О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 17 июня 2025 года № 305 "Об утверждении Правил признания бюджетных кредитов безнадежными к взысканию"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 23 июня 2026 года № 427
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 3.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 17 июня 2025 года № 305 "Об утверждении Правил признания бюджетных кредитов безнадежными к взысканию" следующие изменения:
правый верхний угол приказа изложить в следующей редакции:
"Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 17 июня 2025 года № 305";
в Правилах признания бюджетных кредитов безнадежными к взысканию, утвержденных указанным приказом:
абзац первый пункта 8 изложить в следующей редакции:
"8. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ежегодно в срок до 30 декабря текущего года вносит в Интегрированную автоматизированную цифровую систему "е-Минфин" следующие документы, подтверждающие просроченную и непогашенную задолженность по бюджетным кредитам:";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Местный исполнительный орган столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) создает Региональную комиссию по признанию бюджетных кредитов, предоставленных за счет средств местного бюджета, безнадежными к взысканию (далее – Региональная комиссия).
Состав и положение Региональной комиссии утверждается решением местного исполнительного органа столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения).";
пункты 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"12. Проект решения кредитора о признании бюджетных кредитов безнадежных к взысканию направляется на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии/ бюджетной комиссии столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения).
13. Задолженность по бюджетным кредитам признанных безнадежными к взысканию подлежит списанию на основании решения кредитора и положительного решения республиканской бюджетной комиссии/бюджетной комиссии столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения).";
приложение к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту бюджетного кредитования, Национального фонда Республики Казахстан и взаимодействия по вопросам финансового сектора Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

"Бюджеттік кредиттерді өндіріп алуға үмітсіз деп тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 17 маусымдағы № 305 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2026 жылғы 23 маусымдағы № 427 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бюджеттік кредиттерді өндіріп алуға үмітсіз деп тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 17 маусымдағы № 305 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың оң жақ жоғары бұрышты мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 17 маусымдағы
№ 305 бұйрығымен
бекітілген"
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бюджеттік кредиттерді өндіріп алуға үмітсіз деп тану қағидаларында:
8-тармақтың бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ағымдағы жылдың 30 желтоқсанына дейінгі мерзімде "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған цифрлық жүйесіне бюджеттік кредиттер бойынша мерзімі өткен және өтелмеген берешекті растайтын мынадай құжаттарды енгізеді:";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы жергілікті бюджет қаражаты есебінен берілген бюджеттік кредиттерді өндіріп алуға үмітсіз деп тану жөніндегі Өңірлік комиссия (бұдан әрі – Өңірлік комиссия) құрады.
Өңірлік комиссияның құрамы мен ережесі астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органның шешімімен бекітіледі.";
12 және 13-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Кредитордың бюджеттік кредиттерді өндіріп алуға үмітсіз деп тану туралы шешімінің жобасы республикалық бюджет комиссиясының/ астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясының қарауына жіберіледі.
13. Өндіріп алуға үмітсіз деп танылған бюджеттік кредиттер бойынша берешек кредитордың шешімі және республикалық бюджет комиссиясының/ астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясының оң шешімі негізінде есептен шығаруға жатады.";
көрсетілген Қағидаларға қосымшаға орыс тілінде өзгерістер енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бюджеттік кредиттеу, Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры және қаржы секторы мәселелері бойынша өзара іс-қимыл департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен: