Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию в городе Кентау на 2025-2029 годы
Решение Кентауского городского маслихата Туркестанской области от 30 июня 2025 года № 197
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", маслихат города Кентау РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию города Кентау на 2025-2029 годы согласно приложению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Кентауского городского маслихата К.Елеусизов
Утвержден решением
Кентауского городского
маслихат
от 30 июня 2025 года
№ 197
План по управлению пастбищами и их использованию в городе Кентау на 2025-2029 годы
Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию по городу Кентау на 2025-2029 годы (далее-план) распространяется на Законы Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года № 47-VІ ЗРК "О пастбищах", Закон Республики Казахстан О государственной статистике В закон от 19 марта 2010 года №257-IV, Приказ министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года №263 "Об утверждении Типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2024 года №34831), приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "О разрешении предельной нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под номером 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) Общая площадь города Кентау составляет 128319 гектаров. Совокупность всех сельскохозяйственных угодий 80461 гектар, в том числе пашни 2551 гектар, в том числе 2551 гектар орошаемой пашни, 676 гектар многолетних насаждений, 576 гектар сенокосных угодий, залеж 1383 гектар, пастбищные 75217 гектар.
По категориям земли:
земли используемые в сельскохозяйственных целях 60 557 гектар;

Кентау қаласының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Түркістан облысы Кентау қалалық мәслихатының 2025 жылғы 30 маусымдағы № 197 шешiмi
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабының 1 тармағының 15) тармақшасына және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес, Кентау қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Кентау қаласының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспары қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Кентау қалалық мәслихатының төрағасы Қ.Елеусизов
Кентау қалалық
мәслихатының
2025 жылғы 30 маусымдағы
№ 197 шешімімен бекітілген
Кентау қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспары
Осы Кентау қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі-жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы №47-VІ ҚРЗ "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Мемлекеттік статистика туралы Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы № 257-IV Заңына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі №263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 шілдеде № 34831 болып тіркелді), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 11064 нөмірімен тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
3. Жоспар мазмұны:
1) Кентау қаласының барлық жер көлемі 128 319 гектарды құрайды. Барлық ауыл шаруашылығы алқаптарының жиынтығы 80 461 гектар, оның ішінде егістік жерлер 2551 гектар, оның ішінде суармалы егістік 2551 гектар, көп жылдық ағашты өсімдіктер 676 гектар, тыңайған жерлер 1383 гектар, жайылымдар 75 217 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылық мақсаттары бойынша пайдаланатын жерлері – 60 557 гектар;

земли населенных пунктов 11 439 гектар;
земли используемые не в целях промышленности, транспорта, связи, обороны, сельского хозяйства – 749 гектар;
земли особо охраняемых природных парков-34 424 гектар;
земли водного фонда-1246 гектар;
На территории города 128319 гектар земель пригодных для ведения сельского хозяйства, в том числе 2551 гектар пашни, 2551 гектар орошаемой пашни, 676 гектар многолетних растений, залеж 1383 гектар, сенокосные угодья 576 гектар, пастбищных 75217 гектар.
По городу Кентау крупнорогатый скот 10319 овец и коз 30699, лошадей 3356, верблюдов 80, птицы 16915 голов.
2) Сведения о геоботаническом обследовании в приказ министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 октября 2022 года №314 "Об утверждении Методики по проведению крупномасштабных (1:1000-1:100000) геоботанических изысканий природных кормовых угодий Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 30043) 2-приложение согласно форме; сведения о ветеринарно-санитарных учреждениях, данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием владельцев-пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данные о количестве сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, формирование поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на удаленных пастбищах сведения об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на прививочных и аридных пастбищах, данные об сервитутах на погоню скота, приняты с учетом иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
3) Сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), сформированных в соответствии с правилами ведения реестра скотомогильников (биотермических ям), утвержденными приказом министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 февраля 2020 года №35 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19987): количество биотермических ям-3, количество захоронений сибирской язвы по площади-3 из них расположены на востоке по координатам ВС и в западной части района общей площадью-0,050 гектара, все ограждены бетоном и сеткой, расположены на расстоянии 1000 метров от населенного пункта. По балансу в городском учреждении "ветеринарная служба".
4) На основании плана по развитию и реконструкции объектов пастбищной инфраструктуры объекты пастбищной инфраструктуры-сооружения, мосты, дороги-17-25 километров, оросительные сооружения (скважины, трубчатые и шахтные колодцы, катки)-17 протяженность 112,3 километров, перегонные дороги, площадки для стоянки скота и водопои- 8 площадь 1000 гектаров, емкости для переплавки овец, конюшни и огороженные земли, ограждения пастбищ, заборы (в том числе электрические), загоны для раздельного выпаса сельскохозяйственных животных - 33 длина 2-11 км, проходы для ветеринарного лечения сельскохозяйственных животных-5, сооружения и объекты для обеспечения электрической и тепловой энергией, по объектам использования возобновляемых и альтернативных источников энергии, объектам водоснабжения и другим видам жизнеобеспечения, сооружениям для сезонного проживания персонала и иному имуществу, необходимому для содержания и использования пастбищ, мест купания мелких животных, обслуживающих хозяйственные животные населения-8, пунктов искусственного осеменения-4;
Приложения плана:

елді мекендердің жерлері – 11 439 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, қорғаныс және ауыл шаруашылық емес басқа мақсаттарда пайдаланатын жерлер – 749 гектар;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлері – 34424 гектар;
су қорының жерлері – 1246 гектар;
босалқы жерлер – 19904 га.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Кентау қаласында 4 ауыл (Хантағы, Байылдыр, Ащысай, Қарнақ), 4 ауылдық елді-мекендер орналасқан.
Ауыл шаруашылығы: 1-қосымша нысанына сәйкес;
Кентау қаласы бойынша ірі қара мал – 10319, қой-ешкі – 30699, жылқы – 3356, түйе- 80, құс – 16915 басты құрайды.
2) "Қазақстан Республикасы табиғи жем-шөп алқаптарының ірі масштабты (1:1000 – 1:100000) геоботаникалық іздестірулерін жүргізу жөніндегі әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 3 қазандағы №314 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №30043 болып тіркелген) геоботаникалық зерттеп-қараудың туралы мәліметтер, 2-қосымша нысанына сәйкес; ветеринариялық-санитариялық мекемелер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы деректер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
3) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 3 ақпандағы №35 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №19987 болып тіркелген) бекітілген Мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес қалыптастырылған мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер: биотермиялық шұңқырлар саны-3, ауданы бойынша сібір жарасы көмінділері саны-3 олардың әр қайсысы координаттары бойынша шығысында және ауданның батыс бөлігінде орналасқан жалпы алаңы-0,050 гектар барлығы бетонмен және сеткамен қоршалған, елді мекеннен 1000 метр ұзақтықта орналасқан. Баланс бойынша қалалық "Ветеринарлық қызмет" мекемесінде.
4) Жайылымдық инфрақұрылым объектілерін дамыту және реконструкциялау жөніндегі жоспар негізінде жайылымдық инфрақұрылым объектілері – құрылыстар, көпірлер, жолдар -17-25 километр, суландыру құрылыстары (ұңғымалар, құбырлы және шахталы құдықтар, апандар)- 17 ұзындығы 112,3 километр, мал айдайтын жолдар, малды аялдатуға арналған алаңдар мен суат алаңдары-8 алаңы 1000 гектар, қойларды тоғытуға арналған ыдыстар, қоралар және қоршалған жерлер, жайылымдардың қоршаулары, шарбақтар (оның ішінде электрлі шарбақтар), ауыл шаруашылығы жануарларын қоршап-бөлшектеп жаюға арналған қашалар-33 ұзындыңы 2-11 км алаңы 11,0 гектар, ауыл шаруашылығы жануарларын ветеринариялық емдеуге арналған өткелектер-5, электр және жылу энергиясымен қамтамасыз етуге арналған құрылыстар мен объектілер, жаңартылатын және баламалы энергия көздері пайдаланылатын объектілер, сумен жабдықтау объектілері және тіршілікті қамтамасыз етудің басқа да түрлері, персоналдың маусымдық тұруына арналған құрылыстар және жайылымдарды күтіп-ұстау мен пайдалану үшін қажетті өзге де мүлік бойынша жұртшылық шаруашылық малдарына қызмет көрсететін ұсақ малдарды шомылдыру орындары-6, жасанды ұрықтандыру пунктері-4;
4. Жоспардың қосымшалары:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
По административно-территориальному делению в городе Кентау имеются 4 сельских округов (Хантаги, Байылдыр, Ащысай, Карнак), 7 сельских населенных пункта.
Содержание:
1 Природа
2 Климат
3 Гидрография
4 Сельское хозяйство
Природа:
Каратауский государственный природный заповедник Кентау расположен на северо-западных склонах гор Каратау. Заповедник - особо охраняемая территория. Его общая площадь составляет 34424 га на балансе города Кентау. Заповедник граничит с Кентауским, Сузакским, Байдибекским районами Туркестанской области.
Климат:
Город расположен у подножия горы Каратау, в холодные дни составляет 160-180 дней, годовая влажность воздуха 330-390 миллиметров. В зимний период толщина снега составляет 20-40 сантиметров. Продолжительность составляет 120-160 дней. Земляная корка представляет собой влажную светло-серую почву. Географическое положение территории города (т. е. основной источник загрязнения атмосферы слишком отдален от океанов). Зима короткая, мягкая, лето длинное, жаркое. В течение года 40 дней выпадает снег. Но больше не лежать, быстро растворяется. Самый холодный месяц-средняя температура января-8-10 градусов холодная. Средняя толщина снежного покрова 20-40 сантиметров. Снег выпадет в конце ноября, в начале декабря и начнет таять в феврале в марте. Среднегодовое количество осадков составляет 200-380 миллиметров. Большая часть ветра ожидается в Восточном, Юго-восточном направлении. Средняя скорость 3-5 метров секунды. Летом под влиянием ветра резко снижается гидротермический показатель города (0,3-0,4) и уменьшается влажность, сухая и горячая.
Гидрография:
Водные ресурсы города состоят из поверхностных вод. Это реки Ирмак и Байылдыр. Река Ирмак берет свое начало в горах Ирмак, а река Байылдыр берет начало в горах Байылдыр. В деревнях нет естественных озер. Воды рек Ирмак и Байылдыр образуют водохранилище реки Ирмак.
Для собственников, сформированных в соответствии с современными требованиями, необходимость устойчивого развития животноводства при сохранении взаимосвязи между сохранением и использованием естественных пастбищ является актуальной задачей. Конечно, прямой путь решения этой проблемы - это реализация мер по улучшению состояния пастбищ, а также по эффективному и рациональному использованию пастбищ.
Сведения, схемы и карты в разрезе сельских округов в приложении:
Приложение 1 – Сельский округ Хантаги
Приложение 2 - Сельский округ Байылдыр
Приложение 3- Сельский округ Ащысай
Приложение 4 - Сельский округ Карнак
Сельское хозяйство:
Площадь сельскохозяйственных угодий города составляет 82 298 га, в том числе 4216 га пашни, 2500 га орошаемых пашни, 716 га многолетних деревьев, 576 га лугов, 73974 га пастбищ.

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Кентау қаласына 4 ауыл (Хантағы, Байылдыр, Ащысай, Қарнақ), 7 ауылдық елді-мекендер орналасқан.
Мазмұны:
1 Табиғаты
2 Климаты
3 Гидрографиясы
4 Ауыл шаруашылығы
Табиғаты:
Кентау қаласы Қаратау мемлекеттік табиғи қорығы Қаратау тауының солтүстік-батыс сілемдерінде орналасқан. Қорық ерекше қорғалатын аймақ. Оның жалпы көлемі 34424 гектар Кентау қаласының меншігіне жатады. Қорықтың жері Түркістан облысының Кентау қаласы, Созақ, Сауран аудандарымен шектеседі.
Климаты:
Қала Қаратау тауының етегінде орналасқан, суық болмайтын күндері 160-180 күнді құрайды, жылдық ауаның ылғалдығы 330-390 миллиметр. Қыс айларында қардың қалыңдығы 20-40 сантиметрге барады. Ұзақтығы 120-160 күнге созылады. Жер қыртысы ылғалды ашық сұр топырақты болып келеді.
Қала аумағының географиялық орнына (яғни атмосфераның ылғылдықтың негізгі көзі мұхиттардан тым шалғай орналасуына) қалыптасқан.
Қысы қысқа, жұмсақ, жазы ұзақ, ыстық. Жыл бойына 40 күндей қар қылаулайды. Бірақ көп жатпай, тез еріп кетеді. Ең суық ай –қаңтардың орташа темпратырасы – 8-10 градус суық. Қар жамылғысының орташа қалыңдығы 20-40 сантиметр. Қар қарашаның соңы, желтоқсанның басында түсіп, ақпан наурыз айында ери бастайды.
Жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері 200-380 милиметр. Желдің басым бөлігі шығыс, оңтүстік-шығыс бағыттан соғады. Орташа жылдамдығы 3-5 метр секунд. Желдің әсерінен жазда қаланың гидротермиялық көрсеткіші төмендеп (0,3-0,4)  ылғалдылық мөлшері кемиді де аңызақ, құрғақ және ыстық кезең қалыптасады.
Жазы ұзақ қала түстігінде 8 айға дейін созылады. Жазы ыстық шілде айының орташа температурасы 27-42С.
Кентау қаласы Қаратау бөктерінің Оңтүстік Батыс аймағынан жазықтық жерлерге ауыспалы аймақта орналасқан. Қала аумағының Солтүстік Шығыс пен Оңтүстік Шығыс бөлігі таулы негіздегі жазықтық болып табылады. Жазықтың биіктігі 430-500 м. Батыс бөлігіндегі жазықтықтың биіктігі 405-470 м.
Негізгі су айрықтары Ырмақ, Байылдыр және Хантағы тау жоталарымен өтеді. Ауа райы жылы, құрғақты болып келеді. Аймақтың көптеген аумағында көбінесе қар жамылғысы тұрақсыз, қардың орта қалыңдығы 20-40 см.
Орташа аязсыз кезең ұзақтығы 185-200 күн. Жылдық ылғал көлемі 425-457 мм, 10 градустан жоғары кезеңде ылғылдың түсуі 130-250 мм. Халқымызды азық-түлікпен толық қамтамасыз ету, бірінші кезекте мал шаруашылығы азығының негізі болып табылатын - табиғи жайылымдарды тиімді падалану болып табылады.
Гидрографиясы:
Қаланың су қоры жер бетінің суларынан тұрады. Олар, Ырмақ және Байылдыр өзендері. Ырмақ өзені өз бастауын Ырмақ тауынан бастаса, Байылдыр өзені Байылдыр тауынан бастау алады. Ауылдарда табиғи көлдер жоқ. Ырмақ және Байылдыр өзендерінің сулары Ырмақ өзен су қоймасын құрайды.
Бүгінгі заман талабына сәйкес қалыптасып отырған меншік иелері үшін табиғи жайылымды сақтау мен пайдалану арасындағы қатынасты сақтай отырып, мал шаруашылығын тұрақты дамыту талабы кезек күттірмейтін міндет. Әрине, бұл мәселені шешудің төте жолы - жайылымдық жерлердің жағдайын жақсарту шараларын іске асырып, жайылымдарды тиімді де ұтымды пайдалану болып табылады.
Қосымшада ауыл округтері бөлінісінде мәліметтер, схемалар мен карталар:
4-қосымша – Хантағы ауылы
5-қосымша – Байылдыр ауылы
6-қосымша – Ащысай ауылы
7-қосымша – Қарнақ ауылы
Ауыл шаруашылығы:
Қаланың ауыл шаруашылығына жарамды жерінің аумағы 82298,59 гектар, оның ішінде егістік жерлер 4216 гектар, суармалы егістік 2500 гектар, көп жылдық ағашты өсімдіктер 716 гектар, шабындық жерлер 576 гектар, жайылымдар 73934 гектар.

-2030
8
53352
11556
2
18700
67398
-37117
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов по село Карнак города Кентау
Категория земель:
общая площадь округа: 35 901 гектаров
в том числе сельскохозяйственные земли: 33553 гектаров
общие пахотные земли: 4216 гектаров
в том числе орошаемые земли: 2300 гектаров
многолетние насаждения: 716 гектаров
пастбища – 30 280 гектаров
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища и схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц не обеспеченных пастбищами по село Карнак города Кентау
Условные обозначения:
Пастбища расположенные при населенном пункте
Отгонные пастбища предоставляемые для выпаса
скота лицам у которых отсутствубт пастбища
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды по село Карнак города Кентау
Условные обозначения:
Водоисточники (реки)
схема доступа к водоисточникам
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по село Карнак города Кентау
Условные обозначения:
I – земли населенного пункта
II – пастбища для выпаса скота в апреле-августе
- знак сезонного маршрута выпаса и передвижения
сельскохозяйственных животных
Приемлемые схемы пастбищеоборотов и карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры по село Карнак
города Кентау
Условные обозначения:
I – земли населенного пункта
II – пастбища для выпаса скота в апреле-августе
ІII – пастбища для выпаса скота в августе-сентябре
- объекты пастбищных инфраструктур (реки)

-2030
8
53352
11556
2
18700
67398
-37117
Кентау қаласы, Қарнақ ауылы бойынша құқықтық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік –аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жер санаттары:
Ауылдың жалпы жер көлемі – 35901 гектар.
Оның ішінде:
Ауыл шаруашылық жер – 33553 гектар;
жалпы егістік – 4216 гектар;
суармалы жер – 2300 гектар;
шабандық жер – 576 гектар;
көп жылдық екпелер – 716 гектар;
жайылымдық жер – 30280 гектар.
Кентау қаласы, Қарнақ ауылы бойынша жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарғаауыстыру схемасы және аудандық маңызы бар қала, ауыл округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
Жайылымы жоқ тұлғалар малын жаю үшін берілетін ауыл маңындағы жайылым
Жайылымы жоқ тұлғаларға малын жаю үшін берілетін шалғайдағы жайылым
Кентау қаласы, Қарнақ ауылы бойынша жайылым пайдаланушылардын су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахтылы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілері:
Су көздері (Ырмақ,Байылдыр өзендері)
Су көздеріне қол жеткізу схемасы
Кентау қаласы, Қарнақ ауылы бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Шартты белгілері:
I – Елдімекен жерлері,
II – Сәуір-тамыз айларында мал жайылатын жайылым
III – Тамыз- қыркүйек айларында мал жайылатын жайылым
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршрут белгісі
Кентау қаласы, Қарнақ ауылы бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы және жайлымдардың оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шартты белгілері:
I- Елді мекен жерлері,
II – Сәуір – тамыз айларында мал жайылатын жайылым,
III – Тамыз- қыркүйек айларында мал жайылатын жайылым
Жайылымдық инфрақұрылым объектілері (Ырмақ, Байылдыр өзендері)