О бюджетах сельских округов на 2026-2028 годы
Решение Махамбетского районного маслихата Атырауской области от 22 декабря 2025 года № 249
В соответствии со статьей 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и рассмотрев предложение районного акимата о проектах сельских бюджетов на 2026-2028 годы, Махамбетский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Алгинского сельского округа на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 354 955 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступлениям – 11 497 тысяч тенге;
неналоговые поступления - 70 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала - 0 тенге;
поступления трансфертов – 343 388 тысяч тенге;
2) затраты - 354 955 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0 тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 0 тенге;
погашение бюджетных кредитов - 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами - 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов - 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета - 0 тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 0 тенге, в том числе:
поступление займов - 0 тенге;
погашение займов - 0 тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тенге.
2. Утвердить бюджет Акжайыкского сельского округа на 2026-2028 годы согласно приложениям 4, 5 и 6 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 195 965 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 19 785 тысяч тенге;
неналоговые поступления - 54 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 1 020 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 175 106 тысяч тенге;
2) затраты – 195 965 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование - 0 тенге, в том числе:
бюджетные кредиты - 0 тенге;
погашение бюджетных кредитов - 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами - 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов - 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета - 0 тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета - 0 тенге, в том числе:
поступление займов - 0 тенге;
погашение займов - 0 тенге;
используемые остатки бюджетных средств - 0 тенге.
3. Утвердить бюджет Актогайского сельского округа на 2026-2028 годы согласно приложениям 7, 8 и 9 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:

2026-2028 жылдарға арналған ауылдық округтердің бюджеттері туралы
Атырау облысы Махамбет аудандық мәслихатының 2025 жылғы 22 желтоқсандағы № 249 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 91 бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабына сәйкес және аудан әкімдігінің 2026-2028 жылдарға арналған ауылдық округтердің бюджеттерінің жобалары туралы ұсынысын қарап, Махамбет аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған Алға ауылдық округінің бюджеті тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемде бекітілсін:
1) кірістер – 354 955 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 11 497 мың теңге;
салықтық емес түсімдер - 70 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
трансферттердің түсімдері – 343 388 мың теңге;
2) шығындар – 354 955 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу - 0 теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер - 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу - 0 теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо - 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу - 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) - 0 теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) - 0 теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі - 0 теңге;
қарыздарды өтеу - 0 теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 теңге.
2. 2026-2028 жылдарға арналған Ақжайық ауылдық округінің бюджеті тиісінше 4, 5 және 6-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемде бекітілсін:
1) кірістер – 195 965 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 19 785 мың теңге;
салықтық емес түсімдер - 54 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 1 020 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 175 106 мың теңге;
2) шығындар – 195 965 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу - 0 теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер - 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу - 0 теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо - 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу - 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 0 теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) - 0 теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі - 0 теңге;
қарыздарды өтеу - 0 теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 теңге.
3. 2026-2028 жылдарға арналған Ақтоғай ауылдық округінің бюджеті тиісінше 7, 8 және 9-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемде бекітілсін:

5) дефицит (профицит) бюджета - 0 тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета - 0 тенге, в том числе:
поступление займов - 0 тенге;
погашение займов - 0 тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тенге.
9. Утвердить бюджет Сарайчиковского сельского округа на 2026-2028 годы согласно приложениям 25, 26 и 27 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 184 773 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 22 718 тысяч тенге;
неналоговые поступления - 0 тенге;
поступления от продажи основного капитала - 0 тенге;
поступления трансфертов – 162 055 тысяч тенге;
2) затраты – 184 773 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование - 0 тенге, в том числе:
бюджетные кредиты - 0 тенге;
погашение бюджетных кредитов - 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами - 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов - 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета - 0 тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета - 0 тенге, в том числе:
поступление займов - 0 тенге;
погашение займов - 0 тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тенге.
10. Учесть, что в бюджетах сельских округов на 2026 год предусмотрены субвенции, передаваемые из районного бюджета в сумме 1 525 654 тысяч тенге, в том числе:
Алгинскому сельскому округу – 164 018 тысяч тенге;
Акжайыкскому сельскому округу – 153 306 тысяч тенге;
Актогайскому сельскому округу – 143 171 тысяч тенге;
Баксайскому сельскому округу – 105 834 тысяч тенге;
Бейбарыскому сельскому округу – 139 556 тысяч тенге;
Жалгансайскому сельскому округу – 115 724 тысяч тенге;
Есболскому сельскому округу – 169 268 тысяч тенге;
Махамбетскому сельскому округу – 395 222 тысяч тенге;
Сарайчиковскому сельскому округу – 139 555 тысяч тенге.
11. Учесть, что в бюджетах сельских округов на 2026 год предусмотрены целевые трансферты из районного бюджета в сумме – 953 205 тысяч тенге, в том числе:
на обеспечение санитарий населенных пунктов - 5 536 тысяч тенге в том числе:
Акжайыкскому сельскому округу – 500 тысяч тенге;
Актогайскому сельскому округу – 600 тысяч тенге;
Алгинскому сельскому округу – 500 тысяч тенге;
Баксайскому сельскому округу – 500 тысяч тенге;
Бейбарыскому сельскому округу – 715 тысяч тенге;
Жалгансайскому сельскому округу – 500 тысяч тенге;
Есболскому сельскому округу – 615 тысяч тенге;
Махамбетскому сельскому округу – 1 106 тысяч тенге;
Сарайчиковскому сельскому округу – 500 тысяч тенге.
947 669 тысяч тенге - на организацию водоснабжения населенных пунктов, в том чмсле:
Акжайыкскому сельскому округу – 21 300 тысяч тенге;
Актогайскому сельскому округу – 21 300 тысяч тенге;

5) бюджет тапшылығы (профициті) - 0 теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) - 0 теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі - 0 теңге;
қарыздарды өтеу - 0 теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 теңге.
9. 2026-2028 жылдарға арналған Сарайшық ауылдық округінің бюджеті тиісінше 25, 26 және 27-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемде бекітілсін:
1) кірістер – 184 773 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 22 718 мың теңге;
салықтық емес түсімдер - 0 теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер - 0 теңге;
трансферттердің түсімдері – 162 055 мың теңге;
2) шығындар – 184 773 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу - 0 теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер - 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу - 0 теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо - 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу - 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) - 0 теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) - 0 теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі - 0 теңге;
қарыздарды өтеу - 0 теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары - 0 теңге.
10. 2026 жылға арналған ауылдық округтердің бюджеттерінде аудандық бюджеттен берілетін 1 525 654 мың теңге сомасында субвенциялар көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
Алға ауылдық округіне – 164 018 мың теңге;
Ақжайық ауылдық округіне – 153 306 мың теңге;
Ақтоғай ауылдық округіне – 143 171 мың теңге;
Бақсай ауылдық округіне – 105 834 мың теңге;
Бейбарыс ауылдық округіне – 139 556 мың теңге;
Жалғансай ауылдық округіне – 115 724 мың теңге;
Есбол ауылдық округіне – 169 268 мың теңге;
Махамбет ауылдық округіне – 395 222 мың теңге;
Сарайшық ауылдық округіне – 139 555 мың теңге.
11. 2026 жылға арналған ауылдық округтердің бюджеттерінде аудандық бюджеттен – 953 205 мың теңге сомасында нысаналы трансферттер көзделсін, оның ішінде:
елді мекендердің санитариясын қамтамасыз етуге– 5 536 мың теңге, оның ішінде:
Ақжайық ауылдық округіне – 500 мың теңге;
Ақтоғай ауылдық округіне – 600 мың теңге;
Алға ауылдық округіне – 500 мың теңге;
Бақсай ауылдық округіне – 500 мың теңге;
Бейбарыс ауылдық округіне – 715 мың теңге;
Жалғансай ауылдық округіне – 500 мың теңге;
Есбол ауылдық округіне – 615 мың теңге;
Махамбет ауылдық округіне – 1 106 мың теңге;
Сарайшық ауылдық округіне – 500 мың теңге.
елді мекендерді сумен жабдықтауды ұйымдастыруға – 947 669 мың теңге, оның ішінде:
Ақжайық ауылдық округіне – 21 300 мың теңге;
Ақтоғай ауылдық округіне – 21 300 мың теңге;

Алгинскому сельскому округу – 178 870 тысяч тенге;
Баксайскому сельскому округу – 203 246 тысяч тенге;
Бейбарыскому сельскому округу – 45 000 тысяч тенге;
Жалгансайскому сельскому округу – 21 300 тысяч тенге;
Есболскому сельскому округу – 21 300 тысяч тенге;
Махамбетскому сельскому округу – 413 353 тысяч тенге;
Сарайчиковскому сельскому округу – 22 000 тысяч тенге.
12. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель районного маслихата К. Мажиев
Приложение 1 к решению
районного маслихата от 22
декабря 2025 года № 249
Бюджет Алгинского сельского округа на 2026 год
Категория
Сумма (тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
І. Доходы

Алға ауылдық округіне – 178 870 мың теңге;
Бақсай ауылдық округіне – 203 246 мың теңге;
Бейбарыс ауылдық округіне – 45 000 мың теңге;
Жалғансай ауылдық округіне – 21 300 мың теңге;
Есбол ауылдық округіне – 21 300 мың теңге;
Махамбет ауылдық округіне – 413 353 мың теңге;
Сарайшық ауылдық округіне – 22 000 мың теңге.
12. Осы шешім 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат төрағасы Қ. Мажиев
Аудандық мәслихаттың
2025 жылғы 22 желтоқсандағы
№249 шешіміне 1 қосымша
2026 жылға арналған Алға ауылдық округінің бюджеті
Санаты
Сомасы (мың теңге)
Сыныбы
Ішкі сыныбы
А т а у ы
I. Кірістер

124
Аппарат акима района в городе, города районного значения, поселка, села,сельского округа
040
Реализация мероприятий для решения вопросов обустройства населенных пунктов в реализацию мер по содействию экономическому развитию регионов в рамках Программы развития регионов до 2025 года
15
Трансферты
124
Аппарат акима района в городе, города районного значения, поселка, села,сельского округа
048
Возврат неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов
III. Чистое бюджетное кредитование
Бюджетные кредиты
Категория
Сумма (тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
Погашение бюджетных кредитов
5
Погашение бюджетных кредитов
01
Погашение бюджетных кредитов
1
Погашение бюджетных кредитов, выданных из государственного бюджета
Функциональная группа
Сумма (тысяч тенге)
Администратор
Программа
Наименование
ІV. Сальдо по операциям с финансовыми активами
Приобретение финансовых активов
13
Прочие
Категория
Сумма (тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
Поступления от продажи финансовых активов государства
6
Поступления от продажи финансовых активов государства
01
Поступления от продажи финансовых активов государства
1
Поступления от продажи финансовых активов внутри страны
Категория
Сумма (тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
V. Дефицит (профицит) бюджета
VI. Финансирование дефицита (использование профицита) бюджета
7
Поступление займов
01
Внутренние государственные займы
2
Договоры займа
Категория
Сумма (тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
8
Используемые остатки бюджетных средств
01
Остатки бюджетных средств
1
Свободные остатки бюджетных средств
Приложение 2 к решению
районного маслихата от 22
декабря 2025 года № 249
Бюджет Алгинского сельского округа на 2027 год
Категория
Сумма (тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
І. Доходы

124
Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің аппараты
040
Өңірлерді дамытудың 2025 жылға дейінгі бағдарламасы шеңберінде өңірлерді экономикалық дамытуға жәрдемдесу бойынша шараларды іске асыруға елді мекендерді жайластыруды шешуге арналған іс-шараларды іске асыру
15
Трансферттер
124
Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің аппараты
048
Пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) нысаналы трансферттерді қайтару
III.Таза бюджеттік кредиттеу
Бюджеттік кредиттер
Санаты
Сомасы (мың теңге)
Сыныбы
Ішкі сыныбы
А т а у ы
Бюджеттік кредиттерді өтеу
5
Бюджеттік кредиттерді өтеу
01
Бюджеттік кредиттерді өтеу
1
Мемлекеттік бюджеттен берілген бюджеттік кредиттерді өтеу
Функционалдық топ
Сомасы (мың теңге)
Әкімші
Бағдарлама
А т а у ы
IV. Қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо
Қаржы активтерін сатып алу
13
Басқалар
Санаты
Сомасы (мың теңге)
Сыныбы
Ішкі сыныбы
А т а у ы
Мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер
6
Мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер
01
Мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер
1
Қаржы активтерін ел ішінде сатудан түсетін түсімдер
Санаты
Сомасы (мың теңге)
Сыныбы
Ішкі сыныбы
А т а у ы
V. Бюджет тапшылығы (профициті)
VI. Бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану)
7
Қарыздар түсімі
01
Мемлекеттік ішкі қарыздар
2
Қарыз алу келісім – шарттары
Санаты
Сомасы (мың теңге)
Сыныбы
Ішкі сыныбы
А т а у ы
8
Бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары
01
Бюджет қаражаты қалдықтары
1
Бюджет қаражатының бос қалдықтары
Аудандық мәслихаттың
2025 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 249 шешіміне 2 қосымша
2027 жылға арналған Алға ауылдық округінің бюджеті
Санаты
Сомасы (мың теңге)
Сыныбы
Ішкі сыныбы
А т а у ы
I. Кірістер

040
Реализация мероприятий для решения вопросов обустройства населенных пунктов в реализацию мер по содействию экономическому развитию регионов в рамках Программы развития регионов до 2025 года
15
Трансферты
124
Аппарат акима района в городе, города районного значения, поселка, села,сельского округа
044
Возврат сумм неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов, выделенных из республиканского бюджетаза счет целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан

040
"Өңірлерді дамытудың 2025 жылға дейінгі бағдарламасы шеңберінде өңірлерді экономикалық дамытуға жәрдемдесу бойынша шараларды іске асыруға елді мекендерді жайластыруды шешіге арналған іс-шараларды іске асыру
15
Трансферттер
124
Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің аппараты
044
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферт есебінен республикалық бюджеттен бөлінген пайдаланылмаған (түгел пайдаланылмаған) нысаналы трансферттерінің сомасын қайтару