Об утверждении квалификационных требований к категориям должностей органов гражданской защиты
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 18 декабря 2025 года № 550
В соответствии с пунктом 3 статьи 29 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", пунктом 43 Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124, а также Типовыми квалификационными требованиями к категориям должностей правоохранительных органов, утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы Республики Казахстан от 13 апреля 2020 года № 67 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20391), ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) квалификационные требования к категориям должностей аппарата Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - МЧС) согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) квалификационные требования к категориям должностей ведомств МЧС согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) квалификационные требования к категориям должностей областных (городов республиканского значения и столицы) территориальных органов МЧС согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) квалификационные требования к категориям должностей городских, районных (районов в городах) территориальных органов МЧС согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) квалификационные требования к категориям должностей государственного учреждения "Академия гражданской защиты имени Малика Габдуллина Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" согласно приложению 5 к настоящему приказу.
2. Департаменту кадровой и воспитательной работы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.

Азаматтық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 18 желтоқсандағы № 550 бұйрығы
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 29-бабының 3-тармағына, Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларының 43-тармағына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2020 жылғы 13 сәуірдегі № 67 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20391 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Құқық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын үлгілік біліктілік талаптарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі (бұдан әрі - ТЖМ) аппараты лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес ТЖМ ведомстволары лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес ТЖМ облыстық (республикалық маңызы бар қалалар мен астананың) аумақтық органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптары;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес ТЖМ қалалық, аудандық (қалалардағы аудандар) аумақтық органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптары;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Мәлік Ғабдуллин атындағы Азаматтық қорғау академиясы" мемлекеттік мекемесі лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр және тәрбие жұмысы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан генерал-лейтенант
Ч. Аринов
Приложение 1
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 18 декабря 2025 года № 550
Квалификационные требования к категориям должностей аппарата Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
1
2
3
4
5
6
Наименование должности
Категория должности
Требования к уровню образованию
Требования к специальностям высшего и послевузовского образования
Требования к стажу работы
Глава 1. По должности Руководителя аппарата Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - МЧС)
1.
Руководитель аппарата
C-SV-1
(сотрудник)
Не ниже высшего
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность
Строительство
Производство строительных материалов, изделий и конструкций
Электроэнергетика
Теплоэнергетика
Радиотехника, электроника и телекоммуникации
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды
Механика
Вычислительная техника и программное обеспечение
Нефтегазовое дело
Автоматизация и управление
Юриспруденция
Право
Правоохранительная деятельность
Транспорт, транспортная техника и технологии
Логистика (по отраслям)
Военное дело и безопасность
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций
Для занятия должностей категории C-SV-1 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 5 Типовых квалификационных требований к категориям должностей правоохранительных органов, утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 13 апреля 2020 года № 67 "Об утверждении Типовых квалификационных требований к категориям должностей правоохранительных органов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20391) (далее – приказ № 67).
Глава 2. По должности советника Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – Министр)
2.
Советник Министра
C-SV-4
(сотрудник)
Не ниже высшего
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность
Строительство
Производство строительных материалов, изделий и конструкций
Электроэнергетика
Теплоэнергетика
Радиотехника, электроника и телекоммуникации
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды
Механика
Вычислительная техника и программное обеспечение
Нефтегазовое дело
Автоматизация и управление
Юриспруденция
Право
Правоохранительная деятельность
Транспорт, транспортная техника и технологии
Логистика (по отраслям)
Военное дело и безопасность
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он жұмыс күні өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі генерал-лейтенант
Ш. Әрінов
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2025 жылғы 18 желтоқсандағы
№ 550 бұйрығына 1-қосымшасы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі аппараты лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптары
1
2
3
4
5
6
Лауазымның атауы
Лауазым санаты
Білім деңгейіне қойылатын талаптар
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру мамандықтарына қойылатын талаптар
Жұмыс өтіліне қойылатын талаптар
1 -тарау. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі (бұдан әрі – ТЖМ) аппаратының басшысы лауазымы бойынша
1.
Аппарат басшысы
C-SV-1 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
Өрт қауіпсіздігі Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі Төтенше жағдайларда қорғау Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
Өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі Құрылыс Құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын өндіру Электр энергетикасы Жылу энергетикасы Радиотехника, электроника және телекоммуникациялар Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау Механика Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету Мұнай-газ ісі Автоматтандыру және басқару Заңтану Құқық
Құқық қорғау қызметі Көлік, көліктік техника және технологиялар Логистика (салалар бойынша) Әскери іс және қауіпсіздік Сот сараптамасы Техносфералық қауіпсіздік Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
C-SV-1 санатындағы лауазымдарға орналасу үшін жұмыс өтілі "Құқық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын үлгілік біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 2020 жылғы 13 сәуірдегі № 67 бұйрығымен бекітілген Құқық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын үлгілік біліктілік талаптарының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20391 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 67 бұйрық) 5-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
2 -тарау. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің кеңесшісі (бұдан әрі – Министр) лауазымы бойынша
2.
Министрдің кеңесшісі
C-SV-4 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
Өрт қауіпсіздігі Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі Төтенше жағдайларда қорғау Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
Өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі Құрылыс Құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын өндіру Электр энергетикасы Жылу энергетикасы Радиотехника, электроника және телекоммуникациялар Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау Механика Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету Мұнай-газ ісі Автоматтандыру және басқару Заңтану Құқық Құқық қорғау қызметі Көлік, көліктік техника және технологиялар Логистика (салалар бойынша) Әскери іс және қауіпсіздік Сот сараптамасы Техносфералық қауіпсіздік Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою

Для занятия должностей категории C-SV-4 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 10 приказа № 67.
Глава 3. По должности помощника Министра
3.
Помощник Министра
C-SV-6
(сотрудник)
Не ниже высшего
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность
Строительство
Производство строительных материалов, изделий и конструкций
Электроэнергетика
Теплоэнергетика
Радиотехника, электроника и телекоммуникации
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды
Механика
Вычислительная техника и программное обеспечение
Нефтегазовое дело
Автоматизация и управление
Юриспруденция
Право
Правоохранительная деятельность
Транспорт, транспортная техника и технологии
Логистика (по отраслям)
Военное дело и безопасность
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций
Для занятия должностей категории C-SV-6 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 12 приказа № 67.
Глава 4. По должностям Департамента ликвидации чрезвычайных ситуаций МЧС
4.
Начальник Департамента
C-SV-2
(военнослужащий)
Не ниже высшего
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность
Строительство
Производство строительных материалов, изделий и конструкций
Электроэнергетика
Теплоэнергетика
Радиотехника, электроника и телекоммуникации
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды
Механика
Вычислительная техника и программное обеспечение
Нефтегазовое дело
Автоматизация и управление
Стандартизация, сертификация и метрология
Информатика, вычислительная техника и управление
Химия
Гидрология
Юриспруденция
Право
Правоохранительная деятельность
Геодезия и картография
Авиационная техника и технологии
Морская техника и технологии
Экология
Прикладная экология
Ядерная физика
Космическая техника и технологии
Техническая физика
Транспортное строительство
Военное дело и безопасность
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций
Для занятия должностей категории C-SV-2 стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее девяти лет стажа работы на правоохранительной службе, из которых не менее трех лет стажа работы по соответствующему профильному направлению конкретных должностей данных категорий, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях, из них не менее двух лет на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренной штатным расписанием конкретного структурного подразделения, или не ниже категорий C-GP-4, C-OGP-3, C-АGP-4, C-KSGP-3, C-ОKSGP-1, C-KАGP-3, C-VP-2, C-TP-3, B-FM-3, B- FMO-2, C-SV-3, C-SVO-2, C-SVU-2, C-SN-1;

C-SV-4 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 10-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
3-тарау. Министрдің көмекшісі лауазымы бойынша
3.
Министрдің көмекшісі
C-SV-6 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
Өрт қауіпсіздігі Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі Төтенше жағдайларда қорғау Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
Өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі Құрылыс Құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын өндіру Электр энергетикасы Жылу энергетикасы Радиотехника, электроника және телекоммуникациялар Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау Механика Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету Мұнай-газ ісі Автоматтандыру және басқару Заңтану Құқық Құқық қорғау қызметі Көлік, көліктік техника және технологиялар Логистика (салалар бойынша) Әскери іс және қауіпсіздік Сот сараптамасы Техносфералық қауіпсіздік Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
C-SV-6 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 12-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
4-тарау. ТЖМ Төтенше жағдайларды жою департаментінің лауазымдары бойынша
4.
Департамент бастығы
C-SV-2 (әскери қызметші)
Жоғарыдан төмен емес
Өрт қауіпсіздігі Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі Төтенше жағдайларда қорғау Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
Өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі Құрылыс Құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын өндіру Электр энергетикасы Жылу энергетикасы Радиотехника, электроника және телекоммуникация Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау Механика Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету Мұнай-газ ісі Автоматтандыру және басқару Стандарттау, сертификаттау және метрология Информатика, Есептеу техникасы және басқару Химия Гидрология Заңтану Құқық Құқық қорғау қызметі Геодезия және картография Авиациялық техника және технологиялар Теңіз техникасы және технологиясы Экология Қолданбалы экология
Ядролық физика Ғарыштық техника және технологиялар Техникалық физика Көлік құрылысы Әскери іс және қауіпсіздік Сот сараптамасы Техносфералық қауіпсіздік Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
C-SV-2 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:
1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі тоғыз жылдан кем емес, соның ішінде осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағыты бойынша жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда үш жылдан кем емес, соның ішінде нақты құрылымдық бөлімшенің штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санаттағы немесе C-GP-4, C-OGP-3, C-АGP-4, C-KSGP-3, C-ОKSGP-1, C-KАGP-3, C-VP-2, C-TP-3, B-FM-3, B- FMO-2, C-SV-3, C-SVO-2, C-SVU-2, C-SN-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда екі жылдан кем емес;

2) не менее девяти лет стажа службы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее двух лет на должностях не ниже начальника департамента специальных государственных органов центрального уровня или начальника управления не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных Сил Республики Казахстан или военных учебных заведений;
3) не менее десяти лет стажа работы в должности судьи не ниже Верховного суда или Конституционного суда Республики Казахстан;
4) не менее десяти лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее двух лет на политических должностях или на должностях корпуса "А", соответствующих профильному направлению конкретных должностей данных категорий;
5) не менее одиннадцати лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий, в том числе не менее пяти лет на должностях не ниже руководителей субъектов среднего предпринимательства, субъектов квазигосударственного сектора либо некоммерческих организаций со среднегодовой штатной численностью не менее ста человек.
5.
Заместитель начальника Департамента
C-SV-3
(военнослужащий)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SV-3 стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее восьми лет стажа работы на правоохранительной службе, из которых не менее трех лет стажа работы на руководящих должностях по соответствующему профильному направлению конкретных должностей данных категорий, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренной штатным расписанием конкретного структурного подразделения, или не ниже категорий C-GP-4, C-AGP-5, C-VP-3, C-TP-4, C-OGP-4, C-KSGP-4, C-KAGP-4, C-OKSGP-2, C-RVP-1, C-GVP-1, C-RTP-1, C-RGP-1, B-FM-4, B-FMО-3, C-SV-4, C-SVО-3, C-SVR-1, C-SVR-2 (для занятия должности по категории C-SVО-2), C-SVU-3, C-SN-2, C-SGU-1, C-SGU-3, C-SGU-5;
2) не менее восьми лет стажа службы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее двух лет на должностях не ниже начальника департамента специальных государственных органов центрального уровня или начальника управления не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных Сил Республики Казахстан или военных учебных заведений;
3) не менее девяти лет стажа работы в должности судьи не ниже областных и приравненных к ним судов (городского суда столицы республики, городских судов городов республиканского значения);

2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте тоғыз жылдан кем емес қызмет өтілі, оның ішінде орталық деңгейдегі арнаулы мемлекеттік органдардың департамент бастығынан төмен емес немесе Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери басқару органының немесе әскери оқу орындарының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес басқарма бастығы лауазымдарында екі жылдан кем емес;
3) Қазақстан Республикасының Жоғарғы сотынан немесе Конституциялық сотынан төмен емес соттарда судья лауазымында жұмыс өтілі он жылдан кем емес;
4) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі он жылдан кем емес, оның ішінде саяси не осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағытына сәйкес келетін "А" корпусындағы лауазымдарда жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
5) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі он бір жылдан кем емес, оның ішінде орта кәсіпкерлік субъектілерінің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің немесе қызметкерлерінің орташа жылдық саны жүз адамнан кем емес коммерциялық емес ұйымдардың басшысынан төмен емес лауазымдарда бес жылдан кем емес.
5.
Департамент бастығының орынбасары
C-SV-3 (әскери қызметші)
Жоғарыдан төмен емес
C-SV-3 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:
1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, соның ішінде осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағыты бойынша басшы лауазымдарда жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде нақты құрылымдық бөлімшенің штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санаттағы немесе C-GP-4, C-AGP-5, C-VP-3, C-TP-4, C-OGP-4, C-KSGP-4, C-KAGP-4, C-OKSGP-2, C-RVP-1, C-GVP-1, C-RTP-1, C-RGP-1, B-FM-4, B-FMО-3, C-SV-4, C-SVО-3, C-SVR-1, C-SVR-2 (C-SVО-2 санаты лауазымына орналасу үшін), C-SVU-3, C-SN-2, C-SGU-1, C-SGU-3, C-SGU-5 санаттарынан төмен емес басшы лауазымдарда екі жылдан кем емес;
2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте сегіз жылдан кем емес қызмет өтілі, оның ішінде орталық деңгейдегі арнаулы мемлекеттік органдардың департамент бастығынан төмен емес немесе Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери басқару органының немесе әскери оқу орындарының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес басқарма бастығы лауазымдарында екі жылдан кем емес;
3) облыстық және оларға теңестірілген соттардан (Республика астанасының қалалық сотынан, республикалық маңызы бар қалалардың қалалық соттарынан) төмен емес соттарда судья лауазымында жұмыс өтілі тоғыз жылдан кем емес;

4) не менее девяти лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее двух лет: на политических должностях либо на должностях корпуса "А" и (или) на должностях не ниже категорий А-1, В-1, С-1, соответствующих профильному направлению конкретных должностей данных категорий;
5) не менее десяти лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий, в том числе не менее четырех лет на должностях не ниже руководителей субъектов среднего предпринимательства, субъектов квазигосударственного сектора либо некоммерческих организаций со среднегодовой штатной численностью не менее ста человек.
6.
Начальник Управления
C-SV-4
(военнослужащий)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SV-4 стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее семи лет стажа работы на правоохранительной службе, из которых не менее трех лет стажа работы по соответствующему профильному направлению конкретных должностей данных категорий, в том числе не менее двух лет на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренной штатным расписанием конкретного структурного подразделения, или не ниже категорий C-GP-6, C-AGP-7, C-KSGP-4, C-KAGP-4, C-OKSGP-3, B-FM-5, B-FM-6 (для занятия должности категории B-FMО-3), B-FMО-4, C-SV-5, C-SV-8 (для занятия должности категории C-SVО-3), C-SVО-4, C-SVR-3, C-SVU-4, C-SN-3, С-SSP-2, C-SGU-6;
2) не менее семи лет стажа службы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее двух лет на должностях не ниже руководителей структурных подразделении специальных государственных органов или военного управления областного (города республиканского значения и столицы) уровня или военных учебных заведений;
3) не менее восьми лет стажа работы в должности судьи не ниже областных и приравненных к ним судов (городского суда столицы республики, городских судов городов республиканского значения);
4) не менее восьми лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее двух лет: на политических должностях либо на должностях корпуса "А" и (или) на должностях не ниже категорий А-1, B-1, C-1, C-O-1, D-O-1, соответствующих профильному направлению конкретных должностей данных категорий;
5) не менее девяти лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий, в том числе не менее трех лет на должностях не ниже руководителей субъектов среднего предпринимательства, субъектов квазигосударственного сектора либо некоммерческих организаций со среднегодовой штатной численностью не менее пятидесяти человек;
6) не менее восьми лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв (за исключением категорий C-SVR-1 указанных в первом абзаце настоящего пункта).
7.
Главный специалист
C-SV-8
(сотрудник)
Не ниже высшего

4) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде екі жылдан кем емес: саяси не осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағытына сәйкес келетін "А" корпусындағы және (немесе) А-1, В-1, С-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
5) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі он жылдан кем емес, оның ішінде орта кәсіпкерлік субъектілерінің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің немесе қызметкерлерінің орташа жылдық саны жүз адамнан кем емес коммерциялық емес ұйымдардың басшысынан төмен емес лауазымдарда төрт жылдан кем емес.
6.
Басқарма бастығы
C-SV-4 (әскери қызметші)
Жоғарыдан төмен емес
C-SV-4 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:
1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, соның ішінде осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағыты бойынша жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде нақты құрылымдық бөлімшенің штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санаттағы немесе C-GP-6, C-AGP-7, C-KSGP-4, C-KAGP-4, C-OKSGP-3, B-FM-5, B-FM-6 (B-FMО-3 санатындағы лауазымға орналасу үшін), B-FMО-4, C-SV-5, C-SV-8 (C-SVО-3 санатындағы лауазымға орналасу үшін), C-SVО-4, C-SVR-3, C-SVU-4, C-SN-3, С-SSP-2, C-SGU-6 санаттарынан төмен емес лауазымдарда екі жылдан кем емес;
2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте жеті жылдан кем емес қызмет өтілі, оның ішінде облыстық (республикалық маңызы бар қала және астана) деңгейдегі арнаулы мемлекеттік органдардың немесе әскери басқару органының немесе әскери оқу орындарының құрылымдық бөлімшелерінің басшыларынан төмен емес лауазымдарда екі жылдан кем емес;
3) облыстық және оларға теңестірілген соттардан (Республика астанасының қалалық сотынан, республикалық маңызы бар қалалардың қалалық соттарынан) төмен емес соттарда судья лауазымында жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес;
4) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде саяси не осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағытына сәйкес келетін "А" корпусындағы және (немесе) А-1, B-1, C-1, C-O-1, D-O-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
5) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде орта кәсіпкерлік субъектілерінің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің немесе қызметкерлерінің орташа жылдық саны елу адамнан кем емес коммерциялық емес ұйымдардың басшысынан төмен емес лауазымдарда үш жылдан кем емес.
7.
Бас маман
C-SV-8 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес

Для занятия должностей категории C-SV-8 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 14 приказа № 67.
По должностям Управления медицинской и экстренной психологической службы Департамента ликвидации чрезвычайных ситуаций МЧС
8.
Начальник Управления
C-SV-4
(сотрудник)
Не ниже высшего
Педагогика и психология (для замещения должностей, осуществляющих функции по психологии)
Психология (для замещения должностей, осуществляющих функции по психологии)
Общая медицина (для замещения должностей, осуществляющих функции по медицине)
Общественное здравоохранение (для замещения должностей, осуществляющих функции по медицине)
Медико-профилактическое дело (для замещения должностей, осуществляющих функции по медицине)
Медико-биологическое дело (для замещения должностей, осуществляющих функции по медицине)
Экология (для замещения должностей, осуществляющих функции по медицине)
Гигиена и эпидемиология (для замещения должностей, осуществляющих функции по медицине)
Инфекционные болезни, в том числе детские (для замещения должностей, осуществляющих функции по медицине)
Судебная экспертиза
Для занятия должностей категории C-SV-4 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 10 приказа № 67.
9.
Главный специалист
C-SV-8
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SV-8 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 14 приказа № 67.
Глава 5. По должностям Центра стратегического планирования и оперативного управления (на правах Департамента) МЧС
10.
Начальник Центра
C-SV-2
(сотрудник)
Не ниже высшего
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность
Строительство
Производство строительных материалов, изделий и конструкций
Электроэнергетика
Теплоэнергетика
Радиотехника, электроника и телекоммуникации
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды
Механика
Вычислительная техника и программное обеспечение
Нефтегазовое дело
Автоматизация и управление
Стандартизация, сертификация и метрология
Юриспруденция
Право
Правоохранительная деятельность
Информационные системы
Геодезия и картография
Информатика, вычислительная техника и управление
Военное дело и безопасность
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций
Для занятия должностей категории C-SV-2 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 8 приказа № 67.
11.
Заместитель начальника Центра
C-SV-3
(сотрудник)
Не ниже высшего

C-SV-8 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 14-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
ТЖМ Төтенше жағдайларды жою департаментінің Медициналық-психологиялық қызмет басқармасының лауазымдары бойынша
8.
Басқарма бастығы
C-SV-4 (әскери қызметші)
Жоғарыдан төмен емес
Педагогика және психология (психология бойынша функцияларды жүзеге асыратын лауазымдарына орналасу үшін) Психология (психология бойынша функцияларды жүзеге асыратын лауазымдарына орналасу үшін) Жалпы медицина (медицина бойынша функцияларды жүзеге асыратын лауазымдарына орналасу үшін) Қоғамдық денсаулық сақтау (медицина бойынша функцияларды жүзеге асыратын лауазымдарына орналасу үшін) Медициналық-профилактикалық іс (медицина бойынша функцияларды жүзеге асыратын лауазымдарына орналасу үшін) Медициналық-биологиялық іс (медицина бойынша функцияларды жүзеге асыратын лауазымдарына орналасу үшін) Экология (медицина бойынша функцияларды жүзеге асыратын лауазымдарына орналасу үшін) Гигиена және эпидемиология (медицина бойынша функцияларды жүзеге асыратын лауазымдарына орналасу үшін) Жұқпалы аурулар, оның ішінде балалар аурулары (медицина бойынша функцияларды жүзеге асыратын лауазымдарына орналасу үшін) Сот сараптамасы
C-SV-4 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 10-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
9.
Бас маман
C-SV-8 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SV-8 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 14-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
5-тарау. ТЖМ Стратегиялық жоспарлау және жедел басқару орталығы (Департамент құқығында) лауазымдары бойынша
10.
Орталық Бастығы
C-SV-2 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
Өрт қауіпсіздігі Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі Төтенше жағдайларда қорғау Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
Өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі Құрылыс Құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын өндіру Электр энергетикасы Жылу энергетикасы Радиотехника, электроника және телекоммуникация Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау Механика Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету Мұнай-газ ісі Автоматтандыру және басқару Стандарттау, сертификаттау және метрология Заңтану Құқық Құқық қорғау қызметі Ақпараттық жүйелер Геодезия және картография Информатика, есептеу техникасы және басқару Әскери іс және қауіпсіздік Сот сараптамасы Техносфералық қауіпсіздік Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
C-SV-2 санатындағы лауазымдарға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 8-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
11.
Орталық бастығының орынбасары
C-SV-3 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес

Глава 9. По должностям Управления мобилизационной работы МЧС
30.
Начальник Управления
C-SV-3
(сотрудник)
Не ниже высшего
Юриспруденция
Право
Правоохранительная деятельность
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Система информационной безопасности
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Военное дело и безопасность
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций
Для занятия должностей категории C-SV-3 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 9 приказа № 67.
31.
Заместитель начальника Управления
C-SV-4
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SV-4 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 10 приказа № 67.
32.
Главный специалист
C-SV-8
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SV-8 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 14 приказа № 67.
Глава 10. По должностям Управления специальной работы МЧС
33.
Начальник Управления
C-SV-3
(сотрудник)
Не ниже высшего
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность
Информационные системы
Системы информационной безопасности
Автоматизация и управление
Педагогика и методика начального образования
Вычислительная техника и программное обеспечение
Радиотехника, электроника и телекоммуникации
Юриспруденция
Право
Правоохранительная деятельность
Военное дело и безопасность
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций
Для занятия должностей категории C-SV-3 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 9 приказа № 67.
34.
Заместитель начальника Управления
C-SV-4
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SV-4 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 10 приказа № 67.
35.
Главный специалист
C-SV-8
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SV-8 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 14 приказа № 67.
Примечание:
по решению и (или) согласованию с Министром, допускается назначение на должности органов гражданской защиты лиц, обладающих высокой профессиональной подготовкой, имеющих специфические знания либо значительный опыт работы по определенным специальностям, без учета необходимого стажа работы, установленного настоящими квалификационными требованиями.
Приложение 2
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 18 декабря 2025 года № 550
Квалификационные требования к категориям должностей ведомств Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан

9-тарау. ТЖМ Жұмылдыру жұмысы басқармасының лауазымдары бойынша
30.
Басқарма бастығы
C-SV-3 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
Заңтану Құқық Құқық қорғау қызметі Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау Өрт қауіпсіздігі Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі Ақпараттық қауіпсіздік жүйесі Төтенше жағдайларда қорғау Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері Әскери іс және қауіпсіздік Сот сараптамасы Техносфералық қауіпсіздік Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
C-SV-3 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 9-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
31.
Басқарма бастығының орынбасары
C-SV-4 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SV-4 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 10-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
32.
Бас маман
C-SV-8 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SV-8 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 14-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
10-тарау. ТЖМ Арнайы жұмысы басқармасының лауазымдары бойынша
33.
Басқарма бастығы
C-SV-3 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
Өрт қауіпсіздігі Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі Төтенше жағдайларда қорғау Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
Өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі Ақпараттық жүйелер Ақпараттық қауіпсіздік жүйелері Автоматтандыру және басқару Бастауыш білім берудің педагогикасы мен әдістемесі Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету Радиотехника, электроника және телекоммуникация Заңтану Құқық Құқық қорғау қызметі Әскери іс және қауіпсіздік Сот сараптамасы Техносфералық қауіпсіздік Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
C-SV-3 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 9-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
34.
Басқарма бастығының орынбасары
C-SV-4 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SV-4 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 10-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
35.
Бас маман
C-SV-8 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SV-8 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 14-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
Ескертпе:
Министрдің шешімі және (немесе) келісімі бойынша кәсіби даярлығы жоғары, өзіндік ерекшелікті білімі немесе белгілі бір мамандықтар бойынша едәуір жұмыс тәжірибесі бар адамдарды, осы біліктілік талаптарында белгіленген қажетті жұмыс өтілін ескерместен, азаматтық қорғау органдарының лауазымдарына тағайындауға жол беріледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2025 жылғы 18 желтоқсандағы
№ 550 бұйрығына 2-қосымшасы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі ведомстволары лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптары

Раздел 1. Квалификационные требования к категориям должностей Комитета противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – КПС МЧС)
1
2
3
4
5
6
Наименование должности
Категория должности
Требования к уровню образованию
Требования к специальностям высшего и послевузовского образования
Требования к стажу работы
Глава 1. По должностям Председателя и заместителя Председателя КПС МЧС
1.
Председатель КПС МЧС
C-SV-1
(сотрудник)
Не ниже высшего
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность
Строительство
Производство строительных материалов, изделий и конструкций
Электроэнергетика
Теплоэнергетика
Радиотехника, электроника и телекоммуникации
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды
Механика
Вычислительная техника и программное обеспечение
Нефтегазовое дело
Автоматизация и управление
Юриспруденция
Право
Правоохранительная деятельность
Транспорт, транспортная техника и технологии
Логистика (по отраслям)
Военное дело и безопасность
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций
Для занятия должностей категории C-SV-1 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 5 Типовых квалификационных требований к категориям должностей правоохранительных органов, утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 13 апреля 2020 года № 67 "Об утверждении Типовых квалификационных требований к категориям должностей правоохранительных органов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20391) (далее – приказ № 67).
2.
Заместитель председателя КПС МЧС
C-SV-2
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SV-2 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 8 приказа № 67.
Глава 2. По должностям Управления государственного пожарного контроля КПС МЧС
3.
Начальник Управления
C-SV-4
(сотрудник)
Не ниже высшего
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность
Строительство
Производство строительных материалов, изделий и конструкций
Электроэнергетика
Теплоэнергетика
Радиотехника, электроника и телекоммуникации
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды
Механика
Вычислительная техника и программное обеспечение
Нефтегазовое дело
Юриспруденция
Право
Правоохранительная деятельность
Автоматизация и управление
Стандартизация, сертификация и метрология
Логистика (по отраслям)
Транспорт, транспортная техника и технологии
Транспортное строительство
Военное дело и безопасность
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций

1-бөлім. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Өртке қарсы қызмет комитетінің (бұдан әрі – ТЖМ ӨҚҚК) лауазымдар санаттарына қойылатын біліктілік талаптары
1
2
3
4
5
6
Лауазымның атауы
Лауазым санаты
Білім деңгейіне қойылатын талаптар
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру мамандықтарына қойылатын талаптар
Жұмыс өтіліне қойылатын талаптар
1-тарау. ТЖМ ӨҚҚК төрағасы және төрағаның орынбасары лауазымдары бойынша
1.
ТЖМ ӨҚҚК төрағасы
C-SV-1 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
Өрт қауіпсіздігі Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі Төтенше жағдайларда қорғау Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
Өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі Құрылыс Құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын өндіру Электр энергетикасы Жылу энергетикасы Радиотехника, электроника және телекоммуникация Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау Механика Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету Мұнай-газ ісі Автоматтандыру және басқару Заңтану Құқық Құқық қорғау қызметі Көлік, көлік техникасы және технологиялары Логистика (салалар бойынша) Әскери іс және қауіпсіздік Сот сараптамасы Техносфералық қауіпсіздік Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
C-SV-1 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі "Құқық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын үлгілік біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2020 жылғы 13 сәуірдегі № 67 бұйрығымен бекітілген Құқық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын үлгілік біліктілік талаптарының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20391 тіркелген) (бұдан әрі – № 67 бұйрық) 5-тармағында көзделген талаптардың біріне сай болуы тиіс.
2.
ТЖМ ӨҚҚК төрағасының орынбасары
C-SV-2 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SV-2 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 8-тармағында көзделген талаптардың біріне сай болуы тиіс.
2-тарау. ТЖМ ӨҚҚК Мемлекеттік өрт бақылау басқармасының лауазымдары бойынша
3.
Басқарма Бастығы
C-SV-4 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
Өрт қауіпсіздігі Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі Төтенше жағдайларда қорғау Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
Өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі Құрылыс Құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын өндіру Электр энергетикасы Жылу энергетикасы Радиотехника, электроника және телекоммуникация Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау Механика Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету Мұнай-газ ісі Заңтану Құқық Құқық қорғау қызметі Автоматтандыру және басқару Стандарттау, сертификаттау және метрология Логистика (салалар бойынша) Көлік, көлік техникасы және технологиялары Көлік құрылысы Әскери іс және қауіпсіздік Сот сараптамасы Техносфералық қауіпсіздік Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою

Глава 1. По должностям Председателя и заместителя Председателя КГОиВЧ МЧС
1.
Председатель КГОиВЧ МЧС
C-SV-1
(военнослужащий)
Не ниже высшего
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Строительство
Производство строительных материалов, изделий и конструкций
Электроэнергетика
Теплоэнергетика
Радиотехника, электроника и телекоммуникации
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды
Механика
Вычислительная техника и программное обеспечение
Нефтегазовое дело
Автоматизация и управление
Юриспруденция
Право
Правоохранительная деятельность
Транспорт, транспортная техника и технологии
Логистика (по отраслям)
Военное дело и безопасность
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций
Для занятия должностей категории C-SV-1 стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее десяти лет стажа работы на правоохранительной службе, из которых не менее пяти лет стажа работы по соответствующему профильному направлению конкретных должностей данных категорий, в том числе не менее пять лет на руководящих должностях, из них не менее двух лет на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренной штатным расписанием конкретного структурного подразделения, или не ниже категорий C-GP-2, C-OGP-3, C-AGP-3, C-KSGP-2, C-KAGP-2, C-VP-2, C-TP-3, C-SV-2, C-SVО-1, C-SVU-1, B-FM-2, B-FMО-1;
2) не менее десяти лет стажа службы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее четырех лет на должностях не ниже начальника департамента специальных государственных органов центрального уровня или начальника управления не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных сил Республики Казахстан;
3) не менее одиннадцати лет стажа работы в должности судьи не ниже Верховного суда или Конституционного суда Республики Казахстан;
4) не менее одиннадцати лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее двух лет на политических должностях или на должностях корпуса "А", соответствующих профильному направлению конкретных должностей данных категорий;
5) не менее двенадцати лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий, в том числе не менее шести лет на руководящих должностях, из них не менее двух лет на должностях не ниже руководителей субъектов среднего предпринимательства, субъектов квазигосударственного сектора либо некоммерческих организаций со среднегодовой штатной численностью не менее ста человек.
2.
Заместитель председателя КГОиВЧ
C-SV-2
(военнослужащий)
Не ниже высшего
8. Для занятия должностей категории C-SV-2 стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:

1-тарау. ТЖМ АҚжӘБК төрағасының және төрағаның орынбасары лауазымдары бойынша
1.
ТЖМ АҚжӘБК төрағасы
C-SV-1 (әскери қызметші)
Жоғары деңгейден төмен емес
Өрт қауіпсіздігі Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі Төтенше жағдайларда қорғау Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері Құрылыс Құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын өндіру Электр энергетикасы Жылу энергетикасы Радиотехника, электроника және телекоммуникация Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау Механика Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету Мұнай-газ ісі Автоматтандыру және басқару Заңтану Құқық Құқық қорғау қызметі Көлік, көлік техникасы және технологиялары Логистика (салалар бойынша) Әскери іс және қауіпсіздік Сот сараптамасы Техносфералық қауіпсіздік Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
C-SV-1 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:
1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі он жылдан кем емес, соның ішінде осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағыты бойынша жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда бес жылдан кем емес, соның ішінде нақты құрылымдық бөлімшенің штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санаттағы немесе C-GP-2, C-OGP-3, C-AGP-3, C-KSGP-2, C-KAGP-2, C-VP-2, C-TP-3, C-SV-2, C-SVО-1, C-SVU-1, B-FM-2, B-FMО-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда екі жылдан кем емес;
2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте он жылдан кем емес қызмет өтілі, оның ішінде орталық деңгейдегі арнаулы мемлекеттік органдардың департамент бастығынан төмен емес немесе Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери басқару органының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес басқарма бастығы лауазымдарында төрт жылдан кем емес;
3) Қазақстан Республикасының Жоғарғы сотынан немесе Конституциялық сотынан төмен емес соттарда судья лауазымында жұмыс өтілі он бір жылдан кем емес;
4) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі он бір жылдан кем емес, оның ішінде саяси не осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағытына сәйкес келетін "А" корпусындағы лауазымдарда екі жылдан кем емес;
5) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі он екі жылдан кем емес, оның ішінде басшылық лауазымдарда алты жылдан кем емес, соның ішінде орта кәсіпкерлік субъектілерінің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің немесе қызметкерлерінің орташа жылдық саны жүз адамнан кем емес коммерциялық емес ұйымдардың басшысынан төмен емес лауазымдарда екі жылдан кем емес.
2.
АҚжӘБК төрағасының орынбасары
C-SV-2 (әскери қызметші)
Жоғары деңгейден төмен емес
C-SV-2 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:

2) не менее шести лет стажа службы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее двух лет на должностях не ниже руководителей структурных подразделении специальных государственных органов или военного управления областного (города республиканского значения и столицы) уровня или военных учебных заведений;
3) не менее семи лет стажа работы в должности судьи не ниже областных и приравненных к ним судов (городского суда столицы республики, городских судов городов республиканского значения);
4) не менее семи лет стажа работы на политических или на административных государственных должностях, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях, соответствующих профильному направлению конкретных должностей данных категорий;
5) не менее восьми лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий, в том числе не менее двух лет на должностях руководителя в организациях среднего или крупного предпринимательства, а также в квазигосударственном секторе;
6) не менее семи лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
5.
Старший офицер
C-SV-8
(военнослужащий)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SV-8 стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее четырех лет стажа работы на правоохранительной службе;
2) не менее четырех лет стажа службы в специальных государственных органах или на воинской службе, или в должности судьи;
3) не менее пяти лет стажа работы на политических или на административных государственных должностях, в том числе не менее одного года на руководящих должностях, соответствующих профильному направлению конкретных должностей данных категорий;
4) не менее шести лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий;
5) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
Раздел 3. Квалификационные требования к категориям должностей Комитета предупреждения чрезвычайных ситуаций Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – КПЧС МЧС)
1
2
3
4
5
6
Наименование должности
Категория должности
Требования к уровню образованию
Требования к специальностям высшего и послевузовского образования
Требования к стажу работы
Глава 1. По должностям Председателя и заместителя Председателя КПЧС МЧС
1.
Председатель КПЧС
C-SV-1
(сотрудник)
Не ниже высшего
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность
Строительство
Производство строительных материалов, изделий и конструкций
Электроэнергетика
Теплоэнергетика
Радиотехника, электроника и телекоммуникации
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды
Механика
Вычислительная техника и программное обеспечение
Нефтегазовое дело
Автоматизация и управление
Юриспруденция
Право
Правоохранительная деятельность
Стандартизация, сертификация и метрология
Логистика (по отраслям)
Биотехнология
Государственное и местное управление
Земельный кадастр
Экономика
Химия
География
Биология
Гидрология
Геодезия и картография
Транспорт, транспортная техника и технологии
Водные ресурсы и водопользование
Космическая техника и технологии
Экология
Прикладная экология
Техническая физика
Транспортное строительство
Военное дело и безопасность
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций
Для занятия должностей категории C-SV-1 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 5 приказа № 67.
2.
Заместитель председателя КПЧС
C-SV-2
(сотрудник)
Не ниже высшего

2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте алты жылдан кем емес қызмет өтілі, оның ішінде облыстық (республикалық маңызы бар қала және астана) деңгейдегі арнаулы мемлекеттік органдардың немесе әскери басқару органының немесе әскери оқу орындарының құрылымдық бөлімшелерінің басшыларынан төмен емес лауазымдарда екі жылдан кем емес;
3) облыстық және оларға теңестірілген соттардан (Республика астанасының қалалық сотынан, республикалық маңызы бар қалалардың қалалық соттарынан) төмен емес соттарда судья лауазымында жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес;
4) саяси немесе әкімшілік лауазымдарда жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағытына сәйкес келетін "А" корпусындағы және (немесе) А-1, B-1, C-1, C-O-1, D-O-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
5) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде орта немесе ірі кәсіпкерлік ұйымдарының, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор басшысы лауазымдарында екі жылдан кем емес;
6) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде Президенттік жастар кадр резервіне қабылданған адамдар үшін басшылық лауазымдарда жұмыс өтілі екі жылдан кем емес.
5.
Аға офицер
C-SV-8 (әскери қызметші)
Жоғары деңгейден төмен емес
C-SV-8 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:
1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес;
2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте не судья лауазымында қызмет өтілі төрт жылдан кем емес;
3) саяси немесе әкімшілік мемлекеттік лауазымдарда жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағытына сәйкес келетін басшылық лауазымдарда бір жылдан кем емес;
4) осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі алты жылдан кем емес;
5) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
3-бөлім. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Төтенше жағдайлардың алдын алу комитетінің (бұдан әрі – ТЖМ ТЖААК) лауазымдар санаттарына қойылатын біліктілік талаптары
1
2
3
4
5
6
Лауазымның атауы
Лауазым санаты
Білім деңгейіне қойылатын талаптар
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру мамандықтарына қойылатын талаптар
Жұмыс өтіліне қойылатын талаптар
1-тарау. ТЖМ ТЖААК төрағасы және төрағаның орынбасары лауазымдары бойынша
1.
ТЖМ ӨҚҚК төрағасы
C-SV-1 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
Өрт қауіпсіздігі Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі Төтенше жағдайларда қорғау Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
Өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі Құрылыс Құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын өндіру Электр энергетикасы Жылу энергетикасы Радиотехника, электроника және телекоммуникация Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау Механика Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету Мұнай-газ ісі Заңтану Құқық Құқық қорғау қызметі Автоматтандыру және басқару Стандарттау, сертификаттау және метрология Логистика (салалар бойынша)
Биотехнология
Мемлекеттік және жергілікті басқару
Жер кадастры
Экономика
Химия
География
Биология
Гидрология
Геодезия және картография
Көлік, көлік техникасы және технологиялары
Су ресурстары және суды пайдалану
Ғарыштық техника және технологиялар
Экология
Қолданбалы экология
Техникалық физика
Көлік құрылысы Әскери іс және қауіпсіздік Сот сараптамасы Техносфералық қауіпсіздік Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
C-SV-1 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі "Құқық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын үлгілік біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2020 жылғы 13 сәуірдегі № 67 бұйрығымен бекітілген Құқық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын үлгілік біліктілік талаптарының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20391 тіркелген) (бұдан әрі – № 67 бұйрық) 5-тармағында көзделген талаптардың біріне сай болуы тиіс.
2.
ТЖМ ӨҚҚК төрағасының орынбасары
C-SV-2 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес

Глава 2. По должностям подразделений государственного пожарного контроля
4.
Начальник Управления
C-SVO-3
(сотрудник)
Не ниже высшего
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность
Строительство
Производство строительных материалов, изделий и конструкций
Электроэнергетика
Теплоэнергетика
Радиотехника, электроника и телекоммуникации
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды
Механика
Вычислительная техника и программное обеспечение
Нефтегазовое дело
Юриспруденция
Право
Правоохранительная деятельность
Автоматизация и управление
Стандартизация, сертификация и метрология
Логистика (по отраслям)
Транспорт, транспортная техника и технологии
Транспортное строительство
Военное дело и безопасность
Журналистика
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций
Специальности технического, профессионального
и послесреднего образования:
Техник-строитель
Спасатель
Техник
Техник по стандартизации
Юрист
Юрисконсульт
Техник по эксплуатации и ремонту оборудования
Техник-проектировщик
Инспектор пожарный
Пожарный
Техник пожарной безопасности
Для занятия должностей категории C-SVО-3 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 10 приказа № 67.
5.
Заместитель начальника Управления
Начальник отдела
C-SVO-4
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SVО-4 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 12 приказа № 67.
6.
Начальник отделения
C-SVО-6
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категорий C-SVО-6 и C-SVO-7 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 15 приказа № 67.
7.
Главный специалист
C-SVO-7
(сотрудник)
Не ниже высшего
8.
Старший инженер
C-SVO-8
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SVО-8 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 16 приказа № 67.
9.
Инженер
C-SVО-9
(сотрудник)
Техническое и профессиональное, послесреднее, высшее
Для занятия должностей категории C-SVО-9 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 18 приказа № 67.
Глава 3. По должностям подразделений дознания
10.
Начальник Управления
C-SVO-3
(сотрудник)
Не ниже высшего
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность
Право
Юриспруденция
Правоохранительная деятельность
Международное право
Строительство
Военное дело и безопасность
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций
Специальности технического, профессионального
и послесреднего образования:
Техник-строитель
Спасатель
Техник
Техник по стандартизации
Юрист
Юрисконсульт
Техник по эксплуатации и ремонту оборудования
Техник-проектировщик
Инспектор пожарный
Пожарный
Техник пожарной безопасности

2-тарау. Мемлекеттік өрт бақылау бөлімшелерінің лауазымдары бойынша
4.
Басқарма бастығы
C-SVO-3 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
Өрт қауіпсіздігі Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі Төтенше жағдайларда қорғау Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
Өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі
Өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі Құрылыс Құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын өндіру Электр энергетикасы Жылу энергетикасы Радиотехника, электроника және телекоммуникация Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау Механика Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету Мұнай-газ ісі Заңтану Құқық Құқық қорғау қызметі Автоматтандыру және басқару Стандарттау, сертификаттау және метрология Логистика (салалар бойынша) Көлік, көлік техникасы және технологиялары Көлік құрылысы Әскери іс және қауіпсіздік Журналистика Сот сараптамасы Техносфералық қауіпсіздік Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою Техникалық, кәсіптік және орта білімнен кейінгі білім беру мамандықтары: Техник-құрылысшы Құтқарушы Техник Стандарттау жөніндегі техник Заңгер Заң кеңесшісі Жабдықты пайдалану және жөндеу жөніндегі техник Техник-жобалаушы Өрт инспекторы Өрт сөндіруші Өрт қауіпсіздік технигі
C-SVО-3 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 10-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
5.
Басқарма бастығының орынбасары Бөлім бастығы
C-SVO-4 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SVО-4 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 12-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
6.
Бөлімше бастығы
C-SVО-6 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SVО-6 және C-SVО-7 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 15-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
7.
Бас маман
C-SVO-7 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
8.
Аға инженер
C-SVO-8 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SVО-8 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 16-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
9.
Инженер
C-SVО-9 (қызметкер)
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары
C-SVО-9 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 18-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
3-тарау. Анықтау бөлімшелерінің лауазымдары бойынша
10.
Басқарма бастығы
C-SVO-3 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
Өрт қауіпсіздігі Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі Төтенше жағдайларда қорғау Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
Өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі
Құқық Заңтану Құқық қорғау қызметі Халықаралық құқық Құрылыс Әскери іс және қауіпсіздік Сот сараптамасы Техносфералық қауіпсіздік Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою Техникалық, кәсіптік және орта білімнен кейінгі білім беру мамандықтары: Техник-құрылысшы Құтқарушы Техник Стандарттау жөніндегі техник Заңгер Заң кеңесшісі Жабдықты пайдалану және жөндеу жөніндегі техник Техник-жобалаушы Өрт инспекторы Өрт қауіпсіздік технигі

Для занятия должностей категории C-SVО-9 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 18 приказа № 67.
По должностям подразделений психологической службы
43.
Главный специалист - психолог
C-SVO-7
(сотрудник)
Не ниже высшего
Педагогика и психология Психология
Для занятия должностей категории C-SVO-7 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 15 приказа № 67.
Глава 8. По должностям подразделений организации пожаротушения и аварийно-спасательных работ
44.
Начальник Управления
C-SVO-3
(сотрудник)
Не ниже высшего
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность
Строительство
Производство строительных материалов, изделий и конструкций
Электроэнергетика
Теплоэнергетика
Радиотехника, электроника и телекоммуникации
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность
Механика
Вычислительная техника и программное обеспечение
Нефтегазовое дело
Автоматизация и управление
Стандартизация, сертификация и метрология
Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта
Транспорт, транспортная техника и технологии
Химия
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций
Специальности технического, профессионального
и послесреднего образования:
Техник-строитель
Техник по стандартизации
Техник-механик
Инспектор пожарный
Спасатель
Техник
Пожарный
Техник пожарной безопасности
Для занятия должностей категории С-SVО-3 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 10 приказа № 67.
45.
Заместитель начальника Управления
Начальник отдела
C-SVO-4
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории С-SVО-4 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 12 приказа № 67.
46.
Начальник отделения
C-SVО-6
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории С-SVО-6, С-SVО-7 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 15 приказа № 67.
47.
Главный специалист
C-SVO-7
(сотрудник)
Не ниже высшего
48.
Старший инженер
C-SVO-8
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории С-SVО-8 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 16 приказа № 67.
49.
Инженер
C-SVO-9
(сотрудник)
техническое и профессиональное, послесреднее, высшее
Для занятия должностей категории C-SVО-9 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 18 приказа № 67.

C-SVО-9 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 18-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
Психологиялық қызмет бөлімшелерінің лауазымдары бойынша
43.
Бас маман-психолог
C-SVO-7 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
Педагогика және психология Психология
C-SVO-7 санаты лауазымына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 15-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
8-тарау. Өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстарын ұйымдастыру бөлімшелерінің лауазымдары бойынша
44.
Басқарма бастығы
C-SVO-3 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
Өрт қауіпсіздігі
Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі
Төтенше жағдайларда қорғау
Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
Құрылыс
Құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын өндіру
Электр энергетикасы
Жылу энергетикасы
Радиотехника, электроника және телекоммуникация
Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау
Механика
Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету
Мұнай-газ ісі
Автоматтандыру және басқару
Стандарттау, сертификаттау және метрология
Тасымалдауды, қозғалысты ұйымдастыру және көлікті пайдалану
Көлік, көлік техникасы және технологиялары
Химия
Сот сараптамасы
Техносфералық қауіпсіздік
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
Техникалық, кәсіптік және орта білімнен кейінгі білім беру мамандықтары:
Техник-құрылысшы
Стандарттау жөніндегі техник
Техник-механик
Өрт инспекторы
Құтқарушы
Техник
Өрт сөндіруші
Өрт қауіпсіздігі технигі
C-SVО-3 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 10-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
45.
Басқарма бастығының орынбасары Бөлім бастығы
C-SVO-4 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SVО-4 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 12-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
46.
Бөлімше бастығы
C-SVО-6 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SVО-6 және C-SVO-7 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 15-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
47.
Бас маман
C-SVO-7 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
48
Аға инженер
C-SVO-8 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SVО-8 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 16-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
49.
Инженер
C-SVO-9 (қызметкер)
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары
C-SVО-9 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 18-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.

3) не менее семи лет стажа работы в должности судьи не ниже областных и приравненных к ним судов (городского суда столицы республики, городских судов городов республиканского значения);
4) не менее семи лет стажа работы на политических или на административных государственных должностях, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях, соответствующих профильному направлению конкретных должностей данных категорий;
5) не менее восьми лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий, в том числе не менее двух лет на должностях руководителя в организациях среднего или крупного предпринимательства, а также в квазигосударственном секторе;
6) не менее семи лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
64.
Старший офицер
C-SVO-7
(военнослужащий)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории С-SVО-7 стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее трех лет стажа службы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе, или в должности судьи;
2) не менее четырех лет стажа работы на административных государственных должностях, соответствующих профильному направлению конкретных должностей данных категорий;
3) не менее пяти лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий;
4) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
65.
Офицер
C-SVO-8
(военнослужащий)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории С-SVО-8 стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее двух лет стажа работы на правоохранительной службе или специальных государственных органах или на воинской службе или в должности судьи;
2) не менее трех лет стажа работы на административных государственных должностях, соответствующих профильному направлению конкретных должностей данных категорий;
3) не менее четырех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий;
4) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
Глава 12. По должностям подразделений мобилизационной подготовки
66.
Начальник отделения
C-SVO-6
(сотрудник)
Не ниже высшего
Юриспруденция
Право
Правоохранительная деятельность
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Система информационной безопасности
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Военное дело и безопасность
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций

3) облыстық және оларға теңестірілген соттардан (Республика астанасының қалалық сотынан, республикалық маңызы бар қалалардың қалалық соттарынан) төмен емес соттарда судья лауазымында жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес;
4) саяси немесе әкімшілік лауазымдарда жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағытына сәйкес келетін "А" корпусындағы және (немесе) А-1, B-1, C-1, C-O-1, D-O-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
5) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде орта немесе ірі кәсіпкерлік ұйымдарының, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор басшысы лауазымдарында екі жылдан кем емес;
6) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде Президенттік жастар кадр резервіне қабылданған адамдар үшін басшылық лауазымдарда жұмыс өтілі екі жылдан кем емес.
64.
Аға офицер
C-SVO-7 (әскери қызметші)
Жоғарыдан төмен емес
С-SVО-7 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:
1) құқық қорғау не арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте не судья лауазымында қызмет өтілі үш жылдан кем емес;
2) осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағытына сәйкес келетін әкімшілік мемлекеттік лауазымдарда жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес;
3) осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі бес жылдан кем емес;
4) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
65.
Офицер
C-SVO-8 (әскери қызметші)
Жоғарыдан төмен емес
С-SVО-8 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:
1) құқық қорғау қызметінде не арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте не судья лауазымында қызмет өтілі екі жылдан кем емес;
2) осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағытына сәйкес келетін әкімшілік мемлекеттік лауазымдарда жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес;
4) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
12-тарау. Жұмылдыру дайындау бөлімшелерінің лауазымдары бойынша
66.
Бөлімше бастығы
C-SVО-6 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
Заңтану
Құқық
Құқық қорғау қызметі
Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау
Өрт қауіпсіздігі
Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі
Ақпараттық қауіпсіздік жүйесі
Төтенше жағдайларда қорғау
Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
Әскери іс және қауіпсіздік
Сот сараптамасы
Техносфералық қауіпсіздік
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою

Для занятия должностей категории C-SVR-1 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 10 Типовых квалификационных требований к категориям должностей правоохранительных органов, утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 13 апреля 2020 года № 67 "Об утверждении Типовых квалификационных требований к категориям должностей правоохранительных органов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20391) (далее - приказа № 67).
2.
Заместитель начальника территориального органа в городе областного значения (районе города республиканского значения)
Начальник городского, районного территориального органа
C-SVR-2
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категорий C-SVR-2 и C-SVR-3 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 12 приказа № 67.
3.
Заместитель начальника городского, районного территориального органа
C-SVR-3
(сотрудник)
Не ниже высшего
4.
Начальник городского, районного территориального органа
C-SVR-4
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SVR-4 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 14 приказа № 67.
5.
Главный специалист
C-SVR-6
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SVR-6 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 16 приказа № 67.
6.
Старший дознаватель по особо важным делам
C-SVR-6
(сотрудник)
Не ниже высшего
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность
Право
Юриспруденция
Правоохранительная деятельность
Международное право
Строительство
Военное дело и безопасность
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций
7.
Старший офицер
C-SVR-6
(военнослужащий)
Не ниже высшего
Пожарная безопасность
Военное дело и безопасность
Государственное и местное управление
Автоматизация и управление
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды
Строительство
Транспортное строительство
Радиотехника, электроника и телекоммуникации
Транспорт, транспортная техника и технологии
Химия
Биология
Техническая физика
Ядерная физика
Общая медицина
Гигиена и эпидемиология
Биотехнология
Информационно-коммуникационные технологии
Космическая техника и технологии
Авиационная техника и технологии
Морская техника и технологии
Механика
Юриспруденция
Право
Международное право
Основы права и экономики
Правоохранительная деятельность
Сельское хозяйство и биоресурсы
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций
Для занятия должностей категории C-SVR-6 стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:

C-SVR-1 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі "Құқық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын үлгілік біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2020 жылғы 13 сәуірдегі № 67 бұйрығымен (бекітілген Құқық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын үлгілік біліктілік талаптарының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20391 болып тіркелген) бұдан әрі – № 67 бұйрық) 10-тармағында көзделген талаптардың біріне сай болуы тиіс.
2.
Облыстық маңызы бар қаладағы (республикалық маңызы бар қала ауданындағы) аумақтық орган бастығының орынбасары Қалалық, аудандық аумақтық органның бастығы
C-SVR-2 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SVR-2 және C-SVR-3 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 12-тармағында көзделген талаптардың біріне сай болуы тиіс.
3.
Қалалық, аудандық аумақтық орган бастығының орынбасары
C-SVR-3 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
4.
Қалалық, аудандық аумақтық органның бастығы
C-SVR-4 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SVR-4 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 14-тармағында көзделген талаптардың біріне сай болуы тиіс.
5.
Бас маман
C-SVR-6 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SVR-6 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 16-тармағында көзделген талаптардың біріне сай болуы тиіс.
6.
Аса маңызды істер бойынша аға анықтаушы
C-SVR-6 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
Өрт қауіпсіздігі
Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі
Төтенше жағдайларда қорғау
Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
Өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі
Құқық
Заңтану
Құқық қорғау қызметі
Халықаралық құқық
Құрылыс
Әскери іс және қауіпсіздік
Сот сараптамасы
Техносфералық қауіпсіздік
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
7.
Аға офицер
C-SVR-6 (әскери қызметші)
Жоғарыдан төмен емес
Өрт қауіпсіздігі
Әскери іс және қауіпсіздік
Мемлекеттік және жергілікті басқару
Автоматтандыру және басқару
Төтенше жағдайларда қорғау
Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
Өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі
Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі
Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау
Құрылыс
Көлік құрылысы
Радиотехника, электроника және телекоммуникация
Көлік, көлік техникасы және технологиялары
Химия
Биология
Техникалық физика
Ядролық физика
Жалпы медицина
Гигиена және эпидемиология
Биотехнология
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
Ғарыштық техника және технологиялар
Авиациялық техника және технологиялар
Теңіз техникасы және технологиясы
Механика
Заңтану
Құқық
Халықаралық құқық
Құқық және экономика негіздері
Құқық қорғау қызметі
Ауыл шаруашылығы және биоресурстар
Сот сараптамасы
Техносфералық қауіпсіздік
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
C-SVR-6 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:

Глава 2. По должностям пожарных подразделений (отряды, специализированные пожарные части, пожарные части, пожарные посты)
12.
Заместитель начальника отряда
C-SVR-4
(сотрудник)
Не ниже высшего
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность
Строительство
Производство строительных материалов, изделий и конструкций
Электроэнергетика
Теплоэнергетика
Радиотехника, электроника и телекоммуникации
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды
Механика
Вычислительная техника и программное обеспечение
Транспорт, транспортная техника и технологии
Нефтегазовое дело
Юриспруденция (для замещения должностей отряда по охране особо важных объектов государственной собственности)
Автоматизация и управление
Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта
Стандартизация, сертификация и метрология
Информационные системы
Система информационной безопасности
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций
Для занятия должностей категории C-SVR-4 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 14 приказа № 67.
13.
Начальник части
C-SVR-5
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SVR-5 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 15 приказа № 67.
14.
Заместитель начальника части
Начальник пожарного поста
Начальник отделения
C-SVR-6
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SVR-6 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 16 приказа № 67.
15.
Начальник караула
Старший инженер
C-SVR-7
(сотрудник)
Не ниже высшего
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях (при наличии профильного образования)
Командная тактическая сил гражданской обороны (при наличии сертификата о переподготовке)
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность (при наличии сертификата о переподготовке)
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды (при наличии сертификата о переподготовке)
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность
(при наличии сертификата о переподготовке)
Защита в чрезвычайных ситуациях (при наличии сертификата о переподготовке)
Механика (при наличии сертификата о переподготовке)
Строительство (при наличии сертификата о переподготовке)
Нефтегазовое дело (при наличии сертификата о переподготовке)
Материаловедение и технология новых материалов (при наличии сертификата о переподготовке)
Машиностроение (при наличии сертификата о переподготовке)
Транспорт, транспортная техника и технологии (при наличии сертификата о переподготовке)
Теплоэнергетика (при наличии сертификата о переподготовке)
Электроэнергетика (при наличии сертификата о переподготовке)
Производство строительных материалов, изделий и конструкций (при наличии сертификата о переподготовке)
Транспортное строительство (при наличии сертификата о переподготовке)
Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (при наличии сертификата о переподготовке)
Химия (при наличии сертификата о переподготовке)
Начальная военная подготовка (при наличии сертификата о переподготовке)
Судебная экспертиза (при наличии сертификата о переподготовке)
Техносферная безопасность (при наличии сертификата о переподготовке)
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций (при наличии сертификата о переподготовке)

2-тарау. Өрт сөндіру бөлімшелерінің лауазымдары бойынша (бөлімдер, мамандандырылған бөлімдер, бекеттер, жасақтар)
12.
Жасақ бастығының орынбасары
C-SVR-4
(қызметкер)
Жоғары деңгейден төмен емес
Өрт қауіпсіздігі
Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі
Төтенше жағдайларда қорғау
Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
Өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі
Құрылыс
Құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын өндіру
Электр энергетикасы
Жылу энергетикасы
Радиотехника, электроника және телекоммуникация
Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау
Механика
Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету
Көлік, көлік техникасы және технологиялары
Мұнай-газ ісі
Заңтану (мемлекеттік меншіктің аса маңызды объектілерін күзету жөніндегі жасақ лауазымдарына орналасу үшін)
Автоматтандыру және басқару
Тасымалдауды, қозғалысты ұйымдастыру және көлікті пайдалану
Стандарттау, сертификаттау және метрология
Ақпараттық жүйелер
Ақпараттық қауіпсіздік жүйесі
Сот сараптамасы
Техносфералық қауіпсіздік
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгбілім беру мамандықтары:
Техник-құрылысшы
Стандарттау жөніндегі техник
Техник-механик
Өрт инспекторы
Құтқарушы
Техник
Өрт сөндіруші
Өрт қауіпсіздігі технигі
C-SVR-4 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 14-тармағында көзделген талаптардың біріне сай болуы тиіс.
13.
Бөлім бастығы
C-SVR-5
(қызметкер)
Жоғары деңгейден төмен емес
C-SVR-5 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 15-тармағында көзделген талаптардың біріне сай болуы тиіс.
14.
Бөлім бастығының орынбасары
Өрт сөндіру бекетінің бастығы
Бөлімше бастығы
C-SVR-6
(қызметкер)
Жоғары деңгейден төмен емес
C-SVR-6 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 16-тармағында көзделген талаптардың біріне сай болуы тиіс.
15.
Қарауыл бастығы
Аға инженер
C-SVR-7
(қызметкер)
Жоғары деңгейден төмен емес
Өрт қауіпсіздігі
Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі
Төтенше жағдайларда қорғау (бейіндік білім болған жағдайда)
Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Төтенше жағдайларда қорғау (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Механика (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Құрылыс (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Мұнай-газ ісі (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Материалтану және жаңа материалдар технологиясы (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Машина жасау (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Көлік, көлік техникасы және технологиялары (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Жылу энергетикасы (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Электр энергетикасы (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын өндіру (қайта даярлау туралы сертификат болған кезде)
Көлік құрылысы (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Тасымалдауды, қозғалысты ұйымдастыру және көлікті пайдалану (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Химия (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Бастапқы әскери даярлық (қайта даярлау туралы сертификат болған кезде)
Сот сараптамасы (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Техносфералық қауіпсіздік(қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру мамандықтары:
Техник-құрылысшы (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Стандарттау жөніндегі техник (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Техник-механик (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Өрт инспекторы (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Құтқарушы (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Техник (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Өрт сөндіруші (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Өрт қауіпсіздігі технигі (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)

Для занятия должностей категории C-SVR-7 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 18 приказа № 67.
16.
Инспектор
Инженер
C-SVR-8
(сотрудник)
техническое и профессиональное, послесреднее, высшее
Техник-строитель
Техник по стандартизации
Техник-механик
Инспектор пожарный
Спасатель
Техник
Пожарный
Техник пожарной безопасности
Стаж работы не требуется
17.
Врач
C-SVR-8
(сотрудник)
Не ниже высшего
Общая медицина
Общественное здравоохранение Медико-профилактическое дело Медико-биологическое дело
Экология
Гигиена и эпидемиология
Инфекционные болезни, в том числе детские
Стаж работы не требуется
18.
Фельдшер
C-SV-12
(сотрудник)
техническое и профессиональное, послесреднее, высшее
Общая медицина
Общественное здравоохранение
Медико-профилактическое дело Медико-биологическое дело
Экология
Гигиена и эпидемиология Инфекционные болезни, в том числе детские
Специальности технического, профессионального
и послесреднего образования:
Лечебное дело (фельдшер)
Сестринское дело (медицинская сестра общей практики, младшая медицинская сестра
по уходу)
Стаж работы не требуется
19.
Командир отделения
Младший инспектор
Старший пожарный-спасатель
Старший водитель-сотрудник пожарного автомобиля
Старший инструктор по вождению пожарного автомобиля
Старший мастер газодымозащитной службы
Старший мастер связи
C-SV-12
(сотрудник)
не ниже среднего
Стаж работы не требуется
20.
Диспетчер
Водитель-сотрудник пожарного автомобиля
Пожарный-спасатель
Пожарный-спасатель-мотоциклист
Пожарный-спасатель-радиотелефонист
Радиотелефонист
C-SV-13
(сотрудник)
не ниже среднего
Стаж работы не требуется
Глава 3. По должностям подразделений специальной подготовки пожарных
21.
Начальник отделения
C-SVR-6
(сотрудник)
Не ниже высшего
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность Строительство
Производство строительных материалов, изделий и конструкций
Электроэнергетика
Теплоэнергетика
Радиотехника, электроника и телекоммуникации
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды
Механика
Вычислительная техника и программное обеспечение
Транспорт, транспортная техника и технологии
Нефтегазовое дело
Юриспруденция (для замещения должностей отряда по охране особо важных объектов государственной собственности)
Автоматизация и управление
Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта
Стандартизация, сертификация и метрология
Информационные системы
Система информационной безопасности
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций

C-SVR-7 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 18-тармағында көзделген талаптардың біріне сай болуы тиіс.
16.
Инспектор
Инженер
C-SVR-8
(қызметкер)
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары
Техник-құрылысшы
Стандарттау жөніндегі Техник
Техник-механик
Өрт инспекторы
Құтқарушы
Техник
Өрт сөндіруші
Өрт қауіпсіздігі технигі
Жұмыс өтілі талап етілмейді
17.
Дәрігер
C-SVR-8
(қызметкер)
Жоғары деңгейден төмен емес
Жалпы медицина
Қоғамдық денсаулық сақтау Медициналық-профилактикалық іс медициналық-биологиялық іс Экология
Гигиена және эпидемиология
Жұқпалы аурулар, оның ішінде балалар аурулары
Жұмыс өтілі талап етілмейді
18.
Фельдшер
C-SV-12
(қызметкер)
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары
Жалпы медицина
Қоғамдық денсаулық сақтау
Медициналық-профилактикалық іс медициналық-биологиялық іс
Экология
Гигиена және эпидемиология жұқпалы аурулар, оның ішінде балалар аурулары
Техникалық, кәсіптік мамандықтар
және орта білімнен кейінгі білім:
Емдеу ісі (фельдшер)
Мейірбике ((жалпы мейірбике, кіші мейірбике
күтім бойынша)
Жұмыс өтілі талап етілмейді
19.
Бөлімше командирі
Кіші инспектор
Аға өрт сөндіруші-құтқарушы
Өрт сөндіру автокөлігінің аға жүргізушісі-қызметшісі
Өрт сөндіру көлігін жүргізу бойынша аға нұсқаушы
Газ-түтіннен қорғау қызметінің аға шебері
Аға байланыс шебері
C-SV-12
(қызметкер)
Орташадан төмен емес
Жұмыс өтілі талап етілмейді
20.
Диспетчер
Өрт сөндіру автокөлігінің жүргізуші-қызметшісі
Өрт сөндіруші-құтқарушы
Өрт сөндіруші-құтқарушы-мотоциклші
Өрт сөндіруші-құтқарушы-радиотелефоншы
Радиотелефонист
C-SV-13
(қызметкер)
Орташадан төмен емес
Жұмыс өтілі талап етілмейді
3-тарау. Өрт сөндірушілерді арнайы даярлау бөлімшелерінің лауазымдары бойынша
21.
Бөлімше бастығы
C-SVR-6
(қызметкер)
Жоғары деңгейден төмен емес
Өрт қауіпсіздігі
Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі
Төтенше жағдайларды қорғау
Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
(қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі құрылыс
Құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын өндіру
Электр энергетикасы
Жылу энергетикасы
Радиотехника, электроника және телекоммуникация
Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау
Механика
Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету
Көлік, көлік техникасы және технологиялары
Мұнай-газ ісі
Құқықтану (мемлекеттік меншіктің аса маңызды объектілерін күзету жөніндегі жасақ лауазымдарын ауыстыру үшін)
Автоматтандыру және басқару
Тасымалдауды, қозғалысты ұйымдастыру және көлікті пайдалану
Стандарттау, сертификаттау және метрология
Ақпараттық жүйелер
Ақпараттық қауіпсіздік жүйесі
Сот сараптамасы
Техносфералық қауіпсіздік
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою

2) не менее девяти лет стажа службы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее двух лет на должностях не ниже начальника департамента специальных государственных органов центрального уровня или начальника управления не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных Сил Республики Казахстан или военных учебных заведений;
3) не менее десяти лет стажа работы в должности судьи не ниже Верховного суда или Конституционного суда Республики Казахстан;
4) не менее десяти лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее двух лет на политических должностях или на должностях корпуса "А", соответствующих профильному направлению конкретных должностей данных категорий;
5) не менее одиннадцати лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий, в том числе не менее пяти лет на должностях не ниже руководителей субъектов среднего предпринимательства, субъектов квазигосударственного сектора либо некоммерческих организаций со среднегодовой штатной численностью не менее ста человек.
2.
Заместитель начальника Академии
C-SVU-2
(сотрудник)
Высшее или послевузовское
Наличие ученой степени или ученого звания (для заместителя начальника Академии, курирующего учебную и научную работу).
Для занятия должностей категории C-SVU-2 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 9 Типовых квалификационных требований к категориям должностей правоохранительных органов, утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 13 апреля 2020 года № 67 "Об утверждении Типовых квалификационных требований к категориям должностей правоохранительных органов" (далее - приказа № 67).
3.
Заместитель начальника Академии
C-SVU-2
(военнослужащий)
Высшее или послевузовское
Наличие ученой степени или ученого звания (для заместителя начальника Академии, курирующего учебную и научную работу).
Для занятия должностей категории C-SVU-2 стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее восьми лет стажа работы на правоохранительной службе, из которых не менее трех лет стажа работы на руководящих должностях по соответствующему профильному направлению конкретных должностей данных категорий, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренной штатным расписанием конкретного структурного подразделения, или не ниже категорий C-GP-4, C-AGP-5, C-VP-3, C-TP-4, C-OGP-4, C-KSGP-4, C-KAGP-4, C-OKSGP-2, C-RVP-1, C-GVP-1, C-RTP-1, C-RGP-1, B-FM-4, B-FMО-3, C-SV-4, C-SVО-3, C-SVR-1, C-SVR-2 (для занятия должности по категории C-SVО-2), C-SVU-3, C-SN-2, C-SGU-1, C-SGU-3, C-SGU-5;

2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте тоғыз жылдан кем емес қызмет өтілі, оның ішінде орталық деңгейдегі арнаулы мемлекеттік органдардың департамент бастығынан төмен емес немесе Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери басқару органының немесе әскери оқу орындарының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес басқарма бастығы лауазымдарында екі жылдан кем емес;
3) Қазақстан Республикасының Жоғарғы сотынан немесе Конституциялық сотынан төмен емес соттарда судья лауазымында жұмыс өтілі он жылдан кем емес;
4) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі он жылдан кем емес, оның ішінде саяси не осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағытына сәйкес келетін "А" корпусындағы лауазымдарда жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
5) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі он бір жылдан кем емес, оның ішінде орта кәсіпкерлік субъектілерінің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің немесе қызметкерлерінің орташа жылдық саны жүз адамнан кем емес коммерциялық емес ұйымдардың басшысынан төмен емес лауазымдарда бес жылдан кем емес.
2.
Академия бастығының орынбасары
C-SVU-2 (қызметкер)
Жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі
Ғылыми дәрежесінің немесе ғылыми атағының болуы (Академия бастығының оқу және ғылыми жұмысқа жетекшілік ететін орынбасары үшін).
C-SVU-2 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі "Құқық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын үлгілік біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2020 жылғы 13 сәуірдегі № 67 бұйрығымен бекітілген құқық Құқық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын үлгілік біліктілік талаптарының 9-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс (бұдан әрі - № 67 бұйрық).
3.
Академия бастығының орынбасары
C-SVU-2 (әскери қызметші)
Жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі
Ғылыми дәрежесінің немесе ғылыми атағының болуы (Академия бастығының оқу және ғылыми жұмысқа жетекшілік ететін орынбасары үшін).
C-SVU-2 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:
1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, соның ішінде осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағыты бойынша басшы лауазымдарда жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде нақты құрылымдық бөлімшенің штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санаттағы немесе C-GP-4, C-AGP-5, C-VP-3, C-TP-4, C-OGP-4, C-KSGP-4, C-KAGP-4, C-OKSGP-2, C-RVP-1, C-GVP-1, C-RTP-1, C-RGP-1, B-FM-4, B-FMО-3, C-SV-4, C-SVО-3, C-SVR-1, C-SVR-2 (C-SVО-2 санаты лауазымына орналасу үшін), C-SVU-3, C-SN-2, C-SGU-1, C-SGU-3, C-SGU-5 санаттарынан төмен емес басшы лауазымдарда екі жылдан кем емес;

2) не менее восьми лет стажа службы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее двух лет на должностях не ниже начальника департамента специальных государственных органов центрального уровня или начальника управления не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных Сил Республики Казахстан или военных учебных заведений;
3) не менее девяти лет стажа работы в должности судьи не ниже областных и приравненных к ним судов (городского суда столицы республики, городских судов городов республиканского значения);
4) не менее девяти лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее двух лет: на политических должностях либо на должностях корпуса "А" и (или) на должностях не ниже категорий А-1, В-1, С-1, соответствующих профильному направлению конкретных должностей данных категорий;
5) не менее десяти лет стажа работы в областях, соответствующих функциональному направлению конкретной должности данных категорий, в том числе не менее четырех лет на должностях не ниже руководителей субъектов среднего предпринимательства, субъектов квазигосударственного сектора либо некоммерческих организаций со среднегодовой штатной численностью не менее ста человек.
Глава 2. По должностям факультетов
4.
Начальник факультета
С-SVU-5
(сотрудник)
Высшее или послевузовское
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды
Педагогические науки
Искусство и гуманитарные науки
Социальные науки, журналистика и информация
Бизнес, управление и право
Естественные науки, математика и статистика
Информационно-коммуникационные технологии
Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
Сельское хозяйство и биоресурсы
Услуги
Военное дело и безопасность
Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина)
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций
Для занятия должностей категории С-SVU-5 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 14 приказа № 67.
5.
Старший преподаватель-методист
С-SVU-9
(сотрудник)
Высшее или послевузовское
Для занятия должностей категории С-SVU-9 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 16 приказа № 67.
6.
Преподаватель-методист
С-SVU-12
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории С-SVU-12 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 18 приказа № 67.
7.
Старший техник по учету
С-SV-12
(сотрудник)
Не ниже среднего
Стаж работы не требуется.

2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте сегіз жылдан кем емес қызмет өтілі, оның ішінде орталық деңгейдегі арнаулы мемлекеттік органдардың департамент бастығынан төмен емес немесе Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери басқару органының немесе әскери оқу орындарының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес басқарма бастығы лауазымдарында екі жылдан кем емес;
3) облыстық және оларға теңестірілген соттардан (Республика астанасының қалалық сотынан, республикалық маңызы бар қалалардың қалалық соттарынан) төмен емес соттарда судья лауазымында жұмыс өтілі тоғыз жылдан кем емес;
4) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде екі жылдан кем емес: саяси не осы санаттардағы нақты лауазымның тиісті бейіндік бағытына сәйкес келетін "А" корпусындағы және (немесе) А-1, В-1, С-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
5) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі он жылдан кем емес, оның ішінде орта кәсіпкерлік субъектілерінің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің немесе қызметкерлерінің орташа жылдық саны жүз адамнан кем емес коммерциялық емес ұйымдардың басшысынан төмен емес лауазымдарда төрт жылдан кем емес.
2-тарау. Факультеттер лауазымдары бойынша
4.
Факультет бастығы
С-SVU-5 (қызметкер)
Жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі
Өрт қауіпсіздігі
Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі
Төтенше жағдайларда қорғау
Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау Педагогикалық ғылымдар
Өнер және гуманитарлық ғылымдар
Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат
Бизнес басқару және құқық
Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
Ауыл шаруашылығы және биоресурстар
Қызметтер
Әскери іс және қауіпсіздік
Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамсыздандыру (медицина)
Сот сараптамасы
Техносфералық қауіпсіздік
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
С-SVU-5 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 14-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
5.
Аға оқытушы-әдіскері
С-SVU-9 (қызметкер)
Жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі
С-SVU-9 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 16-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
6.
Оқытушы-әдіскері
С-SVU-12 (қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
С-SVU-12 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 18-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
7.
Есеп бойынша аға техник
С-SV-12 (қызметкер)
Орташадан төмен емес
Жұмыс өтілі талап етілмейді.