Об утверждении Перечня материально-технического оснащения, строительства, реконструкции и ремонта зданий и сооружений для оказания содействия местными исполнительными органами территориальным органам и подведомственным государственным учреждениям Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 22 августа 2025 года № 355
В соответствии с подпунктом 3) пункта 4 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Перечень материально - технического оснащения, строительства, реконструкции и ремонта зданий и сооружений для оказания содействия местными исполнительными органами территориальным органам и подведомственным государственным учреждениям Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
2. Территориальным органам и подведомственным государственным учреждениям Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан при формировании бюджетных заявок руководствоваться утвержденным перечнем в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан.
3. Департаменту тылового обеспечения Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан генерал-майор
Ч. Аринов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утвержден
приказом Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 22 августа 2025 года № 355
Перечень материально - технического оснащения, строительства, реконструкции и ремонта зданий и сооружений для оказания содействия местными исполнительными органами территориальным органам и подведомственным государственным учреждениям Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан

Жергілікті атқарушы органдардың Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің аумақтық бөлімшелеріне және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелеріне жәрдем көрсетуі үшін материалдық-техникалық жарақтандыру, ғимараттар мен құрылыстарды салу, реконструкциялау және жөндеу тізбесін бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 22 тамыздағы № 355 бұйрығы
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 4-тармағының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Жергілікті атқарушы органдардың Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің аумақтық органдарына және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелеріне жәрдем көрсетуі үшін материалдық-техникалық жарақтандыру, ғимараттар мен құрылыстарды салу, реконструкциялау және жөндеу тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің аумақтық органдары мен ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелеріне бюджеттік өтінімдерді қалыптастыру кезінде Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес бекітілген Тізбені басшылыққа алсын.
3. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Тылдық қамтамасыз ету департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу және ресми жариялау үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
2) Осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің аппарат басшысына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі генерал-майор
Ш. Әрінов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2025 жылғы 22 тамыздағы
№ 35 бұйрығымен
бекітілген
Жергілікті атқарушы органдардың Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің аумақтық органдарына және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелеріне жәрдем көрсетуі үшін материалдық-техникалық жарақтандыру, ғимараттар мен құрылыстарды салу, реконструкциялау және жөндеу тізбесі

1. Транспортные средства:
1) пожарные автоцистерны;
2) пожарные автоцистерны с механической лестницей;
3) автомобиль многофункциональный газо-водяного (пароводяного) тушения;
4) многоцелевой пожарно-спасательный автомобиль;
5) автомобиль первой помощи;
6) автомобиль быстрого реагирования;
7) автомобиль воздушно-пенного тушения;
8) автомобиль порошкового тушения;
9) автомобиль газового тушения;
10) автомобиль комбинированного тушения;
11) пожарная насосная станция;
12) автомобиль насосно-рукавный;
13) автомобиль рукавный;
14) автолестница;
15) автоподъемник коленчатый;
16) автопеноподъемник;
17) автомобиль аварийно-спасательный;
18) автомобиль связи и освещения;
19) автомобиль газодымозащитной службы;
20) автомобиль штабной;
21) автомобиль (прицеп) дымоудаления;
22) автотопливозаправщик;
23) бульдозер;
24) погрузчик фронтальный;
25) самосвал;
26) тягач с тралом;
27) экскаватор;
28) автокран;
29) трактор;
30) ассенизаторская машина;
31) автомобиль-цистерна для питьевой воды;
32) грузовой автомобиль;
33) микроавтобус;
34) автобус;
35) автобус агитационный;
36) автомобиль легковой оперативный;
37) транспорт повышенной проходимости комбинированный многоцелевой;
38) автоприцеп двухосный;
29) автомобиль с кузовом универсальным, герметичным (кунг);
40) автотранспорт повышенной проходимости с автономным пассажирским салоном (вахтовка);
41) роторный снегоочиститель;
42) вездеход-снегоход;
43) передвижная авторемонтная мастерская;
44) передвижная пожарно-техническая лаборатория;
45) автомобиль сопровождения;
46) автомобиль оперативно-технический;
47) автомобиль оперативный с комплектом водолазного оборудования;
48) автомобиль оперативно-спасательный;
49) вездеход-болотоход;
50) гидроцикл;
51) аэробот;
52) снегоход с прицепом для транспортировки;
53) прицеп для транспортировки плавсредств;
54) санитарный автотранспорт;
55) автомобиль кинологической службы;
56) автомобиль специальный реанимационный;
57) медико-спасательный реанимобиль;
58) автомобиль реанимационно-эвакуационный на высокопроходимом шасси;
59) пожарный мотоцикл;
60) командно-штабная машина с прицепом;
61) центробежные пожарные насосы;
62) цистерна прицепная;
63) автомобильная фильтровальная станция.
2. Плавательные средства:
1) спасательная лодка (с транспортным прицепом);
2) водолазный бот с трейлером для транспортировки;
3) спасательный катер с трейлером для транспортировки;
4) гребная лодка;
5) лодка надувная;
6) плот спасательный;
7) подвесной лодочный мотор;
8) судно на воздушной подушке.
3. Имущество для оснащения учебных классов:
1) интерактивная доска;
2) манекены;
3) кафедра для выступающего;

1. Көлік құралдары:
1) өрт сөндіру автоцистерналары;
2) механикалық сатысы бар өрт сөндіру автоцистерналары;
3) газ-сумен (булы-сумен) сөндіру көпфункционалды автомобилі;
4) көп мақсатты өрт сөндіру-құтқару автомобилі;
5) алғашқы көмек автомобилі;
6) жылдам ден қою автомобилі;
7) ауа-көбікпен сөндіру автомобилі;
8) ұнтақты сөндіру автомобилі;
9) газды сөндіру автомобилі;
10) аралас сөндіру автомобилі;
11) өрт сөндіру-сорғы станциясы;
12) сорғы-құбыржолды автомобиль;
13) құбыржолды автомобиль;
14) автосаты;
15) иінді автокөтергіш;
16) автокөбік көтергіш;
17) авариялық-құтқару автомобилі;
18) байланыс және жарықтандыру автомобилі;
19) газ-түтіннен қорғау қызметінің автомобилі;
20) штабтық автомобиль;
21) түтінді шығару автомобилі (тіркегіш);
22) автоотынқұйғыш;
23) бульдозер;
24) жаппай тиегіш;
25) өзі аударғыш;
26) тралы бар тіркегіш;
27) экскаватор;
28) автокран;
29) трактор;
30) ассенизаторлық машина;
31) ауыз суға арналған автомобиль-цистерна;
32) жүк автомобилі;
33) шағын автобус;
34) автобус;
35) үгіттеу автобусы;
36) жеңіл жедел автомобиль;
37) аралас-көпмақсатты өтімділігі жоғары көлік;
38) екі түйінді автотіркеме;
39) әмбебап, герметикалық шанағы бар автомобиль (кунг);
40) дербес жолаушылар салоны бар өтімділігі жоғары автокөлік (вахтовка);
41) роторлы қар тазалағыш;
42) жол талғамайтын-қарда жүргіш;
43) жылжымалы автожөндеу шеберханасы;
44) жылжымалы өрт-техникалық зертхана;
45) ілесіп жүретін автомобиль;
46) жедел-техникалық автомобиль;
47) сүңгуірлік жабдық жиынтығы бар жедел автомобиль;
48) жедел-құтқару автомобилі;
49) жол талғамайтын-батпақта жүргіш;
50) гидроцикл;
51) аэробот;
52) тасымалдауға арналған тіркемесі бар қарда жүргіш;
53) жүзу құралдарын тасымалдауға арналған тіркеме;
54) санитарлық автокөлік;
55) кинология қызметінің автомобилі;
56) арнайы реанимациялық автомобиль;
57) медициналық-құтқару реанимобилі;
58) жоғары өтімді шассидегі реанимациялық-эвакуациялық автомобиль;
59) өрт мотоциклі;
60) тіркемесі бар командалық-штабтық машина;
61) орталықтан тепкіш өрт сорғылары;
62) тіркемелі цистерна;
63) автомобильдік сүзу станциясы.
2. Жүзу құралдары:
1) құтқару қайығы (көліктік тіркемесі бар);
2) тасымалдауға арналған тіркемесі бар сүңгуірлік бот;
3) тасымалдауға арналған тіркемесі бар құтқару катері;
4) ескекті қайық;
5) үрлемелі қайық;
6) құтқару салы;
7) аспалы қайық моторы;
8) ауа жастығындағы кеме.
3. Оқу сыныптарын жарақтауға арналған мүлік:
1) интерактивті тақта;
2) манекендер;
3) спикер мінбері;

4) стойка вешалка;
5) зеркало;
6) экран (плазменная панель);
7) ламинатор;
8) плоттер;
9) переплетная машина (брошюратор);
10) презентер (устройство для управления показом презентацией);
11) акустическая система;
12) усилитель звука;
13) записывающее устройство (видео и аудио);
14) микрофон для преподавателя;
15) лазерная указка;
16) программное обеспечение (облачная онлайн платформа ZOOM и другие);
17) приборы радиационной и химической разведки
18) средства медицинской защиты и профилактики (аптечки первой помощи, перевязочные материалы и другие);
19) средства пожаротушения (огнетушитель и другие);
20) элементы спасательного снаряжения;
21) макеты защитных сооружений (убежища, противорадиационных укрытий), пожаро-взрывоопасных объектов и другие.
4. Пожарно-техническое вооружение, оборудование и инвентарь:
1) токарно-винторезный станок;
2) автоподъемники;
3) шлифовальные машины;
4) стенд развала схождения колес электронный для легковых автомобилей;
5) электросварочные аппараты;
6) рычажные и гидравлические прессы;
7) выпрямитель тока для зарядки аккумуляторов;
8) машина полировальная;
9) устройства для слива отработанных масел с агрегатов автомобиля;
10) компрессор стационарный гаражного типа;
11) ультразвуковая ванна для чистки форсунок инжекторных двигателей;
12) авто-электрокар;
13) таль ручная или электроприводная (тельфер);
14) домкрат передвижной гаражного типа;
15) домкрат дорожный гидравлический 6-12 тонный;
16) набор приспособлений и инструментов для технического обслуживания;
17) тепловизоры;
18) мотопомпа прицепная;
19) мотопомпа переносная;
20) рукав всасывающий, длиной 4 м, диаметром 125 (200) мм, комплкет;
21) рукав всасывающий, длиной 4 м, диаметром 80 мм, комплект;
22) рукав напорно-всасывающий, длиной 20 метров диаметром 51 мм комплект;
23) рукав напорный, длиной 20 м, диаметром 77 мм, комплект;
24) рукав напорный, длиной 20 м, диаметром 66 мм, комплект;
25) переносное устройство пожаротушения с высокоскоростной подачей огнетушащего вещества (ранцевая система):
импульсная или газодинамическая система, комплект;
модуль пожаротушения, тонкораспыленная струя воды, комплект;
26) гидравлический аварийно-спасательный инструмент, в комплекте:
комбиинструмент;
насосная станция;
резак-ножницы;
гидравлический шланг;
разжим;
гидравлический домкрат;
27) комплект аккумуляторного аварийно-спасательного инструмента, в комплекте:
комбиинстурмент;
резак-ножницы;
кусачки;
домкрат;
28) стволы пожарные;
29) компрессор воздушный стационарный для заправки аппаратов на сжатом воздухе;
30) электростанция (электрогенератор);

4) ілгіш;
5) айна;
6) экран (плазмалық панель);
7) ламинатор;
8) плоттер;
9) түптеу машинасы (брошюрлер);
10) жүргізуші (презентацияны басқару құрылғысы);
11) акустикалық жүйе;
12) дыбыс күшейткіш;
13) жазу құрылғысы (бейне және аудио);
14) мұғалімге арналған микрофон;
15) лазерлік меңзер;
16) бағдарламалық қамтамасыз ету (ZOOM бұлтты онлайн платформасы және т.б);
17) радиациялық және химиялық барлау құрылғылары;
18) медициналық қорғау және профилактикалық бастапқы көмек құралдары (дәрі қобдишалары, таңғыш материалдар және т.б.);
19) өрт сөндіру құралдары (өрт сөндіргіш және т.б.);
20) құтқару құралдарының элементтері;
21) қорғаныс құрылыстарының үлгілері (паналар, радиацияға қарсы паналар), өртке қарсы объектілер және т.б.
4. Өрт-техникалық жарақ-жабдық және мүкаммал:
1) жону-бұрама кескіш белдегі;
2) автокөтергіштер;
3) тегістейтін машианалар;
4) жеңіл автомобильдерге арналған дөңгелектердің қирау-қосылуының электронды стенді;
5) электр дәнекерлеу аппараттары;
6) иінді және гидравликалық қыспақтар;
7) аккумуляторларды зарядтауға арналған ток түзегіші;
8) ысып жылтырататын машиналар;
9) автомобильдің агрегаттарынан пайдаланылған майларды құйып алуға арналған құрылғылар;
10) гараж типтес стационарлық компрессор;
11) инжекторлы қозғалтқыштардың форсункаларын тазалауға арналған ультрадыбысты ванна;
12) авто-электркар;
13) қол немесе электр талі (тельфер);
14) жылжымалы гаражды типті домкрат;
15) 6-12 тонналы гидравликалық жолға арналған домкрат;
16) техникалық қызмет көрсетуге арналған жабдықтамалар және құрал-саймандар жинағы;
17) жылуанықтағыштар;
18) тіркемелі мотопомпа;
19) тасымалданатын мотопомпа.
20) ұзындығы 4 м, диаметрі 125 (200) мм сорғыш жең құбыр, жиынтық;
21) ұзындығы 4 м, диаметрі 80 мм сорғыш жең құбыр, жиынтық;
22) ұзындығы 20 метр диаметрі 51 мм қысымды-сорғыш жең құбыр, жиынтық;
23) ұзындығы 20 м, диаметрі 77 мм қысымды жең құбыр, жиынтық;
24) ұзындығы 20 м, диаметрі 66 мм қысымды жең, жиынтық;
25) өрт сөндіргіш затты жоғары жылдамдықпен беретін жылжымалы өрт сөндіру құрылғысы (ранц жүйесі):
импульстік немесе газдинамикалық жүйе, жиынтық;
өрт сөндіру модулі, жұқа бүріккіш су ағыны, жиынтық;
26) гидравликалық авариялық-құтқару құралы, жиынтықта:
құрама құрал;
сорғы станциясы;
қайшы кескіш;
гидравликалық шланг;
ашқыш;
гидравликалық домкрат;
27) аккумуляторлық авариялық-құтқару құрал-саймандарының жиынтығы, жиынтықта:
құрама құрал;
қайшы кескіш;
кескіш;
домкрат;
28) өрт оқпандары;
29) сығылған ауаға аппараттарды ауа толтыруға арналған стационарлық ауа компрессоры;
30) электр станциясы (электргенератор);

31) датчик движения (сигнализатор неподвижного состояния);
32) диэлектрический набор (боты, коврик, ножницы, перчатки)
5. Аварийно-спасательные инструменты, водолазное оборудование и снаряжение, инженерное оборудование:
1) дыхательный аппарат;
2) гидрокостюм (сухого и мокрого типа);
3) гидрокомбинезон;
4) помпа водолазная;
5) переносной компрессор;
6) водолазная полнолицевая маска;
7) эхолот;
8) ультразвуковая система;
9) компенсатор плавучести;
10) установка подводного освещения;
11) компас подводный;
12) спасательный круг;
13) конец "Александрова";
14) сигнальный конец;
15) спусковой конец;
16) спасательный жилет;
17) индивидуальный водолазный компьютер;
18) боты водолазные;
19) ласты;
20) водолазное белье;
21) водолазный нож;
22) дыхательный аппарат с жилетом-компенсатором плавучести;
23) глубиномер наручный;
24) комплект специальных инструментов;
25) маска подводника полнолицевая с дыхательной трубкой;
26) фонарь подводный;
27) насос гидравлический;
28) челюстной расширитель;
29) челюстной резак;
30) челюстной комбирезак;
31) домкрат железнодорожный;
32) опора домкрата;
33) минирезак;
34) опорные клинья и блоки комплект А;
35) пневматические подушки;
36) комплект для герметизации резервуаров;
37) оборудование для заделки течей (вакуумная присоска);
38) бензопила;
39) дискорез;
40) резак для троса и арматуры;
41) электроотбойник;
42) электроперфоратор;
43) насосная станция с автономным приводом;
44) станок токарно-винторезный (для заточки цепей);
45) сумка - укладка (в комплекте);
46) электросварочный переносной агрегат (автомобильный);
47) электростанция;
48) компрессор высокого давления;
49) компрессор с автономным приводом;
50) полевое зарядное устройство для подзарядки аккумуляторов;
51) тросовая лебедка;
52) вентилируемое водолазное снаряжение;
53) подводная теле - видео система;
54) зимний спасательный инвентарь;
55) портативный (воздушный) газоанализатор с набором индикаторных трубок;
56) автономный прибор ночного поиска и обнаружения, с цифровым дальномером;
57) телефонная водолазная станция;
58) стационарный компрессор электрический;
59) дверной гидравлический домкрат;
60) мотопомпа;
61) станок токарный;
62) станок фрезерный;
63) пресс;
64) станок сверлильный;
65) шиномонтажное оборудование;
66) прибор поиска пострадавших;
67) компрессор с автономным приводом в комплекте;
68) бинокль;
69) термометр;
70) шанцевый инструмент;
71) инженерное оборудование;
72) теплозащитный экран;
73) шлем-каска бронированная;
74) бронежилет;
75) лопата;
76) лом;
77) кирка;
78) кувалда.
79) сейсмотренажер.
6. Организационная техника:
1) персональный компьютер в комплекте (монитор, процессор, принтер, клавиатура, мышь, колонки);

31) қозғалыс датчигі (қозғалмайтын күй сигнализаторы);
32) диэлектрлік жиынтық (боттар, кілемше, қайшы, қолғап).
5. Авариялық-құтқару құрал-саймандары, сүңгуірлік жабдықтар мен жарақтар, инженерлік жабдықтар:
1) тыныс алу аппараты;
2) гидрокостюм (құрғақ және дымқыл типті);
3) гидрокомбинезон;
4) сүңгуірлік помпа;
5) тасымалданатын компрессор;
6) бетті толық жабатын сүңгуір бетпердесі;
7) эхолот;
8) ультрадыбысты жүйе;
9) қалқымалық компенсатор;
10) су астын жарықтандыру қондырғысы;
11) су асты компасы;
12) құтқару шеңбері;
13) "Александров" жібі;
14) сигнал жібі;
15) түсіру жібі;
16) құтқару кеудешесі;
17) жеке сүңгуірлік компьютер;
18) сүңгуір етігі;
19) ескекаяқ;
20) сүңгуір ішкиімі;
21) сүңгуір пышағы;
22) қалқымалы компенсатор кеудешесі бар тыныс алу аппараты;
23) тереңдікті өлшейтін қол құралы;
24) арнайы құрал-саймандар жинтығы;
25) тыныс алу түтікшесі бар бетке толық киілетін сүңгуір бетпердесі;
26) су асты фонары;
27) гидравликалық сорғы;
28) жақты кеңейткіш;
29) жақты кескіш;
30) жақты комбикескіш;
31) теміржол домкраты;
32) домкрат тіреуі;
33) шағын кескіш;
34) А жиынтықтағы сыналар мен блоктар;
35) пневматикалық жастықтар;
36) резервуарларды бекітуге арналған жиынтық;
37) ағуды герметикалауға арналған жабдық (вакуумдық сору);
38) бензинмен жұмыс істейтін ара;
39) дискі кескіш;
40) арқан мен арматураларды кескіш;
41) электр тойтарғыш;
42) электр перфоратор;
43) автономды жетегі бар сорғы станциясы;
44) токарлық бұрандалы шапқы станогы (шынжырды егеуге арналған);
45) жиналатын сөмке (жиынтықта);
46) тасымалданатын электр дәнекерлеу агрегаты (автомобильдік);
47) электр станциясы;
48) жоғары қысымдағы компрессор;
49) автономды жетегі бар компрессор;
50) аккумуляторларды зарядтауға арналған далада зарядтау құрылғысы;
51) темір арқан шығыры;
52) желдетілетін сүңгуірлік құралы;
53) су асты теле және бейнежүйесі;
54) қысқы құтқару мүкәммалы;
55) индикаторлық түтікше жинағы бар портативті (әуе) газ талдағыш;
56) цифрлық қашықтық өлшегіші бар түнде іздеуге және табуға арналған автономды аспап;
57) сүңгуірлік телефон станциясы;
58) стационарлық электр компрессоры;
59) гидравликалық есік ашқыш;
60) мотопомпа;
61) токарь станогы;
62) фрезерлік станок;
63) пресс;
64) бұрғылау станогы;
65) дөңгелек жөндеу жабдығы;
66) зардап шеккендерді іздеу құралы;
67) автономды жетегі бар жинақтағы компрессор;
68) дүрбі;
69) термометр;
70) қарапайым құрал-саймандар;
71) инженерлік жабдық.
72) жылудан қорғайтын экран;
73) брондалған дулыға;
74) оқ өтпейтін жилет;
75) күрек
76) сүймен;
77) қайла;
78) балға;
79) сейсмотренажер.
6. Ұйымдастыру техникасы:
1) жинақтағы дербес компьютер (монитор, процессор, принтер, пернетақта, тінтуір, бағандар);

2) ноутбук;
3) цифровой фотоаппарат;
4) телевизор;
5) планшет;
6) цифровая видеокамера;
7) видеопроектор.
7. Снаряжение и средства радиационной, химической и биологической защиты:
1) дегазационная кабина;
2) защитный комплект от высокотоксичных химических веществ;
3) тренировочный костюм химической защиты;
4) очки защитные, герметические для работы с агрессивными жидкостями и веществами;
5) противогаз изолирующий с панорамной маской;
6) дыхательный аппарат на сжатом воздухе;
7) дыхательный аппарат кислородный;
8) кислородный самоспасатель;
9) измеритель-сигнализатор поисковый, для определения радиационного излучения;
10) индивидуальный газоанализатор;
11) прибор определения герметичности химических костюмов;
12) прибор обнаружения химических веществ;
13) прибор химической разведки;
14) комплект специальных средств для проведения дегазации и дезинфекции;
15) измеритель-сигнализатор, поисковый;
16) респиратор фильтрующий
17) противогазы 4-х часового защитного действия;
18) компрессор воздушный (мобильный), стационарный (один резервный) для аппаратов на сжатом воздухе;
19) стенд для испытания воздушных баллонов;
20) сигнализатор неподвижного состояния;
21) перчатки резиновые электрозащитные;
22) боевая одежда пожарных;
23) противогаз фильтрующий;
24) прибор радиационной разведки;
25) защитный костюм изолирующего типа;
26) защитная одежда от радиации;
27) костюм биологической защиты многоразовый;
28) фильтровентиляционный агрегат (установка);
29) измеритель мощности дозы, стационарный;
30) прибор биологической разведки (переносной);
31) индивидуальный дозиметр;
32) беспилотный летательный аппарат радиационной, химической и биологической разведки;
33) роботизированный комплекс радиационной, химической и биологической разведки.
8. Средства жизнеобеспечения:
1) штабная палатка 5, 20, 40 -местная;
2) душевая установка полевая;
3) кухня полевая;
4) ангары сборно-разборные.
9. Медицинское оборудование, инвентарь и имущество для комнаты психологической диагностики и разгрузки:
1) монитор пациента;
2) дефибриллятор монитор;
3) аппарат для искусственной вентиляции легких портативный в защитном чехле;
4) электрокардиограф;
5) кислородный ингалятор;
6) электроотсос;
7) глюкометр;
8) пульсоксиметр;
9) комплект для измерения артериального давления (тонометр и фонендоскоп);
10) кислородный баллон на 10 л. для медицинских газов;
11) облучатель бактерицидный;
12) холодильник;
13) плитка электрическая;
14) негатоскоп;
15) алкотестер;
16) устройство для проведения искусственного дыхания "рот-устройство-рот";
17) дыхательный аппарат ручной – мешок Амбу;

2) ноутбук;
3) цифрлық фотоаппарат;
4) теледидар;
5) планшет;
6) цифрлық бейнекамера;
7) бейнепроектр.
7. Радиациялық, химиялық және биологиялық қорғау жарағы мен құралдары:
1) газсыздандыратын кабина;
2) жоғары уытты химиялық заттардан қорғайтын жиынтық;
3) химиялық қорғайтын жаттығу костюмі;
4) агрессивті сұйықтықпен және заттармен жұмыс істеуге арналған қорғайтын, герметикалық көзілдірік;
5) панорамалық бетпердесі бар оқшаулаушы газқағар;
6) сығылған ауада тыныс алу аппараты;
7) оттекті тыныс алу аппараты;
8) оттекті өзін-өзі құтқарғыш;
9) радиациялық сәулеленуді анықтауға арналған өлшеуіш-сигнализатор;
10) жеке газ талдағыш;
11) химиялық костюмдердің герметикалығын анықтайтын аспап;
12) химиялық заттарды анықтайтын аспап;
13) химиялық барлау аспабы;
14) газсыздандыратын және дезинфекция жүргізетін арнайы құралдар жиынтығы;
15) іздеуші өлшеуіш-сигнализатор;
16) сүзгіш респиратор;
17) 4 сағаттық қорғаныш әрекеті бар газқағарлар;
18) сығылған ауада аппараттар үшін әуе (мобильді), стационарлы (бір резервті) компрессор;
19) әуе баллондарын сынауға арналған стенд;
20) қозғалмайтын жай-күйдегі сигнализаторы;
21) резеңкелі электр қорғаныш қолғаптар;
22) өрт сөндірушілердің жауынгерлік киімі.
23) сүзгіш газқағар;
24) радиациялық барлау құралы;
25) оқшаулағыш түрдегі қорғау костюмі;
26) радиациядан қорғайтын киім;
27) қайта пайдалануға болатын биологиялық қорғау костюмі;
28) сүзгілеу-желдету агрегаты (қондырғы);
29) дозаның қуат өлшегіші, стационарлық;
30) биологиялық барлау (тасымалды) аспабы;
31) жеке дозиметр;
32) радиациялық, химиялық және биологиялық барлаудың ұшқышсыз ұшу аппараты;
33) роботтандырылған радиациялық, химиялық және биологиялық барлау кешені.
8. Тіршілікті қамтамасыз ету құралдары:
1) 5, 10, 20-орынды штабты шатыр;
2) даладағы душ қондырғысы;
3) далалық ас үй;
4) алынып-салынатын ангар.
9. Психологиялық диагностикалауға және жеңілдетуге арналған бөлме үшін медициналық жабдық, мүкәммал және мүлік:
1) емделушінің мониторы;
2) дефибриллятор монитор;
3) өкпені жасанды желдетуге арналған аппарат портативті қорғаныш қапта;
4) электрокардиограф;
5) оттекті ингалятор;
6) электрсорғыш;
7) глюкометр;
8) пульсоксиметр;
9) артериялық қысымды өлшеуге арналған жиынтық (тонометр және фонендоскоп);
10) медициналық газдарға арналған 10 литрлік оттекті баллон;
11) бактерицидтік сәулелегіш;
12) тоңазытқыш;
13) электр плиткасы;
14) негатоскоп;
15) алкотестер;
16) "ауыз-құрылғы-ауыз" жасанды тыныс алуды өткізу құрылғысы;
17) тыныс алу қол аппараты – Амбу қабы;

18) стол;
19) стулья;
20) стол перевязочный;
21) кушетка медицинская;
22) шкаф для одежды;
23) шкаф для документов;
24) шкаф для медикаментов и медицинских инструментов;
25) ростомер;
26) весы напольные;
27) ширма медицинская;
28) лампа настольная;
29) жалюзи, тюль и шторы;
30) сейф для хранения лекарственных препаратов, подлежащих учету;
31) полиграф;
32) универсальный психодиагностический комплекс, мобильный вариант;
33) ноутбук или стационарный компьютер (монитор и системный блок);
34) принтер;
35) сканер-копир;
36) музыкальный центр;
37) цифровой фотоаппарат;
38) цифровая видеокамера;
39) цифровой видеопроектор;
40) проекционный экран;
41) цветной телевизор с ж/к экраном, с диагональю не менее 72 см;
42) DVD проигрыватель;
43) аэратор – озонатор или ионизатор воздуха;
44) кресло – массажер;
45) переносная лампа ультрафиолетового излучения;
46) кондиционер;
47) мягкий уголок (диван и 2 кресла);
48) стол журнальный;
49) аквариум, с оборудованием к нему;
50) искусственный фонтан напольный или настольный;
51) релаксационное и психологическое оборудование;
52) воздушно-пузырьковая панель или труба;
53) психофизиологическая система;
54) портативный прибор для психокоррекции;
55) психофизиологический анализатор;
56) аппаратно - программный психодиагностический комплекс;
57) фибероптический модуль;
58) аппарат для релаксации с использованием слаботочных электрических низкочастотных импульсов;
59) аппарат биологической обратной связи;
60) комплект оснащения для класса психологической и психофизиологической диагностики и тренингов биоуправления;
61) кровать (раскладушка);
62) тумбочка прикроватная;
63) стол раскладной шестиместный;
64) скамейка раскладная трехместная;
65) одеяло полушерстяное;
66) матрацы ватные;
67) подушка;
68) простыни;
69) наволочки;
70) умывальник (на 20 человек);
71) биотуалет;
72) кухня полевая (на 25 человек);
73) прожектор;
74) пожарные щиты.
10. Оборудование связи, информатизации и вычислительной техники:
1) видеостена;
2) локальная вычислительная сеть (структурированная кабельная сеть);
3) рабочая станция (системный блок, монитор, клавиатура, мышь, акустическая система, источник бесперебойного питания, сетевой фильтр);
4) периферийное устройство (сканер, принтер, многофункциональное устройство);
5) переносной компьютер в защищенном корпусе;
6) сервер электронного документооборота в комплекте;
7) конференц система с обеспечением видео-сопровождения и синхронного перевода;
8) абонентский терминал видеоконференцсвязи;
9) система видеонаблюдения;
10) цифровой коммутатор;
11) приемник глобальной системы позиционирования;

18) үстел;
19) орындықтар;
20) таңу үстелі;
21) медициналық төсек;
22) киімге арналған шкаф;
23) құжаттарға арналған шкаф;
24) дәрі-дәрмектер мен медициналық құралдарға арналған шкаф;
25) бойөлшеуіш;
26) едендік таразы;
27) медициналық қалқа;
28) үстел лампасы;
29) жалюзи, шілтер перде, перделер;
30) есепке алуға жататын дәрі-дәрмектерді сақтауға арналған сейф;
31) полиграф;
32) әмбебап психодиагностикалық кешен, мобильді нұсқа;
33) ноутбук немесе стационарлы компьютер (монитор және жүйелік блок);
34) принтер;
35) сканер-көшіргіш;
36) музыкалық орталық;
37) цифрлық фотоаппарат;
38) цифрлық бейнекамера;
39) цифрлық бейнепроектор;
40) проекциялық экран;
41) диагоналі 72 см кем емес с/к экраны бар түрлі-түсті теледидар;
42) DVD ойнатқышы;
43) аэратор – озонатор немесе ауа ионизаторы;
44) кресло – массажер;
45) ультракүлгін сәулеленудің тасымалданатын лампасы;
46) ауабаптағыш;
47) жұмсақ жиһаз (диван және 2 кресло);
48) журнал үстелі;
49) аквариум, оның жабдығы;
50) еденге немесе үстелге қоятын жасанды су бұрқағы;
51) релаксациялық және психологиялық жабдық;
52) ауа-көпіршікті панель немесе құбыр;
53) психофизиологиялық жүйе;
54) психикалық түзетуге арналған портативті аспап;
55) психофизиологиялық талдағыш;
56) аппараттық-бағдарламалық психодиагностикалық кешен;
57) фибероптикалық модуль;
58) әлсіз дәл электрлі төмен жиілікті импульстарды пайдаланып, босаңсуға арналған аппарат;
59) биологиялық кері байланыс аппараты;
60) биобасқарудың психологиялық және психофизиологиялық диагностикасы мен тренингтеріне арналған жарақтандыру жиынтық.
61) кереует (жинамалы төсек);
62) кереует жанындағы тумбочка;
63) алты орындық жиналмалы үстел;
64) үш орындық бар жиналмалы орындық;
65) жартылай жүн көрпе;
66) мақта матрацтары;
67) жастық;
68) ақжайма;
69) жастықтың тысы;
70) қол жуғыш (20 адамға);
71) биодәретхана;
72) дала ас үйлері (25 адамға арналған);
73) прожектор;
74) өрт қалқандары.
10. Байланыс, ақпараттандыру және есептеу техникасының жабдығы
1) бейнеқабырға;
2) жергілікті есептеу желісі (құрылымданған кабельдік желі);
3) жұмыс станциясы (жүйелік блок, монитор, пернетақта, тышқан, акустикалық жүйе, үздіксіз қуаттандырғыш көзі, желілік сүзгі);
4) перифериялық құрылғы (сканер, принтер, көп функционалды құрылғы);
5) қорғалған корпустағы тасымалды компьютер;
6) электрондық құжат айналымының сервері жиынтықта;
7) бейнемен сүйемелдеуді және ілеспе аударманы қамтамасыз ететін конференц жүйе;
8) бейнеконференц-байланыстың абоненттік терминалы;
9) бейнебақылау жүйесі;
10) цифрлық коммутатор;
11) позициялаудың ғаламдық жүйесін қабылдағыш;

12) радиостанция коротковолновая до 1 000 Вт стационарная диапозона коротких волн (с функцией передачи данных);
13) радиостанция коротковолновая до 1 000 Вт мобильная (с функцией передачи данных);
14) радиостанция коротковолновая до 1 000 Вт носимая;
15) репитер ультракоротковолнового диапазона;
16) радиоудлинитель;
17) радиостанция ультракоротковолновая транкинговая/конвенциальная (мобильная, стационарная, носимая);
18) автоматическая телефонная система;
19) система оповещения;
20) электропитающая станция на базе автомобиля повышенной проходимости;
21) система записи телефонных и радио переговоров, хранения архива переговоров большой емкости;
22) автомобильный видеорегистратор;
23) светосигнальная громкоговорящая установка;
24) навигационный прибор;
25) групповое зарядное устройство;
26) система кондиционирования серверных помещении;
27) радиостанция ультракороткого диапозона (носимые, мобильные);
28) комплект измерения, настройки и ремонта ультракоротких и коротких волн радиостанций;
29) планшетный компьютер;
30) комплекс мониторинга земной поверхности (беспилотный летательный аппарат, носимый наземный пункт управления, средства технического обслуживания);
31) графический планшет подписи с пером (стилус);
32) персональный жетон-видеорегистратор;
33) программно-аппаратный комплекс автоматизированной обработки вызовов (автоматизированное рабочее место диспетчера, рабочая станция, мини-автоматическая телефонная станция с опциями определения звонков и записи переговоров, системная телефония);
34) стационарный терминал зарядки архивировании и хранении данных;
35) термопринтер
36) экшн-видеокамера
37) спутниковый телефон.
38) программно-аппаратный комплекс;
39) биометрический считыватель отпечатков пальца;
40) пожарно-криминалистический чемодан для осмотра места пожара.
11. Строительство, реконструкция, и ремонт зданий и сооружений объектов защиты от чрезвычайных ситуаций:
1) строительство пожарных депо, учебно-тренировочных центров (спортивных комплексов-манежей), пожарно-технических лабораторий, гаражей и навесов для техники;
2) разработка проектно-сметной документации в том числе, привязка типового проекта на строительство пожарных депо, учебно-тренировочных центров, пожарно-технических лабораторий, гаражей и навесов для техники;
3) строительство зданий, сооружений и объектов военного назначения;
4) разработка проектно-сметной документации по привязке типового проекта на строительство зданий, сооружений и объектов военного назначения;
5) строительство водно-спасательных станций, постов и бассейнов для тренировки спасателей-водолазов;

12) 1 000 Вт дейінгі қысқа толқынды стационарлы радиостанция (деректер беру функциясы бар);
13) 1 000 Вт дейінгі қысқа толқынды радиостанция (мобильді);
14) 1 000 Вт дейінгі тасымалды қысқа толқынды радиостанция;
15) ультра қысқа толқынды диапазондағы репитер;
16) радиоұзартқыш;
17) ультрақысқа толқынды транкингтік/конвенциалды радиостанция (мобильді, стационарлы, алып жүретін);
18) автоматты телефон станциясы;
19) құлақтандыру жүйесі;
20) өтімділігі жоғары автомобиль негізіндегі электрмен қуаттандырғыш станция;
21) телефонмен және радио сөйлесулерді жазу, үлкен көлемдегі сөйлесу архивін сақтау жүйесі;
22) автомобильдік бейнетіркегіш;
23) жарық-сигналды дауыс зорайтқыш қондырғы;
24) навигациялық аспап;
25) топтық зарядтық құрылғылар;
26) серверлік үй-жайлардың ауасын баптау жүйесі;
27) ультра қысқа диапозон радиостанциялары (алып жүретін, мобильді);
28) ультра қысқа және қысқа толқынды радистанцияларды өлшеу, баптау және жөндеу жинағы;
29) планшетті компьютер.
30) жер бетінің мониторингі кешені (ұшқышсыз ұшу аппараты, киілетін жерүсті басқару пункті, техникалық қызмет көрсету құралдары);
31) қаламмен графикалық қолтаңба планшеті (стилус);
32) дербес бейнетіркегіш-жетон;
33) қоңырауларды автоматтандырылған өңдеудің бағдарламалық-аппараттық кешені (диспетчердің автоматтандырылған жұмыс орны, жұмыс станциясы, қоңырауларды анықтау және келіссөздерді жазу опциялары бар шағын автоматты телефон станциясы, жүйелік телефония);
34) стационарлық зарядтау терминалы деректерді архивтеу және сақтау;
35) термопринтер;
36) экшн-бейнекамера;
37) спутниктік телефон.
38) бағдарламалық-аппараттық кешен;
39) биометриалық саусақ ізін оқу құрылғысы;
40) өрт орнын тексеруге арналған өрт сөндіру криминалистикалық чемоданы.
11. Төтенше жағдайлардан қорғау объектілерінің ғимараттары мен құрылыстарын салу, реконструкциялау және жөндеу:
1) өрт сөндіру депосын, оқу-жаттығу орталықтарын (спорт кешендерін - манеждерді), өрт-техникалық зертханаларды, техникаға арналған гараждар мен қалқалар салу;
2) жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу, оның ішінде үлгілік жобаны байланыстыру өрт сөндіру деполарын, оқу-жаттығу орталықтарын, өрт-техникалық зертханаларды, техникаға арналған гараждар мен шатырларды салуға;
3) ғимараттар, құрылыстар және әскери мақсаттағы объектілерді салу;
4) ғимараттар, құрылыстар және әскери мақсаттағы объектілерді салуға арналған үлгі жобаны байланыстыру жөніндегі жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу;
5) суда құтқару станцияларын, бекеттерін және құтқарушы-сүңгуірлер жаттығуы үшін бассейндер салу;

6) разработка проектно-сметной документации по привязке типового проекта на строительство водно-спасательных станций, постов и бассейнов;
7) строительство комплексов зданий и сооружений спасательных станций;
8) привязка типового проекта "Строительство комплексов зданий и сооружений спасательных станций" к конкретной площадке строительства;
9) разработка проектно-сметной документации для капитального ремонта и реконструкции зданий, помещений, сооружений, складских помещений;
10) капитальный ремонт и реконструкция зданий, помещений, сооружений, складских помещений;
11) проектно-изыскательные работы по капитальному ремонту зданий, помещений, сооружений, складских помещений длительного хранения;
12) привязка типового проекта "Строительство, реконструкции коммуникационных сооружений, прокладке новых волоконно-оптических линий связи к объектам пожарных частей и спасательных станций" к конкретной площадке строительства;
13) строительство контрольно-пропускного пункта;
14) разработка проектно-сметной документации по газификации пожарных подразделений;
15) проведение текущих ремонтов зданий пожарных депо;
16) благоустройство и озеленение территории;
17) огневой полигон для тактической и психологической подготовки пожарных и спасателей;
18) теплодымокамера;
19) сборно-разборный ангар;
20) строительство зданий центра медицины катастроф, гаражей и навесов для техники;
21) разработка проектно-сметной документации, в том числе привязка типового проекта на строительство зданий центра медицины катастроф, гаражей и навесов для техники.
12. Инженерно-технические средства и системы безопасности объектов, уязвимых в террористическом отношении:
1) система тревожной сигнализации;
2) система охранной сигнализации;
3) системы пожарной сигнализации;
4) противотаранное устройство;
5) автоматический шлагбаум;
6) досмотровое оборудование для автотранспортных средств;
7) досмотровое оборудование для посетителей;
8) досмотровое оборудование для ручной клади и багажа;
9) автоматизированные или механические ручные устройства, турникеты, калитки;
10) ограждение по периметру;
11) укрепленные двери;
12) защитные конструкции на окна;
13) система контроля и управления доступом;
14) системы оперативной связи;
15) сеть охранного освещения;
16) автономный резервный источник электрического питания.
13. Спортивное оборудование для пожарно-спасательного спорта:
1) сборно-разборная учебно-тренировочная башня на 2, 4 беговые дорожки с подиумом;
2) спортивный домик для пожарной эстафеты;
3) забор спортивный регулируемый;

6) суда құтқару станцияларын, бекеттерін және бассейндер салуға арналған үлгі жобаны байланыстыру жөніндегі жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу;
7) құтқару станцияларының ғимараттары мен құрылыстары кешендерін салу;
8) "Құтқару станцияларының ғимараттары мен құрылыстары кешендерін салу" үлгілік жобасын құрылыстың нақты алаңына байланыстыру;
9) ғимараттарды, үй-жайларды, құрылыстарды, қойма үй-жайларын күрделі жөндеу үшін жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу;
10) ғимараттарды, үй-жайларды, құрылыстарды, қойма үй-жайларын күрделі жөндеу мен реконструкциялау;
11) ғимараттарды, үй-жайларды, құрылыстарды, ұзақ мерзімді сақтауға арналған қойма үй-жайларын күрделі жөндеу бойынша жобалау-іздестіру жұмыстары.
12) "Өрт сөндіру бөлімдері мен құтқару станциялары объектілеріне коммуникациялық құрылыстарды салу, реконструкциялау, жаңа талшықты-оптикалық байланыс желілерін төсеу" үлгілік жобасын құрылыстың нақты алаңына байланыстыру;
13) бақылау-өткізу пунктін салу.
14) өрт сөндіру бөлімшелерін газдандыру бойынша жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу;
15) өрт сөндіру депосының ғимараттарына ағымдағы жөндеу жүргізу;
16) аумақты абаттандыру және көгалдандыру;
17) өрт сөндірушілер мен құтқарушыларды тактикалық және психологиялық даярлауға арналған атыс полигоны;
18) жылу-түтін камерасы;
19) құрастырмалы-ағытпалы ангар;
20) апаттар медицинасы орталығының ғимараттарын, техникаға арналған гараждар мен шатырларды салу;
21) жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу, оның ішінде апаттар медицинасы орталығының ғимараттарын, техникаға арналған гараждар мен шатырларды салуға үлгілік жобаны байланыстыру.
12. Террористік тұрғыдан осал объектілердің инженерлік-техникалық құралдары және қауіпсіздік жүйелері:
1) дабыл сигнализациясы жүйесі;
2) күзет сигнализациясы жүйесі;
3) өрт-сөндіру сигнализациясы жүйесі;
4) таранға қарсы құрылғы;
5) автоматты шлагбаум;
6) автокөлік құралдарын тексеретін жабдық;
7) келушілерге арналған тексеретін жабдық;
8) қол жүгі мен багажды тексеретін жабдық;
9) автоматтандырылған немесе механикалық қол құрылғы, турникеттер, қақпалар;
10) периметр бойынша қоршаулар;
11) нығайтылған есіктер;
12) терезелерге арналған қорғаныш конструкциялар;
13) кіруді бақылау және басқару жүйесі;
14) жедел байланыс жүйесі;
15) күзеттік жарықтандыру желісі;
16) автономды резервтік электрмен қоректендіру көзі.
13. Өрт-құтқару спортына арналған спорттық жабдықтар:
1) 2, 4 жүгіру жолына арналған құрама-жиналмалы оқу-жаттығу, жаттықтыру мұнарасы подиуммен;
2) өрт эстафетасына арналған спорт үйі;
3) реттелетін спорттық қоршау;

4) бум спортивный регулируемый;
5) спортивная мотопома;
6) стволы пожарные спортивные;
7) лестница спортивная штурмовая;
8) лестница-палка;
9) система электронного хронометража с экраном;
10) стартовый пистолет;
11) стартовые колодки;
12) тумба секундометристов с крышей;
13) тумба стартера с крышей;
14) спортивное разветвление 3-х ходовое;
15) сетка страховочная;
16) стартовые колодки;
17) порошковые огнетушители;
18) автоматизированная электронная система обработки результатов соревнований по пожарно-спасательному спорту;
19) спортивный домик для пожарной эстафеты.

4) бум спорттық реттелетін;
5) спорттық мотопома;
6) спорттық өрт сөндіру оқпандары;
7) спорттық шабуыл сатысы;
8) баспалдақ-таяқ;
9) экраны бар электрондық хронометраж жүйесі;
10) бастапқы тапанша;
11) бастапқы төсемдер;
12) төбесі бар секундометрлік шкаф;
13) шатыры бар стартер шкафы;
14) 3 жүрісті спорттық тармақталу;
15) сақтандыру торы;
16) бастапқы төсемдер;
17) ұнтақты өрт сөндіргіштер;
18) өрт-құтқару спорты бойынша жарыстардың нәтижелерін өңдеудің автоматтандырылған электрондық жүйесі;
19) өрт эстафетасына арналған спорт үйі.