Об утверждении Положения государственного учреждения "Аппарат акима Уйгурского района"
Постановление акимата Уйгурского района Алматинской области от 25 мая 2026 года № 113
В соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 9-1 Закона Республики Казахстан "Об административных процедурах" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений", акимат Уйгурского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение государственного учреждения "Аппарат акима Уйгурского района".
2. Государственному учреждению "Аппарат акима Уйгурского района" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в филиал республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан по Алматинской области для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Уйгурского района после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на руководителя аппарата акима Уйгурского района.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким Уйгурского района Елеусизова Б.С.
Приложение
к постановлению акимата
Уйгурского района от "____"_________2026 года
№ _____
Положение государственного учреждения "Аппарат акима Уйгурского района"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима Уйгурского района" (далее - Государственное учреждение) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим информационно-аналитическое, организационно-правовое сопровождение деятельности акимата Уйгурского района и материально-техническое обеспечение акима Уйгурского района.
2. Государственное учреждение не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

"Ұйғыр ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы
Алматы облысы Ұйғыр ауданы әкімдігінің 2026 жылғы 25 мамырдағы № 113 қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 31-бабына, "Әкімшілік рәсімдер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" қаулысына сәйкес, Ұйғыр ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Ұйғыр ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. "Ұйғыр ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулыға қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде электрондық түрдегі көшірмесі Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Алматы облысы бойынша филиалына жолдансын;
2) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін Ұйғыр ауданы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Ұйғыр ауданы әкімі аппаратының басшысына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Ұйғыр ауданының әкімі Б. Елеусізова
Ұйғыр ауданы әкімдігінің
2026 жылғы "___"__________
№_____ қаулысына қосымша
"Ұйғыр ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1. Жалпы ережелер
1. "Ұйғыр ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі -Мемлекеттік мекеме), Ұйғыр ауданы әкімдігі қызметін ақпараттық-талдау, ұйымдастыру – құқықтық тұрғыдан сүйемелдеуді және Ұйғыр ауданы әкімі мен әкімдігін материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Мемлекеттік мекеменің ведомстволары жоқ.
3. Мемлекеттік мекеме өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

4. Государственное учреждение является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на государственном и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Государственного учреждения и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Государственного учреждения утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 040800, Республика Казахстан, Алматинская область, село Шонжы, ул. Раджибаева, №75.
10. Настоящее положение является учредительным документом Государственного учреждения.
11. Финансирование деятельности Государственного учреждения осуществляется из местного бюджета Уйгурского района, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Государственному учреждению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Государственного учреждения.
Если Государственному учреждению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
2. Задачи и полномочия государственного учреждения "Аппарат акима Уйгурского района"
13. Задачи:
1) обеспечение деятельности акима и акимата района;
2) финансовое, хозяйственное и материально-техническое обслуживание акима Уйгурского района;
3) организация и осуществление контроля за исполнением актов и поручений Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, акима и акимата района, его заместителей, руководителя аппарата акима района;
4) координация деятельности государственных органов района, в пределах установленной законодательством компетенции, по реализации задач, поставленных Президентом Республики Казахстан, Правительством Республики Казахстан, акимом и акиматом района.

4. Мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және мемлекеттік және орыс тілдерінде өз атауы бар мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Мемлекеттік мекеме азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Мемлекеттік мекеме Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Мемлекеттік мекеме өз құзыретіндегі мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Мемлекеттік мекеме басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Мемлекеттік мекеменің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: индекс 041800, Қазақстан Республикасы, Алматы облысы, Ұйғыр ауданы, Шонжы ауылы, Раджибаев көшесі, №75.
10. Осы ереже мемлекеттік мекеменің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Мемлекеттік мекеменің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Ұйғыр ауданының жергілікті бюджетінен жүзеге асырылады.
12. Мемлекеттік мекемеге кәсіпкерлік субъектілерімен мемлекеттік мекеменің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер мемлекеттік мекемеге заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кірістер, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2. "Ұйғыр ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) аудан әкімі мен әкімдігінің қызметін қамтамасыз ету;
2) Ұйғыр ауданы әкіміне қаржылық, шаруашылық және материалдық-техникалық қызмет көрсету;
3) Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, аудан әкімінің, оның орынбасарларының, аудан әкімі аппараты басшысының тапсырмалары мен актілерінің орындалуын бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру;
4) заңнамада белгіленген құзырет шегінде Қазақстан Республикасының Президенті, Қазақстан Республикасының Үкіметі, аудан әкімі мен әкімдігі қойған міндеттерді іске асыру бойынша ауданның мемлекеттік органдарының қызметін үйлестіру;

5) обеспечение реализации Конституционного Закона Республики Казахстан в соответствии с компетенцией, установленной Законом "О местном государственном управлении и самоуправлении в РК" и иных законов в пределах компетенций, возложенных на местные исполнительные органы.
14. Полномочия:
Права и обязанности:
1) получать от государственных органов, предприятий, учреждений и организаций всех форм собственности необходимую информацию в устном и письменном виде по вопросам отнесенным к компетенции акима Уйгурского района; давать государственным органам и местным исполнительным органам Уйгурского района обязательные к исполнению поручения;
2) в соответствии с действующим законодательством при осуществлении возложенных функций иметь доступ к информационным базам данных государственных органов, в том числе секретным;
3) организовывать и участвовать в проведении проверок исполнения актов и поручений акима района, его заместителей, руководителя аппарата акима района;
4) вести служебную переписку с государственными органами и организациями по вопросам, отнесенным к ведению государственного учреждения;
5) осуществлять контрольные мероприятия в отношении государственных органов, входящих в составы местных исполнительных органов района, их подведомственных организаций в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
6) по поручению руководства привлекать работников государственных органов, предприятий и организаций к участию в решении вопросов, отнесенных к компетенции акимата Уйгурского района;
7) вносить предложения об ответственности руководителей государственных органов, подотчетных акимату и акиму района, за неисполнение и (или) ненадлежащие исполнение поручений и контрольных документов, находящихся на контроле в аппарате акима района;
8) требовать устранения выявленных нарушений и недостатков, заслушивать устные и письменные объяснения соответствующих должностных лиц местных исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета.
Требование Государственного учреждения по представлению необходимых документов, материалов, сообщений, письменных объяснений должностных лиц органов, финансируемых из местного бюджета, подлежат исполнению в установленные законодательством сроки, если Государственным учреждением не установлены иные сроки их исполнения;
9) участие в рассмотрении проектов бюджетов сельских округов перед его утверждением в маслихатах;
10) осуществлять иные права в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
11) обеспечивать выполнение возложенных функций в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.

5) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңда белгіленген құзыретке сәйкес Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының және жергілікті атқарушы органдарға жүктелген құзыреттер шегінде өзге де заңдардың іске асырылуын қамтамасыз ету.
14. Өкілеттіктер:
Құқықтары мен міндеттері:
1) Ұйғыр ауданы әкімінің құзыретіне жататын мәселелер бойынша мемлекеттік органдардан, кәсіпорындардан, мекемелер мен барлық меншік нысанындағы ұйымдардан қажетті ақпаратты, ауызша және жазбаша түрде алу; Ұйғыр ауданы мемлекеттік органдары мен жергілікті атқарушы органдарына орындалуы міндетті тапсырмалар беру;
2) жүктелген функцияларды жүзеге асыру кезінде қолданыстағы заңнамаға сәйкес мемлекеттік органдардың ақпараттық дерекқорларына, оның ішінде құпия дерекқорларға қол жеткізу;
3) аудан әкімінің, оның орынбасарларының, аудан әкімі аппараты басшысының актілері мен тапсырмаларының орындалуын тексеруді ұйымдастыру және оған қатысу;
4) мемлекеттік мекеменің жүргізуіне жататын мәселелер бойынша мемлекеттік органдармен және ұйымдармен қызметтік хат-хабар алмасуды жүргізу;
5) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес ауданның жергілікті атқарушы органдарының құрамына кіретін мемлекеттік органдарға, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдарына қатысты бақылау іс-шараларын жүзеге асыру;
6) басшылықтың тапсырмасы бойынша Ұйғыр ауданы әкімдігінің құзыретіне жататын мәселелерді шешуге қатысу үшін мемлекеттік органдардың, кәсіпорындар мен ұйымдардың қызметкерлерін тарту;
7) аудан әкімі аппаратында бақылауда тұрған тапсырмалар мен бақылау құжаттарын орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны үшін әкімдік пен аудан әкіміне есеп беретін мемлекеттік органдар басшыларының жауапкершілігі туралы ұсыныстар енгізу;
8) анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктерді жоюды талап етуге, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын жергілікті атқарушы органдардың тиісті лауазымды адамдарының ауызша және жазбаша түсініктемелерін тыңдауға;
Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын органдардың лауазымды адамдарының қажетті құжаттарды, материалдарды, хабарламаларды, жазбаша түсініктемелерді ұсынуы туралы Мемлекеттік мекеменің талабы, егер Мемлекеттік мекеме оларды орындаудың өзге мерзімдерін белгілемесе, заңнамада белгіленген мерзімдерде орындалуға жатады;
9) мәслихаттарда оны бекіту алдында ауылдық округ бюджеттерінің жобаларын қарауға қатысу;
10) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыруға;
11) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес жүктелген функциялардың орындалуын қамтамасыз етуге құқылы.

15. Функции:
1) административно-организационные и правовые:
обеспечение регистрации, хранения и передачи в архив актов акима и акимата района, документации и переписки акима, его заместителей, акимата района с Администрацией Президента Республики Казахстан, Аппаратом Правительства Республики Казахстан, Аппаратом акима Алматинской области и иными центральными исполнительными органами Республики Казахстан, территориальными подразделениями центральных исполнительных органов, исполнительными органами района, городов и районов, судебными, правоохранительными органами;
обеспечение исполнения Конституционного закона Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан", принятие необходимых мер по организационному, материально-техническому и финансовому обеспечению выборов;
координация работы самостоятельных отделов района и акимов сельских округов по вопросам, входящим в их компетенцию, в том числе по созданию правовых и организационных условий для становления и развития местного самоуправления;
взаимодействие с органами местного самоуправления через акима района и акимов сельских округов;
проведение организационной работы по созданию территориальных советов местного самоуправления, разработка положения о них, а также обеспечение взаимодействия с органами местного самоуправления;
создание необходимых правовых, организационных и иных условий для становления и развития местного самоуправления, оказание содействия населению в осуществлении права на местное самоуправление в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами, включая методическое и информационное обеспечение деятельности органов местного самоуправления;
принятие мер по реализации Концепции развития государственного управления в Республике Казахстан до 2030 года в части развития местного самоуправления;
выработка предложений по совершенствованию государственного управления и административно-территориального устройства района, а также координация работы по построению эффективного государственного аппарата;
подготовка предложений об образовании и упразднении административно-территориальных единиц, установлении и изменении их границ, их наименовании и переименовании;
участие в реализации на территории Уйгурского района государственной политики в сфере противодействия терроризму;
реализация Концепции антикоррупционной политики Республики Казахстан, а также повышение эффективности антикоррупционной политики государства на территории района;
обеспечение взаимодействия субъектов профилактики правонарушений на территории района;
обеспечение соблюдения законности в деятельности государственного органа;
подготовка годовых перечней вопросов для рассмотрения на заседаниях акимата района, проведения расширенных аппаратных и других совещаний под председательством акима района, составление повесток дня, подготовка материалов к заседаниям акимата района, оформление и рассылка материалов, протоколов заседаний акимата района, издание актов акима и акимата района, их рассылка и хранение;
организация и ведение делопроизводства, в том числе секретного, а также специальной связи;
координация работ по вопросам дебюрократизации бизнес-процессов и снижения документооборота в государственных органах;
подготовка ежеквартальных графиков и организация приема граждан акимом района, его заместителями, руководителем аппарата акима района, уполномоченным по этике аппарата акима района и другими должностными лицами;
участие в отчетных встречах акимов сельских округов с населением и сессии маслихата района и контроль за устранением проблемных вопросов, озвученных во время встречи;
реализация задач, изложенных в предвыборной программе Президента Республики Казахстан "Справедливый Казахстан – для всех и для каждого. Сейчас и навсегда";
рассмотрение обращений граждан и юридических лиц, поступающих на имя акима района, его заместителей, руководителя аппарата акима района, их контроль и анализ;
мониторинг и оперативное информирование акима района по вопросам социально-экономического развития и общественно-политической ситуации в районе, подготовка дайджеста новостей;
подготовка материалов и контроль за организацией рабочих поездок акима района в сельские округа, а также за исполнением данных в ходе поездок поручений;
обеспечение качественного и полного исполнения протокольных поручений заседаний акимата и иных мероприятий;
предоставление информации по запросу государственного инспектора Администрации Президента и регионального инспектора Аппарата Правительства;
подготовка аналитических справок по исполнению поручений Главы государства, Руководства Администрации Президента;
обеспечение подготовки выступлений и докладов акима района;
участие в заседаниях акимата, аппаратных и иных совещаниях, составление протоколов и контроль за исполнением поручений в ИС "Iprotocol";
обеспечение необходимыми материалами заседаний Правительства и иных совещаний по профильным направлениям;
формирование карты рисков;
принятие организационных мер по противодействию коррупции в пределах компетенции;
организация деятельности Антитеррористической комиссии района;
проведение мониторинга сохранения и защищҰнности служебной информации, в т.ч. документов ограниченного распространения с пометкой "для служебного пользования" и грифами "секретно" и "совершенно секретно";
ведение и мониторинг соблюдения режима секретности в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан по обеспечению режима секретности;
пропаганда и разъяснение законодательства Республики Казахстан, организация правового всеобуча;
взаимодействие с органами исполнительной власти всех уровней, получение от них информации для подготовки проектов актов акимата района и акима района, концепций и прогнозов, формирующих социально-экономическую политику в районе;
разработка и обеспечение принятия нормативных правовых актов, обеспечивающих решение задач местного значения и реализацию государственной политики на территории района;
участие в разработке проектов правовых актов, договоров, процессуальных документов, а также других документов юридического характера;
координация на постоянной основе ведения мониторинга нормативных правовых актов Республики Казахстан в порядке, определяемом Министерством юстиции Республики Казахстан;
представление и защита интересов акима и акимата района, аппарата акима района в судебных и иных правоохранительных органах;
подготовка проектов актов акима и акимата района по поручениям акима района, его заместителей, руководителя аппарата акима района;
организация экспертизы проектов нормативных правовых и правовых актов акима и акимата района, поступивших на согласование в аппарат акима района;
согласование права апелляционного или кассационного обжалования решений судов или об отказе в таком согласовании по запросу акимов сельских округов, исполнительных органов, финансируемых из районного бюджета;
подготовка предложений, определяющих сферу деятельности, полномочия и ответственность исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета, решение вопросов по улучшению стиля и методов их работы;
документационное обеспечение деятельности акима и его заместителей, своевременное оформление актов акимата района и акима района, доведение их до местных исполнительных органов и иных государственных органов района, предприятий, организаций, учреждений;
осуществление контроля исполнения структурными подразделениями акимата района актов и поручений Президента, Государственного советника, Правительства, Руководителя Администрации и его заместителей, Аппарата Правительства РК, акима области, его заместителей и руководителя аппарата, в том числе документов с пометкой "ДСП";
разработка планов мероприятий по исполнению поручений Главы государства и обеспечение их реализации;
рассмотрение, осуществление внутреннего контроля и распределение поступающей служебной корреспонденции, ее оперативное доведение руководству и структурным подразделениям, контроль своевременного прохождения документов;
редакционная экспертиза, а именно проведение экспертизы на соответствие аутентичности текстов проектов постановлений акимата, решений и распоряжений акима района, приказов руководителя аппарата и протоколов проводимых ими заседаний и совещаний, а также других документов на государственном и русском языках;
регистрация, рассмотрение, прием, анализ и распределение обращений физических и юридических лиц, а также поручений по ним;
организация личного приема физических и юридических лиц акимом района и его заместителями, должностными лицами аппарата акима района, а также осуществление контроля за рассмотрением обращений и поручений, данных в ходе личного приема;
осуществление контроля за рассмотрением обращений физических и юридических лиц, направленных в государственные и местные исполнительные органы, в том числе районного и сельского уровней;
мониторинг работы по приему и рассмотрению обращений физических и юридических лиц руководством местных исполнительных органов;
проведение анализа на основе оценок, выставленных заявителями за предоставленные ответы по обращениям, с последующим рассмотрением результатов на аппаратных совещаниях и коллегиях;
мониторинг и выявление системных проблем, формирование карты проблемных вопросов, анализ работы с обращениями;
сотрудничество с дипломатическими представительствами Республики Казахстан за рубежом и иностранных государств в Республике Казахстан;
организация приема и обслуживание иностранных делегаций во время встреч и переговоров;
анализ предложений об установлении побратимских связей;
рассмотрение и согласование проектов меморандумов, протоколов намерений о сотрудничестве и установлению побратимских отношений;
организация проведения протокольных мероприятий (встречи, приемы, проводы и др.);
подготовка материалов к представлению к государственным наградам Республики Казахстан, подвескам "Алтын алқа" и "Күміс алқа", званию "Почетный гражданин Уйгурского района", Почетной грамоте, Благодарственному письму, Адресной папке акима района;
контроль своевременности вручения государственных наград на местах, ведение учета, выдачи и хранения государственных наград;
ведение проектной деятельности (Проектный офис);
обеспечение оперативного онлайн-мониторинга и ситуационного анализа степени достижения целей и результатов, предусмотренных в стратегических и программных документах.

15. Функциялар:
1) әкімшілік-ұйымдастырушылық және құқықтық:
аудан әкімі мен әкімдігі актілерінің, әкімнің, оның орынбасарларының, аудан әкімдігінің Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратымен, Алматы облысы әкімінің аппаратымен және Қазақстан Республикасының өзге де орталық атқарушы органдарымен, орталық атқарушы органдардың аумақтық бөлімшелерімен, ауданның, қалалар мен аудандардың атқарушы органдарымен, сот, құқық қорғау органдарымен құжаттамасын және хат-хабарларын тіркеуді, сақтауды және архивке тапсыруды қамтамасыз ету;
"Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңын орындауды қамтамасыз ету, сайлауды ұйымдастырушылық, материалдық-техникалық және қаржылық қамтамасыз ету бойынша қажетті шараларды қабылдау;
өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша, соның ішінде жергілікті өзін-өзі басқарудың қалыптасуы мен дамуы үшін құқықтық, ұйымдық жағдайлар жасау бойынша ауданның дербес бөлімдері мен ауылдық округтер әкімдерінің жұмысын үйлестіру;
аудан әкімі мен ауылдық округтердің әкімдері арқылы жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен өзара іс-қимыл жасау;
жергілікті өзін-өзі басқарудың аумақтық кеңестерін құру бойынша ұйымдастыру жұмыстарын жүргізу және жергілікті өзін-өзі басқарудың аумақтық кеңестері туралы ережені әзірлеу, сондай-ақ жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен өзара іс-қимылды қамтамасыз ету;
жергілікті өзін-өзі басқарудың қалыптасуы мен дамуы үшін қажетті құқықтық, ұйымдық және өзге де жағдайлар жасау, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне және өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес халыққа жергілікті өзін-өзі басқару құқығын жүзеге асыруда жәрдем көрсету, соның ішінде жергілікті өзін-өзі басқару органдарының қызметін әдістемелік және ақпараттық қамтамасыз ету;
жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту бөлігінде Қазақстан Республикасында мемлекеттік басқаруды дамытудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасын іске асыру бойынша шаралар қабылдау;
мемлекеттік басқаруды және ауданның әкімшілік-аумақтық құрылысын жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу, сондай-ақ тиімді мемлекеттік аппаратты құру бойынша жұмыстарды үйлестіру;
әкімшілік-аумақтық бірліктерді құру және тарату, олардың шекараларын белгілеу және өзгерту, оларға атау беру және оларды қайта атау туралы ұсыныстар дайындау;
Ұйғыр ауданының аумағында терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысу;
аудан аумағында мемлекеттің сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясатының тиімділігін арттыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясат тұжырымдамасын іске асыру;
аудан аумағында құқық бұзушылық профилактикасы субъектілерінің өзара іс-қимылын қамтамасыз ету;
мемлекеттік органның қызметінде заңдылықтың сақталуын қамтамасыз ету;
аудан әкімдігінің отырыстарында қарау, аудан әкімінің төрағалығымен кеңейтілген аппараттық және басқа да кеңестерді өткізу үшін мәселелердің жылдық тізбелерін дайындау, күн тәртібін құру, аудан әкімдігінің отырыстарына материалдар дайындау, аудан әкімдігі отырыстарының материалдары мен хаттамаларын ресімдеу және тарату, аудан әкімі мен әкімдігінің актілерін шығару, оларды тарату және сақтау;
іс қағаздарын жүргізуді, соның ішінде құпия іс қағаздарын, сондай-ақ арнайы байланысты ұйымдастыру және жүргізу;
мемлекеттік органдардағы бизнес-процестерді бюрократиясыздандыру және құжат айналымын азайту мәселелері бойынша жұмыстарды үйлестіру;
тоқсан сайынғы кестелерді дайындау және аудан әкімінің, оның орынбасарларының, аудан әкімі аппараты басшысының, аудан әкімі аппаратының әдеп жөніндегі уәкілінің және басқа да лауазымды тұлғалардың азаматтарды қабылдауын ұйымдастыру;
аудан әкімінің халықпен есептік кездесулеріне және аудан мәслихатының сессияларына қатысу, сондай-ақ кездесулер кезінде көтерілген проблемалық мәселелердің жойылуын бақылау;
Қазақстан Республикасы Президентінің стратегиялық тапсырмалары мен сайлауалды бағдарламасын орындауға бағытталған міндеттерді іске асыру;
аудан әкімінің, оның орынбасарларының, аудан әкімі аппараты басшысының атына түсетін жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау, оларды бақылау және талдау;
ауданның әлеуметтік-экономикалық дамуы және қоғамдық-саяси жағдайы мәселелері бойынша аудан әкімін мониторингілеу және жедел ақпараттандыру, жаңалықтар дайджестін дайындау;
аудан әкімінің ауылдық округтерге жұмыс сапарларын ұйымдастыруды материалдармен қамтамасыз ету және бақылау, сондай-ақ сапарлар барысында берілген тапсырмалардың орындалуын бақылау;
әкімдік отырыстарының хаттамалық тапсырмаларының және өзге де іс-шаралардың сапалы әрі толық орындалуын қамтамасыз ету;
Президент Әкімшілігі мемлекеттік инспекторының және Үкімет Аппараты өңірлік инспекторының сұрау салулары бойынша ақпарат ұсыну;
Мемлекет Басшысының, Президент Әкімшілігі Басшылығының тапсырмаларын орындау бойынша талдау анықтамаларын дайындау;
аудан әкімінің сөйлейтін сөздері мен баяндамаларын дайындауды қамтамасыз ету;
әкімдік отырыстарына, аппараттық және өзге де кеңестерге қатысу, хаттамалар жасау және "Iprotocol" АЖ-де тапсырмалардың орындалуын бақылау;
аудан әкімдігінде бейінді бағыттар бойынша өзге де кеңестерді қажетті материалдармен қамтамасыз ету;
тәуекелдер картасын қалыптастыру;
құзырет шегінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша ұйымдастырушылық шаралар қабылдау;
ауданның Терроризмге қарсы комиссиясының қызметін ұйымдастыру;
қызметтік ақпараттың, оның ішінде "қызметтік пайдалану үшін" белгісі бар және "құпия" әрі "аса құпия" грифтері бар таралымы шектеулі құжаттардың сақталуы мен қорғалуына мониторинг жүргізу;
құпиялылық режимін қамтамасыз ету жөніндегі Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес құпиялылық режимінің сақталуын жүргізу және мониторингілеу;
Қазақстан Республикасының құпиялылық режимін қамтамасыз ету жөніндегі заңнамасының талаптарына сәйкес құпиялылық режимін жүргізу және оның сақталуын мониторингілеу;
Қазақстан Республикасының заңнамасын насихаттау және түсіндіру, құқықтық жалпыға бірдей оқытуды ұйымдастыру;
барлық деңгейдегі атқарушы билік органдарымен өзара іс-қимыл жасау, аудандағы әлеуметтік-экономикалық саясатты қалыптастыратын аудан әкімі мен әкімдігі актілерінің, тұжырымдамалар мен болжамдардың жобаларын дайындау үшін олардан ақпарат алу;
жергілікті маңызы бар міндеттерді шешуді және аудан аумағында мемлекеттік саясатты іске асыруды қамтамасыз ететін нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және олардың қабылдануын қамтамасыз ету;
құқықтық актілердің, шарттардың, іс жүргізу құжаттарының, сондай-ақ заң сипатындағы өзге де құжаттардың жобаларын әзірлеуге қатысу;
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі айқындайтын тәртіппен тұрақты негізде мониторинг жүргізуді үйлестіру;
сот және өзге де құқық қорғау органдарында аудан әкімі мен әкімдігінің, аудан әкімі аппаратының мүдделерін білдіру және қорғау;
аудан әкімінің, оның орынбасарларының, аудан әкімі аппараты басшысының тапсырмалары бойынша аудан әкімі мен әкімдігі актілерінің жобаларын дайындау;
аудан әкімінің аппаратына келісуге келіп түскен аудан әкімі мен әкімдігінің нормативтік құқықтық және құқықтық актілерінің жобаларына сараптама ұйымдастыру;
ауылдық округтер әкімдерінің, аудандық бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардың сұрау салуы бойынша соттардың шешімдеріне апелляциялық немесе кассациялық шағым жасау құқығын келісу немесе мұндай келісуден бас тарту туралы шешім қабылдау;
жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардың қызмет аясын, өкілеттіктері мен жауапкершілігін айқындайтын ұсыныстар дайындау, олардың жұмыс стилі мен әдістерін жақсарту жөніндегі мәселелерді шешу;
әкім мен оның орынбасарларының қызметін құжаттамалық қамтамасыз ету, аудан әкімдігі мен аудан әкімі актілерін уақтылы ресімдеу, оларды жергілікті атқарушы органдарға және ауданның өзге де мемлекеттік органдарына, кәсіпорындарына, ұйымдарына, мекемелеріне жеткізу;
аудан әкімдігінің құрылымдық бөлімшелерінің Президенттің, Мемлекеттік кеңесшінің, Үкіметтің, Әкімшілік Басшысының және оның орынбасарларының, ҚР Үкіметі Аппаратының, облыс әкімінің, оның орынбасарлары мен аппарат басшысының актілері мен тапсырмаларын, соның ішінде "ҚПҮ" белгісі бар құжаттарды орындауын бақылауды жүзеге асыру;
Мемлекет басшысының тапсырмаларын орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарларын әзірлеу және олардың іске асырылуын қамтамасыз ету;
келіп түсетін қызметтік хат-хабарларды қарау, ішкі бақылауды жүзеге асыру және бөлу, оны басшылыққа және құрылымдық бөлімшелерге жедел жеткізу, құжаттардың уақтылы өтуін бақылау;
редакциялық сараптама, атап айтқанда әкімдік қаулылары, аудан әкімінің шешімдері мен өкімдері, аппарат басшысының бұйрықтары жобаларының және олар өткізетін отырыстар мен кеңестер хаттамаларының, сондай-ақ өзге де құжаттардың мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мәтіндерінің теңтүпнұсқалығын (аутентиктігін) тексеруге сараптама жүргізу;
жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін, сондай-ақ олар бойынша тапсырмаларды тіркеу, қарау, қабылдау, талдау және бөлу;
аудан әкімінің және оның орынбасарларының, аудан әкімі аппаратының лауазымды адамдарының жеке және заңды тұлғаларды жеке қабылдауын ұйымдастыру және жеке және заңды тұлғаларды жеке қабылдау барысында берілген өтініштер мен тапсырмалардың қаралуына бақылауды жүзеге асыру;
мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарға, соның ішінде аудандық және ауылдық деңгейдегі органдарға жіберілген жеке және заңды тұлғалардың өтініштерінің қаралуын бақылауды жүзеге асыру;
жергілікті атқарушы органдар басшылығының жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қабылдау және қарау жөніндегі жұмысына мониторинг жүргізу;
өтініштер бойынша берілген жауаптарға өтініш берушілер қойған бағалар негізінде талдау жүргізу, кейіннен нәтижелерді аппараттық кеңестер мен алқаларда қарау;
жүйелік проблемаларды мониторингілеу және анықтау, проблемалық мәселелер картасын қалыптастыру, өтініштермен жұмыс бойынша талдау;
Қазақстан Республикасының шетелдегі және Қазақстан Республикасындағы шет мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерімен ынтымақтастық;
кездесулер мен келіссөздер кезінде шетелдік делегацияларды қабылдауды ұйымдастыру және оларға қызмет көрсету;
бауырластық байланыстарды орнату туралы ұсыныстарды талдау;
ынтымақтастық және бауырластық қарым-қатынастарды орнату туралы меморандумдардың, ниеттер туралы хаттамалардың жобаларын қарау және келісу;
хаттамалық іс-шараларды (кездесулер, қабылдаулар, шығарып салулар және басқалар) өткізуді ұйымдастыру;
Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларына, "Алтын алқа" және "Күміс алқа" алқаларына, "Уйғыр ауданының Құрметті азаматы" атағына, аудан әкімінің Құрмет грамотасына, Алғыс хатына, Адрестік папкасына ұсынуға материалдар дайындау;
мемлекеттік наградалардың жергілікті жерлерде уақтылы тапсырылуын бақылау, мемлекеттік наградаларды есепке алуды, беруді және сақтауды жүргізу;
жобалау қызметін жүргізу (Жобалық кеңсе);
стратегиялық және бағдарламалық құжаттарда көзделген мақсаттар мен нәтижелерге қол жеткізу дәрежесіне жедел онлайн-мониторингті және ахуалдық талдауды қамтамасыз ету.

2) информационно-аналитическое обеспечение деятельности акима района:
подготовка информационных, справочных и аналитических материалов по исполнению поручений, данных Президентом Республики Казахстан, Премьер-Министром Республики Казахстан, руководителями центральных государственных органов, акимом района, его заместителями, руководителем аппарата;
подготовка совместно с заинтересованными государственными органами для акима района, заместителей акима района, руководителя аппарата акима района аналитических и информационных материалов по вопросам развития района;
освещение деятельности акима и акимата района в средствах массовой информации.
3)Кадровые:
разработка и реализация стратегии управления персоналом государственного органа;
совершенствование и повышение эффективности государственной службы;
мониторинг кадров государственного органа и ведение кадрового делопроизводства, в том числе в единой автоматизированной базе данных (информационной системе) по персоналу государственной службы;
разработка и внесение предложений по кадровому составу, входящему в перечень должностей, назначаемых и освобождаемых акимом района;
осуществление контроля за соблюдением Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" в вопросах соблюдения ограничений, связанных с пребыванием на государственной службе, ведение личных дел и послужных списков государственных служащих;
обеспечение функционирования единой службы управления персоналом (кадровой службы), финансируемой из бюджета районных исполнительных органов;
координация деятельности структурных подразделений государственного органа по исполнению законодательства Республики Казахстан в сфере государственной службы;
организация деятельности дисциплинарной, конкурсной и иных комиссий по кадровым вопросам;
обеспечение соблюдения процедур проведения оценки деятельности административных государственных служащих, конкурсного отбора, продвижения по службе государственных служащих, служебных расследований, привлечения государственных служащих к дисциплинарной ответственности, увольнения государственных служащих;
организация отбора кадров, оформление документов, связанных с прохождением государственными служащими государственной службы, осуществление учета персональных данных государственных служащих, сведений о результатах оценки деятельности административных государственных служащих и прохождения обучения, в том числе в единой автоматизированной базе данных (информационной системе) по персоналу государственной службы;
обеспечение исполнения в государственном органе трудового законодательства и законодательства о государственной службе, обеспечение соблюдения режима и условий труда, а также ограничений, связанных с пребыванием на государственной службе;
организация стажировки, наставничества, оценки деятельности, подготовки, переподготовки и повышения квалификации государственных служащих в соответствии с установленными сроками, разработка порядка применения поощрений государственных служащих;
обеспечение соблюдения принципа меритократии в процессе управления человеческими ресурсами в Аппарате акима района;
внедрение стратегического кадрового планирования государственных служащих на основе анализа и планирования потребности Аппарата акима района в кадрах;

2) аудан әкімінің қызметін ақпараттық-талдау тұрғысынан қамтамасыз ету:
Қазақстан Республикасының Президенті, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі, орталық мемлекеттік органдардың басшылары, аудан әкімі, оның орынбасарлары, аппарат басшысы берген тапсырмаларды орындау бойынша ақпараттық, анықтамалық және талдау материалдар дайындау;
мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп аудан әкімі, аудан әкімінің орынбасарлары, аудан әкімі аппаратының басшысы үшін ауданды дамыту мәселелері бойынша талдау және ақпараттық материалдар дайындау;
аудан әкімі мен әкімдігінің қызметін бұқаралық ақпарат құралдарында жария ету.
3) Кадрлық:
мемлекеттік органның персоналды басқару стратегиясын әзірлеу және іске асыру;
мемлекеттік қызметті жетілдіру және оның тиімділігін арттыру;
мемлекеттік органның кадрларына мониторинг жүргізу және кадр іс қағаздарын жүргізу, соның ішінде мемлекеттік қызмет персоналы жөніндегі бірыңғай автоматтандырылған деректер базасында (ақпараттық жүйеде);
аудан әкімі тағайындайтын және лауазымынан босататын лауазымдар тізбесіне кіретін кадр құрамы бойынша ұсыныстар әзірлеу және енгізу;
мемлекеттік қызметте болуға байланысты шектеулердің сақталуы мәселелерінде "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының сақталуын бақылауды жүзеге асыру, мемлекеттік қызметшілердің жеке істері мен қызметтік тізімдерін (послужной список) жүргізу;
аудандық атқарушы органдардың бюджетінен қаржыландырылатын бірыңғай персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
мемлекеттік қызмет саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын орындау бойынша мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіру;
кадр мәселелері жөніндегі тәртіптік, конкурстық және өзге де комиссиялардың қызметін ұйымдастыру;
әкімшілік мемлекеттік қызметшілердің қызметін бағалау, конкурстық іріктеу, мемлекеттік қызметшілерді лауазымы бойынша жоғарылату, қызметтік зерттеулер жүргізу, мемлекеттік қызметшілерді тәртіптік жауапкершілікке тарту, мемлекеттік қызметшілерді жұмыстан шығару рәсімдерінің сақталуын қамтамасыз ету;
кадрларды іріктеуді ұйымдастыру, мемлекеттік қызметшілердің мемлекеттік қызметтен өтуіне байланысты құжаттарды ресімдеу, мемлекеттік қызметшілердің дербес деректерін, әкімшілік мемлекеттік қызметшілердің қызметін бағалау нәтижелері мен оқудан өтуі туралы мәліметтерді есепке алуды жүзеге асыру, соның ішінде мемлекеттік қызмет персоналы жөніндегі бірыңғай автоматтандырылған деректер базасында (ақпараттық жүйеде);
мемлекеттік органда еңбек заңнамасының және Мемлекеттік қызмет туралы заңнаманың орындалуын қамтамасыз ету, еңбек режимі мен жағдайларының, сондай-ақ мемлекеттік қызметте болуға байланысты шектеулердің сақталуын қамтамасыз ету;
белгіленген мерзімдерге сәйкес мемлекеттік қызметшілердің тағылымдамадан өтуін, тәлімгерлігін, қызметін бағалауды, оларды даярлауды, қайта даярлауды және біліктілігін арттыруды ұйымдастыру, мемлекеттік қызметшілерді көтермелеуді қолдану тәртібін әзірлеу;
аудан әкімі аппаратында адам ресурстарын басқару процесінде меритократия қағидатының сақталуын қамтамасыз ету;
Аудан әкімі аппаратының кадрларға деген қажеттілігін талдау және жоспарлау негізінде мемлекеттік қызметшілерді стратегиялық кадрлық жоспарлауды енгізу;

4)Мониторинг государственных услуг:
осуществление контроля за качеством и доступностью государственных услуг;
мониторинг информированности услугополучателей;рассмотрение обращений и защита прав услугополучателей;
принятие мер, направленных на восстановление нарушенных прав, свобод и законных интересов услугополучателей;
участие в повышении квалификации работников, в том числе по вопросам взаимодействия с лицами с инвалидностью;
мониторинг и контроль оказания услуг через информационные системы (включая "Е-лицензирование" и портал "электронного правительства");
взаимодействие с уполномоченными органами (оценка качества и информатизация) согласно законодательству РК;
проведение внутреннего контроля за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
проведение мониторинга соблюдения услугодателями подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания государственных услуг, оказываемых местными исполнительными органами;
5) гендерной политики:
реализация мер государственной гендерной и семейной политики на территории района, а также обеспечение деятельности Комиссии по делам женщин и семейной-демографической политике.
3. Организация деятельности государственного учреждения "Аппарат акима Уйгурского района"
16. Руководство Государственным учреждением осуществляется руководителем аппарата акима района, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Государственное учреждение задач и осуществление им своих функций.
17. Руководитель аппарата акима района назначается на должность и освобождается от должности акимом района в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Руководитель аппарата акима района принимает меры, направленные на противодействие коррупции в Государственном учреждении, и несет персональную ответственность за непринятие антикоррупционных мер.
19. Полномочия руководителя аппарата акима района:
1) вносит предложения:
по распределению обязанностей между заместителями акима района;
по установлению надбавок и доплат к должностным окладам работников аппарата, руководителям исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета;
по вопросам планирования работы аппарата;
по иным вопросам, предусмотренным действующим законодательством Республики Казахстан;
2) решает вопросы дисциплинарной ответственности государственных служащих аппарата, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих должностных лиц;
3) организует, координирует и контролирует деятельность структурных подразделений аппарата в пределах своей компетенции;

4) Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің мониторингі:
мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапасы мен қолжетімділігіне бақылауды жүзеге асыру;
қызметті алушылардың хабардарлығына мониторинг жүргізу;
қызметті алушылардың өтініштерін қарау және құқықтарын қорғау;
қызметкерлердің біліктілігін арттыруға қатысу, соның ішінде мүгедектігі бар адамдармен өзара іс-қимыл мәселелері бойынша;
ақпараттық жүйелер (соның ішінде "Е-лицензиялау" және "электрондық үкімет" порталы) арқылы қызмет көрсетуді мониторингтеу және бақылауды қамтамасыз ету;
ҚР заңнамасына сәйкес уәкілетті органдармен (сапаны бағалау және ақпараттандыру) өзара іс-қимыл жасау;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына ішкі бақылау жүргізу;
көрсетілетін қызметті берушілердің жергілікті атқарушы органдар көрсететін мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді сақтауына мониторинг жүргізу;
5) гендерлік саясат:
аудан аумағында мемлекеттік гендерлік және отбасылық саясат шараларын іске асыру, сондай-ақ Әйелдер істері және отбасылық-демографиялық саясат жөніндегі комиссияның қызметін қамтамасыз ету.
3. "Ұйғыр аудан әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің қызметін ұйымдастыру
16. Мемлекеттік мекемеге басшылықты Мемлекеттік мекемеге жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз функцияларын жүзеге асыруына дербес жауапты болатын аудан әкімі аппаратының басшысы жүзеге асырады.
17. Аудан әкімі аппаратының басшысын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес аудан әкімі лауазымға тағайындайды және лауазымынан босатады.
18. Аудан әкімі аппаратының басшысы Мемлекеттік мекемеде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға бағытталған шараларды қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шараларды қабылдамағаны үшін дербес жауапты болады.
19. Аудан әкімі аппараты басшысының өкілеттігі:
1) мыналар бойынша ұсыныстар енгізеді:
аудан әкімінің орынбасарлары арасында міндеттерді бөлу бойынша;
аппарат қызметкерлерінің, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдар басшыларының лауазымдық айлықақыларына үстемеақылар мен қосымша төлемдер белгілеу бойынша;
аппарат жұмысын жоспарлау мәселелері бойынша;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге де мәселелер бойынша;
2) еңбек қатынастары мәселелері жоғары тұрған лауазымды тұлғалардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, аппараттың мемлекеттік қызметшілерінің тәртіптік жауаптылығы мәселелерін шешеді;
3) өз құзыреті шегінде аппараттың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырады, үйлестіреді және бақылайды;

4) утверждает структуру и штатное расписание аппарата в пределах лимита штатной численности, утвержденного постановлением акимата;
5) назначает на государственные должности и освобождает от государственных должностей административных государственных служащих корпуса "Б" аппарата;
6) осуществляет общее руководство деятельностью дисциплинарной и конкурсной комиссий аппарата, в том числе посредством единой информационной системы управления персоналом;
7) осуществляет контроль за соблюдением служебной дисциплины;
8) решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки, переподготовки и повышения квалификации, поощрения, установления надбавок государственным служащим аппарата, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих должностных лиц;
9) координирует работу по контролю за исполнением принятых актов акимата района и акима района;
10) подписывает приказы аппарата акима района;
11) утверждает внутренний трудовой распорядок в аппарате;
12) взаимодействует с государственными органами;
13) представляет аппарат акима района в государственных органах, иных организациях, выдает доверенности на представление интересов аппарата акима района в судебных, правоохранительных и иных государственных органах;
14) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке распоряжается имуществом и средствами аппарата;
15) заключает договоры и соглашения, выдает доверенности;
16) принимает необходимые меры по противодействию коррупции и несет за это персональную ответственность;
17) обеспечивает равный доступ мужчин и женщин к государственной службе в соответствии с их опытом, способностями и профессиональной подготовкой;
18) обладает правом первой подписи на всех финансовых документах аппарата акима района;
19) осуществляет иные полномочия, возложенные на руководителя аппарата, в том числе по курированию исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета;
20) исполнение полномочий руководителя аппарата акима района в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
4. Имущество государственного учреждения "Аппарат акима Уйгурского района"
20. Государственное учреждение имеет на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Государственного учреждения формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества, приобретенного за счет средств, выделенных из бюджета, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

4) әкімдік қаулысымен бекітілген штат санының лимиті шегінде аппараттың құрылымы мен штат кестесін бекітеді;
5) аппараттың "Б" корпусының әкімшілік мемлекеттік қызметшілерін мемлекеттік лауазымдарға тағайындайды және мемлекеттік лауазымдардан босатады;
6) персоналды басқарудың бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы жұмысты қоса алғанда, аппараттың тәртіптік және конкурстық комиссияларының қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады;
7) қызметтік тәртіптің сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
8) еңбек қатынастары мәселелері жоғары тұрған лауазымды тұлғалардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, аппараттың мемлекеттік қызметшілерін іссапарға жіберу, оларға демалыстар беру, материалдық көмек көрсету, оларды даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру, көтермелеу, оларға үстемеақылар белгілеу мәселелерін шешеді;
9) аудан әкімдігі мен аудан әкімінің қабылданған актілерінің орындалуын бақылау жөніндегі жұмысты үйлестіреді;
10) аудан әкімі аппаратының бұйрықтарына қол қояды;
11) аппараттың ішкі еңбек тәртіптемесін бекітеді;
12) мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасайды;
13) мемлекеттік органдарда, өзге де ұйымдарда аудан әкімінің аппаратын білдіреді, сот, құқық қорғау және өзге де мемлекеттік органдарда аудан әкімі аппаратының мүдделерін білдіруге сенімхаттар береді;
14) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен аппараттың мүлкі мен қаражатына билік етеді;
15) шарттар мен келісімдер жасасады, сенімхаттар береді;
16) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша қажетті шаралар қабылдайды және бұл үшін дербес жауапты болады;
17) ерлер мен әйелдердің өз тәжірибесіне, қабілеттеріне және кәсіби даярлығына сәйкес мемлекеттік қызметке тең қол жеткізуін қамтамасыз етеді;
18) аудан әкімі аппаратының барлық қаржылық құжаттарында бірінші қол қою құқығына ие болады;
19) аппарат басшысына жүктелген өзге де өкілеттіктерді, соның ішінде жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдарға жетекшілік етуді жүзеге асырады;
20) аудан әкімі аппараты басшысының өкілеттіктерін ол болмаған кезеңде орындау қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлғамен жүзеге асырылады;
4. "Ұйғыр аудан әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің мүлкі
20. Мемлекеттік мекеменің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болады.
Мемлекеттік мекеменің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ бюджеттен бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлік және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптасады.

21. Имущество, закрепленное за Государственным учреждением относится к коммунальной собственности Уйгурского района.
22. Государственное учреждение не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Аппарат акима Уйгурского района"
23. Реорганизация и ликвидация Государственного учреждения осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

21. Мемлекеттік мекемеге бекітіліп берілген мүлік Ұйғыр ауданының коммуналдық меншігіне жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Мемлекеттік мекеменің өзіне бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзге де тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. "Ұйғыр ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату
23. Мемлекеттік мекемені қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.