Об утверждении Правил выдачи, использования и описания служебного удостоверения военнослужащего, осуществляющего проверку субъектов (объектов) государственного контроля в сфере территориальной обороны
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 18 июля 2026 года № 795
В соответствии с подпунктом 26-7) пункта 1 статьи 22 Закона Республики Казахстан "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 5 статьи 23 Закона Республики Казахстан "О территориальной обороне Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи, использования и описания служебного удостоверения военнослужащего, осуществляющего проверку субъектов (объектов) государственного контроля в сфере территориальной обороны.
2. Департаменту территориальной обороны Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан обеспечить:
1) направление настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан в электронном виде в течении пяти рабочих дней со дня его подписания на казахском и русском языках в соответствии с требованиями пункта 10 Правил ведения Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 11 июля 2023 года № 472 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33059);
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня первого официального опубликования настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
генерал-лейтенант авиации
Д. Косанов
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 18 июля 2026 года № 795
Правила выдачи, использования и описания служебного удостоверения военнослужащего, осуществляющего проверку субъектов (объектов) государственного контроля в сфере территориальной обороны

Аумақтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау субъектісін (объектісін) тексеретін әскери қызметшінің қызметтік куәлігін беру, қолдану қағидаларын және оның сипаттамасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2026 жылғы 18 шiлдедегi № 795 бұйрығы
"Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабы 1-тармағының 26-7) тармақшасына және "Қазақстан Республикасының аумақтық қорғанысы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабы 5-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Аумақтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау субъектісін (объектісін) тексеретін әскери қызметшінің қызметтік куәлігін беру, қолдану қағидалары және оның сипаттамасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының Аумақтық қорғаныс департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 11 шілдедегі № 472 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімін, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін жүргізу қағидалары 10-тармағының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33059 болып тіркелген) талаптарына сәйкес қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.
4. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі авиация генерал-лейтенанты
Д. Қосанов
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2026 жылғы 18 шілдедегі
№ 795 бұйрығымен
бекітілген
Аумақтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау субъектіcін (объектіcін) тексеретін әскери қызметшінің қызметтік куәлігін беру, қолдану қағидалары және оның сипаттамасы

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи, использования и описания служебного удостоверения военнослужащего, осуществляющего проверку субъектов (объектов) государственного контроля в сфере территориальной обороны (далее – Правила) определяют порядок выдачи, использования и описания служебного удостоверения военнослужащим, осуществляющим проверку субъектов (объектов) государственного контроля в сфере территориальной обороны Департамента территориальной обороны Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
2. Служебное удостоверение военнослужащего, осуществляющего проверку субъектов (объектов) государственного контроля в сфере территориальной обороны (далее – служебное удостоверение) является официальным документом, подтверждающим принадлежность лица, предъявившего служебное удостоверение, к Министерству обороны Республики Казахстан, его должность и воинское звание.
3. Служебное удостоверение соответствует описанию служебного удостоверения военнослужащего, осуществляющего проверку субъектов (объектов) государственного контроля в сфере территориальной обороны, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Глава 2. Порядок выдачи служебного удостоверения
4. Служебное удостоверение выдается за подписью:
1) Министра обороны Республики Казахстан – начальнику Департамента территориальной обороны – заместителю начальника Генерального штаба –Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – начальник), его заместителям;
2) начальника – начальнику управления государственного контроля в сфере территориальной обороны Департамента территориальной обороны Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан и военнослужащим управления государственного контроля в сфере территориальной обороны Департамента территориальной обороны Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
5. Служебное удостоверение является документом строгой отчетности, выдается военнослужащему под роспись при назначении на должность, перемещении по службе, присвоении воинского звания, изменении фамилии, имени, отчества (при его наличии), истечении срока действия, при утере, порче.
6. Учет выдачи и сдачи служебных удостоверений осуществляется Департаментом территориальной обороны Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – Департамент) в Журнале учета выдачи и сдачи служебных удостоверений военнослужащих, осуществляющих проверку субъектов (объектов) государственного контроля в сфере территориальной обороны (далее – Журнал) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, который пронумеровывается и прошнуровывается.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Аумақтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау субъектіcін (объектіcін) тексеретін әскери қызметшінің қызметтік куәлігін беру, қолдану қағидалары және оның сипаттамасы (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабы Аумақтық қорғаныс департаментінің аумақтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау субъектісін (объектісін) тексеретін әскери қызметшілерге қызметтік куәлік беру, оны қолдану тәртібін және оның сипаттамасын айқындайды.
2. Аумақтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау субъектісін (объектісін) тексеретін әскери қызметшінің қызметтік куәлігі (бұдан әрі – қызметтік куәлік) қызметтік куәлікті көрсеткен адамның Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне тиесілігін, оның лауазымы мен әскери атағын растайтын ресми құжат болып табылады.
3. Қызметтік куәлік осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аумақтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау субъектісін (объектісін) тексеретін әскери қызметші қызметтік куәлігінің сипаттамасына сәйкес келеді.
2-тарау. Қызметтік куәлік беру тәртібі
4. Қызметтік куәлік:
1) Бас штабы бастығының орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Аумақтық қорғаныс департаментінің бастығына (бұдан әрі – бастық) және оның орынбасарларына Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің;
2) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабы Аумақтық қорғаныс департаменті аумақтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау басқармасының бастығына және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабы Аумақтық қорғаныс департаменті аумақтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау басқармасының әскери қызметшілеріне бастықтың қолтаңбасымен беріледі.
5. Қызметтік куәлік қатаң есептегі құжат болып табылады, әскери қызметшіге лауазымға тағайындалған, қызметі бойынша ауыстырылған, әскери атақ берілген, тегін, атын, әкесінің атын (болса) өзгерткен, қолданыс мерзімі өткен, жоғалған, бүлінген кезде қолтаңбасын қойғызып беріледі.
6. Қызметтік куәлікті беруді және тапсыруды есепке алуды Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының Аумақтық қорғаныс департаменті (бұдан әрі – Департамент) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аумақтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау субъектісін (объектісін) тексеретін әскери қызметшінің қызметтік куәлігін беруді және тапсыруды есепке алу журналында (бұдан әрі – журнал) жүзеге асырады, оған нөмір қойылады және тігіледі.

7. При вручении служебного удостоверения военнослужащему, заместителем начальника Департамента проводится инструктаж о порядке его хранения и пользования, с отметкой в Журнале.
8. Служебное удостоверение выдается сроком на три года. По истечении срока действия служебное удостоверение подлежит замене.
9. При перемещении по службе, присвоении воинского звания, изменении фамилии, имени, отчества (при его наличии) и по истечении срока действия ранее выданное служебное удостоверение в течение трех рабочих дней подлежит возврату в подразделение несекретного делопроизводства Департамента для его списания и уничтожения. На период замены служебного удостоверения Департаментом выдается справка, подтверждающая место службы и должность со сроком действия не более пяти рабочих дней.
10. При увольнении из Вооруженных Сил Республики Казахстан либо переводе, прикомандировании в иные правоохранительные и государственные органы Республики Казахстан служебное удостоверение сдается в подразделение несекретного делопроизводства Департамента в день ознакомления с соответствующим приказом.
11. Военнослужащий, убывающий в отпуск по беременности и родам, в отпуск по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет либо в длительный учебный отпуск (свыше трех месяцев) до издания соответствующего приказа передает служебное удостоверение в подразделение несекретного делопроизводства Департамента на хранение на период нахождения в отпуске.
12. Военнослужащий, в отношении которого проводится досудебное расследование, имеющий статус подозреваемого или обвиняемого, а также отстраненный от исполнения должностных обязанностей, незамедлительно сдает служебное удостоверение в подразделение несекретного делопроизводства Департамента на хранение до принятия окончательного процессуального решения и вступления его в законную силу.
13. Контроль за своевременной сдачей военнослужащим служебного удостоверения в подразделение несекретного делопроизводства Департамента осуществляет его непосредственный руководитель. Общий контроль за порядком заполнения, оформления, учета, выдачи, хранения и уничтожения служебных удостоверений осуществляет заместитель начальника Департамента.
14. Бланки новых, принятых на временное хранение, не выданных служебных удостоверений и Журнал хранятся в сейфе подразделения несекретного делопроизводства.
15. Заместитель начальника Департамента один раз в квартал проверяет наличие служебных удостоверений у военнослужащих.
16. В случае утраты служебного удостоверения или приведения его в непригодность для дальнейшего использования, военнослужащий незамедлительно докладывает об этом письменным рапортом на имя начальника Департамента.

7. Әскери қызметшіге қызметтік куәлікті берген кезде Департамент бастығының орынбасары журналға белгіле жасап, оны сақтау және қолдану тәртібі туралы нұсқау береді.
8. Қызметтік куәлік үш жыл мерзімге беріледі. Қолданыс мерзімі өткеннен кейін қызметтік куәлік ауыстырылады.
9. Қызметі бойынша ауысқан, әскери атақ берілген, тегін, атын, әкесінің атын (болса) өзгерткен және қолданыс мерзімі өткен кезде алдында берілген қызметтік куәлік үш жұмыс күні ішінде есептен шығару және жою үшін Департаменттің құпия емес іс жүргізу бөлімшесіне қайтарылады. Қызметтік куәлікті ауыстыру кезеңінде Департамент қолданыс мерзімі бес жұмыс күнінен аспайтын қызмет өткеретін жері мен лауазымын растайтын анықтама береді.
10. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінен шығарылған не ауысқан, Қазақстан Республикасының өзге де құқық қорғау және мемлекеттік органына іссапарға жіберілген кезде қызметтік куәлік тиісті бұйрықпен танысқан күні Департаменттің құпия емес іс жүргізу бөлімшесіне тапсырылады.
11. Жүктілігі және бала тууы бойынша, баласы үш жасқа толғанға дейін оны күту бойынша демалысқа не ұзақ оқу демалысына (үш айдан астам) кететін әскери қызметші тиісті бұйрық шыққанға дейін қызметтік куәлікті демалыста болатын кезеңінде сақтау үшін Департаменттің құпия емес іс жүргізу бөлімшесіне береді.
12. Әскери қызметшіге қатысты сотқа дейінгі тергеп-тексеру жүргізіліп жатқан, күдікті немесе айыпталушы мәртебесінде болатын, сондай-ақ лауазымдық міндеттерін атқарудан шеттетілген әскери қызметші қызметтік куәлікті сақтау үшін түпкілікті процестік шешім қабылданғанға және ол заңды күшіне енгенге дейін Департаменттің құпия емес іс жүргізу бөлімшесіне дереу тапсырады.
13. Әскери қызметшінің қызметтік куәлікті Департаменттің құпия емес іс жүргізу бөлімшесіне уақтылы тапсыруын бақылауды оның тікелей басшысы жүзеге асырады. Қызметтік куәлікті толтыру, ресімдеу, есепке алу, беру, сақтау және жою тәртібін жалпы бақылауды Департамент бастығының орынбасары жүзеге асырады.
14. Жаңа, уақытша сақтауға қабылданған бланкі және берілмеген қызметтік куәлік пен журнал құпия емес іс жүргізу бөлімшесінің сейфінде сақталады.
15. Департамент бастығының орынбасары тоқсанына бір рет әскери қызметшілерде қызметтік куәліктің бар-жоғын тексереді.
16. Қызметтік куәлік жоғалтылғанда немесе одан әрі қолдану үшін жарамсыз болғанда әскери қызметші ол туралы Департамент бастығына жазбаша баянатпен дереу баяндайды.

17. Военнослужащий, утративший служебное удостоверение, в течение десяти рабочих дней принимает меры к публикации в периодических печатных средствах массовой информации объявления о признании служебного удостоверения недействительным.
18. По каждому факту утраты, порчи служебного удостоверения, произошедшего в результате недобросовестного хранения, а также передачи их другим лицам, либо использования в личных целях, заместителем начальника Департамента проводится служебное расследование в соответствии с требованием Дисциплинарного устава Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 364 "Об утверждении общевоинских уставов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан" с решением вопроса о дисциплинарной ответственности виновного лица в установленном порядке.
19. Новое служебное удостоверение взамен утраченного или испорченного, выдается начальником после проведения служебного расследования и привлечения к ответственности.
20. Служебные удостоверения, сданные при увольнении, назначении на новую должность, порче либо по истечении срока действия, подлежат уничтожению комиссионно с составлением соответствующего акта об уничтожении. Акт составляется в произвольной форме в течении пяти рабочих дней. Комиссия создается по решению начальника Департамента, в составе не менее трех человек, включая одного из заместителей начальника Департамента.
21. Военнослужащий подразделения несекретного делопроизводства, принявший служебное удостоверение, расписывается в Журнале, о приеме служебного удостоверения.
Глава 3. Использование служебного удостоверения
22. Военнослужащий при исполнении служебных обязанностей носит при себе служебное удостоверение и обеспечивает его сохранность.
23. Не допускается передача служебного удостоверения другим лицам, использование не по назначению, в неслужебное время, в корыстных целях, для решения личных и социально-бытовых вопросов.
24. Использование недействительного служебного удостоверения не допускается.
Приложение 1
к Правилам выдачи,
использования и описания
служебного удостоверения
военнослужащего,
осуществляющего проверку
субъектов (объектов)
государственного контроля в
сфере территориальной обороны
Описание служебного удостоверения военнослужащего, осуществляющего проверку субъектов (объектов) государственного контроля в сфере территориальной обороны
Служебное удостоверение изготавливается типографским офсетным способом и имеет степени защиты от подделок.

17. Қызметтік куәлікті жоғалтқан әскери қызметші он жұмыс күні ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында мерзімді баспасөзде қызметтік куәлікті жарамсыз деп тану туралы хабарландыруды жариялауға шара қабылдайды.
18. Дұрыс сақтамау, сондай-ақ оны басқа адамға беру не жеке мақсатта қолдану салдарынан қызметтік куәлікті жоғалтудың, бүлдірудің әрбір фактісі бойынша Департамент бастығының орынбасары Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары тәртіптік жарғысының талаптарына сәйкес белгіленген тәртіппен кінәлі адамның тәртіптік жауаптылығы туралы мәселені шешумен қызметтік тергеп-тексеру жүргізеді.
19. Жоғалған немесе бүлінген қызметтік куәлік орнына жаңасын бастық қызметтік тергеп-тексеру аяқталғаннан және ол жауаптылыққа тартылғаннан кейін береді.
20. Қызметтен шығарылған, жаңа лауазымға тағайындалған, бүлінген не қолданыс мерзімі өткен кезде тапсырылған қызметтік куәлік жою туралы тиісті акті жасалып, 5 жұмыс күні ішінде комиссиялық түрде жойылады. Акті еркін нысанда бес жұмыс күні ішінде жасалады. Комиссия Департамент бастығының шешiмi бойынша құрылады, оның құрамында Департамент бастығының бір орынбасарын қоса алғанда, кемiнде үш адам болады.
21. Қызметтік куәлікті қабылдаған құпия емес іс жүргізу бөлімшесінің әскери қызметшісі қызметтік куәлікті қабылдау туралы журналға қолтаңба қояды.
3-тарау. Қызметтік куәлікті қолдану
22. Әскери қызметші қызметтік міндеттерін атқару кезінде өзімен бірге қызметтік куәлігі болады және оның сақталуын қамтамасыз етеді.
23. Қызметтік куәлікті басқа адамға беруге, мақсатына сәйкес қолданбауға, қызметтен тыс уақытта, пайдакүнемдік мақсатта, жеке және әлеуметтік-тұрмыстық мәселелерді шешу үшін қолдануға жол берілмейді.
24. Жарамсыз қызметтік куәлікті қолдануға жол берілмейді.
Аумақтық қорғаныс
саласындағы мемлекеттік
бақылау субъектісін (объектісін)
тексеретін әскери қызметшінің
қызметтік куәлігін беру, қолдану
қағидаларына және оның
сипаттамасына 1-қосымша
Аумақтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау субъектісін (объектісін) тексеретін әскери қызметші қызметтік куәлігінің сипаттамасы
Қызметтік куәлік баспаханалық офсеттік тәсілмен жасалады және жалған куәлік жасаудан қорғау дәрежесі бар.

Корочка служебного удостоверения военнослужащего изготавливается из высококачественной кожи бордового цвета. В развернутом виде служебное удостоверение имеет размер 70x210 миллиметров.
На лицевой стороне корочки служебного удостоверения по центру изображается Государственный Герб Республики Казахстан золотистого цвета с использованием золотой фольги для горячего тиснения, выше изображения Государственного Герба Республики Казахстан типографическим шрифтом золотистого цвета на казахском языке размещается надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚОРҒАНЫС МИНИСТРЛІГІ", ниже изображения Государственного Герба Республики Казахстан типографским шрифтом золотистого цвета на казахском языке размещается надпись "ҚЫЗМЕТТІК КУӘЛІК".
Все данные заносятся в служебное удостоверение с применением компьютерной техники, а подписи должностных лиц, выдавших удостоверение, производятся чернилами или шариковой ручкой черного или фиолетового цвета. Цветные фотографические карточки (бюст, анфас), наклеиваемые в удостоверение, изготавливаются размером 3х4 сантиметра на голубом фоне. Фотографирование производится в повседневной военной форме одежды в кителе без головного убора. Знаки различия на погонах должны соответствовать воинскому званию военнослужащего. Фотокарточка скрепляется оттиском гербовой печати.
После заполнения всех граф удостоверения и подписания должностным лицом вкладыш удостоверения разрезается по установленным отметкам, ламинируется и наклеивается в корочку установленного образца.
Вкладыш в служебное удостоверение выполняется типографским офсетным способом с применением высококачественных степеней защиты.
Вкладыш служебного удостоверения состоит из двух половин – левой и правой. Левая половина заполняется на казахском языке, правая – на русском языке. Размеры каждой половины составляют: по ширине 62 миллиметра, по длине 92 миллиметра. Основой вкладыша является сложно построенная тангирная сетка (с толщиной образующих линий 0,03 миллиметра, разных по цвету в горизонтальном и вертикальном расположении). Правее от центра тангирной сетки изображен знак органов управления территориальной обороны. Все надписи вкладыша выполнены патентованными шрифтами, защищенными от подделок.
В левой половине вкладыша изображен Государственный Герб Республики Казахстан, нанесенный с использованием металлической (бронзовой) краски. В верхней части левой половины вкладыша, микрошрифтом красного цвета нанесена надпись на казахском языке "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚОРҒАНЫС МИНИСТРЛІГІ".
Ниже вышеуказанной надписи по центру размещена надпись, выполненная красным цветом "№ __КУӘЛІК", под которой правее черным цветом размещается надпись "АУМАҚТЫҚ ҚОРҒАНЫС САЛАСЫНДАҒЫ МЕМЛЕКЕТТІК БАҚЫЛАУ", ниже указывается воинское звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность военнослужащего на казахском языке. Номер служебного удостоверения печатается черным цветом.
В нижней части левой половины вкладыша, правее от центра тангирной сетки на казахском языке указывается срок действия служебного удостоверения:
"______ дейін жарамды".
Под сроком действия служебного удостоверения размещается надпись
с указанием инициала имени и фамилии подписывающего должностного лица на казахском языке.
В правой половине вкладыша расположена фотография, скрепленная печатью. В верхней части правой половины вкладыша, микрошрифтом красного цвета наносится надпись на русском языке "МИНИСТЕРСТВО ОБОРОНЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН". Ниже вышеуказанной надписи по центру размещена надпись, выполненная красным цветом "УДОСТОВЕРЕНИЕ № _____". Номер удостоверения указывается черным цветом. Ниже, правее от центра тангирной сетки, имеется надпись "ГОСУДАРСТВЕННЫЙ КОНТРОЛЬ В СФЕРЕ ТЕРРИТОРИАЛЬНОЙ ОБОРОНЫ". Аналогично левой части вкладыша, в правой половине вкладыша указывается воинское звание, фамилия, имя, отчество и должность военнослужащего, а также указывается срок действия служебного удостоверения на русском языке:
"годен до _______"
Под сроком действия служебного удостоверения размещается надпись с указанием инициала имени и фамилии подписывающего должностного лица на русском языке.
Приложение 2
к Правилам выдачи,
использования и описания
служебного удостоверения
военнослужащего,
осуществляющего проверку
субъектов (объектов)
государственного контроля в
сфере территориальной обороны
Журнал учета выдачи и сдачи служебных удостоверений военнослужащих, осуществляющих проверку субъектов (объектов) государственного контроля в сфере территориальной обороны
№ п/п
№ служебного удостоверения
Личный номер
Дата выдачи- срок действия
Кому выдано, воинское звание,
Ф.И.О.
Должность
Куда направлен (при переводе),
№ и дата документа
Отметка о возврате удостоверения
Отметка об уничтожении
Примечание
Примечание: журнал должен быть прошнурован, пронумерован, скреплен печатью.

Әскери қызметші қызметтік куәлігінің қыртысы күрең қызыл түсті жоғары сапалы былғарыдан жасалады. Ашылған түрде қызметтік куәлік өлшемі 70x210 миллиметр.
Қызметтік куәлік қыртысының беткі жағында ортасында ойып салу үшін алтын фольга қолданылған алтын түстес Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы болады, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының бейнесінен жоғарғы жақта алтын түстес баспаханалық қаріппен мемлекеттік тілде "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚОРҒАНЫС МИНИСТРЛІГІ", Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының бейнесінен төмен жақта алтын түстес баспаханалық қаріппен мемлекеттік тілде "ҚЫЗМЕТТІК КУӘЛІК" деген жазу болады.
Қызметтік куәлікке барлық дерек компьютерлік техникамен енгізіледі, ал куәлік берген лауазымды адамның қолтаңбасы сиямен немесе қара немесе күлгін түсті шарикті қаламмен қойылады. Куәлікке жапсырылатын түрлі-түсті фотосурет карточкасы (бюст, анфас) көгілдір негізде көлемі 3х4 сантиметр болып жасалады. Фотоға бас киімсіз күнделікті әскери киім нысанында кительде түседі. Погондағы айырым белгiсi әскери қызметшiнiң әскери атағына сәйкес болады. Фотосурет елтаңбалы мөр қойылып бекiтiледi.
Куәліктің барлық бағаны толтырылғаннан және лауазымды адам қолтаңба қойғаннан кейін куәлікке жапсырма парақ белгіленген белгі бойынша қиып кесіледі, ламинатталады және белгіленген үлгідегі қыртысқа желімдеп жапсырылады.
Қызметтік куәлікке жапсырма парақ жоғары сапалы қорғаныс дәрежесі қолданылып, баспаханалық офсеттік тәсілмен жасалады.
Қызметтік куәлікке жапсырма парақ екі жартыдан – сол және оң жартыдан болады. Сол жақ жартысы қазақ тілінде, оң жақ жартысы орыс тілінде толтырылады. Әрбір жартысының өлшемі: ені бойынша 62 миллиметр, ұзындығы бойынша 92 миллиметр. Жапсырманың негізі күрделі салынған тангирлі тор (түсі бойынша әртүрлі көлденең және тік орналасқан қалыңдығы 0,03 миллиметр сызық) болып табылады. Тангирлі тор ортасынан оңға қарай аумақтық қорғанысты басқару органының белгісі болады. Жапсырма парақтың барлық жазуы қолдан жасаудан қорғалған патенттелген қаріппен жазылады.
Жапсырма парақтың сол жақ жартысында металл (қола) бояумен салынған Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының бейнесі болады. Жапсырма парақтың жоғарғы сол жақ бөлігінде қызыл түсті микроқаріппен қазақ тілінде "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚОРҒАНЫС МИНИСТРЛІГІ" деген жазу болады.
Жоғарыда көрсетілген жазудан төмен ортасында қызыл түсті "№ __ КУӘЛІК" деген жазу, оның астыңғы жағында оңға қарай қара түсті "АУМАҚТЫҚ ҚОРҒАНЫС САЛАСЫНДАҒЫ МЕМЛЕКЕТТІК БАҚЫЛАУ" деген жазу болады, төмендегі жағында қазақ тілінде әскери қызметшінің әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты (болса) және лауазымы көрсетіледі. Қызметтік куәліктің нөмірі қара түспен басылады.
Жапсырма парақтың сол жақ жартысының төменгі бөлігінде тангир торының ортасынан оңға қарай қазақ тілінде қызметтік куәліктің қолданыс мерзімі көрсетіледі: "______ дейін жарамды".
Қызметтік куәліктің қолданыс мерзімінің астында қазақ тілінде қолтаңба қоятын лауазымды адам атының инициалы мен тегі көрсетілген жазба болады.
Жапсырма парақтың оң жақ жартысында үстіне мөр қойып бекiтiлген фотосурет болады. Жапсырма парақтың оң жақ жартысында жоғарғы бөлікте орыс тілінде қызыл түсті микроқаріппен "МИНИСТЕРСТВО ОБОРОНЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН" деген жазу болады. Жоғарыда көрсетілген жазудан төмен ортасында қызыл түсті "УДОСТОВЕРЕНИЕ № ____" деген жазу болады. Куәлік нөмірі қара түспен көрсетіледі. Тангир торының ортасынан төмен оңға қарай "ГОСУДАРСТВЕННЫЙ КОНТРОЛЬ В СФЕРЕ ТЕРРИТОРИАЛЬНОЙ ОБОРОНЫ" деген жазу болады. Жапсырма парақтың сол жақ бөлігіне ұқсас жапсырма парақтың оң жақ жартысында орыс тілінде әскери қызметшінің әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты және лауазымы көрсетіледі, сондай-ақ қызметтік куәліктің қолданыс мерзімі көрсетіледі: "годен до _______".
Қызметтік куәліктің қолданыс мерзімінің астында орыс тілінде қолтаңба қоятын лауазымды адам атының инициалы мен тегі көрсетілген жазба болады.
Аумақтық қорғаныс
саласындағы мемлекеттік
бақылау субъектісін (объектісін)
тексеретін әскери қызметшінің
қызметтік куәлігін беру, қолдану
қағидаларына және оның
сипаттамасына 2-қосымша
Аумақтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау субъектісін (объектісін) тексеретін әскери қызметшілердің қызметтік куәлігін беруді және тапсыруды есепке алу журналы
Р/с №
Қызметтік куәлік №
Жеке нөмірі
Берілген күні - қолданыс мерзімі
Кімге берілді, әскери атағы, А.Ә.Т.
Лауазымы
Қайда жіберілді (ауысқан кезде), құжат № және күні
Куәлікті қайтарғаны туралы белгі
Жойылғаны туралы белгі
Ескертпе
Ескертпе: журнал тігілген, нөмір қойылған, мөрмен бекітілген болуға тиіс.