О создании государственного учреждения "Управление по защите прав детей Алматинской области"
Постановление акимата Алматинской области от 11 марта 2026 года № 61
В соответствии со статьями 38, 39, 42 Гражданского Кодекса Республики Казахстан, статьей 39 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьями 17, 124 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе", постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений", постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 июня 2013 года № 608 "Об утверждении базовой структуры местного государственного управления Республики Казахстан и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан", решением Алматинского областного маслихата от 10 марта 2026 года № 47-270 "Об утверждении схемы управления Алматинской области" акимат Алматинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать государственное учреждение "Управление по защите прав детей Алматинской области" (далее – Управление).
2. Утвердить Положение об Управлении согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Государственному учреждению "Аппарат акима Алматинской области" обеспечить государственную регистрацию Управления в территориальных уполномоченных органах в порядке и сроки, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на руководителя аппарата акима Алматинской области.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области М. Султангазиев
Приложение к постановлению акимата Алматинской области от 11 марта 2026 года № 61
Положение о государственном учреждении "Управление по защите прав детей Алматинской области"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление по защите прав детей Алматинской области" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сферах формирования нравственных приоритетов и духовных ориентиров в обществе, создания эффективной системы координации по вопросам защиты прав детей на территории Алматинской области.
2. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

"Алматы облысының балалар құқықтарын қорғау басқармасы" мемлекеттік мекемесін құру туралы
Алматы облысы әкімдігінің 2026 жылғы 11 наурыздағы № 61 қаулысы
Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 38, 39, 42-баптарына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабына, "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17, 124-баптарына, "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысына, "Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару базалық құрылымын бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 18 маусымдағы № 608 қаулысына, "Алматы облысының басқару схемасын бекіту туралы" Алматы облыстық мәслихатының 2026 жылғы 10 наурыздағы № 47-270 шешіміне сәйкес Алматы облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Алматы облысының балалар құқықтарын қорғау басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) құрылсын.
2. Басқарма туралы ереже осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін.
3. "Алматы облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде Басқарманы аумақтық уәкілетті органдарда мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы облысы әкімі аппаратының басшысына жүктелсін.
5. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі М. Сұлтанғазиев
Алматы облысы әкімдігінің 2026 жылғы 11 наурыздағы № 61 қаулысына қосымша
"Алматы облысының балалар құқықтарын қорғау басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы
ЕРЕЖЕ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Алматы облысының балалар құқықтарын қорғау басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) қоғамда адамгершілік басымдықтар мен рухани бағдарларды қалыптастыру, Алматы облысының аумағында балалардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша үйлестірудің тиімді жүйесін құру салаларында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

3. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Местонахождение управления: индекс 040800, Республика Казахстан, Алматинская область, город Қонаев, Микрорайон 4, 62/2.
9. Полное наименование государственного органа - Государственное учреждение "Управление по защите прав детей Алматинской области".
10. настоящее положение является учредительным документом управления.
11. финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями аппарата акима области.
Если законодательными актами правлению предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) реализация государственной политики в области защиты прав ребенка;
2) обеспечение защиты прав и законных интересов детей, недопущение их дискриминации;
3) упрочение основных гарантий прав и законных интересов детей, а также восстановление их прав в случаях нарушений.
14. Полномочия:
1) права:
1.1. запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, организаций, независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности, их должностных лиц, необходимую информацию и материалы;
1.2. давать разъяснения по применению действующего законодательства по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
1.3. Участвовать в деятельности международных организаций в сфере деятельности, отнесенной к компетенции Управления;
1.4 взаимодействие с другими государственными органами, международными организациями, участниками внешнеэкономической и иной деятельности в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан, а также на основании совместных актов соответствующих государственных органов по согласованию с соответствующими государственными органами;

3. Басқарма мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады.
4. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Басқарманың, егер оған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарабы болуға құқығы бар.
6. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен рәсімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8. Басқарманың орналасқан жері: индексі 040800, Қазақстан Республикасы, Алматы облысы, Қонаев қаласы, 4 шағын ауданы, 62/2
9. Мемлекеттік органның толық атауы – "Алматы облысының балалар құқықтарын қорғау басқармасы" мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен облыс әкімі аппаратының өкілеттігі болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер заңнамалық актілермен Басқармаға кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кірістер, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке бағытталады.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен міндеттері
13. Мақсаттары:
1) балалардың құқықтарын қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету, оларды кемсітуге жол бермеу;
3) балалардың құқықтары мен заңды мүдделерінің негізгі кепілдіктерін нығайту, сондай-ақ бұзушылық жағдайларында олардың құқықтарын қалпына келтіру.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
1.1. меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды адамдарынан заңнамада белгіленген тәртіппен қажетті ақпарат пен материалдарды сұрату және алу;
1.2. Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша қолданыстағы заңнаманы қолдану бойынша түсініктемелер беру;
1.3. Басқарма құзыретіне жатқызылған қызмет саласындағы халықаралық ұйымдардың қызметіне қатысу;
1.4. Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен, сондай-ақ тиісті мемлекеттік органдардың бірлескен актілері негізінде олармен келісім бойынша басқа мемлекеттік органдармен, халықаралық ұйымдармен, сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушылармен өзара іс-қимыл жасау;

1.5. обращаться в суд, предъявлять иски в целях защиты прав и интересов Управления в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
1.6. обращаться в уполномоченные органы в целях защиты прав и интересов детей в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
1.7. создавать консультативно-совещательные и экспертные комиссии в пределах своей компетенции;
1.8. проводить совещания, семинары, конференции, круглые столы и иные мероприятия по вопросам, входящим в компетенцию Управления.
2) обязанности:
2.1. обеспечивать посещение сотрудниками Управления курсов по повышению квалификации и переподготовки, организованных Министерством просвещения Республики Казахстан и уполномоченным органом в сфере государственной службы;
2.2. направлять представление на поощрение работников, наложение и снятие дисциплинарных взысканий;
2.3. рассматривать обращения, заявления и жалобы физических и юридических лиц по вопросам, входящим в компетенцию Управления, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
2.4. не разглашать информацию, составляющую коммерческую, служебную, иную охраняемую законом тайну, полученную при осуществлении своих полномочий, за исключением случаев, установленных законами Республики Казахстан;
2.5. обеспечивать доступность информированность подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания государственных услуг;
2.6. обеспечивать доступность стандартов государственных услуг в сфере семьи и детей;
2.7. обеспечивать информированность потребителей государственных услуг в сфере семьи и детей о порядке их оказания;
2.8. предоставлять соответствующую информацию и отчетность в уполномоченные органы в области оказания государственных услуг в сфере семьи и детей;
2.9. осуществлять иные права и обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1) обеспечение межведомственного сотрудничества и координации деятельности различных государственных, общественных и международных организаций в формировании нравственных приоритетов и духовных ориентиров в обществе, защите прав детей, а также по вопросам оказания помощи детям, оказавшимся в трудной жизненной ситуации;
2) обеспечение соблюдения конституционных прав и свобод граждан в сфере охраны прав детей, а также правовых и социальных гарантий, качества жизни детей;
3) подготовка ежегодного доклада акиму Алматинской области о положении детей в регионе;

1.5. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Басқарманың құқықтары мен мүдделерін қорғау мақсатында сотқа жүгіну, талап қою;
1.6. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес балалардың құқықтары мен мүдделерін қорғау мақсатында құзырлы органдарға жүгіну;
1.7. өз құзыреті шегінде консультативтік-кеңестік және сараптамалық комиссиялар құру;
1.8. Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша кеңестер, семинарлар, конференциялар, дөңгелек үстелдер және өзге де іс-шаралар өткізу.
2) міндеттері:
2.1. Басқарма қызметкерлерінің Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі мен мемлекеттік қызмет саласындағы уәкілетті орган ұйымдастырған біліктілікті арттыру және қайта даярлау курстарына қатысуын қамтамасыз ету;
2.2. қызметкерлерді көтермелеуге, тәртіптік жаза қолдануға және алып тастауға ұсыныс жіберу;
2.3. Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін, арыздары мен шағымдарын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қарау;
2.4. Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, өз өкілеттіктерін жүзеге асыру кезінде алынған коммерциялық, қызметтік, заңмен қорғалатын өзге де құпияны қарайтын ақпаратты жария етпеу;
2.5. мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің қолжетімділігін хабардар болуын қамтамасыз ету;
2.6. отбасы және балалар саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарының қолжетімділігін қамтамасыз ету;
2.7. отбасы және балалар саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың оларды көрсету тәртібі туралы хабардар болуын қамтамасыз ету;
2.8. отбасы және балалар саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер саласындағы уәкілетті органдарға тиісті ақпарат пен есептілікті ұсыну;
2.9. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.
15. Функциялары:
1) қоғамда адамгершілік басымдықтары мен рухани құндылықтарды қалыптастыруда, балалардың құқықтарын қорғауда, сондай-ақ өмірдің қиын жағдайына тап болған балаларға көмек көрсету мәселелері бойынша әртүрлі мемлекеттік, қоғамдық және халықаралық ұйымдардың қызметінде ведомствоаралық ынтымақтастық пен іс-қимылдарды үйлестіруді қамтамасыз ету;
2) балалардың құқықтарын қорғау саласында азаматтардың конституциялық құқықтары мен бостандықтарының, сондай-ақ балалардың өмір сүру сапасына қатысты құқықтық және әлеуметтік кепілдіктердің сақталуын қамтамасыз ету;
3) Алматы облысының әкіміне өңірдегі балалардың жағдайы туралы жыл сайынғы баяндама дайындау;

4) проведение исследований различных аспектов сфере охраны прав детей в пределах своей компетенции;
5) осуществление комплекса мер по профилактике социального сиротства, детского насилия и эксплуатации;
6) регистрация и учет, обратившихся либо выявленных Управлением детей, находящихся в трудной жизненной ситуации; оказание им помощи и содействие в создании условий для улучшения качества их жизней и реализации законных прав;
7) осуществление ежегодного мониторинга показателя "Индекс благополучия детей";
8) информационно-разъяснительная и просветительская деятельность по реализации государственной политики в области защиты прав детей, а также в формировании нравственных приоритетов и духовных ориентиров в обществе;
9) осуществление методического руководства местных исполнительных органов в сфере охраны прав детей, а также оказание информационной консультативной, методической поддержки неправительственным организациям, осуществляющим государственный социальный заказ в сфере охраны прав детей;
10) участие в заседаниях комиссий по делам несовершеннолетних и защите их прав области, районов/городов;
11) осуществление координации деятельности районных/городских отделов образования по профилактике и предупреждению социального сиротства, аутодеструктивного поведения, насилия и жестокого обращения в отношении детей, наихудших форм детского труда; оказание помощи детям, находящимся в трудной жизненной ситуации, содействие в создании условий для улучшения качества жизни детей, продвижение семейного устройства воспитанников учреждении для детей-сирот или детей, оставшихся без попечения родителей;
12) проведение национальной информационной кампании против насилия и буллинга в отношении детей;
13) организация системы оказания экстренной психологической помощи детям, находящимся в состоянии психологического кризиса, и их семьям;
14) осуществление анализа, мониторинга и выявление системных проблем, поднимаемых физическими и юридическими лицами в обращениях (заявлениях, жалобах), запросах, предложениях, откликов и сообщениях;
15) осуществление в интересах местного государственного управления в области защиты прав детей, иных функций, возлагаемых законодательством Республики Казахстан и не противоречащих им;
16) осуществление взаимодействия с Уполномоченным по правам человека, Уполномоченным по правам ребенка, а также их представителями в регионах, Комитетом по защите прав детей Министерства просвещения Республики Казахстан, неправительственными организациями и территориальными органами Комитета по обеспечению качества в сфере образования Министерства просвещения Республики Казахстан по вопросам защиты прав и законных интересов детей.

4) өз құзыреті шегінде балалардың құқықтарын қорғау саласының әртүрлі аспектілеріне зерттеулер жүргізу;
5) әлеуметтік жетімдікке, балаларға қатысты зорлық-зомбылық пен қанаудың алдын алу жөніндегі шаралар кешенін іске асыру;
6) өмірлік қиын жағдайға тап болған балаларды Білім басқармасына жүгінген немесе оның тарапынан анықталған жағдайда тіркеу және есепке алу; оларға көмек көрсету және заңды құқықтарын іске асыру мен өмір сүру сапасын жақсарту үшін жағдайлар жасауға жәрдемдесу;
7) "Балалардың әл-ауқатының индексі" жыл сайынғы мониторингін жүзеге асыру;
8) балалардың құқықтарын қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру, сондай-ақ қоғамда адамгершілік басымдықтары мен рухани бағдарларды қалыптастыру бойынша ақпараттық-түсіндіру және ағартушылық қызмет;
9) балалардың құқықтарын қорғау саласында жергілікті атқарушы органдарға әдістемелік басшылықты жүзеге асыру, сондай-ақ балалардың құқықтарын қорғау саласында мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты жүзеге асыратын үкіметтік емес ұйымдарға ақпараттық-консультациялық, әдістемелік қолдау көрсету;
10) облыстың, аудандардың/қалалардың кәмелетке толмағандардың істері және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссиялардың отырыстарына қатысу;
11) әлеуметтік жетімдіктің, аутодеструктивті мінез-құлықтың, балаларға қатысты зорлық-зомбылық пен қатыгез қарым-қатынастың, бала еңбегінің ең нашар түрлерінің алдын-алу және жолын кесу бойынша аудандық/қалалық білім бөлімдерінің қызметін үйлестіруді жүзеге асыру; қиын өмірлік жағдайға тап болған балаларға көмек көрсету, олардың өмір сүру сапасын жақсартуға жағдай жасауға ықпал ету, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдардың тәрбиеленушілерін отбасына орналастыруды ілгерілету;
12) балаларға қатысты зорлық-зомбылық пен буллингке қарсы ұлттық ақпараттық науқан жүргізу;
13) психологиялық дағдарыс жағдайында жүрген балалар мен олардың отбасыларына шұғыл психологиялық көмек көрсету жүйесін ұйымдастыру;
14) жеке және заңды тұлғалардың өтініштерінде (арыздарында, шағымдарында), сұрау салуларында, ұсыныстарында, пікірлерінде және хабарламаларында көтерілетін жүйелік мәселелерді талдау, мониторинг жүргізу және анықтау;
15) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген және оларға қайшы келмейтін балалардың құқықтарын қорғау саласындағы жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде өзге де функцияларды жүзеге асыру;
16) Адам құқықтары жөніндегі уәкілмен, Бала құқықтары жөніндегі уәкілмен, сондай-ақ олардың өңірдегі өкілдерімен, Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Балалардың құқықтарын қорғау комитетімен, Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Білім саласындағы сапаны қамтамасыз ету комитетінің аумақтық органдарымен үкіметтік емес ұйымдарымен және балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау мәселелері бойынша өзара іс-қимылды жүзеге асыру.

Глава 3. Статус, полномочия руководителя государственного органа
16. Руководство Управления осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих функций.
17. Руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Полномочия руководителя:
1) утверждает структуру и штатное расписание Управления;
2) издает правовые акты, дает указания по вопросам, входящим в его компетенцию, обязательные для выполнения всеми сотрудниками Управления;
3) представляет Управление в государственных органах и иных организациях в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
4) осуществляет общее руководство по принятию мер, направленных на усиление борьбы с коррупцией и соблюдение требований законодательства о государственной службе, обеспечивает соблюдение сотрудниками требований антикоррупционного законодательства;
5) контролирует соблюдение сотрудниками Этического кодекса государственных служащих Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года №153, исполнительской и трудовой дисциплины;
6) определяет обязанности и полномочия своих сотрудников, руководителей структурных подразделений и работников Управления;
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законами и актами Президента Республики Казахстан.
Исполнение полномочий руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа
19. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему государством, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
20. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к областной коммунальной собственности.
21. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
22. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

3-тарау. Мемлекеттік орган басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқармаға басшылықты Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын басшы жүзеге асырады.
17. Басқарма басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басшының өкілеттіктері:
1) Басқарманың құрылымы мен штат кестесін бекітеді;
2) өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша құқықтық актілер шығарады, Басқарманың барлық қызметкерлері үшін міндетті болып табылатын сұрақтар бойынша нұсқау береді;
3) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Басқарманың атынан өкілдік етеді;
4) сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресті күшейтуге және мемлекеттік қызмет туралы заңнама талаптарын сақтауға бағытталған шараларды қабылдау бойынша жалпы басшылықты жүзеге асырады, қызметкерлердің сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнама талаптарын сақтауын қамтамасыз етеді;
5) Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы №153 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің Әдеп кодексінің, сондай-ақ атқарушылық және еңбек тәртібінің сақталуына бақылау жүргізеді;
6) өз қызметкерлерінің, құрылымдық бөлімшелер басшыларының және Басқарма қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;
7) Қазақстан Республикасының Президентінің заңдары мен актілеріне сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Басқарма басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
19. Басқарманың заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған мемлекет берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
20. Басқармаға бекітілген мүлік облыстық коммуналдық меншікке жатады.
21. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және оған қаржыландыру жоспары бойынша бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе оған өзге тәсілмен билік етуге құқылы емес.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
22. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.