О внесении изменений в некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 13 марта 2026 года № 177
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 11 апреля 2025 года № 163 "Об утверждении Правил составления и внесения изменений и дополнений в Единую бюджетную классификацию Республики Казахстан" следующие изменения:
в Правилах составления и внесения изменений и дополнений в Единую бюджетную классификацию Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) цифровая система (далее – Система) – цифровая система для ведения Бюджетной классификации в электронном виде, в которой автоматизируются процессы введения новых, исключения или изменения действующих видов поступлений и расходов бюджета;";
часть третью пункта 15 изложить в следующей редакции:
"Бюджетные подпрограммы имеют классификационный код от 001 до 999. При этом, одноименные бюджетные подпрограммы, закрепленные за несколькими администраторами, классифицируются по кодам от 001 по 099.";
часть вторую пункта 19 изложить в следующей редакции:
"Группировка экономической классификации расходов бюджета состоит из:
категорий, которые группируют расходы по экономическим признакам. Классификационный код категории состоит из 1 знака;
классов, которые группируют расходы по основным видам операций, проводимых государственными учреждениями. Классификационный код класса состоит из 1 знака;
подклассов, которые более детально группируют расходы по основным видам операций, проводимых государственными учреждениями. Классификационный код подкласса состоит из 3 знаков.
Специфика определяет вид операции, проводимой государственным учреждением для реализации бюджетной программы.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Проект Бюджетной классификации на предстоящий финансовый год до 25 июня текущего года направляется центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию центральным и местным исполнительным органам для формирования республиканского и местных бюджетов.";
второй абзац части второй пункта 35 изложить в следующей редакции:
"1) местный уполномоченный орган по государственному планированию, а в случаях отсутствия его - аппарат акима направляет предложения о введении новых, исключении или изменении действующих администраторов местных бюджетных программ с бюджетной программой, направленной на осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг, и одноименными бюджетными программами, в том числе используемые при исполнении распределяемых бюджетных программ и закрепленные за несколькими администраторами бюджетных программ в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию, который рассматривает данные предложения на предмет соответствия действующему бюджетному законодательству.".

Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2026 жылғы 13 наурыздағы № 177 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасын жасау және оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 11 сәуірдегі № 163 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасын жасау және оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу қағидаларында:
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"цифрлық жүйе (бұдан әрі – Жүйе) – бюджет түсімдері мен шығыстарының жаңа түрлерін енгізу, қолданыстағы түрлерін алып тастау немесе өзгерту процестері автоматтандырылатын электрондық түрдегі Бюджеттік сыныптаманы жүргізуге арналған цифрлық жүйе;";
15-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бюджеттiк кiшi бағдарламалардың 001-ден 999-ғa дейiнгi сыныптамалық коды болады. Бұл ретте, бiрнеше әкiмшiлерге бекiтiлген атаулары бірдей бюджеттiк кiшi бағдарламалар 001-ден 099 аралығындағы кодтар бойынша сыныпталады.";
19-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасын топтастыру мыналардан тұрады:
шығыстарды экономикалық белгiлерi бойынша топтастыратын санаттар. Санаттың сыныптамалық коды 1 белгiден тұрады;
шығыстарды мемлекеттiк мекемелер жүргiзетiн операциялардың негiзгi түрлерi бойынша топтастыратын сыныптар. Сыныптаманың сыныптамалық коды 1 белгiден тұрады;
шығыстарды мемлекеттiк мекемелер жүргiзетiн операциялардың негiзгi түрлерi бойынша барынша егжей-тегжейлi топтастыратын кіші сыныптар. Кіші сыныптың сыныптамалық коды 3 белгiден тұрады.
Ерекшелік бюджеттік бағдарламаны іске асыру үшін мемлекеттік мекеме жүргізетін операцияның түрін айқындайды.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Алдағы қаржы жылына арналған Бюджеттiк сыныптама жобасын бюджеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган ағымдағы жылдың 25 маусымына дейiн республикалық және жергiлiктi бюджеттердi қалыптастыру үшiн орталық және жергiлiктi атқарушы органдарға жiбередi.";
35-тармақтың екінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган, ал ол болмаған жағдайда – әкім аппараты мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыруға және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсетуге бағытталған бюджеттік бағдарламамен және аттас бюджеттік бағдарламалармен, оның ішінде бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды орындау кезінде пайдаланылатын және бірнеше бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне бекітілген жергілікті бюджеттік бағдарламалардың жаңа әкімшілерін енгiзу, қолданыстағыларын алып тастау немесе өзгерту туралы ұсыныстарды бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді, олар осы ұсыныстарды қолданыстағы бюджет заңнамасына сәйкестігі тұрғысынан қарайды.".

2. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 22 апреля 2025 года № 185 "Об утверждении Правил составления, представления, рассмотрения бюджетного запроса" следующие изменения:
в Правилах составления, представления, рассмотрения бюджетного запроса, утвержденных указанным приказом:
пункт 45 изложить в следующей редакции:
"45. Форма 01-158 предназначена для расчета расходов на оплату работ и услуг в сфере цифровизации и составляется согласно приложению 53 к настоящим Правилам. При заполнении данной формы следует руководствоваться инструкцией по составлению, представлению и рассмотрению расчета расходов на государственные закупки товаров, работ, услуг в сфере цифровизации, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 16 марта 2016 года № 274 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13631).";
третьи абзац части третьи пункта 54 изложить в следующей редакции:
"при планировании расходов на приобретение товаров, работ, услуг в сфере цифровизации – заключение ведущих международных консалтинговых компаний, имеющих опыт внедрения услуг в области цифровых технологий в других международных финансовых центрах;";
подпункт 20) пункта 77 изложить в следующей редакции:
"20) заключение уполномоченного органа в сфере цифровизации при планировании администраторами бюджетных программ расходов на государственные закупки товаров, работ, услуг в сфере цифровизации;";
пункт 78 изложить в следующей редакции:
"78. Администратор республиканских бюджетных программ вносит бюджетный запрос в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию посредством цифровой системы государственного планирования (за исключением бюджетного запроса секретного характера и для служебного пользования).";
часть вторую пункта 79 изложить в следующей редакции:
"При наличии цифровой системы, соответствующей требованиям Закона Республики Казахстан "Об информатизации", администратор местных бюджетных программ вносит бюджетный запрос посредством цифровой системы местного уполномоченного органа по государственному планированию.";
приложение 53 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
3. Департаменту бюджетного законодательства Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

2. "Бюджеттік сұранымды жасау, ұсыну, қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 22 сәуірдегі № 185 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бюджеттік сұранымды жасау, ұсыну, қарау қағидаларында:
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"45. 01-158-нысан цифрландыру саласындағы жұмыстар мен қызметтерге ақы төлеуге арналған шығыстарды есептеуге арналған және осы Қағидаларға 53-қосымшаға сәйкес жасалады. Осы нысанды толтыру кезінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2016 жылғы 16 наурыздағы № 274 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13631 болып тіркелген) бекітілген цифрландыру саласындағы тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуға арналған шығыстардың есеп-қисабын жасау, ұсыну және қарау жөніндегі нұсқаулықты басшылыққа алған жөн.";
54-тармақтың үшінші бөлігінің үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"цифрландыру саласындағы тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуға арналған шығыстарды жоспарлау кезінде – цифрлық технологиялар саласындағы көрсетілетін қызметтерді басқа халықаралық қаржы орталықтарына енгізу тәжірибесі бар халықаралық жетекші консалтингтік компаниялар қорытындысы;";
77-тармақтың 20) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"20) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің цифрландыру саласындағы тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуға арналған шығыстарды жоспарлауы кезінде цифрландыру саласындағы уәкілетті органның қорытындысы;";
78-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"78. Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі (құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалану үшін бюджеттік сұранымды қоспағанда) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға мемлекеттік жоспарлаудың цифрлық жүйесі арқылы бюджеттік сұранымды енгізеді.";
79-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
""Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес келетін цифрлық жүйе болған кезде жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі бюджеттік сұранымды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның цифрлық жүйесі арқылы енгізеді.";
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес көрсетілген Қағидаларға 53-қосымша жаңа редакцияда жазылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджет заңнамасы департаменті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев третьего, четвертого пункта 1 и пункта 2 настоящего приказа, которые вступают в силу c 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Приложение к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 13 марта 2026 года № 177
Приложение 53 к
Правилам составления,
представления, рассмотрения
бюджетного запроса

2) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында оның орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап күшіне енетін осы бұйрықтың 1-тармағының үшінші, төртінші абзацтарын және 2-тармағын қоспағанда алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2026 жылғы 13 наурыздағы
№ 177 бұйрығына
қосымша
Бюджеттік сұранымды жасау,
ұсыну, қарау қағидаларына
53-қосымша

Форма 01-158
Расчет расходов на оплату работ и услуг в сфере цифровизации
Год
Коды      |______________|
Вид данных (прогноз, план, отчет) |______________|
Функциональная группа                   |______________|
Администратор программ                |______________|
Государственное учреждение          |______________|
Программа |______________|
Специфика
Наименование группы товаров
Цифровая система/ИК услуги
Наименование продукта
Фактические расходы на _____год, тысяч тенге
Уточненный план на _____ год, тысяч тенге
Количество
Стоимость за единицу, тенге

01-158-нысан
Цифрландыру саласындағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуге арналған шығыстарды есептеу
Жылы
Кодтары ___________________
Деректер түрi (болжам, жоспар, есеп) ___________________
Функционалдық топ ___________________
Бағдарламалардың әкiмшiсi ___________________
Мемлекеттiк мекеме ___________________
Бағдарлама ___________________
Ерекшелiк ___________________
Тауарлар тобының атауы
Цифрлық жүйе/ИК қызмет
Өнім атауы
____ жылға іс жүзіндегі шығыстар, мың теңге
_____ жылға нақтыланған жоспар, мың теңге
Саны
Бірлік үшін құны, теңге