О бюджетах сельских округов Акжаикского района на 2026-2028 годы
Решение Акжаикского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 30 декабря 2025 года № 38-1
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Акжаикский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Акжолского сельского округа на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы –48 481 тысяча тенге:
налоговые поступления – 19 840 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 0 тенге;
поступления от продажи основного капитала – 2 000 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 26 641 тысяча тенге;
2) затраты – 53 319 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0 тенге:
бюджетные кредиты – 0 тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 4 838 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 4 838 тысяч тенге:
поступления займов – 0 тенге;
погашение займов – 0 тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 4 838 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Акжаикского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 21.05.2026 № 41-1 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Утвердить бюджет Аксуатского сельского округа на 2026-2028 годы согласно приложениям 4, 5 и 6 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 50 287 тысяч тенге:
налоговые поступления – 14 076 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 40 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 0 тенге;
поступления трансфертов – 36 171 тысяча тенге;
2) затраты – 61 386 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0 тенге:
бюджетные кредиты – 0 тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 11 099 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 11 099 тысяч тенге:
поступления займов – 0 тенге;
погашение займов – 0 тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 11 099 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 2 – в редакции решения Акжаикского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 21.05.2026 № 41-1 (вводится в действие с 01.01.2026).

2026-2028 жылдарға арналған Ақжайық ауданы ауылдық округтерінің бюджеттері туралы
Батыс Қазақстан облысы Ақжайық аудандық мәслихатының 2025 жылғы 30 желтоқсандағы № 38-1 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Ақжайық аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған Ақжол ауылдық округінің бюджеті 1, 2 және 3 – қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 48 481 мың теңге:
салықтық түсімдер – 19 840 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 0 теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 2 000 мың теңге;
трансферттер түсімі – 26 641мың теңге;
2) шығындар – 53319 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 0 теңге:
бюджеттік кредиттер – 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0 теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 4838 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 4838 мың теңге:
қарыздар түсімі – 0 теңге;
қарыздарды өтеу – 0 теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 4838 мың теңге.
Ескерту. 1 тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Ақжайық аудандық мәслихатының 21.05.2026 № 41-1 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2026-2028 жылдарға арналған Ақсуат ауылдық округінің бюджеті 4, 5 және 6 – қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 50 287 мың теңге:
салықтық түсімдер – 14 076 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 40 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
трансферттер түсімі – 36 171 мың теңге;
2) шығындар – 61 386 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 0 теңге:
бюджеттік кредиттер – 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0 теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 11 099 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 11 099 мың теңге:
қарыздар түсімі – 0 теңге;
қарыздарды өтеу – 0 теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 11 099 мың теңге.
Ескерту. 2 тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Ақжайық аудандық мәслихатының 21.05.2026 № 41-1 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).

3. Утвердить бюджет Алгабасского сельского округа на 2026-2028 годы согласно приложениям 7, 8 и 9 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 51 293 тысячи тенге:
налоговые поступления – 13 212 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 100 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 0 тенге;
поступления трансфертов – 37 981 тысяча тенге;
2) затраты – 51 293 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0 тенге:
бюджетные кредиты – 0 тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 0 тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 0 тенге:
поступления займов – 0 тенге;
погашение займов – 0 тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тенге.
4. Утвердить бюджет Алмалинского сельского округа на 2026-2028 годы согласно приложениям 10, 11 и 12 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы –50 092 тысячи тенге:
налоговые поступления – 20 740 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 100 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 1 000 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 28 252 тысячи тенге;
2) затраты – 55 375 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0 тенге:
бюджетные кредиты – 0 тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 5 283 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 5 283 тысячи тенге:
поступления займов – 0 тенге;
погашение займов – 0 тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 5 283 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 4 – в редакции решения Акжаикского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 21.05.2026 № 41-1 (вводится в действие с 01.01.2026).
5. Утвердить бюджет Базартюбинского сельского округа на 2026-2028 годы согласно приложениям 13, 14 и 15 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 46 015 тысяч тенге:
налоговые поступления – 6 712 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 0 тенге;
поступления от продажи основного капитала – 1 000 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 38 303 тысячи тенге;
2) затраты – 46 015 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0 тенге:
бюджетные кредиты – 0 тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0 тенге;

3. 2026-2028 жылдарға арналған Алғабас ауылдық округінің бюджеті 7, 8 және 9 – қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 51 293 мың теңге:
салықтық түсімдер – 13 212 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 100 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
трансферттер түсімі – 37 981 мың теңге;
2) шығындар – 51 293 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 0 теңге:
бюджеттік кредиттер – 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0 теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 0 теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 0 теңге:
қарыздар түсімі – 0 теңге;
қарыздарды өтеу – 0 теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 теңге.
4. 2026-2028 жылдарға арналған Алмалы ауылдық округінің бюджеті 10, 11 және 12 – қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 50 092 мың теңге:
салықтық түсімдер – 20 740 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 100 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 1 000мың теңге;
трансферттер түсімі – 28 252 мың теңге;
2) шығындар – 55 375 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 0 теңге:
бюджеттік кредиттер – 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0 теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 5 283 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 5 283 мың теңге:
қарыздар түсімі – 0 теңге;
қарыздарды өтеу – 0 теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 5 283 мың теңге.
Ескерту. 4 тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Ақжайық аудандық мәслихатының 21.05.2026 № 41-1 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
5. 2026-2028 жылдарға арналған Базартөбе ауылдық округінің бюджеті 13, 14 және 15 – қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 46 015 мың теңге:
салықтық түсімдер – 6 712 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 0 теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 1 000 мың теңге;
трансферттер түсімі – 38 303 мың теңге;
2) шығындар – 46 015 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 0 теңге:
бюджеттік кредиттер – 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0 теңге;

используемые остатки бюджетных средств – 22 785 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 18 – в редакции решения Акжаикского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 21.05.2026 № 41-1 (вводится в действие с 01.01.2026).
19. Поступления в бюджеты сельских округов на 2026 год формируется в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и решением Акжаикского районного маслихата от 24 декабря 2025 года № 37-1 "О районном бюджете на 2026-2028 годы".

бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 22 785 мың теңге.
Ескерту. 18 тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Ақжайық аудандық мәслихатының 21.05.2026 № 41-1 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
19. 2026 жылға арналған ауылдық округтердің бюджеттері түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі және Ақжайық аудандық мәслихатының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 37-1 "2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы" шешіміне сәйкес қалыптасады.

20. Учесть в бюджете сельского округа на 2026 год поступления субвенции передаваемых из районного бюджета в сумме 475 606 тысяч тенге.
21. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственных местным исполнительным органам, используются в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан.
22. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель маслихата С. Сиражев

20. 2026 жылға арналған ауылдық округ бюджетінде аудандық бюджеттен берілетін субвенциялар түсімдері жалпы 475 606 мың теңге сомасында ескерілсін.
21. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын тауарлар мен қызметтерді өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі және Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтаған тәртіпте пайдаланылады.
22. Осы шешім 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы С. Сиражев