О внесении изменений и дополнения в решение маслихата района Биржан сал от 19 декабря 2025 года № С-29/3 "О районном бюджете на 2026 – 2028 годы"
Решение маслихата района Биржан сал Акмолинской области от 6 марта 2026 года № С-32/3
Маслихат района Биржан сал РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата района Биржан сал "О районном бюджете на 2026 – 2028 годы" от 19 декабря 2025 года № С-29/3 следующие изменения и дополнение:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить районный бюджет на 2026 – 2028 годы, согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 2 508 728,0 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 2 105 523,0 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 15 000,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 2 642,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 385 563,0 тысяч тенге;
2) затраты – 2 712 445,4 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 7 735,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 17 300,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 9 565,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 211 452,4 тысяч тенге;
6) ненефтяной дефицит (профицит) бюджета -0,0 тысяч тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 211 452,4 тысяч тенге.";
пункт 6 изложить в новой редакции:

Біржан сал ауданы мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № С-29/3 "2026 – 2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Ақмола облысы Біржан сал ауданы мәслихатының 2026 жылғы 6 наурыздағы № С-32/3 шешімі
Біржан сал ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Біржан сал ауданы мәслихатының "2026 - 2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы" 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № С-29/3 шешіміне келесі өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2026 - 2028 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 2 508 728,0 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 2 105 523,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 15 000,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 2 642,0 мың теңге;
трансферттер түсімі – 385 563,0 мың теңге;
2) шығындар – 2 712 445,4 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 7 735,0 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 17 300,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 9 565,0 мың теңге;
4) қаржы активтермен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 211 452,4 мың теңге;
6) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) 0,0 мың теңге;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 211 452,4 мың теңге.";
6- тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"6. Утвердить резерв местного исполнительного органа на 2026 год в сумме 35 900,0 тысяч тенге.";
дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:
"9-1. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год, используются свободные остатки бюджетных средств, образовавшиеся на 1 января 2026 года в сумме 203 717,4 тысяч тенге.";
приложение 1, 5 и 6 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению 1, 2 и 3 к настоящему решению.

"6. Ауданның жергілікті атқарушы органның 2026 жылға арналған резерві 35 900,0 мың теңге сомасында бекітілсін.";
келесі мазмұндағы 9-1-тармақпен толықтырылсын:
"9-1. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте 2026 жылдың 1 қаңтарына жинақталған 203 717,4 мың теңге сомасындағы бюджеттік қаражаттардың бос қалдықтары пайдаланылатыны ескерілсін.";
көрсетілген шешімнің 1, 5 және 6 - қосымшасы осы шешімнің 1, 2 және 3 - қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

70200,3
003
Проведение оценки имущества в целях налогообложения
690,4
010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
595,0
015
Капитальные расходы государственного органа
500,0
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
74437,0
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
116366,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции
113066,0
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
3300,0
494
Отдел предпринимательства и промышленности района (города областного значения)
24184,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и промышленности
23984,0
003
Капитальные расходы государственного органа
200,0
02
Оборона
58534,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
58534,0
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
3535,0
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
8706,0
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
46293,0
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
15987,0
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
15987,0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
15987,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
296822,6
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
296822,6
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
45176,6
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
35860,0
005
Государственная адресная социальная помощь
9470,0
006
Оказание жилищной помощи
2522,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
61081,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому

70200,3
003
Салық салу мақсатында мүлікті бағалауды жүргізу
690,4
010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
595,0
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
500,0
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
74437,0
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
116366,0
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
113066,0
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
3300,0
494
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және өнеркәсіп бөлімі
24184,0
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және өнеркәсіпті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
23984,0
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
200,0
02
Қорғаныс
58534,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
58534,0
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
3535,0
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
8706,0
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
46293,0
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
15987,0
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
15987,0
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
15987,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
296822,6
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
296822,6
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
45176,6
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
35860,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
9470,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
2522,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
61081,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету

652,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
500,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
74448,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
66613,0
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
500,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
186403,0
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
45000,0
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
45000,0
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
141403,0
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
1297,0
026
Организация эксплуатации тепловых сетей, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)
140106,0
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
530483,0
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
383848,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития языков и культуры
26186,0
003
Поддержка культурно-досуговой работы
217266,0
006
Функционирование районных (городских) библиотек
121424,0
007
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
16972,0
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
2000,0
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
82126,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
38324,0
002
Услуги по проведению государственной информационной политики
11000,0
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
32352,0
006
Капитальные расходы государственного органа
450,0
465
Отдел физической культуры и спорта района (города областного значения)
64509,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере физической культуры и спорта
44969,0
006
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
1564,0
007
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях

652,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
500,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
74448,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу, жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
66613,0
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
500,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
186403,0
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
45000,0
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
45000,0
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
141403,0
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды үйымдастыру
1297,0
026
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі жылу желілерін пайдалануды ұйымдастыру
140106,0
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
530483,0
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
383848,0
001
Жергілікті деңгейде тілдерді және мәдениетті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
26186,0
003
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
217266,0
006
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
121424,0
007
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
16972,0
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
2000,0
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
82126,0
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
38324,0
002
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
11000,0
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
32352,0
006
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
450,0
465
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) дене шынықтыру және спорт бөлімі
64509,0
001
Жергілікті деңгейде дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
44969,0
006
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткiзу
1564,0
007
Әртүрлi спорт түрлерi бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы