О районном бюджете на 2026-2028 годы
Решение Макатского районного маслихата Атырауской области от 24 декабря 2025 года № 196-VIII
В соответсвии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Макатский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 18 636 403 тысяч тенге, в том числе :
налоговые поступления – 5 254 105 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 94 558 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 83 947 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 13 203 793 тысяч тенге;
2) затраты – 18 636 403 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 21 625 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 21 625 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов - 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 0 тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета - 21 625 тысяч тенге:
поступление займов – 21 625 тысяч тенге;
погашение займов – 0 тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тенге.
2. Утвердить на 2026 год норматив общей суммы поступлений общегосударственных налогов в бюджет района в следующих объемах:
корпоративный подоходный налог:
районному бюджету – 100%;
индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты :
районному бюджету – 100%;
индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты:
районному бюджету – 100%.
3. Предусмотреть на 2026 год объем субвенций, передаваемых из областного бюджета в районный бюджет, в сумме 1 859 018 тысяч тенге.
4. Утвердить резерв местного исполнительного органа на 2026 год в сумме 114 428 тысяч тенге.
5. Предусмотреть на 2026 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в сумме 78 809 тысяч тенге, в том числе:
Поселку Доссор – 37 423 тысяч тенге;
Сельскому округу Байгетобе – 41 386 тысяч тенге.
6. Учесть в районном бюджете на 2026 год целевые текущие трансферты из областного бюджета в сумме 3 662 863 тысяч тенге, в том числе:
6 554 тысяч тенге – на гарантированный социальный пакет;
33 833 тысяч тенге - на выплату государственной адресной социальной помощи;
314 536 тысяч тенге - на капитальный ремонт административного здания;

2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Атырау облысы Мақат аудандық мәслихатының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 196-VIII шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9 бабының 2 тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабының 1 тармағының 1) тармақшасына сәйкес Мақат аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесідей көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 18 636 403 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 5 254 105 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 94 558 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 83 947 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 13 203 793 мың теңге;
2) шығындар – 18 636 403 мың теңге;
3) таза бюджеттік несиелендіру – 21 625 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік несиелер – 21 625 мың теңге;
бюджеттік несиелерді өтеу – 0 теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 0 теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) - 21 625 мың теңге:
қарыздар түсімі – 21 625 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 0 теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 теңге.
2. Аудан бюджетіне жалпы мемлекеттік салықтар түсімінің жалпы сома нормативі 2026 жылға келесідей көлемдерде бекітілсін:
корпоративтік табыс салығы:
аудандық бюджетке – 100%;
төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы:
аудандық бюджетке – 100%;
төлем көзінен ұсталмайтын жеке табыс салығы:
аудандық бюджетке – 100%.
3. Облыстық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін субвенция мөлшері 2026 жылға 1 859 018 мың теңге сомасында көзделсін.
4. 2026 жылға жергілікті атқарушы органдардың резерві 114 428 мың теңге сомасында бекітілісін.
5. Аудандық бюджеттен берілетін субвенциялар көлемінде 2026 жылға 78 809 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Доссор кентіне – 37 423 мың теңге;
Бәйгетөбе ауылдық округіне – 41 386 мың теңге.
6. 2026 жылға аудандық бюджетте 3 662 863 мың теңге сомасында облыстық бюджеттен келесідей көлемдерде ескерілсін, оның ішінде:
кепілдік берілген әлеуметтік пакетке – 6 554 мың теңге;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 33 833 мың теңге;
әкімшілік ғимаратының күрделі жөндеу жұмыстарына – 314 536 мың теңге;

15 000 тысяч тенге - на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;
300 000 тысяч тенге - на подготовительные работы к отопительному сезону 2026-2027 годов;
500 000 тысяч тенге - на благоустройство, озеленение и санитарную очистку населенных пунктов;
347 240 тысяч тенге - на капитальный ремонт сетей водоснабжения и канализации;
1 780 000 тысяч тенге - обеспечение жильем отдельных категорий граждан;
5 700 тысяч тенге – прививка и обеззараживание бродячих животных;

Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға – 15 000 мың теңге;
2026-2027 жылдарға жылу беру маусымына дайындық жұмыстарына – 300 000 мың теңге;
елді мекендерді абаттандыруға, көгалдандыруға және санитарлық тазалауға – 500 000 мың теңге;
сумен жабдықтау және кәріз желілерін күрделі жөндеуге – 347 240 мың теңге;
азаматтардың жекелеген санаттары үшін тұрғын үй сатып алуға – 1 780 000 мың теңге;
қаңғыбас жануарларды егу және зарарсыздандыруға – 5 700 мың теңге;

360 000 тысяч тенге – обеспечение жильем отдельных категорий граждан.
7. Учесть в районном бюджете на 2026 год целевые трансферты на развитие из областного бюджета в сумме 7 681 912 тысяч тенге, в том числе:
1 574 147 тысяч тенге - на строительство системы видеонаблюдения в населенных пунктах;
2 213 057 тысяч тенге – на развитие системы освещения населенных пунктов;
42 136 тысяч тенге - на развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры;

азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз етуге – 360 000 мың теңге.
7. 2026 жылға арналған аудандық бюджетке облыстық бюджеттен 7 681 912 мың теңге сомасында нысаналы даму трансферттері ескерілсін, оның ішінде:
сумен жабдықтау жүйесін дамыту – 1 574 147 мың теңге;
жылу-энергетикалық жүйені дамыту – 2 213 057 мың теңге;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға – 42 136 мың теңге;

6570
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
6570
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
10496
122
Аппарат акима района (города областного значения)
10496
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
6616
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
3880
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1662928
1
Социальное обеспечение
47022
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
47022
005
Государственная адресная социальная помощь
47022
2
Социальная помощь
454570
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
454570
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответсвии с законодательсвом Республики Казахстан
33600
006
Оказание жилищной помощи
630
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
103947
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
5234
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
41901
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
75716
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
148952
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
44590
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
1161336
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1161336
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере занятости и социальных программ
46212
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
588
021
Капитальные расходы государственного органа
1114536
7
Жилищно-коммунальное хозяйство
6923046
1
Жилищное хозяйство
2681121
467
Отдел строительства района (города областного значения)

6570
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
6570
2
Төтенше жағдайлар жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
10496
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
10496
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымдағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
6616
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарды құрылдмаған елді мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
3880
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
1662928
1
Әлеуметтік қамсыздандыру
47022
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік баңдарламалар бөлімі
47022
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
47022
2
Әлеуметтік көмек
454570
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік баңдарламалар бөлімі
454570
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
33600
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
630
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
103947
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
5234
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
41901
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
75716
017
Мүгедектігі бар адамды оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық, тифлотехникалық құралдармен, арнаулы жүрiп-тұру құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емделу, есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының, жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну
148952
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
44590
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
1161336
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік баңдарламалар бөлімі
1161336
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жқніндегі қызметтер
46212
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерше ақы төлеу
588
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1114536
7
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
6923046
1
Тұрғын үй шаруашылығы
2681121
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі