Об утверждении бюджета Уалихановского района Северо-Казахстанской области на 2025-2027 годы
Решение Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 5 мая 2025 года № 2-29 с
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2025 в соответствии с пунктом 16 настоящего решения.
В соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 7, пунктом 2 статьи 85, статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О правовых актах", Уалихановский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Уалихановского района Северо-Казахстанской области на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы — 4 423 142,8 тысяч тенге:
налоговые поступления — 847 281 тысяч тенге;
неналоговые поступления — 40 117 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 10 618 тысяч тенге;
поступления трансфертов — 3 525 126,8 тысяч тенге;
2) затраты — 4 439 321,2 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование — 28 670 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 66 844 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 38 174 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами — 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета — -44 848,4 тысяч тенге;
6) ненефтяной дефицит (профицит) бюджета— -44848,4 тысяч тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета –
44 848,4 тысяч тенге:
поступление займов – 82 995,5 тысяч тенге;
погашение займов – 38 174 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 26,9 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 25.06.2025 № 3-32 с (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Установить, что доходы бюджета района на 2025 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан за счет следующих налоговых поступлений:
1) корпоративный подоходный налог, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства, зачисляемых в республиканский бюджет, и поступлений от организаций нефтяного сектора;
2) индивидуальный подоходный налог, за исключением индивидуального подоходного налога по доходам, подлежащим обложению самостоятельно физическими лицами, у которых на территории города районного значения, села, поселка расположено заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов:
место нахождения – для индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора;
место жительства – для остальных физических лиц;

2025-2027 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданының бюджетін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы мәслихатының 2025 жылғы 5 мамырдағы № 2-29 с шешімі
Ескерту. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі – осы шешімнің 16-тармағымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 7-бабы 1-тармағының 3-тармақшасына, 85-бабы 2-тармағына, 91-бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына, "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабының 2-тармағына сәйкес, Уәлиханов аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданының бюджеті осы шешімге тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 4 423 142,8 мың теңге:
салықтық түсімдер – 847 281 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 40 117 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 10 618 мың теңге;
трансферттер түсімі – 3 525 126,8 мың теңге;
2) шығындар –4 439 321,2 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 28 670 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 66 844 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 38 174 мың теңге;
4) қаржы активтері мен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -44 848,4 мың теңге;
6) бюджеттің мұнай емес тапшылығы (профициті) – - 44 848,4 мың теңге;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 44 848,4 мың теңге:
қарыздар түсімі – 82 995,5 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 38 174 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 26,9 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы мәслихатының 25.06.2025 № 3-32 с (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. 2025 жылға арналған аудандық бюджетінің кірістері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес келесі салықтық түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) республикалық бюджетке есепке жатқызылатын ірі кәсіпкерлік субъектілерінен түсетін түсімдерді және мұнай секторының ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, корпоративтік табыс салығы;
2) мемлекеттік кірістер органында тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген:
дара кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіпқой медиатор үшін – тұрған жері;
қалған жеке тұлғалар үшін – тұрғылықты жері аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағында орналасқан жеке тұлғалар дербес салық салуға жататын кірістер бойынша жеке табыс салығын қоспағанда, жеке табыс салығы;

3) индивидуальный подоходный налог с доходов индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим с использованием специального мобильного приложения и являющихся исполнителями в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан, уплаченный и перечисленный Государственной корпорацией "Правительство для граждан" в районный (города областного значения) бюджет в соответствии с законами Республики Казахстан;
4) социальный налог по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом;
5) налог на имущество физических и юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, за исключением налога на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа;
6) земельный налог, за исключением земельного налога на земли населенных пунктов с физических и юридических лиц по земельным участкам, находящимся на территории города районного значения, села, поселка;
7) налог на транспортные средства, за исключением налога на транспортные средства:
с физических лиц, место жительства которых находится на территории города районного значения, села, поселка;
с юридических лиц, место нахождения которых, указываемое в их учредительных документах, располагается на территории города районного значения, села, поселка;
8) единый земельный налог;
9) акцизы на:
все виды спирта, произведенные на территории Республики Казахстан;
алкогольную продукцию, произведенную на территории Республики Казахстан;
пивоваренную продукцию с объемным содержанием этилового спирта не более 0,5 процента, произведенную на территории Республики Казахстан;
табачные изделия, произведенные на территории Республики Казахстан;
легковые автомобили (кроме автомобилей с ручным управлением или адаптером ручного управления, специально предназначенных для лиц с инвалидностью), произведенные на территории Республики Казахстан;
бензин (за исключением авиационного), дизельное топливо, газохол, бензанол, нефрас, смесь легких углеводородов и экологическое топливо;
10) плата за пользование земельными участками, за исключением земельных участков, находящихся на территории города районного значения, села, поселка;
11) налог на добычу полезных ископаемых на общераспространенные полезные ископаемые, подземные воды и лечебные грязи, за исключением налога на добычу полезных ископаемых на общераспространенные полезные ископаемые, подземные воды и лечебные грязи, находящиеся на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа, и за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора;

3) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетке төлеген және аударған, арнаулы мобильдік қосымша пайдаланылатын арнаулы салық режимін қолданатын және Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес орындаушылар болып табылатын дара кәсіпкерлердің кірістерінен алынатын жеке табыс салығы;
4) облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша әлеуметтік салық;
5) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ аумағындағы осы салықты салу объектілері бойынша жеке тұлғаларға салынатын мүлік салығын қоспағанда, жеке және заңды тұлғаларға, дара кәсіпкерлерге салынатын мүлік салығы;
6) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент аумағындағы жер учаскелері бойынша жеке және заңды тұлғалардан алынатын, елді мекендер жерлеріне салынатын жер салығын қоспағанда, жер салығы;
7) мыналардан:
тұрғылықты жері аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент аумағындағы жеке тұлғалардан;
өздерінің құрылтай құжаттарында көрсетілген тұрған жері аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағында орналасқан заңды тұлғалардан алынатын көлік құралы салығын қоспағанда, көлік құралы салығы;
8) бірыңғай жер салығы;
9) мыналарға:
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген спирттің барлық түріне;
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген алкоголь өніміне;
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген, құрамындағы этил спиртінің көлемі 0,5 пайыздан аспайтын сыра қайнату өніміне;
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген темекі бұйымдарына;
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген жеңіл автомобильдерге (мүгедектігі бар адамдарға арнайы жасалған қолмен басқарылатын немесе қолмен басқаруға бейімделген автомобильдерден басқа);
бензинге (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отынына, газохолға, бензанолға, мұнай еріткішке, жеңіл көмірсутектер қоспасына және экологиялық отынға акциздер;
10) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент аумағындағы жер учаскелерін қоспағанда, жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы;
11) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ аумағындағы кең таралған пайдалы қазбаларға, жерасты суларына және емдік балшықтарға салынатын пайдалы қазбаларды өндіру салығын қоспағанда және мұнай секторының ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, кең таралған пайдалы қазбаларға, жерасты суларына және емдік балшықтарға салынатын пайдалы қазбаларды өндіру салығы;

12) лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности (сбор за выдачу лицензий на занятие отдельными видами деятельности);
13) плата за размещение наружной (визуальной) рекламы на открытом пространстве за пределами помещений в городе областного значения, в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования, проходящих через территорию города областного значения;
14) сбор за государственную (учетную) регистрацию юридических лиц, их филиалов и представительств, за исключением коммерческих организаций, а также их перерегистрацию;
15) сбор за государственную регистрацию транспортных средств, а также их перерегистрацию;
16) сбор за государственную регистрацию залога движимого имущества и ипотеки судна, а также государственную регистрацию безотзывного полномочия на дерегистрацию и вывоз воздушного судна;
17) плата за пользование лицензиями на занятие отдельными видами деятельности;
18) государственная пошлина, кроме консульского сбора.
3. Установить, что доходы бюджета района формируются за счет следующих неналоговых поступлений:
1) доходы от коммунальной собственности:
поступления части чистого дохода коммунальных государственных предприятий, созданных по решению районного (города областного значения) акимата;
дивиденды на государственные пакеты акций, находящиеся в районной (города областного значения) коммунальной собственности;
доходы на доли участия в юридических лицах, находящиеся в районной (города областного значения) коммунальной собственности;
доходы от аренды имущества районной (города областного значения) коммунальной собственности, за исключением доходов от аренды имущества районной (города областного значения) коммунальной собственности, находящегося в управлении акима города районного значения, села, поселка, сельского округа;
доходы от аренды жилищ из жилищного фонда, находящегося в районной (города областного значения) коммунальной собственности, за исключением доходов от аренды государственного имущества, находящегося в управлении акима города районного значения, села, поселка, сельского округа;
вознаграждения по кредитам, выданным из районного (города областного значения) бюджета;
прочие доходы от районной (города областного значения) коммунальной собственности;
2) поступления от реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями, финансируемыми из районного (города областного значения) бюджета;
3) поступления денег от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из районного (города областного значения) бюджета;

12) жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым (жекелеген қызмет түрлерімен айналысуға арналған лицензиялар бергені үшін алым);
13) сыртқы (көрнекі) жарнаманы облыстық маңызы бар қаладағы үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте, облыстық маңызы бар қаланың аумағы арқылы өтетін жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде орналастырғаны үшін төлемақы;
14) коммерциялық ұйымдарды қоспағанда, заңды тұлғаларды, олардың филиалдары мен өкілдіктерін мемлекеттік (есептік) тіркегені, сондай-ақ оларды қайта тіркегені үшін алым;
15) көлік құралдарын мемлекеттік тіркегені, сондай-ақ оларды қайта тіркегені үшін алым;
16) жылжымалы мүлік кепілін және кеме ипотекасын мемлекеттік тіркегені, сондай-ақ әуе кемесін тіркеуден алып тастауға және әкетуге кері қайтарып алынбайтын өкілеттікті мемлекеттік тіркегені үшін алым;
17) жекелеген қызмет түрлерімен айналысуға арналған лицензияларды пайдаланғаны үшін төлемақы;
18) консулдық алымнан басқа, мемлекеттік баж.
3. Аудандық бюджеттің кірістері келесі салықтық емес түсімдер есебінен қалыптасатыны белгіленсін:
1) коммуналдық меншіктен түсетін кірістер:
аудандық (облыстық маңызы бар қала) әкімдіктің шешімі бойынша құрылған коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі бөлігінің түсімдері;
аудандық (облыстық маңызы бар қала) коммуналдық меншіктегі акциялардың мемлекеттік пакеттеріне төленетін дивидендтер;
аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) коммуналдық меншіктегі заңды тұлғаларға қатысу үлестеріне төленетін кірістер;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің басқаруындағы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншік мүлкін жалға беруден түсетін кірістерді қоспағанда, аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншік мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің басқаруындағы мемлекеттік мүлікті жалға беруден түсетін кірістерді қоспағанда, аудандық (облыстық маңызы бар қала) коммуналдық меншіктегі тұрғын үй қорынан тұрғынжайларды жалға беруден түсетін кірістер;
аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен берілген кредиттер бойынша сыйақылар;
аудандық (облыстық маңызы бар қала) коммуналдық меншіктен түсетін өзге де кірістер;
2) аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін түсімдер;
3) аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер ұйымдастыратын мемлекеттік сатып алуды өткізуден түсетін ақша түсімдері;

4) штрафы, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из районного (города областного значения) бюджета, за исключением штрафов, налагаемых акимами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;
5) гранты, привлекаемые местными исполнительными органами;
6) прочие неналоговые поступления в районный (города областного значения) бюджет.
4. Установить, что доходы бюджета района формируются за счет поступлений от продажи основного капитала:
1) поступления от продажи имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из районного (города областного значения) бюджета;
2) поступления от приватизации жилищ из государственного жилищного фонда;
3) поступления от продажи земельных участков, за исключением поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения или земельных участков, находящихся на территории города районного значения, села, поселка;
4) плата за продажу права аренды земельных участков, за исключением земельных участков, находящихся на территории города районного значения, села, поселка.
5. Установить, что поступлениями трансфертов в районный бюджет являются трансферты из областного бюджета и бюджетов сельских округов.
6. Установить, что в районный бюджет зачисляются поступления от погашения выданных из районного бюджета кредитов, продажи финансовых активов государства, находящихся в коммунальной собственности района, займов местного исполнительного органа района.
7. Предусмотреть бюджетные субвенции, передаваемые из областного бюджета в бюджет района в сумме 1 576 267 тысяч тенге.
8. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в сумме 20 739 тысяч тенге.
9. Предусмотреть бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета в бюджеты сельских округов, согласно приложению 4.
10. Установить, что в расходах районного бюджета на 2025 год по бюджетной программе 451.007. "Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов" предусмотрены социальные выплаты отдельным категориям нуждающихся граждан, согласно приложению 5.
11. Учесть в районном бюджете на 2025 год бюджетные кредиты из республиканского бюджета на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
12. Учесть в районном бюджете на 2025 год поступление целевых трансфертов из республиканского бюджета, в том числе:
1) на развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл – Ел бесігі";
2) на развитие системы водоснабжения в сельских населенных пунктах;

4) аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің әкімдері салатын айыппұлдарды қоспағанда, аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар;
5) жергілікті атқарушы органдар тартатын гранттар;
6) аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетке түсетін өзге де салықтық емес түсімдер.
4. Аудандық бюджеттің кірістері негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер есебінен қалыптасатыны белгіленсін:
1) аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бекітіліп берілген мүлікті сатудан түсетін түсімдер;
2) мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғынжайларды жекешелендіруден түсетін түсімдер;
3) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент аумағындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдерді қоспағанда, жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер;
4) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент аумағындағы жер учаскелерін қоспағанда, жер учаскелерін жалдау құқығын сатқаны үшін төлемақы.
5. Аудандық бюджетке түсетін трансферттер облыстық бюджеттен және ауылдық округтер бюджеттерінен түсетін трансферттер болып белгіленсін.
6. Аудандық бюджетке аудандық бюджеттен берілген несиелерді өтеуден, ауданның коммуналдық меншігіндегі мемлекеттің қаржы активтерін сатудан, ауданның жергілікті атқарушы органының несиелерінен түсетін түсімдер қамтылатыны белгіленсін.
7. Аудандық бюджетке облыстық бюджеттен берiлетiн субвенциялар 1 576 267 мың теңге сомасында қарастырылсын.
8. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2025 жылға резерві 20 739 мың теңге көлемінде бекітілсін.
9. Ауылдық округтердің бюджеттеріне аудандық бюджеттен берілетін субвенциялар 4-қосымшаға сәйкес қарастырылсын.
10. 2025 жылдың аудан бюджетінің шығындарында 451.007. "Жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек" бюджеттік бағдарламасы бойынша 5-қосымшаға сәйкес мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек қарастырылатыны белгіленсін.
11. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен берілетін мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету шараларын жүзеге асыруға арналған бюджеттік кредиттер ескерілсін.
12. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен нысаналы трансферттер ескерілсін, оның ішінде:
1) "Ауыл–Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға;
2) ауылдық елді мекендерде сумен жабдықтау жүйесін дамытуға;

3) на выплату государственной адресной социальной помощи;
4) на увеличение норм обеспечения лиц с инвалидностью обязательными гигиеническими средствами;
5) на санаторно-курортное лечение;
6) на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения;
7) на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий.
Распределение указанных целевых трансфертов из республиканского бюджета определяется постановлением акимата Уалихановского района Северо-Казахстанской области "О реализации решения Уалихановского районного маслихата "Об утверждении бюджета Уалихановского района Северо-Казахстанской области на 2025-2027 годы".
13. Учесть в районном бюджете на 2025 год поступление целевых трансфертов из областного бюджета, в том числе:
1) на санаторно-курортное лечение;
2) на протезно-ортопедические средства;
3) на сурдотехнические средства;
4) на тифлотехнические средства;
5) на специальные средства передвижения (кресло-коляски);
6) на новые инициативы;
7) на предоставление услуг инватакси;
8) на средний ремонт автомобильной дороги районного значения KTUL-56 "Подъезд к селу Кондыбай";
9) на средний ремонт автомобильной дороги районного значения KTUL-343 "Граница Северо-Казахстанской области - граница Акмолинской области";
10) на средний ремонт автомобильной дороги районного значения КТUL-84 "Чехово – Молодая Гвардия" км 0-26;
11) на средний ремонт автомобильной дороги районного значения КTUL-341 "Кулыколь – Каратал – Береке" км 0-5,3 (5,3 км);
12) на содержание дорог районного значения;
13) на реализацию мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл – Ел бесігі";
14) на капитальный ремонт здания централизованной библиотечной системы;
15) на организацию сохранения государственного жилищного фонда;
16) на строительство центра досуга в селе Коктерек Коктерекского сельского округа;
17) на разработку проектно-сметной документации по проекту: "Реконструкция водоподъемной плотины у села Тлеусай с проектным объҰмом водохранилища 2 млн.куб.м.";
18) на многофакторное обследование водоподъемной плотины у села Тлеусай с проектным объҰмом водохранилища 2 млн.куб.м..
Распределение указанных целевых трансфертов из областного бюджета определяется постановлением акимата Уалихановского района Северо-Казахстанской области "О реализации решения Уалихановского районного маслихата "Об утверждении бюджета Уалихановского района Северо-Казахстанской области на 2025-2027 годы

3) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек төлеуге;
4) мүгедектігі бар адамдарды гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету нормаларын ұлғайтуға;
5) санаторлық-курорттық емделуге;
6) халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға;
7) мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын арттыруға.
Көрсетілген республикалық бюджеттен нысаналы трансферттерді бөлу Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы әкімдігінің "2025-2027 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданының бюджетін бекіту туралы" Уәлиханов аудандық мәслихатының шешімін іске асыру туралы" қаулысымен айқындалады.
13. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен нысаналы трансферттер ескерілсін, оның ішінде:
1) санаторлық-курорттық емделуге;
2) протездік-ортопедиялық құралдарға;
3) сурдотехникалық құралдарға;
4) тифлотехникалық құралдарға;
5) арнайы қозғалыс құралдарына (кресло-арбалар);
6) жаңа бастамаларға;
7) инватакси қызметтерін ұсынуға;
8) KTUL-56 "Кондыбай ауылына кіреберіс" аудандық маңызы бар автомобиль жолын орташа жөндеуге;
9) КТUL-343 "Солтүстік Қазақстан облысы шекарасы –Ақмола облысының шекарасы" аудандық маңызы бар автомобиль жолының орташа жөндеуге;
10) КТUL-84 "Чехово- Молодая Гвардия" 0-26 км аудандық маңызы бар автомобиль жолының орташа жөндеуге;
11) КTUL-341 "Қулыкөл-Қаратал-Береке" 0-5, 3 км (5,3 км) аудандық маңызы бар автомобиль жолының орташа жөндеуге;
12) аудандық маңызы бар жолдарын күтіп ұстауға;
13) "Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға;
14) орталықтандырылған кітапхана жүйесінің ғимаратын күрделі жөндеуге;
15) мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыруға;
16) Көктерек ауылдық округінің Көктерек ауылында демалыс орталығын салуға;
17) "Су қоймасының жобалық көлемі 2 млн. текше метр болатын Тілеусай ауылының жанындағы су көтергіш бөгетті реконструкциялау" жобасы бойынша жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуге;
18) Су қоймасының жобалық көлемі 2 млн. текше метр болатын Тілеусай ауылының жанындағы су көтергіш бөгетті көп факторлы зерттеуге.
Көрсетілген облыстық бюджеттен нысаналы трансферттерді бөлу Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы әкімдігінің "2025-2027 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданының бюджетін бекіту туралы" Уәлиханов аудандық мәслихатының шешімін іске асыру туралы" қаулысымен айқындалады.

Сноска. Пункт 13 в редакции решения Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 25.06.2025 № 3-32 с (вводится в действие с 01.01.2025).
14. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год целевые текущие трансферты в бюджеты сельских округов.
Распределение указанных целевых трансфертов из районного бюджета определяется постановлением акимата Уалихановского района Северо-Казахстанской области "О реализации решения Уалихановского районного маслихата "Об утверждении бюджета Уалихановского района Северо-Казахстанской области на 2025-2027 годы".

Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы мәслихатының 25.06.2025 № 3-32 с (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
14. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтердің бюджеттеріне нысаналы трансферттер қарастырылсын.
Көрсетілген аудандық бюджеттен нысаналы трансферттерді бөлу Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы әкімдігінің "2025-2027 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданының бюджетін бекіту туралы" Уәлиханов аудандық мәслихатының шешімін іске асыру туралы" қаулысымен айқындалады.

14-1. Предусмотреть в бюджете района на 2025 год кредиты из средств внутренних займов областного бюджета на приобретение жилья, согласно приложению 6.
Сноска. Решение дополнено пунктом 14-1 в соответствии с решением Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 25.06.2025 № 3-32 с (вводится в действие с 01.01.2025).
15. Признать утратившим силу решение Уалихановского районного маслихата "Об утверждении бюджета Уалихановского района на 2025-2027 годы" от 25 декабря 2024 года №2-24с.

14-1. 2025 жылға арналған аудан бюджетінде 6-қосымшаға сәйкес тұрғын үй сатып алуға облыстық бюджеттің ішкі қарыздары қаражатынан кредиттер көзделсін.
Ескерту. Шешім 14-1-тармақпен толықтырылды - Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы мәслихатының 25.06.2025 № 3-32 с (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
15. Уәлиханов аудандық мәслихатының "Уәлиханов ауданының 2025-2027 жылдарға арналған бюджетін бекіту туралы" 2024 жылғы 25 желтоқсандағы №2-24 с шешімінің күші жойылды деп танылсын.

16. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Уалихановского районного маслихата С. Саниев
Приложение 1 к решению
Уалихановского районного маслихата
от 5 мая 2025 года № 2-29 с
Бюджет Уалихановского района Северо-Казахстанской области на 2025 год
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 25.06.2025 № 3-32 с (вводится в действие с 01.01.2025).
Категория
Наименование
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
1
2
3

16. Осы шешім 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Уәлиханов аудандық мәслихатының төрағасы С. Саниев
Уәлиханов аудандық мәслихатының
2025 жылғы 5 мамырдағы
№ 2-29 c шешіміне 1-қосымша
2025 жылға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданының бюджеті
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы мәслихатының 25.06.2025 № 3-32 с (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Санаты
Атауы
Сомасы, мың теңге
Кіші сыныбы
Кіші сыныбы
1
2
3

2) Затраты
4 439 321,2
01
Государственные услуги общего характера
730 892
112
Аппарат маслихата района (города областного значения)
45 594
001
Услуги по обеспечению деятельности маслихата района (города областного значения)
45 594
122
Аппарат акима района (города областного значения)
213 069
001
Услуги по обеспечению деятельности акима района (города областного значения)
213 069
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
1 305
003
Проведение оценки имущества в целях налогообложения
755
010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
550
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
188 502
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
74 362
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
114 140
475
Отдел предпринимательства, сельского хозяйства и ветеринарии района (города областного значения)
63 933
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства, сельского хозяйства и ветеринарии
55 933
003
Капитальные расходы государственного органа
8 000
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
219 189
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
69 189
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
150 000
02
Оборона
39 322
122
Аппарат акима района (города областного значения)
11 401
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
11 401
122
Аппарат акима района (города областного значения)
27 921
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
11 014
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
16 907
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
4 500
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)

2) Шығындар
4 439 321,2
01
Жалпы сипаттағы мемлекеттiк көрсетілетін қызметтер
730 892
112
Аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихатының аппараты
45 594
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихатының қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
45 594
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
213 069
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
213 069
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
1 305
003
Салық салу мақсатында мүлікті бағалауды жүргізу
755
010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
550
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
188 502
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясатын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
74 362
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
114 140
475
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік, ауыл шаруашылығы және ветеринария бөлімі
63 933
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті, ауыл шаруашылығы мен ветеринарияны дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
55 933
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
8 000
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі)
219 189
001
Жергілікті деңгейде сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
69 189
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
150 000
02
Қорғаныс
39 322
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
11 401
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі
іс-шаралар
11 401
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
27 921
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
11 014
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
16 907
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
4 500
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі)

4 500
019
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
4 500
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
375 725,4
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
90 053
005
Государственная адресная социальная помощь
90 053
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
204 695
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
9 842
006
Оказание жилищной помощи
500
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
44 670
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
1 103
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
76 142
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
69 438
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
3000
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
80 977,4
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
74 720
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 011
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан
5 246,4
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
282 473,9
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
90 001,5
007
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
1330
008
Организация сохранения государственного жилищного фонда
58 400
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
30 271,5
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
183 472,4
014
Развитие системы водоснабжения и водоотведения
10 000
016
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
26 089
026
Организация эксплуатации тепловых сетей, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)

4 500
019
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
4 500
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
375 725,4
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
90 053
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
90 053
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
204 695
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
9 842
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
500
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
44 670
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
1 103
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
76 142
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
69 438
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
3000
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
80 977,4
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
74 720
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 011
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан
5 246,4
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
282 473,9
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі)
90 001,5
007
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
1330
008
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
58 400
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
30 271,5
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі)
183 472,4
014
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамыту
10 000
016
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
26 089
026
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі жылу желілерін пайдалануды ұйымдастыру

36 272,4
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
111 111
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
9 000
031
Обеспечение санитарии населенных пунктов
9 000
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
799 325
478
Отдел внутренней политики, культуры и развития языков района (города областного значения)
89 333
009
Поддержка культурно-досуговой работы
89 333
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
50 010
036
Развитие объектов культуры
50 010
465
Отдел физической культуры и спорта района (города областного значения)
50 966
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере физической культуры и спорта
23 467
006
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
9 886
007
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
17 613
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
100
021
Развитие объектов спорта
100
478
Отдел внутренней политики, культуры и развития языков района (города областного значения)
152 893
005
Услуги по проведению государственной информационной политики
25 590
007
Функционирование районных (городских) библиотек
126 530
008
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
773
478
Отдел внутренней политики, культуры и развития языков района (города областного значения)
456 023
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан, развития языков и культуры
43 594
004
Реализация мероприятий в сфере
молодежной политики
29 391
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
150 000
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
233 038
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
52 865
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
27 537
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
27 537
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)

36 272,4
058
Ауылдық елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
111 111
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі)
9 000
031
Елдi мекендердiң санитариясын қамтамасыз ету
9 000
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
799 325
478
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
89 333
009
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
89 333
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі)
50 010
036
Мәдениет объектілерін дамыту
50 010
465
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) дене шынықтыру және спорт бөлімі
50 966
001
Жергілікті деңгейде дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
23 467
006
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткiзу
9 886
007
Әр түрлi спорт түрлерi бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы
17 613
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі)
100
021
Cпорт объектілерін дамыту
100
478
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
152 893
005
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
25 590
007
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
126 530
008
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
773
478
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
456 023
001
Ақпаратты, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
43 594
004
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
29 391
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
150 000
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
233 038
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
52 865
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
27 537
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
27 537
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі