О государственной регистрации изменений и дополнений в положение государственного учреждения "Отдел строительства" города Арыс
Постановление акимата города Арыс Туркестанской области от 22 апреля 2025 года № 245
В соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений" и приказом Министерства юстиции Республики Казахстан от 29 мая 2020 года № 66 "Об утверждении правил оказания государственных услуг в сфере государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств" Акимат города Арыс ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение государственного учреждения "Отдел строительства" города Арыс в новой редакции.
2. Руководителю государственного учреждения "Отдел строительства города Арыс" Акылбаю К. зарегистрировать Положение государственного учреждения "Отдел строительства" в органах юстиции в соответствии с действующим законодательством.
3. Исполнение настоящего Постановления возложить на руководителя государственного учреждения "Отдел строительства" города Арыс Акылбаю К.
4. Исполнение настоящего Постановления осуществить заместителю акима города Султанову А.
Аким города Арыс К.Манкараев
Приложение к постановлению
акимата города Арыс
от "_22_" _апреля__ 2025 года
№_245__
Положение о государственном учреждении ""Отдел строительства" города Арыс
Глава 1. Общие положения.
1. Государственное учреждение "Отдел строительства" города Арыс является исполнительным органом, финансируемым из местного бюджета, осуществляющим местное государственное управление в сфере строительства в пределах, предусмотренных законодательством.
2. Государственное учреждение "Отдел строительства" города Арыс не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Отдел строительства" города Арыс осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Отдел строительства" города Арыс является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, счета в органах казначейства.

Арыс қаласы "Құрылыс бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ережесіне енгізілген өзгерістер мен толықтыруларды мемлекеттік тіркеу туралы
Түркістан облысы Арыс қаласы әкiмдiгiнiң 2025 жылғы 22 сәуірдегі № 245 қаулысы
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 31-бабына, "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі №590 қаулысына және "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу жөнінде мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2020 жылғы 29 мамырдағы №66 бұйрығына сәйкес, Арыс қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Арыс қаласының "Құрылыс бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесі жаңа редакцияда бекітілсін.
2. Арыс қаласының "Құрылыс бөлімі бөлімі" мемлекеттік мекемесінің басшысы Қ.Ақылбайға "Құрылыс бөлімі" мемлекеттік мекеменің Ережесін қолданыстағы заңға сәйкес Әділет органдарында тіркеуден өткізсін.
3. Осы қаулының орындалуын Арыс қаласының "Құрылыс бөлімі" мемлекеттік мекемесінің басшысы Қ.Ақылбайға жүктелсін.
4. Осы қаулының орындалуын қала әкімінің орынбасары А.Сұлтанов жүзеге асырсын.
Арыс қаласының әкімі Қ.Маңқараев
Арыс қаласы әкімдігінің
2025 жылғы "_22_" __сәуір___
№_245_ қаулысына қосымша
Арыс қаласының "Құрылыс бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже
1-тарау. Жалпы ережелер.
1. Арыс қаласының "Құрылыс бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі –Мекеме) заңнамада көзделген шекте құрылыс саласында жергілікті мемлекеттік басқаруды жүзеге асыратын жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган, мемлекеттік сатып алу салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады;
2. Арыс қаласының "Құрылыс бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ведомствалық бағынысты мекемелері жоқ.
3. Мекеме өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Бұл мекеме – мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі, қазақ және орыс тілдерінде өз атауы бар мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.

4) осуществлять финансирование государственного заказа на проведение строительства;
5) оказывать организационно-методическую, информационную и иную помощь должностным лицам государственных органов, в ведении которых находятся вопросы сферы строительства, архитектуры и градостроительства, соблюдения прав человека и иные вопросы, входящие в компетенцию государственного учреждения;
6) проводить заседания государственного учреждения по вопросам, относящимся к его компетенции;
7) осуществлять иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
16. Функции:
1) представление в соответствии со статьями 21 и 22 настоящего Закона на утверждение соответствующим маслихатом градостроительной документации в составе программ социально-экономического развития города, а также правил застройки, благоустройства и инженерного обеспечения территории города;
2) принятие решений о строительстве (расширении, техническом перевооружении, модернизации, реконструкции, реставрации и капитальном ремонте) строений, зданий, сооружений, инженерных и транспортных коммуникаций, а также об инженерной подготовке территории, благоустройстве и озеленении, консервации строек (объектов), проведении комплекса работ по постутилизации объектов местного значения;
3) ведение мониторинга строящихся (намечаемых к строительству) объектов и комплексов в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
4) осуществление в интересах местного государственного управления иных полномочий, возлагаемых на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
17. Права и обязанности:
1) вести служебную переписку с государственными и негосударственными органами и организациями по вопросам, отнесенным к ведению Государственного учреждения;
2) участвовать в заседаниях маслихата, совещаниях, коллегиях городских управлений и иных местных исполнительных органов;
3) вносить в вышестоящие органы предложения по основным направлениям развития города;
4) вносить в акимат города предложения о целесообразности дальнейшей реализации отраслевых (секторальных) и региональных программ;
5) в пределах своей компетенции подготавливать и представлять в областные государственные органы и акимат города информационно-аналитические материалы;
6) в пределах своей компетенции запрашивать и получать у государственных органов, юридических лиц с участием государства и иных организаций необходимую информацию и документы;
7) привлекать для проведения экспертизы и консультации специалистов центральных и местных исполнительных органов, а также независимых экспертов;
8) проводить заседания государственного учреждения по вопросам, относящимся к его компетенции;
9) в соответствии с нормами действующего законодательства Республики Казахстан государственное учреждение несет ответственность за своевременное и качественное выполнение возложенных на него прав и обязанностей.
Глава 3. Статус, полномочия руководителя государственного органа.
18. Руководство государственным учреждением "Отдел строительства" города Арыс осуществляется начальником отдела (далее – Первый руководитель), который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Государственное учреждение задач и осуществление им своих функций.
19. Первый руководитель государственного учреждения "Отдел строительства" города Арыс назначается на должность и освобождается от должности в соответствии законодательными актами Республики Казахстан.

4) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді үйлестіруді жүзеге асырады;
5) өзінің қызметінен туындайтын мәселелер бойынша сотқа талап арыздар бере алады.
6) Мемлекеттік мекеменің қарауына жатқызылған мәселелер бойынша мемлекеттiк және мемлекеттiк емес органдармен және ұйымдармен қызметтiк хат алмасу жүргiзу;
7) қалалық әкiмдiктiң және мәслихаттың мәжiлiстерiне, қалалық, аумақтық және өзге де атқарушы органдардың алқаларына қатысу.
8) жоғары органдарға қаланың негізгі даму бағыттары бойынша ұсыныстар енгізуге;
9) қала әкімдігіне салалық (секторалдық) және аймақтық бағдарламаларды одан әрі әске асырудың орындылығы туралы ұсыныстар енгізуге;
10) өз құзыреті шегінде ақпараттық-талдау материалдарын дайындауға және оларды облыстық мемлекеттік органдарға және қала әкімдігіне ұсынуға;
11) өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардан, мемлекеттің қатысуымен заңды тұлғалардан және басқа ұйымдардан қажетті ақпараттар мен құжаттарды сұратуға және алуға, мемлекеттік мекеменің құзырына қатысты мәселелерді әзірлеуге, қатысуға тиісті ұсыныстар әзірлеу үшін уақытша жұмысшы топтарын құрады;
12) сараптамалар мен консультациялар жүргізу үшін орталық және жергілікті атқарушы органдардың мамандарын, сондай-ақ тәуелсіз сарапшыларды тартуға құқығы бар;
13) мемлекеттік мекеменің құзырына кіретін мәселлері бойынша отырыстар өткізеді;
14) өзіне жүктелген құқықтар мен міндеттерді уақтылы және сапалы жүзеге асыру үшін мемлекеттік мекеме Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы нормаларына сәйкес жауапты болады.
3-тарау. Мемлекеттік органның басшысының мәртебесі,өкілеттіктері.
16. Мекемені басқаруды басшы жүзеге асырады, ол Мекемеге жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады;
17. Мекеменің басшысы "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес, қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады;
18. Мекеме басшысының "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасын еңбек заңнамасына сәйкес, қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасары болады.
19. Мекеме басшысының өкілеттігі:
1) Мекеме қарамағындағы ұйымдардың басшыларын Еңбек заңнамаларына сәйкес лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады:
2) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес, Мекеме қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
3) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген тәртіппен көтермелеу, материалдық көмек көрсету, тәртіптік жазалар қолдану мәселелерін шешеді;
4) бұйрықтарды шығарады және Мекеменің барлық жұмыскері үшін орындалуға міндетті нұсқаулар береді;
5) мекеменің атынан сенімхатсыз әрекет жасайды;
6) белгіленген еңбекақы төлеу қоры мен саны шегінде Мекеме мен ведомстволық бағынысты мекемелері жұмыскерлерінің штат кестесін бекітеді;
7) бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің және Мекеменің міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарларын бекітеді;
8) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша шараларды қабылдамағаны үшін дербес жауап береді;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Мекеменің басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін атқаруды, қолданыстағы заңнамаға сәйкес, оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.