О внесении изменений в решение Северо-Казахстанского областного маслихата от 25 апреля 2025 года № 24/1 "Об утверждении областного бюджета Северо-Казахстанской области на 2025 – 2027 годы"
Решение Северо-Казахстанского областного маслихата от 13 июня 2025 года № 26/1
Северо-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Северо-Казахстанского областного маслихата "Об утверждении областного бюджета Северо-Казахстанской области на 2025 – 2027 годы" от 25 апреля 2025 года № 24/1 следующие изменения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить областной бюджет Северо-Казахстанской области на 2025 – 2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 462 404 368,1 тысячи тенге:
налоговые поступления – 64 858 044 тысячи тенге;
неналоговые поступления – 6 227 410,4 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала – 33 287 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 391 285 626,7 тысячи тенге;
2) затраты – 457 648 030 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 28 727 594,9 тысячи тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 38 484 611,9 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов – 9 757 017 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -23 971 256,8 тысячи тенге;
6) ненефтяной дефицит (профицит) бюджета – -23 971 256,8 тысячи тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 23 971 256,8 тысячи тенге:
поступление займов – 30 873 380 тысяч тенге;
погашение займов – 9 000 485 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 2 098 361,8 тысячи тенге.";

Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2025 жылғы 25 сәуірдегі № 24/1 "Солтүстік Қазақстан облысының 2025 – 2027 жылдарға арналған облыстық бюджетін бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2025 жылғы 13 маусымдағы № 26/1 шешімі
Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "Солтүстік Қазақстан облысының 2025 – 2027 жылдарға арналған облыстық бюджетін бекіту туралы" Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2025 жылғы 25 сәуірдегі № 24/1 шешіміне мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Солтүстік Қазақстан облысының 2025 – 2027 жылдарға арналған облыстық бюджеті тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 462 404 368,1 мың теңге:
салықтық түсімдер – 64 858 044 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 6 227 410,4 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 33 287 мың теңге;
трансферттер түсімі – 391 285 626,7 мың теңге;
2) шығындар – 457 648 030 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 28 727 594,9 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 38 484 611,9 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 9 757 017 мың теңге;
4) қаржылық активтермен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -23 971 256,8 мың теңге;
6) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) – -23 971 256,8 мың теңге;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 23 971 256,8 мың теңге:
қарыздар түсімі – 30 873 380 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 9 000 485 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 2 098 361,8 мың теңге.";

65 355
023
Социальная поддержка медицинских и фармацевтических работников
359 000
027
Централизованный закуп и хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
1 008 118
029
Областные базы специального медицинского снабжения
140 687
033
Капитальные расходы медицинских организаций здравоохранения
10 936 287,5
039
Оказание дополнительного объема медицинской помощи субъектами здравоохранения, оказание услуг Call-центрами и прочие расходы
390 331
041
Дополнительное обеспечение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи по решению местных представительных органов областей
869 022
050
Возмещение лизинговых платежей по санитарному транспорту, медицинским изделиям, требующие сервисного обслуживания, приобретенных на условиях финансового лизинга
300 151
288
Управление строительства, архитектуры и градостроительства области
139 746
038
Строительство и реконструкция объектов здравоохранения
139 746
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
24 100 892,4
256
Управление координации занятости и социальных программ области
22 186 804,4
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
312 193
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью в
медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
1 397 076
003
Социальная поддержка лиц с инвалидностью
197 975
007
Капитальные расходы государственного органа
21 378
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
12 765
012
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью в государственных
медико-социальных учреждениях (организациях) для детей с нарушениями функций
опорно-двигательного аппарата, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
169 391
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических
медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
4 607 117
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, лиц с инвалидностью, в том числе детей с инвалидностью, в реабилитационных центрах
311 238
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания

65 355
023
Медициналық және фармацевтикалық қызметкерлерді әлеуметтік қолдау
359 000
027
Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау
1 008 118
029
Облыстық арнайы медициналық жабдықтау базалары
140 687
033
Медициналық денсаулық сақтау ұйымдарының күрделі шығыстары
10 936 287,5
039
Денсаулық сақтау субъектілерінің қосымша медициналық көмектің көлемін көрсетуі, Call-орталықтардың қызметтер көрсетуі және өзге де шығыстар
390 331
041
Облыстардың жергілікті өкілдік органдарының шешімі бойынша тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемімен қосымша қамтамасыз ету
869 022
050
Қаржы лизингі шарттарында сатып алынған санитариялық көлік және сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдар бойынша лизинг төлемдерін өтеу
300 151
288
Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы
139 746
038
Деңсаулық сақтау объектілерін салу және реконструкциялау
139 746
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
24 100 892,4
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
22 186 804,4
001
Жергілікті деңгейде жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету және халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды іске асыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
312 193
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 397 076
003
Мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қолдау
197 975
007
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
21 378
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
12 765
012
Тірек-қозғалу аппаратының қызметі бұзылған балаларға арналған мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
169 391
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
4 607 117
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, оның ішінде мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
311 238
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету

124 912,2
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
71 553 943,7
254
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области
6 059 766
001
Услуги по реализации государственной политики в сфере охраны окружающей среды на местном уровне
190 176,9
002
Установление водоохранных зон и полос водных объектов
10 150
003
Обеспечение функционирования водохозяйственных сооружений, находящихся в коммунальной собственности
69 141,1
005
Охрана, защита, воспроизводство лесов и лесоразведение
4 251 340
006
Охрана животного мира
81 565
008
Мероприятия по охране окружающей среды
25 967,3
013
Капитальные расходы государственного органа
26 340
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
667 027,6
034
Субсидирование повышения продуктивности и качества аквакультуры (рыбоводства), а также племянного рыбоводства
20 000
104
Возмещение части расходов, понесенных субъектом рыбного хозяйства, при инвестиционных вложениях
62 237
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
97 532
114
Целевые трансферты на развитие нижестоящим бюджетам
558 289,1
719
Управление ветеринарии области
3 214 932
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
223 724
003
Капитальные расходы государственного органа
155 000
010
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
10 869
011
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
50 218
012
Проведение ветеринарных мероприятий по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных
116 738
013
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
184 072
014
Проведение противоэпизоотических мероприятий
2 215 241
030
Централизованный закуп ветеринарных препаратов по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных, услуг по их профилактике и диагностике, организация их хранения и транспортировки (доставки) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
49 205
031
Централизованный закуп изделий и атрибутов ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, ветеринарного паспорта на животное и их транспортировка (доставка) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)

124 912,2
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
71 553 943,7
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
6 059 766
001
Жергілікті деңгейде қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
190 176,9
002
Су қорғау аймақтары мен су объектiлерi белдеулерiн белгiлеу
10 150
003
Коммуналдық меншіктегі су шаруашылығы құрылыстарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
69 141,1
005
Ормандарды сақтау, қорғау, молайту және орман өсiру
4 251 340
006
Жануарлар дүниесін қорғау
81 565
008
Қоршаған ортаны қорғау бойынша іс-шаралар
25 967,3
013
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
26 340
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
667 027,6
034
Акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы), сондай-ақ асыл тұқымды балық өсіру өнімінің өнімділігі мен сапасын арттыруды субсидиялау
20 000
104
Инвестициялық салымдар кезінде балық шаруашылығы субъектісі шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу
62 237
113
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
97 532
114
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы даму трансферттері
558 289,1
719
Облыстың ветеринария басқармасы
3 214 932
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
223 724
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
155 000
010
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
10 869
011
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу
50 218
012
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу
116 738
013
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
184 072
014
Эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізу
2 215 241
030
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасына арналған ветеринариялық препараттарды, олардың профилактикасы мен диагностикасы жөніндегі қызметтерді орталықтандырып сатып алу, оларды сақтауды және аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдауды (жеткізуді) ұйымдастыру
49 205
031
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды, жануарға арналған ветеринариялық паспортты орталықтандырып сатып алу және оларды аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдау (жеткізу)

93 851
033
Идентификация безнадзорных и бродячих животных
2 154
034
Вакцинация и стерилизация бродячих животных
22 445
035
Идентификация домашних животных, владельцы которых относятся к социально уязвимым слоям населения
17 997
075
Обеспечение ветеринарной безопасности на территории области
73 418
741
Управление сельского хозяйства и земельных отношений области
62 279 245,7
001
Услуги по реализации государственной политики в сфере сельского хозяйства и регулирования земельных отношений на местном уровне
1 718 368,7
002
Субсидирование развития семеноводства
1 882 978
003
Капитальные расходы государственного органа
53 773
005
Субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов
11 614 911
008
Субсидирование развития производства приоритетных культур
300 000
018
Обезвреживание пестицидов (ядохимикатов)
300
019
Услуги по распространению и внедрению инновационного опыта
50 000
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур
10 000
045
Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала
200 000
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
2 934
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
7 627 808
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
16 581 413
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
10 355 633
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
9 523 085
057
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства
2 358 042
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
11 008 756,1
288
Управление строительства, архитектуры и градостроительства области
10 890 856,1
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, архитектуры и градостроительства на местном уровне
253 620,8
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
2 902 822
114
Целевые трансферты на развитие нижестоящим бюджетам
7 734 413,3
728
Управление государственного
архитектурно-строительного контроля и лицензирования области

93 851
033
Қараусыз қалған және қаңғыбас жануарларды сәйкестендіру
2 154
034
Қаңғыбас жануарларды егу және зарарсыздандыру
22 445
035
Иелері халықтың әлеуметтік осал топтарына жататын үй жануарларын сәйкестендіру
17 997
075
Облыс аумағында ветеринариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету
73 418
741
Облыстың ауыл шаруашылығы және жер қатынастары басқармасы
62 279 245,7
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы және жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
1 718 368,7
002
Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау
1 882 978
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
53 773
005
Саны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге, карантинді объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) құнын субсидиялау
11 614 911
008
Басым дақылдардың өндірісін дамытуды субсидиялау
300 000
018
Пестицидтерді (улы химикаттарды) залалсыздандыру
300
019
Инновациялық тәжірибені тарату және енгізу жөніндегі қызметтер
50 000
029
Ауыл шаруашылығы дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар
10 000
045
Тұқымдық және көшет отырғызылатын материалдың сорттық және себу сапаларын анықтау
200 000
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алу және тіркеу
2 934
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
7 627 808
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
16 581 413
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
10 355 633
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуды кредиттеу, сондай-ақ лизинг беру кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
9 523 085
057
Мал шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау
2 358 042
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
11 008 756,1
288
Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы
10 890 856,1
001
Жергілікті деңгейде құрылыс, сәулет және қала құрылысы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
253 620,8
113
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
2 902 822
114
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы даму трансферттері
7 734 413,3
728
Облыстың мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және лицензиялау басқармасы