О районном бюджете на 2026-2028 годы
Решение Сарыагашского районного маслихата Туркестанской области от 24 декабря 2025 года № 38-273-VIІI
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии с подпунктом 3 пункта 1 статьи 7, пунктом 3 статьи 91, Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и решением Туркестанского областного маслихата от 15 декабря 2025 года №20/268-VІII "Об областном бюджете на 2026-2028 годы", Сарыагашский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет Сарыагашского района на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1)доходы – 18 988 171 тысяч тенге:
налоговые поступления – 11 009 173 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 12 233 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 0 тенге;
поступления трансфертов – 7 966 765 тысяч тенге;
2)затраты – 19 167 649 тысяч тенге;
3)чистое бюджетное кредитование – 35 142 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 129 750 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 94 608 тысяч тенге;
4)сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5)дефицит (профицит) бюджета – -214 620 тысяч тенге;
6)финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 214 620 тысяч тенге:
поступление займов – 129 750 тысяч тенге;
погашение займов – 94 608 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 179 478 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Сарыагашского районного маслихата Туркестанской области от 10.03.2026 № 41-293-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Установить на 2026 год норматив распределения по социальному налогу в бюджет района 53,5 процентов, в областной бюджет 46,5 процентов.
Сноска. Пункт 2 в редакции решения Сарыагашского районного маслихата Туркестанской области от 10.03.2026 № 41-293-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
3. Установить объем бюджетных изъятий из районного бюджета в областной бюджет на 2026 год в сумме – 2 032 502 тысяч тенге.
4. Предусмотреть на 2026 год размер субвенций, передаваемых из районного бюджета бюджетам города и сельских округов в общей сумме 83 800,0 тысяч тенге:
сельский округ Жемисти 14 122,0 тысяч тенге;
сельский округ Дарбаза 11 745,0 тысяч тенге;
сельский округ Тегисшил 2 610,0 тысяч тенге;

2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Түркістан облысы Сарыағаш аудандық мәслихатының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 38-273-VIІI шешiмi
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 91-бабының 3-тармағына, 7-бабының 1-тармағы 3) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына және Түркістан облыстық мәслихатының 2025 жылғы 15 желтоқсандағы №20/268-VІII "2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне сәйкес, Сарыағаш аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Сарыағаш ауданының 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджеті 1, 2 және 3 – қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2026 жылға мынадай көлемде бекітілсін:
1)кірістер – 18 988 171 мың теңге:
салықтық түсімдер – 11 009 173 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 12 233 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
трансферттер түсімдері – 7 966 765 мың теңге;
2)шығындар – 19 167 649 мың теңге;
3)таза бюджеттік кредиттеу – 35 142 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 129 750 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 94 608 мың теңге;
4)қаржылық активтермен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржылық активтерді сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5)бюджет тапшылығы (профициті) – -214 620 мың теңге;
6)бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 214 620 мың теңге:
қарыздар түсімі –129 750 мың теңге; қарыздарды өтеу – 94 608 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 179 478 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Түркістан облысы Сарыағаш аудандық мәслихатының 10.03.2026 № 41-293-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізілді) шешiмiмен.
2. 2026 жылы облыстық бюджетке аудандық бюджеттен әлеуметтік салықтан аудан бюджетіне 53,5 пайыз, облыстық бюджетке 46,5 пайыз мөлшерінде бөлу нормативі белгіленсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - Түркістан облысы Сарыағаш аудандық мәслихатының 10.03.2026 № 41-293-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізілді) шешiмiмен.
3. 2026 жылы облыстық бюджетке аудан бюджетінен алып қоюлар – 2 032 502 мың теңге болып белгіленсін.
4. 2026 жылға аудандық бюджеттен қала және ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін субвенциялар мөлшерінің жалпы сомасы 83 800,0 мың теңге болып қарастырылсын:
Жемісті ауылдық округі 14 122,0 мың теңге;
Дарбаза ауылдық округі 11 745,0 мың теңге;
Тегісшіл ауылдық округі 2 610,0 мың теңге;

сельский округ Жилга 13 088,0 тысяч тенге;
сельский округАлимтау 42 235,0 тысяч тенге.
5. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме 563 220 тысяч тенге.
6. Утвердить согласно приложению 4 перечень бюджетных программ развития, направленных в 2026 году на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ) и на формирование или увеличение уставного капитала юридических лиц, в разрезе бюджетных программ.

Жылға ауылдық округі 13 088,0 мың теңге;
Әлімтау ауылдық округі 42 235,0 мың теңге.
5. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2026 жылға арналған резерві 563 220 мың теңге сомасында бекітілсін.
6. Бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыруға және заңды тұлғалардың жарғылық қорын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға бағытталған, бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде 2026 жылға арналған даму бағдарламаларының тізбесі 4-қосымшаға сәйкес бекітілсін.

7. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель районного маслихата Р.Асылбекулы
Приложение 1 к решению
Сарыагашского районного
маслихата от 24 декабря
2025 года №38-273-VIII
Районный бюджет на 2026 год
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Сарыагашского районного маслихата Туркестанской области от 10.03.2026 № 41-293-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
Категория
Сумма тысяч тенге
Класс
Подкласс
Наименование

7. Осы шешім 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат төрағасы Р. Асылбекұлы
Сарыағаш аудандық
мәслихатының 2025 жыл
24 желтоқсандағы №38-273-VІІІ
шешіміне 1-қосымша
2026 жылға арналған аудандық бюджет
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Түркістан облысы Сарыағаш аудандық мәслихатының 10.03.2026 № 41-293-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізілді) шешiмiмен.
Санаты
Сомасы мың теңге
Сыныбы
Кіші сыныбы
Атауы

75 188
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
73 688
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
1 500
02
Оборона
55 975
1
Военные нужды
36 621
122
Аппарат акима района (города областного значения)
36 621
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
36 621
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
19 354
122
Аппарат акима района (города областного значения)
19 354
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
11 545
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
7 809
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
3 434 868
1
Социальное обеспечение
937 037
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
937 037
005
Государственная адресная социальная помощь
937 037
2
Социальная помощь
2 398 512
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
2 398 512
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
53 050
006
Оказание жилищной помощи
20 550
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
285 137
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
22 265
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
580 820
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
1 436 690
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
99 319
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
99 319
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения

75 188
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттың қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
73 688
113
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы
ағымдағы трансферттер
1 500
02
Қорғаныс
55 975
1
Әскери мұқтаждар
36 621
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
36 621
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
36 621
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
19 354
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
19 354
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
11 545
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
7 809
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
3 434 868
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
937 037
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
937 037
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
937 037
2
Әлеуметтiк көмек
2 398 512
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
2 398 512
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
53 050
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
20 550
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
285 137
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
22 265
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
580 820
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
1 436 690
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
99 319
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
99 319
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер

78 281
002
Услуги по проведению государственной информационной политики
78 281
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
415 092
006
Функционирование районных (городских) библиотек
368 478
007
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
46 614
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
438 941
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
186 670
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
76 286
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
110 384
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
252 271
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков физической культуры и спорта
34 656
014
Капитальные расходы государственного органа
200 165
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
17 450
09
Топливно-энергетический комплекс и недропользование
994 435
9
Прочие услуги в области топливно-энергетического комплекса и недропользования
994 435
497
Отдел жилищно-коммунального хозяйства района (города областного значения)
994 435
038
Развитие газотранспортной системы
994 435
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
88 037
6
Земельные отношения
49 840
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
49 840
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
49 840
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
38 197
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
38 197
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
38 197
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
137 977
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
137 977
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
137 977
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, архитектуры и градостроительства на местном уровне
126 007
013
Разработка схем градостроительного развития территории
района, генеральных планов городов районного (областного) значения, поселков и иных сельских населенных пунктов

78 281
002
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
78 281
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
415 092
006
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
368 478
007
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
46 614
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
438 941
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
186 670
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
76 286
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
110 384
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
252 271
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
34 656
014
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
200 165
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
17 450
09
Отын-энергетика кешенi және жер қойнауын пайдалану
994 435
9
Отын-энергетика кешені және жер қойнауын пайдалану саласындағы өзге де қызметтер
994 435
497
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлімі
994 435
038
Газ тасымалдау жүйесін дамыту
994 435
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
88 037
6
Жер қатынастары
49 840
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
49 840
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
49 840
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
38 197
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
38 197
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
38 197
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
137 977
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
137 977
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
137 977
001
Жергілікті деңгейде құрылыс, сәулет және қала құрылысы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
126 007
013
Аудан аумағында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық) маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу