Об утверждении Правил составления отчетности об использовании целевого взноса, форм и сроков ее представления, а также требований к предоставляемой информации о ходе и результатах использования целевого взноса
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 мая 2025 года № 368
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 4.
В соответствии с пунктом 12 статьи 168 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила составления отчетности об использовании целевого взноса, форм и сроков ее представления, а также требований к предоставляемой информации о ходе и результатах использования целевого взноса.
2. Департаменту совершенствования и анализа обязательного социального медицинского страхования Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2025 года.
Исполняющий обязанности
министра здравоохранения
Республики Казахстан
А. Амангельдиев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 мая 2025 года № 368
Правила составления отчетности об использовании целевого взноса, форм и сроков ее представления, а также требований к предоставляемой информации о ходе и результатах использования целевого взноса
Глава 1. Общие положения

Нысаналы жарнаны пайдалану туралы есептілікті жасау, оны ұсыну нысандары мен мерзімдерін, сондай-ақ нысаналы жарнаны пайдаланудың барысы мен нәтижелері туралы ұсынылатын ақпаратқа қойылатын талаптардың қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2025 жылғы 30 мамырдағы № 368 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 168-бабының 12-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған нысаналы жарнаны пайдалану туралы есептілікті жасау, оны ұсыну нысандары мен мерзімдерін, сондай-ақ нысаналы жарнаны пайдаланудың барысы мен нәтижелері туралы ұсынылатын ақпаратқа қойылатын талаптардың қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруды жетілдіру және талдау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2025 жылғы 1 қантардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
А. Амангелдиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2025 жылғы 30 мамырдағы
№ 368 бұйрығымен
бекітілген
Нысаналы жарнаны пайдалану туралы есептілікті жасау, оны ұсыну нысандары мен мерзімдерін, сондай-ақ нысаналы жарнаны пайдаланудың барысы мен нәтижелері туралы ұсынылатын ақпаратқа қойылатын талаптардың қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила составления отчетности об использовании целевого взноса, форм и сроков ее представления, а также требований к предоставляемой информации о ходе и результатах использования целевого взноса (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 12 статьи 168 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) фонд социального медицинского страхования (далее – фонд) – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, предусмотренных договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;
2) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
3) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи – объем медицинской помощи, предоставляемой за счет бюджетных средств;
4) обязательное социальное медицинское страхование – комплекс правовых, экономических и организационных мер по оказанию медицинской помощи потребителям медицинских услуг за счет активов фонда социального медицинского страхования;
5) целевым взносом являются безвозмездные и безвозвратные платежи из республиканского бюджета в фонд социального медицинского страхования:
для оплаты за оказание услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
в виде взносов государства на обязательное социальное медицинское страхование за граждан Республики Казахстан, освобожденных от уплаты взносов в фонд социального медицинского страхования, определенных Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании";
для оплаты услуг субъектов здравоохранения по оказанию медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов.
Глава 2. Порядок составления отчетности об использовании целевого взноса, форм и сроков ее представления, а также требований к предоставляемой информации о ходе и результатах использования целевого взноса

1. Осы нысаналы жарнаны пайдалану туралы есептілікті жасау, оны ұсыну нысандары мен мерзімдерін, сондай-ақ нысаналы жарнаны пайдаланудың барысы мен нәтижелері туралы ұсынылатын ақпаратқа қойылатын талаптардың қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 168-бабының 12-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі – қор) – аударымдар мен жарналарды шоғырландыруды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптармен медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтерін сатып алу мен оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
2) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
3) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі – бюджет қаражаты есебінен берілетін медициналық көмектің көлемі;
4) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру – әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтері есебінен медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға медициналық көмек көрсету жөніндегі құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық шаралар кешені;
5) республикалық бюджеттен әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына:
тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде қызметтердің көрсетілгеніне ақы төлеу үшін;
"Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына жарналар төлеуден босатылған Қазақстан Республикасының азаматтары үшін мемлекеттің міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналары түрінде;
әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу үшін берілетін өтеусіз және қайтарымсыз төлемдер нысаналы жарна болып табылады.
2 тарау. Нысаналы жарнаны пайдалану туралы есептілікті жасау, оны ұсыну нысандары мен мерзімдерін, сондай-ақ нысаналы жарнаны пайдаланудың барысы мен нәтижелері туралы ұсынылатын ақпаратқа қойылатын талаптары тәртібі

3. Участниками процесса составления отчетности об использовании целевого взноса являются:
1) уполномоченный орган;
2) фонд.
4. Фонд представляет в уполномоченный орган отчеты об использовании целевого взноса в сроки, указанные в приложении 1 к приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 августа 2017 года № 612 "Об утверждении форм и сроков представления фондом социального медицинского страхования отчетности по средствам на оказание медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15661), (далее – Приказ № 612).
5. Отчеты об использовании целевого взноса представляются фондом в уполномоченный орган по формам согласно приложениям 6, 7, 8, 9, 10 и 11 к Приказу № 612.
6. Отчетная информация о ходе и результатах использования целевого взноса формируется на основании данных информационных систем фонда и уполномоченного органа.
7. Фонд обеспечивает:
1) своевременное предоставление отчетности в соответствии с формами и сроками, утвержденными в приложениях к Приказу № 612;
2) предоставление пояснительной записки по отклонениям фактического исполнения от плановых значений, с указанием причин неисполнения/ отклонения и результатах использования средств целевого взноса.

3. Нысаналы жарнаны пайдалану туралы есептілікті жасау процесінің қатысушылары:
1) уәкілетті орган;
2) қор.
4. Қор "Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының медициналық көмек көрсетуге арналған қаражат бойынша есептілікті ұсыну нысандары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 16 тамыздағы № 612 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15661 болып тіркелген), (бұдан әрі – № 612 бұйрық) 1-қосымшада көрсетілген мерзімдерде нысаналы жарнаны пайдалану туралы есептерді уәкілетті органға ұсынады.
5. Қор нысаналы жарнаны пайдалану туралы есептерді № 612 бұйрыққа 6, 7, 8, 9, 10 және 11-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша уәкілетті органға ұсынады.
6. Нысаналы жарнаны пайдаланудың барысы мен нәтижелері туралы есептік ақпарат қордың және уәкілетті органның ақпараттық жүйелерінің деректері негізінде қалыптастырылады.
7. Қор:
1) № 612 бұйрыққа қосымшаларда бекітілген нысандар мен мерзімдерге сәйкес есептілікті уақтылы ұсынуды;
2) нысаналы жарна қаражатын орындамау/ауытқулар себептерін және пайдалану нәтижелерін көрсете отырып, жоспарлы мәндерден нақты орындаудың ауытқулары бойынша түсіндірме жазба ұсынуды қамтамасыз етеді.