О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 15 мая 2025 года № 229 "Об утверждении Правил составления годовой консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 июня 2026 года № 403
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 3.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 15 мая 2025 года № 229 "Об утверждении Правил составления годовой консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета" следующие изменения:
в Правилах составления годовой консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета, утвержденных указанным приказом:
подпункт 7) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"7) консолидированная финансовая отчетность об исполнении бюджета столицы, областного бюджета, бюджетов городов республиканского значения – это консолидированная финансовая отчетность бюджета столицы, областного бюджета, бюджетов городов республиканского значения представленная как финансовая отчетность единой организации в соответствии с пунктом 3 статьи 134 Бюджетного кодекса;";
пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. Адресная часть титульного листа к формам административных данных заполняется в следующем порядке:
наименование формы;
"Индекс" указывается форма консолидированной финансовой отчетности (далее – КФО) (краткое буквенно-цифровое выражение наименование формы);
"Периодичность" – указывается период КФО;
отчетный период;
Бизнес – идентификационный номер;
"Метод сбора" – КФО представляется на бумажном носителе и в электронном виде;
"Вид бюджета" – указывается вид бюджета;
"Единица измерения" – тысяч теңге.
10. Консолидированная финансовая отчетность администраторами республиканских бюджетных программ, местными уполномоченными органами по исполнению бюджета столицы, области, города республиканского значения, бюджета района (города областного значения) и районного (города областного значения) бюджета представляется в полном объеме форм в электронном виде посредством информационной системы (далее – ИС) уполномоченного органа по исполнению бюджета. Датой представления отчета считается дата его передачи через ЦС.
Администраторы республиканских бюджетных программ и местные уполномоченные органы представляют полугодовую и годовую консолидированную финансовую отчетность государственному казначейству, в установленные государственным казначейством сроки. Срок годовой консолидированной финансовой отчетности администраторов республиканских и местных бюджетных программ, устанавливается не позднее 8 февраля года, следующего за отчетным финансовым годом, а для местных уполномоченных органов – не позднее 13 марта, следующего за отчетным финансовым годом.
Консолидированная финансовая отчетность администраторами местных бюджетных программ представляется в электронном виде посредством ЦС в полном объеме форм.";
в пункте 11:
части третью и четвертую изложить в следующей редакции:
"Государственное казначейство осуществляет прием и проверку консолидированной финансовой отчетности от администраторов республиканских бюджетных программ и местных уполномоченных органов по исполнению бюджета столицы, области, города республиканского значения в соответствии с настоящими Правилами.
Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета столицы, области, города республиканского значения осуществляют прием и проверку консолидированной финансовой отчетности от администраторов местных бюджетных программ и местных уполномоченных органов по исполнению бюджета района (города областного значения) в соответствии с настоящими Правилами.";
часть девятую изложить в следующей редакции:
"Государственное казначейство на основании консолидированной финансовой отчетности администраторов республиканских бюджетных программ составляет консолидированную финансовую отчетность об исполнении республиканского бюджета, на основании консолидированной финансовой отчетности местных уполномоченных органов столицы, областей, городов республиканского значения по исполнению бюджета области – консолидированную финансовую отчетность по местным бюджетам.";
часть четвертую пункта 12 изложить в следующей редакции:
"К финансовой отчетности прилагается копия приказа о праве предоставления первой и второй подписей в отчетности, за исключением администраторов бюджетных программ, представляющих отчетность через цифровую систему.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:

"Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мен бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардың шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 15 мамырдағы № 229 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2026 жылғы 16 маусымдағы № 403 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мен бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардың шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 15 мамырдағы № 229 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мен бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардың жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидаларына:
3-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) астана бюджетінің, облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қалалардың бюджеттерінің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілік – бұл Бюджет кодексінің 134-бабы 3-тармағына сәйкес бірыңғай ұйымның қаржылық есептілігі ретінде ұсынылған астана бюджетінің, облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қалалардың бюджеттерінің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілік;";
9-тармаққа орыс тілінде өзгеріс енгізілсін, қазақ тіліндегі мәтін өзгеріссіз қалдырылсын;
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Шоғырландырылған қаржылық есептiлiкті республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi астана, облыс, республикалық маңызы бар қала бюджетін, аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетін және аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар нысандардың толық көлемінде электрондық түрде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – АЖ) арқылы ұсынады. Есепті беру күні оны АЖ арқылы беру күні болып есептеледі.
Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мен жергілікті уәкілетті органдар мемлекеттік қазынашылықта белгіленген мерзімде мемлекеттік қазынашылыққа жартыжылдық және жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті ұсынады. Республикалық және жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілігінің мерзімі есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 8 ақпанынан кешіктірілмей, ал жергілікті уәкілетті органдары үшін есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 13 наурыздан кешіктірілмей белгіленеді.
Жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi шоғырландырылған қаржылық есептiлiктi нысандардың толық көлемінде электрондық түрде ЦЖ арқылы ұсынады.";
11-тармақта:
үшінші және төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік қазынашылық осы Қағидаларға сәйкес республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінен және астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджетін атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардан шоғырландырылған қаржылық есептілікті қабылдауды және тексеруді жүзеге асырады.
Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджетін атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдары осы Қағидаларға сәйкес жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінен және аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардан шоғырландырылған қаржылық есептілікті қабылдауды және тексеруді жүзеге асырады.";
тоғызыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік қазынашылық республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің шоғырландырылған қаржылық есептілігі негізінде республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасайды, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарының шоғырландырылған қаржылық есептілігі негізінде – жергілікті бюджеттер бойынша шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасайды.";
12-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Цифрлық жүйе арқылы есептілікті ұсынатын бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерін қоспағанда, қаржылық есептілікке есептілікте бірінші және екінші қол қою құқығы туралы бұйрықтың көшірмесі қоса беріледі.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"20. Годовая консолидированная финансовая отчетность администраторов бюджетных программ размещается на интернет – портале в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра культуры и информации Республики Казахстан от 18 апреля 2025 года № 176-НҚ "Об утверждении Правил размещения информации и публичного обсуждения паспортов бюджетных программ (отчетов о реализации паспортов бюджетных программ) на интернет-портале открытых бюджетов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36007).
Годовая консолидированная финансовая отчетность об исполнении республиканского и местного бюджетов подлежит публикации в соответствии со статьей 40 Бюджетного кодекса Республики Казахстан не позднее 1 сентября следующего за отчетным финансовым годом.";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Порядок формирования годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении бюджета столицы, областей, городов республиканского значения";
заголовок параграфа 1 изложить в следующей редакции:
"Параграф 1. Порядок составления годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении бюджета столицы, областей, городов республиканского значения";
пункт 44 изложить в следующей редакции:
"44. Годовая консолидированная финансовая отчетность об исполнении бюджета столицы, областей, бюджетов городов республиканского значения, составляется уполномоченным органом по исполнению местного бюджета на основании финансовой отчетности по поступлениям бюджета структурного подразделения уполномоченного органа по исполнению местного бюджета, консолидированной финансовой отчетности об исполнении бюджета и администраторов местных бюджетных программ.";
пункты 46, 47 и 48 изложить в следующей редакции:
"46. Годовая консолидированная финансовая отчетность об исполнении бюджета столицы, областей, бюджетов городов республиканского значения формируется в ИС уполномоченного органа по исполнению бюджета.
47. Уполномоченный орган по исполнению местного бюджета при формировании годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении бюджета столицы, областей, бюджетов городов республиканского значения руководствуется описаниями статей консолидированного бухгалтерского баланса об исполнении бюджета и показателей консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности об исполнении бюджета, консолидированного отчета о движении денег (прямой метод) об исполнении бюджета и консолидированного отчета об изменениях чистых активов/капитала об исполнении бюджета, предусмотренными пунктами 39, 40, 41, 42 и 43 настоящих Правил.

"20. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің шоғырландырылған жылдық қаржылық есептілігі интернет-порталда "Ашық бюджеттердің интернет-порталында ақпаратты орналастыру және бюджеттік бағдарламалардың паспорттарын (бюджеттік бағдарламалар паспорттарын іске асыру туралы есептерді) жария талқылау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 18 сәуірдегі № 176-НҚ бұйрығына (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттік тiркеу тiзiлiмiнде № 36007 болып тіркелген) сәйкес орналастырылады.
Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілік Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 40-бабына сәйкес есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 1 қыркүйегінен кешіктірілмей жариялануға жатады.";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептiлiкті қалыптастыру тәртібі";
1-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-параграф. Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептiлiкті жасау тәртібі";
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Астананың, облыстардың бюджетінің, республикалық маңызы бар қалалардың бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептiлiкті жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесінің бюджеті түсімдері бойынша қаржылық есептілігінің, жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттi атқару туралы шоғырландырылған қаржылық есептiлiгі негізінде жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жасайды.";
46, 47 және 48-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Астананың, облыстардың бюджетінің, республикалық маңызы бар қалалардың бюджеттерiнің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептiлiгі бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның АЖ қалыптастырылады.
47. Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган астананың, облыстардың бюджетінің, республикалық маңызы бар қалалардың бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті қалыптастыру кезінде бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған бухгалтерлік баланс баптарының және осы Қағидалардың 39, 40, 41, 42 және 43-тармақтарында көзделген қаржы қызметінің нәтижелері туралы, ақша қозғалысы туралы (тікелей әдіс) және таза активтердің/капиталдың өзгеруі туралы, бюджеттің атқарылуы туралы есептер көрсеткіштерінің сипаттамаларын басшылыққа алады.

48. Уполномоченный орган по исполнению местного бюджета осуществляет консолидацию статей формы ГКФО-7 "Годового консолидированного бухгалтерского баланса об исполнении бюджета" путем построчного сложения аналогичных статей:
статьи "Краткосрочные финансовые инвестиции" (код строки 011), в консолидированной финансовой отчетности уполномоченного органа области по исполнению бюджета подлежит исключению сумма сальдо дебиторской задолженности по представленным бюджетным кредитам нижестоящим бюджетам;
статьи "Краткосрочная дебиторская задолженность" (код строки 012), в консолидированной финансовой отчетности уполномоченного органа столицы, области, городов республиканского значения по исполнению бюджета подлежит исключению сумма сальдо дебиторской задолженности по целевым трансфертам нижестоящим бюджетам;
статьи "Краткосрочные вознаграждения к получению" (код строки 013), в консолидированной финансовой отчетности уполномоченного органа столицы, области, городов республиканского значения по исполнению бюджета подлежит исключению сумма сальдо дебиторской задолженности по вознаграждениям к получению по представленным бюджетным кредитам нижестоящим бюджетам;
статьи "Долгосрочные финансовые инвестиции" (код строки 110), в консолидированной финансовой отчетности уполномоченного органа области по исполнению бюджета подлежит исключению сумма сальдо дебиторской задолженности представленных бюджетных кредитов нижестоящим бюджетам;
статьи "Краткосрочная кредиторская задолженность" (код строки 211), в консолидированной финансовой отчетности уполномоченного органа столицы, области, городов республиканского значения по исполнению бюджета подлежит исключению сумма сальдо кредиторской задолженности по платежам в бюджет по представленным бюджетным кредитам нижестоящим бюджетам, по начисленным вознаграждениям и по трансфертам на недоиспользованную сумму;
статьи "Долгосрочная кредиторская задолженность" (код строки 311), в консолидированной финансовой отчетности уполномоченного органа столицы, области, городов республиканского значения по исполнению бюджета подлежит исключению сумма сальдо кредиторской задолженности по платежам в бюджет по представленным бюджетным кредитам нижестоящим бюджетам.";
пункты 50 и 51 изложить в следующей редакции:
"50. Пояснительная записка к годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении бюджета столицы, области, бюджетов городов республиканского значения составляется уполномоченным органом по исполнению местного бюджета.
Порядок составления пояснительной записки к годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении бюджета столицы, области, бюджетов городов республиканского значения аналогичен порядку составления пояснительной записки консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета согласно пункту 43 настоящих Правил.

48. Жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган ұқсас баптарды жолма-жол қосу арқылы "Бюджеттi атқару жөнiндегi жылдық шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" ЖШҚЕ-7 нысанының баптарын шоғырландыруды жүзеге асырады:
"Қысқа мерзiмдi қаржы инвестициялары" бабы (жол коды 011), облыстың бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде төмен тұрған бюджеттерге берілген бюджеттік кредиттер бойынша дебиторлық берешек сальдо сомасы алып тастауға жатады;
"Бюджеттiк төлемдер бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек" бабы (жол коды 012), астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде төмен тұрған бюджеттерге берілген нысаналы трансферттер бойынша дебиторлық берешек сальдо сомасы алып тастауға жатады;
"Алынуға тиiстi қысқа мерзiмдi сыйақылар" бабы (жол коды 013), астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде төмен тұрған бюджеттерге берілген бюджеттік кредиттер бойынша алынуға тиiс сыйақылардың дебиторлық берешегінің сальдо сомасы алынып тасталуы тиіс;
"Ұзақ мерзiмдi қаржы инвестициялары" бабы (жол коды 110), облыстың бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде төмен тұрған бюджетке берілген бюджеттік кредиттердің дебиторлық берешегі сальдосының сомасы алынып тастауға жатады;
"Қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" бабы (жол коды 211), астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде төмен тұрған бюджеттерге берілген бюджеттік кредиттер, есептелген сыйақылар және трансферттердің пайдаланылмаған сомасы бойынша бюджетке төлінетін кредиторлық берешек сальдосының сомасы алынып тастауға жатады;
"Ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешек" бабы (жол коды 311) астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде төмен тұрған бюджеттерге берілген бюджеттік кредиттер бойынша бюджетке төленетін кредиторлық берешек сальдосының сомасы алынып тастауға жатады.";
50 және 51-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Астананың, облыстар бюджеттерінің, республикалық маңызы бар қалалардың бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазбаны жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жасайды.

51. Уполномоченный орган по исполнению местного бюджета составляет годовую консолидированную финансовую отчетность об исполнении бюджета столицы областей, бюджетов городов республиканского значения по установленным формам согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5 и 6 настоящих Правил.
Уполномоченные органы области, городов республиканского значения, столицы по исполнению местного бюджета не позднее 30 марта года, следующего за отчетным финансовым годом, представляют годовую консолидированную финансовую отчетность об исполнении бюджета столицы областного бюджета, бюджетов городов республиканского значения в акимат, уполномоченный орган столицы, области, городов республиканского значения в соответствующие органы государственного аудита и финансового контроля.
Акимат столицы, области, городов республиканского значения представляет ежегодно годовую финансовую отчетность об исполнении бюджета столицы, областного бюджета, бюджетов городов республиканского значения за отчетный финансовый год с приложениями:
в ревизионную комиссию столицы, области, городов республиканского значения не позднее 20 апреля года, следующего за отчетным финансовым годом;
в маслихат столицы, области, городов республиканского значения не позднее 1 мая года, следующего за отчетным финансовым годом.";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6 Порядок формирования годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении бюджета столицы, областного бюджета, бюджетов городов республиканского значения";
заголовок параграфа 1 изложить в следующей редакции:
"Параграф 1. Порядок составления годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении бюджета столицы, областного бюджета, бюджетов городов республиканского значения";
пункты 52, 53 54, 55, 56, 57, 58 и 59 изложить в следующей редакции:
"52. Годовая консолидированная финансовая отчетность об исполнении бюджета столицы, областного бюджета, бюджетов городов республиканского значения составляется местными уполномоченными органами по исполнению бюджета столицы, области, города республиканского значения на основании консолидированной финансовой отчетности администраторов областных бюджетных программ и финансовой отчетности по поступлениям бюджета местных уполномоченных органов по исполнению бюджета столицы, области, города республиканского значения.
53. Годовая консолидированная финансовая отчетность об исполнении бюджета столицы, областного бюджета, бюджетов городов республиканского значения формируется в ИС уполномоченного органа по исполнению бюджета.

51. Жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган осы Қағидалардың 1, 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшаларына сәйкес белгіленген нысандар бойынша астананың, облыстар бюджеттерінің, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасайды.
Жергілікті бюджетті атқару жөніндегі астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың уәкілетті органдары есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 30 наурыздан кешіктірмей астана, облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттерінің атқарылуы туралы шоғырландырылған жылдық қаржылық есептілікті әкімдікке, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың уәкілетті органына, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылаудың тиісті органдарына ұсынады.
Астана, облыс, республикалық маңызы бар қалалар әкімдігі жыл сайын астана бюджетінің, облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттерінің атқарылуы туралы қосымшалары бар есепті қаржы жылындағы жылдық қаржылық есептілікті:
есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 20 сәуірінен кешіктірмей астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың тексеру комиссиясына;
есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың мәслихатына ұсынады.";
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Астананың бюджетінің, облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қалалардың бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті қалыптастыру тәртібі";
1-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-параграф. Астананың бюджетінің, облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қалалардың бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау тәртібі";
52, 53, 54, 55, 56, 57, 58 және 59-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Астананың бюджетінің, облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қалалардың бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті облыстық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің шоғырландырылған қаржылық есептілігі және астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның бюджет түсімдері бойынша қаржылық есептілігі негізінде астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдары жасайды.
53. Астананың бюджетінің, облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қалалардың бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілік бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның АЖ-де қалыптастырылады.

54. Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета столицы, области, города республиканского значения при формировании годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении бюджета столицы, областного бюджета, бюджетов городов республиканского значения руководствуется описаниями статей консолидированного бухгалтерского баланса об исполнении бюджета и показателей консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности об исполнении бюджета, консолидированного отчета о движении денег (прямой метод) об исполнении бюджета и консолидированного отчета об изменениях чистых активов/ капитала об исполнении бюджета, предусмотренными пунктами 39, 40, 41, 42 и 43 настоящих Правил.
55. Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета столицы, области, города республиканского значения осуществляет консолидацию статей формы ГКФО-7 "Годового консолидированного бухгалтерского баланса об исполнении бюджета" путем построчного сложения аналогичных статей: статьи "Краткосрочные финансовые инвестиции" (код строки 011), в консолидированной финансовой отчетности местного уполномоченного органа по исполнению бюджета столицы, области, города республиканского значения подлежит исключению сумма сальдо дебиторской задолженности по представленным бюджетным кредитам нижестоящим бюджетам;
статьи "Краткосрочная дебиторская задолженность" (код строки 012), в консолидированной финансовой отчетности местного уполномоченного органа по исполнению бюджета столицы области, города республиканского значения подлежит исключению сумма сальдо дебиторской задолженности по целевым трансфертам нижестоящим бюджетам; статьи "Краткосрочные вознаграждения к получению" (код строки 013), в консолидированной финансовой отчетности местного уполномоченного органа по исполнению бюджета столицы, области, города республиканского значения подлежит исключению сумма сальдо дебиторской задолженности по вознаграждениям к получению по представленным бюджетным кредитам нижестоящим бюджетам;
статьи "Долгосрочные финансовые инвестиции" (код строки 110), в консолидированной финансовой отчетности местного уполномоченного органа по исполнению бюджета столицы, области, города республиканского значения подлежит исключению сумма сальдо дебиторской задолженности представленных бюджетных кредитов нижестоящим бюджетам;
статьи "Краткосрочная кредиторская задолженность" (код строки 211), в консолидированной финансовой отчетности местного уполномоченного органа по исполнению бюджета столицы, области, города республиканского значения подлежит исключению сумма сальдо кредиторской задолженности по платежам в бюджет по представленным бюджетным кредитам нижестоящим бюджетам, по начисленным вознаграждениям и по трансфертам на недоиспользованную сумму;
статьи "Долгосрочная кредиторская задолженность" (код строки 311), в консолидированной финансовой отчетности местного уполномоченного органа по исполнению бюджета столицы, области, города республиканского значения подлежит исключению сумма сальдо кредиторской задолженности по платежам в бюджет по представленным бюджетным кредитам нижестоящим бюджетам.

54. Астананың бюджетін, облыстық бюджетті, республикалық маңызы бар қалалардың бюджетін атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдары астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті қалыптастыру кезінде бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған бухгалтерлік баланс баптарының сипаттамаларын және Қағидалардың 39, 40, 41, 42 және 43-тармақтарында көзделген бюджеттің атқарылуы туралы қаржы қызметінің нәтижелері туралы шоғырландырылған есептің, бюджеттің атқарылуы туралы ақша қозғалысы туралы шоғырландырылған есептің (тікелей әдіс) және осы бюджеттің атқарылуы туралы таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы шоғырландырылған есептің көрсеткіштерін басшылыққа алады.
55. Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдары "Бюджеттi атқару жөнiндегi жылдық шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" ЖШҚЕ-7 нысанының баптарын шоғырландыру ұқсас баптарды жолма-жол қосу арқылы жүзеге асырылады: "Қысқа мерзімді қаржылық инвестициялар" баптары (жол коды 011) астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның шоғырландырылған қаржылық есептілігінде төмен тұрған бюджеттерге берілген бюджеттік кредиттер бойынша дебиторлық берешек сальдосының сомасы алып тастауға жатады;
"Қысқа мерзімді дебиторлық берешек" баптары (жол коды 012) астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның шоғырландырылған қаржылық есептілігінде төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы трансферттер бойынша дебиторлық берешек сальдосының сомасы алып тастауға жатады;
"Алынуға тиiстi қысқа мерзiмдi сыйақылар" баптары (жол коды 013) астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның шоғырландырылған қаржылық есептілігінде төмен тұрған бюджеттерге берілген бюджеттік кредиттер бойынша алынуға тиісті сыйақылар бойынша дебиторлық берешек сальдосының сомасы алып тастауға жатады;
"Ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялар" баптары (жол коды 110) астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның шоғырландырылған қаржылық есептілігінде төмен тұрған бюджеттерге берілген бюджеттік кредиттердің дебиторлық берешек сальдосының сомасы алып тастауға жатады;
"Қысқа мерзімді кредиторлық берешек" баптары (жол коды 211) астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның шоғырландырылған қаржылық есептілігінде төмен тұрған бюджеттерге берілген бюджеттік кредиттер бойынша, есептелген сыйақылар бойынша және толық пайдаланылмаған сомаға трансферттер бойынша бюджетке төлемдер бойынша кредиторлық берешек сальдосының сомасы алып тастауға жатады;
"Ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" баптары (жол коды 311) астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның шоғырландырылған қаржылық есептілігінде төмен тұрған бюджеттерге берілген бюджеттік кредиттер бойынша бюджетке төлемдер бойынша кредиторлық берешек сальдосының сомасы алып тастауға жатады.

56. Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета столицы, области, города республиканского значения осуществляет консолидацию статей формы ГКФО-8 "Годовой консолидированной отчет о результатах финансовой деятельности" путем построчного сложения аналогичных статей: статьи "Доходы от необменных операций" (код строки 010), в консолидированной финансовой отчетности местного уполномоченного органа по исполнению бюджета столицы, области, города республиканского значения подлежит исключению суммы доходов от необменных операций по финансированию текущей деятельности, капитальных вложений, доходов от финансирования внешних займов, доходов по трансфертам на сумму расходов по контрольному счету наличности местного бюджета;
суммы доходов по поступившим в бюджет возвратов трансфертов, на сумму начисленных администраторами местных бюджетных программ расходов по расчетам с бюджетом по возврату трансфертов прошлых лет, суммы поступлений трансфертов из вышестоящего бюджета в бюджет нижестоящего на сумму использованных трансфертов, выделенных в текущем году;
статьи "Доходы от обменных операций" (код строки 020), в консолидированной финансовой отчетности местного уполномоченного органа по исполнению бюджета столицы, области, города республиканского значения подлежит исключению суммы доходов от неналоговых поступлений в бюджет, от реализации товаров, работ и услуг, доходов от реализации основного капитала, доходов от реализации финансовых активов государства с суммой начисленных расходов по расчетам с бюджетом от продажи активов, а также по доходам от управления активами и другим доходам, суммы по которым подлежат перечислению в доход бюджета в отчетном периоде;
статьи "Доходы от управления активами" (код строки 030), в консолидированной финансовой местного уполномоченного органа по исполнению бюджета столицы, области, города республиканского значения подлежат исключению суммы доходов по вознаграждениям по выданным бюджетным кредитам, поступившим в вышестоящий бюджет нижестоящим бюджетам на сумму расходов по выплате вознаграждений нижестоящего бюджета;
статьи "Прочие операционные расходы" (код строки 115), в консолидированной финансовой отчетности местного уполномоченного органа по исполнению бюджета столицы, области, города республиканского значения подлежит исключению сумма расходов по платежам в бюджет по представленным бюджетным кредитам, вознаграждениям и по суммам начисленных обязательств на недоиспользованную сумму полученных трансфертов;
сумма расхода администратора бюджетных программ, начисленного при передаче средств подведомственным государственным учреждениям на финансирование текущей деятельности и капитальных вложений;
статьи "Субсидии, трансферты" (код строки 122), в консолидированной финансовой отчетности местного уполномоченного органа по исполнению бюджета столицы, области, города республиканского значения подлежат исключению суммы расходов по трансфертам, полученным из вышестоящего бюджета, использованных в текущем году;
статьи 130 "Расходы по управлению активами" в консолидированной финансовой отчетности местного уполномоченного органа по исполнению бюджета столицы, области, города республиканского значения подлежат исключению суммы расходов по выплате вознаграждений в вышестоящий бюджет по полученным бюджетным кредитам.

56. Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдары "Қаржы қызметінің нәтижелері туралы жылдық шоғырландырылған есеп" ЖШҚЕ-8 нысанының баптарын шоғырландыру ұқсас баптарды жолма-жол қосу арқылы жүзеге асырылады: "Айырбас емес операциялардан алынатын кірістер" баптары (жол коды 010) астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның шоғырландырылған қаржылық есептілігінде ағымдағы қызметті қаржыландыру бойынша айырбас емес операциялардан түсетін кірістер, күрделі салымдар, сыртқы қарыздарды қаржыландырудан түсетін кірістер, жергілікті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шоты бойынша шығыстар сомасына трансферттер бойынша кірістер сомасы;
жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері есептеген өткен жылдар трансферттерін қайтару бойынша бюджетпен есеп айырысу бойынша шығыстар сомасына бюджетке түскен трансферттерді қайтару бойынша кірістер сомасы; ағымдағы жылы бөлінген пайдаланылған трансферттер сомасына жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке трансферттер түсімдерінің сомасын алып тастауға жатады;
"Айырбас операцияларынан алынатын кірістер" баптары (жол коды 020) астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның шоғырландырылған қаржылық есептілігінде бюджетке салықтық емес түсімдерден, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді өткізуден түсетін кірістердің, негізгі капиталды өткізуден түсетін кірістердің, активтерді сатудан бюджетпен есеп айырысу бойынша есептелген шығыстар сомасымен мемлекеттің қаржылық активтерін өткізуден түсетін кірістердің, сондай-ақ активтерді басқарудан алынатын кірістер мен сомалары есепті кезеңде бюджет кірісіне аударуға жататын басқа да кірістер бойынша сомалар алып тастауға жатады;
"Активтерді басқарудан алынатын кірістер" баптары (жол коды 030) астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның шоғырландырылған қаржылық есептілігінде төмен тұрған бюджеттерге берілген бюджеттік кредиттер бойынша жоғары тұрған бюджетке түскен төмен тұрған бюджеттің сыйақыларын төлеу жөніндегі шығыстар сомасына сыйақылар бойынша кірістер сомасы алып тастауға жатады;
"Өзге де операциялық шығыстар" баптары (жол коды 115) астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның шоғырландырылған қаржылық есептілігінде бюджеттік кредиттер, сыйақылар мен алынған трансферттердің толық пайдаланылмаған сомасына есептелген міндеттеме сомалары бойынша бюджетке төлемдер бойынша шығыстар сомасы;
ағымдағы қызметтерді қаржыландыруға және күрделі салымдарына ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерге қаражат беру кезінде есептелген бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шығыстар сомасы алып тастауға жатады;
"Субсидиялар, трансферттер" баптары (жол коды 122) астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның шоғырландырылған қаржылық есептілігінде ағымдағы жылы пайдаланылған жоғары тұрған бюджеттен алынған трансферттер бойынша шығыстардың сомасы алып тастауға жатады;
"Активтерді басқару бойынша шығыстар" баптары (жол коды 130) астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның шоғырландырылған қаржылық есептілігінде алынған бюджеттік кредиттер бойынша жоғары тұрған бюджетке сыйақы төлеу бойынша шығыстар сомасы алып тастауға жатады.

57. Годовая консолидированная финансовая отчетность об исполнении бюджета столицы, областного бюджета, бюджетов городов республиканского значения формируется в объеме консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета, предусмотренном в пункте 37 настоящих Правил.
58. Пояснительная записка к годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении бюджета столицы, областного бюджета, бюджетов городов республиканского значения составляется местным уполномоченным органом по исполнению бюджета области, города республиканского значения, столицы. Порядок составления пояснительной записки к годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении бюджета столицы, областного бюджета, бюджетов городов республиканского значения аналогичен порядку составления пояснительной записки к консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета согласно пункту 43 настоящих Правил.
59. Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета столицы, области, города республиканского значения не позднее 30 марта года, следующего за отчетным финансовым годом, представляет годовую консолидированную финансовую отчетность об исполнении бюджета столицы, областного бюджета, бюджетов городов республиканского значения в соответствующие территориальные органы государственного аудита и финансового контроля по установленным формам согласно приложениям 7, 8, 9 и 10 настоящих Правил.";
часть вторую и третью пункта 72 изложить в следующей редакции:
"Первичными документами для отражения прочих категорий начисленных поступлений являются формы отчетов по поступлениям, полученные из Интегрированной автоматизированной цифровой системы "е-Минфин" (далее – ИАЦС).
При формировании годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении бюджета столицы, областного бюджета, бюджетов города республиканского значения первичными документами для отражения начисленных налоговых и неналоговых поступлений в бюджет являются формы отчетов по поступлениям, полученные из ИАИС.";
пункт 75 изложить в следующей редакции:
"75. Налоги и другие обязательные платежи в бюджет отражаются в учете в результате возникновения операций или событий, в соответствии с требованиями Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс).";
пункт 77 изложить в следующей редакции:
"77. Налоговые поступления в соответствующий бюджет признаются по методу начисления и отражаются как доходы от необменных операций на основе данных Сводного отчета и отчетов Евразийского экономического союза, за исключением налоговых поступлений в бюджет столицы, областной бюджет, бюджет города республиканского значения.
Налоговые поступления в бюджет столицы, областной бюджет, бюджет города республиканского значения отражаются как доходы от необменных операций на основе данных отчетов по поступлениям, полученных из ИАИС.";
приложения 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 и 11 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 и 11 к настоящему приказу.

57. Астана бюджетінің, облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қалалардың бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілік осы Қағидалардың 37-тармағында көзделген республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілік көлемінде қалыптастырылады.
58. Астана бюджетінің, облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қалалардың бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазбаны астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдары жасайды. Астана бюджетінің, облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қалалардың бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба жасау тәртібі осы Қағидалардың 43-тармағына сәйкес республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептіліктің түсіндірме жазбасын жасау тәртібіне ұқсас.
59. Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдары есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 30 наурызынан кешіктірмей астана бюджетінің, облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қалалардың бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті осы Қағидалардың 7, 8, 9 және 10-қосымшаларына сәйкес белгіленген нысандар бойынша мемлекеттік аудит және қаржылық бақылаудың тиісті аумақтық органдарына ұсынады.";
72-тармақтың екінші және үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
""е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған цифрлық жүйесінен (бұдан әрі – ИАЦЖ) алынған түсімдер бойынша есептердің нысандары есептелген түсімдердің өзге санаттарын көрсету үшін бастапқы құжаттар болып табылады.
Астана бюджетінің, облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қаланың бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті қалыптастыру кезінде ИААЖ-дан алынған түсімдер бойынша есептердің нысандары бюджетке есептелген салықтық және салықтық емес түсімдерді көрсету үшін бастапқы құжаттар болып табылады.";
75-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"75. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер Қазақстан Республикасының Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) талаптарына сәйкес операциялардың немесе оқиғалардың туындауы нәтижесінде есепте көрсетіледі."
77-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"77. Тиісті бюджетке түсетін салықтық түсімдер есептеу әдісі бойынша танылады және астананың бюджетіне, облыстық бюджетке, республикалық маңызы бар қаланың бюджетіне түсетін түсімдерді қоспағанда Жиынтық есептің және Еуразиялық экономикалық одақтың есептерінің деректері негізінде айырбас емес операциялардан түсетін кірістер ретінде көрсетіледі.
Астананың бюджетіне, облыстық бюджетке, республикалық маңызы бар қаланың бюджетіне салықтық түсімдер ИААЖ-дан алынған түсімдер бойынша есептердің деректері негізінде айырбас емес операциялардан түсетін кірістер ретінде көрсетіледі.";
көрсетілген Қағидаларға 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 және 10-қосымшаларға орыс тілінде өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгеріссіз қалдырылсын;
көрсетілген Қағидаларға 11-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.