О внесении изменения в решение областного маслихата от 29 сентября 2023 года № 57 "Об утверждении Правил создания, содержания и защиты зеленых насаждений населенных пунктов Актюбинской области"
Решение Актюбинского областного маслихата от 31 марта 2026 года № 318
Актюбинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение областного маслихата от 29 сентября 2023 года № 57 "Об утверждении Правил создания, содержания и защиты зеленых насаждений населенных пунктов Актюбинской области" следующее изменение:
В Правилах создания, содержания и защиты зеленых насаждений населенных пунктов Актюбинской области, утвержденных указанным решением:
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. Вырубка деревьев производится по разрешению уполномоченного органа в соответствии с разрешительными процедурами.";
пункт 57 изложить в следующей редакции:
"57. В случае незаконного удаления (вырубки) зеленых насаждений, включенных в Перечень редких и находящихся под угрозой исчезновения видов растений и животных, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2006 года № 1034, – в стократном размере.";
пункт 58 изложить в следующей редакции:
"58. Размер вреда, причиненного растительному миру, предусмотренный Базовыми ставками для исчисления размеров вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира, утвержденного приказом Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 23 февраля 2023 года № 61 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 31997), исчисляется территориальным подразделениям ведомства уполномоченного органа.";
приложение 2 к Правилам создания, содержания и защиты зеленых насаждений населенных пунктов Актюбинской области изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель областного маслихата Г. СУЕНТАЕВА
Приложение к решению
областного маслихата
от 31 марта 2026 года № 318
Приложение 2 к Правилам
создания, содержания и защиты
зеленых насаждений населенных
пунктов Актюбинской области
Форма
Акт обследования зеленых насаждений "___" ___________ 20__года
№ п/п
Породный состав зеленых насаждений
Сохраняются
Вырубка по разрешению
Вырубка без разрешения
штук
возраст
диаметр ствола, сантиметр
штук
возраст
диаметр ствола, сантиметр
штук
возраст, лет
диаметр ствола, сантиметр
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
2
Всего:
Итого
продолжение таблицы
Пересадка, кронировка (омолаживание)
Санитарная обрезка
Качественное (фактическое) состояние
Размер возмещения ущерба за единицу
Сумма ущерба исчисленного по размерам возмещения ущерба
Компенсационное восстановление, штук
штук
возраст, лет
диаметр ствола, сантиметр
штук
возраст, лет
диаметр ствола, сантиметр
месячный расчетный показатель
Тенге
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Настоящий акт составлен в _______экземплярах.
Примечание: Акт обследования не является документом, дающим разрешение
на вырубку или пересадку зеленых насаждений.
Представитель физического или юридического лица
_____________________________________ подпись (Ф.И.О)
Должностное лицо уполномоченного органа
_____________________________________ подпись (Ф.И.О) (печать при наличии)

"Ақтөбе облысының елді мекендерінің жасыл екпелерін жасау, күтіп-баптау және қорғау қағидаларын бекіту туралы" облыстық мәслихаттың 2023 жылғы 29 қыркүйектегі № 57 шешіміне өзгеріс енгізу туралы
Ақтөбе облыстық мәслихатының 2026 жылғы 31 наурыздағы № 318 шешімі
Ақтөбе облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "Ақтөбе облысының елді мекендерінің жасыл екпелерін жасау, күтіп-баптау және қорғау қағидаларын бекіту туралы" облыстық мәслихаттың 2023 жылғы 29 қыркүйектегі № 57 шешіміне мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген шешіммен бекітілген Ақтөбе облысының елді мекендерінің жасыл екпелерін жасау, күтіп-баптау және қорғау қағидаларында:
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Ағаштарды кесуді рұқсат беру рәсімдеріне сәйкес уәкілетті органның рұқсаты бойынша осы жер учаскесіне қызмет көрсететін ұйымдар жүргізеді.";
57-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"57. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 31 қазандағы № 1034 қаулысымен бекітілген Өсімдіктер мен жануарлардың сирек кездесетiн және құрып кету қаупi төнген түрлерiнiң тiзбесiне енгізілген жасыл екпелер заңсыз жойылған (кесілген) не олардың құрып кетуіне алып келген бүлінген жағдайда – бір жүз еселенген мөлшерде жүзеге асырылады.";
58-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"58. Қазақстан Республикасының өсімдіктер дүниесіне келтірілген залалдың мөлшерін Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 23 ақпандағы № 61 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзудан келтірілген зиянның мөлшерлерін есептеуге арналған базалық ставкаларға (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31997 болып тіркелген) сәйкес уәкілетті орган ведомствосының тиісті аумақтық бөлімшелері есептейді.";
Ақтөбе облысының елді мекендерінің жасыл екпелерін жасау, күтіп-баптау және қорғау қағидаларына 2-қосымша осы шешімге қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихаттың төрағасы Г. СҮЙІНТАЕВА
Облыстық мәслихаттың
шешіміне 2026 жылғы
31 наурыздағы № 318 шешіміне
қосымша
Ақтөбе облысының елді
мекемендерінің жасыл екпелерін
жасау, күтіп-баптау және қорғау
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
Жасыл екпелерді зерттеп-қарау актісі
20__жылғы "___"___________
Р/с №
Жасыл екпелердің табиғи құрамы
Сақталады
Кесуге рұқсат
Рұқсатсыз кесу
дана
жасы, жыл
дің диаметрі, см
дана
жасы, жыл
дің диаметрі, см
дана
жасы, жыл
дің диаметрі, см
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
2
Барлығы:
Қорытынды
кестенің жалғасы
Қайта отырғызу, тамырын қопарып қазу (жасарту)
Санитариялық кесу
Сапалық(нақты жай-күйі
Залалды өтеу мөлшері, бірлік
Залалды өтеу мөлшері бойынша залалдың сомасы
Өтемдік қалпына келтіру, дана
дана
жасы, жыл
дің диаметрі, см
дана
жасы, жыл
дің диаметрі, см
айлық есептік көрсеткіш
теңге
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Осы акт _______ данада жасалды.
Ескертпе: Зерттеп-қарау актісі жасыл екпелерді кесуге немесе қайта отырғызуға құқық беретін құжат болып табылмайды.
Жеке немесе заңды тұлғаның өкілі ___________________________ қолы (Т.А.Ә.)
Уәкілетті органның лауазымды адамы ________________________ қолы (Т.А.Ә.)
(мөрі бар болса)