О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 октября 2020 года № 645 "Об утверждении положений республиканского государственного учреждения "Комитет медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан" и его территориальных подразделений
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 сентября 2025 года № 88
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 октября 2020 года № 645 "Об утверждении положений республиканского государственного учреждения "Комитет медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан" и его территориальных подразделений" следующие изменения и дополнения:
в Положении о республиканском государственном учреждении "Комитет медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан", утвержденном указанным приказом:
в пункте 15:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) осуществляет государственный контроль и надзор в сферах оказания медицинских услуг (помощи), обращения лекарственных средств, медицинских изделий, а также за оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в области здравоохранения, в том числе осуществляет государственный контроль за нарушением медицинским работником правил выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности при наличии согласия услугополучателя;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) координирует деятельность организаций здравоохранения по вопросам контроля в сферах оказания медицинских услуг (помощи), обращения лекарственных средств и медицинских изделий, а также надзора в сфере оказания медицинских услуг (помощи);";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) взаимодействует с общественными объединениями по вопросам государственного контроля в сферах оказания медицинских услуг (помощи), обращения лекарственных средств и медицинских изделий, а также надзора в сфере оказания медицинских услуг (помощи);";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) разрабатывает правила оплаты услуг независимых экспертов за экспертизу качества медицинских услуг (помощи);";
подпункты 17) и 18) изложить в следующей редакции:
"17) разрабатывает правила привлечения независимых экспертов и профильных специалистов для проведения экспертизы качества медицинских услуг (помощи), а также квалификационные требования к ним;

"Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің және оның аумақтық бөлімшелерінің ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 8 қазандағы № 645 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2025 жылғы 9 қыркүйектегі № 88 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің және оның аумақтық бөлімшелерінің ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 8 қазандағы № 645 бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ережеде:
15-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) медициналық қызметтер (көмек) көрсету, дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың айналысы салаларында, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымына мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асырады, оның ішінде көрсетілетін қызметті алушының келісімі болған кезде медицина қызметкерінің уақытша еңбекке жарамсыздық туралы парақты немесе анықтаманы беру қағидаларын бұзғаны үшін мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) медициналық қызметтер (көмек) көрсету, дәрілік заттардың және медициналық бұйымдардың айналысы салаларында бақылау, сондай-ақ медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы қадағалау мәселелері бойынша денсаулық сақтау ұйымдарының қызметін үйлестіреді";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) медициналық қызметтер (көмек) көрсету, дәрілік заттардың және медициналық бұйымдардың айналысы салаларында мемлекеттік бақылау, сондай-ақ медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы қадағалау мәселелері бойынша қоғамдық бірлестіктермен өзара іс-қимыл жасайды;";
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) медициналық қызметтердің (көмектің) сапасын сараптау үшін тәуелсіз сарапшылардың қызметтеріне ақы төлеу қағидаларын әзірлейді;";
17) және 18) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"17) медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасына сараптама, сондай-ақ оларға біліктілік талаптарын жүргізу кезінде тәуелсіз сарапшыларды және бейінді мамандарды тарту қағидаларын әзірлейді;

"8. Местонахождение юридического лица: 160000, Республика Казахстан, город Шымкент, Аль-Фарабийский район, улица Мәделі қожа 1г.".
в пункте 15:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) осуществляет государственный контроль и надзор в сферах оказания медицинских услуг (помощи), обращения лекарственных средств, медицинских изделий, а также за оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в области здравоохранения, в том числе осуществляет государственный контроль за нарушением медицинским работником правил выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности при наличии согласия услугополучателя;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) взаимодействует с общественными объединениями по вопросам государственного контроля в сферах оказания медицинских услуг (помощи), обращения лекарственных средств и медицинских изделий, а также надзора в сфере оказания медицинских услуг (помощи);";
подпункт 17) исключить;
подпункт 19) изложить в следующей редакции:
"19) координирует деятельность организаций здравоохранения по вопросам контроля в сферах оказания медицинских услуг (помощи), обращения лекарственных средств и медицинских изделий, а также надзора в сфере оказания медицинских услуг (помощи);";
2. Комитету медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней со дня принятия настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) государственную регистрацию внесенных изменений и дополнений в вышеуказанное Положение в порядке и сроки, установленные законодательством.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова

"8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 160000, Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Әл-Фараби ауданы, Мәделі қожа көшесі, 1Г.".
15-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) медициналық қызметтер (көмек) көрсету, дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың айналысы салаларында, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымына мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асырады, оның ішінде көрсетілетін қызметті алушының келісімі болған кезде медицина қызметкерінің уақытша еңбекке жарамсыздық туралы парақты немесе анықтаманы беру қағидаларын бұзғаны үшін мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) медициналық қызметтер (көмек) көрсету, дәрілік заттардың және медициналық бұйымдардың айналысы салаларында мемлекеттік бақылау, сондай-ақ медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы қадағалау мәселелері бойынша қоғамдық бірлестіктермен өзара іс-қимыл жасайды;";
17) тармақша алып тасталсын;
19) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"19) медициналық қызметтер (көмек) көрсету, дәрілік заттардың және медициналық бұйымдардың айналысы салаларында бақылау, сондай-ақ медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы қадағалау мәселелері бойынша денсаулық сақтау ұйымдарының қызметін үйлестіреді;".
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрық қабылданған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) жоғарыда көрсетілген Ережеге енгізілген өзгерістер мен толықтыруларды заңнамада белгіленген тәртіппен және мерзімдерде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова