Об утверждении бюджета Акбулакского сельского округа Уалихановского района на 2025-2027 годы
Решение Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 6 мая 2025 года № 2-30 с
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2025 в соответствии с пунктом 11 настоящего решения.
В соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 7, пунктом 3 статьи 85, статьей 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О правовых актах", Уалихановский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Акбулакского сельского округа Уалихановского района на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 293 746 тысяч тенге:
налоговые поступления –13 188,2 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 119,6 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 1 760 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 278 678,2 тысяч тенге;
2) затраты – 296 887,3 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование - 0 тенге:
бюджетные кредиты - 0 тенге;
погашение бюджетных кредитов - 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами - 0 тенге:
приобретение финансовых активов - 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 3 141,3 тысяч тенге;
6) ненефтяной дефицит (профицит) бюджета - -3 141,3
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 3 141,3 тысяч тенге:
поступление займов - 0 тенге;
погашение займов - 0 тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 3 141,3 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 27.08.2025 № 6-33 с (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Установить, что доходы бюджета Акбулакского сельского округа на 2025 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан за счет следующих налоговых поступлений:
1) если иное не установлено подпунктом 2) пункта 1 статьи 26 настоящего Кодекса, индивидуальный подоходный налог по доходам, подлежащим обложению самостоятельно физическими лицами, у которых на территории города районного значения, села, поселка расположено заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов:
место нахождения – для индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора;
место жительства – для остальных физических лиц;

2025-2027 жылдарға арналған Уәлиханов ауданы Ақбұлақ ауылдық округінің бюджетін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы мәслихатының 2025 жылғы 6 мамырдағы № 2-30 с шешімі
Ескерту. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі – осы шешімнің 11-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 7–бабы 1-тармағы 4-тармақшасына, 85-бабы 3-тармағына, 91-бабына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағына 1) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Құқықтық актілер туралы" Заңының 27-бабы сәйкес Уәлиханов аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған Уәлиханов ауданы Ақбұлақ ауылдық округінің бюджеті осы шешімге тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 293 746 мың теңге:
салықтық түсімдер – 13 188,2 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 119,6 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 1 760 мың теңге;
трансферттер түсімі – 278 678,2 мың теңге;
2) шығындар – 296 887,3 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу - 0 теңге:
бюджеттік кредиттер - 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу - 0 теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо - 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу - 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 3 141,3 мың теңге;
6) бюджеттің мұнай емес тапшылығы (профициті) - -3141,3
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 3 141,3 мың теңге:
қарыздар түсімі - 0 теңге;
қарыздарды өтеу - 0 теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 3 141,3 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы мәслихатының 27.08.2025 № 6-33 с (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. 2025 жылға арналған Ақбұлақ ауылдық округі бюджетінің кірістері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес мына салықтық түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) егер осы Кодекстің 26-бабының 1) тармағының 2) тармақшасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік кірістер органында тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген:
дара кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіпқой медиатор үшін – тұрған жері;
қалған жеке тұлғалар үшін – тұрғылықты жері аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағында орналасқан жеке тұлғалар дербес салық салуға жататын кірістер бойынша жеке табыс салығы;

2) налог на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа;
3) земельный налог на земли населенных пунктов с физических и юридических лиц по земельным участкам, находящимся на территории города районного значения, села, поселка;
4) налог на транспортные средства:
с физических лиц, место жительства которых находится на территории города районного значения, села, поселка;
с юридических лиц, место нахождения которых, указываемое в их учредительных документах, располагается на территории города районного значения, села, поселка;
5) единый земельный налог;
6) плата за пользование земельными участками;
7) плата за размещение наружной (визуальной) рекламы:
на открытом пространстве за пределами помещений в городе районного значения, селе, поселке;
в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования, проходящих через территории города районного значения, села, поселка, сельского округа;
на открытом пространстве за пределами помещений вне населенных пунктов и вне полосы отвода автомобильных дорог общего пользования;
8) налог на добычу полезных ископаемых на общераспространенные полезные ископаемые, подземные воды и лечебные грязи, находящиеся на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа.
3. Установить, что доходы бюджета сельского округа формируются за счет следующих неналоговых поступлений:
1) штрафы, налагаемые акимом города районного значения, села, поселка, сельского округа за административные правонарушения;
2) добровольные сборы физических и юридических лиц;
3) доходы от коммунальной собственности города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления):
поступления части чистого дохода коммунальных государственных предприятий, созданных по решению аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа;
доходы на доли участия в юридических лицах, находящиеся в коммунальной собственности города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
доходы от аренды имущества коммунальной собственности города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
вознаграждения по кредитам, выданным из бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа;
прочие доходы от коммунальной собственности города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);

2) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ аумағындағы осы салық салу объектілері бойынша жеке тұлғаларға салынатын мүлік салығы;
3) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент аумағындағы жер учаскелері бойынша жеке және заңды тұлғалардан алынатын, елді мекендердің жерлеріне салынатын жер салығы;
4) мыналардан:
тұрғылықты жері аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент аумағындағы жеке тұлғалардан;
өздерінің құрылтай құжаттарында көрсетілген тұрған жері аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағында орналасқан заңды тұлғалардан алынатын көлік құралы салығы;
5) бірыңғай жер салығы;
6) жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы;
7) сыртқы (көрнекі) жарнаманы:
аудандық маңызы бар қаладағы, ауылдағы, кенттегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте;
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің аумақтары арқылы өтетін жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде;
елді мекендерден тыс жердегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте және жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінен тыс жерде орналастырғаны үшін төлемақы;
8) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ аумағындағы кең таралған пайдалы қазбаларға, жерасты суларына және емдік балшықтарға салынатын пайдалы қазбаларды өндіру салығы.
3. Ауылдық округ бюджетінің кірістері мына салықтық емес түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін салатын айыппұлдар;
2) жеке және заңды тұлғалардың ерікті түрдегі алымдары;
3) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігінен (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінен) түсетін кірістер:
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының шешімі бойынша құрылған коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі бөлігінің түсімдері;
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) заңды тұлғаларға қатысу үлесіне кірістер;
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігінің (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінің) мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінен берілген кредиттер бойынша сыйақылар;
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігінен (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінен) түсетін өзге де кірістер;

4) прочие неналоговые поступления в бюджет города районного значения, села, поселка, сельского округа.
4. Установить, что доходы бюджета сельского округа формируются за счет поступлений от продажи основного капитала:
1) поступления от продажи имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа;
2) поступления от продажи земельных участков, за исключением поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения;
3) плата за продажу права аренды земельных участков.
5. Установить, что поступлениями трансфертов в бюджет сельского округа являются трансферты из районного бюджета.
6. Предусмотреть бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета в сельский бюджет в сумме 35 230 тысяч тенге.
7. Учесть в сельском бюджете на 2025 год целевые трансферты из республиканского бюджета на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий.
Распределение указанных целевых трансфертов из республиканского бюджета о пределяется решением акима Акбулакского сельского округа Уалихановского района "О реализации решения Уалихановского районного маслихата "Об утверждении бюджета Акбулакского сельского округа Уалихановского района на 2025-2027 годы.";
8. Учесть в сельском бюджете на 2025 год целевые трансферты из областного бюджета на реализацию мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл – Ел бесігі", в том числе:
1) На капитальный ремонт с перепланировкой и переоборудованием здания акимата под центр досуга в селе Акбулак;
2) На средний ремонт дорог внутри села Акбулак Уалихановкого района Северо-Казахстанской области.
Распределение указанных целевых трансфертов из областного бюджета определяется решением акима Акбулакского сельского округа Уалихановского района "О реализации решения Уалихановского районного маслихата "Об утверждении бюджета Акбулакского сельского округа Уалихановского района на 2025-2027 годы";
9. Учесть в сельском бюджете на 2025 год целевые трансферты из районного бюджета, в том числе:
1) на содержание аппарата акима;

4) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетіне түсетін өзге де салықтық емес түсімдер.
4. Ауылдық округ бюджетінің кірістері негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бекітіліп берілген мүлікті сатудан түсетін түсімдер;
2) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдерді қоспағанда, жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер;
3) жер учаскелерін жалдау құқығын сатқаны үшін төлемақы.
5. Аудандық бюджеттен берілетін трансферттер ауылдық округ бюджетіне түсетін трансферттер түсімдері болып табылады.
6. Ауылдық бюджетке аудандық бюджеттен берiлетiн бюджеттік субвенциялар 35 230 мың теңге сомасында қарастырылсын.
7. 2025 жылға арналған ауылдық бюджетте мемлекеттiк қызметшiлердiң жекелеген санаттарының, мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерiнiң, қазыналық кәсiпорын қызметкерлерінің еңбекақысын арттыруға республикалық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер ескерілсін.
Көрсетілген нысаналы трансферттерді республикалық бюджеттен бөлу Уәлиханов ауданының Ақбұлақ ауылдық округі әкімінің "Уәлиханов аудандық мәслихатының "2025-2027 жылдарға арналған Уәлиханов ауданы Ақбұлақ ауылдық округінің бюджетін бекіту туралы" шешімін іске асыру туралы" шешімімен айқындалады";
8. 2025 жылға арналған ауылдық бюджетте "Ауыл – Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендерде әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыруға облыстық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер ескерілсін, соның ішінде:
1) Ақбұлақ ауылындағы әкімдік ғимаратын демалыс орталығына қайта құру және қайта жабдықтау арқылы күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізуге;
2) Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы Ақбұлақ ауылы ішіндегі жолдарды орташа жөндеуге.
Көрсетілген нысаналы трансферттерді облыстық бюджеттен бөлу Уәлиханов ауданының Ақбұлақ ауылдық округі әкімінің "Уәлиханов аудандық мәслихатының "2025-2027 жылдарға арналған Уәлиханов ауданы Ақбұлақ ауылдық округінің бюджетін бекіту туралы" шешімін іске асыру туралы" шешімімен айқындалады";
9. 2025 жылға арналған ауылдық бюджетте аудандық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер ескерілсін, оның ішінде:
1) әкім аппаратын ұстауға;

2) на содержание клуба.
Распределение указанных целевых трансфертов из районного бюджета определяется решением акима Акбулакского сельского округа Уалихановского района "О реализации решения Уалихановского районного маслихата "Об утверждении бюджета Акбулакского сельского округа Уалихановского района на 2025-2027 годы.
Сноска. Пункт 9 в редакции решения Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 27.08.2025 № 6-33 с (вводится в действие с 01.01.2025).

2) клубты ұстауға.
Көрсетілген нысаналы трансферттерді аудандық бюджеттен бөлу Уәлиханов ауданының Ақбұлақ ауылдық округі әкімінің "Уәлиханов аудандық мәслихатының "Уәлиханов ауданының Ақбұлақ ауылдық округінің 2025-2027 жылдарға арналған бюджетін бекіту туралы" шешімін іске асыру туралы" шешімімен айқындалады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы мәслихатының 27.08.2025 № 6-33 с (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

9-1. Предусмотреть в бюджете сельского округа расходы за счет свободных остатков бюджетных средств, сложившихся на начало финансового года в сумме 3 141,3 тысяч тенге, согласно приложению 4.
Сноска. Решение дополнено пунктом 9-1 в соответствии с решением Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 27.08.2025 № 6-33 с (вводится в действие с 01.01.2025).
10. Признать утратившим силу решение Уалихановского районного маслихата "Об утверждении бюджета Акбулакского сельского округа Уалихановского района на 2025-2027 годы" от 27 декабря 2024 года №2-25с.

9-1. 4-қосымшаға сәйкес ауылдық округ бюджетіндегі қаржы жылының басында жинақталған бюджет қаражатының бос қалдықтары есебінен шығыстарды 3 141,3 мың теңге сомасында қамтамасыз ету.
Ескерту. Шешім 9-1-тармақпен толықтырылды - Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы мәслихатының 27.08.2025 № 6-33 с (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
10. Уәлиханов аудандық мәслихатының 2024 жылғы 27 желтоқсандағы №2-25с "2025-2027 жылдарға арналған Уәлиханов ауданы Ақбұлақ ауылдық округінің бюджетін бекіту туралы" шешімінің күші жойылды деп танылсын.

11. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Уалихановского районного маслихата С. Саниев
Приложение 1 к решению
Уалихановского районного маслихата
от 6 мая 2025 года № 2-30 с
Бюджет Акбулакского сельского округа Уалихановского района на 2025 год
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 27.08.2025 № 6-33 с (вводится в действие с 01.01.2025).
Категория
Наименование
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
1
2
3

11. Осы шешім 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Уәлиханов аудандық мәслихатының төрағасы С. Сәниев
Уәлиханов аудандық мәслихатының
2025 жылғы 6 мамырдағы
№2-30 с шешіміне 1-қосымша
2025 жылға арналған Уәлиханов ауданы Ақбұлақ ауылдық округінің бюджеті
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы мәслихатының 27.08.2025 № 6-33 с (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Санаты
Атауы
Сомасы, мың теңге
Сыныбы
Кіші сыныбы
1
2
3