О районном бюджете на 2026-2028 годы
Решение Сарыагашского районного маслихата Туркестанской области от 24 декабря 2025 года № 38-273-VIІI
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии с подпунктом 3 пункта 1 статьи 7, пунктом 3 статьи 91, Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и решением Туркестанского областного маслихата от 15 декабря 2025 года №20/268-VІII "Об областном бюджете на 2026-2028 годы", Сарыагашский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет Сарыагашского района на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1)доходы – 18 001 501 тысяч тенге:
налоговые поступления – 10 374 371 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 0 тенге;
поступления от продажи основного капитала – 0 тенге;
специальные поступления - 0;
поступления трансфертов – 7 627 130 тысяч тенге;
2)затраты – 18 001 501 тысяч тенге;
3)чистое бюджетное кредитование – 68 680 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 163 288 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 94 608 тысяч тенге;
4)сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5)дефицит (профицит) бюджета – -68 680 тысяч тенге;
6)финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 68 680 тысяч тенге:
поступление займов – 163 288 тысяч тенге;
погашение займов – 94 608 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тенге.
2. Установить на 2026 год норматив распределения по социальному налогу в бюджет района 50 процентов, в областной бюджет 50 процентов.
3. Установить объем бюджетных изъятий из районного бюджета в областной бюджет на 2026 год в сумме – 2 032 502 тысяч тенге.
4. Предусмотреть на 2026 год размер субвенций, передаваемых из районного бюджета бюджетам города и сельских округов в общей сумме 83 800,0 тысяч тенге:
сельский округ Жемисти 14 122,0 тысяч тенге;
сельский округ Дарбаза 11 745,0 тысяч тенге;
сельский округ Тегисшил 2 610,0 тысяч тенге;

2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Түркістан облысы Сарыағаш аудандық мәслихатының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 38-273-VIІI шешiмi
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 91-бабының 3-тармағына, 7-бабының 1-тармағы 3) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына және Түркістан облыстық мәслихатының 2025 жылғы 15 желтоқсандағы №20/268-VІII "2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне сәйкес, Сарыағаш аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Сарыағаш ауданының 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджеті 1, 2 және 3 – қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2026 жылға мынадай көлемде бекітілсін:
1)кірістер – 18 001 501 мың теңге:
салықтық түсімдер – 10 374 371 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 0 теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
арнаулы түсімдер - 0;
трансферттер түсімдері – 7 627 130 мың теңге;
2)шығындар – 18 001 501 мың теңге;
3)таза бюджеттік кредиттеу – 68 680 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 163 288 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 94 608 мың теңге;
4)қаржылық активтермен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржылық активтерді сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5)бюджет тапшылығы (профициті) – -68 680 мың теңге;
6)бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 68 680 мың теңге:
қарыздар түсімі –163 288 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 94 608 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 теңге.
2. 2026 жылы облыстық бюджетке аудандық бюджеттен әлеуметтік салықтан аудан бюджетіне 50 пайыз, облыстық бюджетке 50 пайыз мөлшерінде бөлу нормативі белгіленсін.
3. 2026 жылы облыстық бюджетке аудан бюджетінен алып қоюлар – 2 032 502 мың теңге болып белгіленсін.
4. 2026 жылға аудандық бюджеттен қала және ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін субвенциялар мөлшерінің жалпы сомасы 83 800,0 мың теңге болып қарастырылсын:
Жемісті ауылдық округі 14 122,0 мың теңге;
Дарбаза ауылдық округі 11 745,0 мың теңге;
Тегісшіл ауылдық округі 2 610,0 мың теңге;

сельский округ Жилга 13 088,0 тысяч тенге;
сельский округАлимтау 42 235,0 тысяч тенге.
5. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме 563 220 тысяч тенге.
6. Утвердить согласно приложению 4 перечень бюджетных программ развития, направленных в 2026 году на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ) и на формирование или увеличение уставного капитала юридических лиц, в разрезе бюджетных программ.

Жылға ауылдық округі 13 088,0 мың теңге;
Әлімтау ауылдық округі 42 235,0 мың теңге.
5. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2026 жылға арналған резерві 563 220 мың теңге сомасында бекітілсін.
6. Бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыруға және заңды тұлғалардың жарғылық қорын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға бағытталған, бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде 2026 жылға арналған даму бағдарламаларының тізбесі 4-қосымшаға сәйкес бекітілсін.

007
Капитальные расходы государственного органа
5 660
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
71 774
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
71 774
02
Оборона
55 975
1
Военные нужды
36 621
122
Аппарат акима района (города областного значения)
36 621
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
36 621
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
19 354
122
Аппарат акима района (города областного значения)
19 354
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
11 545
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
7 809
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
3 436 422
1
Социальное обеспечение
937 037
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
937 037
005
Государственная адресная социальная помощь
937 037
2
Социальная помощь
2 398 512
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
2 398 512
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
53 050
006
Оказание жилищной помощи
20 550
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
285 137
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
22 265
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
580 820
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
1 436 690
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
100 873
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
100 873
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения

007
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
5 660
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
71 774
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттың қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
71 774
Қорғаныс
55 975
1
Әскери мұқтаждар
36 621
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
36 621
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
36 621
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
19 354
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
19 354
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
11 545
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
7 809
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
3 436 422
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
937 037
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
937 037
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
937 037
2
Әлеуметтiк көмек
2 398 512
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
2 398 512
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
53 050
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
20 550
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
285 137
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
22 265
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
580 820
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
1 436 690
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
100 873
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
100 873
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер

46 614
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
239 608
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
187 660
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
77 276
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
110 384
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
51 948
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков физической культуры и спорта
34 498
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
17 450
9
Топливно-энергетический комплекс и недропользование
994 435
9
Прочие услуги в области топливно-энергетического комплекса и недропользования
994 435
497
Отдел жилищно-коммунального хозяйства района (города областного значения)
994 435
038
Развитие газотранспортной системы
994 435
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
83 867
6
Земельные отношения
45 670
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
45 670
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
45 670
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
38 197
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
38 197
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
38 197
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
135 135
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
135 135
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
135 135
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, архитектуры и градостроительства на местном уровне
126 165
013
Разработка комплексных схем градостроительного развития на территории района, генеральных планов городов районного (областного) значения, поселков и иных сельских населенных пунктов
8 970
12
Транспорт и коммуникации
1 608 585
1
Автомобильный транспорт
1 525 595
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1 525 595
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
142 121
045
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов

46 614
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
239 608
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
187 660
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
77 276
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
110 384
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
51 948
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
34 498
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
17 450
9
Отын-энергетика кешенi және жер қойнауын пайдалану
994 435
9
Отын-энергетика кешені және жер қойнауын пайдалану саласындағы өзге де қызметтер
994 435
497
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлімі
994 435
038
Газ тасымалдау жүйесін дамыту
994 435
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
83 867
6
Жер қатынастары
45 670
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
45 670
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
45 670
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
38 197
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
38 197
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
38 197
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
135 135
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
135 135
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
135 135
001
Жергілікті деңгейде құрылыс, сәулет және қала құрылысы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
126 165
013
Аудан аумағында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық) маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
8 970
12
Көлiк және коммуникация
1 608 585
1
Автомобиль көлiгi
1 525 595
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1 525 595
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
142 121
045
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу