Об утверждении натуральных норм медицинских изделий (изделий медицинского назначения и медицинской техникой) военно-медицинских (медицинских) подразделений Вооруженных Сил Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 10 июля 2026 года № 761
В соответствии со статьей 70 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые натуральные нормы медицинских изделий (изделий медицинского назначения и медицинской техникой) военно-медицинских подразделений Вооруженных Сил Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
2. Главному военно-медицинскому управлению Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан в электронном виде в течение пяти рабочих дней со дня его подписания на казахском и русском языках в соответствии с требованиями пункта 10 Правил ведения Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 11 июля 2023 года № 472 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33059);
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня первого официального опубликования настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
генерал-лейтенант авиации
Д. Косанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"___" __________2026 года
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 10 июля 2026 года № 761
Натуральные нормы медицинских изделий (изделий медицинского назначения и медицинской техникой) военно-медицинских подразделений Вооруженных Сил Республики Казахстан Глава 1. Натуральные нормы обеспечения изделиями медицинского назначения и медицинской техникой военно-медицинских (медицинских) подразделений, оказывающей медицинскую помощь в амбулаторных условиях
Наименование медицинских изделий
Количество медицинских изделий
Воинские части и учреждения, имеющие по штату медицинский состав без медицинского подразделения
Медицинские подразделения воинских частей и учреждений (МП, МР, МВЗ, МО)
Военные госпиталя и лазареты
Военно-клинические госпиталя

Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелері медициналық бұйымының (медициналық мақсаттағы бұйымы мен медициналық техникасының) заттай нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2026 жылғы 10 шiлдедегi № 761 бұйрығы
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 70-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери-медициналық бөлімшелері медициналық бұйымының (медициналық мақсаттағы бұйымы мен медициналық техникасының) заттай нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Бас әскери-медициналық басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 11 шілдедегі № 472 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімін, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін жүргізу қағидалары 10-тармағының талаптарына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33059 болып тіркелген) қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) алғашқы ресми жарияланғанынан кейін осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі авиация генерал-лейтенанты
Д. Қосанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
2026 жылғы "___"_________
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2026 жылғы 10 шілдедегі
№ 761 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери-медициналық бөлімшелері медициналық бұйымының (медициналық мақсаттағы бұйымы мен медициналық техникасының) заттай нормалары
1-тарау. Амбулаториялық жағдайда медициналық көмек көрсететін әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелерді медициналық мақсаттағы бұйыммен және медициналық техникамен қамтамасыз етудің заттай нормалары
Медициналық бұйым атауы
Медициналық бұйым саны
Штат бойынша медициналық бөлімшесі жоқ медициналық құрамы бар әскери бөлім мен мекеме
Әскери бөлім мен мекеменің медициналық бөлімшесі (МП, МР, МВЗ, МБ)
Әскери госпиталь мен лазарет
Әскери-клиникалық госпиталь

Глава 3. Натуральные нормы обеспечения изделиями медицинского назначения и медицинской техникой военно-медицинских (медицинских) подразделений, оказывающей медицинскую помощь в стационарных условиях
Наименование медицинских изделий
Количество медицинских изделий
Воинские части и учреждения, имеющие по штату медицинский состав без медицинского подразделения
Медицинские подразделения воинских частей и учреждений (МП, МР, МВЗ, МО)
Военные госпиталя и лазареты
Военно-клинические госпиталя

3-тарау. Стационарлық жағдайда медициналық көмек көрсететін әскери медициналық (медициналық) бөлімшелерді медициналық мақсаттағы бұйыммен және медициналық техникамен қамтамасыз етудің заттай нормалары
Медициналық бұйым атауы
Медициналық бұйым саны
Штат бойынша медициналық бөлімшесі жоқ медициналық құрамы бар әскери бөлім мен мекеме
Әскери бөлім мен мекеменің медициналық бөлімшесі (МП, МР, МВЗ, МБ)
Әскери госпиталь мен лазарет
Әскери-клиникалық госпиталь

Глава 4. Натуральные нормы обеспечения изделиями медицинского назначения и медицинской техникой военно-медицинских (медицинских) подразделений, оказывающего анестезиологическую и реаниматологическую помощь
Наименование медицинских изделий
Количество медицинских изделий
Воинские части и учреждения, имеющие по штату медицинский состав без медицинского подразделения
Медицинские подразделения воинских частей и учреждений (МП, МР, МВЗ, МО)
Военные госпиталя и лазареты
Военно-клинические госпиталя

4-тарау. Анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсететін әскери медициналық (медициналық) бөлімшелерді медициналық мақсаттағы бұйыммен және медициналық техникамен қамтамасыз етудің заттай нормалары
Медициналық бұйым атауы
Медициналық бұйым саны
Штат бойынша медициналық бөлімшесі жоқ медициналық құрамы бар әскери бөлім мен мекеме
Әскери бөлім мен мекеменің медициналық бөлімшесі (МП, МР, МВЗ, МБ)
Әскери госпиталь мен лазарет
Әскери-клиникалық госпиталь

Глава 5. Натуральные нормы обеспечения изделиями медицинского назначения и медицинской техникой военно-медицинских (медицинских) подразделений, оказывающего хирургическую помощь
Наименование медицинских изделий
Количество медицинских изделий
Воинские части и учреждения, имеющие по штату медицинский состав без медицинского подразделения
Медицинские подразделения воинских частей и учреждений (МП, МР, МВЗ, МО)
Военные госпиталя и лазареты
Военно-клинические госпиталя

5-тарау. Хирургиялық көмек көрсететін әскери медициналық (медициналық) бөлімшелерді медициналық мақсаттағы бұйыммен және медициналық техникамен қамтамасыз етудің заттай нормалары
Медициналық бұйым атауы
Медициналық бұйым саны
Штат бойынша медициналық бөлімшесі жоқ медициналық құрамы бар әскери бөлім мен мекеме
Әскери бөлім мен мекеменің медициналық бөлімшесі (МП, МР, МВЗ, МБ)
Әскери госпиталь мен лазарет
Әскери-клиникалық госпиталь

Параграф 1. Кабинет стоматолога общей практики, стоматологическое отделение, передвижной стоматологический кабинет
1.
Аппарат для ультразвуковой очистки инструментов
1
1
1
2.
Камера для хранения стерильных инструментов
по одной на каждую штатную должность специалиста
по одной на каждую штатную должность специалиста
по одной на каждую штатную должность специалиста
3.
Аппарат для лечения пародонтоза
по требованию
по требованию
по требованию
4.
Дефибриллятор бифазный с функцией синхронизации
1
1
1
5.
Набор инструментов стоматолога
по пять на каждую штатную должность специалиста
по десять на каждую штатную должность специалиста
по десять на каждую штатную должность специалиста
6.
Стоматологическая установка
по одной на каждую штатную должность специалиста
по одной на каждую штатную должность специалиста
по одной на каждую штатную должность специалиста
7.
Шкаф медицинский
по одному на каждый врачебный кабинет
по одному на каждый врачебный кабинет
по одному на каждый врачебный кабинет
8.
Столик манипуляционный стоматологический
по одному на каждую стоматологическую установку
по одному на каждую стоматологическую установку
по одному на каждую стоматологическую установку
9.
Облучатель рециркулятор бактерицидный закрытого типа
по одному на каждый врачебный кабинет
по одному на каждый врачебный кабинет
по одному на каждый врачебный кабинет
10.
Наконечник прямой
по одному на каждую штатную должность специалиста
по одному на каждую штатную должность специалиста
11.
Наконечник турбинный
по три на каждую штатную должность специалиста
по три на каждую штатную должность специалиста
по три на каждую штатную должность специалиста
12.
Наконечник угловой
по три на каждую штатную должность специалиста
по три на каждую штатную должность специалиста
по три на каждую штатную должность специалиста
13.
Мобильная стоматологическая установка
по одной на каждую штатную должность специалиста передвижного стом кабинета
14.
Набор инструментов для пломбирования зуба
по пять на каждую штатную должность специалиста
по десять на каждую штатную должность специалиста
по десять на каждую штатную должность специалиста
15.
Камера масляная для стерилизации наконечников
1
1
1
16.
Лампа для фотополимеризации композитов
по одной на каждую стоматологическую установку
по одной на каждую стоматологическую установку
по одной на каждую стоматологическую установку
17.
Эндомотор
по одному на каждую штатную должность специалиста
по одному на каждую штатную должность специалиста
18.
Набор инструментов для снятия отложений зубного камня
по одному на каждую штатную должность специалиста
по одному на каждую штатную должность специалиста
по одному на каждую штатную должность специалиста
19.
Набор стоматологический хирургический
по пять на каждую штатную должность специалиста
по десять на каждую штатную должность специалиста
по десять на каждую штатную должность специалиста
20.
Набор щипцов для удаления зубов для верхней и нижней челюсти
по пять на каждую штатную должность специалиста
по десять на каждую штатную должность специалиста
по десять на каждую штатную должность специалиста
21.
Стул медицинский для врача
по одному на каждую штатную должность специалиста
по одному на каждую штатную должность специалиста
по одному на каждую штатную должность специалиста
22.
Стул медицинский для ассистента
по одному на каждую штатную должность специалиста
по одному на каждую штатную должность специалиста
по одному на каждую штатную должность специалиста

1-параграф. Жалпы практикадағы стоматологтың кабинеті, стоматологиялық бөлімше, жылжымалы стоматологиялық кабинет
1.
Құрал-жабдықты ультрадыбыстық тазалауға арналған аппарат
1
1
1
2.
Стерильді құрал-жабдықты сақтауға арналған камера
маманның әрбір штаттағы лауазымына біреуден
маманның әрбір штаттағы лауазымына біреуден
маманның әрбір штаттағы лауазымына біреуден
3.
Перодонтозды емдеуге арналған аппарат
талап бойынша
талап бойынша
талап бойынша
4.
Синхрондау мүмкіндігі бар бифазды дефибриллятор
1
1
1
5.
Стоматологтың құралдар жинағы
маманның әрбір штаттағы лауазымына бесеуден
маманның әрбір штаттағы лауазымына оннан
маманның әрбір штаттағы лауазымына оннан
6.
Стоматологиялық қондырғы
маманның әрбір штаттағы лауазымына біреуден
маманның әрбір штаттағы лауазымына біреуден
маманның әрбір штаттағы лауазымына біреуден
7.
Медициналық шкаф
әрбір дәрігердің кабинетіне біреуден
әрбір дәрігердің кабинетіне біреуден
әрбір дәрігердің кабинетіне біреуден
8.
Манипуляциялық стоматологиялық үстел
әрбір стоматологиялық қондырғыға біреуден
әрбір стоматологиялық қондырғыға біреуден
әрбір стоматологиялық қондырғыға біреуден
9.
Жабық типтегі бактерицидті сәулелендіргіш рецикулятор
әрбір дәрігердің кабинетіне біреуден
әрбір дәрігердің кабинетіне біреуден
әрбір дәрігердің кабинетіне біреуден
10.
Түзу ұштық
маманның әрбір штаттағы лауазымына біреуден
маманның әрбір штаттағы лауазымына біреуден
11.
Турбиналы ұштық
маманның әрбір штаттағы лауазымына үшеуден
маманның әрбір штаттағы лауазымына үшеуден
маманның әрбір штаттағы лауазымына үшеуден
12.
Бұрышты ұштық
маманның әрбір штаттағы лауазымына үшеуден
маманның әрбір штаттағы лауазымына үшеуден
маманның әрбір штаттағы лауазымына үшеуден
13.
Мобильді стоматологиялық қондырғы
әрбір жылжымалы стоматологиялық кабинет маманының штаттық лауазымына біреуден
14.
Тісті пломбалауға арналған құрал-жабдық жинағы
маманның әрбір штаттағы лауазымына бесеуден
маманның әрбір штаттағы лауазымына оннан
маманның әрбір штаттағы лауазымына оннан
15.
Ұштықты стерильдеуге арналған майлы камера
1
1
1
16.
Композиттерді фотополимерлеуге арналған шам
әрбір стоматологиялық қондырғыға біреуден
әрбір стоматологиялық қондырғыға біреуден
әрбір стоматологиялық қондырғыға біреуден
17.
Эндомотор
маманның әрбір штаттағы лауазымына біреуден
маманның әрбір штаттағы лауазымына біреуден
18.
Жиналған тіс тасын кетіруге арналған құрал-жабдық жинағы
маманның әрбір штаттағы лауазымына біреуден
маманның әрбір штаттағы лауазымына біреуден
маманның әрбір штаттағы лауазымына біреуден
19.
Стоматологиялық хирургиялық жинақ
маманның әрбір штаттағы лауазымына бесеуден
маманның әрбір штаттағы лауазымына оннан
маманның әрбір штаттағы лауазымына оннан
20.
Жоғарғы және төменгі жаққа арналған тісті жұлатын қысқаш жинағы
маманның әрбір штаттағы лауазымына бесеуден
маманның әрбір штаттағы лауазымына оннан
маманның әрбір штаттағы лауазымына оннан
21.
Дәрігерге арналған медициналық орындық
маманның әрбір штаттағы лауазымына біреуден
маманның әрбір штаттағы лауазымына біреуден
маманның әрбір штаттағы лауазымына біреуден
22.
Ассистентке арналған медициналық орындық
маманның әрбір штаттағы лауазымына біреуден
маманның әрбір штаттағы лауазымына біреуден
маманның әрбір штаттағы лауазымына біреуден

Глава 7. Натуральные нормы обеспечения изделиями медицинского назначения и медицинской техникой военно-медицинских (медицинских) подразделений, оказывающего офтальмологическую помощь
Наименование медицинских изделий
Количество медицинских изделий
Воинские части и учреждения, имеющие по штату медицинский состав без медицинского подразделения
Медицинские подразделения воинских частей и учреждений (МП, МР, МВЗ, МО)
Военные госпиталя и лазареты
Военно-клинические госпиталя

7-тарау. Офтальмологиялық көмек көрсететін әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелерді медициалық мақсаттағы бұйыммен және медициналық техникамен қамтамасыз етудің заттай нормалары
Медициналық бұйым атауы
Медициналық бұйым саны
Штат бойынша медициналық бөлімшесі жоқ медициналық құрамы бар әскери бөлім мен мекеме
Әскери бөлім мен мекеменің медициналық бөлімшесі (МП, МР, МВЗ, МБ)
Әскери госпиталь мен лазарет
Әскери-клиникалық госпиталь

Параграф 3. Родильное отделение
1.
Пульсоксиметр
1 на койко- место
1 на койко- место
2.
Экспресс-анализатор уровня глюкозы в крови
1 на отделение
1 на отделение
3.
Инфузионный насос
2 на койко- место
2 на койко-место
4.
Аппарат для не инвазивной вентиляции легких с режимом постоянного положительного давления
1 на родильную палату
1 на родильную палату
5.
Аппарат для искусственной вентиляции легких для новорожденного
1 на родильную палату
1 на родильную палату
6.
Открытые реанимационные столики с источником лучистого тепла
1 на родильную палату
1 на родильную палату
7.
Кувезы
1 на родильную палату
1 на родильную палату
8.
Монитор пациента
1 на койку
1 на родильную палату
9.
Транспортный кувез с аппаратом для искусственной вентиляции легких
1 на отделение
2 на отделение
10.
Аспиратор (отсасыватель) медицинский
1 на койко-место
1 на койко-место
11.
Монитор прикроватный неонатальный
1 на койко-место
1 на койко-место
12.
Устройство / аппарат для аудиологического скрининга новорожденных методом регистрации отоакустической эмиссии (вызванная отоакустическая эмиссия, DPOAE) и слуховых вызванных потенциалов (коротколатентные слуховые вызванные потенциалы)
1 на отделение
1 на отделение
13.
Анализатор среднего уха для проведения скрининговой тимпанометрии у новорожденных
по требованию
по требованию

3-параграф. Перзентхана бөлімшесі
1.
Пульсоксиметр
жатын орынға 1
жатын орынға 1
2.
Глюкоза деңгейінің экспресс-анализаторы
бөлімшеге 1
бөлімшеге 1
3.
Инфузиялық насос
жатын орынға 2
жатын орынға 2
4.
Тұрақты оң қысым режимімен өкпені инвазивті емес желдетуге арналған аппарат
босандыру палатасына 1
босандыру палатасына 1
5.
Жаңа туған нәрестеге арналған өкпені жасанды желдетуге арналған аппарат
босандыру палатасына 1
босандыру палатасына 1
6.
Сәулелі жылу көзі бар ашық реанимациялық үстелдер
босандыру палатасына 1
босандыру палатасына 1
7.
Кувездер
босандыру палатасына 1
босандыру палатасына 1
8.
Науқастың мониторы
жатын орынға 1
босандыру палатасына 1
9.
Өкпені жасанды желдетуге арналған аппараты бар көліктік кювез
бөлімшеге 1
бөлімшеге 2
10.
Медициналық аспиратор (сорғыш)
жатын орынға 1
жатын орынға 1
11.
Төсек жанындағы неонаталды монитор
жатын орынға 1
жатын орынға 1
12.
Жаңа туған нәрестені отоакустикалық эмиссияны (ТЕОАЕ, DPOAE) және есту қабілетінен туындаған әлеуетті (КСВП) тіркеу әдісімен аудиологиялық скринингке арналған құрылғы/аппарат
бөлімшеге 1
бөлімшеге 1
13.
Жаңа туған нәрестеде скринингтік тимпанометрия жүргізуге арналған ортаңғы құлақ талдағышы
талап ету бойынша
талап ету бойынша

Параграф 3. Диагностическое отделение
1.
Аппаратура для определения потовой пробы (в детском пульмонологическом отделении)
1
1
Глава 15. Натуральные нормы обеспечения изделиями медицинского назначения и медицинской техникой военно-медицинских (медицинских) подразделений, оказывающего нейрохирургическую помощь
Наименование медицинских изделий
Количество медицинских изделий
Воинские части и учреждения, имеющие по штату медицинский состав без медицинского подразделения
Медицинские подразделения воинских частей и учреждений (МП, МР, МВЗ, МО)
Военные госпиталя и лазареты
Военно-клинические госпиталя

3-параграф. Диагностикалық бөлімше
1.
Тер сынамасын анықтауға арналған аппаратура (балалар пульмонологиялық бөлімшесінде)
1
1
15-тарау. Нейрохирургиялық көмек көрсететін әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелерді медициналық мақсаттағы бұйыммен және медициналық техникамен қамтамасыз етудің заттай нормасы
Медициналық бұйым атауы
Медициналық бұйым саны
Штат бойынша медициналық бөлімшесі жоқ медициналық құрамы бар әскери бөлім мен мекеме
Әскери бөлім мен мекеменің медициналық бөлімшесі (МП, МР, МВЗ, МБ)
Әскери госпиталь мен лазарет
Әскери-клиникалық госпиталь

Глава 18. Натуральные нормы обеспечения изделиями медицинского назначения и медицинской техникой военно-медицинских (медицинских) подразделений, оказывающего дерматовенерологическую помощь
Наименование медицинских изделий
Количество медицинских изделий
Воинские части и учреждения, имеющие по штату медицинский состав без медицинского подразделения
Медицинские подразделения воинских частей и учреждений (МП, МР, МВЗ, МО)
Военные госпиталя и лазареты
Военно-клинические госпиталя

18-тарау. Дерматовенерологиялық көмек көрсететін әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелерді медициналық мақсаттағы бұйыммен және медициналық техникамен қамтамасыз етудің заттай нормасы
Медициналық бұйыматауы
Медициналық бұйым саны
Штат бойынша медициналық бөлімшесі жоқ медициналық құрамы бар әскери бөлім мен мекеме
Әскери бөлім мен мекеменің медициналық бөлімшесі (МП, МР, МВЗ, МБ)
Әскери госпиталь мен лазарет
Әскери-клиникалық госпиталь

Параграф 7. Кабинет лечебная физическая культура (игровая комната для детей) (при наличии)
1.
Напольные маты мягкие (валики, тактильные панели, гимнастические мячи, тактильные дорожки, детские велотренажеры, эллипсоидный тренажер детский, вертикализаторы, детские стулья для кормления в палатах) (для неврологического отделения)
по требованию
1
Параграф 8. Кабинет массажиста
1.
Набор массажный: кушетка медицинская массажная с поднимающим изголовьем; стол массажный для рук; лесенка к кушетке массажной; валики большой и малый, массажный стол для кардиологических пациентов)
По 1 на каждого массажиста
По 1 на каждого массажиста

7-параграф. Емдік дене шынықтыру кабинеті (балаларға арналған ойын бөлмесі) (бар болса)
1.
Жұмсақ еден маты (білікше, тактильді панель, гимнастикалық доп, вертикализатор, палатада тамақтандыруға арналған балалар орындығы) (неврологиялық бөлімшеге арналған)
талап бойынша
1
8-параграф. Массажист кабинеті
1.
Массаж жиынтығы: бас жағы көтерілетін медициналық массаж кушеткасы; қолға арналған массаж үстелі; массаж кушеткасына баспалдақ; үлкен және кіші білікше, кардиологиялық науқасқа арналған массаж үстелі
әрбір массажистке 1
әрбір массажистке 1

Параграф 9. Мебель медицинская
1
Холодильник медицинский
по требованию
по требованию
по требованию
2
Стул медицинский
по требованию
по требованию
по требованию
3
Стол медицинский
по требованию
по требованию
по требованию
4
Ширма медицинская
по требованию
по требованию
по требованию
5
Тумбочка медицинская
по требованию
по требованию
по требованию
6
Тележка для перевозки аппаратуры
по требованию
по требованию
по требованию
7
Процедурный столик
по требованию
по требованию
по требованию
8
Шкаф медицинский
по требованию
по требованию
по требованию
9
Ширма медицинская
по требованию
по требованию
по требованию
10
Шторы медицинские экранирующие для физиокабинетов.
по требованию
по требованию
по требованию

9-параграф. Медициналық жиһаз
1
Медициналық тоңазытқыш
талап бойынша
талап бойынша
талап бойынша
2
Медициналық орындық
талап бойынша
талап бойынша
талап бойынша
3
Медициналық үстел
талап бойынша
талап бойынша
талап бойынша
4
Медициналық ширма
талап бойынша
талап бойынша
талап бойынша
5
Медициналық тумбочка
талап бойынша
талап бойынша
талап бойынша
6
Аппаратураны жеткізуге арналған арба
талап бойынша
талап бойынша
талап бойынша
7
Процедуралық үстел
талап бойынша
талап бойынша
талап бойынша
8
Медициналық шкаф
талап бойынша
талап бойынша
талап бойынша
9
Медициналық ширма
10
Физиокабинетке арналған медициналық перде
талап бойынша
талап ету бойынша
талап бойынша

Глава 20. Натуральные нормы обеспечения изделиями медицинского назначения и медицинской техникой военно-медицинских (медицинских) подразделений, оказывающего услуги по медицинской реабилитации в отделении реабилитации филиал
№"
Наименование медицинских изделий
Количество медицинских изделий
Медицинские подразделения воинских частей и учреждений (МП, МР, МВЗ, МО)
Военные госпиталя и лазареты
Военно-клинические госпиталя

20-тарау. Филиалдың оңалту бөлімшесінде медициналық оңалту бойынша қызметтерді көрсететін әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелерді медициналық мақсаттағы бұйыммен және медициналық техникамен қамтамасыз етудің заттай нормалары
№"
Медициналық бұйым атауы
Медициналық бұйым саны
Штат бойынша медициналық бөлімшесі жоқ медициналық құрамы бар әскери бөлім мен мекеме
Әскери бөлім мен мекеменің медициналық бөлімшесі (МП, МР, МВЗ, МЖ)
Әскери госпиталь мен лазарет

Параграф 7. Кабинет массажиста
1.
Набор массажный: кушетка медицинская массажная с поднимающим изголовьем; стол массажный для рук; лесенка к кушетке массажной; валики большой и малый, массажный стол для кардиологических пациентов)
2
Глава 21. Натуральные нормы обеспечения изделиями медицинского назначения и медицинской техникой военно-медицинских (медицинских) подразделений, оказывающего медицинскую помощь при туберкулезе
Наименование медицинских изделий
Количество медицинских изделий
Воинские части и учреждения, имеющие по штату медицинский состав без медицинского подразделения
Медицинские подразделения воинских частей и учреждений (МП, МР, МВЗ, МО)
Военные госпиталя и лазареты
Военно-клинические госпиталя

7-параграф. Массаж жасаушы кабинеті
1.
Массаж жинағы: бас көтергіші бар медициналық массаж кушеткасы; қол массаж үстелі; массаж кушеткасына орындық; үлкен және шағын валик, кардиологиялық пациенттерге арналған массаж үстелі)
2
21-тарау. Туберкулез кезінде медициналық көмек көрсететін әскер- медициналық (медициналық) бөлімшелерді медициналық мақсаттағы бұйыммен және медициналық техникамен қамтамасыз етудің заттай нормалары
Медициналық бұйым атауы
Медициналық бұйым саны
Штат бойынша медициналық бөлімшесі жоқ медициналық құрамы бар әскери бөлім мен мекеме
Әскери бөлім мен мекеменің медициналық бөлімшесі (МП, МР, МВЗ, МЖ)
Әскери госпиталь мен лазарет
Әскери-клиникалық госпиталь

Магнитно-резонансный томограф в комплекте с инжектором не менее 1,5 Тесла
1
1
Глава 23. Натуральные нормы обеспечения изделиями медицинского назначения и медицинской техникой военно-медицинских (медицинских) подразделений, оказывающего токсикологическую помощь отделения интенсивной терапии (с кабинетом экстрокорпоральной детоксикации и гемодиализа)
Наименование медицинских изделий
Количество медицинских изделий
Воинские части и учреждения, имеющие по штату медицинский состав без медицинского подразделения
Медицинские подразделения воинских частей и учреждений (МП, МР, МВЗ, МО)
Военные госпиталя и лазареты
Военно-клинические госпиталя

Кемінде 1,5 Тесла инжекторы бар жиынтықтағы магниттік-резонансты томограф
1
1
23-тарау. Қарқынды терапия бөлімшесіне токсикологиялық көмек көрсететін (экстракорпоральды детоксикация және гемодиализ кабинеті бар) әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелерді медициналық мақсаттағы бұйыммен және медициналық техникамен қамтамасыз етудің заттай нормалары
Медициналық бұйым атауы
Медициналық бұйым саны
Штат бойынша медициналық бөлімшесі жоқ медициналық құрамы бар әскери бөлім мен мекеме
Әскери бөлім мен мекеменің медициналық бөлімшесі (МП, МР, МВЗ, МЖ)
Әскери госпиталь мен лазарет
Әскери-клиникалық госпиталь

Параграф 3. Аппараты, приборы, оборудование и инструменты для интенсивной терапии
1.
Аппарат для проведения искусственной вентиляции легких в условиях отделения реанимации и интенсивной терапии с возможностью управления PC и VC, способами согласования вдохов - CMV, IMV, CSV, с мониторированием дыхательного объема, минутной вентиляции и давления в контуре аппарата, с возможностью проведения неинвазивной, инвазивной вентиляции, высокопоточной назальной оксигенации, с использованием графического мониторинга (шкалы - давление/время, поток/время, объем/время, петли - объем/давление, поток/объем), капнографии, возможностью измерения пищеводного давления. В комплекте с увлажнителем.
1 единица на 1 пациенто-место
1 единица на 1 пациенто-место
2.
Аппарат искусственной вентиляции легких транспортный (компактность аппарата, встроенная аккумуляторная батарея, режимы и методы ИВЛ сопоставимы к стационарным аппаратам, с контролем по объему и давлению. Графический мониторинг. Тревожная сигнализация (звук, свет, цвет).
Не менее 1 единицы на отделение
Не менее 1 единицы на отделение
3.
Многофункциональная электрическая кровать реанимационного класса
1 единица на 1 пациенто-место
1 единица на 1 пациенто-место
4.
Аппарат дыхательный ручной (комплекты дыхательные для ручной искусственной вентиляции легких (далее – ИВЛ)
1 единица на 1 пациенто-место
1 единица на 1 пациенто-место
5.
Монитор прикроватный (оксиметрия, неинвазивное давление, инвазивное артериальное давление – 2 канала, капнография, электрокардиограмма, частота дыхания, температура, центральная гемодинамика)
1 единица на 1 пациенто-место
1 единица на 1 пациенто-место
6.
Набор для интубации трахеи, включая ларингеальную маску, ларингеальную маску для интубации трахеи и комбинированную трубку
не менее 1 единицы на отделение
не менее 1 единицы на отделение
7.
Каталка пациента с мягким покрытием трехсекционная с ограждением, держателями баллона и стойки для инфузий
не менее 1 единицы на отделение
Не менее 1 единицы на отделение
8.
Дефибриллятор-монитор
1 единица на отделение
1 единица на отделение
9.
Насос шприцевой
не менее 5 единиц на 1 пациенто-мест
не менее 5 единиц на 1 пациенто-мест
10.
Насос инфузионный
не менее 2 единиц на 1 пациенто-место
не менее 2 единиц на 1 пациенто-место
11.
Система централизованного снабжения медицинскими газами и вакуумом
1 единица на отделение
1 единица на отделение
12.
Анализатор кислотно-основного состояния и газов крови
не менее 1 единицы на отделение
не менее 1 единицы на отделение
13.
Негатоскоп общего назначения
не менее 1 единицы на отделение
не менее 1 единицы на отделение
14.
Матрац термостабилизирующий
1 единица на отделения
1 единица на отделения
15.
Противопролежневый матрас трубчатый, закрыт влагонепроницаемым, "дышащим" покрывалом, блок управления с роторным компрессором. Система размещается на кровати вместо обычного матраса
не менее 1 единицы на 2 пациенто-места
не менее 1 единицы на 2 пациенто-места
16.
Аспиратор электрический
не менее 1 единицы на отделение
не менее 1 единицы на отделение
17.
Электрокардиограмма аппарат
1 единица на отделение
1 единица на отделение
18.
Оборудование для проведения бифокальной резонансной виброакустической терапии
1 единица на отделение
1 единица на отделение
19.
Фонендоскоп комбинированный
1 единица на 1 пациенто-место
1 единица на 1 пациенто-место
20.
Тепловая пушка с обдувным одеялом
1 единица на 2 пациенто-место
1 единица на 2 пациенто-место
21.
Кровать-весы
не менее 1 на отделение
не менее 1 на отделение
22.
Видеоларингоскоп с набором клинков разного размера
не менее 1 единицы на отделение
не менее 1 единицы на отделение
23.
Ларингоскоп универсальный, фиброоптический
не менее 1 на отделение
не менее 1 на отделение
24.
Набор с клинками для сложной интубации
не менее 1 на отделение
не менее 1 на отделение
25.
Флуометр
1 единица на 1 пациенто-место
1 единица на 1 пациенто-место

3-параграф. Қарқынды терапия үшін аппарат, аспап, жабдық пен құралдар
1.
ДК және VC басқару мүмкіндігімен, тыныс алуды үйлестіру тәсілдерімен-CMV, IMV, CSV, тыныс алу көлемін, минуттық желдетуді және аппарат контурындағы қысымды мониторингтеумен, графикалық мониторингті пайдаланып, капнография өңеш қысымын өлшеу мүмкіндігімен инвазивті емес, инвазивті желдетуді, жоғары ағынды назальды оксигенацияны жүргізу мүмкіндігімен реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі жағдайында өкпені жасанды желдетуге арналған аппарат (шәкіл-қысым/уақыт, ағын/уақыт, көлем/уақыт, ілмек-көлем/қысым, ағын/көлем). Жиынтықтағы ылғалдатқышпен
1 пациент-орынға 1 бірлік
1 пациент-орынға 1 бірлік
2.
Жеткізілетін өкпені жасанды желдету аппараты (аппараттың жиынтықтығы, орнатылған аккумулятор батареясы, ӨЖЖ режимі мен әдістері көлемі мен қысымы бойынша бақылаумен стационарлық аппаратпен салыстырылады. Графикалық мониторинг. Дабыл дабылдамасы (дыбыс, жарық, түс).
бір бөлімшеге кемінде 1 бірлік
бір бөлімшеге кемінде 1 бірлік
3.
Реанимациялық сыныпты көп функциялы электр кереуеті
1 пациент-орынға 1 бірлік
1 пациент-орынға 1 бірлік
4.
Қол тыныс алу аппараты (өкпені қолмен жасанды желдетуге арналған тыныс алу жиынтығы (бұдан әрі – ӨЖЖ)
1 пациент-орынға 1 бірлік
1 пациент-орынға 1 бірлік
5.
Кереует жанындағы монитор (оксиметрия, инвазивті емес қан қысымы, инвазивті артериялық қысым – 2 арна, капнография, электрокардиограмма, тыныс алу жиілігі, температура, орталық гемодинамика)
1 пациент-орынға 1 бірлік
1 пациент-орынға 1 бірлік
6.
Ларингеальды масканы, трахея интубациясы үшін ларингеальды маскныа және аралас түтікшені қоса алғанда, трахея интубациясы жинағы
бір бөлімшеге кемінде 1 бірлік
бір бөлімшеге кемінде 1 бірлік
7.
Қоршауы, баллон ұстағышы және инфузияға арналған тірегі бар үш секциялы жұмсақ жабыны бар пациенттің сүйретпесі
бір бөлімшеге кемінде 1 бірлік
бір бөлімшеге кемінде 1 бірлік
8.
Дефибриллятор-монитор
Бір бөлімшеге 1 бірлік
бір бөлімшеге 1 бірлік
9.
Шприц сорғысы
1 пациент-орынға кемінде 5 бірлік
1 пациент-орынға кемінде 5 бірлік
10.
Инфузиялық сорғы
2 пациент-орынға кемінде 1 бірлік
2 пациент-орынға кемінде 1 бірлік
11.
Медициналық газбен және вакууммен орталықтандырылған жабдықтау жүйесі
бір бөлімшеге 1 бірлік
Бір бөлімшеге 1 бірлік
12.
Негізгі қышқыл күйі мен қан газын талдағыш
бір бөлімшеге кемінде 1 бірлік
бір бөлімшеге кемінде 1 бірлік
13.
Жалпы мақсаттағы негатоскоп
бір бөлімшеге кемінде 1 бірлік
бір бөлімшеге кемінде 1 бірлік
14.
Термотұрақтандырғыш матрац
бір бөлімшеге 1 бірлік
бір бөлімшеге 1 бірлік
15.
Түтікшелі ойық жараға қарсы матрац, ылғалға төзімді, "ауа өткізетін" жапқышпен жабылған, роторлы компрессоры бар басқару блогы. Жүйе кәдімгі матрацтың орнына кереуетке орналастырылады
2 пациент-орынға кемінде 1 бірлік
2 пациент-орынға кемінде 1 бірлік
16.
Электрлі аспиратор
бір бөлімшеге кемінде 1 бірлік
бір бөлімшеге кемінде 1 бірлік
17.
Электрокардиограмма аппараты
бір бөлімшеге 1 бірлік
бір бөлімшеге 1 бірлік
18.
Бифокальды резонанстық виброакустикалық терапияны жүргізу жабдығы
бір бөлімшеге 1 бірлік
бір бөлімшеге 1бірлік
19.
Біріктірілген фонендоскоп
1 пациент-орынға 1 бірлік
1 пациент-орынға 1 бірлік
20.
Үрлемелі көрпесі бар жылу зеңбірегі
2 пациент-орынға 1 бірлік
2пациент-орынға 1 бірлік
21.
Таразы кереует
бір бөлімшеге 1 бірлік
бір бөлімшеге 1 бірлік
22.
Әртүрлі өлшемдегі сына жинағы бар бейнеларингоскоп
бір бөлімшеге кемінде 1 бірлік
бір бөлімшеге кемінде 1 бірлік
23.
Әмбебап фиброоптикалық ларингоскоп
бір бөлімшеге 1 бірлік
бір бөлімшеге 1 бірлік
24.
Күрделі интубацияға арналған сына жинағы
бір бөлімшеге 1 бірлік
бір бөлімшеге 1 бірлік
25.
Флуометр
1 пациент-орынға 1 бірлік
1 пациент-орынға 1 бірлік

Глава 25. Натуральные нормы обеспечения изделиями медицинского назначения и медицинской техникой военно-медицинских (медицинских) подразделений, оказывающего гастроэнтерологическую помощь
Наименование медицинских изделий
Количество медицинских изделий
Воинские части и учреждения, имеющие по штату медицинский состав без медицинского подразделения
Медицинские подразделения воинских частей и учреждений (МП, МР, МВЗ, МО)
Военные госпиталя и лазареты
Военно-клинические госпиталя

25-тарау. Гастроэнтерологиялық көмек көрсететін әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелерді медициналық мақсаттағы бұйыммен және медициналық техникамен қамтамасыз етудің заттай нормалары
Медициналық бұйым атауы
Медициналық бұйым саны
Штат бойынша медициналық бөлімшесі жоқ медициналық құрамы бар әскери бөлім мен мекеме
Әскери бөлім мен мекеменің медициналық бөлімшесі (МП, МР, МВЗ, МЖ)
Әскери госпиталь мен лазарет
Әскери-клиникалық госпиталь

Глава 27. Натуральные нормы обеспечения изделиями медицинского назначения и медицинской техникой военно-медицинских (медицинских) подразделений, оказывающего гематологическую помощь
Наименование медицинских изделий
Количество медицинских изделий
Воинские части и учреждения, имеющие по штату медицинский состав без медицинского подразделения
Медицинские подразделения воинских частей и учреждений (МП, МР, МВЗ, МО)
Военные госпиталя и лазареты
Военно-клинические госпиталя
Параграф 1. Отделение гематологии (отделения трансплантации гемопоэтических стволовых клеток)
1.
Инфузионный насос
1 на 1 койку
1 на 1 койку
2.
Электрокардиограф многоканальный
по требованию
по требованию

27-тарау. Гематологиялық көмек көрсететін әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелерді медициналық мақсаттағы бұйыммен және медициналық техникамен қамтамасыз етудің заттай нормалары
Медициналық бұйым саны
Медициналық бұйым саны
Штат бойынша медициналық бөлімшесі жоқ медициналық құрамы бар әскери бөлім мен мекеме
Әскери бөлім мен мекеменің медициналық бөлімшесі (МП, МР, МВЗ, МЖ)
Әскери госпиталь мен лазарет
Әскери-клиникалық госпиталь
1-параграф. Гематология бөлімшесі (гемопоэздік дің жасушаларын транспланттау бөлімшесі)
1.
Инфузиялық сорғы
бір жатын орынға 1-ден
бір жатын орынға 1-ден
2.
Көп арналы электрокардиограф
талап бойынша
талап бойынша

Параграф 2. Дневной стационар
1.
Функциональная кровать/кресло
1 на 1 койко-место
1 на 1 койко-место
2.
Инфузионный насос
1 на 1 койку
1 на 1 койку
3.
Кресло-каталка
2
2
Глава 28. Натуральные нормы обеспечения изделиями медицинского назначения и медицинской техникой военно-медицинских (медицинских) подразделений, оказывающего стерилизационно-дезинфекционные услуги медицинских изделий
Наименование медицинских изделий
Количество медицинских изделий
Воинские части и учреждения, имеющие по штату медицинский состав без медицинского подразделения
Медицинские подразделения воинских частей и учреждений (МП, МР, МВЗ, МО)
Военные госпиталя и лазареты
Военно-клинические госпиталя

2-параграф. Күндізгі стационар
1.
Функционалдық кереует/кресло
1 жатын орынға 1
1 жатын орынға 1
2.
Инфузиялық сорғы
1 жатын орынға 1
1 жатын орынға 1
3.
Сүйретпе кресло
2
2
28-тарау. Медициналық бұйымдарға стерильдеу-дезинфекциялау қызметін көрсететін әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелерді медициналық мақсаттағы бұйыммен және медициналық техникамен қамтамасыз етудің заттай нормалары
Медициналық бұйым атауы
Медициналық бұйым саны
Штат бойынша медициналық бөлімшесі жоқ медициналық құрамы бар әскери бөлім мен мекеме
Әскери бөлім мен мекеменің медициналық бөлімшесі (МП, МР, МВЗ, МЖ)
Әскери госпиталь мен лазарет
Әскери-клиникалық госпиталь