О внесении изменений в решение Махамбетского районного маслихата от 26 декабря 2024 года № 167 "О районном бюджетена 2025-2027 годы"
Решение Махамбетского районного маслихата Атырауской области от 4 ноября 2025 года № 224
Махамбетский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Махамбетского районного маслихата от 26 декабря 2024 года № 167 "О районном бюджете на 2025-2027 годы" следующие изменения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доход – 16 927 425 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 5 888 819 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 65 371 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 4 436 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 10 968 799 тысяч тенге;
2) затраты – 17 631 554 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 17 469 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 37 354 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 19 885 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 721 598 тысяча тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета - 721 598 тысяча тенге, в том числе:
поступление займов – 37 354 тысяча тенге;
погашение займов – 19 885 тысяча тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 704 129 тысяча тенге.".
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые трансферты из областного бюджета в сумме – 10 618 377 тысяч тенге, в том числе:
50 835 тысяч тенге -– на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;
68 599 тысяч тенге - на выплату государственной адресной социальной помощи;
4 378 тысяч тенге – на повышение заработной платы медицинских работников центров оказания специальных социальных услуг;
3 544 тысяч тенге – на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий;
200 000 тысяч тенге – приобретение жилищ коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения;
31 844 тысяч тенге – на социальную помощь отдельным категориям граждан;
1 286 365 тысяч тенге - на развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктов;
3 218 769 тысяч тенге – на капитальный ремонт автомобильных дорог;

"2025–2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы" Махамбет аудандық мәслихатының 2024 жылғы 26 желтоқсандағы № 167 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Атырау облысы Махамбет аудандық мәслихатының 2025 жылғы 4 қарашадағы № 224 шешімі
Махамбет аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы" Махамбет аудандық мәслихатының 2024 жылғы 26 желтоқсандағы № 167 шешіміне мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 16 927 425 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 5 888 819 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 65 371 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 4 436 мың теңге;
трансферттертүсімдері – 10 968 799 мың теңге;
2) шығындар –17 631 554 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 17 469 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 37 354 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 19 885 мың теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 721 598 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 721 598 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі - 37 354 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 19 885 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 704 129 мың теңге.".
2-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен 10 618 377 мың теңге сомасында нысаналы трансферт көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға – 50 835 мың теңге;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 68 599 мың теңге;
арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарының медицина қызметкерлерінің жалақысын көтеруге - 4 378 мың теңге;
мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге - 3 544 мың теңге;
халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғынжайлар сатып алуға – 200 000 мың теңге;
азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмекке – 31 844 мың теңге;
елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға – 1 286 365 мың теңге;
автомобиль жолдарын күрделі жөндеуге - 3 218 769 мың теңге;

63 057 тысяч тенге –на уличное освещение населенных пунктов;
721 465 тысяч тенге – на укрепительных работ дамбов населенных пунктов;
111 904 тысяч тенге – на содержание учреждений социальной защиты;
52 571 тысяч тенге – на проведение работ по подготовке к зимнему периоду;
420 000 тысяч тенге – на обеспечение жильем отдельных категорий граждан;
5 000 тысяч тенге – на озеленение населенных пунктов;
2 600 000 тысяч тенге - на проведение работ по инженерной защите населения, объектов и территорий от природных стихийных бедствий;
1 514 925 тысяч тенге – на проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры;
253 313 тысяч тенге - на развитие транспортной инфраструктуры;
11 808 тысяч тенге – на развитие коммунального хозяйства.".
пункт 4 изложить в новой редакции:
"4. Предусмотреть в районном бюджете на 2025год целевые трансферты в бюджеты сельских округов в сумме – 1 430 531 тысяч тенге, в том числе:
2 235 тысяч тенге – на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий;
116 979 тысяч тенге - на уличное освещение населенных пунктов;
741 898 тысяч тенге - на укрепительных работ дамбов населенных пунктов и к работам по подготовке к паводку;
160 892 тысяч тенге -на текущие и капитальные затраты аппарата акима сельского округа;
118 111 тысяч тенге – на благоустройство населенных пунктов;
110 158 тысяч тенге - на обеспечение санитарии населенных пунктов;
101 331 тысяч тенге - на организацию водоснабжения населенных пунктов;
15 000 тысяч тенге – на управление коммунальным имуществом сельского округа;
61 982 тысяч тенге – на текущие и капитальные затраты сельских организаций культуры;
1 445 тысяч тенге – на проведение работ по подготовке к зимнему периоду;
500 тысяч тенге - на организацию сохранения государственного жилищного фонда сельского округа.".

елді мекендердегі көшелерді жарықтандыруға – 63 057 мың теңге;
елді мекендердегі бөгеттерді нығайту жұмыстарына – 721 465 мың теңге;
әлеуметтік қорғау ұйымдарын ұстау шығындарына – 111 904 мың теңге;
қысқы дайындық жұмыстарын жүргізуге - 52 571 мың теңге;
азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз етуге - 420 000 мың теңге;
елді мекендерді көгалдандыруға – 5 000 мың теңге;
халықты, объектілер мен аумақтарды табиғи дүлей зілзалалардан инженерлік қорғау жөніндегі жұмыстарды жүргізуге – 2 600 000 мың теңге;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыруға – 1 514 925 мың теңге;
көлік инфрақұрылымын дамытуға - 253 313 мың теңге;
коммуналдық шаруашылығын дамытуға – 11 808 мың теңге.".
4-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"4. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтер бюджеттеріне – 1 430 531 мың теңге сомасында нысаналы трансферттер көзделсін, оның ішінде:
мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге - 2 235 мың теңге;
елді мекендердегі көшелерді жарықтандыруға – 116 979 мың теңге;
елді мекендердегі бөгеттерді нығайту және су тасқынына дайындық жұмыстарына – 741 898 мың теңге;
ауылдық округ әкімі аппаратының ағымдағы және күрделі шығындарына – 160 892 мың теңге;
елді мекендерді абаттандыруға – 118 111 мың теңге;
елді мекендердің санитариялықжұмыстарына – 110 158 мың теңге;
елді мекендерді сумен жабдықтауды ұйымдастыруға – 101 331 мың теңге;
ауылдық округтің коммуналдық мүлкін басқаруға – 15 000 мың теңге;
ауылдық мәдениет ұйымдарының ағымдағы және күрделі шығындарына – 61 982 мың теңге;
қысқы мерзімге дайындық жұмыстарын жүргізуге - 1 445 мың теңге;
ауылдық округтің мемлекеттік тұрғын үй қорының сақталуын ұйымдастыруға – 500 мың теңге.".

11194
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
8808
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог (города областного значения)
8808
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
8808
05
Здравоохранение
123
Аппарат акима района в городе, города районного значения, поселка, села, сельского округа
002
Организация в экстренных случаях доставки тяжелобольных людей до ближайшей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
935941
451
Отдел занятости, социальных программ района (города областного значения)
72341
005
Государственная адресная социальная помощь
72341
057
Обеспечение физических лиц, являющихся получателями государственной адресной социальной помощи, телевизионными абонентскими приставками
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог района (города областного значения)
1500
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
1500
451
Отдел занятости, социальных программ района (города областного значения)
510855
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры , спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
32019
006
Оказание жилищной помощи
154
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
148929
010
Материальное обеспечение детей-инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
3717
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
107119
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами,специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного специалистами жестового языка, индивидуальными помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
180532
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
38385
451
Отдел занятости, социальных программ района (города областного значения)
351245
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере занятости, социальных программ и регистрации актов гражданского состояния
63681
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
300

11194
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
8808
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
8808
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
8808
05
Денсаулық сақтау
123
Қаладағы аудан, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің аппараты
002
Шұғыл жағдайларда сырқаты ауыр адамдарды дәрігерлік көмек көрсететін ең жақын денсаулық сақтау ұйымына жеткізуді ұйымдастыру
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
935941
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
72341
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
72341
057
Атаулы мемлекеттік әлеуметтік көмек алушылар болып табылатын жеке тұлғаларды телевизиялық абоненттік жалғамамен қамтамасыз ету
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1500
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
1500
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
510855
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринария мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
32019
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
154
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
148929
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
3717
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтік қызмет көрсету аумақтық орталығы
107119
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу жеке көмекшінің және ымдау тіл маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
180532
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
38385
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
351245
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
63681
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
300

472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
010
Развитие объектов сельского хозяйства
11
Промышленность, архитектурная, градострительная и строительная деятельность
89371
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
89371
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, архитектуры и градостроительства на местном уровне
87742
015
Капитальные расходы государственного органа
1629
12
Транспорт и коммуникации
2536869
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог района (города областного значения)
2536869
022
Развитие транспортной инфраструктуры
253313
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
15629
045
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов
2132039
037
Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям
135888
051
Реализация приоритетных проектов транспортной инфрастуктуры
13
Прочие
2337305
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог района (города областного значения)
2259830
040
Реализация мер по содействию экономическому развитию регионов в рамках Государственной программы развития регионов до 2025 года
721280
062
Реализация мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі" за счет средств местного бюджета
1538550
064
Развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
77475
012
Резерв местного исполнительного органа района (города областного значения)
77475
14
Обслуживание долга
173281
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
173281
021
Обслуживание долга местных исполнительных органов по выплате вознаграждений и иных платежей по займам из областного бюджета
173281
15
Трансферты
878800
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
878800
006
Возврат неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов
7746
020
Целевые текущие трансферты в вышестоящие бюджеты в связи с изменением фонда оплаты труда в бюджетной сфере
024
Целевые текущие трансферты из нижестоящего бюджета на компенсацию потерь вышестоящего бюджета в связи с изменением законодательства
038
Субвенции
871054
054
Возврат сумм неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов, выделенных из республиканского бюджета за счет целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан
Функциональная группа
Сумма (тысяч тенге)
Администратор
Программа
Наименование
ІІІ. Чистое бюджетное кредитование

472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
010
Ауыл шаруашылығы объектілерін дамыту
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
89371
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
89371
001
Жергілікті деңгейде құрылыс, сәулет және қала құрылысы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
87742
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1629
12
Көлік және коммуникация
2536869
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
2536869
022
Көлік инфрақұрылымын дамыту
253313
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
15629
045
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу
2132039
037
Әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық) қала маңындағы және ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялау
135888
051
Көлiк инфрақұрылымының басым жобаларын іске асыру
13
Басқалар
2337305
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
2259830
040
Өңірлерді дамытудың 2025 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде өңірлерді экономикалық дамытуға жәрдемдесу бойынша шараларды іске асыру
721280
062
"Ауыл-Ел бесігі"жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыру
1538550
064
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамыту
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
77475
012
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының резерві
77475
14
Борышқа қызмет көрсету
173281
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
173281
021
Жергілікті атқарушы органдардың облыстық бюджеттен қарыздар бойынша сыйақылар мен өзге де төлемдерді төлеу бойынша борышына қызмет көрсету
173281
15
Трансферттер
878800
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
878800
006
Пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) нысаналы трансферттерді қайтару
7746
020
Бюджет саласындағы еңбекақы төлеу қорының өзгеруіне байланысты жоғарғы тұрған бюджеттерге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
024
Заңнаманы өзгертуге байланысты жоғары тұрған бюджеттің шығындарын өтеуге төменгі тұрған бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер
038
Субвенциялар
871054
054
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферт есебінен республикалық бюджеттен бөлінген пайдаланылмаған (түгел пайдаланылмаған) трансферттердің сомасын қайтару
Функционалдық топ
Сомасы (мың теңге)
Әкімші
Бағдарлама
А т а у ы
IІІ. Таза бюджеттік кредиттеу