Об утверждении бюджета города Сергеевки района Шал акына на 2025-2027 годы
Решение маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области от 8 мая 2025 года № 30/2
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2025 в соответствии с пунктом 8 настоящего решения.
В соответствии со статьями 7, 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О правовых актах" маслихат района Шал акына Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет города Сергеевки района Шал акына на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2, 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 1 420 470 тысяч тенге:
налоговые поступления – 196 937 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 218 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 1 223 315 тысяч тенге;
2) затраты – 1 426 633,5 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 6 163,5 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 6 163,5 тысяч тенге:
поступление займов – 0 тысяч тенге;
погашение займов – 0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 6 163,5 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области от 04.09.2025 № 33/9 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Установить, что доходы бюджета города Сергеевки на 2025 год формируются в соответствии с пунктом 7 статьи 168 Бюджетного кодекса Республики Казахстан за счет следующих налоговых поступлений:
1) индивидуального подоходного налога по доходам, подлежащим обложению самостоятельно физическими лицами, у которых на территории города Сергеевки расположено заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов:
место нахождения – для индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора;
место жительства – для остальных физических лиц;
2) налога на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории города Сергеевки;
3) земельного налога на земли населенных пунктов с физических и юридических лиц по земельным участкам, находящимся на территории города Сергеевки;

2025-2027 жылдарға арналған Шал ақын ауданы Сергеевка қаласының бюджетін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы мәслихатының 2025 жылғы 8 мамырдағы № 30/2 шешімі
Ескерту. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі – осы шешімнің 8-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 7, 91-баптарына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабының 2-тармағына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған Шал ақын ауданы Сергеевка қаласының бюджеті тиісінше 1, 2, 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 1 420 470 мың теңге:
салықтық түсімдер – 196 937 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 218 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
трансферттер түсімі – 1 223 315 мың теңге;
2) шығындар – 1 426 633,5 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 0 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу - 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 6 163,5 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 6 163,5 мың теңге:
қарыздар түсімі – 0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 6 163,5 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы мәслихатының 04.09.2025 № 33/9 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. 2025 жылға арналған Сергеевка қаласының бюджетінің кірістері Қазақстан Республикасының Бюджеттік кодексінің 168-бабының 7-тармағына сәйкес, келесі салықтық түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) Сергеевка қаласының аумағында мемлекеттік кіріс органдарында тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген:
дара кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіпқой медиатор үшін – тұрған жері;
қалған жеке тұлғалар үшін – тұрғылықты жері орналасқан жеке тұлғалар дербес салық салуға жататын кірістер бойынша жеке табыс салығынан;
2) Сергеевка қаласының аумағындағы осы салықты салу объектілері бойынша жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салықтан;
3) Сергеевка қаласының аумағындағы жер учаскелері бойынша жеке және заңды тұлғалардан алынатын, елдi мекендер жерлерiне салынатын жер салығынан;

4) налога на транспортные средства:
с физических лиц, место жительства которых находится на территории города Сергеевки;
с юридических лиц, место нахождения которых, указываемое в их учредительных документах, располагается на территории города Сергеевки;
5) единого земельного налога;
6) платы за пользование земельными участками;
7) платы за размещение наружной (визуальной) рекламы:
на открытом пространстве за пределами помещений в городе районного значения.
3. Установить, что доходы бюджета города Сергеевки на 2025 год формируются за счет других неналоговых поступлений в бюджет города районного значения.
4. Учесть в бюджете города Сергеевки на 2025 год поступление целевых трансфертов из республиканского и областного бюджета.
Распределение указанных целевых трансфертов определяется решением акима города Сергеевки района Шал акына Северо-Казахстанской области "О реализации решения маслихата района Шал акына "Об утверждении бюджета города Сергеевки района Шал акына на 2025- 2027 годы".
5. Учесть в бюджете города Сергеевки на 2025 год поступление целевых трансфертов на развитие за счет целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан.
Распределение указанных целевых трансфертов на развитие из Национального фонда Республики Казахстан определяется решением акима города Сергеевки района Шал акына Северо-Казахстанской области "О реализации решения маслихата района Шал акына "Об утверждении бюджета города Сергеевки района Шал акына на 2025- 2027 годы".
6. Предусмотреть в бюджете города Сергеевки на 2025 год бюджетные изъятия, передаваемые в районный бюджет в сумме 27 105 тысяч тенге.

4) мыналардан:
тұрғылықты жері Сергеевка қаласының аумағындағы жеке тұлғалардан;
өздерінің құрылтай құжаттарында көрсетілетін тұрған жері Сергеевка қаласының аумағында орналасқан заңды тұлғалардан алынатын көлік құралдары салығынан;
5) бірыңғай жер салығынан;
6) жер учаскелерінен пайдаланғаны үшін төлемақыдан;
7) сыртқы (көрнекі) жарнамадан:
аудандық маңызы бар қаладағы үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістіктен.
3. 2025 жылға арналған Сергеевка қаласы бюджетінің кірістері аудандық маңызы бар қала бюджетінде басқа да салықтық емес түсімдер есебінен белгіленсін.
4. 2025 жылға арналған Сергевка қаласының бюджетінде республикалық және облыстық бюджеттен нысаналы трансферттер түсімі ескерілсін.
Аталған нысаналы трансферттерді бөлу "2025-2027 жылдарға арналған Шал ақын ауданы Сергеевка қаласының бюджетін бекіту туралы" Шал ақын ауданы мәслихатының шешімін іске асыру туралы" Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы Сергеевка қаласы әкімінің шешімімен айқындалады.
5. 2025 жылға арналған Сергеевка қаласының бюджетінде Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферт есебінен нысаналы даму трансферттерінің түсімі ескерілсін.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан аталған нысаналы даму трансферттерін бөлу "2025-2027 жылдарға арналған Шал ақын ауданы Сергеевка қаласының бюджетін бекіту туралы" Шал ақын ауданы мәслихатының шешімін іске асыру туралы" Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы Сергеевка қаласы әкімінің шешімімен айқындалады.
6. 2025 жылға арналған Сергеевка қаласының бюджетінде аудандық бюджетке берілетін бюджеттік алып қоюлар 27 105 мың теңге сомасында көзделсін.

7. Признать утратившими силу следующие решения маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области:
1) решение маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области от 27 декабря 2024 года № 26/8 "Об утверждении бюджета города Сергеевки района Шал акына на 2025-2027 годы";
2) решение маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области от 28 февраля 2025 года № 28/6 "О внесении изменений в решение маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области от 27 декабря 2024 года № 26/8 "Об утверждении бюджета города Сергеевки района Шал акына на 2025-2027 годы".

7. Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы мәслихатының мынадай шешімдерінің күші жойылды деп танылсын:
1) Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы мәслихатының 2024 жылғы 27 желтоқсандағы № 26/8 "2025-2027 жылдарға арналған Шал ақын ауданы Сергеевка қаласының бюджетін бекіту туралы" шешімі;
2) Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы мәслихатының 2025 жылғы 28 ақпандағы № 28/6 "Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы мәслихатының "2025-2027 жылдарға арналған Шал ақын ауданы Сергеевка қаласының бюджетін бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" шешімі.