О внесении изменений и дополнения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 2 октября 2025 года № 560 "Об утверждении описания и Порядка использования символа органов государственных доходов"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 10 июня 2026 года № 389
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 2 октября 2025 года № 560 "Об утверждении описания и Порядка использования символа органов государственных доходов" следующие изменения и дополнение:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении описания и Порядка использования символа, а также описания и Порядка применения опознавательного флага и опознавательного знака органов государственных доходов";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 4 статьи 42 Налогового кодекса Республики Казахстан и пунктом 4 статьи 10 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые:
1) описание и Порядок использования символа органов государственных доходов согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) описание и Порядок применения опознавательного флага и опознавательного знака органов государственных доходов согласно приложению 2 к настоящему приказу.";
в описании и Порядке использования символа органов государственных доходов, утвержденных указанным приказом:
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 октября 2025 года № 560";
подпункт 3) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"3) "Бәйтерек" – является одним из символов, олицетворяющих мудрость, твердость и самодостаточность единого народа.";
дополнить приложением 2 согласно приложению к настоящему приказу.
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан и официальное опубликование.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня подписания.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 октября 2025 года № 560
Описание и Порядок применения опознавательного флага и опознавательного знака органов государственных доходов

"Мемлекеттік кірістер органдары нышанының сипаттамасын және оны пайдалану тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 2 қазандағы № 560 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2026 жылғы 10 маусымдағы № 389 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік кірістер органдары нышанының сипаттамасын және оны пайдалану тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 2 қазандағы № 560 бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік кірістер органдары нышанының сипаттамасын және пайдалану тәртібін, сондай-ақ Танымдық туы мен танымдық белгісінің сипаттамасы мен қолдану тәртібін бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 42-бабы 4-тармағына және "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 10-бабы 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік кірістер органдары нышанының сипаттамасы және пайдалану тәртібі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік кірістер органдарының танымдық туы мен танымдық белгісінің сипаттамасы мен қолдану тәртібі бекітілсін.";
Мемлекеттік кірістер органдарының танымдық туы мен танымдық белгісінің сипаттамасы мен қолдану тәртібінде:
жоғарғы оң жақ бұрыш мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 2 қазандағы
№ 560 бұйрығына
1-қосымша";
4 тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
3) "Бәйтерек" – біртұтас халықтың даналығын, беріктігін және жетістігін білдіретін нышандардың бірі болып табылады.
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 2-қосымшамен толықтырылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
осы бұйрықтың мемлекеттік және орыс тіліндегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды және ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы "2" қазандағы
№ 560 бұйрығына
2-қосымша
Мемлекеттік кірістер органдарының танымдық туы мен танымдық белгісінің сипаттамасы мен қолдану тәртібі

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие описание и Порядок применения опознавательного флага и опознавательного знака органов государственных доходов (далее – Описание и Порядок) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 10 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" и определяют описание опознавательного флага и опознавательного знака органов государственных доходов, а также порядок их применения.
Глава 2. Описание опознавательного флага и опознавательного знака
2. Опознавательный флаг органов государственных доходов представляет собой прямоугольное полотнище светло-серого цвета.
У древка флага размещен вертикальный национальный орнамент золотистого цвета. С правой стороны от орнамента расположена тонкая вертикальная линия золотистого цвета. Орнамент и линия расположены по всей высоте полотнища.
В правой нижней части полотнища размещена декоративная композиция золотистого цвета, выполненная в виде плавной дугообразной линии.
В центре флага размещено изображение утвержденного символа органов государственных доходов диаметром 400 миллиметров.
Отношение ширины флага к его длине составляет 1:1,5.
3. Опознавательный флаг органов государственных доходов и его изображение, независимо от их размеров, в точности соответствует его цветному и схематическому изображениям, приведенным в приложении к настоящим Описанию и Правилам.
4. Опознавательный знак органов государственных доходов используется в виде символа органов государственных доходов.
5. Описание и схематическое изображение символа органов государственных доходов приведено в описании и Порядке использования символа органов государственных доходов, утвержденных настоящим приказом.
Глава 3. Порядок применения опознавательного флага и знака
6. Опознавательный флаг применяется на речных, морских судах, находящихся в распоряжении органов государственных доходов, и в учреждениях органов государственных доходов.
7. Опознавательный знак применяется:
1) на всех видах транспортных средств, находящихся в распоряжении органов государственных доходов, используемых в рамках исполнения функций в сфере таможенного дела, и размещается симметрично с обеих сторон;
2) на форменной одежде должностных лиц, осуществляющих функции в сфере таможенного дела.
Размеры опознавательного знака, расположенные на форменной одежде должностных лиц органов государственных доходов, составляют 2,5:2,5. При изображении опознавательного знака соответствие ширины к его длине – 1:1.
Приложение
к описанию и Порядку
применения опознавательного
флага и опознавательного
знака органов
государственных доходов
Графическое изображение опознавательного флага органов государственных доходов

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы мемлекеттік кірістер органдарының танымдық туы мен танымдық белгісінің сипаттамасы мен қолдану тәртібі (бұдан әрі – Сипаттама мен Тәртіп) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 10-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік кірістер органдарының танымдық туы мен танымдық белгісінің сипаттамасы мен қолдану тәртібін айқындайды.
2-тарау. Танымдық ту мен танымдық белгінің сипаттамасы
2. Мемлекеттік кірістер органдарының танымдық туы ашық сұр түсті тікбұрышты матадан тұрады.
Ту сабының тұсында матаның биіктігі бойымен алтын түсті ұлттық ою-өрнек және оның оң жағында алтын түсті жіңішке тік сызық орналасқан.
Матаның төменгі оң жағында бұрышында толқын тәрізді алтын түсті сәнді композиция орналасқан.
Тудың ортасында диаметрі 400 миллиметр мемлекеттік кірістер органдарының бекітілген нышанының бейнесі орналастырылады.
Ту енінің оның ұзындығына қатынасы – 1:1,5 құрайды.
3. Мемлекеттік кірістер органдарының танымдық туы және оның бейнесі мөлшерлеріне қарамастан, осы Сипаттама мен Тәртіпке қосымшада келтірілген оның түрлі – түсті және схемалық бейнелеріне дәлме-дәл сәйкес келеді.
4. Мемлекеттік кірістер органдарының танымдық белгісі мемлекеттік кірістер органдарының символы түрінде қолданылады.
5. Мемлекеттік кірістер органдарының танымдық белгісінің сипаттамасы мен схемалық көрінісі осы бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік кірістер органдары символының сипаттамасы мен пайдалану тәртібінде келтірілген.
3-тарау. Танымдық ту мен танымдық белгіні қолдану тәртібі
6. Танымдық ту мемлекеттік кірістер органдарының иелігіндегі өзен, теңіз кемелерінде және мемлекеттік кірістер органдарының мекемелерінде қолданылады.
7. Танымдық белгі:
1) кеден ісі саласындағы қызметті орындау шеңберінде пайдаланылатын мемлекеттік кірістер органдарының иелігіндегі көлік құралдарының барлық түрлеріне қолданылады және екі жағынан симметриялы орналастырылады;
2) кеден ісі саласындағы функцияларды жүзеге асыратын лауазымды адамдардың нысанды киімінде қолданылады.
Мемлекеттік кірістер органдары лауазымды адамдарының нысанды киімінде орналасқан танымдық белгінің мөлшері 2,5:2,5 құрайды. Танымдық белгіні бейнелеу кезінде оның енінің ұзындығына сәйкестігі – 1:1.
Мемлекеттік кірістер
органдарының танымдық
туы мен танымдық белгісінің
сипаттамасы мен қолдану
тәртібіне қосымша
Мемлекеттік кірістер органдарының танымдық туының графикалық бейнесі