О государственной регистрации изменений и дополнений в положение государственного учреждения "Отдел архитектуры и градостроительства" города Арыс
Постановление акимата города Арыс Туркестанской области от 4 апреля 2025 года № 193
В соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений" и приказом Министерства юстиции Республики Казахстан от 29 мая 2020 года № 66 "Об утверждении правил оказания государственных услуг в сфере государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств" Акимат города Арыс ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение государственного учреждения "Отдел архитектуры и градостроительства" города Арыс в новой редакции.
2. Руководителю государственного учреждения "Отдел архитектуры и градостроительства" города Арыс Н.Жанбатыра зарегистрировать Положение государственного учреждения "Отдел архитектуры и градостроительства" в органах юстиции в соответствии с действующим законодательством.
3. Исполнение настоящего Постановления возложить на руководителя государственного учреждения "Отдел архитектуры и градостроительства" города Арыс Н.Жанбатыра.
4. Исполнение настоящего Постановления осуществить заместителю акима города А.Султанов.
Аким города Арыс К.Манкараев
Приложение к постановлению
акимата города Арыс
от "_4_" _апреля__ 2025 года
№_193__
ПОЛОЖЕНИЕ государственного учреждения "Отдел архитектуры и градостроительства" города Арыс 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел архитектуры и градостроительства" города Арыс является исполнительным органом, финансируемым из местного бюджета, осуществляющим местное государственное управление в сфере архитектуры и градостроительства в пределах, предусмотренных законодательством.
2. Государственное учреждение "Отдел архитектуры и градостроительства" города Арыс не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Отдел архитектуры и градостроительства" города Арыс осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Отдел архитектуры и градостроительства" города Арыс является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца, а также счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

Арыс қаласының "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ережесіне енгізілген өзгерістер мен толықтыруларды мемлекеттік тіркеу туралы
Түркістан облысы Арыс қаласы әкiмдiгiнiң 2025 жылғы 4 сәуірдегі № 193 қаулысы
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 31-бабына "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі №590 қаулысына және "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу жөнінде мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2020 жылғы 29 мамырдағы №66 бұйрығына сәйкес, Арыс қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Арыс қаласының "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесі жаңа редакцияда бекітілсін.
2. Арыс қаласының "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің басшысы Н.Жанбатыр "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекеменің Ережесін қолданыстағы заңға сәйкес Әділет органдарында тіркеуден өткізсін.
3. Осы қаулының орындалуын Арыс қаласының "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің басшысы Н.Жанбатырға жүктелсін.
4. Осы қаулының орындалуын қала әкімінің орынбасары А.Султанов жүзеге асырсын.
Арыс қаласының әкімі Қ.Маңқараев
Арыс қаласы әкімдігінің
2025 жылғы "_4_" __сәуір____
№_193_ қаулысына қосымша
Арыс қаласының "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі ЕРЕЖЕСІ 1. Жалпы ережелер
1. Арыс қаласының "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі заңнамада көзделген шекте сәулет және қала құрылысы саласында жергілікті мемлекеттік басқаруды жүзеге асыратын жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган болып табылады.
2. Арыс қаласының "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. Арыс қаласының "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясы және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Арыс қаласының "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және қазақ тілінде өз атауы бар мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, қазынашылық органдарыда шоттары болады.

5. Государственное учреждение "Отдел архитектуры и градостроительства" города Арыс вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Отдел архитектуры и градостроительства" города Арыс вправе выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства в случае, если оно уполномочено законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение "Отдел архитектуры и градостроительства" города Арыс по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформленные приказами руководителя государственного учреждения "Отдел архитектуры и градостроительства" города Арыс и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Отдел архитектуры и градостроительства" города Арыс утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Туркестанская область, город Арыс, улица Д. Кунаева, № 9А, индекс: 160100.
10. Настоящее Положение является учредительным документом Государственного учреждения "Отдел архитектуры и градостроительства" города Арыс.
11. Финансирование деятельности государственного учреждения "Отдел архитектуры и градостроительства" города Арыс осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Государственному учреждению "Отдел архитектуры и градостроительства" города Арыс запрещается договорное взаимодействие с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями государственного учреждения "Отдел архитектуры и градостроительства" города Арыс.
Если государственному учреждению "Отдел архитектуры и градостроительства" города Арыс законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Назначение государственного учреждения "Отдел архитектуры и градостроительства" города Арыс: формирование единой государственной политики в области архитектуры и градостроительства.
14. Задачи:
1) запрашивает в установленном порядке у государственных органов и должностных лиц, других организаций и граждан информацию, необходимую для выполнения своей деятельности, создает временные рабочие группы для участия в разработке вопросов, касающихся компетенции Государственного учреждения, выработки соответствующих предложений;

5. Арыс қаласының "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан жасайды.
6. Арыс қаласының "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі, Қазақстан Республикасының заңнамасына уәкілеттік берілген жағдайда, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Арыс қаласының "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Арыс қаласының "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен рәсімделген шешімдер қабылдайды.
8. Арыс қаласының "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Арыс қаласы, Д.Қонаев көшесі, № 9А, индекс: 160100.
10. Осы Ереже Арыс қаласының "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Арыс қаласының "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.
12. Арыс қаласының "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі кәсіпкерлік субьектілерімен Арыс қаласының "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Арыс қаласының "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Арыс қаласының "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мақсаты: сәулет және қала құрылысы саласында бірыңғай мемлекеттік саясатты қалыптастыру.
14. Міндеттері:
1) өзінің қызметін орындау үшін қажетті ақпараттарды мемлекеттік органдардан және лауазым иелерінен, басқа ұйымдар мен азаматтардан белгіленген тәртіппен сұратып алады, Мемлекеттік мекеменің құзырына қатысты мәселелерді әзірлеуге қатысу, тиісті ұсыныстар әзірлеу үшін уақытша жұмысшы топтарын құрады;

2) вносит акиму города предложения по совершенствованию деятельности государственных органов в сфере архитектуры и градостроительства, осуществляет разработку информационного анализа и других материалов по вопросам, касающимся Государственного учреждения;
3) дает рекомендации соответствующим государственным органам и должностным лицам по вопросам, касающимся сферы деятельности Государственного учреждения, контролирует его исполнение, а также участвует в мероприятиях, проводимых местными исполнительными органами;
4) осуществляет финансирование реализации государственных заказов на вопросы архитектуры и градостроительства на уровне города;
5) оказывает организационно-методическую, информационную и иную помощь должностным лицам государственных органов по вопросам соблюдения прав граждан в архитектурных и градостроительных отношениях и другим вопросам, входящим в компетенцию Государственного учреждения;
6) проводит заседания по вопросам, входящим в компетенцию Государственного учреждения;
7) рассматривает обращения физических и (или) юридических лиц и (или) их филиалов и представительств по вопросам рекламной деятельности;
8) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1) координация деятельности по реализации утвержденного в установленном законодательством порядке генерального плана города, комплексной схемы градостроительного планирования (проекта городской планировки) на прилегающих территориях, отнесенных в установленном законодательством порядке к зоне влияния города;
2) организация разработки и представление на утверждение маслихата города проекта генерального плана города, проектов установления и изменения границ городской черты и пригородной зоны, а также границ подведомственного акимату города и населенных пунктов-партнеров;
3) внесение в городской маслихат предложений по установлению правил сохранения и содержания жилищного фонда, иных зданий и сооружений жилищно-гражданского назначения, инженерных коммуникаций, памятников истории и культуры, объектов местного значения государственного природно-заповедного фонда;
4) информирование населения о планируемой застройке территории либо иных градостроительных изменениях;
5) утверждение и реализация градостроительных проектов, проектов детальной планировки и застройки города и пригородной зоны;
6) принятие решений по выбору, предоставлению, а в случаях, предусмотренных законодательными актами, изъятию земельных участков для строительства или иного градостроительного освоения подведомственной территории для государственных нужд;

2) сәулет және қала құрылысы саласында мемлекеттік органдардың қызметін жетілдіру жөнінде қала әкіміне ұсыныстар енгізеді, Мемлекеттік мекемеге қатысты мәселелер бойынша ақпараттық талдау және басқа да материалдар әзірлеуді жүзеге асырады;
3) Мемлекеттік мекеменің қызмет саласына қатысты мәселелер бойынша тиісті мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдарға ұсыныстар береді, оның орындалуын қадағалайды, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдар өткізетін шараларға қатысады;
4) қала деңгейінде сәулет және қала құрылысы мәселелеріне мемлекеттік тапсырыстарды іске асыруға қаржыландыруды жүзеге асырады;
5) Мемлекеттік мекеменің құзырына кіретін сәулет және қала құрылысы қатынастарында азаматтардың құқықтарын сақтау және басқа да мәселелер бойынша мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғаларына ұйымдастырушылық-әдістемелік, ақпараттық және басқа да көмектер көрсетеді;
6) Мемлекеттік мекеменің құзырына кіретін мәселелер бойынша отырыстар өткізеді;
7) жеке және (немесе) заңды тұлғалардың және (немесе) олардың филиалдары мен өкілдіктерінің жарнама қызметі мәселелері бойынша өтініштерін қарайды;
8) Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес басқа да өкілеттіктерді жүзеге асырады.
15. Функциялары:
1) қаланың заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген бас жоспарын, заңнамада белгіленген тәртіппен қала ықпал ететін аймаққа жатқызылған іргелес жатқан аумақтарда қала құрылысын жоспарлаудың кешенді схемасын (қалалық жоспарлау жобасын) іске асыру жөніндегі қызметті үйлестіру;
2) қаланың бас жоспарының жобасын, қала шегі мен қала маңы аймағының шекараларын, сондай-ақ ведомстволық бағынысты әкімшілік қаланың және серіктес елді мекендердің шекараларын белгілеу және өзгерту жобаларын әзірлеуді ұйымдастыру және қала мәслихатының мақұлдауына ұсыну;
3) қалалық мәслихатқа тұрғын үй қорын, өзге де ғимараттар мен тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы құрылыстарды, инженерлік коммуникацияларды, тарих және мәдениет ескерткіштерін, мемлекеттік табиғи-қорық қорының жергілікті маңызы бар объектілерін сақтау және күтіп-ұстау ережелерін белгілеу жөнінде ұсыныстар енгізу;
4) құрылыс салу не өзге де қала құрылысы өзгерістері туралы халыққа хабарлап отыру;
5) қала және қала маңы аймағындағы қала құрылысы жобаларын, егжей-тегжейлі жоспарлау және құрылыс салу жобаларын бекіту және іске асыру;
6) ведомстволық бағынысты аумақта құрылыс салуға немесе өзге де қала құрылысын игеруге арналған жер учаскелерін таңдау, беру, ал заңнамалық актілерде көзделген жағдайларда, мемлекеттік қажеттер үшін алып қою жөнінде шешімдер қабылдау;

7) назначение объектов (комплексов), а также регистрация и учет вводимых в эксплуатацию объектов (комплексов) в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
8) организация контроля за сохранностью и нормативным содержанием (применением, использованием) жилищного фонда, коммуникаций, памятников истории и культуры, объектов государственного природно-заповедного фонда;
9) осуществление в интересах местного государственного управления иных полномочий, возлагаемых на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан;
10) подача иска в суд по вопросам, вытекающим из своей деятельности;
11) выдача справки по определению адреса объектов недвижимости на территории Республики Казахстан;
12) представление исходных материалов при разработке проектов строительства и реконструкции (перепланировки, переоборудования) (АЖТ);
13) выдача разрешения на проведение комплекса работ по последующей утилизации объектов (снос сооружений) ;
14) согласование эскиза (эскизного проекта);
15) ведение документооборота в электронном формате в соответствии с правилами оказания государственной услуги "Актуализация (корректировка) сведений об объектах недвижимости в информационной системе единого кадастра недвижимости" на основании требований статьи 44-2 Земельного кодекса Республики Казахстан;
16) создание рабочей группы по улучшению архитектурного облика и представление рабочей группе эскизных проектов с целью улучшения архитектурного облика.
16. Права и обязанности:
1) ведение служебной переписки с государственными и негосударственными органами и организациями по вопросам, отнесенным к ведению Государственного учреждения;
2) участие в заседаниях городского акимата и маслихата, коллегиях городских, территориальных и иных исполнительных органов;
3) внесение предложений в вышестоящие органы по основным направлениям развития города;
4) внесение в акимат города предложений о целесообразности дальнейшей реализации отраслевых (секторальных) и региональных программ;
5) подготовка информационно-аналитических материалов в пределах своей компетенции и представление их областным государственным органам и акимату города;
6) в пределах своей компетенции запрашивать и получать необходимую информацию и документы от государственных органов, юридических лиц с участием государства и других организаций, участвовать в разработке вопросов, касающихся компетенции государственного учреждения, создавать временные рабочие группы для выработки соответствующих предложений;
7) имеет право привлекать для проведения экспертиз и консультаций специалистов центральных и местных исполнительных органов, а также независимых экспертов;

7) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен объектілерді (кешендерді) тағайындау, сондай-ақ пайдалануға берілетін объектілерді (кешендерді) тіркеу және есебін жүргізу;
8) тұрғын үй қорын, коммуникацияларды, тарих және мәдениет ескерткіштерін, мемлекеттік табиғи-қорық қорының объектілерін сақтауды және олардың нормативтік күтіп-ұсталуына (қолданылуына, пайдаланылуына) бақылау ұйымдастыру;
9) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру;
10) өзінің қызметінен туындайтын мәселелер бойынша сотқа талап арыз беру;
11) Қазақстан Республикасының аумағында жылжымайтын мүлік объектілерінің мекенжайын айқындау бойынша анықтама беру;
12) құрылыс және реконструкция (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) жобаларын әзірлеу кезінде бастапқы материалдарды ұсыну (АПЗ);
13) объектілерді кейінен кәдеге жарату (құрылыстарды бұзу) жөніндегі жұмыстар кешенін жүргізуге рұқсат беру;
14) эскизді (эскиздік жобаны) келісуден өткізу;
15) Қазақстан Республикасының Жер кодексінің 44-2 бабының талаптары негізінде "Жылжымайтын мүлікті біріңғай кадастры ақпараттық жүйесіндегі жылжымайтын мүлік обьектілерінің мәліметтерін өзектендіру (түзету)" мемлекеттік қызметті көрсету қағидаларына сәйкес, құжат айналымының электронды форматта жүргізілуі;
16) сәулеттік келбетін жақсарту жөніндегі жұмысшы тобын құру және жұмысшы топқа сәулеттік келбетін жақсарту мақсатында эскиздік жобаларды ұсыну.
16. Құқықтары мен міндеттері:
1) Мемлекеттік мекеменің қарауына жатқызылған мәселелер бойынша мемлекеттiк және мемлекеттiк емес органдармен және ұйымдармен қызметтiк хат алмасу жүргiзу;
2) қалалық әкiмдiктiң және мәслихаттың мәжiлiстерiне, қалалық, аумақтық және өзге де атқарушы органдардың алқаларына қатысу;
3) жоғары органдарға қаланың негізгі даму бағыттары бойынша ұсыныстар енгізу;
4) қала әкімдігіне салалық (секторалдық) және аймақтық бағдарламаларды одан әрі әске асырудың орындылығы туралы ұсыныстар енгізу;
5) өз құзыреті шегінде ақпараттық-талдау материалдарын дайындау және оларды облыстық мемлекеттік органдарға және қала әкімдігіне ұсыну;
6) өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардан, мемлекеттің қатысуымен заңды тұлғалардан және басқа ұйымдардан қажетті ақпараттар мен құжаттарды сұратуға және алуға, мемлекеттік мекеменің құзырына қатысты мәселелерді әзірлеуге, қатысуға тиісті ұсыныстар әзірлеу үшін уақытша жұмысшы топтарын құруға;
7) сараптамалар мен консультациялар жүргізу үшін орталық және жергілікті атқарушы органдардың мамандарын, сондай-ақ тәуелсіз сарапшыларды тартуға құқығы бар;

8) проводит заседания по вопросам, входящим в компетенцию Государственного учреждения;
9) за своевременное и качественное осуществление возложенных на него прав и обязанностей Государственное учреждение несет ответственность в соответствии с нормами действующего законодательства Республики Казахстан.
3. Статус, полномочия первого руководителя Государственного органа, коллегиальных органов
17. Управление государственным учреждением "Отдел архитектуры и градостроительства" города Арыс осуществляет первый руководитель, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Государственное учреждение задач и осуществление им своих полномочий.
18. Первый руководитель государственного учреждения "Отдел архитектуры и градостроительства" города Арыс назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Первый руководитель государственного учреждения "Отдел архитектуры и градостроительства" города Арыс имеет заместителей, назначаемых на должности и освобождаемых от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Полномочия первого руководителя государственного учреждения "Отдел архитектуры и градостроительства" города Арыс:
1. Организует и руководит работой Государственного учреждения, координирует и утверждает служебные обязанности и степень их ответственности среди работников, несущих персональную ответственность за выполнение возложенных на Государственное учреждение задач;
2. В соответствии с компетенцией, установленной законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами, первый руководитель действует на принципах единоначалия и индивидуально решает вопросы в работе Государственного учреждения;
3. При руководстве Государственным учреждением первый руководитель в установленном законодательством порядке:
3.1. Действует без доверенности от имени Государственного учреждения и представляет интересы Государственного учреждения во всех организациях;
3.2. Распоряжается имуществом Государственного учреждения в случаях и пределах, установленных законодательством;
3.3. Открывает счета в банках, издает приказы, обязательные для всех работников Государственного учреждения, подписывает их и дает указания;
3.4. В соответствии с законодательством, назначает на должности и освобождает от должностей работников Государственного учреждения;
3.5. Налагает дисциплинарные взыскания на работников Государственного учреждения в порядке, установленном законодательством;
3.6. Утверждает регламент работы Государственного учреждения;

8) Мемлекеттік мекеменің құзырына кіретін мәселелері бойынша отырыстар өткізеді;
9) өзіне жүктелген құқықтар мен міндеттерді уақтылы және сапалы жүзеге асыру үшін Мемлекеттік мекеме Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы нормаларына сәйкес жауапты болады.
3. Мемлекеттік органның, алқалы органдардың бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
17. Арыс қаласының "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесін басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, Мемлекеттік мекемеге жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіліктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
18. Арыс қаласының "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
19. Арыс қаласының "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымынан босатылатын орынбасарлары болады.
20. Арыс қаласының "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысының өкілеттіктері:
1. Мемлекеттік мекеменің жұмысын ұйымдастырады және басқарады, Мемлекеттік мекемеге жүктелген міндеттердің орындалуына дербес жауапкершілікті алып жүретін қызметкерлер арасындағы қызметтік міндеттері мен олардың жауапкершілік дәрежесін үйлестіреді және бекітеді;
2. Қазақстан Республикасының Заңнамасында және осы Ережеде белгіленген құзіретіне сәйкес, бірінші басшы дара басшылық ету принципінде іс-әрекет жасайды және Мемлекеттік мекеменің жұмысындағы мәселелерді жеке шешеді;
3. Мемлекеттік мекемені басқару кезінде бірінші басшы заңнамада белгіленген тәртіпте:
3.1. Мемлекеттік мекеме атынан сенімхатсыз әрекет жасайды және барлық ұйымдарда Мемлекеттік мекеменің мүдделерін білдіреді;
3.2. Заңнамада белгіленген жағдайларда және шектерде Мемлекеттік мекеменің мүлкіне билік жасайды;
3.3. Банктерде есеп-шоттар ашады, Мемлекеттік мекеменің барлық қызметкерлеріне міндетті бұйрықтар шығарады оларға қол қояды және нұсқаулар береді;
3.4. Заңдарға сәйкес, Мемлекеттік мекеменің қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
3.5. Заңдарда белгіленген тәртіппен Мемлекеттік мекеменің қызметкерлеріне тәртіптік жаза қолданады;
3.6. Мемлекеттік мекеменің жұмыс регламентін бекітеді;

3.7. Принимает меры, направленные на противодействие коррупции в Государственном учреждении и несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер;
3.8. Осуществляет иные функции, возложенные настоящим Положением и акиматом города.
3.9. Полномочия первого руководителя Государственного учреждения в период его отсутствия осуществляются лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
21. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного органа
22. Государственное учреждение "Отдел архитектуры и градостроительства" города Арыс может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения "Отдел архитектуры и градостроительства" города Арыс формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества, приобретенного в результате собственной деятельности (включая денежные доходы) и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Государственное учреждение "Отдел архитектуры и градостроительства" города Арыс самостоятельно от имени Республики Казахстан осуществляет закрепленное за ним Национальным банком Республики Казахстан право владения, пользования и распоряжения имуществом, находящимся на его балансе.
23. Закрепленное за государственным учреждением "Отдел архитектуры и градостроительства" города Арыс имущество относится к республиканской/коммунальной собственности.
24. Государственное учреждение "Отдел архитектуры и градостроительства" города Арыс не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, предоставленных ему по плану финансирования, если иное не предусмотрено законодательством.
5. Реорганизация и ликвидация государственного органа
25. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Отдел архитектуры и градостроительства" города Арыс осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
26. Подведомственные организации и территориальные органы и государственные учреждения государственного учреждения "Отдел архитектуры и градостроительства" города Арыс:
Коммунальное государственное учреждение "Центр урбанистики города Арыс".

3.7. Мемлекеттік мекемеде сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет етуге бағытталған шараларды қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралар қабылдау үшін дербес жауапты болады;
3.8. Заңнамамен осы Ережемен және қала әкімдігімен жүктелген басқа да қызметтерді атқарады;
3.9. Мемлекеттік мекеменің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін, қолданыстағы заңнамаға сәйкес, оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
21. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
22. Арыс қаласының "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
Арыс қаласының "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
Арыс қаласының "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының Ұлттық банкінің өзіне бекітіліп берген, өзінің балансында тұрған мүлікті иелену, пайдалану және оған билік ету құқығын Қазақстан Республикасының атынан дербес жүзеге асырады.
23. Арыс қаласының "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бекітілген мүлкі республикалық/коммуналдық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Арыс қаласының "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
25. Арыс қаласының "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
26. Арыс қаласының "Сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ведомствалық қарамағында ұйымдар мен аумақтық органдар және мемлекеттік мекемелер:
"Арыс қаласының урбанистика орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.