Об областном бюджете на 2026-2028 годы
Решение Восточно-Казахстанского областного маслихата от 9 декабря 2025 года № 26/206-VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии со статьей 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2026 – 2028 годы" Восточно-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить областной бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 451 621 310,3 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 61 700 657,0тысяч тенге;
неналоговые поступления – 11 024 750,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 13 209,0 тысяч тенге;
специальные поступления – 865 181,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 378 017 513,3 тысяч тенге;
2) затраты – 494 464 208,6 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 34 081 573,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 41 119 691,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 7 038 118,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 479 756,0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 479 756,0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0,0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -77 404 227,3 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 77 404 227,3 тысяч тенге:
поступление займов – 75 630 796,0 тысяч тенге;
погашение займов – 6 801 020,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 8 574 451,3 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Восточно-Казахстанского областного маслихата от 15.07.2026 № 29/248-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Установить бюджетные изъятия из бюджетов районов (городов областного значения) в областной бюджет на 2026 год в сумме 108 379 658,0 тысяч тенге, в том числе:
городу Усть-Каменогорск
90 986 458,0 тысяч тенге;
городу Риддер
4 976 297,0 тысяч тенге;
Глубоковскому району
395 464,0 тысяч тенге;
району Алтай
8 784 748,0 тысяч тенге;
району Марқакөл
1 567 981,0 тысяч тенге;
Шемонаихинскому району
1 668 710,0 тысяч тенге.
3. Предусмотреть в областном бюджете на 2026 год объемы субвенций, передаваемых из областного бюджета в бюджеты районов, в сумме 4 765 040,0 тысяч тенге, в том числе:
Катон-Карагайскому району
561 691,0 тысяч тенге;
Курчумскому району
2 124 992,0 тысяч тенге;
району Самар

2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы
Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2025 жылғы 9 желтоқсандағы № 26/206-VIII шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01 2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 91-бабына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "2026 – 2028 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңына сәйкес Шығыс Қазақстан облыстық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2026 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 451 621 310,3 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер – 61 700 657,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 11 024 750,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 13 209,0 мың теңге;
арнаулы түсімдер – 865 181,0 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 378 017 513,3 мың теңге;
2) шығындар – 494 464 208,6 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредит беру – 34 081 573,0 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 41 119 691,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 7 038 118,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 479 756,0 мың теңге, соның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 479 756,0 мың теңге;
мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдер – 0,0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -77 404 227,3 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 77 404 227,3 мың теңге:
қарыздар түсімі – 75 630 796,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 6 801 020,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 8 574 451,3мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 15.07.2026 № 29/248-VIII шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерінен 2026 жылға арналған облыстық бюджетке 108 379 658,0 мың теңге сомасында бюджеттік алып қоюлар белгіленсін, оның ішінде:
Өскемен қаласына
90 986 458,0 мың теңге;
Риддер қаласына
4 976 297,0 мың теңге;
Глубокое ауданына
395 464,0 мың теңге;
Алтай ауданына
8 784 748,0 мың теңге;
Маркакөл ауданына
1 567 981,0 мың теңге;
Шемонаиха ауданына
1 668 710,0 мың теңге.
3. 2026 жылға арналған облыстық бюджетте облыстық бюджеттен аудандар бюджеттерiне берілетін субвенциялар көлемi 4 765 040,0 мың теңге сомада қарастырылсын, соның ішінде:
Катонқарағай ауданына
561 691,0 мың теңге;
Күршiм ауданына
2 124 992,0 мың теңге;
Самар ауданына

734 162,0 тысяч тенге;
району Үлкен Нарын
504 280,0 тысяч тенге;
Тарбагатайскому району
839 915,0 тысяч тенге;
4. Установить на 2026 год нормативы распределения доходов в бюджеты районов (городов областного значения) по социальному налогу:
по городу Усть-Каменогорск, районам Алтай, Марқакөл и Глубоковскому, Шемонаихинскому районам в размере 1 процент;
по Уланскому району в размере 8 процентов;
Сноска. Пункт 4 в редакции решения - Восточно-Казахстанского областного маслихата от 15.07.2026 № 29/248-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
5. Утвердить резерв местного исполнительного органа области на 2026 год в сумме 1 552 471,0 тысяч тенге.
6. Установить на 31 декабря 2026 года лимит долга местных исполнительных органов области в сумме 212 059 619,0 тысяч тенге.
7. Утвердить перечень областных бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения областного бюджета на 2026 год, согласно приложению 4.
8. Установить, что в процессе исполнения местных бюджетов на 2026 год не подлежат секвестру местные бюджетные программы согласно приложению 5.
9. Предусмотреть в областном бюджете на 2026 год поступление трансфертов из бюджетов районов (городов областного значения) на компенсацию потерь вышестоящего бюджета в связи с передачей функций и лимитов штатной численности исполнительных органов в области образования и подведомственных им государственных учреждений с районного уровня на областной уровень – 8 722 150,1 тысяч тенге.
Распределение поступлений трансфертов из бюджетов районов (городов областного значения) определяется постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата.
Сноска. Пункт 9 - в редакции решения Восточно-Казахстанского областного маслихата от 15.07.2026 № 29/248-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
10. Распределение целевых трансфертов из областного бюджета бюджетам районов (городов областного значения) на 2026 год определяется постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата.
11. Предусмотреть в областном бюджете на 2026 год целевые текущие трансферты из республиканского бюджета на материально-техническое оснащение организаций здравоохранения на местном уровне.
12. Предусмотреть в областном бюджете на 2026 год целевые трансферты на развитие из республиканского бюджета на развитие систем теплоснабжения.
13. Предусмотреть в областном бюджете на 2026 год кредиты из республиканского бюджета на:

734 162,0 мың теңге;
Үлкен Нарын ауданына
504 280,0 мың теңге;
Тарбағатай ауданына
839 915,0 мың теңге.
4. 2026 жылға әлеуметтік салық бойынша аудандардың (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттеріне кірістерді бөлу нормативтері:
Өскемен қаласы, Алтай, Марқакөл аудандары және Глубокое, Шемонаиха аудандары бойынша 1 пайыз мөлшерінде;
Ұлан ауданы бойынша 8 пайыз мөлшерінде белгіленсін.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 15.07.2026 № 29/248-VIII шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
5. Облыстың жергілікті атқарушы органының 2026 жылға арналған резерві 1 552 471,0 мың теңге сомасында бекітілсін.
6. 2026 жылдың 31 желтоқсанына облыстың жергілікті атқарушы органдарының борыш лимиті 212 059 619 мың теңге сомасында белгіленсін.
7. 2026 жылға арналған облыстық бюджетті атқару барысында секвестрлеуге жатпайтын облыстық бюджеттік бағдарламалардың тізбесі 4 қосымшаға сәйкес бекітілсін.
8. 2026 жылға арналған жергілікті бюджеттердің атқарылу барысында 5 қосымшаға сәйкес жергілікті бюджеттік бағдарламалар секвестрлеуге жатпайды деп белгіленсін.
9. 2026 жылға арналған облыстық бюджетте аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерінен білім беру саласындағы атқарушы органдардың және оларға ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің функциялары мен штат санының лимиттерін аудандық деңгейден облыстық деңгейге беру – 8 722 150,1 мың теңге жоғары тұрған бюджет шығындарының өтемақысына трансферттер түсімі көзделсін.
Аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерінен трансферттердің түсімін бөлу Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің қаулысымен айқындалады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 15.07.2026 № 29/248-VIII шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
10. 2026 жылға арналған облыстық бюджеттен аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттеріне нысаналы трансферттерді бөлу Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің қаулысымен айқындалады.
11. 2026 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен жергілікті деңгейде денсаулық сақтау ұйымдарын материалдық-техникалық жағынан жарақтандыруға ағымдағы нысаналы трансферттер көзделсін.
12. 2026 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен жылумен жабдықтау жүйелерін дамытуға нысаналы даму трансферттері көзделсін.
13. 2026 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен мыналарға:

1) предоставление микрокредитов сельскому населению для масштабирования проекта по повышению доходов сельского населения;
2) инвестиционные проекты в агропромышленном комплексе;
3) реализацию мер социальной поддержки специалистов.
14. Распределение целевых трансфертов и кредитов из республиканского бюджета бюджетам районов (городов областного значения) на 2026 год определяется постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата.

1) ауыл халқының кірісін арттыру жөніндегі жобаны ауқымды түрде қолдану мақсатында ауыл халқына микрокредиттер беруге;
2) агроөнеркәсіптік кешендегі инвестициялық жобаларға;
3) мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға кредиттер көзделсін.
14. 2026 жылға арналған аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне республикалық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер мен кредиттерді бөлу Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің қаулысымен айқындалады.

617 799,0
011
Обследование психического здоровья детей и подростков и оказание психолого-медико-педагогической консультативной помощи населению
317 449,0
012
Реабилитация и социальная адаптация детей и подростков с проблемами в развитии
869 434,0
019
Присуждение грантов областным государственным учреждениям образования за высокие показатели работы
68 000,0
029
Методическое и финансовое сопровождение системы образования
2 195 766,0
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
2 857 188,0
086
Выплата единовременных денежных средств казахстанским гражданам, усыновившим (удочерившим) ребенка (детей)-сироту и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей
4 860,0
087
Ежемесячные выплаты денежных средств опекунам (попечителям) на содержание ребенка-сироты (детей-сирот), и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей
394 993,0
05
Здравоохранение
20 433 708,6
2
Охрана здоровья населения
14 197 577,0
253
Управление здравоохранения области
3 044 624,8
006
Услуги по охране материнства и детства
519 580,0
007
Пропаганда здорового образа жизни
153 125,3
041
Дополнительное обеспечение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи по решению местных представительных органов областей
1 838 100,5
042
Проведение медицинской организацией мероприятий, снижающих половое влечение, осуществляемые на основании решения суда
417,0
050
Возмещение лизинговых платежей по санитарному транспорту, медицинским изделиям, требующие сервисного обслуживания, приобретенных на условиях финансового лизинга
533 402,0
256
Управление координации занятости и социальных программ области
1 019 982,0
031
Трансферты в фонд социального медицинского страхования на взносы государства на обязательное социальное медицинское страхование, уплачиваемые местными исполнительными органами
1 019 982,0
288
Управление строительства, архитектуры и градостроительства области
10 132 970,2
038
Строительство и реконструкция объектов здравоохранения
10 132 970,2
3
Специализированная медицинская помощь
1 765 640,0
253
Управление здравоохранения области
1 765 640,0
027
Централизованный закуп и хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
1 765 640,0
4
Поликлиники
657 574,0
253
Управление здравоохранения области
657 574,0
039
Оказание дополнительного объема медицинской помощи, включающий медицинскую помощь субъектами здравоохранения, оказание услуг Call-центрами и прочие расходы
657 574,0
5
Другие виды медицинской помощи
149 500,0
253
Управление здравоохранения области
149 500,0
029
Областные базы специального медицинского снабжения

617 799,0
011
Балалар мен жасөспірімдердің психикалық денсаулығын зерттеу және халыққа психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялық көмек көрсету
317 449,0
012
Дамуында проблемалары бар балалар мен жасөспірімдердің оңалту және әлеуметтік бейімдеу
869 434,0
019
Облыстық мемлекеттік білім беру мекемелеріне жұмыстағы жоғары көрсеткіштері үшін гранттар беру
68 000,0
029
Білім беру жүйесін әдістемелік және қаржылық сүйемелдеу
2 195 766,0
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
2 857 188,0
086
Жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап алғаны үшін
4 860,0
087
Жетім баланы (жетім балаларды) және ата-аналарының қамқорынсыз қалған баланы (балаларды) күтіп-ұстауға
394 993,0
05
Денсаулық сақтау
20 433 708,6
2
Халықтың денсаулығын қорғау
14 197 577,0
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
3 044 624,8
006
Ана мен баланы қорғау жөніндегі көрсетілетін қызметтер
519 580,0
007
Салауатты өмір салтын насихаттау
153 125,3
041
Облыстардың жергілікті өкілдік органдарының шешімі бойынша тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемімен қосымша қамтамасыз ету
1 838 100,5
042
Медициналық ұйымның сот шешімі негізінде жүзеге асырылатын жыныстық құмарлықты төмендетуге арналған іс-шараларды жүргізу
417,0
050
Қаржы лизингі шарттарында сатып алынған санитариялық көлік және сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдар бойынша лизинг төлемдерін өтеу
533 402,0
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
1 019 982,0
031
Жергілікті атқарушы органдар төлейтін міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға мемлекеттің жарналарына әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына берілетін трансферттер
1 019 982,0
288
Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы
10 132 970,2
038
Деңсаулық сақтау объектілерін салу және реконструкциялау
10 132 970,2
3
Мамандандырылған медициналық көмек
1 765 640,0
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
1 765 640,0
027
Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау
1 765 640,0
4
Емханалар
657 574,0
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
657 574,0
039
Денсаулық сақтау субъектілерінің медициналық көмегін қамтитын қосымша медициналық көмектің көлемін көрсету, Call-орталықтардың қызметтер көрсетуі және өзге де шығыстар
657 574,0
5
Медициналық көмектiң басқа түрлерi
149 500,0
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
149 500,0
029
Облыстық арнайы медициналық жабдықтау базалары

149 500,0
9
Прочие услуги в области здравоохранения
3 663 417,6
253
Управление здравоохранения области
3 663 417,6
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области здравоохранения
294 325,0
008
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан
148 039,0
016
Обеспечение граждан бесплатным или льготным проездом за пределы населенного пункта на лечение
31 460,0
018
Информационно-аналитические услуги в области здравоохранения
78 548,0
023
Социальная поддержка медицинских и фармацеСПических работников
238 000,0
033
Капитальные расходы медицинских организаций здравоохранения
2 873 045,6
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
27 411 636,9
1
Социальное обеспечение
14 135 434,2
256
Управление координации занятости и социальных программ области
11 718 379,2
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
3 441 947,2
012
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью в государственных медико-социальных учреждениях (организациях) для детей с нарушениями функций опорно-двигательного аппарата, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
386 952,0
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
4 546 211,0
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, лиц с инвалидностью, в том числе детей с инвалидностью, в реабилитационных центрах
1 452 566,0
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
233 314,0
064
Обеспечение деятельности центров трудовой мобильности и карьерных центров по социальной поддержке граждан по вопросам занятости
1 175 180,0
076
Предоставление специальных социальных услуг в условиях полустационара в области социальной защиты
482 209,0
261
Управление образования области
2 417 055,0
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей

149 500,0
9
Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызметтер
3 663 417,6
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
3 663 417,6
001
Жергілікті деңгейде денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
294 325,0
008
Қазақстан Республикасында ЖИТС профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру
148 039,0
016
Азаматтарды елді мекеннен тыс жерлерде емделу үшін тегін және жеңілдетілген жол жүрумен қамтамасыз ету
31 460,0
018
Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық талдамалық қызметтер
78 548,0
023
Медициналық және фармацевтикалық қызметкерлерді әлеуметтік қолдау
238 000,0
033
Медициналық денсаулық сақтау ұйымдарының күрделі шығыстары
2 873 045,6
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
27 411 636,9
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
14 135 434,2
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
11 718 379,2
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
3 441 947,2
012
Тірек-қозғалу аппаратының қызметі бұзылған балаларға арналған мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
386 952,0
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
4 546 211,0
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, оның ішінде мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 452 566,0
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
233 314,0
064
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі азаматтарды әлеуметтік қолдау бойынша қызметін қамтамасыз ету
1 175 180,0
076
Әлеуметтік қорғау саласында жартылай стационар жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
482 209,0
261
Облыстың білім басқармасы
2 417 055,0
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру

698 952,7
263
Управление внутренней политики области
698 952,7
001
Услуги по реализации государственной внутренней политики на местном уровне
493 996,7
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
204 956,0
09
Топливно-энергетический комплекс и недропользование
7 568 597,2
1
Топливо и энергетика
7 568 597,2
279
Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области
1 993 197,0
007
Развитие теплоэнергетической системы
500 100,0
050
Субсидирование затрат энергопроизводящих организаций на приобретение топлива для бесперебойного проведения отопительного сезона
1 493 097,0
288
Управление строительства, архитектуры и градостроительства области
5 575 400,2
041
Развитие теплоэнергетической системы
5 575 400,2
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
44 462 355,5
1
Сельское хозяйство
32 239 515,7
255
Управление сельского хозяйства области
27 557 659,3
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
954 245,3
002
Субсидирование развития семеноводства
1 120 920,0
008
Субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов
620 000,0
014
Субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
16 018,0
018
Обезвреживание пестицидов (ядохимикатов)
1 400,0
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур
73 066,0
045
Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала
37 131,0
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
6 478,0
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
1 650 723,0
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
3 589 939,9
051
Субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса
202 440,0
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
8 668 266,4
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
5 793 210,0
057
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства

698 952,7
263
Облыстың ішкі саясат басқармасы
698 952,7
001
Жергілікті деңгейде мемлекеттік ішкі саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
493 996,7
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
204 956,0
09
Отын-энергетика кешенi және жер қойнауын пайдалану
7 568 597,2
1
Отын және энергетика
7 568 597,2
279
Облыстың энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы
1 993 197,0
007
Жылу-энергетикалық жүйені дамыту
500 100,0
050
Жылыту маусымын іркіліссіз өткізу үшін энергия өндіруші ұйымдардың отын сатып алуға шығындарын субсидиялау
1 493 097,0
288
Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы
5 575 400,2
041
Жылу-энергетикалық жүйені дамыту
5 575 400,2
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
44 462 355,5
1
Ауыл шаруашылығы
32 239 515,7
255
Облыстың ауыл шаруашылығы басқармасы
27 557 659,3
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
954 245,3
002
Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау
1 120 920,0
008
Cаны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге, карантинді объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) құнын субсидиялау
620 000,0
014
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге су жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау
16 018,0
018
Пестицидтерді (улы химикаттарды) залалсыздандыру
1 400,0
029
Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар
73 066,0
045
Тұқымдық және көшет отырғызылатын материалдың сорттық және себу сапаларын анықтау
37 131,0
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алуға және тіркеу
6 478,0
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
1 650 723,0
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
3 589 939,9
051
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау
202 440,0
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
8 668 266,4
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
5 793 210,0
057
Мал шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау

4 823 821,7
719
Управление ветеринарии области
4 681 856,4
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
715 384,4
003
Капитальные расходы государственного органа
3 080,0
008
Организация строительства, реконструкции скотомогильников (биотермических ям) и обеспечение их содержания
10 162,0
009
Организация санитарного убоя больных животных
4 385,0
010
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
36 000,0
011
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
4 082,0
012
Проведение ветеринарных мероприятий по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных
35 061,0
013
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
16 936,0
014
Проведение противоэпизоотических мероприятий
2 079 119,0
015
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
1 662 500,0
028
Услуги по транспортировке ветеринарных препаратов до пункта временного хранения
7 289,0
030
Централизованный закуп ветеринарных препаратов по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных, услуг по их профилактике и диагностике, организация их хранения и транспортировки (доставки) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
36 500,0
031
Централизованный закуп изделий и атрибутов ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, ветеринарного паспорта на животное и их транспортировка (доставка) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
71 358,0
2
Водное хозяйство
494 605,5
254
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области
494 605,5
002
Установление водоохранных зон и полос водных объектов
107 000,0
003
Обеспечение функционирования водохозяйственных сооружений, находящихся в коммунальной собственности
387 605,5
3
Лесное хозяйство
10 260 126,3
254
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области
10 260 126,3
005
Охрана, защита, воспроизводство лесов и лесоразведение
9 872 095,0
104
Возмещение части расходов, понесенных субъектом рыбного хозяйства, при инвестиционных вложениях
388 031,3
4
Рыбное хозяйство
188 932,0
254
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области
188 932,0
034
Cубсидирование повышения продуктивности и качества аквакультуры (рыбоводства), а также племенного рыбоводства

4 823 821,7
719
Облыстың ветеринария басқармасы
4 681 856,4
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
715 384,4
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
3 080,0
008
Мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) салуды, реконструкциялауды ұйымдастыру және оларды күтіп-ұстауды қамтамасыз ету
10 162,0
009
Ауру жануарларды санитариялық союды ұйымдастыру
4 385,0
010
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
36 000,0
011
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу
4 082,0
012
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу
35 061,0
013
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
16 936,0
014
Эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізу
2 079 119,0
015
Ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
1 662 500,0
028
Уақытша сақтау пунктына ветеринариялық препараттарды тасымалдау бойынша қызметтер
7 289,0
030
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасына арналған ветеринариялық препараттарды, олардың профилактикасы мен диагностикасы жөніндегі қызметтерді орталықтандырып сатып алу, оларды сақтауды және аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдауды (жеткізуді) ұйымдастыру
36 500,0
031
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды, жануарға арналған ветеринариялық паспортты орталықтандырып сатып алу және оларды аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдау (жеткізу)
71 358,0
2
Су шаруашылығы
494 605,5
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
494 605,5
002
Су қорғау аймақтары мен су объектiлерi белдеулерiн белгiлеу
107 000,0
003
Коммуналдық меншіктегі су шаруашылығы құрылыстарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
387 605,5
3
Орман шаруашылығы
10 260 126,3
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
10 260 126,3
005
Ормандарды сақтау, қорғау, молайту және орман өсiру
9 872 095,0
104
Инвестициялық салымдар кезінде балық шаруашылығы субъектісі шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу
388 031,3
4
Балық шаруашылығы
188 932,0
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
188 932,0
034
Акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы), сондай-ақ асыл тұқымды балық өсіру өнімінің өнімділігі мен сапасын арттыруды субсидиялау

015
Погашение долга местного исполнительного органа перед вышестоящим бюджетом
6 378 482,0
9
Используемые остатки бюджетных средств
0,0
01
Остатки бюджетных средств
0,0
1
Свободные остатки бюджетных средств
0,0
Приложение 4 к решению
Восточно-Казахстанского
областного маслихата
от 9 декабря 2025 года
№ 26/206-VIII
Перечень областных бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения областного бюджета на 2026 год
Наименование
Образование
Общеобразовательное обучение
Общеобразовательное обучение по специальным образовательным учебным программам
Общеобразовательное обучение одаренных детей в специализированных организациях образования
Здравоохранение
Услуги по охране материнства и детства
Пропаганда здорового образа жизни
Централизованный закуп и хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
Дополнительное обеспечение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи по решению местных представительных органов
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан
Приложение 5 к решению
Восточно-Казахстанского
областного маслихата
от 9 декабря 2025 года
№ 26/206-VIII
Перечень местных бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения местных бюджетов на 2026 год
Наименование
Здравоохранение
Организация в экстренных случаях доставки тяжелобольных людей до ближайшей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь

015
Жергілікті атқарушы органның жоғары тұрған бюджет алдындағы борышын өтеу
6 378 482,0
9
Бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары
0,0
01
Бюджет қаражаты қалдықтары
0,0
1
Бюджет қаражатының бос қалдықтары
0,0
Шығыс Қазақстан
облыстық мәслихатының
2025 жылғы 9 желтоқсан
№ 26/206-VIII шешіміне
4- қосымша
2026 жылға арналған облыстық бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын облыстық бюджеттік бағдарламалардың тізбесі
Атауы
Білім беру
Жалпы білім беру
Арнайы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша жалпы білім беру
Мамандандырылған білім беру ұйымдарында дарынды балаларға жалпы білім беру
Денсаулық сақтау
Ана мен баланы қорғау жөніндегі көрсетілетін қызметтер
Салауатты өмір салтын насихаттау
Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау
Жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін қосымша қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасында ЖИТС профилактиксы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру
Шығыс Қазақстан
облыстық мәслихатының
2025 жылғы 9 желтоқсан
№ 26/206-VIII шешіміне
5-қосымша
2026 жылға арналған жергілікті бюджеттерді атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын жергілікті бюджеттік бағдарламалардың тізбесі
Атауы
Денсаулық сақтау
Шұғыл жағдайларда сырқаты ауыр адамдарды дәрігерлік көмек көрсететін ең жақын денсаулық сақтау ұйымына дейін жеткізуді ұйымдастыру