Об утверждении Правил деятельности жилищных комиссий в системе органов прокуратуры Республики Казахстан
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 29 августа 2025 года № 110
В соответствии с пунктом 4 статьи 77 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила деятельности жилищных комиссий в системе органов прокуратуры Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 25 августа 2017 года № 89 "Об утверждении Правил деятельности жилищной комиссии органов военной прокуратуры Республики Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 сентября 2017 года за № 15754);
2) подпункт 2) пункта 1 приказа Генерального Прокурора Республики Казахстан от 21 июня 2019 года № 55 "О внесении изменений в некоторые приказы Генерального Прокурора Республики Казахстан по вопросам прохождения воинской службы в органах прокуратуры" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июня 2019 года за № 18910).
3. Департаменту кадровой работы Генеральной прокуратуры Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление электронной копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Настоящий приказ направить руководителям структурных подразделений Генеральной прокуратуры, ведомств, учреждений и организации образования прокуратуры, главным военному и транспортному прокурорам, прокурорам областей и приравненным к ним прокурорам, военным прокурорам регионов и гарнизонов, районным транспортным прокурорам, районным и приравненным к ним прокурорам.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Генерального Прокурора Республики Казахстан.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Б. Асылов
Утверждены приказом
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 29.08. 2025 года № 110
Правила деятельности жилищных комиссий в системе органов прокуратуры Республики Казахстан

Қазақстан Республикасы прокуратура органдарының жүйесіндегі тұрғын үй комиссиялары қызметінің қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2025 жылғы 29 тамыздағы № 110 бұйрығы
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 77-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы прокуратура органдарының жүйесіндегі тұрғын үй комиссиялары қызметінің қағидалары бекітілсін.
2. Күші жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасы әскери прокуратура органдарының тұрғын үй комиссиясының қызметі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2017 жылғы 25 тамыздағы № 89 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылы 26 қыркүйекте № 15754 болып тіркелген);
2) "Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының прокуратура органдарында әскери қызмет өткеру мәселелері бойынша кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2019 жылғы 21 маусымдағы № 55 бұйрығының 1-тармағының 2) тармақшасы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 27 маусымда № 18910 болып тіркелген).
3. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Кадрлық жұмыс департаменті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық Бас прокуратураның құрылымдық бөлімшелерінің, прокуратураның ведомстволары, мекемелері мен білім беру ұйымының басшыларына, бас әскери және бас көлік прокурорларына, облыстардың прокурорлары және оларға теңестірілген прокурорларға, өңірлер мен гарнизондардың әскери прокурорларына, аудандық көлік прокурорларына, аудандық және оларға теңестірілген прокурорларға жіберілсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
Б. Асылов
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2025 жылғы 29 тамыздағы №110
бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы прокуратура органдарының жүйесіндегі тұрғын үй комиссиялары қызметінің қағидалары

Глава 1. Общее положение
1. Настоящие Правила деятельности жилищных комиссий в системе органов прокуратуры Республики Казахстан (далее – Правила) определяют порядок деятельности жилищных комиссий в системе органов прокуратуры Республики Казахстан (далее – Жилищная комиссия).
2. Жилищные комиссии являются коллегиальными органами, создаваемыми при государственных учреждениях системы органов прокуратуры, уполномоченными на вынесение решений по жилищным вопросам, действующими на постоянной основе.
3. Состав Жилищной комиссии утверждается приказом первого руководителя государственного учреждения.
4. Жилищная комиссия формируется из нечетного количества не менее пяти человек.
5. Председателем Жилищной комиссии является первый руководитель государственного учреждения, в Генеральной прокуратуре Республики Казахстан – руководитель Аппарата Генерального Прокурора Республики Казахстан.
6. Секретарь Жилищной комиссии не является членом Жилищной комиссии и не имеет право голоса.
7. В состав Жилищной комиссии входят:
руководитель кадровой службы;
руководитель подразделения внутренней безопасности (при наличии);
руководитель финансового подразделения;
секретарь Жилищной комиссии;
представители общественных объединений (при наличии);
представители государственного учреждения.
8. Правом голоса обладают председатель Жилищной комиссии и все члены Жилищной комиссии.
9. Секретарь Жилищной комиссии назначается из числа прокуроров и иных работников кадровой службы.
Глава 2. Задачи и функции Жилищной комиссии
10. Основной задачей Жилищной комиссии является принятие законного решения о предоставлении, приватизации либо обмене жилища из жилищного фонда государственного учреждения, а также исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат составу кадров системы органов прокуратуры.
11. Функциями Жилищной комиссии являются:
1) рассмотрение рапортов (заявлений) сотрудников, военнослужащих, иных работников системы органов прокуратуры либо граждан Республики Казахстан, уволенных из системы органов прокуратуры, и членов их семей в случаях, предусмотренных Законом "О жилищных отношениях" (далее – претенденты), обратившихся за признанием их нуждающимися в жилище, предоставлением жилища из жилищного фонда государственного учреждения, а также приватизацией либо обменом служебного жилища, состоящего на балансе государственного учреждения;
2) рассмотрение рапортов (заявлений) сотрудников и военнослужащих по исчислению размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат;

1- тарау. Жалпы ереже
1. Осы Қазақстан Республикасы прокуратура органдарының жүйесіндегі тұрғын үй комиссиялары қызметінің қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы прокуратура органдарының жүйесіндегі тұрғын үй комиссиялары (бұдан әрі - Тұрғын үй комиссиясы) қызметінің тәртібін айқындайды.
2. Тұрғын үй комиссиялары прокуратура органдары жүйесінің мемлекеттік мекемелері жанынан құрылатын, тұрғын үй мәселелері бойынша шешімдер шығаруға уәкілетті, тұрақты негізде жұмыс істейтін алқалы органдар болып табылады.
3. Тұрғын үй комиссиясының құрамы мемлекеттік мекеменің бірінші басшысының бұйрығымен бекітіледі.
4. Тұрғын үй комиссиясы кемінде бес адамнан тұратын тақ саннан құралады.
5. Тұрғын үй комиссиясының төрағасы мемлекеттік мекеменің бірінші басшысы, Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасында – Қазақстан Республикасы Бас Прокуроры Аппаратының басшысы болып табылады.
6. Тұрғын үй комиссиясының хатшысы Тұрғын үй комиссиясының мүшесі болып табылмайды және дауыс беруге құқығы жоқ.
7. Тұрғын үй комиссиясының құрамына:
кадр қызметінің басшысы;
ішкі қауіпсіздік бөлімшесінің басшысы (бар болса);
қаржы бөлімшесінің басшысы;
Тұрғын үй комиссиясының хатшысы;
қоғамдық бірлестіктердің өкілдері (бар болса);
мемлекеттік мекеменің өкілдері кіреді.
8. Тұрғын үй комиссиясының төрағасы және тұрғын үй комиссиясының барлық мүшелері дауыс беруге құқылы.
9. Тұрғын үй комиссиясының хатшысы кадр қызметінің прокурорлары және өзге де жұмыскерлері қатарынан тағайындалады.
2-тарау. Тұрғын үй комиссиясының міндеттері мен функциялары
10. Тұрғын үй комиссиясының негізгі міндеті мемлекеттік мекеменің тұрғын үй қорынан тұрғын үй беру, тұрғын үйді жекешелендіру не айырбастау, сондай-ақ прокуратура органдары жүйесі кадрларының құрамына тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау туралы заңды шешім қабылдау болып табылады.
11. Тұрғын үй комиссиясының функциялары:
1) қызметкерлердің, әскери қызметшілердің, прокуратура органдары жүйесінің өзге де қызметкерлерінің не "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңда көзделген жағдайларда, прокуратура органдары жүйесінен шығарылған Қазақстан Республикасы азаматтарының және олардың отбасы мүшелерінің (бұдан әрі – үміткерлер) оларды тұрғын үйге мұқтаж деп тану, мемлекеттік мекеменің тұрғын үй қорынан тұрғын үй беру, сондай-ақ мемлекеттік мекеменің теңгерімінде тұрған қызметтік тұрғын үйді жекешелендіру не айырбастау туралы берген баянаттарын (арыздарын) қарау;
2) қызметкерлердің және әскери қызметшілердің тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау туралы баянаттарын (арыздарын) қарау;

3) рассмотрение заявлений членов семей погибших (умерших) при прохождении службы в системе органов прокуратуры получателей жилищных выплат по назначению и осуществлению единовременных жилищных выплат;
4) проверка представленных претендентом документов;
5) принятие решения об удовлетворении рапортов (заявлений) претендентов либо вынесение мотивированного отказа в соответствии с требованиями, установленными Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях".
6) рассмотрение вопроса заключения и продления договора найма (поднайма) жилища;
7) ведение учета нуждающихся в жилище претендентов с составлением списка их очередности;
8) принятие решения о снятии с учета претендентов, нуждающихся в жилище, в случаях, определенных статьей 73 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях";
9) осуществление перевода жилища, подлежащего приватизации, в коммунальный жилищный фонд;
10) хранение и ведение дел (материалов) претендентов;
11) получение разъяснения от претендентов;
12) получение информации у государственных органов либо иных организаций о претендентах и их недвижимом имуществе;
13) иные вопросы, установленные жилищным законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Организация деятельности Жилищной комиссии
12. Жилищная комиссия заседает по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал. Заседание Жилищной комиссии считается правомочным, если на нем присутствует не менее двух третей членов Жилищной комиссии. Не допускается замещение членов Жилищной комиссии.
13. Секретарем Жилищной комиссии ведется протокол заседания Жилищной комиссии (далее – протокол) в произвольной форме. Решение Жилищной комиссии отражается в протоколе.
Протокол подписывается всем составом Жилищной комиссии.
14. Рассмотрение рапортов (заявлений) претендентов производится без их участия.
15. Члены Жилищной комиссии могут письменно изложить свое особое мнение и приложить его к протоколу, о чем в последнем делается отметка.
16. Решения Жилищной комиссии принимаются большинством голосов путем голосования.
Глава 4. Прекращение деятельности Жилищной комиссии
17. Жилищная комиссия прекращает свою деятельность при ликвидации либо реорганизации государственного учреждения.

3) прокуратура органдары жүйесінде қызмет өткеру кезінде қаза тапқан (қайтыс болған) тұрғын үй төлемдерін алушылардың отбасы мүшелерінің біржолғы тұрғын үй төлемдерін тағайындау және жүзеге асыру туралы арыздарын қарау;
4) үміткердің ұсынған құжаттарын тексеру;
5) үміткерлердің баянаттарын (арыздарын) қанағаттандыру туралы шешім қабылдау не "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген талаптарға сәйкес уәжделген бас тарту шығару;
6) тұрғын үйді жалдау (қосымша жалдау) шартын жасау және ұзарту мәселесін қарау;
7) тұрғын үйге мұқтаж үміткерлер кезегінің тізімін жасай отырып, олардың есебін жүргізу;
8) "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 73-бабында айқындалған жағдайларда тұрғын үйге мұқтаж үміткерлерді есептен шығару туралы шешім қабылдау;
9) жекешелендіруге жататын тұрғын үйді коммуналдық тұрғын үй қорына ауыстыруды жүзеге асыру;
10) үміткерлердің істерін (материалдарын) сақтау және жүргізу;
11) үміткерлерден түсіндірме алу;
12) мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардан үміткерлер және олардың жылжымайтын мүлкі туралы ақпарат алу;
13) Қазақстан Республикасының Тұрғын үй заңнамасында белгіленген өзге де мәселелер болып табылады.
3-тарау. Тұрғын үй комиссиясының қызметін ұйымдастыру
12. Тұрғын үй комиссиясы отырысты қажеттілігіне қарай, бірақ тоқсанына бір реттен кем емес өткізеді. Тұрғын үй комиссиясының отырысы, егер оған Тұрғын үй комиссиясы мүшелерінің кемінде үштен екісі қатысса, заңды деп есептеледі. Тұрғын үй комиссиясының мүшелерін алмастыруға жол берілмейді.
13. Тұрғын үй комиссиясының хатшысы Тұрғын үй комиссиясы отырысының хаттамасын (бұдан әрі – хаттама) еркін түрде жүргізеді. Тұрғын үй комиссиясының шешімі хаттамада көрсетіледі.
Хаттамаға Тұрғын үй комиссиясының барлық құрамы қол қояды.
14. Үміткерлердің баянаттарын (арыздарын) қарау олардың қатысуынсыз жүргізіледі.
15. Тұрғын үй комиссиясының мүшелері өздерінің ерекше пікірін жазбаша баяндай отырып, оны хаттамаға қоса бере алады, бұл туралы хаттамаға белгі қойылады.
16. Тұрғын үй комиссиясының шешімдері дауыс беру арқылы көпшілік дауыспен қабылданады.
4-тарау. Тұрғын үй комиссиясының қызметін тоқтату
17. Тұрғын үй комиссиясы мемлекеттік мекеме таратылған немесе қайта ұйымдастырылған кезде өз қызметін тоқтатады.