О внесении изменений в решение Махамбетского районного маслихата от 26 декабря 2024 года № 167 "О районном бюджете на 2025-2027 годы"
Решение Махамбетского районного маслихата Атырауской области от 18 декабря 2025 года № 240
Махамбетский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Махамбетского районного маслихата от 26 декабря 2024 года № 167 "О районном бюджете на 2025-2027 годы" следующие изменения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доход – 17 394 204 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 5 803 238 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 72 796 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 8 195 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 11 509 975 тысяч тенге;
2) затраты – 18 098 333 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 17 469 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 37 354 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 19 885 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 721 598 тысяча тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета - 721 598 тысяча тенге, в том числе:
поступление займов – 37 354 тысяча тенге;
погашение займов – 19 885 тысяча тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 704 129 тысяча тенге.".
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые трансферты из областного бюджета в сумме – 11 159 553 тысяч тенге, в том числе:
50 835 тысяч тенге - на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;
63 180 тысяч тенге - на выплату государственной адресной социальной помощи;
4 378 тысяч тенге – на повышение заработной платы медицинских работников центров оказания специальных социальных услуг;
3 544 тысяч тенге – на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий;
200 000 тысяч тенге – приобретение жилищ коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения;
31 820 тысяч тенге – на социальную помощь отдельным категориям граждан;
1 286 365 тысяч тенге - на развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктов;
3 815 123 тысяч тенге – на капитальный ремонт автомобильных дорог;

"2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы" Махамбет аудандық мәслихатының 2024 жылғы 26 желтоқсандағы № 167 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Атырау облысы Махамбет аудандық мәслихатының 2025 жылғы 18 желтоқсандағы № 240 шешімі
Махамбет аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы" Махамбет аудандық мәслихатының 2024 жылғы 26 желтоқсандағы № 167 шешіміне мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2025 - 2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 17 394 204 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 5 803 238 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 72 796 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 8 195 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 11 509 975 мың теңге;
2) шығындар –18 098 333 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 17 469 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 37 354 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 19 885 мың теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 721 598 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 721 598 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі - 37 354 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 19 885 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 704 129 мың теңге.".
2-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен 11 159 553 мың теңге сомасында нысаналы трансферт көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға – 50 835 мың теңге;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 63 180 мың теңге;
арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарының медицина қызметкерлерінің жалақысын көтеруге - 4 378 мың теңге;
мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге - 3 544 мың теңге;
халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғынжайлар сатып алуға – 200 000 мың теңге;
азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмекке – 31 820 мың теңге;
елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға – 1 286 365 мың теңге;
автомобиль жолдарын күрделі жөндеуге - 3 815 123 мың теңге;

63 057 тысяч тенге –на уличное освещение населенных пунктов;
721 465 тысяч тенге – на укрепительных работ дамбов населенных пунктов;
104 902 тысяч тенге – на содержание учреждений социальной защиты;
52 524 тысяч тенге – на проведение работ по подготовке к зимнему периоду;
416 900 тысяч тенге – на обеспечение жильем отдельных категорий граждан;
5 000 тысяч тенге – на озеленение населенных пунктов;
2 600 000 тысяч тенге - на проведение работ по инженерной защите населения, объектов и территорий от природных стихийных бедствий;
1 514 925 тысяч тенге – на проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры;
121 959 тысяч тенге - на развитие транспортной инфраструктуры;
11 808 тысяч тенге – на развитие коммунального хозяйства;
91 768 тысяч тенге - на работу уничтожения грызунов населенных пунктов.".
пункт 4 изложить в новой редакции:
"4. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год целевые трансферты в бюджеты сельских округов в сумме – 1 506 392 тысяч тенге, в том числе:
2 235 тысяч тенге – на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий;
117 091 тысяч тенге - на уличное освещение населенных пунктов;
741 898 тысяч тенге - на укрепительных работ дамбов населенных пунктов и к работам по подготовке к паводку;
153 512 тысяч тенге - на текущие и капитальные затраты аппарата акима сельского округа;
117 854 тысяч тенге – на благоустройство населенных пунктов;
110 158 тысяч тенге - на обеспечение санитарии населенных пунктов;
91 331 тысяч тенге - на организацию водоснабжения населенных пунктов;
15 000 тысяч тенге – на управление коммунальным имуществом сельского округа;
63 653 тысяч тенге – на текущие и капитальные затраты сельских организаций культуры;
1 445 тысяч тенге – на проведение работ по подготовке к зимнему периоду;
447 тысяч тенге - на организацию сохранения государственного жилищного фонда сельского округа;
91 768 тысяч тенге - на работу уничтожения грызунов населенных пунктов.".
пункт 6 изложить в новой редакции:

елді мекендердегі көшелерді жарықтандыруға – 63 057 мың теңге;
елді мекендердегі бөгеттерді нығайту жұмыстарына – 721 465 мың теңге;
әлеуметтік қорғау ұйымдарын ұстау шығындарына – 104 902 мың теңге;
қысқы дайындық жұмыстарын жүргізуге - 52 524 мың теңге;
азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз етуге – 416 900 мың теңге;
елді мекендерді көгалдандыруға – 5 000 мың теңге;
халықты, объектілер мен аумақтарды табиғи дүлей зілзалалардан инженерлік қорғау жөніндегі жұмыстарды жүргізуге – 2 600 000 мың теңге;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыруға – 1 514 925 мың теңге;
көлік инфрақұрылымын дамытуға -121 959 мың теңге;
коммуналдық шаруашылығын дамытуға – 11 808 мың теңге;
елді мекендерде кеміргіштерді жою жұмыстарына – 91 768 мың теңге.".
4-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"4. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтер бюджеттеріне – 1 506 392 мың теңге сомасында нысаналы трансферттер көзделсін, оның ішінде:
мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге - 2 235 мың теңге;
елді мекендердегі көшелерді жарықтандыруға – 117 091 мың теңге;
елді мекендердегі бөгеттерді нығайту және су тасқынына дайындық жұмыстарына – 741 898 мың теңге;
ауылдық округ әкімі аппаратының ағымдағы және күрделі шығындарына – 153 512 мың теңге;
елді мекендерді абаттандыруға – 117 854 мың теңге;
елді мекендердің санитариялық жұмыстарына – 110 158 мың теңге;
елді мекендерді сумен жабдықтауды ұйымдастыруға – 91 331 мың теңге;
ауылдық округтің коммуналдық мүлкін басқаруға – 15 000 мың теңге;
ауылдық мәдениет ұйымдарының ағымдағы және күрделі шығындарына – 63 653 мың теңге;
қысқы мерзімге дайындық жұмыстарын жүргізуге - 1 445 мың теңге;
ауылдық округтің мемлекеттік тұрғын үй қорының сақталуын ұйымдастыруға – 447 мың теңге;
елді мекендерде кеміргіштерді жою жұмыстарына – 91 768 мың теңге."
6-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"6. Утвердить резерв местного исполнительного органа на 2025 год в сумме – 75 782 тысяч тенге.".
2. Приложение к указанному решению 1 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
3. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председателя районного маслихата К. Мажиев
Приложение 1 к решению
районного маслихата от 18
декабря 2025 года № 240
Приложение 1 к решению
районного маслихата от 26
декабря 2024 года № 167
Бюджет района на 2025 год
Категория
Сумма (тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
І. Доходы

"6. Жергілікті атқарушы органының 2025 жылға арналған резерві – 75 782 мың теңге сомада бекітілсін".
2. Көрсетілген шешімнің 1 қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда мазмұндалсын.
3.Осы шешім 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат төрағасы К. Мажиев
Аудандық мәслихаттың
2025 жылғы 18 желтоқсандағы
№ 240 шешіміне 1 қосымша
Аудандық мәслихаттың
2024 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 167 шешіміне 1 қосымша
2025 жылға арналған аудандық бюджет
Санаты
Сомасы мың теңге
Сыныбы
Ішкі сыныбы
А т а у ы
I. Кірістер

54039
122
Аппарат акима района (города областного значения)
9597
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
9597
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
8808
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог (города областного значения)
8808
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
8808
05
Здравоохранение
123
Аппарат акима района в городе, города районного значения, поселка, села, сельского округа
002
Организация в экстренных случаях доставки тяжелобольных людей до ближайшей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
921380
451
Отдел занятости, социальных программ района (города областного значения)
66922
005
Государственная адресная социальная помощь
66922
057
Обеспечение физических лиц, являющихся получателями государственной адресной социальной помощи, телевизионными абонентскими приставками
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог района (города областного значения)
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
451
Отдел занятости, социальных программ района (города областного значения)
503222
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры , спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
32027
006
Оказание жилищной помощи
69
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
148211
010
Материальное обеспечение детей-инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
3677
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
105709
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного специалистами жестового языка, индивидуальными помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
182146
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
31383
451
Отдел занятости, социальных программ района (города областного значения)
351236
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере занятости, социальных программ и регистрации актов гражданского состояния

54039
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
9597
007
Аудандық ауқымдағы дала өрттерінің, сондай –ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елді мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
9597
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
8808
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
8808
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
8808
05
Денсаулық сақтау
123
Қаладағы аудан, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің аппараты
002
Шұғыл жағдайларда сырқаты ауыр адамдарды дәрігерлік көмек көрсететін ең жақын денсаулық сақтау ұйымына жеткізуді ұйымдастыру
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
921380
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
66922
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
66922
057
Атаулы мемлекеттік әлеуметтік көмек алушылар болып табылатын жеке тұлғаларды телевизиялық абоненттік жалғамамен қамтамасыз ету
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
503222
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринария мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
32027
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
69
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
148211
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
3677
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтік қызмет көрсету аумақтық орталығы
105709
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу жеке көмекшінің және ымдау тіл маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
182146
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
31383
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
351236
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер

52944
004
Организация работ по зонированию земель
007
Капитальные расходы государственного органа
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
010
Развитие объектов сельского хозяйства
11
Промышленность, архитектурная, градострительная и строительная деятельность
86839
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
86839
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, архитектуры и градостроительства на местном уровне
85742
015
Капитальные расходы государственного органа
1097
12
Транспорт и коммуникации
3157813
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог района (города областного значения)
3157813
022
Развитие транспортной инфраструктуры
121959
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
15629
045
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов
2884337
037
Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям
135888
051
Реализация приоритетных проектов транспортной инфрастуктуры
13
Прочие
2167601
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог района (города областного значения)
2091819
040
Реализация мер по содействию экономическому развитию регионов в рамках Государственной программы развития регионов до 2025 года
721280
062
Реализация мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі" за счет средств местного бюджета
1370539
064
Развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
75782
012
Резерв местного исполнительного органа района (города областного значения)
75782
14
Обслуживание долга
173387
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
173387
021
Обслуживание долга местных исполнительных органов по выплате вознаграждений и иных платежей по займам из областного бюджета
173387
15
Трансферты
889564
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
889564
006
Возврат неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов
7746
020
Целевые текущие трансферты в вышестоящие бюджеты в связи с изменением фонда оплаты труда в бюджетной сфере
024
Целевые текущие трансферты из нижестоящего бюджета на компенсацию потерь вышестоящего бюджета в связи с изменением законодательства

52944
004
Жерді аймақтарға бөлу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
007
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
010
Ауыл шаруашылығы объектілерін дамыту
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
86839
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
86839
001
Жергілікті деңгейде құрылыс, сәулет және қала құрылысы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
85742
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1097
12
Көлік және коммуникация
3157813
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
3157813
022
Көлік инфрақұрылымын дамыту
121959
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
15629
045
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу
2884337
037
Әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық) қала маңындағы және ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялау
135888
051
Көлiк инфрақұрылымының басым жобаларын іске асыру
13
Басқалар
2167601
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
2091819
040
Өңірлерді дамытудың 2025 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде өңірлерді экономикалық дамытуға жәрдемдесу бойынша шараларды іске асыру
721280
062
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыру
1370539
064
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамыту
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
75782
012
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының резерві
75782
14
Борышқа қызмет көрсету
173387
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
173387
021
Жергілікті атқарушы органдардың облыстық бюджеттен қарыздар бойынша сыйақылар мен өзге де төлемдерді төлеу бойынша борышына қызмет көрсету
173387
15
Трансферттер
889564
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
889564
006
Пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) нысаналы трансферттерді қайтару
7746
020
Бюджет саласындағы еңбекақы төлеу қорының өзгеруіне байланысты жоғарғы тұрған бюджеттерге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
024
Заңнаманы өзгертуге байланысты жоғары тұрған бюджеттің шығындарын өтеуге төменгі тұрған бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер