6) в пределах своей компетенции издает правовые акты, обязательные для исполнения сотрудниками Управления;
7) в пределах своей компетенции представляет Управление в государственных органах и организациях в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
8) имеет право составлять протоколы об административных правонарушениях или передавать полномочия руководителям структурных подразделений Управлений;
9) принимает меры по противодействию коррупции в Управлении и несет за это персональную ответственность;
10) принимает решения по другим вопросам, отнесенным к его компетенции.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим, в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа
19. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
20. Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.

13) жастар саясаты саласында бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің функцияларын жүзеге асыру;
14) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі.
16. Басқармада басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарма бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) қызметкерлердің белгіленген саны шегінде Басқарманың құрылымы мен штат саны бойынша ұсыныстарды ұсынады;
2) Басқарманың құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді бекітеді;
3) Басқарманың құрылымдық бөлімшелер басшыларының міндеттерін анықтайды және жауапкершілік деңгейін белгілейді;
4) Басқарма қызметкерлерін, ведомстволық бағынысты мекемелер мен ұйымдардың басшыларын лауазымға тағайындайды және лауазымынан босатады;
5) Басқарма қызметкерлеріне, ведомстволық бағынысты мекемелер мен ұйымдардың басшыларына тәртіптік жазалар қолданады;
6) өз құзыреті шегінде Басқарманың қызметкерлері үшін орындауға міндетті бұйрықтар шығарады;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдар мен ұйымдарда Басқарманың мүддесін білдіреді;
8) әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамалар жасауға немесе өкілеттігін құрылымдық бөлімшелер басшыларына тапсыруға құқылы;
9) дербес жауапкершілікті белгілеумен Басқармада сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет жасайды;
10) оның құзыретіне жататын өзге де мәселер бойынша шешім қабылдайды.
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде Басқармада оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
19. Басқарма заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
20. Басқарма мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Басқармада бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.

22. Управления не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
23. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении Управления:
Коммунальное государственное учреждение "Молодежный ресурсный центр" Управления молодежной политики города Шымкент.

22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
23. Басқармада қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарма қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
Шымкент қаласының жастар саясаты басқармасының "Жастар ресурстық орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.