Об установлении ставок арендной платы за использование памятников истории и культуры местного значения Восточно-Казахстанской области
Решение Восточно-Казахстанского областного маслихата от 9 декабря 2025 года № 26/221-VІІІ
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего решения см. в п. 2.
В соответствии с подпунктом 4-6) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Восточно-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:

Шығыс Қазақстан облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалдау ақысының мөлшерлемесін белгілеу туралы
Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2025 жылғы 9 желтоқсандағы № 26/221-VІІІ шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешімнің қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т қараңыз.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 4-6) тармақшасына сәйкес Шығыс Қазақстан облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:

1. Установить ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры местного значения Восточно-Казахстанской области согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 19 января 2026 года.
Председатель Восточно-Казахстанского областного маслихата Д. Рыпаков
Приложение к решению
Восточно-Казахстанского
областного маслихата
от 9 декабря 2025 года
№ 26/221-VІІІ
Ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры местного значения Восточно-Казахстанской области
№ п/н
Категории городов и населенных пунктов
Ставки арендной платы в месячных расчетных показателях за 1 квадратный метр (в месяц)
Виды памятников истории и культуры
Памятники градостроительства и архитектуры
Памятники археологии, ансамбли и комплексы, сакральные объекты
Сооружения монументального искусства
1.
города областного значения*
0,8
0,6
1,0
2.
города районного значения**
0,6
0,4
0,8
3.
поселки***
0,4
0,4
0,6
4.
села****
0,2
0,2
0,4
Примечание:
Ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры, находящихся в государственной собственности, вычисляются путем умножения ставки арендной платы на количество арендуемой площади в квадратных метрах.
Ставки арендной платы определяются с учетом категории городов и населенных пунктов согласно Закона Республики Казахстан "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан".
города областного значения* - населенные пункты, являющиеся крупными экономическими и культурными центрами, имеющие развитую производственную и социальную инфраструктуру и численность населения более 50 тысяч человек;
города районного значения** - населенные пункты, на территории которых имеются промышленные предприятия, коммунальное хозяйство, государственный жилищный фонд, развитая сеть организаций образования и здравоохранения, культурно-просветительных и торговых объектов, с численностью населения не менее 10 тысяч человек;
поселки*** - населенные пункты с численностью населения не менее 3 тысяч человек.

1. Шығыс Қазақстан облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалдау ақысының мөлшерлемесі осы шешімнің қосымшасына сәйкес белгіленсін.
2. Осы шешім ресми жариялануға тиіс және 2026 жылғы 19 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының төрағасы Д. Рыпаков
Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының
2025 жылғы 9 желтоқсандағы
№ 26/221-VІІІ шешіміне
қосымша
Шығыс Қазақстан облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалдау ақысының мөлшерлемесі
№ р/н
Қалалар және елді мекендердің санаты
Жалдау ақысының мөлшерлемесі 1 шаршы метрге айлық есептік көрсеткіштерінде (ай сайын)
Тарих және мәдениет ескерткіштерінің түрлері
Қала құрылысы және сәулет ескерткіштері
Археология ескерткіштері, ансамбльдер мен кешендер, киелі объектілер
Монументтік өнер құрылыстары
1.
облыстық маңызы бар қалалар*
0,8
0,6
1,0
2.
аудандық маңызы бар қалалар**
0,6
0,4
0,8
3.
кенттер***
0,4
0,4
0,6
4.
ауылдар****
0,2
0,2
0,4
Ескерту:
Мемлекеттік меншіктегі тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалдау ақысының мөлшерлемесі жалдау ақысының мөлшерлемесін жалдауға алынатын алаңның шаршы метрдегі көлеміне көбейту жолымен шығарылады.
Жалдау ақысының мөлшерлемесі "Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сай қалалар мен елді мекендердің санаттарын ескере отырып анықталады:
облыстық маңызы бар қалалар* - iрi экономикалық және мәдени орталықтар болып табылатын, дамыған өндiрiстiк және әлеуметтiк инфрақұрылымы бар және халқының саны 50 мың адамнан асатын елдi мекендер;
аудандық маңызы бар қалалар** - аумағында өнеркәсiптік кәсіпорындар, коммуналдық шаруашылық, мемлекеттiк тұрғын үй қоры, білім беру және денсаулық сақтау ұйымдарының, мәдени-ағарту және сауда объектілерінің дамыған желісi бар, халқының саны кемiнде 10 мың адам болатын елдi мекендер;
кенттер*** - халқының саны кемiнде 3 мың адам болатын елдi мекендер.

К поселкам также приравниваются населенные пункты, расположенные в местности, имеющей лечебное значение, с численностью населения не менее 2 тысяч человек, из которых число приезжающих ежегодно для лечения и отдыха составляет не менее половины. К ним относятся также дачные поселки, являющиеся местами летнего отдыха граждан, в которых не менее 25 процентов взрослого населения постоянно занимается сельским хозяйством;
села**** – населенные пункты с численностью населения не менее 50 человек.

Халық саны кемінде 2 мың болатын, жыл сайын емделу және демалу үшiн келетiндердің саны кемiнде олардың жартысын құрайтын, емдiк маңызы бар жерлерде орналасқан елдi мекендер де кенттерге теңестiрiледi. Оларға азаматтардың жазғы демалыс орындары болып табылатын, ересек халықтың кемiнде 25 пайызы ауыл шаруашылығымен тұрақты түрде айналысатын саяжай кенттері де жатады;
ауылдар**** – халқының саны кемінде 50 адам болатын елді мекендер.