Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Есильскому району на 2025-2029 годы
Решение маслихата Есильского района Северо-Казахстанской области от 4 сентября 2025 года № 32/481
В соответствии с подпунктом 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", маслихат Есильского района Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый план по управлению пастбищами и их использованию по Есильскому району на 2025-2029 годы.
2. Признать утратившим силу решение маслихата Есильского района Северо-Казахстанской области № 22/339 от 26 ноября 2024 года "Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Есильскому району на 2024-2028 годы".
3. Настоящее решение вводится в действие со дня его официального опубликования.
Председатель маслихата Есильского района Северо-Казахстанской области Е. Туткушев
Утвержден
решением маслихата
Есильского района
Северо-Казахстанской области
от 4 сентября 2025 года
№ 32/481
План по управлению пастбищами и их использованию по Есильскому району на 2025-2029 годы
Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию по Есильскому району Северо-Казахстанской области на 2025-2029 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республики Казахстан", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
В Плане учтены традиции выпаса сельскохозяйственных животных на соответствующей территории администротивно-территориальной единице.
При разработке Плана учитываются:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) сведения геоботанического обследования пастбищ, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), согласно приложению 3 к настоящему Плану;

Есіл ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы мәслихатының 2025 жылғы 4 қыркүйектегі № 32/481 шешімі
Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8 бабының 1 тармағына сәйкес, Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Есіл ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі қоса беріліп отырған жоспар бекітілсін.
2. "Есіл ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы" Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы мәслихатының 2024 жылғы 26 қарашадағы № 22/339 шешімінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы мәслихатының төрағасы Е.Тұтқышев
Солтүстік Қазақстан облысы
Есіл ауданы мәслихатының
2025 жылғы 4 қыркүйектегі
№ 32/481 шешімімен
бекітілді
Есіл ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" бұйрығына, Қазақстан Республикасы Премьер - Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспарда әкімшілік-аумақтық бірліктің тиісті аумағында ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстүрлері ескерілген.
Жоспарды әзірлеу кезінде:
1) осы Жоспардың 1 қосымшасына сәйкес, өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері;
2) осы Жоспардың 2 қосымшасына сәйкес, жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері;
3) осы Жоспардың 3 қосымшасына сәйкес, мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;

4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев, согласно таблице 1 приложению 5 к настоящему Плану;
6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно таблице 2 приложению 5 к настоящему Плану;
7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно таблице 3 приложению 5 к настоящему Плану;
8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
9) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
10) официальная статистическая информация по статистике животноводства и растениеводства, согласно приложению 8 к настоящему Плану.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, на которой указываются границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок, согласно приложению 9 к настоящему Плану;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, согласно приложению 10 к настоящему Плану;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, согласно приложению 11 к настоящему Плану;
4) занимаемая площадь пастбищ при установлении сезонных маршрутов выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 12 к настоящему Плану;
5) cхема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), согласно приложению 13 к настоящему Плану;
6) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, согласно приложению 14 к настоящему Плану;
7) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, согласно приложению 15 к настоящему Плану;

4) осы Жоспардың 4 қосымшасына сәйкес, жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер;
5) осы Жоспардың 5 қосымшасының 1 кестесіне сәйкес, иелерін көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарларының сәйкестендіру деректері базасынан алынған ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы саны туралы деректер;
6) осы Жоспардың 5 қосымшасының 2 кестесіне сәйкес, нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
7) осы Жоспардың 5 қосымшасының 3 кестесіне сәйкес, нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы мәліметтер;
8) осы Жоспардың 6 қосымшасына сәйкес, екпе және аридтік жайылымдарда, орман, су қорлары мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы деректер;
9) осы Жоспардың 7 қосымшасына сәйкес, жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары;
10) осы Жоспардың 8 қосымшасына сәйкес, мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат ескеріледі.
Жоспар мазмұны:
1) осы Жоспардың 9 қосымшасына сәйкес, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіретін құжаттар негізінде меншік иелері немесе жер пайдаланушылары туралы мәліметтерді көрсетіп, жайылымдардың шекараларын, алаңдары мен түрлерін, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, аридтік және екпе жайылымдарды көрсете отырып, жер санаттары бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) осы Жоспардың 10 қосымшасына сәйкес, жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажына арналған жайылымдар, оның ішінде көпшілік пайдаланатын жайылымдар белгіленген схемасы (картасы);
3) осы Жоспардың 11 қосымшасына сәйкес, жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары белгіленген схемасы (картасы);
4) осы Жоспардың 12 қосымшасына сәйкес, ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және жүріп-тұрудың маусымдық маршруттарын белгілеу кезінде жайылымдардың алып жатқан алаңы;
5) осы Жоспардың 13 қосымшасына сәйкес, ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар, мал айдайтын жолдар мен өзге де жайылымдық инфрақұрылым объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленген схемасы (картасы);
6) осы Жоспардың 14 қосымшасына сәйкес, жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схемасы (картасы);
7) осы Жоспардың 15 қосымшасына сәйкес, жеке ауладағы ауыл шаруашылығы малын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар белгіленген схемасы (картасы);

8) перечень пастбищ подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, согласно приложению 16 к настоящему Плану;
9) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указываются маршруты передвижения животных к водоисточникам, согласно приложению 17 к настоящему Плану;
10) водопотребление сельскохозяйственных животных согласно приложению 18 к настоящему Плану;
11) схема проектного распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, согласно приложению 19 к настоящему Плану;
12) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице, согласно приложению 20 к настоящему Плану.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев–пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Есильском районе имеются 16 сельских округов и 43 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Есильского района 514 144 га, из них пастбищные земли - 115 785 га.
Пастбища по категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения - 62 162 га;
земли населенных пунктов - 4 4713 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения - 269 га;
земли водного фонда - 0 га;
земли лесного фонда - 1 864 га;
земли запаса - 6 777 га.
Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето умеренно-жаркое. Среднегодовая температура воздуха в январе - 2,2; - 34,4 ºС, в июле + 7,8; +29 ºС. Средний размер осадков составляет 52 мм, а годовой 369 мм.
Раститетельный покров района разнообразный, часть занята лесами около 7 %. Основные компоненты лесной растительности - береза бородавчатая и осина. На нераспаханных участках степи и остепненных лугов размещаются полынь, морковник, типчак, кровохлебка, лабазник, вейник наземный, другие травы.
Почвенный покров района разнообразный. Преобладающими почвами являются черноземы обыкновенные. С меньшей площадью в сравнении с черноземами обыкновенными размещаются лугово-черноземные, луговые, солонцы, солоди, солончаки. Особое место в почвенном покрове занимают черноземы выщелоченные, которые сформировались по хорошо дренированным повышенным участкам (увалам, гривам).

8) осы Жоспардың 16 қосымшасына сәйкес, жеке ауладағы ауыл шаруашылығы малын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар тізбесі;
9) осы Жоспардың 17 қосымшасына сәйкес, су көздеріне жануарлардың қозғалу маршруттары көрсетілетін, суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
10) осы Жоспардың 18 қосымшасына сәйкес, ауыл шаруашылығы жануарларының су тұтынуы;
11) осы Жоспардың 19 қосымшасына сәйкес, жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетілетін, ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу) схемасы;
12) осы Жоспардың 20 қосымшасына сәйкес, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Есіл ауданында 16 ауылдық округтер және 43 ауылдық елді - мекендер бар.
Есіл ауданының жалпы көлемі 514 144 га, оның ішінде жайылымдық жерлер – 115 785 га.
Жайылымдар жер санаттары бойынша мыналарға бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 62 162 га;
елді мекен жерлері – 44 713 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер - 269 га;
су қордағы жерлер – 0 га;
орман қордағы жерлер – 1 864 га;
босалқы жер – 6 777 га.
Ауданның климаттық зонасы күртконтиненталды, қысы салыстырмалы суық, жазы қоңыржай ыстық. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында - 2,2 ден - 34,4 ºС дейін, шілде айында + 7,8 -ден + 29 ºС дейін. Жауынның орташа түсімі 52 мм, ал жылдық 369 мм құрады.
Ауданның өсімдік жамылғысы әр түрлі, шамамен 7 % бөлігінде орман орналасқан. Орман өсімдігінің компонент негізі- сүйелденген қайың және көктерек. Жусан, сәбізшөп, беттеге, қаңдышөп, лабазшы, құрғақ айырауық, басқа шөптер шалғынды далаланған және жыртылмаған учаскілерде орналастырылған.
Аудандағы топырақтың жамылғышы әртүрлі. Топырақтың біразы кәдімгі қара топырақ болып табылады. Кәдімгі қара топырақты аз алқапты салыстырғанда шалғынды қара жер, шалғындық, сортаң кешені, сортаңдар орналастырылған. Топырақ жамылғысында жақсы құрғатылған жоғары учаскелері (бөктер,жалдар) бойынша қалыптасқан сілтісіздендірілген қара топырақ ерекше орын алады.

В районе действуют 16 ветеринарных пунктов, 2 убойных пунктов, 30 сибиреязвенных захоронений и 13 скотомогильников.
В настоящее время в Есильском районе насчитывается крупного рогатого скота 11 277 голов, мелкого рогатого скота 26 757 голов, 6 243 голов лошадей. Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Есильскому району имеются всего 115 785 га пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 44 713 га пастбищ, в землях запаса имеются 6 777 га пастбищных угодий.
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
ºС - показатель Цельсия;
га - гектар;
мм - миллиметр.
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Есильскому району

Ауданда 16 мал дәрігерлік пункті, 2 сою пункті, 30 сібір жарасы көмінділері және 13 мал қорымдары бар.
Қазіргі уақытта Есіл ауданында ірі қара мал 11277 бас, ұсақ қара мал 26757 бас, 6243 бас жылқы саналады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Есіл ауданы бойынша барлығы 115 785 га жайылымдық алқаптары бар. Елді-мекен шегіндегі 44 713 га жайылым, босалқы жерлерде 6 777 га жайылымдық алқаптар есептелінеді.
Ескерту: аббревиатураның түсіндіруі:
ºС – Цельсия көрсеткіші
га – гектар
мм – миллиметр.
Есіл ауданы бойынша

Алматинский сельский округ, учетный квартал 15-224-015
31.05.2020-02.06.2020 гг.
С-2а,С-4а,С-4б,С-4в,С-5а,С-6а
1-109
Злаково–полынно-разнотравная (овсяница бороздчатая, ковыль Лессинга, полынь шелковичтая, шалфей степной, подорожник,
типчаково-пырейные (овсяница бороздчатая, пырей ползучий),
кострово-разнотравные (костер безостый, люцерна посевная, чина клубненостная), злаково-разнотравно-спирейные, типчаково-пырейные (овсяница бороздчатая, пырей ползучий),
злаково-разнотравные(мятлик луговой, тонконог Делявиня, зонтик клубненостный люцерна желтая), злаково-разнотравно-полынные (мятлик луговой, тонконог стройный, подорожник средний, чина луговая, полынь шелковичтая).
Наиболее широко распространенными на территории округа являются черноземы обыкновенные (обычные) и карбонатные.
Пастбища

Алматы ауылдық округі, есептік тоқсан 15-224-015
31.05.2020-02.06.2020 гг.
С-2а,С-4а,С-4б,С-4в,С-5а,С-6а
1-109
Дәнді-жусанды-алуан шөпті (борозды бетеге, Лессинга қауы, жібек жусан, дала шалфей, орташа бақажапырақ)
Бетегелі-бидайықты (борозды бетеге, жатаған бидайық)
Арпабасты-алуан шөпті (қылтанақсыз арпабас, екпе жоңышқа, түйнекші чина)
Дәнді-алуан шөпті-тобылғылы
Бетегелі-бидайықты (борозды бетеге, жатаған бидайық)
Дәнді-алуан шөпті (шалғын қоңырбас, Делявиня келлерия, түйнекті фломис, сарыбас жоңышқа) Дәнді-алуан шөпті-жусанды (шалғын қоңырбас, жұқа келлерия, орташа бақажапырақ, шалғын чина, жібек жусан)
Округ аумағында ең көп таралған-қарапайым (қарапайым) және карбонатты қара топырақтар
жайылымдар

20-100
7,649
Пастбища КУ, выпас частного скота,
21,4
Амангельдинский сельский округ
12.07.2020-14.07.2020 гг.
С-2а,С-4а,С-4б,С-4в,С-5а,С-6а
1-143
Вейниково-разнотравные (вейник наземный, лабазник вязолистный, чина луговая), злаково-полынно-кермековые (бескильница тончайшая, пырей ползучий, полынь шренковская, кермек Гмелина), злаково-полынно-разнотравные (овсянница бороздчатая, пырей ползучий, полынь шренковская, тысячелистник обыкновенный, подорожник средний), злаково-разнотравно-полынные (ковыль Лессинга,тонконог сизый, подмаренник настоящий, шалфей степной, полынь понтийская), пырейно-мятликово-полынные (пырей ползучий, мятлик луговой, полынь шренковская), злаково-полынно-разнотравные (овсянница бороздчатая, тонконог стройный, полынь широколистная, тысячелистник обыкновенный, подорожник средний). Территория Амангельдинского сельского округа расположена в зоне черноземах обыкновенных, на приозҰрных террасах формируются солонцы, солончаки и солонцеватые черноземы.
Пастбища
20-100
8,666
Пастбища КУ, выпас частного скота,
Бескудукский сельский округ
03.06.2020-05.06.2020 гг.
С-2а,С-4а,С-4б,С-4в, С-6а
1-80
Пырейно-костровые (пырей ползучий, костер безостый),
злаково-разнотравно-полынные (овсянница бороздчатая, тонконог стройный, подорожник средний, полынь понтийская), осоково-болотницево-тростниковые (осока ранняя, болотница болотная, тростник обыкновенный), вейниково-болотницево-разнотравные (вейник наземный, болотница одночешуйчатая, морковник болотный, горичник Любименко), ковыльно-разнотравно-полынные (ковыль Лессинга, ковыль красный, шалфей степной, люцерна желтая, полынь понтийская).
Основу почвенного составляют черноземы обыкновенные суглинистые, приуроченные к плоским и слабо волнистым равнинам.
Пастбища
20-100
6,1
Пастбища КУ, выпас частного скота,
Булакский сельский округ
25.05.2020-27.05.2020 гг.
С-2а, С-2б,С-4а,С-4б,С-4в, ,С-6а.
1-109
Злаково-разнотравные(ковыль красный, зубровка душистая, пырейползучий, астрагал датский, грудница шерстистая, лапчатка прямостоячая), злаково-полынно-разнотравные (овсянница луговая, ломко колосник ситниковый, овсяница бороздчатая, полынь шренковская, подорожник средний, жабрица Ледебура), типчаково-тонконогово-полынные (овсяница бороздчатая, тонконог стройный, полынь понтийская, полынь шелковистая), ковыльно-злаково-разнотравные (ковыль Лессинга, ковыль перистый, овсяница высочайшая, тонконог Делявиня, пырей ползучий, земляника зелҰная, шалфей степной, подорожник средний),
кострово-злаково-разнотравные (костҰр безостый, овсяница бороздчатая, тонконог стройный, тысячелистник обыкновенный, подорожник средний)
Пастбища

20-100
7,649
ТЖ жайылымдар, жеке малды жаю,
21, 4
Амангелді ауылдық округі
12.07.2020-14.07.2020 гг.
С-2а,С-4а,С-4б,С-4в,С-5а,С-6а
1-143
Айрауқты-алуан шөпті (құрғақ айрауық, шегіршін лабазник, шалғын чина), Дәнді-жусанды-кермекті (жұқа ақмамық, жатаған бидайық, Шренк жусаны, Гмелина кермек), Дәнді-жусанды-алуан шөпті (борозды бетеге, жатаған бидайық, Шренк жусаны, кәдімгі мыңжапырақ, орташа бақажапырақ), Дәнді-алуан шөпті-жусанды (Лессинга қауы, көкшіл келлерия, нағыз қызылбояу, дала шалфей, саралжын жусан) Бидайықты-қоңырбасты-жусанды (жатаған бидайық, шалғын қоңырбас, Шренк жусаны), Дәнді-жусанды-алуан шөпті (борозды бетеге, жұқа келлерия, кең жапырақты жусан, кәдімгі мыңжапырақ, орташа бақажапырақ), Амангелді ауылдық округінің аумағы қарапайым қара топырақ аймағында орналасқан, көл маңындағы террасаларында сортаңдар, сорлар және тұзды қара топырақтар қалыптасады
жайылымдар
20-100
8,666
ТЖ жайылымдар, жеке малды жаю,
Бесқұдық ауылдық округі
03.06.2020-05.06.2020 гг.
С-2а,С-4а,С-4б,С-4в, С-6а
1-80
Бидайықты-арпабасты (жатаған бидайық, қылтанақсыз арпабас)
Дәнді-алуан шөпті-жусанды (борозды бетеге, жұқа келлерия, орташа бақажапырақ, саралжын жусан), Қиякөлеңді-келтебасты-қамысты (ерте қиякөлең, сазды келтебас, кәдімгі қамыс) Айрауықты- келтебасты –алуан шөпті (құрғақ айрауық, бір қабыршақты келтебас, сазды сәбізшөп, Любименко сасыршөп), Қауырсынды-алуан шөпті-жусанды (Лессинга қауы, қызыл қау, дала шалфей, сарыбас жоңышқа, саралжын жусан). Топырақтың негізі жалпақ және сәл толқынды жазықтармен шектелген қарапайым сазды қара топырақтардан тұрады
жайылымдар
20-100
6,1
ТЖ жайылымдар, жеке малды жаю,
Бұлақ ауылдық округі
25.05.2020-27.05.2020 гг.
С-2а, С-2б,С-4а,С-4б,С-4в, ,С-6а.
1-109
Дәнді алуан шөпті (қызыл қау, хош иісті тілқияр, жатаған бидайық, датчан астрагал, собалақ төскей, түзу қазтабан), Дәнді-жусанды-алуан шөпті (борозды бетеге, тарлау қияқ, борозды бетеге, Шренк жусаны, орташа бақажапырақ, Ледебур тырнашөп), Бетегелі -келлериялық-жусанды (борозды бетеге, жұқа келлерия, саралжын жусан, жібек жусан), Қауырсынды-дәнді-алуан шөпті (Лессинга қауы, қауырсын қау, нар бетеге, Делявиня келлерия, жатаған бидайық, жасыл бүлдірген, дала шалфей, орташа бақажапырақ) Арпабасты-дәнді-алуан шөпті (қылтанақсыз арпабас, борозды бетеге, жұқа келлерия, кәдімгі мыңжапырақ, орташа бақажапырақ)
жайылымдар

20-100
10, 128
Пастбища КУ, выпас частного скота,
13,3
Волошинский сельский округ
20.05.2020-21.05.2020 гг.
С-2а,С-4а,С-4б,С-4в, ,С-6а
1-115
Злаковые (костер безостый, пырей ползучий, мятлик луговой), злаково-полынно-разнотравная (овсяница бороздчатая, пырей ползучий, полынь шелковистая, люцерна посевная, шалфей степной.
Наиболее распространенными почвами сельского округа являются черноземы обыкновенные
Пастбища.
20-100
5, 1
Пастбища КУ, выпас частного скота,
Заградовский сельский округ
17.06.2020-18.06.2020гг.
С-2а,С-2б,С-4а,С-4б,С-4в, ,С-6а
1-71
Ситниково-злаково-осоковые (ситник Жерара, ячмень фиолетовый, тимофеевка луговая, осока ранняя, осока острая), кострово-разнотравные (костер безостый, люцерна посевная, одуванчик лекарственный, вьюнок полевой), злаково-разнотравно-полынные (ковыль Лессинга, пырей ползучий, подмариник настоящий, зопник клубненостный, полынь понтийская, полынь сизая), злаково-разнотравно-полынные (костер-безостый, овсяница луговая, подмариник настоящий, вероника длиноколосная, лапчатка прямостоящая), типчаково-полынно-разнотравная (овсяница бороздчатая, полынь понтийская, полынь сизая вероника беловойлочная, грудница мохнатая. Наиболее распространенными почвами сельского округа являются черноземы обыкновенные, к ложбинам и западинам приурочены лугово-черноземные и лугово-болотные почвы.
Пастбища.
20-100
5,703
Пастбища КУ, выпас частного скота,
11,4
Заречный сельский округ
16.07.2020-22.07.2020 гг.
С-2а,С-2б,С-4а,С-4б,С-4в, С-5а, С-5б,С-6а
1-243
Злаково-разнотравно-полынные (ковыль Лессинга, овсяница бороздчатая, пырей ползучий, мятлик луговой, вероника длиноколосая, полынь Шренковская), злаково-осоково-разнотравные ( вейник ланцетный, мятлик луговой, пырей ползучий, тимофеевка луговая, осока острая, лабазниквязолистый, кровохлебка лекарственная, тысячелистник хрящевой), злаково–разнотравно-полынные (пырей ползучий, мятлик луговой, овсяница бороздчатая, ковыль Лесинг, морковник Бессера, подорожник большой, подмариник настоящий, полынь понтийская, типчаково-злаково-пырейные (овсяница бороздчатая, полынь, понтийская, пырей ползучий), злаково-полынно-разнотравные (вострец ветвистый, бескильница тончайшая, полынь Шренковкая, подорожник ланцетный, кермек Гмелина). Наиболее распространенными почвами сельского округа являются черноземы обыкновенные, по глубоким понижениям –западинам под луговой и лугово-болотной растительностью сформировались почвы лугового и лугово-болотного типов.
Пастбища.
20-100
17,084
Пастбища КУ, выпас частного скота,
13,2
Ильинский сельский округ
28.05.2020-29.05.2020 гг.

20-100
10,128
ТЖ жайылымдар, жеке малды жаю,
13,3
Волошинка ауылдық округі
20.05.2020-21.05.2020 гг.
С-2а,С-4а,С-4б,С-4в, ,С-6а
1-115
Дәнді (қылтанақсыз арпабас, жатаған бидайық, шалғын қоңырбас) Дәнді-жусанды-алуан шөпті (борозды бетеге, жатаған бидайық, жібек жусан, екпе жоңышқа, дала шалфей)
Ауылдық округтің ең көп таралған топырақтары қарапайым қара топырақтар
жайылымдар
20-100
5,1
ТЖ жайылымдар, жеке малды жаю,
Заградовка ауылдық округі
17.06.2020-18.06.2020гг.
С-2а,С-2б,С-4а,С-4б,С-4в, ,С-6а
1-71
Елекшөпті-дәнді- қиякөлеңді (Жерар елекшөп, күлгін арпа, шалғын атқоноқ, доңызөлең, үшкіржапырақты қияқөлең) Арпабасты-алуан шөпті (қылтанақсыз арпабас, екпе жоңышқа, дәрілік бақбақ, далалық шырмауық), Дәнді-алуан шөпті-жусанды (Лессинга қауы, жатаған бидайық, нағыз қызылбояу, түйнекті фломис, саралжын жусан, сұр жусан), Дәнді-алуан шөпті-жусанды (қылтанақсыз арпабас, су бетеге, нағыз қызылбояу, ұзын масақты беденешөп, түзу қазтабан).
Бетегелі-жусанды-алуан шөпті (борозды бетеге, саралжын жусан, сұр жусан, ақ түсті бөденешөп, собалақ төскей). Ауылдық округтің ең көп таралған топырақтары қарапайым қара топырактар болып табылады, ойпаттар мен жыраларға шалғынды-қара топырақ және шалғынды-батпақты топырақтар орайластырылған
жайылымдар.
20-100
5,703
ТЖ жайылымдар, жеке малды жаю,
11,4
Заречный ауылдық округі
16.07.2020-22.07.2020 гг.
С-2а,С-2б,С-4а,С-4б,С-4в, С-5а, С-5б,С-6а
1-243
Дәнді-алуан шөпті-жусанды (Лессинга қауы, борозды бетеге, жатаған бидайық, шалғын қоңырбас, ұзын масақты беденешөп, Шренк жусаны), Дәнді-қиякөлеңді-алуан шөпті (ақбурыл айрауық, шалғын қоңырбас, жатаған бидайық, шалғын атқонақ, үшкіжапырақты қиякөлең, шегіршін лабазник, дәрі шелна, шеміршек мыңжапырақ), Дәнді-алуан шөпті-жусанды (жатаған бидайық, шалғын қоңырбас, борозды бетеге, Лессинга қауы, Бесер сәбізшөбі, үлкен бақажапырақ, нағыз қызылбояу, саралжын жусан), Бетегелі-дәнді-бидайықты (борозды бетеге, саралжын жусан, жатаған бидайық), Дәнді-алуан шөпті-жусанды (тармақты жаушалғын, жұқа ақмамық, Шренк жусаны, қандауыр бақажапырақ, Гмелина кермек).
Ауылдық округтің ең көп таралған топырақтары қарапайым қара топырақтар, терең оймауыттарда шалғынды және шалғынды-батпақты өсімдіктердің астында шалғынды және шалғынды-батпақты топырақтар пайда болды.
жайылымдар
20-100
17,084
ТЖ жайылымдар, жеке малды жаю,
13,2
Ильинка ауылдық округі
28.05.2020-29.05.2020 гг.

С-2а, С-4а,С-4б,С-4в, С-5а, С-5б,С-6а
1-96
Злаково-разнотравные (мятлик луговой, пырей ползучий, тысячелистник обыкновенный, земляника зеленая), злаково-разнотравно-полынные (ковыль Лессинга, тонконог стройный, люцерна посевная, шалфей степной, полынь сизая), типчаково-ломкоколосниково-полынные (овсянница бороздчатая, ломкоколосник ситниковый, полынь понтийская), злаково-полынно- разнотравная (овсянница бороздчатая, пырей ползучий, полынь шелковистая, люцерна посевная, тысячелистник обыкновенный). Большинство почвенных разновидностей (черноземные почвы) на обследуемой территории сформировались на четвертичных отложениях.
Пастбища

С-2а, С-4а,С-4б,С-4в, С-5а, С-5б,С-6а
1-96
Дәнді-алуан шөпті (шалғын қоңырбас, жатаған бидайық, кәдімгі мыңжапырақ, жасыл бүлдірген) Дәнді-алуан шөпті-жусанды (Лессинга қауы, жұқа келлерия, екпе жоңышқа, дала шалфей, сұр жусан)
Бетегелі-қияқты-жусанды (борозды бетеге, тарлау қияқ, саралжын жусан) Дәнді-жусанды-алуан шөпті (борозды бетеге, жатаған бидайық, жібек жусан, екпе жоңышқа, кәдімгі мыңжапырақ).
Зерттелетін аумақтағы топырақ сорттарының көпшілігі (қара топырақ топырақтары) төрттік шөгінділерде пайда болды.
жайылымдар

20-100
7,642
Пастбища КУ, выпас частного скота,
20,9
Корнеевский сельский округ
12.06.2020-14.06.2020 гг.
С-2а, С-4а,С-4б,С-4в, С-6а
1-93
Костровые (костер безостый),
злаково-разнотравно-полынные (костер безостый, пырей ползучий, мятлик луговой, зопник клубненостный, земляника зеленая, подмариник настоящий, полынь тонтийская), злаково-полынные с солодкой (овсяница бородчатая пырей ползучий тонконог сизый, полынь Шренковская солодка уральская), типчаково-злаково-полынные (овсяница бороздчатая, тонконог стройный, пырей ползучий, полынь шелковичтая, полынь тонтийская. Территория округа расположена в зоне черноземов обыкновенных. К ложбинам и западинам приурочены лугово-черноземные и лугово болотные почвы.
Пастбища
20-100
8,638
Пастбища КУ, выпас частного скота,
12,6
Николаевский сельский округ
25.06.2020-27.06.2020 гг.
С-2а, С-4а,С-4б,С-4в,С-5а, С-6а
1-124
Ковыльно-кострово-разнотравные (ковыль Лессинга, костер безостый, подорожник средний, шалфей степной), злаково-разнотравно-полынные (овсянница бороздчатая, тонконог сизый, солонечник обыкновенный, шалфей степной, полынь шренковская), злаково-разнотравно-полынные (пырей ползучий, мятлик луговой, земляника зеленая, лапчатка серебристая, полынь понтийская), злаково-полынно подорожниковые (пырей ползучий, костер безостый, полынь Шренковская, подорожник большой). Территория округа расположена в зоне черноземов обыкновенных. К ложбинам и западинам приурочены лугово-черноземные и лугово болотные почвы.
Пастбища
20-100
7,984
Пастбища КУ, выпас частного скота,
25,1
Петровский сельский округ
20.06.2020-23.06.2020 гг.
С-2а, С-4а,С-4б,С-4в,С-5а, С-6а
1-191
Злаково-разнотравные (вейник наземный, костер безостый, подмариник настоящий, кровохлебка лекарственная),
вейниково-разнотравные (вейник наземный, лабазник вязолистный, чина луговая), злаково-разнотравно-полынные со спирей (ковыль Лессинга, тонконог сизый, подмариник настоящий, шалфей степной, полынь понтийская, спирей зверобоелистая), ковыльно-кострово-разнотравный (ковыль Лесинга, костер безостый, подорожник средний, помариник настоящий), злаково –разнотравно-полынные (костер безостый, пырей ползучий, морковник Бессера, кровохлебка лекарственная, полынь потийская), кострово-пырейно-разнотравные (костер безостый, пырей ползучий, зопник клубненостный, лабазник вязолистный), кострово-разнотравно-полынные (костер безостый, земляника зеленыя, подорожник средний, полынь понтийская, злаково-ситниково-разнотравные (вейник наземный, ячмень фиолетовый, ситник Жерара, злаково-полынная (овсяница бороздчатая, пырей ползучий, полынь шелковистая). Территория округа расположена в зоне черноземов обыкновенных. К ложбинам и западинам приурочены лугово-черноземные и лугово болотные почвы.
Пастбища

20-100
7,642
ТЖ жайылымдар, жеке малды жаю,
20,9
Корнеевка ауылдық округі
12.06.2020-14.06.2020 гг.
С-2а, С-4а,С-4б,С-4в, С-6а
1-93
Арпабасты (қылтанақсыз арпабас)
Дәнді-алуан шөпті-жусанды (қылтанақсыз арпабас, жатаған бидайық, шалғын қоңырбас, түйнекті фломис, жасыл бүлдірген, нағыз қызылбояу, саралжын жусан)
Дәнді-жусанды мия тамырымен (борозды бетеге, жатаған бидайық, көкшіл келлерия, Шренк жусаны, орал мия)
Бетегелі -дәнді-жусанды (борозды бетеге, жұқа келлерия, жатаған бидайық, жібек жусан, саралжын жусан).
Округ аумағы қарапайым қара топырақ аймағында орналасқан. Жыралар мен оймауыттарға шалғынды-қара топырақты және шалғынды батпақты топырақтар орайластырылған.
жайылымдар
20-100
8,638
ТЖ жайылымдар, жеке малды жаю,
12,6
Николаевка ауылдық округі
25.06.2020-27.06.2020 гг.
С-2а, С-4а,С-4б,С-4в,С-5а, С-6а
1-124
Қауырсынды- арпабасты-алуан шөпті (Лессинга қауы, қылтанақсыз арпабас, орташа бақажапырақ, дала шалфей), Дәнді-алуан шөпті-жусанды (борозды бетеге, жұқа келлерия, кәдімгі далазығыр, дала шалфей, Шренк жусаны), Дәнді-алуан шөпті-жусанды (жатаған бидайық, шалғын қоңырбас, жасыл бүлдірген, күміс қазтабан, саралжын жусан)
Дәнді- жусанды- бақажапырақтар (жатаған бидайық, қылтанақсыз арпабас, Шренк жусаны, үлкен бақажапырақ).
Округ аумағы қарапайым қара топырақ аймағында орналасқан. Жыралар мен оймауыттарға шалғынды-қара топырақты және шалғынды батпақты топырақтар орайластырылған.
жайылымдар
20-100
7,984
ТЖ жайылымдар, жеке малды жаю,
25,1
Петровка ауылдық округі
20.06.2020-23-06.2020 гг.
С-2а, С-4а,С-4б,С-4в,С-5а, С-6а
1-191
Дәнді-алуан шөпті (құрғақ айрауық, қылтанақсыз арпабас, нағыз қызылбояу, дәрі шелна)
Айрауықты-алуан шөпті (құрғақ айрауық, шегіршін лабазник, шалғын чина), Дәнді-алуан шөпті-жусанды тобылғымен (Лессинга қауы, жұқа келлерия, нағыз қызылбояу, дала шалфей, саралжын жусан, шайқурай тобылғы), Қауырсынды- арпабасты-алуан шөпті (Лессинга қауы, қылтанақсыз арпабас, орташа бақажапырақ, нағыз қызылбояу), Дәнді-алуан шөпті-жусанды (қылтанақсыз арпабас, жатаған бидайық, Бесер сәбізшөбі, дәрі шелна, саралжын жусан), Арпабасты-бидайықты-алуан шөпті (қылтанақсыз арпабас, жатаған бидайық, түйнекті фломис, шегіршін лабазник), Арпабасты-алуан шөпті-жусанды (қылтанақсыз арпабас, жасыл бүлдірген, орташа бақажапырақ, саралжын жусан) Дәнді-елекшөпті-алуан шөпті (құрғақ айрауық, күлгін арпа, Жерар елекшөп, Дәнді-жусанды (борозды бетеге, жатаған бидайық, жібек жусан).
Округ аумағы қарапайым қара топырақ аймағында орналасқан. Жыралар мен оймауыттарға шалғынды-қара топырақты және шалғынды батпақты топырақтар орайластырылған.
жайылымдар

20-100
9,704
Пастбища КУ, выпас частного скота,
26,9
Покровский сельский округ
09.07.2020-12.07.2020гг.
С-2а, С-4а,С-4б,С-4в,С-5а, С-6а
1-184
Злаково-разнотравно-полынные (костер безостый,ковыль Лессинга, подорожник средний, люцерна желтая, полынь понтийская), злаково-полынно- разнотравная (овсянница бороздчатая, мятлик луговой, полынь шелковистая,шалфей степной, подорожник средний), Кострово-пырейно-разнотравные (костер безостый, пырей ползучий, зопник клубненосный, лабазник вязолистный), вострецово-разнотравно-полынные (вострец ветвистый, подорожник ланцентный, кермек Гмелина, полынь шренковская, полынь понтийская), злаково-разнотравно-полынные (ковыль Лессинга, вейник наземный, подмаренник настоящий, земляника зеленая, полынь понтийская). Покровский сельский округ расположен в зоне черноземов обыкновенных, кроме этого данная территория характеризуется наличие участков с солонцами черноземными.
Пастбища
20-100
8,69
Пастбища КУ, выпас частного скота,
23,6
Спасовский сельский округ
29.06.2020-1.07.2020гг.
С-2а, С-4а,С-4б,С-4в,С-5а, С-6а
1-134
Злаково-разнотравно-полынные (овсянница бороздчатая, тонконог стройный, шалфей степной подорожник средний, полынь понтийская), злаково-разнотравно-полынные (ковыль Лессинга, пырей ползучий, земляника зеленая, шалфей степной, полынь понтийская, злаково-полынно-разнотравные (овсянница бороздчатая, ковыль Лессинга, полынь шренковская, кермек Гмелина, зопник клубненосный). Территория округа расположена в зоне черноземов обыкновенных. К ложбинам и западинам приурочены лугово-черноземные и лугово болотные почвы.
Пастбища
20-100
5,7
Пастбища КУ, выпас частного скота,
15,4
Тарангульский сельский округ
15.06.2020-16.06.2020гг.
С-2а, С-4а,С-4б,С-4в, С-6а
1-74
Тимофеевково-осокововейниковые (тимофеевка луговая, осока стоповидная, осока острая, вейник наземный, вейник ланцетный), ковыльно-злаково-разнотравные (ковыль Лессинга, ковыль перистый, тонконог стройный, пырей ползучий, земляника зеленаяшалфей степной, подорожник средний), типчаково-полынно-тонконоговая (овсяница бороздчатая полынь понтийская, тонконог стройный), Злаково-разнотравно-полынные (костер безостыймятлик луговой, вейник наземный, люцерна посевная, морковник Бессера, полынь понтийская). Территория округа расположена в зоне черноземов обыкновенных. К ложбинам и западинам приурочены лугово-черноземные и лугово болотные почвы.
Пастбища
20-100
3,887
Пастбища КУ, выпас частного скота,
10,2
Ясновский сельский округ

20-100
9,704
ТЖ жайылымдар, жеке малды жаю,
26,9
Покровка ауылдық округі
9.07.2020-12.07.2020гг.
С-2а, С-4а,С-4б,С-4в,С-5а, С-6а
1-184
Дәнді-алуан шөпті-жусанды (Лессинга қауы, құрғақ айрауық, нағыз қызылбояу, жасыл бүлдірген, саралжын жусан), Дәнді- жусанды-алуан шөпті (борозды бетеге, шалғын қоңырбас, жібек жусан, дала шалфей, орташа бақажапырақ), Арпабасты-бидайықты-алуан шөпті (қылтанақсыз арпабас, жатаған бидайық, түйнекті фломис, шегіршін лабазник), Шалғынды-алуан шөпті-жусанды (тармақты жаушалғын, қандауыр бақажапырақ, Гмелина кермек, Шренк жусаны, саралжын жусан)
Дәнді-алуан шөпті-жусанды (Лессинга қауы, құрғақ айрауық, нағыз қызылбояу, жасыл бүлдірген, саралжын жусан).
Покровка ауылдық округі қарапайым чернозем аймағында орналасқан, сонымен қатар, бұл аймақ тұзды қара топырақты учаскелердің болуымен сипатталады.
жайылымдар
20-100
8,69
ТЖ жайылымдар, жеке малды жаю,
23,6
Спасовка ауылдық округі
29.06.2020-1.07.2020гг.
С-2а, С-4а,С-4б,С-4в,С-5а, С-6а
1-134
Дәнді-алуан шөпті-жусанды (борозды бетеге, жұқа келлерия, дала шалфей, орташа бақажапырақ, саралжын жусан), Дәнді-алуан шөпті-жусанды (Лессинга қауы, жатаған бидайық, жасыл бүлдірген, дала шалфей, саралжын жусан), Дәнді-жусанды-алуан шөпті (борозды бетеге, Лессинга қауы, Шренк жусаны, Гмелина кермек, түйнекті фломис).
Округ аумағы қарапайым қара топырақ аймағында орналасқан. Жыралар мен оймауыттарға шалғынды-қара топырақты және шалғынды батпақты топырақтар орайластырылған.
жайылымдар
20-100
5,7
ТЖ жайылымдар, жеке малды жаю,
15,4
Торанғұл ауылдық округі
15.06.2020-16.06.2020гг.
С-2а, С-4а,С-4б,С-4в, С-6а
1-74
Атқонақты-қиякөленді-айрауықты (шалғын атқонақ, қиякөлен, үшкіржапырақты қияқөлең, құрғақ айрауық, ақбурыл айрауық)
Қауырсынды-дәнді-алуан шөпті (Лессинга қауы, қауырсын қау, жұқа келлерия, жатаған бидайық, жасыл бүлдірген, дала шалфей, орташа бақажапырақ), Бетегелі-жусанды-келлериялық (борозды бетеге, саралжын жусан, жұқа келлерия), Дәнді-алуан шөпті-жусанды (қылтанақсыз арпабас, шалғын қоңырбас, құрғақ айрауық, екпе жоңышқа, Бесер сәбізшөбі, саралжын жусан).
Округ аумағы қарапайым қара топырақ аймағында орналасқан. Жыралар мен оймауыттарға шалғынды-қара топырақты және шалғынды батпақты топырақтар орайластырылған.
жайылымдар
20-100
3,887
ТЖ жайылымдар, жеке малды жаю,
10,2
Ясновка ауылдық округі

22.05.2020-24.05.2020 гг.
С-2а, С-4а,С-4б,С-4в, С-6а
1-89
Тростниково-осоковые (тростник обыкновенный), злаково-разнотравно-полынные (ковыль Лессинга, овсянница бороздчатая, зопник клубненосный,подмаренник настоящий, полынь шелковистая), злаково-разнотравные (костер безостый, овсянница бороздчатая, подорожник средний, люцерна желтая), злаково-разнотравные (костер безостый, пырей ползучий, тысячелистник обыкновенный, чина клубненосная), типчаково-злаково-полынные (овсянница бороздчатая, тонконог стройный, пырей ползучий, полынь шелковистая).
Территория округа расположена в зоне черноземов обыкновенных (обычные) и карбонатные)
Пастбища

22.05.2020-24.05.2020гг.
С-2а, С-4а,С-4б,С-4в, С-6а
1-89
Қамысты-қиякөлеңді (кәдімгі қамыс), Дәнді-алуан шөпті-жусанды (Лессинга қауы, борозды бетеге, түйнекті фломис, нағыз қызылбояу, жібек жусан)
Дәнді-алуан шөпті (қылтанақсыз арпабас, борозды бетеге, орташа бақажапырақ, сарыбас жоңышқа), Дәнді-алуан шөпті (қылтанақсыз арпабас, жатаған бидайық, кәдімгі мыңжапырақ, түйнекші чина), Бетегелі-дәнді-жусанды (борозды бетеге, жұқа келлерия, жатаған бидайық, жібек жусан).
Округ аумағы қарапайым (қарапайым) және карбонатты) қара топырақ аймағында орналасқан.
жайылымдар

KZ T 01/74
примитивный
0,0009
функционирует
КГУ "Аппарат акима Амангельдинского сельского округа акимата Есильского района Северо-Казахстанской области"
2
Северо-Казахстанская область, Есильский район, Булакский сельский округ, село Булак
KZ T 01/78
примитивный
0,0009
функционирует
КГУ "Аппарат акима Булакского сельского округа акимата Есильского района Северо-Казахстанской области"
3
Северо-Казахстанская область, Есильский район, Волошинский сельский округ, село Волошинка
KZ T 01/81
примитивный

KZ T 01/74
примитивті
0,0009
жұмыс істейді
"Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы әкімдігінің Амангелді ауылдық округі әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
2
Солтүстік Қазақстан облысы, Есіл ауданы, Бұлақ а/о, Бұлақ а.
KZ T 01/78
примитивті
0,0009
жұмыс істейді
"Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы әкімдігінің Бұлақ ауылдық округі әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
3
Солтүстік Қазақстан облысы, Есіл ауданы, Волошинка а/о, Волошинка а.
KZ T 01/81
примитивті

0,0009
функционирует
КГУ "Аппарат акима Волошинского сельского округа акимата Есильского района Северо-Казахстанской области"
4
Северо-Казахстанская область, Есильский район, Заградовский сельский округ, село Заградовка
KZ T 01/84
примитивный
0,0009
функционирует
КГУ "Аппарат акима Заградовского сельского округа акимата Есильского района Северо-Казахстанской области"
5
Северо-Казхастанская область, Есильский район, Ильинский сельский округ, село Ильинка

0,0009
жұмыс істейді
"Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы әкімдігінің Волошинка ауылдық округі әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
4
Солтүстік Қазақстан облысы, Есіл ауданы, Заградовка а/о, Заградовка а.
KZ T 01/84
примитивті
0,0009
жұмыс істейді
"Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы әкімдігінің Заградовка ауылдық округі әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
5
Солтүстік Қазақстан облысы, Есіл ауданы, Ильинка а/о, Ильинка а.

KZ T 01/90
примитивный
0,0009
функционирует
КГУ "Аппарат акима Ильинского сельского округа акимата Есильского района Северо-Казахстанской области"
6
Северо-Казахстанская область, Есильский район, Корнеевский сельский округ, село Корнеевка
KZ T 01/93
примитивный
0,0009
функционирует
ТОО "Атамекен-Агро-Корнеевка"
7
Северо-Казахстанская область, Есильский район, Николаевский сельский округ, село Николаевка
KZ T 01/96
примитивный
0,01
функционирует
КГУ "Аппарат акима Николаевского сельского округа акимата Есильского района Северо-Казахстанской области"
8
Северо-Казахстанская область, Есильский район, Петровский сельский округ, село Петровка
KZ T 01/98
примитивный

KZ T 01/90
примитивті
0,0009
жұмыс істейді
"Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы әкімдігінің Ильинка ауылдық округі әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
6
Солтүстік Қазақстан облысы, Есіл ауданы, Корнеевка а/о, Корнеевка а.
KZ T 01/93
примитивті
0,0009
жұмыс істейді
"Атамекен-Агро-Корнеевка" ЖШС
7
Солтүстік Қазақстан облысы, Есіл ауданы, Николаевка а/о, Николаевка а.
KZ T 01/96
примитивті
0,01
жұмыс істейді
"Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы әкімдігінің Николаевка ауылдық округі әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
8
Солтүстік Қазақстан облысы, Есіл ауданы, Петровка а/о, Петровка а.
KZ T 01/98
примитивті

0,0009
функционирует
КГУ "Аппарат акима Петровского сельского округа акимата Есильского района Северо-Казахстанской области"
9
Северо-Казахстанская область, Есильский район, Покровский сельский округ, село Покровка
KZ T 01/101
примитивный
0,01
функционирует
КГУ "Аппарат акима Покровского сельского округа акимата Есильского района Северо-Казахстанской области"
10
Северо-Казахстанская область, Есильский район, Спасовский сельский округ село Спасовка

0,0009
жұмыс істейді
"Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы әкімдігінің Петровка ауылдық округі әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
9
Солтүстік Қазақстан облысы, Есіл ауданы, Покровка а/о, Покровка а.
KZ T 01/101
примитивті
0,01
жұмыс істейді
"Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы әкімдігінің Покровка ауылдық округі әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
10
Солтүстік Қазақстан облысы, Есіл ауданы, Спасовка а/о, Спасовка а.

KZ T 01/105
примитивный
0,0009
функционирует
КГУ "Аппарат акима Спасовского сельского округа акимата Есильского района Северо-Казахстанской области"
11
Северо-Казахстанская область, Есильский район, Тарангульский сельский округ селоТарангул
KZ T 01/107
примитивный
0,0009
функционирует
КГУ "Аппарат акима Тарангульского сельского округа акимата Есильского района Северо-Казахстанской области"
12
Северо-Казахстанская область, Есильский район, Явленский сельский округ, село Явленка
KZ T 01/109
примитивный
0,01
функционирует
КГУ "Аппарат акима Явленского сельского округа акимата Есильского района Северо-Казахстанской области"
13
Северо-Казахстанская область, Есильский район, Ясновский сельский округ село Ясновка

KZ T 01/105
примитивті
0,0009
жұмыс істейді
"Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы әкімдігінің Спасовка ауылдық округі әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
11
Солтүстік Қазақстан облысы, Есіл ауданы, Торанғұл а/о, Торанғұл а.
KZ T 01/107
примитивті
0,01
жұмыс істейді
"Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы әкімдігінің Торанғұл ауылдық округі әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
12
Солтүстік Қазақстан облысы, Есіл ауданы, Явленка а/о, Явленка а.
KZ T 01/109
примитивті
0,01
жұмыс істейді
"Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы әкімдігінің Явленка ауылдық округі әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
13
Солтүстік Қазақстан облысы, Есіл ауданы, Ясновка а/о, Ясновка а.

1) использование пастбищ с учетом пастбищеоборотов и источников водопользований;
2) обеспечение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ (далее – Норма нагрузки), утвержденной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064);

1) жайылымдарды жайылым айналымдары мен су пайдалану көздерін ескере отырып пайдалану;
2) "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бекітілген Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын (бұдан әрі – Жүктеме нормасы) қамтамасыз ету;